PDA

View Full Version : Letra e ndarjes


caki
21-02-04, 09:45
Njė letėr e ndarjės

(perkthimi nė fund)

Francesca cara,
ho preso la decisione di scriverti perché ho l’impressione che tu non voglia starmi a sentire quando affronto certi argomenti. Č bene perņ che tra noi le parole smettano di levitare.
Tu sei un’eterna fanciullona, una sognatrice che si diverte a fare l’innamorata e anch’io, te l’assicuro, mi sono divertito a questo gioco, mi sono buttato a capofitto in quel bellissimo mondo pieno di fantasie che avevamo inventato. Per un certo tempo vi ho investito tutto il mio cuore e la mia mente fino a essere leggero come una farfalla quando ti pensavo, e disperato come un cucciolo abbandonato quando tu non mi telefonavi. Ma ormai sono stanco. Non si puņ giocare in eterno e noi l’abbiamo fatto abbastanza, fin tropo. Č ora di tornare alla realtą, di abbandonare le illusioni. Mi dispiace. Non solo la persona che tu speravi di incontrare; non sono sempre buono e pronto ad accontentare i tuoi desideri: sono un uomo gią maturo che non ha pił voglia di sognare.
La vita con te sarebbe una danza, un arcobaleno, ma io ho bisogno di cose concrete e anche tu sai che non possiamo rincorrere in eterno delle chimere. Almeno io non posso, non me la sento e non voglio.
Una vita non puņ essere affidata totalmente alle sensazioni. Non basta accostare una pelle all’altra per comunicare veramente, specie quando č un incontro di voglie e ognuno č proiettato sul suo desiderio. La differenza tra noi č anche questa: tu sei per l’amore leggero, soft, mentre io sento il bisogno, anche se non subito, di un rapporto stabile, di una famiglia. Tu no, nemmeno tra cent’anni. E io sono stufo di fare il semplice turista dell’amore, curioso solo di sapere come andrą a finire.
Anche se abbiamo trascorso giornate meravigliose, e ne avrņ sempre un bellissimo ricordo, non penso di condividere ancora la mia vita con te e d’ora in poi il mio futuro sarą un altro. Anzi, volevo dirtelo ma non ho mai trovato le parole giuste, da qualche tempo il mio futuro č gią un altro.
Cara Francesca, non volermene e non soffrire. Pensa anche tu al tuo futuro; senz’altro sulla tua strada troverai ancora chi ti vorrą bene.
Per tutto ciņ che č stato tra noi un carissimo abbraccio.
Caki

Perkthimi

E dashura Francesca,
Kam vendosur qė tė shkruaj sepse e kam njė pėrshtypje qė ti nuk deshironė tė mė ndėgjosh kur pėrballoj disa argomente. Ėshtė mė mirė qė nė mes nesh tė pėrfundojn fjalėt qė vazhdojn tė na lehtsojn.
Ti je njė e re e pėrsosur, njė ėndrruse qė zbavitet duke u bėrė e dashuruar, po ashtu edhe unė, ta siguroj, jam zbavitur nė kėtė lojė, jam gjuajtur me tėrė kokėn time nė atė botė tė bukur, pėrplot me fantazira qė i kishim krijuar. Pėr njė kohė tė caktuar kam investu tėrė zemrėn time e tėrė mendjėn time deri sa kam qenė i lehtė si njė flutur kur tė mendojsha, por i dėshprum si njė klysh i braktisur, kur ti nuk mė telefonojshe. Por tash jam i lodhur. Nuk mundemi tė luajm nė pėrsosmeri, por ne kemi arritur mjaft, edhe tepėr. Ėshtė momenti tė kthehemi nė realitet, me i braktis illuzionet. Mė vjen keq. Jo vetėm personin qė ti ke shpresuar ta takojsh: nuk jam gjithnjė i mirė dhe i prgaditun qė ti zbavis dėshirat e tua; jam njė person i pjekur qė nuk ka mė dėshirė tė ėndrron.
Jeta me ty do tė ishte njė vallzim, njė ylber, por unė kam nevojė pėr gjėra konkrete edhe ti e din se nuk mundemi tė vrapojm gjithnjė nė kimere (Kimere - Gjėra tė fantazmės, psh. Nė mitet greke qė kan pasur ide mbi perendit, hyenit, gjėra ideale). Sė paku unė nuk mundem, nuk ndihem, dhe nuk deshirojė.
Njė jetė nuk mundet tė jet e besuar vetėm ndjenjave. Nuk mjafton tė bashkohen njė lkur me tjetrėn pėr me komuniku me tė vėrtet, psh. kur ėshtė njė takim tė deshirave qė ēdo njėra projektohet mbi deshirėn e tjetrės. Ndryshimi nė mes nesh ėshtė edhe kjo: ti je pėr njė dashuri tė lehtė, ndėrsa unė ndiej nevojėn, edhe pse jo menjiherė, pėr njė raport stabil, tė njė familje. Ti jo, as pas njiqind vitesh. E unė jam i mėrzitur mė, duke u bėrė njė turist i thjesht i dashurisė, kurreshta vetėm pėr tu njoftuar se si do tė pėrfundon.
Edhe pse kemi kaluar ditė tė mrekullushme, e do ti kem nė njė kujtim tė mirė, nuk mendoj me nda ende jetėn time me ty, dhe nga tash e mė tutje, ardhmėria ime do tė jet njė tjetėr. Pėrkundrazi, dėshirova qė tė them por nuk munda tė gjejė fjalė tė duhura, qė pak kohė ardhmeria ime vetem eshtė tjetėr.
E dashura Francesca, mos mė duaj dhe mos vuaj. Mendo edhe ti nė ardhmėrin tėnde; pa dyshim nė rrugėn tėnde do tė gjinden persona qė tė dashurojn.
Pėr gjitha ato qė ishin nė mes nesh, njė pėrqafje tė dashur.
caki

P.S. Kėtė letėr e kam shkruar para 4 muaj, kur jam ndar nga Francesca, ish e dashura ime, dhe me kėtė ka pėrfunduar dashuria nė mes saj dhe meje, tani jemi vetėm shoqėri, dhe jo shoqėri ashtu pėr tu pėrshėndetur, por shoqėri me plot kuptimin e fjalės.

Barbaroza
21-02-04, 10:25
Caki,tani me bere kureshtare ta di se a ta ktheu Franceska letren :?:

caki
21-02-04, 13:27
jo barbaroza sepse ka mbetur per kete e shkatur dhe e vetnja gje qe ajo eshte pergjigjur me ftesa ne shetitje ku ajo eshte munduar prap qe ta beje te mundur nje kthim ne dashuri, por une jam i vendosur ne kete gje dhe perveq shoqerise nuk mundem ti ofroj asgje...

Murgesha
22-02-04, 10:15
Pershendetje.

Caki i kishe shkruar ne leter Franceskes se ardhmeria jote se do te jet tjeter. Me fal per kurreshtjen time por me intereson te di sa ke arrit dhe sa je duke punuar qe jeta jote te jete ashtu sic ti deshiro? Nje jete e qete familjare.

Ps. nuk eshte e domosdoshme qe te ma thuash.

caki
22-02-04, 20:26
Pershendetje murgesha....
Une jeten deri vone e kam menduar ne nje menyre shume me te zbavitur, ashtu duke luajtur me ndjenjat e jetes, por tani e shofe se jeta nuk eshte loje, por eshte diēka tjeter, nje gje shume me serioze... Vlerat e jetes duhet jetuar e duhet dhene ne ate menyre, si personi e shef dhe mundohet ta shef jeten, ne kete rast une e kam kuptuar se jeta eshte shume e rendesishme per realizim. Natyrisht se une po e mbaj kete ndryshym te ardhmerise edhe pse eshte mjaft e veshtire, por ēdo gje e mire eshte e veshtire.....

Murgesha
22-02-04, 21:06
Ok Caki te falenderoj per pergjigje dhe te uroj fat, lumturi dhe suksese ne jete.

Giovanni
23-02-04, 10:45
Pershendetje,

Simbas meje vendimin qe e keni marre eshte me vend.

Meglio una fine con dolore che dolori senza fine.

Nacionalisti
25-02-04, 09:50
tung juve ju pershendes te gjithve e posagjerisht cakin i cili eshte nji djal shum i mire,dhe i sjelleshem,me vjen mire qe ky e ka perfundu at lidhje me at femer ngase ajo ishte e huaj,po caki ajo qka me ka bere te mendoj a thua do te ishte mire edhe un ti shpalosi letrat e ndarjes ketu ne kete faqe,por jan shum dhe nuk do te kete hapsiir me siguri dhe perzonashi kryesor nuk eshte femer e huaj por Shqiptare e vertet,nejse do te mendoj edhe pak,caki dashuria vjen me kohe dhe dashuria rrok nji hapesire te madhe te gjerave dhe nuk duhet te jet vetem sexy ai i cili te ben te duash dike,e di qe e din kete por po e ceki,tani tung se desha edhe un te shkruaj pak,kaloni mire

caki
25-02-04, 15:53
tung juve ju pershendes te gjithve e posagjerisht cakin i cili eshte nji djal shum i mire,dhe i sjelleshem,me vjen mire qe ky e ka perfundu at lidhje me at femer ngase ajo ishte e huaj,po caki ajo qka me ka bere te mendoj a thua do te ishte mire edhe un ti shpalosi letrat e ndarjes ketu ne kete faqe,por jan shum dhe nuk do te kete hapsiir me siguri dhe perzonashi kryesor nuk eshte femer e huaj por Shqiptare e vertet,nejse do te mendoj edhe pak,caki dashuria vjen me kohe dhe dashuria rrok nji hapesire te madhe te gjerave dhe nuk duhet te jet vetem sexy ai i cili te ben te duash dike,e di qe e din kete por po e ceki,tani tung se desha edhe un te shkruaj pak,kaloni mire

Edhe une te pershendes ty Nacionalisti
Une mendoj se ēdo shprehje vjen me guxim, nuk kishte me qene diēka negative ne qoft se ti kishe me i shpalos ato letra ketu ne forum, eshte nje gje shume e mire keshtu eshte edhe menyra qe ne te ballafaqohemi edhe ti ndihmojm njeri tjetrit. faliminderit per mendimin tend...

caki
25-02-04, 15:56
Pershendetje,

Simbas meje vendimin qe e keni marre eshte me vend.

Meglio una fine con dolore che dolori senza fine.

Hahahah giovanni giusto, č meglio cosi e penso di continuare con quest'idea perché č necessaria per la vita e specialmente per essere me stesso... Ciaooo un caro abbraccio

caki
25-02-04, 15:58
Ok Caki te falenderoj per pergjigje dhe te uroj fat, lumturi dhe suksese ne jete.

Faliminderit murgesha, ashtu edhe une te uroj suksese e realizim te deshirave tua... vetem para

nezi
26-02-04, 08:28
caki mire e ke kuptuar jeten ! cdo mendim eshte shkak, ndersa cdo veti pasoje e saj...

caki
26-02-04, 10:08
caki mire e ke kuptuar jeten ! cdo mendim eshte shkak, ndersa cdo veti pasoje e saj...

Pershendetje nezi!!! ēdo shkak sjell vendosje, por shumicat e shkakut sjell vendosjen e kundert te asaj qe jetohet, sikurse ndodhi edhe me mua...

lazdrani
20-06-04, 12:40
Njė letėr e ndarjės

(perkthimi nė fund)

Francesca cara,
ho preso la decisione di scriverti perché ho l’impressione che tu non voglia starmi a sentire quando affronto certi argomenti. Č bene perņ che tra noi le parole smettano di levitare.
Tu sei un’eterna fanciullona, una sognatrice che si diverte a fare l’innamorata e anch’io, te l’assicuro, mi sono divertito a questo gioco, mi sono buttato a capofitto in quel bellissimo mondo pieno di fantasie che avevamo inventato. Per un certo tempo vi ho investito tutto il mio cuore e la mia mente fino a essere leggero come una farfalla quando ti pensavo, e disperato come un cucciolo abbandonato quando tu non mi telefonavi. Ma ormai sono stanco. Non si puņ giocare in eterno e noi l’abbiamo fatto abbastanza, fin tropo. Č ora di tornare alla realtą, di abbandonare le illusioni. Mi dispiace. Non solo la persona che tu speravi di incontrare; non sono sempre buono e pronto ad accontentare i tuoi desideri: sono un uomo gią maturo che non ha pił voglia di sognare.
La vita con te sarebbe una danza, un arcobaleno, ma io ho bisogno di cose concrete e anche tu sai che non possiamo rincorrere in eterno delle chimere. Almeno io non posso, non me la sento e non voglio.
Una vita non puņ essere affidata totalmente alle sensazioni. Non basta accostare una pelle all’altra per comunicare veramente, specie quando č un incontro di voglie e ognuno č proiettato sul suo desiderio. La differenza tra noi č anche questa: tu sei per l’amore leggero, soft, mentre io sento il bisogno, anche se non subito, di un rapporto stabile, di una famiglia. Tu no, nemmeno tra cent’anni. E io sono stufo di fare il semplice turista dell’amore, curioso solo di sapere come andrą a finire.
Anche se abbiamo trascorso giornate meravigliose, e ne avrņ sempre un bellissimo ricordo, non penso di condividere ancora la mia vita con te e d’ora in poi il mio futuro sarą un altro. Anzi, volevo dirtelo ma non ho mai trovato le parole giuste, da qualche tempo il mio futuro č gią un altro.
Cara Francesca, non volermene e non soffrire. Pensa anche tu al tuo futuro; senz’altro sulla tua strada troverai ancora chi ti vorrą bene.
Per tutto ciņ che č stato tra noi un carissimo abbraccio.
Caki

Perkthimi

E dashura Francesca,
Kam vendosur qė tė shkruaj sepse e kam njė pėrshtypje qė ti nuk deshironė tė mė ndėgjosh kur pėrballoj disa argomente. Ėshtė mė mirė qė nė mes nesh tė pėrfundojn fjalėt qė vazhdojn tė na lehtsojn.
Ti je njė e re e pėrsosur, njė ėndrruse qė zbavitet duke u bėrė e dashuruar, po ashtu edhe unė, ta siguroj, jam zbavitur nė kėtė lojė, jam gjuajtur me tėrė kokėn time nė atė botė tė bukur, pėrplot me fantazira qė i kishim krijuar. Pėr njė kohė tė caktuar kam investu tėrė zemrėn time e tėrė mendjėn time deri sa kam qenė i lehtė si njė flutur kur tė mendojsha, por i dėshprum si njė klysh i braktisur, kur ti nuk mė telefonojshe. Por tash jam i lodhur. Nuk mundemi tė luajm nė pėrsosmeri, por ne kemi arritur mjaft, edhe tepėr. Ėshtė momenti tė kthehemi nė realitet, me i braktis illuzionet. Mė vjen keq. Jo vetėm personin qė ti ke shpresuar ta takojsh: nuk jam gjithnjė i mirė dhe i prgaditun qė ti zbavis dėshirat e tua; jam njė person i pjekur qė nuk ka mė dėshirė tė ėndrron.
Jeta me ty do tė ishte njė vallzim, njė ylber, por unė kam nevojė pėr gjėra konkrete edhe ti e din se nuk mundemi tė vrapojm gjithnjė nė kimere (Kimere - Gjėra tė fantazmės, psh. Nė mitet greke qė kan pasur ide mbi perendit, hyenit, gjėra ideale). Sė paku unė nuk mundem, nuk ndihem, dhe nuk deshirojė.
Njė jetė nuk mundet tė jet e besuar vetėm ndjenjave. Nuk mjafton tė bashkohen njė lkur me tjetrėn pėr me komuniku me tė vėrtet, psh. kur ėshtė njė takim tė deshirave qė ēdo njėra projektohet mbi deshirėn e tjetrės. Ndryshimi nė mes nesh ėshtė edhe kjo: ti je pėr njė dashuri tė lehtė, ndėrsa unė ndiej nevojėn, edhe pse jo menjiherė, pėr njė raport stabil, tė njė familje. Ti jo, as pas njiqind vitesh. E unė jam i mėrzitur mė, duke u bėrė njė turist i thjesht i dashurisė, kurreshta vetėm pėr tu njoftuar se si do tė pėrfundon.
Edhe pse kemi kaluar ditė tė mrekullushme, e do ti kem nė njė kujtim tė mirė, nuk mendoj me nda ende jetėn time me ty, dhe nga tash e mė tutje, ardhmėria ime do tė jet njė tjetėr. Pėrkundrazi, dėshirova qė tė them por nuk munda tė gjejė fjalė tė duhura, qė pak kohė ardhmeria ime vetem eshtė tjetėr.
E dashura Francesca, mos mė duaj dhe mos vuaj. Mendo edhe ti nė ardhmėrin tėnde; pa dyshim nė rrugėn tėnde do tė gjinden persona qė tė dashurojn.
Pėr gjitha ato qė ishin nė mes nesh, njė pėrqafje tė dashur.
caki

P.S. Kėtė letėr e kam shkruar para 4 muaj, kur jam ndar nga Francesca, ish e dashura ime, dhe me kėtė ka pėrfunduar dashuria nė mes saj dhe meje, tani jemi vetėm shoqėri, dhe jo shoqėri ashtu pėr tu pėrshėndetur, por shoqėri me plot kuptimin e fjalės.Caki nga kurreshtja desha te pyese se ke kontakt me me Francesca....shkrimi i ndarjes me ka fascinuar,shpeshe gjeja veten aty .....kujtimet e mija :arrow: respekt Caki

lovely
05-08-09, 12:30
ndarja duhet te behet sy me sy :cool:

emine
18-01-12, 19:55
Njė letėr e ndarjės

(perkthimi nė fund)

Francesca cara,
ho preso la decisione di scriverti perché ho l’impressione che tu non voglia starmi a sentire quando affronto certi argomenti. Č bene perņ che tra noi le parole smettano di levitare.
Tu sei un’eterna fanciullona, una sognatrice che si diverte a fare l’innamorata e anch’io, te l’assicuro, mi sono divertito a questo gioco, mi sono buttato a capofitto in quel bellissimo mondo pieno di fantasie che avevamo inventato. Per un certo tempo vi ho investito tutto il mio cuore e la mia mente fino a essere leggero come una farfalla quando ti pensavo, e disperato come un cucciolo abbandonato quando tu non mi telefonavi. Ma ormai sono stanco. Non si puņ giocare in eterno e noi l’abbiamo fatto abbastanza, fin tropo. Č ora di tornare alla realtą, di abbandonare le illusioni. Mi dispiace. Non solo la persona che tu speravi di incontrare; non sono sempre buono e pronto ad accontentare i tuoi desideri: sono un uomo gią maturo che non ha pił voglia di sognare.
La vita con te sarebbe una danza, un arcobaleno, ma io ho bisogno di cose concrete e anche tu sai che non possiamo rincorrere in eterno delle chimere. Almeno io non posso, non me la sento e non voglio.
Una vita non puņ essere affidata totalmente alle sensazioni. Non basta accostare una pelle all’altra per comunicare veramente, specie quando č un incontro di voglie e ognuno č proiettato sul suo desiderio. La differenza tra noi č anche questa: tu sei per l’amore leggero, soft, mentre io sento il bisogno, anche se non subito, di un rapporto stabile, di una famiglia. Tu no, nemmeno tra cent’anni. E io sono stufo di fare il semplice turista dell’amore, curioso solo di sapere come andrą a finire.
Anche se abbiamo trascorso giornate meravigliose, e ne avrņ sempre un bellissimo ricordo, non penso di condividere ancora la mia vita con te e d’ora in poi il mio futuro sarą un altro. Anzi, volevo dirtelo ma non ho mai trovato le parole giuste, da qualche tempo il mio futuro č gią un altro.
Cara Francesca, non volermene e non soffrire. Pensa anche tu al tuo futuro; senz’altro sulla tua strada troverai ancora chi ti vorrą bene.
Per tutto ciņ che č stato tra noi un carissimo abbraccio.
Caki

Perkthimi

E dashura Francesca,
Kam vendosur qė tė shkruaj sepse e kam njė pėrshtypje qė ti nuk deshironė tė mė ndėgjosh kur pėrballoj disa argomente. Ėshtė mė mirė qė nė mes nesh tė pėrfundojn fjalėt qė vazhdojn tė na lehtsojn.
Ti je njė e re e pėrsosur, njė ėndrruse qė zbavitet duke u bėrė e dashuruar, po ashtu edhe unė, ta siguroj, jam zbavitur nė kėtė lojė, jam gjuajtur me tėrė kokėn time nė atė botė tė bukur, pėrplot me fantazira qė i kishim krijuar. Pėr njė kohė tė caktuar kam investu tėrė zemrėn time e tėrė mendjėn time deri sa kam qenė i lehtė si njė flutur kur tė mendojsha, por i dėshprum si njė klysh i braktisur, kur ti nuk mė telefonojshe. Por tash jam i lodhur. Nuk mundemi tė luajm nė pėrsosmeri, por ne kemi arritur mjaft, edhe tepėr. Ėshtė momenti tė kthehemi nė realitet, me i braktis illuzionet. Mė vjen keq. Jo vetėm personin qė ti ke shpresuar ta takojsh: nuk jam gjithnjė i mirė dhe i prgaditun qė ti zbavis dėshirat e tua; jam njė person i pjekur qė nuk ka mė dėshirė tė ėndrron.
Jeta me ty do tė ishte njė vallzim, njė ylber, por unė kam nevojė pėr gjėra konkrete edhe ti e din se nuk mundemi tė vrapojm gjithnjė nė kimere (Kimere - Gjėra tė fantazmės, psh. Nė mitet greke qė kan pasur ide mbi perendit, hyenit, gjėra ideale). Sė paku unė nuk mundem, nuk ndihem, dhe nuk deshirojė.
Njė jetė nuk mundet tė jet e besuar vetėm ndjenjave. Nuk mjafton tė bashkohen njė lkur me tjetrėn pėr me komuniku me tė vėrtet, psh. kur ėshtė njė takim tė deshirave qė ēdo njėra projektohet mbi deshirėn e tjetrės. Ndryshimi nė mes nesh ėshtė edhe kjo: ti je pėr njė dashuri tė lehtė, ndėrsa unė ndiej nevojėn, edhe pse jo menjiherė, pėr njė raport stabil, tė njė familje. Ti jo, as pas njiqind vitesh. E unė jam i mėrzitur mė, duke u bėrė njė turist i thjesht i dashurisė, kurreshta vetėm pėr tu njoftuar se si do tė pėrfundon.
Edhe pse kemi kaluar ditė tė mrekullushme, e do ti kem nė njė kujtim tė mirė, nuk mendoj me nda ende jetėn time me ty, dhe nga tash e mė tutje, ardhmėria ime do tė jet njė tjetėr. Pėrkundrazi, dėshirova qė tė them por nuk munda tė gjejė fjalė tė duhura, qė pak kohė ardhmeria ime vetem eshtė tjetėr.
E dashura Francesca, mos mė duaj dhe mos vuaj. Mendo edhe ti nė ardhmėrin tėnde; pa dyshim nė rrugėn tėnde do tė gjinden persona qė tė dashurojn.
Pėr gjitha ato qė ishin nė mes nesh, njė pėrqafje tė dashur.
caki

P.S. Kėtė letėr e kam shkruar para 4 muaj, kur jam ndar nga Francesca, ish e dashura ime, dhe me kėtė ka pėrfunduar dashuria nė mes saj dhe meje, tani jemi vetėm shoqėri, dhe jo shoqėri ashtu pėr tu pėrshėndetur, por shoqėri me plot kuptimin e fjalės.

Ndoshta ta ka shkru Franciska e ti ke perkthy ne emrin tende,tybe ktu flet shpirti i nje femere e jo i mashkullit,megjithate mungone shume ndjenjene ,mungon shumqka,,,,kshtu e ndjeje une ket leter,,,(mos ma nxini tash per t'madhe)