PDA

View Full Version : Muji dhe Halili, shqiptarė apo boshnjakė


Dilaver
04-09-04, 11:18
Nė koleksionin e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Bosnjė-Hercegovinės ka edhe libra shqip, libra pėr Shqipėrinė e shqiptarėt. Drejtori i bibliotekės dr.Enes Kujundzic thotė ende nuk dihet sa tė tillė janė, sepse janė duke bėrė katalogimin dhe tė dhėnė do tė ketė dhe do tė publikohen mė pas si pjesė e koleksionit tė kėsaj Biblioteke. Dihet gjithashtu se nė bibliotekat franēeskane nė Sarajevė dhe nė Manastirin franēeskan tė Foinikės, nė Bosnjė, qendra kėto tė ‘900-s ruhen dorėshkrime, tė studentėve shqiptarė nė atė kohė si Gjergj Fishta e Ndre Mjeda. Por ajo e Foinikes ėshtė shkatėrruar nga lufta. “Lidhjet kulturore tė ngushta ndėrmjet Bosnjės dhe Shqipėrisė nuk janė shumė tė zhvilluara dhe duhet tė punojmė pėr kėtė. Por nė njė masė mė tė gjerė qysh prej kohės qė unė jap mėsime pėr eposin, kam gjetur mė parė se eposi boshnjak i kreshnikėve Muji dhe Halili janė gjithashtu tė pranishėm nė eposin shqiptar.” Pasi heshtim dhe pėrtypemi pak, profesori deklaron, me njė bindje ironike nėn mustaqe: “Ata vijnė nga Bosnja.” Muji dhe Halili, qė ēdo shqiptar njeh pėr tė vetėt, i studion nė shkollė, nuk vijnė vetėm nga Shqipėria. “Ka mundėsi tė vijnė prej jush, por ky ėshtė njė argument pėr tė shkruar dhe pėr tė debatuar.” E mbyll me kaq dr.Kujundzic-i. Duke ditur qė eposi ynė i kreshnikėve ėshtė bledhur nė Bosnjė dhe duke e pyetur profesorin pėr ndonjė koordinatė nėse mund tė ketė ende rapsodė tė gjallė, ai rrėzon ēdo mundėsi. “Ka pasur. Sot nuk rron asnjė syresh.”

Bom-Boni
08-09-04, 21:13
Zotėri Daliveri,

sipas mendimit tim ose une nuk ju kuptova ose ti nuk munde ta shkruash permbajtjen e tekstit ashtu si ti e ke menduar, mirepo pytjes se parashtruarė nuk ju pergjigje saket (se paku asnje argument te ri shkencorė). Ne nuk u beme me temenqur se sa qe ishim me heret, desha te theme nuk mesuam dicka te re.

Bom-Boni
08-09-04, 21:14
Zotėri Dalaveri,

sipas mendimit tim ose une nuk ju kuptova ose ti nuk munde ta shkruash permbajtjen e tekstit ashtu si ti e ke menduar, mirepo pytjes se parashtruarė nuk ju pergjigje saket (se paku asnje argument te ri shkencorė). Ne nuk u beme me temenqur se sa qe ishim me heret, desha te theme nuk mesuam dicka te re.

Dilaver
08-09-04, 22:47
I nderuar Bom-Boni, as unė nuk ju kuptoj mirė, mirėpo me gjithate po perpiqem tė njoftoj qellimin e postimit tė ketij shkrimi.

Unė e lexova ketė shkrim dhe pasi qe kam pas rast tė lexoj se kreshniket Muji dhe Halili janė me origjinė shqiptare, e tani hasa ne ketė shkrim tek gazeta Shekulli e me zgjoi kureshtje tė hapi debat nė lidhje me origjinen e Mujit dhe Halilit se a jan shqiptarė apo boshnjakė sic pohon Kujundzic.

Tomori
12-12-04, 00:01
-Shum tem e qelluar, un jam i mendimit se jan shqiptar pse e them kte,,,
Un jam adhuruesi i madh ndaj kengavet kreshnike e tash po ta them nje ngjarje shkurtimisht qka ndodh ne Kotor,, se atehere ka qen nahi Shqiptare ti thkehemi refimeve aty ne kotor ka vujt ne roberi ARNAUT OSMANI 12 vite radhasi mbasi e kupton Muja e Haliti se axha e tyre ndodhet ne robri ,,ata marin aksionin dhe e lirojn ARNAUT OSMANIN me gjith motren MEJREMEN ,,,, e tash ti thkehemi temes mbas mbiemrit ARNAUT i bie SHQIPTAR.
-Kurse boshnjaket e thrasis Hernica MUJO HERNICA ARNAUTI,,,,
E tash ju leje juve te logjikoni se qka na del me kte ARNAUTI
-Mbas ksaj ARNAUTI kam bindjen e thelle qe MUJA esht Shqiptar se ne perkthim i bie MUJO(ARNAUT) SHQIPTARI tungji ju pershendes te gjidhve

uliksi31
12-12-04, 15:44
Besoj se keta dy Muji dhe Halili ishin shqiptar,po mendoi i takojn mitollogjis shqiptare.Kenget per keta dy kendohen nga shqiptaret e jo nga boshnjaket.Pasi qe i takon periulles se Turqise,territoret ku thurren kenget legjendare per keta dy kreshnik jane nga Udbina gjere ne Janine
si p.sh.

Qyre Muji cka paska than
Cou Halil ja paska ba
Duom me dal ne Janin te madhe
Qaty njifen trimat kush jan... :arrow:

Barbaroza
12-12-04, 18:19
Mendimi i Uliksi31,me duket shume i drejte!

Mr_100%
12-12-04, 20:00
EDHE UN MENDOJ SE KAN QEN SHQIPTARE
KAM LEXUAR KAHER NJE LIBER E QUAJTUR "TREGIME TE MOQME SHQIPTARE" E KETU LEN VENDE TE KUPTOHT SE ATA NUK KAN QEN
SHQIPTARE .HERA E PARE QE DEGJOJE KET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mr_100%
12-12-04, 20:01
SORRRRRRRI NUK LE VENDE DESHA TE THEM

Auberoni
14-12-04, 18:23
Personazhet e kengve kreshnike jane:

Muja- Emer Shqiptar dhe Boshnjak
Halil- Emer Shqiptar dhe Boshnjak
Tale Budalina- Emer Boshnjak
Dizdar Osman Aga- Emer Shqiptar dhe Boshnjak
Ajkuna- Edhe Shqiptar edhe Boshnjak
Dylbere Angjelina- Edhe Shqiptare edhe Boshnjak
Judbina- Bosne
Klladusha- Bosne

Etimiologjia e emrave ka rendesi ne percaktimin e etnicitetit te ketyre.

Por, ne kenget kreshnike kendohet per traditat Shqiptare, per mbledhjen ne mexhlis, per fjalen e dhene (Kur Sokole Halili rrin ne Keshtjelle te Grendines per tri vjet dhe ne fund lufton per Banin, i mbron nderin edhe pse kishte shkuar atje per ti rrembyer vajzen).

Pastaj, sic thoshte edhe nje kritik Shqiptar, Muja nuk i dual Paunit ne dyluftim as atehere kur ia muarr motren, as kur ia muarr 30 Aget dhe Halilin, as kur ia rrembeu bagetine fshatit; por, i dual ne dyluftim vetem atehere kur Pauni e rrahu plakun e fshatit. Sipas ketij kritiku, vete fakti se Muja e mbrojti nderin e plakut; tregon virtytin Shqiptar.

Preshevar
04-09-07, 19:44
E kan pas knue shum mir Bijt e Sefės !, veq se m'doket s'kan qen as Shqiptar e as Boshnjak,... ma mer mendja qe s'kan egzistuar hiq !

LOJETARI
04-09-07, 23:10
Sipas Kadaresė , nuk mė kujtohet se nė cilin libėr ,emri Mujė rrjedhe nga fjala Mujės/Mundės /njeri qė mundė dikė ,ndėrsa emri Halili rrjedhė gjithashtu nga fjala shqipe Halė Ylli qė me kohė ka pėsuar modifikime .

gurabardhi
19-10-07, 08:19
Kushedi,veq njo e di se kryesisht kur kan dashte me u masku kryesisht jan vesh me
tesha te Maxhareve,pastaj jo Bani ky e jo ky,te jep nje pasqyre pak a shum per poziten gjeografike ku kan jetuar qe d.m.th. diku ne kufi me Kroaci e Hungari http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif!!!


E UNE TANUSHEN VET E KO PA
KUR KEM PAS BESE ME KRAJLI...
Thojn se hala jon gjalle ne nje shpelle!!!
Spo di mu qu me shku e me i vet?http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

LABI
19-10-07, 19:53
Nė koleksionin e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Bosnjė-Hercegovinės ka edhe libra shqip, libra pėr Shqipėrinė e shqiptarėt. Drejtori i bibliotekės dr.Enes Kujundzic thotė ende nuk dihet sa tė tillė janė, sepse janė duke bėrė katalogimin dhe tė dhėnė do tė ketė dhe do tė publikohen mė pas si pjesė e koleksionit tė kėsaj Biblioteke. Dihet gjithashtu se nė bibliotekat franēeskane nė Sarajevė dhe nė Manastirin franēeskan tė Foinikės, nė Bosnjė, qendra kėto tė ‘900-s ruhen dorėshkrime, tė studentėve shqiptarė nė atė kohė si Gjergj Fishta e Ndre Mjeda. Por ajo e Foinikes ėshtė shkatėrruar nga lufta. “Lidhjet kulturore tė ngushta ndėrmjet Bosnjės dhe Shqipėrisė nuk janė shumė tė zhvilluara dhe duhet tė punojmė pėr kėtė. Por nė njė masė mė tė gjerė qysh prej kohės qė unė jap mėsime pėr eposin, kam gjetur mė parė se eposi boshnjak i kreshnikėve Muji dhe Halili janė gjithashtu tė pranishėm nė eposin shqiptar.” Pasi heshtim dhe pėrtypemi pak, profesori deklaron, me njė bindje ironike nėn mustaqe: “Ata vijnė nga Bosnja.” Muji dhe Halili, qė ēdo shqiptar njeh pėr tė vetėt, i studion nė shkollė, nuk vijnė vetėm nga Shqipėria. “Ka mundėsi tė vijnė prej jush, por ky ėshtė njė argument pėr tė shkruar dhe pėr tė debatuar.” E mbyll me kaq dr.Kujundzic-i. Duke ditur qė eposi ynė i kreshnikėve ėshtė bledhur nė Bosnjė dhe duke e pyetur profesorin pėr ndonjė koordinatė nėse mund tė ketė ende rapsodė tė gjallė, ai rrėzon ēdo mundėsi. “Ka pasur. Sot nuk rron asnjė syresh.”


Puna e Mujes dhe Halilit s'duhet vequare nga ajo qe njifet si vetedije mitologjike e nje kolektiviteti ..... Sikurse dhe puna e Babadimrave, zanave , shtrigave me fshisa ....

Sic shprehet nje studiues (sociolog) i ketij fenomeni ... Miti eshte nje prralle intelektuale , manifesohet , percjellet si nje tregim , legjende e stolisur ( e karakterizuar nga hiperbola , glorifikimi ) ...

Miti si nje forme me e lashte dhe me primitive e te shpjeguarit te botes, njeriut dhe dukurive ne pergjithesi - eshte nje vetedije e njerezore dhe kolektive e cila ushqehet -nga burimet IRRACIONALE , IMAGJINATEN , GOJDHENAT, PERFTYRIMET .

Karakteristike e mitit , sikurse e shpreh sociologu Antony Smith : " nuk eshte me rendesi se sa i vertete eshte miti , por sa i besojne atij" ... Sa prej njerezve besojne, e pranojne nje legjende, tregim si te vertete ?!!

Une per keta dy personazhe kam mesuar nga prrallat e gjysheve dhe gjysherve qe mi kane rryfyer si femije... Si njerez te medhenje , te fuqishem , 2-3 metra ... te cilet i kthejne revolen vetes dhe nuk ju bene gje plumbiii !!!!!

Ne kete forme kjo fabule (prralle ) e stolisur eshte percjellur breze pas brezii dhe eshte marre si nje tregim qe ne t'vertete ka ndodhe !!Cfare eshte me interesont se kufiri ne mes asaj qe njifet si shkence - HISTORISE - dhe MITIT , ne kulturen e popujve ballkanas eshte shume i paqartee...

Dhe se nje pjese e historise se popujve te ballanit eshte e percjellur , e ndikuare nga STOLISJA , HIPERBOLA , GLORIFIKIMI - i gjerave , rrethanave historike te nje kolektiviteti apo personaliteti .....

Guri i madh
20-10-07, 23:51
Nė koleksionin e Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare tė Bosnjė-Hercegovinės ka edhe libra shqip, libra pėr Shqipėrinė e shqiptarėt. Drejtori i bibliotekės dr.Enes Kujundzic thotė ende nuk dihet sa tė tillė janė, sepse janė duke bėrė katalogimin dhe tė dhėnė do tė ketė dhe do tė publikohen mė pas si pjesė e koleksionit tė kėsaj Biblioteke. Dihet gjithashtu se nė bibliotekat franēeskane nė Sarajevė dhe nė Manastirin franēeskan tė Foinikės, nė Bosnjė, qendra kėto tė ‘900-s ruhen dorėshkrime, tė studentėve shqiptarė nė atė kohė si Gjergj Fishta e Ndre Mjeda. Por ajo e Foinikes ėshtė shkatėrruar nga lufta. “Lidhjet kulturore tė ngushta ndėrmjet Bosnjės dhe Shqipėrisė nuk janė shumė tė zhvilluara dhe duhet tė punojmė pėr kėtė. Por nė njė masė mė tė gjerė qysh prej kohės qė unė jap mėsime pėr eposin, kam gjetur mė parė se eposi boshnjak i kreshnikėve Muji dhe Halili janė gjithashtu tė pranishėm nė eposin shqiptar.” Pasi heshtim dhe pėrtypemi pak, profesori deklaron, me njė bindje ironike nėn mustaqe: “Ata vijnė nga Bosnja.” Muji dhe Halili, qė ēdo shqiptar njeh pėr tė vetėt, i studion nė shkollė, nuk vijnė vetėm nga Shqipėria. “Ka mundėsi tė vijnė prej jush, por ky ėshtė njė argument pėr tė shkruar dhe pėr tė debatuar.” E mbyll me kaq dr.Kujundzic-i. Duke ditur qė eposi ynė i kreshnikėve ėshtė bledhur nė Bosnjė dhe duke e pyetur profesorin pėr ndonjė koordinatė nėse mund tė ketė ende rapsodė tė gjallė, ai rrėzon ēdo mundėsi. “Ka pasur. Sot nuk rron asnjė syresh.”si kam ndegjue muja Muja dhe Hlili jan boshjak dikun te Velika Klladusha kan jetuar kshtu me kan tregue disa boshjak

GURI SYLAJ
21-10-07, 16:26
Une ketu po sjelle vetem nje pjese te keneges per Mujen e Halilin kur Muja e kshillon vellaun se ciles rruge shkohet te Dajet...!

Kjo eshte edhe sot aktuale.

" Udha ne te Djathte te daja ty te qon ,udha ne te Shmajte jesire ka me te nxane..."


Manja djathtas ne daqi mos me u nxane jesire ( rob) !!!

koprivaqi
17-09-08, 14:42
Une ketu po sjelle vetem nje pjese te keneges per Mujen e Halilin kur Muja e kshillon vellaun se ciles rruge shkohet te Dajet...!

Kjo eshte edhe sot aktuale.

" Udha ne te Djathte te daja ty te qon ,udha ne te Shmajte jesire ka me te nxane..."


Manja djathtas ne daqi mos me u nxane jesire ( rob) !!!


Nuk po ju kuptoj se qka doni te thoni me kėt???

- kjo tem ėshtė e qellume, sipas tregime edhe un kam ndegju qė Bylegbash Muja dhe Halili ishin nga Klladusha, por kjo nuk do tė thot se ishin Boshnjak, pėrė ata qė e njihin historin tan "Ilire" e dim mir se nga jan shtrir trojet e tyre... flm pėrė mirkuptim

Sipas gojdhanave qė kam ndegju thuhet se shtalla "dhoma e kafshve shtėpiake" ku muja mante "gjogun" kalin e tij gjindet ende sod...