PDA

View Full Version : Shėn Valentini


dea_24
04-02-05, 16:41
Mbase eshte afru gati dita e te dashurarve doja te dij mendime t e juaJ?

Qka dhuroni me se shumti ?

Si e ndieni veten ne ate dit kam fjalen per juve qe jeni te dashuruar ?dhe

ju qe nuk jeni te dashuruar,si ndiheni ne ket dit ?


Une qe nuk jam e dashuruar ne ket dit hmm ndihem keq e vetmuar hahah ndoshta vitin tjeter e dashuruar nuk dihet hiq .

ME RESPEKT DEA_24

turisti
04-02-05, 18:57
Mbase eshte afru gati dita e te dashurarve doja te dij mendime t e juaJ?

Qka dhuroni me se shumti ?

Si e ndieni veten ne ate dit kam fjalen per juve qe jeni te dashuruar ?dhe

ju qe nuk jeni te dashuruar,si ndiheni ne ket dit ?


Une qe nuk jam e dashuruar ne ket dit hmm ndihem keq e vetmuar hahah ndoshta vitin tjeter e dashuruar nuk dihet hiq .

ME RESPEKT DEA_24


Pershendetje.


Kjo dite eshte dite pushimi per mua,sepse ditet tjera gjat vitit jane ditet e gjinise me te bukur.


Pershendetje nga DEN HAAGA,

TURISTI.

Kercovari
04-02-05, 19:03
Mbase eshte afru gati dita e te dashurarve doja te dij mendime t e juaJ?

Qka dhuroni me se shumti ?

Si e ndieni veten ne ate dit kam fjalen per juve qe jeni te dashuruar ?dhe

ju qe nuk jeni te dashuruar,si ndiheni ne ket dit ?


Une qe nuk jam e dashuruar ne ket dit hmm ndihem keq e vetmuar hahah ndoshta vitin tjeter e dashuruar nuk dihet hiq .

ME RESPEKT DEA_24

Edhe une ate dite do te shkoje ne Asistenc!Se me kan lodh te bukurat!hhhhhhhaahahahah!


Pershendetje.


Kjo dite eshte dite pushimi per mua,sepse ditet tjera gjat vitit jane ditet e gjinise me te bukur.


Pershendetje nga DEN HAAGA,

TURISTI.

dea_24
05-02-05, 18:00
haha turisti flm per pergjigjen tende po a nuk i dhuron dashnores asgje a si keshtu bile nje lule te holandes nje tulipan apo don me pushu nga gjitha gjerat dit pushimi kjo dit per ty?

pershendetje nga DEA zuid holand

Ylberi_be
06-02-05, 15:48
Pershendetje_ Dea_24

Valla une skam te dashur as kurr skam qen i dashurum simpati kam pas
Po ajo si marrke dhuratat, Po une me zor ne pushin te shkolles ja mbusha qanten dhurata kurse une si preferoj kam deshir tji dhuroj njerzve por skam deshir ti hargjoj me dhimben e posaqerisht ajo qe do kishte mendua te ma dergon nje dhurat ja kisha puth doren_dhe_ zemren.

Drenicaki
06-02-05, 16:31
une dashnores teme per ket fest do te ja dhuroj njė dhurat te gjatė e te trashė siq ajo ka qejf se me ja dha n dhuraten e shkurtė dhe te hollė hidherohet menjėher!hahahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaa :lol: :lol: :lol:

dea_24
07-02-05, 13:23
ylberi ska gje se vitin tjeter do jemi te dashurun edhe ti edhe une ndoshta para vitit do gjejm dashurin e vertet, flm shum per pergjigje.
te pershendes shum

PER DRENICAKUN
drenicaku ajo dashnorja jote po lypka shum bre heheh qka je ti qka je, ti don mi dhen asaj dhurat pa hargju asnje cent a,ani ani dhurat edhe ajo oshte qy, veq ti e paske leht se asi dhurate ke gjdoher mundesi me dhen .te pershendes shum tung tung.me respekt dea

turisti
07-02-05, 13:28
haha turisti flm per pergjigjen tende po a nuk i dhuron dashnores asgje a si keshtu bile nje lule te holandes nje tulipan apo don me pushu nga gjitha gjerat dit pushimi kjo dit per ty?

pershendetje nga DEA zuid holand

Jo,nuk dhuroj " te dashures" lule,sepse kam vetem nje arsye:

Ajo eshte e vetmja lule.


Pershendetje prej TURISTIT,

DEN HAAG

Drenicaki
07-02-05, 17:27
ylberi ska gje se vitin tjeter do jemi te dashurun edhe ti edhe une ndoshta para vitit do gjejm dashurin e vertet, flm shum per pergjigje.
te pershendes shum

PER DRENICAKUN
drenicaku ajo dashnorja jote po lypka shum bre heheh qka je ti qka je, ti don mi dhen asaj dhurat pa hargju asnje cent a,ani ani dhurat edhe ajo oshte qy, veq ti e paske leht se asi dhurate ke gjdoher mundesi me dhen .te pershendes shum tung tung.me respekt deaTi po thua qe ajo dhurat ėshtė pa pare por une them qe jo!srpse po me duhen shum vitamina per qat dhuratė!hahahahahahaaa te pershendes tung! :lol: :lol:

dea_24
07-02-05, 22:03
hahah drenicaku te leshoft toka ho ani de si me mbajt nje mac ma shtrejt nuk kushton qy edhe ti mos ben hajgare qitash edhe une te [pershendes kalo bukur tung tung

Drenicaki
07-02-05, 22:07
hahah drenicaku te leshoft toka ho ani de si me mbajt nje mac ma shtrejt nuk kushton qy edhe ti mos ben hajgare qitash edhe une te [pershendes kalo bukur tung tungPo ani de se ma e mira dhratė asht se tana dashnorev ket dhurat ua kam dhan dhe ende po e mban formrn e duhur!hahahahahahahahaaaaaaaaaaa ,e edhe shum tjerav kam me u a dhan njė dhurat te tillė :lol: :lol: :lol:

Ylberi_be
08-02-05, 20:42
Dea_24


Pershendetje moter e dashur
per keto fjal te mira Zoti qoft mbi te miret e kujt mos i hyft ne hak e njerzit bejn lajqe zoti do ti denon zemrat tradhtare her do kur mos ne ket bot ne atboten tjeter keshtu qe spo mejet merak me dasht ata qe e kam dash ma por ata qe me don pa hile
S e jeta esht e till qka te mbjellsh korr
Por se cili njeri do ta gjen te korrunene vet ndoshta nga nje her ja bart morti_ por tradhtin se bart as morti_
Ku do qe te jesh paq jet te lumtur pran Familjes, Se vetem ajo esht e shejt dashurija vjen qysh ti bajsh hyzmet por nese nuk e don hyzmetin _ajo ruju se ka interes _!!!!!!!!!!!!!! :roll: :?: :arrow: :P :P :wink:

dea_24
09-02-05, 14:00
flm shum ylberi_be edhe une te pershendes ty shum lumturia dhe paqja qofshin me ty gjitha te mira njeri fiton aq sa meriton pra ti do fitosh shum me shum se meriton gjtihqka te pershedes vellau i dashur ,ciao nga nl

DEA
09-02-05, 14:40
Mua nuk me pelqen te dhuroj, me shume me pelqen te te me dhurohet ha ha :wink:

mickoja
09-02-05, 15:05
Mua nuk me pelqen te dhuroj, me shume me pelqen te te me dhurohet ha ha :wink:hahahahaha:...mir e ke vallah dhe mua me pelqen ma shum te me dhurohet se sa te dhurojč :wink:

Toni_4Ever
14-03-05, 14:05
Te pershendes dea

C,ka te them per shen valentinin per mendimin tim nuk esht dit e vaqant
une mendoj se qiftet qe jan shum shum teper te dashurm nuk duhet per ta pritur shen valentinin dhe ti dhurojn dhurata, te dashurit apo dashures por nje her ne jav mendoj se e meritojn femrat per nje dhurat nuk esht me rendesi sa esht e vleshme ajo dhurat por me rendesi esht qe e vertetoni dashurin tende. ky esht mendimi im

tung nga Toni

rilinda
10-02-08, 01:14
14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?


Tė dashurohesh. Na ndodh kaq shpesh, si pa e kuptuar, mbase pikėrisht nė atė moment kur ti ishe i bindur se nuk do tė ndodhte mė kurrė. Ėshtė njė gjendje e mrekullueshme, njė miks problemesh, komplikimesh, zemėrimesh, pasigurish, lumturie, entuziazmi dhe alegrie, njė magji e pazakontė dhe aq e dėshiruar pėr shpirtin tėnd.

Ja pėrse duam qė tė dashurohemi pa fund, sepse dashuria i bėn ditėt tona tė denja pėr t’i jetuar. Por realiteti nė tė cilin jetojmė na bėn tė zbresim me kėmbė nė tokė dhe tė kuptojmė sesa e vėshtirė ėshtė tė gjejmė njeriun e duhur, pėr t’i falur atij dashuri dhe pėr tė marrė dashuri pa fund. Tė jesh i dashuruar me njeriun e duhur, duket gati si njė mision i pamundur. Tė gjithė psikologėt dhe e ekspertėt e dashurisė, kėrkojnė tė hedhin dritė mbi atė qė ndodh nė jetėt tona dhe mbi atė se si duhet tė jetė njė dashuri e vėrtetė. Nė pamundėsi pėr tė dhėnė receta e kėshilla, do t’i referohemi njė shkrimtari tė njohur, Francesko Alberoni, i cili nė librin e tij tė famshėm, “Tė dua”, na ka dhėnė njė pėrcaktim tė jashtėzakonshėm dhe shumė goditės, se kur njė burrė dashurohet me njė grua (dhe anasjelltas), dhe arsyet pse. Ai thotė: “Tek ēifti i dashuruar secili sheh tek tjetri jo vetėm njė person, por shumė persona tė ndryshėm. Njė mbrėmje, duke biseduar me njė shok, i cili pas 15 viteve martesė e dashuronte akoma gruan e tij, unė i thashė: “Shiko, se gruaja jote pėr ty nuk ėshtė njė grua e vetme, ajo ėshtė si shumė gra tė ndryshme. Delikate si njė filiz, madhėshtore. Ti e mban nė gjunjė si njė fėmijė, luan me tė: ajo ėshtė vajza jote. Ėshtė e bukur dhe e admiron, ėshtė njė dive, por ėshtė edhe dashnorja jote. Kujdeset pėr shtėpinė tėnde, pra ėshtė guvernantja jote. Tė ndihmon plot zell, ėshtė sekretarja jote. Tė drejton ty, ėshtė menaxheri yt. Mėson nga ty, ėshtė nxėnėsja jote. Tė mėson tė veprosh, ėshtė mjeshtri yt. Nėse bėhesh nervoz, ėshtė terapistja jote. Tė mbron krahėt, ėshtė bashkėfajtore me ty. Tė qorton: ėshtė ndėrgjegjja jote morale. Dhe mė nė fund ėshtė aleatja jote mė besnike nė luftėn pėr jetėn. A e sheh, ju tė dy keni kaq shumė funksione tek njėri-tjetri, keni kaq shumė gjėra pėr tė bėrė, pėr tė biseduar, pėr t’i thėnė njėri tjetrit, tė cilat nuk do t’ju lodhin kurrė.” Pra dashuria ngjan me njė projekt pėr tė ndėrtuar diēka, qė premton t’i qėndrojė kohės. Dhe mbase na duhet njė 14 shkurt pėr tė parė nėse projektet tona po zbatohen ashtu siē ne do tė donim.


Trėndafilat nė ditėn e tė dashuruarve
Shėn Valentini i jepte shumė rėndėsi luleve, duke ua dhuruar ato tė gjithė atyre qė shkonin ta takonin, por sidomos fėmijėve. Kjo traditė ėshtė ruajtur me fanatizėm nė tė gjithė botėn kur festohet 14 Shkurti. Nė fakt, lulet janė gjuha e privilegjuar e njė pretendenti tė turpshėm, tė njė tė dashuri tė apasionuar dhe tė njė burri romantik. Njė dhuratė shumė e kėndshme pėr ēdo ditė tė vitit, por shumė domethėnėse dhe e veēantė pėr kėtė ditė tė shėnuar. Gjuha e luleve i ka rrėnjėt shumė tė largėta. Nė mitologji, nė bibėl, nė pėrralla ėshtė gjithmonė e mundur qė tė gjesh si element domethėnės lulen. Njė libėr mbi kėtė temė ėshtė sjellė nė Evropė nė vitet 700 nga Karlo II i Suedisė, me titull “Gjuha e luleve”, njė vepėr me prejardhje persiane. Ky libėr u shpėrnda shumė shpejt dhe tė gjithė mėsuan sekretet e njė tulipani, orkideje etj. Me gjithė mundėsitė e zgjedhjes sė llojeve, ngjyrave dhe formave, tė dashuruarit nuk kanė mėdyshje: trėndafili ėshtė lulja simbol e dashurisė.

Ide pėr dhurata nė kėtė ditė tė shėnuar
Nėse mendoni tė dhuroni diēka romantike ju mund tė zgjidhni njė unazė, njė byzylyk, njė medaljon zemėr tė ndarė nė dy pjesė, njė fundjavė nė njė vend romantik, apo njė portofol me fotografinė tuaj. Nėse kėrkoni qė tė jeni surprizues me dhuratėn tuaj, atėherė ju mund tė zgjidhni njė kėlysh qeni, njė videokamera apo njė celular. Pėr ato qė pėlqejnė parfumet, mund tė zgjedhin parfumet e preferuara tė partneres, qirinj aromatikė apo esenca parfumesh pėr shtėpi. Por mos harroni dhuratat mė klasike pėr kėtė ditė, njė tufė me trėndafila, apo njė komplet tė brendshmesh.

rilinda
10-02-08, 01:17
E juve, si do t'ju gjejė Shėn Valentini?! Duke festuar spo duke medituar rreth dashurisė?http://www.eeosgraphix.com/images/graphics/valentines-day/happy-valentines-day-002.gif

LuLjaa
10-02-08, 03:38
http://dl3.glitter-graphics.net/pub/202/202413wve7c1ygp9.gif

rilinda
10-02-08, 12:17
Mua do t'mė gjejė duke medituar rreth dashurisė.

Preshevar
10-02-08, 12:50
E juve, si do t'ju gjejė Shėn Valentini?! Duke festuar spo duke medituar rreth dashurisė?

Vallah n'ardht qyky Shen Valentini,.... si bjen n'men mo mu duk ksajde !! :biggrin:


Mue sun um gjen,

legenda
10-02-08, 12:50
.....po te bashkangjitem ne MEDITIM,....Mua do t'mė gjejė duke medituar rreth dashurisė.

jadore
10-02-08, 15:12
qy, meditu..!!! edhe per kete dit-a..!!
::festu , se per meditim jane mjafte ditet tjera te vitit ..
hajt qellojani nese mundeni se ku , ne cilin qytet do te jem kete dite..!!

Fshatari
10-02-08, 15:24
qy, meditu..!!! edhe per kete dit-a..!!
::festu , se per meditim jane mjafte ditet tjera te vitit ..
hajt qellojani nese mundeni se ku , ne cilin qytet do te jem kete dite..!!
Nė kryeqytet, pa dyshim!

PS. Nuk di ēfarė tė habit aq shumė meditimi: ti e di se murgjėrit budist kalojnė gjithė jetėn nė meditime, madje edhe ditėn e Shėn Valentinit. Mos harro se edhe kėtu nė forum kemi sa murgesha, ndoshta ndonjė murg; kurrė si dihet!

jadore
10-02-08, 15:28
Nė kryeqytet, pa dyshim!

PS. Nuk di ēfarė tė habit aq shumė meditimi: ti e di se murgjėrit budist kalojnė gjithė jetėn nė meditime, madje edhe ditėn e Shėn Valentinit. Mos harro se edhe kėtu nė forum kemi sa murgesha, ndoshta ndonjė murg; kurrė si dihet!
..cilin kryeqytet fshatri..!!
cfare kemi tjeter ne forum pos ketyre fshatri ...
kemi shume e shume fshatri , bile dhe aso qe ja thone e kendojne dashurise gjate gjithe vitit virtual..a po bre fshatri , dashurija eshte hyjenore ,dhe njerzit mekatare permes saj done ta prekin te paarriteshmen ..
p.s.
keshe thash diqka , e zuri taksirati fshatrin e ngrat me meditimin tim..

selvija
10-02-08, 15:33
Po presim se q'fare dhurate do sjellin ne duart tona..

Fshatari
10-02-08, 15:44
..cilin kryeqytet fshatri..!!
cfare kemi tjeter ne forum pos ketyre fshatri ...
kemi shume e shume fshatri , bile dhe aso qe ja thone e kendojne dashurise gjate gjithe vitit virtual..a po bre fshatri , dashurija eshte hyjenore ,dhe njerzit mekatare permes saj done ta prekin te paarriteshmen ..
p.s.
keshe thash diqka , e zuri taksirati fshatrin e ngrat me meditimin tim..

Aty ku jam rritur , nė kryeqytetin tėnd e timin! Aty ku nuk ndodhem mė, me dekada! Ti do tė jesh nė Prishtinė, e unė kurkund...!
Besoj se ata qė i kėndojnė dashurisė "gjithė vitit virtual" nuk bėjnė mėkat! Ata qė nuk i kėndojnė nuk dinė as ēfarė ėshtė dashuria!
Eshtė e pakontestueshme qė nė lutjet e priftit, meditimin e murgut ka diēka hyjnore! Ndoshta edhe kėngėt e dashurisė janė tė tilla, po vetėm kėngėt, e jo autorėt real.

lovely
10-02-08, 15:53
U KNAQA TU LEXU


po pres valla bile bile nej trendafilll...

kaloni mire te gjithe

vjeshta
10-02-08, 17:25
Asnjeren nga kto dyja .

14 shkurti eshte festa e posa dashuruarve .

legenda
10-02-08, 18:05
.....vertete nuk di se cka paske dashur me thene,

por e di se 5 here paske thene "fshatri"
------------------------------------------------

....do te kishte pyet KODRA,a eshte kjo edhe nje fjale e re ne gjuhen shqipe....

..cilin kryeqytet fshatri..!!
cfare kemi tjeter ne forum pos ketyre fshatri ...
kemi shume e shume fshatri , bile dhe aso qe ja thone e kendojne dashurise gjate gjithe vitit virtual..a po bre fshatri , dashurija eshte hyjenore ,dhe njerzit mekatare permes saj done ta prekin te paarriteshmen ..
p.s.
keshe thash diqka , e zuri taksirati fshatrin e ngrat me meditimin tim..

BE LK
10-02-08, 21:35
Une mendoj se San valentini eshte dita qe perdhos dashurine mes te dashuruarve..........!!!

Linka_pz
10-02-08, 21:35
Edhe kete vite duke medituar ..........

SANTANA-29
10-02-08, 22:02
http://www.freeware.hartberg.info/bilder/agzv1.jpg

LABI
11-02-08, 18:08
Eh cka ish kane mire kjo date me u perputhe me dite te takimit dhe pavaresise ...

Me t'festu per nje dite 3 pervjetore... te dashnise , te takmit e te pavaresise... :biggrin:

jadore
11-02-08, 23:05
.....vertete nuk di se cka paske dashur me thene,

por e di se 5 here paske thene "fshatri"
------------------------------------------------

....do te kishte pyet KODRA,a eshte kjo edhe nje fjale e re ne gjuhen shqipe....

ØfshatriØ,ka besa dhe ØfshatrØ, ( kjo e fundit valla pa fryme po me lene gjate artikullimit se vetem nje zanore po e ka) po per keta nicka pergedheles pyete fshatarin , edhe ashtu fshatari jone legend kurr nuk ka qene fshatar nga shkresat dhe mendimet
p,s,
nuk ja qellove fshatri valla , ate dite ketu do te jem
http://www.maxims-de-paris.com/RECEPTION-RESTAURANT-FR/paris.htm (http://www.maxims-de-paris.com/RECEPTION-RESTAURANT-FR/paris.htm)

e krye qytetin nuk po ta tregoj valla.....hahaha

vendasi
12-02-08, 00:28
qy, meditu..!!! edhe per kete dit-a..!!
::festu , se per meditim jane mjafte ditet tjera te vitit ..
hajt qellojani nese mundeni se ku , ne cilin qytet do te jem kete dite..!!
Ne Gjilan???..................:smile:

Linka_pz
12-02-08, 09:30
qy, meditu..!!! edhe per kete dit-a..!!
::festu , se per meditim jane mjafte ditet tjera te vitit ..
hajt qellojani nese mundeni se ku , ne cilin qytet do te jem kete dite..!!


Ne Paris .............

Arb
12-02-08, 09:36
Kjo eshte feste per Kompanite qe prodhojne gjerat qe "te dyshnuarit" i blejne...

Fshatari
12-02-08, 10:16
ØfshatriØ,ka besa dhe ØfshatrØ, ( kjo e fundit valla pa fryme po me lene gjate artikullimit se vetem nje zanore po e ka) po per keta nicka pergedheles pyete fshatarin , edhe ashtu fshatari jone legend kurr nuk ka qene fshatar nga shkresat dhe mendimet
p,s,
nuk ja qellove fshatri valla , ate dite ketu do te jem
http://www.maxims-de-paris.com/RECEPTION-RESTAURANT-FR/paris.htm (http://www.maxims-de-paris.com/RECEPTION-RESTAURANT-FR/paris.htm)

e krye qytetin nuk po ta tregoj valla.....hahaha

E falenderoj Linkėn pėr pėrgjigjen se unė vet nuk ia kisha qėllue kurrėn e kurrės.
Bile kur e vizionova atė linkun unė mendova se asht salla e madhe e hotelit Grant nė Prishtinė e u gėzova, po s'ja paskam qellue hiē... po nejse, Parisi nuk asht qytet fshatarėsh e hiē s'po mjet merak. Hajt shkoni e meditoni e festoni ku tė doni, pse jo edhe n'Paris. A asht Kosova n'Evropė a jo ?!

Linka_pz
12-02-08, 10:48
E falenderoj Linkėn pėr pėrgjigjen se unė vet nuk ia kisha qėllue kurrėn e kurrės.
Bile kur e vizionova atė linkun unė mendova se asht salla e madhe e hotelit Grant nė Prishtinė e u gėzova, po s'ja paskam qellue hiē... po nejse, Parisi nuk asht qytet fshatarėsh e hiē s'po mjet merak. Hajt shkoni e meditoni e festoni ku tė doni, pse jo edhe n'Paris. A asht Kosova n'Evropė a jo ?!


Menderqofsh i nderuar ,thene te drejten une linkun as qe e paskam verejt ,po ma ka marr mendja se ku mund t`jet Jadore ne kete dite edhe ku ka qene para ketij Qyteti ......
Jo une nuk e festoj kete dite ,,,po e prej Pavarsin me mire e mandej shohim .....

Me te mira Fshatri ,nese me lejohet si thote Jadore ....

Fshatari
12-02-08, 11:09
Menderqofsh i nderuar ,thene te drejten une linkun as qe e paskam verejt ,po ma ka marr mendja se ku mund t`jet Jadore ne kete dite edhe ku ka qene para ketij Qyteti ......
Jo une nuk e festoj kete dite ,,,po e prej Pavarsin me mire e mandej shohim .....

Me te mira Fshatri ,nese me lejohet si thote Jadore ....


Po si, po si! Lejohet edhe fshatri e ēfardo tjetėr vetėm qejfin jadorit mos t'ia prishim as disponimin per festėn e 14 shkurtit!
Edhe unė kysmet n'Prishtinė do t'shkoj me 17-tin e kėtij muej. Me 14 nuk do tė festoj asgjė se s'i kam kushtet me i bo nga dy festa nė muej!

legenda
12-02-08, 12:36
....Fshatar,,,

disa kane harruar se ndalohen REKLAMAT ne Forum,ahahaaaa...


14 shkurti,hmm.....po pres....

Po si, po si! Lejohet edhe fshatri e ēfardo tjetėr vetėm qejfin jadorit mos t'ia prishim as disponimin per festėn e 14 shkurtit!
Edhe unė kysmet n'Prishtinė do t'shkoj me 17-tin e kėtij muej. Me 14 nuk do tė festoj asgjė se s'i kam kushtet me i bo nga dy festa nė muej!

BE LK
12-02-08, 12:48
....Fshatar,,,

disa kane harruar se ndalohen REKLAMAT ne Forum,ahahaaaa...


14 shkurti,hmm.....po pres....Cfar po pret ?!? Rastin per te festuar, apo .... !?

Gjumashja
12-02-08, 12:59
14 shkurtin besoj qe do flej si pellumbeshe. . . :smile:

Arkza
12-02-08, 13:01
Edhe Ky vit e shume vitet e Tjera per mua nuk Egziston 14 Shkruti si Date Kalendare po se per Ndryshe Jooo !!!!

Fshatari
12-02-08, 13:37
....Fshatar,,,

disa kane harruar se ndalohen REKLAMAT ne Forum,ahahaaaa...


14 shkurti,hmm.....po pres....E ndrrova mendjen! U pendova !
Ky postim mė pėrkujtoi ditė tė moēme, stile tė pakapshme!
Pėr tė parėn herė do ta thyej rregullin:kush mė pret do t'mė gjejė mė 14 shkurtin. SHėn Valentini ka vendos kėshtu!

LuLjaa
12-02-08, 16:30
14 Shkurti s'eshte dita jem, se hala pa dashni jam hihihii hajr ishalla :P

Murgesha
12-02-08, 23:26
Jam ka kujtohem ende ēka me ba. Meditim e di qė nuk tė baj, por do tė mundohem ta zo diku me njė qosh dashninė e tė festojmė sė bashku.... http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

vjeshta
12-02-08, 23:28
Jam ka kujtohem ende ēka me ba. Meditim e di qė nuk tė baj, por do tė mundohem ta zo diku me njė qosh dashninė e tė festojmė sė bashku.... http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Ruaju mos ja ze frymen ,se te ik ...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Elina
12-02-08, 23:30
Jam ka kujtohem ende ēka me ba. Meditim e di qė nuk tė baj, por do tė mundohem ta zo diku me njė qosh dashninė e tė festojmė sė bashku.... http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Mos qosheve se nuk ben,,,marre :biggrin: (hajgare)

Une per veti nuk po di cka te shkruaj,,,ka kohe deri me at date,,,ndashta lun hesapi dicka...:biggrin:

Murgesha
12-02-08, 23:30
Ruaju mos ja ze frymen ,se te ik ...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

O edhe nė mujt me mė ikė pėr pak kohė s`ka ku shkon, prapė te unė kthehet... http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Pupi
12-02-08, 23:30
14 Shkurti s'eshte dita jem, se hala pa dashni jam hihihii hajr ishalla :P

Me 7000 e kusur shkrime edhe hala pa dashni ?

Phiiiiih, s'kan gja puna jote. hahahaha

Murgesha
12-02-08, 23:35
Mos qosheve se nuk ben,,,marre :biggrin: (hajgare)

Une per veti nuk po di cka te shkruaj,,,ka kohe deri me at date,,,ndashta lun hesapi dicka...:biggrin:

E valla po dal diku nėpėr ledina pėr me i ikė marres hahahahahahahaah

vjeshta
12-02-08, 23:36
O edhe nė mujt me mė ikė pėr pak kohė s`ka ku shkon, prapė te unė kthehet... http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

E zoja je ti ,te cili Mulla i ke shkru ....hahahahttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Murgesha
12-02-08, 23:37
E zoja je ti ,te cili Mulla i ke shkru ....hahahahttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Bash te qeky Mulla Valentini hahahaahahahahahahah...

Guri i madh
12-02-08, 23:41
Bash te qeky Mulla Valentini hahahaahahahahahahah...jo te mulla veq hajmaliat shkruhen per ata qe ende nuk e kan gjet nafaken per shembull hoxha i vaganices kujna ja ka qkrue hajmalin per nji jav e ka gjet nafaken eshedibilah

vjeshta
12-02-08, 23:41
Bash te qeky Mulla Valentini hahahaahahahahahahah...

Une nuk e kam mrri kta ,ish kan pas deke ....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon9.gif hahhaa

e_martumja
12-02-08, 23:43
Zakonisht une marr nje buket lulash dhe me thot nuk t'kisha ble por masi po shoh te gjithe qe po blejn po me bjen ne sy edhe mu ahahahahha e mos mi ti ble ma qon kryt tan vitin ahahhaha

Murgesha
12-02-08, 23:48
Une nuk e kam mrri kta ,ish kan pas deke ....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon9.gif hahhaa

Hajt llokum shko tek naj hoxhe a prift i sotem se tė njėjtė janė, tė dy paltė e bajnė xhyben e zezė e shkruj hajmali dashnisė e e zenė kur tė duash nėpėr qoshe hahahahahahahaha

Elina
12-02-08, 23:50
Tash nuk po mundem me i ra ne fije te kush me shkru hajmalite,a te Mulla Valentini a tek Hoxha i Vaganices? :biggrin:

Edhe ju sen nuk po na msoni neve qe jemi badihavgjinje edhe naj dite :biggrin:

vjeshta
12-02-08, 23:53
Hajt llokum shko tek naj hoxhe a prift i sotem se tė njėjtė janė, tė dy paltė e bajnė xhyben e zezė e shkruj hajmali dashnisė e e zenė kur tė duash nėpėr qoshe hahahahahahahaha

Po i bjen diqysh si me zor bre !!!

vjeshta
12-02-08, 23:55
Tash nuk po mundem me i ra ne fije te kush me shkru hajmalite,a te Mulla Valentini a tek Hoxha i Vaganices? :biggrin:

Edhe ju sen nuk po na msoni neve qe jemi badihavgjinje edhe naj dite :biggrin:

Mulla Valentini ka dhan shpirt ,eh rahmetlija ,por ma mire e ke te ky i gjalli ...hhahaa

Murgesha
12-02-08, 23:56
Tash nuk po mundem me i ra ne fije te kush me shkru hajmalite,a te Mulla Valentini a tek Hoxha i Vaganices? :biggrin:

Edhe ju sen nuk po na msoni neve qe jemi badihavgjinje edhe naj dite :biggrin:

Oj Elinė i ngimi kurr s`ja din tė untit, e kqyrė bijo edhe ti ngjitja pėr fyti naj dashnie si tė mujsh e si tė dijsh se kush nuk ta jep zanatin hahahahahaahha

Murgesha
12-02-08, 23:59
Po i bjen diqysh si me zor bre !!!

Dashnia nuk pyet pėr zor e as pėr hatėr se a bamė temėn chit chat e tash na vijnė gjelatat me fshisė nė dorė hahahahahahaahahha

Elina
13-02-08, 00:02
Qe sa une tuj ju sille kesaj teme ,,,me shprese se po mesoj dicka te re ,,,po badihava po duket ...shnosh...po pres edhe naj dite :biggrin: ndashta del dikush qe me jep mesim si duhet :biggrin:

vjeshta
13-02-08, 00:05
Dashnia nuk pyet pėr zor e as pėr hatėr se a bamė temėn chit chat e tash na vijnė gjelatat me fshisė nė dorė hahahahahahaahahha

U nime ,apo ju shkruajm xhelatave ...hahahaaaa

LuLjaa
13-02-08, 00:41
Me 7000 e kusur shkrime edhe hala pa dashni ?

Phiiiiih, s'kan gja puna jote. hahahaha

Hahaha pse ēka kan lidhje postimet me dashuri o tii :biggrin:
kur nuk e ki kismet kerkan sidomos ketu hehe

Qeshtu valla hala pa dashni une , hajt se deri vitin 2008 bahet diēka ishalla :P

Luana
14-02-08, 02:22
http://i179.photobucket.com/albums/w281/amongying/More%20Icons/LoveHeartCandleValentinesDay.gif

LuLjaa
14-02-08, 02:35
http://i98.photobucket.com/albums/l267/airwopy/vd/228.gif

LaCoStA
14-02-08, 02:45
http://www.wondercliparts.com/holidays/valentines_day/graphics/valentines_day_graphics_10.gif

legenda
14-02-08, 13:10
....per JU-konsumues te netit

urime VALENTININ ,,,

/kerkime te kendshme ne GOOGLE //

http://www.google.de/logos/valentine08.gif (http://www.google.de/search?q=valentine's+day)


....se une ikaaa,,,sonte PARTY_TIME....

BE LK
14-02-08, 13:14
....per JU-konsumues te netit

urime VALENTININ ,,,

/kerkime te kendshme ne GOOGLE //

http://www.google.de/logos/valentine08.gif (http://www.google.de/search?q=valentine's+day)


....se une ikaaa,,,sonte PARTY_TIME....
Cfar eshte kjo legende, se pse e kuptoj ...?!

Virti
05-03-08, 23:35
upsss tash me ra ndermend qe paska qene kjo dite.

teutaA
13-02-09, 21:26
hmmm kriz ekonomike:smile:

Oqeani
13-02-09, 23:00
hmmm kriz ekonomike:smile:

Ne cilin xhep ? !!http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

selvija
14-02-09, 10:35
O Perhjar o ju dashurum paqi gjithmon dashuri.....si Romeo e Gjuljeta..

Guri i madh
14-02-09, 10:41
sa shpejt qenka ardh bajrami o hajr paqi edhe juve ju koft per hajr

e_martumja
14-02-09, 12:52
sa shpejt qenka ardh bajrami o hajr paqi edhe juve ju koft per hajrKy eshte bajrami i Katolikve ahahahaha

Jana
14-02-09, 13:47
Sa per mu kur ka dashni....per dit e boj shen valenin...

LuLjaa
14-02-09, 17:39
Qeshtu valla hala pa dashni une , hajt se deri vitin 2008 bahet diēka ishalla :P
evv, evvv :smile:
erdh edhe ky vit, e kurgja hiq oooo :@

LuLjaa
14-02-09, 17:39
http://i98.photobucket.com/albums/l267/airwopy/vd/238.gif

Arkza
14-02-09, 17:47
http://felicitari.alege.net/7/happy_valentine_s_day1.jpg

Per Ata / ato qe jan te Dashuruar ... Urime :)

natyra
14-02-09, 20:21
MOS HEZITONI POR FESTONI DHE MEDITONI O JU RINI SE KOHA NUK PRET..DHE AJO IK SHUM SHPEJT!!!

P.S. DHE SE MOS HARRONI SE DASHURIA I PERKET GJITHE NJERZIMIT PAVARESISHTE FEJE DHE RRACE....PRANDAJ AJO KARAKTERIZON GJITHA FETE SI DHE GJITHA MOSHAT!!!

PER TE GJITHE URIME-NATYRA

Shqiptare_ne_Turqi
14-02-09, 22:15
MOS HEZITONI POR FESTONI DHE MEDITONI O JU RINI SE KOHA NUK PRET..DHE AJO IK SHUM SHPEJT!!!

P.S. DHE SE MOS HARRONI SE DASHURIA I PERKET GJITHE NJERZIMIT PAVARESISHTE FEJE DHE RRACE....PRANDAJ AJO KARAKTERIZON GJITHA FETE SI DHE GJITHA MOSHAT!!!

PER TE GJITHE URIME-NATYRA

Natyra, as gjé pa pasur nevoj t'ju shtoj kétyre fjalve kaq té bukra,veq du t'ju bashkangjitem ... Urime ...

natyra
15-02-09, 01:12
Natyra, as gjé pa pasur nevoj t'ju shtoj kétyre fjalve kaq té bukra,veq du t'ju bashkangjitem ... Urime ...

Te falemnderit E nderuara Shqiptare_ne_Turqi te jam mirenjohese
si dhe shfryteszoi rastin nga ketu per t'uruar festen e Shen Valentinit... duke te deshiruar ditet me te mira rinore nga do ce jeni...ty dhe gjitha moshave ce festojn dhe respektojn kete dite te shenjt....:smile:

nga me respekt-Natyra


http://blog.doctissimo.fr/php/blog/ChezPollita/images/st%20valentin%20creation%20Pollita.gif

vjeshta
15-02-09, 15:37
http://i87.photobucket.com/albums/k154/Lucia955/San%20Valentino/SanValentino1.gif


Urime te gjitheve .

Qika^Me^Kule
14-02-11, 15:01
...........

Qika^Me^Kule
14-02-11, 15:18
...........


Dita e Shen Valentinit festohet ne 14 Shkurt eshte shenuar si dita e te Dashuruareve.Historia e kesaj dite eshte filluar per here te pare ne shekullin e Trete Pas Heres Tone ne Breterine Romake.Ne 15 Shkurt filluan me nje feste te quajtur<<Lupercalia>>.
Gjate kesaj feste,vajzat shkruanin emrin e tyre ne nje shkurtez dhe e vendosnin ne nje vazo.Cdo djal zgjidhte nje nga shkurtezat dhe keshtu kishte zgjedhur vajzen qe do kalonte festen.Zakonisht ciftet e festes perfundonin ne nje dashuri dhe me vone ne nje martese.
Ne ate kohe Mbreti i Romes ishte Klaudio B`.Burrat martoheshin por nuk donin te linin grat dhe familjen e tyre per te shkruar ne lufte.Keshtu qe Klaudio B` dha urdher te ndaloheshin martesat edhe fejesat.
Valentini ishte kunder!!Bashke me shokun e tij te ngushte Mario(i cili me vone u shenua si Shen Mario),ndihmuan shume cifte te martoheshin fshehurazi.Kjo gje u be e ditur nga Klaudio i cili u inatos shume me kete lajm.Klaudio kerkoji te arrestohej Valentini dhe te denohej me vdekje:e qelluan me nje shkop deri sa te vdiste dhe me pas i prene koken.
14 Shkurti praku i festes "Lupercalia" e cila Kisha Katolike e ktheu ate feste ne Festen e Shen Valentinit.
Ajo dite u kthye ne festen e te Dashureve arsyja ishte qe Shen Valentini te ndihmonte te dashuruarit.
Ne Kine "Qi Qiao Jie"
Dita e shtate te muajit te shtate sipas kalendarit te vjeter (Gushti)eshte i njohur si "Qi Qiao Jie"e cila quhet ...... dita Kinezeve e Shen Valentinit.
Sipas legjendes,7 vajzat e Perendeshes te Qiellit,nje nga keto gjate udhetimit ne Toke,u dashurua me pasion me nje bari,Niu Lang.I cili i pa duke u lare ne nje liqen ato u rrembeu rrobat dhe me e vogla Zhi Nu e cila ishte me e bukura nga te gjitha,vajti ti marri perseri rrobat.Sipas tradites ,nga qe Niu Lang e pa Zhi Nu pa rroba .... duhej ta martonte.
Pavarsisht nga menyra e cudicme te marteses se tyre ata jetuan te lumtur.Cifti u nda sepse Perendesha e Qiellit morri mbrapsh vajzen e saj,por nga qe i erdhi keq e la te taonte burrin e saj 1 here ne vit.Diten e Shtate te Muajit te Shtate.
Kjo dite u quajte"Dita e Vajzave"te cilat luteshin qe deshirat e tyre te realizoheshin.... per nje martese te shkelqyer dhe te lumtur.
Japoni
Japonezet e festojne diten e te Dashuruarve ne 14 Shkurt,por me shume eshte quajtur "Dita e puneve te Grave".Vajzat duhet te japin embelsira "sidomos cokollata"djemve qe adhurojne,por me kalimin e kohes vajzat jepnin cokollata te gjithe djemve e njohur qe kishin si shenje per te "siguruar"respketin e tyre.
Karta e Pare Dashurie
Karta e pare dashurie diten e Shen Valentinit u dergua afersisht 600 vjet me pare.Ishte nga Duka e Orleanit Karolo ne 1415,i cili i dergoji karte te Dashures se tij nga burgu.
Shakespeare
Po dashuron dike,
Lere te iki....
Ne qoftese kthehet,eshte i joti.
Ne qoftese jo,merr helm dhe vrit veten per ate.

P/s. Kjo feste nuk ju perket Muslimanve......!!

turisti
14-02-11, 16:03
Dita e Shen Valentinit festohet ne 14 Shkurt eshte shenuar si dita e te Dashuruareve.Historia e kesaj dite eshte filluar per here te pare ne shekullin e Trete Pas Heres Tone ne Breterine Romake.Ne 15 Shkurt filluan me nje feste te quajtur<<Lupercalia>>.
Gjate kesaj feste,vajzat shkruanin emrin e tyre ne nje shkurtez dhe e vendosnin ne nje vazo.Cdo djal zgjidhte nje nga shkurtezat dhe keshtu kishte zgjedhur vajzen qe do kalonte festen.Zakonisht ciftet e festes perfundonin ne nje dashuri dhe me vone ne nje martese.
Ne ate kohe Mbreti i Romes ishte Klaudio B`.Burrat martoheshin por nuk donin te linin grat dhe familjen e tyre per te shkruar ne lufte.Keshtu qe Klaudio B` dha urdher te ndaloheshin martesat edhe fejesat.
Valentini ishte kunder!!Bashke me shokun e tij te ngushte Mario(i cili me vone u shenua si Shen Mario),ndihmuan shume cifte te martoheshin fshehurazi.Kjo gje u be e ditur nga Klaudio i cili u inatos shume me kete lajm.Klaudio kerkoji te arrestohej Valentini dhe te denohej me vdekje:e qelluan me nje shkop deri sa te vdiste dhe me pas i prene koken.
14 Shkurti praku i festes "Lupercalia" e cila Kisha Katolike e ktheu ate feste ne Festen e Shen Valentinit.
Ajo dite u kthye ne festen e te Dashureve arsyja ishte qe Shen Valentini te ndihmonte te dashuruarit.
Ne Kine "Qi Qiao Jie"
Dita e shtate te muajit te shtate sipas kalendarit te vjeter (Gushti)eshte i njohur si "Qi Qiao Jie"e cila quhet ...... dita Kinezeve e Shen Valentinit.
Sipas legjendes,7 vajzat e Perendeshes te Qiellit,nje nga keto gjate udhetimit ne Toke,u dashurua me pasion me nje bari,Niu Lang.I cili i pa duke u lare ne nje liqen ato u rrembeu rrobat dhe me e vogla Zhi Nu e cila ishte me e bukura nga te gjitha,vajti ti marri perseri rrobat.Sipas tradites ,nga qe Niu Lang e pa Zhi Nu pa rroba .... duhej ta martonte.
Pavarsisht nga menyra e cudicme te marteses se tyre ata jetuan te lumtur.Cifti u nda sepse Perendesha e Qiellit morri mbrapsh vajzen e saj,por nga qe i erdhi keq e la te taonte burrin e saj 1 here ne vit.Diten e Shtate te Muajit te Shtate.
Kjo dite u quajte"Dita e Vajzave"te cilat luteshin qe deshirat e tyre te realizoheshin.... per nje martese te shkelqyer dhe te lumtur.
Japoni
Japonezet e festojne diten e te Dashuruarve ne 14 Shkurt,por me shume eshte quajtur "Dita e puneve te Grave".Vajzat duhet te japin embelsira "sidomos cokollata"djemve qe adhurojne,por me kalimin e kohes vajzat jepnin cokollata te gjithe djemve e njohur qe kishin si shenje per te "siguruar"respketin e tyre.
Karta e Pare Dashurie
Karta e pare dashurie diten e Shen Valentinit u dergua afersisht 600 vjet me pare.Ishte nga Duka e Orleanit Karolo ne 1415,i cili i dergoji karte te Dashures se tij nga burgu.
Shakespeare
Po dashuron dike,
Lere te iki....
Ne qoftese kthehet,eshte i joti.
Ne qoftese jo,merr helm dhe vrit veten per ate.P/s. Kjo feste nuk ju perket Muslimanve......!![/

Kjo fjali me kthehu ne mendimet simbas fese Islame qysh mashkulli ka obligim me e knaq gruajen ..( pershkruhet menyra e mire e jo me qene mashkulli egoist).........andej kjo ja ajo menyre e dashurise,kjo e pranon e kjo jo........eshte me se evertete se DASHURIA egziston ne ēdo fe dhe nuk eshte nbere dallim nga Zoti qe dikush te jet i shkurtuem per dashuri.........

Ēdo dashuri i perket njerzve.:smile:

Qika^Me^Kule
14-02-11, 16:38
Kjo fjali me kthehu ne mendimet simbas fese Islame qysh mashkulli ka obligim me e knaq gruajen ..( pershkruhet menyra e mire e jo me qene mashkulli egoist).........andej kjo ja ajo menyre e dashurise,kjo e pranon e kjo jo........eshte me se evertete se DASHURIA egziston ne ēdo fe dhe nuk eshte nbere dallim nga Zoti qe dikush te jet i shkurtuem per dashuri........

Ēdo dashuri i perket njerzve.:smile:

Pse..... ti gruan/bashkeshorten tane vetem per kete feste po e knaqeshe aa???

AI / Ajo... ce vertet kan nje jete te lumtur dhe cdo njeri ce ndine Dashuri shpirterora..... ne cdo koh mundesh.. te ja shprehesh apo besa e me ndoi dhurat pse jo... e jo vetem ta ruajme kete feste... per ta gezuar.. me dic.. apo me ndoi fjale....

Personalisht per mua.... asgje interesante nuk asht... kjo dite..... :wink:

Me duket une goxha do shkrum e siela ketu... per te ju tregu... atyre ce ndoshta ende se kan dite se si ka riedhe kjo... dite... dhe se si asht mbete kjo dite e shenjet... per cift/e

Nuk jam aspak kundrai fes... te mos me keq kuptoish se goxha shpetesi me ke citu...:biggrin: por....

Ma e rendesishmeja e ime... asht ce te jem e dashuruar.... der max... dhe me e rendesishmja tjeter... ta kemi nje jete te lumtur... sic e duam vet.... dhe ta gjeim nje gjuhe te perbashket... me te dashurin/loqkin tim..... :smile:


P/s. Aman mos e merni e aq afro zemres hat festone e hiq mos mendoni se cfar thon te tjeret... knaquni.... se tek e fundit asgje nuk me intereson... thjesht... asht mendimi im... dhe besoi ce kam te dret ce jam shpreh ashtu.... I Nderuari Turist-Aga :tongue:

turisti
14-02-11, 18:36
Pse..... ti gruan/bashkeshorten tane vetem per kete feste po e knaqeshe aa???

AI / Ajo... ce vertet kan nje jete te lumtur dhe cdo njeri ce ndine Dashuri shpirterora..... ne cdo koh mundesh.. te ja shprehesh apo besa e me ndoi dhurat pse jo... e jo vetem ta ruajme kete feste... per ta gezuar.. me dic.. apo me ndoi fjale....

Personalisht per mua.... asgje interesante nuk asht... kjo dite..... :wink:

Me duket une goxha do shkrum e siela ketu... per te ju tregu... atyre ce ndoshta ende se kan dite se si ka riedhe kjo... dite... dhe se si asht mbete kjo dite e shenjet... per cift/e

Nuk jam aspak kundrai fes... te mos me keq kuptoish se goxha shpetesi me ke citu...:biggrin: por....

Ma e rendesishmeja e ime... asht ce te jem e dashuruar.... der max... dhe me e rendesishmja tjeter... ta kemi nje jete te lumtur... sic e duam vet.... dhe ta gjeim nje gjuhe te perbashket... me te dashurin/loqkin tim..... :smile:


P/s. Aman mos e merni e aq afro zemres hat festone e hiq mos mendoni se cfar thon te tjeret... knaquni.... se tek e fundit asgje nuk me intereson... thjesht... asht mendimi im... dhe besoi ce kam te dret ce jam shpreh ashtu.... I Nderuari Turist-Aga :tongue:

O sjam ka i marre afer zemres jo,po u dasht me :biggrin: shpejtesi me te citue se kalon pastaj kjo dite :biggrin:,a ban vaki dhe shkrimin e terhek nga shtypesghkronja...............:biggrin:,hahahahaha hahahahahahahahahahahahahahaha.

Per kete dite te dashuruarve gjithmone jame i pire ashtu qe e veshtroj dashurine nga vet thellesia e vet,hahahahahahahahahahahahahahahahahaha.

p.s.

te gjithat fet dhe sektet kan ndryshime dhe dallimet............por te gjithe besimntaret e tyre lahen me -dush-................

Qika^Me^Kule
14-02-11, 18:44
O sjam ka i marre afer zemres jo,po u dasht me :biggrin: shpejtesi me te citue se kalon pastaj kjo dite :biggrin:,a ban vaki dhe shkrimin e terhek nga shtypesghkronja...............:biggrin:,hahahahaha hahahahahahahahahahahahahahaha.

Per kete dite te dashuruarve gjithmone jame i pire ashtu qe e veshtroj dashurine nga vet thellesia e vet,hahahahahahahahahahahahahahahahahaha.

p.s.

te gjithat fet dhe sektet kan ndryshime dhe dallimet............por te gjithe besimntaret e tyre lahen me -dush-................

Aaghaghaghaghaghaghaghaghaghagh E ty All-llahu te shperblefte me te mira e veta......

Po po lahen me dusch..... po disa jan ce nuk lahen hiq.... :eek::biggrin: disa me uji te pusit e disa disa me uji te ....... :biggrin: :tongue:

Nejse......!!

T'pershendet Qika^Me^Kule

turisti
14-02-11, 19:13
Aaghaghaghaghaghaghaghaghaghagh E ty All-llahu te shperblefte me te mira e veta......

Po po lahen me dusch..... po disa jan ce nuk lahen hiq.... :eek::biggrin: disa me uji te pusit e disa disa me uji te ....... :biggrin: :tongue:

Nejse......!!

T'pershendet Qika^Me^Kule

O kur i pash ketu ne Holoande nje reportazhe qe kan shkue Holandez ne do fise te Afrikes dhe atje i lajshin syte ne mengjes me :biggrin: urinen e lopve :biggrin:,hahahahahahahahahahahahahahahahah.

Eeeeeeeeeeee:biggrin:,hahahahahahahahahahahahahaha hahaha..

Nga Afrika dhe une te pershendes.

Guri i madh
14-02-11, 19:52
sot qysh thot kupa i tu kosoves nuk duhet me urrejt veq fjal miradie me fol

Peja-Boy
14-02-11, 20:11
sot qysh thot kupa i tu kosoves nuk duhet me urrejt veq fjal miradie me fol

Edhe qysh thot Kina ... Ne Kine "Qi Qiao Jie" hahahahahahhahaha

emine
14-02-11, 20:58
ME shen Pisanin kurr si kam pas punte mire:biggrin:

emine
14-02-11, 21:01
Edhe qysh thot Kina ... Ne Kine "Qi Qiao Jie" hahahahahahhahahaI lumte Kines e festojka ma se miri:biggrin:

turisti
14-02-11, 22:08
I lumte Kines e festojka ma se miri:biggrin:

Po pra,shkaku i Shen Valemntinit jane kaq shume..................:biggrin:,hahahahahahahahah ahaahahaha.

Kaqanikasja
15-02-11, 13:09
Nuk eshte e jona kjo dite...

Hajra
15-02-11, 17:49
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Peja-Boy http://www.dardania.de/vb/upload/images/buttons/viewpost.gif (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=2022505#post2022505)
Edhe qysh thot Kina ... Ne Kine "Qi Qiao Jie" hahahahahahhahaha

I lumte Kines e festojka ma se miri:biggrin:

qy ti na per dit e kemi kete dite e kina ni here ne vit e minushit apllauzi sa larg ju nijka, gjelozja hahahahahahahahaha....

Peja-Boy
15-02-11, 18:23
Nuk eshte e jona kjo dite...


A po te vjen Inat se sje e dashurume a ???Valla une me pa pas dashni pa e festu se kisha lon !!

emine
15-02-11, 19:08
Po pra,shkaku i Shen Valemntinit jane kaq shume..................:biggrin:,hahahahahahahahah ahaahahaha.
Po valla po knaqshin Kinezkat

turisti
15-02-11, 19:34
Po valla po knaqshin Kinezkat


Po,po :biggrin: rrnofshin fėrfėrat :biggrin: ............................,hahahahahahahahahahah a.

Kaqanikasja
15-02-11, 19:37
A po te vjen Inat se sje e dashurume a ???Valla une me pa pas dashni pa e festu se kisha lon !!


hahahah me pas pas inati pse sjam e dashurume se kisha tregu kete haptaz po ka kohe , e ti kujt po i flet kur edhe ti spaske pas dashni me festu aaahhaahah

Peja-Boy
15-02-11, 19:47
hahahah me pas pas inati pse sjam e dashurume se kisha tregu kete haptaz po ka kohe , e ti kujt po i flet kur edhe ti spaske pas dashni me festu aaahhaahah

Paj une skom pas por spo em vjen Inati , e po shpresoj mos vitin tjeter po lun najsend nga ana jote :p

Kaqanikasja
16-02-11, 13:49
Paj une skom pas por spo em vjen Inati , e po shpresoj mos vitin tjeter po lun najsend nga ana jote :p

A pse nga ana imeeeee spo te kuptoj

Zero Cool
30-01-12, 16:41
SHĖN VALENTINI - DITA E TĖ DASHURUARVE


Dashuria merr trajtėn e secilės zemėr...

Si ēdo festė tjetėr, pėrmes sė cilės manifestohen ndjesi gėzimi: buzėqeshje, pėrshėndetje, pėrqafime, dhurata e urime me mesazhe nga mė tė ndryshmet, edhe 14 shkurti - "Dita e tė dashuruarve" apo "Shėn Valentini", frymon po nė kėtė madhėshti ndjesish. Ndoshta mė tė veēantė e bėnė kėtė ditė emocioni mė i fuqishėm qė mund ta pėrjetoj njeriu, ndjenja mė e thellė, mė e zjarrtė dhe mė e pastėr, ēelėsi universal, ēelėsi magjik pėr tė gjitha dyert e jetės njerėzore qė quhet - DASHURI.

Tė gjithė e dimė se jeta pa dashuri ėshtė e mjerė. "Aty ku mungon dashuria, lėshon rrėnjė mjerimi" - thotė njė urti. Jeta pa dashuri i pėrngjanė konturave tė njė strukture boshe. Dashuria e pėrmbush atė, i jep formė, elasticitet, ngjyra tė gėzuara, shkėlqim tė artė... frymėn hyjnore. Dashuria pra, i jep kuptim jetės, ngjall shpresat, nxit motivin, ndez nė botėn tonė tė brendshme impulsin e pashuar tė energjisė, energji e cila depėrton deri nė poret mė tė imta tė qenies sonė, duke na rrėmbyer trupin dhe shpirtin... me njė fjalė: dashuria ėshtė perlė e lumturisė! Dhe nė kėtė kontekst, nuk mund tė shkruhet pėr dashurinė e tė mos pėrmendet edhe i shenjti, Shėn Valentini, i cili njihet nė tėrė rruzullin tokėsor si “pajtor i tė dashuruarve” ose “mbrojtės i dashurisė”. Edhe pse u ndoq, u persekutua, u burgos e nė fund ju pre edhe koka, ai pėr asnjė ēast nuk u pendua, nuk u pėrul, nuk u ndal sė predikuari dashurinė e cila duhet tė bėjė folenė nė zemrėn e gjithsecilit.

14 shkurti i vitit 270, dita kur u ekzekutua Shėn Valentini, u rikthye nė ditė pėrkujtimi pėr tė, duke mos u zbehur shekuj me radhė dhe duke u festuar deri nė ditėt tona si “Dita e Shėn Valentinit” apo “Dita e tė dashuruarve”.

Pse bash “Dita e Shėn Valentinit” apo “Dita e tė dashuruarve”?

Pavarėsisht se kjo festė shpeshherė lakohet nė konotacion religjioz, disa duke e pėrvetėsuar, tė tjerė duke e gjykuar, mesazhi i saj, megjithatė, mbetet hyjnorė. Dashuria nuk ka pėrkufizime! Ajo nuk ėshtė produkt e as pronė e asnjė komuniteti fetar - ajo nuk mund tė pėrvetėsohet... dashuria ėshtė ndjenjė - NDJENJĖ HYJNORE andaj i takon secilės qenie qė frymon nė kėtė hapėsirė tė lirė tė universit tė pafund.

Shumė legjenda qarkullojnė pėr kėtė ditė. Disa nga elemente e kėtyre legjendave qė kanė udhėtuar ndėr shekuj deri nė ditėt tona, kuptohet, se kanė pėsuar ndryshime me kalimin e kohės, qė shpesh krijojnė edhe konfuzione. Mendohet se kjo festė ka rrėnjė pagane. Ka filluar tė kremtohet nga romakėt e lashtė, kur ata akoma nuk ishin tė krishterė. Dita e dashurisė konsiderohej prej tyre si ditė e veēantė dhe festohej nė mėnyrė madhėshtore. Dashuria tek romakėt pagan ishte e drejtuar, me nderimet dhe respektin mė tė lartė, pėr zotin e tyre. Gjithashtu, sipas kalendarit romak, muaji shkurt konsiderohej si arritja e pranverės ose stina e rilindjes, dhe nė kėtė muaj, e nė veēanti kah mesi i tij, fillonin festimin me ceremoni tė ndryshme, nė mesin e tė cilave bėnin pjesė edhe ritet e kėrkimit tė fatit mes tė rinjve pėrmes formave tė lloj-llojshme, ose thėnė ndryshe, pėrmes "lotarive" tė dashurisė, nga ku edhe krijoheshin bashkime, fejesa tė cilat pėrfundon me martesė.

Me kalimin e kohės, kjo festė pėsoi ndryshime dhe u emėrtua si festa e "Shėn Valentinit" ose "Dita e tė dashuruarve", bazuar nė legjendėn e mėposhtme. Megjithėse edhe kjo ėshtė kontestuese, pasi janė disa versione nė qarkullim ku pėrfolėn disa persona me kėtė emėr (3 sipas Enciklopedisė Katolike, me tė njėjtin emėr, tė tre martirė tė cilėt u ekzekutuan po nė tė njėjtėn ditė - me 14 shkurt 269…!), unė e pėrzgjodha kėtė tregim si versionin mė tė besueshėm pėr kėtė ditė:

Mendohet se Shėn Valentini lindi kah fundi i shekullit tė 2-tė dhe ishte peshkop nė Interamna (sot: Terni) tė Italisė, deri mė 14 shkurt tė vitit 269, kur edhe u ekzekutua nga perandori Claudius II (Marcus Aurelius Claudius). Thuhej se ai kishte njė kopsht shumė tė bukur pėr tė cilin pėrkujdesej me plot pasion. Ai nuk i pengonte kurrė fėmijėt e rrethit qė tė loznin brenda tij, bile, herė pas here, dilte nė dritare pėr t’i soditur ata dhe pėr ta ndjerė sadopak gėzimin dhe harenė e tyre fėmijėrore. Para se tė binte muzgu, ai zbriste nė kopsht dhe tė gjithė fėmijėve qė loznin aty, ua dhuronte nga njė lule me kėshillėn qė t’ia dėrgonin prindėrve si shenjė respekti e dashurie qė kishin pėr ta. Mendohet se kėtu e ka burimin edhe shkėmbimi i dhuratave tė vogla, tė cilat edhe sot u jepen personave tė dashur, sidomos nėnave.

Derisa Shėn Valentini po pėrkujdesej pėr kopshtin e tij, i dėgjon dy tė rinj, tė fejuar, teksa po ziheshin mes veti. Ai u del pėrpara me njė trėndafil tė kuq nė dorė dhe me njė pamje tė qetė e rrezatuese, ia dhuron tė rinjve atė, duke kėrkuar nga ata qė ta shtrėngojnė qė tė dy bishtin e tij, dhe me kėtė i shpalli ata si persona tė martuar. Ky veprim i Shėn Valentinit, si me shkop magjik, ktheu paqen mes kėtyre dy tė fejuarve dhe forcoi dashurinė mes tyre. Fjala u pėrhap shpejtė dhe njerėzit filluan tė vinin tek Shėn Valentini pėr ta bekuar martesėn tyre. Meqė nė atė kohė, perandori Claudius II, kishte ndaluar me urdhėresė fejesat dhe martesat, shkaku i luftėrave, Shėn Vlentini burgoset dhe dėnohet me vdekje.

Supozohet se kjo ėshtė edhe arsyeja qė nė festėn e Shėn Valentinit ndihet ēdo kund aroma e kėndshme e trėndafilave si simbol i dashurisė ndėrmjet tė fejuarve, burrit e gruas, dashurisė ndaj njerėzimit, dashurisė ndaj Zotit.

Derisa Shėn Valentini qėndronte nė burg mendjen e kishte tek fėmijėt dhe dashnorėt e rinj. Ai iu lut Zotit me njė kėrkesė, dhe Zoti ia plotėsoi atė - ia dėrgoi dy pėllumba. Dy pėllumbat u bėnė bartėsit e mesazheve tė dashurisė. Nė qafėn e njėrit pėllumbat ishte lidhur edhe njė ēelės. Ishte ēelėsi i “kopshtit tė dashurisė”.

Me kalimin e shekujve, zemra, trėndafilat e kuq dhe pėllumbat u kthyen nė simbol mė tė preferuara pėr ta shprehur ndjenjėn e dashurisė. Edhe sot e kėsaj dite, zemra, trėndafili i kuq dhe pėllumbi paraqesin simbolikėn mė sublime, jo vetėm pėr dashurin romantike, por edhe pėr mbarė dashurinė njerėzore.

Festėn e Shėn Vlanetinit nuk duhet kuptuar vetėm si festėn e tė rinjve, festėn e tė fejuarave, por si mrekullinė e quajtur DASHURI. Dashuria nuk ėshtė e limituar, nuk ka pėrkufizime, nuk njeh moshė... nuk njeh status... Dashuria ėshtė dhurata mė fisnike e Perėndisė nė tė cilėn gjendet paqja hyjnore, andaj nuk duhet veēuar nė kėtė festė edhe zemrat e vetmuara. Nė kėtė kontekst dua ta pėrmend shkrimtaren dhe regjisoren e madhe franceze, Marguerite Duras qė shkruante: "Unė jam gjithmonė e dashuruar nė njė ide, nė njė frymėzim, nė njė mundėsi..." Ēdo formė e dashurisė ėshtė pjesė e pandarė e procesit jetėsor dhe ushqim mė se i domosdoshėm pėr shpirtin njerėzor. Nuk ėshtė e rėndėsishme se ēfarė dashurie kultivojmė, e rėndėsishme ėshtė prania e elementit tė saj me tė gjithė fuqinė dominuese qė nuk ėshtė kurrė e tepėrt pėr qenien hyjnore. Shumė bukur e ilustron kėtė D. Demaku pėrmes njė aforizmi ku thotė: Nė botė mund tė ketė tepėr urrejtje, tepėr vuajtje, tepėr mjerim, por kurrė nuk do tė ketė tepėr dashuri. Dhe vėrtet, kjo botė e stėrmbushur me urrejtje, vuajte e mjerim, ka nevojė pėr shumė mė shumė dashuri.

Prandaj, festimi i 14 shkurtit - "Ditės sė tė dashuruarve", pėrmes njė dhuratė simbolike, qoftė edhe pėrmes njė puthjeje tė vetme, le t'i sjell zemrave dhe shpirtrave tė tė gjithė qenieve njerėzore pakė ngrohtėsi, pakė butėsi, pak bukuri, pak siguri... dhe shumė, shumė dashuri, duke i lėnė anash, ose harruar, bile pėr pak orė, ngarkesat e pėrditshmėrisė pėrplot me strese, ndjenjėn e shėmtuar tė zemėrimit, mėrisė, zilisė, xhelozisė...

"Dashuria ėshtė si ajri i pastėr, sa herė merr frymė njeriu, e freskon trupin e vet".

Zero Cool
01-02-12, 16:57
Sa mirė do tė ishte ta krijojmė njė Ligj tė Buzėqeshjes nė jetė! Njė ligj me tepėr se sa i mirė! Do tė harkoheshin shumė ura mirėsie, dashurie, bukurie... e nėn kėto do tė rridhte pastėrtia, dashuria, ngrohtėsia shpirtėrore... dhe do e mbante gjallė dhe respektonte vetėdija e mirė njerėzore.
Mbėshtetu nė BUZĖQESHJE!... Njė nevojė e imja, por, jo vetėm e imja, besoj e secilės qenie njerėzore nė kėtė univers. Buzėqeshja! Sa herė qė e dhurojmė dhe e marrim provon shumė dallgė ngrohtėsie, dashamirėsie, e pastaj neve na mbetet qė shpirtin tonė ta pėrkundim nė kėto dallgė jete edhe pse jetėshkurtra por, tepėr, tepėr tė kėndshme. Gjithēka kur vishet me kėtė ndjenjė tė bukur krijon tėrėsinė e shijeve me plot ėmbėlsi mjalti...

Nė shumė momente jete, edhe pse ndoshta nė mėnyrė jo shumė shprehėse provohemi nga dy impulse tė kundėrta brendapėrbrenda nesh nė vazhdimėsi: Nė njėrėn anė, njė ēiltėrsi e thellė, me e thellė se sa vet ēiltėrsia, e nė anėn tjetėr, prirja tjetėr pėr ta fshehė nga tė tjerėt atė gjendjen tonė tė vėrtetė shpirtėrore qė e pėrjetojmė nė shumė situata jete dhe atė me njė buzėqeshje... shpesh kėto i bėjmė pėr tė mos e parė njė lot tė rrjedhė, pėr tė mos e dėgjuar njė thyerje... pėr tė mos e ndjerė njė dhembje pa zhurmė!!! Sa herė qė nė jetė gjėrave ju falim pak mė shumė besim, kur i trajtojmė me mė shumė kujdes njerėzor, kur i dhurojmė mė shumė kuptim se sa kohė, atėherė formėsohen ylbere ndjesish nga mė tė kėndshmet pėr t’u nisur me vrap drejt mė tė bukurės, mė thelbėsores sė gjėrave, drejt mė tė mistershmes, drejt mė tė pashpjegueshmes!...

VULLNETI... po pra - vullneti, ai na mban tė gjallė nė kėtė jetė! Ai bashkėpunon me SHPRESĖN! I japin puls jete veprimeve tona, e thellojnė gjakftohtėsinė nė momente tensioni, i japin fuqi vendosmėrisė, kėmbėnguljes sonė pėr ta sfiduar jetėn edhe atėherė kur pengohen dhe nuk pėrkrahen ndjesitė tona... Kėtu pra, nė vullnetin e mirė qėndron MADHĖSHTIA, qėndron QETĖSIA, qėndron DASHURIA... Nė vullnetin pėr tė admiruar, adhuruar, simpatizuar, dashuruar, dhuruar, gėzuar, lumturuar njerėzit qė na rrethojnė, atėherė, vėrtetė jeta do ta kishte emrin BUZĖQESHJE! Nė vullnetin tonė tė mirė qė tė dhurojmė dritė ma tė ndritur se sa drita!!!...

...Me kėtė letėr tė pashkruar por, tė lexuar nga unė nė mendje, po vazhdoja tė ecė rrugėve tė qytetit tim i vetmuar. I vetmuar nė ato orė tė mbrėmjes. Iku edhe njė ditė! S’po mė lente rehat mendimi: jam lodhur!... Ashtu edhe ndjehesha pastaj - i lodhur! ”Ne jemi rezultat i asaj qė mendojmė!” Ashtu e kam lexuar diku nė literaturėn inspirative dhe ėshtė shumė e vėrtetė kjo. Derisa ecja rrugėve tė ndriēuara, nė njė moment gjithēka pėrreth u shkri nė terr tė plotė... ikėn dritat! I gjithė qyteti im u pllakos nga muri i heshtjes. Ishte kjo tashmė rutinė e krijuar qė sa vite me radhė... por, unė po vazhdoja tė ecja dhe nuk po vėreja asgjė. Nė fakt nuk kisha vėrejtur asgjė pėrreth edhe kur hedhja hapat nėn ndriēimin e dritave nė rrugėn e kaluar qė sa vite! Gjithēka mė parakalonte pa e vėrejtur... Unė nuk isha aty nė atė kohė - po mungoja nė ato momente! Isha i harruar duke rikaluar nėpėr copėzat e kėsaj dite qė iku nė pakthim: Ēka i dhurova kėsaj dite qė iku? Punė, pėrkushtim, seriozitet, respekt, pakėz ankth, shqetėsim! Tė gjitha kėto! Po, ēka ndodhi me buzėqeshjen time?!!!... Ēka?

Buzėqesha! I dhashė kėtij momenti njė buzėqeshje. E shkriva kėtė moment nė buzėqeshje. I dhashė emėr! Buzėqesha nė kėtė moment vrapi jete. Pse mos ta kem si pushimore buzėqeshjen? U ndala tė paktėn pėr njė moment nga ky vrap. Po si jam harruar nė kėtė vrapim?! Si, dhe pse nxitoj kėshtu dhe nė kėtė mėnyrė?! Ēdo ngjitje sjell ankth, shqetėsim, stres... Atėherė, pse i zgjedhim kėto ngjitje shkallėsh, kur e dimė se atje lart gjejmė re ankthi tė pėrziera me dromca e grimca stresi, e pastaj do thellohet ftohja e ngjyrave... rriten distancat... PSE? PSE? Apo ndoshta na tėrheq gjithėherė ajo e paarritura?! Gjithėherė dėshirojmė ta prekim tė paprekurėn, tė arrijmė tė paarriturėn... Gjithherė jemi nė kėrkim tė diēkaje, e asnjėherė tė kėnaqur me atė momentalen! E po, kjo ėshtė natyra njerėzore, apo qėllimi i vet jetės ėshtė qė tė kesh qellim! Gjithherė jemi kėrkues!... sepse realizimi shpesh sjellė edhe ndjenjėn e ngopjes, e kjo ndjenjė sjellė monotoni pastaj, andaj luftojmė, nxitojmė, vrapojmė tė merremi me diē tjetėr, tė kėrkojmė e tė harrohemi nė atė kėrkim. HARROJMĖ se numėrimi drejt perėndimit ka filluar qė nga frymėmarrja e parė! Harrojmė se njė ditė ne vet do tė jemi tė harruar nga vet harresa...

E di! E di se kam munguar edhe unė njė kohė tė gjatė! Kam qenė i pranishme diku tjetėr me gjithė qenien time. Aty kam vėrejt ēdo detal! Aty nė atė kohė kam qenė plotėsisht... i plotė, i koncentruar, i pėrkushtuar! Duke u munduar ta zgjidhė tė ngatėrruarėn, ta vendos tė pavendosurėn, ta zgjidhė tė pazgjidhurėn, ta zvogėloj tė akumuluarėn. Por, mė duhet tė tė them se edhe po vazhdoj tė jem ende aty i pranishėm. Atėherė, sigurisht se duhet tė mungoj diku!

Po SOT ku jam?! Prapė filluan “ llogaritjet”... prapė, mendimet s’mė lėnė rehat!
Jam para njė realiteti qė s’e kisha pikturuar asnjėherė mė ngjyrat e ėndrrave tė mia. Jam para asaj qė tė tjerėt e dėshiruan, e larg asaj qė unė e dėshirova. Mirėpo, njė duhet ta di dhe e di: se NUK GUXOJ asnjėherė tė humbas e tė harrohem nėpėr kėtė vorbull jete, nėpėr tė cilėn po kaloj, por duhet tė vazhdoj, tė ngritėm mbi tė, t’i bart kudo qė shkoj ngjyrat ma tė gėzuara tė jetės e tė shkoj nė pikėtakimin tim me vijat, fjalėn e bukur, ngjyrat, frymėzimin artistik... tė mos e lė imagjinatėn nė letargji. Pikėrisht aty ėshtė buzėqeshja ime, aty ėshtė frymėmarrja ime, aty takohem me hėnėn, yllin, diellin, lulen, ujėvarėn, ylberin, nektarin.... me shkėlqimin e jetės sime!...

E po ēdo njeri nė kėtė vrap jete lidhet pėr diēka! Ēdo lidhje kėrkon energji apo?... Por, pėr gjithė kėtė energji, akumulim energjie, rigjenerim energjie... duhet mė shumė kuptim, mė shumė pėrkushtim, e jo mė shumė kohė!

Kjo tingėllon sikur njė zgjedhje. A zgjidhen gjėrat me vet veprimin e zgjedhjes?! A e kam zgjedhur unė se, ku duhet tė mungoj, e ku duhet tė jem i pranishėm? Atėherė, kjo tingėllon si: Tė zgjedhėsh, ėshtė moszgjidhje njėkohėsisht!!! Por, a mund tė jem edhe KĖTU edhe ATJE nė tė njėjtėn kohė?! Prishet tėrėsia ...apo? Por, unė nė fakt e kam bėrė zgjedhjen. E kam bėrė njė kompromis: Atje veprojė me mendje, arsye... e kėtu veproj me ndjenja!...

Oh, Zoti im, Ti qė me dashurinė tėnde e mbush shpirtin tim, sa shumė kam nevojė pėr pak pushim, pėr pak paqe, pėr pak heshtje! Shumė ma shumė se sa shumė!

Nė kėto momente vrapimi jete, nuk dua tė dėgjoj as edhe njė tingull zhurme!. Dua tė heshtė nė heshtjen time, dua tė jem vet paqja nė paqen time, dua tė prehem nė pamendim, dua tė nxitoj pėr tė pushuar, dua tė buzėqeshė nė qeshjen e zemrėn sime!

U takuam me buzėqeshje, e po ndahemi prapė me buzėqeshje.
O njerėz tė mirė, mos harroni : MBĖSHTETUNI NĖ BUZĖQESHJE.
Ju lutem!

YanYan
13-02-12, 14:54
A nuk e keni marr vesht se eshte kancelu Shen Valentini kete vit?
14-02-12=0
:tongue:

Pa shaka tani, mu me duket feste komerciale. Kush duhet, ka "Shen Valentin" cdo dite!

Albonita
13-02-12, 15:26
Ohh sa menzi po pres ket dite..vec kuj kam mi dal perpara bre , ani ter viti dashuri kam me shkua:biggrin: edhe kam pse ta festoi , ehe:tongue:

Zero Cool
13-02-12, 20:44
Edhe fb po rren tybe (nashta, nshata veq s`besoj) :rolleyes:

Zana_ch
13-02-12, 20:46
Edhe fb po rren tybe (nashta, nshata veq s`besoj) :rolleyes:menova mos eshte far 5 liresh more .......hehehehehe


lumi ajo per dhuraten koka e bukur

emine
13-02-12, 20:55
ihaaa pse mi keni shly postimet:rolleyes:

LaDy_Diaspora
14-02-12, 11:10
Katėrmbėdhjetė shkurti shėnon ditėn zyrtare tė dashurisė. Legjenda e ditės sė romancės i ka rrėnjėt nė legjenda tė ndryshme qė kanė mbijetuar nė epoka. Por sot kjo festė nuk do tė kishte kuptim pa dhuratat dhe mesazhet e dashurisė. Rastet pėr dhurata janė pa fund gjatė gjithė vitit, prandaj kjo ditė kėrkon njė tė veēantė, tė pamenduar nga askush mė parė.

http://www.myspaceanimations.com/images/happyvalentinesday_150.gif

Urime Shen Valentini tė gjithė tė dashuruarve! Paqit dashuri, respekt, mirėkuptim dhe lumturi gjatė gjithė jetės!

Diana007
14-02-12, 11:14
Une cdo dite e kam Shen Valentin ,,, andja nuk me duket edhe aq intersant :tongue:

Zero Cool
14-02-12, 11:15
14-2-12 = 0 (s`ka shėn Valentin)


"He loves me, he loves me not"

"She loves me, she loves me not"http://3.bp.blogspot.com/-cYSP-9ngIZg/TVmrVYwu8iI/AAAAAAAAAZQ/Dmm60EFL1wM/s1600/happy-valentines.jpg

Murgesha
14-02-12, 15:36
Paska vdek dashnia per ket vit :tongue:

Kujtoj vitet tjera, sa e sa urimet baheshin ne ket dit e sot krejt e shukatur ha,hahahaahahahaha

Antika
14-02-12, 15:39
Paska vdek dashnia per ket vit :tongue:

Kujtoj vitet tjera, sa e sa urimet baheshin ne ket dit e sot krejt e shukatur ha,hahahaahahahaha

More le tevdes dashnia, e rrofshin te dashuruarit se me tute ! :D

Murgesha
14-02-12, 15:40
More le tevdes dashnia, e rrofshin te dashuruarit se me tute ! :D

Mos u tut Antika, te dashuruarit gjall jan a dashnia koka fut shta pash ne dhe :biggrin:

lovely
14-02-12, 15:44
Mos u gutni oj gra, dashnija o kan n pune:biggrin:

Dikush tha, Dashurija nuk osht veq per ciftat, po per te gjithe qe dashurojne ;)

Urime kjo dite iu kofte, i madh e i vogel, e dashuroni sa t muni, qka t muni, se dashnise kush sherrin nuk ia ka pa deri dje:biggrin: Per sot nuk iu garantoj hahahahaha

Murgesha
14-02-12, 15:50
Mos u gutni oj gra, dashnija o kan n pune:biggrin:

Dikush tha, Dashurija nuk osht veq per ciftat, po per te gjithe qe dashurojne ;)

Urime kjo dite iu kofte, i madh e i vogel, e dashuroni sa t muni, qka t muni, se dashnise kush sherrin nuk ia ka pa deri dje:biggrin: Per sot nuk iu garantoj hahahahaha

Hiq mos na e uro sot, mundesh neser ha,hahaahahahahahahahaha

p.s Krejt Maki e Alimja i kan fajet qe spo e festojna ket dit :biggrin:

Virti
14-02-12, 16:27
atyre qe e festojne dhe atyre qe kane arsye, per hajr! :cool:

romansa
14-02-12, 16:37
http://2.bp.blogspot.com/_Q4PujQ40gRs/S282IehPOII/AAAAAAAAAdY/L_XiiV6myBo/s400/14shkurt.jpg

Zana_ch
14-02-12, 17:16
Dita e tė Dashuruarve, 14 shkurti, festohet nė shumė vende tė botės si festė e tė dashuruarve dhe festė e miqėsisė. Atė ditė ēiftet shkėmbejnė porosi dashurie, por edhe lule tė kuqe si simbol i pasionit.
Shėn Valentini njė kohė tė gjatė ėshtė vlerėsuar si dita e tė pamartuarve dhe beqarėve, e jo festė e bashkėshortėve. Atė ditė vajzat janė fshehur nėpėr fshat dhe kanė pritur nga tė rinjtė e fshatit pėr t’i gjetur ato, ndėrsa qiftet e krijuara pas asaj loje duhej tė martoheshin pa u mbushur njė vit.:tongue:

VPcRq2nZrto&feature=related.


urime urime per te gjith...........

halla e madhe
14-02-12, 17:25
Mos u gutni oj gra, dashnija o kan n pune:biggrin:

Dikush tha, Dashurija nuk osht veq per ciftat, po per te gjithe qe dashurojne ;)

Urime kjo dite iu kofte, i madh e i vogel, e dashuroni sa t muni, qka t muni, se dashnise kush sherrin nuk ia ka pa deri dje:biggrin: Per sot nuk iu garantoj hahahahaha


..o flm llovice, edhe ty perhajr te kofte!

ps:une prej nesrit du me ja nise:biggrin:

Zero Cool
14-02-12, 17:31
Njė ditė prifti Valentin dėgjoi pėrtej gardhit tė kopshtit tė tij njė ēift tė fejuarish qė po ziheshin. Kėputi njė trėndafil, doli nė kopsht dhe u afrua drejt tyre. Iu zgjati trėndafilin duke iu thėnė fjalė prekėse. Kaq mjaftoi qė dy tė rinjtė e dashuruar t’i jepnin fund grindjes dhe pėr mė tepėr nėn sugjerimet e priftit Valentin ata shtrėnguan kėrcellin e trėndafilit dhe u lutėn pėr dashuri tė pėrjetshme. Pas pak kohėsh dy tė rinjtė u kthyen tek Valentini nė datėn 14, pėr tė marrė bekimin e martesės. Kėshtu, data 14 e ēdo muaji u bė dita e dedikuar bekimeve tė dashurisė, por u cilėsua nė muajin shkurt, sepse nė atė ditė tė vitit 273 prifti u martirizua. Pėr kėtė arsye 14 shkurti nė tė gjithė botėn u celebrua me emrin Shėn Valentin, shenjti i dashurisė.


Dashuria mes dhėndrrit dhe nuses

1.Puthmė me puthjet e gojės sate, se puthjet e tua janė mė tė mira se vera.
2. Aromat e tua janė balsam erėmirė, mir i derdhur ėshtė emri yt, prandaj
vashat tė duan.
3. Rrėmbemė, merrmė me vete! Haj tė ikim! - Mbreti mė ēoi nė kėmishėt e
veta: do tė zbavitemi dhe do tė gėzohemi me ty. Do tė ta madhnojmė
dashurinė mė shumė se verėn. Kush tė dashuron, me tė drejtė tė dashuron!
4. E zezė jam, moj vasha tė Jerusalemit, por e bukur, si strehojat e Kedarit, si
ēadrat e Solomonit.
5. Mos mė shihni qė jam zeshkane sepse vetė dielli mė ka nxirė. Bijtė e
mėmės sime u mllefosėn, mė dėrguan t’u ruaj vreshtėt, por vreshtėn time nuk
e kam ruajtur!
6. Por, thuamė, i dashuri im, ku i kullot delet? Ku pushon nė mesditė? Pėrse,
vallė, tė hallakatem nėpėr kopetė e shokėve tė tu?
7. Nė s’e di ku, ti, moj mė e bukura ndėr femra, atėhere mos iu ndaj gjurmėve
tė deleve, kulloti qėngjat pranė kasolleve, kecat pranė barinjve.
8. Si njė hamėshor i mbrehur nė qerren e Faraonit, tė dukem unė, e dashura
ime!
9. Tė bukura t’i shoh faqet e tua, tė vendosura midis vathėve dhe qafės sate tė
zbukuruar nga sėrė margaritarėsh.
10. Do tė farkėtojmė pėr ty varse tė arta, me pikėza e thellina tė argjendta.
11. Sa kohė mbreti ndenji nė sofėr, parfumi im derdhi aromė.
12. Valle prej mirti ėshtė i dashuri im, qė fshihet mes gjinjve tė mi.
13. I dashuri im ėshtė njė veshul dėllinje, prej Engedi, vjelė nga vreshtėt.
14. Sa e hijshme je ti, e dashura ime! Sa e bukur je! Sy pėllumbeshe janė sytė
e tu.
15. Sa i hijshėm je, i dashuri im! Dhe sa kanakar je! Lėndinėn me bar tė
gjelbėr e kemi shtruar.
16. Kedrat i kemi ēati tė strehėzės, bujtės kemi qiparisėt.

Zero Cool
14-02-12, 17:32
Dhėndrri lavdėron bukurinė e nuses

1. Unė jam zambaku i fushės, jam zambaku i luginave.
2. Siē ėshtė zambaku mes gjembash, ashtu ėshtė e dashura ime midis
vashave.
3. Siē ėshtė pema e mollės midis drufrutorėve, ashtu ėshtė i dashuri im midis
djelmoshave. Mė pėlqen tė rri nėn hijen e drurit tė mollės, i ėmbėl ėshtė fruti
i tij nė gojėn time!
4. Ai mė shpuri nė shtėpi nė gosti lart dhe dashuria ishte flamur.
5. Forcomėni me verė, me mollė freskomėni, se jam e sėmurė nga dashuria.
6. E majta e tij ėshtė nėn kokėn time, me tė djathtėn mė ka rrokur.
7. Ju ve nė betim, vasha tė Jerusalemit, pėr gazelat e fushės, mos ma zgjoni tė
dashurėn time, derisa tė mos dėshirojė vetė!
8. Dėgjo zėrin e tė dashurit! Ja ku po vjen, duke kėrcyer mbi kodra, duke u
hedhur nga mali nė mal.
9. Si gazelė ėshtė i dashuri im ose si drenushė; ja te gardhi ynė, ja po kėqyr
nė dritare, s’po ia ndan sytė.
10. Dhe nis tė mė flasė: Ngrihu, e dashura ime, dhe eja!
11. Dimri kaloi, shiu pushoi.
12. Lule fushe u pėrshfaqėn dhe ia behu koha e kėngės, nga ugaret vjen zė
turtulleshe.
13. Fiqtė zbulojnė sythet dhe gjethet e vreshtės parfumojnė ajrin. Ēohu, e
dashura ime, dhe eja!
14. Pėllumbesha ime, qė nė plasa shkėmbi rrėzė humnerash fshihesh, tregoma
fytyrėn! Lermė tė ta dėgjoj zėrin! Se zėri yt ėshtė i ėmbėl dhe fytyra jote - e
hijshme.
15. Kapini dhelprat, kapini dhelpėrushat, se ato na prishin vreshtėt, se vreshta
jonė tani ėshtė nė lulėzim.
16. I dashuri im ėshtė i imi dhe unė e tija jam. Ai i kullot qėngjat nėpėr
zambakė.
17. Sa s’ėshtė freskuar dita, sa s’ėshtė ndehur pėlhura e mbrėmjes, eja, i
dashuri im, duke kėrcyer si njė kaproll, si njė drenush, pėrmbi malet qė na
ndajnė.

Zero Cool
14-02-12, 17:32
Nusja i dėshmon dashurinė dhėndrrit

1. Natėn nė shtrat e kėrkova tė dashurin tim, e kėrkova, por, ja qė nuk e gjeta.
2. Do tė ngrihem, thashė, dhe nė qytet do tė ngarend, nėpėr rrugė, nėpėr
sheshe, s’do le vend pa e kėrkuar tė dashurin e shpirtit tim. E kėrkova dhe
prapė s’e gjeta.
3. U takova me rojtarėt, ata qė kujdesen pėr qytetin: “A ma keni parė tė
dashurin e shpirtit tim?”
4. Dhe, sapo u ndava prej tyre, ja, e gjeta tė dashurin tim ; e kapa atėēast dhe
nuk e lėshova mė, derisa e shpura tek nėna ime, derisa e ēova te shtėpia e saj.
5. Ju vė nė betim, vasha tė Jerusalemit, pėr drenushat, pėr gazelat e fushės,
mos ma zgjoni tė dashurėn time, derisa tė dojė vetė!
6. Cila ėshtė ajo qė po ngrihet nga shkretia, si njė shtyllė prej tymi, sikur tė
djegka smirnė dhe temjan, sikur tė djegka aroma tė gatitura me shije?
7. Ja, ėshtė ajo, karrikja e Solomonit, e qarkuar nga gjashtėdhjetė trimosha,
djelmosha krenarė tė Izraelit.
8. Tė gjithė janė tė armatosur, nė luftra tė sprovuar. Secili mban shpatė nė
brez, pėr ēdo tė papritur dhe frikė nate.
9. Mbreti Solomon e bėri fronin e dasmės me dru kedrash Libani.
10. Shtyllat e tij janė prej argjendi, muret prej ari tė kulluar, shtrati ėshtė i
purpurt, ndėrsa ēatia ėshtė prej cohash tė shtrenjta tė zbukuruara ; dhurata e
dashurisė sė zgjedhur ndėr vashat e Jerusalemit.
11. Dilni, vasha tė Sionit, vėshtrojeni Solomonin e kurorėzuar, ashtu si e ėma
e pat kurorėzuar nė ditėn e kremtimit tė dasmės sė tij, nė ditėn e gėzimit tė
zemrės sė tij!

Zero Cool
14-02-12, 17:33
Bukuria e nuses

1. Sa e bukur je ti, e dashura ime, sa e bukur je! Sy prej pėllumbeshe ke, tė
hijeshuara nga qepallat e tua tė zeza, flokėt e tu ngjajnė me kope dhish, qė
zbresin nga malet, nga Galaadi.
2. Dhėmbėt e tu ngjajnė si tufa delesh tė qethura, qė dalin nga uji dhe vihen
nė dy rreshta pa lėnė asnjė vend tė zbrazėt.
3. Fjongo tė purpurta janė buzėt e tua dhe goja jote ėshtė e mahnitshme. Dy
gjysma shege ngjajnė faqet e tua nėn velin tėnd tė tejpashėm.
4. Zverku yt ėshtė kulla e Davidit, i paracaktuar tė jetė arkė armėsh: mijėra
mburoja rrinė varur atje, tė gjitha mburoja trimash.
5. Dy gjinjtė e tu duken si dy kaprollėza, dy keca qė kullosin mes zambakėsh.
6. Sa pa u freskuar dita, sa pa u nderė hija e mbrėmjes, do tė vij tek ti, moj
kodėr mirti, do tė vij tek ti, o mal temjani.
7. Sa e bukur je ti, e dashura ime, dhe e panjollė.
8. Eja nga Libani me mua, moj nusja ime! Zbrit me ngut nga Amana, nga
Seniri dhe nga Hermoni, nga foleja e luanėve dhe nga malet me leopardė!
9. Motra ime, nusja ime, ti ma ke robėruar zemrėn vetėm me njė vėshtrim e
me kollanin e gjirit.
10. Sa e ėmbėl je kur ledhaton, ti, motra ime nuse, mė e ėmbėl se vera ėshtė
ledhatimi yt. Dhe kundėrmimi yt i kėndshėh ia kalon ēdo mirti.
11. Buzėt e tua burojnė mjaltė, e dashur, mjaltė rrjedh, qumėsht rrjedh nėn
gjuhėn tėnde ; era e veshjeve tė tua ėshtė aromė Libani.
12. Je kopėsht i mbyllur, motra ime, nusja ime, krua i mbuluar dhe burim i
vulosur.
13. Lastarėt e tu ngjizin njė parajsė shegėsh me fruta tė ėmbla dhe tė
mrekullueshme, qė kanė anash drurė qė derdhin aroma.
14. Parfum, shafran dhe kanellė me kallama erėkėndellės, me llojlloj pemėsh,
ē’temjan loton, me mirt e me lule ekzotike e me drurė erėmirė.
15. Nė kopėsht ėshtė njė krua, njė burim uji tė gjallė dhe pėrrenj Libani.
16. Ngrihu erė veriu, eja erė jugu, fryni nė kopshtin tim dhe zgjojini aromat;
dhe i dashuri im le tė vijė, nė kopshtin e tij tė hyjė dhe fruta tė ēmuara tė
mbledhė e tė hajė.

Zero Cool
14-02-12, 17:33
Bukuria e dhėndrrit

1. Kam ardhur nė kopshtin tim, moj motra, moj nusja ime! Kam mbledhur
mirte erėmirė, mjaltė kam ngrėnė nga zgjojet, verė e qumėsht kam pirė. Hani
e pini, miq, dehuni nga dashuria, o tė dashurit e mi!
2. Pėr tė fjetur, flija, por zemra mė rrinte syhapėt. Dėgjoje zėrin e tė dashurit!
Tek troket nė derė, thotė: Ēelma, motėrz, ēelma, e dashura ime, pėllumbesha
ime, e pastra ime, kokėn e kam plot me vesė, ndėrsa flokėt tė njomur nga
vlaga e natės.
3. Setrėn e zhvesha, si ta vesh sėrish? Kėmbėt i lava, si t’i ndot prapė?
4. I dashuri e zgjati dorėn nė dritare dhe zemra mė gufoi.
5. U ngrita shpejt t’ia hap, nga dora mė pikoi mir, mir nga gishtat mė rrodhi
nė bravėn e derės.
6. Ia ēela tė dashurit tim, por i dashuri im iku ; shpirti m’u tkurr, kur i dashuri
nuk mė foli ; ja, e kėrkova, por nuk e gjeta qė nuk e gjeta ; e thirra me emėr,
po pėrgjigje nuk mė dha.
7. Takova rojtarėt, ata qė qytetin ruajnė, mė pėrplasėn e mė plaguan e velin
ma rrėmbyen ata qė muranėn ruajnė.
8. Vasha tė Jerusalemit, betomuni: Nė e takofshi tė dashurin tim, a e dini
ēfarė t’i thoni, vallė? Qė jam sėmurė nga dashuria.
9. Ēfarė ka i dashuri yt mė shumė se tė tjerėt, moj, mė e bukura ndėr femra?
Sa mė i zgjedhur se tė tjerėt qėnka i dashuri yt, qė na lutesh kėshtu me
betime?
10. I dashuri im ėshtė i bardhė e i kuq dhe ndėr dhjetramijra ėshtė i pari.
11. Koka e tij - ar i kulluar; floku i tij - flok kaēurrel, i zi i errėt, pendė korbi.
12. Sytė e tij janė pėllumba, qė nė qumėsht trupin lajnė dhe kėnaqen nė
burim.
13. Trėndafilė kundėrmues janė faqet e tij, shtresė barnash erėmira. Ndėrsa
buzėt e tij, njėlloj si zambakėt e kuq, nė mir erėkėndellės janė larė.
14. Krahėt i ka purteka ari me topaze zbukuruar; kraharori i tij ėshtė mburojė
e fildishtė me zafire mbuluar.
15. Shtylla mermeri janė kėmbėt e tij, vendosur mbi themele ari. Pamja e tij
ėshtė si Libani dhe ėshtė i madhėrishėm si kedri.
16. Goja e tij ėshtė e ėmbėl sa s’thuhet dhe gjithēka tek ai ėshtė magjiplotė;
ja, i tillė ėshtė i dashuri im, moj vasha tė Jerusalemit, ja, kėshtu ėshtė
dhėndrri im!

Zero Cool
14-02-12, 17:33
Sėrish lėvdohet bukuria e nuses

1. Ku shkoi i dashuri yt, moj mė e bukura ndėr femra? Ku iku i dashuri yt qė
ta kėrkojmė edhe ne tok me ty?
2. I dashuri im nė kopshtin e vet ka shkuar, nė shtresa plot aroma, qė ta
kullosė kopenė atje dhe zambakė tė bukur tė mbledhė.
3. Unė tė dashurit tim i pėrkas dhe ai i imi ėshtė, nėpėr zambakė i kullot
kecat.
4. E bukur je, e dashura ime, e bukur je si Tirca dhe e dhembshur si
Jerusalemi, por edhe e rreptė si ushtria nė luftė.
5. Largoji sytė prej meje se ata mė luajnė mendsh fare.
6. Floku yt ngjan si kope dhish qė zbresin nga malet, nga Galaadi. Dhėmbėt e
tu duken si tufė delesh tė qethura, qė nga uji dalin, duke krijuar dy rreshta tė
shtrėnguara pa asnjė zbrazėti.
7. Dy gjysma shege duken faqet e tua, nėn velin tėnd tė tejpashėm.
8. Solomoni ka gjashtėdhjetė mbretėresha dhe tetėdhjetė dashnore, sa pėr
virgjėreshat as qė numurohen dot!
9. Por ajo ėshtė vetėm njė, pėllumbesha ime, e pastra ime, njė ėshtė ajo tek e
ėma, e vetmja e lindur nė shtėpi. Vashat kur e panė, lavde i thurrėn, ndėrsa
mbretėreshat dhe dashnoret hosana i kėnduan.
10. Cila ėshtė kjo, thoshin ato, qė si agimi shkėlqen dhe si hėna e bukur
qėnka, si dielli ndriēoka dhe e rreptė si ushtria nė luftė?
11. Vajta nė kopshtin e arrave, qė tė shihja gjelbėrimin e lugut, nė se ka ēelur
hardhia dhe mollėt kanė lulėzuar.
12. Dhe nuk e di si ndodhi qė zemra ime mė ēoi tek ushtria e luftės e kombit
tim guximtar.

Zero Cool
14-02-12, 17:34
Bukuria e Sulamitės

1. Kthehu, Sulamitė! Kthehu tė ta shohim fytyrėn! Ēfarė shihni tek Sulamita,
si nė vallen e Mahanaimit?
2. Sa tė bukura janė, zonjėzė, kėmbėt e tua nė sandale! Rrumbullake ėshtė
kofsha jote, si njė kollan i punuar nga njė mjeshtėr i pėrkryer.
3. Gjiri yt ėshtė kupė e rrumbullakosur, vazhdimisht plot me verė ; trupi yt
ėshtė si duaj gruri, mbėshtjellė hijshėm me zambakė fushe.
4. Tė dy gjinjtė e tu duken si dy kaproj tė mitur, si dy vogėlushė binjakė
gazele.
5. Zverku yt ėshtė shtyllė e fildishtė ; sytė e tu sikur janė jazet e Heshbonit, tė
portės sė Bat-Rabimit. Hunda jote ėshtė si kulla e Libanit, qė shikon drejt
Damaskut.
6. Koka jote ėshtė e madhėrishme si Karmeli, ndėrsa floku – kadife, me ato
cullufe krenare rob e bėn edhe mbretin.
7. Sa e hijshme dhe tėrheqėse je, e dashur, me butėsinė tėnde lozonjare!
8. Si lastari je e derdhur dhe gjinjtė e tu duken si rrush tė varur nė hardhi.
9. Nė lastar do tė ngjitesha - po thosha - dhe pas degėve tė tij do tė kapesha,
gjinjtė e tu do t’i kisha rrush, dihatja e gojės sate si aroma e mollėve.
10. Puthja jote do tė ishte mė e ėmbėl se vera qė do tė rridhte ēurk drejt tė
dashurit tėnd duke ia qetėsuar buzėt e tij tė pėrflakura.
11. I pėrkas atij, tė dashurit. Ai mban mallin tim.
12. Hajde, i dashuri im, nė fushė, haj nė fshat tė zbavitemi.
13. Eja nesėr nė vreshtė qė tė shohim nė ka ēelur hardhia, mollėt nė kanė
sythuar a gati lulėzuar. Dhe atje do tė tė fal ledhatimet e mia.
14. Lulet ekzotike derdhin aroma dhe nė shtėpinė tonė kemi shumė fruta tė
hershme dhe tė reja, tė cilat i kam ruajtur pėr ty, i dashuri im.

Zero Cool
14-02-12, 17:35
Dashuria e pėrkryer

1. Oh, sikur tė ishe im vėlla dhe tė kishe pirė nga gjiri i nėnės sime, atėhere
nė rrugė, po tė tė takoja, me dashuri do tė tė puthja gjatė dhe askush nuk do tė
guxonte tė mė ndėshkonte.
2. Do tė tė kisha shpėnė edhe nė shtėpinė e nėnės sime, nė shtėpinė e asaj qė
mė ka lindur; ti do tė mė thoshe fjalė tė ėmbla dhe unė me dashuri do tė tė
jepja verė dhe musht shege.
3. E majta e tij ėshtė nėn kokėn time dhe me tė djathtėn mė rrok.
4. Vasha tė Jerusalemit, ju vė nė betim pėr drenushat e gazelat e fushės, tė
mos e zgjoni tė dashurėn time derisa tė mos dojė vetė!
5. Kush ngrihet nga shkretia, duke u mbėshtetur nė dashurinė e tij? Nėn kėtė
mollė e kam zgjuar dashurinė tėnde, kėtu ku tė ka lindur e tė ka dhėnė dritėn
e ditės jot ėmė.
6. Mbamė nė gjirin tėnd si njė shėnjė, mbamė si njė byzylyk! Se dashuria si
vdekja ėshtė e fortė dhe si ferri e tmerrshme ėshtė xhelozia. Shigjetat e saj
janė shigjeta tė zjarrta dhe flaka e saj si rrufeja e qiellit.
7. Deti nuk mund ta shuajė dashurinė, as lumenjtė ta tulatin. Po qe se dikush
pėr dashurinė do tė kish dhėnė tė gjitha thesaret e shtėpisė sė vet, me
pėrēmim do tė ish refuzuar.
8. Kemi njė motėrz tė vogėl, qė ende nuk ka gjinj. Ēfarė do tė bėjmė me
motrėn tonė kur ta kėrkojnė pėr nuse?
9. Edhe sikur mur guri tė ishte ajo, kurorė tė argjendtė do t’i bėnim; po tė
ishte derė, me dru kedri do ta vishnim.
10. Mur jam tani dhe gjinjtė e mi kulla janė; pikėrisht nė sytė e tij kam gjetur
qetėsinė.
11. Solomoni kish njė vreshtė nė bregdetin e Baal-Hamonit; ua dha vreshtėn
bujqve ta punonin dhe t’i jepnin secili nga njė mijė monedha argjendi.
12. Vreshtėn time e kam nė shtėpi; njė mijė monedhat e argjendta qofshin tė
tuat, Solomon, dhe dyqind vetėm pėr ata qė e ruajnė!
13. Ej, ti, qė shėtit nėpėr kopėsht, miqtė duan tė ta dėgjojnė zėrin; ndihmomė
tė ta dėgjoj edhe unė bashkė me ta!
14. Ik shpejt, i dashuri im, ji i shkathėt si kaprolli, si vogėlushi i drerit, nė
malet me balsam!

Marrė nga Bibla nė versionin rumanisht (faqe 673-676), botuar nė Bukuresht mė1994

Zero Cool
14-02-12, 17:38
Nuk lutem pėr vete...Jo! Unė lutem vetėm pėr ty....
Unė dashuroj, lind, qaj, s“kam zili, por tė dashuroj vetėm ty..
Pėr ty dua tė lutem, Gjatė gjithė jetės time...
para se, tė me harrosh ,qė unė tė deshta ma shumė se vetėn time...
atė ditė do kuptosh se sa shumė te doja dhe me asgje ty s`tė zavendėsoja.

14-2-12 = 0 (s`ka shėn Valentin)


"He loves me, he loves me not"

"She loves me, she loves me not"http://3.bp.blogspot.com/-cYSP-9ngIZg/TVmrVYwu8iI/AAAAAAAAAZQ/Dmm60EFL1wM/s1600/happy-valentines.jpg

natyra
14-02-12, 18:59
..
Sot-
s'me dhuron lule,
Sot-me rrethon vetmia!
Sot-e vetmja fotografia qe me shoqeron
Sot-vetem te kaluren kujtoi
Sot-po pres ni lule nga ti!
Sot,(dhe as kurr s'do me dhurosh)
Sot-2-vite..qe per here te fundit.
Me dhurove ate lule..me plot buzeqeshje:smile:
Bashk me ēekolladen e vizatuar(zemer)
Cilat po i ruaj si kujtim tendin!
Dhe ato,(lule jan vyshkur),
Dhe ashtu mbesin te gjalla mbrenda meje,
E ku i dihet ndoshta dhe mbrenda teje...
Ndoshta dhe nga ajo bote i ndjen dhe ti..
Ndoshta dhe sot me mban ne perqafim..(:smile:)
(dhe dua te te ndjej)...............:mad:

..autore
Natyra!

Syt!-Nga poezia franceze
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=u-824FvnctM

DEA
14-02-12, 19:01
Ka diqka speziale.............ka diqka magjike kjo dite............

Ne mengjez mora buqete lulesh, ne pune mora nga koleget buqet lulesh, ne qytet shperndanin lule! (mora nga te panjohurit)

emine
14-02-12, 19:24
urime atyre qe jan te dashurun

Jana
14-02-12, 20:12
Urime Shen Valentini te gjith juve qe e festoni ...

vjeshta
14-02-12, 23:03
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRo6_opStKi_u-apj_KLFtPm7xj5L1j3WKQYA_A8cg7mvKntDRW9v-3uwA7

Makresh
15-02-12, 09:19
Kush ishte "Shen Valentini" ?.. historianet dyshojn ne 3 Personazhe !


1. Njė Prift i Romės


Valentini ishte nje mjek i cili ishte bere prift ne Rome ne shekullin e 3-te. Ne vitin 268, mbreti Klod 2, Gotiku, e rrenoj shenjterin e marteses. Thoshte se fejesat krijonin ushtar te dobėt pershkak krijimit te familjėve, dhe qe me pas, ishin fort te lidhura dhe te varura nga to. Pas kesaj, Valentini filloj ti martonte ēiftet ne sekret. Ai u zbulua dhe u arrestua. Gjat burgosjes se tij, ai u lidhe ne dashuri me vajzėn e verber t'Ateriusit, e cila e gjete te pamurin. Valentinit i u pre koka ne Rome me 14 shkurt 268. Dhe vetem pas shekullit te 4-te, prifterinjt e tjer bien dakord qe Valentinin ta konsiderojn si te "shenjt" dhe si "Shefi" i te dashuruareve.

Pra dikush mund te preket nga kjo histori,e dikujt tjeter si han fare palla.

2. Njė evek nga Terni


Ky Valentin u shpall i shenjti evek i Ternit, afėr Romės ne vitin 203. Ishte i famshem per vertitytet e tia "mrekullore". Ate e thirren ne Rome, tek nje filozof i madhe i quajtur Kraton, ku i biri i tij ishte i prekur nga nje semundje te pasherueshme. Valentini para se ta sheronte te birin e Kratonit, beri nje kontrat me te, qe nese arrin ta shpeton te birin e tij, duhet qe e gjithe familja e tij te konvertohet ne Kristianizėm. Pas kesaj, biri i Kratonit u sherua, dhe e gjithe familja e tij u konvertuan duke u befasuar me sherimin e te birit. Pas shume sherimeve, dhe shume konvertimeve, nje Prefekt (kryetar) me emrin Plasid i a hoqi koken Valentinit sepse e kishte turbulluar kultin mbreteror. Ai u vra ne Rome rreth 273.

Se cfar ka kjo lidhje me te dashurit e sodit ? Ju vet e dini.


3. Nje evek nga Rheti


Ne Gjermani, Valentinit i bejn referenc nje prifti misionar nga Rheti, ne kodrinat qendrore. Se pari ishte murg ne nje manastir, ai ndertoj nje kishe me misėr ku edhe jetoi. Ai u shpall i shenjt sepse u konsideruar si mbrojtėsi i femive epileptik ! Ate se vrau askush, ai vdic ne vitin 440.

Zana_ch
15-02-12, 14:10
Kush ishte "Shen Valentini" ?.. historianet dyshojn ne 3 Personazhe !


1. Njė Prift i Romės


Valentini ishte nje mjek i cili ishte bere prift ne Rome ne shekullin e 3-te. Ne vitin 268, mbreti Klod 2, Gotiku, e rrenoj shenjterin e marteses. Thoshte se fejesat krijonin ushtar te dobėt pershkak krijimit te familjėve, dhe qe me pas, ishin fort te lidhura dhe te varura nga to. Pas kesaj, Valentini filloj ti martonte ēiftet ne sekret. Ai u zbulua dhe u arrestua. Gjat burgosjes se tij, ai u lidhe ne dashuri me vajzėn e verber t'Ateriusit, e cila e gjete te pamurin. Valentinit i u pre koka ne Rome me 14 shkurt 268. Dhe vetem pas shekullit te 4-te, prifterinjt e tjer bien dakord qe Valentinin ta konsiderojn si te "shenjt" dhe si "Shefi" i te dashuruareve.

Pra dikush mund te preket nga kjo histori,e dikujt tjeter si han fare palla.

2. Njė evek nga Terni


Ky Valentin u shpall i shenjti evek i Ternit, afėr Romės ne vitin 203. Ishte i famshem per vertitytet e tia "mrekullore". Ate e thirren ne Rome, tek nje filozof i madhe i quajtur Kraton, ku i biri i tij ishte i prekur nga nje semundje te pasherueshme. Valentini para se ta sheronte te birin e Kratonit, beri nje kontrat me te, qe nese arrin ta shpeton te birin e tij, duhet qe e gjithe familja e tij te konvertohet ne Kristianizėm. Pas kesaj, biri i Kratonit u sherua, dhe e gjithe familja e tij u konvertuan duke u befasuar me sherimin e te birit. Pas shume sherimeve, dhe shume konvertimeve, nje Prefekt (kryetar) me emrin Plasid i a hoqi koken Valentinit sepse e kishte turbulluar kultin mbreteror. Ai u vra ne Rome rreth 273.

Se cfar ka kjo lidhje me te dashurit e sodit ? Ju vet e dini.


3. Nje evek nga Rheti


Ne Gjermani, Valentinit i bejn referenc nje prifti misionar nga Rheti, ne kodrinat qendrore. Se pari ishte murg ne nje manastir, ai ndertoj nje kishe me misėr ku edhe jetoi. Ai u shpall i shenjt sepse u konsideruar si mbrojtėsi i femive epileptik ! Ate se vrau askush, ai vdic ne vitin 440.

e tani qa po dmth ky shkrimi jot .......nuk po u dufka me festue aaa?
:biggrin::biggrin:


O...... MARK............ EC ME KOHEN O NJERI :tongue:

Makresh
15-02-12, 15:49
e tani qa po dmth ky shkrimi jot .......nuk po u dufka me festue aaa?
:biggrin::biggrin:


O...... MARK............ EC ME KOHEN O NJERI :tongue:

Keshtu po them edhe un, t'hecim me kohen e mos ta jetojm dashurin sikur t'ishim prifterinje (pa te dashura :tongue: ). :biggrin:

Elina
15-02-12, 16:13
E ai tripi me shigjeten e amorit ka qene i qart a....vec mos e mohoni....sooo romantic :tongue:

lovely
15-02-12, 19:57
Romeo dhe Zhulieta nga Bangladeshi...

Dita e tė Dashuruarve nuk ėshtė pėr tė gjithė tė dashuruarit njėra prej ditėve mė tė bukura dhe mė tė lumtura tė vitit. Kėtė e tregoi edhe rasti i tinejxherėve nga Bangladeshi, vajzės 16-vjeēare dhe tė dashurit tė saj 17-vjeēar, tė cilėt bėnė vetėvrasje pasi vajza ishte e detyruar tė martohej me njė burrė tjetėr.

Policia e Bangladeshit njoftoi se trupat e pajetė tė Mitu Molla dhe Soud Sheikh janė gjetur pasi ēifti kėrceu nga njė antenė e qarkut Goalganj. Ata u gjetėn me duar tė lidhura me njė shall, shkruan AFP.

Komandanti i policisė Sarojit Bivas tha se tinejxherėt ishin nga dy fshatra tė ndryshėm dhe se ishin nė lidhje dashurie.

Familja e Mitus para dy muajsh e dėrgoi vajzėn nė njė qytet larg 200 kilometra, pasi mėsoi pėr lidhjen e saj tė dashurisė me Soudin dhe e martoi me njė burrė dyfish mė tė vjetėr se ajo.

emine
15-02-12, 19:59
E ai tripi me shigjeten e amorit ka qene i qart a....vec mos e mohoni....sooo romantic :tongue:

ja paska gjujte shigjeten ane e pertej,bash brutal tinglloka:biggrin:

Domira
15-02-12, 20:02
E bukur me u shenu me ndonje gjest te bukur, pse jo!

Zero Cool
15-02-12, 20:12
E bukur me u shenu me ndonje gjest te bukur, pse jo!

najfar gjesti qesi soji psh:


http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/407354_10150505536711896_190264426895_8883346_3826 12025_n.jpg

Zero Cool
15-02-12, 20:23
So today I was in Hallmark buying my "xxx" a Happy Birthday card when I noticed this old man stnding in front of the Valentines card section contemplating which one to get. I decide to go over and I ask him “Are you getting a Valentine’s Day for your wife?” in which he replies 'No my wife died 3 years ago from breast cancer but I still buy her roses and a card and bring them to her grave to prove to her that she was the only one that will ever have my heart.

Thought this was amazing!


http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/404875_10150590751237878_43572417877_8836351_17745 91711_n.jpg

Domira
16-02-12, 12:43
najfar gjesti qesi soji psh:


http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/407354_10150505536711896_190264426895_8883346_3826 12025_n.jpg

flm ZC, po gjest i bukur shume :smile:

Elina
16-02-12, 14:13
ja paska gjujte shigjeten ane e pertej,bash brutal tinglloka:biggrin:


Ne kete rast,prej "brutalit" shenderrohet ne dashuri....bote e enderrave ma :tongue:

Zero Cool
14-02-14, 21:18
Tė dashuruarve: Urime Shėn Valentini.O6JjET55sWw

vjeshta
14-02-14, 21:59
Faleminderit Z.Cool, urime edhe ty!

elvio
14-02-14, 22:40
Te dashuruar!

Marrezisht u dashurofshi.

Gezuar 14 shkurtin.

vjeshta
16-02-14, 11:56
Te dashuruar!

Marrezisht u dashurofshi.

Gezuar 14 shkurtin.


Fjala marrėzisht rrjedh prej fjales marre. E marre ne shqip i bjen turp.

Nuk po i bjen qe na ke urue, elvio!:rolleyes:

Ps; po te ishte fshatari ksajde do te drejtohej keshtu.:biggrin:

elvio
16-02-14, 12:26
Marrezi do te thoje turp??

Marrezisht ne rastin konkret po e marr edhe mbaj e shtrengoj per vete.

Lehtesisht,,,,, atehere Vjeshta per te gjithe ata qe s'deshen urimin e pare!

Pa ndihme Fshatari,sepse koklavitjet me duken ngecje.

vjeshta
16-02-14, 12:46
Marrezi do te thoje turp??

Marrezisht ne rastin konkret po e marr edhe mbaj e shtrengoj per vete.

Lehtesisht,,,,, atehere Vjeshta per te gjithe ata qe s'deshen urimin e pare!

Pa ndihme Fshatari,sepse koklavitjet me duken ngecje.


Rreshtin e pare nuk e luan topi.

Por ne kete rast ,fjala marrezi ze vend. Ti, shterngoe pa problem.


Ps; ishte nje shaka e stilit fshatar, per kete hyri ne loje ai.

Zero Cool
16-02-14, 12:54
Fjala marrėzisht rrjedh prej fjales marre. E marre ne shqip i bjen turp.Marrėzisht !

Kur ėshtė puna tek dashuria, ndonjėherė detyrohesh tė bėsh gjithēka, duke dalė edhe nga vetja.

Mos u lidh me asgjė kaq marrėzisht

Mos u lidh pas njė gjėje kaq marrėzisht
Mos thuaj kurrė “S’rroj dot pa tė”!
Mos thuaj dhe pikė!
Sepse edhe mund tė rrosh.

S’ka nevojė pėr fjalė kaq tė fisme
Vetėm mos dashuro aq shumė,
Sepse do tė thyhesh kur do tė tė dojė mė pak.
E ajo gjithsesi do tė tė dojė mė pak...
Po s’dashurove shumė, s’ do kesh as dhembshuri.

Po nuk zotėrove shumė, as nuk do t’i pėrkasėsh kujt.
As dorėn e kėmbėn dot mos ia pėrvetėso
Sillu sikur s’tė pėrkasin ty
Se kur tė mos kesh gjė prej gjėje, s’do t’i kesh frikė as humbjet.
Sillu sikur mundesh edhe pa to.
Kur s’ke, pėr shembull, shumė gjėra nė shtėpi,
Lirshėm do tė mund tė ecėsh nė tė.

Po deshe patjetėr tė kesh dicka tėnden
Vijėn e horizontit zotėroje,
Qiellin e tėrė,
Diellin, hėnėn, yjet...
Bie fjala, le tė jetė yti Ylli Polar
“Imi ėshtė” thuaj!
Nėse patjetėr do tė duash tė zotėrosh dicka...
Bėje ylberin tėndin pėrgjithmonė
Nėse patjetėr dėshiron t’i pėrkasėsh dikujt, jepiju ngjyrave.
Portokallisė apo tė trėndafiltės, pėr shembull.
Jeto pa zotėruar shumė dhe pa qenė i zotėruar.
Trajtoje jetėn sikur cdo cast mund tė tė shkasė nga duart,
Po edhe sikur e jotja do tė jetė gjithmonė.
Duke iu ngjitur pandashėm e duke e mbajtur pėr kindesh.