PDA

View Full Version : Moda Sot


Gentiana
07-05-04, 17:00
Pershendetje.

Le te jet kjo tem per modė,qka esht sot in, qka ju pelqen dhe qka jo, si ne veshjmbathje, parfuma, grim apo qka do qe ka te bej me moden??!!!

Ju ftoj si vajzat po ashtu edhe djemtė!!


Genta

hana
07-05-04, 17:05
Ne mode kete vere sic po shihet jam ngyrat e ndezura ,te hapta si roz e kuqe e gjelbert,portokalli ............mua me pelqejn ne pergjithesi keto ngjyra se jan shum rinore ,terheqese ,e sa per grim kryesisht i leht pa e tepruar duke e pershtatur me rrobat. :lol:

florian
08-05-04, 11:56
MODA KRIJOHET NGA RREKLAMA ESHTE NJE GJE E IMPONUAR POTHUAJSE NGA SHOQERIT QE SHESIN KTO MATERIALE DHE SHUM ESHTE E KRIJUAR NGA STILISTA PA EMER QE BEJNE MODELE TER REJA COMERCIALE :wink:

PERSHENDETJE VAJZA DHE TY GENTA NE MENYR TE VECANT :wink:

Vera
15-05-04, 07:30
Sic po shifet ne ket ver jan ngjyra e gjelbert ajo e verdh dhe portokalli ne mod te them keshtu por mer mua eshte ne mod se shka me ka hije mua dhe shka me rrin mir prej ketyre ngjyrave veq ngjyra e verdh nuk me pelqen perndryshe keto te tjerat po. Dhe grimin po ta veshesh nje veshje ne ngjyr te verdhe me cfar ngjyrash do grimosesh :? kjo eshte pyetje por ashtu ashtu nuk e kam ne cef grimin shum normal si e kam moshen ashtu shkoj por ne pergjithse nuk eshte keq

aferdita
15-05-04, 08:09
pershendetje genta
mua kjomoda e re nuk me pelqen aq shum se un perveti me shum i preferoj jeans, nje top dhe puma

mickoja
15-05-04, 11:17
Mua mč pčlqen ta ndjeki moden me njek trendin,dhe ma se shumti veshi rroba ne gjyren e bardh dhe ngjyr roza,por ka dhe tejra ngjyra qe veshi por ma pak!Shum rral veshi rroba sportive ma shum elegante qe te dukem pak ma serioze ne pamje

Tung ju pčrshendes

Cool_Boy
15-05-04, 17:55
Mua mč pčlqen ta ndjeki moden me njek trendin,dhe ma se shumti veshi rroba ne gjyren e bardh dhe ngjyr roza,por ka dhe tejra ngjyra qe veshi por ma pak!Shum rral veshi rroba sportive ma shum elegante qe te dukem pak ma serioze ne pamje

Tung ju pčrshendes

mickoja edhe une e ndjeki moden, a ka mundesi mum tregu me shume qiki qfare rroba me vesh dite sodit mu dok ma Cool a???ahhah

Vera
15-05-04, 18:33
Cool-boy a nuk po din a merre se pari nje shami te gjyshes dhe vno ne kok tani shko blej nja pal jeans si kulet e mamit dhe nja mahic cfare te qellon ma cool nuk ka a

Cool_Boy
15-05-04, 18:47
Cool-boy a nuk po din a merre se pari nje shami te gjyshes dhe vno ne kok tani shko blej nja pal jeans si kulet e mamit dhe nja mahic cfare te qellon ma cool nuk ka a

E moj vera keto gjera i kam provu moti koh por tjera gjera une po due ok,me trego pra qiki hajt

Vera
16-05-04, 07:45
Cool-boy a nuk po din a merre se pari nje shami te gjyshes dhe vno ne kok tani shko blej nja pal jeans si kulet e mamit dhe nja mahic cfare te qellon ma cool nuk ka a

E moj vera keto gjera i kam provu moti koh por tjera gjera une po due ok,me trego pra qiki hajt

e valla Cool_Boy nuk po di por veq do tjerqi ti marsh se boll modern jan hahah cool dokesh :wink:

Barbaroza
16-05-04, 09:20
Mua me pelqen te veshem me shume ne menyre te thjeshte,por jo edhe qe te dukem shume demode.Preferoj sidomos ngjyrat e lehta qe kete vere jane ne trend,me shume te kuqen,te bardhen dhe portokallin.Ketyre patjeter se ua pershtati edhe ēantat dhe kepucet!Nuk preferoj te teprohem ne veshje,per shembull te lakuriqohem apo te ve shume grim qe bie ne sy dhe pastaj te dukesh si palaēo dhe u kisha thene te gjitha vajzave se sa me thjeshte te veshesh,aq me bukur dukesh!

lazdrani
16-05-04, 18:58
Ngjyra e Bardhe dhe ajo e zeze eshte qe une preferoje momentalisht :wink: Ndonjehere shume thjeshte po elegant :D

turisti
25-08-04, 23:37
Mendimi im eshte se nuk ka mode,veq imitacion te modes. GARDEROBA MUNDET ME JU ZBUKURUE,POR JO EDHE ME MSHEF KARAKTERIN E JUAJ.A sa i perket parfimave-i pelqej shume,shume. :wink:

Gentiana
06-09-04, 16:40
http://www.tennistirana.com/peshku/archive/img/story.jpg

AMSTERDAM, Hollande (Reuters) -- Unazat ne trup dhe tatuazhet kane kane kaluar tashme ne plan te dyte. Nje mode e re po perhapet ne Hollande - bizhuteri ne beben e syrit.
Kirurget Hollandeze te syrit kane vendosur pjese te vogla bizhuterie ne membranen mukoze te syve te gjashte femrave dhe nje mashkulli ne nje operacion kozmetik i ndermarre nga Instituti i kerkimeve dhe zhvillimeve oftalmike ne Roterdam.
Procedura ka te beje me vendosjen e nje bizhuterie te vecante prej 3.5 mm - ne forme gjysem-hene ose zemre - ne membranen mukoze nen anestezi lokale, dhe me nje cmim prej 500 deri 1000 euro.
Copeza e bizhuterise vendoset ne konjuktive nen kushte sterile duke perdorur mikroskop operacioni dhe nen nje procedure qe zgjat rreth 15 minuta.
"Ne mund te vendosim keto bizhuteri ne konjuktive pa shkaktuar ndonje dem ne sy" - shprehet drejtoresha e Institutit. " Deri tani nuk kemi verejtur efekte anesore, dhe nuk mendojme se do te kete ne te ardhmen".
Instituti i Roterdamit, i cili kryen kete procedure ne bashkepunim me nje klinike optike ne qytetin e Utrehtit, thote se ka nje liste me personat qe presin me padurim te bejne operacionin kozmetik.


************************************************** *****
Duke shfletuar ne internet, rastesisht hasa ne ket shkrim dhe ne ket foto! Mendova ti qes ne ket forum, dhe te diskutojm, se qka mendoni ju rreth ksaj mode-je te re qe na paska dalur???!!!

Genta

aferdita
06-09-04, 19:04
http://www.tennistirana.com/peshku/archive/img/story.jpg

AMSTERDAM, Hollande (Reuters) -- Unazat ne trup dhe tatuazhet kane kane kaluar tashme ne plan te dyte. Nje mode e re po perhapet ne Hollande - bizhuteri ne beben e syrit.
Kirurget Hollandeze te syrit kane vendosur pjese te vogla bizhuterie ne membranen mukoze te syve te gjashte femrave dhe nje mashkulli ne nje operacion kozmetik i ndermarre nga Instituti i kerkimeve dhe zhvillimeve oftalmike ne Roterdam.
Procedura ka te beje me vendosjen e nje bizhuterie te vecante prej 3.5 mm - ne forme gjysem-hene ose zemre - ne membranen mukoze nen anestezi lokale, dhe me nje cmim prej 500 deri 1000 euro.
Copeza e bizhuterise vendoset ne konjuktive nen kushte sterile duke perdorur mikroskop operacioni dhe nen nje procedure qe zgjat rreth 15 minuta.
"Ne mund te vendosim keto bizhuteri ne konjuktive pa shkaktuar ndonje dem ne sy" - shprehet drejtoresha e Institutit. " Deri tani nuk kemi verejtur efekte anesore, dhe nuk mendojme se do te kete ne te ardhmen".
Instituti i Roterdamit, i cili kryen kete procedure ne bashkepunim me nje klinike optike ne qytetin e Utrehtit, thote se ka nje liste me personat qe presin me padurim te bejne operacionin kozmetik.


************************************************** *****
Duke shfletuar ne internet, rastesisht hasa ne ket shkrim dhe ne ket foto! Mendova ti qes ne ket forum, dhe te diskutojm, se qka mendoni ju rreth ksaj mode-je te re qe na paska dalur???!!!

Genta

kuku per ne se qka na paska gjete http://smilies.cw08.calibra-web.de/html/images/smilies/schockiert/Wow1.gif

turisti
06-09-04, 19:14
Pershendetje juve.
Une kam pas rast te shof diqka te ngjajshme( nje lloji dijamanti )i ngjitur ne dhembe.Personalisht,keto gjera nuk i dua as qe i perkrahi,a deshira e secilit eshte e ndryeshme.Njerzit nuk kan probleme tjera dhe miren me LUX PROBLEME te keti lloji duke e haruar vleren e syrit i cili eshte I PAPAGUAR. :wink:

dr1ta
07-09-04, 12:38
Jeans jeans jeans :P :P

jeans esht gjithcka un adhuroj jeans dhe kombinoj me gjithcka, veshjen urbane dhe etnike kam qef, viteve 70`me pelqen shum un nuk ndjeki moden si esht sot veshem si e ndi veten ma mire dhe cka me ngjan mua moste te harrojm french manicure... duart e hjeshme lejn pershtypje:)

MemphiSx
07-09-04, 12:40
Krejt qka ka prej DIESELIT i veshi :) M'pershtaten me gjithqka :)

turisti
07-09-04, 18:40
Moda sot- ka dal prej modes. :wink:

aferdita
07-09-04, 21:08
http://www.spiegel.de/img/0,1020,328377,00.jpg
http://www.spiegel.de/img/0,1020,328367,00.jpg

Naki
08-09-04, 02:05
aferdita fotot flasin vete,trendet e modes

Kullerka
08-09-04, 17:34
ttung tung Genta !!!
Moden e percjelli ,
veshna nermal cool---ne raste te rralla edhe elegant!!!
Parfum perdori te ndrryshme Lola,Paris.........etj...
tung tung


Kullerka :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

Dilingjia
26-05-05, 09:58
moda a?
me u dok sa ma s'mut :lol:

GURI SYLAJ
26-05-05, 12:09
KUR PO ME DHEMB SHPINA PO I THEM VETES MIRE E KE GJETE SE ME I PAS BAJT TIRQI E SHOKE SOT DO TE ISHE ME MIRE:

Domira
26-05-05, 18:54
vec mir me ba so mode se la ma per tjerat :( :( :(

titi
27-05-05, 16:07
PREJ KTHIZE E NE KUKA CULLAK, NJE PICIK MBI GJUJ E TEPOSHT CULLAK , PRE SCEQULLAVE E NALT CULLAK KJO ESHTE MODA TEK SHUMICA E FEMRAVE "SHQIPTTARE" SOT :roll: :roll: :roll:

KUKU PER NEVE CKA NA KA GJET :!: :!: :!:

dr1ta
27-05-05, 19:00
PREJ KTHIZE E NE KUKA CULLAK, NJE PICIK MBI GJUJ E TEPOSHT CULLAK , PRE SCEQULLAVE E NALT CULLAK KJO ESHTE MODA TEK SHUMICA E FEMRAVE "SHQIPTTARE" SOT :roll: :roll: :roll:

KUKU PER NEVE CKA NA KA GJET :!: :!: :!:


E ti nuk ta kona hiq me shiku :D :P

titi
27-05-05, 20:51
JO NUK MA KANDA HIQ QE EEEEEEEE :idea:

Drenicaki
27-05-05, 20:59
ēka jeni ka folni moda cullak e pa cullak !
po ma e mira mod na ka dalė,
e merr e qon ne shtepi ,keshtu me pak mundim per gjveshje se ma motipleqve ju humbte koka ne dimit kule te grave hahahahahahahahahahaaaaaaaa :lol: :lol: :lol:

Dreni30
27-05-05, 21:22
Krejt holl, holl valla e nuk e di a eshte me mire apo joooooo.

laliloli
27-05-05, 21:29
MODA SOT SHUME E MIRE, ME PAK SHPENZIME VISHESH,ME LEHT E BLEN GJYSEM METRE BASEM PER MINI SE SA 12 METRE PER DIMI
PER TE GJITHA PUNET ESHTE BERE ME LEHT

titi
27-05-05, 22:48
PREJ KTHIZE E NE KUKA CULLAK, NJE PICIK MBI GJUJ E TEPOSHT CULLAK , PRE SCEQULLAVE E NALT CULLAK KJO ESHTE MODA TEK SHUMICA E FEMRAVE "SHQIPTTARE" SOT :roll: :roll: :roll:

KUKU PER NEVE CKA NA KA GJET :!: :!: :!:

Dreni30
30-05-05, 07:55
Shkelqyeshem vera eshte, vetem holl me u vesh.

Kaltrushi
30-05-05, 10:08
sa ma pak veshur, aq ma lire dhe aq ma mire.... :wink:

Krokodilli
30-05-05, 13:02
sidomos mos mu vesh fare,, shum lire,, jo vetem lire por ka gjasa edhe per fitim..

schütze
30-05-05, 20:41
moda sod a :?: valla vesh qka dush se sja nin kujt :P

titi
31-05-05, 03:01
PREJ KTHIZE E NE KUKA CULLAK, NJE PICIK MBI GJUJ E TEPOSHT CULLAK , PRE SCEQULLAVE E NALT CULLAK KJO ESHTE MODA TEK SHUMICA E FEMRAVE "SHQIPTTARE" SOT :roll: :roll: :roll:

KUKU PER NEVE CKA NA KA GJET :!: :!: :!:

VAJZA PA NDER SI SHTEPIA PA DERE :arrow:

turisti
12-07-05, 11:19
Moda sot - pa mode. :wink:

Honesty^uk.
12-07-05, 20:48
Edhe meshkujt po ndjekin moden e grave sot

dr1ta
10-09-05, 00:27
http://www.kvinneguiden.no/bryllup/4images/data/media/185/demetrios1259-bright.jpgNgjyra e bardh esht e pavdekshme :P


huhhhh

Elina
25-06-07, 21:45
Per dallim nga shume stine me rradhe,kohet e fundit eshte be nje laramani ne moden e kepuceve,,, kepucet qe jane jo vetem te bukura por edhe komode, me pak take, per ato qe bajne take ta larta,dhe kepucet me modele sikur te femijeve,,,apo balerina...
Hit i ketij sezoni gjithashtu jane kepucat me maja te rrumbullakta dhe me take te larta qe jane njekohesisht edhe te plota,e jo me taka te holla si maja e gjilperes siq ishin ne mode vite me rradhe ...(apo kjo mvaret krejt sipas shijes se femres)
http://www.styledrops.com/imgs/shim.gifhttp://www.styledrops.com/imgs/shim.gif

Elina
25-06-07, 22:01
http://www.neimanmarcus.com/products/mn/NMX04A5_mn.jpg

My favorites,,,kepuce te rrafshta dhe shume komode ne hecje ...

http://www.neimanmarcus.com/products/mn/NMX02TV_mn.jpg


Sandale me rripa te kmobinuar,,,elegante per raste me speciale...

http://fileserver2.glam.com/1/nid-27806456f6ec6257d0.JPG


Kepuce te bukura me take te larta. Per ato qe i preferojne taket, ky mundet me qene nje model i duhur per raste me te vecanta...

rilinda
28-06-07, 16:37
Xhinset, veshja mė rezistente e tė gjitha kohėrave


Rekordet e shitjeve dhe fitimeve. Risia e njė sektori qė prej njė shekulli e gjysmė nuk njeh kriza


Xhinsi ka njė histori tė gjatė. Copa e xhinsit ka qenė e njohur nė tregjet e Lindjes sė Mesme qė herėt. Njė copė qė vinte nga Nimes, pasardhėsi i sė cilės ėshtė "Denim"-i sot. Bėhej fjalė pėr pambuk rezistent, lahej lehtė, me ngjyrė blu. Pėr shumė kohė historia e tij ėshtė e lidhur me punėt e rėndomta, duke filluar qė nga marinarėt gjenovezė, tė cilėt e kanė pėrdorur qė nė vitet ‘800. Fjala ‘xhins‘ ėshtė pėrdorur pėr herė tė parė nė Genova nga punėtorėt e shkarkimit nėpėr porte, tė cilėt vishnin pantallona me kėtė copė. Duke filluar qė nga viti 1850, fjala ‘xhins‘ u pėrdor pėr tė dizajnuar njė model pantallonash, jo copėn.

http://www.iliriaplus.com/prill2007/artikuj/true_religion_jeans.jpg
Njė sukses i madh i xhinseve, i pari nė botė. Ishin kėrkuesit e arit, tė cilėt pėrdorėn tė parėt pantallonat me pesė xhepa tė prodhuara nė San Franēisko nga "Levi Strass". Mė pas, atyre iu shtuan edhe punonjėsit e bujqėsisė, kaubojsat. Etiketa me dy kuaj qė tėrheqin njė palė xhinse interpreton mė sė miri rezistencėn e materialit. Nė vitet ‘20, xhinset filluan tė pėrdoreshin nė Amerikė si veshje sportive. Nė vitin 1935 u prezantua xhinsi i parė pėr gra dhe nė 1943-shin Harper‘s Bazar fotografoi njė pėrparėse xhinsi pėr tė treguar se ėshtė aq komode, sa mund tė pėrdoret edhe nė kuzhinė. Xhinsi arriti nė Evropė nga ushtarėt amerikanė dhe shumė shpejt u imponua falė kinemasė hollivudiane dhe ikonave tė filmave "vestern" si Geri Kuper dhe Xhon Uejn. Nė vitet ‘50, nė Amerikė u xhinsi u ndalua tė vishej nė shkolla, ndėrsa lejohej tė pėrdorej vetėm nė kinematografi nga aktorė tė mėdhenj si Marlon Brando dhe Xhejms Din. Mė pas, xhinsi do tė rivishej nė universitete nė kohėn e Bob Dilanit. Nė vitet ‘60, xhinset u bėnė uniforma e tė rinjve dhe simbol i atyre rebelė. Xhinsi, duke filluar qė nga 1968, bėhet veshja mė e pėrdorur nė mbarė botėn dhe akoma sot, nė dhjetėvjeēarin e parė tė viteve 2000, ėshtė e vetmja veshje me tė vėrtetė e globalizuar. E pėrdorur me tė njėjtėn lehtėsi qė nga yjet e spektaklit e kinemasė, profesorėt, studentėt e deri te punėtorėt e thjeshtė. Shumė shpejt u shndėrrua nė njė veshje tė padiferencuar pėr sa i pėrket seksit, qė sigurisht ėshtė veshja uniseks. Madje, ka kaluar edhe kufijtė e shumėllojshmėrisė sė veshjeve pėr kultura dhe shoqėri tė ndryshme, duke u shndėrruar kėshtu nė njė veshje trans-nacionale.

Nėse ėshtė e vėrtetė se tregu i xhinseve "Denim" pėrfaqėson 2/3 e xhiros globale tė lidhur me veshjet, ėshtė pėr t‘u mrekulluar qė nė veshjet mė tė pėrhapura tė planetit, nuk i ėshtė kushtuar njė sallon shumė i madh. Krenaria e parė botėrore e sektorit do tė mbahet nė Rimini nga datat 14-16 qershor, rezervuar vetėm pėr specialistėt e punės, tė cilėt ndjekin njė proces shumė tė gjatė pune pėr t‘ua "servirur" sa mė mirė konsumatorėve.

Nė Evropė vitin e kaluar janė shitur mė shumė se 40 milionė palė xhinse. Ēdo njėri prej nesh ka nė gardėrobėn e tij tė paktėn 4 palė xhinse, kundrejt amerikanėve, tė cilėt kanė tė paktėn 7 palė. "Ėshtė Perėndimi ai qė me krijimtarinė e tij u ka dhėnė xhinseve ngjyrimin aktual shumė tė veēantė: gjithanshmėrinė, modernizmin, rrezatimin, duke i transformuar nė njė veshje tė tėrthortė nė shtresat sociale dhe brezat e ndryshėm, tė pranishme si nė banka e tregje tė ndryshme, ashtu edhe nė pasarelat e modės sė lartė", nėnvizon Michele Durante, president i studios stilistike, i specializuar pėr markėn "Denim", i cili ka ideuar dhe promovuar kėtė sallon. Sektori ėshtė i vetmi, pohon Durante, i cili nuk ka njohur kriza, por ėshtė nė evoluim tė vazhdueshėm: "Denim ėshtė njė markė e njohur dhe shumė e pėrhapur nė tregun botėror tė modės. Kjo markė rinovohet nė ēdo stinė, duke u sugjeruar konsumatorėve linjat dhe tendencat e njė produkti mode nė nivel botėror". Kampionė tė hedhjeve tė rrezikshme: edhe njė herė kemi mundur ta shesim akullin nė skenė.

Pėrdorimi i gjerė i tij ka gjetur pėrshtatje edhe te veshjet e fėmijėve, duke filluar qė nga foshnjat e sapolindura. Edhe kėtu bien nė sy zbukurimet, ku mė tė pėrdorshmet janė figurat e kafshėve dhe tė personazheve mė tė dashur tė filmave pėr fėmijė.

Pėr momentin ekspozuesit e "Denim Expo" javė ndarė nė dy sezone. "Specialized Brands" i ėshtė kushtuar koleksionit pranveror 2008 tė markave mė prestigjioze ndėrkombėtare dhe "Blue Ribbon" lidhur me hapėsirėn e industrisė: prodhues tė veshjeve, lavanderi hitech, zyra kėrkimi tė avancuara pėr trajtimet me laser: pastrim gurėsh, pastrimin pėrfundimtar dhe aksesorė.

Koha, qė tashmė ka kaluar, ishte viti 1973, ky kur McLuhan shkruante: "Xhinset janė si njė ‘ulėrimė‘ e madhe, pėrfaqėsojnė njė shpėrthim krize kundėr krijimit". Nėse ekziston ende njė "ulėrimė" e madhe, ėshtė ajo qė mund tė ikėsh me vrap ndėrsa lexon stampėn e ēmimit, pėr njė veshje e cila ka lindur si emblema e rastėsishme e spartanėve apo revolta tė cilat janė bėrė tashmė njė qendėr kulti dhe tendence. Xhinset e brazave tė fundit janė ato tė cilat janė tė ngjyrosura me bojėra dhe tė qėndisura me aksesorė tė ndryshėm, duke krijuar kėshtu njė tėrheqje shumė sensuale. Por janė edhe xhinset e modės sė rėndė, tė qėndisura me fije ari dhe qė kushtojnė 1200 euro pala. Ka edhe nga ato tė cilat veprojnė teknologjikisht duke ndezur Mp3. Xhinset me efekt "mrekullie", tė cilat falė njė sistemi "push up" (duke shtyrė pėrpara) tė kryqėzuara, tė premtojnė njė pamje tėrheqėse si tė ndenjurat e Naomit. Gjithashtu, ka edhe xhinse tė cilat kurojnė celulitin. Dhe mė pas trajtuese, jo tė lodhshme, me ēdo lloj sistemi tė mundur: tė qėndisura, tė lyera me ngjyra tė ndryshme, tė shndritshme, tė forta, tė spėrkatura me kuarc, tė ēngjyrosura me plumb dhe klor, tė grisura, tė bombarduara me laser, tė mbushura me zinxhirė, gjilpėra dhe pirsing tė ndryshėm. Edhe xhinset kanė filluar tė evoluojnė dhe kanė pasur shumė ndryshime rrėnjėsore.

Xhinset pėrdoren pothuajse nė tė gjitha sfilatat e stilistėve tė mėdhenj. Edhe kėtė sezon, moda e tyre nuk ka ndryshuar. Dominojnė xhinset e ngushta, tė grisura dhe me zbukurime. Fundet shumė tė shkurtra me xhaketa tė ngushta. "Edhe kėtė verė kemi tė njėjtėn tendencė pėr xhinset. Veēse, pėrdorim tė gjerė do tė kenė edhe pantallonat e shkurtra me njė material prej xhinsi tė butė. Fundet, ashtu si sezonin e kaluar, janė tė qėndisura me gurė, shumė tė shkurtėr dhe plot xhepa", tha Armani.

Edhe aksesorėt e xhinsit janė ndėr mė tė kėrkuarit nė treguan e modės. Ēanta, ēizme, dorashka, tė cilat ndėrthuren bukur me qėndisma dhe xhins janė po aq tė kushtueshme dhe tė preferueshme. Sipas njė studimi tė kryer nė SHBA, veshjet prej xhinsi janė veshjet qė shiten mė shumė nė tregun ndėrkombėtar. Ėshtė njė modė qė nuk vdes kurrė", thonė stilistėt e mėdhenj tė modės.

Por sigurisht qė xhinsi mė i pėrhapur ėshtė ai "Basic". Edhe pse tashmė ėshtė shumė e vėshtirė tė gjesh njė ekzemplar, nuk mund tė jetė i adaptuar nė mėnyrė perfekte. Ekzistojnė gjithashtu edhe tė ashtuquajturat "jeans of Allah", shumė tė pėrdorura nga myslimanėt, me ngjyrė dhe tegela jeshilė, e me shumė xhepa, qė janė ideuar pėr myslimanėt pėr lutje. Sė shpejti do tė dalin nė treg edhe xhinset e dizenjuara nga Cynthia Capuano, tė cilat kėshillohen pėr stinėn e verės me ngjyrė jeshile dhe blu. Njė krijim vėrtet tėrheqės, qė e bėri tė dyshojė stilistin mė tė sofistikuar, Yves Saint Laurent: "Do tė kisha dashur tė shpikja vetėm njė gjė nė jetė: xhinset".

Pier Paolo Pasolini nuk i pėlqente ato aspak dhe i pėrshkruante si fetish i miratimit tė shumicės, ndėrsa pėr sociologun Jean Baudrillard janė njė uniformė manifestimi bashkėkohor i antiretorikės. Ēdo vit janė shitur 2 milionė e gjysmė palė. Sipas njė studimi tė kryer, veshjet prej xhinsi janė veshjet qė shiten mė shumė nė tregun ndėrkombėtar. "Ėshtė njė modė qė nuk vdes kurrė", thonė stilistėt e mėdhenj tė modės.
2/3
Xhinset pėrfaqėsojnė 2/3 e xhiros globale tė lidhur me veshjet. 80% e pikave tė shitjes sė veshjeve shesin xhins


40 milionė
Nė Evropė vitin e kaluar janė shitur mė shumė se 40 milionė palė xhinse. Ēdo njėri prej nesh ka nė gardėrobėn e tij tė paktėn 4 palė xhinse, kundrejt amerikanėve, tė cilėt kanė tė paktėn 7 palė


2,5 miliardė
Tė pėrdorura nė vitin 1873 nga Levi Strauss dhe Jacob Davis, sot nė tė gjithė botėn shiten 2,5 miliardė xhinse nė vit

Arkza
28-06-07, 16:43
[quote=Elina]http://www.neimanmarcus.com/products/mn/NMX04A5_mn.jpg

My favorites,,,kepuce te rrafshta dhe shume komode ne hecje AUUUUUUUA Elina Gati qeso i kam Ble ne Pr qe nje jace me Pleqnje shume por pak Shtrejt 38 Euro i kam Ble por nuk jam Pishman se ishun shume Hatashum:smile:

Elina
28-06-07, 20:31
Po Arkza e vertete qe jane shum praktike,,,edhe un kam gati se kesi lloji te kepuceve ,,,me pelqejne teper ...ndashta edhe pse me duken si model i vajzave te vogla,,, po shume i adhuroje ...

Virti
28-06-07, 20:42
a ka ndonje pale kepuce per mua, numer 37 :biggrin:

Elina
28-06-07, 20:45
a ka ndonje pale kepuce per mua, numer 37 :biggrin:

Me vjen keq po numer nuk na paske mbete,,, eja javen tjeter se kem me pru koleksion te ri e ndoshta gjen dicka per vete :biggrin:

Virti
28-06-07, 20:47
Me vjen keq po numer nuk na paske mbete,,, eja javen tjeter se kem me pru koleksion te ri e ndoshta gjen dicka per vete :biggrin:
per kepuca jam ne hall, sepse s'po gjej nr. 37 dhe me duhen gjithashtu me take 10 cm :biggrin:

Elina
28-06-07, 20:49
per kepuca jam ne hall, sepse s'po gjej nr. 37 dhe me duhen gjithashtu me take 10 cm :biggrin:

Ok do te kem parasyshe hahahhahah,,,mesiguri se do te gjej dicka qe i pergjegjet kerkeses tende :tongue:

Virti
28-06-07, 20:55
Ok do te kem parasyshe hahahhahah,,,mesiguri se do te gjej dicka qe i pergjegjet kerkeses tende :tongue:
kete te mire s'do e harrojė kurre haahaha :biggrin:

Abetare
30-06-07, 17:31
http://image01.otto.de/bonprixbilder/varianten/artikel_gross/var1/ala080x01.jpg


Momentalisht kėtu ku jetoj unė po veshet kjo garderobė ... edhe unė i kam porositur dhe sot mė erdhen Fantazi po rrikan nė trup ufff ( pėrmes Bonprix )edhe nuk janė aq tė shtrenjta...

emine
26-02-12, 17:20
me rendsi mos me dal desh

Denim
27-03-12, 19:01
http://cdn.purseblog.com/images/2010/01/spring-trend-denim.jpg

Oqeani
27-03-12, 20:09
Po thojne ket vit ngjyra e kuqerremt ne modė !!! ( Per femra, se per ne meshkujt, ēka te veshim ne ka hije !) ;)

Zero Cool
04-01-13, 22:36
Gati ēdo femėr ka 22 rroba qė nuk i vesh kurrė


Meshkujt nuk janė aspak mė tė mirė - ata nė gardėrobė kanė sė paku 19 rroba qė nuk i veshin kurrė dhe tė cilat i kanė blerė me shoping tė paarsyeshėm gjatė zbritjeve.

Fakti qė femrat vazhdimisht grumbullojnė rroba dhe shtesa tė modės vetėm i shkon pėr shtat pohimit qė nė dollapin e gati ēdo pjesėtare tė gjinisė sė bukur ekzistojnė tė paktėn 22 rroba tė padobishme qė nuk i veshin kurrė.

Mirė, ndoshta kjo edhe nuk ėshtė aq e tmerrshme – femrat nėpėr gjithė botėn edhe nuk arrijnė tė veshin ēdo gjė qė kanė, por problemi ėshtė qė me kėmbėngulje refuzojnė tė gjuajnė gjėrat qė nuk i veshin, shkruan Daily Mail.

Pėr shembull, vetėm nė Britani tė Madhe femrat shpenzojnė mė shumė se 1,6 miliardė funte nė mė shumė se 500 milionė rroba qė nuk do t’i veshin asnjėherė. Sikur tė gjithė kėto rroba do t’i kishim vėmė nėn varėse rrobash dhe rreshtuar njėra pas tjetrės, tė gjitha do tė ishin shtrirė nė 25.000 kilometra ēka ėshtė rreth 4,5 herė mė shumė se distanca nė mes Londrės dhe New Yorkut.

Ėshtė e trishtueshme e vėrteta qė miliona rroba tė cilat nė qendra tregtare janė dukur aq tė parezistueshme – pavarėsisht a bėhet fjalė pėr zbritje, seri tė kufizuar ose rroba dizajnerėsh – tani duken si para krejtėsisht tė gjuajtura.

Sipas rezultateve tė anketės qė e ka kryer kanali televiziv QVC, rreth 45 pėr qind tė femrave tė testuara pėr rrobat e grumbulluara qė nuk i veshin kurrė fajėsojnė blerjen e pamenduar dhe impulsive. Vetėm njė nga shtatė femra rregullisht redukton gardėrobėn derisa njė nė pesėdhjetė pranon tė ketė shmangur deri nė dhjetė vjet ditėn pėr gjuajtjen e rrobave tė vjetra dhe tė papėrdorura.

Nė mes rrobave qė janė veshur mė sė paku ose nuk janė veshur aspak janė pantallonat – rreth 88 pėr qind e femrave pohojnė qė kanė tė paktėn njė palė nė tė cilat nuk do t’i shohė askush.

Njė nga pesė femra ka grumbulluar edhe deri nė gjashtė palė kėpucė, tė cilat nuk do t’i veshė gati kurrė. Gati ēdo femėr ka tė paktėn njė bluzė nė tė cilėn “nuk do ta shihni as tė vdekur” dhe ende refuzon ta largojė nga dollapi. Por pėr kėtė ekziston arsyeja e qartė – ndėrgjegjja pėr shkak tė parave tė shpenzuara. Rreth 17 pėr qind tė femrave kanė grumbulluar veshje tė stilit identik me shpresė qė njė ditė do tė vjen deri te ringjallja e modės.

As meshkujt nuk janė mė tė mirė. Ata kanė pėrafėrsisht rreth 19 pėr rroba tė cilat nuk i veshin kurrė. Njė e treta e meshkujve pranon qė shumicėn e rrobave tė papėrdorura i kanė blerė nė zbritje. Sipas fjalėve tė Sue Leeson, zėdhėnėse e QVC-sė, grumbullimi i rrobave ėshtė formė e sjelljes nostalgjike, por ėshtė shumė jopraktike sepse tė gjithė duhet tė analizojmė gardėrobėn tonė, tė shohim se ēka duhet dhe ēka jo dhe pastaj sipas kėsaj tė blejmė dhe tė sinkronizojmė rrobat tona. Atė ēka nuk e vishni dhe nuk do ta vishni kurrė, jepeni si dhuratė ose gjuajeni.

Dardanesha
10-01-13, 18:32
syzet IN 2013

2210

Dardanesha
10-01-13, 18:38
2012-2013

2211

Dardanesha
10-01-13, 18:40
moda IN jake kemishe ose fustani..2212

Dardanesha
17-01-13, 15:04
Cila ngjyrė do tė dominojnė sivjet?

2013 do tė jetė viti i ngjyrės sė gjelbėr smerald. Kjo nuk ka tė bėjė vetėm me gardėrobėn nė veēanti, por kėtu pėrfshihet edhe grimi e po ashtu edhe llaku pėr thonj. Ka shumė arsye pse sivjet e gjelbra konsiderohet tė jetė "e zeza e re".
Diamantet janė tė pėrjetshme, por ngjyra e smeraldit ėshtė diēka me tė cilėn do tė identifikohet viti 2013. Ky ėshtė njė diktat i modės botėrore, prandaj pėrshtatuni detajeve. Pistat e modės, nė tė cilat janė ekspozuar koleksionet pėr pranverė/verė 2013, pėrbėhen prej toneve tė gjelbra prej smeraldi. Kjo ngjyrė theksuese do tė jetė hit edhe me shkėlqimin metalik, pėrderisa shumė ekspertė kanė filluar ta quajnė edhe “e zeza e re" .

Ajo qė paralajmėrojnė aktorėt e modės ėshtė fakti se kjo ngjyrė duket ndryshe nė materiale tė ndryshme. Ekspertėt po ashtu kėtė ngjyrė e sugjerojnė edhe pėr grim, sidomos pėr hijet e syve. Kjo ėshtė njė ngjyrė qė pėrputhet mirė me ngjyrėn e pjeshkės, atė rozė dhe tė kuqe, prandaj lehtė do ta kombinoni me buzėkuqin e kėsaj nuance. Nėse ndryshe jo, tė gjelbrėn smerald sė paku mbajeni nė thonj.
/Telegrafi/

2222

Dardanesha
19-06-13, 12:58
Moda 1

2285

Dardanesha
19-06-13, 13:00
Moda 2

2286

Dardanesha
19-06-13, 13:01
Moda 3

2287

Dardanesha
19-06-13, 13:03
Mod 4

2288

Dardanesha
19-06-13, 13:04
Moda 5
2289