PDA

View Full Version : Qfar mendimi keni per mashkuj qe jetojn jasht ne perendim


Peja
29-04-04, 19:10
:wink: Me intereson menimi i vajzave se qka mendojn per ne mashkujt qe jetojm jasht :?: :?: :?:

Diellza
17-05-04, 13:18
tung Peja,

Kon e pyte, vajzat ne kosov apo keto te jashtit====

Ka tmir dhe te kqij prej tyre :-))))

Cķles kategori i takon ti????

tung

DIELLZA :wink:

Peja
17-05-04, 15:09
Djellza une i takoj kategoris natyrisht qka te them tash te keqive jo normal qe thom jan ne kategorin e te mirve shum te mirve bile pasha mu e ty hahahaha. e ti ciles kategori i perkjet se edhe une ngjo shum llojesh te vajzave qfare je ti :!: :!: :!:

Diellza
19-05-04, 08:13
tung Peja,

me vjen mir qe i takon kategoris te mir..... :-))))

Dhe qka me perket mua, un i perkes kategoris te papershkruar. D. m. th. nuk ka fjal qe munden te me pershkruajn mua......
Jo bre se veq bera shaka, se un jam vajz normale.........

tung
DIELLZA

Barbaroza
19-05-04, 08:38
Sa i perket klasifikimit te personave qe jetojne jashte,sidomos djemve,po te degjosh te tjeret,s'te mbetet tjeter pos te kapesh koken me duar,por pasi qe nuk jam tip qe individualen e marr si te pergjithshme,mendoj se ka edhe djem te mire qe jeta ne perendim s'ka ndikuar per te keq te tė gjithe!
Por vertete ka pas shume raste qe pasi jane martuar me shqiptare nga Kosova,jane ndare shume shpejt.Arsyet kane qene te ndryshme,por me se shumeti kane qene ato se ata djem kane qene te martuar me te huaja dhe ndoshta nje shqiptare s'ka mundur dhe ditur t'u ofroje ate qe ata kane kerkuar nga ato,por une kisha thene se kjo s'mund te jete arsye e ndarjes,heredokur edhe me te huajat do ta shohin se s'ka ardhmeri te lumtur.

Peja
19-05-04, 13:10
Barbaroza shum mir je shpreh pa i njoftua perzonat nuk mundet njeriu me tregu a jon te keqi apo te mir ka tulifare . po me pergjethsi na ka ndryshu pak gyrbeti . po me do gjera pozitive me do negative po me egzistu ne gyrbet duhet njeriu mu pershtat pak jetes se perendimit e ne zemer jemi te gjith shqipetar :wink:

qika_pr
19-05-04, 23:32
edhe jashte vendit edhe mbrenta tij ka te keqi te mire dhe shum te mire
nvaret kush eshte ai e jo ku jeton
:lol:

Blondina
25-05-04, 13:07
Valla boll mendim te keq kam per djemet ne gurbet,,po nermal jo per te gjith vetem per nje shumic..Vetem per ketu ku po jetoj un ne Dk d.m.th djal nuk martohet pa i kalu 3 a 4 femra daneze ata le ta thot kushdo qe se ka ber po shum e vertet esht se gjith e bejn...Bile at kan qef edhe me dal mu fry me to neper qytet qe mi pa shqipetarkat..Se keto te hujat nuk shikojn shum vetem a esht mashkull mfalni nshpreje..E per ket mos te me tregon kush se vet jam ne gurbet edhe edhe e di shum mir se qfar bejn..Mfalni nesee kam tepruar diqkaa ciaooo.. :wink:

Cool_Boy
25-05-04, 13:09
ka tolish tolish njeriu asnje nuk jemi te njejet,ka te keq dhe ka te mire....Nese prinderit i kushtojn rendes femijes se vete athere nuk do te tranohet aje femij si mashkulli e si femra....

Cool_Boy

Gentiana
26-05-04, 12:40
Ka shum raste se prinderit ne shtetet e jashtme kan ber qmos per ta rritur femijen me traditat shqiptare, apo edhe mir, po nuk kan pas qka te bejn. Dua te them se nganjeher prinderit nuk kan asgje ne dor, kur vet nuk i kan mendet ne krye, dhe ka shum raste se prinderit nuk i kan kushtuar vemendje te madhe, po qe femijet jan ber ashtu siq duhet.

Dhe sigurisht se pak a shum duhet njeriu te integrohet ne shoqeri dhe ne shtet vet, po ka te llojlloj njerzve. Dhe koheve te fundit as per shqiptaret se jetojn ne kosovė nuk po flasin mir, dmth koha ndryshon, si per ne se jemi ne shtetet e jashtme, si per ata se jan ne Kosovė!!

betimi_15
26-05-04, 12:45
valla bre djal boll tem palidhje paske ba spo shkruj kurgju

emi
31-05-04, 18:27
Mua ma merr mendja qe shumica qa jan ne perendim jan ma te sjellshum se do qe jeton ne kosov.
Qe jetojna ne perendim te gjith jetojn vetem per para se kerkush nuk ik prejj vendit te vet.
Kaq pata per ket tem.

emi
31-05-04, 18:40
Se ne kosov ka shum shum te Rinj qe e kan prish veten me Drog,se se kta qa janne perendim kanmmendje ma te dhendesh se ata nga Kosova.
Se une kur p shkj ne kosov po shoh qa nuk ta merr mendja kurr qe bajn asht shqiptart se shumica kishin rrug te keqe .
Po kan shum edhe ksi qe kan harru shqip qe jetoj ne perendim qe sa koh,
se prinderit e tyre nuk kan kushtuar vmendje .

Maca
31-05-04, 22:54
Do mundohem pak a shum te gjej nje pergjigje jo primitive...une jetoj vet ne pernedim dhe djemt ne perndim jan sa do pak ma te kulturum se ato ne vendlindjen time...i kuptojn ma shum vajzat por edhe kerkojn ma shum nga ne...mirepo shumica jan me tradhtar ketu se hehehe kan ma shum kushte per tjau plotesu vajzave deshirat (e kam fjalen per me shum vajza) po valla...si dhe droga perdoret me shum ketu se atje hashishi mendoj tash ketu ja nisin prej te rij shqiptaret...po ne eprgjithsi te mir jan breeeeee... :wink:


Oki kaq nga une se me ja nis holl e gjet kam tan diten muhabet po ma shkurt kishe mos ju lodhi edhe juve duke lexuar se po humbni koh palidhje me mendimin tim..hahah :wink:

Tungi Nga Maca :twisted:

Engjellushja
11-06-04, 12:14
Dua vetem t informoj dick...... jetoj n Perendim c sdi sa vite, dhe ketu met vertet jan tranu gjindja, i shoh dhe i degjoj..... nuk dallohen Trathtaret dhe nuk dallohen Genjeshtaret, ashtu 60% jan, nuk kan asnje pik Respek, ma e keqja esht kur: E parpersojn Femren Gjermane se nj Shqqiptare, t Martuarit me shqiptqre, i trathtojn femrat per cka???? Per nj Femer t huaj !!!!! Drog nuk perdorin....por Droga e tyre esht: Trathtia, Interessi dhe Genjeshtra ndaj Femrave/Grave shqiptqre me nj t huaj. Ju pershendes

VARDARI
11-06-04, 12:47
-Shum keq

Engjellushja
11-06-04, 16:00
Shum keq vallah, por n ket vend ku jetoj un, shumqka degjohet dhe shihet.....un nuk thash c jan t gjith ashtu !!!! por shumica jan keshtu dhe e vertetja nuk humbet sado c e msheh..........

Peja
11-06-04, 16:21
Engjellusha mos thuaj ashtu se nuk paske njoftua ti djem te mir e vertet osht se jem tranu pak ne gyrbet po kur e don shqiptari gruan apo te dashuren e vet nuk e tradhton kur po shumica martohen pa dashuri viq hajt futja . edhe shumica e vajzave tona kur po martohen e po e bojn nji femi toni po prishen po deformohen po bohen si balen ku mos mi shiqu tjerat toni vajzat tona radh najnjo qi e kqyr vetn kur martohet . po nuk jon te gjith mashkujt qashtu mos e humb shpresen Engull

Engjellushja
11-06-04, 17:04
Ishalla nuk jan se nese esht ashtu, ateher skam nevoj t mendoj aq lerg dhe t mundohem sic esht ma se miri ta krijoj nj generationin ma t ri :-) Ju pershendes

emine
29-10-11, 20:26
i ka shkel rrota historis gjunahat

winona
29-10-11, 20:58
Per meshkujt qe jetojn ketu a?me i hudhe ne fund pusit....

SANTANA-29
29-10-11, 21:52
Sa e di une ,diku 99% Jan ne rregull ,

Une kisha pyt qka mendoni per mashkuj ne Kosove,..?????--

emine
29-10-11, 21:54
Sa e di une ,diku 99% Jan ne rregull ,

Une kisha pyt qka mendoni per mashkuj ne Kosove,..?????--

qka po duhen bre ty meshkujt e kosoves

po ku ke rregulli se jan traumatizu qyqet ,prano se edhe vete habitesh me ta kure i takone ndonji neje,po mos ja fut 99% se so e vertete

SANTANA-29
29-10-11, 21:57
qka po duhen bre ty meshkujt e kosoves

Jo veq me interesoj,,se lecova do ankesa per mashkuj te perendimit e deshta me dit se qka vlejn keta te Kosoves,,,,

Se Per bes te miren kam qef qith me ndequ per ta ,,,,
se spo me duhen asqe,.:wink:

SANTANA-29
29-10-11, 22:02
qka po duhen bre ty meshkujt e kosoves

po ku ke rregulli se jan traumatizu qyqet ,prano se edhe vete habitesh me ta kure i takone ndonji neje,po mos ja fut 99% se so e vertete


Jo Jo.Gabim je,,me qitha mundimet me qith mallin qka kemi per vendin ton ,,ne jemi 99%, ne rregull pak ka qe kan kalu prej trurit te vogel ne madhin,hahahha:biggrin:

ne punojm ne mbajm familie edhe ate te pakten dy deri tri familje,,ne ja dim njeri tjetrit mundimin ne kemi respekt per njeri tjetrin ,,,
Nuk mundohem ta hajme njerin tjetrin ,si ne xhungel
.

e_martumja
29-10-11, 22:36
Ka lloj lloj njerz si jasht ne perendim ashtu edhe ne Kosove. S'mujm mi qit krejt me nje thes... Por ne shumicen e rasteve ne perendim prind i edukojn femijet me shumicen e traditeve Shqiptare por nvaret edhe nga femije,

lovely
29-10-11, 22:47
nuk menoj per ta hiq:biggrin:

uck_aksh
30-10-11, 09:50
Qfar mendimi keni per mashkuj qe jetojn jasht ne perendim?

Meshkujt qe jetojn ne perendim nuk ka me te mir deri sa jan ketu ne perendim se tan javen jan ne pun te shtuneve dhe te dieleve dit pushimi tan diten ne gjum dalin me shoqeri me pir ndonje kafe apo birr, po kur te shkojn ne vendlindje ndryshojn se ketu e marrin ka nje kerr me qira dhe i mshojn kreditit vetem kur te shkojn ne vendlindje me tregu qe kan jet te mir, e ktu fakturat pa pagu katastrof,

elvio
30-10-11, 09:52
Ne pune te vet:biggrin:
ne hall te vet:tongue:

winona
30-10-11, 18:46
Ma mire hiq:tongue:

roadrunner
30-10-11, 19:01
per dwerisa ata e kan mire, per mu edhe ma mire

premium
30-10-11, 19:08
dy parė mendimi
disa vijnė e sillen si njeri
e disa prej qallumit sen i kalon para tij
e shtramojnė gojėn si turshit e prishta pėr tė folur me theksin Gjermanqe .

per tulifare njeri ėshtė bėrė perendimi .

emine
30-10-11, 19:16
<ka nje pakic qe punojne jan djem te mire ,ana tjeter kan ba cmoset e hypin ballones me mendimin po gjaj qaty nje femer qe ska pas frajer kurr e po krijoi familje me to,tipat e tille me neverisin tej mase sepse jan te shumte qe as obligimin qe kan ndaj fmijve tyre se pagujne ,e lajn pare rrugve ,marrin njerz te pafajshem ne qaf,me justifikime jam kan per letra i martum me gjermane,e pse kan ba 2-3 fmije ato nuke njehen ,e kshtu me radh mendoi cdo here te anashkaloi udhen e mos te kem asnje kontakt me njerz te till!dhe me vje keq tej mase qe kan fitu imazh te keq ne evrope e kudo:(

winona
30-10-11, 19:31
Jau kisha ble nje bilet nje drejtimeshe per via Afganistanč:biggrin:

emine
30-10-11, 19:34
Jau kisha ble nje bilet nje drejtimeshe per via Afganistanč:biggrin:winona le se mbane me kesh,po u bana kurreshtare ta di qka o arsyeja e sjellje sate kshtu,teper denim i forte mu dok bre

winona
30-10-11, 19:37
winona le se mbane me kesh,po u bana kurreshtare ta di qka o arsyeja e sjellje sate kshtu,teper denim i forte mu dok bre
Jo,jo hiq nuk eshte denim i fort..bile i but po m' duket hahah

emine
30-10-11, 19:41
Jo,jo hiq nuk eshte denim i fort..bile i but po m' duket hahaheh ka than i moqmi per sherr te dikujte spi besoj ma kerkujt,fatkesi qe neper te kqijte gjykohen dhe te miret

tipi engjellor
31-10-11, 13:47
gjithe naten ne diskoteka e grate mbyllur ne banesa .....

Daglasi
31-10-11, 14:41
gjithe naten ne diskoteka e grate mbyllur ne banesa .....

hahaah,se di ku pe i she ti,se une isha para 4 muje ne diskotek,as nje shqiptar nuk e pash,as te martum as te pa-martum:biggrin::tongue:

jadore
31-10-11, 16:27
gjithe naten ne diskoteka e grate mbyllur ne banesa .....


paushall ja fute-a, eh hajt te them diqka-a..!
p.s.

...mendimi im per ta eshte . viktima te nje sistemi , viktima te kohes , viktimizim per familje te tij , flijim modern ..
kur i shef jashte i dallon lehte ,me qindra metra largesi ju dallon tiparet dhe ne fetyre ju lexon vuajtjen qe kurr se shprehin me fjale , e them me plot goje , zemra me dhemb, ndjehem keq sepse e dij qe sado vite qe kane atje ,kurr nuk jane ambijentuar apo misheruar me fatin rrethanat ..e une mendoj qe eshte torture te jetosh dy bote njekohesishte ashtu si e praktikojne ata, kjo jep te kuptoj jo pse nuk done te integrohen jo pse nuk jane te vetedishem per rrethanat e krijuara por pse nuk u pastruan me te kaluaren , u shkputen dhunshem nga jeta ne vendlindje te pa pregatitur psiqikishte per ndrrimin ne jete , po ti kishim kushtet dhe te ishim te vetedishem do te duhej te ju ofronim rehabilitim psiqik gjithesecilit vetem per kete ndrrim radikal qe ne jete e provuan , se le tjerat qe pasojne ..ajo qe kane arrite nuk ka cmim krahas traumave qe pavetedije kane kaluar ..
sot nga ketu mund ti etiketojme me schatzi ,eshte guxim qe ata e ndermorren e qe po te ju ofrosh sot te tjereve sfidat qe kaluan ata gjoja per nje jete me te mire siq kemi merak te themi , keta kurr nuk do te kishin pranuar sado luxoze te ishte ky rrugetim ..
personalishte i shof si martir modern te kombit , e ju etiketoni si te ju vie per lehte ..

jadore
31-10-11, 16:29
Jau kisha ble nje bilet nje drejtimeshe per via Afganistanč:biggrin:


shyqyr qe fati i shqiptareve nuk mvaret ne duar tua..
p.s. pse motrushe , kush te ka nevrozu bre..!

winona
31-10-11, 17:22
shyqyr qe fati i shqiptareve nuk mvaret ne duar tua..
p.s. pse motrushe , kush te ka nevrozu bre..!
Epo edhe une kam menduar,qe shyqur qe fati i meshkujve shqiptarč nuk mvaret prej duarve te mija :biggrin:

jadore
31-10-11, 17:29
Epo edhe une kam menduar,qe shyqur qe fati i meshkujve shqiptarč nuk mvaret prej duarve te mija :biggrin:
elhamdyrlilah pra.

tamam puna , para se te jene miq tu a te kujdo qofshin, ata jane vllezer e bije te dikujte tjeter qe vlejne sa bota p.er ta ..
kete kurr mos e harro , tjerat jane kaluese

p.s.
kuku cka jam moter e djegur , hiq sdi a ma di kimetin ai vella i jemi , hahaha

Elina
31-10-11, 17:43
Epo edhe une kam menduar,qe shyqur qe fati i meshkujve shqiptarč nuk mvaret prej duarve te mija :biggrin:

...simbas te gjitha gjasave,qenke katileshe bre sokoleshe....:biggrin:

SANTANA-29
31-10-11, 17:51
paushall ja fute-a, eh hajt te them diqka-a..!
p.s.

...mendimi im per ta eshte . viktima te nje sistemi , viktima te kohes , viktimizim per familje te tij , flijim modern ..
kur i shef jashte i dallon lehte ,me qindra metra largesi ju dallon tiparet dhe ne fetyre ju lexon vuajtjen qe kurr se shprehin me fjale , e them me plot goje , zemra me dhemb, ndjehem keq sepse e dij qe sado vite qe kane atje ,kurr nuk jane ambijentuar apo misheruar me fatin rrethanat ..e une mendoj qe eshte torture te jetosh dy bote njekohesishte ashtu si e praktikojne ata, kjo jep te kuptoj jo pse nuk done te integrohen jo pse nuk jane te vetedishem per rrethanat e krijuara por pse nuk u pastruan me te kaluaren , u shkputen dhunshem nga jeta ne vendlindje te pa pregatitur psiqikishte per ndrrimin ne jete , po ti kishim kushtet dhe te ishim te vetedishem do te duhej te ju ofronim rehabilitim psiqik gjithesecilit vetem per kete ndrrim radikal qe ne jete e provuan , se le tjerat qe pasojne ..ajo qe kane arrite nuk ka cmim krahas traumave qe pavetedije kane kaluar ..
sot nga ketu mund ti etiketojme me schatzi ,eshte guxim qe ata e ndermorren e qe po te ju ofrosh sot te tjereve sfidat qe kaluan ata gjoja per nje jete me te mire siq kemi merak te themi , keta kurr nuk do te kishin pranuar sado luxoze te ishte ky rrugetim ..
personalishte i shof si martir modern te kombit , e ju etiketoni si te ju vie per lehte ..

FLM-Danke,,per ket shrim aq te mir ,,:smile:

Se kemi meritur keshtu se si sjellen do me fjale aq ofenduse,po ata ja bejn vetem vetit,
Do deshirojn se ne te shkojm per Avganistan,do tjer mendojn se aq te marr jemi se,sa ne rrim vetem neper diskoteka e p,sh grat po i lejshim te mbyllura
kte e kan nga mos dija ,,t“lymet ata qe si shohin se i kan punet e veta,,

taraku-1
31-10-11, 22:54
Jadore, ke fol per ata qe kan shkuar ne vitet e hershme 17,18.20 vjeq qe jan kan te detyruar te ikin nga vendlindja vitet e 90 ta kryesisht e qe sot jan prinder..si dhe ata qe kan shkuar para ktyre te viteve 90 jan gjeneratat e para vitet 60 70 ta....
Mire e ke pershkrue gjendjen e tyre , mirpo gjeneratat e reja nuk e ndjejn te njejten pesh sukurse ata te paret apo qe jan rrite ne vendlindje...sepse gjenerat e dyt apo e tret vendlindje e kan gyrbetin...si p.sh winona qa ja nin ksaj kjo e ka familjen e ngusht afer prindrit, vllazrit motrat ...kta e shijojn nje menyre jeten...

Edhe mue me dhimbsen ne shpirt per shume arsye qe i ceke ti....edhe per shumqka qe duhet me perbi per hir te thmive.....

grat ne banesa i mbyllin qita vothqat vremqat e ri..., ama edhe faj skan...se bab i vet e merr qiken e huj ne qaf me martoj me shqiptare po ja bi prej Kosove... ai vothqi as qe e prek me jave e muaj...del shkon te gjermanka qe u rrit me to bashk me nje shkoll...

Hajra
01-11-11, 16:13
paushall ja fute-a, eh hajt te them diqka-a..!
p.s.

...mendimi im per ta eshte . viktima te nje sistemi , viktima te kohes , viktimizim per familje te tij , flijim modern ..
kur i shef jashte i dallon lehte ,me qindra metra largesi ju dallon tiparet dhe ne fetyre ju lexon vuajtjen qe kurr se shprehin me fjale , e them me plot goje , zemra me dhemb, ndjehem keq sepse e dij qe sado vite qe kane atje ,kurr nuk jane ambijentuar apo misheruar me fatin rrethanat ..e une mendoj qe eshte torture te jetosh dy bote njekohesishte ashtu si e praktikojne ata, kjo jep te kuptoj jo pse nuk done te integrohen jo pse nuk jane te vetedishem per rrethanat e krijuara por pse nuk u pastruan me te kaluaren , u shkputen dhunshem nga jeta ne vendlindje te pa pregatitur psiqikishte per ndrrimin ne jete , po ti kishim kushtet dhe te ishim te vetedishem do te duhej te ju ofronim rehabilitim psiqik gjithesecilit vetem per kete ndrrim radikal qe ne jete e provuan , se le tjerat qe pasojne ..ajo qe kane arrite nuk ka cmim krahas traumave qe pavetedije kane kaluar ..
sot nga ketu mund ti etiketojme me schatzi ,eshte guxim qe ata e ndermorren e qe po te ju ofrosh sot te tjereve sfidat qe kaluan ata gjoja per nje jete me te mire siq kemi merak te themi , keta kurr nuk do te kishin pranuar sado luxoze te ishte ky rrugetim ..
personalishte i shof si martir modern te kombit , e ju etiketoni si te ju vie per lehte ..

.....nje gje qe me bjen ne sy eshte se Jadore ka respekt te madhe per "schatzat", gje te cilen e vlersoi shume.Sa i perket analizes tjeter mendoj qe shqiptaret pa dallim jane te traumatizuar nga sistemi dhe rrethanat qe jetuan.
Nuk do te mund te konstatoja se cila pale e popullit tone pesoi me shume trauma, ata qe jetuan ne kosove apo ata qe jetuan ne perendim, besoi qe edhe pse ishim te ndare prap vujtem se bashku. Eshte shume e vertet qe diaspora lujti nje rol kyq ne historin me te re te kosoves, kryesisht me ndihmat financiare qe nuk ishin te pakta. Sigurisht qe ne nuk e patem lehte te ambientohemi ne nje vend te huaj, por as ju nuk e patet lehte te qendroni nen okupimin e eger te regjimit serb.Trofeu per te gjitha keto eshte liria qe gezoim sot, gje te cilen duhet ta shijoim pa harruar kohet e veshtira neper te cilat kaluam dhe pa humbur respektin per njeri tjetrin.