PDA

View Full Version : Xhelozija...Xhelozija!!!


Zana
10-01-04, 19:12
Qfar kuptimi ka pr ju Xhelozija?!

Un mendoj se ku ka xhelozi ka dhe dashuri! Por sduhet me tepru me xhelozin! Qdo send ka kufi...edhe xhelozija! Si mendoni ju?

*Zana*

^Goni
10-01-04, 19:38
tungi
valla Zana me kqyr holl e holl mire e ki ,s'po ta prishi :wink: :wink: :wink: :wink:

Honesty^uk.
10-01-04, 22:13
Me te vertet ke hapur nje faqe interesante sidomos per ne shqipetaret,te gjithe ata se thojn se nuk kan xhelozi,ata vetem se nuk tregojn te verteten (se nuk po them qe genjejn).
Nese nje njeri nuk eshte xheloz ,ateher ai nuk ka ndjenja ose nuk din qe ti vleresoj .Ndersa sa i perket se nuk duhet ta teprojm me xhelozi
kjo varet nga PARTNERI yt .
Te pershendets.

Luana
13-01-04, 06:52
Zana e ke ber nji tem shume me vend :D
Une te tregoj drejt , po jam xheloze , e di se nuk eshte mire te jem Xheloze dhe nuk pajtohem me veten pse jam keshtu , por skam se si ti ndihmoj vetes :( kisha pas deshir te mos jem ashtu sepse ku eshte xhelozia ka dhe dashuri por ka edhe urrejtje , ashtu mendoj une :roll:

Zana
15-01-04, 19:39
:wink:

qika_pr
25-05-04, 10:02
Valla xhelozia eshte e keqe veq une kom bilem pak ma treper se qe duhet
Mendoj sa dashuria edhe xhelozia kan te perbashketa shum sene
veq xhelozia e teprume eshte shum e keqe per dashurin ashtu mendoj une

Cool_Boy
25-05-04, 11:18
Zana e di qe keni xhelozi ndaj meje dhe po e kuptoj pse......:lol: :lol:

Barbaroza
25-05-04, 13:33
Edhe une ndaj mendimin se xhelozia eshte pjese e dashurise,nese nje cike nuk je xheloze ndaj te dashurit,kjo eshte per te dyshuar ndaj ndjenjave tua.Kam degjuar disa gra te martuara qe thone se aspak nuk jane xheloze ndaj burrave te tyre.Ato ne fakt kane nje besim jashtezakonisht te madh ne partnerin sepse vetem pak po te dyshonin diqka,edhe fjalet do te ishin pak me ndryshe.
Une jam shume xheloze nga natyra dhe frika me e madhe imja eshte nese xhelozia ime do te behej nje obsesion dhe prej kesaj do te vinte edhe tek nderprerja e lidhjes!

anna
25-05-04, 15:00
mendoj se xhelozia eshte kufiri ndremjet dashurise dhe urrejtjes :D :D

Gentiana
25-05-04, 18:27
Dashuria pa Gjelozi esht si Darsma pa Nuse :wink:
Sigurisht se Gjelozia esht pjes e dashuris, edhe sigurisht si shumica e njerzve jam edhe un Gjeloze, dhe nganjeher mendoj se jam me shum se qe duhet, po ma merr mendja se die ta kontrolloj vehten.
Ata njerz se thojn se nuk jan gjeloz, ateher ose nuk ka dashuri aty, ose siq tha Honesty^UK nuk e tregojn te verteten. E kam then edhe nje her, ta tregojsh Gjelozin ne Dashuri esht normale, nese nuk e tepron njeriu.


Genta

VARDARI
25-05-04, 18:47
-Xhelozia esht vesi i keq venqarisht per ata qe vet nuk munden me ja plotsu deshiren partneres dhe cfar esht ma e keqja kur esht ne pyetje vetvetja nuk i hezeton veprimet e veta a per gjdo veprim te partnerit/es behet xheloz pa lidhje...keta tipa jan injoranta se duhet njeri me kontrollu veten e ne radh te dyte partneren ce xhelozia te jete normale :idea:

Honesty^uk.
30-07-04, 21:56
Eshte mese e vertet se po nuk je sadopak xhelez ndaj te dashures/it tuaj ateher nuk mund te flitet se ti e dashuron me gjithe zemer personin
por nese xhelozia behet plage ne shpirtin tuaj ateher ajo eshte e pasherueshme, dhe pasojat e saj jane vetem grindjet dhe krijimi i mosbesimit ndaj partnerit tuaj

turisti
02-08-04, 20:52
Ju pershendes.Xhelozia eshte dryshku i dashurise,eshte si helmi te cilin duhet marr ne sasite vogla. :P

kushtrim tigani
13-08-04, 18:35
xhelozia eshte gje pa vler dhe mos besim ne vete me se pari pastaj ne te tjeret. :twisted:

ShEjToNkA
20-08-04, 23:48
Si vet dashuria q sht ndjenj ,po ashtu edhe xhelozia sht nj lloj ndjenje q lind tek se cili prson . Edhe pse shum her themi se jo un nuk jam xheloz/e ,ku deshm o s'deshm ta pranojm patjetr lind kjo lloj ndjenje q na bn t ndihemi xheloz ndaj ati prsoni q dashurojm.
sht shum vrtet se aty ku ka dashuri ka edhe xhelozi.

m4nJ4k1
23-08-04, 18:13
tungi zana a je mir qa po bon valla shum tem e qellume po qka me bo qe na mashkujt i kena do veti negative ndaj te dashures po nuk bon per derisa e don edhe i beson at'her nuk ki pse mi xhelozu edhe pse em texhelozu ty shum mir e ki se xhelozia te shkatrron edhe bindna plotsisht me mendimin tend tungi kalofsh mir :wink:

GjIlAnAsI_cSi
23-08-04, 18:29
Ku ka Xhelozi ka edhe dashuri. por xhelozia e tepert une nuk e quaj me xhelozi por semundje, dhe cdo gje e tepert nuk eshte mire,dmth as per dashurine xhelozia e tepert nuk eshte e mire, edhe xhelozia e tepert ben qe njeriu te cilin dashuron nuk ka besim tek ti ose ti nuk ke besim tek ai, dhe kjo con ne nje lekundje te lidhjes, ose dashurise qe ndien per ate person.Edhe kshtu vjen deri te xhelozi argumente mos besim akuzime Dhe ne fund NDRJE. Kshtu qe nuk ben te Xhelozojm Edhe Teper. nese ti Xhelozon Ajo i bie se ti nuk beson ne at Person.

Kaq Kisha

Gjith te mirat.

Mergimtari_04
23-08-04, 20:10
Pajtohem me mendimin e Honesty uk

jetoni72
05-09-04, 12:24
pajtohem se ku ka gjelozi ka edhe dashuri por duhet te ruhet e mos te teprohet se shendrrohet ne smundje dhe e hum edhe dashurin un njoh shum gra por edhe mashkuj qe jan te smur nga gjelozija por aty ku ka besnikri senqeritet ka dhe dashuri dhe nuk jet vend pergjelozi


dashurija ta zgjat jeten

nitushe
09-09-04, 14:45
gjelozija ka edhe anet e mira edhe anet e kqija valla kshtu bonu gjeloz ama mos ja teproni :wink:

skender
02-11-04, 00:23
xhelozi eshte gjeja me shkatruse e sistemit te dashuris nevrore .ajo te shkatron totalisht si ne dashuri dhe ne jete...gjeja me e keqe e zemres sate.

Mafiozi
02-11-04, 23:02
Gjelozija sht ARMIKU i dashuris... 8)

Sy_kaltra
20-11-05, 13:43
Xhelozija sht krimb i dashuris....
Por ne fakt aty ku nuk ka xhelozi nuk mund te ket as dashuri,,Peronalisht un mendoj se aq me teper qe dashuron me teper xhelozon....( xhelozia sht semundje e pa sherueshme )..Por edhe mvaret prej Tipit..

Barbaroza
21-11-05, 11:52
Kam mesuar se xhelozia eshte plage e rende per shpirtin e dashuruar,por kam mesuar per veten time qe mos te xhelozoj pa asnje shkas!

Honesty^uk.
16-01-09, 18:55
T jesh xheloz do t thot t vuash, ndrsa t jesh objekt xhelozie do t thot t jesh vazhdimisht i/e friksuar.
Dhe ndonjher xhelozia sht fatale, vret veten ose t tjert.
Xhelozia sht reagim ndaj perceptimit t krcnimit q ekziston n nj marrdhnie, q jo gjithmone bazohet n realitet.

Xhelozia mund t prodhoj nj numr t madh e t ndryshm reagimesh emocionale.
Zakonisht kto ndjenja jan negative, si: stresi, turbullimi, dyshimi, armiqsia, zemrimi, etj. Disa jan edhe pozitive, si: eksitimi, dashuria, gjallria.

Xhelozia sht gjendja e dobsimit t pushtetit t nnkuptuar, kur partneri xheloz ka frik se ka humbur pushtetin pr t trhequr tjetrin.Honesty

emine
16-01-09, 19:51
une jam xheloze,kure bahet fjala, me mu perzi dikushe ka senet e mia....:biggrin:

shfletuesi_
16-01-09, 20:18
Xh.............

Penelope
16-01-09, 20:35
Xhelozia mund te jete e natyrave te ndryshme,,psh, xhelozia ndaj suksesti te te tjereve, per ate qfare ata kane arrite e ne jo, ose edhe ne nje lidhje dashurie,kur njeri dyshon ne besnikerine e tjetrit, ne moskthimin e ndjenjave etj..xhelozi ne rastin e pare skam ndier kurrre, ngase ju gezohem suksesit te te tjereve e siodmos te aferme e miqve, ndersa ne dashuri nuk e di , duhet te jete ndjenje e pakendshme...

Rozafa
16-01-09, 23:08
Xhelozia eshte ndjenja e pare kur ndaj nje personi ndjejme dashuri,por nese behet e tepruar.. atehere eshte armik i dashuriss...

Xhelozia ne te shumten e rasteve mund te miret si mosbesim ose si nje rast i pasiguris ne vetvete,te behet semundje!!!

Shqiptare_ne_Turqi
17-01-09, 15:58
Me te vertet ke hapur nje faqe interesante sidomos per ne shqipetaret,te gjithe ata se thojn se nuk kan xhelozi,ata vetem se nuk tregojn te verteten (se nuk po them qe genjejn).
Nese nje njeri nuk eshte xheloz ,ateher ai nuk ka ndjenja ose nuk din qe ti vleresoj .Ndersa sa i perket se nuk duhet ta teprojm me xhelozi
kjo varet nga PARTNERI yt .
Te pershendets.Honesty,tybe ndash besom e ndash mo prgjegjm seriozisht,"sa mos me than " q nuk e kam at ndjenje jam nashti.
Sipas meje sht ndejnje jo e kndshme,ne jeten e prditshme dhe ne dashuri ..Edhe pse thuhet se sht nj pjes e dashuris xhelozia .Un mendoj ne nj lidhje (dashurie ose martese) sht mas me rndsi "respekti" q prfshin te gjitha ndjenjat pozitive pr t vazhdon ose dhe,t mbaron lidhja (martes ose dashuri) pra kur ta respektojm partner in/en xhelozia sht shum e pa nevojshme dhe shkatrruese ...

Respekt sht dhe t ia lshojm rrugen partner it/es nse e preferon dik tjetr,.. Se ndryshe nuk bhesh rahat kur ne jet ...Dhe nuk ja vlen pr as njren pal ...

Por,ne mardhnje q'fardo qoft,sht shum mos respekt gnjimi e jo sinqeriteti q s'durohej ...
As njri,femr/mashkull nuk kem drejt absolutisht t sillem si me "rob" me, partner/in/en edhe nse e dojm shum ...
Prap,do ngeli dhe mbylli me fjalen respekt,...kjo prfshin shummm si pas meje ....