PDA

View Full Version : Frika per tu dashuruar


caki
12-02-04, 10:06
Frika pėr tė dashuruar

Sot njeriu kur zgjohet nga gjumi shiqon qė nė fillim, ta filloj njė ditė krejtėsisht nė shpejtėsi, nė kėmb duke vrapuar pas gjėrave qė i jep domethanje jetės njerzore e personale. Posa kryen tė gjitha, merr veturėn dhe ik nė punė, atje tėrė ditėn me preokupime tė ndryshme, dhe duke e shiquar karrjerėn se si tė arrin mė tepėr nė fushėn e punės dhe profesionit, len anash disa gjėra tjera qė jan shumė tė nevojshme pėr njeriun. Njė fakt qė sot brengos shumė shkencat shoqėrore (Antropologjia, Psikologjia, Psikoterapia, Psikoanalizi, e sidomos Logoterapia, Sociologjia etj.), ėshtė se njeriu po i jep shumė rėndėsi dashurisė dhe raportit seksual me fjalė, por shumė pak me zemėr. Nė gjitha kto shkenca qė i ceka mė lart e sidomos nė logoterapi, sot nė botėn perendimore, shumė persona referohen pėr ndihm tek psikoterapeusta, duke e rrėfyer gjithė ngjarjet e jetės sė tyre dhe problemet nė dashuri. Raste tė tilla jan mė shumė tė gjinis femrore, sepse jan shumė pak tė knaqur me dashurin dhe me raportin seksual tė partnerit tė tyre. Femra ėshtė njė fenomen shumė delikus nė dashuri por edhe si qenje, kurse mashkulli ėshtė shumė transformus i vetvetės. Femra gjithnjė vepron me ndjenja, sepse ėshtė natyra e tyre e tillė, ka dėshirė qė gjėrat tė ndihen e jo vetėm tė thuhen, kurse mashkulli ka njė veti shumė anarmante nė vetveti dhe andaj ėshtė pak stimulus. Mashkulli gjat raportit seksual gjithnjė e mban vetėn si diēka mė i nevojshėm dhe mė i rėndėsishm, dhe me kėtė mendim raporti seksual kalon nė njė stres tek femra, sepse shef vetm njė violencė ndaj saj e asgjė tjetėr. Pėr tė arritur qė te dy nė kulminacionin e orgazmės duhet ndegjuar knaqėsin e te dyve e jo si nė shumė raste, ku mashkulli kalon nė njė shpejtėsi shumė mė tė madhe, dhe nė atė mėnyrė knaqėsia mbetet vetėm tek ai, kurse femra e pėrjeton njė moment qė kishte pėr tė dėshiruar qė ta harron menjiherė. Dashuria duhet tė jet dashuri shqisore, sensibile, e jo vetėm njė raport seksual ku shprehen epshet trupore. Ka dallim kur thuhet tė bėjm dashuri e tė bėjmė raport seksual. Tė bėjm dashuri hyn edhe raporti seksual edhe pjesa morale e shpirtrore e dashurisė, kurse raporti seksual vetėm pjesa fizike e epshore. Pse sot ėshtė krijuar njė frikė nė dashuri? Shpesh herė ndodh ku personi dashurohet vetėm nė njė pjesė tė personit tjetėr, don tė thotė o nė karakter tė tij o saj ose nė korpin e tij apo tė saj, pas pak kohe ajo gjė qė ėshtė dashuruar zbulohet dhe kuptohet, dhe mė von humb dashuria sepse nuk ka mė interese tjera rreth tij apo saj, dhe kėshtu vihet deri te ndarja e frikshme. Pėr tu dashuruar duhet tė jetė njė dashuri komplete, si ajo fizike po edhe ajo morale e nė kėtė mėnyrė mundt tė shkohet para me dashuri, qoft ajo seksuale, qoft ajo morale. Femra ka nevoj pėr sikuri nga mashkulli, mirėpo mashkulli nė shumė raste tregohet si njė i fuqishėm duke u paraqitur si ngadhnjimtar ndaj femrės sidomos gjat raportit seksual, atėherė nė psikologjin e femrės krijohet njė ide tė pa siguris nga ana e mashkullit, sepse tregon fuqi vetėm nė atė fizike por jo fuqi edhe nė atė mmorale qė femra ka nevojė shumė pėr kėtė. Mashkulli duhet tė luaj rol nė kėtė aspekt, ta ndiej vetėn por edhe knaqėsin e femrės, mos tė thuhet fjala Tė Dua por edhe tė ndihet nė shqisat e femrės e nėse dėshiron ta bėjė kėtė duhet stimuluar djenjat si tė vetvetės po ashtu edhe tė femrės. Duhet mbajtur parasysh kėto gjėra nėse dėshirohet qė jeta nė kopje tė kaloj nė njė pikė mė tė mirfillt e mė tė plot.
Kėto ishin kėshillat qė une kam menduar tju ofroj e tju ndihmoj (normal pėr ata qė kan nevoj)
Caki

lazdrani
12-02-04, 13:46
Caki komlimentet e mija per kete teme.Pajtohem plotesisht.
Vetem nje ne shqiptaret jemi bre te mire edhe ne jeten seksuale po nisem nga vetevetja..... :wink:

RRUSHI
13-02-04, 09:19
Tregoj Lazdran se ne jem te lindur per dashuri dhe vdesim per sex :wink:
Shqiptari do buk uje e sex dhe ne rregull eshte ---pak shaka :twisted:


JU PERSHENDES .

Barbaroza
13-02-04, 14:45
Tregoj Lazdran se ne jem te lindur per dashuri dhe vdesim per sex :wink:
Shqiptari do buk uje e sex dhe ne rregull eshte ---pak shaka :twisted:


JU PERSHENDES .

Jo shaka Rrushi,po ashtu jeni ju djemte shqiptare,ani shaka thote :wink:

RRUSHI
13-02-04, 17:48
Kam qilluar i turpshem Barbaroza dhe ne ket rast mu desh te perdorja fjalen sex--andaj nga turpi thash se po bej shaka---por nje gje kuptohet ne jem te lindur per dashuri , e ku ka dashuri ka edhe sex dhe kesaj pune nuk ja kemi frigen por me knaqesi e bejm---nuk mendoj se ka gje te keqe ketu kur thua ju djemt :wink:

lazdrani
17-02-04, 12:57
Vella RRushi topi se luan ate cka the,Ku ka dashuri ka edhe sex.....Shkojne se bashku si nata me diten :wink:

caki
20-02-04, 09:04
Hahahah Rrushi edhe lazdrani ju falenderoj per komplimente, por mos harroni se dashuria nuk eshte vetem ne seks, po te ishte vetem ne seks kishte per te mbarurar pas 5 minutave qe mbaron seksi, por dashuria perqendrohet ne shume gjera. That se edhe ne shqiptaret jemi te mire ne dashuri e seks, eshte e vertet sepse nuk jem ne qe e msojm se si behet seksi, por nevoja e saj na mson ne...

majmunka
23-02-04, 23:38
Vella RRushi topi se luan ate cka the,Ku ka dashuri ka edhe sex.....Shkojne se bashku si nata me diten .

po a lazdran thua jo bre lazdran se eshte ashtu bre ashtu ka vtem ense edon nje vajze per avuntura se ense edon per jete si lup sex :P :P :P po normal kur lartoheshe ska martes pa sex ajo kuptohet ofofofofofofofofoof ehhehe :wink: :wink: :wink: a bre lazdran heheehe

ylli djala
24-02-04, 02:11
:oops: o shpirti une do thosha ...............dashuri dhe poi sex

caki
24-02-04, 13:34
:oops: o shpirti une do thosha ...............dashuri dhe poi sex


Une kisha me thene se me heret gjindet dashuria pastaj sexi, sepse dashuria eshte ajo qe zgjon ndjenjat dhe deshiren e sexit, por si do qoft, ne termin dashuri hyne edhe sexi edhe ajo qe bene pjese ne moral e shpirt, kurse ajo ne sex bene pjese vetem pjesa fizike, e kjo nuk mendoj se eshte nje gje shume e nevojshem sepse pas pak personi behet monoton, kurse me dashuri jo sepse gjithnje qendron diēka qe terhjek...[/img]

lazdrani
20-06-04, 12:42
Kam qilluar i turpshem Barbaroza dhe ne ket rast mu desh te perdorja fjalen sex--andaj nga turpi thash se po bej shaka---por nje gje kuptohet ne jem te lindur per dashuri , e ku ka dashuri ka edhe sex dhe kesaj pune nuk ja kemi frigen por me knaqesi e bejm---nuk mendoj se ka gje te keqe ketu kur thua ju djemt :wink: Ah RRUSHI :wink:

turisti
06-08-04, 21:30
DASHURIA NUK ESHTE PER FRIGACAKET. :wink:

lovely
24-05-08, 13:51
frika per t`u dashuruar................:confused:

emine
24-05-08, 15:18
DASHURIA NUK ESHTE PER FRIGACAKET. :wink:

kallxoju breh......se aj q e a me dy menje mos t'ja nis hiq:p