PDA

View Full Version : VETĖVRASJA E NUSEVE


Anonymous
14-07-04, 19:44
Vetėm nė javėt e fundit, tė paktėn tri nuse i kanė dhėnė fund jetės me vetėdėshirė, pa lėnė tė paktėn asnjė copė letėr, nė tė cilėn do t'i tregonin arsyet qė i kanė shtyrė drejt vdekjes

Njėra var veten nė litar, tjetra pi helm, e treta gjendet e mbytur nė liqe. Fatkeqėsisht, sivjet “ėshtė nė modė” qė nuset ta mbysin veten. Vetėm nė javėt e fundit, tė paktėn tri nuse i kanė dhėnė fund jetės me vetėdėshirė, pa lėnė tė paktėn asnjė copė letėr, nė tė cilėn do t'i tregonin arsyet qė i kanė shtyrė drejt vdekjes.

E. U. nga Carrabregu i Deēanit ishte martuar nė Poberxhė, por vetėm pas disa muaj martese, ishte vetėvrarė. Pėr pak ditė, ajo priste t'i bashkohej burrit tė saj, nė perėndim. Sipas familjes sė burrit, ajo nuk kishte as mė tė voglin problem me asnjeri dhe askujt nuk i kishte ardhur ndėrmend se njė ditė do ta gjenin tė varur. Enigmėn pėr vdekjen e saj, ajo e mori me vete nė varr.

Njė nuse tjetėr, nė Gjinoc tė Therandės, i dha fund jetės duke pirė helm. Vetėm 28 vjeēare, ajo ishte sjellė nė spital pa ndjenja jete, si pasojė e helmimit me mjete kimike. Mjekėt konstatuan se ajo kishte pirė njė sasi varikinė.

Ndėrkaq, nusja tjetėr, vetėm 21 vjeēare, nė Atmaxhė tė Prizrenit, i dha fund jetės tragjikisht duke u varur nė litar. Nusja, ende pa u bėrė nėnė, u var nė litar nė mjediset e shtėpisė ku ishte martuar. Me tė parė skenėn e tmerrshme, anėtarėt e familjes sė burrit njoftuan policinė.

Njė nėnė tjetėr e re ėshtė gjetur e mbytur nė Liqenin e Batllavės, nė njė fshat afėr Podujevės. Familja e saj kishte fajėsuar dhėndrin pėr vdekjen e vajzės sė tyre, por familja e burrit kishte deklaruar tė mos ketė faj. Motivet e tragjedisė ende nuk janė zbuluar, por tre fėmijėt e saj jetimė do tė jetojnė pėrgjithmonė me kujtimin pėr tė ėmėn qė u gjet e vdekur.

Policia heton vetėvrasjet

Policia nė Prizren ka deklaruar se po vazhdojnė hetimet pėr shkaqet qė ēuan nusen nga Gjinoci t'ia marrė vetes jetėn. Hatixhe Hoxha, njėra nga zėdhėnėset e SHPK-sė pėr rajonin e Prizrenit, ka deklaruar se menjėherė pas lajmit, policia ka shkuar nė vendin e ngjarjes dhe pėr tė konstatuar motivet e ngjarjes, ka intervistuar familjarėt e ngushtė tė viktimės. Edhe vetėvrasjen e nuses nga Atmaxha po e heton policia. Fatmir Gjurgjeali, zėdhėnės i SHPK-sė pėr rajonin e Prizrenit, ka deklaruar se nė vendngjarje kanė dalė mjeku i mjekėsisė ligjore dhe prokurori publik. Ata kanė konstatuar se nuk ka nevojė tė bėhet autopsia e kufomės, kėshtu qė trupi i pajetė i viktimės i ėshtė dorėzuar familjes. Ndėrkohė, njė tentimvrasje ka ndodhur javėn e kaluar nė fshatin Vraniq tė Therandės, kur njė grua, pėr motive deri tash tė panjohura, deshi t'ia marrė vetes jetėn duke pirė substanca helmuese. Zyrtarė tė policisė kanė thėnė se bashkėshorti i saj e ka dėrguar viktimėn nė spital dhe gjendja e saj shėndetėsore ėshtė jashtė rrezikut.

Femrat, mė tė prirura pėr t'ia marrė jetėn vetes

Sikurse nė vendet tjera tė Kosovės, edhe nė Prizren policia ka raportuar jo rrallė pėr raste tė vetėvrasjeve. Por, duket se ditėve tė fundit nuset kanė marrė “primatin” e rasteve tė vetėvrasjeve. Brenda tri ditėsh, vetėm nė rajonin e Prizrenit, dy nuse kanė mbytur veten.

Policia deklarohet se hetimet pėr vetėvrasjen e nuseve janė duke vazhduar, por gati asnjėherė nuk janė bėrė publike motivet qė kanė shtyrė njerėzit, pas luftės, qė t'ia marrin vetes jetėn. Sipas psikologėve, femrat janė mė tė prirura pėr t'ia marrė jetėn vetes, ndėrsa mėnyra mė “e preferuar” mbetet pirja e lėndėve toksike. Ka pasur raste kur femrat kanė mbytur veten duke pirė sasi tė mėdha tabletash, por jo rallė “shpėtimin” e kanė gjetur edhe nė helmin pėr minj. Grindjet nė familje, ato tė jetės nė ēift, madje edhe stresi i pėrditshėm i punės, por edhe i papunėsisė konsiderohen nxitėsit mė tė mėdhenj psikologjikė, qė i detyrojnė shumė njerėz tė vetėvriten. Sipas psikologėve, vetėvrasja konsiderohet largim nga problemet e pėrditshme.

Gjatė kėtij viti - mbi 30 vetėvrasje

Qė nga fillimi i vitit 2004, sipas zyrtarėve tė policisė, janė vetėvrarė, nė mėnyra tė ndryshme, 32 persona. Pėr numrin e vetėvrasjeve sivjet prijnė Gjilani dhe Prishtina me nga 9 tė vetėvrarė, pastaj Peja me 8 dhe Mitrovica dhe Prizreni me nga 2 tė vetėvrarė.

Nė vitin 2000 nė Kosovė kanė ndodhur 48 vetėvrasje: 6 raste nė Mitrovicė, 4 nė Pejė, 11 nė Gjilan, 10 nė Prizren dhe 17 raste nė Prishtinė. Nė vitin 2001 kanė ndodhur 74 raste: nė Mitrovicė 10 raste, nė Pejė 19, nė Gjilan 8, nė Prizren 16 dhe nė Prishtinė 21 raste. Nė vitin 2002 kanė ndodhur 51 raste: 10 nė Mitrovicė, 7 nė Pejė, 10 nė Gjilan, 14 nė Prizren dhe 10 raste nė Prishtinė, ndėrkaq vitin e kaluar kanė ndodhur 68 vetėvrasje: 6 nė Mitrovicė, 16 nė Pejė, 15 nė Gjilan, 8 nė Prizren dhe 23 raste nė Prishtinė.

Shėrbimi Policor i Kosovės (SHPK) nuk ka ndonjė statistikė se nė cili rajon tė Kosovės janė vetėvrarė mė shumė femra. “Nuk kemi ndonjė statistikė absolute se ku janė vetėvrarė femra mė shumė. Kjo pėr arsye se tė dhėnat ndryshojnė: njė muaj mund tė jenė mė shumė femra tė vetėvrara, muajin tjetėr mė shumė meshkuj tė vetėvrarė”, thotė zėdhėnėsi i SHPK-sė, Refki Morina. I pyetur se sa raste tė vetėvrasjeve janė zbardhur nga policia, Morina ėshtė pėrgjigjur: “Asnjė rast... pa ekspertizė mjekoligjore asnjė vrasje nuk mund tė zbardhet nga policia, pėr arsye se shkaqet dhe rrethanat e vetėvrasjes shpeshherė gjenden edhe nė letra tė ndryshme, tė shkruara nga vetė ata qė ia marrin vetes jetėn. Gjendja etyre sociale, kushtet ekonomike, marrėdhėniet familjare tė rėnduara, etj., janė rrethanat qė ndikojnė qė dikush t'ia marrė vetes jetėn”. Psikologė kosovarė thonė se pėrvojat traumatik e gjatė luftės kanė lėnė pasoja tė shumta psikologjike te kosovarėt. Kėtė gjendje tė rėndė psikologjike e rėndon edhe mė tepėr situata e rėndė sociale. Po sipas psikologėve, krijimi kushteve pėr sa mė shumė aktivitete tė lira, vendet e reja tė punės dhe pėrmirėsimi i gjendjes ekonomikosociale do tė ndihmonin qė tė zvogėlohen pakėnaqėsitė te njerėzit dhe, rrjedhimisht, do tė zvogėlohej edhe numri i vetėvrasjeve.

Fenomeni i vetėvrasjeve ėshtė mjaft i pėrhapur edhe nė Shqipėri. Kronikat e zeza tė gazetave janė tė mbushura plot lajme pėr vetėvrasje - nė tė shumtėn e rasteve tė femrave.

Femrat e Elbasanit “e duan” shumė vetėvrasjen

Nė Shqipėri, mė sė shumti vetėvrasje bėhen nė Fier, ndėrkaq sipas tė dhėnave zyrtare, 90 pėr qind e tė vetėvrarėve nė Elbasan janė femra. Specialistėt dhe psikologėt e Elbasanit japin alarmin pėr rritjen e numrit tė vetėflijimeve nė kėtė rajon. Sipas tyre, numri i rasteve ėshtė rritur 6 herė nė katėr vitet e fundit dhe shkak kryesor, sipas tyre, janė traumat e vitit 1997. Sipas statistikave tė vitit tė kaluar tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė(OBSH), Shqipėria zinte vendin e tretė pėr numrin e madh tė vetėvrasjeve, pas Kinės dhe Francės. “Pėr njė popullsi tė vogėl si kjo e vendit tonė, shifrat janė alarmante”, ka thėnė para pak ditėsh ministri i Rendit, i Shqipėrisė, Igli Toska. Ndėrkohėm rastet e vetėvrasjes sė nuseve janė tė shpeshta nė Shqipėri. Psh. Hamide Vllaha, 21 vjeēare nga Elbasani, ka konsumuar, javė mė parė, njė shishe helm. Ajo po punonte nė nė kopshtin pranė shtėpisė, kur familjarėt e kanė parė pa ndjenja dhe e kishin dėrguar nė spital, por ajo rrugės kishte ndėruar jetė. Vllaha kishte vetėm tre muaj martesė, por zgjodhi t'i jep fund jetės duke pirė njė njė shishe me rogor(helm i fortė qė pėrdoret pėr hardhitė e rrushit). Ndėrkaq, njė vajzė e fejuar, 20 vjeēare, B. Stafo dhe njė nuse 27 vjeēare, Dh. Lamco, po nga Elbasani, kanė tentuar t'i japin fund jetės- njėra me herbicide dhe tjetra me tableta.

Nusja kishte gėlltitur pėrnjėherė dy kuti me tableta “Paracetamol”. Ndėrkaq, Shqipėria ishte tronditur nga vetėvrasja e njė nuseje vetėm 15 vjeēare, nė qershor tė vitit 2002. Ajo ishte martuar vetėm njė vit para se tė vetėvritej.

”TELEVIZIONI VETĖVRASĖS”

Ndikimi i televizionit konsiderohet vrasės nga psikologėt. Nė jo pak raste “vrasėse” bėhen telenovelat, ku njerėzit, sidomos adoleshentėt, kėrkojnė dashuritė e pėrsosura apo princin e kaltėr nė kalin e bardhė”, pėsojnė trauma, qė i ēojnė ata deri nė vetėvrasje. Nė Shqipėri, njė adoleshente ka tentuar disa herė tė vetėhelmohet pasi ka dėshtuar nė dashuri, ndėrkohė qė dy fėmijė tė tjerė, edhe kėta nė ndikimin e filmave, pasi kanė marrė nota negative nė shkollė, u kanė thėnė prindėrve se donin t'i jepnin fund jetės, njėsoj si njė personazh i njė filmi mjaft tė ndjekur.

Nė Kosovė, ku telenovelat janė kthyer nė“sėmundje”, nuk pėrjashtohet mundėsia qė ndonjė vetėvrasje tė jetė ndikuar edhe nga ngjarjet nė serialet si “Kloni” ose “Pėr ty”, por ende asgjė nuk ėshtė deklaruar zyrtarisht. Sidoqoftė, burime tė policisė nė Prishtinė kanė deklaruar se

janė shtuar grindjet nė mes tė bashkėshortėve, pėr shkak tė ngjarjeve tė servuara nė telenovela.

Mosmarrėveshjet janė shtuar sidomos gjatė kėtyre ditėve, qysh se ka filluar Kampionati Evropian i Futbollit, kur seritė e preferuara gratė nuk mund t'i shohin me rregull, pasi qė burrat duan tė shohin futboll.

Fenomenin “televizioni vetėvrasės” e shpjegojnė edhe psikologėt. “Kjo njihet nė psikologji me botėn e modeleve apo tė tipeve, pra dikush merr si model jete njė person tė caktuar dhe nė rast se nuk arrin qė ta arrijė atė qė dėshiron, atėherė zgjedh t'i japė fund jetės.

VETĖVRASJET NĖ SHIFRA

Sipas njė burimi nė internet, vetėvrasja ėshtė shkaku i tetė pėr vdekjet nė botė dhe i treti nė grupmoshat15-24 vjeē. Nė SHBA, njė njeri vret veten ēdo 20 minuta, ndėrkaq nė Kinė ēdo 3 minuta njė grua bėn tė njėjtėn gjė. Gjithashtu, njerėzit me prejardhje aziatike janė shumė mė tė prirė pėr tė kryer vetėvrasje.

Studimet kanė treguar se ka dhjetė shkaqe kryesore qė ēojnė nė vetėvrasje. Ėshtė gjetur se njė shkak shumė i zakonshėm ėshtė kėrkesa pėr tė gjetur njė zgjidhje pėr njė problem. Pamundėsia pėr tė gjetur njė zgjidhje krijon ndjenjėn se nuk je i mirė ose nė gjendie tė bėsh asgjė.Vetėvrasjet mund tė ndahen nė katėr grupe: egoiste - nė rastet kur personi ėshtė ndarė krejtėsisht nga shoqėria; anonike - nė rastet e njė ngjarjeje tė menjėhershme, si psh. njė rėnie ekonomike e papritur; altruistike - nė rastet kur personi kryen vetėvrasje pėr diēka qė ka ndodhur nė komunitet dhe fatalistike - nė rastet kur personi beson se ngjarjet reth tij janė, thjesht, tė padurueshme

Blondi1
21-04-05, 17:34
MOs tė harrojm se ka X raste qė nuk bėhen publike dhe mbahen nė rrethin e shtėpis ose tė afėrsis

Ka x raste edhe tė dhunimeve sidomos tė tė miturve

kush nuk pajtohet me kėt ju lutem para se tė shkruaj , tė hulumtoj pak dh e mos tė jep mendime tė pevėrtetuara

Tomori
23-04-05, 19:42
-Po le te vetevriten,,,,puna e madhe,,,,,,nuk asht problem se tash jan nuset me shumic,,,,bile kemi edhe per IMPORT

Blondi1
23-04-05, 21:45
Mos mendove EXPORT

Psikologu
24-04-05, 05:19
-Po le te vetevriten,,,,puna e madhe,,,,,,nuk asht problem se tash jan nuset me shumic,,,,bile kemi edhe per IMPORT
Tomori:


Eshtė prekes shkrimi i yt.
Arsyeja e vetvrasjes eshtė ajo e cila ndikon ne rrethana te ndryshme te cilat nuk mundet ti dijsh.
Sa eshtė liria e fjales dhe ajo e jeteses tek njė femer shqiptare duhet te kuptosh dhe te dijsh , te jesh real dhe te vjen keq per keto raste qe ndodhin , sepse ajo eshtė moter e dikuj ose nenė ose bij , atehere ne fakt duke i pasur parasysh disa tendenca ne kohen e sodit eshtė per te qajtur dhe tmerr se si ndodhin keto gjera te zeza ne mesin tonė.
Ku eshtė e drejta e gruas.
E mbron apo se mbron ligji.
A eshtė gruaja ajo e cila mundet te ndahet nga burri pa pasur problem ose kercenim , qka ndikon ketu.
Dihet se ne semundjet psiqike ndodhin raste te tilla por ato janė te rralla, e keto raste qe janė tash te shpeshta nder ne nuk janė asgjė tjeter vetem deshmi e dhunes mbi femren shqiptare.
Koha e tranzicionit eshtė ne rritje dhe siper , por edhe koha e primitivizmit eshte ne rritje e siper , andej as njera as tjetra se lejon femren ne keto dy rrugė , e para si lejohet ndersa e dyta nuk i pershtatet per jetė , si te behet , veprohet ose jetohest, e per fat te keq vendimi mirret per vetvrasje ose ndoshta edhe do ta ketė vrarė dikush e nuk dihet.
Ndersa nese ti je kunder gjinis femrore , atehere se dij se a ke te drejt ne trojet shiptare te jesh simpatizues i gjinis mashkullore, ai qe urren , nuk urren pa pasur lakmi ne diqka.

Tomori
13-05-05, 08:58
-Po le te vetevriten,,,,puna e madhe,,,,,,nuk asht problem se tash jan nuset me shumic,,,,bile kemi edhe per IMPORT
Tomori:


Eshtė prekes shkrimi i yt.
Arsyeja e vetvrasjes eshtė ajo e cila ndikon ne rrethana te ndryshme te cilat nuk mundet ti dijsh.
Sa eshtė liria e fjales dhe ajo e jeteses tek njė femer shqiptare duhet te kuptosh dhe te dijsh , te jesh real dhe te vjen keq per keto raste qe ndodhin , sepse ajo eshtė moter e dikuj ose nenė ose bij , atehere ne fakt duke i pasur parasysh disa tendenca ne kohen e sodit eshtė per te qajtur dhe tmerr se si ndodhin keto gjera te zeza ne mesin tonė.
Ku eshtė e drejta e gruas.
E mbron apo se mbron ligji.
A eshtė gruaja ajo e cila mundet te ndahet nga burri pa pasur problem ose kercenim , qka ndikon ketu.
Dihet se ne semundjet psiqike ndodhin raste te tilla por ato janė te rralla, e keto raste qe janė tash te shpeshta nder ne nuk janė asgjė tjeter vetem deshmi e dhunes mbi femren shqiptare.
Koha e tranzicionit eshtė ne rritje dhe siper , por edhe koha e primitivizmit eshte ne rritje e siper , andej as njera as tjetra se lejon femren ne keto dy rrugė , e para si lejohet ndersa e dyta nuk i pershtatet per jetė , si te behet , veprohet ose jetohest, e per fat te keq vendimi mirret per vetvrasje ose ndoshta edhe do ta ketė vrarė dikush e nuk dihet.
Ndersa nese ti je kunder gjinis femrore , atehere se dij se a ke te drejt ne trojet shiptare te jesh simpatizues i gjinis mashkullore, ai qe urren , nuk urren pa pasur lakmi ne diqka.

-Psikologu ju pershendes, ne shiqim te pare teorikisht keni te drejte?!!
Po ti thkehemi realitetit,,,,ndryshon puna ,,,
prandaj un mbaje po te njejten qendrim,,,,
Po deshen le te vretevriten lirshem,,,,
Ju lutem mos mireni me ndjena dhe emocione,,,,
Edhe une nuk jam dakorte me ket veprim te shemtuar.. te kuptohemi?!!!!!
_Psikologu ju pershendes...tungji i nderuari !!!

ARVANITI
13-05-05, 19:39
Vetėm nė javėt e fundit, tė paktėn tri nuse i kanė dhėnė fund jetės me vetėdėshirė, pa lėnė tė paktėn asnjė copė letėr, nė tė cilėn do t'i tregonin arsyet qė i kanė shtyrė drejt vdekjes

Njėra var veten nė litar, tjetra pi helm, e treta gjendet e mbytur nė liqe. Fatkeqėsisht, sivjet “ėshtė nė modė” qė nuset ta mbysin veten. Vetėm nė javėt e fundit, tė paktėn tri nuse i kanė dhėnė fund jetės me vetėdėshirė, pa lėnė tė paktėn asnjė copė letėr, nė tė cilėn do t'i tregonin arsyet qė i kanė shtyrė drejt vdekjes.

E. U. nga Carrabregu i Deēanit ishte martuar nė Poberxhė, por vetėm pas disa muaj martese, ishte vetėvrarė. Pėr pak ditė, ajo priste t'i bashkohej burrit tė saj, nė perėndim. Sipas familjes sė burrit, ajo nuk kishte as mė tė voglin problem me asnjeri dhe askujt nuk i kishte ardhur ndėrmend se njė ditė do ta gjenin tė varur. Enigmėn pėr vdekjen e saj, ajo e mori me vete nė varr.

Njė nuse tjetėr, nė Gjinoc tė Therandės, i dha fund jetės duke pirė helm. Vetėm 28 vjeēare, ajo ishte sjellė nė spital pa ndjenja jete, si pasojė e helmimit me mjete kimike. Mjekėt konstatuan se ajo kishte pirė njė sasi varikinė.

Ndėrkaq, nusja tjetėr, vetėm 21 vjeēare, nė Atmaxhė tė Prizrenit, i dha fund jetės tragjikisht duke u varur nė litar. Nusja, ende pa u bėrė nėnė, u var nė litar nė mjediset e shtėpisė ku ishte martuar. Me tė parė skenėn e tmerrshme, anėtarėt e familjes sė burrit njoftuan policinė.

Njė nėnė tjetėr e re ėshtė gjetur e mbytur nė Liqenin e Batllavės, nė njė fshat afėr Podujevės. Familja e saj kishte fajėsuar dhėndrin pėr vdekjen e vajzės sė tyre, por familja e burrit kishte deklaruar tė mos ketė faj. Motivet e tragjedisė ende nuk janė zbuluar, por tre fėmijėt e saj jetimė do tė jetojnė pėrgjithmonė me kujtimin pėr tė ėmėn qė u gjet e vdekur.

Policia heton vetėvrasjet

Policia nė Prizren ka deklaruar se po vazhdojnė hetimet pėr shkaqet qė ēuan nusen nga Gjinoci t'ia marrė vetes jetėn. Hatixhe Hoxha, njėra nga zėdhėnėset e SHPK-sė pėr rajonin e Prizrenit, ka deklaruar se menjėherė pas lajmit, policia ka shkuar nė vendin e ngjarjes dhe pėr tė konstatuar motivet e ngjarjes, ka intervistuar familjarėt e ngushtė tė viktimės. Edhe vetėvrasjen e nuses nga Atmaxha po e heton policia. Fatmir Gjurgjeali, zėdhėnės i SHPK-sė pėr rajonin e Prizrenit, ka deklaruar se nė vendngjarje kanė dalė mjeku i mjekėsisė ligjore dhe prokurori publik. Ata kanė konstatuar se nuk ka nevojė tė bėhet autopsia e kufomės, kėshtu qė trupi i pajetė i viktimės i ėshtė dorėzuar familjes. Ndėrkohė, njė tentimvrasje ka ndodhur javėn e kaluar nė fshatin Vraniq tė Therandės, kur njė grua, pėr motive deri tash tė panjohura, deshi t'ia marrė vetes jetėn duke pirė substanca helmuese. Zyrtarė tė policisė kanė thėnė se bashkėshorti i saj e ka dėrguar viktimėn nė spital dhe gjendja e saj shėndetėsore ėshtė jashtė rrezikut.

Femrat, mė tė prirura pėr t'ia marrė jetėn vetes

Sikurse nė vendet tjera tė Kosovės, edhe nė Prizren policia ka raportuar jo rrallė pėr raste tė vetėvrasjeve. Por, duket se ditėve tė fundit nuset kanė marrė “primatin” e rasteve tė vetėvrasjeve. Brenda tri ditėsh, vetėm nė rajonin e Prizrenit, dy nuse kanė mbytur veten.

Policia deklarohet se hetimet pėr vetėvrasjen e nuseve janė duke vazhduar, por gati asnjėherė nuk janė bėrė publike motivet qė kanė shtyrė njerėzit, pas luftės, qė t'ia marrin vetes jetėn. Sipas psikologėve, femrat janė mė tė prirura pėr t'ia marrė jetėn vetes, ndėrsa mėnyra mė “e preferuar” mbetet pirja e lėndėve toksike. Ka pasur raste kur femrat kanė mbytur veten duke pirė sasi tė mėdha tabletash, por jo rallė “shpėtimin” e kanė gjetur edhe nė helmin pėr minj. Grindjet nė familje, ato tė jetės nė ēift, madje edhe stresi i pėrditshėm i punės, por edhe i papunėsisė konsiderohen nxitėsit mė tė mėdhenj psikologjikė, qė i detyrojnė shumė njerėz tė vetėvriten. Sipas psikologėve, vetėvrasja konsiderohet largim nga problemet e pėrditshme.

Gjatė kėtij viti - mbi 30 vetėvrasje

Qė nga fillimi i vitit 2004, sipas zyrtarėve tė policisė, janė vetėvrarė, nė mėnyra tė ndryshme, 32 persona. Pėr numrin e vetėvrasjeve sivjet prijnė Gjilani dhe Prishtina me nga 9 tė vetėvrarė, pastaj Peja me 8 dhe Mitrovica dhe Prizreni me nga 2 tė vetėvrarė.

Nė vitin 2000 nė Kosovė kanė ndodhur 48 vetėvrasje: 6 raste nė Mitrovicė, 4 nė Pejė, 11 nė Gjilan, 10 nė Prizren dhe 17 raste nė Prishtinė. Nė vitin 2001 kanė ndodhur 74 raste: nė Mitrovicė 10 raste, nė Pejė 19, nė Gjilan 8, nė Prizren 16 dhe nė Prishtinė 21 raste. Nė vitin 2002 kanė ndodhur 51 raste: 10 nė Mitrovicė, 7 nė Pejė, 10 nė Gjilan, 14 nė Prizren dhe 10 raste nė Prishtinė, ndėrkaq vitin e kaluar kanė ndodhur 68 vetėvrasje: 6 nė Mitrovicė, 16 nė Pejė, 15 nė Gjilan, 8 nė Prizren dhe 23 raste nė Prishtinė.

Shėrbimi Policor i Kosovės (SHPK) nuk ka ndonjė statistikė se nė cili rajon tė Kosovės janė vetėvrarė mė shumė femra. “Nuk kemi ndonjė statistikė absolute se ku janė vetėvrarė femra mė shumė. Kjo pėr arsye se tė dhėnat ndryshojnė: njė muaj mund tė jenė mė shumė femra tė vetėvrara, muajin tjetėr mė shumė meshkuj tė vetėvrarė”, thotė zėdhėnėsi i SHPK-sė, Refki Morina. I pyetur se sa raste tė vetėvrasjeve janė zbardhur nga policia, Morina ėshtė pėrgjigjur: “Asnjė rast... pa ekspertizė mjekoligjore asnjė vrasje nuk mund tė zbardhet nga policia, pėr arsye se shkaqet dhe rrethanat e vetėvrasjes shpeshherė gjenden edhe nė letra tė ndryshme, tė shkruara nga vetė ata qė ia marrin vetes jetėn. Gjendja etyre sociale, kushtet ekonomike, marrėdhėniet familjare tė rėnduara, etj., janė rrethanat qė ndikojnė qė dikush t'ia marrė vetes jetėn”. Psikologė kosovarė thonė se pėrvojat traumatik e gjatė luftės kanė lėnė pasoja tė shumta psikologjike te kosovarėt. Kėtė gjendje tė rėndė psikologjike e rėndon edhe mė tepėr situata e rėndė sociale. Po sipas psikologėve, krijimi kushteve pėr sa mė shumė aktivitete tė lira, vendet e reja tė punės dhe pėrmirėsimi i gjendjes ekonomikosociale do tė ndihmonin qė tė zvogėlohen pakėnaqėsitė te njerėzit dhe, rrjedhimisht, do tė zvogėlohej edhe numri i vetėvrasjeve.

Fenomeni i vetėvrasjeve ėshtė mjaft i pėrhapur edhe nė Shqipėri. Kronikat e zeza tė gazetave janė tė mbushura plot lajme pėr vetėvrasje - nė tė shumtėn e rasteve tė femrave.

Femrat e Elbasanit “e duan” shumė vetėvrasjen

Nė Shqipėri, mė sė shumti vetėvrasje bėhen nė Fier, ndėrkaq sipas tė dhėnave zyrtare, 90 pėr qind e tė vetėvrarėve nė Elbasan janė femra. Specialistėt dhe psikologėt e Elbasanit japin alarmin pėr rritjen e numrit tė vetėflijimeve nė kėtė rajon. Sipas tyre, numri i rasteve ėshtė rritur 6 herė nė katėr vitet e fundit dhe shkak kryesor, sipas tyre, janė traumat e vitit 1997. Sipas statistikave tė vitit tė kaluar tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė(OBSH), Shqipėria zinte vendin e tretė pėr numrin e madh tė vetėvrasjeve, pas Kinės dhe Francės. “Pėr njė popullsi tė vogėl si kjo e vendit tonė, shifrat janė alarmante”, ka thėnė para pak ditėsh ministri i Rendit, i Shqipėrisė, Igli Toska. Ndėrkohėm rastet e vetėvrasjes sė nuseve janė tė shpeshta nė Shqipėri. Psh. Hamide Vllaha, 21 vjeēare nga Elbasani, ka konsumuar, javė mė parė, njė shishe helm. Ajo po punonte nė nė kopshtin pranė shtėpisė, kur familjarėt e kanė parė pa ndjenja dhe e kishin dėrguar nė spital, por ajo rrugės kishte ndėruar jetė. Vllaha kishte vetėm tre muaj martesė, por zgjodhi t'i jep fund jetės duke pirė njė njė shishe me rogor(helm i fortė qė pėrdoret pėr hardhitė e rrushit). Ndėrkaq, njė vajzė e fejuar, 20 vjeēare, B. Stafo dhe njė nuse 27 vjeēare, Dh. Lamco, po nga Elbasani, kanė tentuar t'i japin fund jetės- njėra me herbicide dhe tjetra me tableta.

Nusja kishte gėlltitur pėrnjėherė dy kuti me tableta “Paracetamol”. Ndėrkaq, Shqipėria ishte tronditur nga vetėvrasja e njė nuseje vetėm 15 vjeēare, nė qershor tė vitit 2002. Ajo ishte martuar vetėm njė vit para se tė vetėvritej.

”TELEVIZIONI VETĖVRASĖS”

Ndikimi i televizionit konsiderohet vrasės nga psikologėt. Nė jo pak raste “vrasėse” bėhen telenovelat, ku njerėzit, sidomos adoleshentėt, kėrkojnė dashuritė e pėrsosura apo princin e kaltėr nė kalin e bardhė”, pėsojnė trauma, qė i ēojnė ata deri nė vetėvrasje. Nė Shqipėri, njė adoleshente ka tentuar disa herė tė vetėhelmohet pasi ka dėshtuar nė dashuri, ndėrkohė qė dy fėmijė tė tjerė, edhe kėta nė ndikimin e filmave, pasi kanė marrė nota negative nė shkollė, u kanė thėnė prindėrve se donin t'i jepnin fund jetės, njėsoj si njė personazh i njė filmi mjaft tė ndjekur.

Nė Kosovė, ku telenovelat janė kthyer nė“sėmundje”, nuk pėrjashtohet mundėsia qė ndonjė vetėvrasje tė jetė ndikuar edhe nga ngjarjet nė serialet si “Kloni” ose “Pėr ty”, por ende asgjė nuk ėshtė deklaruar zyrtarisht. Sidoqoftė, burime tė policisė nė Prishtinė kanė deklaruar se

janė shtuar grindjet nė mes tė bashkėshortėve, pėr shkak tė ngjarjeve tė servuara nė telenovela.

Mosmarrėveshjet janė shtuar sidomos gjatė kėtyre ditėve, qysh se ka filluar Kampionati Evropian i Futbollit, kur seritė e preferuara gratė nuk mund t'i shohin me rregull, pasi qė burrat duan tė shohin futboll.

Fenomenin “televizioni vetėvrasės” e shpjegojnė edhe psikologėt. “Kjo njihet nė psikologji me botėn e modeleve apo tė tipeve, pra dikush merr si model jete njė person tė caktuar dhe nė rast se nuk arrin qė ta arrijė atė qė dėshiron, atėherė zgjedh t'i japė fund jetės.

VETĖVRASJET NĖ SHIFRA

Sipas njė burimi nė internet, vetėvrasja ėshtė shkaku i tetė pėr vdekjet nė botė dhe i treti nė grupmoshat15-24 vjeē. Nė SHBA, njė njeri vret veten ēdo 20 minuta, ndėrkaq nė Kinė ēdo 3 minuta njė grua bėn tė njėjtėn gjė. Gjithashtu, njerėzit me prejardhje aziatike janė shumė mė tė prirė pėr tė kryer vetėvrasje.

Studimet kanė treguar se ka dhjetė shkaqe kryesore qė ēojnė nė vetėvrasje. Ėshtė gjetur se njė shkak shumė i zakonshėm ėshtė kėrkesa pėr tė gjetur njė zgjidhje pėr njė problem. Pamundėsia pėr tė gjetur njė zgjidhje krijon ndjenjėn se nuk je i mirė ose nė gjendie tė bėsh asgjė.Vetėvrasjet mund tė ndahen nė katėr grupe: egoiste - nė rastet kur personi ėshtė ndarė krejtėsisht nga shoqėria; anonike - nė rastet e njė ngjarjeje tė menjėhershme, si psh. njė rėnie ekonomike e papritur; altruistike - nė rastet kur personi kryen vetėvrasje pėr diēka qė ka ndodhur nė komunitet dhe fatalistike - nė rastet kur personi beson se ngjarjet reth tij janė, thjesht, tė padurueshme


Po te "Ceshtja kombetare", pse e ke vene?

Moderatori i forumit duhet ta transferoje tek "Diskutime Shoqerore", ndoshta.

Tomori
17-05-05, 14:23
Vetėm nė javėt e fundit, tė paktėn tri nuse i kanė dhėnė fund jetės me vetėdėshirė, pa lėnė tė paktėn asnjė copė letėr, nė tė cilėn do t'i tregonin arsyet qė i kanė shtyrė drejt vdekjes

Njėra var veten nė litar, tjetra pi helm, e treta gjendet e mbytur nė liqe. Fatkeqėsisht, sivjet “ėshtė nė modė” qė nuset ta mbysin veten. Vetėm nė javėt e fundit, tė paktėn tri nuse i kanė dhėnė fund jetės me vetėdėshirė, pa lėnė tė paktėn asnjė copė letėr, nė tė cilėn do t'i tregonin arsyet qė i kanė shtyrė drejt vdekjes.

E. U. nga Carrabregu i Deēanit ishte martuar nė Poberxhė, por vetėm pas disa muaj martese, ishte vetėvrarė. Pėr pak ditė, ajo priste t'i bashkohej burrit tė saj, nė perėndim. Sipas familjes sė burrit, ajo nuk kishte as mė tė voglin problem me asnjeri dhe askujt nuk i kishte ardhur ndėrmend se njė ditė do ta gjenin tė varur. Enigmėn pėr vdekjen e saj, ajo e mori me vete nė varr.

Njė nuse tjetėr, nė Gjinoc tė Therandės, i dha fund jetės duke pirė helm. Vetėm 28 vjeēare, ajo ishte sjellė nė spital pa ndjenja jete, si pasojė e helmimit me mjete kimike. Mjekėt konstatuan se ajo kishte pirė njė sasi varikinė.

Ndėrkaq, nusja tjetėr, vetėm 21 vjeēare, nė Atmaxhė tė Prizrenit, i dha fund jetės tragjikisht duke u varur nė litar. Nusja, ende pa u bėrė nėnė, u var nė litar nė mjediset e shtėpisė ku ishte martuar. Me tė parė skenėn e tmerrshme, anėtarėt e familjes sė burrit njoftuan policinė.

Njė nėnė tjetėr e re ėshtė gjetur e mbytur nė Liqenin e Batllavės, nė njė fshat afėr Podujevės. Familja e saj kishte fajėsuar dhėndrin pėr vdekjen e vajzės sė tyre, por familja e burrit kishte deklaruar tė mos ketė faj. Motivet e tragjedisė ende nuk janė zbuluar, por tre fėmijėt e saj jetimė do tė jetojnė pėrgjithmonė me kujtimin pėr tė ėmėn qė u gjet e vdekur.

Policia heton vetėvrasjet

Policia nė Prizren ka deklaruar se po vazhdojnė hetimet pėr shkaqet qė ēuan nusen nga Gjinoci t'ia marrė vetes jetėn. Hatixhe Hoxha, njėra nga zėdhėnėset e SHPK-sė pėr rajonin e Prizrenit, ka deklaruar se menjėherė pas lajmit, policia ka shkuar nė vendin e ngjarjes dhe pėr tė konstatuar motivet e ngjarjes, ka intervistuar familjarėt e ngushtė tė viktimės. Edhe vetėvrasjen e nuses nga Atmaxha po e heton policia. Fatmir Gjurgjeali, zėdhėnės i SHPK-sė pėr rajonin e Prizrenit, ka deklaruar se nė vendngjarje kanė dalė mjeku i mjekėsisė ligjore dhe prokurori publik. Ata kanė konstatuar se nuk ka nevojė tė bėhet autopsia e kufomės, kėshtu qė trupi i pajetė i viktimės i ėshtė dorėzuar familjes. Ndėrkohė, njė tentimvrasje ka ndodhur javėn e kaluar nė fshatin Vraniq tė Therandės, kur njė grua, pėr motive deri tash tė panjohura, deshi t'ia marrė vetes jetėn duke pirė substanca helmuese. Zyrtarė tė policisė kanė thėnė se bashkėshorti i saj e ka dėrguar viktimėn nė spital dhe gjendja e saj shėndetėsore ėshtė jashtė rrezikut.

Femrat, mė tė prirura pėr t'ia marrė jetėn vetes

Sikurse nė vendet tjera tė Kosovės, edhe nė Prizren policia ka raportuar jo rrallė pėr raste tė vetėvrasjeve. Por, duket se ditėve tė fundit nuset kanė marrė “primatin” e rasteve tė vetėvrasjeve. Brenda tri ditėsh, vetėm nė rajonin e Prizrenit, dy nuse kanė mbytur veten.

Policia deklarohet se hetimet pėr vetėvrasjen e nuseve janė duke vazhduar, por gati asnjėherė nuk janė bėrė publike motivet qė kanė shtyrė njerėzit, pas luftės, qė t'ia marrin vetes jetėn. Sipas psikologėve, femrat janė mė tė prirura pėr t'ia marrė jetėn vetes, ndėrsa mėnyra mė “e preferuar” mbetet pirja e lėndėve toksike. Ka pasur raste kur femrat kanė mbytur veten duke pirė sasi tė mėdha tabletash, por jo rallė “shpėtimin” e kanė gjetur edhe nė helmin pėr minj. Grindjet nė familje, ato tė jetės nė ēift, madje edhe stresi i pėrditshėm i punės, por edhe i papunėsisė konsiderohen nxitėsit mė tė mėdhenj psikologjikė, qė i detyrojnė shumė njerėz tė vetėvriten. Sipas psikologėve, vetėvrasja konsiderohet largim nga problemet e pėrditshme.

Gjatė kėtij viti - mbi 30 vetėvrasje

Qė nga fillimi i vitit 2004, sipas zyrtarėve tė policisė, janė vetėvrarė, nė mėnyra tė ndryshme, 32 persona. Pėr numrin e vetėvrasjeve sivjet prijnė Gjilani dhe Prishtina me nga 9 tė vetėvrarė, pastaj Peja me 8 dhe Mitrovica dhe Prizreni me nga 2 tė vetėvrarė.

Nė vitin 2000 nė Kosovė kanė ndodhur 48 vetėvrasje: 6 raste nė Mitrovicė, 4 nė Pejė, 11 nė Gjilan, 10 nė Prizren dhe 17 raste nė Prishtinė. Nė vitin 2001 kanė ndodhur 74 raste: nė Mitrovicė 10 raste, nė Pejė 19, nė Gjilan 8, nė Prizren 16 dhe nė Prishtinė 21 raste. Nė vitin 2002 kanė ndodhur 51 raste: 10 nė Mitrovicė, 7 nė Pejė, 10 nė Gjilan, 14 nė Prizren dhe 10 raste nė Prishtinė, ndėrkaq vitin e kaluar kanė ndodhur 68 vetėvrasje: 6 nė Mitrovicė, 16 nė Pejė, 15 nė Gjilan, 8 nė Prizren dhe 23 raste nė Prishtinė.

Shėrbimi Policor i Kosovės (SHPK) nuk ka ndonjė statistikė se nė cili rajon tė Kosovės janė vetėvrarė mė shumė femra. “Nuk kemi ndonjė statistikė absolute se ku janė vetėvrarė femra mė shumė. Kjo pėr arsye se tė dhėnat ndryshojnė: njė muaj mund tė jenė mė shumė femra tė vetėvrara, muajin tjetėr mė shumė meshkuj tė vetėvrarė”, thotė zėdhėnėsi i SHPK-sė, Refki Morina. I pyetur se sa raste tė vetėvrasjeve janė zbardhur nga policia, Morina ėshtė pėrgjigjur: “Asnjė rast... pa ekspertizė mjekoligjore asnjė vrasje nuk mund tė zbardhet nga policia, pėr arsye se shkaqet dhe rrethanat e vetėvrasjes shpeshherė gjenden edhe nė letra tė ndryshme, tė shkruara nga vetė ata qė ia marrin vetes jetėn. Gjendja etyre sociale, kushtet ekonomike, marrėdhėniet familjare tė rėnduara, etj., janė rrethanat qė ndikojnė qė dikush t'ia marrė vetes jetėn”. Psikologė kosovarė thonė se pėrvojat traumatik e gjatė luftės kanė lėnė pasoja tė shumta psikologjike te kosovarėt. Kėtė gjendje tė rėndė psikologjike e rėndon edhe mė tepėr situata e rėndė sociale. Po sipas psikologėve, krijimi kushteve pėr sa mė shumė aktivitete tė lira, vendet e reja tė punės dhe pėrmirėsimi i gjendjes ekonomikosociale do tė ndihmonin qė tė zvogėlohen pakėnaqėsitė te njerėzit dhe, rrjedhimisht, do tė zvogėlohej edhe numri i vetėvrasjeve.

Fenomeni i vetėvrasjeve ėshtė mjaft i pėrhapur edhe nė Shqipėri. Kronikat e zeza tė gazetave janė tė mbushura plot lajme pėr vetėvrasje - nė tė shumtėn e rasteve tė femrave.

Femrat e Elbasanit “e duan” shumė vetėvrasjen

Nė Shqipėri, mė sė shumti vetėvrasje bėhen nė Fier, ndėrkaq sipas tė dhėnave zyrtare, 90 pėr qind e tė vetėvrarėve nė Elbasan janė femra. Specialistėt dhe psikologėt e Elbasanit japin alarmin pėr rritjen e numrit tė vetėflijimeve nė kėtė rajon. Sipas tyre, numri i rasteve ėshtė rritur 6 herė nė katėr vitet e fundit dhe shkak kryesor, sipas tyre, janė traumat e vitit 1997. Sipas statistikave tė vitit tė kaluar tė Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė(OBSH), Shqipėria zinte vendin e tretė pėr numrin e madh tė vetėvrasjeve, pas Kinės dhe Francės. “Pėr njė popullsi tė vogėl si kjo e vendit tonė, shifrat janė alarmante”, ka thėnė para pak ditėsh ministri i Rendit, i Shqipėrisė, Igli Toska. Ndėrkohėm rastet e vetėvrasjes sė nuseve janė tė shpeshta nė Shqipėri. Psh. Hamide Vllaha, 21 vjeēare nga Elbasani, ka konsumuar, javė mė parė, njė shishe helm. Ajo po punonte nė nė kopshtin pranė shtėpisė, kur familjarėt e kanė parė pa ndjenja dhe e kishin dėrguar nė spital, por ajo rrugės kishte ndėruar jetė. Vllaha kishte vetėm tre muaj martesė, por zgjodhi t'i jep fund jetės duke pirė njė njė shishe me rogor(helm i fortė qė pėrdoret pėr hardhitė e rrushit). Ndėrkaq, njė vajzė e fejuar, 20 vjeēare, B. Stafo dhe njė nuse 27 vjeēare, Dh. Lamco, po nga Elbasani, kanė tentuar t'i japin fund jetės- njėra me herbicide dhe tjetra me tableta.

Nusja kishte gėlltitur pėrnjėherė dy kuti me tableta “Paracetamol”. Ndėrkaq, Shqipėria ishte tronditur nga vetėvrasja e njė nuseje vetėm 15 vjeēare, nė qershor tė vitit 2002. Ajo ishte martuar vetėm njė vit para se tė vetėvritej.

”TELEVIZIONI VETĖVRASĖS”

Ndikimi i televizionit konsiderohet vrasės nga psikologėt. Nė jo pak raste “vrasėse” bėhen telenovelat, ku njerėzit, sidomos adoleshentėt, kėrkojnė dashuritė e pėrsosura apo princin e kaltėr nė kalin e bardhė”, pėsojnė trauma, qė i ēojnė ata deri nė vetėvrasje. Nė Shqipėri, njė adoleshente ka tentuar disa herė tė vetėhelmohet pasi ka dėshtuar nė dashuri, ndėrkohė qė dy fėmijė tė tjerė, edhe kėta nė ndikimin e filmave, pasi kanė marrė nota negative nė shkollė, u kanė thėnė prindėrve se donin t'i jepnin fund jetės, njėsoj si njė personazh i njė filmi mjaft tė ndjekur.

Nė Kosovė, ku telenovelat janė kthyer nė“sėmundje”, nuk pėrjashtohet mundėsia qė ndonjė vetėvrasje tė jetė ndikuar edhe nga ngjarjet nė serialet si “Kloni” ose “Pėr ty”, por ende asgjė nuk ėshtė deklaruar zyrtarisht. Sidoqoftė, burime tė policisė nė Prishtinė kanė deklaruar se

janė shtuar grindjet nė mes tė bashkėshortėve, pėr shkak tė ngjarjeve tė servuara nė telenovela.

Mosmarrėveshjet janė shtuar sidomos gjatė kėtyre ditėve, qysh se ka filluar Kampionati Evropian i Futbollit, kur seritė e preferuara gratė nuk mund t'i shohin me rregull, pasi qė burrat duan tė shohin futboll.

Fenomenin “televizioni vetėvrasės” e shpjegojnė edhe psikologėt. “Kjo njihet nė psikologji me botėn e modeleve apo tė tipeve, pra dikush merr si model jete njė person tė caktuar dhe nė rast se nuk arrin qė ta arrijė atė qė dėshiron, atėherė zgjedh t'i japė fund jetės.

VETĖVRASJET NĖ SHIFRA

Sipas njė burimi nė internet, vetėvrasja ėshtė shkaku i tetė pėr vdekjet nė botė dhe i treti nė grupmoshat15-24 vjeē. Nė SHBA, njė njeri vret veten ēdo 20 minuta, ndėrkaq nė Kinė ēdo 3 minuta njė grua bėn tė njėjtėn gjė. Gjithashtu, njerėzit me prejardhje aziatike janė shumė mė tė prirė pėr tė kryer vetėvrasje.

Studimet kanė treguar se ka dhjetė shkaqe kryesore qė ēojnė nė vetėvrasje. Ėshtė gjetur se njė shkak shumė i zakonshėm ėshtė kėrkesa pėr tė gjetur njė zgjidhje pėr njė problem. Pamundėsia pėr tė gjetur njė zgjidhje krijon ndjenjėn se nuk je i mirė ose nė gjendie tė bėsh asgjė.Vetėvrasjet mund tė ndahen nė katėr grupe: egoiste - nė rastet kur personi ėshtė ndarė krejtėsisht nga shoqėria; anonike - nė rastet e njė ngjarjeje tė menjėhershme, si psh. njė rėnie ekonomike e papritur; altruistike - nė rastet kur personi kryen vetėvrasje pėr diēka qė ka ndodhur nė komunitet dhe fatalistike - nė rastet kur personi beson se ngjarjet reth tij janė, thjesht, tė padurueshme


Po te "Ceshtja kombetare", pse e ke vene?

Moderatori i forumit duhet ta transferoje tek "Diskutime Shoqerore", ndoshta.
Arvanit plotesishte jam dakorte me ju?!!!
Kjo ska te beje fare me "Ceshtjen kombtare"
Arvaniti ju pershendes ku do qe te jeni

Blondi1
17-05-05, 14:39
Tomor
do kisha dashur ta dij sa e ke mjekrrėn e gjatØ!
apo je duke u pėrgaditur ta lėshosh.

Nėse me tė vėrtet shkruan atė qė mendon ather tė kisha propozuar ta lėshosh mjekrrėn e ti shkurtosh pantollonat

Tomori
17-05-05, 14:45
Tomor
do kisha dashur ta dij sa e ke mjekrrėn e gjatØ!
apo je duke u pėrgaditur ta lėshosh.

Nėse me tė vėrtet shkruan atė qė mendon ather tė kisha propozuar ta lėshosh mjekrrėn e ti shkurtosh pantollonat

"Blondi1" ju falemderohem per sugjerimin tuaj....
nuk e ke keq si ide,,,do ta shqyrtoje
imaxhino Tomorin me mjeker e me pantallona te shkurta :wink:

-"Blondi1" kalofsh mire kudo qe te jeshe shoqi tungj :wink:

ARVANITI
17-05-05, 16:58
Arvanit plotesishte jam dakorte me ju?!!!
Kjo ska te beje fare me "Ceshtjen kombtare"
Arvaniti ju pershendes ku do qe te jeni

Edhe une ju pershendes Tomorr.

Ku jane moderatoret?


(shaka)


***

Tomori
17-05-05, 17:04
Arvanit plotesishte jam dakorte me ju?!!!
Kjo ska te beje fare me "Ceshtjen kombtare"
Arvaniti ju pershendes ku do qe te jeni

Edhe une ju pershendes Tomorr.

Ku jane moderatoret?


(shaka)


***
Ku jan moderatoret, te nderuar po pyeten
Ja po te tregon Tomori:
Ne PIK-NIK.......JANE,,,, hahahahahaha