PDA

View Full Version : SIKUR TĖ ISHA KRYEMINISTĖR?


Tantal2003
05-12-04, 09:00
SIKUR TĖ ISHA KRYEMINISTĖR?

Autori NN. Magjister i Shkencave Juridike, SHBA

I gjithė shtypi perendimor shkruan se Kosova zgjodhi pėr Kryeministėr njė ish rebel. Natyrisht mediat gjithmonė anojnė pėr lajme bombastike. Por kjo ėshtė njė gjė qe krijon opinionet e lexuesve, nė mesin e tė cilėve janė edhe udhėhqėsit politik tė shteteve perendimore. Nė ato shkrime nuk theksohet se pse nje ish rebel ka rebeluar. Harrohet tė shkruhet se tė gjithė Kosovarėt jan nė njė mėnyrė apo tjeter – ish rebel, qė ishin rebeluar kundėr njė pushtuesi gjenocidar. Harrohet tė shkruhet se tė gjitha demokracitė perendimore nė tė vėrtetė jan rezultat i rebelimit kundėr tiranisė dhe gjenocidit.

Pasi nė Kosovė politikanėt janė aq shumė misterioz, i japi vetes tė drejtė tė pyes si do tė dukej po tė isha unė Kryeminister i posazgjedhur i Kosovės.

Unė nuk jam Kryemnistėr dhe nuk kam ambicije pėr tu bėrė. Por shpesh pyetem nė mendjen time nė pėrputhje me pėrsijatjen e njohur tė Xhon F. Kenedit:– Disa shofin botėn ashtu si ėshtė dhe pyeten – PSE? Kurse unė shof botėn ashtu si do duhej tė ishte dhe pyes – PSE JO?

Shumė e shikojnė Kosovėn tė pllakosur me probleme tė panevojshme dhe pyeten thellė tė merakosur – PSE? Ashtu si shumė Kosovarė, edhe unė sfidohem tė bėjė tė njėjtėn pyetje. Kėsaj rradhe unė dua tua lė tė tjerėve kėtė pyetje. Unė dua tė mendoj pėr gjėrat qė duhet tė jenė dhe tė pyes – Pse Jo?

Sikur tė isha Kryeministėr unė do punoja me tė gjitha forcat e mundshme tė provoj arsyen e rebelimit kundėr njė tė keqe aq tė madhe qė ne Kosovarėt e provuam nė lėkurėn e shpinėn tonė.

Sikur tė isha Kryeministėr, gjėja e parė qė do tė punoja do tė ishte tė kem njė kabinet ministrash lojal dhe profesional. Ministra qė nuk kanė lojalitete tė dyfishta dhe tė trefishta. Ministra qė janė drejtėpėrdrejtė pėrgjegjės ndaj Kryeministrit. Ministra qė nė raste tė gabimeve duhet tė llogaritin se do tė fluturojnė nga Kabineti i Qeverisė mė shpejt se sa nevojitet tė thuhej fjala -Biskotė.

Sikur tė isha Kryeministėr, pika e dytė e punės do tė ishtė pėrpilimi i njė programi tė sinqertė pėr tė komunikuar mė Sėrbėt nė Kosovė. Ata janė qėlėsi pėr pavarsi tė Kosovės, duam apo s’duam tė pranojmė kėtė tė vėrtetė tė hidhur. Pavarėsia e Kosovės po del qė varet prej pozitės sė Sėrbėvė nė Kosovė. Prandaj, tė pėrmirėsojmė pozitėn e tyre dhe t’ju bėjmė kushtet e jetės mė tė mira se sa tė Shqipėtarve. Kjo ėshtė njė sakrificė qė Kosovarėt duhėt ta bėjnė pėr qėllimin e dėshiruar. Nėsė duam pavarėsi dhe shtet ne duhet tė paguajmė. Liria nuk ėshtė e lirė.

Sikur tė isha Kryeministėr, pika e tretė e rendit tė punės do tė ishte – tė shkruaj njė letėr dhe t’ia drejtoj Kryetarit tė Serbisė nė tė cilėn e ftoj pėr tu takuar, pėr ta pranuar shtetin e Kosovės si garant pėr paqe dhe prosperitet pėr Kosovė dhe Sėrbi, pėr Shqipėtar dhe Sėrbė. Ky do tė ishte njė hap qė do tė vėnte Sėrbin nė njė pozitė te mendimtarit. Por sikur tė isha Kryeministėr, me kėtė ftesė Kosova do tė ndėrmerte njė iniciativė vetanake, iniciativė origjinale, qė do tė pėrkrahej nga Bota.

Sikur tė isha Kryeministėr do tė vėja taksa dhe dogana astronomike nė tė gjitha produktet e huaja, dhe do i shpenzoja si subvencionim i industrisė vendore. Qė te kemi prosperitet per tė gjithė.

Sikur tė isha Kryeministėr i Kosovės, Kryepolici i Kosovės do tė ishte pėrgjėgjės pėr cdo kriminel tė pakapur. Me 5000 Policė tė Kosovės, Kosova do duhej tė ishte vendi mė i sigurtė nė botė.

Sikur tė isha Kryeministėr i Kosovės, Kryeushtaraku i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės do tė ishtė drėjtėpėrsėdrėjti pėrgjėgjės pėr mbrojtjėn e popullatės, tė gjithė Kosovarėve, si sot ashtu edhe nė tė ardhmėn. Do kėrkoja tė shof si edhe tė publikoj planin e Mbrojtjės sė Kosovės nė rast tė agresionit nga armiku jashtėm.

Sikur tė isha Kryeministėr, do tė udhėhiqesha nga parimet elementare tė etikės njėrėzore dhe morale. Do e luftoja me ngulm natyren njerėzore tė obsesionin pėr pushtet. Do tė pėrpiqesha qė gėzoj rrespektin e popullit dhe ēdo qytetari. Do tė pėrpiqesha tė gėzoj rrespektin e burrėshtetasve perendimor, si edhe tė burrėshtetasve armiqėsisht tė orientuar ndaj Kosovės. Do tė pėrpiqesha tė bėhesha BURRĖSHTETAS nė kuptim tė plot tė fjalės, e jo nė bazė tė frikės, por nė bazė tė drejtėsisė dhe tolerancės sė mendimit tė ndryshėm.

Nuk do ja falja vetės qė dikush nė Kosovė do tė frikėsohej tė shprehte mendimin e tij ose tė saj vetėm pse frikėsohėt nga konsekuencat negative qė njė mendim do mund tė shkaktonte. Nuk do ja falja vetės nėse njė qytetar i Kosovės do frikėsohej nga Kryeministri pėr ekzistencėn e vet fizike pėr mendimin e shprehur tė kundėrt. Nuk do ja falja vetės qė vetem edhe nje qytetarė i Kosovės tė turpėrohej qė ka pėr Kryeministėr njė te dyshuar pėr krime lufte. Do tė pėrpiqesha tė jem rol model pėr ata qė ėnderrojnė nė tė ardhmen tė jenė Kryeministra.

Sikur tė isha Kryeministėr, do tė jepja dorėheqje tė parevokueshme. Sepse, tė jesh i dyshimtė pėr krime tė luftės, pa marrė parasysh a tė bazuara a jo, e tė pranoj kėtė post nobil, ėshtė njė gjė e papranueshme. Nuk do tė pranoja sė pari njė kandidim tė kėtillė pėr kryeministėr pa pastruar njėherė hesapin e kėtij dyshimi.

Sikur tė isha Kryeministėr i Kosovės dhe sikur i kėtillė tė isha mė i miri nė botė, por gjithnjė nėn hijen e dyshimit pėr krime tė luftės, gjithnjė do tė isha i izoluar. Askush nuk do tė bisedonte me Kryeministėr tė kėtillė. Askush nuk do dėshironte tė asociohet me nje tė dyshimtė si armik te njerėzimit. Duke marrė parasyshė kėtė, tė gjitha gjėrat qė do tė kisha pas pas mundėsi ti realizoja si Kryeministėr i Kosovės, do tė pėrfundonin nė njė falimentim total. Nė kėtė Kosovėn tonė tė brishtė, Kryeministri duhet tė jetė i lidhur ngushtė me popullin dhe me botėn nė tė njėjtėn kohė. Nėse sė paku njėra lidhje ndėrprehet, Kosova do tė kėtė njė Kryeministėr tė paaftė tė veproj.

Sikur tė isha Kryeministėr i Kosovės, i dyshuar pėr krime tė luftės, as Ministrat nė Kabinet nuk do tė ishin lojal sepse nuk do i besonin dikujt qė ka njė hije tė zezė mbi qafė. Asnjė burrėshtetas Perendimor nuk do tė mė dėrgonte njė urim pėr zgjedhjen time nė kėtė post tė kryeministrit. As Kryetari i Sėrbisė nuk do tė pranonte ofertėn time pėr bisedime lidhur me pranimin e Kosoves si Shtet. As populli i Kosovės nuk do ti bėsonte njė Kryeministri tė kėtillė, sepse dyshimi pėr krime tė luftės, gjithmonė do tė ngjallte besimin se ato do ti bėnte pėrsėri.

Dhe kėshtu Kosova do tė vazhdonte tė rrokullisej nė qarkun e pafund qė ka hyrė prej fitimit tė lirisė.

E pra, pyetem PSE JO? Pse tė mos kemi nje Kryeministėr qė i besojmė? Kosova ėshtė pasuria e vetme qė kan Kosovarėt, e unė sikur tė isha Kryeministėr nuk do te lejoja qė pėr mua Kosova tė humbet vetėm pėr shkak se do isha i dyshuar pėr krime tė luftės. Nuk do tė lejoja tė pėrfaqėsoj Kosovėn si i dyshimtė sepse me kėtė i gjithė Populli i Kosovės mban kėtė etiketė. E ēdo popull meriton udhehqėsin qė ka.

Pse jo tė propozojmė njė kandidat mė tė pranueshėm? Pse jo njė kandidat qė ka pak mė shumė sė njė shkollė tė mesme dhe pak me shumė se vetėm pėrvojė nė udhėheqje tė luftės ēlirimtare? Pse jo njė kandidat qė ėshtė mjeshter nė diplomaci? Pse jo pėr njė kandidat qė nuk ka dalė prej jetės nė male e brenda natės shėndėruar nė multimilioner. Pse jo tė bėrtitet PAUZĖ. RIKTHIM. RE-EVALUIM.

Sikur tė isha Kryeministėr, do tė dija kur tė ballafaqohem me tė vėrtetėn dhe tė lė ėndėrrėn pėr kėtė post kaq tė dėshiruar, pėr njė kohė mė tė vonshmė, pėr njė kohė kur Kosova do ishte e pavarur. Ndonjėhėrė pėr tė bėrė njė tė mirė tė pėrgjithshme, burri i dheut, me zemer tė fort, duhet dal ne mejdan e tė ballafaqon Bajlozin, edhe tė heq dorė nga ėndėrrat e veta.

Pse JO?

dr.hektor
05-12-04, 21:43
Ky eshte artikulli me mire dhe me logjik qe kam lexuar ndonjehere ne kete portal.
Pas shume shume sharjesh qe i bene kryesisht simpatizantete e LDK ndaj njerzve qe mendojne ndryshe nga nena Parti atehere vie nje artikull qe te shtyn te mendosh dhe te analizosh.
Se pari nga pozita e nje te rebeluari ndaj Serbise dhe ndaj menyres pacifiste ,Ramushi se pari ka bere gabimin jetesor qe ka marre persiper nje barre qe veshtire e ka ta mbaj.
Ai e ka vullnetin dhe dinamizmin por i mungon dituria dhe zhdrvjelltesia politike ta mbaj ate pergjegjesi.
Ai ka nje back-ground politik dhe ushtarak qe aspak nuk perputhet me back-groundin e nje pacifisti dhe defetisti qe ka presidenti Rugova.
Jane dy personalitetet te kunderta qe veshtire kane me pas nje bashkepunim ne interes te vendit ,vetem nese mund te bijn ne ujdi per te vjedhur dhe mbuluar hajnite e njeri tjetrit.
Gje qe ka ndodh edhe ne qeverin e kaluar .
Vetem ky faktor i ka shtyr ata qe ta beshkepunojne.
Nejse apetitet e pushtetit jane te medha dhe kane pranuar
Atehere Une do ter kisha shtuar ato sikur te isha kryeminister cka sdo te kisha be.
Sdo te kisha bashkepunuar dhe mbuluar krimin e organizuar qe mbreteron ne Kosove.
Dhe keto shumica e njerzve e dine se si Rugova dhe Ramushi bene Miliona euro per 3-4 vjet.
Psh Ramushi eshte mbulues i biznisit te eger me cigare te Ekrem LLukes si dhe telefonis mobile te tij.Po ky Lluka eshte i lidhur me Braqa Kariq multimilioneri Serb ndersa si shperblim Ramushi dhe AAK merr financim.
Sdo dyshuar edhe lidhja e LDK me firmat Standard e Nebih Zariqiti cili ishte nje kohe edhe nenkryetar i Pr si dhe lidhaj me Mabetexin e Pacollit.
e shume shume firma tjera qe kane mundesin te fitojne tendera vetem nese jane financues apo donator te atyre partive.
Mos te flasim per PDK e cila mbulon futjen e derivateve te naftes ne KS.
Ateher dikush mund te pyetet te gjithe qenkan te korruptuar.
Po vellezrit po.
Kjo ndodh edhe ne vendet demokratike por jo te nje shkalle si ketu ku politikanet vetem pasi futen ne parlament fitojne miliona.
Ate do te isha munduar ta zvogeloja si kryeminister.Por e di se natyra e njeriut eshte asisoj e krijuar qe kurre te mos mjaft per para.
Prandaj ne populli duhet te pajtohemi te bashkejhetojme me keta politikaj qe na vjedhin parat tona.
Ka shume e shume gjera tjera qe sdo ti kisha bere po te isha kryeminister sepse ashtu ashtu spo bejne asje per ne .
Por ndoshta letra ime do te zgjatej shume .
Prandaj pres te diskutoj ne menyre te arsyeshme me njerz te arsyeshme qe nuk jane verbuar nga disa pseudopolitikan e pseudopatriota.
Mire ardhshi ne biseda .

Gentiani
06-12-04, 00:55
Po ėshtė e logjikshme pėr aq sa ka mundur ta shkruaj njė mendje e palogjikė e njė N.N "magjistėr shkencash juridike"

A thua nė cilin nivel tė gjykimit tė gjėrave nė mėnyrė racionale gjindet njė logjikė e tillė ?!! :roll: :roll:

Loloku
06-12-04, 09:26
Po te mos ja kishe futur vetit nje "t" ne mes te emrit, vertet Geniani do te ishe...

Me fal kusho, por une kete korigjim do ta beja si pune te pare, qe te bos dukeshe qesharak a!

Gentiani
06-12-04, 13:15
Po te mos ja kishe futur vetit nje "t" ne mes te emrit, vertet Geniani do te ishe...

Me fal kusho, por une kete korigjim do ta beja si pune te pare, qe te bos dukeshe qesharak a!

Ah po kushe Loloku sikur ti shihja gjerat me syrin qė shikohen nga Provinca nė relacionet Prishtinė –Llap, ose Drenicė, Dukagjin e kudoqoftė ajo provincė , padyshim se do e bėja edhe atė si thua ti. Pėrkundrazi mua nuk mė ka habitur aspak fakti kur lexoja „menēurinė“ tėnde dhe tė ca mendimtarėve si ti, e kam fjalėn te politika tė kuptohemi a!

Megjithėate kam pasur mirėkuptim, sepse ajo dioptri e tė vėzhguarit tė ngjarjeve e gjėrave ju turbullon edhe formėn e tė menduarit qartas. Mu pėr ate edhe shumė ngjarje e gjėra u janė paradokse dhe abstrakte, sepse i matni me kutin e tė menduarit provincial. Shembull ju nuk mundeni ta kuptoni pėrse nuk ju kuptojnė tė tjerėt jashtė provincės ose pse ju gjykojnė tė tjerėt nga jashtė e mbrenda ?.

Por parimisht kam mirėkuptim edhe pėr tragjikomedinė e mendimit tėnd, edhe pse shumė herė ka qenė pėr tė qarė, por nuk e kam ndėrmend tė formojė menaxhment krizash qė mirren me mentalitetin e provincės, sė fundit secili jeton pėr vehte dhe ka kohė tė mėsojė, sė fundit askush nuk ua ka ndaluar. :wink:

Fatbardhėsi qė sot nė Kosovė, nuk dominon dipotria dhe mentaliteti i tė menduarit dhe vepruarit politik sikur i kushės tim, sepse edhe shumė dekada tjera do tė duhej tė mirrej ky popull me halucinacione dhe dėshira individėsh nė stili SIKUR TĖ ISHA KRYEMINISTĖR? dhe njė radhitje rreshtash bla,bla, bla si rasti i atij NN magjistrit... nė stilin kishe unė thash diqka.

Loloku
06-12-04, 13:35
Po te mos ja kishe futur vetit nje "t" ne mes te emrit, vertet Geniani do te ishe...

Me fal kusho, por une kete korigjim do ta beja si pune te pare, qe te bos dukeshe qesharak a!Kaq kisha une!


Flm per rikonfirmimin!

Gentiani
06-12-04, 13:40
Po te mos ja kishe futur vetit nje "t" ne mes te emrit, vertet Geniani do te ishe...

Me fal kusho, por une kete korigjim do ta beja si pune te pare, qe te bos dukeshe qesharak a!Kaq kisha une!


Flm per rikonfirmimin!

No Comment! ky ėshtė nivel i yti nga provinca, e kam ditur para se ta shkruash :wink:

Emėrllahu
06-12-04, 13:49
Lolok Bablok,Gentiani eshte nje prej debatuesve me te sjellshem,sa i perket politikes ketu ne Forum,dhe ti bablok ose merru me debate ose mos ja fut kot se koti
Kaq per ty lulok,

Gentiani
06-12-04, 20:06
Lolok Bablok,Gentiani eshte nje prej debatuesve me te sjellshem,sa i perket politikes ketu ne Forum,dhe ti bablok ose merru me debate ose mos ja fut kot se koti
Kaq per ty lulok,

Ha,hahaaaaa Emėrllahu, o lėre se atij kushes tim Lolokut ia pati qejfi qė Thaqi ti bėhej kryeministėr e nuk pati sukses. E kuptoj brengėn qė ka Loloku por vonė ėshtė bėrė tani sepse zotėri Haradinaj ėshtė zgjedhur kryeministėr. Por ja bėjmė disi dhe e zgjidhim edhe kėtė punė, sepse do tė zgjedhim edhe kryeministrin e Forumit :wink:

Ēka do ti preferoja pėr ta pėrballuar mė lehtė temėn SIKUR TĖ ISHA KRYEMINISTĖR? ta lexoj Romanin Sikur tė isha Djalė ose tė dėgjojė kėngėn e kėnduar nga Gili me po tė njėjtin titull, nuk jam i sigurtė, por ndoshta i ndihmon pak :lol: :lol: :lol:

Gentiani!

lako
06-12-04, 21:44
pershendes se pari tegjith lexuesit dhe sa i perket temes sikur te isha kryeminister separi kisha pas deshir takem respektin dhe mbeshtetjen e popullit tim .

GASHI75
09-12-04, 23:46
pershendes se pari tegjith lexuesit dhe sa i perket temes sikur te isha kryeminister separi kisha pas deshir takem respektin dhe mbeshtetjen e popullit tim .
Everteta qendron ktu sė pari jemi nėni sistem qė ende sjemi msuarė nji i huajė thotė citoj:ju shqiptaret duhet ti kaloni edhe 50 vjetė deri ta arrini te demokracia sepse jeni le e rritė nėni sistem monistė e qė ėshtė mė e keqja nė sistemin komunist krijoni mite pa nevoj sepse skeni as ekonomi tė zhvilluar as punė por keni nji varfri tė skajshme me nji rini prej 65% tė papun ,dhe shiqoni qkeni nuk ju intereson zgjidhėja e problemeve por klani ju thotė si familjar jeni monark e respektoni vertikalen e familjes a e ka mir akeq ju ate endjekni e tene thot ėshtė ndryshe ne kemi demokraci shum mė tė gjatė e ne dojmė qė gjėdo problem ta zgjedhim nė faza tė demokracisė sė unifikuar edhe nė familje votojmė. Tene ende sarrim tė kemi mirė kuptimin e plotė .
paqinė mirė kuptim tė plotė gjeneratat e reja pas neshė se qpo ju bėjm neve sotė atyre me kto klane dezaktive.

GASHI75
11-12-04, 23:44
Thaēi me Ramush Haradinajn, ai pat thėnė “se po du m’u bė i madh” dhe du m’u bė kryeministėr, kam arsye pėr kėtė. Kjo thėnie e tij pėr mua jo qė e bėnte tė madh Ramushin po e ulte, e bėnte tė vogėl, shumė tė vogėl. Sepse mė i madh se nė luftė nuk ka mundėsi me u bė asnjėherė nė jetė Ramushi, ngase ishte komandant zone. Ne ishim me z.Thaēi nė vizitė nė shtėpinė e tij pėr tė shprehur shqetėsimin tonė pėr tė pasi i kishte adhur ftesa pėr intervistė nga prokurorėt e Tribunalit. Aty e kam parė se ai ishte nė emocione tė thella negative dhe fliste pa kontroll.Aty e pashė se ai me veprimet e veta tė pamenduara, qė e kanė shti nė kurth, do ta bėjė veten tė vogėl qė njė ditė ai tė mos jetė as pėr vetėveten.

MemphiSx
13-12-04, 00:55
Thaēi me Ramush Haradinajn, ai pat thėnė “se po du m’u bė i madh” dhe du m’u bė kryeministėr, kam arsye pėr kėtė. Kjo thėnie e tij pėr mua jo qė e bėnte tė madh Ramushin po e ulte, e bėnte tė vogėl, shumė tė vogėl. Sepse mė i madh se nė luftė nuk ka mundėsi me u bė asnjėherė nė jetė Ramushi, ngase ishte komandant zone. Ne ishim me z.Thaēi nė vizitė nė shtėpinė e tij pėr tė shprehur shqetėsimin tonė pėr tė pasi i kishte adhur ftesa pėr intervistė nga prokurorėt e Tribunalit. Aty e kam parė se ai ishte nė emocione tė thella negative dhe fliste pa kontroll.Aty e pashė se ai me veprimet e veta tė pamenduara, qė e kanė shti nė kurth, do ta bėjė veten tė vogėl qė njė ditė ai tė mos jetė as pėr vetėveten.


HeHeHe Ma i vogel eshte ba ai qe Bisedat sekrete qe jan ba pa pranin e Gazetarve tash i publikon ne Gazeta!!!!
Ky eshte turpi i Thaqit
Sa mir qe paske qen me ngushllu qe ka me shku n'Hage Por ja qe nuk po shkon Ramushi n'Hage e tash ju mos gaboni me harru naj dit e mos me ia perkujtu serbis edhe Hages se e keni harrru Ramushin me marr n'Hage
Po qka doni me bo se ne vend te Ramushit do t'shkon Thaqi??
Me siguri se do t'vajtoni :( Por Ramushi besoj se nuk do ta ngushlloj por jam i bindur se do ti vije keq :(

GASHI75
15-12-04, 23:36
Thaēi me Ramush Haradinajn, ai pat thėnė “se po du m’u bė i madh” dhe du m’u bė kryeministėr, kam arsye pėr kėtė. Kjo thėnie e tij pėr mua jo qė e bėnte tė madh Ramushin po e ulte, e bėnte tė vogėl, shumė tė vogėl. Sepse mė i madh se nė luftė nuk ka mundėsi me u bė asnjėherė nė jetė Ramushi, ngase ishte komandant zone. Ne ishim me z.Thaēi nė vizitė nė shtėpinė e tij pėr tė shprehur shqetėsimin tonė pėr tė pasi i kishte adhur ftesa pėr intervistė nga prokurorėt e Tribunalit. Aty e kam parė se ai ishte nė emocione tė thella negative dhe fliste pa kontroll.Aty e pashė se ai me veprimet e veta tė pamenduara, qė e kanė shti nė kurth, do ta bėjė veten tė vogėl qė njė ditė ai tė mos jetė as pėr vetėveten.


HeHeHe Ma i vogel eshte ba ai qe Bisedat sekrete qe jan ba pa pranin e Gazetarve tash i publikon ne Gazeta!!!!
Ky eshte turpi i Thaqit
Sa mir qe paske qen me ngushllu qe ka me shku n'Hage Por ja qe nuk po shkon Ramushi n'Hage e tash ju mos gaboni me harru naj dit e mos me ia perkujtu serbis edhe Hages se e keni harrru Ramushin me marr n'Hage
Po qka doni me bo se ne vend te Ramushit do t'shkon Thaqi??
Me siguri se do t'vajtoni :( Por Ramushi besoj se nuk do ta ngushlloj por jam i bindur se do ti vije keq :(
Zotri memphisx kto sjan fjalėt e thaqit por i nji personitė qė ka qen me te,
dhe nuk dotė bėhet mė i madhė se qė ka qen ramushi kurr pėr mua ma i madhė ka qen si luftarė i lirisė se sa si kryeminister njiashtu edhe thaqi ,veqė nji mandatė eka krye thaqi edhe bajram rexhepi nji tashė edhe ramushi e ka renin dhe doe kryej ketė mandatė ,por ju mempisx mosė akuzoni mė ken haga sdotė ketė pun nė kosov.
ju nji her akuzoni tani kishe pej mbrojė.nji fjal popullore
ksaj i thon zhdrypė se tė vrava hypė se tė vrava
pyte ekrem kryeziun sa padi ika aplikue nė hag pėr shqiptarė tė tregon ai.