PDA

View Full Version : ''Dashuria'' ''Amshimi''


Maca
31-10-04, 23:09
Te dashur antar te Forumit Dardania...
E hapa kete tem,sepse mendoj se secili nga ju qoft vajze apo djale do ti interesonte!?
Dhe kjo tem lidhje me dashuri eshte mare nga libri ''Liri nga e njohura''
Kete artikull e ka publikuar revista e njohur Amori Special dhe ndoshta ju ka ra ndonjeher ne dore dhe keni lexuar tema te ndryshme siq eshte kjo tani qe do tjua shkruaj une...
Mos me akuzoni se pse e kam mare nga Amori por me pelqej dhe vendosa siq e kan botuar ata ta botoj edhe une ne Dardania Forum...
Ju lus qe te jepni disa mendime pasi qe ta lexoni...
Ju pershendes te gjithve... 8)

dr1ta
31-10-04, 23:21
Po pres padurim :P :wink: :)

turisti
01-11-04, 00:08
Provo Maca. Pa provue,nuk mundesh m'i dit mendimet e tona. Une po pres.

Te pershendes,TURISTI. :wink:

Maca
01-11-04, 00:29
Frika nuk eshte dashuri,qe varesia nuk eshte dashuri,ndjenja e pronesise dhe deshira e mbizoterimit nuk jane dashuri,pergjegjesia dhe detyrimi nuk jane dashuri,vetemeshirimi nuk eshte dashuri,ankthi i te mos qenit i dashur prej tjetrit nuk eshte dashuri,dashuria nuk eshte e kunderta e urrejtjes me shume sesa perunjesia eshte e kunderta e krenarise Dashuria,Amshimi...

(...) C'eshte dashuria? Fjala eshte falsifikuar dhe molepsur aq shume,saqe nuk kam ndonje deshire te madhe per ta perdorur. Te gjithe flasin per dashurine- Cdo reviste e qdo gazete,qdo misioner flet papushim per dashurine. E dua vendin tim,e dua mbretin tim,e dua librin,e dua ate mal,e dua kenaqesine,e dua gruan,e dua Zotin. Dashuria eshte nje Ide? Nese po,mund te kultivohet,ushqehet,ledhatohet,urdherohet me shkop,mund ta trajtojme si te duam. Kur thoni se e duam Zotin,qdo te thote? Do te thote se e doni nje projeksion te imazhit tuaj,nje projeksion te vetes suaj nen nje fare mveshjeje respektueshmerie varesisht pre asaj qe e besoni fisnike dhe te shenjte. (...) Dashuria mund te jete zgjidhja e fundit e te gjitha veshtiresive,problemeve dhe mundimeve te njeriut. Pra,si do t'ia bejme per te zbuluar se c'eshte dashuria? Duke u fufizuar ne percaktimin e saj? Kisha e ka percaktuar ne nje menyre,shoqeria ne nje tjeter,dhe existon nje sasi e madhe devijmesh dhe interpretimesh te gabuara. Te ardhurat e dikujt,te fjeturat bashke,shkembimi i emocioneve,miqesia- kjo eshte ajo qe ne mendojme se eshte dashuri?
Dashuria mund te ndahet ne te shenjte dhe profane,njerezore dhe hyjnore,apo existon vetem dashuria? Dashuria i perket njerit dhe jo shume njerzve? Nese them, ''Te dua'',mos valle kjo e perjashton dashurine e tjetrit? Dashuria eshte personale apo jo personale? Moarale apo imorale? Eshte diqkaintime,apo jo? Eshte deshire? Te gjitha keto pytje tregojne-a s'eshte e vertet? -qe kemi ide mbi dashurine,ide mbi ate qe duhet e nuk duhet te jete nje model ose nje Kod te krijuar brenda kultures ne te cilen jetojme. Keshtu, per te thelluar qeshtjen se c'eshte dashuria,do te na duhet pike se pari te clirohemi nga ndryshku i shkujve,te leme me nje ane te gjitha idealet dhe ideologjine mbi cka duhet dhe cka z'duhet te jete. Te ndaret e cfare do lloj gjejene ne ate qe ate qe duhet te jete,e ne ate qe eshte,eshte menyre me genjeshtare e te jetuarit. Pra,si do tia bej per te zbuluar se c'eshte ajo flake qe e quajme dashuri- jo per tia shprehur ndokujt tjeter,po per te ditur se c'eshte ajo ne vetvete? Si pune te par me duhet te largoj menjehere ato qe, kisha,shoqeria,prinderit e mi dhe miqte,ato qe q'do person e c'do liber ka thene mbi dashurine,sepse dua ta zbuloj vete se cfare eshte...
Qeveria thote '' Shko e vrit per dashurine ndaj vendit tend'' . ''A eshte kjo Dashuri''? Religjioni thote. '' Harroje sexin per dashurine ndaj Zotit''. A eshte kjo dashuri? Dshuria eshte deshire? Mos thoni jo. Per pjesen me te madhe eshte- deshira e kenaqesi,kenaqsi qe rrjedh nga shqisat,nga terheqja sexuale e nga kenaqsia. Nuk jam kunder sexit,por perpiquni te shikoni se si ai eshte ngateruar ne ate.. Ajo qe sexi ju jep casterisht,eshte braktisje e plote e vetes suaj. Mandej riktheheni ne konfuzionin tuaj,e keshtu doni te riperserisni e riperserisni ate gjendje ne te cilen nuk ka shqetesime,probleme,nuk ka une.
T'i perkasesh nje tjetri,te jesh psikologjikisht i ushqyer nga nje tjeter,te varesh nga nje tjeter ne te gjithe kete duhet te jete prore ankthi,frika,xhelozia,faji,e persa te jete frika nuk eshte dashuri. Nje mendje e ndrydhur nga dhimbja nuk ka per te ditur kurre se c'eshte dashuria; sentimenralizmi dhe emotiviteti nuk kane te bejne absolutisht me dashurine. E keshtu dashuria nuk ka te beje fare me kenaqesine dhe deshiren. Dashuria nuk eshte nje prodhim i mendimit qe eshte e kaluara. Mendimi nuk mundet ne menyre absolute te kultivoje dashurine. Dashuria nuk eshte e kufizuar apo e kurthezuar nga xhelozia,meqe xhelozia i perket se shkuares. Dashuria eshte gjithmone prani aktive. Nuk eshte ''Do te dua'' ose ''Kam dashur''. Nese njihni dashurine,nuk do te ndiqni askend,dashuria nuk bindet. Kur dashuroni nuk existon as respekti,as aroganca. Nuk dini se c'do te thote realisht ta doni dike-ta doni pa urrejtje,pa xhelozi,pa zemerim,pa nderhyre ne ate qe tjetri ben apo mendon,pa denuar,pa bere krahasime - nukl dini se cfare do te thote? Ku ka dashuri ka krahasim? Kur dashuroni dike me gjithe zemer,me te gjithe mendjen,me gjithe trupin,me te gjithe qenien tuaj,existon krahasimi? Nese e dorezoni veten krejtesisht ne kete dashuri,atehere nuk existon tjetri. Ndoshta dashuria ka pergjegjesite dhe detyrimet e veta e i perdor? Kur beni diqka pertej detyrimit,ka dashuri? Ne detyrimin nuk ka dashuri. Struktura e detyrimeve ne te cilat qenia njerzore ka rene ne kurth,shkon duke e shkateruar. Persa kohe qe jeni te detyruar te beni diqka sepse eshte detyra juaj,nuk e doni ate qe beni. Kur eshte dashuria nuk eshte detyrimi apo pergjegjesia.
Nese i jepni rendesi,do te vereni se e gjitha kjo ndodh brenda jush. Mund ta vereni ne menyre te plote,krejtesisht me nje veshtrim,pa humbur kohe me analiza. Brenda nje cast mund te vereni strukturen e tere dhe natyren e kesaj gjeje te vogel e te pavlere qe quhet ''Une''. Lotet e mi,familja ime,kombi im,besimi im,religjioni im - te gjitha keto pislleqe jane brenda jush. Kur ta kuptoni kete me zemer,me mendje,kur ta kuptoni qe nga thellesia e zemres,atehere do te keni celsin qe mund ti jape fund dhimbjes.
Kur te pysni se c'eshte dashuria,do te mund te jeni teper te trembur per te pare pergjigjen. Ajo mund te kete domethenien e nje ndryshimi rrenjesor; do mund te therrmojme familjen; do te zbuloni se nuk e doni gruan tuaj,burrin tuaj ose femijet tuaj - jo? do mund t'ju duhet te shkaterroni shtepine qe keni ndertuar,do mund te mos ktheheshit me ne tempull. Por nese ende doni ta zbuloni,do te thote shihni se cka nuk eshte dashuri,ndjenja e pronise dhe deshira e mbizoterimit nuk jane dashuri,pergjegjesia dhe detyrimi nuk jane dashuri,vetemeshirimi nuk eshte dashuri,ankthi i te mos qenit i dashur prej tjtrit nuk eshte dashuri,dashuria nuk eshte e kunderta e urrejtjes me shume sesa perunjesia eshte e kunderta e krenarise.
E keshtu kemi aritur ne piken: a mundet mendja te takoje dashurine, pa e patur nevojen e disiplines,mendimit,mundimit,pa pasur asnje liber,mjeshter apo udherrefyes - ta takoje ashtu siq takohet nje perndim i bukur?
Nje mendje qe kerkon nuk eshte mendje e pasionuar dhe ta takosh dashurine pa e kerkuar eshte e vetmja menyre per ta gjetur,ta takojme pa e ditur e jo si rezultat i nje perpjekjeje apo pervoje. Kjo dashuri,do zbuloni se nuk i perket kohes; kjo dashuri,qofte personale ose jopersonake, i perket si njerit ashtu edhe shumices, Si nje lule kundermuese qe ju mund ti merrni ere ose te mos i vini re fare. Ajo lule eshte aty per kedo,edhe per ate qe mer mundimin ti marre ere thellesisht e ta veshtroj me kenaqsi, Qofte ai shume afer kopshtit apo shume larg,per lulen e njejta gje; duke qene e pasur me kundermim,ajo ua shperndan ate te gjithve. Dashuria eshte diqka e re,e fresket,e gjalle. Ajo nuk ka dje e as sot. Gjendet pertej gjdo loj konfuzion mendimesh. Vetem mendja e pafajshme mund te te jetoje ne boten qe njeriu ka kerkuar perjetesisht,ne sakrifikimin ,ne adhurim,ne mardhenie,ne sex,ne gjdo lloj forme kenaqsie e dhimbjeje,vete kur mendimi arrin te kuptoje veten e te mbrrije natyrisht ne fund.
Mund ti lexoni kete fjale hipnotizuese dhe ngashnjyese,por te shkosh realisht pertej mendimit dhe kohes- Pra te shkosh pertej dhimbjes do te thote se existon nje tjeter dimension i quajtur dashuri. Por nuk dini te arrini ne ate burim te jashtzakonshem - pra si do tia beni? Nese nuk dini cfare te beni,mos beni azgje - apo jo? Apsolutisht azgje. Atehere. Ne intimitetin tuaj ju gjendeni ne heshtjen me te plote. E luptoni se c'do te thote? Do te thote se nuk kerkoni,nuk doni,nuk shkoni ne kerkim te diqkaje, nuk existon absolutisht nje qender. Atehere existon ''DASHURIA''

TIM
01-11-04, 12:47
TUNGI

Si kure mose te kishte keso pollavra neper revista ato kurre nuk do te arrinin tu shitshin , njeriu duhet te jete ne gjendje te kuptoj qfare domethenje ka dashuria tek vete personi .

aferdita
01-11-04, 13:16
TUNGI

Si kure mose te kishte keso pollavra neper revista ato kurre nuk do te arrinin tu shitshin , njeriu duhet te jete ne gjendje te kuptoj qfare domethenje ka dashuria tek vete personi .

TIM edhe un jam e mendimit tend,si ne kosovare edhe ne kete revisten qe po thot maca jan njesoj,shkruajn tema qe kur t'i lexosh koka te dhemb edhe per kete arsye asnjehere nuk i lexoj
te pershendes

dr1ta
01-11-04, 13:38
AFERDITA DHE TIM MOS JENI ju GAZETAR HELBET qyyyyyyyyyy :twisted:

shujny qaty dhe nese nuk ju pelqen shkoni ne tema tjera dhe fantazoni ma shum mos ja prishini qikes ketu palidhje ..nese ju dhem koka pini nga nje paracetamol :wink:

Maca
01-11-04, 13:57
Si pike se pari dua diqka tju them aferdita dhe TIM,kjo reviste nuk ka lidhje me shkrimin e botuar sepse thjesht eshte e kopjume nga nje liber e ne qoftese nuk e keni lexuar saktesisht lexone...Juve ju flm per mendimin tuaj,megjithate e dini edhe ju shume mire se eshte realitet qka shkruan ne kete text...Por zakonisht realiteti dhemb...Ju pershendes 2-ve dhe vetem mundem te them,se po tju pytja une juve se si i keni hallet me dashuri sigurisht qe do te pergjigjeshit super,sepse komenti juaj vetem tregon se jeni teper te aft apo jo? :roll:

Dr1ta te pershendes,nuk ka dert sepse une per kritika jam e gatshme,dhe dua ta zbuloj nje secret me kan ofruar te punoj per revisten kosovare se redaktore por e kam refuzuar dhe un mendoj njeriu sa me teper lexon edhe meson...
Kalofsh mire... :wink:

Tomori
01-11-04, 18:36
-Maca me te then te drejten, mua ky shkrim me duket si nje shkrim filozogjik, ketu behet fjal per supozime. nuk shoh kurgje konkrete lidhje me dashurin,,,,Maca te pershendes, jam kundeshtari i teoris ne dashuri un jam per praktiken,,,,hehehe Maca tungji :wink:

Maca
01-11-04, 19:58
-Maca me te then te drejten, mua ky shkrim me duket si nje shkrim filozogjik, ketu behet fjal per supozime. nuk shoh kurgje konkrete lidhje me dashurin,,,,Maca te pershendes, jam kundeshtari i teoris ne dashuri un jam per praktiken,,,,hehehe Maca tungji :wink:

Tomori,te pershendes dhe te flm qe u inkuadrove ne temen,po kjo esht vetem nje teori azgje me teper...
Por esht fakt se shumica e thenjeve ketu jan te verteta...
Varet se kush si i mer keto...
Sido qoft...Thjesht mendimi yt!
per kete edhe e hapa ket teme per te ditur se qfar mendoni ju...

tung :wink:

TIM
01-11-04, 20:30
AFERDITA DHE TIM MOS JENI ju GAZETAR HELBET qyyyyyyyyyy :twisted:

shujny qaty dhe nese nuk ju pelqen shkoni ne tema tjera dhe fantazoni ma shum mos ja prishini qikes ketu palidhje ..nese ju dhem koka pini nga nje paracetamol :wink:

Te pershendes z. Drita, sa i perket z.Aferdita , nuk e njohe dhe ndoshta mund te jete gazetare , po une mendoj se ajo e tha vetem te verteten .

Ndersa sa me perket mua ase qe kame endrruar ndoher te jeme gazetar , edhe pse une kame nje shoke te mire i cili eshte gazetar , ndersa sa per paracetamoll nuk kame nevoj se me te thanun te drejten nuk mund te theme se kame me shume se 4 here me vite koke thimbje keto 4 here i kaloj disi .

Maca
01-11-04, 20:41
TIM,ska nevoj te ndjehesh i ofenduar...dr1ta te dha vetem nje keshille ndoshta te duhet per me tutje vjen rrasti dhe ke kokedhimbje e te kujtohen fjalet e dr1tes...
Ju pershendes te gjithve... :wink:

TIM
01-11-04, 20:42
Si pike se pari dua diqka tju them aferdita dhe TIM,kjo reviste nuk ka lidhje me shkrimin e botuar sepse thjesht eshte e kopjume nga nje liber e ne qoftese nuk e keni lexuar saktesisht lexone...Juve ju flm per mendimin tuaj,megjithate e dini edhe ju shume mire se eshte realitet qka shkruan ne kete text...Por zakonisht realiteti dhemb...Ju pershendes 2-ve dhe vetem mundem te them,se po tju pytja une juve se si i keni hallet me dashuri sigurisht qe do te pergjigjeshit super,sepse komenti juaj vetem tregon se jeni teper te aft apo jo? :roll:

Dr1ta te pershendes,nuk ka dert sepse une per kritika jam e gatshme,dhe dua ta zbuloj nje secret me kan ofruar te punoj per revisten kosovare se redaktore por e kam refuzuar dhe un mendoj njeriu sa me teper lexon edhe meson...
Kalofsh mire... :wink:

Te pershendes z.Maca ndoshta pergjigjja ime eshte nje kundershtim per ju , ndersa ne te vertet eshte vetem mendimi im , ja keshtu jame une i drejtperdrejt , ne libra e romane , revista e poezia eshte e vertet ajo qka ke shkruar ti , mirpo ne jeten e perditshme eshte ndoshta vetem 30% e vertet .

Vetem mund ti perseris fjalet se z.Aferdita nuk e njohe dhe nuk mund te theme asgje per dashurin e saje , ndersa sa me perket mua , une jame qe tri vitet e fundit , ne vetmi , dhe e di shume mire rendesin e dashuris
.

Maca
01-11-04, 20:47
TIM,nuk e bera kete tem per ta ofenduar dike ose lidhje keshtu diqka,por vetem ishte nje kapitull i nje texti i mare nga nje liber...
Kurse esht fakt se ne jeten reale teoria nuk shihet shum por me teper praktika siq tha Tomori,por perse mos te mernim disa keshilla qe si p.sh ti me vjen keqe qe je 3 vite ne vetmi,por a nuk mendon se diqka nuk eshte ne rregull ne teorin tende ose praktik sidoqoft nuk dua te hy me thell secili njeri e ka jeten private dhe nuk esht e domosdoshme te deshmohet ne forum sepse ketu neve nuk kena nenshkru qe duhet patjeter te pergjigjemi ose pamarparasysh se qfar teme eshte...Kjo thjesht esht vullnetarisht,dhe ja secili e ka mendimin e vete ate mundet ta thote lirshem kurse kisha pase deshir qe te mos ofendohet askush ne asnje menyr sidomos ne temat e mija...
Te pershendes shume,dhe te flm qe u inkuadrove ketu..
Ja kalo si esht me se miri,dhe te deshiroj fat ne dashuri dhe shendet...
Tung nga Maca :wink:

Murgesha
01-11-04, 21:35
Maca pėrshėndetje pėr temėn.
Ju keni parashtruar njė studim teorik i cili nė jetėn e pėrditshme edhe pse ėshtė i vėrtetė nuk vėrehet shumė.
Do tė doja tė isha e lirė ti paraqisja disa koncepte tė cilat e mbėshtesin kėtė teori por pasi qė e di se nuk do tė mirėkuptohen po ndalem me kaq.

Tomori
01-11-04, 21:50
Maca pėrshėndetje pėr temėn.
Ju keni parashtruar njė studim teorik i cili nė jetėn e pėrditshme edhe pse ėshtė i vėrtetė nuk vėrehet shumė.
Do tė doja tė isha e lirė ti paraqisja disa koncepte tė cilat e mbėshtesin kėtė teori por pasi qė e di se nuk do tė mirėkuptohen po ndalem me kaq.

-Murgesh te pershendes, me vjen te qeshi interesant me vjen se paskemi nje mendim te njejte, sa i perket inkuadrimit . Isha ne dilem a te inkuadrohem a jo por pruna vendimin edhe un si ju per arsije qe jam i sigurt qe nuk dot mirkuptohesha ,,,,
-Murgesh un personalisht shum mir ju kuptoj keni shum te drejte,,, tungji e nderuara Murgesh :wink:

Maca
01-11-04, 21:59
Juve mundeni te shkruani qka te doni,dhe nuk esht interessant te mirekuptohet prej te gjithve sepse qofse neve diqka na pelqen ather mundemi ta shkruajm ose ta botojm,ndersa nese dikujt,dikujt si pelqen ose nuk esht i pajtimit me temen ose ne ta mbyll ose mos te hyn hiqe ne kete teme...
se di sa me kuptoni por mendoj se te gjitha menyrat jan te lejuara ne forum per deri sa nuk ofendohet askush personalisht...
Ju kisha lut Murgesha qe ta shkruani ate artikull sepse mua personalisht do te me pelqente te lexoja keshtu gjera,bile qe kan nje efekt dhe munden te ndyrshojn diqka ne te ardhmen...
Tomori ty te flm per komentin tend dhe te leutem qofse nuk te pelqen tema lirisht mos u inkuadro me zore askush nuk te qon...
Mire mbetshi te gjithe...

turisti
02-11-04, 15:10
Pershendetje MACA per temen e hapur dhe mundimin tende qe e bere gjat pergatitjes se saj.
Une do te provoj te pergjigjna ,ashtu qe do t'i perzi pergjigjet dhe mendimet e mija....

Ai qe nuk ka shijue thellesijen e vuajtjes ,ai nuk e ka perjetue DASHURINE. Nese provoni me dashurue nje person pa urejtje,pa xhelozi,pa zemerim - asaj i thojne DASHURIA.

DASHURIA PERJETOHET.

Dashuria i nderron rregullat e perditshmerise.Dashuria eshte me shume se IDE. Dashuria eshte pergjegjja dhe zgjithja e shume veshtersive ,problemeve dhe mundimeve ne jeten njeriut. Ēka eshte dashuria? Ēka na nevojitet ajo dashuri? Ēfare dobi kemi nga ajo? A nuk naj ngarkon jeten edhe shtu te ngarkuar sot? Ku te kerkojme? Si ta gjejme? Si ta njohim se cila eshte?
Pamvarsisht prej percaktimin e kishes dhe shoqerise per dashuri( secila ne menyren e vet ),normal eshte qe ne praktike ka devijimesh,sepse dashuria eshte si flaka dhe dashnoret kurre nuk e dijne a do t'ja ngrohe zemren,a do tja kalle shpijen.
Dashuria eshte me teper se te fjeturat bashke,shkembimi i emocioneve,miqesia...Dashurien mundemi ta quajme: te shenjte ose profane, njerezore ose hyjnore,por, ato jane mendimet e tona momentale te krijuara nen disponimin dhe kuptimin momental te dashurise...Per dashuri,nuk mund te thuhet se i perket atij/ketij .Ajo eshte e te gjithe atyre qe e gjejne dhe e perjetojne. Dashuria eshte PERSONALE, sepse secili person e perjeton per veti. Dashuria eshte MORALE me elemente " IMORALE ". Si morale me elemente imorale????? Po,shiqoni : ne dashuri ,te gjithat mjetet jane te lejuara per ta erritur cakun,a pastaj me arritjen e saj ( dashurise ),vijne gjerat pozitive ( per te cilat edhe eshte dashuria morale ). Per ta arritur cakun,ndonjehere ,ne dashuri,nuk kqyren mjetet " ndimse "( sendet IMORALE ),te cilat gjithqysh jane pozitive,sepse funde :arrow: dashuria, eshte pozitive,por elementet jan ashtuquajtur per shkak dallimit ( si mjetet ndimse ) .Dashurie eshte njekohesisht INTIME dhe PUBLIKE. INTIME,sepse eshte e jusja,ju e perjetoni e jo tjeterkush. PUBLIKE,sepse dashuria nuk mundet m'u mshef. Ajo ( dashuria ) eshte si ZHIVAne dore: nese e hapeni,ajo do te qendroje,nese e shtrengoni,ajo do te zhduket. NJERIU PRANON ASI DASHURIE QFARE JEP. Mundojuni te jeni dhe te mbeteni - NJERIU - me plot kuptimin e fjales,sepse ashtu do te fitoni dashurine,a dashurien jep vetemdikush cili ka mjaft dashuri dhe drite ne shpirtin e vet. Vetem ashtu lind gjithmone dashuria e re ose me te mdhoja. A keni ditur,se me dashurien eshte njesoj si me HIJEN?: nese vraponi pas saj-kurre nuk mundeni me e nxone,a nese ja ktheni shpinen,ajo do te te percjelle per gjithmone...
Kujdes me dashurine.Ajo eshte si BOMBONJERA: kurre nuk din se ne qka do te hasesh kur ta hapesh.Si ta zbulojme dashurien?Edhe nese qeveria thot": " shko vrit per dashurine ndaj vendit tende ".??? Ajo nuk eshte dashuri. Ajo eshte politikee cila provon me e perzie dashurine aty ku dashuria nuk e ka vendin. Patriotizmi eshte total tjeter drejtim prejdashurise,dhe dashuria per vend eshte tjeter ndjenje ne krahasim me personin e dashuruar....
Kur thot religjioni: " harroje sexin per dashurine ndaj Zotit " . - Kjo nuk ka lidhje me dashuri dhe eshte propaganda e dikujna ne kohen e sodit,- ja pse:Njeriun nuk mundenu me porositme katalog,as me e ble ne trafike.Njeriun e ka krijuar Zotin, me te gjithat elementetper sex dhe dashuri.Si krijese e tille e Zotit ,askush dhe per kurefare qellimesh nuk ka drejta ta lype prej jush. Derisa njeriu eshte qysh eshte,ajo eshte deshira e Zotit,siq eshte porosiae tij - DASHURIA.
Dashuria eshte NDJENJE e cila lind nga deshira dhe mbaron kur njeriu real shef me zemer,sepse : QKA ESHTE E NEVIJSHME PER DASHURI, PER SYRIN ESHTE E PA DUKSHME. Kur dashuroni,dhe provoni sexin ashtu te dashuruar,vet do te bindeni per dallimin. Riperseritja e sexit eshte dyfisht me e mire me dashuri. Ne ate gjendje,per juve nuk egziston askush,koha nuk funksionon,a ju jeni me personin e dashuruar jasht rrjedhave momentale dhe egzistonvetem ambienti juaj intim: shtrati,muzika dhe personi i dashuruar i cili/a eshte per ju e tera bote... Dashuria eshte aq e komplikuar ( mos u frikoni ),saqe ju bjen ne konfuzion mendimesh qe shpeshhere mendoni qe nuk ka fund e as zgjidhje,ajo eshte dashuri- DIMENSIONI I POSAQSHEM. Dashuria prej dashurise ka dallim ne menyren e perjetimit,seriozitetin,kushteve,realizimin....por dashuri eshte dashuri.
Mos harroni se zemra i ka mendt e veta,te cilat nuk i njohin mendt e tona. Egzistojne personat, te cilit ua nxjerrin zemren nga vendi dhe njerezit te cilite kthejne ne vend. Dashuria eshte si lufta: LEHT ESHTE T'JA FILLOSH,VESHTIRE TA NDALESH. Dashuria perfekte eshte ajo dashuri e cila na ban jo te lumtur.Dashuria e papjekur thote: TE DUA,SEPSE ME NEVOITESH, a dashuria e pjekur : ME NEVOITESH SEPSE TE DUA. Dashuria eshte e vertata,a e verteta eshte ne zemer,sepse nga te gjitha - te vertetat - :arrow: me te thella dhe me te sinqerta eshte E VERTETA E ZEMRES - DASHURIA.
Kujdes kur ne zemren e juaj mbizotron flaka,egziston mundesia qe ndonje XIXE te dale nga goja.
GJUHA E DASHURISE GJINDET NE SYTE.
Ka personat qe hyjne ne jeten tone,por edhe shpejt dalin. Disa jesin nje kohe dhe lojn gjurmet ne shpirtin tone qe pastaj kurre nuk mundemi me qene si perpara. Askush nuk eshte i obliguar qe personin tjeter ta doje me shume se vetvetin,mirepo, dashuria eshte aftesi e nje personi te jep dashuri duke mos shiquar se sa i ri kthehet dashuria. Fati nuk krijohet si pasoja e kushteve te caktuara,por kushtete caktuara po krijohen si pasojat e FATIT,edhe ai qe thot se eshte veshtire te ballafaqohesh me problemet e dashurise,ai kurre nuk ka qene i dashuruar.

Gruaja dhe dashuria jane si qiri, :arrow: vleren e tyre,mashkujt gjithmone e shojne vone :arrow: KUR FIKEN.

Kerkoni dashurin pa nderprerje. Une nuk muj me dasht ne emer tuaj,e ju te jeni te lumtur.
Kerkoni dashurin.Nese pritni ajo me ju kerkue,dijeni se po pritni - KOT.


Me nderime,TURISTI. :P :P :P

Maca
03-11-04, 12:59
Turisti te pershendes te flm shume per textin qe paske shkruajt...
Vetem vazhdo... :wink:

turisti
03-11-04, 17:56
Turisti te pershendes te flm shume per textin qe paske shkruajt...
Vetem vazhdo... :wink:

Me nder qofsh. Te pershendes edhe une ty.

TURISTI. :wink:

Maca
07-11-04, 14:22
Si i keni hallet me filozofin e dashuris dhe teorin e saj?
A po jav done hiqe?

TIM
07-11-04, 19:52
TIM,nuk e bera kete tem per ta ofenduar dike ose lidhje keshtu diqka,por vetem ishte nje kapitull i nje texti i mare nga nje liber...
Kurse esht fakt se ne jeten reale teoria nuk shihet shum por me teper praktika siq tha Tomori,por perse mos te mernim disa keshilla qe si p.sh ti me vjen keqe qe je 3 vite ne vetmi,por a nuk mendon se diqka nuk eshte ne rregull ne teorin tende ose praktik sidoqoft nuk dua te hy me thell secili njeri e ka jeten private dhe nuk esht e domosdoshme te deshmohet ne forum sepse ketu neve nuk kena nenshkru qe duhet patjeter te pergjigjemi ose pamarparasysh se qfar teme eshte...Kjo thjesht esht vullnetarisht,dhe ja secili e ka mendimin e vete ate mundet ta thote lirshem kurse kisha pase deshir qe te mos ofendohet askush ne asnje menyr sidomos ne temat e mija...
Te pershendes shume,dhe te flm qe u inkuadrove ketu..
Ja kalo si esht me se miri,dhe te deshiroj fat ne dashuri dhe shendet...

Tung nga Maca :wink:

Me plot rrespekt i lexoj fjalet e juaja z.Maca , nuk e keni edhe te pa derjt nese thuani se perse ka tri vite qe jame ne vetmi ............ , eshte e vertet qe e kame pytur vetveten jo nje here po me shume se 20 here dhe gjithmone pergjigjja e njejte .

Ne te vertet une jame njeri qe nuk fantazoj ase pake dhe nuk dua qe te ju ofendoj mirpo tek ju vajzat eshte veshtir te gjeshe nje e cila e ka jeten e vete nene kontroll dhe nuk jeton ne boten e fantazirave , nuk mund te theme se te gjitha jane keshtu , po te pakten ato te cilat i kame njoftuar une ishin

Shkrimet e tua jane shume me vend teorike , dhe une asnjeher nuk ju kame keqkuptuar , me rrespekt e pres gjdo kundershtim , flm permirkuptim

PS: Me falni qe dola nga tema .