PDA

View Full Version : Diaspora dhe Femrat Shqiptare


ArMMeNDii
06-10-04, 22:45
Sot ne shume vende kryesisht te varfera, por me te madhe ne Kosove, po ashtu edhe ne Diaspor ( Gjermani Austri etj) ka filluar nje destabilizim shpirteror i femrave Shqiptare . duket se asgje nuk shkon neper binare reale.

Shtrohet pyetja pse kjo sjellje e tille, pse kjo lakuriqesi, pse kjo perulje aq e madhe ndaj mashkujve.
E gjithe kjo vjen nga mentaliteti i ulet i tyre apo thene me mire e kane feregjen ne tru.

Ato femra te cilat faktikisht nuk kane kurrfare vlere morale dhe shoqerore, jane teper kompleksive, ndaj ate kompleksivitet perpiqen ta mbulojne me qveshje, me reklamim te trupit, me grimin e tyre jashte mase. sa per t'iu terhequr vemendjen mashkujve.

Ndaj ai njeri qe din te mendoje me koke duhet ta kete te qarte se njeriu sa ka fytyre aq edhe qveshet. keshtu qe ato qe themi e kane feregjen ne tru ato jane qe dalin me te lakuriqesuarat, me te pispillosurat dhe me "atraktivet" ne syte e botes mashkulore.

Ju pyes: keni pare ose keni rene ne kontakt me femra te ngritura qe nuk varen nga askush, qe kane pergatitje shkollore, kane kulture te larte ne shoqeri dhe thjesht kontribojne per shoqerine.

Ato mund t'i dallosh fare lehte . jane te thjeshta, modeste, jo komplekse. e keshtu jane sepse nuk kane feregje ne tru. do te thote e dine vleren e vet te cilen nuk mund t'ua mohoje askush.

Ndersa ato te kundertat, do te thote femrat me feregje ne tru, e kane trurin e zbrazet , nuk kane kurfare qellimi jetesor, veq asaj se si te sillen ne shoqeri per t'iu pelqyer mashkujve , pavaresisht a jane te martuar apo jo.

Po prap se prap kan vetem nje medim aj per fat te keq esht >> .
ruana Zot prej femrave te tilla. Amin.

Ju kisha lut atyne qe nuk i perkasin kti rangu te mos me keqkuptojn me kete qa kam shkruar pres pergjegjeje nga ju
Armendi

ArMMeNDii
06-10-04, 22:46
Tradhėtia nuk egziston nga soti
Egziston qė moti
Ajo lulen e vyshk
E hekurin e ndryshk

Prandaj Ai qė tradhėton
Duhet bukur tė mendon
Se zemrėn tjetrit ja helmon
E shpirtin ja dėmton

Si nė luftė e dashuri
Emrin e ka tradhėti
Nuk pyet rini as pleqėri
As besė e dashuri

Ajo nė cdo anė na ndjek
Ėndėrat na i djeg
Planet tona i shkatėrron
E viktima kėrkon

Tė tradhtosh ėshtė tė mallkosh
Tjetrit zemrėn tja lejsh bosh
Shpirtin tjetrit tja shkatrojsh
E vetveten mos ta besojsh

Prandaj me tradhėtua ėshtė dėnim
Ėshtė humbje e jo fitim
Se zoti kurrė sta harron
Nė fund shpirtin ta farkon

Harroni atė shprehi
JU pleq e tė ri
Se nėqoftėse gjatė doni tė udhėtoni
Harroni tė tradhtoni

Do te fleni shumė rahat
Jo me minuta por me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse mbaheni pėr fjale.....

Krokodilli
07-10-04, 08:44
tung ju pershendes,,,,, shum eshte e vertet se femrat shqiptare ne diaspor,, ne pergjithesi e kan kulturen ne nivel shum te ulet,,,, kur te vjen puna ne shoqeri me shqiptar,, shum pak shoqerohen me ne etj etj,,, por kur vjen puna me turqi - arab - etj etj per dit i sheh me ta ne klube etj etj,,, kurr nuk kam mund ta kuptoj pse femrat shqiptare nuk shoqerohen me ne ,, ma par shkojn me te huaj se me ne,,,, ja nje shembull -

** eshte nje vend ne melburn Australia quhet dandenong - 90% jemi shqipetar,, gjuhe e par eshte gjuha shqipe,, lokale shqiptare,, restorante.... te gjith na kan lakmi,,, komunitetet tjera (turqit, lebanezet, australiant etj etj.) ne djemt shqiptar edhe jemi ma te pashum,, ma te mire per te gjtha, ma te pasur etj etj , femrat shqiptare na urrejt...... ose nuk deshirojn te perzihen me ne,, ma let me turq sepse ata nuk njohem me familje dhe nuk dihet se qka bajn........ :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

turisti
07-10-04, 09:18
tung ju pershendes,,,,, shum eshte e vertet se femrat shqiptare ne diaspor,, ne pergjithesi e kan kulturen ne nivel shum te ulet,,,, kur te vjen puna ne shoqeri me shqiptar,, shum pak shoqerohen me ne etj etj,,, por kur vjen puna me turqi - arab - etj etj per dit i sheh me ta ne klube etj etj,,, kurr nuk kam mund ta kuptoj pse femrat shqiptare nuk shoqerohen me ne ,, ma par shkojn me te huaj se me ne,,,, ja nje shembull -

** eshte nje vend ne melburn Australia quhet dandenong - 90% jemi shqipetar,, gjuhe e par eshte gjuha shqipe,, lokale shqiptare,, restorante.... te gjith na kan lakmi,,, komunitetet tjera (turqit, lebanezet, australiant etj etj.) ne djemt shqiptar edhe jemi ma te pashum,, ma te mire per te gjtha, ma te pasur etj etj , femrat shqiptare na urrejt...... ose nuk deshirojn te perzihen me ne,, ma let me turq sepse ata nuk njohem me familje dhe nuk dihet se qka bajn........ :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Krokodilli i neruar,ky problem ka qene i shvaqur qysh ne Kosove ( po mendoj sistemi i sjelljes te femrave ),ashtu qe, i ka do perparsit per gjinijen femrore,a te cilat ( perparsite ) nuk i konvenojne gjinise mashkulloore.Mos te brengose ku proble,sepse ne teresi nuk zgjithet,por individualisht.
Mbetsh i pershendetur nga TURISTI i VETMUAR. :P :wink:

Krokodilli
07-10-04, 17:14
TE PERSHENDES TURISTI,,,, NUK ESHTE NJE GJE PA TE CILEN NUK MUND TE JETOJ,, POR ESHTE NJE GJE QE ME BRENGOS SHUM,,,,,,,
**PO TE ISHIN ASHTU ME TE GJITH OK,, POR VETEM VENDASVE TE VET UA KTHEJN SHPINEN DHE ME TJERT VAZHDON SHOQERIA,,
KA EDHE VAJZA QE SHOQEROHEN ME SHQIPTAR POR SHUM TE RRALLA,,, TUNG TURISTI :wink:

turisti
08-10-04, 00:38
TE PERSHENDES TURISTI,,,, NUK ESHTE NJE GJE PA TE CILEN NUK MUND TE JETOJ,, POR ESHTE NJE GJE QE ME BRENGOS SHUM,,,,,,,
**PO TE ISHIN ASHTU ME TE GJITH OK,, POR VETEM VENDASVE TE VET UA KTHEJN SHPINEN DHE ME TJERT VAZHDON SHOQERIA,,
KA EDHE VAJZA QE SHOQEROHEN ME SHQIPTAR POR SHUM TE RRALLA,,, TUNG TURISTI :wink:
Po te kuptoj plotesisht KROKODILLI,por secili e ka jeten e vet dhe shiqimet ndaj problemeve.Me siguri femrat kan ndonji cak tjeter ,ose ideja tjera.....Eshte edhe nje gje qe i mungon mozaikut: qfare jan djemt Shqiptar ne Australi? A mos i kan larguar vajzat me sjelljet e veta?
Nese i analizon gjerat,nese dalin fjalet e tua,ateherit pergjegjja eshte ne pergjegjen e pare qe e dhash.
Te pershendes,mos u demoralizo,sepse nuk ka problem qe nuk ka zgjithje,vetem varet nga cili kend shikohet dhe menyra se si i afrohemi,sepse ty te mundon SJELLJA NE TANSI E FEMRAVE,sa po e shoh une ,E JO SJELLJA E NAJ NJONES NDAJ TEJE.
Sukses. :wink:

Krokodilli
08-10-04, 06:34
hehehe tung pershendetje edhe nje here turisti,,,,, ma se pari po te mos kisha shoqeri me vajza fare,, do ta pranoja se skam sjellje per femra,,, por ketu shtrohet pyetja,,, te gjitha vajzat me dojn,,, kam shoqeri me te gjitha vajzat ku jetoj,,, dalim bashk etj etj etj,,,, por kur vjen puna te femrat tona te rralla jon ato qe me flasin..... e le ma mu shoqeru me mu .. mendimi im eshte se vajzat shqiptare qkado qe te bejn kan deshir ta mbajn sekret,, dhe duke mos fol me ne shqiptaret mendojn se do ti mbajn gjerat sekret,,, gje qe nuk i intereson askujt se qka bejn.....

Murgesha
08-10-04, 07:39
hehehe tung pershendetje edhe nje here turisti,,,,, ma se pari po te mos kisha shoqeri me vajza fare,, do ta pranoja se skam sjellje per femra,,, por ketu shtrohet pyetja,,, te gjitha vajzat me dojn,,, kam shoqeri me te gjitha vajzat ku jetoj,,, dalim bashk etj etj etj,,,, por kur vjen puna te femrat tona te rralla jon ato qe me flasin..... e le ma mu shoqeru me mu .. mendimi im eshte se vajzat shqiptare qkado qe te bejn kan deshir ta mbajn sekret,, dhe duke mos fol me ne shqiptaret mendojn se do ti mbajn gjerat sekret,,, gje qe nuk i intereson askujt se qka bejn.....


Krokodilli mė fal pėr ndėrhyrje.
A e ke pyetur veten se ndoshta pikerisht se jeni tėrė kohėn nė shoqėri me vajza tjera, vajzat shqiptare tė kanė kthyer shpindėn, apo mė mirė tė them stė formatin fare?????

Kercovari
08-10-04, 08:23
tung ju pershendes,,,,, shum eshte e vertet se femrat shqiptare ne diaspor,, ne pergjithesi e kan kulturen ne nivel shum te ulet,,,, kur te vjen puna ne shoqeri me shqiptar,, shum pak shoqerohen me ne etj etj,,, por kur vjen puna me turqi - arab - etj etj per dit i sheh me ta ne klube etj etj,,, kurr nuk kam mund ta kuptoj pse femrat shqiptare nuk shoqerohen me ne ,, ma par shkojn me te huaj se me ne,,,, ja nje shembull. Kemi me shume te bejme me megalomanin e vete mashkullit shqiptar kur jen ne pyetje vajzat shqiptare ne diaspore. Se ne sillemi karshi shqiptareve si akulli karshi djellit,edhe ato sillen po na ate menyre.Pasi jeton ne Australi,ti me mir e di se c`ka do te thote "Bumerang",prandaj ne te ardhmen mundohu te jeshe me i ngrohte me ato te cilat ne gjuhen e embel shqipe do te thone "Te dua shpirte".

** eshte nje vend ne melburn Australia quhet dandenong - 90% jemi shqipetar,, gjuhe e par eshte gjuha shqipe,, lokale shqiptare,, restorante.... te gjith na kan lakmi,,, komunitetet tjera (turqit, lebanezet, australiant etj etj.) ne djemt shqiptar edhe jemi ma te pashum,, ma te mire per te gjtha, ma te pasur etj etj , femrat shqiptare na urrejt...... ose nuk deshirojn te perzihen me ne,, ma let me turq sepse ata nuk njohem me familje dhe nuk dihet se qka bajn........ :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

turisti
08-10-04, 08:27
hehehe tung pershendetje edhe nje here turisti,,,,, ma se pari po te mos kisha shoqeri me vajza fare,, do ta pranoja se skam sjellje per femra,,, por ketu shtrohet pyetja,,, te gjitha vajzat me dojn,,, kam shoqeri me te gjitha vajzat ku jetoj,,, dalim bashk etj etj etj,,,, por kur vjen puna te femrat tona te rralla jon ato qe me flasin..... e le ma mu shoqeru me mu .. mendimi im eshte se vajzat shqiptare qkado qe te bejn kan deshir ta mbajn sekret,, dhe duke mos fol me ne shqiptaret mendojn se do ti mbajn gjerat sekret,,, gje qe nuk i intereson askujt se qka bejn.....

Krokodilli i nderuar,nuk mu ke pergjegjur pyetjes larteshenuar: - qfare jan djemt Shiptar ne Australi?- Une po te kuptoj qe ti nuk ke problem me vajza tjera....,por nese te pelqen ndonji Shqiptare,ndale,paraqitju dhe spjegoja iteresin tende dhe do ta shifsh konkretisht se ku qendrojne punet,a sa po e shof une,punen ta prish perzirja e mundimit per problemi ne teresi,ose te shprehna ma thjeshte: po del se me shume te brengos problemi ne teresi se personal.
Provo ta kuptosh problemin nga te gjitha kendeve.Ndoshta kendi yt i veshtrimeve eshte I PAPERSHTATSHEM.
Te pershendes deri te,hahahahahahahaha- AUSTRALIA,hahahahaha.

Krokodilli
08-10-04, 08:41
hehehe tung pershendetje edhe nje here turisti,,,,, ma se pari po te mos kisha shoqeri me vajza fare,, do ta pranoja se skam sjellje per femra,,, por ketu shtrohet pyetja,,, te gjitha vajzat me dojn,,, kam shoqeri me te gjitha vajzat ku jetoj,,, dalim bashk etj etj etj,,,, por kur vjen puna te femrat tona te rralla jon ato qe me flasin..... e le ma mu shoqeru me mu .. mendimi im eshte se vajzat shqiptare qkado qe te bejn kan deshir ta mbajn sekret,, dhe duke mos fol me ne shqiptaret mendojn se do ti mbajn gjerat sekret,,, gje qe nuk i intereson askujt se qka bejn.....


Krokodilli mė fal pėr ndėrhyrje.
A e ke pyetur veten se ndoshta pikerisht se jeni tėrė kohėn nė shoqėri me vajza tjera, vajzat shqiptare tė kanė kthyer shpindėn, apo mė mirė tė them stė formatin fare?????

te pershendes murgesha,,, nuk isha tu fol personalisht per veten time,,,, isha duke tregu ne pergjithesi se femrat jo vetem me mu,, por me cilindo shqiptar nuk kan deshir te lidhen si ne shoqeri ashtu edhe dashuri..... shkurt preferojn qkado tjeter por jo shqiptar,,,,, se a me formatin a jo nuk me intereson dhe nuk me bregos shum sa me brengos se jemi nje komb jemi shqipetar dhe duhet te jemi bashk ne qdo aspekt jeteson... shumicen e tyre i sho si motra e jo si dikush qe me dhemb se a me format a jo...... pra jemi shqipetar

Murgesha
08-10-04, 08:56
te pershendes murgesha,,, nuk isha tu fol personalisht per veten time,,,, isha duke tregu ne pergjithesi se femrat jo vetem me mu,, por me cilindo shqiptar nuk kan deshir te lidhen si ne shoqeri ashtu edhe dashuri..... shkurt preferojn qkado tjeter por jo shqiptar,,,,, se a me formatin a jo nuk me intereson dhe nuk me bregos shum sa me brengos se jemi nje komb jemi shqipetar dhe duhet te jemi bashk ne qdo aspekt jeteson... shumicen e tyre i sho si motra e jo si dikush qe me dhemb se a me format a jo...... pra jemi shqipetar

Krokodilli nuk deshta tė tė fyej, prandaj mos i kushto shumė rėndėsi fjalės "format". Ajo ēka deshta tė them ėshtė se pėr ti akuzuar femrat shqiptare dhe pėr ti gjykuar sjelljet e tyre duhet edhe tė bėjmė njė vėshtrim ndaj vetvetes.
Ju e paskėt pohuar edhe vetė se femrėn shqiptare e konsideron si motėr. E nė anėn tjetėr dashurinė ja jep tė hujave. Mė fal pėr konkludimin tim. Po pse vetėm si motėr?
A nuk paska nevojė femra shqiptare qė jeton nė diasporė pėr dashuri?
A mos ėshtė pikėrisht sjellja e meshkujve nė diasporė fajtor pėr krijimin e njė gjendje ftohtėsie nė mes???
Unė shoh tė rinj Shqiptar qė jetojnė nė diasporė qė bėjnė gjithēka me tė huajat, kurse vajzat shqiptare as qė i shikojnė me sy, deri sa tju vjen rradha pėr tu martuar. Atėherė fillojnė e thojnė jo unė se marr kėte se kjo ka shkuar me tė huaj. Pa e prek aspak ndėrgjegjja se edhe vet ka bėrė diē tė tillė.
Mos mė keqkupto se nuk po flas vetėm pėr ty, por nė pėrgjithėsi.

Krokodilli
08-10-04, 09:08
te pershendes murgesha,,, nuk isha tu fol personalisht per veten time,,,, isha duke tregu ne pergjithesi se femrat jo vetem me mu,, por me cilindo shqiptar nuk kan deshir te lidhen si ne shoqeri ashtu edhe dashuri..... shkurt preferojn qkado tjeter por jo shqiptar,,,,, se a me formatin a jo nuk me intereson dhe nuk me bregos shum sa me brengos se jemi nje komb jemi shqipetar dhe duhet te jemi bashk ne qdo aspekt jeteson... shumicen e tyre i sho si motra e jo si dikush qe me dhemb se a me format a jo...... pra jemi shqipetar

Krokodilli nuk deshta tė tė fyej, prandaj mos i kushto shumė rėndėsi fjalės "format". Ajo ēka deshta tė them ėshtė se pėr ti akuzuar femrat shqiptare dhe pėr ti gjykuar sjelljet e tyre duhet edhe tė bėjmė njė vėshtrim ndaj vetvetes.
Ju e paskėt pohuar edhe vetė se femrėn shqiptare e konsideron si motėr. E nė anėn tjetėr dashurinė ja jep tė hujave. Mė fal pėr konkludimin tim. Po pse vetėm si motėr?
A nuk paska nevojė femra shqiptare qė jeton nė diasporė pėr dashuri?
A mos ėshtė pikėrisht sjellja e meshkujve nė diasporė fajtor pėr krijimin e njė gjendje ftohtėsie nė mes???
Unė shoh tė rinj Shqiptar qė jetojnė nė diasporė qė bėjnė gjithēka me tė huajat, kurse vajzat shqiptare as qė i shikojnė me sy, deri sa tju vjen rradha pėr tu martuar. Atėherė fillojnė e thojnė jo unė se marr kėte se kjo ka shkuar me tė huaj. Pa e prek aspak ndėrgjegjja se edhe vet ka bėrė diē tė tillė.
Mos mė keqkupto se nuk po flas vetėm pėr ty, por nė pėrgjithėsi.

mbetesh e respektuar Murgesha.... dhe respektoj mendimin tend,,, por nuk thash se te gjitha vajzat i shoh si motra,,,,,, ma se pari po te kisha shoqeri me vajza shqiptare dhe po te kisha rastin te dashuroja nje vajze shqiptare ketu,, kur me per jet nuk do te bisedoja me vajza tjera,, por shtrohet pyetja pse vajzat shqiptare nuk na japin ate rast,,, eshte e vertet se qka thu,, se shum djem shkojn me vajza tjera dhe ne fund kur eshte koha e marteses kerkojn shqipetare,, por ne kete rast (ketu ku jetoj une ) eshte e kunderta,,, vajzat nuk na flasin deri kur te vjen koha e marteses athere duhet te martohen me shqipetar per tia ber qefin familjes,,,,

ArMMeNDii
08-10-04, 18:01
tung ju pershendes,,,,, shum eshte e vertet se femrat shqiptare ne diaspor,, ne pergjithesi e kan kulturen ne nivel shum te ulet,,,, kur te vjen puna ne shoqeri me shqiptar,, shum pak shoqerohen me ne etj etj,,, por kur vjen puna me turqi - arab - etj etj per dit i sheh me ta ne klube etj etj,,, kurr nuk kam mund ta kuptoj pse femrat shqiptare nuk shoqerohen me ne ,, ma par shkojn me te huaj se me ne,,,, ja nje shembull -

** eshte nje vend ne melburn Australia quhet dandenong - 90% jemi shqipetar,, gjuhe e par eshte gjuha shqipe,, lokale shqiptare,, restorante.... te gjith na kan lakmi,,, komunitetet tjera (turqit, lebanezet, australiant etj etj.) ne djemt shqiptar edhe jemi ma te pashum,, ma te mire per te gjtha, ma te pasur etj etj , femrat shqiptare na urrejt...... ose nuk deshirojn te perzihen me ne,, ma let me turq sepse ata nuk njohem me familje dhe nuk dihet se qka bajn........ :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:Krokodilli te pershendes shokit edhe un pahtohem plotsisht me mendimin tend se jo veq ne Austri ku jeton ti po gjithkundi eshte ky femnomen kshtu qe dhasht zoti qe ndrrohet kjo naj her nga femrat tona shum te rrespektuara dhe te menqura qe jetojn ne diaspor

mickoja
09-10-04, 15:33
Un po flas per vete:un pergjithsi e kam shoqerin shqiptare ketu ne diaspor,nuk di pse po flitni ketu per vajzat keshtu kurse shum vajza nuk kan guxim nga familja dmth.vllezerit apo kusherinve a ku ta di un kan frik se po i sheh ndo kush qe vetem po flet me nje djal shqiptar!e ne shqiptaret e kemi zakon i kshyrim me par punet e huaj se te vetat...e kshtu qe nese te sheh ndo kush qe po flet me nje djal shqiptar thuhet se e kish gjet ajo vajz nje dashnor,e pa kuptushme por e vertet....

E qe kshtu mendone njeher realitetin dhe pastaj folni e mos ja futni kotč..

ArMMeNDii
09-10-04, 17:46
Un po flas per vete:un pergjithsi e kam shoqerin shqiptare ketu ne diaspor,nuk di pse po flitni ketu per vajzat keshtu kurse shum vajza nuk kan guxim nga familja dmth.vllezerit apo kusherinve a ku ta di un kan frik se po i sheh ndo kush qe vetem po flet me nje djal shqiptar!e ne shqiptaret e kemi zakon i kshyrim me par punet e huaj se te vetat...e kshtu qe nese te sheh ndo kush qe po flet me nje djal shqiptar thuhet se e kish gjet ajo vajz nje dashnor,e pa kuptushme por e vertet....

E qe kshtu mendone njeher realitetin dhe pastaj folni e mos ja futni kotč..


Mickoja vetem nje pytje do ta kisha be ty personalisht nese ke koh te me pergjigjes mirpo mund te pergjigjet edhe ndokush tjeter.

Nese prindi yt (vllau,Kusherini, Daja etjj. siqe ceke ti) do te shofin ne shoqri me nje te huaj jo shqiptar valla qka do te thojn more ata hmmm me siguri nuk do te reagonin asgje ma merr menja se menyra se si ke me ja shpjegu ti prindit se kush eshte ai shok i huaj ka me shti ate te mos dyshoj asgje ne ty.
pres pergjegjeje

summer80
09-10-04, 19:26
pershendetje
krokodil per ate qe kishe shkruar rreth vajzave shqiptare ne australi eshte e vertete por mos shiko vetem versionin tend te historise perpiqu qe te arrish edhe ne anen tjeter te se vertetes.
Mickoja ka shume te drejte qe shqiptaret nuk pritoj shume te flasin por ama edhe vet ju djemte te themi te "RINJTE" ua ka ma shume qejfi me pase shoqeri me te huaja se me shqipatare. nuk arrij te kuptoj boten mashkullore kur kan shoqeri me nje vajze te huaj "ajo e huaja" eshte shume vajze e mire, e shoqerise, inteligjente e madhe etj etj etj... por sikur kjo shoqeria te ishte me nje vajze shqiptare me thuaj te verteten sa do te thonin se ajo eshte e dalur dore, vajze e ulet, budallic qe sillet me djem e ma ne fund njeri nga "shoket" shqiptare do te filloje te mburret se ajo eshte e imja e mos te permend te tjera.... nuk jane vajzat shqiptare por eshte shoqeria shqipare e tille. pastaj persa i perket shoqerise me te tjeret a nuk kane te drejte vajzat shqiptare te kene shoqeri ne rracat e tjera apo kjo eshte vetem nje privilegj qe u takon djemve???

kjo eshte per armendin...
lakuriqsia e femrave shqiptare ne diaspore sic e kishe shkruar ti nuk ka te beje me idiotsine paftyresine apo mos shkollimin e tyre. secili ka te drejte te veshe cfare te doje ashtu sic bejne edhe djemte pastaj cdo gje eshte e lidhur me moshen sepse secila grup moshe ka stilin e vet. sot vishen ne menyre ekstravagnde e neser jane shume elegante sepse e shohin qe nuk u shkon nje veshje e tille. besoj se secili prej nesh ka te drejte te provoje e pastaj e vendos vet se 'eshte me mire per te. fakti qe jane shqiptare nuk duhet tu heqe atyre te drejten te provojne ne jete. pastaj jane te pakta ato qe vishen per tu terhequr vemendjen meshkujve, secili vishet per veten ne rralle te pare sepse ndihen mire me ate veshje.
persa u perket meshkujve shqiptare me vjen shume keq ta them por edhe ta pranoj se nuk jane ma si dikur, sepse nese dikur i kane konsideruar vajzat shqiptare si motra sot po i shesin ne rruget e europes. ja vlen qe tu flasesh djemve shqiptar??
e di qe jo te gjithe jane njesoj por askush nuk e ka te shkruar ne balle se eshte nje imoral...
me falni qe u zgjata pak si shume

Krokodilli
09-10-04, 19:30
Un po flas per vete:un pergjithsi e kam shoqerin shqiptare ketu ne diaspor,nuk di pse po flitni ketu per vajzat keshtu kurse shum vajza nuk kan guxim nga familja dmth.vllezerit apo kusherinve a ku ta di un kan frik se po i sheh ndo kush qe vetem po flet me nje djal shqiptar!e ne shqiptaret e kemi zakon i kshyrim me par punet e huaj se te vetat...e kshtu qe nese te sheh ndo kush qe po flet me nje djal shqiptar thuhet se e kish gjet ajo vajz nje dashnor,e pa kuptushme por e vertet....

E qe kshtu mendone njeher realitetin dhe pastaj folni e mos ja futni kotč..

Mickoja te pershendes Kanadeze :wink: .... mendimi yt me pelqeu deri diku,,,, por mendimi im eshte,, kur vajza shqiptare ka koh te dal me nacionalitete te tjera,, kur prinderit nuk i bertasin pse po del me turq apo arab apo qkado,,, pse ato kan frig te dalin te shoqerohen me ne shqiptaret... ,,, nuk flas ne pergjithesi,, vetem ne vendin se ku jetoj une 85% e vajzave nuk shoqerohen me ne apo nuk dashurohen,, preferojn tjere ma para se shqiptar.....mendoj se po ta kishe lexu shkrimin tim ma heret do ta kuptoje cellimin tim...... mbetesh e respektuar Mickoja :wink:

xxxx
21-11-04, 06:40
Krokodilli
Me fal qe une po nderhyj ne kete tem ... vetem nje send kisha pasen qef me than si pika e par .. mashkujt shqiptar aq jan te dobt se as vet smendojn se qka bojn tan kohen ekalojn me vajza tjera me FE tjeter jau plotson deshirat ekrejt edhe kurr nuk i intereson se qka ka bo apo qka ka maru edhe i ngajm permas si Qe... kurse ni vajz shqiptare vetem nje gabim me ba menihere i thoni auuu kjo a leje bre se qishtu qishtu ka bo e nuk menoni se edhe ajo ka pas pun me naj kon qe e ka tradhtu e ka dasht veq me hup koh me to e na kqyrim asaj vajze me ja nxirr ynyren me ni fjal me ja hup autoritetin me ka krejt se ka ba tash ni gabim e tash ajo svyn sen apo ? asnje vajz shqiptare nuk pranon me hup karakterin e vet me naj mashkull qe e din se qfare osht po qka me ba se spo din se qfare osht e tani von kur po marrin vesh e po e hup autoritetin e saj me to .....e na shqiptart jemi asi lloji se menxi spresim me ni diqka keq per dikon vesht nalt i majm kuku paska bo qishtu kuku kjo kuku ajo ...... pse nuk ja falni psh qat sen ni vajz shqiptare qe e ka ba edhe ata pa e dit se qfare osht ai mashkull ...... e vajzave tjera FE tjera shkojna me to me vite kalojm koh me shtaz se ajo femen qe ste ban hesap e te thot qu bane vet kafen apo punen ajo e mir osht per shqiptar se qashtu dojna na ...se shhqiptaret me kan mat mdhajat laperica kan respekt e per ata tash femnat shqiptare tuten per ksi sene se thojn apet se apet qasi mdel e askush kerkujt nuk ja din dhimt e zemres po vetem qysh me qit posht e ma posht
Men ju lutna kallxoni karakterin e juve pa marr parasysh se qfare osht femna shqiptare ka ba gabime mos kqyrni me tranu krejt apo me qit fun pusi menoni se keni motra e te aferme tjuve se qysh thojna na per vajza qe si kem diqka qashtu edhe ata per ato qka i kena na diqka :!:

taksiratlia
23-11-04, 13:27
ju pershendes te gjitheve dhe desha ta jap mendimin tim rredh kesaj teme aq me vend,,,,,,i lexova letrat e krokodilit dhe te murgeshes te them te drejten ti kroki mos e merr ashtu se vajzat tona ne diaspor nuk rrin me ne ,por ato nuk kan hasur ne djem qe ju tregojne ndjenjat e tyre dhe i dashurojne ne na duhet dashuria na duhen bisedat dhe sexsi e kjo varet nga ndjenjat e jo nga nacionaliteti kete nuk duhet ta besh vetem me vajza te huaja por me vajza qe ti ngrit ndjenjat a eshte ajo zezake a shqipetare nuk ka lidhje ,,,,perpos te gjithave vajzat tona kane perparesi se te thojne shqip, TE DUA ose ME KNAQE e jo gjermanisht .Por krokodil i nderuar egzistojne disa tipa qe me thash e theme e bejne veten te pa deshiruar ne ate qytet e tani as vajzat shqipetare nuk i dojne se dalin fjale te kota pa perjetime fare se bile te kishin ba diqka hajde hajde po asgje....................E ti murgesha e nderuar me knaqe me pergjigjet tua e ke me vend se te gjithe kemi nevoj per DASHURI;NDJENJA;etj...........................ju pershendes nga stuttgarti ...........................

Kaltrina
23-11-04, 13:37
Sot ne shume vende kryesisht te varfera, por me te madhe ne Kosove, po ashtu edhe ne Diaspor ( Gjermani Austri etj) ka filluar nje destabilizim shpirteror i femrave Shqiptare . duket se asgje nuk shkon neper binare reale.

Shtrohet pyetja pse kjo sjellje e tille, pse kjo lakuriqesi, pse kjo perulje aq e madhe ndaj mashkujve.
E gjithe kjo vjen nga mentaliteti i ulet i tyre apo thene me mire e kane feregjen ne tru.

Ato femra te cilat faktikisht nuk kane kurrfare vlere morale dhe shoqerore, jane teper kompleksive, ndaj ate kompleksivitet perpiqen ta mbulojne me qveshje, me reklamim te trupit, me grimin e tyre jashte mase. sa per t'iu terhequr vemendjen mashkujve.

Ndaj ai njeri qe din te mendoje me koke duhet ta kete te qarte se njeriu sa ka fytyre aq edhe qveshet. keshtu qe ato qe themi e kane feregjen ne tru ato jane qe dalin me te lakuriqesuarat, me te pispillosurat dhe me "atraktivet" ne syte e botes mashkulore.

Ju pyes: keni pare ose keni rene ne kontakt me femra te ngritura qe nuk varen nga askush, qe kane pergatitje shkollore, kane kulture te larte ne shoqeri dhe thjesht kontribojne per shoqerine.

Ato mund t'i dallosh fare lehte . jane te thjeshta, modeste, jo komplekse. e keshtu jane sepse nuk kane feregje ne tru. do te thote e dine vleren e vet te cilen nuk mund t'ua mohoje askush.

Ndersa ato te kundertat, do te thote femrat me feregje ne tru, e kane trurin e zbrazet , nuk kane kurfare qellimi jetesor, veq asaj se si te sillen ne shoqeri per t'iu pelqyer mashkujve , pavaresisht a jane te martuar apo jo.

Po prap se prap kan vetem nje medim aj per fat te keq esht >> .
ruana Zot prej femrave te tilla. Amin.

Ju kisha lut atyne qe nuk i perkasin kti rangu te mos me keqkuptojn me kete qa kam shkruar pres pergjegjeje nga ju
Armendi

Pajtohem me ty 100%...

pershendetje

Barbaroza
23-11-04, 16:02
Me pelqyen mendimet e xxxx dhe Armendit!

Fata
23-11-04, 16:40
Edhe ne femrat qe jetojme ne diaspore jemi femra me prejardhje shqiptare, dhe nuk e di se pse kaq shume tema hapen per ne shqiptaret ne diaspore.
Jemi njerezore edhe pse kem ket fat qe te jetojme jasht tokes qe na lindi.
Ka prej te gjitha llojeve, serioze, martesore, jo serioze, te lira te zena. Pra me nje fjale perbajme nje shoqeri diasporale. :lol:

Mafiozi
23-11-04, 18:02
Sot ne shume vende kryesisht te varfera, por me te madhe ne Kosove, po ashtu edhe ne Diaspor ( Gjermani Austri etj) ka filluar nje destabilizim shpirteror i femrave Shqiptare . duket se asgje nuk shkon neper binare reale.

Shtrohet pyetja pse kjo sjellje e tille, pse kjo lakuriqesi, pse kjo perulje aq e madhe ndaj mashkujve.
E gjithe kjo vjen nga mentaliteti i ulet i tyre apo thene me mire e kane feregjen ne tru.

Ato femra te cilat faktikisht nuk kane kurrfare vlere morale dhe shoqerore, jane teper kompleksive, ndaj ate kompleksivitet perpiqen ta mbulojne me qveshje, me reklamim te trupit, me grimin e tyre jashte mase. sa per t'iu terhequr vemendjen mashkujve.

Ndaj ai njeri qe din te mendoje me koke duhet ta kete te qarte se njeriu sa ka fytyre aq edhe qveshet. keshtu qe ato qe themi e kane feregjen ne tru ato jane qe dalin me te lakuriqesuarat, me te pispillosurat dhe me "atraktivet" ne syte e botes mashkulore.

Ju pyes: keni pare ose keni rene ne kontakt me femra te ngritura qe nuk varen nga askush, qe kane pergatitje shkollore, kane kulture te larte ne shoqeri dhe thjesht kontribojne per shoqerine.

Ato mund t'i dallosh fare lehte . jane te thjeshta, modeste, jo komplekse. e keshtu jane sepse nuk kane feregje ne tru. do te thote e dine vleren e vet te cilen nuk mund t'ua mohoje askush.

Ndersa ato te kundertat, do te thote femrat me feregje ne tru, e kane trurin e zbrazet , nuk kane kurfare qellimi jetesor, veq asaj se si te sillen ne shoqeri per t'iu pelqyer mashkujve , pavaresisht a jane te martuar apo jo.

Po prap se prap kan vetem nje medim aj per fat te keq esht >> .
ruana Zot prej femrave te tilla. Amin.

Ju kisha lut atyne qe nuk i perkasin kti rangu te mos me keqkuptojn me kete qa kam shkruar pres pergjegjeje nga ju
Armendi

Me pelqen kjo tem ArMMeNDii, keto sjellje te vajzave ekzistojn.
Dhe me vjen mir qe hapet kjo tem per te njohur ket problem.
Por pas mendimit tim keto sjellje nuk jan vetem ne diaspor,
por ne gjitha vendet e botes, jam i bindur qe ky problem rrjedh
me shum prej kultures dhe edukimit, se prej vendit ku gjindemi.

Ketu ku jetoj un prej njoftimeve te mia personale kam par qdo
lloj vajze, dhe kam verejt qe zakonisht sjelljet rrjedhin nga familja.
Kam par vajza shum simpatike ne zvicerr dhe ne kosov, qe nuk
hin fare ne rrethin e kesaj teme :P
Vajzat per te cilat flet ne ket tem shoku ArMMeNDii, ekzostojn ne diaspor
por edhe ne vendlindje :?

Vetem mundem te them qe vajzat e tilla jan probleme per vetveten se pari,
dhe shpresoj qe ky problem nuk do te rritet ne te ardhmen.

Me respekt per ket tem ArMMeNDii :wink:

KriSTaL
02-12-04, 10:43
Armendi patjtohem me ty plotesisht 101 %: e verteta eshte e hidhur dhe dikush mund te preket..por smund te shmangesh nga e verteta qe shihet.. ke te drejt plotesisht jam me ty.

dr1ta
03-12-04, 01:19
Sot ne shume vende kryesisht te varfera, por me te madhe ne Kosove, po ashtu edhe ne Diaspor ( Gjermani Austri etj) ka filluar nje destabilizim shpirteror i femrave Shqiptare . duket se asgje nuk shkon neper binare reale.

Shtrohet pyetja pse kjo sjellje e tille, pse kjo lakuriqesi, pse kjo perulje aq e madhe ndaj mashkujve.
E gjithe kjo vjen nga mentaliteti i ulet i tyre apo thene me mire e kane feregjen ne tru.

Ato femra te cilat faktikisht nuk kane kurrfare vlere morale dhe shoqerore, jane teper kompleksive, ndaj ate kompleksivitet perpiqen ta mbulojne me qveshje, me reklamim te trupit, me grimin e tyre jashte mase. sa per t'iu terhequr vemendjen mashkujve.

Ndaj ai njeri qe din te mendoje me koke duhet ta kete te qarte se njeriu sa ka fytyre aq edhe qveshet. keshtu qe ato qe themi e kane feregjen ne tru ato jane qe dalin me te lakuriqesuarat, me te pispillosurat dhe me "atraktivet" ne syte e botes mashkulore.

Ju pyes: keni pare ose keni rene ne kontakt me femra te ngritura qe nuk varen nga askush, qe kane pergatitje shkollore, kane kulture te larte ne shoqeri dhe thjesht kontribojne per shoqerine.

Ato mund t'i dallosh fare lehte . jane te thjeshta, modeste, jo komplekse. e keshtu jane sepse nuk kane feregje ne tru. do te thote e dine vleren e vet te cilen nuk mund t'ua mohoje askush.

Ndersa ato te kundertat, do te thote femrat me feregje ne tru, e kane trurin e zbrazet , nuk kane kurfare qellimi jetesor, veq asaj se si te sillen ne shoqeri per t'iu pelqyer mashkujve , pavaresisht a jane te martuar apo jo.

Po prap se prap kan vetem nje medim aj per fat te keq esht >> .
ruana Zot prej femrave te tilla. Amin.

Ju kisha lut atyne qe nuk i perkasin kti rangu te mos me keqkuptojn me kete qa kam shkruar pres pergjegjeje nga ju
ArmendiTi don me thon ce askush sduhet me te kundershtru cka ke shkru a? e nese po ateher jemi/jam nje person nga ky rangu ?
KREJT GABIM I KE KETO ce ke shkruar , se pari ti as nuk e din pse sjellet (ndonje) femen shqiptare ne diaspo keshtu si sjellet, si (lavire) si thua ti , pa moral lakuriqohet e blllllaaaa bllllaaaaaa

Pse nuk ben pyetje cka i shtin te bejn ashtu ?
Ndoshta ju djemt shqiptar nuk tregoni ineteres per ato mjaft, ndoshta i malltretoni psiqikisht, ndoshta ju shohin juve cka bejni dreqnilleket, ndoshta ajo ka perjetu ne jet dicka ce sjellet ashtu dhe e ndron thjesht identitein e vet, ndoshta thjesh sdon te ket kontakt me shqiptar nga thashethenmet .

Askush thjesht nuk ke drejt te gjykon asken.
Secial pun/veprim ka dy ane edhe gjith esht nje shkak pse esht ashtu si esht.

Ju pyes: keni pare ose keni rene ne kontakt me femra te ngritura qe nuk varen nga askush, qe kane pergatitje shkollore, kane kulture te larte ne shoqeri dhe thjesht kontribojne per shoqerine.Ja un te pergjigjem : Ka femna ce lakuriqohen edhe kan moral te lart edhe jan te shkolluara me pune, ce nuk varen nga askush, dhe kan nje shoqeri te mrekullueshem, ce nuk flasin me shqiptar dhei urejn djem shqiptar, a sa per shoqeri askush nuk jeton per shoqeri dhe nuk do te thot si te shohin tjeret juve ti tani je i lumtur dhe i respektuar ne jet . Askush nuk mundet me te ngrit lart nese ti vet nuk e don vetevten dhe respekton .


ajt tung

KriSTaL
03-12-04, 21:09
hmmmmm Drita

Armend mbaju burr me ty jam..plotesisht dhe pse eshte femer Drita nuk jam me te..se mendimi yt eshte me i drejt

je me i miri ne kete lemi

dr1ta
06-12-04, 13:14
hmmmmm Drita

Armend mbaju burr me ty jam..plotesisht dhe pse eshte femer Drita nuk jam me te..se mendimi yt eshte me i drejt

je me i miri ne kete lemi
Mos ma ben hmmmmm :twisted:
Duhesh ta njohish boten e femnave mandej te flasish e ju shqiptaret e keni tek mendjen kur behet fjal per nje femen shqiptare


Kesi tema stuhet as te diskutohen Pa respekt jeni :twisted: :twisted:


ME E TMERSHME ESHT CE DISA FEMNA KETU PAJTOHEN ME SHKRIMIN E ARMENDIT :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

KriSTaL
06-12-04, 13:44
Drita jo jo , ato te moralshmet nuk lakuriqohen me vjen keq , ato nuk e kan mendjen te lakuriqimi ato qe, siq the ti dhe po them une,,siq i shof ketu ku jemi qe lakuriqohen , nuk ju shkon shkolla, bredhin lart posht , nese do ja bej kush me sy dhe te hypin ne vetur te shkojn te pijn nje kaffe bashk me te e ku ta dij une tjer e tjer..

Ndersa ketu ku jam une ato qe jan te moralshme dhe pse kan mbet shume pak, nuk lakuriqohen por i shef ne duar me libra , dhe jo si ato siq thua ti ne krah , nje qant te vogel.

Njeriu lakuriq duhet ti dal vetem nje personi duhet ta ruaj ate vetem per nje person.
Pse te lakuriqohet aaa, ke pergjigje tiiii Drita. kur mund te ket shoqeri dhe , pa qen lakuriqe

dr1ta
06-12-04, 13:53
Drita jo jo , ato te moralshmet nuk lakuriqohen me vjen keq , ato nuk e kan mendjen te lakuriqimi ato qe, siq the ti dhe po them une,,siq i shof ketu ku jemi qe lakuriqohen , nuk ju shkon shkolla, bredhin lart posht , nese do ja bej kush me sy dhe te hypin ne vetur te shkojn te pijn nje kaffe bashk me te e ku ta dij une tjer e tjer..

Ndersa ketu ku jam une ato qe jan te moralshme dhe pse kan mbet shume pak, nuk lakuriqohen por i shef ne duar me libra , dhe jo si ato siq thua ti ne krah , nje qant te vogel.

Njeriu lakuriq duhet ti dal vetem nje personi duhet ta ruaj ate vetem per nje person.
Pse te lakuriqohet aaa, ke pergjigje tiiii Drita. kur mund te ket shoqeri dhe , pa qen lakuriqeLakuriqimi ska lidhje me moral aspak. Cka mendon ti per keto artista/KENGETAR TE kosoves ce lakuriqohen te gjith skan ato moral aspak a?

Nuk esht kjo e vertet

Un nuk te drejtohem ty per ket teme po te gjithve ato ce nuk e dua realitetin dhe ndryshimet ne boten shqiptare.

KriSTaL
06-12-04, 14:05
Drita jo jo , ato te moralshmet nuk lakuriqohen me vjen keq , ato nuk e kan mendjen te lakuriqimi ato qe, siq the ti dhe po them une,,siq i shof ketu ku jemi qe lakuriqohen , nuk ju shkon shkolla, bredhin lart posht , nese do ja bej kush me sy dhe te hypin ne vetur te shkojn te pijn nje kaffe bashk me te e ku ta dij une tjer e tjer..

Ndersa ketu ku jam une ato qe jan te moralshme dhe pse kan mbet shume pak, nuk lakuriqohen por i shef ne duar me libra , dhe jo si ato siq thua ti ne krah , nje qant te vogel.

Njeriu lakuriq duhet ti dal vetem nje personi duhet ta ruaj ate vetem per nje person.
Pse te lakuriqohet aaa, ke pergjigje tiiii Drita. kur mund te ket shoqeri dhe , pa qen lakuriqe

Drita mjafton te ja shiqosh , te kaluaren dhe do bindesh dhe vet. ka kengetare qe nuk lakuriqohen edhe shume, ndersa ato qe lakuriqohen , mjafton vetem te ja u dish se si e kan te kaluaren.Lakuriqimi ska lidhje me moral aspak. Cka mendon ti per keto artista/KENGETAR TE kosoves ce lakuriqohen te gjith skan ato moral aspak a?

Nuk esht kjo e vertet

Un nuk te drejtohem ty per ket teme po te gjithve ato ce nuk e dua realitetin dhe ndryshimet ne boten shqiptare.

KriSTaL
06-12-04, 14:07
Drita te gjitha ato kengetare qe lakuriqohen,,e bejn per karrier dhe , ka edhe qe nuk lakuriqohen , ndersa ato qe lakuriqohen mjafton vetem te ja shiqosh, "RRENJET"

dr1ta
06-12-04, 14:10
Drita jo jo , ato te moralshmet nuk lakuriqohen me vjen keq , ato nuk e kan mendjen te lakuriqimi ato qe, siq the ti dhe po them une,,siq i shof ketu ku jemi qe lakuriqohen , nuk ju shkon shkolla, bredhin lart posht , nese do ja bej kush me sy dhe te hypin ne vetur te shkojn te pijn nje kaffe bashk me te e ku ta dij une tjer e tjer..

Ndersa ketu ku jam une ato qe jan te moralshme dhe pse kan mbet shume pak, nuk lakuriqohen por i shef ne duar me libra , dhe jo si ato siq thua ti ne krah , nje qant te vogel.

Njeriu lakuriq duhet ti dal vetem nje personi duhet ta ruaj ate vetem per nje person.
Pse te lakuriqohet aaa, ke pergjigje tiiii Drita. kur mund te ket shoqeri dhe , pa qen lakuriqe

Drita mjafton te ja shiqosh , te kaluaren dhe do bindesh dhe vet. ka kengetare qe nuk lakuriqohen edhe shume, ndersa ato qe lakuriqohen , mjafton vetem te ja u dish se si e kan te kaluaren.Lakuriqimi ska lidhje me moral aspak. Cka mendon ti per keto artista/KENGETAR TE kosoves ce lakuriqohen te gjith skan ato moral aspak a?

Nuk esht kjo e vertet

Un nuk te drejtohem ty per ket teme po te gjithve ato ce nuk e dua realitetin dhe ndryshimet ne boten shqiptare.ASKUSH nuk te pyet si ke qen, me rendesi esht cka je tash :wink:

KriSTaL
06-12-04, 14:47
Drita jo jo , ato te moralshmet nuk lakuriqohen me vjen keq , ato nuk e kan mendjen te lakuriqimi ato qe, siq the ti dhe po them une,,siq i shof ketu ku jemi qe lakuriqohen , nuk ju shkon shkolla, bredhin lart posht , nese do ja bej kush me sy dhe te hypin ne vetur te shkojn te pijn nje kaffe bashk me te e ku ta dij une tjer e tjer..

Ndersa ketu ku jam une ato qe jan te moralshme dhe pse kan mbet shume pak, nuk lakuriqohen por i shef ne duar me libra , dhe jo si ato siq thua ti ne krah , nje qant te vogel.

Njeriu lakuriq duhet ti dal vetem nje personi duhet ta ruaj ate vetem per nje person.
Pse te lakuriqohet aaa, ke pergjigje tiiii Drita. kur mund te ket shoqeri dhe , pa qen lakuriqe


Drita mjafton te ja shiqosh , te kaluaren dhe do bindesh dhe vet. ka kengetare qe nuk lakuriqohen edhe shume, ndersa ato qe lakuriqohen , mjafton vetem te ja u dish se si e kan te kaluaren.Lakuriqimi ska lidhje me moral aspak. Cka mendon ti per keto artista/KENGETAR TE kosoves ce lakuriqohen te gjith skan ato moral aspak a?

Nuk esht kjo e vertet

Un nuk te drejtohem ty per ket teme po te gjithve ato ce nuk e dua realitetin dhe ndryshimet ne boten shqiptare.ASKUSH nuk te pyet si ke qen, me rendesi esht cka je tash :wink:


hu huuuuu Drita po ne po flasim per Moral e jo per Karrier.............!

summer80
06-12-04, 15:25
Bravo Drita jam shume dakort me ty me ato qe shkruan. veshja nuk ka te bej asgje me moralin apo karakterin e nje femre...pastaj ku e ke hallin ti Kristal? apo vajzat shqiptare kane ne pergjithesi nje trup shume te bukur e nuk po ua varin shume...
kot skan thane "SHIH ME SY E PLAS ME ZEMER."
tung...

dr1ta
07-12-04, 00:11
Drita jo jo , ato te moralshmet nuk lakuriqohen me vjen keq , ato nuk e kan mendjen te lakuriqimi ato qe, siq the ti dhe po them une,,siq i shof ketu ku jemi qe lakuriqohen , nuk ju shkon shkolla, bredhin lart posht , nese do ja bej kush me sy dhe te hypin ne vetur te shkojn te pijn nje kaffe bashk me te e ku ta dij une tjer e tjer..

Ndersa ketu ku jam une ato qe jan te moralshme dhe pse kan mbet shume pak, nuk lakuriqohen por i shef ne duar me libra , dhe jo si ato siq thua ti ne krah , nje qant te vogel.

Njeriu lakuriq duhet ti dal vetem nje personi duhet ta ruaj ate vetem per nje person.
Pse te lakuriqohet aaa, ke pergjigje tiiii Drita. kur mund te ket shoqeri dhe , pa qen lakuriqe


Drita mjafton te ja shiqosh , te kaluaren dhe do bindesh dhe vet. ka kengetare qe nuk lakuriqohen edhe shume, ndersa ato qe lakuriqohen , mjafton vetem te ja u dish se si e kan te kaluaren.Lakuriqimi ska lidhje me moral aspak. Cka mendon ti per keto artista/KENGETAR TE kosoves ce lakuriqohen te gjith skan ato moral aspak a?

Nuk esht kjo e vertet

Un nuk te drejtohem ty per ket teme po te gjithve ato ce nuk e dua realitetin dhe ndryshimet ne boten shqiptare.ASKUSH nuk te pyet si ke qen, me rendesi esht cka je tash :wink:


hu huuuuu Drita po ne po flasim per Moral e jo per Karrier.............!


Ndegjo ti kristali, un nuk flas per karrier por moral , mos dil nga tema


Ju te gjith tjeret me gjith armendin duhet te parojni ce nuk jeni zot dhe skeni drejt asken te gjykoni.

turisti
07-12-04, 13:59
Sot ne shume vende kryesisht te varfera, por me te madhe ne Kosove, po ashtu edhe ne Diaspor ( Gjermani Austri etj) ka filluar nje destabilizim shpirteror i femrave Shqiptare . duket se asgje nuk shkon neper binare reale.

Shtrohet pyetja pse kjo sjellje e tille, pse kjo lakuriqesi, pse kjo perulje aq e madhe ndaj mashkujve.
E gjithe kjo vjen nga mentaliteti i ulet i tyre apo thene me mire e kane feregjen ne tru.

Ato femra te cilat faktikisht nuk kane kurrfare vlere morale dhe shoqerore, jane teper kompleksive, ndaj ate kompleksivitet perpiqen ta mbulojne me qveshje, me reklamim te trupit, me grimin e tyre jashte mase. sa per t'iu terhequr vemendjen mashkujve.

Ndaj ai njeri qe din te mendoje me koke duhet ta kete te qarte se njeriu sa ka fytyre aq edhe qveshet. keshtu qe ato qe themi e kane feregjen ne tru ato jane qe dalin me te lakuriqesuarat, me te pispillosurat dhe me "atraktivet" ne syte e botes mashkulore.

Ju pyes: keni pare ose keni rene ne kontakt me femra te ngritura qe nuk varen nga askush, qe kane pergatitje shkollore, kane kulture te larte ne shoqeri dhe thjesht kontribojne per shoqerine.

Ato mund t'i dallosh fare lehte . jane te thjeshta, modeste, jo komplekse. e keshtu jane sepse nuk kane feregje ne tru. do te thote e dine vleren e vet te cilen nuk mund t'ua mohoje askush.

Ndersa ato te kundertat, do te thote femrat me feregje ne tru, e kane trurin e zbrazet , nuk kane kurfare qellimi jetesor, veq asaj se si te sillen ne shoqeri per t'iu pelqyer mashkujve , pavaresisht a jane te martuar apo jo.

Po prap se prap kan vetem nje medim aj per fat te keq esht >> .
ruana Zot prej femrave te tilla. Amin.

Ju kisha lut atyne qe nuk i perkasin kti rangu te mos me keqkuptojn me kete qa kam shkruar pres pergjegjeje nga ju
Armendi


Pershendetje ARMENDI.

Kot po diskutoni dhe mundoheni me ngarkue gjinijen femrore,ne vend se t'i ndihmoni qe te inkuaderohet me mire ne jete dhe rrethanat siq i parashojne mashkujt.

- ĒKA JANE BINARE REALE? - Mos binare neper cilat hecin vetem mashkujt? :?

- KUSH THOT,DHE PSE " KA FILLUAR DESTABILIZIMI SHPIRTEROR I FEMRAVE SHQIPTARE " ??? - Femrat si nga Afrika,Japani,Amerika ....dmth te ēdo meredianit jane te njejta. Problemi eshte ke kokat tona dhe kuptimin tone se qysh e shiqojme jeten dhe si deshirojme ( dhe sa ) qe gruaja te jet robi i mashkujve ( dhe ne cilen menyre ). Akoma eshte prezent mendimi qe mashkuj duhen me qene SHOFERAT E JETES FEMRORE,por,harresa len pasoja afatgjata,ashtu qe ne ate kontekst femrat i kryejne fakultetet,behen pilote,police,mjeke,aktore..... dhe perparojne shume,e ajo fillon qe te na pengoje se po shomi qe jan bere SHOFERAT E JETES SE VET dhe automatikisht ne kokat tona,femrat " JANE SHPIRTERISHT TE DESTABILIZUARA ", dhe dalin nga " BINARET REALE "- sepse neve ( mashkujve ) nuk na pelqen ashtu.....

Pajtona shume me mendimin e MICKOJES dhe XXXX- it. Deri sa vazhdohet me tradita te vjetra ( konandimin e vjeter ndaj femres ) qe femra Shqiptare te jet ROB i MASHKULLI, a Shqiptari i LIRE NE ĒDO PIKEPAMJE ,deri ateherit do te jetoje gjinia mashkullore ne MJEGULL duke provuar ta gjeje viktimen e vet e cila eshte e arsimuar dhe krijon jete te re ne BINARET E REJA TE JETES,jasht MJEGULLES.....

Me respekt TURISTI.

ArMMeNDii
07-12-04, 19:00
Sot ne shume vende kryesisht te varfera, por me te madhe ne Kosove, po ashtu edhe ne Diaspor ( Gjermani Austri etj) ka filluar nje destabilizim shpirteror i femrave Shqiptare . duket se asgje nuk shkon neper binare reale.

Shtrohet pyetja pse kjo sjellje e tille, pse kjo lakuriqesi, pse kjo perulje aq e madhe ndaj mashkujve.
E gjithe kjo vjen nga mentaliteti i ulet i tyre apo thene me mire e kane feregjen ne tru.

Ato femra te cilat faktikisht nuk kane kurrfare vlere morale dhe shoqerore, jane teper kompleksive, ndaj ate kompleksivitet perpiqen ta mbulojne me qveshje, me reklamim te trupit, me grimin e tyre jashte mase. sa per t'iu terhequr vemendjen mashkujve.

Ndaj ai njeri qe din te mendoje me koke duhet ta kete te qarte se njeriu sa ka fytyre aq edhe qveshet. keshtu qe ato qe themi e kane feregjen ne tru ato jane qe dalin me te lakuriqesuarat, me te pispillosurat dhe me "atraktivet" ne syte e botes mashkulore.

Ju pyes: keni pare ose keni rene ne kontakt me femra te ngritura qe nuk varen nga askush, qe kane pergatitje shkollore, kane kulture te larte ne shoqeri dhe thjesht kontribojne per shoqerine.

Ato mund t'i dallosh fare lehte . jane te thjeshta, modeste, jo komplekse. e keshtu jane sepse nuk kane feregje ne tru. do te thote e dine vleren e vet te cilen nuk mund t'ua mohoje askush.

Ndersa ato te kundertat, do te thote femrat me feregje ne tru, e kane trurin e zbrazet , nuk kane kurfare qellimi jetesor, veq asaj se si te sillen ne shoqeri per t'iu pelqyer mashkujve , pavaresisht a jane te martuar apo jo.

Po prap se prap kan vetem nje medim aj per fat te keq esht >> .
ruana Zot prej femrave te tilla. Amin.

Ju kisha lut atyne qe nuk i perkasin kti rangu te mos me keqkuptojn me kete qa kam shkruar pres pergjegjeje nga ju
ArmendiTi don me thon ce askush sduhet me te kundershtru cka ke shkru a? e nese po ateher jemi/jam nje person nga ky rangu ?
KREJT GABIM I KE KETO ce ke shkruar , se pari ti as nuk e din pse sjellet (ndonje) femen shqiptare ne diaspo keshtu si sjellet, si (lavire) si thua ti , pa moral lakuriqohet e blllllaaaa bllllaaaaaa

Pse nuk ben pyetje cka i shtin te bejn ashtu ?
Ndoshta ju djemt shqiptar nuk tregoni ineteres per ato mjaft, ndoshta i malltretoni psiqikisht, ndoshta ju shohin juve cka bejni dreqnilleket, ndoshta ajo ka perjetu ne jet dicka ce sjellet ashtu dhe e ndron thjesht identitein e vet, ndoshta thjesh sdon te ket kontakt me shqiptar nga thashethenmet .

Askush thjesht nuk ke drejt te gjykon asken.
Secial pun/veprim ka dy ane edhe gjith esht nje shkak pse esht ashtu si esht.

Ju pyes: keni pare ose keni rene ne kontakt me femra te ngritura qe nuk varen nga askush, qe kane pergatitje shkollore, kane kulture te larte ne shoqeri dhe thjesht kontribojne per shoqerine.Ja un te pergjigjem : Ka femna ce lakuriqohen edhe kan moral te lart edhe jan te shkolluara me pune, ce nuk varen nga askush, dhe kan nje shoqeri te mrekullueshem, ce nuk flasin me shqiptar dhei urejn djem shqiptar, a sa per shoqeri askush nuk jeton per shoqeri dhe nuk do te thot si te shohin tjeret juve ti tani je i lumtur dhe i respektuar ne jet . Askush nuk mundet me te ngrit lart nese ti vet nuk e don vetevten dhe respekton .


ajt tung

Mir de Drita edhe pse pak me Vones un do te shpreh edhe mendimin tim rreth teje Ather nese je ti qai person i qati rangu thjesht e kam fjalen qe i perkasin qasaj qe kam shkru une me nalt ather me te vertet eshte turp per nje femer shqiptare edhe pse menyra se si e ke shkru ti kete eshte pak e pshtjellt edhe len te mendosh valla edhe sa X femra tjera shqiptare si ti ka neper evrop e bot qe sillen verdall rrugve si lavire me siguri qe ka plot plot Drita nuk kam koment per keto femra si ju veq Lum Vendi qe ju ka edhe i ka kto lloj femra ne ket rast behet fjal per shqiptare ????

ArMMeNDii
07-12-04, 19:05
Sot ne shume vende kryesisht te varfera, por me te madhe ne Kosove, po ashtu edhe ne Diaspor ( Gjermani Austri etj) ka filluar nje destabilizim shpirteror i femrave Shqiptare . duket se asgje nuk shkon neper binare reale.

Shtrohet pyetja pse kjo sjellje e tille, pse kjo lakuriqesi, pse kjo perulje aq e madhe ndaj mashkujve.
E gjithe kjo vjen nga mentaliteti i ulet i tyre apo thene me mire e kane feregjen ne tru.

Ato femra te cilat faktikisht nuk kane kurrfare vlere morale dhe shoqerore, jane teper kompleksive, ndaj ate kompleksivitet perpiqen ta mbulojne me qveshje, me reklamim te trupit, me grimin e tyre jashte mase. sa per t'iu terhequr vemendjen mashkujve.

Ndaj ai njeri qe din te mendoje me koke duhet ta kete te qarte se njeriu sa ka fytyre aq edhe qveshet. keshtu qe ato qe themi e kane feregjen ne tru ato jane qe dalin me te lakuriqesuarat, me te pispillosurat dhe me "atraktivet" ne syte e botes mashkulore.

Ju pyes: keni pare ose keni rene ne kontakt me femra te ngritura qe nuk varen nga askush, qe kane pergatitje shkollore, kane kulture te larte ne shoqeri dhe thjesht kontribojne per shoqerine.

Ato mund t'i dallosh fare lehte . jane te thjeshta, modeste, jo komplekse. e keshtu jane sepse nuk kane feregje ne tru. do te thote e dine vleren e vet te cilen nuk mund t'ua mohoje askush.

Ndersa ato te kundertat, do te thote femrat me feregje ne tru, e kane trurin e zbrazet , nuk kane kurfare qellimi jetesor, veq asaj se si te sillen ne shoqeri per t'iu pelqyer mashkujve , pavaresisht a jane te martuar apo jo.

Po prap se prap kan vetem nje medim aj per fat te keq esht >> .
ruana Zot prej femrave te tilla. Amin.

Ju kisha lut atyne qe nuk i perkasin kti rangu te mos me keqkuptojn me kete qa kam shkruar pres pergjegjeje nga ju
Armendi


Pershendetje ARMENDI.

Kot po diskutoni dhe mundoheni me ngarkue gjinijen femrore,ne vend se t'i ndihmoni qe te inkuaderohet me mire ne jete dhe rrethanat siq i parashojne mashkujt.

- ĒKA JANE BINARE REALE? - Mos binare neper cilat hecin vetem mashkujt? :?

- KUSH THOT,DHE PSE " KA FILLUAR DESTABILIZIMI SHPIRTEROR I FEMRAVE SHQIPTARE " ??? - Femrat si nga Afrika,Japani,Amerika ....dmth te ēdo meredianit jane te njejta. Problemi eshte ke kokat tona dhe kuptimin tone se qysh e shiqojme jeten dhe si deshirojme ( dhe sa ) qe gruaja te jet robi i mashkujve ( dhe ne cilen menyre ). Akoma eshte prezent mendimi qe mashkuj duhen me qene SHOFERAT E JETES FEMRORE,por,harresa len pasoja afatgjata,ashtu qe ne ate kontekst femrat i kryejne fakultetet,behen pilote,police,mjeke,aktore..... dhe perparojne shume,e ajo fillon qe te na pengoje se po shomi qe jan bere SHOFERAT E JETES SE VET dhe automatikisht ne kokat tona,femrat " JANE SHPIRTERISHT TE DESTABILIZUARA ", dhe dalin nga " BINARET REALE "- sepse neve ( mashkujve ) nuk na pelqen ashtu.....

Pajtona shume me mendimin e MICKOJES dhe XXXX- it. Deri sa vazhdohet me tradita te vjetra ( konandimin e vjeter ndaj femres ) qe femra Shqiptare te jet ROB i MASHKULLI, a Shqiptari i LIRE NE ĒDO PIKEPAMJE ,deri ateherit do te jetoje gjinia mashkullore ne MJEGULL duke provuar ta gjeje viktimen e vet e cila eshte e arsimuar dhe krijon jete te re ne BINARET E REJA TE JETES,jasht MJEGULLES.....

Me respekt TURISTI.


Turisti vetem nje gje edhe un pajtohem me ty ket rast veq te kisha ber nje pytja nese mama e nje femer te lakuriqaur ka hesur edhe hec me ende me shami ne kok dhe (Kule katunarqe po flas a sdi qysh i quajn dimija nuk jam i sigurt ) valla ku na dul qika e saj ne diaspor te del me minifundi ose e lakuriquar ose sillellet verdall neper rrug te evropes kishe ne dikushi turp turp

ArMMeNDii
07-12-04, 19:07
Pajtohem me ty 100%...

pershendetjeKaltrina THNX qe ke nda mendimin Me mu


Armendi

Barbaroza
07-12-04, 19:28
Duke shprehur deshiren time qe vajza shqiptare me moral dhe karakter te ndyre te kete sa me pak ne Europe,desha te cek se kam verejtur disa raste,por nuk po shkoj aq larg,po e cek vetem rastin e nje fqinje times ne Suedi.Vajze shume e bukur,duke pozuar ne revista te ndryshme suedeze gjysme lakuriqe,18 vjeqe,sa here vie ne pushime ne Kosove,i duket shume normale te shkoje edhe me burra te martuar se per numer te beqareve as qe duhet diskutuar :oops:
Dhe,per te qene habia me e madhe,ajo kete e arsyeton me"kjo eshte gje shume normale". :wink: :oops:

ArMMeNDii
07-12-04, 19:44
Duke shprehur deshiren time qe vajza shqiptare me moral dhe karakter te ndyre te kete sa me pak ne Europe,desha te cek se kam verejtur disa raste,por nuk po shkoj aq larg,po e cek vetem rastin e nje fqinje times ne Suedi.Vajze shume e bukur,duke pozuar ne revista te ndryshme suedeze gjysme lakuriqe,18 vjeqe,sa here vie ne pushime ne Kosove,i duket shume normale te shkoje edhe me burra te martuar se per numer te beqareve as qe duhet diskutuar :oops:
Dhe,per te qene habia me e madhe,ajo kete e arsyeton me"kjo eshte gje shume normale". :wink: :oops:


Barboza pajtohem me ty jo rasti yt ky skoka edhe qaq interesant po tja nisi ti tregoj une raste qe kam pa edhe kam ni per femrat shqiptare qe jetojn ne Evrop wowoow sto ta nxe forumi krejt at shkrim spo di qa me than veq Lum ne Shqiptart qe i kemi kto lloj Vajzash

Armendi

dr1ta
08-12-04, 00:17
Sot ne shume vende kryesisht te varfera, por me te madhe ne Kosove, po ashtu edhe ne Diaspor ( Gjermani Austri etj) ka filluar nje destabilizim shpirteror i femrave Shqiptare . duket se asgje nuk shkon neper binare reale.

Shtrohet pyetja pse kjo sjellje e tille, pse kjo lakuriqesi, pse kjo perulje aq e madhe ndaj mashkujve.
E gjithe kjo vjen nga mentaliteti i ulet i tyre apo thene me mire e kane feregjen ne tru.

Ato femra te cilat faktikisht nuk kane kurrfare vlere morale dhe shoqerore, jane teper kompleksive, ndaj ate kompleksivitet perpiqen ta mbulojne me qveshje, me reklamim te trupit, me grimin e tyre jashte mase. sa per t'iu terhequr vemendjen mashkujve.

Ndaj ai njeri qe din te mendoje me koke duhet ta kete te qarte se njeriu sa ka fytyre aq edhe qveshet. keshtu qe ato qe themi e kane feregjen ne tru ato jane qe dalin me te lakuriqesuarat, me te pispillosurat dhe me "atraktivet" ne syte e botes mashkulore.

Ju pyes: keni pare ose keni rene ne kontakt me femra te ngritura qe nuk varen nga askush, qe kane pergatitje shkollore, kane kulture te larte ne shoqeri dhe thjesht kontribojne per shoqerine.

Ato mund t'i dallosh fare lehte . jane te thjeshta, modeste, jo komplekse. e keshtu jane sepse nuk kane feregje ne tru. do te thote e dine vleren e vet te cilen nuk mund t'ua mohoje askush.

Ndersa ato te kundertat, do te thote femrat me feregje ne tru, e kane trurin e zbrazet , nuk kane kurfare qellimi jetesor, veq asaj se si te sillen ne shoqeri per t'iu pelqyer mashkujve , pavaresisht a jane te martuar apo jo.

Po prap se prap kan vetem nje medim aj per fat te keq esht >> .
ruana Zot prej femrave te tilla. Amin.

Ju kisha lut atyne qe nuk i perkasin kti rangu te mos me keqkuptojn me kete qa kam shkruar pres pergjegjeje nga ju
ArmendiTi don me thon ce askush sduhet me te kundershtru cka ke shkru a? e nese po ateher jemi/jam nje person nga ky rangu ?
KREJT GABIM I KE KETO ce ke shkruar , se pari ti as nuk e din pse sjellet (ndonje) femen shqiptare ne diaspo keshtu si sjellet, si (lavire) si thua ti , pa moral lakuriqohet e blllllaaaa bllllaaaaaa

Pse nuk ben pyetje cka i shtin te bejn ashtu ?
Ndoshta ju djemt shqiptar nuk tregoni ineteres per ato mjaft, ndoshta i malltretoni psiqikisht, ndoshta ju shohin juve cka bejni dreqnilleket, ndoshta ajo ka perjetu ne jet dicka ce sjellet ashtu dhe e ndron thjesht identitein e vet, ndoshta thjesh sdon te ket kontakt me shqiptar nga thashethenmet .

Askush thjesht nuk ke drejt te gjykon asken.
Secial pun/veprim ka dy ane edhe gjith esht nje shkak pse esht ashtu si esht.

Ju pyes: keni pare ose keni rene ne kontakt me femra te ngritura qe nuk varen nga askush, qe kane pergatitje shkollore, kane kulture te larte ne shoqeri dhe thjesht kontribojne per shoqerine.Ja un te pergjigjem : Ka femna ce lakuriqohen edhe kan moral te lart edhe jan te shkolluara me pune, ce nuk varen nga askush, dhe kan nje shoqeri te mrekullueshem, ce nuk flasin me shqiptar dhei urejn djem shqiptar, a sa per shoqeri askush nuk jeton per shoqeri dhe nuk do te thot si te shohin tjeret juve ti tani je i lumtur dhe i respektuar ne jet . Askush nuk mundet me te ngrit lart nese ti vet nuk e don vetevten dhe respekton .


ajt tung

Mir de Drita edhe pse pak me Vones un do te shpreh edhe mendimin tim rreth teje Ather nese je ti qai person i qati rangu thjesht e kam fjalen qe i perkasin qasaj qe kam shkru une me nalt ather me te vertet eshte turp per nje femer shqiptare edhe pse menyra se si e ke shkru ti kete eshte pak e pshtjellt edhe len te mendosh valla edhe sa X femra tjera shqiptare si ti ka neper evrop e bot qe sillen verdall rrugve si lavire me siguri qe ka plot plot Drita nuk kam koment per keto femra si ju veq Lum Vendi qe ju ka edhe i ka kto lloj femra ne ket rast behet fjal per shqiptare ????Tash vertet u vertetova cfar edukimi ke ti , je nje njeri xheloz, i shtypur, pa moral, manipulues ,egoist,edhe ne ne fund selak.
Sa i perket ksaj ce ke shkruar...nese ti mendon ce un prekem dicka ce ke shkruar ty dhe e kam ndi veten ne at rang ......jooooo aspak po ti sje zot te gjykojsh asken edhe nuk mundesh me thon femnat ne diaspor sepse diaspore esht shum e madhe. Ndoshat ti jeton ne ndonje katun aty e kuedi cka ke pa por ske te drejt aspak te gjukojsh asken se si veshen femnat , duhesh edhe te kuptoshe ce koha ndryshon e veshja nuk te ben njeri por edukimi edhe ment ce i ka afal zoti, jam shum e sigurte ce ti nuk je shum i ri te shkrujsh kesi budallakina per femnat shqiptare, sepse nuk e meriton askush gjithkush e ka per veti. Femnat ne te gjitha troje shqiptare kan ndryshu gjithashtu edhe ne kosove, edhe shumica kan pa rast te shohin femna teper te lakuriqune ne kosove,maqedoni shqiperi etj etj ,besa ne te diaspores u cuditshim kur i kemi pa per her te par mbas luftes por tash nuk esht shum per tu cudit koha e ben te veten .

Nese ti ke probleme personale me ndonje femen shqipetare ce te ka lendu ose ste ka kushtu vemendje ty... ty ske drejt ti gjykosh te gjitha ...nuk esht e drejt edhe nuk kuptoj si te len ndergjegja te shkruash ksi fjal te poshtra per femnat shqiptare.

PS. SHIKO PUNET E TUA ME MIRE SE E HUMB KRYT DIKUN .

ArMMeNDii
08-12-04, 00:33
Ncncnnccn Drita kjo qe ke shkru te tregon se ciles kategori i perket ti edhe shum femra tjera si ti. Nje Fjali "E Verteta eshte Gjithmon e hillur" kuptohet se po te folesh per diqka te till shum kujt kishte me i pengu e nje prej tyre je ti ajo qe te pengon pse dikutohet per ket fenomen edhe shum normale eshte qe po te degjosh diqka qe eshte realitet si kjo qe jemi ka diskutojm te ben nervoz edhe kuptohet qe pas nervozes jan Ofendimet Drita shpresosh te besh ma mir qik eshte te kisha preferu nje Kontroll mjeksore ne Psikiatri se koke ne hall. Kaloni sa ma bukur e ti drita kalofsh shkelqyshem qik kishe me thon me (5) :?:

dr1ta
08-12-04, 00:44
Ncncnnccn Drita kjo qe ke shkru te tregon se ciles kategori i perket ti edhe shum femra tjera si ti. Nje Fjali "E Verteta eshte Gjithmon e hillur" kuptohet se po te folesh per diqka te till shum kujt kishte me i pengu e nje prej tyre je ti ajo qe te pengon pse dikutohet per ket fenomen edhe shum normale eshte qe po te degjosh diqka qe eshte realitet si kjo qe jemi ka diskutojm te ben nervoz edhe kuptohet qe pas nervozes jan Ofendimet Drita shpresosh te besh ma mir qik eshte te kisha preferu nje Kontroll mjeksore ne Psikiatri se koke ne hall. Kaloni sa ma bukur e ti drita kalofsh shkelqyshem qik kishe me thon me (5) :?:


Epo si e lyp ashtu e gjen! e ke ndi ket fjal nese me ofendon duhesh te pritish ofendim prap edhe shum her te kam lexu ti ...ti nuk ikshe qef me te kundershtu askush hiq. Edhe un sjam ajo ce gjykoj njerzit ti je !!!!!! Ti ke nevoj per psikolog. KJo nuk esht fenomen per te dikutuar por ofendim pe femnat .

Te kishim hap nje teme: meshkujt shqiptar ne diaspor a mundesh me parmendu sa marinat ju i bejni a mundesh me paramendu sa ofendimet e sa grindjet ishin be ketu edhe kto jan faktikish te verteta. E TI PO FLET PER FEMNAT TY HMMMMMMMM :twisted: Mendo pak ma shum heren tjeter .

turisti
08-12-04, 01:42
Sot ne shume vende kryesisht te varfera, por me te madhe ne Kosove, po ashtu edhe ne Diaspor ( Gjermani Austri etj) ka filluar nje destabilizim shpirteror i femrave Shqiptare . duket se asgje nuk shkon neper binare reale.

Shtrohet pyetja pse kjo sjellje e tille, pse kjo lakuriqesi, pse kjo perulje aq e madhe ndaj mashkujve.
E gjithe kjo vjen nga mentaliteti i ulet i tyre apo thene me mire e kane feregjen ne tru.

Ato femra te cilat faktikisht nuk kane kurrfare vlere morale dhe shoqerore, jane teper kompleksive, ndaj ate kompleksivitet perpiqen ta mbulojne me qveshje, me reklamim te trupit, me grimin e tyre jashte mase. sa per t'iu terhequr vemendjen mashkujve.

Ndaj ai njeri qe din te mendoje me koke duhet ta kete te qarte se njeriu sa ka fytyre aq edhe qveshet. keshtu qe ato qe themi e kane feregjen ne tru ato jane qe dalin me te lakuriqesuarat, me te pispillosurat dhe me "atraktivet" ne syte e botes mashkulore.

Ju pyes: keni pare ose keni rene ne kontakt me femra te ngritura qe nuk varen nga askush, qe kane pergatitje shkollore, kane kulture te larte ne shoqeri dhe thjesht kontribojne per shoqerine.

Ato mund t'i dallosh fare lehte . jane te thjeshta, modeste, jo komplekse. e keshtu jane sepse nuk kane feregje ne tru. do te thote e dine vleren e vet te cilen nuk mund t'ua mohoje askush.

Ndersa ato te kundertat, do te thote femrat me feregje ne tru, e kane trurin e zbrazet , nuk kane kurfare qellimi jetesor, veq asaj se si te sillen ne shoqeri per t'iu pelqyer mashkujve , pavaresisht a jane te martuar apo jo.

Po prap se prap kan vetem nje medim aj per fat te keq esht >> .
ruana Zot prej femrave te tilla. Amin.

Ju kisha lut atyne qe nuk i perkasin kti rangu te mos me keqkuptojn me kete qa kam shkruar pres pergjegjeje nga ju
Armendi


Pershendetje ARMENDI.

Kot po diskutoni dhe mundoheni me ngarkue gjinijen femrore,ne vend se t'i ndihmoni qe te inkuaderohet me mire ne jete dhe rrethanat siq i parashojne mashkujt.

- ĒKA JANE BINARE REALE? - Mos binare neper cilat hecin vetem mashkujt? :?

- KUSH THOT,DHE PSE " KA FILLUAR DESTABILIZIMI SHPIRTEROR I FEMRAVE SHQIPTARE " ??? - Femrat si nga Afrika,Japani,Amerika ....dmth te ēdo meredianit jane te njejta. Problemi eshte ke kokat tona dhe kuptimin tone se qysh e shiqojme jeten dhe si deshirojme ( dhe sa ) qe gruaja te jet robi i mashkujve ( dhe ne cilen menyre ). Akoma eshte prezent mendimi qe mashkuj duhen me qene SHOFERAT E JETES FEMRORE,por,harresa len pasoja afatgjata,ashtu qe ne ate kontekst femrat i kryejne fakultetet,behen pilote,police,mjeke,aktore..... dhe perparojne shume,e ajo fillon qe te na pengoje se po shomi qe jan bere SHOFERAT E JETES SE VET dhe automatikisht ne kokat tona,femrat " JANE SHPIRTERISHT TE DESTABILIZUARA ", dhe dalin nga " BINARET REALE "- sepse neve ( mashkujve ) nuk na pelqen ashtu.....

Pajtona shume me mendimin e MICKOJES dhe XXXX- it. Deri sa vazhdohet me tradita te vjetra ( konandimin e vjeter ndaj femres ) qe femra Shqiptare te jet ROB i MASHKULLI, a Shqiptari i LIRE NE ĒDO PIKEPAMJE ,deri ateherit do te jetoje gjinia mashkullore ne MJEGULL duke provuar ta gjeje viktimen e vet e cila eshte e arsimuar dhe krijon jete te re ne BINARET E REJA TE JETES,jasht MJEGULLES.....

Me respekt TURISTI.


Turisti vetem nje gje edhe un pajtohem me ty ket rast veq te kisha ber nje pytja nese mama e nje femer te lakuriqaur ka hesur edhe hec me ende me shami ne kok dhe (Kule katunarqe po flas a sdi qysh i quajn dimija nuk jam i sigurt ) valla ku na dul qika e saj ne diaspor te del me minifundi ose e lakuriquar ose sillellet verdall neper rrug te evropes kishe ne dikushi turp turp

Po,Armendi i nderuar.Une po te kuptoj,por gjithashtu duhesh me llogarite qe me banue ne Kosove,rrethi nuk te lejon shume pune me ba,ose shpejt mirret vesh,deri sa ne perendim,jeten e percaktojne shume faktoret (ashtu ka qene ateherit,tash nuk edij ).Edhe mos harro: VESHTIRE ESHTE TE MBETESH HOXHE NE MESIN E HAJNAVE DHE HAJN NE MESIN E OXHALLAREVE.

Me respekt,TURISTI.

ArMMeNDii
12-12-04, 22:38
Sot ne shume vende kryesisht te varfera, por me te madhe ne Kosove, po ashtu edhe ne Diaspor ( Gjermani Austri etj) ka filluar nje destabilizim shpirteror i femrave Shqiptare . duket se asgje nuk shkon neper binare reale.

Shtrohet pyetja pse kjo sjellje e tille, pse kjo lakuriqesi, pse kjo perulje aq e madhe ndaj mashkujve.
E gjithe kjo vjen nga mentaliteti i ulet i tyre apo thene me mire e kane feregjen ne tru.

Ato femra te cilat faktikisht nuk kane kurrfare vlere morale dhe shoqerore, jane teper kompleksive, ndaj ate kompleksivitet perpiqen ta mbulojne me qveshje, me reklamim te trupit, me grimin e tyre jashte mase. sa per t'iu terhequr vemendjen mashkujve.

Ndaj ai njeri qe din te mendoje me koke duhet ta kete te qarte se njeriu sa ka fytyre aq edhe qveshet. keshtu qe ato qe themi e kane feregjen ne tru ato jane qe dalin me te lakuriqesuarat, me te pispillosurat dhe me "atraktivet" ne syte e botes mashkulore.

Ju pyes: keni pare ose keni rene ne kontakt me femra te ngritura qe nuk varen nga askush, qe kane pergatitje shkollore, kane kulture te larte ne shoqeri dhe thjesht kontribojne per shoqerine.

Ato mund t'i dallosh fare lehte . jane te thjeshta, modeste, jo komplekse. e keshtu jane sepse nuk kane feregje ne tru. do te thote e dine vleren e vet te cilen nuk mund t'ua mohoje askush.

Ndersa ato te kundertat, do te thote femrat me feregje ne tru, e kane trurin e zbrazet , nuk kane kurfare qellimi jetesor, veq asaj se si te sillen ne shoqeri per t'iu pelqyer mashkujve , pavaresisht a jane te martuar apo jo.

Po prap se prap kan vetem nje medim aj per fat te keq esht >> .
ruana Zot prej femrave te tilla. Amin.

Ju kisha lut atyne qe nuk i perkasin kti rangu te mos me keqkuptojn me kete qa kam shkruar pres pergjegjeje nga ju
Armendi


Pershendetje ARMENDI.

Kot po diskutoni dhe mundoheni me ngarkue gjinijen femrore,ne vend se t'i ndihmoni qe te inkuaderohet me mire ne jete dhe rrethanat siq i parashojne mashkujt.

- ĒKA JANE BINARE REALE? - Mos binare neper cilat hecin vetem mashkujt? :?

- KUSH THOT,DHE PSE " KA FILLUAR DESTABILIZIMI SHPIRTEROR I FEMRAVE SHQIPTARE " ??? - Femrat si nga Afrika,Japani,Amerika ....dmth te ēdo meredianit jane te njejta. Problemi eshte ke kokat tona dhe kuptimin tone se qysh e shiqojme jeten dhe si deshirojme ( dhe sa ) qe gruaja te jet robi i mashkujve ( dhe ne cilen menyre ). Akoma eshte prezent mendimi qe mashkuj duhen me qene SHOFERAT E JETES FEMRORE,por,harresa len pasoja afatgjata,ashtu qe ne ate kontekst femrat i kryejne fakultetet,behen pilote,police,mjeke,aktore..... dhe perparojne shume,e ajo fillon qe te na pengoje se po shomi qe jan bere SHOFERAT E JETES SE VET dhe automatikisht ne kokat tona,femrat " JANE SHPIRTERISHT TE DESTABILIZUARA ", dhe dalin nga " BINARET REALE "- sepse neve ( mashkujve ) nuk na pelqen ashtu.....

Pajtona shume me mendimin e MICKOJES dhe XXXX- it. Deri sa vazhdohet me tradita te vjetra ( konandimin e vjeter ndaj femres ) qe femra Shqiptare te jet ROB i MASHKULLI, a Shqiptari i LIRE NE ĒDO PIKEPAMJE ,deri ateherit do te jetoje gjinia mashkullore ne MJEGULL duke provuar ta gjeje viktimen e vet e cila eshte e arsimuar dhe krijon jete te re ne BINARET E REJA TE JETES,jasht MJEGULLES.....

Me respekt TURISTI.


Turisti vetem nje gje edhe un pajtohem me ty ket rast veq te kisha ber nje pytja nese mama e nje femer te lakuriqaur ka hesur edhe hec me ende me shami ne kok dhe (Kule katunarqe po flas a sdi qysh i quajn dimija nuk jam i sigurt ) valla ku na dul qika e saj ne diaspor te del me minifundi ose e lakuriquar ose sillellet verdall neper rrug te evropes kishe ne dikushi turp turp

Po,Armendi i nderuar.Une po te kuptoj,por gjithashtu duhesh me llogarite qe me banue ne Kosove,rrethi nuk te lejon shume pune me ba,ose shpejt mirret vesh,deri sa ne perendim,jeten e percaktojne shume faktoret (ashtu ka qene ateherit,tash nuk edij ).Edhe mos harro: VESHTIRE ESHTE TE MBETESH HOXHE NE MESIN E HAJNAVE DHE HAJN NE MESIN E OXHALLAREVE.

Me respekt,TURISTI.
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

turisti
12-12-04, 22:50
Sot ne shume vende kryesisht te varfera, por me te madhe ne Kosove, po ashtu edhe ne Diaspor ( Gjermani Austri etj) ka filluar nje destabilizim shpirteror i femrave Shqiptare . duket se asgje nuk shkon neper binare reale.

Shtrohet pyetja pse kjo sjellje e tille, pse kjo lakuriqesi, pse kjo perulje aq e madhe ndaj mashkujve.
E gjithe kjo vjen nga mentaliteti i ulet i tyre apo thene me mire e kane feregjen ne tru.

Ato femra te cilat faktikisht nuk kane kurrfare vlere morale dhe shoqerore, jane teper kompleksive, ndaj ate kompleksivitet perpiqen ta mbulojne me qveshje, me reklamim te trupit, me grimin e tyre jashte mase. sa per t'iu terhequr vemendjen mashkujve.

Ndaj ai njeri qe din te mendoje me koke duhet ta kete te qarte se njeriu sa ka fytyre aq edhe qveshet. keshtu qe ato qe themi e kane feregjen ne tru ato jane qe dalin me te lakuriqesuarat, me te pispillosurat dhe me "atraktivet" ne syte e botes mashkulore.

Ju pyes: keni pare ose keni rene ne kontakt me femra te ngritura qe nuk varen nga askush, qe kane pergatitje shkollore, kane kulture te larte ne shoqeri dhe thjesht kontribojne per shoqerine.

Ato mund t'i dallosh fare lehte . jane te thjeshta, modeste, jo komplekse. e keshtu jane sepse nuk kane feregje ne tru. do te thote e dine vleren e vet te cilen nuk mund t'ua mohoje askush.

Ndersa ato te kundertat, do te thote femrat me feregje ne tru, e kane trurin e zbrazet , nuk kane kurfare qellimi jetesor, veq asaj se si te sillen ne shoqeri per t'iu pelqyer mashkujve , pavaresisht a jane te martuar apo jo.

Po prap se prap kan vetem nje medim aj per fat te keq esht >> .
ruana Zot prej femrave te tilla. Amin.

Ju kisha lut atyne qe nuk i perkasin kti rangu te mos me keqkuptojn me kete qa kam shkruar pres pergjegjeje nga ju
Armendi


Pershendetje ARMENDI.

Kot po diskutoni dhe mundoheni me ngarkue gjinijen femrore,ne vend se t'i ndihmoni qe te inkuaderohet me mire ne jete dhe rrethanat siq i parashojne mashkujt.

- ĒKA JANE BINARE REALE? - Mos binare neper cilat hecin vetem mashkujt? :?

- KUSH THOT,DHE PSE " KA FILLUAR DESTABILIZIMI SHPIRTEROR I FEMRAVE SHQIPTARE " ??? - Femrat si nga Afrika,Japani,Amerika ....dmth te ēdo meredianit jane te njejta. Problemi eshte ke kokat tona dhe kuptimin tone se qysh e shiqojme jeten dhe si deshirojme ( dhe sa ) qe gruaja te jet robi i mashkujve ( dhe ne cilen menyre ). Akoma eshte prezent mendimi qe mashkuj duhen me qene SHOFERAT E JETES FEMRORE,por,harresa len pasoja afatgjata,ashtu qe ne ate kontekst femrat i kryejne fakultetet,behen pilote,police,mjeke,aktore..... dhe perparojne shume,e ajo fillon qe te na pengoje se po shomi qe jan bere SHOFERAT E JETES SE VET dhe automatikisht ne kokat tona,femrat " JANE SHPIRTERISHT TE DESTABILIZUARA ", dhe dalin nga " BINARET REALE "- sepse neve ( mashkujve ) nuk na pelqen ashtu.....

Pajtona shume me mendimin e MICKOJES dhe XXXX- it. Deri sa vazhdohet me tradita te vjetra ( konandimin e vjeter ndaj femres ) qe femra Shqiptare te jet ROB i MASHKULLI, a Shqiptari i LIRE NE ĒDO PIKEPAMJE ,deri ateherit do te jetoje gjinia mashkullore ne MJEGULL duke provuar ta gjeje viktimen e vet e cila eshte e arsimuar dhe krijon jete te re ne BINARET E REJA TE JETES,jasht MJEGULLES.....

Me respekt TURISTI.


Turisti vetem nje gje edhe un pajtohem me ty ket rast veq te kisha ber nje pytja nese mama e nje femer te lakuriqaur ka hesur edhe hec me ende me shami ne kok dhe (Kule katunarqe po flas a sdi qysh i quajn dimija nuk jam i sigurt ) valla ku na dul qika e saj ne diaspor te del me minifundi ose e lakuriquar ose sillellet verdall neper rrug te evropes kishe ne dikushi turp turp

Po,Armendi i nderuar.Une po te kuptoj,por gjithashtu duhesh me llogarite qe me banue ne Kosove,rrethi nuk te lejon shume pune me ba,ose shpejt mirret vesh,deri sa ne perendim,jeten e percaktojne shume faktoret (ashtu ka qene ateherit,tash nuk edij ).Edhe mos harro: VESHTIRE ESHTE TE MBETESH HOXHE NE MESIN E HAJNAVE DHE HAJN NE MESIN E OXHALLAREVE.

Me respekt,TURISTI.
:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:


Faleminderit per mirekuptim. :wink:

Mentos
13-12-04, 23:49
Un po flas per vete:un pergjithsi e kam shoqerin shqiptare ketu ne diaspor,nuk di pse po flitni ketu per vajzat keshtu kurse shum vajza nuk kan guxim nga familja dmth.vllezerit apo kusherinve a ku ta di un kan frik se po i sheh ndo kush qe vetem po flet me nje djal shqiptar!e ne shqiptaret e kemi zakon i kshyrim me par punet e huaj se te vetat...e kshtu qe nese te sheh ndo kush qe po flet me nje djal shqiptar thuhet se e kish gjet ajo vajz nje dashnor,e pa kuptushme por e vertet....

E qe kshtu mendone njeher realitetin dhe pastaj folni e mos ja futni kotč..

Mickoja te pershendes Kanadeze :wink: .... mendimi yt me pelqeu deri diku,,,, por mendimi im eshte,, kur vajza shqiptare ka koh te dal me nacionalitete te tjera,, kur prinderit nuk i bertasin pse po del me turq apo arab apo qkado,,, pse ato kan frig te dalin te shoqerohen me ne shqiptaret... ,,, nuk flas ne pergjithesi,, vetem ne vendin se ku jetoj une 85% e vajzave nuk shoqerohen me ne apo nuk dashurohen,, preferojn tjere ma para se shqiptar.....mendoj se po ta kishe lexu shkrimin tim ma heret do ta kuptoje cellimin tim...... mbetesh e respektuar Mickoja :wink:

Mickoja pershendetje je ka fol pa lidhje njeri se di ku jeton ti veq kisha pas deshire me e dit a ke provuar ndonjeher te flasesh me ndonj prej atyre vajzave a po me ja shpreh dashurin njeres prej atyre 85% te vajzave qe sipas teje jan tuj shkue me turq e arab

bagjaku
31-12-04, 10:18
jeta ėshtė pėr tė jetuar , por si .
ėshtė e natyrshme se gjėrat duhet tė jenė tė harmonizuara nga njerzit nė mes veti , apo duhet tė kalohet nga aktiviteti pėr tė ruajtur njė ndjenjė respekti tė ndėrsjelltė .
mos ndoshta shumė gjėra janė tė kanalizuara nė mėnyrė tė pa riparueshme , por mėnyra e jetesės ta determinon rregulla tė jetesės , kjo vlen pėr ata tė cilėt jetojnė jashtė vendlindjes por edhe pėr jetėn nė shoqėri . ėshtė diskutabile , se si e shohin shumė autorė mėnyrėn e jetesės por edhe pėrceptimin e saj . vetė jata ėshtė diskutabile , ėshtė shumė sfiduses ndaj njerzėve , shoqėrisė dhe mbar njerėzimit .

teutaA
25-09-08, 02:54
ishalla u rehatu qe 4 vjet ky autori i temes me naj qik te diaspores se ne kjamet koka kan:smile:

DetiJon
25-09-08, 07:52
ishalla u rehatu qe 4 vjet ky autori i temes me naj qik te diaspores se ne kjamet koka kan:smile:


Teuta, siq po shifet ky fare mashkulli i anes ton qe rastesisht po jetuaka ne kosove e paska gjete jo nje shqiptare por qenka martue me naj ruse dhe paska shukat.
Paska kalue kohe e gjat nga hapja e temes gati 4 vite e ai ndoshta tani eshte ba babe dhe ka krijue famile e nuk don me pa ma se si vishen dhe si deshen femrat tona .

Mashkujt shqiptare duhet gjithmon te mendojne dhe mos te veprojn qka ata sjon ne gjendje tua lejojn grave te tyre.
Pra, nje burr qe e injoron te veten ai sja din lezetin as te hujes.