PDA

View Full Version : Shkurorėzimet dhe pasojat tek femijet!!!


Murgesha
21-01-04, 12:08
Jemi deshmitar te ndarjeve qe po ndodhin ne Kosove.
Eshte interesante gjersa me pare ishte shume veshtire te vije gjer te ndarja e bashkeshorteve, sot edhe kjo po behet dhe si duket te gjithe jemi pajtuar me kete. A duhet te jet normale? A mos eshte shkurt e shqip nje kopjim dhe imitim i marre nga perendimoret?
Ajo qe me intereson me se tepermi te dije ne kete pyetje.
Pasojat te femijet, ketyre qenieve te pafajshme.

diana
21-01-04, 12:33
MURGESHE TE PERSHENDES ESHTE TEME E QELLUAR!

Ate qe harrojme ne ne te shumten e rasteve eshte fakti qe Perendimi ka aspekte pozitive dhe aspekte negative.UNE MENDOJ QE PERENDIMI NUK NA DETYRON NE TI MARRIM ASPEKTET NEGATIVE TE TIJ SEPSE SI POPULL DHE SHOQERI SHQIPTARI ESHTE EKZEMPLAR DHE HISTORIA E TIJ E KA DESHMUAR KETE.Divorci eshte disolucion i marteses.DMTH gjykatesi do te prononcon ,per aresye te shumta ndarje midis bashkeshorteve. Aresyet me te shumta jane gabimet martesore midis tjerash tradhtia. Juridikisht tradhtia eshte gabim martesor sepse juridikisht martesa eshte institucion i cili prodhon obligime per bashkshortet midis te cileve eshte edhe besnikeria. Proceduralisht bashkeshorti dueht ta deshmoje gabimin e bashkeshortit te tij dhe ne kete rast divorci prononcohet. Por problemi i femijeve sidomos kur femijet jane minor. Psikologjikisht jane te afektuar nga kjo ngjarje sepse kjo ngjarje e cila nuk mvaret nga vullneti i tyre i privos nga njeri nga prinderit e tyre ponktualisht nese gjykatesi vendos ti akordoj te drejte vizite njerit e ti akordoj tjetrit totalitetin e ruajtjes se femijeve. Keshtuqe
ne e dime qe femiu formohet ne femijeri dhe sipas Freujdit kjo etape eshte decisive ne formimin e tyre si personalitet...pra aktet e prinderve dhe divorci jane katastrofik per femijet por edhe pa dashuri midis prinderve te tyre ata nuk do te ishin te lumtur...prandaj eshte veshire marrja e pozicionit sepse CDO AKT DUHET PESHUAR...

Barbaroza
21-01-04, 12:53
Po Murgesha,e vertete se jemi deshmitare te numrit te madh te divorceve qe po behen tek ne.Shkaqet mund te jene te ndryshme,duke filluar nga tradhetia e ēifteve,pastaj kushtet e ndryshme ekomomike dhe sociale.Dikush mund te mos pajtohet me ate se i duhet te jetoje i varur nga tjetri dhe kerkon shkaqe te dale nga ajo rrugedalje.
Ndoshta dikush behet moster edhe e perendimoreve dhe harron se jeton ne Kosoven e varfer e jo ne Holivud.
Por,mua ajo qe me brengos me se shumeti eshte braktisja e femijeve,qe per shkak te prindit i duhet te jetoje me ndjenjen e zbrazetires ne shpirt qe ia krijojne vete prinderit.
Zgjidhja eshte e veshtire.

RRUSHI
09-06-04, 12:45
Po Murgesha,e vertete se jemi deshmitare te numrit te madh te divorceve qe po behen tek ne.Shkaqet mund te jene te ndryshme,duke filluar nga tradhetia e ēifteve,pastaj kushtet e ndryshme ekomomike dhe sociale.Dikush mund te mos pajtohet me ate se i duhet te jetoje i varur nga tjetri dhe kerkon shkaqe te dale nga ajo rrugedalje.
Ndoshta dikush behet moster edhe e perendimoreve dhe harron se jeton ne Kosoven e varfer e jo ne Holivud.
Por,mua ajo qe me brengos me se shumeti eshte braktisja e femijeve,qe per shkak te prindit i duhet te jetoje me ndjenjen e zbrazetires ne shpirt qe ia krijojne vete prinderit.
Zgjidhja eshte e veshtire. :?: :?: :arrow:

anna
10-06-04, 12:29
Ata qe vuajne me shume nga divorci jane femijet une personalisht kam disa shoqe me prinder te divorcuar jane shume te ashpra te ftohta duket se nuk e cajne koken per asgje por ne fakt ato vuajne shume .Ne momentin kur cifti ndahet ka shume nga ata femije qe mendojne se jane shkaku pse prinderit e tyre jane divorcuar dhe vuajne shume ne fshehtesi jam dakrod me dianen qe tha se cdo akt duhet peshuar pasi ata femije do kene pasoja edhe ne te ardhmen ....

Dr. Leone
10-06-04, 15:33
Pa dyshim se femijet vuajn me seshumti nga divorci i prinderve eshte nje pik e zez ne zemrat e tyre qe nga femirija dhe ashtu si tha ANNA se ata me se qajn koken per asgje me te vertet ashtu eshte ter kohen jan te merzitur edhe pse nuk ke si tju ndihmosh kan nje merzi te brendshme por nuk jam dakord se ata mendojn se jan shkak per ndarjen mes prinderve te tyre por ata jan femij qe i kan prinderit por jan pa prinder keshtu mund te thuhet.
Nese gaboj kerkoj ndjes.
Me respekt
Dr. Leone

IceGirl
02-07-04, 15:37
Un mendoj qe kur prinderit i nje femije nuk jan te lumtur ne martes,dhe aty gjindet mosmarveshja,perlarja e madhe ne mes prinderve, dhe aty nga mos merveshja fillon rrahja e nenes se tij nga babai, keshtu qe nga te gjitha keto femijes nuk i kushtojn aq rendesi nga problemet.
Keshtu qe un mendoj me shum len pasoja te femija kur i shef gjitha keto.
Keshtu qe me mire esht divorsi.... por te ket kontakt femija me te dy prinderit......

turisti
28-07-04, 00:30
E pershendes autoren e temes por nuk dua ta komentoj sepse pasojat jane te kohes se re... :wink:

Gentiana
01-08-04, 10:32
I lexova me vemendje te gjitha shkrimet ne ket tem, dhe edhe un ju jap te drejt, ne divorc ai qe vuan me se shumti esht femija.

Un e njof nje qift, kan 2femij dhe sigurisht jan te martuar, po gjith koha ju shkon ne grindje, per gjera te rendesi'shme dhe te pa rendesishme, kurse femijet vetem shikojn, dhe disi me duket mua qe nuk e marrin realitetin ashtu siq esht.Ne raste te tilla mendoj se nje divorc do te ishte shpetim. femijet jan duke u rritur, dhe ndoshta tani nuk din asgje, po kur te marrin vesh se qka esht jeta, ateher grindja e prinderve do te jet gjitmon pasoj tek ta! sigurisht se nuk duhet te emitojm askend, dhe qe ne radh te par duhet te jet femija, po dua te them se ka raste se ndoshta divorci do te ishte Shpetimi. Mundem edhe te jem Gabim!

Genta

ShEjToNkA
02-08-04, 23:54
Edhe unė pajtohėna me Gentėn , se mė tė vėrtet nganjėher edhe Divorci ėshtė zgjedhje ,apo sic e paska quajtur edhe ajo vetė, shpėtim pėr fėmit.

Se sipas mendimit tim ,fėmijėt jan mė tė "kėnaqur " Kur prindėrit i kan tė divorcuar ,dhe ku ndajnjėritjetrit ekziston njė respekt si prindė i fėmijut tė vetė , se sa tė bashkuar dhe gjithherė nė grindje ,fyrje dhe konflikt nė vetė pranin e fėmive. Kėshtu qė nganjherė edhe Divorci ja vlen!

Prishtinasja_
13-03-07, 19:01
Pershendetje !

Ka shumė martesa qe nuk funksionojnė pėr njė arsye apo tjetėr dhe mendoj se ėshtė normale. Martesa s'ėshtė e lehtė prandaj njerzit duhet ta pyesin veten mirė para se ta martohen dhe te krijojne familje sepse gabimet dhe pasojat e egoizmit tonė i vuajne fėmijėt tanė... :frown

Divorci i prinderve ėshtė njė gjė shumė e keqe pėr fėmijėt e sidomos kur fėmijėt janė te vegjel, sepse ata nuk e kuptojn dot pse u ndane prindėrit edhe me te shumtėn e kohės ja vejne fajin vetes pėr divorcin.:frown:
Unė nuk ja uroj asnjė fėmijė njė gjė te till.
Jo pėr gjė po e di personalisht se cfar do tė thotė te te ndahen prindėrit :frown: