PDA

View Full Version : A mundemi t'i kontrollojm ndjenjat...?


Hekurani
08-01-05, 14:47
Źshtė kjo njė pyetje qė vėshtirė gjenė njė pėrgjigje konkrete se sa mundemi t'i kontrollojm ndjenjat?Nė cfar rrethana bjen njeriu nė "grackė" tė ndjenjave tė veta?Pse dashurojm dhe pse kemi nevoj tė na dashurojn tė tjeret?A ka kufizim fjala dashuri?A ka rregulla?
Jan kėto pyetje qė ja bėj shpesh vetės por nuk gjejė pėrgjigje...
Jam i dashuruar shumė nė njė grua e cila ėshtė e martuar dhe ka fėmijė dhe kemi mardhėnje,une nuk jam i martuar dhe nuk kam femijė.Takohemi kohė pas kohe dhe ndihemi mirė kur jemi bashkė.Problemi ėshtė qė ajo ėshtė e martuar dhe une e njoh pak burrin e saj.Kam ndergjegje tė keqe kur mendoj nė kėtė ēmenduri (dashuri) por edhe ndihem mirė me atė grua.Ajo mė don,e dua por nuk di se si tė veproj...?Kjo dashuri ka lind spontanisht dhe pa planifikim dhe shpesh e bisedoj me atė se si do tė pėrfundoj kjo dashuri\lidhje?
Asnjeri nga ne tė dy nuk ka deshirė tė ndahemi por as nuk mundemi tė bashkohemi...
Ndodhė qė takohem me burrin e saj dhe mė vjen keq kur jam me tė nga se e njoh familjarisht...Jam bė si i ēmendur.
A ka rregulla nė dashuri?A mundemi tė dashurojm krejt jetėn vetėm njė person dhe tė jetojm me njė person krejt jeten???
Kam dėshirė tė lexoj komente nga disa forumista qė kan pak a shumė mendime kostruktive dhe mos mė fyeni pėr moral por dua qė tė shkėmbej mendime me njerėz tė pjekur kėtu.

Flm

dr1ta
09-01-05, 00:49
ME vjen keq te them vec , te isha une ne vendin ton do te kisha ndalu ket lidhje, sepse femijet e saj do te kishin vuajt nese babai i tynve isht nda, burri i saj ishte lendu pa mase pikerisht pse ju keni kontakt me te , ai do te kupton ket si nje tradheti shum e pelyer.


Good luck.

skendi
09-01-05, 01:20
hekuran me qen ne vendin tend une
do ta kisha ndale lidhjen me ate grua
po dal ngadal..dmth.. jo pernjeher.
une kam pas nje pervoj te ngjajshme
dhe ate moment kur ajo pat fillue te
jap shenja dashurie ajo ishte sinjal per
mue se mund te bahet rrezik.per hir
te familjes se saj une fillova te rralloj
kontaktet deri sa ajo e kuptoi dhe e
nderpreme krejt.
jam i lumtur qe une nuk isha shkas qe
jeta familjare e saj te ērregullohej ose
te prishej fare.
tung
skendi

IceGirl
09-01-05, 03:07
Hekurani
Mendimi im esht qe martesa saj tani me esht shkaterruar edhe pse burri i saj nuk di gje ende... ket nuk e keni planifikuar ju apo ajo qe dashuroni qe ta lendoni diken ...kjo ka lindur nga dashuria nuk ka lindur nga urrejtja, cdo gje qe ndodh pa mar parasysh esht gabim apo jo, ajo lind per nje arsye....Dhe nuk esht fer edhe per burrin e saj qe te mban nje grua ne kraherore kur ajo dashuron tjeter kend ,ajo esht veprim edhe me i rend. Ajo nuk do te ket lumturi nese ndaheni nuk do te mund ta bej te lumtur as burrin e saj sepse zemera e saj esht tek ty ,ne at martes nuk do te ket harmoni me, ajo martes tani me esht shkaterruar.
Une do te kisha thene qe ajo ti tregoj te verteten burrit te saj ,kuptohet do te jet jashtezakonisht e veshtir ,burri i saj do te lendohet nese e ka dashur, por nese vazhdon ajo te jetoj me te esht dhe me keq ,ai esht tradhetuar me, me falni pa keq kuptime ........
Nese vertet dashuroni njeri tjetrin dhe te mbani ket dashuri gjithmon, une mendoj me mire te filloni haptazi dhe ju dy te bashkoheni e te mos vuani per njeri tjetrin dhe burri i saj te mos jetoj ne genjeshter...... JU DESHIROJ FAT .....

NobodysFool
09-01-05, 09:16
No Coment

Hekurani
09-01-05, 14:15
Flm pėr kėshillat dhe sugjerimet e juaja.
Jeta e njeriut pėrmbahet dhe drejtohet nga vendimet qe ne i marrim po thuaj se gjdo ditė.Ato jan vendime tė ndryshme:pėr profesion,martes, hobi,shoqeri,mbi raporte familjare etj.Ndodhė qė ndonjė vendim mund tė jet edhe i gabuar dhe pa vend,ose i nxituar apo i imponuar nga rrethanat e ndryshme.Vendimet e gabuara ndonjėher na kushtojn shumė shtrenjet por mundemi edhe t'i korigjojm apo t'i anulojm pas njė kohe kėshtu qė pėr asgjė nuk ėshtė vonė.Mjerisht,nuk mundemi t'a kthejm kohen mbarapa dhe duhet t'i pėrballojm disa sfida jetėsore qė na shfaqen kohė pas kohe.
Une jam nė njė udhėkryq jetėsor ku mė duhet tė marr njė vendim tė till me tė dashuren.Zemra na thot qė tė bashkohemi ndėrsa koka mė thot "JO".E dua tė dashuren dhe ajo mė don por mendoj nė burrin e saj se sa do tė lėndohet dhe si do t'a pėrballoj kėtė gjė?Ajo mė thot qė tė ikim nė njė shtet tjeter pasi qė i kemi mundesit por ashtu mė duket nuk ėshtė e drejt nga se ajo largohet nga fėmijėt e saj.Qė tė jetojm nė tė njejtin shtet ku edhe jemi ndoshta ėshtė vėshtirė pėr tė gjithė ne dhe mund tė pėrfundoj nė njė tragjedi Shekspiriane.
Ne folim shpesh,mendojm dhe analizojm se ēka ėshtė mė mirė pėr tė gjithė ne?Ajo mė thot qė burri i saj nuk e don dhe qė jan martuar nėn presoin tė familjeve kėshtu qė ndarja ėshtė mė sė e domosdoshme.
Kam pėrshtypje qė burri i saj mendon tė ndahet nga ajo kėshtu qė ndoshta ėshtė mė mirė tė presim ndarjen e tyre dhe qė ne tė bashkohemi.
Une dhe e dashura pėrshtatemi nė shumė aspekte si ato mentale dhe praktike,kemi shkollim tė nalt qe te dyt,hobi dhe interesa tė njejta,shije dhe dėshira tė ngjajshme.Po ashtu pėrshtatemi edhe seksualisht dhe nė biseda.Qetėsohemi kur jemi bashkė dhe kur nuk jemi e ndjejm mungesen e njeri-tjetrit.
Duket se jemi nė njė situat kaotike tė gjithė:ajo,une dhe burri i saj.
Ndoshta ėshtė mirė qė gjėrat t'ja lejm kohės."Koha ėshtė ilaq pėr gjdo gjė" thot populli.
Me kujdes i lexova komentet e juaja dhe mė vjen mirė qė jeni tė sinqert dhe direkt nė mendime tuaja.Shpresoj qė do tė kem mė shumė komente tė pėrcjellura me shembuj.Ndoshta dikush nga ju ka pėrjetuar tė njeten gjė apo ka ndegjuar diēka tė till?
Nė fund po e sjelli njė citat :
"Tė jetosh do tė thot tė dashurosh"
Flm

Barbaroza
09-01-05, 15:56
Hekurani,vertete te kuptoj se gjendesh ne situate shume te rende.Ka perplot raste keshtu sikur juaji.Une njoh nje shembull kur nje grua ka lene burrin e saj dhe femijte per nje tjeter,por me vone ajo eshte penduar per gjestin e saj dhe perseri i eshte kthyer burrit dhe femijeve sepse kishte kuptuar gabimin,por nuk e kuptoj akoma si e ka pranuar burri i pare perseri ate,ndoshta shkaku i femijeve,kushedi!
Une mendoj se nese burri nuk po e dashuroka ate,le te ia leni kohes sepse vetem koha eshte ajo qe tregon nese kjo lidhje kerkon nderprerje apo vazhdim.Mos u ngut.
Ndersa personalisht nuk po me pelqen kjo mes jush,anipse ka ndodhur spontanisht.Paramendo si do ndjeheshe ti po te braktiste gruaja ty dhe femijte per nje tjeter???!!!!!!
Une kurre nuk do behesha shkaktarja per prishjen e lumturise familjare te dikujt sepse edhe une kisha mundur dhe cdo femer tjeter,por duhet pak t'i shikojme gjerat nen prizmin e asaj qe eshte me e dobishme per nje familje dhe jo veq per nje individ.
E di se te kam lenduar paksa me kete shkrim,por une e thashe ate qe mendoj,ndersa juve u mbetet te vendosni vete!

IceGirl
09-01-05, 20:30
Pasi qe qenkan martuar me presion te familjes dhe burri i saj nuk po e dojka ate dhe mendon te ndahet nga ajo pse nguteni.....ngadal....jepini kohe kesaj pune pse e futini vehten ne gjendje me te veshtir se qe jeni...nuk esht sikur nuk takoheni fare te ja shpreheni dashurin njeri tjetri apo jo....qetesohuni ...besoj qe do te shkoj mire pa pas lendime te medha.......E nese ajo e dashura juaj deshiron qe te ike te largohet nga femijet e saj, do te kisha thene qe ju te mos pranoni.....do te shenderroj ne urrejtje dashurin e femijeve qe kan ndaj nenes ....do te pendoheni do, te pendohet rende ajo por do te jete vone......
Pse te vrasesh nje dashuri per nje tjeter kur keni mundesi ti shpetoni e ti te dyjat........... :?: :!:

Hekurani
09-01-05, 21:11
IceGirl dhe Barbaroza...flm pėr pėrgjige dhe kėshillat
Nuk lėndohem aspak nga pėrgjigjet e juaja nga se ju kam kėrkuar pėrgjigje.
Edhe unė mendoj ashtu sikur qė kėtė punė t'ja lejm kohes.Na takohemi fshehurazi,bėjm atė cka dojm ne dhe mos tė ngutemi.Mbi tė gjitha ne nuk jemi mė fėmijė dhe vendosim vetė pėr fatin tonė.Une nuk e prishi njė martes tė dėshtuar tė tyre por du t'a ndėrtoj njė tė frtyshem me tė dashuren,apo jo?
Dashurija me zor nuk shkon a...edhe ajo nuk e don burrin keshtu qė gjdo gjė ėshtė nė rregullė.Ky rast i imi nuk ėshtė i pari e as i fundit.Njeriu e gjenė dashurin njė ditė,nė ndonjė vend dhe hapsirė apo rrethana tė pamendueshme.Kėtshtu e gjeta edhe une...

IceGirl
09-01-05, 22:55
Dashuria Te Disa Vonohet
Por Kurr Nuk Esht Vone Qe Ta Pranosh...

dr1ta
10-01-05, 01:34
Disi ju kuptoj ty edhe te dashuren e juve me shum tash ...edhe situata esht e tille ce ajo nuk ndin dashuri aspak ndaj burrit. Kisha dasht te them vetem nje gje : Ajo po rezikon shum , e ty shpresoj ce do te jesh gjith i sinqert me te dhe do te jeni se bashku pergjithmone:)

IceGirl
10-01-05, 01:49
Disi ju kuptoj ty edhe te dashuren e juve me shum tash ...edhe situata esht e tille ce ajo nuk ndin dashuri aspak ndaj burrit. Kisha dasht te them vetem nje gje : Ajo po rezikon shum , e ty shpresoj ce do te jesh gjith i sinqert me te dhe do te jeni se bashku pergjithmone:)
Pajtohem me dr1ta....fjal me vend

Hekurani
10-01-05, 09:42
Flm pėr mirėkuptim.
Nga ky tregim i imi del hapturazi qė dashuria dhe martesa nuk jan gjėra tė njejta dhe ne e dim qė shumė martesa tek ne jan bė pėrmes prindėrve. Une ato martesa i quaj "procese tė montuara" ku zakonisht femrat e kan sakrifikuar vetėn qė t'i kėnaqin prindėrit dhe rrethin.Njėra nga ato martesa ėshtė edhe martesa e tė dashures time.Źshtė tragjedi njerėzore kur prindi merr tė drejt qė tė vendos pėr jetėn dhe fatin e fėmijut nė lidhje me martes duke menduar se "prindi e din mė mirė" se cili burrė\grua ėshtė i\e mirė pėr ty.Kėto adete tė poshtėra qė kan burimin nė kulturen turko-arabe po na kushtojn shpesh shtrenjet dhe po rrezultojn nė ndarje tė ēiftėve sidomos kur ēiftėt jetojn nė pėrėndim apo qojn nė tradhėti tė vazhdueshme.Gjdo njeri ka nevoj pėr dashuri dhe po qė se atė dashuri nuk e gjenė nė shtėpi tek burri\gruaja atėher medoemos e kėrkon jasht shtėpis duke e bė kėtė me apo pa vetėdije.
Ne hasim gjdo ditė nė chat njerėz tė martuar qė kėrkojn ikje nga "burgu" i tyre martesor.Une vetė kam pas kontakte me femra tė martuara qė kan hy nė chat gjoja se vetėm pėr tė chatuar por pas njė kohe tregojshin interesim edhe pėr kontakt tė vazhdueshem.
Nuk jan tė kota edhe pyetjet e para qė i bėjn nė chat se "nga lajm","a je i\e martuar","a ke fėmijė"...etj.
Une udhėtoj gjdo vit bile edhe nga 2-3 herė nė kosovė dhe mė vjen keq kur shoh qė tė rinjėt adoleshent mė shumė jan tė preokupuar pėr martes se sa pėr arsimim\shkollim (sidomos femrat) duke ėndėrruar qė me martes tė gjitha problemet dhe sfidat jetėsore do tė zgjidhen!
Une mendoj qė martesa duhet tė jet dėshirė e jo obligim.Po qe se ne e marrim martesen si obligim atėher me duket se ajo martes ėshtė e vdekur para se tė lind.
Nė fund,a nuk ėshtė mė mirė qė njė ēift tė jeton bashkė para se tė martohet ashtu qė tė shofin se si do tė funkcionojn nėn njė kulm para se tė kurorėzohen?Bashkjetesa ėshtė njė provė gjenerale para premieres.
Une e di qė nė kulturen tonė kėto gjėra ende nuk lejohen por nė njė tė ardhme edhe kjo do tė bėhet dhe gjeneratat e ardhshme do tė ēuditen se si ne jemi martuar pa jetuar bashkė nė fillim dhe ne si ngushėllim dhe nė munges tė njė spjegimi tė logjikshem do tė thojm:"eh atėher ka qenė kėshtu...ēka me bo..."
Ec me kohen e jo pas kohes

NobodysFool
10-01-05, 17:59
Menoj une me pas ken une aj burri, kisha len ajo grueje me ik se pse ska kuptim me majt gruejen kush nuk don mue. Ajo grueje ka obligimen per me largu pse as nje njeri don me ken e dyti ne zemer e gruejes. Per femijen, besoj femijen esht e maqem edhe kupton prindet ken problemat. Shum po ma thimb per femije pse kupton baben tu merzit, nenen tu fol me tjeteri. Femije nuk ka qef me pa prishja e marteses e prindet, po nuk ka qef me pa prindet tu perla. Pse me vazhdu kjo martes fals kur nuk bohet mir per as njenin? Me ken grueje im, kish kuptoj edhe pse e du shum, nuk muj me ndreq ata problemat cka ken shti grueje me kqyr dikund tjeter per dashuri. Kjo martes o kry kur ka nis ajo me lyp tjeteri. Mos merzit ma pse ska kuptim, ju keni prish krejt shancet per kjo familje me pas jeta normal. O kry puna.

TIM
10-01-05, 19:47
Ne baze te shkrimit tend zotri Hekurani , une po e shofe se ti je ne nje gjendje te veshtir , pasi qe ti ki dhe lidhje familjare me ate grua , sipase mendimit time ti ke dy menyra :

1) Pasi qe ju duheni dhe deshironi te jeni bashke pra Martohuni .............
kuptohet nese jeni shpirtlig dhe doni ti leni femijet pa Baba .

2) Ose behu burre dhe thuaj truq ne sy se ti ate nuk e don e Martohu me tjetren sa me shpejt dhe harroje ............................a po po nese te harron ajo ty .............kjo mund te sjell e dhe pasandej telashe , ku ajo ndoshta dhe mund te shkatron jeten tende te ardhshme bashkshortore .

Hekurani
11-01-05, 08:45
1) Pasi qe ju duheni dhe deshironi te jeni bashke pra Martohuni .............
kuptohet nese jeni shpirtlig dhe doni ti leni femijet pa Baba .

2) Ose behu burre dhe thuaj truq ne sy se ti ate nuk e don e Martohu me tjetren sa me shpejt dhe harroje ............................a po po nese te harron ajo ty .............kjo mund te sjell e dhe pasandej telashe , ku ajo ndoshta dhe mund te shkatron jeten tende te ardhshme bashkshortore .


Si duket Tim ti nuk e ke kuptuar esencėn e tematikės pasi qė pohon atė ēka shkruan nė komentin tėnd gjoja se "jam shpirtlig dhe dua t'i le fėmijėt pa baba"...
Ku e lexove ti kėtė pohim?Nė ēka bazohesh pėr kėtė pohim?Ata nuk kan fėmijė tė vegjėl dhe po qe se unė dhe e dashura ime vendosim tė jetojm bashkė,fėmijėt nuk do tė mbesim pa prind.Prindėrit nuk vdesin,ata do tė jetojn afėr fėmijėve dhe ne tė gjithė do i ndajm kėnaqesit dhe obligimet ndaj tyre pasi qė jetojm nė tė njejtin qytet.Si duket ti ende jeton me kauzen dhe kodin e Lekė Dukagjinit kur nė prishje martesore fėmijėt i kan takuar vetėm babes e jo edhe nėnės.Eshtė shekulli 21 dhe viti 2005 dhe shumė femra pas ndarjes marrin fėmijėt me veti nga se i kan edhe kushtet materiale.Sot gjdo gjė bėher nė marrveshje me ligjet juridike aktuale dhe jo me Kanunin...kupton?
Mė mirė ėshtė qė tė prishet njė martes se sa tė jetojn nė martes ku nuk ka dashuri.Tek ne shqipetaret mbi 50% tė martesave jetojn nėn trysnin e rrethit dhe nuk kan guxim njerėzor tė ndahen nga se ėshtė "turp" prishja e marteses....
Nė fund po ta sjell njė citat biblik:
"Shtėpia qė ėshtė nė luft me veten e saj-nuk mund tė egzistoj"
Pra martesa pa dashuri-nuk ėshtė martes

turisti
12-01-05, 14:30
Źshtė kjo njė pyetje qė vėshtirė gjenė njė pėrgjigje konkrete se sa mundemi t'i kontrollojm ndjenjat?Nė cfar rrethana bjen njeriu nė "grackė" tė ndjenjave tė veta?Pse dashurojm dhe pse kemi nevoj tė na dashurojn tė tjeret?A ka kufizim fjala dashuri?A ka rregulla?
Jan kėto pyetje qė ja bėj shpesh vetės por nuk gjejė pėrgjigje...
Jam i dashuruar shumė nė njė grua e cila ėshtė e martuar dhe ka fėmijė dhe kemi mardhėnje,une nuk jam i martuar dhe nuk kam femijė.Takohemi kohė pas kohe dhe ndihemi mirė kur jemi bashkė.Problemi ėshtė qė ajo ėshtė e martuar dhe une e njoh pak burrin e saj.Kam ndergjegje tė keqe kur mendoj nė kėtė ēmenduri (dashuri) por edhe ndihem mirė me atė grua.Ajo mė don,e dua por nuk di se si tė veproj...?Kjo dashuri ka lind spontanisht dhe pa planifikim dhe shpesh e bisedoj me atė se si do tė pėrfundoj kjo dashuri\lidhje?
Asnjeri nga ne tė dy nuk ka deshirė tė ndahemi por as nuk mundemi tė bashkohemi...
Ndodhė qė takohem me burrin e saj dhe mė vjen keq kur jam me tė nga se e njoh familjarisht...Jam bė si i ēmendur.
A ka rregulla nė dashuri?A mundemi tė dashurojm krejt jetėn vetėm njė person dhe tė jetojm me njė person krejt jeten???
Kam dėshirė tė lexoj komente nga disa forumista qė kan pak a shumė mendime kostruktive dhe mos mė fyeni pėr moral por dua qė tė shkėmbej mendime me njerėz tė pjekur kėtu.

Flm


Pershendetje - Hekurani -,

Situata ne te cilen gjindesh,eshte
Tornado i ndjenjave te ndryeshme dhe te perziera me:frike,deshire,mosdijen per moment,pafuqishmerise,dashurise,melankolise.....,s epse,edhe qe nuk kam mjaft detaje qe te shkruaj me gjeresisht per kete qeshtje e me duhet qe te kufizohem,kjo puna jote i ka tegjitha ATRIBUTET e DASHURISE TE NDALUAR dhe shume gjasa te jet DASHURIA e NDALUN.

- Ti po pyet :A ka kufizim fjala - dashuri - ? Po,ka,sepse nese del nga rregullat e caktuara,jashte kufive t'veta,ateherit e humb domethenjen e DASHURISE dhe jet vetem MASHTRIMI YN kishe se po mirremi me dashuri dhe po dashurojme.
- A ka rregulla? - Po,si:jeta,martesa, vdekja....,ashtu dhe dashuria.

Ti e komenton gjendjen nga kendi yt.Une po e komentoj nga kendi im mbas te shenimeve qe i ke dhene .Jo pak here,ne jete behen gjerat jasht rregullave dhe ateherit nuk mundemi lehte me gjejt pergjegjen...

Ne teksti larte shenuar,me nje vent,ti thua:Problemi eshte qe ajo eshte e martuar dhe une e njh pak burrin e saj....Deri sa ne vend tjeter,ti thua:Ndodh qe takohem me burrin e saj sdhe me vjen keq kur jam me te nga se E NJOH FAMILJARISHT. Ketu je shume kontradiktor,sepse duhesh m'u percaktu mes -dhe une e njoh pak burrin e saj - dhe - e njoh familjarisht -,per te marrun mendimin korrekt te dikujt.....

Mbasi problemi eshte ne suaza familjare,ajo e dyfishon peshen e pergjegjesies tenden dhe asaj gruas qe e dashuron ti. Per ēdo send ne jete,mire eshte te analizohen gjerat e pastaj te veprohet.Ti ka vyt me e dit se NUK BAN te dashurosh ne gruan e martuar,sado qe ka lind ide ne koken tende dhe sado qe ajo gruaja te ka ofruar shancen.A eshte ajo e maltretuar? E rrahur?E kqe perdorur me naj menyre nga burri dhe " ashtu SPONTANISHT " eshte dashuruar ne ty? Ndoshta eshte MERVESHJA e saj dhe e burrit: qe secili le t'i ngraje kah mundet ,vetem mos ta prishin martesen. Ne anen tjeter,ti i ke hi nje punes e cila eshte e barabart si me e prish xhamine ja kishen,dmth me e prish nje MARTESE,sado qe ajo nuk eshte e mire ose ka probleme te brendshme.... NIQAJA eshte NIQA,dhe nuk ban te tradhtohet,a prej ketyre shenimeve te tua,une po te pyes:Kush te garanton qe ajo neser prap " SPONTANISHT " nuk dashurohet ne najka tjeter dhe ashtu ti vjen ne poziten e burrit te saj!Normal qe secila martese i ka obligimet e veta dhe per burrin gruaja dhe fenijet behen rimorkio qdmth nuk eshte njesoj sikur se je vetem, e kjo pune ka obligimet e veta.

Ti thua:" bashkejetesa eshte nje prove gjenerale para PREMIERES.Ec me kohen e jo pas kohes ". A une po tham: EC PARA KOHES,NESE DON M'I ZENE PROBLEME ME KOHE.

Simbas rregullave te ketyre lojrave,ku burri dhe gruaja kan marreveshje te perbashket ( secili m'i ngra ne anen e vet)qe t'i plotesojne " deshirat e veta" ,dmth kur dijn per keto " lidhjet te jashtme,ku simbas rregullave te lojes gjithmine " magart (te mashtruarit)" dalin ( pesojne ) SHVALERET.


Shpresoj se nuk me keq kupton,sepse nuk ka nevoje.Une vetem e dhash mendimin tim simbas eksperiences nga jeta ime ku kam pare plot rastet e ketilla te cilat GJITHQYSH zbulohen me heret a me vone.....


Me nderime,

TURISTI.

bxboy
12-01-05, 16:04
wow a bible quote! did you ever hear thou shall not covet thy neighbor's wife?

Murgesha
12-01-05, 16:40
IceGirl dhe Barbaroza...flm pėr pėrgjige dhe kėshillat
Nuk lėndohem aspak nga pėrgjigjet e juaja nga se ju kam kėrkuar pėrgjigje.
Edhe unė mendoj ashtu sikur qė kėtė punė t'ja lejm kohes.Na takohemi fshehurazi,bėjm atė cka dojm ne dhe mos tė ngutemi.Mbi tė gjitha ne nuk jemi mė fėmijė dhe vendosim vetė pėr fatin tonė.Une nuk e prishi njė martes tė dėshtuar tė tyre por du t'a ndėrtoj njė tė frtyshem me tė dashuren,apo jo?
Dashurija me zor nuk shkon a...edhe ajo nuk e don burrin keshtu qė gjdo gjė ėshtė nė rregullė.Ky rast i imi nuk ėshtė i pari e as i fundit.Njeriu e gjenė dashurin njė ditė,nė ndonjė vend dhe hapsirė apo rrethana tė pamendueshme.Kėtshtu e gjeta edhe une...

I lexova me kujdes shkrimet tua Hekuran.
E vetmja gjė qė mė intereson nė kėtė rastin tėnd ėshtė tė dij sa e njeh ti atė grua??? Jo nė kuptimin si dashnore, por si njė njeri qė ka njė familje.
Po mė intereson kjo pėr ta parė pak nė dritė mė tė mirė atė grua.
Unė nuk po tė kuptoj ty gjithashtu, kur thua se ajo nuk e don burrin e vet.
Sa je i sigurtė nė kėtė thėnie???
Unė jam shumė e sigurtė se ajo pas sė bėri dashuri me ty, kthehet nė shtėpinė e vet, tek burri i vet, tek fėmijėt e vet.
Edhe atje e pret shtrati dhe dashuria me burrin e vet.
A stė duket ty pak si absurde qė ajo nuk e don burrin e saj dhe vazhdon tė jetoj ende me te.
Ti do tmė thuash janė fėmijėt ata qė e mbajnė atje.
Unė tė them se ajo mė sė paku mendon pėr fėmijėt nė lidhjen me ty.
Sa po mundem me kuptu shkrimet tuaja po e marr me mend se ju dy nuk jetoni nė Kosovė po diku nė perėndim.
Po mė dhimbsesh se i paske hyrė njė aventure tė rrezikshme.
Dhe mos harro se tė gjitha kritikat qė ajo i bėn burrit para teje kanė njė arėsye.
Don qė ta arėsyetoj veten dhe ty pėr tradhėtinė e saj. Se normal ndoshta as ti skishe bėrė seks e dashuri me tė po tė mos kish ngjallė ajo njė lloj mėshire tek ti si grua e pa kėnaqur.
Ndoshta jam e ashpėr nė shkrimin tim. Por nuk ėshtė ajo e vetmja qė e kanė martuar prindėrit pa dashje tė saj.
a sja ke bėrė vetes ndonjėherė pyetjen se ēka ndodhė te gratė tjera tė martuara nė kėtė mėnyrė.
Unė ta them se shumica prej janė gra tė ndershme, nėna tė ēmuara, baskėshorte tė dashura.
Po thoni se jeni person i rriturr.
Rritu ende i nderuar pėr tė kuptuar se ka gra qė duken engjuj e nė realitet janė dreqėn.

Intuita
12-01-05, 17:43
Hekurani ne lidhje te tilla jashtmartesore nuk hyhet nese nuk je ne gjendje ti kontrollosh ndjenjat.

Deshiroj qe te dalesh nga kjo situate dhe qe familja e saj te mos prishet.

Sinqerisht

TIM
12-01-05, 21:50
Zotri Hekurani , jeton ne zemer te Evropes gjithashtu edhe une ne shekulin e 21-te .

Ti duhet te dishe se pa marre parasyshe sa e don ate grua , nuk je apo mund te jeshe BABAI i atyre femive , sepse ata e kane nje BABA.

Se pari eshte dashur , per te menduar e pasandej vepruar , ti e ke zgjedhur te kunderten , e kure e ke vrejtur se je dashuruar , ke filluar te mendosh , por tashe eshte vone dhe ki vetem ato mundsi te cilat ti ceka me lart .

Ti ja ke filluar per avantur , po ju nuk e keni vrejtur se keni shkelur ne drase te kalbur .

Ne jeten e nje te riju ka shume vend per avantura po jo me gra te martuara , e dhe ku aty ku edhe familjarisht njiheni , me trego ku eshte nderi dhe rrespekti juaj .#

Une kame nje te mete , sepse tregoj gjithnje realitetin .

suzi
21-01-05, 13:03
Hekuran te pershendes
I lexova disa shkrime dhe e di se je ne nje siklet te madh , se nuk je i vetmi ti qe ndodhesh ne nje situat te till ka shume si ti por shumica nuk kan guximin te shprehen dhe ti te lumte qe ke qite kete tem te diskutohet dhe ndoshta pikerishte kjo tem bie dhe shume gjera munde te rregullohen se ne jemi njeres dhe jemi te dobet nga ndjenjat i dorezohemi ndjenjave dhe shume her mendojme s ee tradhtojme dikend , ne se pari nese bejme nje gabim te till si ti ne e kemi tradhetu vehten e jo tjeret dhe kur njeriu tradheton vehten ateher tjeret skan rendesi mendoj. Por ajo qka une kisha me kshillu ty eshte se mundet gjithqka ne jet te behet si per mire ashtu edhe per keq gjithqka eshte e mundur , fjalen nuk mundem duhet ta varrosim ne dhe , se une kuptoj qe ju duheni dhe kaloni mire kur jeni bashke por e dim se gjithmon molla e ndaluar duket me e shishme , por jam e sigurt se neser mu martu ti me te me kohe ka mu zbeh ky zjarr qe tani ke per te ti dhe ajo per ty, ne gjithmon mendojme sa se kemi nje send ne dore se ska si ai por ne momentin kur na behet e jonja ateher sna duket aq e rendesishme , tjetra eshte se edhe dashurite me te medha qe kan qen para nesh jan zhduk jan nda, se vdekja njen dite to te jet ajo qe do na ndaj nga ata qe i9 dojme dhe na dojne ateher , pse te mos behemi te zot e vehtes dhe te mendojm e me logjike dhe ti themi stop kjo nuk shkon keshtu , ti mundesh nese ke vullnet te nderpresh lidhjet gradualishte jo pernjeher , takohu merrall , telefoi merall dhe do e shihesh me kohen mund te jeni miqe shume te mire, por jo edhe dashnore, munde te bindni vehten se nje dite do lejme gjithqka ne kete bote andaj ne duhet te jemi ata qe dirigjojme vehten dhe ndjenjat e jo ato neve edhe pse ndoshta na duket veshtire, por nese ke njet te besh nje pune te mire edhe Zoti te ndihmon te largohesh ne nje menyre te leht sa do quditesh edhe veht. me fal e zgjata pak por shume kam qef te ndij mire te ardhmen per ju te fala suzi...

teuta
23-01-05, 00:47
Te kuptoj qe je ne nje situate te veshtire dhe te nderlikaur.
Personalisht nuk dije si te keshilloj-aq sa kam mirkuptim per ty aq edhe nuk kam!!!
Te deshiroj qe te merresh vendimin me te mire ne situaten qe gjendesh!

Ejona
31-01-05, 23:26
Dashuria ka sy te tille sa permes tyre edhe bakri duket FLORI !!!

emine
23-10-11, 16:36
Po............. !

emine
23-10-11, 17:09
“ Ndjenjat janė si ajo anija nė mes tė oqeanit, nėse nuk e kontrollon dot nė drejtimin e duhur mbytesh.”

e_martumja
23-10-11, 17:40
N'varet

Hajra
24-10-11, 18:46
....... mundemi tu japim kahje, por jo edhe te kem kontrolle te plote mbi ndjenjat.

tipi engjellor
25-10-11, 07:48
po more jemi njerz te kuptueshem....ku ben ben..ku sben sben .....po i kontrolloj...di edhe mu ndale...

uck_aksh
25-10-11, 11:40
Źshtė kjo njė pyetje qė vėshtirė gjenė njė pėrgjigje konkrete se sa mundemi t'i kontrollojm ndjenjat?Nė cfar rrethana bjen njeriu nė "grackė" tė ndjenjave tė veta?Pse dashurojm dhe pse kemi nevoj tė na dashurojn tė tjeret?A ka kufizim fjala dashuri?A ka rregulla?
Jan kėto pyetje qė ja bėj shpesh vetės por nuk gjejė pėrgjigje...
Jam i dashuruar shumė nė njė grua e cila ėshtė e martuar dhe ka fėmijė dhe kemi mardhėnje,une nuk jam i martuar dhe nuk kam femijė.Takohemi kohė pas kohe dhe ndihemi mirė kur jemi bashkė.Problemi ėshtė qė ajo ėshtė e martuar dhe une e njoh pak burrin e saj.Kam ndergjegje tė keqe kur mendoj nė kėtė ēmenduri (dashuri) por edhe ndihem mirė me atė grua.Ajo mė don,e dua por nuk di se si tė veproj...?Kjo dashuri ka lind spontanisht dhe pa planifikim dhe shpesh e bisedoj me atė se si do tė pėrfundoj kjo dashuri\lidhje?
Asnjeri nga ne tė dy nuk ka deshirė tė ndahemi por as nuk mundemi tė bashkohemi...
Ndodhė qė takohem me burrin e saj dhe mė vjen keq kur jam me tė nga se e njoh familjarisht...Jam bė si i ēmendur.
A ka rregulla nė dashuri?A mundemi tė dashurojm krejt jetėn vetėm njė person dhe tė jetojm me njė person krejt jeten???
Kam dėshirė tė lexoj komente nga disa forumista qė kan pak a shumė mendime kostruktive dhe mos mė fyeni pėr moral por dua qė tė shkėmbej mendime me njerėz tė pjekur kėtu.

Flm

ne fillim ta kishe menduar te kunderten, ti tkishe qen burri i saj besoj se nuk do ti afroshe asaj gruaje se ka burrin ka femijet,
ti po e shkatrron nje familje dhe po e shkatrron veten

Antika
25-10-11, 15:37
Ne pergjithesi ,nese do kish mundesi t ekontrollpheshin ndjenjat.Nuk besoj se do vinte te asnje lloj dhune ,vrasje e tj.
Nese e kuptova temen drejte!

A nese mendohet kshtu ,e jo ashtu.:biggrin:Mendoj qe po.Jemi njerez qe veprojme nga arsyeja .....

winona
27-10-11, 16:21
Po,me u takue me typin psh. si Giovanni eshte veshtir me i kontrollue ndjenjat..!!

emine
07-12-11, 22:27
e ndjenjat jan si kali hamshore bane e la sgidhte te ban horene dyjes,

Oqeani
07-12-11, 22:38
Po shkojme ka dimni !!!

Peja-Boy
11-12-11, 18:51
Kogja Fort .....

thellenza
12-12-11, 18:22
PO them se jö:biggrin:

tipi engjellor
12-12-11, 19:05
Po,me u takue me typin psh. si Giovanni eshte veshtir me i kontrollue ndjenjat..!!

winona me vjen mire qe menon keshtu.....keto une mendoj varen nga situatat ....ka vend qe sduhet as qe te i ndalim se duhet hap....po ka situata qe duhet te kontrollojm ndjenjat se mund te gabojme...

tipi engjellor
12-12-11, 19:07
PO them se jö:biggrin:

jo me siguri ti....tani thojne mehskujt qe femnat hahahahhahahaha

Hajra
12-12-11, 20:49
......jo sepse ato na kontrolloin neve , http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

e-uritura
12-12-11, 21:56
Tė mund tė kontrollosh ndenjat, pra vetveten, duhet tė kesh karakter tė fortė!

Tė paktė janė kėta, fatkeqsisht!

Oqeani
12-12-11, 22:01
Tė mund tė kontrollosh ndenjat, pra vetveten, duhet tė kesh karakter tė fortė!

Tė paktė janė kėta, fatkeqsisht!

Po te jet lehte te frenohen, apo te them m mire te mudė te frenohen : Nuk do kete vlere gjinia e kundert !

Virti
28-12-11, 15:49
pyes ekspertet me larte: a mund te mos kete fare ndjenja dhe te luhet roli i dashurise? :cool:

emine
06-01-12, 10:30
Ata njerz qe skan kontrrolle veten ndjenjat e tyre jan njerz te pabaze,kshtuqe arti i te jetuarit dhe karakterit te veqant a te dish te kontrrollosh veten veprat e tua ,ndjenjat jan si makina ka ta ngahish hec ajo,