PDA

View Full Version : Festa me traditė shqiptare.


Murgesha
15-03-05, 15:00
Festa kombėtare e Ditės sė Verės, 14 MarsiPėr kėtė festė arbėreshe merret mė 14 Mars ose njė ditė mė parė bar

ose gjethe e njomė dhe futet nė shtėpi. Gatimi i veēantė pėr kėtė

ditė pushimi ėshtė pėrgatitja e ballkumeve para datės 14 Mars, si mė poshtė:MASAT

1 kg sheqer, 0.5 kg tėlyn (gjalp), 1 kg miell misri i situr, njė dorė miell gruri, 8 kokrra vezė, 1 filxhan qumėsht; njė enė e madhe bakri e pakallajisur ose pėrndryshe prej qelqi.GATIMI

Tretet gjalpi dhe pastaj rrihet me sheqerin deri sa tė bėhet njė masė e bardhė.

E mira ėshtė qė rrahja e masės tė bėhet me dorė, sepse fundi i rrahjes ndjehet kur tė duket se preken fije me dorėn qė po pėrzien masėn. Ndėrsa vezėt pėrzihen me qumėshtin dhe shtohen dalėngadalė tek sheqeri i rrahur, duke vazhduar pėrzjerjen e kėtij tė fundit.Pastaj hidhet mielli dalėngadalė duke vazhduar pėrzjerjen. Kujdes nė hedhjen e miellit, sepse mielli i tepėrt i bėn tė forta ballakumet pas pjekjes. Prandaj, pasi ėshtė harxhuar sasia e paracaktuar e miellit, brumi lihet rreth 15 minuta nė qetėsi pavarėsisht se ai mund tė duket i qullėt. Kjo kohė mjafton qė grimcat e miellit tė thithin lagėshtirėn e brumit tė qullėt. Pas kėsaj brumit mund t’i shtohet edhe njė dorė miell nėse ėshtė e nevojshme kur ai mbetet si i qullėt.
Kėshtu me kėtė brumė ballakumet nuk do mund tė shtrihen gjatė pjekjes.PJEKJA

Pudroset tepsija me miell dhe mbi tė vendoset topat e brumit me madhėsinė e grushtit tė dorės. Pastaj futet tepsija nė pjekje pėr rreth 40 minuta nė 170oC deri sa tė formojė pak kore (jo tė skuqet). Nxirret tepsija dhe lihet tė ftohet me qėllim qė ballakumet tė shkėputen lehtėsisht.Gėzuar!

Ps. Sapo mė erdhi nė email ky shkrim, do tė doja qė tė prezentojmė edhe festa tjera qė janė kryekėput shqiptare.

Tomori
16-03-05, 14:53
-Po si tradite festen e veres vazhdimisht esht festuar prej popullit ton fisnik.
-Po ka edhe nje te vertet tjeter, kesaj date ma shum prioritet ne te gjith hapsiren Shqiptare, je esht dhen randesi ne Elbasan.
-Pra Elbasani e ka festuar ne menyr ma madheshtotre, diten e veres.
-Murgesh gezuar festen, me vjen keq se, se kam mundesin dot sherbej me Llokum?!!!
-Pra te shkoft viti embel tamam siq esht llokumi i embel.
-Te pershendet:
TOMORI :wink:

ARVANITI
19-03-05, 12:50
...thuhet...

B A L L O K U M E

ARVANITI
19-03-05, 13:18
Faik Konica - DITA e VERES

C'eshte Dita e Veres? Eshte dita ne te ci1en stergjysherit tane, kur s'kish
lindur ende krishterimi, kremtonin bashke me romaket dhe me greket e vjeter,
perendite e luleve, te shelgjevet. Kur shkrin dimri, kur qaset vera
buzeqeshur, e holle dhe e gjate si ne pikture te Boticelit, zemra e njeriut
shkarkohet nga nje barre, shijon nje qetesi, nje lumtesi te embel. Ne kete
gezirn, stergjyerit tane ndienin nje detyre t'u falen perendivet qe sillinin
keto miresira. Dhe ashtu leu festa hiroshe qe e quajme Dite e Veres.
Ne pak dite ne Shqiperi, besniket e fundme te paganizmit; besnike pa dashur
dhe pa dijtur, do te rrethojne me verore deget e thanavet, te dellinjavet, te
dafinavet, te gjithe shelgjeve te nderuara. Do te keputin dege te gjelbra dhe
do t'i vene permbi kryet e shtepivet.
Te mos i leme te humbasin keto festa te vjetra te rraces sone. Nuk i bejne
dem njeriut. Sjellin nje gezirn te kulluar ne shtepi. Ne nje vend ku jeta e
te vegjelvet eshte aq e trishtuar, djelmuria dhe vajzat kane nje rase te
rralle per te defryer. Per te medhenjte, Dita e Veres ka nje shije poetike te
holle e te rralle.

1911