PDA

View Full Version : Gjuha e Shqiptareve ne perendim


DEA
31-10-04, 10:14
Nje djal njeher shkonte nga Gjermania ne Kosove pas nje qendrimi te gjate per her te pare.Dhe kur zbriti ne aeroport u gezuan te gjithe i kishin dal nana e baba e e gjithe farefisi perpara,pershendeten dhe e pyet baba djalin po si erdhe bre bir a hjeke keq, Djali aiiiiiiii babe tha qka kume hjek me nis e me te tregu dhe ja nisi e po i tregon: si jam dal nga shtepia ne autobahn afer nje tankstelle ish kone nje baustell e prej atyhit nja 10 km stau sa kur shkum ne flughafen ish kone ik flugzeugi e mu desht me prit edhe disa ore deri erdhe tjetri e perfundoi tregimin e tij disi, baba i shkret( pa e marre vesh gje) ani bre babe shyqyr qe erdhe.

bredhi
31-10-04, 10:51
Pajtohem me ju dea se gjuhėn shqipe po e shėmtojm me fjal tė huja, po kjo ka ndodh gjithmon tek ne shqiptaret ,se edhe nė ish kohen e jugosllavis shum shqiptar e kan ndir veten te priviligjuar nese e kan njohur gjuhen serbe dhe njeherit e kan perdor me mburrje e qe esht me e keqja keta kan qen edhe intelektual bile edhe sod perdoren fjal serbe psh. koqnicat vollan.struja,sahati etje qe nuk po muj tash te i njehi. Njė esht me rendesi dhe une mendoj se ju femrat duhet te jeni shum te kujdesėshem ne gjuh se ju jeni ato qe duhet ta percilleni tek femijet tuaj.dhe tanet andaj mendoj se esht shum me rendesi qe gjuhen ta flisni sa me bukur qe femijet qe i rritni ta folin kjart dhe bukur gjuhen e nėnės.
Dhe me keqardhje e them se si ketu ne chat i shoh me shum femrat se sa me krenari e perdorin gjuhen e huaj per komunikim me shqiptar,edhe pse ne njekoh kjo ka qen me e shprehur tek mashkujt po tash esht ma e shprehur tek femrat dhe si ceka edhe me lart se pasojat jan me te mdhaja tek femrat se sa tek mashkujt se femija e trashigon gjuhen e nanes......

Buli_00
31-10-04, 12:22
E mrekullueshme DeA.

Edhe pse shkrimi pėrmban njė vello humori, pėrmbanė dhe pasqyron realitetin bastardhues tė gjuhės sonė tė mrekullueshme, dhe ate nga vetė ne.

Gjuha jonė, sa e mirė
Sa e embėl, sa e dlirė.

S'ka me shqipėn tonė tė bukur!

Ėshtė nivel kulture respektimi i gjuhės dhe kulturės sė tė tjerėve, ama ėshtė niveli mė i lartė i turpit dhe mjerimit kur vetė, me gojėn tėnde, shkelė, me ty dyja kėmbėt, nė gjuhėn dhe kulturėn gjuhėsore tė atėsisė.

DEA
31-10-04, 12:55
E mrekullueshme DeA.

Edhe pse shkrimi pėrmban njė vello humori, pėrmbanė dhe pasqyron realitetin bastardhues tė gjuhės sonė tė mrekullueshme, dhe ate nga vetė ne.

Gjuha jonė, sa e mirė
Sa e embėl, sa e dlirė.

S'ka me shqipėn tonė tė bukur!

Ėshtė nivel kulture respektimi i gjuhės dhe kulturės sė tė tjerėve, ama ėshtė niveli mė i lartė i turpit dhe mjerimit kur vetė, me gojėn tėnde, shkelė, me ty dyja kėmbėt, nė gjuhėn dhe kulturėn gjuhėsore tė atėsisė.


nese mendonin se une ngela ne balte me te dy kembet e mija, ateher gaboheni, se une vetem paraqita diqka dhe nuk fola nga vetja ime :cry:

Murgesha
01-11-04, 09:43
Dea edhe pse paskėt vendosur qė ta postoni tek humori kėtė temė, unė mendoj se pėr kėto tema duhet tė diskutojmė shumė.
Prandaj tema e tillė duhet tė jetė tek diskutimet.
Dea mė fal ėėė pėr bartje teme atje.

Buli_00
01-11-04, 10:02
DEA,

Tė lutem pėr mirėkuptim.

Padashtas mė ka rrėshqitė fjalia nga kontrolli. E pranoj ate qė thua ti. Ėshtė dashur tė jetė njeriu me gojėn e vetė... e jo ti, siē mė ka dalė. Prandaj, mė fal a.

Je shumė e nderuar dhe e respektuar!

Naki
01-11-04, 12:14
Eshte e Vertete kete qe shkruani ju Znj Dea ,e hasim ne realitet duke biseduar me mergimtaret ,ne biseda te lira nuk shpeton pa ndegjuar ndonje Germanizem gjate komunikimit ne gjuhen amtare shqipe.
Fale Komunikimit elektronik Internetit kame nje shprese qe per mes ketije mediumi shume te ri Mergimtare kane mundesi dhe nese deshira egzistone te lexojne sa me shume ne gjuhen amtare dhe te Komunikojne ne gjuhen shqipe.
Tani ka nje vite qe jame antaresur ne kete Forum dhe Kame bindjen qe shume anetare e pasurojne Fjalorin te mirefillt te gjuhes shqipe,duke mesuar nga postimet e te tjereve.

dr1ta
01-11-04, 13:54
Pajtohem me ju dea se gjuhėn shqipe po e shėmtojm me fjal tė huja, po kjo ka ndodh gjithmon tek ne shqiptaret ,se edhe nė ish kohen e jugosllavis shum shqiptar e kan ndir veten te priviligjuar nese e kan njohur gjuhen serbe dhe njeherit e kan perdor me mburrje e qe esht me e keqja keta kan qen edhe intelektual bile edhe sod perdoren fjal serbe psh. koqnicat vollan.struja,sahati etje qe nuk po muj tash te i njehi. Njė esht me rendesi dhe une mendoj se ju femrat duhet te jeni shum te kujdesėshem ne gjuh se ju jeni ato qe duhet ta percilleni tek femijet tuaj.dhe tanet andaj mendoj se esht shum me rendesi qe gjuhen ta flisni sa me bukur qe femijet qe i rritni ta folin kjart dhe bukur gjuhen e nėnės.
Dhe me keqardhje e them se si ketu ne chat i shoh me shum femrat se sa me krenari e perdorin gjuhen e huaj per komunikim me shqiptar,edhe pse ne njekoh kjo ka qen me e shprehur tek mashkujt po tash esht ma e shprehur tek femrat dhe si ceka edhe me lart se pasojat jan me te mdhaja tek femrat se sa tek mashkujt se femija e trashigon gjuhen e nanes......A e din ti ce femnat e mesojn gjuhen shum let cfardo ce esht, a e din ti ce shum shqiptar dalin ne gurbet kur jan shum te rrinj - normal ce e perzin gjuhen, a e din ti ce ti je fashist i femnave? :lol: nuk e fol realitetin aspak po vec ke qef me provoku ske pervoj ne asgje hiq .

time-bomb
01-11-04, 14:44
Haaa Dea shume tregim interesant po pak i shkurt e zgjeroje edhe pak se po u knaqka njeri tuj lexu e tu qesh me kete tregim tendin...edhe shume e vertet eshte se qka thua ti..sidomos keta europiant ia bojn ashtu..Zvicra dhe Gjermania....

Kaltrushi
02-11-04, 16:09
Dea me ke shti per te qesh. Kjo esht e vertet. Sepse ka shum fjale qe rinia shqipetare ketu ne gjermani nuk i folin ne shqip por ne gjermanisht. sikurse i njehe ti. Edhe une perveti ndonjeher mbeti para prinderve duke ju treguar diqka dhe kur nje fjale me mungon jau tregoj ne gjermanisht.

Babai gjdoher ma permison dhe thot vetvetes se ai ka faj qe ne femijet e tij nuk po ma folin gjuhen shqipe aq bukur. Qe ather pata vendosur dhe vizitoj shkollen shqipe por te mos harruar gjuhen tane.

Edhe ketu ne forum flitet shum paster shqip. Pra edhe kjo me ndihmon ta permisoj gjuhen shqipe ne ato fjale qe me mungojn.

DEA te pershendes shum shum dhe kjo teme me doket e mire.
Kam shum per te then tek kjo teme. Por e shkurtova sa ma shum

Krokodilli
02-11-04, 16:56
kjo eshte nje fakt qe jo vetem ne shqiptart po te gjitha nacionalitetet qe jetojn ne perendim kan te njejtat probleme,,,, (nuk eshte problem por shrut kur nuk tu kujtohet nje fjal per se shpejti e thu ne gjuhen se ku jeton)

ja edhe une pra nje tregim me disa shqiptar ketu ne australi,,,,,

erdh nje familje me nejt tek ne,,, dhe nje femer nga rrafshi i dukagjinit filloj ti tregoj nenes sime se si kishte kalu ne kosove etj etj,,, ja filloj,,,

isha ne kosove e spendava (spend-kalova) kohen shum mire,,po te shkretit, wages -->(rrogat-pagat) ishin shum te vogla, nuk po te dilke as per nje liter milk--> (qumesht) ne dit,,, tona tona edhe qato wages--> (rroga-paga) qe pi marrshin ka 150 euro ne mujt krejt ne billa--> (pagesa te tel, ujit etj) pi spendavshin--> (hargjojshin).... sidomos me water--> (uj) i kishin punt bad--> (keq),,, water edhe elektriciti po nalke ton dayin -->(uji dhe rryma elektrike po ndalshin per dit),,,
valla I hope--> (shpresoj) te bahet ma mir se kuku shum po hjekshin,, sidomos villagjerat (sidomos fshatart)........ :P :wink:

bredhi
02-11-04, 17:15
Oj Drita qe ėsht me ty ke probleme ,nuk e respekton ti mendimin e lir.Ke te drejt qe thua jam farshist ,kisha pas deshir te kthehem ne kohen e farshizmit dhe njė po te garantoj se titen dhe komunistat nuk i kisha lan te jetojn, dhe idologjin titiste e komuniste e kisha zhduk prej dheut,dhe po me duket se te kisha shpetue edhe ty se koke e indoktrinume me komunizem ,ti nuk po e kuptoshe demokracin dhe shprehjen e mendimit te lir po paske idologji komuniste sipas teje as kush nuk din me mir se ti dhe nuk ka drejt te shpreh mendimin e vet .
edhe nje po ta them mos me provoko se nuk fiton po vetem mundemi ta mbyllim ket tem sikur nje tjeter qe e kemi mbyll dhe jemi korit e asgje tjeter nuk kemi ba dhe nuk kam deshir te ndodh ma, po nėse me detyron do te revanshohem andaj te lutem leri ato fjal fyerse qe po i perdor ndaj meje se une nuk kam fjal te tilla ne fjalorin tim per femra po ne qoft se ti provon qe te vazhdosh me ket avaz do te interesohem qe te gjej fjal fyese .paqe nese do

DEA
05-11-04, 20:09
kjo eshte nje fakt qe jo vetem ne shqiptart po te gjitha nacionalitetet qe jetojn ne perendim kan te njejtat probleme,,,, (nuk eshte problem por shrut kur nuk tu kujtohet nje fjal per se shpejti e thu ne gjuhen se ku jeton)

ja edhe une pra nje tregim me disa shqiptar ketu ne australi,,,,,

erdh nje familje me nejt tek ne,,, dhe nje femer nga rrafshi i dukagjinit filloj ti tregoj nenes sime se si kishte kalu ne kosove etj etj,,, ja filloj,,,

isha ne kosove e spendava (spend-kalova) kohen shum mire,,po te shkretit, wages -->(rrogat-pagat) ishin shum te vogla, nuk po te dilke as per nje liter milk--> (qumesht) ne dit,,, tona tona edhe qato wages--> (rroga-paga) qe pi marrshin ka 150 euro ne mujt krejt ne billa--> (pagesa te tel, ujit etj) pi spendavshin--> (hargjojshin).... sidomos me water--> (uj) i kishin punt bad--> (keq),,, water edhe elektriciti po nalke ton dayin -->(uji dhe rryma elektrike po ndalshin per dit),,,
valla I hope--> (shpresoj) te bahet ma mir se kuku shum po hjekshin,, sidomos villagjerat (sidomos fshatart)........ :P :wink:


Ha ha Krokodill, s isha prezente ketu qe nje kohe te gjate e tani po i lexoje mesazhet e juaja.megjithese une e vura kete teme humori si duket paska marre kahje tjeter, po s“ka gje Murgesha mire bere qe e barte tek diskutimet kemi edhe per qfare te flasim,faleminderit te gjitheve per mendimet e dhena, porta eshte e hapur vazhdoni me tutje :wink:

qeqa&zana
06-11-04, 21:47
haha kroki me bere te qeshem me ate fjalor (te asaj gruaje)
po esht e vertet qe atyre qe jetojn gjate ne perendim ju mungojne disa fjal shqip edhe shka me bo hajt ja fusin ne gjuhen gjermane angleze etj etj. mvaret vendi se ku jeton

tung

DEA
23-09-12, 22:02
Kam friken se gjeneratat e ardhshme shqiptare ne Perendim, shkaku i "kombinimit" te njekohshem te me shume se nje gjuhe do mbesin pa asnjeren te mirfillt.

natyra
25-09-12, 20:53
Kam friken se gjeneratat e ardhshme shqiptare ne Perendim, shkaku i "kombinimit" te njekohshem te me shume se nje gjuhe do mbesin pa asnjeren te mirfillt.

...pse pe qon te Perendimi oj DEA s'po shef se ne gjitha ambientet Kosov/Shqiperi dhe ku do me vise SHQIPTARE po behet dhe me SKANDALE per GJUHEN SHQIPE!...Sigurisht,nga vet te rinjet sot,duke ngatrrua me gjitha gjuhet e botes..kjo me duket dhe ma keq per Zote.
Apo jam vetem une qe shofe anen e duhur ne kete drejtim!?

pa keqkuptim
Natyra.

Bajlozi i Zi
25-09-12, 21:32
Historia (apet Historia :smile:) ėshtė e mbushur me plot popuj qe jane zhdukur, me plot gjuhe qe jane zhdukur. Me qindra.

Ne histori, nuk ka dy popuj tjere qe kane vuajtur e qe jane perndjekur ma shumė se shqiptarėt dhe hebrenjte. (mundohu t'i mendosh krimet e masakrat me te tmerrshme qe u kane ndodhur popujve ne bote: patjeter te bjen ndermend ose shqiptarėt ose hebrenjte). Nuk jane zhdukur. As gjuhėt e tyre.
Shqiptaret ne kete moment te historise, nuk jane as ne kulmin e mjerimit te tyre, as ne kulmin e shkelqimit te tyre. Keto dy momente kulmore jane parakushtet me te volitshme pėr zhdukjen e popujve dhe gjuheve.

Shqipja, hyn tek ato gjuhet e gjakut. Flet shqip veē kush ka gjak shqiptar. (Nuk ke si e deshmon ndryshe te qenurit shqiptar, pėrveē faktit se flet shqip).

Pėr te dale te keta "shacat" e gurbetit: nėse do te vazhdonje te flasin shqip, do te vazhdojne te jene shqiptare; atehere kur nuk do (te dijne) te flasin shqip, nuk do te jene shqiptare. Si gjithmone. S'do te jene as te paret, as te fundit.

e_martumja
25-09-12, 22:02
Kam friken se gjeneratat e ardhshme shqiptare ne Perendim, shkaku i "kombinimit" te njekohshem te me shume se nje gjuhe do mbesin pa asnjeren te mirfillt.

Pajtohem me ty por sinqerisht edhe ne Kosove kan nis mos me fol gjuhen mire e merre me mend kta ne perendime qe flasin ka dy apo tri gjuhet.


ps: me shtine me kesh me shkresen tende me lart bash barcolet ish :biggrin:

LaDy_Diaspora
28-10-12, 01:11
Nje djal njeher shkonte nga Gjermania ne Kosove pas nje qendrimi te gjate per her te pare.Dhe kur zbriti ne aeroport u gezuan te gjithe i kishin dal nana e baba e e gjithe farefisi perpara,pershendeten dhe e pyet baba djalin po si erdhe bre bir a hjeke keq, Djali aiiiiiiii babe tha qka kume hjek me nis e me te tregu dhe ja nisi e po i tregon: si jam dal nga shtepia ne autobahn afer nje tankstelle ish kone nje baustell e prej atyhit nja 10 km stau sa kur shkum ne flughafen ish kone ik flugzeugi e mu desht me prit edhe disa ore deri erdhe tjetri e perfundoi tregimin e tij disi, baba i shkret( pa e marre vesh gje) ani bre babe shyqyr qe erdhe.

Kurgjo mangu s'po ua lejnė as "kullerat" e Prishtinės. Ata bile anglisht po ia perziejnė...

Sikur njėherė kur ishim nė restorant:
"Ma sjellė njė xhus kėtu" - prej kur kjo fjalė (JUICE) ėshtė nė fjalorin e shqipėtarėve? Dhe a e kuptojnė qė JUICE ėshtė thjeshtė fjala shqipe "lėngu" dhe as nuk definon ēfarė lloji do jetė...lėng molle, dardhe, portokalli etj.

LaDy_Diaspora
28-10-12, 01:14
Kam friken se gjeneratat e ardhshme shqiptare ne Perendim, shkaku i "kombinimit" te njekohshem te me shume se nje gjuhe do mbesin pa asnjeren te mirfillt.

Nuk ėshtė pse i mėsojnė shumė gjuhė dhe i flasin shumė, por ėshtė vetėm pse janė tė mėsuar me shit mend (shumica) dhe mendojnė pse i flasin ashtu miks gjuhėt duken mė tė zot.
Unė njoh njerėz qė flasin 12-15 gjuhė dhe secilen mė perfekt se tjetrėn, sidomos gjuhėn e tyre amėtare.
Krejtė kjo ėshtė punė e karakterit, jo e mbingarkesės sė trurit.

Gjiki
15-05-13, 10:50
Ti LaDy_Diaspora Uniquely poisonous... Carpe Diem! Ne nuk kemi qef m'u ngarku fizikishtė, sa pėr ngarkesė t'trurit, nuk n'a ndodhė kurr se e kemi t'vogel :D

DEA
09-06-13, 00:40
...pse pe qon te Perendimi oj DEA s'po shef se ne gjitha ambientet Kosov/Shqiperi dhe ku do me vise SHQIPTARE po behet dhe me SKANDALE per GJUHEN SHQIPE!...Sigurisht,nga vet te rinjet sot,duke ngatrrua me gjitha gjuhet e botes..kjo me duket dhe ma keq per Zote.
Apo jam vetem une qe shofe anen e duhur ne kete drejtim!?

pa keqkuptim
Natyra.

............kur shkova tek gjeneratat e ardhshme te perendimit, mendja me vajti tek femijet e kohes se sotshme.
Ata te Kosoves e qalisin gjuhen nga qefi, kurse keta te diaspores nga zori...

DEA
09-06-13, 00:46
Nuk ėshtė pse i mėsojnė shumė gjuhė dhe i flasin shumė, por ėshtė vetėm pse janė tė mėsuar me shit mend (shumica) dhe mendojnė pse i flasin ashtu miks gjuhėt duken mė tė zot.
Unė njoh njerėz qė flasin 12-15 gjuhė dhe secilen mė perfekt se tjetrėn, sidomos gjuhėn e tyre amėtare.
Krejtė kjo ėshtė punė e karakterit, jo e mbingarkesės sė trurit.
Sikur te leme paragjykimet anash, do ti kuptonim me mire ata te cilet ballafaqohen me nje problem te till.

Edhe asnjeri nuk mund te krahasohet me tjetrin. Pasi qe historia e sicilit ndryshon nga tjetri dhe po kjo histori e ndryshme bene qe njeri ti flas me shume se 12 Gjuhe te pastra e tjetri te mbetet ne dy dhe te dyshoj ne gjithqka qe e rrethon.