PDA

View Full Version : Schumaher


arTanibb
14-12-03, 13:58
Aeroplani ushtarak italian Eurofighter Typhoon, ka mposhtur bolidin e kampionit botėror nė Formula 1, Michael Schumacher me rezultat 2 me 1, nė tri garimet e zhvilluara nė shtigjet: 600 , 900 dhe 1200 metra.

Gara ėshtė mbajtur nė bazėn ushtarake Grozzano, nė ishillun e Sicilisė nė Itali.

Ferrari F2003-GA, i gjermanit Schumacher ishte mė i shpejtė sesa aeroplani i pilotit Maurizio Chelli nė shtegun e gjatė 600 metra, kurse mė pas aeroplani Eurofighter Typhoon, “e mori vehten” dhe i fitoi dy duelet tjera nė distancat 900 dhe 1200 metra.“Ishte njė eksperiencė e kėndshme”- ka thėnė Schumi, duke shtuar se “megjithatė ishte mė lehtė sesa tė ballafaqohesh me rivalin tim tė Formula 1, Juan Pablo Montoya”.“Ēdonjėri ėshtė princ ose mbret nė profesionin e tij”- ka deklaruar pas garės piloti Italian Chelli.Kjo nuk ishte hera e parė qė zhvillohen gara tė tilla mes bolidėve tė Formula 1 dhe aeroplanėve ushtarakė.Nė vitin 1931, Tazio Nuvolari, ngasėsi mė i mirė nė kėto vite, me Alfa Romeon e tij tė tipit 8C-300, ishte mė i shpejtė sesa aeroplani Caproni Ca100, kurse nė vitin 1981, Ferrari 126 i francezit Gilles Villeneuve, nė njė ballafaqim tė tillė mposhti aeroplanin F-104, nė njė distacė 1 km (0.6 milja).Kurse gara e fundit e mbajtur tė enjten qė lamė pas, mes Shcumacherit dhe Chellit, ishte organizuar nga departamenti i mbrojtjes italiane, nė shenjė demostrimi tė kualitetit tė industrisė ushtarake italiane.

Zero Cool
06-02-04, 19:25
Shumaheri ėshtė pa dyshim ma i miri shofer , menjėherė pas Sena-s sė ndjerė.

arTanibb
27-03-04, 13:08
Kjo ėshtė fitorja e dytė e gjermanit legjendar nė kampionatin e sivjemė botėror
Gjermani Mihajll Shumaher me bolidin e tij Ferrari, e ka fituar edhe garėn e dytė tė kampionatit tė sivjemė botėror tė Formulės 1 nė Sepang tė Malajzisė.

Shumaher 56 rrathė nė Sepang i ka kaluar pėr 1 orė, 11 minuta, 7 sekonda e 450 tė mijėtat. Vendi i dytė i ka takuar kolumbianit Huan Pabllo Montoja me BMW Williams, derisa i treti u rendit britaniku Jenson Button me BAR – Honda.

Gara e ardhshme e kampionatit botėror zhvillohet pas 2 javėsh nė Bahreine.

arTanibb
02-04-04, 13:15
Pas anullimit tė vizitės nė Gibuti pėr presidentin e republikės, Rau, “Bild” flet hapur pėr kėrcėnime terroriste dhe shkruan – “duhet tė kemi frikė pėr Schumi-n”.

“Frikė nga terrorizmi pėr Schumi-n”.
Me kėtė titull nė faqen e parė “Bild” lėshon alarmin pėr Ēmimin e Madh tė Bahreinit.

Pėr tė ruajtur cirkuitin - sipas “Bild” – “do tė jetė Garda Kombėtare. Pilotėt do tė kenė roje personale. Schumi do tė arrijė nė pistė nė bordin e njė limuzine tė blinduar”.

Vera
01-05-04, 08:06
Pėrshendetje

arTanibb Michael Schumaher dihet qe eshte legjend e Formel 1 pas Sana-s dhe edhe ne ket turni te sivjem do fitoj patjeter e se shka kan shkruar gazetat per disa qe ua ka mar mendja qe ia rrezikoj sivjet titullin ajo nuk eshte e vertet aspak sepse po e shof dhe e percjelli me vemendje Formel 1 qe schumi po del i pari ne pist cdo gar une jam adhuruese e madhe e Mihael Shumaher

arTanibb
02-05-04, 16:28
Ditė e trishtuar pėr Schumin
Piloti gjerman ka zhvilluar ndoshta garėn mė tė keqe tė jetės sė tij duke triumfuar nė ditėn e humbjes sė nėnės Elisabeth
Piloti gjerman ka zhvilluar ndoshta garėn mė tė keqe tė jetės sė tij duke triumfuar nė ditėn e humbjes sė nėnės Elisabeth.

Megjithė atė qė ndodhi kampioni i botės zbriti nė pistė ashtu si vėllai Ralph, qė nė start u nis pėrpara tė gjithėve.

Michael bashkohet me Barrichello-n dhe ndiqet nga Montoya. Mė pas Schumi kalon shokun e skuadrės dhe vėllain.

Nė pit stop Schumi ėshtė i shpejtė ndėrsa Villeneuve bllokohet nė pistė me Bar dhe Webber pėson njė penalitet pėr shpejtėsi tej maksimales sė lejuar nė box, rikthehet nė krye i ndjekur nga Ralph.

Montoya ndalon pėr tė dytėn herė dhe pėr njė problem nė tubin e furnizimit rikthehet edhe njė herė i detyruar.

Barrichello “lufton” me Ralph pėr podin dhe arrin tė marrė vėndin e tretė, pas Raikkonen, autor i njė rekuperimi perfekt.


Schumi triumfoi


Kampioni aktual botėror nė Formula 1, gjermani Michael Schumacher ka arritur kohėn mė tė mirė nė provėn e mėngjesit tė sotėm, nė prag tė garės sė vlefshme pėr ēmimin e madh tė San Marinos nė Itali.
Kampioni aktual botėror nė Formula 1, gjermani Michael Schumacher ka arritur kohėn mė tė mirė nė provėn e mėngjesit tė sotėm, nė prag tė garės sė vlefshme pėr ēmimin e madh tė San Marinos nė Itali.

Nė tė dy seancat e pėrgatitjeve, pas tij ka qenė britaniku Jenson Button, pėrderisa vendi i tretė nė provėn e parė ishte i rezervuar pėr garuesin tjetėr nga skuadra e “kuqe”, braziliani Rubens Barrichello, kurse nė tė dytėn pėr spanjollin Fernando Alonso.

REZULTATET –
Prova 1

1. Michael Schumacher (Ferrari) 1:20.856

2. Jenson Button (BAR) 1:21.165

3. Rubens Barrichello (Ferrari) 1:21.583

4. Juan Pablo Montoya (Williams) 1:21.764

5. Ralf Schumacher (Williams) 1:21.864

6. Fernando Alonso (Renault) 1:21.954

7. Takuma Sato (BAR) 1:22.013

8. David Coulthard (McLaren) 1:22.051

9. Kimi Raikkonen (McLaren) 1:22.164

10. Jarno Trulli (Renault) 1:22.462

11. Mark Webber (Jaguar) 1:22.707

12. Olivier Panis (Toyota) 1:22.885

13. Giancarlo Fisichella (Sauber) 1:22.991

14. Felipe Massa (Sauber) 1:23.105

15. Cristiano da Matta (Toyota) 1:23.482

16. Giorgio Pantano (Jordan) 1:24.255

17. Nick Heidfeld (Jordan) 1:24.907

18. Gianmaria Bruni (Minardi) 1:26.783

19. Zsolt Baumgartner (Minardi) 1:27.539

20. Christian Klien (Jaguar) pa kohėREZULTATET –
Prova 2

1. Michael Schumacher 1:20.125

2. Button 1:20.150

3. Alonso 1:20.844

4. Coulthard 1:20.844

5. Montoya 1:20.975

6. Barrichello 1:20.996

7. Sato 1:21.159

8. Trulli 1:21.198

9. Raikkonen 1:21.199

10.Da Matta 1:21.257

11.Ralf Schumacher 1:21.271

12.Panis 1:21.296

13.Webber 1:21.393

14.Fisichella 1:22.022

15.Massa 1:22.077

16.Klien 1:23.222

17.Heidfeld 1:23.551

18.Pantano 1:24.736

19.Bruni 1:26.199

20.Baumgartner 1:27.451

Honesty^uk.
21-11-04, 11:07
Njė sondazh i televizionit shtetėror gjerman “ZDF” e ka zgjedhur gjermanin shtatėr herė kampion bote nė Formula 1 si "Sportistin gjerman tė shekullit". Ndėrkohė qė edhe vete ai i ka hedhur poshtė tė gjithė zėrat pėr njė tėrheqje tė mundshme nga Formula 1

Gjermania kurorėzon Shumin: “Sportisti gjerman i shekullit”


Altin Manallari

Edhe njėherė ai i ka lėnė pas tė gjithė. Eshtė pak e rėndėsishme se, nė kėtė ēėshtje, nuk bėhet fjalė vetėm pėr pilotė tė Formula 1, por pėr tė gjithė yjet e sportit gjerman, tė afirmuar nė tė gjitha disiplina sportive. “ZDF”, kanali i dytė shtetėror i Gjermanisė, ka zhvilluar njė sondazh, i cili ka kurorėzuar Majkėll Shumakerin si “Sportistin gjerman tė shekullit”. Talenti i Kerpen ėshtė preferuar mes 527 kandidatėve pjesėmarrės, emrat e tė cilėve kanė bėrė historinė e sportit gjerman nė vite. Triumfet ndėr pista tė gjigantit me makinėn Ferrari e kanė shėndėrruar atė nė beniaminin e tifozėve, tė cilėt ka preferuar tė votojnė pėr tė, duke lėnė pas kanoistin Birgit Fischer (tetė tituj olimpikė), tensiten Stefi Graf (21 turne tė Slam) dhe monumentin e futbollit gjerman Franz Beckenbauer. Kompletojnė grupin e 10 shportistėve mė tė mirė edhe Boris Becker (tenist), Max Schmeling (boksier), Jan Ullrich (ēiklist), Franziska van Almsick (notare), Gerd Myler (futbollist) e Oliver Kahn (futbollist). Kanė qenė mė shumė se 100 mijė personat qė kanė aderuar nė kėtė zondazh. Dhe kėshtu ka ardhur dhe njė tjetėr ēmin nė karrierėn e mrekullueshme tė 35-vjeēarit Shumacher, edhe pse me siguri nuk ėshtė ndėr mė prestigjozėt. Njė kampion si ai, gjithmonė kanė pasur trofe e famė tė madhe. Por ēmimi qė tregon se ai ėshtė edhe nė zemrėn e tifozėve, nuk i dhuron tjetėr veēse mė shumė kėnaqėsi. Dhe kushedi qė njė gjė e tillė nuk ka kontribuar pėr largimin nė kohė tė pakufizuar tė ēfadolloj mendimi mbi njė largim tė mundshėm nga pistat e Formula 1. Njė gjė tė tillė e ka konfirmuar dhe vėtė shtatė herė kampioni i botės, nė njė intervistė tė dhėnė mė pas pėr televizionin gjerman “ZDF”: “Jam shumė i lidhur me kėtė sport, e shikoj veten edhe pėr shumė kohė nė pistė. Ndjej mbi vete pėrgjegjėsi tė mėdha nė lidhje me Ferrarin (kontrata me shtėpinė e Maranellos skadon nė 2006-ėn) dhe nuk kam ndėrmend tė lė skuadrėn nė vėshtirėsi". Shumi ka folur mė pas pėr programet e tij nė lidhje me tė ardhmen, duke saktėsuar se mezi pret tė fillojė pėrgatitjet pėr sezonin 2005, tė cilat nisin nė dhjetor: "Pėr momentin po karikoj bateritė nė familje. Pastaj do tė riprezantohem i gatshėm nė pistė, pa as mė tė voglin dyshim pėr tė fituar edhe njė tjetėr titull botėror".

SKEDA
Emri: Michael
Mbiemri: Schumacher
Ditėlindja: 03/01/1969
Kombėsia: Gjermani
Vendlindja: Hurt Hermuhleim
Pesha: 74 kg
Gjatėsia: 174 cm
Skuadra: Ferrari
Adresa e internetit: www.michael-schumacher.de
www.michael-schumacher.it


Tė dhėnat pėr karrierėn
Starti nė F1: GP Belgjikė 1991
Gara tė zhvilluara: 212
Botėrorė tė fituar: 7
Gara tė fituara: 83
Gara e parė e fituar: GP Belgjikė 1992
Pole position: 63
Xhirot mė tė shepjta: 66
Ngjitje nė pod: 137