PDA

View Full Version : APOLLO 14 DHE FLAMURI SHQIPTAR NĖ HĖNĖ


Anonymous
17-01-04, 16:09
APOLLO 14 DHE FLAMURI SHQIPTAR NĖ HĖNĖ

Duke kėrkuar nė arkivin e Muzeumit Historik Kombėtar gjeta njė dokument tė jashtėzakonshėm nga tė gjitha pikpamjet. Mbi njė karton tė fortė ėshtė vendosur njė fotografi e anijes kozmike Apollo 14, fotografi e bėrė nga sipėrfaqja e Hėnės. Krahas kesaj fotografie ėshtė vendosur njė flamur Shqiptar I pėrmasave tė tė vogla. Nėn fotografinė ėshtė shkruar: Antares at fra mauro, kurse poshtė fotografisė ėshtė ky mbishkrim: This flag was carried to the moon onboard Apollo 14 January 31 through February 9, 1971. It is presented by Rear Admiral Alan B. Shepard, Jr., United States Navy, delegate to the 26th Session of the United Nations General Assembly. Nga ky shkrim mėsohet se flamuri Shqiptar (zyrtar) ėshtė mbartur nė Hėnė nė trupin e anijes kozmike Apollo 14 nga 31 Janari deri mė 9 Shkurt 1971. Ky flamur ėshtė paraqitur prej zėvėndės Admiralit Alan B. Shepard Jr., i Flotės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe qė ka qenė delegat nė Sesionin e 26-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara. Antares ėshtė pjesa e anijes qė zbriti nė Hėnė dhe Fra Mauro eshte emri i vendit nė Hėnė ku zbriti anija. Ka edhe njė mbishkrim dore shkruar me bojė tė zezė nga Alan Shepardi, qe lexon: With the compliments of the astronautes of the United States. Alan Shepard 02.10.71, qė pėrkthehet nė Shqip: Me fjalėt me tė mira tė astronautėve tė Shteteve tė Bashkuara. Alan Shepard, 2 Tetor 1971.

Ky dokument qė pėrmban flamurin Shqiptar me fotografinė nė Hėnė sė bashku me mbishkrimet i ėshtė dorėzuar prej vetė astronautit Alan Shepard njė dilomati Shqiptar, i cili pat marrė pjesė edhė ai nė Sesionin e 26-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara. Alan Shepard, kur ka pėrgatitur kėtė dhuratė dhe pėr ta bėrė mė tė vėrtetė dokumentin, ka shkruar me dorėn e tij pėrshėndetjen jo vetėm nga vetvetja, por edhe nga astronautėt e tjerė tė SHBA-s. Kjo do tė thotė qė fakti i mbartjes sė flamurit Shqiptar ka qenė temė bisede e astronautėve bashkėudhėtarė. Pra Shepard u ka folur atyre pėr origjinėn e tij Shqiptare. Gjesti i Shepardit ėshtė i madhėrishėm.

Duke lexnar nje enciklopedi te kozmosit ku janė dhe emrat e kozmonauteve nė vite, lexohen kėto tė dhėna pėr Alan Shepardin. Ai u lind ne East Dery, Neė Hampshire tė SHBA mė 18 Nentor 1923. Ėshtė me origjinė Shqipitare. Ka kryer Akademinė Detare Amerikane nė Anapolis ku mbaroi dhe njė shkollė fluturimi pėr pilot joushtarak. Mė pas bėri edhe Shkollėn e Marinės pėr pilot nė Patuxent, Maryland, si dhe Shkollėn Detare tė Luftės nė New Port Rhode Island mė 1958. Mė 1961 u ngrit nė hapėsirė si njeriu i parė nė botė rusi Juri Gagarin. Ai fluturoi nė kozmos si pasagjer, kurse Shepardi nė misionin Apollo 4 nė Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetė anijen kozmike. Si kozmonaut, ai ėshtė i pari qė ka fluturuar nė kozmos si Amerikan dhe i pesti qė ka shkelur nė Hėnė. Para daljes ne pension Alan Shepard gradohet Admiral. Ai ndėrroi jetė mė 21 Korrik 1998; pra jetoi 75 vjet.

Nė tė njėjtėn enciklopedi flitej edhe pėr William Gregory njė tjetėr astronaut Shqiptaro-Amerikan. Gregory lindi nė Lock-port, Nju Jork mė 14 Maj 1957. Ėshtė me origjinė nga fshati Dardhė e Korēės. Mė 1979 u diplomua per shkenca inxhinierike nė Akademinė e Forcave Ajrore. Mori doktoratėn si inxhinier mekanik nga Colombia University mė 1980 dhe Doktoratėn pėr drejtues mė 1984. Ne vitet 1981 - 1986 ka qenė pilot fluturimi me avionėt Fl11. Mė pas shėrbeu si mėsues pilotėsh pranė Forcave Ajrore Britanike. Ka fluturuar nė mė shumė se 40 lloje avionėsh dhe ka kapėrcyer mbi 5000 orė flutturimi. U zgjodli nga NASA nė Janar 1990 dhe u shpall astronaut nė Korrik 1991. Fluturimin e tij tė parė Shuttle STS-67 nė hapėsirė e kreu mė 2 Mars 1995 nga Qendra e Hapėsirės Kenedi dhe u ul nė tokė mė 18 Mars 1995. Ka vendosur rekordin e fluturimeve nė hapėsirat kozmike me 16 ditė dhe 15 orė duke plotėsuar 262 rrotullime drejt tokės. Ai fluturoi mbi 11 milion km nė kozmos, ka mbi 400 orė flutuime nė hapėsirėn kozmike, krahas 5000 orėve si pilot. Tani punon si drejtues pėr zhvillimin e biznesit nė Arizona tė SHBA. Meqenėse Shpardi ka vdekur, shpresojmė qe Gregorin ta takojmė sė shpejti. Tė dy kėta emra kanė vendin e tyre nė Muzeun Historik Kombėtar dhe nė kujtesėn e Shqiptarėve.

Anonymous
19-01-04, 00:16
ky kosmonataut ka qen shqiptar apo kosovar :lol: sepse ne at flamur eshte vendosur ni yll i komunistave me sa me duket ka qen aj flamur i kosoves e per at arsye me interesoi kosovar apo shqiptar nga shqiperia :roll: :roll: :roll: :?: :?: [/b]

Anonymous
19-01-04, 01:19
`mendoj qe jon personat me te merituarite qe vlejn te permendim.qe edhe kombi shqiptare,ka njerzi te zote .dhe jam shume i gezuar qe kemi kesiesoj njerzi.d.m.th. qe jane shqiptare.
por kisha pas deshire qe te dije me shume per biografine e ketyre heronjeve shqipetare
e tash jamj shume i lumtur qe jom shqipetare.
atehere le te mburremi me at qe jemi shqiptare
ju pershendes redaksi,perzemersishte.
shume teme e qelluar.ok tunge nga BAXHO dhe LUKI.[/code]

Anonymous
19-01-04, 01:51
Me te vertet jam shume i gezum qe ndegjova per kete, edhe ndihem shume i lumtur qe shqipetaret po e shrehin intelegjencen e vet edhe me vepra.
Keta dy persona , meritojne nje perkrahje me te madhe nga ne , edhe pse njeri prej tyre nuk qenka ne kete jete,mirpo respekti mund ti behet edhe atije., e per kete qe ende jeton , mendoj e e meriton nje trajtim me te mire , me ndoj emision kushtuar tije ne TV ,radio,... etj etj Ngase permes interentit nje numer jo i mire munde ta marrin kete info per shkak se fatkeqsisht nuk mund ta perdorin internetin shumica e shqipetarve.


Per ate se a ka pas flamuri YLL apo jo , nuk besoj se ja vlen te diskotohet.
Veq ja kisha perkujtue ketij koleges qe: mos ti marrin gjerat bardhe e zi , se YLLI nuk osht simbol qe mund te nenqmohet, YLLI nuk eshte vetem i atyne qe ai mendon se eshte ,YLLI eshte i te gjitheve.

YLLI-n e ka edhe flamuri i US. :!:

Peshendetje per te gjithe, e posaqerisht per ata qe e kan bere publike kete lajm.

Byee

Anonymous
21-01-04, 21:40
Sot lexova ato te dhena per ata astronautet me origjin shqiptare me te vertet te mburremi me ta , por ka edhe shum te tjer te zgjuar e qe luajn rol te madh ne shoqerit tjera botrore dhe nje lloj propozimi: mendoj qe televizionet tona duhet ti perkushtohen kesaj me shum por edhe qdo lloj tjeter mjet informimi.[/url][/b]

Anonymous
22-01-04, 20:54
Sapo e lexowa kete tekst ,dhe te them te drejten sme habiti fare.Jam shume e lumtur qe keshtu eshte ,dhe flamuri jone eshte valevitur i lire edhe ne hene,por fakti qe me shqeteson eshte qe ,ne shqipetaret kemi lene gjurme te medha ne gjdo fushe te jetes,kudo ne bote pa mare parasysh se qfare me ze mund te thuash"Shqipetaret jane te zotet““por eshte per te ardhur keq qe te gjithe keto personalitete ,qe me ka rastisur te degjoj kane dalur ne pah,vetem pas vdekjes se tyre ,dhe kurre sjane prezantuar me pare si shqipetare nga ana e ketyre shteteve ku kane jetuar ,dhe kaq lart kane arritur ne synimet e tyre ,por kurre bota ejashtme si ka njohuer si shqippetare.Dhe do te ishte me mire qe ne faqet e nje GAZETE AMERIKANE,apone faqet e nje GAZETE EUROPIANE ta lexoja kte rubrikre,ku thuhej se i pari ASTRONAUTi amerikes qe shkeli ne hene ishte SHQIPETAR,ja kjo me gezon.Ne shqipetareve na bejne te njohur vetem per keq.e perse jo edhe per mire??????????????????????????????

Anonymous
04-02-04, 12:39
T e gjithe jemi dhe mburremi me heronjet tan, mirpo edhe ne duhet te bejm vepra si te paret, per ket rast madheshtor kam ndegjuar ma heret, per flamurin ton shqipetar qe ka mberri ne hen, mirpo per mes godhenjes njerzit nuk kan besuar, por ishte mire ket rast ta publikojn edhe per mes shtypit edhe per mes ekraneve qe te gjithe te jen ne dijeni per ket veper madheshtore. po ne vitin 1994 ne bibloteken e nje qytetit ne finland kam gjetur shenime per lartmadherin ton Skenderbeu, per jeten e tij dhe luftrat e tina.[/b]

Anonymous
10-02-04, 10:36
Kjo ėshtė njė gjė shumė e mirė jo vetėm pėr ata dy por pėr gjithė shqipetaret kudo qe gjendėn nė planetin tone.Shpresoj qe kjo tė mos jete hera e fundit.Me ketė duhet t'i tregojme botės dhe se pari atyre qe nuk na dėshirojn tė mirėn ne shqiptarve te shofin kete gje dhe mos t'i mbyllin syte perpara realitetit se shqipetaret jane njerze te shkolluar dhe te afte per te arritur sa me shume ne shkence.

VARDARI
21-06-04, 14:38
Apollo 14 dhe flamuri Shqiptar nė Hėnė


Nga Dr. Moikom Zeqo,
Drejtor i Muzeut Historik Kombetar,
Revista Mbrojtja, 4 Gusht 2003


Duke kėrkuar nė arkivin e Muzeumit Historik Kombėtar gjeta njė dokument tė jashtėzakonshėm nga tė gjitha pikpamjet. Mbi njė karton tė fortė ėshtė vendosur njė fotografi e anijes kozmike Apollo 14, fotografi e bėrė nga sipėrfaqja e Hėnės. Krahas kesaj fotografie ėshtė vendosur njė flamur Shqiptar i pėrmasave tė tė vogla. Nėn fotografinė ėshtė shkruar: Antares at fra mauro, kurse poshtė fotografisė ėshtė ky mbishkrim: This flag was carried to the moon onboard Apollo 14 January 31 through February 9, 1971.
It is presented by Rear Admiral Alan B. Shepard, Jr., United States Navy, delegate to the 26th Session of the United Nations General Assembly. Nga ky shkrim mėsohet se flamuri Shqiptar (zyrtar) ėshtė mbartur nė Hėnė nė trupin e anijes kozmike Apollo 14 nga 31 Janari deri mė 9 Shkurt 1971. Ky flamur ėshtė paraqitur prej zėvėndės Admiralit Alan B. Shepard Jr., i Flotės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe qė ka qenė delegat nė Sesionin e 26-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara. Antares ėshtė pjesa e anijes qė zbriti nė Hėnė dhe Fra Mauro eshte emri i vendit nė Hėnė ku zbriti
anija. Ka edhe njė mbishkrim dore shkruar me bojė tė zezė nga Alan Shepardi, qe lexon: With the compliments of the astronautes of the United States. Alan Shepard 02.10.71, qė pėrkthehet nė Shqip: Me fjalėt me tė mira tė astronautėve tė Shteteve tė Bashkuara. Alan Shepard, 2 Tetor 1971. Ky dokument qė pėrmban flamurin Shqiptar me fotografinė nė Hėnė sė bashku me mbishkrimet i ėshtė dorėzuar prej vetė astronautit Alan Shepard njė dilomati Shqiptar, i cili pat marrė pjesė edhė ai nė Sesionin e 26-tė tė Asamblesė sė
Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara. Alan Shepard, kur ka pėrgatitur kėtė dhuratė dhe pėr ta bėrė mė tė vėrtetė dokumentin, ka shkruar me dorėn e tij pėrshėndetjen jo vetėm nga vetvetja, por edhe nga astronautėt e tjerė tė SHBA-s. Kjo do tė thotė qė fakti i mbartjes sė flamurit Shqiptar ka qenė temė bisede e astronautėve bashkėudhėtarė. Pra Shepard u ka folur atyre pėr origjinėn e tij Shqiptare. Gjesti i Shepardit ėshtė i madhėrishėm.


Duke lexuar nje enciklopedi te kozmosit ku janė dhe emrat e kozmonauteve nė vite, lexohen kėto tė dhėna pėr Alan Shepardin. Ai u lind ne East Dery, New Hampshire tė SHBA mė 18 Nentor 1923. Ėshtė me origjinė Shqipitare. Ka kryer Akademinė Detare Amerikane nė Anapolis ku mbaroi dhe njė shkollė fluturimi pėr pilot joushtarak. Mė pas bėri edhe Shkollėn e Marinės pėr pilot nė Patuxent, Maryland, si dhe Shkollėn Detare tė Luftės nė New Port Rhode Island mė 1958. Mė 1961 u ngrit nė hapėsirė si njeriu i parė nė botė rusi Juri Gagarin. Ai fluturoi nė kozmos si pasagjer, kurse Shepardi nė misionin Apollo 4 nė Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetė anijen kozmike. Si kozmonaut, ai ėshtė i pari qė ka fluturuar nė kozmos si Amerikan dhe i pesti qė ka shkelur nė Hėnė. Para daljes ne pension Alan Shepard gradohet Admiral. Ai ndėrroi jetė mė 21 Korrik 1998; pra jetoi 75 vjet.

Engjellushja
24-06-04, 20:02
Apollo 14 dhe flamuri Shqiptar nė Hėnė


Nga Dr. Moikom Zeqo,
Drejtor i Muzeut Historik Kombetar,
Revista Mbrojtja, 4 Gusht 2003


Duke kėrkuar nė arkivin e Muzeumit Historik Kombėtar gjeta njė dokument tė jashtėzakonshėm nga tė gjitha pikpamjet. Mbi njė karton tė fortė ėshtė vendosur njė fotografi e anijes kozmike Apollo 14, fotografi e bėrė nga sipėrfaqja e Hėnės. Krahas kesaj fotografie ėshtė vendosur njė flamur Shqiptar i pėrmasave tė tė vogla. Nėn fotografinė ėshtė shkruar: Antares at fra mauro, kurse poshtė fotografisė ėshtė ky mbishkrim: This flag was carried to the moon onboard Apollo 14 January 31 through February 9, 1971.
It is presented by Rear Admiral Alan B. Shepard, Jr., United States Navy, delegate to the 26th Session of the United Nations General Assembly. Nga ky shkrim mėsohet se flamuri Shqiptar (zyrtar) ėshtė mbartur nė Hėnė nė trupin e anijes kozmike Apollo 14 nga 31 Janari deri mė 9 Shkurt 1971. Ky flamur ėshtė paraqitur prej zėvėndės Admiralit Alan B. Shepard Jr., i Flotės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe qė ka qenė delegat nė Sesionin e 26-tė tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara. Antares ėshtė pjesa e anijes qė zbriti nė Hėnė dhe Fra Mauro eshte emri i vendit nė Hėnė ku zbriti
anija. Ka edhe njė mbishkrim dore shkruar me bojė tė zezė nga Alan Shepardi, qe lexon: With the compliments of the astronautes of the United States. Alan Shepard 02.10.71, qė pėrkthehet nė Shqip: Me fjalėt me tė mira tė astronautėve tė Shteteve tė Bashkuara. Alan Shepard, 2 Tetor 1971. Ky dokument qė pėrmban flamurin Shqiptar me fotografinė nė Hėnė sė bashku me mbishkrimet i ėshtė dorėzuar prej vetė astronautit Alan Shepard njė dilomati Shqiptar, i cili pat marrė pjesė edhė ai nė Sesionin e 26-tė tė Asamblesė sė
Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara. Alan Shepard, kur ka pėrgatitur kėtė dhuratė dhe pėr ta bėrė mė tė vėrtetė dokumentin, ka shkruar me dorėn e tij pėrshėndetjen jo vetėm nga vetvetja, por edhe nga astronautėt e tjerė tė SHBA-s. Kjo do tė thotė qė fakti i mbartjes sė flamurit Shqiptar ka qenė temė bisede e astronautėve bashkėudhėtarė. Pra Shepard u ka folur atyre pėr origjinėn e tij Shqiptare. Gjesti i Shepardit ėshtė i madhėrishėm.


Duke lexuar nje enciklopedi te kozmosit ku janė dhe emrat e kozmonauteve nė vite, lexohen kėto tė dhėna pėr Alan Shepardin. Ai u lind ne East Dery, New Hampshire tė SHBA mė 18 Nentor 1923. Ėshtė me origjinė Shqipitare. Ka kryer Akademinė Detare Amerikane nė Anapolis ku mbaroi dhe njė shkollė fluturimi pėr pilot joushtarak. Mė pas bėri edhe Shkollėn e Marinės pėr pilot nė Patuxent, Maryland, si dhe Shkollėn Detare tė Luftės nė New Port Rhode Island mė 1958. Mė 1961 u ngrit nė hapėsirė si njeriu i parė nė botė rusi Juri Gagarin. Ai fluturoi nė kozmos si pasagjer, kurse Shepardi nė misionin Apollo 4 nė Janar-Shkurt 1971 e manovroi vetė anijen kozmike. Si kozmonaut, ai ėshtė i pari qė ka fluturuar nė kozmos si Amerikan dhe i pesti qė ka shkelur nė Hėnė. Para daljes ne pension Alan Shepard gradohet Admiral. Ai ndėrroi jetė mė 21 Korrik 1998; pra jetoi 75 vjet.

I meqem je shum, vallahun !!! :wink:

Tomori
25-06-04, 00:55
:idea:
-I nderuari Vardar une jame i befasuar me ket shkrimin tend
FLAMURI SHQIPTAR NE HENE !!!!!!
Plotesisht pajtohem me Engjulleshen se keni hape nje teme me vlere shume te madhe.Duke ju falemderuar juve une jam vu ne dijeni se edhe FLAMURI SHQIPTAR PASKA QENE NE HEHE !!!!
-Ju lutem na sjellni edhe supriza te tjera se edhe temat tjera jane per ne siq tju theme enigmatike....
Ju jam mirenjohes per kete suprize per flamurin tone.
Prej keti momenti edhe une si shqiptar jam krenare qe u njoftova per ket ngjarje qe paka ndodhur para 33vitesh ne Apollo..
Qe fatkeqsisht nuk e kam ditur qe Flamuri jon paska qene ne hene

Pershendetjet e mia