PDA

View Full Version : Sprovė e re!


Loloku
19-07-04, 11:48
ETJE SHPIRTRORE

Vesė e kristaltė
Pikon dashurisht
Me puthjen e diellit
Shkrihet marrezisht

Me etjen e pashuar
Shetis nėpėr lule
Mėngjeseve rinore
Dua ta mund diellin

NATĖ ME SHI

Rrapėllimė e errėt
Trishtim e ēmenduri
Shiu thyhet ne qelq
Shopirti copė nė shi

Nate, shi dhe une
Strukur nė trishtim
Ėndėrrat rrinė zgjuar
Deri nė agim

P.S. mė falni pėr ripėrsėritjen, por bėra njė ndryshim tė vockė!

Loloku
05-09-04, 08:57
DILEMĖ

Nėn puthitje reshė
Flakėrojnė shkrepėtimat
Inate vigajsh ndrisin qiellin
Apo dashuria

Loloku
28-04-11, 21:56
DILEMĖ

Nėn puthitje reshė
Flakėrojnė shkrepėtimat
Inate vigajsh ndrisin qiellin
Apo dashuria

E perjetshme dilema
Sa vete dashuria...

Gega 1
28-04-11, 22:30
Nga Loloku :

ETJE SHPIRTRORE

Vesė e kristaltė
Pikon dashurisht
Me puthjen e diellit
Shkrihet marrezisht

Me etjen e pashuar
Shetis nėpėr lule
Mėngjeseve rinore
Dua ta mund diellin


Lolok, te thashe diku(me duket),i ke fjalet me pare!Ama ia vlen,se duket qe ia ke doren.S`diskutohet kjo.
Keto vargjet e tua me lart qe i bera me bold,ma kujtuan dialogun e P.Kolevices me Lasgushin.Ama qe kishte te drejte P.Kolevica kishte...sic e di vete,dialogu qe per poezine e Lasgushit,"KAMADEVA".Megjithate,Lasgushi mbetet per ne lirik i madh.

Pershendetje