PDA

View Full Version : A me mire te flasesh apo heshtesh???????????????


Faqet : [1] 2

Honesty^uk.
31-03-05, 18:57
Erdha edhe kete radhe qe se bashku te debatojme nje problem qe egziston ne perditshmerine e jetes sone.

Dihet qe cdo dite e re qe lind me te lindin dhe zhvillohen shume gjera te tjera te planifikuara te deshiruara, te dhimbshme, te gezueshme por edhe te paparashikuara ndonjehere
Nje nga keto eshte edhe njohja me te tjere, apo edhe ndarja
Ne shume raste ndodh qe pas ndarjes me dikend , sidomos kur ndarja behet jo e hijshme dhe e pakendshme ne fillojm te shprehim mllefin apo urrejtjen e ndarjes per njeri tjetrin, une mendoj se kjo ndodh tek ata qe nuk mundet te kene kontroll mbi vetveten, dhe gjithashtu e shoh si nje gje te pa llogjikshme, por ne disa raste edhe eshte e pashmangshme pasiqe nga gjestet dhe veprimet e pales tjeter behet qe te humbasesh durimin dhe je i detyruar te shperthesh.

Per kete doja qe te lexoja mendimet tuaja, nese e shihni te arsyeshme,, se::
A DUHET ( pra a eshte e arsyeshme ))QE X apo Y PERSON TE SHPREHET APO TE NXJERR NE PAH TE MIRAT APO TE KEQIJAT E PERSONIT TJETER??????pas ndarjes.........


Diskutime shperthyese ju deshiroj :lol:
Honesty

buri
01-04-05, 21:19
me fol eshte mir po jo shum me hesht[shujt]eshte dukat [ari]

dr1ta
01-04-05, 21:52
Shpertheva edhe une :P


Mendoj ce esht e shendetshme ti shpalosim te mirat edhe te kqijat kur nje lidhje merr fund...ti tregojm arsyet pse u be ashtu si u be ..mesojm nga gabimet ose mundet ce edhe x edh y personi te afrohen njeri tjetrit prap mbasi qe keqkuptimet/gabimet pranoen dhe permisohen.

PS: Kur vendosni te keni nje debat me te dashurin/dashuren dilni ne shkretire dikund ku nuk ka arme :lol: :P

Kaltrushi
04-04-05, 08:10
Pershendetje i nderuari honesty_Uk!!


kure njeriu mbushet deri ne maximum ne personin e dashur dhe kure pa pritmas ndodh nje keqkuptim apo vje nje ngatrres dhe ti e shef nga ana e tjeter e jo nga ajo e siq e ke njoftu........se pari ndoshta te ben te plasesh dhe te explodojsh nga nervoza.......se dyti ndoshta te bje te hesht nga pabesyshmerija.........por ndoshta te bje te largohesh pa fjale......mendoj se mvaret nga personi apo nga situata..........

une perveti do kisha hesht dhe ndegjuar mendimin e tjetrit.......dhe me siguri se ne fetyr do me shihej se qfar po mendoj per at qe fol................dhe me ne fund me dy fjali qe do thojn shume per at lidhje do kisha folur dhe PIK.........shendosh me qene.....kaltrushi

prishtinasja
06-04-05, 22:52
Te flasesh ne ato momente kur kerkohet eshte shume e arsyeshme por edhe heshtja ne raste te caktuara eshte zgjidhje e mire

Arb
07-04-05, 02:32
Pershendetje te gjitheve!

Ndarja eshte ndarje. Edhe nese reagon dhe nese nuk reagon asgje nuk ndryshohet. Ndarja mbetet e atille, ceshtje e kryer.

Mellefi dhe urrejtja nuk ndryshojne asgje. Ndarja mbetet ndarje edhe pas shfryerjes se mellefit dhe urrejtjes sone.

Cfare duhet te themi ne momentet e fundit te ndarjes atehere? Vetem te qartesojme ne menyre te qete se me nuk jemi bashke. Se gjithcka qe lidhet me ne i takon te kaluares. Se ne jemi e kaluara. Vetem e KALUARA!

Pse e them kete?

Sepse per te arritur tek fundi i nje raporti dashurie kerkohet te behemi te fuqishem. Ate edhe bejme. Ne njefare menyre marrim diku ate fuqi. Ajo fuqi na mundeson qe te heqim qafe njeri tjetrin. Ne kete menyre ne behemi te lire. Krejtesisht te "lire." Perfundimisht te "lire!"

Po nese kerkojme te dime se cfare ndodhi?

Do te ishte gabim! Nuk do te dime se cfare ndodhi. Nuk do te dime saktesisht se cfare ndodhi. Mbase kurre nuk do ta dime se cfare ndodhi. E gjitha qe dime ne ato momente eshte se ne nuk jemi me SE BASHKU. E perseris se aq mund te themi ne per lidhjen tone - se ne nuk jemi SE BASHKU!

Po cfare te bejme atehere?

Ne keto momente nuk ka nevoje per te kerkuar falje, as per tu ndier keq. Bile nuk ka nevoje as per te mesuar aresyet e ndarjes. Nuk ka nevoje per te kerkuar falje per dicka te bere ose te thene. Cfare do te duhej te kerkohej do te ishte nevoje per te pranuar qe te dy fundin e lidhjes. Per te pranuar se ne te dy jemi e KALUARA. Se vertete ne jemi vetem e kaluara.

florian
09-04-05, 09:33
Erdha edhe kete radhe qe se bashku te debatojme nje problem qe egziston ne perditshmerine e jetes sone.

Dihet qe cdo dite e re qe lind me te lindin dhe zhvillohen shume gjera te tjera te planifikuara te deshiruara, te dhimbshme, te gezueshme por edhe te paparashikuara ndonjehere
Nje nga keto eshte edhe njohja me te tjere, apo edhe ndarja
Ne shume raste ndodh qe pas ndarjes me dikend , sidomos kur ndarja behet jo e hijshme dhe e pakendshme ne fillojm te shprehim mllefin apo urrejtjen e ndarjes per njeri tjetrin, une mendoj se kjo ndodh tek ata qe nuk mundet te kene kontroll mbi vetveten, dhe gjithashtu e shoh si nje gje te pa llogjikshme, por ne disa raste edhe eshte e pashmangshme pasiqe nga gjestet dhe veprimet e pales tjeter behet qe te humbasesh durimin dhe je i detyruar te shperthesh.

Per kete doja qe te lexoja mendimet tuaja, nese e shihni te arsyeshme,, se::
A DUHET ( pra a eshte e arsyeshme ))QE X apo Y PERSON TE SHPREHET APO TE NXJERR NE PAH TE MIRAT APO TE KEQIJAT E PERSONIT TJETER??????pas ndarjes.........


Diskutime shperthyese ju deshiroj :lol:
Honesty

pershendetje honesty
Ndarja e dy personave eshte pika e thyerjes se jetes qe kan kaluar bashk gjer ne ate moment , keshtu qe kur te ndodh per te dy ata duhet te nisin nje jet te re qoft kjo dhe nje zgjidhje e dhimbshme . Eksperienca me ka mesuar qe per sa miq te jen dy dhe per sa mir te ndahen nuk mund te vazhdojn frekuentimin jo me mes tyre poas ne te njejten shoqeri , se pastaj gjithmon lindin keqkuptime -dhe gjitjģhmon do ket thafe te teperta e njerez te tret qe do nderhyjn , keshtu qe per mendimin tim ne cdo far ndarje ndarja duhet te jet radikale e menjehershme , e ne rast femijesh cifti duhet te jet prezent ne jeten e femijeve dhe vetem ne jeten e femijeve pa nderhyr ne jeten e ishpartnerit .BESOJ QE ESHT E MJAFTUESHME .[/u]

laliloli
09-04-05, 16:36
Njeriu varesisht prej situates edhe duhet te veproj(si ta pash motin ktheje gezofin)Nese ndarja ndodhe me iniciativen e dy te ish-bashkuarve ateher ajo nuk mund te kete ndonje pasoj ,por nese behet me iniciativen e njerit ateher lendimi do te jet me i theksuar dhe mund te vie deri te fjalosja ,problemi etj.Ne raste te tilla duhet qe me fjale te qeta ta bindesh ish partnerin-en se kjo ka ndodhur ,jeta eshte e gjate dhe ardhmeria eshte perpara dhe te mundohesh ta arsyetosh ndarjen etj .Dhe nese pas ketyre fjaleve te qeta situata acarohet ateher mendoj se me mire eshte te heshtesh sepse si duket kundershtari eshte i bindur ne "drejtesin"e tij dhe qdo fjale e jotja mund te jete vetem nxitje per ate keshtu mund te vie deri te ndonje problem me i madhe .

Gentiana
12-04-05, 11:39
Pershendetje te gjitheve!

Ndarja eshte ndarje. Edhe nese reagon dhe nese nuk reagon asgje nuk ndryshohet. Ndarja mbetet e atille, ceshtje e kryer.

Mellefi dhe urrejtja nuk ndryshojne asgje. Ndarja mbetet ndarje edhe pas shfryerjes se mellefit dhe urrejtjes sone.


E ndava ket pjes te shkrimit tuaj Arb, i cili me pelqej dhe me te cilin pajtohem plotesisht.

anna
12-04-05, 14:14
varet se cka flet...po nqs nuk ke se cafre te flasesh atehere me mire eshte te heshtesh :wink:

laliloli
12-04-05, 20:43
Pershendetje te gjitheve!

Ndarja eshte ndarje. Edhe nese reagon dhe nese nuk reagon asgje nuk ndryshohet. Ndarja mbetet e atille, ceshtje e kryer.

Mellefi dhe urrejtja nuk ndryshojne asgje. Ndarja mbetet ndarje edhe pas shfryerjes se mellefit dhe urrejtjes sone.


E ndava ket pjes te shkrimit tuaj Arb, i cili me pelqej dhe me te cilin pajtohem plotesisht.

Ndarja eshte ndarje normal,por pasojat nuk jane ēdohere te njejta

ju pershendes

Barbaroza
13-04-05, 13:01
Eshte Ligj apo shprehi e disa qifteve qe sapo jane ndare,qofte nga ndonje lidhje martese,fejese apo nje kohe te kaluar bashke,te fillojne thashethemet e ndersjella.Por,mendoj se kjo prirje per te ofenduar,shantazhuar,kompremetuar e genjyer,me shume atakon femrat sepse gjithmone jane meshkujt ata qe mundohen qe veten gjithmone ta paraqesin te"paster"edhe atehere kur jane me te perlyerit.Jo pse jam femer dhe mbroj gjinine me delikate,por jam e njohur per shume raste te tilla.Per shembull,gjithmone mashkulli eshte ai qe ka deshire,qe ne "regjistrin"e tij te aventurave te fut edhe nje tjeter qe ndoshta s'ka patur shanse ta prek as me gisht te vogel dhe pikerisht nga ky inat,ashtu siq thone per "dheplren qe s'ka mundur te mberrije rrushin....",edhe nje mashkull mundohet qe permes spekulimeve te tij,ta paraqes veten si person qe "e ka patur ate vajze",ndersa per vajzen eshte krejtesisht ndryshe sepse nuk perkon me natyren e saj qe ajo te thote"e kam patur ate djale...".Pra,gjithmone kushtet jane te favorshme per nje mashkull qe te spekuloje.
Edhe ne rastet e shkurorozemeve,nderprejes se fejesave,paraqiten palet per te treguar"fajin"e tij apo asaj,por gjithmone femra mbetet prapa sepse askush s'i beson asaj sa mund t'i besonte nje djali.Fakt eshte ky!
Personalisht,ndarjen e kisha konsideruar NDARJE,dhe asnjehere rikthim apo ribashkim apo shperndarje fjalesh e thashethemash.Me ndarjen,kane mbaruar te gjitha keto.Kuptohet sa je ndoshta ne lidhje me nje person,edhe ke deshire qe nje mikeshes t'ia qajsh hallin per personin "tend",por jo edhe pas ndarjes.
Sa me perket mua,gjithmone do te ishte I VDEKUR!

Honesty^uk.
13-04-05, 22:44
Pershendetje per te gjithe ju te nderuar/a qe keni marr pjes ne dhenien e mendimeve tuaja ne kete teme jetike per ditet qe jetojm.

Pa u munduar te zgjatem ne detaje me ane te nje permbledhje te vogel po paraqes disa nga ato qe ndodhin dhe qe kane ndodhur ne te kaluaren mes nje cifti.
Eshte mese e kuptueshme se arritja deri tek ndarja shoqerohet nga shkaqe te ndryshme te cilat mundet te jene: ndershmeria, mos perputhja, sinqeriteti, tjetersimi i njeres pale( pra paraqitja e KULLUAR qe mund ti bejme vetes)) te cilat nuk vihen ne dukje qe ne fillim.
Gjithashtu ndarjet dihet se kane ndikimet e veta negative perjashtu ketu persona te cilet e kane per zbavitje bashkim-ndarjen, por pas ndarjes cdo kush e arsyeton dhe argumentohen sipas llogjikes se vet dhe se cdo njeri mundohet te ia hedhe fajet pales tjeter, ne keto raste mendoj se euforine me te madhe e ka gjinia femerore((( ju lutem pa keqkuptime, pasi jo te gjithe Derrat jane me lara te njejta,,,,, FLM))) pasi eshte ajo qe ne shoqerine tone shqiptare ngelet me e demtuara.

Gjithashtu dihet se gjithmone fajtori/a hidhet ne sulem dhe perdor te gjithe menyrat dhe format per ta paraqitur veten si Gjeli ne maje te Kotecit, dhe harron se nje dite me pare eshte zene i zhytur deri ne fyt ne balte,,, pra mendimi im eshte se pas ndarjes sicili/a duhet te filloj rrugen dhe jeten e re duke lene cdo te kaluar prapa, perndryshe nismetaria qe mendon se do ta ndihmoj ne shitjen e karakterit te krimbur, do ta perball me realitetin dhe shperlarjen e shminkave ku pas tyre mundohem te fshehim vetveten.

Kalofshi sa me interesant, dhe mos pacin ndarjet pune me ju
Honesty

Daja POLIC
07-05-05, 06:40
Erdha edhe kete radhe qe se bashku te debatojme nje problem qe egziston ne perditshmerine e jetes sone.

Dihet qe cdo dite e re qe lind me te lindin dhe zhvillohen shume gjera te tjera te planifikuara te deshiruara, te dhimbshme, te gezueshme por edhe te paparashikuara ndonjehere
Nje nga keto eshte edhe njohja me te tjere, apo edhe ndarja
Ne shume raste ndodh qe pas ndarjes me dikend , sidomos kur ndarja behet jo e hijshme dhe e pakendshme ne fillojm te shprehim mllefin apo urrejtjen e ndarjes per njeri tjetrin, une mendoj se kjo ndodh tek ata qe nuk mundet te kene kontroll mbi vetveten, dhe gjithashtu e shoh si nje gje te pa llogjikshme, por ne disa raste edhe eshte e pashmangshme pasiqe nga gjestet dhe veprimet e pales tjeter behet qe te humbasesh durimin dhe je i detyruar te shperthesh.

Per kete doja qe te lexoja mendimet tuaja, nese e shihni te arsyeshme,, se::
A DUHET ( pra a eshte e arsyeshme ))QE X apo Y PERSON TE SHPREHET APO TE NXJERR NE PAH TE MIRAT APO TE KEQIJAT E PERSONIT TJETER??????pas ndarjes.........


Diskutime shperthyese ju deshiroj :lol:
Honesty

Honesty a jeni mir vlla

une po pergjigjem me JO nuk eshte mir me heshte e sidemos ne forum ketu eshte metoda ma e mir per ta shprej mendimin cdo njeri edhe nuk ka as gje te keqe, eshte e qart se disa e teprojn por per fat te mir jan moderator/ore qe kujdesen per nje forum te mir kaq kisha per te then ndoshta edhe ma von tham dicka apet :lol: :lol:

Dreni30
15-05-05, 09:49
Nganjehere eshte veshtire edhe me hesht, por eshte edhe ari kur te heshtesh ne ato momente.

Piskama
15-05-05, 12:19
Nese keni hesht teper dhe ju levizin felqit nga heshtja e gjate, fillojani te piskatni dhe pastaj do te shifni se do te ndjeheni shume mire.
Sidomos ndaj atyre qe e kane tepruar me sharje e fyerje per ty, nje piskame e madhe do ti binte ne vete. :twisted: :evil:

Domira
15-05-05, 15:35
Nese keni hesht teper dhe ju levizin felqit nga heshtja e gjate, fillojani te piskatni dhe pastaj do te shifni se do te ndjeheni shume mire.
Sidomos ndaj atyre qe e kane tepruar me sharje e fyerje per ty, nje piskame e madhe do ti binte ne vete. :twisted: :evil:

Po mire kish qene Pisklama veē ēka me ba qe pritoj me ba atahen :lol: :lol:

Odise
15-05-05, 18:05
ma se mirit eshte te heshtesh kur nuk din cfare me thene, e te flasesh kur e lype koha dhe din te thuash dicka dhe e kerkon momenti

GURI SYLAJ
16-05-05, 08:11
'


NGANJEHERE HESHTJA ESHTE ME E FORTE SE FJALA DHE MERITON TE HESHTET POR JO RRALLE NDODHE QE

TI HESHTE DHE PRET
POR VJEN NJE FJALE E TE VRET,
TEJ PER TEJ TE SHPON
DHE NE VEND TE FJALES;
TI BASHK ME HESHTJEN SHKON:

Guri Sylaj

titi
31-05-05, 04:04
TE FLASESH ATY KU DUHET POR GJITHMON MENDJEN PARA FJALES ,POR PRAP HESHTJA ME E DOBISHME

laliloli
31-05-05, 21:46
SHPESH ME HESHTJE MIUND TE THUASH ME SHUME SE SA ME FJALE

DEA
31-05-05, 21:51
Te flasesh, gjithmone eshte menyra apo versioni me i mire, se pa fjale mund te keqkuptohemi ku mandej nga ai keqkuptim mund te lindin dhe keqkuptime te tjera, keshtu qe vetem me fjal sqarohen te gjitha, gaboni nese mendoni se me heshtja eshte me e mire.

laliloli
31-05-05, 22:39
NUK IA VLEN TE FLASESH NE MESIN E LAJKATARėVE

Dali!Keq
01-06-05, 00:54
ma mir esht me fol se me hesht te hyp ne qaf tyrli farr qyrri,pa kur far arsyje. :wink:

Domira
12-06-05, 09:50
Hov a hov :lol: :lol: :lol: Veē shum ma mir me hesht se me lendu diken :roll: :roll: :oops:

ARVANITI
12-06-05, 18:30
Per mendimi tim, me mire eshte te heshtesh, pasi me pas mund te pendohesh per ate qe ke thene. Vetkontroll.

turisti
22-06-05, 22:53
Erdha edhe kete radhe qe se bashku te debatojme nje problem qe egziston ne perditshmerine e jetes sone.

Dihet qe cdo dite e re qe lind me te lindin dhe zhvillohen shume gjera te tjera te planifikuara te deshiruara, te dhimbshme, te gezueshme por edhe te paparashikuara ndonjehere
Nje nga keto eshte edhe njohja me te tjere, apo edhe ndarja
Ne shume raste ndodh qe pas ndarjes me dikend , sidomos kur ndarja behet jo e hijshme dhe e pakendshme ne fillojm te shprehim mllefin apo urrejtjen e ndarjes per njeri tjetrin, une mendoj se kjo ndodh tek ata qe nuk mundet te kene kontroll mbi vetveten, dhe gjithashtu e shoh si nje gje te pa llogjikshme, por ne disa raste edhe eshte e pashmangshme pasiqe nga gjestet dhe veprimet e pales tjeter behet qe te humbasesh durimin dhe je i detyruar te shperthesh.

Per kete doja qe te lexoja mendimet tuaja, nese e shihni te arsyeshme,, se::
A DUHET ( pra a eshte e arsyeshme ))QE X apo Y PERSON TE SHPREHET APO TE NXJERR NE PAH TE MIRAT APO TE KEQIJAT E PERSONIT TJETER??????pas ndarjes.........


Diskutime shperthyese ju deshiroj :lol:
Honesty

"Te gjitha betejat ne jete,sherbejne qe te mesojme diēka - duke i nenkuptuar dhe ato qe i humbasim".

P.Koeljo

Odise
22-06-05, 23:00
Perseri, Filozofi - Popull tha:

dy njerez e prishin biseden - ai qe din, e s'flet edhe ai qe s'din, e flet!

fina
04-07-05, 16:08
me mir me hesht edhe atherr nese te ofendon bilem ska ku mu kap e kshtu qe ne disa raste se vyn me hesht

Vetima
24-08-05, 23:55
Heshtja eshte e mire por gjithmone nuk ja vlen edhe te heshtesh.
-Mos fol aty ku duhet heshtur dhe mos heshte aty ku duhet folur!-


Vetima!

Marigona-KS
25-08-05, 10:51
Une pajtohem me Odisen

Por ku ju thoni se nuk duhet me fol duhet llogaritur se mu ata qe nuk duhet te flasin, ata flasin se nuk din te ndalen, sepse ai qe din te flas din dhe te ndalet dhe si thon din : ku po qet e kend po e vret!

Thuhet se heshtja eshte ari

hajt me t'mira

Sy_kaltra
25-08-05, 18:41
Me teper anoj ne te heshtur.

Me mir heshti me vend se sa flas pa vend.

Me respekt Sy_Kaltra.

Artisti
25-08-05, 19:31
fol kur e ki renin me fol e
hesht kur se ki renin me fol

qyyyyyy
:wink: :wink:Artisti

Kastri
26-08-05, 23:34
Pershendetje

E gjitha mvaret nga situata se ku edhe si behete biseda!

Te Heshtja eshte :ARI
Te Flaseshe eshte:ARGJENDE

Pore ka raste qe duhete me do e mose te marreshe Argjendine.

Me nderime te nderuare.

doGzona
23-10-05, 19:26
Me par kan thene se heshtja eshte flori , dhe se me te vertet ne disa raste eshte edhe ashtu , por nganjehere edhe heshtja eshte sikur te jete njeriu i pajtuar me fajesim , me mos dituri dhe me shume gjera , pra kjo heshte nganjehere shkon edhe nje krah me budallan.
Ne cdo rast e ne cdo vend nuk eshte e rruges qe njeriu te flas , por ne
disa raste edhe duhet , si arsye e asaj qe e ceka me par.
Kur te behemi te gateshem per te folur mendoj se duhet te kemi argument , dituri dhe te drejten tone e cila kerkon nga ne qe te mos heshtim , se sikur te heshtim cdo here nuk na mbetet asgje perpos asaj se padituria e jone eshte e pranishme tek ne , por ne fakt eshte e kunderta edhe pse njeriu leshon rruge dhe i mbylle veshet nganjehere e edhe kesaj i vjen fundi dhe pastaj flitet duke mos u pajtuar me tutje me heshtjen.
Te shpifet e folet gjera te cilat demtojn dikend eshte mekat i madhe e ketu duhet heshtur , por te flitet per diqka qe din njeriu dhe nuk i ka gjerat e ngarkuara eshte edhe njerezi per integritetin e vete por edhe ndales per cdo kend qe nuk ka ditur te hesht , pra heshtja simbas vendit dhe nevojes.

vjeshta
25-10-05, 23:12
Nese ke me kend te flasesh me mire eshte te flasesh,por kur nuk gjen mirekuptim ateher hesht

Murgesha
25-10-05, 23:13
Nese ke me kend te flasesh me mire eshte te flasesh,por kur nuk gjen mirekuptim ateher hesht

Ose pėrdori grushtat dhe shqelmat. :lol: :lol: :lol:

DEA
25-10-05, 23:18
Nese ke me kend te flasesh me mire eshte te flasesh,por kur nuk gjen mirekuptim ateher hesht

Ose pėrdori grushtat dhe shqelmat. :lol: :lol: :lol:
Keshtu diqka menduat ahttp://www.cosgan.de/images/more/bigs/a049.gif

Murgesha
25-10-05, 23:20
Po moj.

Nėse i flet nuk merr vesh, nėse hesht mendon se po i tutesh atėherė demonstro forcėn. :lol: :lol:

vjeshta
25-10-05, 23:20
Nese ke me kend te flasesh me mire eshte te flasesh,por kur nuk gjen mirekuptim ateher hesht

Ose pėrdori grushtat dhe shqelmat. :lol: :lol: :lol:
Ose ate armen tende ,huazoma moj :lol:

DEA
25-10-05, 23:22
Leni armet moj, se po hyjne me na bastis oden dardane shkaku i tyre, a ju kem per trazira juve ketu a. paqe motro paqe :lol: :lol: :lol:

Honesty^uk.
25-10-05, 23:24
Me mire tia leme Kohes radhen te flas

vjeshta
25-10-05, 23:25
Me mire tia leme Kohes radhen te flas
Koha na sjell pleqni,masandej kot :(

Dreni30
25-10-05, 23:32
ncuk.....

vjeshta
25-10-05, 23:33
ncuk.....
:arrow:

Dreni30
25-10-05, 23:34
S'po di kohes a neve..............

DEA
25-10-05, 23:35
Veprave, ato flasin shume

vjeshta
25-10-05, 23:36
Neve ,valla :(

Dreni30
26-10-05, 00:07
Veprave, ato flasin shume

qy qy po ne i shkruajm veprat moj cncncnncncncnccncncn.

Barbaroza
26-10-05, 17:20
Veprave, ato flasin shume

qy qy po ne i shkruajm veprat moj cncncnncncncnccncncn.

Shume mire po e ditke Dreni30. :wink:

Honesty^uk.
30-10-05, 22:56
A me mire apo me keq???????????, ate cdo njeri e vlereson sipas dijeve dhe kushteve te tija, por se shpesh here opinioni i publikut, e ben qe te frenohet apo te marre qendrim tjeter ndaj atij te shprehuri qe e mban ne vetvete, por harresa totale eshte e pamundur sidomos kur ndonje mikrob rrin duke e ngacmuar.
Keshtu qe sido qe te jete e mira apo e keqe, e verteta gjithmone duhet te thuhet, me mire heret sesa vone, sepse kur gjerat debatohen te hapura dhe jo paskraheve ateher secili/a merr pjesen qe i takon, dhe ben mbylljen e versionit" THASHETHEME" qe per fat te keq nder shqiptaret eshte me shume se duhet e zhvilluar dhe e zbatuar.

Stuhia
30-10-05, 23:02
Honesty me fal, por ti e ndien vetveten shqiptare apo je vetem shqipfoles?
Po bazohem ne ket thenien tende.

THASHETHEME" qe per fat te keq nder shqiptaret eshte me shume se duhet e zhvilluar dhe e zbatuar.

Ku e gjen ti vetvten ne ket thenie? :roll: :roll: :roll:

Honesty^uk.
30-10-05, 23:10
Honesty me fal, por ti e ndien vetveten shqiptare apo je vetem shqipfoles?
Po bazohem ne ket thenien tende.

THASHETHEME" qe per fat te keq nder shqiptaret eshte me shume se duhet e zhvilluar dhe e zbatuar.

Ku e gjen ti vetvten ne ket thenie? :roll: :roll: :roll:

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Per ata/o qe din ti radhitin 3 shkronja shqipe njera me tjetren cdo sqarim , tjeter eshte i tepert,

apo deshe qe une te filloj dhe ti pervecesoj te gjithe personat me peremra vetor, deftor, pytes, etj,,etj,,,

Ne Togfjaleshin NDER SHQIPTARET perfshihet jo vetem une dhe ti por edhe Gomari i GJON BUZUKUT,

Stuhia
30-10-05, 23:28
Honesty me fal, por ti e ndien vetveten shqiptare apo je vetem shqipfoles?
Po bazohem ne ket thenien tende.

THASHETHEME" qe per fat te keq nder shqiptaret eshte me shume se duhet e zhvilluar dhe e zbatuar.

Ku e gjen ti vetvten ne ket thenie? :roll: :roll: :roll:

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Per ata/o qe din ti radhitin 3 shkronja shqipe njera me tjetren cdo sqarim , tjeter eshte i tepert,

apo deshe qe une te filloj dhe ti pervecesoj te gjithe personat me peremra vetor, deftor, pytes, etj,,etj,,,

Ne Togfjaleshin NDER SHQIPTARET perfshihet jo vetem une dhe ti por edhe Gomari i GJON BUZUKUT,

Kadal bre djal mos e merr kaq shum afer zemre.
Po ta kishe shkruar tek ne shqiptaret e kisha kuptuar si te pervetshme dhe ku merr pjese edhe ti bashke me Gomarin e Gjon Buzukut.
Po ti e kishe shkruar nder shqiptaret dhe une e kuptova se ti nuk e ndjen vetveten ne ket grupacion, apo ndoshta une jam gabim. :roll: :roll:

Po hajt te lutem me trego qka ka lidhje Gomari i Buzukut me thashethemet dhe me heshtjen, a mos ja ka nis me pall mu ne kohen kur eshte dashte te heshte? :roll: :roll: :roll:

Honesty^uk.
30-10-05, 23:44
Kadal bre djal mos e merr kaq shum afer zemre.
Po ta kishe shkruar tek ne shqiptaret e kisha kuptuar si te pervetshme dhe ku merr pjese edhe ti bashke me Gomarin e Gjon Buzukut.
Po ti e kishe shkruar nder shqiptaret dhe une e kuptova se ti nuk e ndjen vetveten ne ket grupacion, apo ndoshta une jam gabim. :roll: :roll:

Po hajt te lutem me trego qka ka lidhje Gomari i Buzukut me thashethemet dhe me heshtjen, a mos ja ka nis me pall mu ne kohen kur eshte dashte te heshte? :roll: :roll: :roll:


Sipas nivelit te zhvillimit mendor behen kuptimet, keqinterpretimet dhe analizat, per shkrimin me lart ishte i panevojshem peremri vetor NE, sepse po te shkruhej peremri NE ateher kryefjala SHqipetaret nuk do te kishte ven ne ate fjali, dhe anasjelltas.

ndersa per Gomarin thone se i kishte pasur fajet Instruktori qe kishte pas qene me Gomar se vet Ai ( besoj se tani do ta kuptosh qe fjala Gomar ska nevoj te shkruhet pasi peremri AI paraqet te njejten Kryefjale)

Stuhia
01-11-05, 01:31
O i nderuar Honesty.

Une vetem te pyeta, se mu duk qe spo e permbledh veten ne grupin e thashethemgjinjve shqiptar, pa pasur as me te voglin qellim per te ta prishur temen tende te mrekullueshme per te heshturit dhe te folurit.
Nuk isha une ajo qe i solla Gomaret ne ket teme, por ishe ti qe ja dha drejtimin kesaj teme e e qove drejt e ne te pallura gomari.
Per te mos ju mbet borgj lexuesve te kesaj teme, po te pergjigem publikisht ndaj mesazhit tend ne privat.

I/e nderuar, nese keni ndonje paragjykim apo verejtje private ju lutem te me drejtohni ne m/p por nese qellimi dhe deshira juaj jane per te bere deformimin e temes, ateher nje gjest i tille do te jete i pajustifikuar.

Dhe tani te nderuar lexues ju mbetet juve te jepni mendimin tuaj se kush e deformoi heshtjen e nevojshme ne te pallura Gomari.

Ps. Nuk e njoh gramatiken e gj.shqipe, por kur dikush thote nder shqiptaret ateher tek une tingellon se ai person nuk i takon atij grupacioni.


Jam Stuhia. :lol: :lol:

regi_05
01-11-05, 15:36
Heshtja eshte nje veti e mire qe nuk e ka secili njeri.

Naki
01-11-05, 16:49
A DUHET ( pra a eshte e arsyeshme ))QE X apo Y PERSON TE SHPREHET APO TE NXJERR NE PAH TE MIRAT APO TE KEQIJAT E PERSONIT TJETER??????pas ndarjes.........


Miqėsija dhe shoqėrija kėrkonė Respekt dhe Sinqeritet Konstruktiv,Tė mirat dhe Ligėsit duhen tė kenė Logaritjen personale-tė mbetet Problem Intrapersonal pa involvime tė grupeve.
Njė qasje e tillė qė problemet nga fusha Intra personale tė Zbrazen nė Fushen grupore nuk eshtė Produktive kjo izolonė dhe shtyen Pjesmarrėsit Pasivė tė jenė Indiferent.
Njeriu Gjatė shoqėrimit,Miqėsisė Ndanė shumė Gjėra Sekrete dhe Emocionale,Ndanė Qaste tė mira dhe tė paharruara dhe nė krahasim me tė ligat qė ndodhin duhet tė kujtohen*edhe pse tė ligat janė tė hidhura*dhe tė mbeten si njė Histori personale qė mėsonė si tė sillem nė jetė.
Ēdo Njeri Bėnė Gabime ,Nėse ato Kanė Fushė Pajtimi ose Sqarimi Eshtė Njerzore qe te perballohen dhe te zgjidhen rruget e ndarjes ose te bashkimit te qete pa Lendime Shpirterore apo Shoqerore.


Apelimi im eshte per X dhe Y ti gjejne Urat e Bashkimit ,secili Ka nga nje pjese te fajit dikush me shume e dikush me pake.
Njeri nga X -Y duhet te marre Guximin hapin e pare Te perspektives se mire.

Ah sikur ta zgjoja Nga Varri Anton Ceten do tja Shtrija Doren e pajtimit.


Naki

zana e maleve
01-11-05, 17:12
per mendimin tim ne disa raste eshte me mire te flasesh e ne disa me mire te heshtesh qe te dyja keto gjera jane paralele

Tanushi
01-11-05, 17:27
Kur din me fole duhet me fole, kur din me hesht duhet me hesht!

loni19
01-11-05, 18:10
Heshtja ne shume raste eshte mencuri.

zana e maleve
01-11-05, 18:31
po veq heshtja ne shume raste mundet edhe me tu hakmirr

loni19
01-11-05, 19:54
po veq heshtja ne shume raste mundet edhe me tu hakmirr


Kur ashtu?

zana e maleve
01-11-05, 19:55
nese shpeshehere loni hesht e hesht e prap hesht shumica te marrin per budalle a po jo

Honesty^uk.
01-11-05, 20:05
O i nderuar Honesty.

Une vetem te pyeta, se mu duk qe spo e permbledh veten ne grupin e thashethemgjinjve shqiptar, pa pasur as me te voglin qellim per te ta prishur temen tende te mrekullueshme per te heshturit dhe te folurit.
Nuk isha une ajo qe i solla Gomaret ne ket teme, por ishe ti qe ja dha drejtimin kesaj teme e e qove drejt e ne te pallura gomari.
Per te mos ju mbet borgj lexuesve te kesaj teme, po te pergjigem publikisht ndaj mesazhit tend ne privat.

I/e nderuar, nese keni ndonje paragjykim apo verejtje private ju lutem te me drejtohni ne m/p por nese qellimi dhe deshira juaj jane per te bere deformimin e temes, ateher nje gjest i tille do te jete i pajustifikuar.

Dhe tani te nderuar lexues ju mbetet juve te jepni mendimin tuaj se kush e deformoi heshtjen e nevojshme ne te pallura Gomari.

Ps. Nuk e njoh gramatiken e gj.shqipe, por kur dikush thote nder shqiptaret ateher tek une tingellon se ai person nuk i takon atij grupacioni.


Jam Stuhia. :lol: :lol:

E nderuar ( se tani u sigurova ne baze cka ti ke shkruar se i perket gjinise F), une jo vetem ne publik por edhe ne jeten private i them qarte dhe pa asnje ndrojtje ashtu sic une i vleresoj problemet , dhe se ne M/P tim ,,,,PRIVAT per Ju, mundesh ta publikosh jo ne FD por ne te gjitha NETT faqet Shqiptare.


Meqenese ju shpreheni (SEPSE UNE E PATA KUPTUAR ME KOHE)qe Ju nuk njihni gramatiken shqiptare, ateher te kisha keshilluar qe te marresh pjese me shume tek Gramatika GJUHA SHQIPE, ne menyre qe herat tjera te dish per te kundershtuar dhe po ashtu te mesohesh se kur nje thes i zend te gjith shqiptaret dhe se kur ate thes e mbush vetem nje (po shqiptar)

Kalt
03-11-05, 20:26
Hesht kur nuk ke gje per te thene! Heshtja eshte kapak floriri!

Guri i madh
03-11-05, 20:42
nganji her esht ma mir te reagosh me nji her mvaret nga momenti edhe
personi edhe vendi

Kalt
03-11-05, 20:55
Njeriu ka dy veshe, dy sy, por nje goje!
Pra degjo me shume, shiko me shume dhe fol me pak!
Kur te flasesh duhet qe fjala te zeje vend!

Guri i madh
03-11-05, 21:17
po te mos jesh ne gjendje qe at fjal me argumentue edhe ne sy me ja than ma mir esht mos me fol

Arb
03-11-05, 22:47
A me mire te flasesh apo heshtesh?

A ka ndonje mes ne mes tyre?

Murgesha
03-11-05, 22:52
A me mire te flasesh apo heshtesh?

A ka ndonje mes ne mes tyre?

Ban edhe me buzėqesh, ose bėrė grimasė hidhėrimi. :lol:

Arb
03-11-05, 22:57
A me mire te flasesh apo heshtesh?

A ka ndonje mes ne mes tyre?

Ban edhe me buzėqesh, ose bėrė grimasė hidhėrimi. :lol:

Skoka keq... Masi paska me zgjedh, kjo dyshja jote ma e mire po doket...

Murgesha
03-11-05, 23:00
Nėse nuk ėshtė i thellė problemi, buzėqeshja nė vend tė heshtjes apo fjalosjes ėshtė edhe shenjė e sigurtė pajtimi. :lol: :lol:

Arb
03-11-05, 23:06
Nėse nuk ėshtė i thellė problemi, buzėqeshja nė vend tė heshtjes apo fjalosjes ėshtė edhe shenjė e sigurtė pajtimi. :lol: :lol:

M'duhet edhe nje pyetje me e bo...

Po ne mes buzeqeshjes dhe nje grime hidherimi, a ka ndonje mes?

Murgesha
03-11-05, 23:08
Ėhė, :wink:

Arb
03-11-05, 23:09
Nėse nuk ėshtė i thellė problemi, buzėqeshja nė vend tė heshtjes apo fjalosjes ėshtė edhe shenjė e sigurtė pajtimi. :lol: :lol:

Kallashi po mbetka i varur ne mur. Burgjet po u zbrazkan. Helmi po u shenderrojka ne torte.

Arb
03-11-05, 23:09
Ėhė, :wink:

"Ėhė," i thojne atij mesi?

Murgesha
03-11-05, 23:14
Ėhė, :wink:

"Ėhė," i thojne atij mesi?

Ha, hahahahahhahaha.

Jo nuk i thuhet "ėhė" por ishte pohimi im se ka edhe diqka tjetėr nė mes buzėqeshjes dhe hidhėrimit, qė ėshtė pak e vėshtirė pėr ta kapur nė ato momente, por qė ata qė mund ta arrijnė kėtė dalin fitues.

Arb
03-11-05, 23:19
Ėhė, :wink:

"Ėhė," i thojne atij mesi?

Ha, hahahahahhahaha.

Jo nuk i thuhet "ėhė" por ishte pohimi im se ka edhe diqka tjetėr nė mes buzėqeshjes dhe hidhėrimit, qė ėshtė pak e vėshtirė pėr ta kapur nė ato momente, por qė ata qė mund ta arrijnė kėtė dalin fitues.

Me 5-6 "ėhė" nashta gjendet ai mes. Heeec e gjeje ate durim me bo "ėhė" aq shume se..

Guri i madh
03-11-05, 23:54
A me mire te flasesh apo heshtesh?

A ka ndonje mes ne mes tyre?

Ban edhe me buzėqesh, ose bėrė grimasė hidhėrimi. :lol:

por qka me ba qe nuk e kam tradit buzqeshjen artificiale

Guri i madh
04-11-05, 00:22
Hesht kur nuk ke gje per te thene! Heshtja eshte kapak floriri!


heshtja esht pajtim me at qe ka ndodh ose po ndodh

Kalt
04-11-05, 09:01
Hesht kur nuk ke gje per te thene! Heshtja eshte kapak floriri!


heshtja esht pajtim me at qe ka ndodh ose po ndodh

E shoh qe ma ke kuptu gabim Guri!
Atehere "hesht kur duhet dhe fol kur duhet"!
Shpeshhere me pare kam bere gabime duke lejuar gojen qe te flase para mendjes!
Pra mos e le gojen te flase para mendjes!

Murgesha
04-11-05, 11:19
Mendoj se kjo temė ka dalė prej binarėve tė asaj ēfarė ka kėrkuar autori Honesty.

Nuk ėshtė nė pyetje heshtja e pėrgjithshme apo fjalimi i pėrgjithshėm.

Autori kėrkon tė dijė mendimet tona se a duhet tė heshtim apo tė flasim pasi njė qift tė ndahet mes vete. Me njė nėnyrė kėrkesa e autorit ėshtė qė ti ipet pėrparėsi heshtjes ndaj veseve tė kėqia apo tė mira tė njė qifti. Nė mėnyrė qė pas ndarjes ai qift ta mbyllė gojėn dhe tė akceptojė ndarjen pa ndikuar mė me asnjė shprehje nė jetėn e ardhme tė dy personave qė dikur ndjeheshin tė afėrt, qė i lidhte diēka mes vetes por qė tani mė nuk janė tė tillė.
Unė i jap pėrparėsi heshtjes, sepse jeta vazhdon edhe pas ndarjes, krijohet lidhje e re, dėshira e shpresa tė reja, e pse jo edhe ndarje e ardhshme ku duhet tė fillohet gjithēka nga e para.
Nėse njė lidhje ėshtė destinuar pėr tu shkėputur, atėherė ajo duhet tė shkėputet nga tė gjithė vargonjtė.
Stėrhollimi, i mėtutjeshėm i asaj lidhje me thashetheme nga mė tė ndryshme nuk do ti shkaktojė askujt ndonjė tė keqe pos vuajtjes sė atij qifti, kuptohet nėse lidhja ka qenė serioze dhe ka pas dashuri tė mirėfilltė aty.

Domira
04-11-05, 12:09
Mendoj se kjo temė ka dalė prej binarėve tė asaj ēfarė ka kėrkuar autori Honesty.

Nuk ėshtė nė pyetje heshtja e pėrgjithshme apo fjalimi i pėrgjithshėm.

Autori kėrkon tė dijė mendimet tona se a duhet tė heshtim apo tė flasim pasi njė qift tė ndahet mes vete. Me njė nėnyrė kėrkesa e autorit ėshtė qė ti ipet pėrparėsi heshtjes ndaj veseve tė kėqia apo tė mira tė njė qifti. Nė mėnyrė qė pas ndarjes ai qift ta mbyllė gojėn dhe tė akceptojė ndarjen pa ndikuar mė me asnjė shprehje nė jetėn e ardhme tė dy personave qė dikur ndjeheshin tė afėrt, qė i lidhte diēka mes vetes por qė tani mė nuk janė tė tillė.
Unė i jap pėrparėsi heshtjes, sepse jeta vazhdon edhe pas ndarjes, krijohet lidhje e re, dėshira e shpresa tė reja, e pse jo edhe ndarje e ardhshme ku duhet tė fillohet gjithēka nga e para.
Nėse njė lidhje ėshtė destinuar pėr tu shkėputur, atėherė ajo duhet tė shkėputet nga tė gjithė vargonjtė.
Stėrhollimi, i mėtutjeshėm i asaj lidhje me thashetheme nga mė tė ndryshme nuk do ti shkaktojė askujt ndonjė tė keqe pos vuajtjes sė atij qifti, kuptohet nėse lidhja ka qenė serioze dhe ka pas dashuri tė mirėfilltė aty.
Murgesha pajtohem plotesiht me mendimin tend.

Naki
04-11-05, 15:02
A DUHET ( pra a eshte e arsyeshme ))QE X apo Y PERSON TE SHPREHET APO TE NXJERR NE PAH TE MIRAT APO TE KEQIJAT E PERSONIT TJETER??????pas ndarjes.........


Miqėsija dhe shoqėrija kėrkonė Respekt dhe Sinqeritet Konstruktiv,Tė mirat dhe Ligėsit duhen tė kenė Logaritjen personale-tė mbetet Problem Intrapersonal pa involvime tė grupeve.
Njė qasje e tillė qė problemet nga fusha Intra personale tė Zbrazen nė Fushen grupore nuk eshtė Produktive kjo izolonė dhe shtyen Pjesmarrėsit Pasivė tė jenė Indiferent.
Njeriu Gjatė shoqėrimit,Miqėsisė Ndanė shumė Gjėra Sekrete dhe Emocionale,Ndanė Qaste tė mira dhe tė paharruara dhe nė krahasim me tė ligat qė ndodhin duhet tė kujtohen*edhe pse tė ligat janė tė hidhura*dhe tė mbeten si njė Histori personale qė mėsonė si tė sillem nė jetė.
Ēdo Njeri Bėnė Gabime ,Nėse ato Kanė Fushė Pajtimi ose Sqarimi Eshtė Njerzore qe te perballohen dhe te zgjidhen rruget e ndarjes ose te bashkimit te qete pa Lendime Shpirterore apo Shoqerore.


Apelimi im eshte per X dhe Y ti gjejne Urat e Bashkimit ,secili Ka nga nje pjese te fajit dikush me shume e dikush me pake.
Njeri nga X -Y duhet te marre Guximin hapin e pare Te perspektives se mire.

Ah sikur ta zgjoja Nga Varri Anton Ceten do tja Shtrija Doren e pajtimit.


Naki

Sy_kaltra
09-11-05, 17:41
Hesht Kur duhet te heshtesh....Slis Kur duhet te Flasesh ....

Dimri
09-11-05, 17:48
Kaniher esht ma mir me hesht emos me ndi e mosme pa

Arb
09-11-05, 22:36
ani, qysh ke ma mire, me hesht a me fol?

Honesty^uk.
09-11-05, 22:41
ani, qysh ke ma mire, me hesht a me fol?

Ali Hoxha e Hoxh Alia :wink:

doGzona
14-11-05, 23:20
Bashkbiseduesi i talentuar quhet jo ai qe ka qef te flase vete , por ai me te cilin kan qef te bisedojne edhe te tjeret; nese pas bisedes me ju njeriu eshte i kenaqur me veten dhe mendjemprehtesin e tij , atehere ai eshte plotesisht i kenaqur edhe me ju.
Zh.Lubrujer

Arb
15-11-05, 00:01
ani, qysh ke ma mire, me hesht a me fol?

Ali Hoxha e Hoxh Alia :wink:

Hyp se t'vrava, zhdryp se t'mbyta...

Fortuna
15-11-05, 02:02
ani, qysh ke ma mire, me hesht a me fol?

Ali Hoxha e Hoxh Alia :wink:

Hyp se t'vrava, zhdryp se t'mbyta...

Ku eshte heshtja e ku fjalosja ne keto shprehjet e juaja?

Arb
15-11-05, 05:42
Ku eshte heshtja e ku fjalosja ne keto shprehjet e juaja?

Pune te veshtire i paske dhane vetes mori cike?

Edhe nese e gjithe dhoma eshte e ngjyrosur me te bardhe ti po e gjejshe nje pike te erret...

Cka osht halli i yt keshtu? A po na kallxon, a jo?

Arb
15-11-05, 05:51
Hyp se te vrava - heshtja.

Zhdryp se te vrava - fjalosja.

Edhe kjo shprehje mund te perdoret, "i mallkuar nese hesht, i mallkuar nese flet."

Sy_kaltra
15-11-05, 11:00
"Te gabosh eshte njerzore te ngulmosh ne gabim eshte marrezi"Mė mir HESHT ..

spirl_girls
15-11-05, 13:22
Sy:Kaltra motrushe mos hesht kur duhet jooo :roll:

Sy_kaltra
15-11-05, 13:28
nga nje her me e mir esht heshtja bre sis,,se te thuhet e fundit e para :?

spirl_girls
15-11-05, 13:32
nga nje her me e mir esht heshtja bre sis,,se te thuhet e fundit e para :?


Nuk eshte e mire aspak kur duhet te mos heshtesh qyy

Honesty^uk.
15-11-05, 19:00
ani, qysh ke ma mire, me hesht a me fol?

Ali Hoxha e Hoxh Alia :wink:

Hyp se t'vrava, zhdryp se t'mbyta...

Ku eshte heshtja e ku fjalosja ne keto shprehjet e juaja?


Ku ta lypesh e gjend heshtje, dhe ku te nevoitet e ke fjalosje:
I biri i Hoxhes = Heshtje
I biri i Alise = fjalosje

Murgesha
15-11-05, 21:16
Me folė argjend, mos me fol allton. :(

GURI SYLAJ
15-11-05, 21:20
Kur dhe ku te ndigjon dikush -fol, perndryshe heshtja eshte dhunti.

laliloli
15-11-05, 22:21
Te bėsh pa folur eshte me mire se te flasesh e asgje te mos bėsh

Fortuna
16-11-05, 04:15
Ku eshte heshtja e ku fjalosja ne keto shprehjet e juaja?

Pune te veshtire i paske dhane vetes mori cike?

Edhe nese e gjithe dhoma eshte e ngjyrosur me te bardhe ti po e gjejshe nje pike te erret...

Cka osht halli i yt keshtu? A po na kallxon, a jo?


Kadal Arb a mos te prisha rahatllekun pse te pyeta?
Tema Te heshtesh apo te flasesh,
Ali hoxha--- hoxha ali
Hyp se tvrava--- zhdryp se te myta,

Une vetem deshta te di se ku puqen keto shprehje dhe cila ben fjale per heshtje e cila per fjalosje dhe tani ti me thua se pune te madhe i paskam nxjerr vedit. :roll: :roll: :roll:

Arb
16-11-05, 04:17
Kadal Arb a mos te prisha rahatllekun pse te pyeta?
Tema Te heshtesh apo te flasesh,
Ali hoxha--- hoxha ali
Hyp se tvrava--- zhdryp se te myta,

Une vetem deshta te di se ku puqen keto shprehje dhe cila ben fjale per heshtje e cila per fjalosje dhe tani ti me thua se pune te madhe i paskam nxjerr vedit. :roll: :roll: :roll:

Dreqi te marrte ty...

Ja nrrova pak, se me sa di thuhet, "hyp se t'vrava, hyp se t'mbyta."

Ani, ti cka po thu, me hesht apo me fol?

Fortuna
16-11-05, 04:19
Kadal Arb a mos te prisha rahatllekun pse te pyeta?
Tema Te heshtesh apo te flasesh,
Ali hoxha--- hoxha ali
Hyp se tvrava--- zhdryp se te myta,

Une vetem deshta te di se ku puqen keto shprehje dhe cila ben fjale per heshtje e cila per fjalosje dhe tani ti me thua se pune te madhe i paskam nxjerr vedit. :roll: :roll: :roll:

Dreqi te marrte ty...

Ja nrrova pak, se me sa di thuhet, "hyp se t'vrava, hyp se t'mbyta."

Ani, ti cka po thu, me hesht apo me fol?

Fortuna nuk hesht e si te duash ti heshtim.

Arb
16-11-05, 04:20
Fortuna nuk hesht e si te duash ti heshtim.

Nuk ma ban ate qef ti, Jo!

Vertete, Fortuna nuk hesht?

Fortuna
16-11-05, 04:22
A jem ka flasim per Fortunen ne natyre apo per Fortunen nikun tim?

Arb
16-11-05, 04:24
A jem ka flasim per Fortunen ne natyre apo per Fortunen nikun tim?

Nofken tonde... n'mujshim...

Fortuna
16-11-05, 04:26
A jem ka flasim per Fortunen ne natyre apo per Fortunen nikun tim?

Nofken tonde... n'mujshim...

Mvaret, se per qka je i interesuar.
Heshti kur e do nevoja-flas kur e don nevoja se besoj se ka kompromis ketu.

Arb
16-11-05, 06:42
[
Aha, mire atehere...

Murgesha
16-11-05, 22:08
Tė heshtim apo tė flasim kjo ishte ēėshtja.

GURI SYLAJ
16-11-05, 22:14
Te flasim kur kemi cka te flasim e te heshtim kur kemi cka te heshtim .

Murgesha
16-11-05, 22:16
Po kur na bahen padrejtėsi si tė veprojmė??

Psikologu
16-11-05, 22:19
Po kur na bahen padrejtėsi si tė veprojmė??

Nese nuk flasim kur tė na behet padrejtesia , atėhere e bejm vetė veten tonė fajtorė.

Sy_kaltra
16-11-05, 22:21
Po kur na bahen padrejtėsi si tė veprojmė??
nje Gram I Heshtjes Vlen Me Shume Se Nje Kilogram i fjales se rend!?.

GURI SYLAJ
16-11-05, 22:22
Mvaret nga kush n'a behen....... dhe si n'a behen.

Artisti
16-11-05, 22:22
Pershendetje per krejt anetaret e Forumit Dardania

Me fol edhe me hesht ?????!!!!!!!!


Zoti atij i kofshim fale e ka krijuar njeriun ashtu qe edhe gojen ja ka fale !!!!!!!!!

Nese nuk flitet nuk eshte mire,per hir te gojes qe e kemi!!!!!!!!!

I vetmi,po them i Vetmi vend ku dhe kur duhet heshtur eshte kur dergohet xhenazja te vorri.

Ne shenje nderi dhe respekti per ate xhenaze,duhet heshtur,kur te kryhet ceremonia,ai qe nuk flet gabon dhe merzit ma shume te prekurit.


Pra folni sa te mundeni aty ku duhet me fole edhe zemren,shpirtin e juaj e lironi ,aty ku s duhet me fole heshtni.

Besoj se do te me kuptoni


Artisti

GURI SYLAJ
16-11-05, 22:23
Sy-Kaltra, keni plotesisht te drejt.

Murgesha
16-11-05, 22:26
Po kur na bahen padrejtėsi si tė veprojmė??
nje Gram I Heshtjes Vlen Me Shume Se Nje Kilogram i fjales se rend!?.

Po kur tė thuhen njė kilogram fjalė tė rėnda??

Sy_kaltra
16-11-05, 22:27
Po kur na bahen padrejtėsi si tė veprojmė??
nje Gram I Heshtjes Vlen Me Shume Se Nje Kilogram i fjales se rend!?.

Po kur tė thuhen njė kilogram fjalė tė rėnda??Te gjithe derrat nje fytyre kane.Prandaj HESHT :wink:

Psikologu
16-11-05, 22:27
Po kur na bahen padrejtėsi si tė veprojmė??
nje Gram I Heshtjes Vlen Me Shume Se Nje Kilogram i fjales se rend!?.

Po kur tė thuhen njė kilogram fjalė tė rėnda??

Llogarite se ti peshon me shumė se fjala e huaj , atehere thuaje peshen e fjales tende?!

GURI SYLAJ
16-11-05, 22:28
Kthejau shpinen se per ndryshe behen dy kilogram fjale te renda.

doGzona
16-11-05, 22:32
Heshtja pelcet dikur , por me mire mos e ndjek ate qe te ike...

GURI SYLAJ
16-11-05, 22:35
Me heshtje vritet me lehte se me pushke.

Murgesha
16-11-05, 22:38
E ēka nėse kemi heshtur pėr njė kohė tė gjatė e nuk na ėshtė shpėrblyer, por pėrkundrazi na ka dėmtuar rėndė??

Honesty^uk.
16-11-05, 23:26
Me heshtje vritet me lehte se me pushke.Po ku me e dit se te gjithe i kan 2 gram Mend se per tru e dim qe ka edhe ai shoqi :arrow:

doGzona
17-11-05, 13:17
Me heshtje nuk fitohet as lirija e as drejtesia, e hiq me pak kuptimi nderpersonal.

laliloli
17-11-05, 13:46
Hesht kur nuk ia vlen te flasesh ,fol kur nuk ia vlen te heshtesh

Sy_kaltra
17-11-05, 17:51
nje Gram I Heshtjes Vlen Me Shume Se Nje Kilogram i fjales se rend!?.

GURI SYLAJ
17-11-05, 18:03
Heshtja me e mire eshte kur je i vetedijshem se nuk ke cka thua dhe heshte.

Urata
17-11-05, 18:29
Eshte te flasesh kur duhet folur ...

dhe

heshtesh kur duhet heshtur...


Nganjehere eshte mire te heshtesh edhe kur duhet folur dhe vice-versa...!

Gentiana
17-11-05, 19:45
Esht mire te heshtesh kur e sheh se esht koha ajo qe do ti sqaron gjerat me mire dhe me qarte.

i_riu_45
11-12-05, 11:59
Nese din mirė ėshtė por duhet te dijsh edhe kujt dhe kur ti flasėsh.Mendoj se sėshtė mirė te flasėsh shumė sepse gabimi ėshtė i pa shmangshem.Sa mė pėrket mua dėshiroj tė foli pak dhe tė bejė pėrpjekje qė tia qėlloi.

Domira
11-12-05, 13:44
Njeriu me mikun mirret vesh edhe pa fol.
Me armikun eshte me mire te flasesh kur ndegjojne te gjithe.

Barb|Ka
11-12-05, 14:58
ne te shumten e rasteve Heshta flet..kshtu qe ma mire me hesht :lol:

Lona
14-12-05, 14:00
Pershendetje Honesty,
Po shpreh mendimin tim ne lidhje me temen, sa i perket kesaj une per vete nuk e shohe as te arsyeshme e as te logjikshme nxjerjen ne shesh te qeshtjes qe ka ndodhe ose perndryshe te flase diq per Ate , se ai ashtu ose keshtu, se gjithmon faji eshte Jetim, se fundi fundit cdo i pari njeri mund te thote e, si e kalip ashtu edhe e ka gjeture, andaj ky eshte mendimi im se me mire se te heshtesh dhe te vazhdojshe jeten nuk ka edhe sa do qe e veshtire te jete ngjarja duhet munduar te perballojm dhe ndihmen veq prej Zotit mund te kerkojme qe te pakten te na qeteson shpirtin e dhimbjet.

Por shpeshehere Heshtja Flet Vete....

Cdo te mire.....

pokeri
14-12-05, 18:19
Mė mirė ėshtė tė kėndosh...
(nėse ke zė tė bukur)

FrEsKiA
19-12-05, 09:25
Heshtja eshte e hidhur, por frutin e ka te embel.Heshtja eshte Flori
Por me se miri hesht kur kerkohet, fol kur kerkohet!

kadi
27-12-05, 19:09
varet se cka flet...po nqs nuk ke se cafre te flasesh atehere me mire eshte te heshtesh :wink: tung ana me pelqeu mendimi yt po une po them ndryshe pak i derguari i ALLAHUT ka then me nje hadithe ose fol mire o hesht

loni19
27-12-05, 19:17
Hesht kur nuk ia vlen te flasesh ,fol kur nuk ia vlen te heshtesh


te lumte lali...jam me ty...

kadi
27-12-05, 19:35
nje Gram I Heshtjes Vlen Me Shume Se Nje Kilogram i fjales se rend!?.pajtohem me mendimin tend po iderguari iALLAHUT Muhamedi s.a.v.s ka then ose fol mire ose heshte ma mire

aferdita
27-12-05, 19:36
kur eshte per me hesht,hesht kurse kur eshte per te folur athere mos u ndal

laliloli
27-12-05, 19:42
Hesht kur nuk ia vlen te flasesh ,fol kur nuk ia vlen te heshtesh


te lumte lali...jam me ty...

Te falenderoj Loni

Naki
27-12-05, 20:41
Hesht kur nuk ia vlen te flasesh ,fol kur nuk ia vlen te heshtesh

Respekt,ndajė mendimin me ju.

Naki

laliloli
27-12-05, 20:48
Hesht kur nuk ia vlen te flasesh ,fol kur nuk ia vlen te heshtesh

Respekt,ndajė mendimin me ju.

Naki

Te falenderoj Naki .Rrespekti per ju nuk ka munguar asnjehere .

Domira
29-12-05, 01:48
Veproj ashtu si e vleresoj situaten, here flas e here hesht.

Luana
29-12-05, 16:42
Nganjiher "Heshtja " tregon dashurin pozitive ..!

Luana
29-12-05, 16:55
Vėrtet heshtja ėshtė flori , po a ėshtė gjithėmon e tillė...????

Psikologu
29-12-05, 17:24
Kam takuar njerez tė cilet nė faktė ,heshtjen e perdorin vetem pėr tė treguar ose deshmuar njė " urtesi " inteligjenc " Pjekuri".
Njerez tė tillė , nė faktė heshtjen e pėrdorin vetem pėr arritjen e qellimeve tė tyre dominante pamvarsishtė se ne cilat sfera tė jetes kerkohet , shembullė nė punė , dashuri dhe interes pėrsonal.
Nuk mundem tė heshti dhe as qė tentoj tė heshti ne ndonjė padrejtesi , qoftė pėr mua ose pėr shoqerin me dikend , dhe as qė tentoj tė behem i tillė , duke llogaritur se aty ku kerkohet tė flitet , duhet me doemos tė flitet , pamvarsishtė se si njerezit na mirė presin , por ndoshta fjala e hidhur sot , dikur do tė sherbente pėr tė miren tonė , ose pėr tė miren e dikuj qė e kemi afėr.
Nuk thonė kot pleqet se pėr tė ia thy qafen dikuj , banja vetem rrafshė.
Tė heshtesh nuk do tė thotė se tregon menqurin , perkundrazi, sepse zėri i heshtur kurrė ska fituar as liri , as drejtesi e pėr tė tjerat mos tė flasim.

Pa kjajt femiu , nana nuk i jep me ngranė....

jadore
18-01-06, 20:24
Hesht kur nuk ia vlen te flasesh ,fol kur nuk ia vlen te heshtesh
-respekt -nuk done comment me shume nje thenje e tille!!

laliloli
18-01-06, 22:11
[quote=laliloli]
-respekt -nuk done comment me shume nje thenje e tille!!

Rrespekti edhe per ju .

~AnnA~
04-05-09, 09:27
Te flasesh eshte argjend.Te heshtesh eshte ar.Te thuash fjalen e duhur ne momentin e duhur,eshte Diamant i mbeshtjelle me Platine!

gazi-de
04-05-09, 09:30
O qiten ate qe e kini mbrenda se rrezik me plase:biggrin:

Idila
04-05-09, 09:43
Te flasesh eshte argjend.Te heshtesh eshte ar.Te thuash fjalen e duhur ne momentin e duhur,eshte Diamant i mbeshtjelle me Platine!
Sa shumė i paske dekoruar mori AnnA :smile:

Tė flasėsh don tė thotė tė nxjerrėsh perlėn nga guaca, dhe anasjelltas, tė heshtėsh don tė thotė tė ruash perlėn nė guacė e t`a ruash pėr vete!
Disi, po mė pėlqeka kjo e dyta, :tongue: hahhahahaaaa

~AnnA~
04-05-09, 09:49
Sa shumė i paske dekoruar mori AnnA :smile:

Tė flasėsh don tė thotė tė nxjerrėsh perlėn nga guaca, dhe anasjelltas, tė heshtėsh don tė thotė tė ruash perlėn nė guacė e t`a ruash pėr vete!
Disi, po mė pėlqeka kjo e dyta, :tongue: hahhahahaaaa

Tani i vure kornizen ti dhe e zbukurove edhe me shume :smile:
Heshtja eshte dhe moral.
Sidomos per femeret,heshtja eshte stolia me e bukur :smile:

Lendi1
04-05-09, 10:27
Po mos me fol shqiptari thot koka budall spo dika me fol e kur te folish duhet me fol si burrat mos je ma fut palidhje se me vende pa fol sban hiq a

Jana
06-05-09, 10:46
Me fol more....qyyy

emine
06-05-09, 13:01
me kqyre seri:P

romansa
06-05-09, 19:19
..me fol shume te thojn ēakall
e mos me fol te thojn budall"
me fol duhet me dite ku te flasesh
gjithashtu duhesh te dish ku me hesht..!

GURI SYLAJ
06-05-09, 20:01
Me fole po por me mujt e mos me ba kallaballak se era e dranafillit edhe nga njehere bahet tepr e lere ma me kane ere tjeter!!

Dani11
06-05-09, 20:20
Njeriu eshte mire te mos flase atehere kur duhet te heshte dhe te mos heshte atehere kur duhet te flase!

Peja-Boy
07-05-09, 20:50
Kur flet zgjedh diqka ...kur hesht len diqka te pa zgjidhur...dmth vjen koha se patjeter duhet te flasesh ..

Qika^Me^Kule
12-05-09, 15:06
Kur flet zgjedh diqka ...kur hesht len diqka te pa zgjidhur...dmth vjen koha se patjeter duhet te flasesh ..

:frown:

Peja-Boy
12-05-09, 15:07
:frown:

:smile:

Domira
12-05-09, 15:14
Kur flet zgjedh diqka ...kur hesht len diqka te pa zgjidhur...dmth vjen koha se patjeter duhet te flasesh ..

Cfar ben nese ke harru te flasesh?...

Qika^Me^Kule
22-11-10, 22:04
:frown:


Thuhet nje fjale.... kush vlon shkreton....
Durimi (heshtja) asht gjithcka....

premium
23-11-10, 00:03
..me eshte marrur zoni ,, ma mir po qkruj.

emine
23-11-10, 08:50
Nganjeher duhem te heshte qe te kuptojne njerzit ate qka kam deshte te them,qudi po e vertet

Hajra
23-11-10, 09:42
Me mire eshte te flasesh se sa te heshtesh, mirepo gjithmon ne kohen dhe vendin duhur.

tipi engjellor
23-11-10, 10:00
Nganjeher me fol bahet kjameti e ma mire me hesht po qka me ba do e kuptojne heshtjen po vone jau kap

roadrunner
23-11-10, 10:10
ka raste kur duhet te flitet, por me nje kufi...dhe ka raste kur me e mira eshte heshtja

DEA
23-11-10, 20:17
Me mire eshte te flasesh. Une jam nje person qe heshti dhe e shoh si te met timen. te heshtesh eshte sikur te mbash diqka te ngrire dhe posa te shkrihet eshte aq e fresket dhe adekuate sikur ne ate momentin kur ke vene kapakun/ ke heshte. Nje pune e pakryer, nje problem i paperpunuar, nje pike ne zemer, nje , nje, nje, nje.............heshtje.
Nese flet , mbyllet i vihet kapaku pergjithmon!

lovely
23-11-10, 20:47
*********

Hajra
23-11-10, 20:51
mvaret prej bashkebiseduesit, me nejkon ma e mira qe munesh me bo eshte me hesht...

Mir e ke valla p.sh me arushen me u taku s ke qka me fol ma mir te bjen me hesht e me ik sa te munesh hahahah...

lovely
23-11-10, 20:52
Mir e ke valla p.sh me arushen me u taku s ke qka me fol ma mir te bjen me hesht e me ik sa te munesh hahahah...


kur e lexova shkrimin e pare te ksaj teme, e fshiva shkrimin tem, se tema kish krejt tjeter permbajtje..
une u pergjegja kshtu ne pergjithesi, pe din ti Hajro hohohohohohohoho :P

premium
23-11-10, 21:02
Heshtja eshte filtri brilant i mendimeve......

tipi engjellor
23-11-10, 21:44
Me fol qysh me fol,me hesht qysh me hesht me fol keq perk dike me fol mire perseri dike tjeter prek,problem hahah

Oltiana1
30-11-10, 10:57
Duhet me ditur kur me folur eee kur me heshtur , nuk thonė kot " Kush nuk di tė heshtė , nuk di as tė flasė " ....

Amina
03-12-10, 14:10
Erdha edhe kete radhe qe se bashku te debatojme nje problem qe egziston ne perditshmerine e jetes sone.

Dihet qe cdo dite e re qe lind me te lindin dhe zhvillohen shume gjera te tjera te planifikuara te deshiruara, te dhimbshme, te gezueshme por edhe te paparashikuara ndonjehere
Nje nga keto eshte edhe njohja me te tjere, apo edhe ndarja
Ne shume raste ndodh qe pas ndarjes me dikend , sidomos kur ndarja behet jo e hijshme dhe e pakendshme ne fillojm te shprehim mllefin apo urrejtjen e ndarjes per njeri tjetrin, une mendoj se kjo ndodh tek ata qe nuk mundet te kene kontroll mbi vetveten, dhe gjithashtu e shoh si nje gje te pa llogjikshme, por ne disa raste edhe eshte e pashmangshme pasiqe nga gjestet dhe veprimet e pales tjeter behet qe te humbasesh durimin dhe je i detyruar te shperthesh.

Per kete doja qe te lexoja mendimet tuaja, nese e shihni te arsyeshme,, se::
A DUHET ( pra a eshte e arsyeshme ))QE X apo Y PERSON TE SHPREHET APO TE NXJERR NE PAH TE MIRAT APO TE KEQIJAT E PERSONIT TJETER??????pas ndarjes.........


Diskutime shperthyese ju deshiroj :lol:
Honesty

Mendoj se ne keto raste, nuk duhet te thuhet asgje per njerin tjetrin, fakti qe dy persona ndahen, tregon edhe vendosmerin per te marr nje vendim te till nga te dy anet, keshtu qe le te vazhdohet jeta ne drejtime te ndryshme.
Ne keto raste gjithnje me duket veq justifikim per vetevehten: kinse une nuk jam fajtor/e ndersa ai/ajo po!

Suelaa
03-12-10, 17:23
Duhet me i pase te dyja, edhe me dite ku me i perdor.

elvio
03-12-10, 18:38
Nqs di c'ka duhet thene
Nqs vlen ta thuash ate c'ka di
Nqs ju perket ta thoni

perse jo:smile:

tipi engjellor
04-12-10, 16:53
Une mendoj ndash fol ndash mos fol, ska gjera qe mbesin pa u kuptu do me heret e do me vone,ka shume qe maltretojen veten duke mbajt veten ne shume gjera qe skuptohen po kot

AliSia
04-12-10, 16:59
Me pelqen heshtja ,por ku ka padrejtesi flas ...!!

Crazy
04-12-10, 18:20
je i vertet kur shun, e qartesh kur duhet..

emine
04-12-10, 18:40
Ahi shume po pritoi koheve te fundit me fole,

Afrimi_17
08-12-10, 16:56
Thojne:Me fol pak eshte sirrem ,mos me fol hiq eshte Dukat..!
Mirep mendojse ne shum raste fjala eshte ajo e cila mund te
shpetoj nga permbytja dhe nedisa raste heshtja eshte ajo e cila
nga permbytja te ringjall dhe te ben shum me te fort.!
Ather si mbares..nuk eshte me rendesi te flasesh ose te mos flasesh
kryesore eshte te dish kur te flasesh dhe te dish kur te heshtesh.!
Qdo gje e tepert eshte e demshme edhe fjala e teper mirepo edhe heshtja e teper.!
Normalizimi te sjell tek normalja..Dhe duke i normalizuar Fjalen dhe heshtjen ateher ti je njeri NORMAL.!
flm

AliSia
08-12-10, 17:18
Nganjehere Heshtja eshte shume e mire ..!!

elvio
10-12-10, 00:01
Nga ndonjėherė heshtja eshtė mė elokuente se ēdo fjalė.

teutaA
10-12-10, 00:21
shuj,,,,:smile:

Qika^Me^Kule
11-12-10, 21:06
Edhe pse shum her kam heshte..... ndoshta edhe nuk ka cene per te heshtur.... por... me dike qe nuk me kupton nuk kam lust te diskutoi me teper keshtu qe hesht me mir... me koh do te kupton sic me kan kuptuar deri me tani....:smile:

Lona
15-12-10, 08:42
te flasesh , qite prej barkut ....

Qika^Me^Kule
15-12-10, 17:15
te flasesh , qite prej barkut ....

Nga nje here dhe Heshtje flete vet...!!:smile:

emine
15-12-10, 17:19
Edhe njeriu i meqem me fole shume bahet bajat dikure,

AliSia
15-12-10, 17:29
Me pelqen heshtja ,por ku ka padrejtesi flas ...!!


:rolleyes:

vjeshta
17-12-10, 21:29
Mė qeshtje t'humbura ,heshtė !

Qika^Me^Kule
02-01-11, 22:52
Per mua heshtja asht flori....

Nuk flas...nuk dua te vraj Heshtjen... jetoi me heshtjen.... urej ne heshtje.... DUA.... ne heshtje..... por nuk dua te flas.....se vetem ne gjoks e gjej frymezimet....frymezime qe asnje gjuhe e botes nuk mundet ti perpiloi....ne koke shpalis kujtimet......ne zemer ruhen ndjenjat....dhe ne buzeqeshje perkedhelen ato ndjenja me lote e ndaj mallengjimin......... HESHTJE JETON....!!

GURI SYLAJ
02-01-11, 23:35
Jo ,pa fole nuk ban, po mundesisht mos me e tepru!!

Ne fil. popullore shqiptare e gjejm edhe kete;

" Dy vet e prishin muhabetin .
Ai qe nuk din e flet
dhe ai qe din e heshte !"

tipi engjellor
02-01-11, 23:44
Jo ,pa fole nuk ban, po mundesisht mos me e tepru!!

Ne fil. popullore shqiptare e gjejm edhe kete;

" Dy vet e prishin muhabetin .
Ai qe nuk din e flet
dhe ai qe din e heshte !"

pajtohem me kete thenje

AliSia
17-07-11, 09:17
Me pelqen heshtja ,por ku ka padrejtesi flas ...!!

emine
17-07-11, 09:48
me mire te heshtesh sa te pendohesh per qka ke fole

Zero Cool
17-07-11, 09:53
Nuk e di qka osht ma mire, por une ate qe kam en zemer e tham .

LaDy_Diaspora
20-07-11, 05:57
Nganjehere heshtja qeteson situaten e nganjehere edhe vret, por prape me mire eshte heshtja (kohe qe mund te shfrytezohet per te menduar mire e mire se ēka don te thuash) sesa fjalet qe dalin pa kontrolle.

AliSia
20-07-11, 15:19
Me heshtur.!!

tipi engjellor
20-07-11, 15:28
....po heshtja flet edhe nje dite shperthen .....kot shtiret heshtja nganjehere...

Daglasi
22-07-11, 21:11
Pak me fol,e me shume me hesht......

Hajra
24-07-11, 14:26
....te dyjat valla, qy

Daglasi
04-09-11, 00:03
Ne disa raste te flasesh,e ne disa raste te heshtesh...

tipi engjellor
04-09-11, 08:58
more valla kur po eshte koha me fol spo kupton kur kupton me kohe tani po ndalet njeri ....keto lidhen me deshira nganjehere ............

romansa
04-09-11, 09:28
..me mire te heshtesh..
se fjalen e thene ty nuk e perceptojn ashtu siē e thua ty...dikush e merr siē e konvenon..dikush e devijon...e memire te heshtesh!

Hajra
04-09-11, 09:32
.....me mire te flasesh te thuash mendimin dhe ate qe e ndien ti, e te tjeret le ta marrin si te doin, qy

Alima
04-09-11, 10:04
...

Kur hesht injoranti / budalla .... e uron krejt ēka ka ne toke e qiell ,

Kur hesht i dijshmi / dijetari ... e mallkon krejt ēka ka ne toke e ne qiell .

.

Hajra
04-09-11, 10:06
...

Kur hesht injoranti / budalla .... e uron krejt ēka ka ne toke e qiell ,

Kur hesht i dijshmi / dijetari ... e mallkon krejt ēka ka ne toke e ne qiell .

.


....shume e fort qikjo hahahahahaha....

dr.Dugi
04-09-11, 13:22
Heshtja godet me shume se fjala per ate qe e kupton !

Qika^Me^Kule
04-09-11, 13:41
Per mua heshtja asht flori....

Nuk flas...nuk dua te vraj Heshtjen... jetoi me heshtjen.... urej ne heshtje.... DUA.... ne heshtje..... por nuk dua te flas.....se vetem ne gjoks e gjej frymezimet....frymezime qe asnje gjuhe e botes nuk mundet ti perpiloi....ne koke shpalis kujtimet......ne zemer ruhen ndjenjat....dhe ne buzeqeshje perkedhelen ato ndjenja me lote e ndaj mallengjimin......... HESHTJE JETON....!!

Pasam dhene mendimin nje here ne kete teme....!!

emine
06-09-11, 17:56
kEMI DHURAT PREJ NATYRES ,gjuhen ,fjalen komunikimin,por jo gjithmone ajo qka degjojme apo e flasim eshte e pershtatshme ,kshtuqe kure hasim ne mosemarrveshje mbetet vetem te heshtesh,noshta koha ben te veten,ndoshta eshte me mire qe nje dite mos te pendohemi qe kemi folur diqka ne kohe te gabuar,,,

Fshatari
06-09-11, 20:39
Dajaku dhe heshtja jane dukat!

Jana
06-09-11, 21:23
..me fol more .. qyy ... me fol me u shpreh per gjithqka dhe per qkado ... pse me hesht qyyy ....

tipi engjellor
06-09-11, 21:26
po kjo varet koha ...nganjehere eshte koha qe pa fol sben nganjehere nuk eshte koha eshte veq me hesht.....varet nga situatat

Oqeani
06-09-11, 21:27
..me fol more .. qyy ... me fol me u shpreh per gjithqka dhe per qkado ... pse me hesht qyyy ....Veē per dashni kisha fole - se per tjerat nuk ndi hiē hahaha as per pare bile ....

Jana
06-09-11, 21:29
Veē per dashni kisha fole - se per tjerat nuk ndi hiē hahaha as per pare bile ....


..me dashni merrna vesh edhe pa fol ... veq me sy besa edhe me heshtje po me milet duhet me fol e me piskat se ndryshe se qet ...

Hajra
07-09-11, 06:57
......te ndegjosh muzik edhe te heshtesh,

uck_aksh
07-09-11, 11:01
te flasesh se heshtja esht pranim i fajit

AliSia
11-09-11, 19:48
Me mire te heshtesh edhe kur ke per te folur, sesa te flasesh atehere kur s'ke per te thene gje.!

ritta
12-09-11, 08:52
Aty ku esht per me fol mos hesht , aty ku esht per me hesht mos fol .

Stuhi Rere
09-11-11, 15:17
Me mire te flasesh se sa te heshtesh.

emine
27-08-12, 15:22
prej muajit tjeter ta keni me dije se krejt qka di do ti flas,,,,,:biggrin:
du mi dhan LOJTarit arsye te me banirat njehere:biggrin:

Lona
31-08-12, 15:13
Kur duhet te Flasesh Fol, kur s'duhet hesht..:)

emine
31-08-12, 15:49
prej muajit tjeter ta keni me dije se krejt qka di do ti flas,,,,,:biggrin:
du mi dhan LOJTarit arsye te me banirat njehere:biggrin:

nuk e kam ndrru mendimin,,,,:cool:

Gega 1
31-08-12, 20:10
Pyetje interesante!
Sigurisht qe varet nga rasti dhe eshte veshtire te percaktohem qe me pare.
Ne raport me njerezit qe komunikoj,te cilet i marr seriozisht,jam i qarte dhe dua qe edhe ata te jene te qarte me mua.
Ne jete me ka ndodh,jo vetem njehere,qe kam qene i qarte dhe i sinqerte me
bashkebiseduesin e bashkebiseduesin s`e kam perjetue te sinqerte.Me pak fjale,
sinqeritetit tim nuk i eshte pergjegj ne te njeten menyre.
Shkurt puna,me te tillet kam hesht.Dhe kurre nuk jam pendue.
Nuk do te mund te heshtja kurre,kur jam i sigurte se bashkebiseduesi ishte i sinqerte
me mua dhe pret pergjigje te sinqerte nga une.

Codexx
31-08-12, 20:31
Pyetje interesante!
Sigurisht qe varet nga rasti dhe eshte veshtire te percaktohem qe me pare.
Ne raport me njerezit qe komunikoj,te cilet i marr seriozisht,jam i qarte dhe dua qe edhe ata te jene te qarte me mua.
Ne jete me ka ndodh,jo vetem njehere,qe kam qene i qarte dhe i sinqerte me
bashkebiseduesin e bashkebiseduesin s`e kam perjetue te sinqerte.Me pak fjale,
sinqeritetit tim nuk i eshte pergjegj ne te njeten menyre.
Shkurt puna,me te tillet kam hesht.Dhe kurre nuk jam pendue.
Nuk do te mund te heshtja kurre,kur jam i sigurte se bashkebiseduesi ishte i sinqerte
me mua dhe pret pergjigje te sinqerte nga une.

gega1, me dite qe sjam i sinqert ne tema serioze ma teper se do me kravata qe mja rrehin te shkollum nuk shkriuj ma ktu... , e din ti ! haha

vjeshta
31-08-12, 23:15
Kur te ftohet tomli nuk nxinet kosi .lol
Ps: qe nje jave jam zhdjerg prej bjeshke ..papapapa :biggrin:

Domira
31-08-12, 23:21
Duheshka me fole edhe pa deshire, sepse po nuk folem te gjithe monologu i dikujt behet model i mendimit te njetrajtshem. Shumesia e mendimeve sado konfliktuoze qofshin ato, eshte me produktive.

Murgesha
31-08-12, 23:35
Sot per sot me mir me hesht sepse me fjalėt tua po tė del punė, sikur ka qu kokė njė prirje pėr tė tė shtrembėruar atė qė ti thua thuaja tek tė gjithė bashkbiseduesit.

kimi111
04-09-12, 22:45
E verteta duhet te thohet.edhe pse ndjiher eshte e hidhur

premium
04-09-12, 23:47
sot pėr sot ... njė fllaster gojės ,, edhe punė e madhe pėr fjalėt e hallkut.

Bujari-d
05-09-12, 18:19
Erdha edhe kete radhe qe se bashku te debatojme nje problem qe egziston ne perditshmerine e jetes sone.

Dihet qe cdo dite e re qe lind me te lindin dhe zhvillohen shume gjera te tjera te planifikuara te deshiruara, te dhimbshme, te gezueshme por edhe te paparashikuara ndonjehere
Nje nga keto eshte edhe njohja me te tjere, apo edhe ndarja
Ne shume raste ndodh qe pas ndarjes me dikend , sidomos kur ndarja behet jo e hijshme dhe e pakendshme ne fillojm te shprehim mllefin apo urrejtjen e ndarjes per njeri tjetrin, une mendoj se kjo ndodh tek ata qe nuk mundet te kene kontroll mbi vetveten, dhe gjithashtu e shoh si nje gje te pa llogjikshme, por ne disa raste edhe eshte e pashmangshme pasiqe nga gjestet dhe veprimet e pales tjeter behet qe te humbasesh durimin dhe je i detyruar te shperthesh.

Per kete doja qe te lexoja mendimet tuaja, nese e shihni te arsyeshme,, se::
A DUHET ( pra a eshte e arsyeshme ))QE X apo Y PERSON TE SHPREHET APO TE NXJERR NE PAH TE MIRAT APO TE KEQIJAT E PERSONIT TJETER??????pas ndarjes.........


Diskutime shperthyese ju deshiroj :lol:
Honesty

Hiq seshte e arsyeshme ma me fol.Po qfare te mira kur ka ardhe te ndarja ?????,e per te keqija nuk ia vlen me fole.Keshtu qe vazhdo jeten e ajo qofte e shkuar e harruar.Nuk ia vlen te mirresh me te kota.

natyra
05-09-12, 19:04
Bujari-d
Nuk ia vlen te mirresh me te kota.
posa me ra ne sy si antar e ri ky larte.Njiherit shfrytezoi rastin te uroi mireseardhje ne mesin ton,se dyti desha ti them,se boll mire paske then gjitha,por un e zgjodha kete te fundit,per koment.

Shtoi, perderisa merrem me thashe e te thenat per tjeret,per ne s'do ket ardhmeri!
...sepse kemi per t'ngelur duke par punen e tjerve,e jo veten!:rolleyes:

...dhe barazimi po del qe me mire te heshtim ne raste te tilla.

P.s.Por,(jo gjithemon)lol:tongue:

Natyra.

natyra
05-09-12, 19:34
VjeshtaKur te ftohet tomli nuk nxinet kosi .lol

hahahaha po valla,dhe bash me bane me dyshua se je nje domaqine e zonja me ket thenje tenden:smile:


Ps: qe nje jave jam zhdjerg prej bjeshke ..papapapa :biggrin:

Eee,Lum si ti,po pse bre nuk me ke thirre dhe mua me dal ne bjeshk:frown: (se shum e kam merak bjeshken):smile:

pershendes me deshirat me te mira Ty.P.s.Vjeshta To:wink:(me fale per pak humor'a):smile:

..me gjithe respekt
Natyra.

natyra
05-09-12, 19:51
Gega1
Nuk do te mund te heshtja kurre,kur jam i sigurte se bashkebiseduesi ishte i sinqerte
me mua dhe pret pergjigje te sinqerte nga une.
Kjo e fundit ishte me reciproke!per ate dhe veqova nga ti i nderuari Gega1.. duhet t'them se jo vetem ketu por ne te shumta raste te temave lexoi nga Ty gjera me kuptimin e fjales.

respekt do keni
Natyra.

DEA
05-09-12, 20:34
Si gjuha poashtu edhe heshtja kane vlerat e veta, lume ai qe di se ku dhe si ti perdore.

Hajra
05-09-12, 21:46
......mvaret, si eshte vendi behet edhe kuvendi,

DEA
06-09-12, 22:21
lum ai qe di te flas, e lum, ai qe di te hesht!

Murgesha
06-09-12, 22:27
Mjer ai qe nuk din as me fol, e as me heshtė!

DEA
06-09-12, 22:29
Mjer ai qe nuk din as me fol, e as me heshtė!............ose keshtu:-)

Hajra
06-09-12, 22:46
.....e keqja eshte sepse flasin ata qe duhet te heshtin dhe heshtin ata qe duhet te flasin.

DEA
06-09-12, 22:54
.....e keqja eshte sepse flasin ata qe duhet te heshtin dhe heshtin ata qe duhet te flasin.

edhe keshtu po del prap e njejta............( edhe nje variant i asaj qe desha ta them)

Hajra
06-09-12, 22:58
edhe keshtu po del prap e njejta............( edhe nje variant i asaj qe desha ta them)

.....e po qeshtu eshte kur nuk flet, :tongue:

Oqeani
06-09-12, 23:00
Folni e hjekne prej mushkrive se boll po ka gazna e tym duhani, mos me u kon Jupileri, moti kisha nderru "adrese" ahahhaha

LuLjaa
06-09-12, 23:23
Sot 00:00
Nga Oqeani .... ku ja paske qellu bash ne ,, zero zero zero zero uhh


.. mas miri me fol, veē qashtu shfryhesh se ndryshe s'ka

LuLjaa
06-09-12, 23:24
Mjer ai qe nuk din as me fol, e as me heshtė!


.. ai/ajo qe si din keto dyja qet shkelma :D