PDA

View Full Version : Krasniqit i hapet rruga pėr titullin botėror


Anonymous
13-08-04, 19:45
Kundėrshtari i duelit tė natės sė 31 korrikut i boksierit kosovar Luan Kransniqi ka qenė padyshim njė kundėrshtar i fortė. Rėne Monse ashtu siē e kishte parashikuar dhe vetė boksieri shqiptar ka bėrė njė dyluftim ku pika e tij mė ė fortė ka qenė padyshim krahu i tij i djathtė. Trajneri i Krasniqit, Torsten Schmitz, pat deklaruar se fakti qė Rėne Monse bokson me dorėn e djathtė nuk e shqetėson shumė atė dhe kampionin e Europės pėr pesha tė rėnda Luan Krasniqin. "Sigurisht qė lojtarėt qė pėrdorin krahun e djathtė janė pak tė veēantė. Ne gjatė gjithė fazės sonė pėrgatitore kemi patur parasysh se Monse gjithmonė bokson me dorėn e djathtė. Prandaj dhe gjatė dy muajve stėrvitje Luani ka patur dy partnerė boksimi, tė cilėt ashtu si dhe kundėrshtari i tij Monse boksonin me dorėn e djathtė. Pra, ne ishim pėrgatitur mirė pėr atė ēfarė na priste nė duelin e mbrėmshėm". Luan Krasniqi e ka vlerėsuar pas duelit kundėrshtarin e tij: "Monseja ėshtė njė boksier i fortė dhe unė isha i sigurtė qė nuk do ta kisha aspak tė lehtė pėrballjen me tė." Ky duel ishte konsideruar nga mė interesantėt pėr vetė faktin se ka qenė pikėrisht ky boksier qė i ka dhėnė Luan Krasniqit pėr herė tė parė titullin kampion i Evropės. Dueli i zhvilluar nė sallėn Hanns Martin Schleyer, pikėrisht aty ku Krasniqi u bė kampion i Evropės kėtu e dy vjet mė parė ishte njė mbrojtje vullnetare e boksierit kosovar. Pas Rėne Monse kundėrshtari zyrtar i kampionit tė Evropės do tė jetė Timo Hofman. Gjatė gjithė ruaundeve Luan Krasniqi vėrtetoi deklaratat e tij se e njihte shumė mirė kundėrshtarin Rėne Monse, tė cilin e konsideronte tepėr tė fortė. Pėr kėtė arsye, ai ishte pėrgatitur qė tė mund ta pėrballonte dyluftimin ndaj Monsesė nė 12 raunde ashtu si dy vjet mė parė kur i rrėmbeu titullin Kampion i Evropės. Ka qenė pikėrisht 5 janari i vitit 2002, kur Luan Krasniqi doli pėrballė Rėne Monsesė dhe pėr herė tė parė mori titullin kampion i Evropės. Dueli i atėhershėm shkoi nė 12 raunde, nė tė cilat dominoi totalisht boksieri kosovar, dominim qė i dha edhe titullin kampion. Pėr sa i pėrket rezultatit tė ndeshjes, ai thotė: "Ky ėshtė rripi im i kampionit dhe pėr kėtė kam punuar shumė pėr ta marrė, prandaj nuk mund ta ktheja mbrapsht." Tashmė dueli i tij me Hofmanin do tė jetė mė i lehtė. "Luani akoma nuk ka treguar gjithė potencialin qė ka dhe kėtė do tė ketė mundėsi ta tregojė edhe nė duele tė tjera, qė do tė zhvillojė nė tė ardhmen,"- ka pėrfunduar trajneri i tij. Luan Krasniqi e ka fituar titullin ĖBU pėr herė tė parė nė janar tė vitit 2002 (ndaj Rėne Monsesė) dhe e ka dorėzuar atė nė mbrojtjen e parė mė 20 korrik tė dy vjetėve mė parė ndaj Pzhemislav Saletės. 14 shkurti ka qenė data kur Krasniqi 32-vjeēar ktheu titullin, duke mposhtur turkun Sinan Samil Sam pas 12 raundeve nė bazė tė vendimit tė gjyqtarėve. Ai deri tani ka shėnuar 29/////// fitore (12 me nokaut) dhe njė humbje. Dueli Krasniqi-Hofman ėshtė zhvilluar gjatė vitit 2001, kur Hofmani mbante titullin e kampionit tė Gjermanisė nė boksin profesionist. Ai kishte hequr dorė nga titulli pėr t'i ikur njė ballafaqimi me kosovarin, tė cili mė vonė e fitoi duke mposhtur Rėne Monsenė.

AVNIU belgium
15-08-04, 13:23
:lol: :lol: :lol: qeshtu te bon fytyra nese te rrok luani boks

Gentiani
24-11-04, 00:04
Countdown: Kampionati Europian nė kategorinė e rėndė
Luan Krasniqi vs. Timo Hoffmann
4. Dhjetorė 2004, Estrel Hotel Berlin
ZDF live nga ora 22:00


Janė duke lėvizur ditėt deri mė 04 Dhjetorė - Kampionatin Europian nė kategorinė e rėndės, titullin mė tė rėndėsishėm tė kontinentit, si dhe sigurimin e biletės pėr Kampionatin botėrorė.

Me Luan Krasniqi dhe trajneri i tij Torsten Schmitz nė Rotweil, ushtrojnė Sparringspartner Julius Long 2,12 m i gjatė nga SHBA, Marius Wach 2,02 m i gjatė nga Polonia dhe Cyril Seror 2,00 m i gjatė nga Franca.

Tė gjithė kėta janė extrem tė fortė nė goditje. Long shembull nga 11 fitore profesionale 6 i ka fituar me KO. Mjeshtėri Franēezi Serror ėshtė i paluftueshėm deri tani nga 15 luftimet e tija, i ka fituar para kohe.

Trajneri Schmitz thotė: "Atė ēka Luani gjatė Sparringut e demonstron, dėshmon qartė dhe unė e shoh Luanin nė rrugė tė njė Fitore tė madhe"

Luan Krasniqi ėshtė optimist, se pas Fitores sė 04 Dhjetorit, vitin e ardhshėm do tė mundet tė boksoj pėr titull tė kampionatit botėrorė.

Tek WBO si dhe radhitjes qė ka nė listė, ka shansat mė tė mira tė boksoj kundėr Lamon Brewster. Por thotė gjithashtu se do tė boksoj edhe kundėr John Ruiz tek WBA ose Vitali Klitschko nė WBC.

Gentiani
04-12-04, 19:01
Fjalet duhet ti pershtaten veprimeve

Ne kryeqytet, ne Berlin Luani leviz i qete dhe teper i koncentruar.Nuk eshte e lehte te takohesh me kampionin e Europes keto dite. Si ne aktivitetet publike dhe ashtu ne ambjentet private mund te shikosh ne syte e kampionit te Europes se sa i etur eshte ai ne dyluftimin kunder Timo Hoffman (04.12.2004 ora 22.00). Ndoshta eshte dhe deshira e kundershtarit qe provokimet qe jane bere ditet e fundit te realizohen ne ring.Shoke nuk kane per tu bere me me njeri tjetrin. Hoffmann e ka provokuar shpeshhere Krasniqin.

Edhe ne konferencen e shtypit pas perfundimit te stervitjeve ku Hoffmann kishte vetem pese minuta kohe leshoi perseri kunja kunder mbajtesit te titullit duke deklaruar se ai do ta ktheje perseri titullin ne Gjermani. Per kete gjest ai u shperblye menjehere me te qeshura e me fishkellima.

Duket sikur Hoffmann nuk jeton ne Gjermani pasi Luan Krasniqi ka vite qe jeton ne Gjermani, ka mbaruar gjimnazin, ka boksuar per Gjermanine dhe i ka dhuruar Gjermanise medaljen e bronzte ne lojrat olimpike te Atlantes gje qe te cilen Timo Hoffmann nuk mund ta realizonte.

Kampioni i Europes reagon me humor ndaj shprehjeve te Hoffmannit: Cfare duhet ti them me une Timos?" Sic duket Timo nuk e ka nocione gjeografike. Edhe persa i perket perfundimit te dyluftimit Krasniqi i eshte pergjigjur Hoffmannit:"Ne dyluftimin e te shtunes titulli do i dhurohet perseri Gjermanise dhe per kete ai ka te drejte, por ky titull do mbetet ne Gjermanine jugore pikerisht aty ku une banoj."


http://www.luankrasniqi.com/cms/uploads/img41af3954469ff.jpg


Persa i perket temes Hoffmann Luani nuk do te harxhoje shume fjale" Ne kemi ardhur ketu jo per te replikuar me njeri tjetrin, por per te boksuar. Tani ka ardhur koha qe ne te ngjitemi ne ring." Pra keshtu fjalet e shumta duhet te kthehen ne vepta diten e shtune ku edhe ketu Hoffmann ka dhe me pak fjale" Timo nuk eshte ndonje boksier magjistar dhe kurre nuk e ka treguar ate cfare ka thene para boksit ne ring.

uliksi31
04-12-04, 19:33
USA eshte provimi i madh per krejt boxera.Ketu mirret "diploma" :lol:

progoni
04-12-04, 23:25
NE I UROJM
MBEJTJEN E TITULLIT

LUAN KRASNIQIT


POR KISHTE FITORE TE SIGURET

Gentiana
04-12-04, 23:27
Urime pra. :)

Naki
05-12-04, 11:42
Urime Luanit per Boksin qe demostroje sidomos ne rundin e 3 deri ne 8,,Mbrotja e sukseseshme e titullit ishte jo edhe e lehte deri ne rundin e 12.

Mafiozi
05-12-04, 11:47
:P Urime per Luanin :P

Gentiani
05-12-04, 22:31
Urime bartja e titullit tė kampionit Evropian, nė njė meē i cili ishte sa i veshtirė poashtu edhe interesant. Timo Hoffman ishte kundershtarė i fortė i quajtur ndryshe "Lisi Gjerman" i cili edhe nė vitin 2000 nė luftė pėr titullin e kampionit Evropian luftoi 12 raunde kundėr Vitali Klitschko tani kampion botėrorė boksi nė WBC. Me njė fjalė ishte njėri ndėr kundėrshtarėt mė tė rrezikshėm tė Luanit, edhe pse Luani para meēit e relativizonte dhe injoronte kundėrshtarin.

Fillimi i Luftimeve e zuri Luanin tė papregaditur dhe si pasojė ishte goditja e kundėrshtarit tė tij, e cila barti edhe pasojat nė zhvillimin e mėtutjeshėm tė lojės, sepse ai ishte i kufizuar nė tė pamurit.

http://www.sportgate.de/img/dpa/jpeg-1oh84503-20041205-img_7664024.onlineBild.jpg

http://www.glaubeaktuell.net/media/Nachrichten_Sport/boxen_23.jpg


Ndėrkohė prej Raundit tė tretė Luanit i doli gjumi dhe filloj tė jetė mė aktiv nė Ring. Njėra nga ato qė nuk mė pėlqyen ishin edhe sjelljet provokative dhe joserioze tė Luanit nė Ring, tė cilat mendoj qė kanė ndikuar edhe tek vendimi i gjyqtarėve tė sillte nė barazimin e rezultateve, edhe pse Luani udhėhiqte para me pikė sipas mendimit tė disa bokserėve profesionistė.

http://sport.ard.de/sp/boxen/news200412/05/img/131763_405.jpg

Njė goditje e fortė e nga Luani


Tendenca e kėtij rezultati dhe sipas tė gjitha gjasave sillet pėr tė organizuar edhe njė dyluftim tjetėr, i cili mė shumė ėshtė sferė interesash e dy klubeve kundėrshtare dhe vehtė organizatorėve.

Sipas tė gjitha gjasave Luani vitin e ardhshėm do tė boksojė nė kampionatin botėrorė tė boksit.


Gentiani!

blusky
13-12-04, 22:09
Luan you are the best

Gentiani
28-12-04, 14:29
Nė kanalin televiziv Eurosport, sonte do tė bėhet reprizimi i dueleve tė Boksit.

20:15 kampionati botėrorė nė ligėn WBA nė kategorinė pendel
Shpend Abazi (DEN) - Evgeny Strausov (RUS)

21:15 kampionati europian EBU nė kategorinė e rėndė
Luan Krasniqi (GER) - Timo Hoffmann (GER)

Gentiani
29-01-05, 14:47
Boksieri shqiptar nuk e pranon Timo Hofmanin si kundėrshtarin e tij: “Dua tė ndeshem pėr titullin kampion bote”

Luan Krasniqi, sfida e radhės mė 18 prill


Shekulli

Kampioni zyrtar i Evropės, Luan Krasniqi, nė peshėn e rėndė, do tė mbrojė mė 18 prill titullin. Pas mbrojtjes sė rekomanduar nga Federata e boksit, ky dyluftim ėshtė i treti pėr nga radha. Data e boksit u koordinua shumė shpejt midis Universum Box Promotion dhe kanalit televiziv shtetėror gjerman ZDF, kanal ky qė transmeton live duelet e boksit. E paqartė ka mbetur vetėm se kush do tė dalė pėrballė nė ring kundėr Luan Krasniqit, pasi nuk ėshtė e lehtė tė gjesh nė Evropė njė kundėrshtar tė denjė. Pėr kėtė problem Krasniqi mendon se: "Sigurisht qė do tė ketė shumė boksierė qė kėrkojnė tė hyjnė nė rrugėn e Kampionit tė Evropės. Kjo ėshtė mė se e qartė pasi ka shumė boksierė qė kėrkojnė t’u jepet shansi pėr tė fituar titullin". Njė vėshtrim pėr kundėrshtarin e radhės po hidhet drejt pellgut tė Amerikės. Aty tani janė mbledhur shume kampionė botėrorė dhe sigurisht qė Krasniqi ka dėshirė tė madhe tė hyjė nė rangun e kėtyre boksierėve. "Unė nuk mund tė boksoj me ēdo lloj boksieri. Por nė fund tė fundit mendoj se manaxheri im do tė gjejė njė kundėrshtar, i cili do jetė i denjė pėr mua." Pėrsa i pėrket Timo Hoffmanit, boksieri shqiptar e mohon nė mėnyrė kategorike qė ai tė jetė kundėrshtari i tij nė duelin e 18 prillit. Edhe pse Federata e boksit kėrkoi qė dyluftimi tė pėrsėritej, nė njė intervistė pėr mediat gjermane Kampioni i Evropės pėr peshėn e rėndė ka treguar se pėrse nuk dėshiron tė ridyluftoje me Timo Hoffman. "Unė e kam thėnė edhe njėherė tjetėr megjithatė po e them pėrsėri: Unė nuk i fshihem asnjeriu. Por ai nuk e meriton kėtė titull. Pse duhet atėherė qė ai ta ketė kėtė shans. Timo e kishte njė herė shansin pėr ta fituar titullin e kampionit tė Europės por nuk e shfrytėzoi kėtė rast. Pra ai duhet tė pozicionohet prapa. Pse duhet tė presė ai shansin e tretė pėr titull? Se kuptoj. Timo pati njė shans, e katranosi dhe tani pret njė shans tjetėr. Tė tjerėt duhet tė gėzohen kur kanė vetėm dhe njė shans tė vetėm.
Kjo nuk ėshtė e drejtė. Unė dėshiroj njė ndeshje qė tė mė ēojė pėrpara. Unė jam nė vendin e pestė nė WBO, Hoffman renditet ne vendin e dhjetė. Unė jam nė vendin e 15-tė nė WBA, ndėrsa Timon nė WBA nuk e njohin fare. Nė WBC unė jam nė vendin e njėmbėdhjetė ndėrsa Hoffman nė vendin e pesėmbėdhjetė. Unė dua tė boksoj me dikė qė ėshtė para meje, unė dua tė ndeshem pėr njė titull Kampion Bote. Dyluftimi ndaj Timos mua nuk mė sjell asgjė, nuk mė ēon asgjėkundi", - ka pėrfunduar boksieri shqiptar.

Gentiani
09-05-05, 16:29
Intervistė me kampionin europian tė boksit Luan Krasniqi disa ditė para meēit tė 28 majit

Luan Krasniqi: Edhe mė 28 maj do tė gėzojė 10 milion bashkėkombasit e mijė kudo qė ndodhen

Pa pėrkrahjen e bashkėkombasve tė mijė, duke u nisur nga Presheva, Ulqini, Peja, Gjakova, Juniku, Mitrovica e tėrė Kosova, Tetova, Tirana e Arbėria, nuk do jem i kėnaqur poqėse edhe fitoj. Kur jam nė situatė tė rėndė nė meē dhe dėgjoj mbėshtetjen e vėllezėrve tė njė gjaku mė bėnė edhe mė tė fortė, kėtė mbėshtetje e kam pasur dhe do ta kem shpresoj. Kur dėgjoja Luan, Luan, besa besė-besėn e kemi dhėnė Luan Krasniqi kampion bote me u ba, vėrtetė trupi mė rrėnqethet dhe forca mė shtohej edhe mė e madhe. Flamuri ynė kombėtar valonte dhe sa bukur qė ndjehesha.

Kampioni i kampionėve Luan Krasniqi, mė 28 maj do tė ketė njė meē tė rėndėsishėm, ku do tė dihet se sa do tė jetė afėr meēit pėr titullin kampion bote. Luan Krasniqi, deri nė kėtė ditė ka punuar shumė dhe ėshtė duke punuar edhe sot e kėsaj dite deri nė maksimum, duke dhėnė tėrė talentin e tij, dhe energjinė qė posedon, qė shumė shpejt, brenda kėtij viti tė kurorėzohet me titullin kampion bote. Ėshtė Luan Krasniqi qė po triumfon nė meēe edhe duke respektuar tė gjithė bashkėkombasit tanė qė po gjenden afėr Luanit kudo nėpėr botė. Krasniqi edhe gjatė intervistave qė i kemi pasur mė herėt, pėr lexusit tanė patė deklaruar, se nė kėtė vit do tė kurorėzohem me titullin i pari nė botė dhe do tė gėzojė tė gjithė bashkėkombasit nė atdhe dhe tė shpėrndarė nėpėr tėrė botėn. Kėsaj here disa ditė para meēit tė 28 majit pėr gazetėn tonė, si gjithmonė pa pėrtesė, na njofton pėr kundėrshtarin, planet, pėrgatitjet pėr kėtė meē, pse ėshtė anuluar meēi i 16 prillit, se ku do ta festojė datėlindjen, pse ishte nė Amerikė, kujt do t'ia dedikojė mė sė shumti fitoren e mundshme tė 28 majit, si e sheh situatėn nė Kosovė pas vrasjes sė vėllaut tė ish kryeministrit tė Kosovės dhe pėr gjėrta tjera interesante kampioni europian nė boks dhe pretendenti numėr njė pėr titullin kampion bote Luan Krasniqi.

Bota sot: Z.Krasniqi, a e keni ndryshuar strategjinė rreth pėrgatitjeve pėr ndeshjen e radhės tė 28 majit, kur deri mė tani keni ushtruar nė Rottweil?

Luan Krasniqi: Pėrshėndes juve dhe gjithė stafin drejtues tė gazetės kombėtare „Bota sot“. Strategjia ka mbetė ajo e vjetra, jam duke i kushtuar shumė rėndėsi ushtrimeve tė ndryshme qė i pėrket kėtij meēi. Si gjithmonė, i gatshėm dhe me vullnet qė tė jem sa mė i pėrkatitur, po shfrytėzojė dhe do tė shfyrtėzojė edhe njė sekdonė tė kohės. E di se vetėm me punė pėrkushtuese vinė edhe rezultatet. Nuk i frigohem vetes, kam besim tek vetja dhe do t'ia arrijė qėllimit final. Shihet se gjithēka ėshtė nėn kontroll. Kėtė javė do tė fillojė me ushtrime speciale me tėrė energjinė psiqike, fizike dhe emocionale, qė mė 28 maj tė jem Luani i vėrtetė siē kam qenė gjithmonė drejt fitores 100% dhe ku do ti gėzojė edhe bashkėkombasit e mijė qė nuk mė kanė lėnė vetėm pėr asnjė moment edhe nė sallė me pėrkrahje tė jashtėzakonshme dhe u jem mirėnjohės dhe pres prap mbėshtetjen sepse ndjehem edhe mė nė disponim pėr fitore.

Bota sot: Do tė ndeshen nė meē me Lanc Whitaker pėr tė fituar tė drejtėn e kėrkimit tė titullit kampion nė WBO. E njihni kundėrshtarin?

Luan Krasniqi: E kam parė disa herė, por personalisht nuk e njoh. E kam studiuar mirė nė ēdo lėvizje pėrmes videokasetave dhe shpresoj se nuk do tė jetė edhe shumė e vėshtirė, por prap duhet tė pėrqendrohem nė punė dhe vetėm punė. Sigurisht, se edhe Whitaker nuk do tė jetė i papėrgatitur, duke ditur se me kė po bokson, por nuk e kam zakon tė flas shumė para njė meēi pavarėsisht se me kė bokson, me rėndėsi ėshtė qė tė fitojė dhe tė ruaj titullin qė e kam.

Bota sot: Pėrmasat e Whitaker janė: 2, 03 m i gjatė dhe peshon 120 kg i cili do paraqitet nė sallen Hanns-Martin Schleyer- Halle kundrejt jush. Deri ku keni arritur me pėrgatitje kur dita e meēit po afrohet?

Luan Krasniqi: Siē ju thashė edhe mė herėt prej tė hėnės kam filluar me pėrgatitje dhe do tė vazhdojnė deri nė kohėn e fundit, apo mė mirė tė shprehem deri nė minutin e fundit. Gjatėsia e tij dhe pesha janė pėr te, ndėrsa unė nė ring nuk e shikoj nga kjo natyrė, unė e shikoj pėrmes lėvizjeve dhe do tė je mai qė do t'ia studiojė ēdo lėvizje. Pėrgatitje do tė kem siē kam pasur edhe mė herėt dhe do tė jem i gatshėm qė tė bėjė ushtrime tė ēdo karakteri qė mė ofrohet nga trajneri im i nderuar dhe bashkėpunėtorėt e mijė qė i respektojė shumė.

Bota sot: Mund tė na njoftoni pak mė gjerėsish, pse u anulua meēi i 16 prillit?

Luan Krasniqi: Ky meē u anulua sepse isha i sėmurė, shkurtimisht mund t'ju njoftojė, se isha me njė grip dhe me kėtė rast nuk deshta ta rrezikojė nė kėtė aspekt.

Bota sot: Mė 10 maj e keni datėlindjen do tė keni kohė pėr ta festuar, kur dihet se ju mbesin edhe 18 ditė nga dita e meēit?

Luan Krasniqi: Gjithmonė do tė gjejė pak kohė pėr ta festuar me familjen time, ku kam pasur dhe do tė kem pėrkrahjen. Edhe familja ime dhe miqtė e mijė tė respektuar, e dinė se e kam meēin dhe ata do mė ndihmojnė dhe do tė kuptojnė, se si ta festojė kėtė datėlindje, por me rėndėsi ėshtė qė do jem afėr familjes dhe miqėve pėr pak kohė, por nuk i premtoj se do tė jem tėrė ditėn, maksimumi ėshtė 2 orė festė dhe menjėherė puna nė ushtrime. Por kam menduar, qė datėlindjen time dhe fitoren, ta festojmė mė 28 maj, ku kam besim, se do jem fitues e atėherė kam tre arsye pėr tu gėzuar dhe festuar, e para fitoren, e dyta datėlindjen qė nuk i kam kushtuar shumė kohė familjes dhe miqėve dhe e treta e kam dritėn e gjelbėrt pėr titullin kampion bote.

Bota sot: Pas fitores sė mundshme nga Whitaker, do ta jeni mė afėr titullit botėror. E shihni kėtė dritė tė gjelbėrt qė tani para kėtij meēi?

Luan Krasniqi: Gjithmonė. Shpresat janė tė mėdha. Mendoj se ėndrrat e mia do ti realizojė dhe kjo dėshirė do mė realizohet duke parė punėn time qė jam duke bėrė. Edhe mė 28 maj do tė gėzojė 10 milion bashkėkombasit e mijė kudo qė ndodhen.

Bota sot: Keni qėndruar edhe nė Amerikė me karakter pune pėr ushtrime, a mund tė na njoftoni me kė keni bashkėpunuar?

Luan Krasniqi: Kemi pasur ushtrime tė pėrgjithsme. Ushtrimet ishin tė karakterit mė tė lartė nė teknikė dhe gjithēka qė ka tė bėjė me sportin e boksit.

Bota sot: Do tė jetė ky vit i kurorėzimit tė titullit kampion bote pėr Luan Krasniqin?

Luan Krasniqi: Siē kam thėnė edhe mė lartė. Meēi i 28 majit do tė jetė ai qė do mė dėrgoj pėr titull kampion bote. Do tė shohim pas 28 majit, por jam shumė i sigurtė nė vetėvete se do tė fitojė, por nuk i dihet prap po them, sepse edhe kundėrshtari im ėshtė shumė i fortė dhe i suksesshėm. Deri nė
fund tė vitit do tė jem Luan Krasniqi me titullin kampion bote, duke ditur se kam edhe disa punė qė ti rregulloj deri nė atė meē sepse bėhet fjalė pėr titull bote. Shpresoj se do ta gėzojė mbarė popullin tim kudo qė ndodhet.

Bota sot: Pėr momentin e shihni tek vetja ndonjė pikė tė dobėt sa i pėrket pėrgatitjeve?

Luan Krasniqi: Ēdo gjė ėshtė nė nivel siē dėshiroj unė, trajneri dhe klubi im. Nuk shoh diēka tė rėndė.

Bota sot: Jeni deklaruar se gjėja mė e rėndė pėr ju pėr kėtė meē ėshtė se po atė natė nuk keni mundėsi ta pėrcjellni ndeshjen futbollistike finale tė kampionatit tė Gjermanisė?

Bota sot: Me cilin ekip futbollistik jeni tifozė ėshtė fjala pėr nė Gjermani?

Luan Krasniqi:Pas fitores sime do tė shikoj edhe ndeshjen e finales, kuptohet nė inēizim, por nuk do mė tregoj askush se sa ishte rezultati. Me qė jetoj nė Stutgart jam tifoz i Stutgartit dhe Hamburgut.


Bota sot: Kujt do t'ia dedikoni mė sė shumti fitoren e mundshme tė 28 majit?

Luan Krasniqi: Nė fillim vetes sime, qė synimet e mia ti realizojė, familjes, miqėve dhe tė gjithėve qė janė munduar qė tė kem kėto rezultate.

Bota sot: Sigurisht se mė 28 maj do tė keni edhe mė shumė pėrkrahje nga i gjithė populli ynė kudo qė gjendet. Cila do ishte pėrshėndetje juaj lexuesve
tanė?

Luan Krasniqi: Pėrshėndes edhe njėherė juve dhe gjithė stafin drejtues tė gazetės kombėtare „Bota sot“. Pa pėrkrahjen e bashkėkombasve tė mijė, duke u nisur nga Presheva, Ulqini, Peja, Gjakova, Juniku, Mitrovica e tėrė Kosova, Tetova, Tirana e arbėria, nuk do jem i kėnaqur poqėse edhe fitoj. Kur jam nė
situatė tė rėndė nė meē dhe dėgjoj mbėeshtetjen e vėellezėrve tė njė gjaku mė bėnė edhe mė tė fortė, kėtė mbėshtetje e kam pasur dhe do ta kem shpresoj. Kur dėgjoja Luan, Luan, besa besė-besėn e kemi dhėnė Luan Krasniqi kampion bote me u ba, vėrtetė trupi mė rrėnqethet dhe forca mė shtohej edhe mė e madhe. Flamuri ynė kombėtar valonte dhe sa bukur qė ndjehesha. Edhe mė 28 maj do kem shpresoj vėllezėr tė njė gjaku pėr mbėshtetje dhe kjo mbėshtetje do mė nevojitet shumė. Ju dua shumė dhe nuk do ju zhgėnjejė.

(mes titull) Vrasjet na dėmtojnė shumė. Nuk guxojmė tė shkojmė dy hapa mbrapa dhe njė para

Bota sot: Edhe njė pyetje, kėsaj here nė politikė. Si e shihni tė ardhmen e Kosovės, kur dita ditės situata po keqėsohet dhe po bėhen vrasje enigmatike. Si kampion europian i boksit dhe pretendenti numėr njė pėr titullin kampion bote, sa po na dėmtojnė kėto situata tė padėshirueshme?

Luan Krasniqi: Jam i bindur se ne shqiptarėt jemi paqėdashės dhe kėtė rrugė do ta vazhdojmė. Tek ēdo popull ndodhin gjėra jo tė mira. Vrasjet na dėmtojnė shumė. Nuk guxojmė tė shkojmė dy hapa mbrapa dhe njė para. Ne tė jemi tė fortė qė qėllimet tona ti realizojmė. Populli ynė me dekada ka qenė i pushtuar, por prapė se prap i kemi treguar botės sė qytetėruar se e duam lirinė dhe do punojmė pėr kėtė paqe. Familjarėve qė po humbasin mė tė dashurėve u shprehim ngushėllimet mė tė sinqerta nga zemra dhe tė mbahen gjakėftohtė duke pasur njė qėllim tė madh pavarėsinė e Kosovės. E kuptoj se nuk janė tė lehta tė pėrballohen kėto vrasje, por ata kriminel sigurisht se do tė dėnohen, pavarėsisht se nga janė dhe nga vijnė. Duhet tė jemi shumė tė kujdesshėm nė situata tė tilla. Kosova kudo nėpėr kancelaritė e botės po pėrmendet, jemi afėr pavarėsisė dhe pėr kėtė kemi sakrifikuar shumė dhe kam shumė besim se do ta fitojmė e armiqtė tanė mė pastaj do tė shohin se si do pėrparojmė me shtetin tonė dhe shumė shpejtė do tė jemi nė sofrėn e bashkimit eurpian. Kemi njė rini tė shėndoshė dhe kjo ėshtė shtylla mė kryesore e njė populli, pra rinia.

Bota sot: Mirupafshim dhe shumė urime datėlindjen.
Luan Krasniqi: Respekt dhe jeni tė ftuar nė kėtė meē.

Intervistoi:Dashnim HEBIBI

Gjumashja
28-05-05, 22:59
Urime Urimeeeee qe fitoj edhe sonte Luan Krasniqi urime shqiptar

Arb
29-05-05, 01:30
Urime Urimeeeee qe fitoj edhe sonte Luan Krasniqi urime shqiptar

Urime Luanit!

Me sa duket Krasniqi e nokautoj kundershtarin Amerikan ne rundin e 6-te.

Suksese Luanit ne mecet e ardhshme!

Arb
29-05-05, 02:11
Sipas burimeve te pa-konfirmuara, Krasniqi per here te pare u paraqit duke mbajtur ne dore Flamurin e Shtetit me te ri ne Ballkan - Dardanise.

Urime Luanit!

Urime Dardanise!

Rrnofte Pavaresia e Dardanise!

Vajza
29-05-05, 09:02
...Urime nga zemra LUANIT !!!!
Shume shume shume shuuuume i mire ka qen !!! bravooooo!!!

p.s
(ajo cka nuk me ka pelqy mbrem ishte qe ia vun ne shpin Luanit flamurin partik ,qe per mendimin tim nuk ishte e nevojshme ne ate moment edhe ate vend t'i hudhet krave nje flamur partiak, a nuk ishte mjaft ajo per ne qe nje boksier si LUAN ti mbroj ngjyrat e nje flamuri tjeter ??atye kishte vendin FLAMURI KOMBETAR - e jo partiak ....

Murgesha
29-05-05, 10:41
Luanit urime fitorja.
Mbrėmė ishte i mrekullueshėm.

Ps. Vajza kjo rubrikė nuk ėshtė pėr politikė por pėr sport.

Vajza
29-05-05, 11:19
p.s
murgesha---- E DI----

Vajza
29-05-05, 11:20
P S.
edhe aty ishte ndeshje sportive e jo partiake...

4ever
29-05-05, 11:34
Vajza, nese nuk e ke dite ai eshte flamuri i Shtetit te ardheshem te Kosoves. Nuk mund te ket dy shtete me nje flamur, kurse ky flamur eshte flamur Dardane.
Luanit ja uroj Fitoren poashtu edhe te gjithe shqipetareve urime, ishte nje prej meqeve me te mira te Luanit, urime , urime :lol:

Murgesha
29-05-05, 11:37
Tė nderuar pėr tė mos e bėrė kėtė rubrikė politike egziston njė temė mbi Luanin dhe Flamurin tek politika.
Ftoheni atje tė jipni mendimet e juaja.
Kėto shkrimet kėtu do tė fshihen tė gjitha.
Murgesha.

lazdrani
29-05-05, 11:41
Luan urime fitorja!!!


Luani qysh ne start ishte agresiv dhe me plote merite fitoi kundershtarin e tije qe shumica kishin pare ate si pakunkurrenc.Luani me ka gezuar nje qe ne gjuhen shqiptare tha:

JU PERSHENDES TE GJITHEVE,JU JENI ZEMRA IME...FLAMURI DARDAN ISHTE KUR KERKOI QE TA PREZENTON EDHE NE KANALET GJERMANE.

LUAN ZOTI TE BEKOFTE DHE SHUME SUKSES NE KARRIEREN TUAJ


LAZDRANI

progoni
29-05-05, 20:13
URIME

Pershendetje edhe TI Luan,
edhe ne te DUAM ty,
edhe TI per NE mbrem ishe tiktaku i zemrės SON.


URIME URIME

Gentiani
29-05-05, 22:54
Urime fitorja Luan Krasniqit nė meēin kualifikues pėr kampion botėrorė!

Luani dėshmojė se puna, stėrvitjet dhe angazhimi i tij sportiv e bėjnė tė pamposhtur dhe sfidues ndaj kundėrshtarėve tė fortė nė arenėn e boksit, siē ishte rasti i Lance Whitaker.

I dėshiroj suksese edhe nė tė ardhmen si dhe kurorėzimin e aktivitetit tė tij sportiv me brezin e kampionit botėrorė.

Naki
30-05-05, 18:17
Krenaria e Kombit Shqiptare ,Sportist Me name,njeri i dashur dhe i adhuruar jo vetem nga kombi shqiptare por edhe nga Nacionet tjera.
I Uroje nga zemra fitoren kundrejt Lance dhe Suksese te metutjesheme sportive.

Arb
30-05-05, 21:38
PRESIDENTI RUGOVA PERGEZON BOKSIERIN LUAN KRASNIQIN PER FITOREN MADHESHTORE

FITORJA E KRASNIQIT ESHTE NJE KONTRIBUT I MADH PER
PAVARSINE E KOSOVES

I nderuari Luan,

Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta dhe tė popullit tė Kosovės pėr fitoren Tuaj brilante nė meēin pėr titullin e kampionit botėror.

Kjo fitore, si dhe shumė fitore tė tjera Tuajat, ėshtė sukses i madh pė JU, pėr sportin tonė dhe pėr gjithė Kosovėn.

Kjo fitore ėshtė edhe njė kontribut Juaji i madh pėr pavarsinė e Kosovės dhe pėr afirmimin e saj. Eshtė edhe njė kontribut pėr Gjermaninė, pėr vendin qė Ju ka dhėnė mundėsi tė realizoni ėndėrrėn Tuaj sportive dhe kombėtare.

Do tė keni pėrkrahjen time.

Zoti Ju bekoftė!
Zoti e bekoftė Gjermaninė!
Zoti e bekoftė Kosovėn!

Dr. Ibrahim Rugova,
President i Kosovės.

Gentiani
30-05-05, 21:53
Intervistė eskluzive menjėherė pas fitores sė njė meēi kryesor, qė u zhvillua tė shtunėn i pretendentit kryesor pėr titullin kampion bote nė boks, Luan Krasniqi

Luan Krasniqi: Shtatori do tė jetė festė e dyfishtė me pavarėsi tė Kosovės dhe me fitoren time pėr kampion boteShumė i qetė, falėnderues pėr tė gjithė ata qė e kanė mbėshtetur, dy ditė pas njė meēi shumė tė rėndėsishėm, ku edhe fitoi bindshėm bashkėkombasi ynė Luan Krasniqi, dha njė intervistė eskluzive pėr gazetėn tonė, pėr tė na njoftuar mė pėrsėafėrmi me meēin e sė shtunės kur siē e pamė tė gjithė me njė goditje tė fuqishme nė raundin e gjashtė, e rrėzoi pėr toke kundėrshtarin e tij, cili shumė kishte folur dhe kishte prognozuar se do ta rrėzojė Luanin nė raundin e dytė.

Bota sot: Z.Krasniqi nė emėr tė gazetės kombėtare „Bota sot“, ju pėrgėzojmė kėtė fitore tė madhe. Dy ditė pas meēit si po ndjeheni?

Luan Krasniqi: Pėrshėndetje edhe juve si dhe gjithė stafit drejtues tė gazetės kombėtare „Bota sot“ dhe tė gjithė bashkėkombasve tė mijė. Fillimsht i falėnderojė edhe ata qė mė pėrkrahėn nė sallė, atyre nėpėr ambiente tė ndryshme dhe ata qė nuk kanė mundur tė jenė nė sallė nėpėr shtėpi. E di se i kam gėzuar tė gjithė bashkėkombasit e mijė kudo qė gjenden dhe do ti gėzojė edhe nė tė ardhmen. Kjo fitore ėshtė e vėllezėrve tė mijė tė njė gjaku tė njė gjuhe. Si gjithmonė pas njė meēi i gėzuar dhe duke mendar menjėherė pėr meēin e radhės, sepse kam deklaruar dhe po deklarohem, jam nė top formė dhe do tė jem atje ku duhet ta kem vendin, pėr titull kampion bote. Motoja ime ėshtė puna dhe jo bisedat nėpėr opinion. Ndjehem edhe pak i lodhur nga ushtrimet e mėdha qė i kam pasur dhe nga bisedat, prononcimet dhe intervistat e shumta nga e mbarė bota qė po i jap.

Bota sot: Edhe gjatė intervistave tė mė hershme, na keni thėnė se viti 2005 do tė jetė vit i titullit kampion bote. A do tė ndodh sė shpejti kjo gjė, kur dihet se jeni afėr kėtij titulli?

Luan Krasniqi: Shumė shpejt do tė jem nė meēi e ėndrrave tė mija, nė meēin final pėr kampion bote. Nė muajin shtator do tė ndeshem dhe do ti gėzojė edhe njėherė tė gjithėve, 10 milion bashkėkombasit e mijė kudo qė gjenden, si nė Mitrovicė, Junik, Preshevė, Pejė, Tetovė, Drenicė, Tetovė, Ēamėri, Arbėri, Turqi, Amerikė dhe kudo qė gjenden tė shpėrndarė nėpėr botė. Kam deklaruar dhe deklarohem, do tė pėrgatitem edhe mė shumė qė tė realizojė qėllimin tim. Vėrtetė jam afruar titullit pėr kampion bote, por kjo nuk do tė thotė se mbetem me kėto ushtrime, do tė shihni Luanin edhe mė tė pėrgatitur sepse sporti i boksit donė pėrkushtim, seriozitet dhe diciplinė. Viti 2005 do tė jetė kam thėnė edhe mė herėt me fitoren e titullit kampion bote dhe me pavarėsinė e Kosovės, ku populli im ka vuajtur me shekuj dhe do tė kurorėzohet me pavarėsi atėherė do tė ndjehem shumė i lumtur dhe do tė jem mė i lumturi nė botė. Shtatori, pra do tė jetė festė e dyfishtė me pavarėsi tė Kosovės dhe me fitoren time pėr kapion bote

Bota sot: Tė ndalemi nė meēin e sė shtunės. A mund tė na thoni, e keni pritur se do ta rrėzoni pėr toke kundėrshtarin aq shpejtė?

Luan Krasniqi: Respektoj tė gjithė sportistėt. Para ēdo meēi studioj ēdo imtėsirė tė kundėrshtarit bashkė me bashkėpunėtorėt e mijė dhe atėherė fillojė edhe pėrgatitjet finale. Shkallėn kryesore tė suksesit e arrita pėr nė meēin pėr titull bote dhe e shtuna padyshim do tė jetė e shėnuar pėr mua dhe pėr kombin tim dhe pėr historinė e boksit gjerman, kėtij shteti mik tė popullit tonė. Me punė nuk mungon rezultati. Isha i pėrgatitur pėr 12 meēe por kur e godita me tė djathtėn nė raundin e dytė, e pashė se do tė dorėzohej lehtė, por ashtu i matur dhe me diciplinė sportive e studioja gjithnjė dhe ashtu ndodhi shpejt kuptova se do ta rrėzojė. Kryesore isha i pėrgatitur. Thėnė shkurt e shqip, kur shihja flamurin kombėtar me shqiponjėn dy krenore, flamurin e Dardanisė dhe mijėra bashkėkombas, zemra mė freskohej gjithnjė. Por ishte pakė e rėndė kur dola nė ring, pengohesha nga shumė vėllezėr tė njė gjaku, i kuptoj tė gjithė qė dėshironin tė mė jepnin krahė dhe zemėr edhe mė shumė, por unė pengohesha dhe ishte njė imixh jo i mirė pėr spektatorėt e mediave vizulele. Kjo fitore po e them edhe njėherė ėshtė meritė e bashkėkombasve tė mijė. Kundėrshtari im me goditjet e mia e pa se nuk do ta ketė tė lehtė dhe nuk duhen fjalė nė ring, tani shihej puna dhe u pa.

Bota sot: Ata boksierė qė po ndeshen me Ju po flasin mė herėt nėpėr konferenca pėr shtyp se do tė fitojnė kundrejt jush dhe nė fund nė meē po e puthin podiumin duke u rrėzuar nga grushtat e tu. Cila do ishte fjala jote pėr ata qė e kanė ndėrmend me tė dal nė dy luftim?

Luan Krasniqi: Punė dhe vetėm punė serioze me gjithė respektin ndaj sportit tė boksit. Edhe kur luftoj mundohem tė jem sa mė objektiv dhe i hapur. Edhe pse kanė folur shumė pėrpara kėtij kundėrshtarit tė fundit nėpėrmes mediave, se do ta shihni Luanin tė shtirė, unė isha i qetė dhe ushtroja, ka ku shihem se kush jam dhe kush do tė jetė ai. Ata qė e duan sportin, e mira tė mirės ėshtė tė mos flasin, por vetėm tė fletė fitorja dhe kur kundėrshtari im u rėzua pėr toke.

(mes titull) I ndjeri Maks Shmeling dėshironte qė sa tė jetė gjallė tė fitojė kėtė titull, por dėshira e tij do tė realizohet edhe pse nuk ėshtė nė mesin tonė

Bota sot: Kujt ia kushtuat mė shumė kėtė fitore?

Luan Krasniqi: Kėtė fitore ia kushtova bashkėkombasve tė mijė kudo qė gjenden, familjes sime dhe tė gjithė atyre qė mė duan. Nė kėtė rast kam edhe shumė emocione pėr njė legjendė tė boksit, tė njė miku tė mirė, i cili mė pat thėnė: „Luan nuk guxon tė presėsh, por tė ecėsh edhe mė shpejt, sepse je shumė i nderuar dhe sportist i mirė. Pėrkushtohu punės se e meriton titullin e kampionit tė botės. Shpresojė se do tė jem boksieri i parė shqiptar qė do tė kurorėzohem me titullin e kampionit botėror. Dueli pėr titullin nė konkurrencėn VBO, tė cilin mbanė amerikani Lejmon Breuster, do tė zhvillohet me 28 shtator - nė 100 vjetorin e lindjes sė legjendės gjermane tė boksit Maks Shmeling, i cili vdiq nė shkurt tė kėtij viti. Shmeling ishte kampioni i vetėm gjerman nė kategorinė e rėndė. I ndjeri Maks Shmeling dėshironte qė sa tė jetė gjallė tė fitojė kėtė titull, por dėshira e tij do tė realizohet edhe pse nuk ėshtė nė mesin tonė. Pushoftė I qetė trupi I tij, I njė legjende tė boskit. Zotėri Maks Shmellingg thoshte se Gjermani ka shpresė tek ti Luan dhe do ta fitosh. Kam emocione qė nuk e kam kėtė mik nė meēin final. Si tė mos ia dedikoj kombi tim, qė mė ka pėrkrahur dhe mė pėrkrah. Keni qenė tė mrekullueshėm dhe kur dėgjoja shqip qė salla gumėzhonte, u bėhesha edhe mė i fortė. Ju dua shumė dhe nuk do ju zhgėnjejė asnjėherė.


Bota sot: Cila ishte gjendja shpirtėrore e juaj pas fitores dhe kur ndėrkombėtarizove flamurin e shtetit tė Kosovės para miliona teleshikuesve?

Luan Krasniqi: Flamurin kombėtar e kam nė zemėr dhe shpirt, nė ēdo pikė tė gjakut qė ecė nėpėr trup dhe do ta kem gjithmonė. Pėr kėtė pyetje nuk do tė pėrgjigjem edhe gjatė. Shpresojė se do tė kuptojnė tė gjithė dhe e di se pavarėsinė e Kosovės e dėshiron ēdo kush nga ne qė flet shqip dhe qė ka gjak shqiptari. Me kėtė rast edhe unė si sportist, u mundova qė bėjė diēka mė shumė qė na takon ēdo kujt. Pėr kėtė do tė flasim ndonjėherė tjetėr.


Bota sot: Pas meēit ku e festuat fitoren?

Luan Krasniqi: Fitoren e festova me bashkėkombasit e mijė dhe mė pastaj edhe me tė gjithė qė mė ndihmuan dhe mė ndihmojnė. Nuk jam larguar shumė larg sallės ku u zhvillua meēi, shumė afėr e kam festuar dhe do ta festojmė dhe kanė tė drejtė tė gjithė ta festojnė. Ju dua tė gjithėve dhe do ju dua gjithmonė.

Bota sot: Keni ruajtur diēka interesante pėr tė thėnė pėr gazetėn tonė, kur jeni bombarduar nga media tė ndryshme pas meēit?

Luan Krasniqi: Si gjithmonė ruaj pėrshėndetjet mė tė sinqerta. Kam respekt pėr gazetėn kombėtare „Bota sot“, ku edhe Ju keni dhėnė kontributin qė ju ka takuar, pėr kėtė ju jem shumė mirėnjohės. Ju lumtė. Ndjejė kėnaqėsi kur edhe flas pėr gazetėn kombėtare „Bota sot“. Gjithmonė do tė jem i gatshėm pėr ju dhe gjithė stafin drejtues. Ju kam thėnė edhe para meēit se do tė luftojė me zemėr dhe do ti gėzojė tė gjthė dhe ashtu ndodhi. Aktualet i keni marrur dhe kjo ėshtė shpejtėsi e eksluzivitetit tė gazetarit. Respekt.

Bota sot: Z.Krasniqi, si jeni ndjerė kur shihni mbėshtetjen e mijėra bashkėkombasve nė sallė?

Luan Krasniqi: Pėrbesė shumė i lumtur. Ndjehesha mė i gėzuari dhe e dija kėtė mbėshtetje. Flamuri kuq e zinjė dhe i Dardanisė valonte, a ka mė gėzim se kjo. Dora nė zemėr, kėta bashkėkombas mė dhanė guxim edhe mė shumė dhe energji. E tėrė Stuttgarti ka qenė shqip dhe vetėm shqip ėshtė folur.

Bota sot: Ishte nė nivel mbėshtetja e bashkėkombasve tanė?

Luan Krasniqi: Ju tashė edhe mė lartė. Ne jemi tė dashur dhe duhet tė jemi edhe mė tė bashkuar. Tė pėrkrahim ata qė punojnė dhe nuk flasin shumė. Mbėshtetja ishte shumė nė nivel dhe jam shumė i gėzuar qė kam kėtė mbėshtetje dhe nuk do t'ju zhgėnjej asnjėherė.

Bota sot:Na thoni ju lutem, pas meēit patėt ndonjė bisedė me kundėrshtarin tuaj Whitaker, i cili siē dihet para meēit shumė ka folur dhe kishte pritur grushtin e fortė nga ju?

Luan Krasniqi: Me kundėrshtarin nuk kam pasur mė takim. Fitoren ma uroi me kėto fjalė: „Urime dhe e keni merituar“. A ka mė mirė se ta mundėsh ate qė flet shumė para meēit. Pra kėtu ėshtė nė pyetje puna dhe dėshira dhe mbėshtetja e vėllezėrve tė njė gjaku.

Bota sot: Planet e juaja dihen, por kur do ta keni meēin e radhės pėr kampion bote dhe do tė ndryshoni strategjinė e ushtrimeve apo do tė jetė si deri mė sot?

Luan Krasniqi: Plani kryesor ėshtė momentalisht tė bėjė njė pushim tė shkurtėr dhe ti kthehem punės. E dua punėn dhe mė besoni se me shpirt do tė ushtroj qė tė jem i gatshėm pėr meēin e mundshėm nė shtator pėr kampion bote. Mė 28 shtator - nė 100 vjetorin e lindjes sė legjendės gjermane tė boksit Maks Shmeling, i cili vdiq nė shkurt tė kėtij viti, shpresoj se do tė kem meēin pėr titull kampion bote dhe do ja kushtoj kėsaj legjendeje dhe kombit tim tė dashur Ilir. Pra shtatori afrohet dhe Luani do tė jetė edhe mė i pėrgatitur. Grushtat do jenė edhe mė tė fortė, por me punė dhe vetėm punė.

Bota sot: Shumė suksese dhe ju faleminderit. Shpresojė se para meēit pėr titull bote do tė takohemi dhe do kemi prap njė intervistė rreth pėrgatitjeve?

Luan Krasniqi: Gjithsesi. Ju e dini se edhe kur isha duke ushtruar, pėr pak kohė jam ndalur dhe ju kam dhėnė pėrgjigje. Kam respekt dhe ju uroj punė tė mbarė drejt pavarėsisė sė Kosovės dhe njė bashkimi edhe mė tė fortė mbarėkombėtarė.


Intervistoi: Dashnim HEBIBI

Arb
30-05-05, 21:57
Boksieri shqiptar nė raundin e 6-tė me nokaut mund amerikanin Lance Whitaker
Krasniqi ul nė tokė malin Whitaker

Luan Kransiqi i janė dashur vetėm 6 raunde pėr tė thyer amerikanin Whitaker. Ai u ndesh mbrėmė nė orėn 23.00, nė sallėn "Hans Martin Schleyer" tė Shtutgartit, me amerikanin Lance Whitaker, pėr eliminatoren drejt titullit botėror tė federatės WBO. Dueli Krasniqi-Whitaker ėshtė paraprirė nga njė incident. Gjatė peshimit stafet e dy boksierėve janė pėrfshirė nė njė debat tė ashpėr, i cili ka degjenuruar nė sherr, aq sa Whitaker nuk ka denjuar as t'i japė dorėn Krasniqit kur ky i fundit ia ka drejtuar pėr tė bėrė paqe. Dueli ka filluar i qetė nė raundin e parė ku Krasniqi mė shumė ka qėndruar nė poziozion mbrojtjeje duke studiuar kundėrshtarin. Nė raundin e dytė Whitaker merr njė faull pėr gjuatje tė gabuar nėn brez. Dueli ėshtė zhvilluar i ashpėr. Nė raundin e 4-rt pėrsėri Whitaker merr faull pėr goditje nėn brez.
Por nė raundin e 6-tė Krasniqi gjuan me tė djathtėn e tij duke e rrėzuar nė tapet "Malin Whitaker". Njė nokaut i pastėr qė i jep fitoren Krasniqit dhe i hap rrugėn pėr tė sfiduar titullin botėror qė mbahet nga njė tjetėr amerikan Lamon Brawster.

Shqiptari nga Juniku, qė garon pėr Gjermaninė, ishte i sigurt dhe dėshironte fitimin e titullit pėr tė realizuar synimin e tij drejt kurorės botėrore, qė aktualisht mbahet nga amerikani tjetėr, Lamon Brewster. "Pas duelit me Whitaker-in me pret njė ndeshje pėr titull botėror. Kjo ėshtė, natyrisht, gjėja mė e rėndėsishme pėr mua. E kam thėnė gjithnjė se ėshtė ėndrra ime qė ta sjell titullin botėror nė Gjermani. Whitaker-i ka 18 fitore nga 24 fitoret e tij nė 2 raundet e para. Ai ishte i rrezikshėm. Ai bokson nė stilin amerikan. Unė nuk rashė pre e presionit dhe nuk u dorėzova pėr asnjė moment." Whitaker-i ishte 10 kg mė shumė se Krasniqi, i cili ishte 105 kg pas peshimit, ndėrsa Whitaker 115 kg.

"Ai kishte peshė mė tė madhe dhe i duhej mė shumė oksigjen. Besoj se pėr tė ndeshja ishte po aq e vėshtirė sa dhe pėr mua,"- ka deklaruar Krasniqi. Krasniqi ėshtė dhe mė i shkurtėr se Whitaker-i, por kėtė ai e sheh si favor. "Boksieri mė i shkurtėr ka disa mundėsi mė shumė. Sė pari, shpejtėsinė. Synimi im ishte ta kaloja shpejt distancėn ndaj kundėrshtarit. Kjo bėri qė kundėrshtari tė reagonte mė vėshtirėsi." Epėrisa e Whitaker-it ishte pikėrisht boksimi i tij i fortė nė raundet e para. Kėtė e ka pranuar edhe vetė Krasniqi nė deklaratat para duelit.

Pėr duelin e mbrėmshėm, shqiptari Krasniqi ka bėrė njė stėrvitje intenisve sa nė Amerikė dhe Gjermani, sidomos 2 muajt e fundit. Kundėrshtari i tij, Lance Whitaker, iu deshėn 4 muaj pėrgatitje pėr ndeshjen ndaj Luan Krasniqit. Ai punoi sėrish me skuadrėn e trajnerėve tė drejtuar nga Stacey McKinley (ish-trajneri i Mike Tyson-it) sidomos nė anėn e kondicionit fizik dhe teknologjisė sė luftimit. Whitaker-i mbush 33 vjeē sot, njė ditė pas ndeshjes dhe dhurata e Luanit pėr ditėlindjen e tij ishte "KO". Nė javėn e kaluar, trajneri i Whitaker-it, e kishte nxehur atmosferėn me parashikimin se "mes raundit tė dytė dhe tė pestė Krasniqi do tė bjerė nė tapet." Por Krasniqit i pėlqen boksimi i shpejtė i Whitaker-it dhe para duelit pati deklaruar se do tė ndeshej nė stilin e Muhamed Aliut: "Si mund tė mė rrėzosh, kur nuk mund tė mė kapėsh dot?".


Skeda personale
Emri: Luan
Mbiemri: Krasniqi
Ditėlindja: 10.05.1971
Shtatlartėsia: 1.92 metra
Pesha?tip: 105 kg
Vendlindja: Junik, Kosovė
Vendbanimi: Rottweil, Gjermani
Nėnshtetėsia: gjermane
Gjendja civile: beqar
Idhulli nė boks: Muhamed Ali, Lenoks Ljuis
Trajneri: Torsten Schmitz
Titujt: Kampion i Gjermanisė nė peshėn e rėndė 2001?2002, Kampion i Europės nė peshėn e rėndė 2002, 2004, 2005
Titujt si amator: Kampion i Gjermanisė, Kampion i Europės 1996, Nėnkampion i botės 1995, medalje e bronzit nė Olimpiadėn e Atlantės 1996;
Ndeshjet si profesionist: 27 fitore, 1 barazim, 1 humbje.

Emri: Lance
Mbiemri: Whitaker
Ditėlindja: 29.05.1972
Shtatlartėsia: 2.03 metra
Pesha: 115 kg
Vendlindja: Granada Hills, California, SHBA
Vendbanimi: Van Nuys, California SHBA
Nėnshtetėsia: Amerikane
Trajneri: Stacey McKinley
Nofka: Mali (Mount)
Titujt: Kampion i Botės nė ĖBO e NABO, Kampion i EBC pėr Amerikėn Kontinentale;
Ndeshjet si profesionist: 29 fitore, 1 barazim, 2 humbje;

Arbėri
31-05-05, 16:29
http://www.zdf.de/ZDFde/img/29/0,1886,2498045,00.jpg http://www.zdf.de/ZDFde/img/10/0,1886,2498058,00.jpg http://www.zdf.de/ZDFde/img/12/0,1886,2498188,00.jpg http://www.zdf.de/ZDFde/img/14/0,1886,2498062,00.jpg

http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a084.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a084.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a084.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a084.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a084.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a084.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a084.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a084.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a084.gif http://www.cosgan.de/images/more/bigs/a084.gif

Arb
01-06-05, 14:51
Kampioni i botės nė boks, Klitēko, pranon sfidėn e shqiptarit Krasniqi

Trajneri i ukrainasit, Sdunek, flet pėr sfidėn e ardhshme. Takimi mund tė zhvillohet mė 29 korrik

Autori i Lajmit: Albi Serani
SHTUTGARD – Njė javė mė parė Luan Krasniqi ka hedhur “dorashkėn” nė adresė tė Vitali Klitēkos pėr t’u ndeshur pėr titullin botėror tė boksit nė peshat e rėnda. Dhe dje, mbėrrin njė pėrgjigje pozitive nga grupi qė drejton kampionin botėror. Klitēko pranon sfidėn me shqiptarin Krasniqi, i cili bokson pėr ngjyrat e Gjermanisė.

Trajneri i boksierit ukraninas, Fric Sdunek, deklaroi dje pėr revistėn gjermane “Box” se Klitēko ėshtė gati qė tė ndeshet me Krasniqin. Ai ka shtuar gjithashtu se tashmė kanė nisur bisedimet ndėrmjet menaxherėve nė tė dy kampet pėr tė sqaruar shumė ēėshtje tė organizimit, njė prej mė tė mėdhenjve nė botė.

Kėshtu, duhet vendosur se nė cilėn arenė do tė zhvillohet takimi dhe se sa do tė jetė shpėrblimi pėr dy boksierėt. Megjithatė, duket se diēka ka hyrė nė rrugė tė mbarė. Pak ditė mė parė, nė njė intervistė, kosovari Krasniqi shprehu dėshirėn pėr t’u ndeshur me njė prej kampionėve aktualė tė botės, ndėr tė cilėt ėshtė edhe Klitēko.

“Krasniqi njė boksier i fortė”

Nė intervistėn qė ka dhėnė pėr “Box”, trajneri i ukrainasit Klitēko, Sdunek, ka dhėnė njė vlerėsim maksimal pėr Luan Krasniqin: “Boksieri gjerman (Krasniqi) ėshtė shumė i fortė, ka goditje tė rėnda dhe lėviz shumė nė pistė. Diēka tė tillė e tregoi nė takimin e tij tė fundit pėrballė Sinan Samil Sam, tė cilit i rrėmbet titullin e Kampionit tė Evropės, tė cilin e kishte lėshuar pak muaj para kėtij takimi”, ėshtė shprehur ish-boksieri i njohur gjerman, i cili ka qenė edhe trajner pėr disa kohė i “grushtit bavarez” Aksel Shulc.

Vitali Klitēko nuk lėviz shumė nė arenė, duart nuk i manovron shpejt, por ka njė teknikė tė shkėlqyer goditjeje dhe mbrojtjeje. Klitēko e ka nisur karrierėn e tij nė kohėn kur Ukraina ishte pjesė e Bashkimit Sovjetik. Nė fund tė viteve ’80, Vitali sė bashku me tė vėllanė, Vladimirin, arritėn tė shpalleshin kampionė tė federatės.

Pėr vite me radhe, edhe pas shpėrbėrjes sė ish-Bashkimit Sovjetik, Vitali ruante hegjemoninė e tij mbi boksierėt e tjerė rusė. Mė pas, duke luajtur pėr ngjyrat e Ukrainės, ai arriti rezultate tė larta, deri sa nė vitin 2002 u shpall kampion bote nė peshat e rėnda.

Sfida e Krasniqit

Luan Krasniqi pėr vite me radhe po bokson pėr ngjyrat e Gjermanisė. Qė nė fillimet e karrierės sė tij, kosovari gjithė muskuj ka deklaruar se do tė arrijė tė luftojė pėr titullin kampion bote. Por, vetėm pasi ka fituar trofeun evropian ai mund tė pėrballet pėr titullin madhor. Dhe tashmė kushtet pėr Krasniqin janė pjekur. Pak muaj mė parė ai rimori trofeun evropian, pėrballė turkut Samil Sam.

Njė javė mė parė, nė njė intervistė pėr “Epoka e Re”, Krasniqi deklaroi se ėshtė gati tė synojė trofeun botėror. “Gjithnjė mendoj se kam potencial qė tė arrij deri te titulli i kampionit botėror, por gjėrat kanė ndryshuar. Lenoks Luis tani ka mbaruar karrierėn e vet, Klitēko nuk e di as vetė se sa do ta zgjatė karrierėn dhe se kur do tė boksojė pėrsėri.

Me tė gjithė kampionėt qė janė nė fuqi po tė mė jepet rasti, qė nesėr do tė boksoj pėr titull tė botėrorit dhe kam besim se do tė triumfoja, por duhet pritur rastin dhe duhet ta mbaj atė qė e kam fituar”, deklaroi Luan Krasniqi nė intervistėn e tij. Por, tashmė gjėrat kanė lėvizur dhe njė ndeshje Krasniqi-Klitēko ėshtė e realizueshme. Ndoshta mė 29 korrik tė kėtij viti? Do tė ishte zgjidhja mė e mirė pėr kosovarin, pasi edhe fizikisht ėshtė nė gjendje tė shkėlqyer.

Gentiani
03-08-05, 19:24
Luan Krasniqi bokson mė 28 Shtatorė kundėr Lamon Brewster pėr titullin e kampionit botėrorė

Ka katėr javė qė shikimi i ish kampionit europian nė kategorinė rėndė Luan Krasniqit ēdo mėngjez nuk largohet nga plani i trajnimit, tė cilin ia dha trajneri i tij nga Berlini Torsten Schmitz. Ka katėr javė qė bokseri 34 vjeēarė profesionist punon pėr ėndėrrėn e tij tė madhe dhe atė mundet ta realizojė me 28 Shtatorė nė Hamburg.

Nė 100 vjetorin e lindjes sė legjendės sė boksit dhe tė vetmit kampion botėrorė gjerman Max Schmeling, do tė boksoj Luan Krasniqi nė Color Line Arena kundėr mbrojtėsit tė titullit tė kampionit botėrorė nė WBO Lamon Brewster nga SHBA-tė.

Biletėn hyrėse pėr kandidat tė titullit tė kampionit tė Botės Luan Krasniqi e siguroi me 28 Mai nė Stutgart gjatė boksimit senzacional duke e mundur favoritin e lartė Lance Whitaker nė raundin e gjashtė me nokaut. Ai meē ishte vendosur nga WBO si meē eliminatorė pėr titullin e kampionit, edhe pse amerikanėt dhe vehtė WBO prisnin dhe kanė qenė tė bindur pėr duelin mes Lamon Brewster dhe Lance Whitaker. Luani fillon me trajnimin me 8 gusht nė Berlin dhe pastaj nė Rottweil.

Pėr promotorin e Luan Krasniqit, Klaus Peter Kohl 28 shtatori do tė hyjė nė historinė e boksit. „Ky nuk do tė jetė vetėm luftimi i vitit. Pėr simpatizuesit e Luanit do tė jetė shumė mė shumė. I mbetet grushtave tė Luanit tė pasojė hapave tė Max Schmeling dhe jam shumė krenarė, qė deri tani ia kemi dalur “.

Brewster nė Prill tė 2004 nė Las Vegas me njė KO fitoi titullin e kampionit tė botės kundėr Wladimir Klitschkos dhe atė e mbrojti dy herė. » ėshtė e vėrtetė se 28 shtatori ėshtė njė ditė e veēantė, por askush nė Gjermani nuk guxon tė besojė, qė unė nuk do tė fitojė pėr kėtė. »

Krasniqi: » tė gjithė nė kategorinė e rėndė ka mundėsi tė munden, e gjithashtu edhe Brewster«.

Max Schmeling para 75 viteve nė New York me fitoren kundėr Jack Sharkey nga SHBA ishte boksieri i parė dhe i vetėm gjerman kampion bote nė boks nė tė gjitha klasėt.

Gentiani
22-08-05, 22:11
Edhe njė informacion tjetėr nga boksi dhe lidhur me meēin e boksit Krasniqi-Brewster.


Para meēit Krasniqi - Brewster nė program bokson edhe njė shqiptar tjetėr nė kategorinė e rėndė, i cili ėshtė edhe mik i Luanit. Ėshtė fjala pėr bokserin shqiptarė „Albanischer Tyson“ - Nuri Seferi nga Zvicra i cili bokson kundėr ukrainasit Taras Bidenko, njė kundėrshtarė i fortė i cili vjen nga i njėjti klub garues ku garon edhe Luani - Universum Box Promotion.

Nė rast tė fitores sė tij, atėherė ai do tė jetė shqiptari i dytė qė do tė boksoj pėr Universum Box Promotion nė Gjermani.


http://mitglied.lycos.de/albaboxer/titel2/Nuri004.JPG

AXHA
28-09-05, 14:56
Selam pej meje.
Ishalla tprihet e mara oooooooo shum i neruemi Luan edhe sonte e na gzon jarabi allah ati i kofshim fal.

Dilaver
28-09-05, 17:53
Kam njė parandjenjė se do tė fitoj edhe kete luftė Luani jonė.

Guri i madh
28-09-05, 19:04
luani do te fitoj me nakaut ne runden e 7 kundershtari i luanit esht me i shkurt edhe nuk ka forc me boksue gjat

Murgesha
28-09-05, 22:43
luani do te fitoj me nakaut ne runden e 7 kundershtari i luanit esht me i shkurt edhe nuk ka forc me boksue gjat

Kėshtu patėm qejfin ne por....

Megjithatė ishte meē i bukur.

ARVANITI
28-09-05, 22:45
U mund me nokout ne raundin e 8.

Deri para ketij raundi, per mendimin tim, ishte ne avantazh, por u shperqendrua ne te tetin.

:( :cry: :cry:

28-09-05, 22:59
U mund me nokout ne raundin e 8.

Deri para ketij raundi, per mendimin tim, ishte ne avantazh, por u shperqendrua ne te tetin.

:( :cry: :cry:

Met vertet ishte duker arritur nje rezultat te mir por cte besh keshtu paska qen qe te humbe :cry: :cry: :cry:

Gentiani
29-09-05, 00:10
Luan Krasniqi, pėrkundėr humbjes qė pėsoi, e dėshmoi se ėshtė bokser i cili ka kapacitet tė boksojė nė nivelin e kampionatit botėrorė. Mos harroni se edhe legjendat e boksit si Ali, Lewis dhe shumė bokserė tjerė me famė kanė pėsuar humbje, disfata, suksese e fitore.

Pėr mendimin tim, edhe pse Luani e humbi meēin i tregoi kundėrshtarit tė tij, se nuk e ka tė lehtė ta mund si shpresonin ne njė nokaut nė raundin e dytė.

Rrespekt pėr gjithė atė nivel sporti dhe shpirt luftarak qė tregoi ndaj kundėrshtarit tė tij, i cili edhe ish kampionin e WBO Klitschko e patė nokautuar nė raundin e pestė.

Humbja e Luanin ėshtė e pėrkohshme, por mendoj qė ai me kėte ka fituar simpatinė e simpatizantėve tė tij, por edhe tė promovuesve tė tij, tė cilėt janė bindur qė Luani ka kapacitet tė boksojė nė arenat e kampionateve botėrore.

Dulia
29-09-05, 00:41
A bre keq e hanger, edhe pse ja kam pas frigen se do te humb, gjat mecit me la pershtypje se do te fiton.

Arb
29-09-05, 05:51
Nuk e di se a eshte ndier si fitimtar Brewster...

Ate nuk e mbanin kembet pasi referi sinjalizoj fundit e mecit (fitoren e tij). Ai nuk e morri veten as gjate kohes kur pritej te tregonte gezimin e tij per kete fitore. Bile iu deshte ndihma e stafit te tij per ti ngrene duart larte ne shenje fitoreje. E po ashtu atij iu dasht ndihma edhe gjate largimit te tij nga arena e boksit.

Luani beri ate qe beri. Fitoj jo me pak se 8 runde. Merrte pike ne shumicen e gjuajtjeve te tij mbi kundershtarin. Mahniti qetesia e tij. Trimeria e tij. Mjeshteria e tij. Niveli i larte prej nje sportisti. Fisnikeria e tij Shqiptare e treguar gjate mecit.

Edhe perkunderve sjelljeve jo-sportive te Brewser, ai arriti te merr veten, dhe te kunderpergjigjej suksesshem.

Shkurt ai u tregua edhe nje here si nje personalitet i madh. Nje Ambasador i Kombit Shqiptar ne bote. Pa hamendur le te mburremi me Luanin!

Pas ketij meci duhet kerkuar REVANSH.

Nuk besoj se Brewser, apo kushdo Boksier tjeter te ishte, do te ndihej se vertete ka mbrojtur titullin perballe Luanit. Brewser e din kete. E dine edhe te gjithe qe kishin rastin te percjellin kete mec.

Le te shpresojme ne nje REVANSH...

Dilaver
30-09-05, 08:46
Brewster mendon se Krasniqi meriton qė sėrish tė boksojė pėr titullin e kapionit botėror

Luani do tė kthehet

Luan Krasniqi dėshmoi nė Hamburg se mund tė matet me boksierėt mė tė mirė dhe kampionėt. Deri nė fundin e raundit tė tetė, Luani ishte nė rrugėn mė tė mirė pėr t'i bėrė realitet ėndėrrat e tija dhe pėr tė realizuar premtimin e dhėnė legjendės gjermane tė boksit, Maks Shmeling, se titullin e kampionit do ta kthejė nė Gjermani.

Luani ishte nė epėrsi

Kundėrshtarit i jepte goditje tė sakta dhe tė forta. Rreth 15.000 shikues - shqiptarė, gjermanė dhe adhurues tjerė tė boksit - nė arenėn e Hamburgut krijonin njė atmosferė tė jashtėzakonshme. Nga tė gjitha anėt kėmbonte emri i Luanit.

Ishte kjo njė reklamė e boksit, njė mjeshtėri e vėrtetė ku kėnaqeshin shikuesit dhe e gjithė prominenca e mbledhur pranė ringut. Por njė moment pakujdesie bėri qė 32 vjeēari Bruster, ta plasojė njė goditje tė fuqishme, me tė cilėn hodhi pėr tokė Krasniqin e tronditur. Vetėm gongu e shpėtoi qė ndeshja tė mos pėrfundojė menjėherė. Megjithatė, kėtu filloi fundi i ėndėrrave tė Luanit dhe miliona adhuruesve tė tij. Por ai edhe njė herė mbledh fuqitė.

Nė raundin e nėntė

Nė raundin e nėntė, pason njė shkėmbim i jashtėzakonėshėm i grushtave tė fuqishėm. 34 vjeēari i lindur nė Junik tė Kosovės, i cili tani bokson nėn flamurin gjerman, mundohet me tė gjitha forcat tė kthehet nė duel. Por Bruster ishte i pamėshirėshėm. Luani ishte jashtėzakonisht i dėshpėruar.

"Unė jam pėrgatitur pėr kėtė duel shumė dhe nuk di ēfarė tė them. Kam dashur tė fitoj dhe qė mė nė fund ta kthej titullin e kampionit nė Gjermani. Nuk ia dola dhe pėr kėtė mė vjen shumė keq. Kam besuar se do tė bėhem kampion, por pas goditjes nė raundin e tetė nuk dija se ku isha", thotė ai.

Luan Krasniqi, megjithatė beson se me sukses do tė kthehet nė ring dhe nuk harron tė falėnderoj shikuesit dhe adhuruesit e tij.

"Ju faleminderit dhe mė vjen shumė keq pėr humbjen. Shpresoj se herėn tjetėr do t'ua dhuroj njė fitore."

Nė kėndin tjetėr, Bruster ngre duart lart. Por nė dalje nga ringu, dy vetė e mbajnė pėr krahė. Ecė ngadalė me hapa tė rėndė, por edhe me rripin e kampionit mbi supe. Pas duelit tė dėshpėruar ishin edhe shumė shqiptarė me tė cilėt bisedova. Megjithatė ata thonė se Luani ka boksuar si burrat dhe shprehen tė bindur se sėrish do tė ketė shansin ta marrė titullin e kampionit tė botės.

Luani do tė marrė njė shans tė ri tė bėhet kampion

Se Luani do tė ketė njė shans tė ri tė bėhet kampion beson edhe shefi i Boks Universum Promotion, Klaus Peter Kohl i cili mė thotė: "Po natyrisht, sepse Luani kohėt e fundit nga secili duel ka dalė mė i mirė." E bindur pėr kthimin e Luanit nė rrugėn e suksesit shprehet edhe kampionja botėrore nė boks Regina Halmig. "Pas asaj qė ka treguar sonte, me siguri qė me Luanin duhet llogaritur sėrish. Besoj se do ta ketė kėtė shans."

Me fjalė shumė tė zgjedhura pėr kundėrshtarin e tij shprehet edhe kampioni Bruster. Ai mendon se Luan Krasniqi mund tė matet edhe me shumė boksirė tė njohur nė Amerikė. Pas kėndelljes, diku nga ora dy e natės, zbret nė njė parti ku ishte mbledhur e gjithė prominenca e boksit gjerman dhe shumė sportistė tė tjerė. Mė shumė se njė orė fotografohet me adhurues boksi dhe jep autografe.

Nė diskotekėn e errėt nė sy mbanė syze dielli, pėr tė mos u parė "kujtimet" e marra nga Luani. Nė njė bisedė tė shkurtėr mė thotė se as vet nuk e ka pritur njė rezistencė kaq tė fortė tė Luanit. Ai mendon se Luani meriton qė sėrish tė boksojė pėr titullin e kapionit botėror.

Bleona
30-09-05, 08:55
heyyyyyy oooo dilaver ti a komentator je aaaaaaa?????? :wink:

Dilaver
30-09-05, 09:02
O e nderuara Bleona, jo bre nuk jam komentator, por po mundohem me u kendell, po them me u kendell se prej momentit kur ra ne dysheme Luani aq rėnde e kam perjetuar humbjen e tij sa qe nuk mund te gjej fjal per tė shprehur deshprimin.

Nė ate moment qe pesoi ate goditje tė rėnde Luani e kam pa edhe fillimin e fundit te karrierės se tij, por dhashtė Zoti e une te jem gabim.


Dilaver

Bleona
30-09-05, 09:16
hishalla kthehet ne ring prap e vashdon boxin!!!!

se une jam fan imath!!!! :wink:

jamkon ti ra shkellem televisies kur epash se hupi :(

AXHA
30-09-05, 12:20
O e nderuara Bleona, jo bre nuk jam komentator, por po mundohem me u kendell, po them me u kendell se prej momentit kur ra ne dysheme Luani aq rėnde e kam perjetuar humbjen e tij sa qe nuk mund te gjej fjal per tė shprehur deshprimin.

Nė ate moment qe pesoi ate goditje tė rėnde Luani e kam pa edhe fillimin e fundit te karrierės se tij, por dhashtė Zoti e une te jem gabim.


Dilaver
-------------------------------------------------------------------------------------
Shum selam pej meje shum i neruemi Dilaver.
Paj vallahi bilahi tallahi edhe AXHS shum ran i ka ardh qi ska ku shkon manenaj,pooooo kjo asht kan ran per tshnoshtit e jo ma per AXHEN qi seka bash shneten qysh duhet me pas,veq ishalla tjeter here nuk shlirohet para vakti si ksihovi e ruhet ma shum,se boll ngat e ka pas me kan maj pari i dynjas.
Veq kur ta kthejsh ntjetren an tej nqat dakik maj mier ke,eeeeee ishalla jet veq me ksihovin me ra ntok,e ishalla nuk e hup besimin nvete,me demek mos me ja menue vetes qi bjen ntok ma.
Mier u njefshmi ngazmenet qi vin pej shum tneruemit Luan.

Tomori
30-09-05, 15:10
Euuuu me va thane te drejten Luani me ka bere shum nervoze...
qysh bre mos me tardhe inati...
...Luani yne shtat runda radhasi kishte totalishte kontrollin ne meq..
...me dukeshte tamam si Muhamed Aliu.,.ndjeja gzim te madhe..
.e tashe ne runden e tet me befasoi...kundeshtari tije as kembet nuk e mbanin por dual fitimtare...
...boll mka ardhe inati...qat nat nuk kam flejte dy pako cigare i kam pire prej inatit... :cry: :evil:

Arb
01-10-05, 05:14
Lamon Brewster i premton revanshin Luan Krasniqit
E Premte, 30 Shtator 2005

Luan Krasniqi ka dashur ta vazhdonte ndeshjen per titull bote ndaj Lamon Brewster-it, por ka qene trajneri i tij, Torsten Schmitz, qe e nderpreu luftimin. "Une po e shikoja, qe Luani kishte probleme qe ne raundin paraardhes (te 8-in), - thote Schmitz, - sidoqofte, Luani donte te vazhdonte dhe une doja ta respektoja vendimin e tij, por ne fund, ai nuk ishte ne vete".

Ky eshte komenti i trajnerit gjerman te Krasniqit, ne konferencen e shtypit pas ndeshjes ne titullin boteror ne peshen e rende ne boks, federata WBO. "Nje gabim, nje KO, shume shfaqje", titullonte ZDF. Kjo ishte perpjekja e pare e Krasniqit drejt titullit boteror dhe qe perfundoi me disfate, por menjehere po mendohet per nje revansh.

Lamon Brewster arriti te godiste ne raundin e 8-te, kur Krasniqi udhehiqte ndeshjen me pike, ne tabelat e te tre gjyqtareve. Luani beri nje kombinim e majte-e djathte, duke u mbeshtetur ne kemben e gabuar dhe si pasoje mori nje goditje dhe pas saj, nje te djathte ne mjeker, qe e rrezoi pertoke. Ai u cua shpejt, dhe ne raundin e 9-te arriti ta vinte ne veshtiresi Brewster-in me disa goditje rradhazi. Ne fund, ai u godit fort dhe erdhi rrezimi i dyte, pas te cilit ai u cua serish. Por Schmitz vendosi qe ndeshja te mos vazhdonte. Krasniqi u shpreh pas ndeshjes se "ishte mrekulli qe u cova ne kembe, por ne raundin e 9-te une nuk e shikoja Brewster-in, nese ishte para apo prapa meje".

"Une bera nje gabim, - vazhdon Krasniqi, - une isha i bindur se gjithcka do te ecte sipas planit tim. Por besimi me i madh ne vetvete dhe lodhja, bene ate qe une te mos rrija i mbuluar sa duhur, te isha neglizhent. Me pas gjithcka shkoi shume shpejt".

A eshte kjo disfata e karrieres per Krasniqin? Luani nuk ishte ne gjendje te jepte nje pergjigje te plote kaq shpejt. "Do te shikojme, - u shpreh ai, - nese do te vazhdojme apo jo. Tani une kam nevoje vetem per pak pushim, qe te marr veten nga ndeshja".

Brewster i kerkoi falje Krasniqit, per goditjet e palejuara qe dha gjate ndeshjes. Ai goditi nen brez ne raundin e pare dhe me pas ne te katertin. "Une nuk jam nga ata njerez qe godasin ne menyre te palejueshme, me qellim, - tha ai, - por dua t'i kerkoj Luanit te falur. Ne mund te ngjitemi serish se bashku ne ring". Kesaj oferte, Luani iu pergjigj menjehere, me syte qe i shkelqyen: "Me shume gezim". "Heren tjeter do te jem une ai qe do vije ne SHBA", - vazhdoi Krasniqi.

Pas ndeshjes, pas konferences per shtyp, Luani shkoi ne hotel, ndersa Brewster qe u shpreh se "ia arrita qellimit tim", beri nje banjo te gjate dhe ndenji deri ne 3 te nates duke nenshkruar autografe dhe duke bere foto. "Une jo vetem mbrojta titullin tim, - vazhdoi amerikani, - por edhe fitova shume tifoze te rinj. Kampionia e botes per femra, Regina Halmich, u shpreh se "kur dikush humb ndeshjen per titull bote, duhet te provoje prape". Brewster ka shtuar, se ai do ndeshet vetem ne nje skenar tjeter, nese ndeshja zhvillohet ne SHBA.

Por skenari duket i pamundur, sepse menaxheri Sam Simon, trajneri Jesse Reid dhe promotori Don King, kane ne plan disa ndeshje, ku Brewster te fitoje te gjithe titujt boterore. Kjo eshte perparesia per ta.

Korrieri

Gentiani
16-10-05, 13:27
Flas kuq e zi ,godas kuq e zi
une degjoj kuq e zi ,shenoj kuq e zi
nji dashni me vlon per ket fis e ket far
pra zemra jeme Im proud to be Shqiptare


Red n'black i dress eagle on my chest
It's good to be an ALBANIAN
Keep my head up high for that flag i die
Im proud to be an ALBANIAN

:lol: :wink:

Arb
12-11-05, 17:55
Krasniqi zbret ne vendin e katert ne bote

Korrieri

Luan Krasniqi, ish-sfidanti per titullin boteror ne peshen e rende ne boks (WBO), ka zbritur ne vendin e katert ne renditjen boterore, pas humbjes ndaj kampionit ne fuqi, Lamon Brewster. Tashme, para tij jane Vladimir Klitschko, James Toney dhe Hasim Rahman, ndersa kampion mbetet Brewster.

Ne renditjen IBF, Krasniqi eshte ngjitur ne vendin e 10-te, ndersa ka qene jashte 15-es deri para 9 nentorit, ndersa ne renditjen e kombinuar, "fightnwe ka fituar nje vend, tashme i 10-ti, pas terheqjes se kampionit te botes ne WBO, Vitali Klitschko-s.

Arb
08-12-05, 17:39
Brewster-Krasniqi, revanshi mė 11 mars?
E Merkure, 07 Dhjetor 2005

Ndeshja pėr titull botėror tė federatės WBO, mes kampionit Lamon Brewster dhe sfidantit Luan Krasniqi, mund tė zhvillohet mė 11 mars tė vitit tė ardhshėm. Kėtė e pohon gazeta gjermane, "Hamburger Abendblatt", por njė gjė e tillė shprehet me dyshim nga ana e trajnerit tė Brewster-it, Jesse Reid.

"Unė nuk besoj se kjo do tė ndodhė, - thotė Reid pėr kėtė gazetė, - nuk do ia kėshilloja Luanit qė tė fillonte tė ndeshej kaq shpejt ndaj Lamon-it. Ai u mund keqaz prej tij dhe boksieri im mėsoi shumė prej kėsaj ndeshjeje.

Do tė jetė sėrish njė fund i tmerrshėm pėr Luanin". Krasniqi ka vendosur tė anullojė njė tjetėr ndeshje pikėrisht nė mars 2006, nė mėnyrė qė tė jetė gati pėr Brewster-in. Ndeshja e parė mes tyre u luajt mė 28 shtator tė kėtij viti nė Hamburg, dhe amerikani fitoi me KO teknik nė raundin e 9-tė, por pasi Krasniqi kishte fituar me pikė raundet e mėparshėm. Sidoqoftė, Reid nuk kėmbėnguli edhe aq te data e ndeshjes, sesa te vendi i zhvillimit tė saj. "Nuk do tė vijmė mė qė tė ndeshemi nė Gjermani", - tha ai.

Gentiani
23-12-05, 12:13
Luan Krasniqi, do tė boksoj mė 11 mars 2006, por siē shkruhet kundėr njė kundėrshtari i cili gjindet nė top-listėn ndėrkombėtare tė boksit, e edhe njėkohėsisht e vėrteton Luani se pas meēit tė 11 marsit 2006 me Brewster "ka edhe diēka pėr tė sqaruar ".

Na mbetet tė shpresojmė dhe tė presim meēin e paralajmėruar.


http://www.boxing.de/index2.shtml

Gentiani
31-03-06, 22:50
Luan Krasniqi bokson kundėr David Bostice

Mė 29 Prill nė Hallėn e Sporteve Hans-Martin-Schleyer , Luan Krasniqi bokson kundėr David "The Boss" Bostice, boksierit amerikan me pėrvojė. Fitimi i kėtij meēi do ti mundėsonte Krasniqit, tė vinte deri tek dueli ndaj boksierit tjetėr amerikan Lamon Brewster pėr titullin e kampionit botėrorė nė kategorinė WBO.

Gentiani
24-04-06, 19:13
Fillimisht David Bostice e pastaj Vladimir Klitschko !

Janė nė shėnjestėr tė Luan Krasniqit.

Tė shtunėn mė 29 Prill nga ora 22.45 dueli Krasniqi - Bostice - transmetim direkt - live nga ZDF.

http://www.zdf.de/ZDFde/img/47/0,1886,2694447,00.jpg


http://www.boxing.de/typo3temp/pics/2075a23095.jpg

Dilaver
29-04-06, 14:31
Luanit i uroj (dėshiroj) fitore ...dhe titullin e kampionit botėror.

Artisti
29-04-06, 14:50
Une japi prognoza shume rralle,por kur ta japi prognozen ashtu behet,e kam jap nje mendim te politika ,jo qe kisha deshire po une shoh pertej murit nganjhere.:smile: :eek: .

LUANI,do te fitoj kete lufte,dhe do te behet kampion i botes brenda 2 viteve.

Mbane mend kete !!!!

.

Dilaver
29-04-06, 23:07
Urime Luanit, i lumtė se na ka gėzuar nė ketė aksham pazar.

Urime tė gjith shqiptarve kjo fitore e Luanit, deshiroj suksese tė mėtutjeshme drejt titullit tė kampionit botėr.

Kam pas bindje tė plotė se do tė fitoj ketė duel.

DEA
29-04-06, 23:09
Luanit urime Fitorja,dhe suksese ne rrugen e tij.

Gentiani
29-04-06, 23:17
Luan Krasniqit i uroj fitoren dhe duke i dėshiruar qė brenda kėtij Viti, tė fitoj titullin e kampionit botėrorė. Meēi i zhvilluar, edhe pse i fituar me pikė e dėshmoi qė Luan Krasniqi edhe pas humbjes nė shtator tė vitit tė kaluar, mbetet boksier qė ka teknikė dhe taktikė mjeshtruese si boksier profesionalist dhe se stili i tij i boksit i sjell vėshtirėsi shumė boksierė matanė oqeanit - USA.
Sipas listės nė ranglistė tė 23 prillit, Luani gjindet i dyti nė listė, por me fitoren qė shėnoi sot, besoj se gjindet nė pozitėn Nr. 1 dhe deri nė fund tė vitit tė jetė sfidues pėr titullin e kampionit botėrorė.

http://www.boxing.de/typo3temp/pics/71a8b17358.jpg

WBO

Sergei Liakhovich
1. Wladimir Klitschko
2. Luan Krasniqi
3. Sultan Ibragimov
4. Ruslan Chagaev
5. James Toney
6. Shannon Briggs
7. Lamon Brewster
8. Samuel Peter
9. Calvin Brock
10. Danny Williams
11. Alexander Dimitrenko
12. Tony Thompson
13. Matt Skelton
14. David Tua
15. Miguel Mollo

P.S Artisti dėshiroj qė prognoza e yte tė jetė gabim, sepse besoj qė Luani deri nė fund tė vitit do tė ketė shansin tė boksoj pėr titullin e kampionit botėrorė dhe tė bėhet kampion botėrorė:tongue:

Agroni22
29-04-06, 23:23
suksese te matutjeshme per LUANINNN

Dilaver
30-04-06, 11:01
Luan Krasniqi drejt titullit botėror

Shekulli
Junikasi nga Kosova, Luan Krasniqi, qė pėrfaqėson ngjyrat e Gjermanisė nė boksin profesionist, ka fituar pastėr, me pikė, duelin ndaj amerikanit David Bostice, ndeshje kjo qė i hap rrugėn boksierit shqiptar, Luanit nga Bjeshkėt e Nemuna, pėr tė sfiduar tiullin botėror nė peshėn super tė rėndė. Dueli i mbrėmshėm, i ndjekur nga mijėra shqiptarė ėshtė zhvilluar nė 10 raunde, tė dominuara totalisht nga Luan Krasniqi, dhe ka nxjerrė fitues boksierin kosovar qė mbron ngjyrat e Gjermanisė. Njė sukses i merituar ky i Junikasit. Tė tre gjyqtarėt i dhanė fitoren Krasniqit, me tė njėjtin rezultat, 99-91.


30/04/2006

Artisti
04-05-06, 14:03
Une japi prognoza shume rralle,por kur ta japi prognozen ashtu behet,e kam jap nje mendim te politika ,jo qe kisha deshire po une shoh pertej murit nganjhere.:smile: :eek: .

LUANI,do te fitoj kete lufte,dhe do te behet kampion i botes brenda 2 viteve.

Mbane mend kete !!!!

.


Genti shpirto,une kam menue ne keto dy vjetet e fundit do te behet kamion d.m.th. mundet edhe kete vit mu be.

Ani sa grushtat ka mi marre ne luften e ardhshme,por prape do te fitoj:rolleyes: .

.

Guri i madh
31-08-06, 20:47
LUAN KRASNIQIT i uroj sukses ne meqin e ardhshem nese nuk gaboj me 16 shtator ka qen i para lajmruar nese nuk ka leviz diqka ne nderkoh

Artisti
31-08-06, 21:14
LUAN KRASNIQIT i uroj sukses ne meqin e ardhshem nese nuk gaboj me 16 shtator ka qen i para lajmruar nese nuk ka leviz diqka ne nderkohPershendetje ooooo Guriiiiiiiiiiii

Ka leviz edhe shume,perpak e ka rreh Luani menaxherin Kohl hahahahaha,e aty ishin prish.


S'ka lufte me 16 shtator.


.