PDA

View Full Version : Femrat e Kosoves


aferdita
19-04-04, 18:18
pse shkojn femrat e kosoves me te huajt si psh me te kforit,dua te ndegjoj mendimin e djemve, a eshte faji i djemve qe po dojn vetem me femrat qe jan jasht te martohen apo nuk po i dalim djemt e kosoves boll
:wink:

Honesty^uk.
19-04-04, 19:13
Pershendetje Aferdita
Duke pare realitetin qe po ndodh ne shoqerin tone
po mundohem te jap nje mendim te shkurter
nuk mund te fajesohen djemte e kosoves per kete qe po ndodh me femrat tona, por eshte mendje lehtesia e tyre, dhe interesat e tyre te ngushta qe i shtyn keto femrat tona te merrin vendime te tilla,
dhe tjetra qe eshte e vertet, nuk eshte se femrat tona po mashtrohen nga bukuria e te huajve por eshte Kuleta e tyre qe po i mashtron femrat tona

florian
19-04-04, 19:14
pershandetje aferdit po ket menim duhet ju cikat me na e dhan se na djemt vec ne shqipni martohem . :wink:

aferdita
21-04-04, 06:32
pershendetje florian
un nuk di qi qfar mendimi me te dhan,nuk jetoj ne kosov por lexoje qka ka shkru Honesty^uk. dhe tani e di por qysh eshte mendimi yt?

edhe ju femrat mund te jepni mendimin e juaj nese keni


kalofshi mire

Barbaroza
21-04-04, 08:46
pse shkojn femrat e kosoves me te huajt si psh me te kforit,dua te ndegjoj mendimin e djemve, a eshte faji i djemve qe po dojn vetem me femrat qe jan jasht te martohen apo nuk po i dalim djemt e kosoves boll
:wink:


Aferdita,une nuk jam shume dakord me ate qe ke shkruar.Edhe une jetoj ne Kosove dhe kam pare sjelljet e femrave shqiptare ne perendim kur vijne ne pushime!!!!!!!!!!Por,asnjehere nuk i marr rastet si te pergjithesuara,ka edhe femra me moral te larte ashtu siq ka edhe nga ato te perdala si ne Kosove ashtu edhe ne shtetet europiane.Pastaj eshte interesant fakti se kam degjuar shume djem qe jetojne dhe punojne ne Europe se deshirojne te martohen me vajzat e Kosoves sepse siq thone ata"i shohim vajzat shqiptare cfare bejne ne perendim,nuk zgjedhin ngjyre njerezish"!!!.Kjo flet mjaft apo jo????

Kaltrina
21-04-04, 10:18
Shume interesant eshte puna e shqipetareve, ata qe jetojne ne shtete te jashtme sdine tjeter send veq me i pergoju femrat qe jetojne ne Kosove, e nuk e kqyrin veten. Si psh nje rast tash vone ne Gjermani, nje femer shqipetare e ka mbyt baba i saj per shkak se eshte martu me shka...
komenti juaj...

Murgesha
21-04-04, 10:43
Ke te drejte Kaltrina se pas lufte po qarkullojne disa biseda negative per vajzat ne Kosove, po sic tha edhe Barbaroza ndodh nje rast e perfshihen te gjitha. Edhe ne femrat ne perendim nuk gezojme rrespekt te vecante atje ne Kosove. Shume fjale thuhen per ne por nje eshte me se e sigurte, Si ne Kosove si ne Perendim ka soj te mire e te keq, soji i keq i njollos te gjitha e soji i mir jo. Kjo eshte e hidhur por eshte edhe realitet i hidhur qe te ne Shqiptaret do te shkojne edhe shume vite deri sa te largohet ky ves.

Barbaroza
21-04-04, 11:34
Une nuk dua te me keqkuptojne vajzat qe jane ne perendim se thashe se nuk i perfshiej te gjitha ne nje rast,por kam verejtur se disa vajza shqiptare ne perendim kahere kane filluar nje aksion thashethemesh se ne vajzat e Kosoves jemi degjeneruar e te tilla gjera per te mbuluar sjellet e tyre te pamoralshme qe bejne ne perendim,keto fore i kemi mesuar kahere :wink:

florian
21-04-04, 15:11
pershendetje florian
un nuk di qi qfar mendimi me te dhan,nuk jetoj ne kosov por lexoje qka ka shkru Honesty^uk. dhe tani e di por qysh eshte mendimi yt?

edhe ju femrat mund te jepni mendimin e juaj nese keni


kalofshi mire
aferdita pershendetje .
edhe un nuk jetoj ne kosov ka shum vjet po te them te drejten ket tem nuk me kishte ra rasti me e degjue e per ma mir me duket se e shpjegun
MURGESHA , BARBAROZA, E KALTRINA QE JU PERSHENDES QE TE TRE SE DHAT NJE PERGJIGJJE SHUM TE BUKUR NJE TEME QE PREK SHUM VAJZA TE MIRA URIME.

luli_zh
21-04-04, 15:44
ju pershndes

femna e kosoves jan shum mat te mira,se femna e evropes.

aferdita
21-04-04, 18:43
po kaltrina nuk por at vajzen e ka mbyt babai vet se e ka dasht nje boshnjak e jo per qka po mendon ti
barbaroza
un nuk thash se te gjitha femrat jan ashtu por disa dhe mos e keqkupto un e di se qka kam pa dhe qka kam ndegju per femrat e kosoves dhe kjo vlen ....

aferdita
21-04-04, 18:46
florian
pote doket tem palidhje a as ato tjerat nuk jan ma te mira por kjo eshte realiteti
pershendetje

mirsad
21-04-04, 21:38
edhe une meqe ka vite qe nuk jame ne shqiperi deh a sne kosove po pergjigjem.
do pergjigjem duke u bazuare ne gjerat q eme kane treguare shoket nga kosova dhe po tregoje edhe nje gje qe ma ka thene nje gazetar kur une isha perkthyes i tije ca dite..............

shoket nga kosova me kan treguare se femrat ne kosove po shkojne me te huajte(te kforit) vetem dhe vetemse po ju japin dollar..shkurte nuk ishkojne per bukuri por per pare..dollari po bene kete degjenerim tek femrat ne kosove....

me duhet te theme se nuk perfshihen te gjitha,une e besoje se nuk jane te gjitha keshtu,dhe siq tha edhe barbarosa dhe murgesha se tek ne shqiptaret per te mbrojtur veten bejne polemike mbi tjeterin,dhe tek ne e keqja perfshine te gjthe kurse e mira jo te gjithe.kjo eshte fatekeqsia e mentalitetit tone......

si eshte fjala popullore: nuk ka pyell pa derra............


tani te tregoje ate qe me tha gazetari ne biseden kur po pinim kafe, une e pyeta si e gjetet kosoven dhe kulturen e saje? ai mu pergjigje me keto fjale!!!!!!!

un epersonalishte per ballkanin kame studjuare ku ne ballakn bene pjese shqiperia , ku kosova esht egjymtyre e shqiperise dhe kan nje kulture keta..... te them te dretej e dija (shqiperine dhe kosoven)si vend fisnik, mikeprites dhe nder popullin qe i kushtone shume rendesi nderit.
saqe para se te niseshin ushtaret per ne kosove ju jepnin(une ndodhja ati si gazetar thote ky gazetari gjate rrefimit)njohuri per kosoven komandantet e tyre..nde rketo njohuri ishte edhe kjo!!!!

ne kosove duhet te sjellni mire dhe asqe mos te tednoni ti flisni nje femre se atehere populli do na urreje.

une ia nderpreva flaen po ti sie gjete?

Kosovaret mikprites jane, jane me shume patroiter se sa ju qe jetoni ne shqiperi(kjo gje rrjedhe gnaqe ju nuk keni jetuar nen serbet dhe nuk ia dini vleren ndoshta mire atdheut) persei shumica jane fisnike dhe mbrojtes t enderit,

ne fund eme tha me kane zhgenjyer kur kam pare femra te reja te kosoves( nga mosha 18_der_45) qe parashtrojn etrupine tyre per para para te hujave.me ka ardhur keq per nje popull fisnik te bejn ekete gje, te them kete nqs s ekeshtu do vazhdojn e te bejne dua te them se kosova nuk esht eme kosove per nder por eshte evrope ....e degjenerume per nga nderikjo esht enje shkurtim i bisedes time qe pata me ate gazetar..por kjo tregone s ekur zhgenjyhet nje evropjan..mendo se sa te zhgenjyer jemi ne si popull fisnik................
mos me keqkuptoni per ndonje gje qe thaseh..por duhet te flasim realitetin them une ..ngaqe mendoje realiteti do jet egjithmone ndihmesi jone dhe i populit tone..bye

Honesty^uk.
21-04-04, 22:19
Shume interesant eshte puna e shqipetareve, ata qe jetojne ne shtete te jashtme sdine tjeter send veq me i pergoju femrat qe jetojne ne Kosove, e nuk e kqyrin veten. Si psh nje rast tash vone ne Gjermani, nje femer shqipetare e ka mbyt baba i saj per shkak se eshte martu me shka...
komenti juaj...Pershendetje Kaltrina, me fal per repliken,
por me beri pak pershtypje shkrimi juaj, jo nga menyra e te shprehurit tend por permbajtja e tij.
Nuk besoj se ketu ka ndonje konkurence mes vajzave tona qe jetojn ne perendim dhe atyre qe jetojn ne vendlindje,((((( jo ne perendim jane me te ndershme, apo ne kosov jane me te crregullta))))))))
e verteta eshte se degjenerimi i disa femrave tona ka marre permasa te medha, si ne kosov ashtu edhe ne diaspore,,, ketu po permendi rastin se vajzat tona ne diaspore po kalojn me te gjitha ngjyrat dhe rracat e njeriut, ashtu sic po ndodh edhe ne kosove, dhe sic e kam cekur edhe me lart ketu nuk ka pse te fajesohen mashkujt shqipetar, pasi eshte e drejta e vajzave tona qe te zgjedhin SE CILA GJELLE JU PELQEN

Barbaroza
22-04-04, 10:04
po kaltrina nuk por at vajzen e ka mbyt babai vet se e ka dasht nje boshnjak e jo per qka po mendon ti
barbaroza
un nuk thash se te gjitha femrat jan ashtu por disa dhe mos e keqkupto un e di se qka kam pa dhe qka kam ndegju per femrat e kosoves dhe kjo vlen ....

Atehere,Aferdita,nese nuk e ke pasur per te gjitha femrat e Kosoves,eshte dashur qe edhe titullin e temes ta shkruani pak me ndryshe :wink:

fisniku
22-04-04, 12:37
I lexova disa prej shkrimeve te kesaj rubrike.Une e ndaj mendimin me shumicen prej juve, qe mbas luftes numeri i femerave qe po shkojn me te huj ne ne Kosove eshte rrit dukshem.Kjo po ndodh kryesisht per shkaqe materiale.Para 3 vjeteve kur une isha tu punu ne nje organizat te huj,nje vajze e jona u martu me nje te huj dhe shkun me jetu ne vendin prej kah ishte ky i huji.Vajza e mori vendimin per martes pamevaresisht prej prindeve te saj qe ishin absulitisht kunder.Pas nje kohe relativisht te shkurt(3-4)mujve organizata ku ne punojshim e dergoj ne trajnim nje kolege tonin bash ne qytetin ku qifti i ri jetonte dhe kur ai u kthy na tregoj qe ata ishin nda dhe qe ajo ne pamundesi te kthimit ne familje kishte perfundu shume keq tu punu pune te ndryshme deri ne nje lokal nate. Eshte ky nje rast qe na pat trondit te gjtheve tu e marr parasysh qe vajza ishte prej nje familje te mire dhe nuk ishte adoleshente qe te mashtrohej aq lehet.

Cool_Boy
22-04-04, 14:11
Pershdnetj aferdita

Me te vertet nje pyetje shume e bukur dhe mua shume me intereson kjo...

Per mendimin tim nuk eshte faji i meshkujeve por pikerisht eshte vete te vajza dhe prinderit e saj....Pse prinderit e lejojn ate te shkojn me te Kforit?(nese e din),pse vllau i asaj vashe nuk e ndal ate por e merr neper kemb tjetr kende,pse prinderit i lajn vashat e tyre te dalin kohe mbas kohe naten??Ketu jan pyetjet qe e zgjedhin kete problem besoj une nese aje prind eshte i veshtir tani athere aja vash do te ndalet ok por nese jo athere jo dhe ka me vazhdu kjo...

Edhe nje mbas luftes vashat e morren te keqen perpara se respekton prinderin,vllaun,motren etj keqyr me be qka tja merr mendja e kur ti bjen keq o valla u kalla jo jo kallo tashti se nuk po me intereson....Por ato qe shkojn me te Keforit kam mu pendu se nuk i mbajn shume dhe jav bejn diten e mire menjere por dove keto gjera nuk jav rrok.

tung ,cool_boy

aferdita
23-04-04, 06:44
flm Cool_Boy per mendimin tend

barbaroza
si ta shkruaj ndryshe me trego pra

Barbaroza
23-04-04, 08:28
Aferdita,me vjen keq qe ka ndodhur keshtu me kete teme,por,pasi me paske "obliguar",edhe pse kjo eshte e mundur pasi ne kete rubrike edhe moderoj,do te kishte qene e rruges ta emertoje p.sh.me kete titull"'fare po ndodhe me disa femra shqiptare ne Kosove dhe diaspore".Por,le te mbetet keshtu siq eshte!

Peja
23-04-04, 17:27
aferdita :roll: Ne kosovart e kemi popullsin ma te madhe te vajzave sesa te mashkujve ne mashkujt qe jetojm ne perendim po bojm qmos me keto te jashtit nuk po kemi koh me ju bo hyzmet atyne te kosoves po qata po tutem me shkua ne kosov mu martu se sa italiani i ka shti ne dor e sa zezaki kuku per ne djemt e kosoves po kan deshir mi mar vajzat nga perendimi per jet ma te mir qeshtu e ka kjo pun po edhe ne mashkujt e perendimit po bojm gabim se spo i marim ka 7 gra e mos me jav lon atyne zezakve e amerikanve keq shum per egzistencen e shqipetareve na shkuan shkijet tash me zezak po kapen :x

Barbaroza
24-04-04, 10:21
aferdita :roll: Ne kosovart e kemi popullsin ma te madhe te vajzave sesa te mashkujve ne mashkujt qe jetojm ne perendim po bojm qmos me keto te jashtit nuk po kemi koh me ju bo hyzmet atyne te kosoves po qata po tutem me shkua ne kosov mu martu se sa italiani i ka shti ne dor e sa zezaki kuku per ne djemt e kosoves po kan deshir mi mar vajzat nga perendimi per jet ma te mir qeshtu e ka kjo pun po edhe ne mashkujt e perendimit po bojm gabim se spo i marim ka 7 gra e mos me jav lon atyne zezakve e amerikanve keq shum per egzistencen e shqipetareve na shkuan shkijet tash me zezak po kapen :x

Peja,shpresoj qe kjo te mos u ndodhe edhe te afermeve tuaja ne Kosove!

Vera
01-05-04, 18:36
aferdita pershendetje shum tem interesante por pak edhe ngacmues

Une i lexova disa nga postimet ketu dhe pash qe ose jan marr femrat qe jetojn ne perendim diku per goje ose qe jetojn ne kosov. Ajo qe shkoj femrat e kosoves me te kforit nuk eshte aspak faji i meshkujve po i vet vajzave.
Dhe saper vajzat qe jetojn jasht kosoves diku jan shum ne sy te shqiptarve ne ks se psh une vet e di se si eshte dhe se shka thon por mos i merni ju lutem ne pergjithse se ka edhe vajza shum te ndershme ne kosov dhe ka edhe vajza te ndershme edhe ne vendet tjera po mendoj shqiptare.

Dhe titulli i Barbarozes me pelqej shum qe kish shkruar "C'far po ndodhe me disa femra shqiptare ne Kosove dhe diaspor"

Keshtuqq nuk do te kish pas kurrfar keqkuptimesh ketu.


Vera

florian
01-05-04, 18:47
aferdita :roll: Ne kosovart e kemi popullsin ma te madhe te vajzave sesa te mashkujve ne mashkujt qe jetojm ne perendim po bojm qmos me keto te jashtit nuk po kemi koh me ju bo hyzmet atyne te kosoves po qata po tutem me shkua ne kosov mu martu se sa italiani i ka shti ne dor e sa zezaki kuku per ne djemt e kosoves po kan deshir mi mar vajzat nga perendimi per jet ma te mir qeshtu e ka kjo pun po edhe ne mashkujt e perendimit po bojm gabim se spo i marim ka 7 gra e mos me jav lon atyne zezakve e amerikanve keq shum per egzistencen e shqipetareve na shkuan shkijet tash me zezak po kapen :x

PEJ JU PERSHENDES DHE PO JU THEM NJE GJE ME SHUM RISPEKT JU PASKENI NJEFAR IDEJE TE POSHTER MBI VAJZAT E KOSOVES NUK KA MUNSI QE TANA MOTRAT TONA TE JEN KESHTU SIC THUE TI , EI TI JETON NE PERENDIM PO TA THEM EDHE NI TJETER TI MU ME U MARTU NE PERENDIM PO KI PARASYSH NI GJA QE TI E DIN MIR CA KISHE ME I BA TI NJAJ KOSOVARJE KA ME TA BA TY NI PERENDIMORE :wink:

aferdita
01-05-04, 19:01
pershendetje barbaroza
me fal por nuk me ka ra ndermd kjo tem,

vera:
me se shumti jan ato vajzat qe punojn me ta dhe per prindoit nuk ju intereson a i bjen par ne shpi po e qka bejn ato atje nuk i intereson fare
peja:
ti nuk ke nevoj ti marresh 7 gra merre nje dhe kqyre qysh duhet e jo me mshel ne shpi dh evet me ladru me tjera dhe disa meshkuj veprojn keshtu ne perndim

vushtrria
02-05-04, 11:31
Pershendetje te gjithve dhe shpresoi se jeni mir dhe desha edhe une ta jap mendimin tim ne lidhje me ket tem qka per mua eshte nje tem shum e njeanshme.Barbaroza tha se nuk duhet te perfshihen te gjatha vajzat ne ket marifet edhe une jam shum takord qe nuk jan te gjitha ashtu siq po shkruan dikush por do shtoja edhe nje diqka te re ne ket tem.Po ne mashkujt qka bejme jashte ne perendim, per nje viz te hamamit me nder me than i marrim plakat deri ne 50 vjet e marrim te afrikes,te azis e gjtihqka bejne per nje viz.E tash i fajsojme vajzat tona se po shkojkan me te huajt,jo shoki ne ua kemi qel rrugen vajzave tona se per ndryshe femra ma te ndershme nuk ka pas as qe do te ket ndonjeher tash keta kapadainjet bredhin neper evrop me plaka e me te zeza e me qka jo e ma ne fund tani thojme shikoi qka po bajne vajzat ne kosov mendoni pak se jemi gabim shum edhe ato duhet ta bejne jeten e tyre edhe ato duhet ta gjejne fatin e tyre,deri sa kosova eshte zbrazur nga te rinjet e normal te rejat kan mbetur ne mshiren e te huajve,a e keni vrejtur nje dukuri ne perendim me siguri se po jan do tipa qe kur bisedojme per martesa me vajza te kosoves keta tipa me mendjen e tyre nuk po mujkan mu martue me vajza te kosoves se gjea se ju mungon kultura evropiane keshtu qe nafakziu e nxin jeten me nje te degjeneruar totalishte andaj edhe nje her po them se femrat shqiptare jan me te bukurat ,ma me kultur se te gjtha femrat tjera.

me nderime vushtrria

Stili
02-05-04, 15:33
STOP DHUNES KUNDER BURRAVE
Persehndetje te gjithve edhe pse nuk po me plqen te flase se na kan marr te derjtat krejt garanimi e nuk po na lan rehat a edin more se qfar burrash jena kan na Shqyptaret e na ka hanger dreqi e nuk po guxojm me ju nie grave-femrve////////////////
Valla te pakta jan ato femra shqiptare qe e kuptojn Sinqeritetin e te dashurit te vet por me te kuptuar ka lujt me to sepse siq e dini te gjith Kosova eshte vend KONTRAST per qdo send p.sh e bukura e merr nej te keq per te "Sunduar"vet ndersa i bukuri e merr nje jo aq te bukur per te vazhduar me "AVANTURAT",d.m.th qdo send eshet Kontrast dhe keshtu nuk mund te jen te drejtat e barbarta perderisa nuk ka gjuh te perbashket ................
Femrat ne Kosov jan TRANU po ne krahasim me femrat e GYRBETIT jo sepse sepaku jan me INTELEGJENTET dhe pas perfundimit te Avanturave jan me te Sinqerat se sa Femrat e Gyrbetit per ket jami Sigurt sepse kam qen edhe ne Gyrbet edhe jetoj ne Kosov...........
Rrespekt per mendimin e te gjithve
Stili

Shpati
02-05-04, 18:59
Pershendetje !

Ne ato Shoqri ku bjer morali ato edhe shkatrrohen...

Ndoshta nuk esht ashtu siq po shkruhet,edhe nuk besoj ne te.

Mund te lajthit ndonj keshtu ka ndodhur edhe ne te kaluaren do te ndodh edhe ne te ardhmen.
Ne edukimin e te rinjeve duhet te luaj rol pos Familjes edhe rrethi.
Por edhe problemet e te rinjeve duhet te akceptohen pra ata duhet te ndimohen ne zgjidhjen e problemeve.
Shqiptarkat jan te ndershme,ato kan ditur ti presin te Fejuarit edhe me Dekada.
Ne qoft se ndonje ka vendosur ta shkatrroj veten nuk e ka veshtir,del e sillet sokaqeve e mandej mbet nepre sokaqe.

Shpati

Kaltrina
04-05-04, 08:57
aferdita :roll: Ne kosovart e kemi popullsin ma te madhe te vajzave sesa te mashkujve ne mashkujt qe jetojm ne perendim po bojm qmos me keto te jashtit nuk po kemi koh me ju bo hyzmet atyne te kosoves po qata po tutem me shkua ne kosov mu martu se sa italiani i ka shti ne dor e sa zezaki kuku per ne djemt e kosoves po kan deshir mi mar vajzat nga perendimi per jet ma te mir qeshtu e ka kjo pun po edhe ne mashkujt e perendimit po bojm gabim se spo i marim ka 7 gra e mos me jav lon atyne zezakve e amerikanve keq shum per egzistencen e shqipetareve na shkuan shkijet tash me zezak po kapen :x


nnncncnc pse a ato te hujat te pastra po te doken a? shume bre i menqem koke, edhe nime masi krejte femrat e kosoves po u "kapkan" :evil: me te hujte a ki ti ne Kosove najkon tanin, naj moter a nanen a...

hammerfest
07-05-04, 07:05
Pershendetje te Aferdita,
Do te thoja se nuk jane vetem femrat e Kosoves qe shkojne me te "HUAJ" kjo gje pak ashume ndodh ne te gjite bote sipas eksperiences time, sidmos kur nje person ndodhet ne nje vend te "HUAJ" per "PUNE" si KFORI ne Kosove.

Peja
11-05-04, 20:37
nuk jom si do mashkuj ketu si jav bojn ravsh call meju pelqy juve.por une e shprehi mendimin tim te lir . Ju pasna bo nervoz shum kendin ketu po ju pyetet per mendimet qe i kemi nuk kom te drejt te kemi ket mendim mua dikush i familjes mem shkua me te hujt . dit shkon po nuk e kom ne familje ma une per veten isha ne luft vullnetar kam shkua prej gjermanis ne kosov kisha mujt me humb jeten per kend per do hallejka qe nuk munden mi majt komt mshel, me pergjithsi i kemi vajzat e prishta si ne evrop po edhe si ne kosov po shyqyr nuk jon tanat qashtu ka edhe vajza te nershme . mir pojav bojn vajzave qe po kapen me te huaj qe po i gjujn ne bistric . per qka kemi luftuar edhe kemi me luftuar ende po tash me popullin ton . nuk i ofendoj vajzat e ndershme kur ne jet une mburem se jom shqipetar edhe qe ka qasi vajzash te ndershe po ma shum ka ne evrop vajza shqipetare qe jon te ndershme sesa ne kosov .

Rokeri
14-05-04, 23:06
Prshndetje Peja daj(nann e kam t Pejs)
Mendoj se je shum i ashpr n mendimin tnd pr femrat n Kosov. Egziston nj fjali e thjesht e
uhet"mendimi i fundit"
do takim apo bised me nji femr prgjithsisht ke shqiptart fillon me mendimin e fundit e ai sht,si ta qoj n krevat.
Sigurisht se ke pas rast t bisedosh me ndonj femr,dhe besoj se pas takimit,pytja m e shpesht
e shoqnis tnde ka en:Allahile a ke kap?
Mendoj se femrave t Kosovs ky nnqmim nga ana e shumics t djemve t Kosovs i shtyn ato t
jen ma kryenee sa jemi msuar ti shohim rndomt.

caki
17-05-04, 09:12
E nderuar, nese vajzat shqiptare shkojn me te kforit, kjo nuk mund te jet shkaktar mashkulli, por vet imagjinata e femres. Nje vajze shqiptare shkon me te huaj sepse mendon se ka ai person i huaj, ndjenja te ndryshme nga vet ne shqiptaret, por mos te harrojm se nga ne shqiptaret, nuk di pse, por gjithnje eshte menduar dhe nje i huaj eshte shiquar dika me i rendesishem, me i menqur, e me sensibil, e duke i marr parasysh keto gjera, femra eshte atehere me e ndishme ne mashkujt e huj. Psh te kforit kan tjeter kultur, ata jan te lire me i shprehe mendimet e veta edhe me i shprehe edhe vet ndjenjat ndaj nje vajze, kurse mashkujt shqiptare qendrojn ne tradita, kurse femres i pelqen bash kjo mnyre e te shprehurit edhe pse shqiptaret qendrojn ne traditat e lashta tona (edhe pse jan prapanike).

qika_pr
17-05-04, 09:17
Realiteti:
Ne Kosove thuhet se "femrat kosovare shkojne me te huaj"
A eshte normale kjo?
Eshte shum gje normale,por cka i shtyne ato te shkojne me ta dashuria apo interesi(paret)
Shkaketaret:
1.Ne Kosove eshte nje kriz finaciare shume madhe.
2.Ka me shum femra se meshkuj.
3.Jan te "vedisuara" aq shum vermat saqe veprojne sipas mendimit te tyre
4.Duan te ju hakmirren meshkujve qe duan vetem sex jo ato
5.Duan te ju hakmirren meshkujve qe kan ike ne gurbet edhe shkojne me plaka gjermane
6.E bejne nga mendjamadhesia
7.Punojne ne ate oranizat ehde nuk duan te humbin punen edhe pse shkojne me nje "zezak afrikan"
Keto jan pak a shum keto pika mendoj une
A duhet ti akuzojme keto apo duhet te pemiresohemi si shoqeri
Nese djemt shqipetar ofrojne dicka nga keto edhe nuk te thon fjalen e pare a je virgjine edhe te qojne ne shtrat ,edhe nese femra para sa ta pyes emrin te shikon gjepin dhe kuleten tende ateher femrat shqiperare do te shkojne vetem me shqipetar
Gjeja me keqe eshte se Kosovaret e shikojne interesin si djemet ashtu edhe vajzat
Djemt e ri kosovar martohen me nje plak 89 vjece
Vajzat shkojne e ndonje zezak
jemi barabar si gjini por ne varet si e shini ju kete
Une nuk e perkrahi asnjeren
byeee nga qika_pr

livoreka bicio
29-07-04, 12:24
mendimi im esht q nuk jan gjitha femrat e kosoves q shkojn me te huajt por edhe si t jet ky rast mendoj q si cili q bn ket rast esht i vet dishum dhe si cili duhet t bj at q e ndijen q ta bj. por jo vetem femrat q jan n kosov shkojn me t huaj por edhe ata q jan n diaspor shkojn me t huajit dhe mendoj q eshte e njeta gjr dhe nuk duhemi q ti akuzojm vetm femrat q jan n kosov! por si do qoft keshtu e ka demokracija... pershendetje :!:

turisti
30-07-04, 17:00
Te pershendes AlbMuslim-Ku ,gjithashtu dhe mendimin tende. Edukimi familijar eshte themelor -1. Pastaj vjen shkolla fillore -0.Pastaj ajo e mesmja -0,E larat -0. Fakulteti -0.Dmth,edukimi i ketij personit eshte:1+0+0+0+0=10.000 (p.sh.).Nese e largojme vetem EDUKIMIN FAMILIJAR -1, edukimi i ketij personit do te jete 0000=0 :P :P :P :cry: :cry: :cry:

Kaltrina
20-08-04, 09:59
Shume interesant eshte puna e shqipetareve, ata qe jetojne ne shtete te jashtme sdine tjeter send veq me i pergoju femrat qe jetojne ne Kosove, e nuk e kqyrin veten. Si psh nje rast tash vone ne Gjermani, nje femer shqipetare e ka mbyt baba i saj per shkak se eshte martu me shka...
komenti juaj...


hahhaha hej a dini qka jam ardhe ne perfundim te kesaj teme:
sipas mendimit tim une mendoj se krejte kjo eshte pune xhelozije
Jane mesu meshkujt shqipetare (jo krejte) me i pa femrat shqipetare te mbulume, te pashkollume edhe rob te burrit edhe te mvaruna prej tyne, tash po i shohin te menqme, shkollume, te bukura, te veshura bukur, te pamvaruna, edhe po ju djeg shume se smujne ma me bo qka kane bo ketynehere. ketynehere jane shku me shkina se kane thanse femrat shqipetare smujne edhe sdine me kenaq burrin, kane flejte me gru me drite shyme, e kane thane shkinat e mira, e tash kur pi shohin qe edhe femrat tona jane rrs po dojne me plas, se boll ju ka shku kungulli mi uje, po me vjen keq a!

pershendetje

Barbaroza
20-08-04, 10:20
Shume interesant eshte puna e shqipetareve, ata qe jetojne ne shtete te jashtme sdine tjeter send veq me i pergoju femrat qe jetojne ne Kosove, e nuk e kqyrin veten. Si psh nje rast tash vone ne Gjermani, nje femer shqipetare e ka mbyt baba i saj per shkak se eshte martu me shka...
komenti juaj...


hahhaha hej a dini qka jam ardhe ne perfundim te kesaj teme:
sipas mendimit tim une mendoj se krejte kjo eshte pune xhelozije
Jane mesu meshkujt shqipetare (jo krejte) me i pa femrat shqipetare te mbulume, te pashkollume edhe rob te burrit edhe te mvaruna prej tyne, tash po i shohin te menqme, shkollume, te bukura, te veshura bukur, te pamvaruna, edhe po ju djeg shume se smujne ma me bo qka kane bo ketynehere. ketynehere jane shku me shkina se kane thanse femrat shqipetare smujne edhe sdine me kenaq burrin, kane flejte me gru me drite shyme, e kane thane shkinat e mira, e tash kur pi shohin qe edhe femrat tona jane rrs po dojne me plas, se boll ju ka shku kungulli mi uje, po me vjen keq a!

pershendetje


Hahahaahahaaa Kaltrina,me bere te qeshem me zemer,dhe te konstatoj se kjo eshte shume e vertete!

Kaltrina
20-08-04, 11:55
hahahah me vjen mire qe bile ty po te disponoj 8) veq kisha pase qef me dite edhe mendimin e gjinise se kundert qka mendojne.

pershendetje

Murgesha
20-08-04, 15:29
hahahah me vjen mire qe bile ty po te disponoj 8) veq kisha pase qef me dite edhe mendimin e gjinise se kundert qka mendojne.

pershendetje

ka do t thot gjinia e kundrt_
Ata q jan prparimtar dhe e shohin femrn si pjes t barabart n shoqrin shqiptare vetm se e kan dhne mendimin e tyre. E atyre q nuk ju plqejn mendimet tua Kaltrina t mallkojn, se keni poltsisht t drjet n lidhje me at q keni shkruar m lart.
Me nderime te prshndes.

Ibra
20-08-04, 21:49
Une ju kish proferu femrave qe te shkojn meka te dojn pa mare parasysh a eshte i huaj appo i joni le ta shijojn jeten se kan than ni fjal pleqet ton qa te mjellesh e korre edhe na e kemi mjell se shqiptaret skan lan vend pa shku ne bote e gjysma besa edhe jan martu?? Veq qa po mevjen inat se shqipetaret jan martu me plaka .. E Ketu ne Kosov te hujtit po na i marin te rejat Tung Dhe ju pershendes se qa te bojsh paradite te kthehet masdite...

Gentiana
01-09-04, 12:32
Pershendetje. I lexova te gjitha shkrimet rreth ksaj teme, dhe pajtohem plotesisht me mendimin e Vushtrries! Gjithkush duhet ta jetoj jeten e vet, dhe ket e bejn te gjith, kurse nese Femrat mundohen pak a shum ,ateher qenkan te pa moralshme dhe ku ta di un qka tjeter qka... Shikoni nese djemt shkojn dhe martohen me femra te huaja pikerisht per viza, ateher mendoni ju qe ato te ju presin juvet?!
A nuk kan edhe ato te drejt pak a shum per lumturi, apo per kenaqesi ne jet??? e si te gjejn lumturi kur ju Meshkuj nuk jeni askund, e ne vend te juve jan ata te huaj!!

Po jau tregoj nje rast qe kam ndegjuar!
Nje djal qe jeton ne CH esht fejuar me nje vajz qe jeton ne Kosov,ajo vajza ka pritur shum per dasmen qe do ta bejn, dhe sigurisht ka shpresuar qe ta ket nje jet siq e kan shumica tjera, te lumtur. Ajo vajza edhe pse e pret i beson dhe e don,baba i saj dyshon.Mbase baba ka shoqeri ne CH, i ka shti njerzit qe ta ndjekin at djalin, te shikojn qka ben, dhe me qka mirret. e qka te ndegjoj ai, e paskan pa me nje femer Zvicerrane, pastaj edhe se qenka martuar me te! deri ketu nuk esht edhe aq keq, po ne fund e muaren vesh se ai paska pasur edhe vajz me at femren e huaj!! E keti tani a nuk duhet japur faji, a nuk esht edhe ky si ato femrat ne kosov qe thuani ju?!
Kurse Vajza pret dhe thot, diku duhet te jet nje djal, i mir i sinqert, diku edhe per mua...
Nuk jan te gjitha femrat njesoj, po edhe ato qe jan perfshi ne ket tem, duhet ti kuptoj njeriu....
Pershendetje
Genta

loti
04-09-04, 05:12
Femrat e Kosoves?
Mendoj se nuk duhet na mashkujt te fokusohemi vetem te fobia se femrat tona po shkojne me te huaj .Ky fenomen deshtem apo nuk deshtem kurr nuk do te ndalet as tek ne e as tek tek popujt tjere.Cka do t'ikisha porosite une femrat e Kosoves eshte qe te shfrytezojne sa me shume prej te huajve nese munden dhe nese dine te kuptohemi dhe jo te lidhen me ta per intersa xhelozie ndaj shoqeve kolegeve apo mashkujve kosovare,sado qe kjo arsye a fundit me duket shume banale sepse nese mashkujt kane gabuar atehere pse edhe femrat te gabojne?
Une i porositi femrat kosovare qe te mesoje te studjojne ma shume e jo te shetiten rrugeve te qyteteve tona gjith diten duke i reklamu mercedeskat e Kines e kthizat e leshta , marreeeeeeeeeeeee shume marrrrre edhe shume primitive , me falni qika po ky eshte realiteti

Loloku
04-09-04, 09:44
Eshte normal more kush me ke do te shkoj dhe te bej qejfin e vet. Nje dukuri qe mua me bene pershtypje dhe eshte ndoshta per keqardhje, si per meshkujt edhe per femrat, sepse ne te shumten e rasteve nuk bejne qejfin e deshirava te veta, por ne forme marketingu dhe interesi deri ne primitivizem dhe si rezultat nuk kenaqin veten, por te pakenaqurit e huaj plaka dhe pleqe dhe shume te tjere qe kurre nuk do te kishin shanse kaq te papritura.
Bejeni qefine e deshirave tuaja dhe kurre nuk do te jete keq ajo qe ta kerkon shpirti a...

Murgesha
04-09-04, 10:26
Eshte normal more kush me ke do te shkoj dhe te bej qejfin e vet. Nje dukuri qe mua me bene pershtypje dhe eshte ndoshta per keqardhje, si per meshkujt edhe per femrat, sepse ne te shumten e rasteve nuk bejne qejfin e deshirava te veta, por ne forme marketingu dhe interesi deri ne primitivizem dhe si rezultat nuk kenaqin veten, por te pakenaqurit e huaj plaka dhe pleqe dhe shume te tjere qe kurre nuk do te kishin shanse kaq te papritura.
Bejeni qefine e deshirave tuaja dhe kurre nuk do te jete keq ajo qe ta kerkon shpirti a...

Loloku keni plotesisht te drejte.
Askund ne bote nuk kane mundur ti ikin joshjes per ta provuar te huajen/in, kjo per mua eshte me se normale. Ajo qe me shqeteson shume eshte pse po pergjithesohet femra shqiptare si e pa moralshme???
Une besoj se ende ka femra shqiptare qe jane ne rruge te zotit dhe njifen per ndershmeri.

Loloku
04-09-04, 17:36
E di Murgesha se nuk ka gje me normale se njeriu te realizoje deshiren e vete, qofte edhe perverse, por normaliteti tek ne eshte akoma shume larg! Mua nuk me mjafton vetem te kem te drejte por e gjithe kjo te behet e kuptueshme si realitet, qe gjerat e deshirave dhe shijes personale te jene vetem personale dhe secili do te gjeje tandemin e deshires se tij pa te keqen e askuj.
Sa per moral e ndershmeri, jane norma shoqerore dhe kjo tregon nivelin kultures se nje mjedisi dhe ne nje mjedis te bardhe e zeza dallhet shume, por une mendoj se nuk eshte e plote as kjo thenie per ne, por njerezit e mentalitetit te thashethemeve bejne qejfin e perfoljes dhe jo te jeteses!
Nuk ka gje me te bukur se njeriu arrine te plotesoje deshiren e tij te brendshme pa asnje kompleks dhe perfitim! Sa me patriarkale shoqeria aq me e viktimizuar femra...

nitushe
09-09-04, 17:10
po mendoj sikur djemt tone ne perendim qe shkojn me plaka edhe femnat tona tani po shkojn mete hujt edhe mendojn nashta me shku ne perendim me ta me i bo letrat

aferdita
09-09-04, 20:16
nuk e di se qka po thuani ju,por un deri tash kam ndegjuar vetem keq, edhe jam e mendimit qe vetem per inati te meshkujve e bejne,se ato mendojn, nese shkojn djemt tan krejt jasht dhe martohen me plaka pse me i prit ata, bile edhe ne te kenaqemi :wink: :lol: :lol: :lol:

Murgesha dhe genta edhe un jam e medimit juaj, por vajzat ja nisen me shumice edhe prej tyre jan shume pak ,por tash te gjithe mendojn se te te gjitha vajzat qe jan ashtu......

kulleri
02-10-04, 17:43
pse kosovart ju kan ba bajat :lol: 8)

astrit'y
19-08-06, 23:07
pse shkojn femrat e kosoves me te huajt si psh me te kforit,dua te ndegjoj mendimin e djemve, a eshte faji i djemve qe po dojn vetem me femrat qe jan jasht te martohen apo nuk po i dalim djemt e kosoves boll
:wink:
jo aferdita ato shkojn mete huajt apo mete kforit veq se te bejn diqka te re qe te shkoj me nje te hua por esht edhe varianti tjeter se i dojn per interes aszhe tjeter

lyra2
19-05-07, 16:37
Realiteti:
Ne Kosove thuhet se "femrat kosovare shkojne me te huaj"
A eshte normale kjo?
Eshte shum gje normale,por cka i shtyne ato te shkojne me ta dashuria apo interesi(paret)
Shkaketaret:
1.Ne Kosove eshte nje kriz finaciare shume madhe.
2.Ka me shum femra se meshkuj.
3.Jan te "vedisuara" aq shum vermat saqe veprojne sipas mendimit te tyre
4.Duan te ju hakmirren meshkujve qe duan vetem sex jo ato
5.Duan te ju hakmirren meshkujve qe kan ike ne gurbet edhe shkojne me plaka gjermane
6.E bejne nga mendjamadhesia
7.Punojne ne ate oranizat ehde nuk duan te humbin punen edhe pse shkojne me nje "zezak afrikan"
Keto jan pak a shum keto pika mendoj une
A duhet ti akuzojme keto apo duhet te pemiresohemi si shoqeri
Nese djemt shqipetar ofrojne dicka nga keto edhe nuk te thon fjalen e pare a je virgjine edhe te qojne ne shtrat ,edhe nese femra para sa ta pyes emrin te shikon gjepin dhe kuleten tende ateher femrat shqiperare do te shkojne vetem me shqipetar
Gjeja me keqe eshte se Kosovaret e shikojne interesin si djemet ashtu edhe vajzat
Djemt e ri kosovar martohen me nje plak 89 vjece
Vajzat shkojne e ndonje zezak
jemi barabar si gjini por ne varet si e shini ju kete
Une nuk e perkrahi asnjeren
byeee nga qika_pr

...po bree ato qe po shkojkan me te huaj nje her po e mendojkan arsyen pse po don me shku a?!!!!
Shkojne thjesht se u pelqen sikur atyre shq. qe jetojne jasht qe bejne qka u pelqen.E nuk di pse e keni alarmu aq shume kete "dukuri".Eshte nje numer i vogel i tyre.Qeni i keq e bjen ukun ne torishte ,kishin pas than.

gjini
18-09-07, 14:30
Lyra , paske dhan nje pergjigje shum te mire se asnjera nuk shiqon me ju revanshue askujt por thjeshte me u knaq edhe ajo me te bukurite qe i ka jeta dhe nuk don as ajo (femra shqiptare) te pret si dikur kur kan shku nizam e kan ndejt me nga 12 vite por sot jetojme ne nje kohe , kohe interneti dhe jete dinamike.
pra asnjeren nuk e fajsoj per ate qe bejne dhe dashuria nuk njef race e as moshe.
Po ishalla ruhen e nuk marrin naj semundje se sa per sex e gjera tjera eshte krejt normale.