PDA

View Full Version : Koha e kaluar, e lumtur e thjeshte apo e komplikuar???


Murgesha
20-03-05, 13:19
Tė tregojmė pak a shumė pėr ndjenjat tona nė tė kaluarėn, pėr sukseset dhe mos sukseset tona.
Shpresoj se tė gjithė kemi ēka tė themi, dhe sigurisht nė momente tė caktuara e kaluara, lumturon, vran, kthjel sjell pendim apo krenari.
Tja bėjmė njė riciklim jetės tonė dhe bashkėrisht tė konkludojmė pėr jetėn tonė me pyetje si p.sh.
A jeni sot mė tė lumtur se atėherė, apo mė tė vuajtur?
A do t`i bėnit prapė po tė ish mundėsia disa gjėra???
A po do ta harronit tė kaluarėn sikur kurrė mos tė kishte egzistuar.

Toni_4Ever
20-03-05, 14:26
Tė tregojmė pak a shumė pėr ndjenjat tona nė tė kaluarėn, pėr sukseset dhe mos sukseset tona.
Shpresoj se tė gjithė kemi ēka tė themi, dhe sigurisht nė momente tė caktuara e kaluara, lumturon, vran, kthjel sjell pendim apo krenari.
Tja bėjmė njė riciklim jetės tonė dhe bashkėrisht tė konkludojmė pėr jetėn tonė me pyetje si p.sh.
A jeni sot mė tė lumtur se atėherė, apo mė tė vuajtur?
A do t`i bėnit prapė po tė ish mundėsia disa gjėra???
A po do ta harronit tė kaluarėn sikur kurrė mos tė kishte egzistuar.

Te pershendes Murgesha tema me pelqen shum dicka

mas pari po e them e kaluara nuk harohet ata njerz je thojn e kaluara harohet genjejn.
une personalisht jam ma i lumtur sot se sa ater sepse sot nuk me mungon as gje qe duhet ta kejn njerz me nje gjendje normale ekonomike dhe jam i lumtur.
natyrisht qe kisha pasur deshir ti permisoj ato gabimet e mija ne te kaluaren por esht von por nuk me pengon ne sukseset e mija.

Tung nga Toni

ShEjToNkA
20-03-05, 14:54
Tė tregojmė pak a shumė pėr ndjenjat tona nė tė kaluarėn, pėr sukseset dhe mos sukseset tona.
Shpresoj se tė gjithė kemi ēka tė themi, dhe sigurisht nė momente tė caktuara e kaluara, lumturon, vran, kthjel sjell pendim apo krenari.
Tja bėjmė njė riciklim jetės tonė dhe bashkėrisht tė konkludojmė pėr jetėn tonė me pyetje si p.sh.
A jeni sot mė tė lumtur se atėherė, apo mė tė vuajtur?
A do t`i bėnit prapė po tė ish mundėsia disa gjėra???
A po do ta harronit tė kaluarėn sikur kurrė mos tė kishte egzistuar.


1-Ėshtė e vėrtet se ndoshta me parė kam qenė mė e lumtur se sotė, pėr asryeje se koha e fėmijrisė ėshtė mė shumė e pėrmbushurė me lumturi. Ndersa dita -ditės shtohėn dertet dhe hallet kėshtu qė koha vije duke e mbushurė edhe me vujtje e jo vetėm lumturi.
Nuk mundem me thėnė se kam mė shumė vujatje sotė se sa nė tė kaluarėn por as lumturi mė shumė Jo.


2-Pėr tė vetėmin as njė sec e as njė milimetėr s'do e ndroja nė jetėn time nėpėr tė cilen kam kaluarė. Ndajė edhe do i bėja tė gjitha edhe sotė po tė kisha mundėsi.

3-Tė kaluarė se harrojė kurrė. E kaluara ėshtė mėsimė pėr tė ardhmen, po ta harroshė tė kaluarėn s'do mundesh tė krijoshė njė tė ardhme tė mirė.

Gjumashja
20-03-05, 15:03
Pajtohem plotesisht me Shejtonken edhe une kam po ate mendim

Barbaroza
24-03-05, 18:14
Tė tregojmė pak a shumė pėr ndjenjat tona nė tė kaluarėn, pėr sukseset dhe mos sukseset tona.
Shpresoj se tė gjithė kemi ēka tė themi, dhe sigurisht nė momente tė caktuara e kaluara, lumturon, vran, kthjel sjell pendim apo krenari.
Tja bėjmė njė riciklim jetės tonė dhe bashkėrisht tė konkludojmė pėr jetėn tonė me pyetje si p.sh.
A jeni sot mė tė lumtur se atėherė, apo mė tė vuajtur?
A do t`i bėnit prapė po tė ish mundėsia disa gjėra???
A po do ta harronit tė kaluarėn sikur kurrė mos tė kishte egzistuar.

1.Koha e atehershme(e femijerise ne kete rast)ka qene normal me e bukur,me enderra femije,imagjinate dhe fantazi qe ben te lumtur,pa halle!Po nuk them se jam me pak e lumtur se atehere,edhe tash jam e lumtur,natyrisht me disa grimcash halle!
2.Disa gjera i kisha bere edhe tash,por disa gabime i kisha permiresuar(psh.kam qene me e mbyllur e tash jam me e shoqerueshme per 100%)
3.Edhe po te doja,e kaluara as nuk kthehet as nuk harrohet!

turisti
07-04-05, 21:13
Tė tregojmė pak a shumė pėr ndjenjat tona nė tė kaluarėn, pėr sukseset dhe mos sukseset tona.
Shpresoj se tė gjithė kemi ēka tė themi, dhe sigurisht nė momente tė caktuara e kaluara, lumturon, vran, kthjel sjell pendim apo krenari.
Tja bėjmė njė riciklim jetės tonė dhe bashkėrisht tė konkludojmė pėr jetėn tonė me pyetje si p.sh.
A jeni sot mė tė lumtur se atėherė, apo mė tė vuajtur?
A do t`i bėnit prapė po tė ish mundėsia disa gjėra???
A po do ta harronit tė kaluarėn sikur kurrė mos tė kishte egzistuar.

Te pershendes e nderuara Murgeshe,gjithashtu temen fantastike dhe te gjithe diskutuesit. :P

Deshtem a jo,riciklimin e bejme me/pa dije,sepse gjithmone diēka na kthen mbrapa ne te kaluaren,aty ku kan qene enderrat e tona ne fillimin e rrugetimit dhe realizimit te tyre,deshirat rinore,aty ku ka mbet rinia jone,ditet me te lumtura te jetes sone,vuajtjet tona.....Shiquar nga kendi i sodit,normal qe jemi me te pjekur per provojen te cilen e kemi fituar,por gjithashtu besoj qe nuk ka mundesi qe te kthehemi me kete dioni ne te kaluaren,a nese edhe mundet me ndodh ajo,ateherit ishin qrregullue shume sendet per arsye se tash e dijme ēka kemi perjetuar,por ateherit nuk kemi ditur se ēka na pret ne ardhmeri.....

Nuk besoj qe kurre e kaluara mundet mu harrue,por eshte mire qe te nxjerr secili nje konkluze,per me mujt problemet e ardhshme me sukses mi perballue.

Shyqyr qe ekziston -e kaluara-,e mundemi mu kthye kur dojme,kur merzitemi prej kohes tashme ku mes njerzve ka me pak rregulla,ligji nuk respektohet dhe ku secili budalle merr drejata me fol ēka deshiron duke menduar se ashtu duhet.Nuk ka me realitet shendosh....
Ne jetojme ne vijat e imagjinuara te cilat nuk kan lidhje me realitet.Jetohet ne eresire totale,jo vetem kur jane ne pyetje shoqeria,e kaluara,por edhe familja....E qysh mos me dasht

te kaluaren kur ka pas me shume lumturi,realitet ,besnikri dhe sinqeritet mes njerzve,mes bashkeshorteve dhe mes shokve/shoqeve.
Sot,shkenctaret mundohen qe me ane te KLONIMIT ta krijojne supernjerin,a nuk shohin se e kan krijue superidiotin i cili nuk ka nje gr tru,i cili nuk eshte qendrueshem ndaj semundjeve,kujna i eshte gjatesia e jetes e shkurtuar.

Mos mendoni per te kaluaren me ndjenja,ani qe e vizitoni shpesh.Mundohuni ta shiqoni nga kendi i shikuesit,sepse per ndryeshe beheni BIZHUTERI INSAN.Mos vuani per te ,sepse ajo dhe koha e sodit ku gjindeni i kan krijuar floket e juaja te bardha dhe ēdo here kur i perqeshni,ato ju perqeshin dhe na faleminderohen ne menyren e vet duke ju dekoruar me rrudha...... :cry:

Me respekt,
TURISTI.

laliloli
07-04-05, 21:55
Tė tregojmė pak a shumė pėr ndjenjat tona nė tė kaluarėn, pėr sukseset dhe mos sukseset tona.
Shpresoj se tė gjithė kemi ēka tė themi, dhe sigurisht nė momente tė caktuara e kaluara, lumturon, vran, kthjel sjell pendim apo krenari.
Tja bėjmė njė riciklim jetės tonė dhe bashkėrisht tė konkludojmė pėr jetėn tonė me pyetje si p.sh.
A jeni sot mė tė lumtur se atėherė, apo mė tė vuajtur?
A do t`i bėnit prapė po tė ish mundėsia disa gjėra???
A po do ta harronit tė kaluarėn sikur kurrė mos tė kishte egzistuar.
tung ju pershendes
E kaluara nuk harrohet qofte e mire apo e hidhur .Qdo njeri gjat jetes se tij ka synimet e tij apoambiciet e tij (enderrat)te cilat me te theksuara jane ne moshen rinore .Ndodh qe dikush ti realizoj ato por ka raste qe dikush edhe te mos i realizoj (deshtoje),kjo mvaret prej kushteve dhe rrethanave te ndryshme ,por edhe prej fatit te tije .
gjithashtu edhe njerzit kur eshte fjala te ambiciet dikush enderron shume e dikush me pak ,ndodh qe ai qe enderron shume te arrij me pak dhe e kunderta.Mendoj qe njeriu nuk duhet qe te ket ambicie te tepruara se ne rast te mosrealizimit mund te vie deri te deshperimi i madh.
Te kthehem tani shkurt te pyetjet qe ka parashtruar e nderuara,une per vete tani jam me i lumtur se me pare dhe ndoshta disa gjera edhe do ti kisha ndryshuar ,sepse tani eshte nje kohe krejt tjeter dhe se nuk jemi ne thundren e pushtuesit i cili na ka penguar ne qdo sfere te jetes ,ndersa e kaluara them edhe nje here nuk harrohet dhe ajo te inspiron per pune,veprim dhe nje jete me te mire.

florian
09-04-05, 09:21
Tė tregojmė pak a shumė pėr ndjenjat tona nė tė kaluarėn, pėr sukseset dhe mos sukseset tona.
Shpresoj se tė gjithė kemi ēka tė themi, dhe sigurisht nė momente tė caktuara e kaluara, lumturon, vran, kthjel sjell pendim apo krenari.
Tja bėjmė njė riciklim jetės tonė dhe bashkėrisht tė konkludojmė pėr jetėn tonė me pyetje si p.sh.
A jeni sot mė tė lumtur se atėherė, apo mė tė vuajtur?
A do t`i bėnit prapė po tė ish mundėsia disa gjėra???
A po do ta harronit tė kaluarėn sikur kurrė mos tė kishte egzistuar.

PERSHENDETJE E NDERUAR .
UN PO JA NIS TE PERGJIGJEM NGA FUNDI SE SI GJITHMON TEMAT TUAJA JAN PAK SI ME SPEC , E PER TU PERGJIGJ DO PAK KOH.

1) KURR NUK DUA TE HARROJ TE SHKUAREN QOFT EDHE PSE KA QEN SI NJE TORTUR , PO NGA AJO E SHKUAR MESOVA DHE ARRITA GJER KETU ,2) E TE THEM TE DREJTEN DO KISHA RIJETUAR CDO GABIM DHE HIDHERIM QE ME DHE SE JA VLENTE BARRA QERAN , NGA ATO GABIME E VUAJTJE ARRITA KETU E TANI JAM MESE I LUMTUR .

JAM ME I LUMTUR TANI SIGURISHT , PO NUK THEM DOT QE NE MES TE GJITH KETYRE VITEVE TE MOS KEM QEN NDONJEHER KAQ I LUMTUR , NDOSHTA JO PER NJE KOH KAQ TE GJAT , PO NE SHUM RASTE KAM QEN I LUMTUR . NUK JAM KRENAR PER TE GJITHA GJERAT QE KAM BER NE JET , PO JAN GABIME TE MOSHES E TE MESOJN SHUM GJERA .

PERSHENDETJE TE GJITHEVE e shpresoj te kem qen paksa i qart . :wink:

Idila
11-01-10, 22:54
Tė tregojmė pak a shumė pėr ndjenjat tona nė tė kaluarėn, pėr sukseset dhe mos sukseset tona.
Shpresoj se tė gjithė kemi ēka tė themi, dhe sigurisht nė momente tė caktuara e kaluara, lumturon, vran, kthjel sjell pendim apo krenari.
Tja bėjmė njė riciklim jetės tonė dhe bashkėrisht tė konkludojmė pėr jetėn tonė me pyetje si p.sh.
A jeni sot mė tė lumtur se atėherė, apo mė tė vuajtur?
A do t`i bėnit prapė po tė ish mundėsia disa gjėra???
A po do ta harronit tė kaluarėn sikur kurrė mos tė kishte egzistuar.

Nėse u hedh njė vėshtrim viteve tė kaluara, mė ngjall nostalgji tė papėrshkruar. Nė fakt jam po ajo qė isha bashk me ēastet e lumtura e ato pak tė hidhura(fatmirėsisht tė rrallta) qė na i ofron jeta.
Gjithėsesi, nuk do tė doja tė rikthej tė kaluarėn. Nga e kaluara mėsova shumė, nga e tashmja edhe mė shumė pėr t`u pėrgatitur nė provimt e tė ardhmes.
E kaluara qoftė e kaluar por jo edhe e harruar.

E ardhmja vjen si rezultat i mbarėsimit tė sė kaluarės me tė tashmen.

Andetta
16-01-10, 23:46
Koha e kaluar mendoj se ėshtė e kombinuar nga tė gjitha

sepse jeta ėshtė e tillė e cila luan me ne

e ne duhet pajtuar me ligjet e saj deshem apo nuk deshem

por gjithsesi cdo vendim qė vjen nga Zoti dhe natyra e vlerėsoj dhe respektoj max !

E kaluara mėsim pėr tė ardhmen !

shfletuesi_
17-01-10, 09:52
:) :smile: :) Me te gjitha tmirat po t'mirat nganjehere t'qojn pesh e kerkon vazhdimisht
me teper :tongue:

Sibora
17-01-10, 10:53
Shpesh here them sikur te mund ta ktheja te kaluaren edhe per nje vit me pare,por.... e pamundur.

enrik
17-01-10, 11:48
koha e kalume e thjesht po ne disa raste dhe e komplikume

Jana
17-01-10, 22:53
Tė tregojmė pak a shumė pėr ndjenjat tona nė tė kaluarėn, pėr sukseset dhe mos sukseset tona.
Shpresoj se tė gjithė kemi ēka tė themi, dhe sigurisht nė momente tė caktuara e kaluara, lumturon, vran, kthjel sjell pendim apo krenari.
Tja bėjmė njė riciklim jetės tonė dhe bashkėrisht tė konkludojmė pėr jetėn tonė me pyetje si p.sh.
A jeni sot mė tė lumtur se atėherė, apo mė tė vuajtur?
A do t`i bėnit prapė po tė ish mundėsia disa gjėra???
A po do ta harronit tė kaluarėn sikur kurrė mos tė kishte egzistuar.


Koka e kaluar,apo mosha me e re e imja ka qen teper teper e mir...kam perjetu gjera te cilat me kurr s'mund ti perjetoj,per arsye se ishte mosha,koha,shkolla,etj...

Po te kthehesha ne at mosh, prap te njejten gje do ta beja,bile kisha shiku q'ka em ka mbet ndonje gje pa e realizu e kisha ralizu,por per ato qe i kam bere asnejher nuk pendohem...

Pendohem vetem nese kam lendu dikend,por pa qellim...???

S'muj me harru te kaluaren,s'muj me ndertu te ardhmen pa te kaluaren time...e kaluara ime per mua eshte nje liber te cilin do te doja ta shfletoja shum shpesh...

Edhe sot Faleminderit Zotit jam e lumtur...M'ka ndryshu shum jeta ne disa aspekt por...jam be akoma me e fort,kam me shum vetbesim...por tash po me duhet te perballem me gjera shum me serioze...qata edhe em mungon e Kaluara,sepse s'ma ka ndi per asgje...
Medoj qe Jeta ka qen me e leht ...

teutaA
17-01-10, 23:57
e thjesht e lumtur perfundoj me komplikime qe lan pasoja ne jeten time pra mund te them qe kam nje te kaluar te komplikuar :frown:

emine
18-01-10, 08:24
me def duhet me knu:tongue:

Murgesha
18-01-10, 12:30
e thjesht e lumtur perfundoj me komplikime qe lan pasoja ne jeten time pra mund te them qe kam nje te kaluar te komplikuar :frown:

Nuk ka gje ne ket jet qe nuk po e sherojke a lehtesojke koha. Do te habitesh edhe vet kur nje dit do te zgjohesh e pa ngarkuar nga pasojat e se kaluares.


E kaluara ime, her dimer e her vere, vitet po palohen pa pyetur as per dimrin e as per veren! :smile:

Sy_kaltra
18-01-10, 18:40
Nuk ka gje ne ket jet qe nuk po e sherojke a lehtesojke koha. Do te habitesh edhe vet kur nje dit do te zgjohesh e pa ngarkuar nga pasojat e se kaluares.


E kaluara ime, her dimer e her vere, vitet po palohen pa pyetur as per dimrin e as per veren! :smile:
Hanum Inxhe te lumt goja ty,ishallah.

premium
18-01-10, 18:49
heh zamoni i vjeter heh , deri 70 vjet s'jam nal hiq ,,, e qetash pleqnija m'rroki, e po duhet me syza mu komuniku me juve ;(

emine
19-01-10, 11:18
nuke ka dek pa gaz,as nuke ka dasem pa vaj,lote,ne cdo njeri sado te ket te kalueren e dhimbshme dhe te vujtun ka dhe momente gezimesh,andaj qelsi i ksaj jete ju takone gjith atyre qe te kaluaren e pranojne ,dhe te ardhmen kan mesim se si duhet shiju cdo minute i jetes ,qofte dhe duke mendu qe eshte mrekulli per ne qe ecim dhe kujdesemi per veten tone,,,

Jana
24-04-11, 20:42
Shum e lumtur ...

emine
14-05-11, 20:52
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/74185_1577353628353_1070991627_31555529_962443_n.j pg

Sy_kaltra
22-10-11, 12:44
E lumtur...Por ja qe ndodhi ajo qe nuk duhej te ndodhte !!

turisti
22-10-11, 13:43
E lumtur............:smile:

roadrunner
22-10-11, 13:59
nje kohe kam qen e lumtur, e tani krisi lufta, u bo hallakame, po skemi hjek shume, prej mas luftes kam ra ndashni, kam pas vujtje, tmira te kqija, lot e gzim, tani u bona nane, tani kejt ndrroj, obligimet u shtun, jeta ndrroj, vshtir mu adaptu, po dikur ja arrita, se kam luftu shume per gjithqka qe kam dasht ne jete...

emine
22-10-11, 14:39
gjithmone e komplikume,saqe edhe me kan e pakomlikune une e komplikoi se s'di ndryshe veq me pas komplikime:biggrin:

Zero Cool
05-12-11, 21:18
Kur shenjojmė ēastin mė tė lumtur!
Orhan Pamuk

Nė tė vėrtetė, askush nuk ėshtė nė gjendje ta emėrtojė kėtė ēast, gjatė pėrjetimit tė tij. Disa njerėz, nė ēaste lumturie, mund tė mendojnė ose tė shprehen ēiltėrsisht (dhe shumė shpesh) se qenkėsh pikėrisht ky “ai ēast”, ndonėse thellė nė shpirt vazhdojnė tė besojnė se nė tė ardhmen do tė kenė ēaste edhe mė tė bukura, edhe mė tė lumtura. Kjo ndodh sepse asnjė njeri nė rininė e tij, nuk jeton me mendimin qė nė vitet nė vijim gjėrat mund tė pėrkeqėsohen: nėse njė njeri ėshtė aq i lumtur, sa tė pėrfytyrojė se po jeton ēastin mė tė lumtur, atėherė ėshtė edhe po aq optimist sa tė mendojė se e ardhmja do tė jetė mė e bukur.

Por kur e ndien qė jeta po merr formėn e saj pėrfundimtare, njėlloj si njė roman, njeriu arrin ta ndiejė dhe ta zgjedhė ēastin mė tė lumtur tė jetės sė tij, ja siē unė tani. Mė pas, pėr ta shpjeguar pėrse ka zgjedhur kėtė ēast ndėr gjithė tė tjerėt, sigurisht qė duhet ta rrėfejė historinė edhe njė herė nga fillimi, si njė roman. Gjithsesi, kur shenjojmė ēastin mė tė lumtur, pėrpos dhimbjeve qė vazhdojmė t’i ndiejmė, e dimė fort mirė se ai ėshtė i papėrsėritshėm dhe tashmė i pėrket sė shkuarės. E vetmja mėnyrė pėr t’i fashitur kėto dhimbje, ėshtė tė zotėrosh ndonjė objekt qė lidhet me atė ēast tė artė. Kujtimet objekte, tė mbetura pas nga kėto ēaste tė lumtura, i ruajnė ngjyrat, mbresat dhe shijet e tė prekurit dhe tė tė parit mė besnikėrisht se vetė njerėzit qė na shoqėrojnė gjatė pėrjetimit tė kėtyre ēasteve tė lumtura.

Pėr njė ēast, mendimet mė ēuan shkarazi tek ata njerėz, tė cilėt, pėr shkak tė fatit tė mbrapshtė qė i lindi tė varfėr, nga mendjelehtėsia apo tė nėnēmuar, e kalojnė tė gjithė jetėn nė vuajtje, por shumė shpejt gjithēka u fashit dhe u zhduk njėlloj si makina qė mbartte tė ndjerėn. Qė kur mbusha njėzet vjeē, jetoja gjithnjė me ndjesinė qė njė mburojė e padukshme mė mbronte nga ēdo andrallė dhe vuajtje. Por kjo ndjesi nuk harronte tė mė paralajmėronte edhe se bjerraditja me fatkeqėsitė e tė tjerėve, mund tė tė shkaktonte brenga edhe ty, gjė qė mund tė dėmtonte mburojėn.

Por pa shqiptuar qoftė edhe njė fjalė tė vetme, ne nisėm tė putheshim si tė marrė dhe mė pas bėmė dashuri. U dorėzuam nė shtjellėn e aktit dashuror, marramendjet e tė cilit na mbartnin tė dyve nė brigje tė pėrfytyruara. Ky planet i ri, ku na kishin hedhur dehjet dashurore, i ngjante fotove tė marra mbi sipėrfaqen e Hėnės, pamjeve tė ishujve shkėmborė e tė shurdhėt romantikė apo sipėrfaqeve tė planeteve tė ēuditshme. Mė pas kur ia pėrshkruam njėri-tjetrit kėto vise tė largėta ku na kishin shpėnė flatrat e dashurisė, Fysuni mė tregoi pėr njė kopsht tė zhytur nė gjysmerrėsirėn e pemėve, pėr njė dritare me pamje nga kopshti, detin qė shtrihej pas tij dhe pėr njė shpat kodre plot luledielli qė valėviteshin nga era. Kėto pamje na shfaqeshin para syve nė ēastet mė kulmore tė aktit dashuror (pikėrisht siē po ndodhte gjatė atyre minutave), le tė themi kur unė mbaja nė gojė thuajse tė gjithė gjoksin e saj me thithkat e tendosura lart, apo kur Fysuni ngjeshte hundėn nė pjesėn ku qafa ime bashkohej me supin dhe mė mbėrthente vrullshėm me krahėt e saj. Kjo lidhje tronditėse krijonte te ne njė ndjesi qė nuk e kishim provuar asnjėherė mė parė dhe kjo mund tė lexohej lehtazi edhe nė sytė tanė.

Murgesha
06-12-11, 20:15
Tė tregojmė pak a shumė pėr ndjenjat tona nė tė kaluarėn, pėr sukseset dhe mos sukseset tona.
Shpresoj se tė gjithė kemi ēka tė themi, dhe sigurisht nė momente tė caktuara e kaluara, lumturon, vran, kthjel sjell pendim apo krenari.
Tja bėjmė njė riciklim jetės tonė dhe bashkėrisht tė konkludojmė pėr jetėn tonė me pyetje si p.sh.
A jeni sot mė tė lumtur se atėherė, apo mė tė vuajtur?
A do t`i bėnit prapė po tė ish mundėsia disa gjėra???
A po do ta harronit tė kaluarėn sikur kurrė mos tė kishte egzistuar.


Asnjėherė nuk qenkam pėrgjigjur :biggrin:

1. As nuk jam mė e vuajtur e as mė e lumtur, mund tė them jam mė e plotėsuar edhe me vuajtje edhe me lumturi. Sot me ėndje kujtoj lumturitė qė mė solli jeta, tė ėmbla mė duken vuajtjet e atėhershme psh: me shku nė shkollė tmerr e torturė kur kisha mėsim paradite e thoja kurr svje dita me pėrfundu ky shkollim; pėr atė shumė simpatikun qė mė rrinte gjithė parasyve, qė e ėndėrroja e mė dukej kush si unė nuk o ka vuan; pėr komentet e librave pesimiste, "Nga jeta nė jetė Pse", "Ura e Psherėtimave", "Lulja e Kujtimit", "Sikur tė isha djalė" apo ndonjė tjetėr qė na ēmendnin nė atė kohė e qė fshehurazi i kishim lexuar e nė diskutimet me shoqen a shokun, komentonim vrragėt qė kishin lėnė tek ne, bile shpesh mė kujtohet sa me shqetėsimin e pata lexu Pse-nė e Sterjo Spasses se pat nisė me qarkullu diskutimi mes shokėve e shoqeve se kush e lexon atė libėr vėshtirė e ka me i ikė tundimit pėr tu vetėvrarė. Kjo pėr adoloshencėn..

Pastaj erdhėn lumturi e vuajtje pak mė tė mėdha se kėto, siē ėshtė dashuria e parė humbja e saj, dhėnia e provimeve, dalja me shoqėri (kuku po kiamet o konė me dalė nė Korzė, menxi njė herė nė javė qė mė lejohej, dhe ate me lutje e me tregim se kush e kush kemi me dalė, sa kemi me nejt, nuk ishte atėherė koha e sotme, qysh dalin qikat sa herė tė dojnė, ncuk) edhe ate deri nė njė ėmbėltore se vetėm te "pamoralshmet" nė atė kohė shkonin nė kafiqa! Dikur erdhi edhe dashuria e vėrtet tė cilėn e kam dhe e ruaj me xhelozi tė madhe :biggrin:
Vjen martesa, lindja e fėmiut tė parė, belbėzimi i tij i parė, hapi i parė o zot po prekja qiellin me dorė nga lumturia.
Bashkė me gėzimin pėr fėmiun lindėn edhe brengat, a do tė jem nėna mė e mirė nė botė, a do tė di ta kapi ēastin kur fėmijėt kan mė sė shumti nevojėn time, sė fundi a janė tė kėnaqur ata qė pikėrisht jam unė nėna e tyre??

2. Valla me gjithė qejf i kisha bėrė sėrish ato qė kan shku e nuk kthehen mė. Pra kam nostalgji tė dal bre edhe njėherė e tė luaj "Kile" a "Symshelsa" me fėmijėt e lagjes, sikur atėherė kur kishim vetėm njė hall, tė ikim nė shtėpi tė mbushim barkun bukė e ti kthehemi lojės!

3. Sigurisht qė shumė ēaste tė imta kam harru por ato mė kryesorėt nuk i harroj dot. Grryejnė e lumturojnė, por janė jeta ime dhe si tė tilla kogja si shpesh i kujtoj e pėrpunoj!

emine
06-12-11, 20:45
Tė tregojmė pak a shumė pėr ndjenjat tona nė tė kaluarėn, pėr sukseset dhe mos sukseset tona.
Shpresoj se tė gjithė kemi ēka tė themi, dhe sigurisht nė momente tė caktuara e kaluara, lumturon, vran, kthjel sjell pendim apo krenari.
Tja bėjmė njė riciklim jetės tonė dhe bashkėrisht tė konkludojmė pėr jetėn tonė me pyetje si p.sh.
A jeni sot mė tė lumtur se atėherė, apo mė tė vuajtur?
A do t`i bėnit prapė po tė ish mundėsia disa gjėra???
A po do ta harronit tė kaluarėn sikur kurrė mos tė kishte egzistuar.Padyshim qe ndihem me e Lumtur,mbase dhe kam qen e lumtur dikure po shume e hutuar dhe kam mendu me shume per te ardhmen sa per momentet per ti shiju,sot edhe nese has ne probleme nuk e shofe vuajtje po detyr e jetes obligim ,qe cdo mengjes duhet te mendojme se problemet nuk sjellin vuajtje po jemi ne qe i shofim sfidat me te vogla si vuajtje ,mbase nga demelia dhe nga deshira te jete jeta me e leht per ne,dhe derisa nuk ka qen asnjeher e leht per mua,une pranoi gadi cdo gje ne ket jete si normale dhe njerzore,,,,pa pasure ndjenje vuajtje qofte dhe padrejtsit qe rrjedhin nga perditshmeria dhe njerzit qe na rrethojne...

Me siguri qe s do ti beja prap te njejtat gjera,do me dukej monotone gjersa e dij perfundimin e asaj pune,nga natyra e nxis veten te provoi gjera te reja ,ato qka i di me bejne te ndihem monotone andaj nuk ndjej nevoje ti bej te njejtat gjera dhe njeher


Ne fakt ka momente ku cdonjeri deshirone te harroi te kaluaren,por ne realitet nuk do doja kurre te harroja qka me mesoi e kaluera,sikur e kaluaera ime mos te ishte e tille sote nuk do isha ktu dhe nuk do ndihesha e lumtur,nuk do ja dija peshen dhimbjes,lumturis,vafreris dhe pasuris,kam shume rrespekt nga e kaluera ime,
se di nese jam pergjigj dikure por sot eshte ky mendimi im dhe sote i mendoi gjerat kshtu,
Ne duhemi te kemi nje te kaluar te komplikuar per tu ber nje dite njerz te thjesht!