PDA

View Full Version : A ka kush qė na bjen nė fije??????


Murgesha
26-01-05, 09:56
Oooo du me tvetė o ntel sharkie--Mahmut Ferati.
A ka kush qė na bjen nfije,
Gja ma zor nė botė nuk ka
Neve nfije o me na ra eeeee
Ēdo kush don me dalė i pari
pėr gjithēka na kcen kandari
Pėr pak gja gjithė i qojmė hundtė,
Ooo kėrkund si kemi puntė,
Pėr njė grimė na mbetet hatri
Edhe ngjumė sna del inati
Ma shumė huje kem se gjak
Na dhemb trupi o pėr dajak
Me fol shumė thojnė o qakall
Mos me folė thojnė oshtė budallė
Me fol pak thojnė sdin ma shumė
Nju raftė mirė thojnė topi se lun
Mos me pas bishtin ta ngjesin
E me pas o nė vend ta presin
Me ra shi thojnė po na lag
Mos me ra thojnė po merr that
Me pa dreqin o tuj na hangėr
Ishalla Zot thojnė jemi nė ėnderr
Kur e shohim oo ku janė lekt
bahmi tė cmendur pa na lėnė mendtė
Njani thot kisha ba namin
Po spo mė shkon zani
Po i thot tjetri veq mos u ngut
Ngrehe telin aaaa mos e kput
Me njė shpi njėqind parti
Ka zatet sharra nė baski
Njani flet eej ta bėn ta verė
Tjetri sflen pa njė poter
Mikush mbytė ma shumė tqet zi
Dikush sflen pa qitė allti
Nė tel tsharkisė hallet i qava
Hyp se tvrava zhdryp se tė vrava


Ėshtė kjo kėnga qė po e ndėgjoja pėr momentin dhe mė lindi idea pėr tė hap kėtė temė.
Jo edhe aq shumė nga gjendja momentale qė mbretėron nė realitetin shqiptar e qė kėngatari e ka paraqitur me mjeshtri tė madhe, por mė tepėr tė pėrcaktohemi nė diskutimet dhe rrjedhat e bisedave qė bahen nė forum.
Sa jeni tė gatshėm, qė tė pėrmbaheni dhe tė kuptoni shakatė e ndėrsjella, me njė fjalė sa ju shkon pėr shtati kjo kėngė, sa jeni afėr apo larg saj.
Pres pėrgjigjet e juaja.

Honesty^uk.
26-01-05, 21:38
Ėshtė kjo kėnga qė po e ndėgjoja pėr momentin dhe mė lindi idea pėr tė hap kėtė temė.
Jo edhe aq shumė nga gjendja momentale qė mbretėron nė realitetin shqiptar e qė kėngatari e ka paraqitur me mjeshtri tė madhe, por mė tepėr tė pėrcaktohemi nė diskutimet dhe rrjedhat e bisedave qė bahen nė forum.
Sa jeni tė gatshėm, qė tė pėrmbaheni dhe tė kuptoni shakatė e ndėrsjella, me njė fjalė sa ju shkon pėr shtati kjo kėngė, sa jeni afėr apo larg saj.
Pres pėrgjigjet e juaja.

Pershendetje Murgesha.

Kengetari shihet se sa mire ka perdorur RIMEN( term letrar), per te paraqitur realitetin e shoqerise shqiptare, te gjitha ato cfare thuhen jane reale ne shoqerine tone edhe pse dikujt mund ti duken abstrakte.
Persa i perket vetes sime se sa me shkojn per shtati apo sa perqind e ketyre qe autori ka shkruar bejne pjes tek une, desha te pergjigjem shkurt , por kam verejtur se ka disa qe i dijne me mire aftesite apo tiparet e tjetrit se sa vet personi, dhe se pari do te pres nga keta PSIKOLOGET e forumit qe te japin mendimet e veta ndodhta edhe per mua.
A ka kush qė na bjen nė fije??????

Sa kemi mesuar nga Historia dhe sa kemi jetuar deri me sot, eshte pare dhe vertetuar se ne shqiptareve eshte shume veshtir per te na ra kush ne fije, pasi jemi shume te pa organizuar dhe jemi shume euforik(( pra na flet goja para mendjes)) dhe po ashtu edhe te pavendosur dhe nuk dime se cfare kerkojme.Per kete edhe po i konsumojm ato qe kemi mbjellur.

Mafiozi
26-01-05, 23:30
Shum interesante esht kjo tem Murgesha.


Kjo keng me pelqen se flet per gjera te dobeta por te verteta qe ekzistojn
gjithka, dhe sidomos tek ne shqiptaret.
Esht mir me fol per gjera te padrejta megjithse nuk jan argetuse.
Leht esht me than te dua, je i mir, te respektoj, dhe shum gjera tjera simpatike.
Por e verej qe esht veshtir per shumicen me than gjera te dobeta qe nuk
jan me vend. Disa i thojn keto gjera me keng, disa me shaka, disa mbas
shpinde.
Te rrall jan njerzit qe thojn keto gjera te dobeta sy me sy, sepse tek ne shqiptaret
mbizoteron koka e fort, edhe pse e ka njeriu gabim, nuk e pranon, mundet
me ardh puna te belaja siq ka qen disa vite, prej kokes te fort. Edhe pse
esht gabim, nuk esht gabim... :?

Pikerisht ketu esht perparimi, kur e kuptojm tjetrin edhe nese jem ne gabim,
me pranu, edhe bile me ja dhan doren ati qe e ka me vend me nje falenderim,
qe ka qen i siqert dhe i drejt, keshtu mundemi me hec perpara me nje ide
te re dhe me vend, se bashku.


Kjo esht nje gje qe nuk me pelqen fare, njeriu kokfort kur nuk e ka me vend.
Esht nje gje e prapambetur, dhe kunder perparimit per qdo njeriu.


Sidoqoft kjo keng me pelqen shum per drejtesin dhe sinqeritetin e saj.

Te falenderoj Murgesha per ket ide te mir.

:wink:

DEA
26-01-05, 23:33
Jo tybe njeri i lem ne fije s`me bjen fakt :wink:

dr1ta
27-01-05, 17:49
Nuk jemi shum te vecant nga popujt tjer .....me ne fund te gjith kemi mish dhe gjak.

Gentiani
27-01-05, 22:57
A ka kush qė na bjen nė fije??????

nuk besoj, por edhe nėse vendos dikush tė na bjerė nė fije duhet tė jetė gjeni, pėrndryshe pėjeton havari tė madhe deri sa ta kuptoj se ku fillon e ku na mbaron ajo fije. Lėmsh, lėmsh fijesh qė nuk mundet kush ta thurrė ashtu nė mėnyrė tė komplikuar dhe kaotike si ne shqiptarėt.

Arb
27-01-05, 23:15
Nuk jemi shum te vecant nga popujt tjer .....me ne fund te gjith kemi mish dhe gjak.

Mire e ke thane!

toni toni
16-03-05, 04:27
A ka kush qė na bjen nfije,
Gja ma zor nė botė nuk ka
Neve nfije o me na ra eeeee

Un mendoi se si popull nuk jemi edhe qa kompleks sa mos me na ra ne fije .
Gjithsesi tek karakteri njerzor apo tek zberthimi i mendjes se njeriut me shume ka hipoteza pa vertetime dhe qdokush qe thote diqka mund te ket bere nji zbulim te momentit perndryshe ,,nje vrime ne uj ,,se aTi zbulimi mund ti bie shkelqimi sa e kemi hap gojen .
Megjithate mendoi se tek propabiliteti per te na rene ne fije neve si popull niset nga zero ne disa raste komplekse deri afer nje per disa njerez qe nuk dine shume apo jane pa shkolle apo apo(rASTE TE TILLA TEK NE KA SHUME DHE ESHTE FATKEQSI NE FAKT) .
Te thuash per nje njeri ky eshte i tille nuk eshte leht gjithsesi ne mos i rashim ne fije aty rrotull fijes ka mundesi te sillemi .
Ka raste kur vertet ne mund te jemi larg rrezes gravitacionale te fijes per persona kompleks siq shiten disa persona ktu ne forum gjithsesi mund te them nje hipoteze per ta qe i ofrohet fijes.
Ata jane aq kompleks sa edhe shtiren si te tille.
Me teper un nuk kam nejt me ndonje person te forumit gjithsesi sa me shume lexoj nga ata me mbushet mendja te jap hipoteza .

tashi ju uroi gjithe te mirat dhe uroi te behemi te te zotet aty ku ne punojme ,me te afert me pranues dhe diskutues te atyre qe themi ne menyre qe hipotezat tona te jene sa me jetegjata.
Sot ne bote po nrrojne edhe ligjet e Ajnshtajnit lene me hipotezat e Frojdit apo fijet tona .
TUNG MURGESHA

Psikologu
16-03-05, 04:51
toni toni


Kush na bjen ne ne fije.
Ose kujt i bijm ne ne fije kjo ėshtė pyetje me vend , por mendoj qe dhe duhet kohė per ta sqaruar ose se paku edhe per ta kuptuar se qka ėshtė fija.

Thenė troq ne na bjen qdo kush ne fije , por sa i biem ne vetit????
Per ti ra ne fije shqiptarit nuk ka aq shumė problem mendoj“une sepse fija e jonė eshte aq e leht dhe e butė dhe nuk kerkon shumė kerkim.

Ne sikur ti japim hakun dikuj dhe te flasim me vend atehere i bijm ne fije dijes edhe zotesi por nese e perdorim atė stil qe thotė nje fjalė "Kta e kam pashė e hall maxhup" atehere si bijm ne fije as vetit as tjeterkuj e le ma te na bjen kush ne fije.
Per te jetuar ne endrra eshte rreziku mė i madhė ne ketė botė, por per tu bazuar nga enderra edhe ajo eshte rrezik , e per te paramenduar diqka ose planifikuar atehere eshte ne rregull, por njė planifikim behet pa zhurem e pa kercenim , e nese ka ngritje te zerit sdo te thotė se ai eshte kercenim ose zhurem , por do te thotė se ata te humburit e kerkojn fijen e humbur.

Njeriu niset nga vetja dhe edhe ne vete duhet te perfundon , sepse nese flsim per gravitacionin e dijm se qka eshte ai.

Kush i bjen ne fije shqiptarit.

Te gjithė i kan ra ne fije qe ėshteØpopull bujar , i menqem , por mbi te gjitha ka shumė te mbeta sepse se don te vetin , e shtyp te vetin dhe me vonė pas vdekjes e don te vetin.
Qka i thojn kesaj.
kesaj i thojn bazė ne histori dhe bazė edhe ne politikė ose jeten shoqerore te dites se sodit.

Fija e jonė eshte aty ku jemi edhe ne , aty ku ne atė fije e marrim dhe e mbeshtjellim per ta berė shigjet per syrin e tjerkuj, per lavd ose per dije.
Por dija a kerkon lavd a jo.
Normal se jo , sepse ajo kerkon vetem punė dhe deshmi , e ku eshte lavdi aty eshte puna pak e ajo punė pak eshte vetem fija e jonė.

Se Gjon Zhaverri ne PSE te Spases e tregon boten e hiqit nuk do te thotė se bota eshte hiq , por do te thotė se ne botem e bejm hiq dhe askush permbi hiqin tonė nuk dominon.

E sa jemi ne kunder hiqit, mos e thasht Zoti te gjithė se disa janė kunder hiqit, kjo e deshmon edhe pjekurin tonė individuale , e nga individualja nese e kemi gjetur fijen e hiqit atehere kalojm ne atė shoqerore , personale e me ne fund kombtare ose politike.

Fija e jonė ėshte e lidhur me gjake nxetesi e kjo gjakė nxetesi ndoshta nuk na lenė qe ta kapim ne dorė ate fije dhe ta zhdredhim pa e ba nye , e kur ta bejm ketė punė atehere i kemi ra ne fije pra Fijes tonė.

Nderime

Engjellushja
17-03-05, 11:37
toni toni


Kush na bjen ne ne fije.
Ose kujt i bijm ne ne fije kjo ėshtė pyetje me vend , por mendoj qe dhe duhet kohė per ta sqaruar ose se paku edhe per ta kuptuar se qka ėshtė fija.

Thenė troq ne na bjen qdo kush ne fije , por sa i biem ne vetit????
Per ti ra ne fije shqiptarit nuk ka aq shumė problem mendoj“une sepse fija e jonė eshte aq e leht dhe e butė dhe nuk kerkon shumė kerkim.

Ne sikur ti japim hakun dikuj dhe te flasim me vend atehere i bijm ne fije dijes edhe zotesi por nese e perdorim atė stil qe thotė nje fjalė "Kta e kam pashė e hall maxhup" atehere si bijm ne fije as vetit as tjeterkuj e le ma te na bjen kush ne fije.
Per te jetuar ne endrra eshte rreziku mė i madhė ne ketė botė, por per tu bazuar nga enderra edhe ajo eshte rrezik , e per te paramenduar diqka ose planifikuar atehere eshte ne rregull, por njė planifikim behet pa zhurem e pa kercenim , e nese ka ngritje te zerit sdo te thotė se ai eshte kercenim ose zhurem , por do te thotė se ata te humburit e kerkojn fijen e humbur.

Njeriu niset nga vetja dhe edhe ne vete duhet te perfundon , sepse nese flsim per gravitacionin e dijm se qka eshte ai.

Kush i bjen ne fije shqiptarit.

Te gjithė i kan ra ne fije qe ėshteØpopull bujar , i menqem , por mbi te gjitha ka shumė te mbeta sepse se don te vetin , e shtyp te vetin dhe me vonė pas vdekjes e don te vetin.
Qka i thojn kesaj.
kesaj i thojn bazė ne histori dhe bazė edhe ne politikė ose jeten shoqerore te dites se sodit.

Fija e jonė eshte aty ku jemi edhe ne , aty ku ne atė fije e marrim dhe e mbeshtjellim per ta berė shigjet per syrin e tjerkuj, per lavd ose per dije.
Por dija a kerkon lavd a jo.
Normal se jo , sepse ajo kerkon vetem punė dhe deshmi , e ku eshte lavdi aty eshte puna pak e ajo punė pak eshte vetem fija e jonė.

Se Gjon Zhaverri ne PSE te Spases e tregon boten e hiqit nuk do te thotė se bota eshte hiq , por do te thotė se ne botem e bejm hiq dhe askush permbi hiqin tonė nuk dominon.

E sa jemi ne kunder hiqit, mos e thasht Zoti te gjithė se disa janė kunder hiqit, kjo e deshmon edhe pjekurin tonė individuale , e nga individualja nese e kemi gjetur fijen e hiqit atehere kalojm ne atė shoqerore , personale e me ne fund kombtare ose politike.

Fija e jonė ėshte e lidhur me gjake nxetesi e kjo gjakė nxetesi ndoshta nuk na lenė qe ta kapim ne dorė ate fije dhe ta zhdredhim pa e ba nye , e kur ta bejm ketė punė atehere i kemi ra ne fije pra Fijes tonė.

Nderime :idea: :wink: :arrow:

turisti
17-03-05, 13:52
toni toni


Kush na bjen ne ne fije.
Ose kujt i bijm ne ne fije kjo ėshtė pyetje me vend , por mendoj qe dhe duhet kohė per ta sqaruar ose se paku edhe per ta kuptuar se qka ėshtė fija.

Thenė troq ne na bjen qdo kush ne fije , por sa i biem ne vetit????
Per ti ra ne fije shqiptarit nuk ka aq shumė problem mendoj“une sepse fija e jonė eshte aq e leht dhe e butė dhe nuk kerkon shumė kerkim.

Ne sikur ti japim hakun dikuj dhe te flasim me vend atehere i bijm ne fije dijes edhe zotesi por nese e perdorim atė stil qe thotė nje fjalė "Kta e kam pashė e hall maxhup" atehere si bijm ne fije as vetit as tjeterkuj e le ma te na bjen kush ne fije.
Per te jetuar ne endrra eshte rreziku mė i madhė ne ketė botė, por per tu bazuar nga enderra edhe ajo eshte rrezik , e per te paramenduar diqka ose planifikuar atehere eshte ne rregull, por njė planifikim behet pa zhurem e pa kercenim , e nese ka ngritje te zerit sdo te thotė se ai eshte kercenim ose zhurem , por do te thotė se ata te humburit e kerkojn fijen e humbur.

Njeriu niset nga vetja dhe edhe ne vete duhet te perfundon , sepse nese flsim per gravitacionin e dijm se qka eshte ai.

Kush i bjen ne fije shqiptarit.

Te gjithė i kan ra ne fije qe ėshteØpopull bujar , i menqem , por mbi te gjitha ka shumė te mbeta sepse se don te vetin , e shtyp te vetin dhe me vonė pas vdekjes e don te vetin.
Qka i thojn kesaj.
kesaj i thojn bazė ne histori dhe bazė edhe ne politikė ose jeten shoqerore te dites se sodit.

Fija e jonė eshte aty ku jemi edhe ne , aty ku ne atė fije e marrim dhe e mbeshtjellim per ta berė shigjet per syrin e tjerkuj, per lavd ose per dije.
Por dija a kerkon lavd a jo.
Normal se jo , sepse ajo kerkon vetem punė dhe deshmi , e ku eshte lavdi aty eshte puna pak e ajo punė pak eshte vetem fija e jonė.

Se Gjon Zhaverri ne PSE te Spases e tregon boten e hiqit nuk do te thotė se bota eshte hiq , por do te thotė se ne botem e bejm hiq dhe askush permbi hiqin tonė nuk dominon.

E sa jemi ne kunder hiqit, mos e thasht Zoti te gjithė se disa janė kunder hiqit, kjo e deshmon edhe pjekurin tonė individuale , e nga individualja nese e kemi gjetur fijen e hiqit atehere kalojm ne atė shoqerore , personale e me ne fund kombtare ose politike.

Fija e jonė ėshte e lidhur me gjake nxetesi e kjo gjakė nxetesi ndoshta nuk na lenė qe ta kapim ne dorė ate fije dhe ta zhdredhim pa e ba nye , e kur ta bejm ketė punė atehere i kemi ra ne fije pra Fijes tonė.

Nderime

Pershendetje per spjegim te mire,zotri psikologu.

Me respekt,
TURISTI.

Psikologu
17-03-05, 18:25
turisti

pershendetje edhe ju i nderuar

toni toni
19-03-05, 02:20
Psikologu

Ti mer qun ke shkru emrin tim si mbititull i shkrimit tend dh apastaj me sa po marr vesh me nje fryme i ke shkru gjithe ato qe ke shkru pak me lart,pa marr vesh se me kto me drejtohesh enkas mua apo edhe te tjereve.
Zotrote gjithsesi me duket se ke qene paksa konfuz duke shkruajtur ose ka mundesi qe te mos kem renen ne fije .
Pash qe te kan bere pershtypje ca gjera qe un i them se mund te jem i ndikuar nga noi lloi leximi ,, si rreze gravitacion etj,, gjithsesi disa kalime nga nje subjekt ne tjeter per tjeter tek shkrimi yt jane mjaft te pa qarta.
Tashi e di qe sa here qe kam tentu te flas mes letrave me dike ka rastise 100% te kundervihen personat.
Pres ndoi reagim edhe nga ty se gjithsesi diku do kap ndoi fije.

toni toni
19-03-05, 02:47
Psikologu

Ti mer qun ke shkru emrin tim si mbititull i shkrimit tend dh apastaj me sa po marr vesh me nje fryme i ke shkru gjithe ato qe ke shkru pak me lart,pa marr vesh se me kto me drejtohesh enkas mua apo edhe te tjereve.
Zotrote gjithsesi me duket se ke qene paksa konfuz duke shkruajtur ose ka mundesi qe te mos kem rene ne fije .
Pash qe te kan bere pershtypje ca gjera qe un i them se mund te jem i ndikuar nga noi lloi leximi ,, si rreze gravitacion etj,, gjithsesi disa kalime nga nje subjekt ne tjeter per tjeter tek shkrimi yt jane mjaft te pa qarta.
Me fal per kete po nuk marr hua i them gjerat qe mendoi dhe nuk me behet vone nese dikuj mund ti ngelet hatri.
Tashi e di qe sa here qe kam tentu te flas mes letrave me dike ka rastise 100% te kundervihen personat.
Pres ndoi reagim edhe nga ty se gjithsesi diku do kap ndoi fije.

Per lexuesit e temes

Meqe jemi tek fija me duket te them diqka
Ne te vertete un i kam rene ne fije qe ktu veq diskutimeve mbare ,edhe mbrapsht ngaihere te ushtrohet ngaihere edhe nnje lloj konkurence me shkrimet qe bejme ne .
Kshu sipas meje i kam rene ne fije ndoshta nuk eshte me rendesi qe po shkroi dikush diqka detyrimisht duhet te dal dikush te thote pas ti nje fjale ,,fjalen e fundit ,, si me i dishem se te tjeret ,ose kam pare qe te lexuesit nji pjese jane uruar per 1000 shkrime nje pjese per 2000 shkrime nje pjese ndoshta edhe per me shume .
Ktu desha te theksoi diqka si me rendesi per kete forum qe nuke di kush mund ta drejtoi .Nese eshte fjala per tu bere te famshem ne forum siq po bejne disa duke mbushur nga 2000-3000 shkrime atehere ju uroi pune te mbare .Por nese ktu behet llaf per te shkru dhe shkrimet e forumit te jene sa me terheqse ne menyre qe te jemi ne nje nivel qe ja vlene te lexohet nga forumi yn ,athere mendoi se ne duhet te dime se po shkruajme nje mesazh dhe duhet te dime se qa po shkruajme.
Nuk me pelqen fakti qe un kerkoi shkrime nga disa persona me mbi 1000 shkrime dhe kur hap mesazhet e tyre ata kan nxjerr gjith idiotsine e tyre sheshit (duke mos then asgje me rendesi)
Me duhet te peohoi se me ka rastise qe u kam then disa shokeve te mi qe un marr pjese ne forumin e diskutimeve ne dardania.de dhe ata me gjithe respektin me kan thene mos humb kohe kot se nuk ka gje per te lexu aty.
Ktu me thene drejt me ka ardhe pak inat gjithsesi un po shkruaj kto llafe qe juve mund te mos u pelqejt per te ditur tashme se nne jo ralle shkruajme gjera pa rendesi qe te tjeret jo vetem nuk i lexojne por edhe flasin keq per to dhe forumin ne pergjithsi

Psikologu
20-03-05, 00:00
tono toni
Pershendetje

Te kerkoj falje nese mendon se tu kam drejtuar posaqerisht ty , andej me vjen keq qe e merrni nje bindje te tillė.
Por ne atė qe nuk me kupton asgjė kjo nu ka lidhje vetem qe te hjekish nga mendja se ty kam drejruar ty posaqerisht, e nese e kam shkruar fjalen "gravitacion" kjo sdo te thotė qe kam shkruar kunder teje sepse ketė fjelė e din te gjithė dhe edhe pse e kam perdorur une nuk eshte risi.

Pra i nderuar me vjen keq qe e keni ndi veten ashtu qe une kam shkruar kunder teje.

Me nderime

Psikologu

Naki
20-03-05, 21:37
Kush na bjen ne ne fije.
Ose kujt i bijm ne ne fije kjo ėshtė pyetje me vend , por mendoj qe dhe duhet kohė per ta sqaruar ose se paku edhe per ta kuptuar se qka ėshtė fija.

Thenė troq ne na bjen qdo kush ne fije , por sa i biem ne vetit????
Per ti ra ne fije shqiptarit nuk ka aq shumė problem mendoj“une sepse fija e jonė eshte aq e leht dhe e butė dhe nuk kerkon shumė kerkim.

Ne sikur ti japim hakun dikuj dhe te flasim me vend atehere i bijm ne fije dijes edhe zotesi por nese e perdorim atė stil qe thotė nje fjalė "Kta e kam pashė e hall maxhup" atehere si bijm ne fije as vetit as tjeterkuj e le ma te na bjen kush ne fije.
Per te jetuar ne endrra eshte rreziku mė i madhė ne ketė botė, por per tu bazuar nga enderra edhe ajo eshte rrezik , e per te paramenduar diqka ose planifikuar atehere eshte ne rregull, por njė planifikim behet pa zhurem e pa kercenim , e nese ka ngritje te zerit sdo te thotė se ai eshte kercenim ose zhurem , por do te thotė se ata te humburit e kerkojn fijen e humbur.

Njeriu niset nga vetja dhe edhe ne vete duhet te perfundon , sepse nese flsim per gravitacionin e dijm se qka eshte ai.

Kush i bjen ne fije shqiptarit.

Te gjithė i kan ra ne fije qe ėshteØpopull bujar , i menqem , por mbi te gjitha ka shumė te mbeta sepse se don te vetin , e shtyp te vetin dhe me vonė pas vdekjes e don te vetin.
Qka i thojn kesaj.
kesaj i thojn bazė ne histori dhe bazė edhe ne politikė ose jeten shoqerore te dites se sodit.

Fija e jonė eshte aty ku jemi edhe ne , aty ku ne atė fije e marrim dhe e mbeshtjellim per ta berė shigjet per syrin e tjerkuj, per lavd ose per dije.
Por dija a kerkon lavd a jo.
Normal se jo , sepse ajo kerkon vetem punė dhe deshmi , e ku eshte lavdi aty eshte puna pak e ajo punė pak eshte vetem fija e jonė.

Se Gjon Zhaverri ne PSE te Spases e tregon boten e hiqit nuk do te thotė se bota eshte hiq , por do te thotė se ne botem e bejm hiq dhe askush permbi hiqin tonė nuk dominon.

E sa jemi ne kunder hiqit, mos e thasht Zoti te gjithė se disa janė kunder hiqit, kjo e deshmon edhe pjekurin tonė individuale , e nga individualja nese e kemi gjetur fijen e hiqit atehere kalojm ne atė shoqerore , personale e me ne fund kombtare ose politike.

Fija e jonė ėshte e lidhur me gjake nxetesi e kjo gjakė nxetesi ndoshta nuk na lenė qe ta kapim ne dorė ate fije dhe ta zhdredhim pa e ba nye , e kur ta bejm ketė punė atehere i kemi ra ne fije pra Fijes tonė.

Nderime


Zt. Psikolog Respekt per qasjen dhe analizen e argumentuar.
me nderime Naki

Psikologu
22-03-05, 00:53
Zt:Naki

I nderuar faleminderit per pershendetjen dhe respektin , gjithashtu me nderime dhe respekt ju pershendes dhe ju deshiroj qdo tė mirė.

Me nderime.

Psikologu

Murgesha
08-12-05, 19:47
A ka kush qė na bjen nė fije??????

nuk besoj, por edhe nėse vendos dikush tė na bjerė nė fije duhet tė jetė gjeni, pėrndryshe pėjeton havari tė madhe deri sa ta kuptoj se ku fillon e ku na mbaron ajo fije. Lėmsh, lėmsh fijesh qė nuk mundet kush ta thurrė ashtu nė mėnyrė tė komplikuar dhe kaotike si ne shqiptarėt.

A ju gjet more mė fija kėtij lėmshi?? :lol:

Barbaroza
08-12-05, 20:35
A ju gjet more mė fija kėtij lėmshi?? :lol:

Pse,a paska dal kush ta kerkoje fijen a?? :lol: :lol:

''forza_juve''
12-01-06, 16:16
kenga eshte shume me vend edhe ju poashtu,krejt filozofet me u cu hulumtime prap sen na bien ne fije,ksi populli jemi ne.I'M PROUD TO BE ALBANIAN

Tomori
12-01-06, 16:41
Oooo du me tvetė o ntel sharkie--Mahmut Ferati.
A ka kush qė na bjen nfije,
Gja ma zor nė botė nuk ka
Neve nfije o me na ra eeeee
Ēdo kush don me dalė i pari
pėr gjithēka na kcen kandari
Pėr pak gja gjithė i qojmė hundtė,
Ooo kėrkund si kemi puntė,
Pėr njė grimė na mbetet hatri
Edhe ngjumė sna del inati
Ma shumė huje kem se gjak
Na dhemb trupi o pėr dajak
Me fol shumė thojnė o qakall
Mos me folė thojnė oshtė budallė
Me fol pak thojnė sdin ma shumė
Nju raftė mirė thojnė topi se lun
Mos me pas bishtin ta ngjesin
E me pas o nė vend ta presin
Me ra shi thojnė po na lag
Mos me ra thojnė po merr that
Me pa dreqin o tuj na hangėr
Ishalla Zot thojnė jemi nė ėnderr
Kur e shohim oo ku janė lekt
bahmi tė cmendur pa na lėnė mendtė
Njani thot kisha ba namin
Po spo mė shkon zani
Po i thot tjetri veq mos u ngut
Ngrehe telin aaaa mos e kput
Me njė shpi njėqind parti
Ka zatet sharra nė baski
Njani flet eej ta bėn ta verė
Tjetri sflen pa njė poter
Mikush mbytė ma shumė tqet zi
Dikush sflen pa qitė allti
Nė tel tsharkisė hallet i qava
Hyp se tvrava zhdryp se tė vrava


Ėshtė kjo kėnga qė po e ndėgjoja pėr momentin dhe mė lindi idea pėr tė hap kėtė temė.
Jo edhe aq shumė nga gjendja momentale qė mbretėron nė realitetin shqiptar e qė kėngatari e ka paraqitur me mjeshtri tė madhe, por mė tepėr tė pėrcaktohemi nė diskutimet dhe rrjedhat e bisedave qė bahen nė forum.
Sa jeni tė gatshėm, qė tė pėrmbaheni dhe tė kuptoni shakatė e ndėrsjella, me njė fjalė sa ju shkon pėr shtati kjo kėngė, sa jeni afėr apo larg saj.
Pres pėrgjigjet e juaja.


Mori Moderatore oj bije e dheut,
bela e madhe t'paska zane,
si me ia ba me u marr me Moderatorin,
ai i haka te gjithe me dhambe.

Ku je Tomor o burre me mend,
hajt tash ulu ne ket kuvend,
baje namin me lezet
sic din ti ne muhabet.
Ne Forumin Dardania

P.S. per Tomorin.....fragmenti nga "Heroizmi i popullit tone nder shekuj"

...mrekulli........ ah Moderatore, ah Moderator i Forumit Dardania.de :lol:

Barbaroza
12-01-06, 17:07
Me mire eshte me i ra vetes ne fije se pari,pastaj t'ua gjejsh fijen te tjereve.Keshtu mendoj se zgjidhet problemi yne! :lol:

Tomori
12-01-06, 17:15
Me mire eshte me i ra vetes ne fije se pari,pastaj t'ua gjejsh fijen te tjereve.Keshtu mendoj se zgjidhet problemi yne! :lol:
hahahaha..."Barbaroza" rahmet per se gjalli te thot Tomori.. :lol: :lol:

laliloli
12-01-06, 20:41
Me mire eshte me i ra vetes ne fije se pari,pastaj t'ua gjejsh fijen te tjereve.Keshtu mendoj se zgjidhet problemi yne! :lol:

Kjo eshte formula adekuate e fijes

Ndaj mendimin tuaj Barbaroza

Barbaroza
12-01-06, 20:43
Euu,fale Zotit qe me ne fund u gjet fija.Mos e kerkoni me! :lol:

laliloli
12-01-06, 20:49
Euu,fale Zotit qe me ne fund u gjet fija.Mos e kerkoni me! :lol:


Fale Barbarozes se :lol: :lol:

Barbaroza
12-01-06, 21:37
Euu,fale Zotit qe me ne fund u gjet fija.Mos e kerkoni me! :lol:


Fale Barbarozes se :lol: :lol:

Ehh pra,duhet nje vend nderi per mua ne forum!
Le te jete kjo thenje imja,nje thenje filozofike shqiptare.Mos harroni ta veni ne firmat e forumit! 8) :lol: :lol: