PDA

View Full Version : Kuizi i forumit!!!!


Murgesha
18-09-04, 22:01
Jaaaaaa krejt ide me ka fale Zoti :wink: Shaka pak ė!!! :lol:

Tė nderuar ju ftoj tė merrni pjesė nė kuizin tonė.
Rregullat e Quizit besoj se tė gjithė i dini. Pėrgjigjeni nė pyetj dhe parashtroni pastaj.
Hajde pėr hajr na qoftė. Po e filloj me pyetjen e parė.

Kush ėshtė autor i veprės
Gjenerali i Ushtrisė sė Vdekur??????

aferdita
18-09-04, 22:02
Ismail Kadare apo?

Murgesha
18-09-04, 22:04
Ismail Kadare apo?

Po Afėrdita, po shtro pyetjen.

vushtrria
18-09-04, 22:04
murgesha shum tem e mir te pershendes


tani edhe uen nje pytje

kush e shkroi mesharin

aferdita
18-09-04, 22:05
sa shkronja i ka alfabeti shqip ??

tjeter pyetje nuk me ra ndermend valla sorry :(

Murgesha
18-09-04, 22:06
murgesha shum tem e mir te pershendes


tani edhe uen nje pytje

kush e shkroi mesharin

Mesharin e shkroi Gjon Buzuku nė mos gabofsha nė vitin 1555.

Autori i "Qerbelasė" ishte .....?

MemphiSx
18-09-04, 22:16
Nje Pyetje e Lehte

Kur Hyne per Her te Pare Trupat E Kforit n'Kosove:)

vushtrria
18-09-04, 22:24
memphisxi se pari pergjigju ne pytjen lart mos ta kalojme asnje

MemphiSx
18-09-04, 22:35
Ohh me fale se nuk e pashe pyetjen

Nese nuk jam gabim eshte Robert Elsie

Murgesha
18-09-04, 22:36
Ohh me fale se nuk e pashe pyetjen

Nese nuk jam gabim eshte Robert Elsie

Pergjigjja e gabuar ėshtė MemphiSx.

MemphiSx
18-09-04, 22:44
Me falni Robert Else ishte perkthyes i ktij Libri


Kurse Autor eshte Naim Frasheri

Murgesha
18-09-04, 23:57
sa shkronja i ka alfabeti shqip ??

tjeter pyetje nuk me ra ndermend valla sorry :(

Alfabeti shqip i ka 36 shkronja.

Sa zanore i kemi ne alfabetin tone?????

lazdrani
19-09-04, 12:52
sa shkronja i ka alfabeti shqip ??

tjeter pyetje nuk me ra ndermend valla sorry :(

Alfabeti shqip i ka 36 shkronja.

Sa zanore i kemi ne alfabetin tone?????
Mos gabofsha nja 7 copa :wink:

Kur beni Lazdrani martesen :D

anna
19-09-04, 13:54
sa shkronja i ka alfabeti shqip ??

tjeter pyetje nuk me ra ndermend valla sorry :(

Alfabeti shqip i ka 36 shkronja.

Sa zanore i kemi ne alfabetin tone?????
Mos gabofsha nja 7 copa :wink:

Kur beni Lazdrani martesen :D

ne gusht me duket ....


kush e ka shkruar librin 11 minuta ??? :wink:

Tomori
19-09-04, 14:31
Jaaaaaa krejt ide me ka fale Zoti :wink: Shaka pak ė!!! :lol:

Tė nderuar ju ftoj tė merrni pjesė nė kuizin tonė.
Rregullat e Quizit besoj se tė gjithė i dini. Pėrgjigjeni nė pyetj dhe parashtroni pastaj.
Hajde pėr hajr na qoftė. Po e filloj me pyetjen e parė.

Kush ėshtė autor i veprės
Gjenerali i Ushtrisė sė Vdekur??????

Tomori
19-09-04, 14:51
Ju parashtroj pyetjen?
Sa esht shpejtesia e rotullimt te Tokes reth boshtitit te vet,mrenda nje sekundi:
A- 8km--,sc
B-19km--,sc
C-30km--,sc

Cila esht e sakta Aja Beja Ceja???

ShEjToNkA
19-09-04, 20:18
Nje Pyetje e Lehte

Kur Hyne per Her te Pare Trupat E Kforit n'Kosove:)


13 Qėrshorė '99
Ismail Qemaili ngriti flamurin nė Vlorė: Data .Muaji dhe Viti????????

MemphiSx
19-09-04, 20:38
Nje Pyetje e Lehte

Kur Hyne per Her te Pare Trupat E Kforit n'Kosove:)


13 Qėrshorė '99
Ismail Qemaili ngriti flamurin nė Vlorė: Data .Muaji dhe Viti????????Me 28.11.1912

ShEjToNkA
19-09-04, 21:05
Shqipėria c'ka qenė, c'ėshtė dhe c'do tė bėhetė?


Autori i kėsaj vepre..........????

Tomori
19-09-04, 21:29
Shqipėria c'ka qenė, c'ėshtė dhe c'do tė bėhetė?


Autori i kėsaj vepre..........????
Sami frasheri


Shejtonk pergjigjmu mundesisht ne pyetjen time:
Sa esht shpejtesia e rotullimt te Tokes reth boshtitit te vet,mrenda nje sekundi:
A- 8km--,sc
B-19km--,sc
C-30km--,sc

Cila esht e sakta Aja Beja Ceja???

ShEjToNkA
19-09-04, 21:31
Tomori ,a mundet tė jetė B-eja???

Murgesha
19-09-04, 21:34
Shqipėria c'ka qenė, c'ėshtė dhe c'do tė bėhetė?


Autori i kėsaj vepre..........????

Sami Frashėri.

Lirnė nuk ua solla unė. Atė e gjeta nė mesin tuaj... Kush i ka thėnė kėto fjalė??????

vushtrria
19-09-04, 21:42
Shqipėria c'ka qenė, c'ėshtė dhe c'do tė bėhetė?


Autori i kėsaj vepre..........????

Sami Frashėri.

Lirnė nuk ua solla unė. Atė e gjeta nė mesin tuaj... Kush i ka thėnė kėto fjalė??????skenderbeu
kur ka vdek elena gjika

Tomori
19-09-04, 22:07
Tomori ,a mundet tė jetė B-eja???
Jo me vjen keq pergjigja nuk esht e sakt.
E sakta esht C 30kilometra ne sekond levizim ne,,,kuptohet toka

ShEjToNkA
19-09-04, 22:10
skenderbeu
kur ka vdek elena gjika[/quote]


Nė vitin 1888. ( nėse nuk gabohem )Istori e Shqipėris

Autori i kėti libri.............?????????

Tomori
19-09-04, 22:10
Pytje?
Ne cilen vit shpallet Tirana kryeqitet

Urata
19-09-04, 22:32
Tirana a? Qytet ky i shpallur kryeqytet ne fillim te shek. XX .Vitin hemmm...nuk e di!

Tomori
19-09-04, 22:55
Tirana a? Qytet ky i shpallur kryeqytet ne fillim te shek. XX .Vitin hemmm...nuk e di!
Po ta them moj Urat :wink:
Tirana shpallet kryeqitet me vitin 1920 ne kongresin e Lushnjes :wink:

pyetje:
Ne cilen vit Shqiperia shpallet Monarhi konzuceale demokratike?

Tomori
21-09-04, 11:04
Tirana a? Qytet ky i shpallur kryeqytet ne fillim te shek. XX .Vitin hemmm...nuk e di!
Po ta them moj Urat :wink:
Tirana shpallet kryeqitet me vitin 1920 ne kongresin e Lushnjes :wink:

pyetje:
Ne cilen vit Shqiperia shpallet Monarhi konzuceale demokratike?
pergjije:
Shqiperia shpallet Monarhi konzuceale demokratike,:
Me 1-shtator te vitit 1928-
Me mbretin e shqiptarevet Ahmet Zogun

Tomori
21-09-04, 17:26
Kush ishte,Gjenerali i pare ne ministrin e mbrojtjes ne qeverin e
Ismail Qemalit

Tomori
21-09-04, 20:37
Kush ishte,Gjenerali i pare ne ministrin e mbrojtjes ne qeverin e
Ismail Qemalit

Pergjigja :
Mehmet Pash Deralla, esht ministri i pare mbrojtjes se Shtetit Shqiptar

Tomori
23-09-04, 13:43
Cili qytet shqiptar,ka pas ma shum shqiptar, me statistiken e vitit 1981

Honesty^uk.
23-09-04, 16:36
[quote="Murgesha"]Jaaaaaa krejt ide me ka fale Zoti :wink: Shaka pak ė!!! :lol:

Tė nderuar ju ftoj tė merrni pjesė nė kuizin tonė.
Rregullat e Quizit besoj se tė gjithė i dini. Pėrgjigjeni nė pyetj dhe parashtroni pastaj.
Hajde pėr hajr na qoftė. Po e filloj me pyetjen e parė.
quote]

[color=green][b]Enderuar motrushe te pershendes per temen , kesaj radhe vetem desha te pershendes , kurse do te pergjigjem kur ta marr pak veten
Honesty

Tomori
23-09-04, 20:48
Cili qytet shqiptar,ka pas ma shum shqiptar, me statistiken e vitit 1981

Pergjigja:
SHKUPI e para me 250,000 mij shqiptar
TIRANA e dyta me 150,000 mij shqiptar
Prishtina e treta me 100,000 mij shqiptar

Tomori
23-09-04, 20:57
Pyetje:
Sa kohe kalon, rugtimi i drites se Diellit ner ne Toke
A- "8 minuta
B- 16 minuta
C- 29 minuta

Kush esht e sakta A,,,B,,,C

vushtrria
23-09-04, 21:48
shpejtesia e rrezeve te diellit eshte

8 minuta

pytje cili lum eshte me i gjati ne bot :?: :?:

Murgesha
23-09-04, 23:34
shpejtesia e rrezeve te diellit eshte

8 minuta

pytje cili lum eshte me i gjati ne bot :?: :?:

Mendoj se eshte Amazoni.

Tomori
24-09-04, 10:01
shpejtesia e rrezeve te diellit eshte

8 minuta
Po e satkt :wink:

pytje cili lum eshte me i gjati ne bot :?: :?:

Missisipi me degen Misuri

Tomori
24-09-04, 10:35
Ne cilin vit kosmonauti shqiptar,Alan Shepart ka mbajtur me vete Flamurin Shqiptar, ne Hene :?:
A-1969 vit
B-1971
C-1974

Barbaroza
24-09-04, 12:23
B-1971
Kur u mbajt Kongresi i Manastirit?

MemphiSx
24-09-04, 16:26
Me 14 Nentore 1908


Kush eshte autor i Romanit Aferdita Perseri ne Fshat?

Murgesha
24-09-04, 17:18
Me 14 Nentore 1908


Kush eshte autor i Romanit Aferdita Perseri ne Fshat?

Sterjo Spasse.

Kush e shkroi romaninin
"Fashti midis ujerave"

Barbaroza
24-09-04, 17:34
Kole Jakova.
Kush quhet Ilirida?

MemphiSx
24-09-04, 20:14
Kole Jakova.
Kush quhet Ilirida?


Maqedonia

Kush eshte Kryeqytet i Filipines

Gentiana
24-09-04, 20:17
Kole Jakova.
Kush quhet Ilirida?


Maqedonia

Kush eshte Kryeqytet i Filipines

Manila!

Kush e ka shkruar Romanin: Te gjith me duan vetem babai jo??

Tomori
24-09-04, 23:36
Ne cilin vit kosmonauti shqiptar,Alan Shepart ka mbajtur me vete Flamurin Shqiptar, ne Hene :?:
A-1969 vit
B-1971
C-1974

Pergjigja e sakt:

1974 vit ,,,ne Apollon 4 esht mbajtur flamuri shqiptar

Tomori
24-09-04, 23:43
Ciles gjini mashkullore osev femnore i takojn
kromozonet XY ?
kromozonet XX ?

uliksi31
25-09-04, 15:50
shpejtesia e rrezeve te diellit eshte

8 minuta
Po e satkt :wink:

pytje cili lum eshte me i gjati ne bot :?: :?:

Missisipi me degen Misuri

Mississippi & Missouri jane dy lumenj.Nili eshte me i gjati,ndersa Amazoni eshte me i madhi,me me se shumti uj.

Thenje e kujt eshte:

Neno,neno mos ke frike
Se i ke djemte ne Amerike :?:

Barbaroza
25-09-04, 16:53
Mbahu neno mos ke frike
Se ke djemte ne Amerike...

Mendoj se jane vargje te Fan Nolit.

uliksi31
25-09-04, 17:30
Mbahu neno mos ke frike
Se ke djemte ne Amerike...

Mendoj se jane vargje te Fan Nolit.

Pergjiegja eshte e sakte falemderit per korigjim.

vushtrria
25-09-04, 17:34
pytjekur eshte mbajtur kuvendi i lezhes :?: :?:

MemphiSx
26-09-04, 11:36
pytjekur eshte mbajtur kuvendi i lezhes :?: :?:


Kuvendi i Lezhes u mbajt ne Katedralen e Shen Kollit me 2 Mars 1444

Kur u mbajt Lidhja e Prizrenit??

vushtrria
26-09-04, 11:40
lidhja e prizerenit u mbajte ne vitin 1878pytje

ne cilin vit vdiq HASAN PRISHTINA

Murgesha
26-09-04, 11:46
Lidhja e Prizrenit u mbajt nė vitin 1878.

Kur u mbajt Lidhja e dytė e Prizrenit?????

uliksi31
26-09-04, 17:08
[quote="vushtrria"]lidhja e prizerenit u mbajte ne vitin 1878pytje

ne cilin vit vdiq HASAN PRISHTINA[/quote

U vra ne Selanik 1932 nga.....te njejtit qe e vran Bajram begun dhe Luigj Gurakuqin

uliksi31
26-09-04, 17:09
Lidhja e Prizrenit u mbajt nė vitin 1878.

Kur u mbajt Lidhja e dytė e Prizrenit?????

U mbajt ne Pej ne krye me Haxhi Zeken 1902 ose 03

Barbaroza
30-09-04, 16:39
pytje

ne cilin vit vdiq HASAN PRISHTINA[/b][/quote

U vra ne Selanik 1932 nga.....te njejtit qe e vran Bajram begun dhe Luigj Gurakuqin


http://galeria.albasoul.com/albume/album79/hasanp.sized.jpg

Pra siq mund ta lexoni edhe poshte fotos,Hasan prishtina u vra ne vitin 1933 nga pritat e agjendatures se A.Zogut!


Pyetje

Ku ndodhet tani Ismail Kadare dhe kur shkoi atje?

vushtrria
30-09-04, 17:40
ismail kadare gjendet ne franc prej vitit 1990 mos gabofsha (ne ket vit ka kerkuar strehim politik)pytje

ne cilin vit vdiq shote galica dhe ku :?: :?:

Barbaroza
30-09-04, 18:39
Shote Galica vdiq ne vitin 1927 ne Fushe-Kruje.Numero disa vepra te Ismail Kadarese!?

Murgesha
30-09-04, 22:07
Prilli i Thyer
Keshtjella
Gjenerali i ushtrisė sė vdekur
Kronikė nė gur
Koncert nė fund tė dimrit etj.


Autori i librit Malėsorja??

Gentiani
01-10-04, 19:28
Prilli i Thyer
Keshtjella
Gjenerali i ushtrisė sė vdekur
Kronikė nė gur
Koncert nė fund tė dimrit etj.


Autori i librit Malėsorja??

Nazmi Rrahmani

Luftėtari nga Kosova,i cili mori pjesė nė ngritjen flamurit kombėtarė mė 1912 nė Vlorė, i vrarė nė Mal tė Zi dhe eshtrat e tė cilit para disa ditėve u sollėn nė Kosovė quhet:

vushtrria
01-10-04, 20:22
Prilli i Thyer
Keshtjella
Gjenerali i ushtrisė sė vdekur
Kronikė nė gur
Koncert nė fund tė dimrit etj.


Autori i librit Malėsorja??

Nazmi Rrahmani

Luftėtari nga Kosova,i cili mori pjesė nė ngritjen flamurit kombėtarė mė 1912 nė Vlorė, i vrarė nė Mal tė Zi dhe eshtrat e tė cilit para disa ditėve u sollėn nė Kosovė quhet:
isa boletini

po ne cilin vit u ngrit flamuri dhe ku :?: :?:

ShEjToNkA
01-10-04, 23:49
28 Nėntorė 1912, Vlorė.
Si s'dėgjohėt Shqipėria,
humbi vall trimėria?
Humbi far' e trimėrisė,
Humbi fam' e Shqiperisė?
Humbi Pirua, Aleksandri,
Cili dhenė tėrė hėngri,
Skėnderbeu Kastrioi,
ku ėshtė Bocar Sulioti?..
Tė marrė, dhe neve dritė,
tė na shohėn mbretėritė
dhe tė mundemi tė themi
" Tani vetė zotėr jemi "!

Janė vargje nga vjersha: Njė Sulmė pėr Shqipėrinė.

Autori e kėsaj vjerrshe???????????????

Murgesha
24-12-05, 01:50
Po e aktualizoj kėtė temė pas njė viti e dy muaj me nė pyetje?

Digjem, pėrvėlohem
se tė dua shumė,
ditėnė mendohem,
natėn rri pa gjume

Lulete tė dilnin,
mike, sa tė dua,
kėtu do tė vinin
tė qajnė me mua.

Zogjtė tė dėgjonin,
do t'mė rrinin prane
dhe do tė kėndonin,
tė harroj sevdanė.

Asnjeri ne jetė
plagėn s'ma shėron,
pėrveē mikja vetė,
qe vjen e lėndon!


Janė kėto vargje nga poezia Dashuria.

Kush ėshtė autori?

pokeri
24-12-05, 01:57
Po e aktualizoj kėtė temė pas njė viti e dy muaj me nė pyetje?

Digjem, pėrvėlohem
se tė dua shumė,
ditėnė mendohem,
natėn rri pa gjume

Lulete tė dilnin,
mike, sa tė dua,
kėtu do tė vinin
tė qajnė me mua.

Zogjtė tė dėgjonin,
do t'mė rrinin prane
dhe do tė kėndonin,
tė harroj sevdanė.

Asnjeri ne jetė
plagėn s'ma shėron,
pėrveē mikja vetė,
qe vjen e lėndon!


Janė kėto vargje nga poezia Dashuria.

Kush ėshtė autori?


Naim Frashėri

Murgesha
24-12-05, 02:21
Naim Frashėri

Jo.

doGzona
24-12-05, 02:35
Po e aktualizoj kėtė temė pas njė viti e dy muaj me nė pyetje?

Digjem, pėrvėlohem
se tė dua shumė,
ditėnė mendohem,
natėn rri pa gjume

Lulete tė dilnin,
mike, sa tė dua,
kėtu do tė vinin
tė qajnė me mua.

Zogjtė tė dėgjonin,
do t'mė rrinin prane
dhe do tė kėndonin,
tė harroj sevdanė.

Asnjeri ne jetė
plagėn s'ma shėron,
pėrveē mikja vetė,
qe vjen e lėndon!


Janė kėto vargje nga poezia Dashuria.

Kush ėshtė autori?

Azem Shkreli

doGzona
24-12-05, 04:03
Po e aktualizoj kėtė temė pas njė viti e dy muaj me nė pyetje?

Digjem, pėrvėlohem
se tė dua shumė,
ditėnė mendohem,
natėn rri pa gjume

Lulete tė dilnin,
mike, sa tė dua,
kėtu do tė vinin
tė qajnė me mua.

Zogjtė tė dėgjonin,
do t'mė rrinin prane
dhe do tė kėndonin,
tė harroj sevdanė.

Asnjeri ne jetė
plagėn s'ma shėron,
pėrveē mikja vetė,
qe vjen e lėndon!


Janė kėto vargje nga poezia Dashuria.

Kush ėshtė autori?Opss me fal se Andon Zako Cajupi

loni19
24-12-05, 11:51
Kush vrau Avni Rrustemin? Kur?

rilinda
24-12-05, 13:14
Avni Rrustemi u vra mė 21 prill 1924, nė njė rrugicė tė Tiranės nga njė klient i Esat Pashės (emri nuk po me kujtohet)

loni19
24-12-05, 13:21
Avni Rrustemi u vra mė 21 prill 1924, nė njė rrugicė tė Tiranės nga njė klient i Esat Pashės (emri nuk po me kujtohet)Avni Rrustemi u plagos me 22 Prill 1924, nga nje fare vegle e bejlereve i quajtur Isuf Reēi...Avni Rrustemi u varros ne Vlore me 1 Maj 1924...Kush e vrau Bajram Currin, ku, ne cfare kohe???

doGzona
24-12-05, 17:54
Kush e vrau Bajram Currin, ku, ne cfare kohe???


Heroi yne Bajram Curri u vra nga forcat zogiste dhe agjentet e shovinisteve serbe ne Dragobi , me 29 mars 1925.

doGzona
24-12-05, 20:13
Kush e vrau Bajram Currin, ku, ne cfare kohe???


Heroi yne Bajram Curri u vra nga forcat zogiste dhe agjentet e shovinisteve serbe ne Dragobi , me 29 mars 1925.
:arrow:

U vra nga Cana Beg Deliu ish begu i rrehit te Gjakoves se bashku me Hoxh Zogin , te cilet njifen si persona te cilet e kan shitur token e Kosoves dhe me ndihmen e Kral Aleksandrit te Serbis Ahmet Zogu , ish bashkluftetar i Bajram Currit vihet ne sundim me ndihmen e kralit serb.

Bajram Currin e vrau Kadri Mehmeti ish toger ne ushtrin mbreterore te Ahmet Zogut.

loni19
25-12-05, 11:59
Kush e vrau Bajram Currin, ku, ne cfare kohe???


Heroi yne Bajram Curri u vra nga forcat zogiste dhe agjentet e shovinisteve serbe ne Dragobi , me 29 mars 1925.
:arrow:

U vra nga Cana Beg Deliu ish begu i rrehit te Gjakoves se bashku me Hoxh Zogin , te cilet njifen si persona te cilet e kan shitur token e Kosoves dhe me ndihmen e Kral Aleksandrit te Serbis Ahmet Zogu , ish bashkluftetar i Bajram Currit vihet ne sundim me ndihmen e kralit serb.

Bajram Currin e vrau Kadri Mehmeti ish toger ne ushtrin mbreterore te Ahmet Zogut.Te lumte doGzona, shume e sakte...sa per njohuri te cekim se Kadri Mehmeti ishte vellai i gruas se se Bakram Currit, pra si i thone tek ne miku i tij....kjo te shtyn te qash....Ku? Kur? dhe kush e vrau Luigj Gurakuqin?

Barbaroza
25-12-05, 13:15
Luigj Gurakuqin thuhet se e vrau djali i tezes se tij,Baltjon Stambolla ne hotelin Cavour ne Bari te Italise me 2 maj 1925.Ne kete atentat,thuhet se eshte perfshire edhe Ahmet Zogu por nuk ka shume dokumente qe bejne te ditur nese Ahmet Zogu ka qene "sponzor"i ketij atentati!

rilinda
25-12-05, 20:04
Kur u shua Lidhja e Prizreni?

Kalt
25-12-05, 20:12
Kur u shua Lidhja e Prizreni?

Lidhja e Prizreni nuk eshte shuar kurre ne fakt Rilinda.
Ndonese ajo u ndal perkohesisht ne vitin 1881, ajo vazhdoi me Lidhjen e II-te te Prizrenit, gjate Luftes se II-te Boterore dhe vazhdon ende sot e kesaj dite, deri sa kombi shqiptar te realizoje te drejtat e tij te plota kombetare.

rilinda
25-12-05, 20:39
Mė 20 prill 1881 u zhvillua beteja e parė nė Slivovė, ku ra heroikisht patrioti e komandanti i forcave shqiptare, Mic Sokoli, i cili me guxim tė rrallė iu hodh topit tė armikut nė gryke. Beteja e dytė u zhvillua nė Shtimje, ku, pas njė qėndrese shumė tė fortė, forcat shqiptare te komanduara nga Sylejman Vokshi u detyruan tė tėrhiqeshin.
Pasi zhvilloi edhe luftime tė tjera nė grykėn e Carralevės, nė fshatin Dule dhe nė Suharekė, ushtria osmane marrshoi drejt Prizrenit, ku hyri mė 23 prill tė vitit 1881.Lidhja e Prizrenit u shua me gjak, mirėpo, ndikimi dhe jehona e saj ishte shumė e madhe, si nė viset ku jetonin shqiptarėt, ashtu edhe nė vendet e tjera.

pokeri
25-12-05, 22:26
Cili personalitet i njohur i koh ia dhuroni njė MERCEDES BENZ, si
dhuratė dasme Mbretit AHMET ZOG?

pokeri
25-12-05, 22:27
Cili personalitet i njohur i kohės ia dhuroi njė
MERCEDES BENZ, si dhuratė dasme Mbretit AHMET ZOG?

pokeri
26-12-05, 13:55
Cili personalitet i njohur i kohės ia dhuroi njė
MERCEDES BENZ, si dhuratė dasme Mbretit AHMET ZOG?


Ē'ėshtė ore njerėz (nuk e gjeni dot nėpėr faqe interneti)?
Shfletoni libra, libra...

Dilaver
26-12-05, 14:01
H M Queen Geraldine of the Albanians; Consort of King Zog whose wedding presents included a scarlet supercharged Mercedes from Adolf Hitler.(News)

rilinda
26-12-05, 14:33
Kur u botua abetarja e parė nė gjuhėn shqipe?Kush e botoi atė dhe si u quajt ajo?

loni19
26-12-05, 18:40
Luigj Gurakuqin thuhet se e vrau djali i tezes se tij,Baltjon Stambolla ne hotelin Cavour ne Bari te Italise me 2 maj 1925.Ne kete atentat,thuhet se eshte perfshire edhe Ahmet Zogu por nuk ka shume dokumente qe bejne te ditur nese Ahmet Zogu ka qene "sponzor"i ketij atentati!


Po Barbaroza, pergjigja eshte e sakte...
ne fakt une e kam lexuar si Ballto apo Baltian Stambolla..
Data eshte 2 Mars...
Sidoqofte besoj se keni bere vetem gabime teknike...

loni19
26-12-05, 18:42
Kur u botua abetarja e parė nė gjuhėn shqipe?Kush e botoi atė dhe si u quajt ajo?
U botua me 1844. E botoi Naum Veqilharxhi?
U quajt "Fare i ri-Evėtor Shqip"....

rilinda
26-12-05, 20:08
Kur u botua abetarja e parė nė gjuhėn shqipe?Kush e botoi atė dhe si u quajt ajo?
U botua me 1844. E botoi Naum Veqilharxhi?
U quajt "Fare i ri-Evėtor Shqip"....

Abetarja e parė u quajt "Evetar".Pas njė viti, (mė 1845) Naum Veqilharxhi e botoi edhe njė aberate tjetėr, mė tė plotė se e para.

loni19
27-12-05, 17:22
Po, Naum Veqilharxhi kishte botuar dy abetare....


Me cilen veper fillon Rilindja Kombetare?


P.S, nese hulumtoni ne net per tu treguar te ditur kjo sme pelqen apsak...
ne ketu perserisim, sepse perseritja eshte nena e diturise, dhe mesojme shume gjera..
poenta nuk eshte te hyme ne net dhe te shikojme prej aty, kinse jemi te ditur...nuk e di dhe pike, do ta dije tjeter kush..

Me cilen veper fillon Rilindja Kombetare?

rilinda
27-12-05, 17:49
Me cilen veper fillon Rilindja Kombetare?

Vepra (poema) e parė, mė tė cilėn filloi epoka e Rilindjes Kombėtare Shqiptare ėshtė "Kėngėt e Milosaos" e Jorenim de Radės qė u botua mė 1836. Mė vonė Jorenim de Rada botoi edhe "Serafina Topia", si dhe shumė vepra tė tjera letrare e shkencore.

rilinda
27-12-05, 18:09
Nė sa vilajete u pėrfshinė tokat shqiptare sipas njė reforme qė e zbatoi Porta e Lartė nė vitin 1864?

loni19
27-12-05, 18:58
Nė sa vilajete u pėrfshinė tokat shqiptare sipas njė reforme qė e zbatoi Porta e Lartė nė vitin 1864?Rilinda nese gaboj me permireso.
1.Vilajeti i Janinės
2.Vilajeti i Kosovės
3.Vilajeti i Manastirit, dhe
4.Vilajeti i Shkodrės..

loni19
27-12-05, 19:00
Kush ishte kryetar i Komitetit te Stambollit???

rilinda
27-12-05, 21:15
Kush ishte kryetar i Komitetit te Stambollit???

Kryetar i komitetit qėndror tė Stambollit ishte Abdyl Frashėri.

rilinda
27-12-05, 21:16
Gjatė dhjetorit tė vitit 1877 dhe janarit tė vitit 1878 ushtria serbe i detyroi me dhunė qė tė shpėrnguleshin rreth 640 vendbanime shqiptare me mbi 160 000 banorė. Shqiptarėt e Nishit, tė Prokuples, tė Vranjės,tė Leskovcit dhe tė vendabimeve tjera shqiptare u detyruan tė strehohen nė thellėsi tė Vilajetit tė Kosoves. Me ēfarė emri njihen sot kėta shqiptarė?

loni19
28-12-05, 16:12
Gjatė dhjetorit tė vitit 1877 dhe janarit tė vitit 1878 ushtria serbe i detyroi me dhunė qė tė shpėrnguleshin rreth 640 vendbanime shqiptare me mbi 160 000 banorė. Shqiptarėt e Nishit, tė Prokuples, tė Vranjės,tė Leskovcit dhe tė vendabimeve tjera shqiptare u detyruan tė strehohen nė thellėsi tė Vilajetit tė Kosoves. Me ēfarė emri njihen sot kėta shqiptarė?Maxhere disa...

rilinda
28-12-05, 17:03
Jo maxhere por MUHAXHIRĖ ose REFUGJATĖ.

loni19
28-12-05, 17:11
Jo maxhere por MUHAXHIRĖ ose REFUGJATĖ.pardon se gabova...
une kam marre shembull nje vend nga kane ardh dhe e kam gabu..
Muhaxhire po....


Kush eshte qyteti i cili ka me se shumti banore ne bote???

rilinda
05-01-06, 12:42
Loni edhe unė jam kurreshtare me dit kėtė, e nese ka munndėsi pėrgjigju se ska pėrgjigjje qe sdi sa dit nė kėtė temė :(

Murgesha
05-01-06, 13:21
Ėshtė Mexico City.

rilinda
05-01-06, 14:02
:wink:

Kryeministri i parė shqiptar ėshtė...

loni19
05-01-06, 16:13
Ėshtė Mexico City.Te lumte Murgesha, besuat apo jo Mexico City ka 30 Milion banore..

loni19
05-01-06, 16:15
:wink:

Kryeministri i parė shqiptar ėshtė...Pa dyshim Ismail Qemajli...
Po kush ishte Ministri i pare i Financave ne qeverine e Islami Qemajlit???

vjeshta
05-01-06, 18:55
Po kush ishte Ministri i pare i Financave ne qeverine e Islami Qemajlit???[/quote]

Me sa me doket luigj Gurakuqi.

loni19
05-01-06, 19:49
Po kush ishte Ministri i pare i Financave ne qeverine e Islami Qemajlit???

Me sa me doket luigj Gurakuqi.[/quote]


po e sakte..
pse spo pyet?

rilinda
05-01-06, 21:15
:wink:

Kryeministri i parė shqiptar ėshtė...Pa dyshim Ismail Qemajli...

Kryeministri i parė shqiptar ėshtė Ymer Prizreni e jo Ismail Qemaili.Ismail Qemaili ishte kryetar i parė i Qeverisė sė Pėrkohshme- Vlorė.

loni19
05-01-06, 21:17
flm rilinda...
ketu po dyshoj...
OK po te besoj...ban pyetje...

intelektualja
06-01-06, 00:26
kush ka qene kampione e sllallomit ne Kosove me 1975?

intelektualja
06-01-06, 01:18
a eshte e mundur qe njohuri elementare per kampionet e Kosoves nuk keni?

pokeri
06-01-06, 01:18
kush ka qene kampione e sllallomit ne Kosove me 1975?


AFĖRDITA SARAQINI ???

intelektualja
06-01-06, 01:26
vaket

intelektualja
06-01-06, 02:01
hajde de hajde
a nuk ka ketu asi qe thone se jane skijatore?

rilinda
13-01-06, 19:55
Intelektualja a po na tregon pėrgjigjjen e kėsaj pyetje e te vazhdojmė mė tutje me kuizin?

laliloli
13-01-06, 22:30
Tregona Intelektuale se e paske bllokuar kete teme :lol: :lol:

intelektualja
13-01-06, 23:18
po e zhbllokoj temen por me duhet te pergjigjem vetem pjeserisht.

pergjegja eshte intelektualja e me shume nuk mundem me ju tregu se sipas regullave te forumit ndalohet zbulimi i identitetit. :twisted: :twisted: :twisted:

Murgesha
14-01-06, 00:01
po e zhbllokoj temen por me duhet te pergjigjem vetem pjeserisht.

pergjegja eshte intelektualja e me shume nuk mundem me ju tregu se sipas regullave te forumit ndalohet zbulimi i identitetit. :twisted: :twisted: :twisted:

Ani de se tani e morrėm vesh.
Intelektuale urime pėr atėherė. :wink:

Tomori
14-01-06, 13:14
MBRETI I SHQIPTARVE ESHTE: :arrow: