PDA

View Full Version : A ka pengesa mosha ne Dashuri?


Gentiana
26-05-04, 12:13
Pershendetje, nuk die a e kam ndonje tem te tillė, po nese e kemi ateher i lus moderatort qe ta hekin.


Qka mendoni per nje qift qe ka diferenc te madhe ne mosh.


Kam nje shoqe 22vjeqare, esht bashk me nje burr 41Vjeqar, ajo thot se shkojn mir, dhe gjoja e don, qka mua nuk ma merr mendja sidoqoft, deshta tjau degjoj mendimet e juaja.


Genta

Barbaroza
26-05-04, 12:16
Gentiana,sa here eshte thene se ne dashuri asnjehere s'luan rol mosha.Me rendesi eshte qe ta duash dike dhe te te doje ai.Une nuk shoh ndonje gje te keqe pse dashurohen keta te dy ne nje diference aq te madhe vitesh!

betimi_15
26-05-04, 12:31
Diferenc per mendimit tim ka .Ata e dojn njeri tjetrin por ne shoqerija ne te cilen jetojm se presin mir ket dashuri.Por duhet te cekim se po nje vajz 20 vjeqare te martohet me nje 60 vjeqar diferenca osht shum e madhe.-Por edhe me rastin e ketyre ka.Te pakten ky esht mendimi jem :oops: :P

VARDARI
26-05-04, 12:40
:lol: Jam dakort me Barbarozen mosha fizike nuk luan rol ka raste kur kemi nje moshatar me mosh te ri a aji e ndien vetem plak jo i afte ti hine ndonje avanture dhe anasjeltas ka njerez qe jan ne mosh por veten e ndien shum te rri si nga ana shpirtrore dhe fizike dhe esht ne gjendje ti jap lumturi partneres....pra si definicion ceshtja ngel e hapur nvaret e gjitha prej individit si e ndien veten ne ket fush... :)

betimi_15
26-05-04, 12:47
Valla bre VARDARI nxaret tash nganjeher nuk lun diferenc por ka gati shumica e femrave te reja qe bejn dashuri me te vjeter .Keto Vajza bejn vetem aventura me ta me nderime betimi

VARDARI
26-05-04, 13:31
-O betim nuk esht puna Avantures por ata Vajza aty e gjejn kenaqsin se nuk i premton koha. Se vajzat ma shum jan te dhan mbas SEX-it bie fjala vajza don te ket mardhanje me te dashurin por ai esht i ri dhe nuk esht me menden te SEX-i vajza bie meni pozit shum te veshtir dhe nese lidhet ndaj ati te dashuri ajo dot plaket vet a meni an trupi asaj e njomt ka nevoj per mashkull dhe keshtu vendos hyn ne lidhje me nje ma te moshuar dhe ketu e gjen kenaqsin momentale gjer sa te vetedisohet i dashuri saj i ri :arrow:

Barbaroza
26-05-04, 13:57
Mendoj se tani kemi dalur paksa jashte temes.Genta ka patur per qellim te pyes se a eshte mosha pengese dashurie mes dy personave,sepse ndodhe qe partneret te jene me difernece te ndryshme moshe,ndodhe qe mashkulli te jete shume i moshuar se femra dhe ne te kunderten nje djale te jete me i ri se nje vajze qe dashuron.Atehere sa do te ju pengonte juve qe partneri juaj te ishte me i ri se ju apo te ishte me i vjeter se ju nga mosha dhe si do ta pranonit ju nje gje te tille.
Por,ceshtjen e Sexi-it ju lutem lereni menjane tash sepse fjala eshte per dashurine!

lazdrani
26-05-04, 14:31
E moje Genta ndoshta ka nuk e di dashuria nuk po kishte kufi :wink:
Une kam zemren time 11vite me te re :P Ajo me tha une te dua, une i thashe po ashtu dhe gjysma e punes u krye..... :wink:

RRUSHI
26-05-04, 15:38
E moj Genta eshte e vertet qe dashuria nuk pyet per shum gjera -- por ne ket rast kem nje diferenc shum te madhe moshe dhe nuk mund te shof ndonje dashuri te pastert , te sinqert, por nje dashuri fallso e ndertuar mbi interesa te caktuara----- do te thuash pse ... :arrow:

Gentiana
26-05-04, 15:43
E moj Genta eshte e vertet qe dashuria nuk pyet per shum gjera -- por ne ket rast kem nje diferenc shum te madhe moshe dhe nuk mund te shof ndonje dashuri te pastert , te sinqert, por nje dashuri fallso e ndertuar mbi interesa te caktuara----- do te thuash pse ... :arrow:


Do te pyeta pse je kohev te fundit kaq Pesimist???

RRUSHI
26-05-04, 15:56
Zonjush e nderuar nuk shof kurrfar pesimizmi une ketu por vetem nje realitet te hidhur ... :arrow:

Gentiana
27-05-04, 19:36
Zonjush e nderuar nuk shof kurrfar pesimizmi une ketu por vetem nje realitet te hidhur ... :arrow:


Ok Rrushi te flm per mendimin tend.....

Honesty^uk.
28-05-04, 00:19
Pershendetje, nuk die a e kam ndonje tem te tillė, po nese e kemi ateher i lus moderatort qe ta hekin.


Qka mendoni per nje qift qe ka diferenc te madhe ne mosh.


Kam nje shoqe 22vjeqare, esht bashk me nje burr 41Vjeqar, ajo thot se shkojn mir, dhe gjoja e don, qka mua nuk ma merr mendja sidoqoft, deshta tjau degjoj mendimet e juaja.


GentaGenta , falenderoje zotin qe une nuk jam moderator tek Dashuria & sexi
se kete teme e kisha ngrene jo hjek:lol: :lol: :lol:
Vetem kete dua te them se dashuria nuk njeh moshe as kufi

kalo bukur

markopollo
28-05-04, 16:55
shkurtimisht dhe prerazi per nga ana ime them qe nuk ka rendesi mosha ne dashuri apo te te berit dashuri....................duke perjashtuar moshen e shtyer :arrow:

abi_bbc
28-05-04, 19:29
Pėr sa vlen a ndikon mosha ne dashuri kjo nuk pengon asgje ne dashuri ska moshe ska fe ska kurgja njeriu ate qe e don me zemer dhe ndien diqka per ate femer ateher aiij ka me pranu ashtu si eshte dhe nuk ka me i pengu ase mosha ase ndonje gjė tjeter ok tng ju pershendes kalofshi mir

Gentiana
29-05-04, 11:34
Pėr sa vlen a ndikon mosha ne dashuri kjo nuk pengon asgje ne dashuri ska moshe ska fe ska kurgja njeriu ate qe e don me zemer dhe ndien diqka per ate femer ateher aiij ka me pranu ashtu si eshte dhe nuk ka me i pengu ase mosha ase ndonje gjė tjeter ok tng ju pershendes kalofshi mir


Abi_bbc, te flm per inkuadrimin tend ne ket tem. Esht e vertet se dashuria nuk duhet te njoh asgje, e me se paku Mosha, po ka edhe mendime te ndryshme, si p'sh un: Mendoj se diferenca deri ne 12-13vite shkon disi, kurse me shum, mendoj se aty nuk do te shkon gjithmon mir. Po ja qe ky esht vetem mendimi i im.
Po prap: O njerez ju qe doni, luftoni per ate qe doni te keni..... :roll: :roll:

Gentiana
29-05-04, 11:36
E moje Genta ndoshta ka nuk e di dashuria nuk po kishte kufi :wink:
Une kam zemren time 11vite me te re :P Ajo me tha une te dua, une i thashe po ashtu dhe gjysma e punes u krye..... :wink:


Lazdran te uroj Fat dhe lumturi gjithmon,pershendete Zemren tende ne emer timin. :wink:

florian
29-05-04, 17:27
pershendetje .

dashuria nuk njef mosh eshte nje ndjenje qe vjen nga shpirti pa mosh e pa kufi ESHTE DASHURI :wink:

nitushe
10-09-04, 17:38
mendoj qe po ka pengesa mos past ne fillim ka me pas ma vone se jeta filum sosht :roll:

turisti
10-09-04, 18:00
Nuk ka, sepse nuk ka dashuri per te rinjet dhe te moshuarit. :P

dr1ta
11-09-04, 19:18
Un mendoj ce ata dy nuk dot kalojn se bashku gjat, sepse ajo esht shum e re, ai vjen duke u mplak kshtu ce behet shum dallim i madh,kur esht fjala edhe ne sex, shoqeri, do te ken probleme. Deshirate fuqija per te ber gjera te perditshme nuk jan njesoj sepse ai esht i lodhur ka deshire te pushon kurse krejt e kunderta esht te ajo vajza e re.Edhe nje gje keta femna ce kalojn me meshkuj shum te vjeter kan problem psiqik ndoshta babai i tynve nuk ju ka jep vemendje ne femijeri prandaj ato gjith i terhjek mosha me e vjeter sepse kan nevoj ta ndijn nje lloj mbrojtje . :?

bredhi
12-09-04, 10:26
Dashuria behet me kok e jo me trup andaj poe bere me mendje gjithmon do te jet e gjat dhe e bukur po e bere vetem me... me beso se do te jet jetshkurt

Loloku
12-09-04, 15:44
Ka more qysh nuk ka! Une per vete me mire kisha shku me dy nga 30 vjete se me nje 60 vjeēe!

mickoja
12-09-04, 15:53
Ka more qysh nuk ka! Une per vete me mire kisha shku me dy nga 30 vjete se me nje 60 vjeēe!hahahahahahahha

Murgesha
12-09-04, 16:03
Njė diferencė prej 5/10 vjeq nė favor tė mashkullit nuk ėshtė edhe kush e di sa domethėnse.
Thuhet se dashuria nuk njeh moshė.
Unė them se njeh edhe mirė.
Nėse njė vajzė 20 vjeqe dashurohet nė njė 40 vjeqar ok. Pas 20 vitev vajza do e kuptoj gabimin.
Se ajo arrin nė moshėn mė tė mirė pėr femrėn e burri nė moshėn e pleqėrisė. Dhe anasjelltas.
Unė nuk besoj se ky ēift mund tė vazhdojė tė ketė harmoni nė jetėn e tyre.

turisti
12-09-04, 21:26
Njė diferencė prej 5/10 vjeq nė favor tė mashkullit nuk ėshtė edhe kush e di sa domethėnse.
Thuhet se dashuria nuk njeh moshė.
Unė them se njeh edhe mirė.
Nėse njė vajzė 20 vjeqe dashurohet nė njė 40 vjeqar ok. Pas 20 vitev vajza do e kuptoj gabimin.
Se ajo arrin nė moshėn mė tė mirė pėr femrėn e burri nė moshėn e pleqėrisė. Dhe anasjelltas.
Unė nuk besoj se ky ēift mund tė vazhdojė tė ketė harmoni nė jetėn e tyre.

Nderimet e mija Murgeshe.\
Fakt jane fjalet e tua larte shenuara,por ēka behet nese nje vajze 20 vjeqare vendos te jetoje me 40 vjeqarin,eshte e vetdijshme per dallimin dhe pasojat ,por thot: ANI,LET ZGATET SA ZGATET,DUA ATE KOHE QE E KALOJ ME TE DASHURIN-TE JEM E LUMTUR.
Pershendetje. :wink:

Murgesha
12-09-04, 21:55
Njė diferencė prej 5/10 vjeq nė favor tė mashkullit nuk ėshtė edhe kush e di sa domethėnse.
Thuhet se dashuria nuk njeh moshė.
Unė them se njeh edhe mirė.
Nėse njė vajzė 20 vjeqe dashurohet nė njė 40 vjeqar ok. Pas 20 vitev vajza do e kuptoj gabimin.
Se ajo arrin nė moshėn mė tė mirė pėr femrėn e burri nė moshėn e pleqėrisė. Dhe anasjelltas.
Unė nuk besoj se ky ēift mund tė vazhdojė tė ketė harmoni nė jetėn e tyre.

Nderimet e mija Murgeshe.\
Fakt jane fjalet e tua larte shenuara,por ēka behet nese nje vajze 20 vjeqare vendos te jetoje me 40 vjeqarin,eshte e vetdijshme per dallimin dhe pasojat ,por thot: ANI,LET ZGATET SA ZGATET,DUA ATE KOHE QE E KALOJ ME TE DASHURIN-TE JEM E LUMTUR.
Pershendetje. :wink:

Nuk bėhet asgjė Turisti, vjen koha kur edhe ajo pendohet pėr vendimin qė ka marrė. :wink:

turisti
12-09-04, 22:03
Njė diferencė prej 5/10 vjeq nė favor tė mashkullit nuk ėshtė edhe kush e di sa domethėnse.
Thuhet se dashuria nuk njeh moshė.
Unė them se njeh edhe mirė.
Nėse njė vajzė 20 vjeqe dashurohet nė njė 40 vjeqar ok. Pas 20 vitev vajza do e kuptoj gabimin.
Se ajo arrin nė moshėn mė tė mirė pėr femrėn e burri nė moshėn e pleqėrisė. Dhe anasjelltas.
Unė nuk besoj se ky ēift mund tė vazhdojė tė ketė harmoni nė jetėn e tyre.

Nderimet e mija Murgeshe.\
Fakt jane fjalet e tua larte shenuara,por ēka behet nese nje vajze 20 vjeqare vendos te jetoje me 40 vjeqarin,eshte e vetdijshme per dallimin dhe pasojat ,por thot: ANI,LET ZGATET SA ZGATET,DUA ATE KOHE QE E KALOJ ME TE DASHURIN-TE JEM E LUMTUR.
Pershendetje. :wink:

Nuk bėhet asgjė Turisti, vjen koha kur edhe ajo pendohet pėr vendimin qė ka marrė. :wink:

Pajtohem,por a eshte rreziku i vlefshem ( per te qene i lumtur)aq sa zgjatet ( me emrin e Zotit-ndoshta dhe jetojne shume te lumtur).Te pershendes. :wink:

Loloku
12-09-04, 22:09
Ka more qysh nuk ka! Une per vete me mire kisha shku me dy nga 30 vjete se me nje 60 vjeēe!hahahahahahahha

Valla deshta me thene edhe me tri nga 20 vjece, po thash nuk me besoni!

suzi
12-09-04, 23:24
:roll: po eshte emundur te ndodh dashurija , dhe une besoj , ju e dini se kengetari yne i njohur sunaj sarqi jeton me gruan qe eshte me e vjeter se ai 14 vite vera oruqi , edhe keni pas rast sivjet permes tv ka qen nje rast kur nje njeri i moshes 80 vjeqare e ka martu nje vajz te mitur 14 vjeqare e di qe ju duket e pabesushme po ka ndodh nje gje e till ka qen permes tv edhe qajke ajo vajza, para prinderve te saj , se ata nuk ishin te pajtimit po ajo qajke me qen me ate tipin qe shume e dashurojke , qudi po ndodh , kshtu qe ajo qika e mire spaska shuem diferenc 20 vite , ishalla kan jet te gjat se bashku dhe nuk lendohet vajza , se vajzat shpeshher jan viktim :x

Murgesha
12-09-04, 23:28
Nuk bėhet asgjė Turisti, vjen koha kur edhe ajo pendohet pėr vendimin qė ka marrė. :wink:

Pajtohem,por a eshte rreziku i vlefshem ( per te qene i lumtur)aq sa zgjatet ( me emrin e Zotit-ndoshta dhe jetojne shume te lumtur).Te pershendes. :wink:[/quote]

Turisti nuk thashė se nuk ka lumturi fare nė njė zgjedhje tė tillė.
Them se herė do kurė i riu/e reja qė ka bėrė njė zgjedhje tė tillė herdokurė do tė kuptojė gabimin.
Unė shkrova vetėm nė aspektin emocional pa hyrė fare edhe nė detaje tjera shumė dmth. nė kėso raste.

turisti
12-09-04, 23:46
Nuk bėhet asgjė Turisti, vjen koha kur edhe ajo pendohet pėr vendimin qė ka marrė. :wink:

Pajtohem,por a eshte rreziku i vlefshem ( per te qene i lumtur)aq sa zgjatet ( me emrin e Zotit-ndoshta dhe jetojne shume te lumtur).Te pershendes. :wink:

Turisti nuk thashė se nuk ka lumturi fare nė njė zgjedhje tė tillė.
Them se herė do kurė i riu/e reja qė ka bėrė njė zgjedhje tė tillė herdokurė do tė kuptojė gabimin.
Unė shkrova vetėm nė aspektin emocional pa hyrė fare edhe nė detaje tjera shumė dmth. nė kėso raste.[/quote]
Ne rregull eshte,e kuptova me kohe,vetem me interesuan mendimet ne detajet sepse ka pas rast qe femra ka qene 19 vjeqare,a mashkulli 49 ( diferenca 30 vjet ) dhe e kan jetue shume,shume ( ai-97,ajo gati 70).Pershendetje. :wink:

Luana
13-09-04, 00:02
Turtist nese ke rast me nji femer me te vjeter se ti a do te kishe pranu , mendoj ne gjitha aspektet :?:

turisti
13-09-04, 00:11
Turtist nese ke rast me nji femer me te vjeter se ti a do te kishe pranu , mendoj ne gjitha aspektet :?:

Cilat jane -NE TE GJITHA-,sepse jo p.sh. mem vra,mem...po i lo tjerat imagjinates tone,por tregom ti ēka mendove. :wink:

Murgesha
13-09-04, 00:14
Ne rregull eshte,e kuptova me kohe,vetem me interesuan mendimet ne detajet sepse ka pas rast qe femra ka qene 19 vjeqare,a mashkulli 49 ( diferenca 30 vjet ) dhe e kan jetue shume,shume ( ai-97,ajo gati 70).Pershendetje. :wink:

Po Turisti, raste tė tilla tek ne ka pas me shumicė, e besa edhe sot ka sa tė duash. Ku vajzat e reja martohen me burra tė vjetėr, ku, mbizotėron interesi e besa edhe shkatėrrim i ndonjė ēerdhe familjare.
Unė njoh njė ēift, ku diferenca nė mes burrit dhe gruas ėshtė dikund 25 vjeqare, ama po ta pyesėsh gruan e tij merr pėrgjigje se ajo nuk ėshtė e lumtur me burrin e saj, bile as qė ka qenė ndonjėherė, por babai i saj e ka detyruar tė martohet e re.
Nejse kėto i takojnė tė kaluarės.
Unė vet jetoj me njė njeri qė kemi vetėm 1 vit diferencė, as qė e kam pararaparė kur kam ba zgjedhjen tė shikoj ndonjė shum mė tė vjetėr se unė. :wink: Se simbas mendimit tim, e reja duhet ta marrė tė riun, e i vjetri tė vjetrėn.

Luana
13-09-04, 00:21
Turist ,
ta martosh ?
apo vetem ta dashurosh ?

turisti
13-09-04, 00:26
Ne rregull eshte,e kuptova me kohe,vetem me interesuan mendimet ne detajet sepse ka pas rast qe femra ka qene 19 vjeqare,a mashkulli 49 ( diferenca 30 vjet ) dhe e kan jetue shume,shume ( ai-97,ajo gati 70).Pershendetje. :wink:

Po Turisti, raste tė tilla tek ne ka pas me shumicė, e besa edhe sot ka sa tė duash. Ku vajzat e reja martohen me burra tė vjetėr, ku, mbizotėron interesi e besa edhe shkatėrrim i ndonjė ēerdhe familjare.
Unė njoh njė ēift, ku diferenca nė mes burrit dhe gruas ėshtė dikund 25 vjeqare, ama po ta pyesėsh gruan e tij merr pėrgjigje se ajo nuk ėshtė e lumtur me burrin e saj, bile as qė ka qenė ndonjėherė, por babai i saj e ka detyruar tė martohet e re.
Nejse kėto i takojnė tė kaluarės.
Unė vet jetoj me njė njeri qė kemi vetėm 1 vit diferencė, as qė e kam pararaparė kur kam ba zgjedhjen tė shikoj ndonjė shum mė tė vjetėr se unė. :wink: Se simbas mendimit tim, e reja duhet ta marrė tė riun, e i vjetri tė vjetrėn.
E pershendes mendimin tan,por ligji i dashurise eshte i quditshem + jeta i nderron deshirat,ashtu qe ndonjihere ne jete nuk kemi zgjedhje shume.- TE JETOJ -,dmth te jesh shpirtnisht i kenaqun,sepse vitet nuk luajn rol sa MIREKUPTIMI,TOLERANCA,BESIMI.... :wink:

turisti
13-09-04, 00:28
Turist ,
ta martosh ?
apo vetem ta dashurosh ?

Ma se pari ta DASHUROJ e Pastaj ta MARTOJ,sepse - TE DASHUROSH -,dmth - tabelat provuese per veturen,ha,ha,ha,ha. :wink:

Nexhati
13-09-04, 14:58
Oh Dashuria nuk njehe as Babe as Nane....Fehe,Race,Vite .....

turisti
15-09-04, 09:55
Oh Dashuria nuk njehe as Babe as Nane....Fehe,Race,Vite .....

Pershendetje per mendimin tende,NEXHAT.
Je i pershendetur gjithashtu. :wink:

ilire
17-09-04, 05:27
Pershendetje , une per mendimin tim mosha nuk eshte e rendsishme ne dashuri . po foli per veti uen kam deshiri i dashuri te jet ma i moshuar se une se djemt me te vjeter jan ma te pjekur mendojn per senede ndryshe se sa te rinjet nvaret edhe nga njeriu .

Barbaroza
17-09-04, 12:59
Megjithate kam degjuar dhe jam bindur se qiftet qe kane diference te vogel ne moshe kuptohen me mire se ata qe jane me vite te tera ne diference dhe vertete jam bindur per kete,por mund te kete raste kur edhe diferenca e madhe nuk luan rol te madh nese ,vajza sidomos ,eshte e pjekur dhe i kupton gjerat mire!

turisti
17-09-04, 15:02
Megjithate kam degjuar dhe jam bindur se qiftet qe kane diference te vogel ne moshe kuptohen me mire se ata qe jane me vite te tera ne diference dhe vertete jam bindur per kete,por mund te kete raste kur edhe diferenca e madhe nuk luan rol te madh nese ,vajza sidomos ,eshte e pjekur dhe i kupton gjerat mire!

Une votoj per burrin plak dhe nusen e re,sepse burri i tregon ngjarjet e luftes se pare boterore dhe te dytes - ,ha,ha,ha,ha. Te pershendes,Barbaroza. :wink:

Barbaroza
17-09-04, 15:21
Atehete Turisti,gruaja kenaqet duke i degjuar perallat e babagjyshit :lol:

livoreka bicio
17-09-04, 15:42
pershendetje; nuk besoj qč ka penges mosha ne dashuri, kuptohet por jo bash te jet shum teper diferenca e moshes me shum se 12 ose 13 vjet...! :wink: :wink: :wink: :wink:

DannyAus
18-09-04, 16:04
jam i pajtimit plotesisht dhe ma merr mendja se kalojn shum mire,, ska rendesi mosha,,
se lema nuk vjen ne diskutim a e don a se don,,
~~ 41 vjeqari ja ploteson te gjitha deshirat kurse ajo
~~22 vjeqarja i ka te gjitha te mirat,,

ku me marr kur te bahem 41 vjet me pas femer 22 vjeqare,, vetem ne kokrra te rrushit e maj,, lol tung ju pershendes

turisti
18-09-04, 16:29
Atehete Turisti,gruaja kenaqet duke i degjuar perallat e babagjyshit :lol:

Po barbaroza,jeta edhe shtu eshte e perplot kombinimesh.... :wink:

Mirlind-Kosova
18-09-04, 17:34
Une me gruan time i kemi 14 vite ndermjetsim.....!Qka ka lidhje kjo me dashuri...dashuris nuk i del afati,... :roll:

aferdita
18-09-04, 17:43
mua nuk me pengon aspak nese eshte me i vjeter se un,sepse me mire nj e qe eshte i pjekur sesa nje me te njejten gjenerat,aty ka vetem probleme..........

turisti
18-09-04, 19:16
Une me gruan time i kemi 14 vite ndermjetsim.....!Qka ka lidhje kjo me dashuri...dashuris nuk i del afati,... :roll:

Bravo Mirlind,: " dashurise nuk i del afati "- por sexit,po.Sexi ta bjen lumturine e skurte-dashuria te gjate. Nje kohe,jeta i kombinon,pastaj si te gjithat- i ndan.
Te pershendes. :wink:

ilda
18-09-04, 19:33
DASHURIJA LUAN ROL ATY MES TYRE!
Une po flas per veti tani per tani me kete mendim qe kam Nuk kisha me martu nje mashkull me shume se 5 vjet me i vjeter se une. Jo me te vjeter mos ja koni nonen une spo e martoj moshatarin e babit tim!! Dua nje qe TE me marrin lakmi hahahahaah

skender
18-09-04, 20:31
:idea:

skender
18-09-04, 20:33
tung

turisti
18-09-04, 20:42
tung

Mire se erdhe,- skender -te pershendes. :wink:

Mirlind-Kosova
19-09-04, 11:56
Une me gruan time i kemi 14 vite ndermjetsim.....!Qka ka lidhje kjo me dashuri...dashuris nuk i del afati,... :roll:

Bravo Mirlind,: " dashurise nuk i del afati "- por sexit,po.Sexi ta bjen lumturine e skurte-dashuria te gjate. Nje kohe,jeta i kombinon,pastaj si te gjithat- i ndan.
Te pershendes. :wink:

Jo bre burré as sexit nuk i del afati.....sexi eshte si automjet hesapi...sit bohet monoton e nderron e merr tjeter mat mir....! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


ani tash bile......qka me boe ne kohen e babgjyshit tim “kur ata as nuk kané mundur me i ngije syt se leje mo me pas Handy e sende sende qka ne sot kemi dhe shofim.....kujt i ka rae ndermend ne até kohé per sexygirls ,se tani qysh po vishen...po e din ti,kto veht po e kallin signalin e rrezikut...... :idea:

As pleqt nuk po rrijn rehat tani.....ani qysh po u kullshin me varianta 2/5
kur po kalojshin femrat e reja pran tyre......isha nje dité ne kosové duke kaluar rruges(Ne nje cytet)aty para meje hecke nje vajz me pantolona te ngushta dhe normalisht qe e shikova nga mbrapa....mbas meje ishte nje njeri plaké dhe me tha.....o djal i mir po valla hiq mos e kqyr se kerkush nuk e lyp kto per nuse...opssss :oops: mbeta i habitur per até bukuroshen aq e bukur qe ishte....ja ktheva plakut.....o bac po pse pra po i shkon mbrapa meqen se kogja shpejt po hecéshe ....aji ma ktheu prap....valla bre djal i mir jam pak paqef sot po mu zinet fryma nuk po mundem me hec shumé shpejt...dhe syt kapsoll ne drejtin te asaj vajzes....Dreq plak ish koné nuk dojke me qellim ta kalonte até vajzen..por i shkojke nga mbrapa me e shfrytezuar rastin per me pae diqka ma teper....!

ahhhh po ta kisha babgjyshin edhe njeherit gjallé....... :wink:

turisti
22-09-04, 23:44
Une me gruan time i kemi 14 vite ndermjetsim.....!Qka ka lidhje kjo me dashuri...dashuris nuk i del afati,... :roll:

Bravo Mirlind,: " dashurise nuk i del afati "- por sexit,po.Sexi ta bjen lumturine e skurte-dashuria te gjate. Nje kohe,jeta i kombinon,pastaj si te gjithat- i ndan.
Te pershendes. :wink:

Jo bre burré as sexit nuk i del afati.....sexi eshte si automjet hesapi...sit bohet monoton e nderron e merr tjeter mat mir....! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


ani tash bile......qka me boe ne kohen e babgjyshit tim “kur ata as nuk kané mundur me i ngije syt se leje mo me pas Handy e sende sende qka ne sot kemi dhe shofim.....kujt i ka rae ndermend ne até kohé per sexygirls ,se tani qysh po vishen...po e din ti,kto veht po e kallin signalin e rrezikut...... :idea:

As pleqt nuk po rrijn rehat tani.....ani qysh po u kullshin me varianta 2/5
kur po kalojshin femrat e reja pran tyre......isha nje dité ne kosové duke kaluar rruges(Ne nje cytet)aty para meje hecke nje vajz me pantolona te ngushta dhe normalisht qe e shikova nga mbrapa....mbas meje ishte nje njeri plaké dhe me tha.....o djal i mir po valla hiq mos e kqyr se kerkush nuk e lyp kto per nuse...opssss :oops: mbeta i habitur per até bukuroshen aq e bukur qe ishte....ja ktheva plakut.....o bac po pse pra po i shkon mbrapa meqen se kogja shpejt po hecéshe ....aji ma ktheu prap....valla bre djal i mir jam pak paqef sot po mu zinet fryma nuk po mundem me hec shumé shpejt...dhe syt kapsoll ne drejtin te asaj vajzes....Dreq plak ish koné nuk dojke me qellim ta kalonte até vajzen..por i shkojke nga mbrapa me e shfrytezuar rastin per me pae diqka ma teper....!

ahhhh po ta kisha babgjyshin edhe njeherit gjallé....... :wink:

Hahahahahahahahaha,Mirlind-JKosova,diqa tuj qesh,hahahaha.Po jo qe po mirresh vesh ne aeroplana,ti po marshe vesh edhe ne - " AEROPORTA ",hahahahaha.Te pershendes. :wink:

Tomori
23-09-04, 01:16
[quote="aferdita"]mua nuk me pengon aspak nese eshte me i vjeter se un,sepse me mire nj e qe eshte i pjekur sesa nje me te njejten gjenerat,aty ka vetem probleme..........

[b]Aferdita, qfar tpjekme po lypen moj Aferdit, ska gje per tu pjekur,,,
O Aferdit, qka esht pjek asht pjek ma, lihe at muhabet pash zotin qfar don me pjek se te i moshuari nuk ka ngel as per te zier as vez ma, per tpjekmen qe nuk diskutohet ajo pun,,,,hahaha

aferdita
23-09-04, 06:32
Aferdita, qfar tpjekme po lypen moj Aferdit, ska gje per tu pjekur,,,
O Aferdit, qka esht pjek asht pjek ma, lihe at muhabet pash zotin qfar don me pjek se te i moshuari nuk ka ngel as per te zier as vez ma, per tpjekmen qe nuk diskutohet ajo pun,,,,hahaha

po ja nje shembull,sillesh sikur femija edhe vetem kshyre qe ta lendosh dikend edhe nuk eshte njeriu i pjekur vetem kur te plaket dhe kjo nuk dmth qe e dua nje plak,por kam deshire qe te jen 4/5 vjet me i vjeter se un

DannyAus
23-09-04, 06:45
Une me gruan time i kemi 14 vite ndermjetsim.....!Qka ka lidhje kjo me dashuri...dashuris nuk i del afati,... :roll:

Bravo Mirlind,: " dashurise nuk i del afati "- por sexit,po.Sexi ta bjen lumturine e skurte-dashuria te gjate. Nje kohe,jeta i kombinon,pastaj si te gjithat- i ndan.
Te pershendes. :wink:

Jo bre burré as sexit nuk i del afati.....sexi eshte si automjet hesapi...sit bohet monoton e nderron e merr tjeter mat mir....! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


ani tash bile......qka me boe ne kohen e babgjyshit tim “kur ata as nuk kané mundur me i ngije syt se leje mo me pas Handy e sende sende qka ne sot kemi dhe shofim.....kujt i ka rae ndermend ne até kohé per sexygirls ,se tani qysh po vishen...po e din ti,kto veht po e kallin signalin e rrezikut...... :idea:

As pleqt nuk po rrijn rehat tani.....ani qysh po u kullshin me varianta 2/5
kur po kalojshin femrat e reja pran tyre......isha nje dité ne kosové duke kaluar rruges(Ne nje cytet)aty para meje hecke nje vajz me pantolona te ngushta dhe normalisht qe e shikova nga mbrapa....mbas meje ishte nje njeri plaké dhe me tha.....o djal i mir po valla hiq mos e kqyr se kerkush nuk e lyp kto per nuse...opssss :oops: mbeta i habitur per até bukuroshen aq e bukur qe ishte....ja ktheva plakut.....o bac po pse pra po i shkon mbrapa meqen se kogja shpejt po hecéshe ....aji ma ktheu prap....valla bre djal i mir jam pak paqef sot po mu zinet fryma nuk po mundem me hec shumé shpejt...dhe syt kapsoll ne drejtin te asaj vajzes....Dreq plak ish koné nuk dojke me qellim ta kalonte até vajzen..por i shkojke nga mbrapa me e shfrytezuar rastin per me pae diqka ma teper....!

ahhhh po ta kisha babgjyshin edhe njeherit gjallé....... :wink:

Hahahahahahahahaha,Mirlind-JKosova,diqa tuj qesh,hahahaha.Po jo qe po mirresh vesh ne aeroplana,ti po marshe vesh edhe ne - " AEROPORTA ",hahahahaha.Te pershendes. :wink:

HAHAHAHA TURISTI TE PERSHENDES,,,,
MIRLIND KOSOVA SHKO PYETE BABIN SE A I DEL SEXIT AFATI,, OSE GJYSHIN.....
PA KEQKUPTIME A

turisti
23-09-04, 09:10
Une me gruan time i kemi 14 vite ndermjetsim.....!Qka ka lidhje kjo me dashuri...dashuris nuk i del afati,... :roll:

Bravo Mirlind,: " dashurise nuk i del afati "- por sexit,po.Sexi ta bjen lumturine e skurte-dashuria te gjate. Nje kohe,jeta i kombinon,pastaj si te gjithat- i ndan.
Te pershendes. :wink:

Jo bre burré as sexit nuk i del afati.....sexi eshte si automjet hesapi...sit bohet monoton e nderron e merr tjeter mat mir....! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


ani tash bile......qka me boe ne kohen e babgjyshit tim “kur ata as nuk kané mundur me i ngije syt se leje mo me pas Handy e sende sende qka ne sot kemi dhe shofim.....kujt i ka rae ndermend ne até kohé per sexygirls ,se tani qysh po vishen...po e din ti,kto veht po e kallin signalin e rrezikut...... :idea:

As pleqt nuk po rrijn rehat tani.....ani qysh po u kullshin me varianta 2/5
kur po kalojshin femrat e reja pran tyre......isha nje dité ne kosové duke kaluar rruges(Ne nje cytet)aty para meje hecke nje vajz me pantolona te ngushta dhe normalisht qe e shikova nga mbrapa....mbas meje ishte nje njeri plaké dhe me tha.....o djal i mir po valla hiq mos e kqyr se kerkush nuk e lyp kto per nuse...opssss :oops: mbeta i habitur per até bukuroshen aq e bukur qe ishte....ja ktheva plakut.....o bac po pse pra po i shkon mbrapa meqen se kogja shpejt po hecéshe ....aji ma ktheu prap....valla bre djal i mir jam pak paqef sot po mu zinet fryma nuk po mundem me hec shumé shpejt...dhe syt kapsoll ne drejtin te asaj vajzes....Dreq plak ish koné nuk dojke me qellim ta kalonte até vajzen..por i shkojke nga mbrapa me e shfrytezuar rastin per me pae diqka ma teper....!

ahhhh po ta kisha babgjyshin edhe njeherit gjallé....... :wink:

Hahahahahahahahaha,Mirlind-JKosova,diqa tuj qesh,hahahaha.Po jo qe po mirresh vesh ne aeroplana,ti po marshe vesh edhe ne - " AEROPORTA ",hahahahaha.Te pershendes. :wink:

HAHAHAHA TURISTI TE PERSHENDES,,,,
MIRLIND KOSOVA SHKO PYETE BABIN SE A I DEL SEXIT AFATI,, OSE GJYSHIN.....
PA KEQKUPTIME A

Hahahahaha,DannyAus,keto rregullat jane qysh jane,dhe neve sna mbet asgje pos t'i zbatojme,por eshte interesante qe edhe teoria e Mirlindit ka nje rrugedalje,sepse po mu duket se Kina ka perparue shume ne kete drejtim,kur eshte fjala per ....hahahahaha. Te pershendes. :wink:

skender
15-10-04, 20:53
mundet me pase ,,se sasesi nuk mundet qe nje njeri i moshes se vjetre te kete nje femer te re nuk ka je te ketu.....diferenca ndermjte femres dhe mashkullit qe te jene mundet me qene ,te na afro.5deri7 vjete .

Ermira
27-10-04, 17:39
Pershendetje Genta!!!
Paj tash mvaret edhe mosha edhe mvaret prej mashkullit apo femres nganjiher jo veq prej moshes...mundet edhe s'mundet mvaret nga vet personi
nqs.osht 24 vjeq edhe shkon me nje 44 vjeq por qe duket sikur te jete 30 vjeq ajo eshte gje nermale por edhe nqs.e dashuron eshte fjala!!Deh nese te dyte jane te lumtur me fatin apo me dashurine e tyre te perjetshme te pershendes
nga Ermira

Mirlind-Kosova
27-10-04, 20:42
Pershendetje Genta!!!
Paj tash mvaret edhe mosha edhe mvaret prej mashkullit apo femres nganjiher jo veq prej moshes...mundet edhe s'mundet mvaret nga vet personi
nqs.osht 24 vjeq edhe shkon me nje 44 vjeq por qe duket sikur te jete 30 vjeq ajo eshte gje nermale por edhe nqs.e dashuron eshte fjala!!Deh nese te dyte jane te lumtur me fatin apo me dashurine e tyre te perjetshme te pershendes
nga Ermira

Po u deshka keté koment me nje perkthyes Shqip ne Shqip per ta perkthyer.....!send nuk kuptova me ne fund nga ky koment....!vetem (Te pershendes) E ju tjert a kuptuat dicka ketu....ju lutem perkthene dikush nga ju po nese e keni kuptuar kuptimin e plot.... :roll:

DEA
27-10-04, 20:55
Pershendetje Genta!!!
Paj tash mvaret edhe mosha edhe mvaret prej mashkullit apo femres nganjiher jo veq prej moshes...mundet edhe s'mundet mvaret nga vet personi
nqs.osht 24 vjeq edhe shkon me nje 44 vjeq por qe duket sikur te jete 30 vjeq ajo eshte gje nermale por edhe nqs.e dashuron eshte fjala!!Deh nese te dyte jane te lumtur me fatin apo me dashurine e tyre te perjetshme te pershendes
nga Ermira

Po u deshka keté koment me nje perkthyes Shqip ne Shqip per ta perkthyer.....!send nuk kuptova me ne fund nga ky koment....!vetem (Te pershendes) E ju tjert a kuptuat dicka ketu....ju lutem perkthene dikush nga ju po nese e keni kuptuar kuptimin e plot.... :roll:


Vallahi veshtire, le te vazhdoj kush e ka kuptu!

Ermira
28-10-04, 15:17
MIRLIND DHE DEA S'PO DIJ QYSH ME JAV SHPJEGU MA MIR .....
PO NEJSE PO MUNDOHEM...
PO THEM NESE JANE TE LUMTUR DHE SI PENGON ASKUSH PA MARE PARASYSH MOSHA APO DIQKA TJETER ATHER GJITHQKA ESHTE NE RREGULL ...
OKEYY E TASH VEQ MUNDONU PAK ME LOGJIKU SE VALLAH E KUPTONI!!!!

DIKUSH BESOJ SE ME KA KUPTU

Krokodilli
28-10-04, 18:06
MIRLIND DHE DEA S'PO DIJ QYSH ME JAV SHPJEGU MA MIR .....
PO NEJSE PO MUNDOHEM...
PO THEM NESE JANE TE LUMTUR DHE SI PENGON ASKUSH PA MARE PARASYSH MOSHA APO DIQKA TJETER ATHER GJITHQKA ESHTE NE RREGULL ...
OKEYY E TASH VEQ MUNDONU PAK ME LOGJIKU SE VALLAH E KUPTONI!!!!

DIKUSH BESOJ SE ME KA KUPTU

une do ta perkthej shkrimin e ERMIRES :lol: :lol: :lol: :lol:

She is trying to say....
IF THEY ARE HAPPY,, NO ONE DISTURBS THEM NO MATTER WHAT THEIR AGE, EVERYTHING WILL BE OK.. NOW JUST TRY TO UNDERSTAND AND YOU WILL UNDERSTAND,,,, :lol: :lol: :wink:

ArMMeNDii
28-10-04, 19:47
Pershendetje, nuk die a e kam ndonje tem te tillė, po nese e kemi ateher i lus moderatort qe ta hekin.


Qka mendoni per nje qift qe ka diferenc te madhe ne mosh.


Kam nje shoqe 22vjeqare, esht bashk me nje burr 41Vjeqar, ajo thot se shkojn mir, dhe gjoja e don, qka mua nuk ma merr mendja sidoqoft, deshta tjau degjoj mendimet e juaja.


Genta
E bre Genta sdi per mendim temin kjo eshte diqka jo e kapshme per shqiptar kam ndi raste kur nje 22 vjeqare martohet me nje 40 vjeqar ama jan te rradha ato raste prej te gjitha atyre qe kam ni une eshte se ato qe jan martuar me nje 40 vjeqare kan pasur nje te kaluar te hillur ja kan qen lvire ja prostitutka a ku ta di une ama nje njeri normal smundet te gjej veeten e (kam fjalen per femrat ) te nje 40 vjeqar. Edhe per ate po tham qe per mua personalisht eshte shum trishtuese. Genta thuj asaj shoqes tande a pak po ka te ri a ku e paska gjet at plak bre puhaaaa hehhe ;)

Mirlind-Kosova
31-10-04, 04:03
MIRLIND DHE DEA S'PO DIJ QYSH ME JAV SHPJEGU MA MIR .....
PO NEJSE PO MUNDOHEM...
PO THEM NESE JANE TE LUMTUR DHE SI PENGON ASKUSH PA MARE PARASYSH MOSHA APO DIQKA TJETER ATHER GJITHQKA ESHTE NE RREGULL ...
OKEYY E TASH VEQ MUNDONU PAK ME LOGJIKU SE VALLAH E KUPTONI!!!!

DIKUSH BESOJ SE ME KA KUPTU

une do ta perkthej shkrimin e ERMIRES :lol: :lol: :lol: :lol:

She is trying to say....
IF THEY ARE HAPPY,, NO ONE DISTURBS THEM NO MATTER WHAT THEIR AGE, EVERYTHING WILL BE OK.. NOW JUST TRY TO UNDERSTAND AND YOU WILL UNDERSTAND,,,, :lol: :lol: :wink:


Hooo Ti bile e ke perkthye tani.....!Pafsh me njonin sy ti as aji tjetri drit miré mos te beft.....!Po ti ja humbe edhe até fjalen se qka ja kuptova (Te pershendes)....qka ishe ti kshtu....... :lol:

lluqani
31-10-04, 19:09
Per mendimin tim,ne dashuri nuk ka shum,randsi vitet,por prep po tham se,jo edhe shum dallime ne vite?

Buli_00
04-11-04, 09:42
Dallimet nė moshė, pėr mendimin tim, do tė reflektonin negativishtė nėse, eventualishtė, nuk do tė pėrmbusheshin nevojat dhe kėrkesat gjatė bėrjes realitet tė dashurisė. Kuptohet, nė mes tė partnerėve. Ama, mendoj unė, nuk do tė justifikohej ndonjė dallim i dukshėm nė moshė. Megjithate, nė kėto raste, do tė duhej ditė edhe fijen nga ku dhe si e ka fillin dashuria?

turisti
05-11-04, 14:31
MIRLIND DHE DEA S'PO DIJ QYSH ME JAV SHPJEGU MA MIR .....
PO NEJSE PO MUNDOHEM...
PO THEM NESE JANE TE LUMTUR DHE SI PENGON ASKUSH PA MARE PARASYSH MOSHA APO DIQKA TJETER ATHER GJITHQKA ESHTE NE RREGULL ...
OKEYY E TASH VEQ MUNDONU PAK ME LOGJIKU SE VALLAH E KUPTONI!!!!

DIKUSH BESOJ SE ME KA KUPTU

Une,qysh nga fillimi. Nese i shfleton ketu postimet e mijat,do te kuptosh.

Te pershendes,TURISTI. :wink:

Kercovari
05-11-04, 16:12
Une do te u them me mire dhe troq!,
Vetem per mezatin ska dallim,ai ka nje period te caktuar seksi por jo edhe dashuri.
Me falni ndoshta gabova hiq!.

Rudi_1
09-11-04, 23:50
hahahahahah
po ti thona se e ka spejguar mire... edhe pse i ka ra pak shepjt e shpejt (ahahahaha) po ska lidhje.Kush e kuptoi MIRE e kush jo EDHE MA MIRE...
Te pershendes Ermira

Mario
17-01-08, 18:55
[Mendimi im se maximumi i diferences normale ban em kan 10 vjet hiq me shum,,,,,, a me pas naj kan per Letra a per pasuni kjo ateher nuk ka kufi.ahhahahah

Sikur i lexova disa shkrime ku mosha u sjell deri ne 20 a 30 vjet , kjo i bjen katastrfor, si me kan tu martu me femi te vetin.

Kur nuk mundesh ti me pas shok dikend me dal me shetit me te vjeter se 10 vjet se se besoj se kini mendime te njejta,,,,se ste shkon mendimi i njet,,, si mundesh me pas gru apo burr, ama sa per sex nashta atyre se jan te vjeter ju kish pelqy me pas me te re.

Sy_kaltra
27-01-08, 14:57
Ncuk :biggrin: veq jo me kan 20 vite diferenca :biggrin:

jadore
27-01-08, 15:15
Ncuk :biggrin: veq jo me kan 20 vite diferenca :biggrin:

ncuk..!!
e hajt nese te teket nje 9 vjet me i ri se ti sykalterta , dhe te betohet per dashurine e perjeteshme ...bash po me intereson si kishe vepru..!!

Sy_kaltra
27-01-08, 15:20
ncuk..!!
e hajt nese te teket nje 9 vjet me i ri se ti sykalterta , dhe te betohet per dashurine e perjeteshme ...bash po me intereson si kishe vepru..!!

Pse mos deshte me qen e pregatitun per veti nese te ndodh a ???:P

jadore
27-01-08, 15:23
Pse mos deshte me qen e pregatitun per veti nese te ndodh a ???:P

e ndodhura eshte relative sykalterta ..
..une vetem i analizova mundesit e mundeshme te fjales ..ncuk..!!

LABI
27-01-08, 18:26
Dashuria nuk ka moshe (nuk njef moshe) , nuk toleron afate , nuk shifet , nuk preket ...

IDEALJA - nuk MPLAKSET , perdallim nga MATERIA - qe VJETERSOHET (amortizohet) dhe KONSUMOHET

SE A ESHTE E KONSUMUESHME ( e shpenzueshme), E SHKEMBYESHME (e ndrueshme) DASHURIA sikurse SEKSI ??!! eshte njera nder pyetjet e medha te Filozofit, sociologut , psikologut E. FROMM - I CILI TRAJTON NE MENYRE KRITIKE - KULTUREN E SHOQERIVE INDUSTRIALE Fromm botekuptimet lidhur me te gjitha ceshtjet, preokupimet, poashtu dhe per DASHURINE e NDERLIDHE ME KULTUREN E PERGJITHESHME SHOQERORE ... Ajo varet nga idetete qe shoqeria , kultivon mbi idene e per jeten dhe cdo FORME TE MANIFESTUARIT TE SAJ (jetes) ; nder to dhe per DASHURISE.

Fromm shprehet se dashuria ne SHOQERITE BASHKEKOHORE (industriale) - eshte e KONSUMUESHME, E SHKEMBYESHME, E NDRRUESHME - ne rrethin e pergjitheshem te PRODHIMIT dhe KONSUMIT te gjithembareshem shoqerore - sikurse cdo malle tjeter ... Pra, poashtu dhe DASHURIA - eshte e KONSUMUESHME, eshte e SHPENZUARE .. .dhe se ndryshimi i tere kesaj gjendje varet nga FATI I NDRYSHIMIT TE KULTURES TE GJITHEMBARSHME TE NJERIUT (MENDESIA).. NGA AJO QE AI E QUANE SHPIRTE I RI I NJERIUT ( te ri) ... NGA ORJENTIMI I ENERGJISE (SHPIRTIT) TE NJERIUT ...


Ideja e dashurise se perjeteshme eshte me shume deshire (ide-egalitarizmi) ...sesa e fakt.
IDEALJA-NORMATIVJA - me shume flete SE SI DUHET TE JENE GJERAT ... perdallim nga REALJA - qe si JANE NE T'VERTETE ...!!!

SI DUHET dhe ESHTE - jane dy realitete ne vete (te skajshme) ...

Perjetesia eshte me shume pjese e IDEVE , FILOZOFIVE DETERMINISTE ( te percaktuara ) sipas te cilave si e keqja dhe e mira eshte e paracaktuara paraprakisht ; dhe si e tille eshte e kote cdo orvajtje , tundim per te ndryshuar fatin ( te percaktuaren) ... NDOSHTA DHE DASHURIA E PERJETESHME - eshte nje DESHIRE (ide) E USHQYER VERBERISHT (utopi) ??!!

Perkunder kesaj pikepmaje qendron pikepamja/ideja INDETERMINISTE ( e pa-percaktuara) - ne te cilat njeriu si te keqen si te miren e percakton vete , ashtu si e meriton .. poashtu dhe FATIN E DASHURISE , URREJTEJES, PAQES dhe LUFTES !!


Dashuria eshte pjelle e mendjes - e trurit te njeriut !! Ajo linde, ushqehet, , jeton , mbi-jeton ne forma te kuptuarit te ndryshem (PRA VARET NGA IDEJA - DHE MENDESIA-VETEDIJA / FRYMA ).

IDEJA e DASHURISE dhe te DASHURUARIT - ka ndryshuar (evoluar) VAZHDIMISHT me NJERIUT dhe KULTUREN E TIJ ... AJO NUK KA PASUR PERHERE TE NJEJTIN KUPTIM ; NUK ESHTE PERJETUAR DHE SHPREHUR PERHERE NE TE NJEJTEN FORME DHE MENYRE !!

Fshatari
27-01-08, 18:30
"A ka pengesa mosha ne Dashuri"?
___________________________

PO.

Linka_pz
27-01-08, 18:34
"A ka pengesa mosha ne Dashuri"?
___________________________

PO.


Jo.....se njoh shume njerez ,nga te dy gjinit qe jan me diference ne moshe .........

...por nuk jam dakord me moshen e femrave .psh nga 8-9 vjet qe jane me te moshuara se deri ne 3-4 vjet nuk mendoj se eshte edhe shume diference ....sa per mashkuj ka shume raste qe jane me nga 10 .-15 vite me te moshuar .....

LABI
27-01-08, 18:38
Jo.....se njoh shume njerez ,nga te dy gjinit qe jan me diference ne moshe .........

...por nuk jam dakord me moshen e femrave .psh nga 8-9 vjet qe jane me te moshuara se deri ne 3-4 vjet nuk mendoj se eshte edhe shume diference ....sa per mashkuj ka shume raste qe jane me nga 10 .-15 vite me te moshuar .....


Gjyshja ime ne rapot moshore me gjyshin ka qene 4-5 vite me e moshuare ...:biggrin:

Linka_pz
27-01-08, 18:41
Gjyshja ime ne rapot moshore me gjyshin ka qene 4-5 vite me e moshuare ...:biggrin:

Po a edhe Prinderit e mi kan 2 vite diference ,sen keq s`kan lone , edhe Nena duket me e re se Babi bile ......

LABI
27-01-08, 18:48
Po a edhe Prinderit e mi kan 2 vite diference ,sen keq s`kan lone , edhe Nena duket me e re se Babi bile ......


gjyshja e ka hanger gjyshin moti... ( rahmetlia i ri ka s hku ) :rolleyes:


UNE UDHEHIQEM NGA IDEJA QE DASHURIA S-NJEF MOSHE - AFATE , KUFIJE... :biggrin:

Naki
27-01-08, 20:23
Kamė lexuar dikund para disa viteve se po egzistojkan tri lloje te dashurisė simbas interesit tė individit:

Dashuria Reciproke
Dashuria e Robėruar
Dashuria komerciale,tregtare

Tė dashurosh dhe tė pėrzgjedhesh fatin e jetės bashkėshortore kėrkohet sė pari Njė mirėkuptim reciprokė,pėrmbajtja kimike te jetė e harmonizuar siq thojnė gjyshėrit tonė harrni pėr thesė,njė moshė e pėrafertė etj.

Mos tė harrojmė se nga njė herė vitet,mosha nė dokėje mund te na sjellė iluzione.

AuRoNi
27-01-08, 21:46
Dashuria e tepėrt e mbyti tė gjorin

Ja do ta thėrras pak nė telefon, uluni tė lutėm, juve qenkeni i ri, ama mua mė shkon muhabeti edhe me tė rinjė. ēfar doni tė pini? Mos u nxitoni, unė mund tu'a paguaj edhe orėn qė rrini kėtu me mua.
U kujtova njėher ēfar mund tė ketė ky njėri aq i moshuar me mu tė bisedoj apo rrėfehet, kur mė premtoj qė do mė paguaj orėn sa do rri, atėher thėnė tė drejtėn pranova, pse jo mendova nė vete.
Eh, nisi tregimin e tijė plaku, vėrehej qė e shtėrngonte diēka qysh kohė, nga dhe nuk mund tė fillonte ashtu, dridhej dhe aty kėtu lėshonte syt nė njė panoram tė varur ku dukėshin dy tė rinjė nė bikini(Veshje pėr lajre), e ndėrpreva heshtjen qė mu mė dukej monotoni. Po ata dy aty kush janė, vazhova unė qėllimthi pėr tė hapur muhabetin. Ai marinari duket tė ket qenė edhe i pasur shtova unė.
Po djaloshi imė, kjo ėshtė edhe historia ime, ishte qetėsuar disi plaku 75 vjeqarė dhe donte tė vazhdonte mė tutje.
Ja ai mashkulli aty, dhe nė krahun tim ėshtė dashuria ime.
Nuk desha ta pengoja sė treguari atė qė kishte filluar, por thėnė tė drejtėn edhe ajo femra nuk dukej keq, bile dukej shumė e bukur. Po ajo zonjusha ?
Ajo zonjusha!
E gjitha djalosh kishte filluar dikur para 40 vitėve. Unė nuk qesh ngutur edhe aq tė martohėsha sepse kisha ca plane tė tjera, mendoja tė kryeja studimet, e mė vonė tė drejtoja firmėn e tė atit timė.
Ja qė edhe ajo ditė erdhi shpejt, dhe mė nuk kisha asnjė nevoj tė prisja pėr njė nuse. Nė kohėn tonė nuk ishte edhe ashtu si sotė, Punė kishte sa tė doje, ndėrsa parat e fituara nuk do tė mund ti hargjoje edhe aq leht, aty kėtu kishte dikush ndonjė motoēiklet qė edhe nuk kushtonte kushedi sa, sa pėr vetura nuk kishte aso kohe vitet e 60 dhjeta.
Kisha arritur tė kurseja nga fitimet e mija shumė tė madhe tė hollash, nga ajo qė kisha trashėguar nga prindėrit arrinin vleren nė miliona marka, pasuri tė patundshme, uzina, shtėpi banimi e fusha tė tėra.
Derisa bėja njė mot pushimin diku nė veri tė vendit, sepse atėher nuk kishte tė dilej edhe aq shumė jasht shtetit, njoftova ja shiqo atė bukuroshėn aty.
E nisa me mahi, sepse ajo dukej shumė e re, se besoja qė do mė shiqonte mua, e aq mė pak tė dashurohėshe nė mua.
Kaluam disi tė tėrė ditėn duke bredhur ashtu pa ndonjė cak tė caktuar, unė kisha nė mendje tė bie terri, mė shumė edhe nuk besoja.
Njė natė qė nuk do ta harroj kurė, ajo ishte e virgjėr.
E merrja me mend qė si fillestare nė dashuri, e ka paksa mė leht tė thotė nga ato tė dua ,shpirt, e kushedi si. Por mendja mė thoshte, e tėra derisa nuk ka gjetur njė tjetėr, ishte pėrplot 17 vjeq mė e re se unė!
Dhe ja drejtimet tona shkuan nė kahje tė kundėrta, i dhash njė telefon qė kisha te ime motėr nė hamburg, ku dhe shkoja nga njėher kur kaloja andej pari, fundja hamburgu ishte qyteti i studimeve tė mija.
kishin kaluar plot 6 muaj, nga dhe nuk isha dukur nė hamburg, njė ditė prej ditėsh mė sollėn dallgėt andej pari.
Motra ime qė dikur kėrkonte ti paguaja qiran kur studioja, gati sa si ra tė fikėt. Kush ėshtė ajo vajz qė nuk ka mbrėmje tė mos thėrras tek ne, ēfar ka ndodhur, ēfar i ke premtuar, ēfar, ēfar.... nuk pushonte e motra qė ishte 5 vite mė e vjetėr.
Nuk e di i thash, i kam dhėnė numrin tėndė vetėm dikujt, njė goce qė mendova qė duhet ti'a ipja.
Nuk vonoj shumė dhe telefoni. Aloo, u lajmėrova unė.
Nga ana tjetėr u dėgjua njė rropullim dhe telefoni heshti, eh mendova nuk mė paskan pritur mua nė telefon, po motrėn time.

selvija
27-01-08, 21:59
"A ka pengesa mosha ne Dashuri"?
___________________________

PO.JO dashurija nuk njef kufi....kur ta dashurosh nje person nuk pyt se sa vite i ki...sipas mendimit tim...kam nje ne famije ka 18 vite diferenc

Naki
27-01-08, 22:19
JO dashurija nuk njef kufi....kur ta dashurosh nje person nuk pyt se sa vite i ki...sipas mendimit tim...kam nje ne famije ka 18 vite diferenc


Pajtohem ēė dashuria nuk njeh kufi,po rastet e tilla bashkėshortorėsh me diferenca tė mėdha moshore kanė njė prapavijė tė interesit individual,dhe janė raste tė rralla ndoshta tė imponuara nga kanunet folklorike.

AuRoNi
27-01-08, 22:19
Tek pinim kafen me motrėn, ajo ngulte kėmbė qė ajo vajza tė ketė qenė.
Jo motrush i thosha unė po ashtu me kėmbėngultėsi e nė shaka, nė mos ishte ndonjė djalė pėr ty dhe ishte frigur kur kishte dėgjuar zėrin e njė mashkulli.
Nuk vonoi shumė dhe prap telefoni ra, Unė jam tha Eliza. Tė lutėm mė duhėt tė shohė, mė ka marrė malli aq shumė.
Thėnė tė drejtėn edhe unė disi nuk e kisha harruar Elizėn kurė ashu tė tėren.
Mirė pranova unė, pasi qė ti je nga hamburgu eja e mė merr te qenda.
Nuk vonoi shumė dhe u gjetėm, qė nga e para mė dha njė flakaresh tė fortė, e duke mu hedhur nė qaf e shtėrnguar sa e mė.
Nuk mbaj mend sa mund tė kishim vazhduar nė atė gjendje, pa thėn asnjė fjalė e duke mos u ndalur kurrė sė puthuri njėri tjetrin. Vetėm tė ftohtit e mbrėmjes thuajse kishte arritut tė na largonte pak vėmendjen se ē'bėnim mu nė mesin e qytetit.
Nuk e besoja qė ajo mund tė dashurohėshe ashtu nė mua, e kisha problem tė besoja qė 17 vite nuk i penguakan nė dashuri.
U martuam e lindėm fėmijė, tre fėmijė dashurie.
I rritėm e pėrcollėm deri tė mosha madhore, sot kan familjet e tyre dhe jetojn mirė.
Edhe neve jetonim shumė mirė, nga puna ime ajo s'kishte nevoj tė bėntė ndonjė gjė tė rėndė, unė kujdesėsha pėr tė gjitha.
Asja si pengonte kjo aspak, "varėsia" e saj finanziare nga unė, kisha bindjen qė edhe e shijonte se si unė e hyjnjėzoja.
Kur unė mbusha tė 65 -at ajo nisi disi tė ndryshoj, nuk mė tregonte kur dilte dhe me kėndė dilte, vinte vonė nė shtėpi dhe shpesh herė ishte e dehur.
U mundohėsha tė dija se pėr ēfar ėshtė fjala, ajo bllokonte ēdo bised. Mė akuzonte pėr gjėsende tė vogla e tė pavlera. Nė jetėn tonė tė rėnditur shumė mirė nisi njė kaos, njė ēllegullsi e paparė.
Unė fillova tė brengosėm, nisa tė tėrhiqėm nė "kolonin" (koloni-lloj shtėpie vikendi) e blerė, ka kohė qė merrja edhe pije alkoholi me vete dhe mbetėsha edhe natėn atje.
Djali imė vinte shpesh tė mė vizitonte, nganjėher edhe i duhėshin para e kuptoja unė kėtė, ama kishte kohė qė ishte i vetmi qė mė hapte derėn.
Kur e pyesja pėr nėnėn, rrudhte supet se nuk kishte asnjė njohuri se ēfar po ndodh mes nesh. Baba mė thoshte juve sikur jeni tranuar, pas 40 vitėve martes i gjithė ky hidhėrim !
Unė edhe pse lutėsha qė ta takoja atė kur shkoja nė shtėpi, mė tė hyrė nė derė ajo ikte vrapthi. Shkruaja nga cop leter duke e pyetur se ēfar po ndodhė, pse nuk mund tė bisedojm sė paku.
Njė mbrėmjeje tek vazhdoja tė rrija nė banken e rregulluar pran kolonis sime, dhe kisha pėrgjysmuar gati njė litėr wisky, erdhi djali i nxėnė nė frym dhe mė tha. Duket sė mėma kėsaj radhe e ka njėmendė, sapo isha nė shtėpi dhe pashė ca kamion dhe dhjetėra punėtor qė ngarkonin gjėra nga shtėpija.
Ē'flet ore djal, ja prita unė, kjo nuk mund tė ndodhė.
Mirė mirė, veq erdha tė tė themė se unė ikė nė punė. Nuk kaloi shumė dhe filloi tė mė bren nė bark, mundė tė jetė e vėrtet kjo ?
Mora njė taksi sepse nuk mundė tė ngisja nė atė gjendje qė isha, pas pak minutash u gjenda para asaj qė dikur shėpia ime i thoshin.
Kishte nga ta qė kacavirrėshin nėpėr mure, dhe hiqnin dritaret. Su besoja syve tė mijė, ajo qėndronte bashkė mė vajzėn dhe shiqonte nė pritje.
Nuk e dijė ēfar mund tė ketė ndodhur, vetėm dijė kur tė nesėrmen u zhgjova nė polici.
Polici qė merrte tė dhėnat nga unė mė foli. Shiqoni zotėri, juve ju akuzon gruaja e juaj qė keni vėnė dorė mbi tė, dhe ka pėr dėshmi vajzėn tuaj tė pėrbashkėt.

selvija
27-01-08, 22:46
Pajtohem ēė dashuria nuk njeh kufi,po rastet e tilla bashkėshortorėsh me diferenca tė mėdha moshore kanė njė prapavijė tė interesit individual,dhe janė raste tė rralla ndoshta tė imponuara nga kanunet folklorike.Po vertet ashtu kan qen ato kohra me te vetra...por kete raste tash ne mode te re ,,familja e vajzas kan qen kundeshta,,por ajo nga dashurija qe pat ndaj tije me qef ..iku nga shtepija nga prindet dhe tash jetojne te lumtur qe te dy...

LABI
27-01-08, 22:56
Pajtohem ēė dashuria nuk njeh kufi,po rastet e tilla bashkėshortorėsh me diferenca tė mėdha moshore kanė njė prapavijė tė interesit individual,dhe janė raste tė rralla ndoshta tė imponuara nga kanunet folklorike.

Eh tash kjo eshte qeshtje tjeter ... Dhe ne fund te fundit i nderuari Naki ; dhe vete dashuria eshte nje lloj permbushje e interesit te ndersjellet - natyrisht qe per qellim ka realizimin , permbushjen e motivit (interesit) emocional.

Dashuria i paraprine bashkesise jetesore te nje qifti ( cofte ne forme martese apo bashkejtese) ... Ndersa e kunderta JO . Bashkejetsa (martesa) si paraprine dashurise ...

Eshte ceshtje konceptesh , botekuptimesh me shume ... Dashuria eshte nje bashkim qe ndodhe ne saje te peraferimeve (perbashkimeve) me shume te vlerave ideale (pasi qe vete dashuria eshte nje vlere ideale) , sesa perafrim seksuale .... Perndryshe fjalet SEKS dhe DASHURI - do t'perceptoheshin si HOMONIM - fjalesh ( dy fjale me kuptime te njejta) ...

DEA
28-01-08, 08:44
Mendim imi sikur dy bashkeshortet te mos ishin larg me moshe nga njeri tjetri do te ishte recepti me i mire per nje lumturi te gjate martesore, se kur nje qift ka interesat e perbashketa, deshirat, idet, vullnetin,punen,mendimet, kane botekuptime te njejta e kjo mund te jet vetem tek ai qift me moshe te njejt ose me se largu deri tek mosha3-4 vjeq gjithqka me shume do te paraqiste pengesa ne jete, ai qift qe ka nga 5 vjet e me shume diferenc moshe, sa kam pa e kam ni deri me tani gjithe kohen duhen me tejkalu veshtiresi te ndryshme,ku mosmarrveshjet fillojne ne imtesira e vazhdojne gjer me larg.............dhe kush e di se ku mbarojne!

Linka_pz
28-01-08, 09:34
Eh tash kjo eshte qeshtje tjeter ... Dhe ne fund te fundit i nderuari Naki ; dhe vete dashuria eshte nje lloj permbushje e interesit te ndersjellet - natyrisht qe per qellim ka realizimin , permbushjen e motivit (interesit) emocional.

Dashuria i paraprine bashkesise jetesore te nje qifti ( cofte ne forme martese apo bashkejtese) ... Ndersa e kunderta JO . Bashkejetsa (martesa) si paraprine dashurise ...

Eshte ceshtje konceptesh , botekuptimesh me shume ... Dashuria eshte nje bashkim qe ndodhe ne saje te peraferimeve (perbashkimeve) me shume te vlerave ideale (pasi qe vete dashuria eshte nje vlere ideale) , sesa perafrim seksuale .... Perndryshe fjalet SEKS dhe DASHURI - do t'perceptoheshin si HOMONIM - fjalesh ( dy fjale me kuptime te njejta) ...

Paska edhe nje njeri qe po mendojka njejt .......
Vete Jeta Bashkeshortore-Martesa ...eshte interes i te dy Gjinive ,kur flas ndonjehere keshtu ,me shikojne ca njerez me nje sy kritik ....Cka po flet kjo ..sigurisht eshte INTERES i te dy gjinive .

Naki
28-01-08, 16:26
Diferencat e mėdhaja tė moshave ndėrmjet qifteve mund tė jenė- potencialė i problemeve tė ardhmėrisė,botėkuptimeve dhe paknaqėsive sociale.
Vetė fakti qė njeriu kalonė nė faza tė ndryshme tė rritjes,pjekurisė,edukimit dhe vitalitetit bilogjikė tregonė se nuk mund tė jetė reale,pa potenciale tė dallimeve ,perceptimeve tė gjėrave.


Kamė lexuar dikund para disa viteve se po egzistojkan tri lloje te dashurisė simbas interesit tė individit:

Dashuria Reciproke
Dashuria e Robėruar
Dashuria komerciale,tregtare

Tė dashurosh dhe tė pėrzgjedhesh fatin e jetės bashkėshortore kėrkohet sė pari Njė mirėkuptim reciprokė,pėrmbajtja kimike te jetė e harmonizuar siq thojnė gjyshėrit tonė harrni pėr thesė,njė moshė e pėrafertė etj.

Mos tė harrojmė se nga njė herė vitet,mosha nė dokėje mund te na sjellė iluzione.

LOJETARI
28-01-08, 17:01
Diferenca nė moshė ,jo vetėm qė mundė tė bėhet pengesė ,por ajo nė njė farė mėnyre ėshtė edhe gjenerator kryesor i prodhimit tė largesave emocionale nė mes tė njė ēifti ,qė si rrjedhojė e ka zbehjen ,nė mos shuarjen e plotė tė kėtyre ndjenjave .
Fizikisht ėshtė e pamundur qė kjo diferencė tė zhduket ,kėshtu qė ēifti detyrohet tė harxhoj energji shtesė pėr tė mbushur kėtė vakum biologjik i cili nuk guxon tė nėnēmohet nė raport me kėtė lidhje emocionale .Njė lidhje e tillė me kohė rezulton me njė disbalansim tė forcave ,ngjashėm me ekipet e futbollit tė ligės sė parė me ato amatore apo seniore. Loja zėnė vend por efektin e vet e ka vetėm nė formė miqėsore .D.m.th. ........hapni syte mirė kur tė lexoni ēertifikatėn e lindjes sė "ekipit kundėrshtar" ,pėrndryshe ......:biggrin:

DEA
28-01-08, 17:08
Lojtare perndryshe,loja parashikohet te humbas ende pa filluar mire.......

gjithe te martuarit kane mendimet e njejta pothuaja ne kete drejtim e ti Labi e Linka keni kohe qe te na bashkoneni me mendime :tongue:

Linka_pz
28-01-08, 17:14
Lojtare perndryshe,loja parashikohet te humbas ende pa filluar mire.......

gjithe te martuarit kane mendimet e njejta pothuaja ne kete drejtim e ti Labi e Linka keni kohe qe te na bashkoneni me mendime :tongue:

Ju kam parasysh dhe ju falenderoj per mendimin qe jepni .....po mesojme nga ju shume ,i kam lexuar shkrimet e te gjitheve me te vertet eshte ashtu siq thoni ju !!!

Doniii
29-01-08, 19:52
Qysh pi bjen kjo,,,a bon me ta kqyr leternjoftimin! :eek:

LABI
29-01-08, 21:34
Lojtare perndryshe,loja parashikohet te humbas ende pa filluar mire.......

gjithe te martuarit kane mendimet e njejta pothuaja ne kete drejtim e ti Labi e Linka keni kohe qe te na bashkoneni me mendime :tongue:

E nderuara Dea ketu jemi per t'diskutuar ... zgjidhja e saket ( e drejte ) jo gjithehere qendron ne anen e shumices . Jo gjithehere shumica e ka mire ... Shume te mira qe i shijone njerezimi - nuk jane produkt i ideve , bindjes , qendrimeve te masave (shumices) ... por pikerisht i idese, bindjes se individit ...

Madje , madje as ne sistemet-shoqerore-politike (kur eshte fjala per demokracine) nuk vendose shumica - por ELITA e zgjedhure nga shumica ... Jane elitat ata qe KRIJOJNE dhe ORJENTOJNE OPINIONIN (vetedijen kolektive)...


Dashuria - eshte nje gjendie ideale e njeriut... Dashuria nuk ka ekzistuar gjithehere .. Ajo ka lindur dhe eshte zhvilluare ne periudhen kur VETEDIJA , NDERGJEGJA e NJERIUT FILLONE TE LESHONE SHTATE ... Me crast BOTEKUPTIMIN , PERCEPTIMIN , BINDJEN dhe PERJETIMIN - ndaj VETE- VETES dhe LLOJIT te VETE (njeriut) - nuk e kerkon (e njef) me ne fillesat e QENIES- se vete si QENIE-REALE/MATERIALE <<res -send>> qe preket , shifet, shijohet..... POR, edhe nepermjet ...GJENDJES (realitetit) IDEALE--- si nje gjendie me e avancuare (e larte) , me e perbere - ne kraasim me imanencen (qenien tone materiale) ....


Eshte e vertete qe njerezit qe peraferohen ne keto dy realitete qofte materialen (ne moshe), cofte ne Idealen ( ne botekuptime, vlera te ndryshme per jeten, kulturen, arsimimin, edukimin ... dashurine, martesen, familjen) kane GJASA ME TE MEDHA TE BASHKOHEN , apo te hyjne ne nje mardhenie dashurie , lidhje romantike.

VINI RE :

Materia - eshte e konsumueshem , mplakset ... gjendja kondicionale e materies varet shume nga faktori KOHE , mirepo , ta kemi parasysh qe kjo varet dhe nga faktori RRETHANORE... ndersa

IDEALJA -nuk mplakese , e gjenerueshme , e pa-vdekshme .. Idealia (mendia) eshte shtytes - i te gjithe transcedences (ndryshimeve, transformimeve) materiale .... Ajo qe jemi (identiteti jone seksuale) , p referencat , shijet ,botekuptimet per seksin - varen shume nga idete (vlerat ideale) qe ne konsumojme si QENIE IDEALE...


NJE PERAFERIM NDERMJET TE INDIVIDEVE ME SEKSE TE NDRYSHME - SA ME SHUME QE SHTYHET NGA FAKTORI SEKSUALE -- ATY SHUME ME PAK KA TE BEJE ME IDEALEN (DASHURINE) .. POR ME SHUME ME PASIONIN-EPSHUALE, MOTIVIN SEKSUALE (riprodhues) , FIZIOLOGJINE ...

Ndersa e kunderta , nje peraferim qe shtyhet me shume nga vlerat <ideale> qe reflektojne ne njeri tjetrin dy individ eshte ajo qe nenekupton (per mua ) DASHURINE .. .

DASHURIA - eshte ideale , DASHURIA ESHTE E AMSHUESHME (faktori kohe nuk eshte i rendesishem per te) , DASHURIA - NUK MPLAKSET ; por KONSUMOHET ...

Elina
19-03-08, 19:17
Dashuria ndodhe atehere kur ne me se paku e presim…
Shpesh here nuk mundemi ne te zgjedhim se ne kend te dashurohemi. Edhe nese zemra dashurohet ne dikend qe vetem ne vite kemi diference,,, e gjejme gjuhe te perbashket ne gjithcka tjeter,,,pse atehere mosha te paraqet ndonje problem…!!!
Dashuria nuk pyet per vite,,,por mir kish me qene nese eshte dashri e vertete,,,e jo si disa raste qe edhe martesa behet vetem per interes…!!! Eshte gjynah me lujte me ndjenjat e dikuj ...

emine
19-03-08, 19:18
Nese *Dashuron* Ateher seshte asgje penges...po kure s'je i gatshem te duash,ateher sgjedh arsye ne moshe,ne fe,ne ket ,ne at...

Kaq di une...

Shpat
14-06-19, 18:38
Qysh pi bjen kjo,,,a bon me ta kqyr leternjoftimin! :eek:

hahahahahahahahahah

power8
05-05-20, 22:15
Piktori madh spanjoll, Pikaso, eshte martue nja 10-12 here!
Ne moshen 82 vjeēare, piktori u martue per heren e fundit me nje vajze 25 vjeēare.
Besohet se 25 vjeēarja ka qene shume e dashunueme ne (€) Pikason !
Perfundim : dashunia nuk njeh moshe ! Veē a kie €...lol!

romansa
05-05-20, 22:43
Jo mendonj. "dashuria nuk njeh moshe"

Oqeani
06-05-20, 01:24
Jo mendonj. "dashuria nuk njeh moshe"

Prej kur po e din :D

romansa
06-05-20, 09:01
Prej kur po e din :D

Prej se jammartue bl

Oqeani
06-05-20, 14:53
Prej se jammartue bl

Ai apo ti me i fresket :D

Buqja_ch
09-06-20, 00:46
Po ...
Ndoshta ne fillim jo por me kalimin e vitev po behen si Babė e bijė 🤭