PDA

View Full Version : A jeni indiferent ndaj komplimenteve?


Murgesha
02-02-04, 21:08
Sa kane rendesi komplimentet te nje femer?
Po te meshkujt a ndikojne komplimentet?

Gentiana
03-02-04, 11:28
Te pershendes Murgesha!!
Sigurisht se per gjdo kend jan komplimentet me rendesi,dhe ndikojn edhe tek personaliteti,se ateher ndjehet njeriu me i sigurt ne veten! Nuk dua qe te dukem mendjemadhe sepse urrej mendjemdhajt,por kush thot se nuk ndikojn komplimentet ateher nuk e thot te verteten. Mua me pelqejn komplimentet,si psh: jam e bukur,dhe edhe me shum kur me thojn se jam e zgjut,sepse siq thash me jep nje siguri ne vehten time,dhe sido qe te ndjehem,me komplimente esht pak me mir!
Te dikush Komplimente ndoshta ndikojn ndryshe,psh behet mendjemadh, dhe kjo e ben prap at person,si te them? pa vleft te madhe!!
Genta

Sexy_Boy
03-02-04, 15:08
ndihem shum inferior dhe i ofenduar ndoshta.

Zero Cool
06-02-04, 14:56
Askush nuk ėshtė inferior ndaj komplimenteve e aq mė pak gjinija e bukur :wink: :wink: :wink:

qika_pr
29-05-04, 13:06
Komplimentet
Jan shum te mira por krejt nvaret nga kush vin ato
une per vete me bejne te ndihem mir por jo te ndikoj dicka ne personalitetin time,shpesh marr komplimente qe nuk i meritoj edhe kjo ndodh kryesishte tek disa qe rri per here te par,ato komplimente me bejne nervoz shum,me duket ekzagjerim
Keshtu une dua ti bej nje kompliment "Murgesha" per temen qe e ka zgjedh
shum e mir

Barbaroza
29-05-04, 13:42
Sa u perket komplimenteve,ato tek une nuk ndikojne shume.Une i njoh mire tiparet e mia,sa jam e bukur,sa jam e zgjuar,sa jam punetore etj.,dhe me duket e tepert po t'i degjoj te tjeret si me japin kompliment.Edhe nese me japin,nuk ua ve veshin shume duke i analizuar fjalet e tyre,por nuk harroj te falenderohem :wink:

florian
29-05-04, 17:29
Sa u perket komplimenteve,ato tek une nuk ndikojne shume.Une i njoh mire tiparet e mia,sa jam e bukur,sa jam e zgjuar,sa jam punetore etj.,dhe me duket e tepert po t'i degjoj te tjeret si me japin kompliment.Edhe nese me japin,nuk ua ve veshin shume duke i analizuar fjalet e tyre,por nuk harroj te falenderohem :wink:

UAUUUUUUUUUUUUU :wink:

NJE KOMPLIMENT ESHTE GJITHMON I DUHUR DHE ESHTE GJITHMON KENAQESI TA DEGJOSH :wink:

Vera
29-05-04, 18:29
Tek une nuk ndikojn komplimentet fare, por ne jeten time vetem nje kompliment ka ndikuar. Cdo njeri e njef vehten se cka mundet dhe cka jo keshtu qe edhe pa kompliment bon, por eshte mir ti degjosh komplimentet se paku sa per tu shperblyer puna qe ben.

,,,,,,,,,,,Vera

kakadu
29-05-04, 19:27
Vet natyra e njeriut wshtw asisoji qw njeriu wshtw njw qenie e cila jeton nw bashkjetesw me njerwzit e tjerw dhe wshtw qenje sociale dhe qenie e cila nw cdo moment ka nevojw tw dwshmohet, ashtu qw gjatw vet komunikimit, pwr tw komplimentet janw tw mirwseardhura dhe si njw shpwrblim pwr mundin e inbestuar.
Poashtu pwr gjinin mw tw bukur, mjafton edhe njw kompliment i vogwl pwr mirwmwngjes, "sa bukur dukesh sot" si dhe komplimente tw ngjajshme e mos tw lasim pwr mw tepwr.
Vetwmse duhet t'iu rruhemi komplimenteve tw shpifura me prapavijw dhe mos tw bijmw nw gracka tw tilla!

fisniku
31-05-04, 21:35
Titulli i temes eshte shtruar gabim!!
Fjala inferior-eshte fjale latine dhe d.m.th. i ulet,i poshtem.
Keshtu qe titulli i temes nuk ka kurfar kuptimi,ndoshta eshte menduar ne fjalen indiferent,kjo kishte me pas kuptim.
A ndiheni indiferent ndaj komplimenteve e jo a ndiheni inferior ndaj komplimenteve!!

Murgesha
01-06-04, 09:16
Titulli i temes eshte shtruar gabim!!
Fjala inferior-eshte fjale latine dhe d.m.th. i ulet,i poshtem.
Keshtu qe titulli i temes nuk ka kurfar kuptimi,ndoshta eshte menduar ne fjalen indiferent,kjo kishte me pas kuptim.
A ndiheni indiferent ndaj komplimenteve e jo a ndiheni inferior ndaj komplimenteve!!

Fisniku te falenderoj per nderhyrjen tuaj me vend.
Nga shpjegimi yt e pash se vertet eshte e shtruar gabimisht pyetja.

VARDARI
02-06-04, 23:06
-Normalisht se nuk mundem me qen indiferent ndaj komplimenteve por me qelime te mira....

turisti
07-08-04, 11:37
Pershendetje.Mvaret kush jep kompliment dhe ne qfare menyre,sepse dikushi e perdor komplimentin ne menyre cinike...po ke qysh ke,komplimenti tingellon-mire. :P

nitushe
09-09-04, 12:30
po mvaret se qysh jane ato

Toni_4Ever
27-03-05, 16:53
Sa kane rendesi komplimentet te nje femer?
Po te meshkujt a ndikojne komplimentet?

per mendimin tim komplimenti esht vetem per tja ber dikujt QEFIN, shoki apo shoqja e vertet nuk jep komplimente

te une ndikon shum komplimenti, komplimenti per mua esht sikur shamja

Barbaroza
27-03-05, 17:20
Pershendetje.Mvaret kush jep kompliment dhe ne qfare menyre,sepse dikushi e perdor komplimentin ne menyre cinike...po ke qysh ke,komplimenti tingellon-mire. :P

Pajtohem me ty Turisti!

limmi
28-03-05, 15:18
komplimente??? qdo gje mvaret se nga te vijne komplimentet.

Giovanni
01-04-05, 15:52
Te keshe komplimente eshte mire une personalisht nuk kam deshire qe dikush te me jep komplimente se sipas mendimit time komplimentet nuk te bejn te ecesh perpara.
Une i pranoj me shume knaqesi keshillat dhe grindjet nese dikush me bertet i jam mirnjohes pegjithmone sepse nuk gaboj me.
Pra per mua komplimenti nuk eshte asgje.

Psikologu
02-04-05, 05:42
Pershendetje tė gjithve


Duke u thelluar ne ketė temė qe kerkon kohė dhe sqarim me te gjatė do te mundohem qe ti bie pak sa me shkurt.

Komplimenti eshtė si nje llojė dhurate , diqk e ngritur me shumė edhe se respekti (mvaret kush si e pranon). Njė kompliment si ai ; Je e bukur , e ndershme, e shkathet , nje perhsendetje etj etje janė pjesė e inetligjences se njeriut ne boten e ngritur.
Njeriu pa komplimente shpesh edhe fiton vetbesimin e ulet duke menduar se ; ketė se bera mirė , si thash ndoshta mirė , pse nuk me tha ose falenderoj , pra keto janė qeshtje qe gjurmojn shpesh ne brendesin tonė.Qdo kush deshiron te ketė njė falenderim ose njė kopliment per njė punė qoftė ajo nga puthja , ushqimi, dhurata etj.
Komplimenti per femra (mvaret si e prano por ne 80% po) ėshtė si njė tubė lule qe i dhurohet per hirė te dashuris, shoqeris ose rrethanave te tjera , por e njejtė eshtė edhe per meshkuj kjo gjė.
Shumė e sqarojn e sqarojn se komplimenti eshtė njė super nderė per njeriun shif (Alberoni, Ros etj) andej bazat e komplimentit vijn nga thellsia e respektit.

Te japesh apo te marresh.

Aq sa njeriu deshiron tė marrė , duhet te jetė i gateshem edhe te jap , por per femrat atyre u duhet dhenė edhe me shumė sepse ndjenjat dhe ndjeshmeria ose mallengjimi i tyre eshtė me i leht sesa tek meshkujt , sigurisht mundet dikush te pyes se perse keshtu;
Gjatė viteve te tera janė berė experimente per te vertetuar ose thenė me mirė studijuar trurin e femres dhe te meshkullit sepse kishte te dhena se truri i femres eshtė me i leht se sa i meshkullit dhe se shpejtesia e prekjes ne qendren nervore eshtė me e shpejt.
Ne lidhje me peshen e trurit eshtė konkluduar se truri eshtė i njejt per nga pesha , por sistemi nervorė eshtė pak me i shpejt tek femra , zaten kjo benė qe femra ne kohen e gjakėderdhjes (menstracionit) ndjen dhimbje ne bark , ose ne kurriz, kan shtrengesa ne trup, dhe pa arsye fare behet nervoz , shkak ky vetem nga ajo nga siq e thash me parė shpejtesia dhe prekja e qendres nervore.

Por mos te dal aq largė e ti permbahem temes.

Per mendimin tim komplimenti per femra ka njė vlerė te madhe , qka edhe e zbatoj ketė ne jeten time private.Por edhe e mirėpres njė kompliment nga femra pa e kushtezuar se une asaj i shprehi komplimente me shumė.
Komplimentet janė te ndryshme si ato ne menyren shoqerore, bashkshortore dhe atė te lirė.

Komplimenti eshtė rruga e takimit dhe afrimit ne mes te njerezve ne sfera te ndryshme te jetes.Nderime

Odise
02-04-05, 08:57
dikush jeton me komplimente, e dikush nuk i preferon - jane dy ane te natyres se njeriut, por mendoj se rendesi ka qellimi i komplimetit, per cfare qellimi po te jep dikush kompliment, per qellim pervehtesimi apo per qellim te nje ringjalljeje te ndjenjave natyrshem, pa ndonje interes personal, tek ai/ajo qe te jep kompliment.

mvaret nga mentaliteti i njeriut - dikush e emrr si nenēmim, e dikush si kenaqesi shpirterore. Ai qe e merr per nenēmim, eshte i bindur ne vetveten reale dhe nuk ka nevoje per kurrefare komplimentesh. Mjafton t'i thuash njeriut: dukesh mire sot, e per femrat, komplimenti eshte nje ringjallje ndjenjash, sepse e ben ma te lumtur (kur ia thua realitetin e jo me ndonje mashtrim). Mjafton ta thuash realitetin, e jo komplimente me bishta.

T'i thuash femres, se qenke sot bukur, dukesh e bukur, vishesh bukur, flet bukur, ke zerin e bukur, je inteligjente etj. (pa ndonje qellim te keq), edhe nese, nuk e thua krejt realitetin, asaj i jep energji shpirterore, e ngrite, e zgjon, i jep force ndjenje. Kurse tek partneret ne dashuri, komplimentet reale japin fuqi dashurie, kuptohet ato per te mire.

Qellimi i komplimentit: komplimenti i sinqerte, i duhet secilit njeriu, por menyra se si e thua, i jep kahje te ndryshme dhe mvaret a e ka kuptuar pranuesi/ja e komplimentit per te vertete, miqesor, shpirteror, apo edhe epshor ne raste intime. Ndodhe dikush jep komplimente, vetem te tregohet i afert me ty dhe nuk mendon se mund te kete dhe pasoja. Ndodhe dikush jeton vetem duke dhene komplimente dhe behet sikur i llastuar, lepires, cinik, laraman, interesxhi, kerkon te iu hyje ne qejf femrave etj... Por, eshte krejt e natyrshme, t'i japesh femres komplimentet te cilat ajo i posedon, i ka realisht: cfare ta trehjeke vemendjen - nese ka sy te bukur, thuaj kompliment, mbane frizure te bukur, apo mbane frizure natyrale te rastit, te thjeshte (per dikend thjeshtesia eshte ma e kendshme, se sa nje rregullim i kujdesshme, ne floke, ne fytyre, trup, ecje, folje, - pra, je ai/ajo qe je, mundohu ta mbashe veten sa ma mire, sa ma bukur - justifikoje, a vertetoje komplimentin, se vertet, e meriton.

Komplimenti si respekt, si ndergjegje, si kulture, si vetedije, si emancipim, si ringjallje, si shije e kontaktit ne mes njerezve, por jo si interes, mashtrim, pervehtesim, trillim, dinakeri, nenēmim a qellimkeq. Per kete edhe disa thone ketu (mvaret kush ta jep komplimentin).

edhe une nje kompliment per bashkebisedues ketu: jeni shume te sinqerte (shumica), por te shpreheni ma thelle e mos i kurseni fjalet e mira e reale si shprehje!

respekt per te gjithe

turisti
24-05-05, 14:46
Pak ka komplimente pa prapavi.

Kurvani
31-05-05, 00:12
te femrat mendoj se me komplimente mundesh me praptu a te meshkujt un tham per veten se nuk luan qaq shum rol.

anna
21-06-05, 10:18
varet se kush i jep ato komplimente ... :wink:

turisti
08-08-05, 22:19
Thuaj se po. Pak komplimentet jane te sinqerta.Zakonisht pasqyrojne prapavijen e dickafit,pervec te personave te sinqerte. :P

Kercovari
03-09-05, 10:45
Nuk mund te mbetesh indiferent nese nje femer apo mashkul te jep sinjalin,p.sh."Ndihem mire me ty ,me pelqen"ketu duhet pranuar ky komplimentsepse bashkerisht edhe keni fillu te flirtoni ne dashuri. :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:

Estella
30-01-09, 23:47
Komplimetet te japin nje siguri ne vete nagnjehr :)

emine
10-07-09, 15:19
ata qe te japin me se shumti komplimente jane po ata qe edhe te shajne me se shumti...

Makresh
10-07-09, 15:31
Varet se kush me jep kompliment,

thellenza
12-07-09, 10:04
N'varet se nga kush dhe si vjen komplimenti..!

Makresh
12-07-09, 11:15
N'varet se nga kush dhe si vjen komplimenti..!
Ti ma diplomate po kallxohesh :tongue:

thellenza
12-07-09, 11:17
Ti ma diplomate po kallxohesh :tongue:se kush ?!! Veq mos me thuaj se me diplomate se ti! :tongue:

shfletuesi_
12-07-09, 11:18
Qka eshte Kompliment more.... ???

Makresh
12-07-09, 11:20
se kush ?!! Veq mos me thuaj se me diplomate se ti! :tongue:

Ja per cisi diplomacie, ta jap doren :tongue:, pas kesaj, veq me hek titullin e diplomatit per hir t'modestis :rolleyes:

thellenza
12-07-09, 11:52
Ja per cisi diplomacie, ta jap doren :tongue:, pas kesaj, veq me hek titullin e diplomatit per hir t'modestis :rolleyes:po veq dije, me hek titullin e diplomatit nuk mundesh me bo me experimente me nofken time. :tongue:

shfletuesi_
12-07-09, 12:03
Ueeeeeh qka i paske framerkat e mira....... Ku i ke Bleeeee... a tingellon me shume si forme komplimenti apo ngacmim i ndonje femre... :)

thellenza
12-07-09, 12:19
Ueeeeeh qka i paske framerkat e mira....... Ku i ke Bleeeee... a tingellon me shume si forme komplimenti apo ngacmim i ndonje femre... :)kisha thone, si form se si me ardhe deri te informacioni se ku jane ble farmerkat. :biggrin:

p.s boll te bardhe i paske dhomt.:biggrin: :p

shfletuesi_
12-07-09, 12:31
kisha thone, si form se si me ardhe deri te informacioni se ku jane ble farmerkat. :biggrin:

p.s boll te bardhe i paske dhomt.:biggrin: :p

Kete nuk e marr si kompliment po si Lakmi haaahahaha :biggrin:

Makresh
12-07-09, 12:40
po veq dije, me hek titullin e diplomatit nuk mundesh me bo me experimente me nofken time. :tongue:

At here dy diplomata po behemi ? Ti s'leshon rrug, un jo ! Paskemi mu bo copa :biggrin:

Inshallah s'mytmu, se m'jesin eksperimentet n'gjyst.

Gjumashja
12-07-09, 14:22
mu me duken te teperta.. nese perseriten nga personat e njejte ose qe i njeh

thellenza
12-07-09, 21:40
Kete nuk e marr si kompliment po si Lakmi haaahahaha :biggrin:hahah, si kompliment e mendova :tongue:

thellenza
12-07-09, 21:42
At here dy diplomata po behemi ? Ti s'leshon rrug, un jo ! Paskemi mu bo copa :biggrin:

Inshallah s'mytmu, se m'jesin eksperimentet n'gjyst.Jaa une asnjehere nuk kam thone se jam diplomate, se di a ma zen goja kete fjale bilem.:biggrin:
E sa per rruge mos ma zene nese nuk don me ta zene as une, e kshtu kalojm per mrekulli. :tongue:

Makresh
12-07-09, 21:52
Jaa une asnjehere nuk kam thone se jam diplomate, se di a ma zen goja kete fjale bilem.:biggrin:
E sa per rruge mos ma zene nese nuk don me ta zene as une, e kshtu kalojm per mrekulli. :tongue:

Nuk e the po e ndieva konkurrencen phiii :biggrin:

E sa per rruge, rrofshin autobanet fal Zotit, gjon e gat ahahaha

thellenza
12-07-09, 22:02
Nuk e the po e ndieva konkurrencen phiii :biggrin:

E sa per rruge, rrofshin autobanet fal Zotit, gjon e gat ahahaha Hmm e paske ndje? Shume sentimental mashkujt sot"kishe". :biggrin:

Makresh
12-07-09, 22:07
Hmm e paske ndje? Shume sentimental mashkujt sot"kishe". :biggrin:

Nuk eshte sentimental tek meshkujt kjo, po si ...instikt pak a shum si refleksi :biggrin:

Jana
16-07-09, 22:57
...jo...kjo eshte diqka e bukur...