PDA

View Full Version : Kush ėshtė ELVIR MURIQI


Bond
16-08-04, 17:47
Elvir Muriqi mundi nė Prishtinė me nokaut teknik boksierin amerikan Tony Menfee

Prishtinė, 16 gusht - Boksieri profesionist amerikano-kosovar Elvir Muriqi tė shtunėn nė mbrėmje arriti tė shėnojė fitore nė stadiumin e Prishtinės nė ballafaqim me Tony MenefEein, boksierin amerikan Menefee, i cili u gjend nė dysheme dhe gjyqtari kryesor e ndėrpreu meēin. Nė rundin pestė Elvir Muriqi me disa goditje tė forta dėrrmoi boksierin amerikan Menefee.
Me kėtė fitore, Muriqi, i cili jeton nė Amerikė, u nderua me titullin e kampionit tė botės nė kategorinė gjysmė tė rėndė nė versionin NABC.
Nė fillim tė dy boksierėt mbanin njė distancė mes veti, por Elviri pas njė pėrkrahjeje nga ana e bashkėkombasve, filloi furishėm ta godasė amerikanin Meneffee dhe nga mesi i rundit tė parė e hodhi atė nė dysheme. Ngjashėm Muriqi veproi edhe nė rundin e dytė, duke i shkaktuar rivalit tė tij telashe tė shumta, tė cilat vazhduan deri nė rundin e pestė. Me emocionet e adhuruesve dhe herė pas herė me brohoritje nė pėrkrahje tė Elvirit, rundi i pestė ishte dukshėm mė i fortė dhe kundėrshtari i tij nuk i pėrballoi goditjet e pandėrprera, kėshtu qė u gjend nė dysheme dhe me tė drejtė gjyqtari i mirėnjohur ndėrkombėtar Stiv Smoger, e ndėrpreu kėtė duel. Deri nė kėtė rund Elvir Muriqi kishte njė epėrsi ndaj Menefeeit me rezultat 40:34 (10:8, 10:9, 10:9, 10:8), sepse shihej qartė se ai ishte dukshėm mė i pėrgatitiur se rivali nė ring.
Para duelit kryesor u zhvilluan edhe disa parameēe nė mes tė boksierėve kosovarė dhe atyre tė Shqipėrisė, ku boksierėt kosovarė kishin mundėsi qė nė njė atmosferė tė tillė t'i shpalosin aftėsitė e tyre, sidomos para trajnerėve nga Amerika.


Mesazh i bartur

Dilaver
16-08-04, 20:16
Elvir Muriqi :
Gjenialiteti: Mashkull.
Kombėsia, shqiptare.
I njohur: "The Kosova Kid".
I linēensur Global Id, AL-00-017176. License No. NY059773.
Banues, Bronks - New York, NY.
I lindur nė, Kosovė.

Divisioni ku bokson: "Super Middleweight World".

Eshtė thirrur disa herė nga gazetarėt e boksit edhe si "Kasus Klei" i Kosovės, ose mė sė shumti njihet nė Amerikė "The Kosova Kid". Ka fitur disa ndeshje nė ringun e "Mbretėrisė sė Boksit" nė SHBA-s, nė tė shumtėn e rasteve me "Knockout". Ka pėrball nė anėn tjetėr nė "pragun e shtėpisė" sė tij, boksierin amerikanė Toni Menfi(Tony Menefee). Shqiptari Kosovės, Elvir Muriqi, nga 29 luftėra nė boksin profesionist ka pėsuar vetėm njė humbje dhe 18 prej tyre i ka pėrfunduar me fitore para kohe.

Meēet e zhvilluara : W.L.D.- 29(17)-1-0. D.O.B.- 29.Apr.1979

19. Jun.1998- w ko 1 Nicholas Robles - Atlantic City, New Jersey
18. Jly.1998- w 4 Billy Desser - New York City
30. Jan.1999- wko 1 Johnny Walker - North Carolina
27.Feb.1999- w 4 Tyrone Wallace - Augusta, Georgia
26.Mar.1999- wko 1 Eric Rhinehart - Cherokee, N. Carolina
7.Apr.1999- wko 2 Walter David - Yonkers, New York
15.May.1999- wko 1 Marvin Ladson - Augusta, Georgia
19.Jun.1999- wko 2 Thomas Barker - New York City
29. Jly.1999- w4 Angelo Simpson - Atlanta, Georgia
14. Aug.1999- wko 1 Steve Ussery - Portsmouth, Virginia
26.Aug.1999- wko 2 Boyer Chew - Atlanta, Georgia
14.Sep.1999- w 6 Angelo Simpson - Yonkers, New York
9.Nov.1999- w 6 Fermin Chirino - Yonkers, New York
24.Mar.2000- Ldq 6 Dan Sheehan - Philadelphia, Pennsylvania
20.Apr.2000- wko 1 Adrian Miller - Virginia
10. Jun.2000- w 6 Jason Dietrich - Nebraska
7. Jly.2000- w 6 Dan Sheehan - Hyannis, Massachusetts
22. Aug.2000- wko 5 Gary Campbell - Mt. Vernon, New York
21. Nov.2000- w 6 Ronald Boddie - Dickson City, Pennsylvania
27. Jan.2001- w 8 Napoleon Pitt - Augusta, Georgia
1. Apr.2001- w 8 Darren Whitley - Jamaica, New York
24. Jan.2002- wdq 5 Erin Fitchett - New York City
17.Mar.2002- wko 1 Joe Harris - Crossville, Tennessee
23.Apr.2002- wko 1 Mike Coker - New York City
23. Jly.2002- wko 3 Sam Ahmad - New Rochelle, New York
10. Jan.2003- wko 1 Mike Coker - Uncasville, Conneticut
19.Mar.2003- wko 3 Tiwon Taylor - The Bronx, New York
27. Jun.2003- wko 4 James Crawford - AtlanticCity, New Jersey
6. Dec.2003- w-8 Thomas Reid - New York City
14.Mar.2004- w - ko 3 Charles Ward - Tunica, Mississippi
Boksoi pėr Kosovėn

"The Kosovo Kid" ashtu siē i thėrrasin tranierėt dhe gazetarėt e Nju Jork-ut. Elvir Muriqi, hoqi dorė nga kickboxing - pėr t'u pėrqėndruar nė boks. Por, ky s'ėshtė i vetmi rast, kur njė boksier ka hequr dorė me dėshirė nga njė sport pėr t'u pėrqėndruar nė njė sport tjetėr. Muriqi, ka boksuar fillimisht si njė amator nė vendlidnjen e tij, por, kurrė nuk pati shans pėr t'u bėrė i njohur nė Kosovė, siē ėshtė bėrė tani nė Amerikė. Dhe kėtė mundėsi, siē e ka pohuar edhe vetė, j'a pati mohuar rregjimi brutal serbė. Njė nga rregjimet mė anti -shqiptarė, duke mos i dhėnė atij asnjė mundėsi pėr talentin qė kishte, pėr tė luftuar nė ringje me famė. Kėshtu, i ka thėnė pasė njė meēi tė kaluar nė Nju Jork, Muriqi, gazėtės kombėtare Bota Sot, mė e madhja nė botėn shqiptare. Muriqi, ka hyrė nė ligėn profesionale tė boksit nė New York, nė Qershor tė vitit 1998. Pėr gazetėn tonė, ai ėshtė shprehur nė njė prononcim tė kaluar: se: "Si ngjarje tė veēantė gjatė gjith karijerės sė tij, ai ruanė nė kujtimet e tija, atė kur nė metēin e parė profesionistė, ai ishte inatosur. Shkas ishte bėrė njė padrejtėsi". "Padrejtėsi, siē e quante Muriqi, kur nė uniformėn tij soprtive, dallonte njė emblemė, e cila nėn/kuptonete se Kosova ishte nėn kontrollin e Sėrbisė." Nė mėnyrė demostrative nga ringu i Nju Jork-ut, ai e grisi emblemėn, duke e hedhur pėr tokė dhe boksoi normalishtė si njė boksier - shqipėtar i Kosovės, ka thėnė Elvir Muriqi.

Historia e familjes sė Elvir Muriqit

Thuhet se e motra dhe babai kanė luftuar kundra ushtrisė Serbe, gjatė luftės nė Kosovė, mė 1999. Elvir Muriqi, 26 vjeēar, erdhi nė Shtetet e Bashkuara, 9 vjet mė parė. At'here, kur familja e tij iku nga mospajtimi me rregjimin anti-shqiptarė nė Kosove. Babai i Elvirit, Ramizi, nėna dhe dy vėllezėrit emigruan nė Amerikė, pak mė heret, mė 1994. Dhe pasi morėn miratimin e zyrtarve tė emigracionit pėr bashkim familje, fituan tė drejtėn edhe pėr Elvirin me tė motrėn e tij, pėr tė ardhur nė New York, nė Maj 1996. Kur, Kosova u ndez nga zjarri i luftės, Elviri, thuhet se donte tė shkonte edhe ai nga Nju Jork-u nė Kosovė. Tė kthehej kėshtu nė Kosovė, pėr tė luftuar pėr Ushtrinė Ēlirimatre tė Kosovės, sėbashku me luftėtarėt e tjer dhe babanė, Ramizin, njė antarė i vjetėr i Lidhjes Demokratike tė Kosovės, dhe motrėn e tij Elinda. Por, insitimi i familjarėve dhe specialistve tė boksit nė Amerikė, e bindėn atė, se ai mundet qė edhe me boks, ta ngrente lartė ēėshtjen kosovare dhe emrin e madh tė Kosovės, nė Amerikė. Nėpėrmjet boksit, thanė ata, ai do tė kontribonte edhe mė mirė vendtit tė tij - ēėshtjes sė Kosovės. Babai, Ramizi e filloj jetėn nė Amerikė nė biznes. Por, e patė shitur kafen e tij "Gurra" ne Bronx, disa muaj para luftės, pėr t'u kthyer nė Kosovė, pėr t'u bashkuar me UĒK - KLA . Lidhur me kėtė, Elviri, i patė deklaruar televizionit amerikan, se " babai shkoi nė Kosovė: sepse, duhet tė shkonte". Ai, do tė vdesi atje, dhe, nėqoftėse, unė nuk do isha i angazhuar me boksin, do tė isha nė Kosovė" patė deklaruar, Muriqi.

Djal_rugove
28-08-04, 21:43
Krenaria e Kosovės dhe Shqipetarėve ėshtė Elviri.
vjenė nga bjeshkėt e nalta te Rugovės e ėshtė i fort si kerrshi plak.
besojmė se , seshpejti do te stoliset me titulllin e kampionit te botės.
krenohet Kosova me te.

Bukuroshi007
03-11-04, 16:18
hey haverat e mi ELVIR MURIQIN e kan shok te ngushte, aj asht edhe rapper bashke me mu e me do tjere, shpesh rri bashke me te ne bronx,
edhe eshte ne spotin "E PREMTE" qe eshte realizu ne bronx
tung kalofshi mir

amari
13-12-06, 13:30
Kosova Kid" Elvir Muriqi December 8th Fight Night

Vetėm 56'' sekonda, iu deshėn Muriqit tė "shėmbė" pėr tokė boksierin amerikan Derek Reed
nga BEQIR SINA, Nju JorkMuriqi: "Besimi tek Zoti dhe Kurani me japin fuqi"BRONX - NEW YORK - Promotori i kėsaj nate boksi nė Nju Jork," Joe DeGuardia's Star Boxing" deklarojė se ka ftuar nė ringun e "Paradise Theater" nė Bronx, New York, disa prej boksierve mė tė spikatur tė peshave tė ndryshme, nė SHBA-ės. Nė mesin e boksireve mė tė spikatur u rikthye pas njė pauze shumė tė gjatė edhe boksieri ynė i thirrur "Kosova Kid" Elvir Muriqi . Boksieri ynė Elvir Muriqi ka 32 fitore nga kėto 19 prej tyre me nokaut( KOs ) - dhe veē 3 prej tyre me humbje, ēka tregon se ai aktualisht ėshtė padyshim boksieri mė i suksesshėm shqiptar nė SHBA-ės.

Ne meēin e quajtur " Joe DeGuardia's Star Boxing" nė nė ringun e teatrit "Paradise Theater" nė Bronx, New York, pėrball boksierit shqiptar nė duelin me tetė raunde, nė peshė gjysme tė rėnd u gjend njė boksier amerikan me ngjyrė nga shteti fedrela Kansas, Derek Reid, me 13 fitore(11 prej tyre nokaut-KOs) - dhe 6 humbje.

(BRONX, NYIsh kampioni i Nju Jorkut, "NY Golden Gloves " Elvir Muriqi. i cili ka qėnė prezent disa herė edhe i televizionit mė presitogjz tė sportit nė Amerikė, ESPN- dhe kandidat i tij nė garėn "Fight of the Year", ka arritur t'a mposhtė dhunėshėm me grushtat e fuqishėm qė nė fillim tė meēit, kundėrshtarin e tij Derek Reid. Nuk i janė dashur Muriqit mė shumė se 56 sekonda dhe t'a shtrijė nė tapetin e ringut, Derek Reid. Meqense meēi u zhvillua nė njė lagje shqiptarėsh nė Nju Jork, adhurues tė shumtė ndoqėn meēin dhe kanė entuziasmuar sallėn me thirrjet e fuqishme "Muriqi- Muriqi- shqipe- shqipe". Flamuri ynė kuq e zi valvitej nga shqiptarėt.Pėr koicidencė edhe vetė bokseiri ynė Elvir Muriqi nė njė intervistė elektronike me Radio Dashuria. com, thotė para meēit me Derek Ried, : "New York-u ėshtė krejt Kuq e Zi, nė kėto ditė festive pėr flamurin tonė kombėtar. New York-u di tė flas edhe shqip. Bronx-i ėshtė i shqiptarėve. Tash edhe Manhattan-i.

Gjatė kėsaj interviste tė gjatė pėr kėtė radio nė internet, Elvir Muriqi, para meēit ka thėnė se: Besimi! Besimi nė Zot nė tė cilin unė besoj. Kam njė Kuran shqip dhe e lexoj shpesh kur jam vetėm. Mė pėlqen. Gjej njė qetėsi shpirtėrore. Tani e kam kuptuar pse legjenda e boksit Muhamed Ali e ka pasur kėtė besim. Me siguri se ka gjetur qetėsi. Prej ku ka marr fuqi pėr tė luftuar nė ring, nė jetė pėr tė drejtat dhe liritė e njerėzve, pėr tė qėnė promoter i barazisė dhe drejtėsisė pėr vlera jo vetėm nė Amerikė, por kudo nė botė.

BOX:

Elvir Muriqi (29 mars 1979) ka lindur nė Pejė (Kosovė), ėshtė njė boksier i peshės gjysmė te rėnd. Muriqi ka trajner Teddy Atlas dhe menaxher Frank Locascio. Ai renditet i 63-i nga 559 ne botė dhe ka nofkėn Kosova Kid.Muriqi ka 30 fitime (19 KO) dhe 3 humbje. Elvir Muriqi ėshtė 26 vjeēar, vėndlindja e tij ėshtė Peja kurse vėndbanimi ėshtė New York, jan bėr gati 8 vite kur Elviri kaloj nė Boksin Profesionist, ai me parė ishte Kikboksier nė Pejė, derisa u emigura ne SHBA, atje mori hapat e par tė Boksit dhe Profesionist dhe u bė i njohur si "The Kosova Kid", me trejnerin Teddy Atlas (ish trejner i Mike Tyson) zhvilloj shumė Luftra tė suksesshme nė peshė gjysme tė rėnd. Muriqi prej ndarjes nga Trejneri Atlas, i humbi 2 nga 3 meēet e fundit dhe kėshtu qė ai, kaloj njė vit tė plot pa boksuar. Nė Janar 2006 u bė e njohur se Eliviri kaloj tek nje Klub serioz ne SHBA i quajtur "Starboxing" dhe kėtu ai mendohet se ka gjetur serish veten dhe suksesin e tij.

arton121
15-12-06, 09:04
hey haverat e mi ELVIR MURIQIN e kan shok te ngushte, aj asht edhe rapper bashke me mu e me do tjere, shpesh rri bashke me te ne bronx,
edhe eshte ne spotin "E PREMTE" qe eshte realizu ne bronx
tung kalofshi mir

qe eshte ne spotin e premte te TBA e di po qe eshte edhe ne ni grup nuk e pasna dit,qysh quhet ai grup???

ti te koke nga detrot a,aty ku je ti jan BBA edhe ne NY jan TBA,tjer grupe te mira nuk ka shqipe...

nejse elviri eshte shum patriot me familje krejt...
babes tina ne kosove i kan bo disa atentate mas luftes me vra por fatmirsisht ka pshtu gjith me disa lendime..motra e tina u kan ushtare e UCKs,masanej u bo truproje e te ndjerit tahir zema dhe pas vrasjes se tahir zemes u kan truproje e rugoves deri dha shpirt edhe ky..

ne fillim te vitti tjeter elvir muriqi e ka ni fight shum te rendesishum,nese e fiton ka drejt me boksu per ttullin kampion bote

Albanian eX|PerT
12-02-07, 20:45
Marrur nga: http://www.sportishqiptar.com.al/sporti/view/LajmAfishim.php?ID=42932

Vetė¬m 56 sekonda iu deshė¬n Muriqit tė she¬mbė pė¬r tokė boksierin Derek Reid. Tani sfidon kampionin e botės &nbsp14-12-2006
Elvir Muriqi si Muhamed Ali: Kurani me jep fuqi
Sporti Shqiptar


Nata e boksit nė Nju-Jork, nė ringun e "Paradise Theater" nė Bronks, ka pasur protagonistė disa prej boksierėve mė tė spikatur tė peshave tė ndryshme nė SHBA. Nė mesin e boksierėve mė tė spikatur u rikthye pas njė pauze shumė tė gjatė edhe boksieri shqiptar, i njohur me emrin "Kosova Kid", Elvir Muriqi. Boksieri ynė Elvir Muriqi, i cili ka 32 fitore nga kė¬to 19 prej tyre me nokaut dhe vetėm 3 prej tyre me humbje ka fituar nė njė duel qė nuk ka zgjatur mė shumė se 56 sekonda ndaj amerikanit Derek Reid, ēka tregon se ai aktualisht ė¬shtė pa dyshim boksieri mė i suksesshė¬m shqiptar nė SHBA. Dueli ėshtė zhvilluar nė tetė raunde, nė peshėn gjysmė tė rėndė. Derek Reid, me 13 fitore (11 prej tyre nokaut) dhe 6 humbje nuk ka mundur t'u rezistojė goditjeve tė ish-kampionit tė Nju-Jorkut, "MY Golden Gloves" Elvir Muriqi. Shqiptari, pas kėsaj fitoreje, ka qe¬nė i ftuar disa herė nė televizionin mė prestigjioz tė sportit nė Amerikė¬, ESPN, si dhe ėshtė njė nga kandidatėt nė garė¬n e kėtij televizioni "Fight of the Year". Muriqi ka arritur ta mposhtė dhunshė¬m me grushtet e fuqishme qė nė fillim tė duelit kundė¬rshtarin e tij Derek Reid. Atij nuk i janė dashur mė shumė se 56 sekonda pėr ta shtrirė nė tapetin e ringut Derek Reidin. Meqenėse dueli u zhvillua nė njė lagje qė dominohet tėrėsisht nga shqiptarė¬t nė Nju-Jork, adhurues tė shumtė ndoqė¬n duelin dhe kanė entuziazmuar sallė¬n me thirrjet e fuqishme: "Muriqi... Muriqi... shqipe...shqipe..." Flamuri ynė kuqezi valvitej nga shqiptarė¬t nė ringun e "Paradise Theater".
Pė¬r koincidencė, edhe vetė boksieri ynė Elvir Muriqi nė njė intervistė nė faqen e tij tė internetit, thoshte para meēit me Derek Reid: "Nju-Jorku ė¬shtė krejt kuqezi nė kė¬to ditė festive pė¬r flamurin tonė kombė¬tar. Nju-Jorku di tė flasė edhe shqip. Bronksi ėshtė i shqiptarė¬ve. Tash edhe Manhatani." Nė intervistėn e tij tė gjatė, Elvir Muriqi, pas duelit i pyetur pėr fitoren deklaroi: "Besimi! Besimi nė Zot, nė tė cilin unė besoj. Kam njė Kuran shqip dhe e lexoj shpesh kur jam vetėm. Mė pė¬lqen. Gjej njė qetė¬si shpirtė¬rore. Tani e kam kuptuar pse legjenda e boksit, Muhamed Ali, e ka pasur kė¬tė besim. Me siguri edhe ai si unė ka gjetur qetė¬sinė. Atje marr fuqi pė¬r tė luftuar nė ring, ndėrsa nė jetėn e pėrditshme pė¬r tė luftuar pėr drejtat dhe liritė e njerė¬zve, pė¬r tė qenė promotor i barazisė dhe drejtė¬sisė pė¬r vlera jo vetė¬m nė Amerikė¬, por kudo nė botė¬".
Muriqi, shqiptari qė po ēudit boksin amerikėn
Elvir Muriqi ka lindur mė 29 mars 1979 nė Pejė (Kosovė¬). Aktualisht ėshtė boksier i ringut profesionist nė peshėn gjysmė tė rė¬ndė. Boksieri shqiptar, karrierėn e tij nė ringun profesionist e nis me trajner Teddy Atlas (ish-trajner i Mike Tyson) dhe menaxher Frank Locascio. Ai renditet i 63 i nga 559 nė botė dhe ka nofkė¬n "Kosova Kid". Muriqi ka 30 fitore (19 KO) dhe 3 humbje. Elvir Muriqi ėshtė 26 vjeē dhe prej 8 vjetėsh ėshtė boksier profesionist. Ai e ka nisur karrierėn e tij si kikboksier nė qytetin e tij tė lindjes, nė Pejė¬, derisa emigroi nė SHBA, atje ku hodhi dhe hapat e parė nė boksin profesionist dhe u bė i njohur si "The Kosova Kid", me trajner Teddy Atlas (ish-trajner i Mike Tyson). Nėn drejtimin e kėtij trajneri, shqiptari zhvilloi shumė duele tė suksesshme nė peshėn gjysmė tė rė¬ndė. Por qė prej prej ndarjes nga trajneri Atlas ai humbi 2 nga 3 duelet e fundit. Kjo me sa duket ndikoi psikologjikisht te shqptari i ringut amerikan, i cili pas kėsaj kaloi njė vit tė plot pa boksuar. Nė janar tė 2006-ės u publikua lajmi se Elvir Muriqi i rikthehet ringut, duke kaluar te njė klub serioz nė SHBA i quajtur "Starboxing" ku bokson dhe tani. Pikėrisht kėtu duket se ai e ka gjetur serish veten dhe suksesin e tij me fitoren e fundit ndaj amerikanit Reid.
Muriqi sfidon kampionin e botės
Pas fitores sė tė premtes nė mbrėmje ndaj amerikanit Derek Reid, Elvir Muruqi kėrkon titullin kampion i botės nė pehės gjysmė tė rėndė: "Jam i gatshėm tė dal nė ring pėrballė boksierit mė tė mirė tė kategorisė sime, Antonio Tarver. Shpresoj qė ta bėj kėtė realitet qė me 24 shkurt", ka thėnė "Kosova Kid".

Prishtinasja_
12-02-07, 20:49
Daje e kam , e pershendes shume dhe i uroj shum sukses !!! :biggrin::smile:

Albanian eX|PerT
12-02-07, 21:13
Daje e kam , e pershendes shume dhe i uroj shum sukses !!! :biggrin::smile:

Ne shqiptaret krenohemi me dajen tuaj. Suksese ne te ardhmen per Muriqin.Vetėm 56 sekonda iu deshėn Muriqit tė shembė pėr tokė boksierin Derek Reid. Tani sfidon kampionin e botės &nbsp14-12-2006
Elvir Muriqi si Muhamed Ali: Kurani me jep fuqi
Sporti Shqiptar

lirik
15-02-07, 15:33
Elvir Muriqi

ty flamur po t ,shtohet nderi
tash qe elviri i ynė boksieri
n ,skenė,ka dalė porsi skyfteri
siq del,n qiell,me shndrit ylberi
ashtu ky me te,reja shpresa
po na mmbanė,me te thella mbresa
se nji ditė kur te gzohet moti
ky sternip,ah kastrioti
ka me dal ,,ne luftė ma i zoti
ne ring rrethue n ,kater litare
per me e zdritė ftyren shqiptare
m e marrr te arit,kupen ,,t,globit
me i tregue po botes t, sodit,
se shqiptari per mbi dhe
dallon ,larg n,der kombe,e fe
kah talenti e kah fuqija
se t ,zhdervjellt e lind etnija
per kah muskujt e refleksi
t ,fortė si lis,si nyje kreksi
qe nuk rrzohet ,as nuk tundet
prej furtunash ,ai,nuk,mundet
nuk e mund ,duhim, kohore,
se i dha gji shqipja arbnore
se esht rrapp se esht,shkemb,mali
edhe qendresen djal pas djali
neper breza ,si rrufeja
t,rrept, nder lufta e nder beteja
presim shum ne prej elviri
ky petrit me gjak iliri
famen lart ,me e ngrit,,t,dukatit
n,vend te parė t,kampionatit
neper bina,me katrore,
msy medalje ,gjithbotrore
msyni shqipe ,si ajo rrfe
se per t parė si fis jem le
me nxan vende ,me kap maja,
n,per mejdane e luftra t,mdhaja
ty elvir shqipe me flletė
te urojm shum t,mira ne jetė
na ,i mbrrij,lart ato suksese
emri i shqipes,emer bese
le te ndihet,kah ecė dielli
mbi planet kah toka e qielli

xhelal ferizi nga Mitrovica autor i vargjeve
i uron Elvir Muriqit suksese dhe vend
te parė botror

Ora
15-02-07, 22:04
Kam ndigjua qe me 24 shkurt Elvir Muriqi e ka nji ndeshje shume te veshtir me Traver,te lutem Prishtinasja nipja e Muriqit qe nese e lexon ket shkrim thuaj dajes qe mos tna koris po te ushtroi shume per ket ndeshje se kjo ndeshje ashte shume me randsi,Traver ashte shume bokser i mire i forte e ka fitua
Hapkinsin, Kam shume qef me pa ket ndeshje po jetoi ne Detroit e nuk di a do te kame mundsi te vi ne Njujork.Urime per shqiptarin tone zemer luanit Elvir Muriqi.Mos e korite shqiptarin po qite nakaut at shkemb te zi.

Vin-Diesel
16-02-07, 19:13
Elvir Capini ...haha

Elvir Muriqi,Alias KOSOVA KID, eshte djali i Ramiz Muriqit..!

Eshte nje nder Boxieret me te mire Botror ne Kategorin e tij !
Por mos te harrojm edhe Motren e tij Ish Truprojen e Ibrahim Rugoves....Elinda Muriqi,KickBox-ere e njohur ne Usa ..!

Elviri si trainer te Kategoris se tij e ka Colin Morgan!
Kur ishim ne Shkollen fillore, kemi ushtruar ne nje sall KickBox,Ku nje koh kemi pas si treiner Nazmi Iberdemaj,dhe me Vone u regjistruam ne Klubin IPON, treiner Toni Kuka !!
Ne vitin 1996 aj shkon ne Amerik ku edhe Vazhdon te mirret me KickBox dhe tash ka arritur shume fitore ne Kategorin e tij.

418


Elviri Dhe Familja e tij, qe per momentin gjinden ne Kosove!!

Vin-Diesel
16-02-07, 19:51
Daje e kam , e pershendes shume dhe i uroj shum sukses !!! :biggrin::smile:

Qy qy hahahaha....o MURIQ osht aj sta merr ftyren hehe

valiii
17-02-07, 00:23
ELVIRI ESHTE KRENARIA PEJES , ELVIRI ESHTE KRENARIA E KREJT SHQIPTARISE .

qa me thone per Elvirin bokser i mire , oshte tip mu pa , nuk eshte mendemadh ,
nuk i haron jaranat , me ni fjale Elviri oshte B*LE(shprehje pejane mos keqkuptoni).

Ora
23-02-07, 19:51
A dine kush me tregua a rrahet Elviri me Traver,
ju lutem me trego dikush ma shume informacion
per ket ndeshje,

Prishtinasja_
27-10-07, 18:58
Qy qy hahahaha....o MURIQ osht aj sta merr ftyren hehe

:biggrin::biggrin::smile: