PDA

View Full Version : Ēka pas humbjes sė besimit nė partnerin???


Barbaroza
26-10-04, 14:18
Te nderuar diskutues,jemi te vetedijshem se po jetojme ne kohen me te poshter nga te gjithe shekujt qe kane kaluar para nesh(apo se paku ky eshte mendimi im).
Desha te shtroja per diskutim kete teme,shume aktuale,me aktuale se kurre.Shume ndarje partneresh behen per shkaqe tradhetie,humbje besimi ne partnerin,pasi e ke zene ne flagrance me tjetrin/en,je mbushur genjeshtra te servuara nga ana etij/saj dhe pastaj gjithkaje i vie era NDARJE.
Kisha dashur te dija opinionet tuaja se cfare kishit vepruar pas humbjes se besimit ne partnerin tuaj,sa do ishit"zemergjere"t'i duronit pabesite e tij/saj,apo ia kishit dhene menjehere"kartuqin e kuq"pa pritur asnje sekonde??

turisti
27-10-04, 10:08
Te nderuar diskutues,jemi te vetedijshem se po jetojme ne kohen me te poshter nga te gjithe shekujt qe kane kaluar para nesh(apo se paku ky eshte mendimi im).
Desha te shtroja per diskutim kete teme,shume aktuale,me aktuale se kurre.Shume ndarje partneresh behen per shkaqe tradhetie,humbje besimi ne partnerin,pasi e ke zene ne flagrance me tjetrin/en,je mbushur genjeshtra te servuara nga ana etij/saj dhe pastaj gjithkaje i vie era NDARJE.
Kisha dashur te dija opinionet tuaja se cfare kishit vepruar pas humbjes se besimit ne partnerin tuaj,sa do ishit"zemergjere"t'i duronit pabesite e tij/saj,apo ia kishit dhene menjehere"kartuqin e kuq"pa pritur asnje sekonde??

Pershendetje Barbaroza per temen interesante dhe njekohesisht shume serioze .

Paramendojeni kohen e Romakve me kompjuter:Hmmm - nuk pershtatet. Paramendojeni kohene sodit me njerzit te veshur si ne kohen e Romakve:Hmmm - nuk shkon.
Koha nuk eshte e poshter -por njerzit.Problemi i dashurise ka qene i njejti si ateherit, si sot . Dallimi qendron ne perparimin e shkences me te cilen ka perparuar vetedia e njeriut dhe teknika e cila ja ka mundesuar DALLAVERET me te shpejta,pooor ne thelb - te njejta :arrow: dallimi me shekuj te tjere eshte = MĖNYRA SE SI LĖNDOHET NJE PERSON NĖ LIDHJE, APO SHOK OSE SHOQE,KOLEGU....

Nese arrijme deri te kjo pike,mendimi im eshte qe duhet pa tjeter m'i stabilizue ndjenjt naj dite ( po tham : me i stabilizue ,sepse ne ato momente prej gjendjes se krijuar dhe nervozes,- peronat jane gjithmone nen tension dhe nuk munden me i llogjikue gjerat realisht qe pason me shtremberimin e realitetit dhe marrjen e vendimit te gabuar), mu largue nga ai vend deri sa nuk KRISTALIZOHEN NDJENJAT,qe nenkupton :analizimin e hollesishem te ngjarjeve,peshimin e fjaleve te shprehura si pozitive -ashtu negatve ( jo marrja e fjaleve te fundit ja ngjarjeve dhe krijimi i mendimit simbas tyre ), ku keni arritur deri sot me dashurien e juaj, si ka qene relacioni i juaj ne periudhen e kaluar,ndikimin e shoqerise dhe rrethines ne lidhjen e juaj, kontrollimin e vetvetes se sa keni ju drejta te hidheroheni ose jeni total ne gabim, analizimi i vetive pozitivo/negative te partnerit,vizionin e tij me juve per ardhmerien.........
Ēka eshte me rendesi :

1)- DASHURIA MERITON GJITHMONE SHANCĖN,

2)- TREGOJENI ZEMĖRGJĖRĖSINĖ E JUAJ,

3)- KONTROLLONI TĖ GJITHAT DHE MOS U NGUTĖNI,

4)- DUHET PA TJETER TE KENI MIRĖKUPTIM DHE ME DIT DERI KU ĖSHTĖ TOLERIMI I JUAJ (gjithashtu per kete duheni tja bani me dije partnerit ),

5)- PERDORENI GJITHMONE KARTUQIN E VERDHĖ SEPSE,

6)- ME PERDORIMIN I KARTUQIT TĖ KUQ EGZISTON MUNDĖSIA (eshte thika me dy teja nese nuk i keni analizue gjerat mire ) QĖ NĖ NJĖ SEKOND ( kartuqi i kuq ) TĖ HUMBENI TĖ GJITHAT,

7)- MĖ MIRĖ ĖSHTĖ 1 SEKOND I HUMBUR NĖ DASHURI , SE SA - DASHURI NĖ 1 SEKOND.
:P RRNOFTĖ DASHURIA!!!!!! :P

TURISTI :wink:

Barbaroza
27-10-04, 15:27
Te pershendes Turisti per kete shkrim qe e meriton noten 10*!
Ndonjehere ne gjykojme para se ti veme gjerat ne peshoje,nuk mendojme gjate per pasojat e mevonshme nese marrim nje hap te tille,por ec e kontrolloje veten gjithmone. :?

turisti
27-10-04, 15:54
Te pershendes Turisti per kete shkrim qe e meriton noten 10*!
Ndonjehere ne gjykojme para se ti veme gjerat ne peshoje,nuk mendojme gjate per pasojat e mevonshme nese marrim nje hap te tille,por ec e kontrolloje veten gjithmone. :?

Falenderit Barbaroza per 10*. Kontrolla duhet te jet :- SISTEMI MBROJTES I DASHURISE -, perndryshe, gabimet perseriten, demoralizimet shtohen,a vullneti per te ndermarun naj iniciative te re - asgjesohet dhe ne vend tij vjen DEPRESIONI.

Te pershendes,TURISTI.

Tomori
27-10-04, 19:58
-Si kisha vepru mbas besimit te partneres???
-Shum thjesht, isha aktivizu ne kerkim te nje partneres tjeter!!!!
-Euuu po nuk jam murr, njeri sben me qen statik mos me leviz e tmirem me partneren qe kam humb besimin, e me u mplak me te ner sa tperfitoj besimin e saj!!!
Un jam Reformator ne kerkim te ardhmeris,,,,hahahaha :wink:

qika_pr
27-10-04, 21:22
Te nderuar diskutues,jemi te vetedijshem se po jetojme ne kohen me te poshter nga te gjithe shekujt qe kane kaluar para nesh(apo se paku ky eshte mendimi im).
Desha te shtroja per diskutim kete teme,shume aktuale,me aktuale se kurre.Shume ndarje partneresh behen per shkaqe tradhetie,humbje besimi ne partnerin,pasi e ke zene ne flagrance me tjetrin/en,je mbushur genjeshtra te servuara nga ana etij/saj dhe pastaj gjithkaje i vie era NDARJE.
Kisha dashur te dija opinionet tuaja se cfare kishit vepruar pas humbjes se besimit ne partnerin tuaj,sa do ishit"zemergjere"t'i duronit pabesite e tij/saj,apo ia kishit dhene menjehere"kartuqin e kuq"pa pritur asnje sekonde??


Cdo gje ka kufijt edhe besime edhe mosbesimi
Une ne momentin qe kisha humb besimin tek nje njeri e kisha humb edhe ate
e cka ksiha be me pas
normal nuk ja vlen me vujt tere jetet edhe me yll ne ball me qen kisha vazhdu jeten dhe me krejt forcat e kisha kalu cdo sprov tjeter ne jete.
Edhe dicka per fund"gjithmon kur dashuroni pyetne veten a ja vlen kend dashurojme,nese pergjigjja eshte jo ne veten tuaj,ikni nga ai para se te humbni besimin"
:)

Honesty^uk.
27-10-04, 21:42
Humbja e besimit per mua do te jete e gje pasherueshme, pasi jam tip qe nese zhgenjehem njehere, e kam shume te veshtir per ta pranuar ne vetvete HARRESEN.

ShEjToNkA
27-10-04, 22:01
Pas humbjės sė besimit ,kursesi s'mundet tė rifillohet serish njė besim. Dhe s'mundet nė asnjė menyrė, tė tregohėt "zemergjersi" pas njė humbje tė besimit ndajė njė pėrsoni , ku mbetėsh totalisht i/e zhgėnjyėr. Ndajė edhe s'ka mė besim aty ,e aq mė pak tė startohėt sėrish me atė pėrson duke treguarė njė "zemergjersi" nuk vjen nė konsiderim! Humbi njėherė besimi ,i humburė do jet deri nė fundė edhe ai pėrsonė ,se mė s'do ketė mundėsi tė krijohėt njė besim mes atyre dy pėrsonave.

dr1ta
27-10-04, 22:51
Nuk mundet njeri me humb besimin kur ska fakte, pak durrim duhet. Un nuk ja kisha dhan pasaportin e kuq deri sa do te ftilloja ket pune holl e holl :)

Mafiozi
28-10-04, 00:26
Duhėt shum raste pas bes, pėr me hup besimin e partėnerit ( pėr njerzit tė lirė nė biseda, e tė kuptueshėm )
Me nje rast mundemi tė gjejm rrugėdalje e mirėkuptim... Si tė pėrsėritėt, ather hup besimi e nuk duhem tė lejm asnjė shanc...

Besimi pėr mua ėsht me rėndėsi nė dashuri, nė familje, nė shoqėri, e gjithkund nė jet...

:wink: 8)

Barbaroza
20-11-04, 17:45
Ju falenderoj te gjitheve per komentet tuaja!

Mr_100%
20-11-04, 18:05
Un mendoj se BESIMI eshte segment shume i rendesishem ne Dashuri,
mirpo njeriu duhet ta humbas at vetem me arsy d.m.th nese ai te tradhton
duhet te jesh e fort ta qosh ne RR:S siq thot Adelina
"DETI SJELL DALLG, E KOHA SHERON PLAG"

Honesty^uk.
20-11-04, 18:57
"DETI SJELL DALLG, E KOHA SHERON PLAG"

Deti sjell dallge, e koha sheron ( por edhe hape ) plag
kalo bukur" Mr_100%"

vushtrria
20-11-04, 19:08
Te nderuar diskutues,jemi te vetedijshem se po jetojme ne kohen me te poshter nga te gjithe shekujt qe kane kaluar para nesh(apo se paku ky eshte mendimi im).
Desha te shtroja per diskutim kete teme,shume aktuale,me aktuale se kurre.Shume ndarje partneresh behen per shkaqe tradhetie,humbje besimi ne partnerin,pasi e ke zene ne flagrance me tjetrin/en,je mbushur genjeshtra te servuara nga ana etij/saj dhe pastaj gjithkaje i vie era NDARJE.
Kisha dashur te dija opinionet tuaja se cfare kishit vepruar pas humbjes se besimit ne partnerin tuaj,sa do ishit"zemergjere"t'i duronit pabesite e tij/saj,apo ia kishit dhene menjehere"kartuqin e kuq"pa pritur asnje sekonde??


une mendoi ne lidhje me ket tem se edhe ketu njeriu nuk duhet te ngutet,
barbaroza jeni shum e ashper :lol: ,une se pari ia kisha dhen kartonat e verdhe,e tani nese nuk mjaftojne normal vjem edhe kartuqi i kuq si jo.

Barbaroza
24-11-04, 19:48
Vushtrria,perkundrazi,jam shume,shume tolerante,veq kur te me vije "shpirti ne fyt"atehere e bej zgjidhjen e duhur.Para jetes dhe ndjenjave te mia,nuk e ve asnje djale te botes!

Gjumashja
25-11-04, 19:27
veq fundi vjen

Kercovari
26-11-04, 09:06
veq fundi vjen
Me mire te lidhesh kordhat e kepuceve,se litari ne fyte!.

Krokodilli
27-11-04, 14:28
Pas humbjes se besimit ne partnerin,, fillon epoka e re,, kerkimi i patnerit/partneres se re...
aty ku partneret humbin besimin ndaj njeri tjetrit aty nuk ka mardhenie,,

Mafiozi
27-11-04, 14:41
Pas humbjes se besimit ne partnerin,, fillon epoka e re,, kerkimi i patnerit/partneres se re...
aty ku partneret humbin besimin ndaj njeri tjetrit aty nuk ka mardhenie,,

Ashtu esht Krokodilli, nuk ka nevoj mu mundua per njerz pa bes.
Kur humb besa, humb edhe respekti e gjith rėlacionet njerzore.

Pershendetje
8)

mickoja
30-11-04, 15:14
Nese humbet besimi nč partnerit :?: atčher ndaju nga partneri :idea:

Barbaroza
30-11-04, 17:37
Ne kuader te kesaj teme,kam nje pyetje per ju diskutues!
Sa do te mund ta duani nje person qe e keni humbur besimin tek ai?A do mund ta duani si me pare,apo nga dashuria e zjarrte qe keni patur per te,tash ka mbete veq hiri???

Mafiozi
30-11-04, 18:17
Ne kuader te kesaj teme,kam nje pyetje per ju diskutues!
Sa do te mund ta duani nje person qe e keni humbur besimin tek ai?A do mund ta duani si me pare,apo nga dashuria e zjarrte qe keni patur per te,tash ka mbete veq hiri???

Pyetje shum e mir Barbaroza, me ka ndodh mua ashtu dhe e di qe esht
shum veshtir, e dojsha (shoqerisht) at person, por kishte ber nje
gje qe nuk mundja ti besoj me. Kam biseduar me te seriozisht, dhe jem
ardh me nje "mirkuptim". Por me von prap dyshimi im ishte ne mua
dhe filloj largesia, dhe tash as nuk mendoj per at "shok". Ashtu esht
edhe ne dashuri. Humbja besimit esht si plag e pa sheruar.

Kur mundohemi prap, mbas humbjes se besimit, humbim edhe kohen ton
per diken qe nuk e meriton.

E zgjata pak pergjegjjen :oops:
Te pershendes Barbaroza :wink:

sihana
30-11-04, 20:09
ndarja

KriSTaL
05-12-04, 17:07
ishalla mbaron kjo pune sa ma shpejt , dhe fillojm tjetres me te re , skemi faj ne po ato ose ata qe na bashkuan, e ne kete rast ata ose ato jan. epshet e jo dashuria....

Gjumashja
22-04-05, 10:43
Pa-pa

Stuhia
16-05-05, 12:21
Ne kuader te kesaj teme,kam nje pyetje per ju diskutues!
Sa do te mund ta duani nje person qe e keni humbur besimin tek ai?A do mund ta duani si me pare,apo nga dashuria e zjarrte qe keni patur per te,tash ka mbete veq hiri???


Hm, interesante se jo mahi.
Kur humb besimi, humb edhe dashuria, zemra eshte e vdekur me per ate person. Ndoshta mund te mbetet deshira, shprehia qe keni krijuar me ate persone, por kurre me dashuria e vertet, se dyshimi do te breje qdo moment kur nuk je me te.
Eshte gjendje stresi, jeta e pastajme.
Me mire te konsultohemi me veten tone, sa mundem ti permbajme ato deshira qe kemi ndaj tij pa e shpreh nervozen qe kemi nga mosbesimi.

Tomori
16-05-05, 14:03
ndarja
Jam dakorte me "sihanan"
"sihana" ju pershendes per bashkim e jo ndarje?!!!! :wink:

laliloli
17-05-05, 19:55
SE PARI DUHET TENTUAR PER TE RI KTHUER BESIMIN MOS VALLE AI KA HUMBUR PA ARSYE,NESE VERTETOHET SE KA ARSYE PAS BESIMIT HUMB EDHE PARTNERI

Kurvani
31-05-05, 00:33
nese me genjen e genjen veten normal qe ja kisha kuq.
por jo me bo dhe qaq kijamet pasi qe dhe vet ceke se jetojm me nje shekull te poshter.
nuk kisha ndermarr ku me dit se qka vetem se e kisha pshty nje her dhe i kisha uruar jet te lumtur.

albioni_nl
11-06-05, 00:07
Nje gje qe nuk harrohet as nuk mund te falet,kur humb besimi dashuria shendrrohet ne ankth,ajo dashuri eshte e deshtuar per mendimin tim.

Domira
12-06-05, 09:54
...me lu qkepas :lol: