PDA

View Full Version : kur pėr njė vajz mund tė themi se ėshtė lavire(a ka meshkuj.


laliloli
25-03-05, 23:38
kur nje vajz mund te themi se eshte lavire (a ka mashkuj lavir)

Psikologu
26-03-05, 19:59
kur nje vajz mund te themi se eshte lavire (a ka mashkuj lavir)


laliloli pershendetje dhe nderime.


Vetem njė pyetje ju kisha lutur me sinqeritet .

Si formulohet fjala lavire ose lavirė.

Qka e ve ne perdorim ketė fjalė dhe ne cilat rrethana.


Nderime

laliloli
26-03-05, 20:15
Mendoj se fjala LAVIRE nuk mund te formulohet ndryshe ajo eshte veq e formuluar ,ndersa nese mendon se nuk kame dhene me shume detaje per kete teme ke te drejte
gjithe te mirat psikologu i nderuar

dr1ta
28-03-05, 16:39
Shum thjesht: Kur kerkon pare per sex ai/ajo esht lavir/lavire .
:shock:

gzimi72
28-03-05, 17:37
drita mir e ke me vend eshte vetem ata qe bejn sex per para jan prostitut

laliloli
29-03-05, 17:26
drita mir e ke me vend eshte vetem ata qe bejn sex per para jan prostitut

te pershendes drita dhe gezimi ndersa pajtohem me konstatimin e gezimit se seksi me para quhet prostitucion

por kame nje pyetje ,nese nje vajze brenda nje viti nderron 5 dashnor dhe me te gjithe ndahet pa iniciativen e saje (e lene dashnorėt )a mund te themi se ajo vajz eshte lavire


flm

Barbaroza
29-03-05, 17:41
drita mir e ke me vend eshte vetem ata qe bejn sex per para jan prostitut

te pershendes drita dhe gezimi ndersa pajtohem me konstatimin e gezimit se seksi me para quhet prostitucion

por kame nje pyetje ,nese nje vajze brenda nje viti nderron 5 dashnor dhe me te gjithe ndahet pa iniciativen e saje (e lene dashnorėt )a mund te themi se ajo vajz eshte lavire


flm

JOoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo!!!!

Psikologu
29-03-05, 18:23
Pershendetje laliloli


Me duhet te shkruaj me pa tjeter dhe ti pergjigjem pyetjes tende me aq sa dij, e pyetja e jote vijon keshtu:


por kame nje pyetje ,nese nje vajze brenda nje viti nderron 5 dashnor dhe me te gjithe ndahet pa iniciativen e saje (e lene dashnorėt )a mund te themi se ajo vajz eshte lavire


flm


Ne ketė pyetjen tende eshtė shumė thjesht te pergjigjet njeriu.
Pikėse pari sdo te thotė qe nje femer apo nje mashkullė te cilet kalojn vetem me njė ne jeten e tyre ne TĖ te dashurohen , sepse mund te ndodhė e tjetra se kalojn per te njohtuar njeri tjetrin me mirė si nga sjellja , biseda, puthja , mendimi etj etj.

Por te ndalemi vetem tek vajzat.
Ajo e cila ndrron meshkuj dhe dahet me shumė meshkuj nuk eshtė aspak lavire ,sepse ajo eshtė ne kerkim te fatit , ja qe se akoma nuk eshtė dashuruar dhe se ndien veten te dashuruar.
Ne keto rrethana ajo nuk mundet te rrin me njė mashkull vetem qe te mos merrė parasysh si lavire dhe sdo te ishte e rruges te rrinė me ndokend per shkak te fjaleve dhe rrethit se ku jeton.
Vetem nese kalojn se bashku sdo te thotė se janė te dashuruar , por siq e ceka me lartė ajo se ndien veten te dashuruar.

Vajzen lavre nuk e lenė meshkujt atė ta kesh te sigurt po s dij se si ti ose te tjeret e definoni fjalen "Lavire" me qfarė kuptimi dhe nga cillat sjellje.

Principi nuk eshtė lavir , por principi eshtė pruncip ,mvaresishte nese ajo i adhuron avanturat nuk eshtė lavire ajo eshtė pjesė e jetes se vetė te ciles ashtu i pelqen.
Duhet dalluar thenjen dhe definimin .
Perse lavire njė vajzė qe eshtė e tillØ
e dhe se eshte komunikuese e lirė ne bisedė e ne humor tek ne i ngjesin emrin Lavire , a thua se ata qe smunden ta shtjen ne dorė e quajn ashtu , ose ne rastin tjeter ka femra qe kalon me meshkullin njė kohė te gjatė dhe nuk i pranon kontakte seksale , ska te bejė kjo me virgjinitet aspak por ja qe se nuk don , nuk ndjen , nuk ka inspirim per atė punė, dhe nese ai i benė trysni andej ajo edhe largohet nga ai, por kush e fletė te verteten sepse ka meshkuj te cilet vetem nese pijn njė pije me femer thonė se eshtė femra e tij ( primitiv) .

Per te mos e zgjatur me shumė me duhet te them edhe keto fjalė.

Se eksperienca e jetes te benė te menqur qe te vendosesh per fatin dhe si ta mbashė fatin ne dorėedhe pse dashuria eshte e verber por eshtė e verber per ata te cilet dashurohen shpejt dhe vetem me zemer , por dashuria me tru don pak kohė dhe analizė.

Andej ne kerkim te fatit eshtė ajo femer dhe nuk eshtė lavire por ajo eshtė se pari principiele , se dyti e kujeseshme dhe se treti e pa dashuruar.

Ndodhė qe edhe pas marteses behet ndarja ne mes te qifteve e sdo te thotė gruja qe u nda paska qenė lavire (thojn disa ) por ajo eshtė nda se aty ka marrė fund dashuria , ka marrė fund epshi , kan marrė fund shumė gjera tjera .

Tek vajza eshtėe njejta punė edhe tek ajo marrin fund keto gjera, pra mos te shkoj me tutje por shumė femra kan pasur trysni nga mashkulli (virgjin) qe nese ajo nuk pranon sekse ai do ta len , dhe duke ra kjo ne gracka dhe mosdijeni te tilla ka pranuar , do te thotė e ka dashur , andej ai shoku e ka braktisur.
Te jesh i braktisur eshtė me veshtirė sesa te brakisesh dikend.

Andej kush qenka fajtor ketu , fjala lavire nuk vjen ne shprehje ketu ,sepse vetem kalesa me meshkuj nuk eshtė lavire, por ėshtė tradhtia , i pa besi , genjeshtari etj janė kryekeput lavire pa dallim gjinije dhe janė asgjė tjeter vetem armiku me i madhė i jetes dhe shpirtit te vetė.

Me nderime

Psikologu

Barbaroza
29-03-05, 18:35
Principi nuk eshtė lavir , por principi eshtė princip ,mvaresishte nese ajo i adhuron avanturat nuk eshtė lavire ajo eshtė pjesė e jetes se vetė te ciles ashtu i pelqen.


Psikologu i nderuar,me pelqeu krejt shkrimi juaj por ketu asesi s'mund te pajtohem,pra me kete qe e kam lene pa e fshire.
Une nuk mendoj se aventurat duhet ta na behen princip i jetes.Nese ato na behen princip,nuk eshte e mundur te flasim per moralin e aq me pak se kjo duhet te ndodhe sepse keshtu na pelqen.Kjo eshte gje e keqe dhe duhet luftuar,mendoj une, por asesi te jetojme me aventuren dhe ajo te behet pjese e jetes sone!
Besoj se me keni kuptuar vetem ne kete citat, perndryshe ne fjalite tjera ishte krejt ne rregull!

Psikologu
29-03-05, 19:00
Principi nuk eshtė lavir , por principi eshtė princip ,mvaresishte nese ajo i adhuron avanturat nuk eshtė lavire ajo eshtė pjesė e jetes se vetė te ciles ashtu i pelqen.


Psikologu i nderuar,me pelqeu krejt shkrimi juaj por ketu asesi s'mund te pajtohem,pra me kete qe e kam lene pa e fshire.
Une nuk mendoj se aventurat duhet ta na behen princip i jetes.Nese ato na behen princip,nuk eshte e mundur te flasim per moralin e aq me pak se kjo duhet te ndodhe sepse keshtu na pelqen.Kjo eshte gje e keqe dhe duhet luftuar,mendoj une, por asesi te jetojme me aventuren dhe ajo te behet pjese e jetes sone!
Besoj se me keni kuptuar vetem ne kete citat, perndryshe ne fjalite tjera ishte krejt ne rregull!


E nderuar Barbaroza.
Keni te drejt kur thuani ashtu , por kur e shkrova fjalen avantur , nuk e kisha mendjen vetem tek avanturat e dashuris , por edhe ato te sferave te ndryshme te jetes, si argetimi , muzika , shetitja naten vonė etj , sepse per fat te keq edhe keto dikush i merrė dhe i quan me emrin Lavire.

Andej te falenderoj shumė e shumė per shkrimin tende.

Me nderime si gjithmon.

laliloli
29-03-05, 19:19
Pershendetje laliloli


Me duhet te shkruaj me pa tjeter dhe ti pergjigjem pyetjes tende me aq sa dij, e pyetja e jote vijon keshtu:


[quote]por kame nje pyetje ,nese nje vajze brenda nje viti nderron 5 dashnor dhe me te gjithe ndahet pa iniciativen e saje (e lene dashnorėt )a mund te themi se ajo vajz eshte lavire


flm


[

Por te ndalemi vetem tek vajzat.
Ajo e cila ndrron meshkuj dhe dahet me shumė meshkuj nuk eshtė aspak lavire ,sepse ajo eshtė ne kerkim te fatit , ja qe se akoma nuk eshtė dashuruar dhe se ndien veten te dashuruar.

Principi nuk eshtė lavir , por principi eshtė pruncip ,mvaresishte nese ajo i adhuron avanturat nuk eshtė lavire ajo eshtė pjesė e jetes se vetė te ciles ashtu i pelqen.


Per te mos e zgjatur me shumė me duhet te them edhe keto fjalė.

Se eksperienca e jetes te benė te menqur qe te vendosesh per fatin dhe si ta mbashė fatin ne dorėedhe pse dashuria eshte e verber por eshtė e verber per ata te cilet dashurohen shpejt dhe vetem me zemer , por dashuria me tru don pak kohė dhe analizė.

Andej ne kerkim te fatit eshtė ajo femer dhe nuk eshtė lavire por ajo eshtė se pari principiele , se dyti e kujeseshme dhe se treti e pa dashuruar.

Flm psikolog e lexova me vemendje shkrimin tend maratonikpor me disa thenie nuk mund te pajtohem psh:
-si mund te kaloj nje vajz me 5 meshkuj dhe te mos jet e dashuruar (nje sqarim ndoshta ne pyetjen time kam harruar te ceki se vajza me pese dashnoret ka pasur marredhenie seksuale)
thua principi nuk eshte lavir ,po nese nje vajze ka principin te bej prostitucion don te thot nuk eshte prostitute dhe
-dashuria nuk te pret te beshe analize ,ajo kur te kaplon nuk ke kohe te mendosh se a ben te dashurohem apo jo ,ti veq je i dashuruar

Barbaroza
29-03-05, 19:36
Principi nuk eshtė lavir , por principi eshtė princip ,mvaresishte nese ajo i adhuron avanturat nuk eshtė lavire ajo eshtė pjesė e jetes se vetė te ciles ashtu i pelqen.


Psikologu i nderuar,me pelqeu krejt shkrimi juaj por ketu asesi s'mund te pajtohem,pra me kete qe e kam lene pa e fshire.
Une nuk mendoj se aventurat duhet ta na behen princip i jetes.Nese ato na behen princip,nuk eshte e mundur te flasim per moralin e aq me pak se kjo duhet te ndodhe sepse keshtu na pelqen.Kjo eshte gje e keqe dhe duhet luftuar,mendoj une, por asesi te jetojme me aventuren dhe ajo te behet pjese e jetes sone!
Besoj se me keni kuptuar vetem ne kete citat, perndryshe ne fjalite tjera ishte krejt ne rregull!


E nderuar Barbaroza.
Keni te drejt kur thuani ashtu , por kur e shkrova fjalen avantur , nuk e kisha mendjen vetem tek avanturat e dashuris , por edhe ato te sferave te ndryshme te jetes, si argetimi , muzika , shetitja naten vonė etj , sepse per fat te keq edhe keto dikush i merrė dhe i quan me emrin Lavire.

Andej te falenderoj shumė e shumė per shkrimin tende.

Me nderime si gjithmon.

Atehere pasi keni menduar ashtu,ju pershendes dyfish per shkrimin tuaj!!!

laliloli
30-03-05, 20:16
edhe nje pyetje

NJė vajzė ben sex me nje djale ______"Lavire"

Njė djalė bėn sex me 30 Femra --------------Hallall i qoftė [/quote][/code]

dr1ta
30-03-05, 21:52
edhe nje pyetje

NJė vajzė ben sex me nje djale ______"Lavire"

Njė djalė bėn sex me 30 Femra --------------Hallall i qoftė [/code][/quote]
Kshtu ka qen para 100 viteve ne arabi :lol:

laliloli
30-03-05, 22:02
edhe nje pyetje

NJė vajzė ben sex me nje djale ______"Lavire"

Njė djalė bėn sex me 30 Femra --------------Hallall i qoftė [/code]
Kshtu ka qen para 100 viteve ne arabi :lol:[/quote]

sot te ne(ne 100vite pas arabėvee sa pas evropianeve)?

dr1ta
30-03-05, 22:21
edhe nje pyetje

NJė vajzė ben sex me nje djale ______"Lavire"

Njė djalė bėn sex me 30 Femra --------------Hallall i qoftė [/code]
Kshtu ka qen para 100 viteve ne arabi :lol:

sot te ne(ne 100vite pas arabėvee sa pas evropianeve)?[/quote]


Hiq spo besoj

Kercovari
30-03-05, 22:47
edhe nje pyetje

NJė vajzė ben sex me nje djale ______"Lavire"

Njė djalė bėn sex me 30 Femra --------------Hallall i qoftė [/code]
Kshtu ka qen para 100 viteve ne arabi :lol:

sot te ne(ne 100vite pas arabėvee sa pas evropianeve)?


Hiq spo besoj[/quote]

loliloli,mundohesh te jepesh temes krejtisht nje ngjyre tjeter duke i ve shqiptaret ne thes te arabeve.
Perqendrou tek tema i nderuar.

laliloli
31-03-05, 21:36
edhe nje pyetje

NJė vajzė ben sex me nje djale ______"Lavire"

Njė djalė bėn sex me 30 Femra --------------Hallall i qoftė [/code]
Kshtu ka qen para 100 viteve ne arabi :lol:

sot te ne(ne 100vite pas arabėvee sa pas evropianeve)?


Hiq spo besoj

loliloli,mundohesh te jepesh temes krejtisht nje ngjyre tjeter duke i ve shqiptaret ne thes te arabeve.
Perqendrou tek tema i nderuar.[/quote]

te pershendes kėrqovari ,dhe mire se te gjej,plotesisht ne teme jemi te gjithe ,ate qe kerkoj une nga mendimi juaj eshtese a perdoret te ne me vend fjala lavire sidomos per femrat ,dhe perse nje vajze te shkoje me nje djale quhet lavire ndersa nje djale po te skoj me 30 femra quhetkazanove dhe ndoshta eshte shume i rrespektuar ,si dhe krenohet.
A me thua kur ti nje vajzė e quan lavire?

Psikologu
31-03-05, 21:53
Pershendetje laliloli


Me duhet te shkruaj me pa tjeter dhe ti pergjigjem pyetjes tende me aq sa dij, e pyetja e jote vijon keshtu:


[quote]por kame nje pyetje ,nese nje vajze brenda nje viti nderron 5 dashnor dhe me te gjithe ndahet pa iniciativen e saje (e lene dashnorėt )a mund te themi se ajo vajz eshte lavire


flm
[

Por te ndalemi vetem tek vajzat.
Ajo e cila ndrron meshkuj dhe dahet me shumė meshkuj nuk eshtė aspak lavire ,sepse ajo eshtė ne kerkim te fatit , ja qe se akoma nuk eshtė dashuruar dhe se ndien veten te dashuruar.

Principi nuk eshtė lavir , por principi eshtė pruncip ,mvaresishte nese ajo i adhuron avanturat nuk eshtė lavire ajo eshtė pjesė e jetes se vetė te ciles ashtu i pelqen.


Per te mos e zgjatur me shumė me duhet te them edhe keto fjalė.

Se eksperienca e jetes te benė te menqur qe te vendosesh per fatin dhe si ta mbashė fatin ne dorėedhe pse dashuria eshte e verber por eshtė e verber per ata te cilet dashurohen shpejt dhe vetem me zemer , por dashuria me tru don pak kohė dhe analizė.

Andej ne kerkim te fatit eshtė ajo femer dhe nuk eshtė lavire por ajo eshtė se pari principiele , se dyti e kujeseshme dhe se treti e pa dashuruar.

Flm psikolog e lexova me vemendje shkrimin tend maratonikpor me disa thenie nuk mund te pajtohem psh:
-si mund te kaloj nje vajz me 5 meshkuj dhe te mos jet e dashuruar (nje sqarim ndoshta ne pyetjen time kam harruar te ceki se vajza me pese dashnoret ka pasur marredhenie seksuale)
thua principi nuk eshte lavir ,po nese nje vajze ka principin te bej prostitucion don te thot nuk eshte prostitute dhe
-dashuria nuk te pret te beshe analize ,ajo kur te kaplon nuk ke kohe te mendosh se a ben te dashurohem apo jo ,ti veq je i dashuruarPershendetje laliloli

I nderuar , lexova shkrimin tend dhe deshiroj te pergjigjem .


Mashkulli i mirė ( i menqur , i sjelleshem , i respektuar) nuk e benė femren qe ajo te largohet nga ai , sepse qdo kush ka deshirė te jetė pjesė e dikuj dhe te ndaj jeten me dikend , nese flasim vetem per femra.

Ne lidhje me prostitucionin qe e quan ti ketė lavire , une nuk jam per prostitucion por kunder , por besoj qe meshkujt e dergojn njė vajzė ne rrugen e prostitucionit , marrė ne fakt ketu ku jetoj une ka X raste te tilla , bile i fundit ishte ai qe e lexoj mbarė Suedia kur disa shqiptar (mos kofshin hiq) moren njė femer nga Dardania (Kosova) dhe e sjellen ketu , e mbajten te lmbyllur disa muaj duke e shitur me te holla perderisa ajo iku dhe kercej nga dritarja dhe policia arrestoj personat ne fjalė (Aftonbladet sid 5 Mars 2005)
e kesaj qka ti themi pra si ta quajm , njė jetė e vajzes sė re u damtua dhe duhet kohė per ta riparuar, duhet kohė per ti sjellė vetėbesimin dhe urrejtjen ndaj vetes sė vetė ,ka raste ku edhe ka derguar edhe deri te vetvrasja.

Ku mbeti rinija e saj dhe kush martohet me tė tillė , cilit mashkull ka besim ajo ti tregoj per njė gjė te tillė , por kjo duhet te luftoj me veten e vetė sa te jetė gjallė dhe te jetoj njė jetė ankthi dhe frigė.


Vallė kush i mori keto femra per tregti pas shembjes se sistemit komunist ne Shqiperi , a ishin shqiptar ata , qka ishin , a kishin gjak njeriu apo bishe.ØMos keto u benė ne emerė te kombit apo?

Turp i turpit e ma zi se turpi per atė qe e quan veten shqiptar ose qe ka lindur si shqiptar.


Vorferia eshtė ajo me e renda me jetė , dhe ma e rend se burgu, ajo ska derė ska rrugdalje , por beson ne atė se qka kush premton dhe nuk ka kohė analize se a eshtė e vertet apo genjeshter, ketu eshtė lufta per egzistenc.
Mos vetem qe ajo ka nevojė per njė egzistenc ta vendosesh ne atė menyrė per te shitur trupin e vetė vetem per nje kafshat bukė ose per disa halle te tjera , keshtu nuk thotė as Zoti , as dreqi e as njeriu.

Duhet mirė ti dihet prapavija nje femre se perse ajo mirret me ketė punė (prostitucion), por nese e ka ketė deshirė atehere ai eshtė zanat dhe nuk eshtė lavire e ka atė drejtim dhe fund , e quhet E prostituar.

Kush eshtė lavire ose Lavirė.

Une mendoj se ky emerė don analizė dhe sqarim te shkurter .
Tė tillet qe janė te martuar ose qift i dashuruar dhe mbrapa shpines bejnė thyrjen e beses dhe te dashuris dhe si tregojn atij ose asaj per gabim tė berė janė lavirė dhe lavire. A ka falje ketu.
Ne disa raste femra duhet tė falmashkullin sepse ai eshtė mashkull , por a e kishte falur mashkulli femren ???????
Nese ndohė njė gjė e tillė trego dhe vazhdo me tutje sepse dashuria me genjeshtra eshtė e lavireve dhe lavirėvė , andej ajo qe del haptas dhe jeton jeten simbas shijes se vetė nuk eshtė lavire , , me zorė te kesh seks me qe e njef boten sesa me njė te pa dalur, dhe pa shijuar lirinė.

Tė tillave ndoshta vetem me njė varg te vjershave te Lorkes i bind si tė duash.
Komunikimi i lirė i leht me ndonjė vajze s“duhet te quhet lavire, andej as atė qe ka pasur seks me 5 persona , ku e din , kush e din dhe si.
Nganjeher njerezit i rrisin edhe keto gjera .


Nderime.

Kercovari
31-03-05, 21:57
edhe nje pyetje

NJė vajzė ben sex me nje djale ______"Lavire"

Njė djalė bėn sex me 30 Femra --------------Hallall i qoftė [/code]
Kshtu ka qen para 100 viteve ne arabi :lol:

sot te ne(ne 100vite pas arabėvee sa pas evropianeve)?


Hiq spo besoj

loliloli,mundohesh te jepesh temes krejtisht nje ngjyre tjeter duke i ve shqiptaret ne thes te arabeve.
Perqendrou tek tema i nderuar.

te pershendes kėrqovari ,dhe mire se te gjej,plotesisht ne teme jemi te gjithe ,ate qe kerkoj une nga mendimi juaj eshtese a perdoret te ne me vend fjala lavire sidomos per femrat ,dhe perse nje vajze te shkoje me nje djale quhet lavire ndersa nje djale po te skoj me 30 femra quhetkazanove dhe ndoshta eshte shume i rrespektuar ,si dhe krenohet.
A me thua kur ti nje vajzė e quan lavire?[/quote]
Nuk mund te them se duhet te thuhet nje djali bravo kur nderon ca femra,po edhe femra nuk mund te quhet lavire perderisa mardhenjet i ben me mashkull,dhe me njeriuan qe e ka zgjedhe vete.
Mora si baze ndoshta nje kuptim te gabuar per ate qe keni thene me nalte
se shprehjet e shqiptareve qofshin ato per te mire apo te keq nuk kan te bejne me arabet.
Te pershendes.

laliloli
01-04-05, 22:29
Mos vetem qe ajo ka nevojė per njė egzistenc ta vendosesh ne atė menyrė per te shitur trupin e vetė vetem per nje kafshat bukė ose per disa halle te tjera , keshtu nuk thotė as Zoti , as dreqi e as njeriu.

Duhet mirė ti dihet prapavija nje femre se perse ajo mirret me ketė punė (prostitucion), por nese e ka ketė deshirė atehere ai eshtė zanat dhe nuk eshtė lavire e ka atė drejtim dhe fund , e quhet E prostituar.

Kush eshtė lavire ose Lavirė.

Une mendoj se ky emerė don analizė dhe sqarim te shkurter .
Tė tillet qe janė te martuar ose qift i dashuruar dhe mbrapa shpines bejnė thyrjen e beses dhe te dashuris dhe si tregojn atij ose asaj per gabim tė berė janė lavirė dhe lavire. A ka falje ketu.
Ne disa raste femra duhet tė falmashkullin sepse ai eshtė mashkull , por a e kishte falur mashkulli femren ???????
Nese ndohė njė gjė e tillė trego dhe vazhdo me tutje sepse dashuria me genjeshtra eshtė e lavireve dhe lavirėvė , andej ajo qe del haptas dhe jeton jeten simbas shijes se vetė nuk eshtė lavire , , me zorė te kesh seks me qe e njef boten sesa me njė te pa dalur, dhe pa shijuar lirinė.


Tė pėrshėndes Psikolog ,ndėrsa do tė quaja edhe shkrimtarė sepse po shkruan shumė gjatė ,na i shpenzove tė gjitha tė hollat ne net duke i lexuar shkrimet e tua Ha ha
Mė pelqeu shkrimi i juaj dhe mendoj se shumė mirė e ke pėrkufizuar definicionin e fjalės LAVIRE.Por kur ėshtė fjala te prostitucioni disi njėher e dėnon shumė ashpėr ndėrsa sė dyti e arsyeton ate duke thene se ėshtė njė zanat .
[quote]
Nese ndohė njė gjė e tillė trego dhe vazhdo me tutje sepse dashuria me genjeshtra eshtė e lavireve dhe lavirėvė , andej ajo qe del haptas dhe jeton jeten simbas shijes se vetė nuk eshtė lavire , , me zorė te kesh seks me qe e njef boten sesa me njė te pa dalur, dhe pa shijuar lirinė
Edhe nė kėte rast (nėse kam arritur ta bart mire sepse ende nuk jamė mėsuar tė manipuloj si duhet) citoj "ajo qė del haptas dhe e dėshiron jetėn sipas shijes sė vet nuk ėshtė lavire" mbyll citatin ,dmth njė vajzė qė asiqare nderron meshkojt mė shpesh se qorapet nuk mund ta quajmė lavire,sepse ajo ashtu dėshiron tė jetoj .
OK ky ishte komenti im lidhur me shkrimin tend
gjithe te mirat

laliloli
01-04-05, 22:34
Nuk mund te them se duhet te thuhet nje djali bravo kur nderon ca femra,po edhe femra nuk mund te quhet lavire perderisa mardhenjet i ben me mashkull,dhe me njeriuan qe e ka zgjedhe vete.
Mora si baze ndoshta nje kuptim te gabuar per ate qe keni thene me nalte
se shprehjet e shqiptareve qofshin ato per te mire apo te keq nuk kan te bejne me arabet.
Te pershendes.


kerēovari tė pėrshendes dhe nuk e di se ēka je duke pėrzier me arabet
megjitheate tėuroj gjithė te mirat[/quote]

Psikologu
02-04-05, 04:39
Pershendetje laliloli.


Ne perkufizimin e fjales dhe te jetes se njeriut nuk ka te drejtė te vednos askush , lidhur me faktin se:
Keshilla dhe kufizimi janė te ndara njera me tjetren.
Kundershtimi dhe sqarimi po ashtu te ndara.

Por do te ndalem vetem ne keto dy raste.
Sė pari te kufizosh ndokend duhet te jesh vetė i kufizuar ne te gjitha rrethanat qe kerkohen , andej duke kufizuar dikend (qka ska te drejt njeriu) harron edhe vetėkufizimin tend personal , e ne ketė rast do tė ishte e rruges mbarė qe te japesh keshilla e jo te kufizosh askend , sepse ajo nuk funksionon ,

Njeriu i moshes se rritur nuk ka nevojė per perkufizime por ka ndoshta nevojė per keshillė sepse askush nuk eshtė i perpkryer dhe sdo te jetė kurrė.
Andej keshilla eshtė ajo me e mira per qdo kend , por edhe duhet ditur te keshillosh , sepse keshilla nuk deshiron gjykime dhe fajsime sepse atehere dalim ne akuza , e dihet se akuzat si don askush edhe nese janė te verteta (jo te gjithė)

Te kundershtosh pa sqaruar eshtė te krijosh njė armik tendin dhe te mbetesh i pa degjuar.
Kundershtimi e kerkon sqarimin e mirėfillt por edhe sqarimi duhet pasur metoden e faktit dhe te butesis se sa largė gyxojm ne te shkojm ti sqarohemi dikuj aq largė edhe guxojm te shkojm ne sqarimet paraprake.

Dihet se shumė njerez perdorin mendimet e quajtura "Automatike " qka do te thojn pergjigjen automatikisht, por a vlen kjo punė , normal se nuk vlenė sepse automatikisht askujt nuk mundet njeriu ti sqarohet e hiq ma pak ta kshilloj.Dikush mendon se sqarimi i shpejt eshtė zgjuarsi por perkundrazi , ai eshtė vetem refleks nervor qe percillet nga signali i shqisave te ndegjuarit me njė shpejtesi te madhe.Andej edhe duhet mesuar veten dhe sistemin nervorė qe te kemi durim ne komunikim , por si arrihet kjo eshtė temė e gjatåe dhe kerkon kohė.


Ti shkruan:
Tė pėrshėndes Psikolog ,ndėrsa do tė quaja edhe shkrimtarė sepse po shkruan shumė gjatė ,na i shpenzove tė gjitha tė hollat ne net duke i lexuar shkrimet e tua Ha ha
Mė pelqeu shkrimi i juaj dhe mendoj se shumė mirė e ke pėrkufizuar definicionin e fjalės LAVIRE.Por kur ėshtė fjala te prostitucioni disi njėher e dėnon shumė ashpėr ndėrsa sė dyti e arsyeton ate duke thene se ėshtė njė zanat .

Se pari te falenderoj per pershendetjen tende dhe qdo tė mirė.
Ne atė qe se pari i denoj ashper "Prostitucionet " pastaj i arsyetoj duke thenė se eshtė zanat , te pergjigjem ne menyrė te kjart se:
Une nuk jam per prostitucion por atė se quaj Lavire , dhe e kam sqaruar se shkaku duhet ditur ketu , pra nga shkaku mbetet zanat , ashtu siq eshtė edhe kriminaliteti nder meshkuj , njejtė mundemi ti barazojm , dhe tash pse pra te denojm ashper njė femer kur meshkulli merret me vjedhje ose shet droge, asnjera nuk eshtė per lavdatė por quhen zanate , e kesi zanate une si dij por prapė se prapė ata janė njerez dhe edhe pse i denon ose si denon ligji ata duhet respektuar si njerez dhe aspak si te nenqmuar. Te pelqen shoqeria mendohu mirė dhe analizoje zanatin , por njė zanat tė tillė se preferoj per askend

Ti shkruan:

Edhe nė kėte rast (nėse kam arritur ta bart mire sepse ende nuk jamė mėsuar tė manipuloj si duhet) citoj "ajo qė del haptas dhe e dėshiron jetėn sipas shijes sė vet nuk ėshtė lavire" mbyll citatin ,dmth njė vajzė qė asiqare nderron meshkojt mė shpesh se qorapet nuk mund ta quajmė lavire,sepse ajo ashtu dėshiron tė jetoj .
OK ky ishte komenti im lidhur me shkrimin tend
gjithe te mirat .Si quhet dashuria me genjeshter , ajo se ka emrin dashuri i nderuar por e ka siq kam shkruar LAVIR , vlen si per meshkuj ashtu edhe per femra.
Se eshtė me zor te kesh seks me njė femer te dalur sesa atė te pa dalur do te jepja vetem njė rast:
Qenin e lidhur nder hambar kur ta leshosh ai nuk din te kthehet , por per njė copė mish e sjellė tek vetja, qka do te thotė se , lirija e ka edukuar dhe zbuluar njeriun , kurse nga kjo liri njeriu e ka zbuluar shkencen e nga kjo parė sheknca merret me njeriun dhe te arriturat e tij.
Ne shtepi kush ska arritur asgjė perpos lamjeve te neve dhe amvisnisė.
Njė vajzė vendos mbi trupin e vetė dhe po ashtu edhe meshkulli , andaj aty nuk mundet dhe nuk ka te drejt te vendos askush ose te perdor trupin e saj si te vetin sepse keto janė largė njera tjetres.
Ajo nderron meshkuj sikur qarapa: -Ti mendon ashtu sepse ketė punė se benė ndoshta edhe fare por edhe nese e benė njė gjė te tillė ajo eshtė drejtimi i jetes se saj , e ketu nese ke shkathetesi mundesh ta kshillosh por jo aspak ta akuzosh sepse ketu ajo vendos vetė, siq thash mė parė eshtė trupi i saj.
Dalja , zbavitja , muzika , biseda e lirė perse sot tek ne i klasifikon femrat si lavire, kush i jep te drejtė kuj ta titulloj keshtu, kush eshtė pronė e kush pronari, andej kujdes se me keta tituj vajzat edhe mbesin pa martuar dhe pastaj mos ankohi se na i moren te huajt sepse ajo dikur duhet te martohet, e sa do te martoheshim me keto llojė femra te lira , qe praktikojn njė jetė te tillė pra simbas shijes se vetė mbetet vetem te presim pergjigjje.

Nderime.

laliloli
06-04-05, 21:12
Pershendetje laliloli.


Ne perkufizimin e fjales dhe te jetes se njeriut nuk ka te drejtė te vednos askush , lidhur me faktin se:
Keshilla dhe kufizimi janė te ndara njera me tjetren.
Kundershtimi dhe sqarimi po ashtu te ndara.

Por do te ndalem vetem ne keto dy raste.
Sė pari te kufizosh ndokend duhet te jesh vetė i kufizuar ne te gjitha rrethanat qe kerkohen , andej duke kufizuar dikend (qka ska te drejt njeriu) harron edhe vetėkufizimin tend personal , e ne ketė rast do tė ishte e rruges mbarė qe te japesh keshilla e jo te kufizosh askend , sepse ajo nuk funksionon ,

Njeriu i moshes se rritur nuk ka nevojė per perkufizime por ka ndoshta nevojė per keshillė sepse askush nuk eshtė i perpkryer dhe sdo te jetė kurrė.
Andej keshilla eshtė ajo me e mira per qdo kend , por edhe duhet ditur te keshillosh , sepse keshilla nuk deshiron gjykime dhe fajsime sepse atehere dalim ne akuza , e dihet se akuzat si don askush edhe nese janė te verteta (jo te gjithė)

Te kundershtosh pa sqaruar eshtė te krijosh njė armik tendin dhe te mbetesh i pa degjuar.
Kundershtimi e kerkon sqarimin e mirėfillt por edhe sqarimi duhet pasur metoden e faktit dhe te butesis se sa largė gyxojm ne te shkojm ti sqarohemi dikuj aq largė edhe guxojm te shkojm ne sqarimet paraprake.

Dihet se shumė njerez perdorin mendimet e quajtura "Automatike " qka do te thojn pergjigjen automatikisht, por a vlen kjo punė , normal se nuk vlenė sepse automatikisht askujt nuk mundet njeriu ti sqarohet e hiq ma pak ta kshilloj.Dikush mendon se sqarimi i shpejt eshtė zgjuarsi por perkundrazi , ai eshtė vetem refleks nervor qe percillet nga signali i shqisave te ndegjuarit me njė shpejtesi te madhe.Andej edhe duhet mesuar veten dhe sistemin nervorė qe te kemi durim ne komunikim , por si arrihet kjo eshtė temė e gjatåe dhe kerkon kohė.


Ti shkruan:
Tė pėrshėndes Psikolog ,ndėrsa do tė quaja edhe shkrimtarė sepse po shkruan shumė gjatė ,na i shpenzove tė gjitha tė hollat ne net duke i lexuar shkrimet e tua Ha ha
Mė pelqeu shkrimi i juaj dhe mendoj se shumė mirė e ke pėrkufizuar definicionin e fjalės LAVIRE.Por kur ėshtė fjala te prostitucioni disi njėher e dėnon shumė ashpėr ndėrsa sė dyti e arsyeton ate duke thene se ėshtė njė zanat .

Se pari te falenderoj per pershendetjen tende dhe qdo tė mirė.
Ne atė qe se pari i denoj ashper "Prostitucionet " pastaj i arsyetoj duke thenė se eshtė zanat , te pergjigjem ne menyrė te kjart se:
Une nuk jam per prostitucion por atė se quaj Lavire , dhe e kam sqaruar se shkaku duhet ditur ketu , pra nga shkaku mbetet zanat , ashtu siq eshtė edhe kriminaliteti nder meshkuj , njejtė mundemi ti barazojm , dhe tash pse pra te denojm ashper njė femer kur meshkulli merret me vjedhje ose shet droge, asnjera nuk eshtė per lavdatė por quhen zanate , e kesi zanate une si dij por prapė se prapė ata janė njerez dhe edhe pse i denon ose si denon ligji ata duhet respektuar si njerez dhe aspak si te nenqmuar. Te pelqen shoqeria mendohu mirė dhe analizoje zanatin , por njė zanat tė tillė se preferoj per askend

Ti shkruan:

Edhe nė kėte rast (nėse kam arritur ta bart mire sepse ende nuk jamė mėsuar tė manipuloj si duhet) citoj "ajo qė del haptas dhe e dėshiron jetėn sipas shijes sė vet nuk ėshtė lavire" mbyll citatin ,dmth njė vajzė qė asiqare nderron meshkojt mė shpesh se qorapet nuk mund ta quajmė lavire,sepse ajo ashtu dėshiron tė jetoj .
OK ky ishte komenti im lidhur me shkrimin tend
gjithe te mirat .Si quhet dashuria me genjeshter , ajo se ka emrin dashuri i nderuar por e ka siq kam shkruar LAVIR , vlen si per meshkuj ashtu edhe per femra.
Se eshtė me zor te kesh seks me njė femer te dalur sesa atė te pa dalur do te jepja vetem njė rast:
Qenin e lidhur nder hambar kur ta leshosh ai nuk din te kthehet , por per njė copė mish e sjellė tek vetja, qka do te thotė se , lirija e ka edukuar dhe zbuluar njeriun , kurse nga kjo liri njeriu e ka zbuluar shkencen e nga kjo parė sheknca merret me njeriun dhe te arriturat e tij.
Ne shtepi kush ska arritur asgjė perpos lamjeve te neve dhe amvisnisė.
Njė vajzė vendos mbi trupin e vetė dhe po ashtu edhe meshkulli , andaj aty nuk mundet dhe nuk ka te drejt te vendos askush ose te perdor trupin e saj si te vetin sepse keto janė largė njera tjetres.
Ajo nderron meshkuj sikur qarapa: -Ti mendon ashtu sepse ketė punė se benė ndoshta edhe fare por edhe nese e benė njė gjė te tillė ajo eshtė drejtimi i jetes se saj , e ketu nese ke shkathetesi mundesh ta kshillosh por jo aspak ta akuzosh sepse ketu ajo vendos vetė, siq thash mė parė eshtė trupi i saj.
Dalja , zbavitja , muzika , biseda e lirė perse sot tek ne i klasifikon femrat si lavire, kush i jep te drejtė kuj ta titulloj keshtu, kush eshtė pronė e kush pronari, andej kujdes se me keta tituj vajzat edhe mbesin pa martuar dhe pastaj mos ankohi se na i moren te huajt sepse ajo dikur duhet te martohet, e sa do te martoheshim me keto llojė femra te lira , qe praktikojn njė jetė te tillė pra simbas shijes se vetė mbetet vetem te presim pergjigjje.

Nderime.

te pershendes psikolog dhe te falenderoj per kete shkrim ,sigurisht se ai qe do ta lexoje do te mesoje shume.
Plotesisht pajtohem se secili njeri pa marre parasysh gjinine duhet te vendos vete per menyren e jetes se vete,si ti pelqeje jeta ashtu te jetoje.Obligim i qdo kujte eshte qe secilin ta keshilloje qe te shkoje rruges se drejte dhe te mbare ,por nuk mund ta detyroje askend qe te marre at apo kete rruge .
Dua te permendi edhe nje fakt ,keshtu duhet te jete por per fat te keq te ne nuk eshte keshtu >Menyra e jetes jo vetem qe iu imponohet femrave por kjo ndodh edhe me meshkuj per shkak te rrethanave .Kam degjuar se shume qifte jane te shtrenguar nga rrethanat qe te jetojne se bashku edhe pse ndoshta nuk kane dashuri ne mes veti ose kete e bejne per hater te familjes ose shume femra ose meshkuj deshirojne te vishen ndryshe por per shkak te rrethit kete nuk mund ta bejne te shkurta per shkak te rrethit etj
Te dal ne teme <arsyeja pse e kam vendos kete teme eshte kjo se shpesh te ne vend e pa vend perdoret termi lavire (kurve)

Dali!Keq
19-05-05, 16:08
****************************
Jashtė teme.

Murgesha.

Dali!Keq
19-05-05, 16:08
****************************
Jashtė teme.

Murgesha.

dr1ta
20-05-05, 00:11
********************
Jashtė teme.

Murgesha.

Tomori
20-05-05, 11:36
Shum thjesht: Kur kerkon pare per sex ai/ajo esht lavir/lavire .
:shock:

-dr1ta jam dakorte me ju?!!!

Kurvani
31-05-05, 00:21
un vajzes lavire mundem ta vlersoj se mi than nuk ka nevoj, kur ateher e ruan vergjinitetin e i gra sex anal.
a femrave qe nuk jan vergjine mundem mundem ta vlresoj kur atehere e kam ne shtrat :lol:

tutaA
30-08-08, 20:24
po valla kur ti nderron si qerapat aa lavire me plot kuptimin e fjales

e per meshkujt me ndryshe mund te thuash i pa moralshem nuk i zihet bes a po ku ta di un veq lavir mashkull skisha than

Penelope
31-08-08, 20:55
fjala lavire osht shume perbuzese dhe e keqe. Por ja qe ka edhe femra qe e perfaqsojne "denjesisht" kete epitet...secili/secila ka te drejte te jetoje si te doje, dhe ta jetoje jeten seksuale si ti pelqeje, perderisa me kte sja cenon lumturine apo rehatine tjetrit...e kto femrat e lartpermendura nuk hezitojne edhe burrin nga shtrati tja marrin dikujt, edhe perdorin tone "zotesine" e tyne per te arrite qellimin. Jo vetem te na por edhe ne boten e civilizume femrat e tilla shifen shtrember,..pra femra duhet me rujte reputacionin se krejt qka bojme shkruhet ne biografine tone, edhe ma kurre nuk ndryshohet, ajo mbetet aty pergjthmone..te tillat bojne jete te shthurur e ne fund mundohen te idnetifikohen si te ndershme - qesharake...

emine
06-09-08, 18:31
kur nje vajz mund te themi se eshte lavire (a ka mashkuj lavir)


Ai persone qe perdor fjalen Lavire i perket nivelit shum te ult,e ner shqiptar e perdorin shpesh,sidomos per ato femra qe jan ne vemendje te gjithve e bejne me qellim per me lshu poshte femren,ndersa per meshkujt nuk jan lavire sepse kan fatin te lendojne e ta qesin veten te paq,,,:(Ne femrat shume here bajm ne hire te dashuris shum gjana qe pendohemi apo kurr si kishim ba,e ne fund tregojne me gisht se kjo eshte lavire

CMENDURI dhe e padrejt

Idila
12-11-08, 01:25
Femėr lavire?! hm, hm, hm.... Thėnje shumė e dobėt/e pavlerė! Kjo vjen si pasojė e mentalitetit tonė paradoksal. E parashtrojmė pyetjen pse?
Sepse tek ne shqiptarėt femra ėshtė viktimė e gojėligėve. Femra kėshtu, e femra ashtu!!! Po ku mbeti mashkulli dot?! A mos vall femra e bėn vetėm veprimin nė fjalė? Kur njė mashkull humb dinjitetin e tij, thonė: Ishte i ri i shkreti por u pendua, e ndėrsa femra pėshtyhet tėrė jetėn e saj. Kjo ėshtė absurde!!!


Njė kėshillė pėr gjithė femrat:

-Tė jetojmė me dinjitet, ta ruajmė nderin se ėshtė pasuria mė e cmuar pėr ne! Nė kėtė rast jemi mbretėresha dhe nuk mund tė na mposhti askush!

Obama
12-11-08, 08:58
Kur fillon te ben shoqeri me meshkujt,
Kur fillon te ben shoqeri me femrat,

Une femme qui rit, est ą moitié sous-lit !
Nje grua qe qesh, eshte per gjysem ne krevek ! ...thone francezet nga eksperiencat e tyre Ø!

emine
12-11-08, 10:44
Kur fillon te ben shoqeri me meshkujt,
Kur fillon te ben shoqeri me femrat,

Une femme qui rit, est ą moitié sous-lit !
Nje grua qe qesh, eshte per gjysem ne krevek ! ...thone francezet nga eksperiencat e tyre Ø!


keni mendim te gabum:shoqrija ste ban lavire,po sjellja dhe shoqrija me njerz te mrapsht,,,,,,shoqrija a e shejte po duhet pas kujdes me kend shoqrohesh,,,,aj person q eperdor ket fjal LAVIRE per mendimin tim a njeriu ma i ulte ne bote (ne moral):::::
PS TA SHIKOJME NE NJE ANE GJITH I PERKASIM KTIJ RANGU;MOS NE SJELLJE NE MBRENDSI GJITH JEMI NE NJE PJES TE MSHEFT TE PAMORALSHEM....

Penelope
03-12-08, 09:30
te jesh femer e tille sot nuk eshte keq jo, sepse sot te tillat deshirohen duhen, edhe adhurohen. Nje i njohur me tha nje dite: sot askush nuk i do vajzat e ndershme e te pasterta, do me thene e shprehu qarte se qka duan shumica. Po besoj se edhe femrat kane arrite ta kuptojne ate qka duan meshkujt. Ndodh qe ka meshkuj qe i shajne femrat e tilla por shume e bindur jam qe shumica prej tyre edhe pse se shprehin ndoshta, ne brendine e tyre e deshirojne nje femer te tille. Sa me shume pervoje aq me mire per ta.

Oqeani
03-12-08, 11:16
Bonaparta :

Tė gjitha femrat janė lavire, kurse nėna ime ėshtė femėr !

LABI
03-12-08, 11:27
Natyrisht qe po .

Deri sa kjo stigme eshte e qendrushme, vlefshme per njeren ane te medales . Vlen dhe per tjetren... S'mundet perjashtohet PJESA NGA TERESIA !!!

Eddi
03-12-08, 13:07
lavire eshte fjale shume e ulet
Edhe nga inati ka mundesi ta quajne nje femer ashtu: "Eh po lavire ish bre, ish mesu me ju lut shume, po une s'jam bash gjithkushi" jane fjale qe mund te degjohen shpesh here nga goja e nje shqipetari dhe me duket se nuk i analizojne fjalet para se te thone kete.
keshtu jemi ne meshkujt shqiptar nepergjithesi por ju pelqen kur ju vardiset nji femer
ama une bej nje perjashtim:biggrin:

LABI
03-12-08, 14:24
lavire eshte fjale shume e ulet
Edhe nga inati ka mundesi ta quajne nje femer ashtu: "Eh po lavire ish bre, ish mesu me ju lut shume, po une s'jam bash gjithkushi" jane fjale qe mund te degjohen shpesh here nga goja e nje shqipetari dhe me duket se nuk i analizojne fjalet para se te thone kete.
keshtu jemi ne meshkujt shqiptar nepergjithesi por ju pelqen kur ju vardiset nji femer
ama une bej nje perjashtim:biggrin:

I analizon ti fjalet kur i thua Eddi :rolleyes::rolleyes: ( te shqeteson fakti qe je "keshtu" ) :confused:

Eddi
03-12-08, 14:39
I analizon ti fjalet kur i thua Eddi :rolleyes::rolleyes: ( te shqeteson fakti qe je "keshtu" ) :confused:
mendoj qe po-i analizoj fjalet une
pse ku te dogji ty?
postimi im nuk pati per qellim te ofendoje njeri
une fola nepergjithesis dhe jo ne vecanti

LABI
03-12-08, 14:45
mendoj qe po-i analizoj fjalet une
pse ku te dogji ty?
postimi im nuk pati per qellim te ofendoje njeri
une fola nepergjithesis dhe jo ne vecanti


Asgje pesonale. Vetem se me beri pershtypje opinioni modest ( shtirur) i juaji lidhur me tematiken !

S'do mundesh t'i kategorizosh botrat ne DUALIZMA : MAJORE dhe MINORE .

Une dhe ti mund t'i perkasim nje lloji , gjinie te percaktuar gjenetikisht... POR, jo dhe nje gjeje te njejet ->paformsuar nga IMANENCA (fizika, apo biologjia/gjenetika) e ajo eshte PJESA IDEALE E NJERIUT ( personaliteti, karakteri unik dhe i paperseritur si i tille ) :wink:

Eddi
03-12-08, 14:51
Asgje pesonale. Vetem se me beri pershtypje opinioni modest ( shtirur) i juaji lidhur me tematiken !

S'do mundesh t'i kategorizosh botrat ne DUALIZMA : MAJORE dhe MINORE .

Une dhe ti mund t'i perkasim nje lloji , gjinie te percaktuar gjenetikisht... POR, jo dhe nje gjeje te paformsuar nga IMANENCA (fizika, apo biologjia/gjenetika) :wink:

o shoku LAB(apo shoqe,se nuk kam ide cfar mund te jesh) mua me vjen keq,se ndoshta u keqkuptova nga ti,ndoshta dhe une nuk u shpreha mjaft preciz qe erdhi deri ne keqkuptim
pse kush flet ketu per gjene dhe biologji?
une jam une dhe ti je ti dhe ai eshte ai ,keshtu qe une nuk i trajtoj te gjithe si te njejte
eshte ndryshe nje e thene momentalisht dhe ndryshe nje e menduar mire
ndonese une nuk mendova mire perpara se te postoj,por qellim te keq nuk pata me ate postim
ndoshta kjo ndodh nga ajo se nuk e di une mire gjuhen si ti,ty te kemi ndoshta ne nje shkalle me lart dhe e kupton dhe e felt e e shkruan bukur shqipen nje veti qe mua si i lindur dhe i rritur e i shkolluar ne perendim me mungon,ama perseri po them,si ka mundesi te keqkuptosh perderisa ska asgje te keqe ne postimin qe bera une?!
meqe na behesh kaq i ditur dhe merr guxim per paragjykime do duhej dhe ta kuptoje ate qe thash me lart...

LABI
03-12-08, 14:57
o shoku LAB(apo shoqe,se nuk kam ide cfar mund te jesh) mua me vjen keq,se ndoshta u keqkuptova nga ti,ndoshta dhe une nuk u shpreha mjaft preciz qe erdhi deri ne keqkuptim
pse kush flet ketu per gjene dhe biologji?
une jam une dhe ti je ti dhe ai eshte ai ,keshtu qe une nuk i trajtoj te gjithe si te njejte
eshte ndryshe nje e thene momentalisht dhe ndryshe nje e menduar mire
ndonese une nuk mendova mire perpara se te postoj,por qellim te keq nuk pata me ate postim
ndoshta kjo ndodh nga ajo se nuk e di une mire gjuhen si ti,ty te kemi ndoshta ne nje shkalle me lart dhe e kupton dhe e felt e e shkruan bukur shqipen nje veti qe mua si i lindur dhe i rritur e i shkolluar ne perendim me mungon,ama perseri po them,si ka mundesi te keqkuptosh perderisa ska asgje te keqe ne postimin qe bera une?!
meqe na behesh kaq i ditur dhe merr guxim per paragjykime do duhej dhe ta kuptoje ate qe thash me lart...

Oo shoku Edd ! E kam te cart ( e di qe opinioni juaj ishte nje opinion i JO-UNI-t, por i koherences dhe konformizmit afirmativ ) ... Dhe abstenoj nga kjo retorike e kote .

Asgje tendencioze (asgje personale) ... Thjesht ishte nje spikam dhe orvajtje KRITIKE

Mirembetesh !

AlbaSoft
03-12-08, 15:09
Edhe nese esht un s`mund t`ja them Lavire i them ne ndonje menyr tjetr...

Estella
08-12-08, 03:14
kur nje vajz mund te themi se eshte lavire (a ka mashkuj lavir)

qysh ska....

toriwolf
11-01-09, 14:38
laliloli pershendetje dhe nderime.


Vetem njė pyetje ju kisha lutur me sinqeritet .

Si formulohet fjala lavire ose lavirė.

Qka e ve ne perdorim ketė fjalė dhe ne cilat rrethana.


Nderime
PSH KURV EDHE KURVAN( KURVAR )

toriwolf
11-01-09, 14:39
Edhe Po Vet A Ka Djal Lavirė Vallaa 3 Me Mi Qit Sisha Merzit Neser Edhe Tri Qeshtu

desert
12-01-09, 13:22
Pėr mua njė femėr ėshtė lavire kur ėshtė e pėrdalur qė bėnė avantura dhe nuk ka moral e karakter e njejta vlen edhe pėr mashkuj, qė mendoj se ka nė tė dy anėt por ja qė botėn dominojnė bota njėgjinore dhe nuk shikohet shumė kur njė mashkull bėnė ashtu perderisa tek femrat edhe shtohet...bile te mashkujt duket avancim ky veprim.

Oqeani
12-01-09, 13:25
Ēka me be - Desert - fatin e kemi te tille !

desert
12-01-09, 13:28
Ēka me be - Desert - fatin e kemi te tille !

Oqeani, nuk ėshtė fat por fatkeqėsi sepse duhet shikuar tė keqen me te njejtin sy.

Oqeani
12-01-09, 13:31
I kemi dy, andaj njeren me njerin, tjetrinen me tjetri ! ;)

Gjumashja
12-01-09, 13:35
kur jau cill bishtin meshkujve...!

LABI
12-01-09, 20:00
kur jau cill bishtin meshkujve...!

ne shumes , pluraliss po .. "mashkujve" ... Perndryshe qe ja sill mashkullit , apo mashkulli femres eshte noone sense te thuhet nje gje e tille !


Atraksioni eshte ceshtje (cilesi) SA afrie (socializimi) , AQ dhe qeshtje afirmative(komunikimi) !

:wink:

Oqeani
12-01-09, 21:00
Te quajme keshtu ( lavire ) apo nevoje ....

Shkrimtaret francez shtjelluan ēeshtjen e femres franceze gjat Luftes se Dyte Boterore !

Ato frekuentonin ushtaraker gjerman !
Pse ?
Mungesa e gjinise se kundert ( meshkujt - tanime ishin ne fronte te ndryshme, femrat ndienin mungesen e tyre - per te permbushur epshin, ato ishin te detyruara te frkuentonin ushtaraket gjerman)
Ishte kjo nje shenje mosbesnikrie ndaj te dashurve qe i kishin larg, apo ishin vetem permbushje epshi ?
Simbas shkrimtareve francez kjo nuk ishte diē tjeter per pos permbushje epshi !

Kur nuk kemi epsh -nuk kemi nevoje te permbushim - andaj nuk ka "lavire"!!!
Ndjenjen per seks nuk mund ta fusim me kete term!
Po qe se ndokush nuk ka ndjenja, ateher sigurisht se nuk eshte diē ne ......

flm

DEA
13-01-09, 09:19
Si femra ashtu edhe mashkulli jane lavire , kur ne te njejten kohe kane me shume se 1 te dashur/e apo burre/grua. Nese e nderron do te thot se nuk jane pershtat dhe jane ne kerkim te dashuris me tutje.Por nese ne te njejten kohe jetojne nje jete te dyfisht, ata/ ato jane lavire, dyftyresh,te pabese dhe per rrethin shqetesues....

ABC
13-01-09, 09:25
Te quajme keshtu ( lavire ) apo nevoje ....

Shkrimtaret francez shtjelluan ēeshtjen e femres franceze gjat Luftes se Dyte Boterore !

Ato frekuentonin ushtaraker gjerman !
Pse ?
Mungesa e gjinise se kundert ( meshkujt - tanime ishin ne fronte te ndryshme, femrat ndienin mungesen e tyre - per te permbushur epshin, ato ishin te detyruara te frkuentonin ushtaraket gjerman)
Ishte kjo nje shenje mosbesnikrie ndaj te dashurve qe i kishin larg, apo ishin vetem permbushje epshi ?
Simbas shkrimtareve francez kjo nuk ishte diē tjeter per pos permbushje epshi !

Kur nuk kemi epsh -nuk kemi nevoje te permbushim - andaj nuk ka "lavire"!!!
Ndjenjen per seks nuk mund ta fusim me kete term!
Po qe se ndokush nuk ka ndjenja, ateher sigurisht se nuk eshte diē ne ......

flm

diqka qe me ka bo pershtypje tej mase ,TE LUMT!!

ABC
13-01-09, 09:26
Si femra ashtu edhe mashkulli jane lavire , kur ne te njejten kohe kane me shume se 1 te dashur/e apo burre/grua. Nese e nderron do te thot se nuk jane pershtat dhe jane ne kerkim te dashuris me tutje.Por nese ne te njejten kohe jetojne nje jete te dyfisht, ata/ ato jane lavire, dyftyresh,te pabese dhe per rrethin shqetesues....

nuk e ki te qjarte ti,lexo ma shum .

DEA
13-01-09, 10:07
Te quajme keshtu ( lavire ) apo nevoje ....

Shkrimtaret francez shtjelluan ēeshtjen e femres franceze gjat Luftes se Dyte Boterore !

Ato frekuentonin ushtaraker gjerman !
Pse ?
Mungesa e gjinise se kundert ( meshkujt - tanime ishin ne fronte te ndryshme, femrat ndienin mungesen e tyre - per te permbushur epshin, ato ishin te detyruara te frkuentonin ushtaraket gjerman)
Ishte kjo nje shenje mosbesnikrie ndaj te dashurve qe i kishin larg, apo ishin vetem permbushje epshi ?
Simbas shkrimtareve francez kjo nuk ishte diē tjeter per pos permbushje epshi !

Kur nuk kemi epsh -nuk kemi nevoje te permbushim - andaj nuk ka "lavire"!!!
Ndjenjen per seks nuk mund ta fusim me kete term!
Po qe se ndokush nuk ka ndjenja, ateher sigurisht se nuk eshte diē ne ......

flm

Fjala eshte per ata qe si kane nen kontroll ndjenjat e veta, ateher ose kane te bejne me ndonje c`rregullim psiqik qe prap nuk mund te futen ne rolin e lavires ose kete e bejne vetem e vetem per tu deshmuar para dikujt se sa te zotet jane, mendim i imi eshte se jane lavire te epsheve te veta

medet
23-03-09, 11:02
Ne fakt kjo qe i nderron 5 meshkuj per kaq pak kohe i them te pushoje pak dhe te pres pak ta kerkojne se gjerat e kerkuara ka nje cmim qe mund vendos ajo vet.

elvio
21-01-10, 12:15
kur nje vajz mund te themi se eshte lavire (a ka mashkuj lavir)

lavire

pa u zgjatur them

kur per ate person s'funksionon ne mynyre aksolute fjala nder per ate person
kur mendon gjithmone me te rendesishmen ne jete te shkembeje eksperienca seksuale,me meshkuj te ndryshem

a ka meshkuj

sikurse femra sinonimi i saj

emine
22-01-10, 17:45
ku munde ta mer njeriu ate edukat,te lejoi veten te perdore kto fjal,me duket mu ateher kure dyshone ne nderin e tij/saj:redface:

doGzona
22-01-10, 18:24
ku munde ta mer njeriu ate edukat,te lejoi veten te perdore kto fjal,me duket mu ateher kure dyshone ne nderin e tij/saj:redface:


Keto fjale i perdorin ata qe as mendja nuk ta mer!

DEA
22-01-10, 22:13
Lavir/e i thuhet vetem asaj apo atije ( se ka edhe meshkuj) qe shesin trupin per pare..

Oqeani
22-01-10, 22:48
Do isha nalur tek shkrimi i DEAS - Athua ata/ato qe shesin trupin, jan lavir/e ?

Ne nje interviste te nje femre qe punon ne shtepi ku shitete trupin e saje ne pyetjen se:

Ēka ndjeni me klienta, e ēka me burrin ?
Pergjegja e saje ishte : Me klientat e kam pune, me burrin e kam ndjenje.

Dhe shtroj pyetjen: Athua ato jane prostituta ?