PDA

View Full Version : Pse Flamuri ynė kombėtar ka shqiponjėn dykrerėshe?


Barbaroza
12-12-04, 19:44
Ka variacione mendimesh ne lidhje me kete ceshtje.Ju kisha lutur qe te jepni mendimin tuaj?!

uliksi31
13-12-04, 01:36
Me qense disa mendojn se dy kreret simbolizojn toske dhe gege.Une mendoj se si edhe shume popuj tjere te Europes edhe ne kemi shqiponjen dy krenare.Pra rrjedhin nga koha Bizantine :arrow:

Tomori
13-12-04, 14:54
- Jam dakort me mendimin e uliksit31.
-Per arsye se Imperija e Bizantit me qendren e vet ne Konstandinopoj- Stambolli i sotqem, si amblem per gjithe Imperin Bizante ka qen Shqipojna e zez dy krenarshe ne fushe te kuq. QE Flamurit tone te sotqem shum esht i perafert, dallimi qendron veqsem te stilizimi shqiponjes.
-Mendoj qe kjo amblem esht trashigu ne memorjen kolektive te popullit tone, se fakt ne jemi autokton si popull nuk jemi ardhacak,,,e si perfundim kte amblem(flamur) te nje Imperije te mesjetes trashigohet perfundimisht ne simbol kombtar tek ne Shqiptaret, qe per ne esht ruajtur me xhelozi ma te madhe dhe me plot te drejt jemi krenar per ket flamur te shejt per ne ne teresi si Shqiptar.
-Me nje thenje i madhi Faik Konica thote:
Pa dyshim flamuri jon kombtar esht flamuri ma i vjeter ne Europ qe faktet per kte jan ne arqivin e Vatikanit qe e deshmon kte te vertet.

-Ne fund pershendes Barbarozen, per temen e qelluar qe ne fakt per ne esht pak si mister. Un shpreha vetem njohurin e pakt qe kam per ket teme te shejte,,,Tungji te gjidhve :wink:

lotoshi
21-12-04, 22:53
por flamuri dy kreresh e ka mar qysh nga kohnat e vjetra por kjo ka kuptim te madh

kjo dy kreresh do te thot kur njeriu falet e kthen koken njeher ne te djatht e ne te majt .

e dyta ka kuptin se egzistoj dy fe ,feja muslimane edhe ajo katolike .

e 3 do te thot se se egzistojn dy fuqi ,e para kurani e dyta nibla

mendimi im flm

Barbaroza
24-12-04, 15:38
por flamuri dy kreresh e ka mar qysh nga kohnat e vjetra por kjo ka kuptim te madh

kjo dy kreresh do te thot kur njeriu falet e kthen koken njeher ne te djatht e ne te majt .

e dyta ka kuptin se egzistoj dy fe ,feja muslimane edhe ajo katolike .

e 3 do te thot se se egzistojn dy fuqi ,e para kurani e dyta nibla

mendimi im flm
:lol: :oops: :lol: :oops: :lol: :oops: :lol:

engjelli_pe
26-12-04, 11:55
Shqiponja dy krenarshe i ka rrenjet nga perandorija Romake,Me ndarjen e perandoris Romake ne dy qendra Roma dhe Konstantinopoli kjo ka qene modivikim per perandorin KONSTANDIN qe simbolin e vjeter te beje me dy koka,qe ka pas kuptimin nje kokė nga lindja dhe nje nga perendimi.Me vone me ndarjen e kidhes romake me ate bizantine ortodokse ket simbol eperdori perandorija bizantine duke ndrruar ngjyren nga ajo e kuqe ne te verdhė.

Si mbeti ky simbol tek Shqiptaret??
Flamuri i kuq me shqiponjen dy krenare eshte qujtur flamurii arberit apo i arberisė.Historija e flamurit lidhet me origjinen arberore te Konstandinit(perandorit romak)
KONSTANDINI lindi ne DARDANI nga familje ILIRE Prijesish, thuhet se kishte prejardhje nga familja e ALEKSANDRIT TE MADH.
Ne monedhat e tij KOSTANDINI vendosi dhe koken e ALEKSANDRIT TE MADH (per te treguar prejardhjen e tij)
Simbolin e ALEKSANDRIT TE MADH (koken e dhise se prere) e perdori edhe SKENDERBEU (Skender Turqisht do te thote Aleksander) i cili perdori gjithashtu flamurin e ARBERIT.


respekt

Auberoni
26-12-04, 20:18
Actually the descendants of Illyrians preferred another name - the imperial double headed eagle. Romans had always employed the single head eagle as their military ensign or standard. When Illyrian generals got elevated to the imperial throne they introduced the Hittite double headed eagle they had inherited from their Anatolian ancestors. (There is still a mountainous region in Albania called Hoti similar to ancient HATTI - the capital of Hittites.)


Hittites together with Persians probably borrowed the symbol of double headed eagle from an older civilization - Sumerian.


The final proof that Illyrians had employed the double headed eagle before they introduced that symbol to Roman standards exists in the city of Sirkap (Pakistan). Along the main street of Sirkap, the ancient city, sits the Double-Headed Eagle Shrine. Its original name is lost, but is now referred to as the double-Headed Eagle Shrine because of the bird bas-relief that adorns the arch (images two and three). The Double-Headed Eagle Shrine was built by Macedonian, Greek and Illyrian soldiers. Alexander the Great employed Illyrian and Greek troops in his campaign to India.
The eagle was considered to be the sacred bird of Jupiter - the sky god among Indo Europeans.


Pra, ka kohe qe Shqiponja dykrereshe eshte e Shqiptarve.

Krokodilli
30-03-05, 10:31
HURA NE KETE TEM ME MENDIMIN SE DO TE MESOJ DIQKA,, POR PASI LEXOVA TE GJITHA SHKRIMET ASGJE NUK KUPTOVA,,, TE GJITHA HISTORIT,, SHKRIMET ISHIN TE NDRYSHME,, KESHTU QE KURR SE KAM DIT DHE NUK DO TA DI,,,, DO TE MBES ME MENDIMIN TIM

SHQIPONJA PREZENTON FORCEN (NE TERE BOTEN), FUQIN,,DO TE THOT E FORT, DHE DY KRERESHE TOSKE DHE GEG,, KESHTU GJITHMON E KAM DIT,, NDOSHTA EDHE E KAM GABIM,,, POR ME E RENDESISHMJA ESHTE SE PRITA TE MESOJ DIQKA POR NUK MESOVA ASGJE

MAS QESHARAKU ISHTE SHKRIMI I >>LOTOSHI<< KUR THA SE NJERIU KUR TE FALET NE FUND PARA SE TE PERFUNDOJ TE FALURIT E KTHEN KRYT NE TE DJATHT DHE PASTAJ NE TE MAJT PER ATA EDHE ESHTE SHQIPONJA ME DY KRERA,, DUKE SHIKUAR DJATHT DHE MAJT DUKE U FALUR


TUNG KALONI BUKUR

Tomori
11-04-05, 00:01
Shqiponja dy krenarshe i ka rrenjet nga perandorija Romake,Me ndarjen e perandoris Romake ne dy qendra Roma dhe Konstantinopoli kjo ka qene modivikim per perandorin KONSTANDIN qe simbolin e vjeter te beje me dy koka,qe ka pas kuptimin nje kokė nga lindja dhe nje nga perendimi.Me vone me ndarjen e kidhes romake me ate bizantine ortodokse ket simbol eperdori perandorija bizantine duke ndrruar ngjyren nga ajo e kuqe ne te verdhė.

Si mbeti ky simbol tek Shqiptaret??
Flamuri i kuq me shqiponjen dy krenare eshte qujtur flamurii arberit apo i arberisė.Historija e flamurit lidhet me origjinen arberore te Konstandinit(perandorit romak)
KONSTANDINI lindi ne DARDANI nga familje ILIRE Prijesish, thuhet se kishte prejardhje nga familja e ALEKSANDRIT TE MADH.
Ne monedhat e tij KOSTANDINI vendosi dhe koken e ALEKSANDRIT TE MADH (per te treguar prejardhjen e tij)
Simbolin e ALEKSANDRIT TE MADH (koken e dhise se prere) e perdori edhe SKENDERBEU (Skender Turqisht do te thote Aleksander) i cili perdori gjithashtu flamurin e ARBERIT.
respekt

"engjelli" te lumte te falemderohem per elaboratin tend.
-Po ashtu kam bindjen 100% qe eshte keshtu se FAKTET flasin
engjelli kalofsh mire?!!!
-Me respekt te madhe ju pershendet
TOMORI :wink:

Krokodilli
13-04-05, 10:12
shum me duket interesant ky shkrim,,,,, si e kuptova une simbas keti shkrimi romaket e vjeter maqedonasit e sotem dhe shqiptaret qenkan nje,, te njejtin gjak,,,,,,,,,,,

Auberoni
13-04-05, 18:38
shum me duket interesant ky shkrim,,,,, si e kuptova une simbas keti shkrimi romaket e vjeter maqedonasit e sotem dhe shqiptaret qenkan nje,, te njejtin gjak,,,,,,,,,,,


Jo bre. Shqiponja dykrereshe ka qene e futur ne Perandorine Romake nga Gjeneralet Ilire te cilet mbanin pozita te larta ne perandorine Romake. Iliret kete shenje e morren nga Hitet te cilet e kishin trasheguar. Hitet dhe Persianet e muarren kete shqiponje dykrereshe nga populli Shumer.

Tomori
13-04-05, 22:35
shum me duket interesant ky shkrim,,,,, si e kuptova une simbas keti shkrimi romaket e vjeter maqedonasit e sotem dhe shqiptaret qenkan nje,, te njejtin gjak,,,,,,,,,,,
-Qflete mor Krokodil, po ku ka Maqedonas se soqem, keta Maqedonas se soqem qe mendon ti keta jan (popull) pa rac, jan kopil bir kopili sllavi
O Krokodilo keta nuk jan as Serb as Bullgar qyshit maluk jan

Krokodilli
14-04-05, 12:36
shum me duket interesant ky shkrim,,,,, si e kuptova une simbas keti shkrimi romaket e vjeter maqedonasit e sotem dhe shqiptaret qenkan nje,, te njejtin gjak,,,,,,,,,,,
-Qflete mor Krokodil, po ku ka Maqedonas se soqem, keta Maqedonas se soqem qe mendon ti keta jan (popull) pa rac, jan kopil bir kopili sllavi
O Krokodilo keta nuk jan as Serb as Bullgar qyshit maluk jan

Pershendetje zoteri TOmori ,, kete gje e kam dit qysh kur kam nis me ec,, qe maqedont nuk jan as Rus as me Grek e as Bugar,, po nga te gjith ngapak,, jo popull pa rrac,, po popull me 100 rraca e pa komb,,
Po problemi eshte se si po thuhet ketu ne kete forum se si paskemi qen si te perzim me Romak e me Aleksanderin e madh,, dikush thot qe edhe kemi qen ne Shqiptart , Maqedont e sotem dhe Romet bashk si sllav te shteteve Aziatike (po permendet edhe Pakistani)

po ashtu kjo thenje qe tha dikush ktu ma heret:

''Simbolin e ALEKSANDRIT TE MADH (koken e dhise se prere) e perdori edhe SKENDERBEU ''

ALEKSANDI I MADH NUK KA QEN SHQIPTAR KETE E DIN TE GJITH,, PERSE VALL SKENDERBEU E PERDORI PO TE NJEJTIN SIMBOL,, KOKEN E DHIS,,,
VALL MOS KEMI QEN TE GJITH VLLAZNIM BASHKIM ( JO ISHALLA)

Tomori
14-04-05, 13:56
shum me duket interesant ky shkrim,,,,, si e kuptova une simbas keti shkrimi romaket e vjeter maqedonasit e sotem dhe shqiptaret qenkan nje,, te njejtin gjak,,,,,,,,,,,
-Qflete mor Krokodil, po ku ka Maqedonas se soqem, keta Maqedonas se soqem qe mendon ti keta jan (popull) pa rac, jan kopil bir kopili sllavi
O Krokodilo keta nuk jan as Serb as Bullgar qyshit maluk jan

Pershendetje zoteri TOmori ,, kete gje e kam dit qysh kur kam nis me ec,, qe maqedont nuk jan as Rus as me Grek e as Bugar,, po nga te gjith ngapak,, jo popull pa rrac,, po popull me 100 rraca e pa komb,,
Po problemi eshte se si po thuhet ketu ne kete forum se si paskemi qen si te perzim me Romak e me Aleksanderin e madh,, dikush thot qe edhe kemi qen ne Shqiptart , Maqedont e sotem dhe Romet bashk si sllav te shteteve Aziatike (po permendet edhe Pakistani)

po ashtu kjo thenje qe tha dikush ktu ma heret:

''Simbolin e ALEKSANDRIT TE MADH (koken e dhise se prere) e perdori edhe SKENDERBEU ''

ALEKSANDI I MADH NUK KA QEN SHQIPTAR KETE E DIN TE GJITH,, PERSE VALL SKENDERBEU E PERDORI PO TE NJEJTIN SIMBOL,, KOKEN E DHIS,,,
VALL MOS KEMI QEN TE GJITH VLLAZNIM BASHKIM ( JO ISHALLA)
O zotmi Krokodili ju lutem mos ngatroni periudhat kohore?!!!
-Une sa shohe ju ngatroni emrin e Maqedonise Antike, me Maqedonasit e sotqem.
-Qe nuk kane kurgje te perbashket?!!!!,,,,
Krokodili Makedhonie e lashte,,,te jeshe i bindur se ne jemi trashigimtare te drejte per drejte nen kuadrin e Mbreterise Ilire,,,,
-Po ti thkehemi te sotqmes keta sllavet haptazi perpiqen ta prvetsojne Aleksandrin e madhe?!!!!
-Por kjo nuk ka kurfar logjike.
Perse?
Sepse nese flasim per periudhen kohore te Aleksandrit,,,,
-Sllavet kan jetuar ne regjionin e Karpateve dhe nuk kan pase asnjefar zhvillimi shtetnore civilizues,,,
E kemi fjalen per periudhen e Aleksandrit te Madhe,,,,qe atehere regioni yne ka pas civilizim te hatashem, si Ilyrija, Roma, Greqija e lashte e tjera.
Kaq kisha ju lutem keni vemendje per cilin periudhe behet fjale, qe mos te bini ne konfuzione,,,
Tungji Krokodili :wink:

Krokodilli
17-04-05, 06:12
shum me duket interesant ky shkrim,,,,, si e kuptova une simbas keti shkrimi romaket e vjeter maqedonasit e sotem dhe shqiptaret qenkan nje,, te njejtin gjak,,,,,,,,,,,
-Qflete mor Krokodil, po ku ka Maqedonas se soqem, keta Maqedonas se soqem qe mendon ti keta jan (popull) pa rac, jan kopil bir kopili sllavi
O Krokodilo keta nuk jan as Serb as Bullgar qyshit maluk jan

Pershendetje zoteri TOmori ,, kete gje e kam dit qysh kur kam nis me ec,, qe maqedont nuk jan as Rus as me Grek e as Bugar,, po nga te gjith ngapak,, jo popull pa rrac,, po popull me 100 rraca e pa komb,,
Po problemi eshte se si po thuhet ketu ne kete forum se si paskemi qen si te perzim me Romak e me Aleksanderin e madh,, dikush thot qe edhe kemi qen ne Shqiptart , Maqedont e sotem dhe Romet bashk si sllav te shteteve Aziatike (po permendet edhe Pakistani)

po ashtu kjo thenje qe tha dikush ktu ma heret:

''Simbolin e ALEKSANDRIT TE MADH (koken e dhise se prere) e perdori edhe SKENDERBEU ''

ALEKSANDI I MADH NUK KA QEN SHQIPTAR KETE E DIN TE GJITH,, PERSE VALL SKENDERBEU E PERDORI PO TE NJEJTIN SIMBOL,, KOKEN E DHIS,,,
VALL MOS KEMI QEN TE GJITH VLLAZNIM BASHKIM ( JO ISHALLA)
O zotmi Krokodili ju lutem mos ngatroni periudhat kohore?!!!
-Une sa shohe ju ngatroni emrin e Maqedonise Antike, me Maqedonasit e sotqem.
-Qe nuk kane kurgje te perbashket?!!!!,,,,
Krokodili Makedhonie e lashte,,,te jeshe i bindur se ne jemi trashigimtare te drejte per drejte nen kuadrin e Mbreterise Ilire,,,,
-Po ti thkehemi te sotqmes keta sllavet haptazi perpiqen ta prvetsojne Aleksandrin e madhe?!!!!
-Por kjo nuk ka kurfar logjike.
Perse?
Sepse nese flasim per periudhen kohore te Aleksandrit,,,,
-Sllavet kan jetuar ne regjionin e Karpateve dhe nuk kan pase asnjefar zhvillimi shtetnore civilizues,,,
E kemi fjalen per periudhen e Aleksandrit te Madhe,,,,qe atehere regioni yne ka pas civilizim te hatashem, si Ilyrija, Roma, Greqija e lashte e tjera.
Kaq kisha ju lutem keni vemendje per cilin periudhe behet fjale, qe mos te bini ne konfuzione,,,
Tungji Krokodili :wink:

ka shum logjike kjo qka thu Tomori,, po kisha pas deshir qe ne Librat e Historis boterore te shkruhet ashtu si thu ti,,,, te bindet bota per kete se qka thu,,, por mendoj se Shqiperia dhe ne shqiptaret kemi mbet mbrapa me zulime Historike,, kemi ber zbulime sa ta bindim veten,, bor bota per fat te keq i sheh gjerat shum ndryshe,,
pershendetje

Tomori
17-04-05, 11:49
-I respektuari Krokodil po ju siguroje qe jan ber studime per ate periudhe,,nga stjuduesit Shqiptare per fate kemi Literature te bujshme me FAKTE e ARGUMENTE,,,qe jan zbuluar nga Arkeloget tane,,,per para-ardhesit tane,,,, :arrow: :wink:
-Pershendetje Krokodili i nderuar