PDA

View Full Version : pse ne shiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne gurbet


morea26
01-11-04, 15:33
:) cka po ndodh me shqiptaret nuk po mudem t'i kuptoj pse i'a kane zili njeri-tjeterit,pse nuk shikojne pak anash sesi popujt etjer si jetojne edhe te mesojne prej tyre .shikoni ruset apo judet e slavet edhe pse jane te nga vende te ndryshme kane interesa te ndryshme ata rrin bashke ,kurse ne .........

livoreka bicio
01-11-04, 16:36
MOREA26,TEPERSHENDES...UNE JAM I MENDIMIT QE SECILI SHQIPETAR,DUHET TE NDIJHET I LUMTUR KUR, NE DIASPOR NDEGJON DIKEND QE PO FLETT SHQIP, APO QE KA DIKEND TE KOMBIT TON, PRAN APO, AFER TIJE,DHE QE TE MOS KEN, AS PAK, ZILI SIQ THUA TY, POR TE KEN RRESPAKT DHE NDER NE MES VETI, SA ME SHUME... :wink:

aferdita
03-11-04, 19:33
morea te pershendes
jam e mendimit se ne shqiptaret kemi zili shume mesveti dhe nuk kam deshire qe te shohin dikend me mire se vet...
kurse disa kan edhe arsyet se per qka nuk i flet nje shqiptari te panjohur ne rruge.....

DEA
05-11-04, 20:44
Ketu kisha pas deshire prap ta publikoj nje realitet( nana e vakive jam) para nje viti nderrova banesen dhe dola ne nje shtepi ku pas gjysme viti me erdhe nje kojshi perball shqiptare nga Drenica e gruaja me duket se Gjakovare apo e rrethit Gjakoves nuk e di sakt, keshtu qe takoheshim shpesh para dere dhe e pershendetja e ajo vetem vazhdonte rrugen e nuk pergjigjej, nje kohe mendova se gruaja qenka e huaj e burri shqiptare dhe fillova ta pershendes ne gjuhen gjermane, prap asnje reagim.Me vone e degjoja se fliste me femiune e saj shqip dhe mendova se nuk ndegjon ndoshta mire dhe e pershendetja pak me ze me te larte po prap hiq thash eu( hiq nuk e kuptojsha se nuk done te flas ,q`fare budalle edhe une!) keshtuj qe e lash dhe sot e asaj dite nuk pershendetemi fare me dhe jetojme balleperballe :cry:

Sherri Pz
06-11-04, 01:06
pershendetje per te gjith kisha me dhan nje mendim te shkurter nja se kuptojm se esht e vertet qe nuk duhemi ne gyrbet ama nja esht e mir qe kemi zili dhe per at pasurojm shum shpejt dhe per at duhemi mu kan krenar qe jemi ashtu thjesht qka te shojm kemi zili po e bajm se pa inat kurgja sun ban a sa i perket pse nuk flasim sikur ajo qe eceki perball jetojn nuk flasin esht nje dobesi e madhe por sduhesh mi ja zan per te madhe se shum pak ka asi shqiptar tash ne ket koh a igjen ne krejt perendimin 20 maksimum.kaq tung

qeqa&zana
06-11-04, 21:12
kuku dea ajo grua edhe mu me beri nervoz tash qe na tregove ti per te
nejse mos e pershendet me fare :wink: :wink:

dr1ta
06-11-04, 23:10
Ketu kisha pas deshire prap ta publikoj nje realitet( nana e vakive jam) para nje viti nderrova banesen dhe dola ne nje shtepi ku pas gjysme viti me erdhe nje kojshi perball shqiptare nga Drenica e gruaja me duket se Gjakovare apo e rrethit Gjakoves nuk e di sakt, keshtu qe takoheshim shpesh para dere dhe e pershendetja e ajo vetem vazhdonte rrugen e nuk pergjigjej, nje kohe mendova se gruaja qenka e huaj e burri shqiptare dhe fillova ta pershendes ne gjuhen gjermane, prap asnje reagim.Me vone e degjoja se fliste me femiune e saj shqip dhe mendova se nuk ndegjon ndoshta mire dhe e pershendetja pak me ze me te larte po prap hiq thash eu( hiq nuk e kuptojsha se nuk done te flas ,q`fare budalle edhe une!) keshtuj qe e lash dhe sot e asaj dite nuk pershendetemi fare me dhe jetojme balleperballe :cry:OFOF cfar idiotke :twisted:

Mua sme ka ndodh asnjher te takoj ndonje shqiptar te tille ...vec po befasohem gjithcka ka ne ket toke :shock:

LOJETARI
12-01-09, 17:42
Ketu kisha pas deshire prap ta publikoj nje realitet( nana e vakive jam) para nje viti nderrova banesen dhe dola ne nje shtepi ku pas gjysme viti me erdhe nje kojshi perball shqiptare nga Drenica e gruaja me duket se Gjakovare apo e rrethit Gjakoves nuk e di sakt, keshtu qe takoheshim shpesh para dere dhe e pershendetja e ajo vetem vazhdonte rrugen e nuk pergjigjej, nje kohe mendova se gruaja qenka e huaj e burri shqiptare dhe fillova ta pershendes ne gjuhen gjermane, prap asnje reagim.Me vone e degjoja se fliste me femiune e saj shqip dhe mendova se nuk ndegjon ndoshta mire dhe e pershendetja pak me ze me te larte po prap hiq thash eu( hiq nuk e kuptojsha se nuk done te flas ,q`fare budalle edhe une!) keshtuj qe e lash dhe sot e asaj dite nuk pershendetemi fare me dhe jetojme balleperballe :cry:

Bash po me intereson se qysh eshte situata sot mes jush ,hahahahah.....

shfletuesi_
12-01-09, 17:46
Ketu kisha pas deshire prap ta publikoj nje realitet( nana e vakive jam) para nje viti nderrova banesen dhe dola ne nje shtepi ku pas gjysme viti me erdhe nje kojshi perball shqiptare nga Drenica e gruaja me duket se Gjakovare apo e rrethit Gjakoves nuk e di sakt, keshtu qe takoheshim shpesh para dere dhe e pershendetja e ajo vetem vazhdonte rrugen e nuk pergjigjej, nje kohe mendova se gruaja qenka e huaj e burri shqiptare dhe fillova ta pershendes ne gjuhen gjermane, prap asnje reagim.Me vone e degjoja se fliste me femiune e saj shqip dhe mendova se nuk ndegjon ndoshta mire dhe e pershendetja pak me ze me te larte po prap hiq thash eu( hiq nuk e kuptojsha se nuk done te flas ,q`fare budalle edhe une!) keshtuj qe e lash dhe sot e asaj dite nuk pershendetemi fare me dhe jetojme balleperballe :cry:


Haaaaaahahahahahhaha i ka pas friken burrit se ai Drenicaaaaaaaaaaaak edhe ka pas frike se mos e fton pastaj per drek e kaffe keshtu qe ska dasht hiq tket shoqni me ty

Pupi
12-01-09, 19:35
Qenka Temė e vjetėr por mė ra nė sy, e paska aktualizu dikush pėr nafak.

Shiqoni ēka po ju tham, jo qė po jua tham une me pervojė tė shumfisht, por Shqiptarėt nė Disapor jan njė mrekulli e zotit.
Nuk e kam fjalen kėtu edhe per ata pak hajna qe jan mbet, e kam fjalen per ata qe kan kapur punen.

Ajo qe mua mka ba vaki ktu (pėrveq faktit qė jamė Shqiptar) se besoj qe i ban vaki kujt(naj populli tjetėr). Po as vėllau qė ma ka ba Nanan e Baba se di qė kishin "shkrep" ashtu!

Spo shkruj ma shumė se pe ha nama e po m'del Emni e Mbiemni.
E hajde e me shnetje.

jadore
12-01-09, 19:41
Qenka Temė e vjetėr por mė ra nė sy, e paska aktualizu dikush pėr nafak.

Shiqoni ēka po ju tham, jo qė po jua tham une me pervojė tė shumfisht, por Shqiptarėt nė Disapor jan njė mrekulli e zotit.
Nuk e kam fjalen kėtu edhe per ata pak hajna qe jan mbet, e kam fjalen per ata qe kan kapur punen.

Ajo qe mua mka ba vaki ktu (pėrveq faktit qė jamė Shqiptar) se besoj qe i ban vaki kujt(naj populli tjetėr). Po as vėllau qė ma ka ba Nanan e Baba se di qė kishin "shkrep" ashtu!

Spo shkruj ma shumė se pe ha nama e po m'del Emni e Mbiemni.
E hajde e me shnetje.

kurgjo valla pupi gati qe nuk kuptova,
sqaro pak..!!

Pupi
12-01-09, 19:48
kurgjo valla pupi gati qe nuk kuptova,
sqaro pak..!!
Lexo ehde niher , e nese se "kupton" neser kysmet ta sqaroj "nvesh" se spo kam vakt.

Urata
12-01-09, 19:48
Haaaaaahahahahahhaha i ka pas friken burrit se ai Drenicaaaaaaaaaaaak edhe ka pas frike se mos e fton pastaj per drek e kaffe keshtu qe ska dasht hiq tket shoqni me ty

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaa...
mi paske marret fjalet e mia nga gishtat...!:wink: kuku, cka pa/degjue kam...

Urata
12-01-09, 19:49
Lexo ehde niher , e nese se "kupton" neser kysmet ta sqaroj "nvesh" se spo kam vakt.

pasha t'madhin Zot as une s'te kuptova o Pupi...!

emine
12-01-09, 20:24
Them :faleminderit Zotit qe s'jam inatqare,dhe qe kam shoqri te mrekullushme,kam pak shoqe Shqiptare po jan si familje e imja,,,ju ndimoje dhe me ndimojne,per atta qe s'me shkone muhabeti,une nuke kam as pershendetje ,thjeshte vetem se nuk kam kohe mu marr me njerz te till,dhe ja du vetes t miren,e la kryte shnosh,,,,
po em te vertet shkojne rrin pin kafe,hajne pin bashk,kure dalin tek dera qkamos flasin,jo kshtu jo ashtu,,,,une shkoi mire me gjith se s'kome pune me ta,(arsya) ....Nuk kam kohe per njerz qe nuk i du;)

shfletuesi_
12-01-09, 21:02
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaa...
mi paske marret fjalet e mia nga gishtat...!:wink: kuku, cka pa/degjue kam...


Jo moj une vet jam Drenicak edhe e dij qysh jemi hahahahhahahahahahha:biggrin: eh nuk i marr askujt nga dora e gishtat vetem qka ju japi...

Undertaker
12-01-09, 21:33
pse ne shiptaret nuk e duam njeri-tjetrin kur jem ne gurbet

Shqiptaret nuk e dojne Shqiptarin qe e kane ne shpi e jo njeri-tjetrin ne mergim. Nuk e dojne sepse te duash eshte te japesh dic nga vetja, te japesh nje pjese tenden ndersa Shqiptari eshte mesuar vetem te (dhe ta) marre. Te duash do te thote te interesohesh per tjetrin e Shqiptari eshte egoist dhe praktik per nga natyra, i interesojne vetem punet dhe mireqenja personale. Ne djall vafte tjetri qe nuk ka apo qe ngelet pa pune, qe nuk ka buke per femijet e leckosur e qe ka te ftohte.Te duash do te thote te sakrifikosh kohe e mund e vemendje per tjetrin, per te varferin, per tjetrin qe eshte ne hall e Shqiptari nuk e ka ne gjene te ndihmon tjetrin.

Eshte e mundimshme te ndihmosh, me lehte eshte te kthesh koken dhe trgohesh i shurdher per problemet eventuale qe mund te kene tjeret.

Shqiptari ndihmon dhe don vetem ne prezencen e tjerve, mundesisht neper emisione qe ipen live, ku medeomos duhet te permendet emri i tije. dhe kur audienca duhet te duartrokis per 100 franakt e shvajcarise te dhuruara.

Pervec nenes Tereze. Andaj edhe cuditem se eshte Shqiptare. Andaj edhe e dua.

GURI SYLAJ
12-01-09, 21:33
Pash Kuranin ,Shfletus , a e ki perime a hajgare...!??

Pupi
12-01-09, 21:37
Them :faleminderit Zotit qe s'jam inatqare,dhe qe kam shoqri te mrekullushme,kam pak shoqe Shqiptare po jan si familje e imja,,,ju ndimoje dhe me ndimojne,per atta qe s'me shkone muhabeti,une nuke kam as pershendetje ,thjeshte vetem se nuk kam kohe mu marr me njerz te till,dhe ja du vetes t miren,e la kryte shnosh,,,,
po em te vertet shkojne rrin pin kafe,hajne pin bashk,kure dalin tek dera qkamos flasin,jo kshtu jo ashtu,,,,une shkoi mire me gjith se s'kome pune me ta,(arsya) ....Nuk kam kohe per njerz qe nuk i du;)

E paske shkru kėt[ė postim pėr msyshi Emine.
Nuk kam kohė pėr ata qė si dua

Pupi
12-01-09, 21:44
Shqiptaret nuk e dojne Shqiptarin qe e kane ne shpi e jo njeri-tjetrin ne mergim. Nuk e dojne sepse te duash eshte te japesh dic nga vetja, te japesh nje pjese tenden ndersa Shqiptari eshte mesuar vetem te (dhe ta) marre. Te duash do te thote te interesohesh per tjetrin e Shqiptari eshte egoist dhe praktik per nga natyra, i interesojne vetem punet dhe mireqenja personale. Ne djall vafte tjetri qe nuk ka apo qe ngelet pa pune, qe nuk ka buke per femijet e leckosur e qe ka te ftohte.Te duash do te thote te sakrifikosh kohe e mund e vemendje per tjetrin, per te varferin, per tjetrin qe eshte ne hall e Shqiptari nuk e ka ne gjene te ndihmon tjetrin.

Eshte e mundimshme te ndihmosh, me lehte eshte te kthesh koken dhe trgohesh i shurdher per problemet eventuale qe mund te kene tjeret.

Shqiptari ndihmon dhe don vetem ne prezencen e tjerve, mundesisht neper emisione qe ipen live, ku medeomos duhet te permendet emri i tije. dhe kur audienca duhet te duartrokis per 100 franakt e shvajcarise te dhuruara.

Pervec nenes Tereze. Andaj edhe cuditem se eshte Shqiptare. Andaj edhe e dua.

Ta lexosh kėtė i shkon mendja njeriut nė flitet pėr ndonjė popull jashtėtoksorė, ama me shqiptarėt e diasporės kjo ska tė bėjė me aspak tė vėrtetėn.
Diaspora Shqiptare janė (mjerishtė) elita e intelegjences Shqiptare, tė pakėnaqur me jetėn, tė ndjekur, apo pėr arsye Nomado moderne kanė marrė botėn nė sy, si ēdo popull i tjetėr.
Ka nga neve qė jetojm e punojm nė gjermani, ka poashtu gjwermanė qė kan iku pėr Canada pėr tė njėjtat qėllime.
P.s.
Nuk i ndihmohėt gjithmonė dikujt, nuk i ndihmohėt atijė qė nuk do tė ndihmoj vetvehten, nuk i ndihmohėt gjithfarė pėrqyrrani e bukėpėrmysėshi, sepse po i dhe bukėn gjithkujt tė vret buka jote!

Undertaker
12-01-09, 21:53
Diaspora Shqiptare janė (mjerishtė) elita e intelegjences Shqiptare, tė pakėnaqur me jetėn, tė ndjekur, a


Pse, a libra po shkruani ju ne diaspore a cka? Cfare elite more Pupi? 80% e diaspores e ka bere te pakten nga nje nate ne burgjet Shvajcarit e Gjermanit, jo per flamur e patriotizem po per hajni!!!

Cfare te ndjekur more? A kopalla patriotizmi tash ketu a? Te ndjekurit ka perfunduar qe 10 vite e Shqipetaret preferojne te jetojne si nomad.

Pupi
12-01-09, 22:01
Pse, a libra po shkruani ju ne diaspore a cka? Cfare elite more Pupi? 80% e diaspores e ka bere te pakten nga nje nate ne burgjet Shvajcarit e Gjermanit, jo per flamur e patriotizem po per hajni!!!

Cfare te ndjekur more? A kopalla patriotizmi tash ketu a? Te ndjekurit ka perfunduar qe 10 vite e Shqipetaret preferojne te jetojne si nomad.

Ani me tė "ndjekur" kjo vėrtet ka pėrfunduar (fatlumsisht) por ka nga ata qė "veten e mbeten".
Edhe kjo qė ka shumė sosh qė kan kaluar netėra nė burgjet e Evropės ka sa tė duash, por kėshtu ngjet kur nuk ke shtet pėr tė mbrojtur, sepse nga ata ka patur edhe tė pafajshėm.
Poashtu ka tė bėjė me njė popull jo sa duhet tė ngritur profesionalisht, qė tė mundė tė integrohej nė diciplinen dinamike tė vendeve nė pėrėndim.
Shqiptarėt janė njė fenomen nė vehte, mbaje mend ēa tė thotė Pupi tya, i madhi zotė po si dite aq mirė tė krijosh kėtė popull me kėto veti, e unė tė jem pjes i tijė!

DEA
16-01-09, 08:47
Bash po me intereson se qysh eshte situata sot mes jush ,hahahahah.....


hahahhaha ku ma kujtuat perseri sa e kam harru kete histori, po po te tregoj:
Kem jetu afer 4 vite me duket balle per balle e kurr skem pas kontakt tash i ka 1 vit me duket qe ka ndrru banes e sdi mo per to asgje....

Jana
19-01-09, 03:57
Se nuk i kan kojshit aty mu dasht per inati te njoni-tjetrit.....

Makresh
19-01-09, 08:48
Sepse jemi popull lajkatar ! E popullit lajkatar i mungojn virtyte te keti lloji. Eshte fakt, qe me shume i duam te huajt, se te tanet !

GURI SYLAJ
19-01-09, 09:13
Sepse jemi popull lajkatar ! E popullit lajkatar i mungojn virtyte te keti lloji. Eshte fakt, qe me shume i duam te huajt, se te tanet !

Krejt mvaret nga individi!
Perkundrazi ,dashuria ,dhimbja per njeri tjetrin dhe qendresa bashk e kan ruajt kete popull nga shuarja e asimilimi sepse tash e 2000 vite i pushtuar !
Mikepritja ,besa ,fjala qe ka peshen me te madhe se vet koka,e shum ligje te pashkruara por te rrespektuara e kan ndihmu kete pipull te mbijetoj ne mes katrahurave te nje pas njeshme dhe te vij sot ketu ku eshte por ende jo ne pikeqellimin e fundit !?

DEA
19-01-09, 09:14
Besoj nga frike qe do te zhgenjehemi, keshtu distancen e kemi vetembrojtje..

shfletuesi_
19-01-09, 10:58
Pash Kuranin ,Shfletus , a e ki perime a hajgare...!??
Valla bre guri sylaj bash pse qyy une nuk fshihem si shumica jo jam prishtinali jo qytetar unedrenicak bilem edhe me lopngajhere shkoj :D:biggrin:

Arkza
19-01-09, 11:53
As vet kete pune une s'po muj me kuptu !!!
Thjesht muj te them se une per Veti s'kam Xhelozi nga Ata qe vin nga mbar Bota edhe pse vin o Me kerret te mira o Veshje te mira thejsht Gezohem shume qe ju dha Mundesia me ardhe Lirisht te pakten mos duke Kontrollu Polica sllave dhe mos te ket Maltertimesh ... Por shume kam degjuar duke fol per Njerin tjtrin """" Jeku tij bre se e ka marre Kerrin me kredit e mu fryj ne Kosove """
E Gjithe mendoj vet me veti, po qka Po dojne keta se a e ka marre me kredi apo pa Kredit ! Qka po dojne see dhe si po kan kohe me u marre me gjerat te kota dhe si nuk po pritojne see !!!

GURI SYLAJ
19-01-09, 12:24
Valla bre guri sylaj bash pse qyy une nuk fshihem si shumica jo jam prishtinali jo qytetar unedrenicak bilem edhe me lopngajhere shkoj :D:biggrin:

Besoj se pyetjen e keni marre seriozisht e edhe arsyen pse kam pyt e dini!?? Nje pershendetje nga kjo ane!

Makresh
19-01-09, 13:05
Krejt mvaret nga individi!
Perkundrazi ,dashuria ,dhimbja per njeri tjetrin dhe qendresa bashk e kan ruajt kete popull nga shuarja e asimilimi sepse tash e 2000 vite i pushtuar !
Mikepritja ,besa ,fjala qe ka peshen me te madhe se vet koka,e shum ligje te pashkruara por te rrespektuara e kan ndihmu kete pipull te mbijetoj ne mes katrahurave te nje pas njeshme dhe te vij sot ketu ku eshte por ende jo ne pikeqellimin e fundit !?

Ke te drejt, po a krahasohen mentalitetėt e sodit me ato t'para luftės ?

~~~

doGzona
19-01-09, 13:10
:) cka po ndodh me shqiptaret nuk po mudem t'i kuptoj pse i'a kane zili njeri-tjeterit,pse nuk shikojne pak anash sesi popujt etjer si jetojne edhe te mesojne prej tyre .shikoni ruset apo judet e slavet edhe pse jane te nga vende te ndryshme kane interesa te ndryshme ata rrin bashke ,kurse ne .........

Nuk e di se ne cilin vend ndodhka kjo, por une personalisht nuk kam has ende ne shqiptare, njerez te tille sic flitet ketu.Kemi pas dhe kemi takuar shume shqiptare,shumica shqiptareve qe eshte ardhe ketu ku jetoje, eshte drejtuar tek famijla jone per te kerkuar strehim dmth banes,pasi qe dhe ndertesa ishte e jona,por nga ata kam marr cdo here respekt.Posaqerishte nga grate, sidomos nga plakat,qe ma heqnin mallin e vendlindjes,kurr nuk kan kalonin pa u ndale te me pyesin se si e kam familjen.
Shume here dhe me sillnin ndoj cope fli, apo pite sa here qe gatuanin, respekt kan pas dhe nga ana ime gjithashtu.
Secili ka jeten e vet ,hallet e veta, nuk kemi nevoje te shikojme anash, mos te kemi urrejtje mes veti ajo mjafton, nuk kemi nevoje te i hapim krahet cdo shqiptari qe takojme , vetem se jemi ne gurbet.

Sa i perket asaj cka ka cekur DEA, ate nuk mundem ta kuptoje, ndoshta dhe mund ta kete burrin xheloze fanatik, nuk eshte cudi, ndryshe nuk mund ta arsyetoj.

LABI
19-01-09, 13:19
asss mos pretendoni t'a duani njeri tjetrin . Mjafton solidariteti dhe motivi/qellimi politik (per t'u organizuar si bashkesi/komunitet ) !!

:wink:

doGzona
19-01-09, 13:27
asss mos pretendoni t'a duani njeri tjetrin . Mjafton solidariteti dhe motivi/qellimi politik (per t'u organizuar si bashkesi/komunitet ) !!

:wink:

E he de, pak dhe i ekzagjerojm gjerat ,he!

LABI
19-01-09, 13:46
E he de, pak dhe i ekzagjerojm gjerat ,he!

shume utopikeee. Hajde t'marr ne gryk "mu kane qerru dy syt me te pa o "vllaaa" "ojj moterrrr" "... A t'ja plasi kengen e poqarittt... "m'shaj shqypp edhe nje here o vllaa" :biggrin:

Ne gryk se merr djali baben, baba djalin , vllau - vllaun e leje maa.. !!!

Cfare logjike :confused: