PDA

View Full Version : oda e shqipetareve ne gjermani........


Kaltrushi
18-04-05, 10:25
Pershendetje......


Pasi qenka hapur nje Rubrik per Diasporen morra guximin ta hapi nje teme....Ketu mund te flasim per tema aktuale qe interesojn shqipetaret ne Gjermani, Austri apo edhe Zvicer....


si p.sh. Shkolla shqipe ne keto shtete......Ekziston ne qytet ku jetoni ju kjo shkolle?? Pse Rinija shqipetare nuk jane aq te interesuar per me shume aktivitet me Vendaset e vet??? etj. etj..


Eure Meinungen, Kriterien und eure Interessen sind gefragt........


Freu mich auf allerlei Themen........


Grüße

4peace
20-04-05, 09:45
Kaltrushe moj
Te cili Bahnhof po e hapim oden?
Thuhet se me i njohuri eshte Bahnhofi i Wanne-Eickel. :wink:

Murgesha
20-04-05, 11:32
Pėrshėndetje shqiptarėve nė Gjermani.

Blondi1
20-04-05, 13:03
Shiko Kaltrush

Pse Rinija shqipetare nuk jane aq te interesuar per me shume aktivitet me Vendaset e vet??? etj. etj..

Diku nė vitin 1993 kam lexuar njė artikull nė njė gazet qė ka shkruar njė gazetare Austriake.

Kjo gazetare ka anketuar shum familje shqiptare dhe Øka arrdhur nė pėrfundim se:

Shqiptarėt jan popull shum Krenar mbi pėrkatsin kombtare , por shum e quditshme se ne pyetjen se ku dhe me qfar fqinjėsh kan dėshir tė jetojn nė gyrbet , ata tė gjith shprehen se Økan dėshir tė jetojn nė lagje ose ndėrtesa pa fqinjė shqiptar.


Shum e quditshme kjo!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Qka dojm ne shqiptarėt .

Pasi jemi krenar mbi kulturėn ton athere si guxojm dhe me qfar morali e pėrkujtojm tė kaluarėn historike, kur e dim se i kemi ra Shkelėm fes kulturės traditave, dhe kemi marr emrat dhe kulturėn turke.

Po si duam ne qė fėmijėt tan tė pėrparojn kėtu duke i mėsuar se nė perėndim veq parja asht e mir e kat vet jan tė poshtėr tė pa fe tė pamoralshėm etj.

Kėtu pra qėndron problemi se fėmijėt edhepse marrin kėshilla tė mbrapshta nga prindėrit , e shohin dhe e vlersojn kulturėn evropiane dhe e din fort mir ndryshimin nga kultura e jon.

Pra zotri asht gabim i madh nese ne i pengojm tė rinjėt tė integrohen.

Arb
20-04-05, 13:05
Pershendetje Shqiptareve ne Gjermani, Zvicer dhe Austri!

Cka i keni punet more atje?

Kaltrushi
20-04-05, 13:18
Kaltrushe moj
Te cili Bahnhof po e hapim oden?
Thuhet se me i njohuri eshte Bahnhofi i Wanne-Eickel. :wink:


Pershendetje.....ma vure gazin.....ODEN do ta hapim aty ku mblidhen dy shqipetare. .... :D

grüss dich.......... :wink:

turisti
20-04-05, 13:38
Pershendetje Kaltrushit dhe te gjithe Shqiptareve ne Evrope dhe Bote.

Me respekt,
TURISTI. :P

Kaltrushi
20-04-05, 13:43
Pershendetje dhe faliminderit per mendim i nderuari blondi1.....

po e vazhdoj gjermanisht,

Ich bin in Kosovo geboren, bin aber hier aufgewachsen, Vor ein paar jahren haben wir in einer gegend gelebt wo es fast gar keine Albaner lebten, irgendwann beschloss mein Vater dass wir irgendwo umziehen wo unsere bekannten und viele andere Landesleute leben ...also wohne ich jetzt dort, amo qe ceke edhe ti ato shembuj.... ne kuptohemi mire.......aber viele von denen wünschen sich wirklich in einer Gegend umzuziehen wo sehr wenig Kosovar leben....

Ich denke wie man auch sieht......dass es im Deutschland heutzutage wenigen gut geht....., e ne si jemi nuk e kemi deshiren qe te dijn tjeret per pune tana.........dhe per ket humbin kontaktin me shqipetare.....(ket e bejn me qellim)

als nächstes wollen unsere Landesleute, dass ihre töchtern immer als Engeln darstehen um es so auszudrücken, sie wollen nicht dass andere mitbekommen wie ihre kindern mit ihren Problemen aufwachsen (sie vergessen dass so was dazu gehört also zu der Erziehung) das ist ein weiterer grund dass sie lieber nur Deutsche Nachbarn hätten....

Wenn mir persönlich was auch oft vorkam jemand vorfantasiert mit den Worten: Ah une nuk humbi kohe me shqipetare, ata ashtu si ashtu vetem kane fjale... etj etj gjera qe ndegjon si arsyje prej atyre rinije qe prinderit e vet ket e kane shkaktu......: Une pergjigjna......mos u mundo me ik nga nje gje se Vet je ashtu.....bere ma te miren dhe jeto me KULTUR tende se do kesh nje jete ma te rahtshme......natyrisht se duhet vendit ku jeton edhe me ju pershtat...........aber es gibt grenzen..........


o mannnnnnnnnnn hab ja ein Roman geschrieben.........man sieht wie sehr mich so ne Thema über die Jugend dieser Zeit reizt...............


PS: ah une jam Vajze......... :D

4peace
20-04-05, 13:44
Pershendetje.....ma vure gazin.....ODEN do ta hapim aty ku mblidhen dy shqipetare. .... :D

grüss dich.......... :wink:


He, he , he
Ashtu ka ardhur koha. Kohe e pakohe, sic thuhet me shpesh. Me heret kane qene me te vertete Bahnhofat (Stacionet hekurudhore) piketakime jo vetem te shqiptareve por edhe te te gjithe te huajve. Tash keta jane modernizuar, jane hequr uleset, eshte ndaluar pirja e duhanit (ku rrin shqiptari nese s'guxon t'ia qese tymin cigares?)... keshtuqe eshte bere katastrofe. Jemi bere pike e pese...

Kaltrushe, tash eshte veshtire edhe keshtu:
Nese takohemi une dhe ti ne Bahnhof, qellon ndonje "vezhgues" atypari e na dalin llafet. Keq.
Nese vjen edhe ndonje tjeret e beheme tre veta... nuk zgjat shume e behemi kater (4) parti. Tre shqiptare= kater parti: Edhe me keq.


Sille, mbeshtille... prapseprap KEQ!


InshAll-llah behet mire!

Kaltrushi
20-04-05, 13:45
Pershendetje Kaltrushit dhe te gjithe Shqiptareve ne Evrope dhe Bote.

Me respekt,
TURISTI. :P


Turist bashkangjitem Pershendetjes tende. pra pershendes te gjithe shqipetaret qe jetojnne Evrop por me zemer ne Kosov.........


pershendetje edhe per ty turist,

Kaltrushi
20-04-05, 13:51
Pershendetje.....ma vure gazin.....ODEN do ta hapim aty ku mblidhen dy shqipetare. .... :D

grüss dich.......... :wink:


He, he , he
Ashtu ka ardhur koha. Kohe e pakohe, sic thuhet me shpesh. Me heret kane qene me te vertete Bahnhofat (Stacionet hekurudhore) piketakime jo vetem te shqiptareve por edhe te te gjithe te huajve. Tash keta jane modernizuar, jane hequr uleset, eshte ndaluar pirja e duhanit (ku rrin shqiptari nese s'guxon t'ia qese tymin cigares?)... keshtuqe eshte bere katastrofe. Jemi bere pike e pese...

Kaltrushe, tash eshte veshtire edhe keshtu:
Nese takohemi une dhe ti ne Bahnhof, qellon ndonje "vezhgues" atypari e na dalin llafet. Keq.
Nese vjen edhe ndonje tjeret e beheme tre veta... nuk zgjat shume e behemi kater (4) parti. Tre shqiptare= kater parti: Edhe me keq.


Sille, mbeshtille... prapseprap KEQ!


InshAll-llah behet mire!


hehehehe.....teke fundi ejani ne Oden time.....

Por vertet esht ashtu se para do Koheve, ah ato kohra kane qene......tasht kane ndryshuar shume gjera siq e ceke ti.....Jo pirja e duhanit ne Bahnhofe e keshtu.....biseda me e lezetshme per shqipetare shkon me gjeren me te mire te tyre....duhani...... :lol: ......

Por do ishte be mire sikurse te mblidheshin ne nje salle edhe at 1 ne muaj minimum. ku njeher te shkoj krejt me Plan dhe pa u ndare ne Partija.......foli sipas provoje nga vendi im ku jetoj ketu.......


siq jemi ne shqipetaret optimista qfar na mbet te thojm perpos..


"HAJT SE KREJT DO BEHET MIRE"


PERSHENDETJE te perzemrta i nderuari 4peace

Kaltrushi
20-04-05, 13:52
Pershendetje Shqiptareve ne Gjermani, Zvicer dhe Austri!

Cka i keni punet more atje?


Pershendetje Arb,

Punet po shkojn.....

stresi mbas neve po vrapon....

e ne per nje jete ma te mire po luftojm......


me nderime


kaltrushi...

4peace
20-04-05, 14:24
hehehehe.....teke fundi ejani ne Oden time.....

Por vertet esht ashtu se para do Koheve, ah ato kohra kane qene......tasht kane ndryshuar shume gjera siq e ceke ti.....Jo pirja e duhanit ne Bahnhofe e keshtu.....biseda me e lezetshme per shqipetare shkon me gjeren me te mire te tyre....duhani...... :lol: ......

Por do ishte be mire sikurse te mblidheshin ne nje salle edhe at 1 ne muaj minimum. ku njeher te shkoj krejt me Plan dhe pa u ndare ne Partija.......foli sipas provoje nga vendi im ku jetoj ketu.......


siq jemi ne shqipetaret optimista qfar na mbet te thojm perpos..


"HAJT SE KREJT DO BEHET MIRE"


PERSHENDETJE te perzemrta i nderuari 4peace


Pershendetje edhe nje here

Paj, me e thene te verteten, nuk kam shume pervoje me oda. Se pari, meqe atje ku jam rritur une odat (e ndara) kane qene te rralla dhe, e dyta, qysh ne rinine me te hershme kam qene diku tjeter, jashte, larg familjes, odave...Megjithate, pjesemarrjet e mia te paketa (20-30 here gjat tere jetes) me kane lene mbresa shume te medha. Pershtypjen me te madhe nga to e kam nga rendi dhe rregullat (pashkruara). Pra, kur njeri flet e te tjeret ndegjojne. Pastaj flet tjetri, ashtuqe sejcilit i vie radha ta jape mendimin e vet si dhe ta shprehe ate deri ne fund. Pastaj vie nderi(mi) qe i behet me te vjetrit, mysafirit, me te urtit...

Tash, se pari me shkaperdarjen tone neper bote, se dyti, humbja e traditave te odave neper oda te verteta dhe, se treti, i impresionuar nga kjo tradite e odave, me daljen e internetit kam menduar se eshte shans fenomenal per ta vazhduar te njejten tradite ne trajte moderne. Fjalen e kam per forumet, te cilet ende i konsideroj si nje lloj shume i bukur i vazhdimesise se tradites se odave. Mirepo, per fat te keq, "odat" e ketilla jane cdo gje tjeter pos oda. Me mundesine per t'u paraqitur me emer (nofke) anonim, numri me i madh i pjesemarreseve te ketyre "odave" interesin e tyre me te madh e kane ne prishjen e mu atij rendi me aq shume rendesi qe e permenda pak me lart. Ne kete menyre, "odat" moderne (forumet) jane bere me teper shesh i sharjeve, ofendimeve, provokimeve...keshtuqe edhe une po duhet me teper te harxhoj kohe duke iu pergjigjur te tilleve se sa duke komunikuar si njerez apo, sic thuhet popullorce, "t'rrime shtremt e t'folim drejt". Dhe, keshtu, deshem o nuk deshem, me gjase po vdes edhe njera nder traditat me te vjetra e me te rendesishme te popullit tone.

Ndaj, nuk me mbetet gje tjeter por te shpresoj ne ndonje shpikje te re teknologjike ku do ta kishim rastin te bisedojme me rend e rregulla (te shkruara apo te pashkruara). Kurse me e mira ne kete rast do te kishte qene arritja e ndonje rezultati, p.sh. duke zgjidhur (e jo duke shkaktuar, sic po veprojme tani per tani) shume probleme te shoqerise sone.

Do te mbes me shprese se do te vije edhe kjo dite.


Te pershendes e te deshiroj cdo te mire!
***

Kaltrushi
20-04-05, 14:53
Per 4peace,SIq ceke ti Forumi esht diku sikur nje Odė Shqiptare qė mundem tė bisedojm me bashkatdhetar. Por shumica nuk hyn ne Forum per te biseduar, ndrruar mendime. per te folur me shume per Gjera JOTEKOTA..........ata hyne per te humb kohe, te hjekin montoni. Ndoshta ngadal ngadal do drysho edhe Systemi i Forumave pak nga pak.....ku edhe me shume shkrime te ndalohen qe jane fyerse dhe jo te pershtatura.......po sidoqoft.... shifet se si sjellen ata Persona X kure nuk folin me Emer te vertet.... kjo me verteto mua se nuk jane te gjithe ashtu si je ti Kaltrushe.....por esht kenaqsi te lexoj edhe kesi shkrime te mira qe vijn nga ti.........


kaq per ket...........fjala fjales po shko............me vje mire.......


Jo qe jetoni larg Vendlindje shkruani ketu per gjdo gje qe keni ne Zemer................


pershendetje.............

fisniku
20-04-05, 21:40
Po e shfrytezoj rastin dhe i pershendes te gjithe shqipetaret qe jetojn ne Gjermani me deshiren per shendet pune te mbare dhe gjithe te mirat,propozimi per takime te shqipetareve qe jetojn ketu eshte ide e mire dhe une e perkrahi,keto takime kishin me qene copeza te vendlindjes,vend i njohjes me njeri tjeterin,mendoj qe per takime te tilla kemi nevoje te gjithe,kur poujt e tjere ketu ne Gjermani i realizojn keto takime pse edhe ne mos ta bojm nje gje te tille.
E kam ndi veten keq kur nje boshnjak para nje kohe me ftoj ne takimin e permujshem qe po e organizojshin boshnjaket e kesaj pjese te Gjermanis.Thashe me vete ku ja shqipetaret? per fat te keq pergjegjja e nje shokut tim ishte e ngjajshme me ate qe e paska dhon 4 peace!
Une edhe njehere po ju pershendes te gjitheve me deshiren per realizimin e takimeve.

Blondi1
22-04-05, 14:03
Kaltrush
du met tregu diqka qi se ki ndi kurr

Merre si tė tė pėlqej.


Odat e burrave siq i quajm ne kan arrdhur me sundimin turk.

GJyshi im thoshte,

Une e mbaj mend kur kam qen fėmij i ri , nuk kan egzistuar odat.

Odat kan arrdhur nė kulturėn ton me ndrrimin e fes!


Ndėrsa gjyshi shpjegonte se si dhe pse kan arrdhur odat edhe tek shqiptarėt e besimit katolik!
Kur njė i krishter ka shkuar si mysafir te njė i besimit musliman atė e kan pritur nė od.
Ndėrsa anasjelltas tė krishterėt kan pritur mysafirin nė familje swe nuk kan pas havale.
Kėshtu thoshte gjyshi pėr ta ruajtur shoqėrin , miqėsin se kan qen edhe te martuar me tė religionit tjetėr , asht dashur qė edhe tė krishterėt tė ndėrtojn oda pėr ti pritur mysafirt e besimit tjetėr.

Nejse se nuk dua tė dal nga tema

Por dua tė them se oda nuk rrjedh nga njė kultur Shqiptare siq edh egati tė gjitha traditat tona qė i lavdėrojm si tė mira edhe si shqiptare.

Edhe njė ta dish se sofra nuk ėsht shqiptare.

Nėse ne kėto tradita i quajm si autoktone ather gabojm .

Sikur qė gabojn turqit qė thojn se Kebapi ėsht Ushqim Turk. Ai ėsht marr nga Grekėt!

Ose Italianėt qė thojn se Shpageti ėsht ushqim Italian. Ai ėsht marr nga Kinezėt!

Ok

Pra duhet tė mundohemi tė ruajm origjinalitetin dhe jo tė kėnaqemi me kopjime.

Naki
22-04-05, 21:29
Te gjithe bashkeatdhetaret qe jetojne dhe veprojne ne Gjermani nje pershendetje nga republika e Rheinlandpfalz-Mainz.

Reana
23-04-05, 08:07
Te gjithe bashkeatdhetaret qe jetojne dhe veprojne ne Gjermani nje pershendetje nga republika e Rheinlandpfalz-Mainz.


NAKI nje pershendetje te sinqerte edhe prej meje!!!!

007
23-04-05, 12:56
Kaltrush
du met tregu diqka qi se ki ndi kurr

Merre si tė tė pėlqej.


Odat e burrave siq i quajm ne kan arrdhur me sundimin turk.

GJyshi im thoshte,

Une e mbaj mend kur kam qen fėmij i ri , nuk kan egzistuar odat.

Odat kan arrdhur nė kulturėn ton me ndrrimin e fes!


Ndėrsa gjyshi shpjegonte se si dhe pse kan arrdhur odat edhe tek shqiptarėt e besimit katolik!
Kur njė i krishter ka shkuar si mysafir te njė i besimit musliman atė e kan pritur nė od.
Ndėrsa anasjelltas tė krishterėt kan pritur mysafirin nė familje swe nuk kan pas havale.
Kėshtu thoshte gjyshi pėr ta ruajtur shoqėrin , miqėsin se kan qen edhe te martuar me tė religionit tjetėr , asht dashur qė edhe tė krishterėt tė ndėrtojn oda pėr ti pritur mysafirt e besimit tjetėr.

Nejse se nuk dua tė dal nga tema

Por dua tė them se oda nuk rrjedh nga njė kultur Shqiptare siq edh egati tė gjitha traditat tona qė i lavdėrojm si tė mira edhe si shqiptare.

Edhe njė ta dish se sofra nuk ėsht shqiptare.

Nėse ne kėto tradita i quajm si autoktone ather gabojm .

Sikur qė gabojn turqit qė thojn se Kebapi ėsht Ushqim Turk. Ai ėsht marr nga Grekėt!

Ose Italianėt qė thojn se Shpageti ėsht ushqim Italian. Ai ėsht marr nga Kinezėt!

Ok

Pra duhet tė mundohemi tė ruajm origjinalitetin dhe jo tė kėnaqemi me kopjime.
pershendetje i nderuar
vetem pata deshir ta di se kur ka qen turku ne ballkan(kosov)edhe prej ziles koh ekziston feja myslimane ne kosov?pasi qe po i mbajshe mend fjalet e gjyshit?
edhe me sa di un Düner-kebap rrjedh nga gjermanet!
me nderime 007

Mr_100%
23-04-05, 16:17
Te gjithe bashkeatdhetaret qe jetojne dhe veprojne ne Gjermani nje pershendetje nga republika e Rheinlandpfalz-Mainz.


flm Naki,mbasi nuk jan nga bayern-i :lol: po i pranoim me knaqesi,dhe njeherazi ju dergojm po ashtu pershendetje te ngrohta nga Baden -Würtemberg-karlsruhe

Naki
23-04-05, 19:23
Te gjithe bashkeatdhetaret qe jetojne dhe veprojne ne Gjermani nje pershendetje nga republika e Rheinlandpfalz-Mainz.


flm Naki,mbasi nuk jan nga bayern-i :lol: po i pranoim me knaqesi,dhe njeherazi ju dergojm po ashtu pershendetje te ngrohta nga Baden -Würtemberg-karlsruhe


Zt. Mr-100%,ju flm mbeteni edhe ju i pershendetur nga ana ime.
Nese dikend e njihni nga rrethi i mitrovices pershendete nga Mitrovicalia-Naki

Honesty^uk.
23-04-05, 20:54
Persendetje per te gjithe vellezerit dhe motrat shqiptar qe jetojn ne Dewtchland, vecanarisht Nakin dhe Lazdranin.

Ju uroj vec miresi dhe lumturi ne jete.

Honesty

007
23-04-05, 20:56
Pershendes te gjith bashkatdhetaret qe jetojn ne Gjermani,posaqerisht antaret e Forumit Dardania,dhe me respekt te madh te nderuarin Mr_100%
pershendetje nga BRETTEN (Baden-würtemberg)

Blondi1
23-04-05, 21:44
007
nuk po e di se ku po te dhemb
Te lutem ma Kjart

Kaltrushi
25-04-05, 12:32
Kaltrush
du met tregu diqka qi se ki ndi kurr

Merre si tė tė pėlqej.


Odat e burrave siq i quajm ne kan arrdhur me sundimin turk.

GJyshi im thoshte,

Une e mbaj mend kur kam qen fėmij i ri , nuk kan egzistuar odat.

Odat kan arrdhur nė kulturėn ton me ndrrimin e fes!


Ndėrsa gjyshi shpjegonte se si dhe pse kan arrdhur odat edhe tek shqiptarėt e besimit katolik!
Kur njė i krishter ka shkuar si mysafir te njė i besimit musliman atė e kan pritur nė od.
Ndėrsa anasjelltas tė krishterėt kan pritur mysafirin nė familje swe nuk kan pas havale.
Kėshtu thoshte gjyshi pėr ta ruajtur shoqėrin , miqėsin se kan qen edhe te martuar me tė religionit tjetėr , asht dashur qė edhe tė krishterėt tė ndėrtojn oda pėr ti pritur mysafirt e besimit tjetėr.

Nejse se nuk dua tė dal nga tema

Por dua tė them se oda nuk rrjedh nga njė kultur Shqiptare siq edh egati tė gjitha traditat tona qė i lavdėrojm si tė mira edhe si shqiptare.

Edhe njė ta dish se sofra nuk ėsht shqiptare.

Nėse ne kėto tradita i quajm si autoktone ather gabojm .

Sikur qė gabojn turqit qė thojn se Kebapi ėsht Ushqim Turk. Ai ėsht marr nga Grekėt!

Ose Italianėt qė thojn se Shpageti ėsht ushqim Italian. Ai ėsht marr nga Kinezėt!

Ok

Pra duhet tė mundohemi tė ruajm origjinalitetin dhe jo tė kėnaqemi me kopjime.se pari te pershendes....


se dyti nuk e di se sa serioz e ke marre titullin e kesaj teme.....por kure lexohet "Oda" aty flitet dhe shitet per gjdo gje........per at e kam shenuar une...

e sa i perket Ardhjes se kesaj Fjale dhe si nga rrjedh apo se nuk esht e jona....kjo nuk do te thot se ne nuk mundemi te mbledhemi ne oda........

ne jemi nje popull me nje tradit te mire, por kemi shume pershtypje nga tjeret shtete edhe at jo vetem nga turqija.........Sepse populli jane del edhe nga Shina e Fejes......
nuk e mbajm thuajse fare.....
por folim per Feje se nuk dime te ndalem
keto jane gjera se secili nuk mund ti ndryshoj prej dites ne dite........

por ndoshta prej Generationi ne Generation............

dhe sa i perket kultures............shpresoj se nuk do ndryshohen do gjera edhe ne disa vite........

se edhe une hyra me fole per Lisa e mbarova tuj fol per fshisa........

shpresoj se me kupto deri diku...........

PS: Krejt shqipetaret qe jetojn ne Diaspor, veqantarisht ata ne Gjermani i pershendet Kaltrushja nga Bayern..........

pra pershendetje edhe njeher....................

Vera
25-04-05, 12:59
Te gjithve shqipetareve gjerman hahah nje pershendetje nga Rep. Bayern

Vera :P

aferdita
25-04-05, 13:51
Nje pershendetje gjithashtu per ju qe jetoni ne Gjermani...

Dali!Keq
25-04-05, 20:58
Nje pershendetje gjithashtu per ju qe jetoni ne Gjermani...grüezi mite hand
dhe nga un us schwitz tralla lu tarala laaa huhu...
Pershendetje te perzemerta.

zemermiri
27-04-05, 15:40
OJ KALTRUSHE
PERSHENDETJE EDHE NGA REP.e HESSENIT
NUMRI I SHQIPETAREVE QE JETOJNE NE GJERMANI NUK ESHTE I VOGEL
PRANDAJ EDHE NUK DUHET PRITUR QE TE GJITHE TE KENE INTERESA TE NJEJTA
UNE PERSONALISHT NUK E SHOHE TE LOGJIKSHME QE TE NDERRMARRE DICKA ME DIKEND VETEM SE ESHTE SHQIPETARE PRANDAJ EDHE ZGJEDHI SHOQERINE QE MUA ME PERSHTATET .
MIRPO TAKIMET E ORGANINIZUARA MIRE NUK I INJOROJ, PERKUNDRAZI
I PERSHENDES DHE I MBESHTESE BRENDA MUNDESIVE
SE SHPEJTI DO TE DALE ME NJE PROPOZIM KONKRETE, NE KETE FORUM DHE SHPRESOJ SE DO TE JU PELQEJ E NDOSHTA DO TE KALOJME QASTE TE KENDSHME

Blondi1
29-04-05, 11:53
Qe njė fakt se ne shqiptarėt e njohim njėri tjetrin dhe nuk i kemi bes njėri tjetrit.

Tė gjith shqiptarėt ngurrojn tė bėjn shitblerje tė veturave me bashkkombas se kan frik se mos vetura ka ndonjė prishje ose ndonjė dredhi tjetėr.

Bash pom intreson se a mendoni edhe ju kėshtu

Por kjo nuk don tė thot se kėto tregti nuk bėhen, por shum pak.

DEA
29-04-05, 23:44
Tung per te gjithe bashkeatdhetaret ne Gjermani, :P

GURI SYLAJ
03-05-05, 09:39
NE REND TE PARE PERSHENDETJE PER KALTRUSHEN NGA BAJERNI SE E PASKEM KOJSHI POR EDHE PER TE GJITHE MATA QE DESHIROJN ME ARDHE NE ODE:
TANI PER BLONDIN:
BALO, ODA KA REND DHE KY REND DUHET ME U RRESPEKTU . ODA CFARE PO E NJEH TI DHE CFARE PO MENDON SE ESHTE AJO BALIT NUK ESHTE ODE PO -SOBE E BURRAVE:
KURSE ODA SHQIPTARE ESHTE E HAPUR EDHE PER BURRA POR EDHE PER BURRNESHA EDHE FMIJAMUND TE ULEN DHE TE MESOJN SHUME GJERA TE MIRA QE S'JAN HIQ NGA TURQIJA POR THJESHTE DHE VETEM SHQIPTARE SI PER SHEMBULL BESEN . (Nje skjarim ketu,balit, besen ne kuptimin cfare e ka ajo tek shqiptaret , ti as nuk do t'a gjesh tek popujt tjere por as nuk mund t'a perkthesh ne gjuhet tjera dhe t'i ruajsh kuptimin origjinal).
Ulu balit ne ode edhe meso gjera te mira e sa per me shite e me ble kerre dalim te shtunden n'pazar e aty e ka fjalen jo BESA po biznisi.

Nga gURI SYLAJ

Blondi1
05-05-05, 00:26
kur diqka mungon , ather shpiket diqka qė e plotson mungesen


tek ne ka munguar besa dhe kemi shpikur besėn

popujt tjer nuk kan qen aq tė pabes prandaj edhe nuk e kan pas nevoj besėn

ne na ka munguar dhe pėr atė e kemi shpikur

Lėri dokrrat se edh e ti vet e din se sa tė besės jan shqiptarėt

Bronx
05-05-05, 20:27
Tung kaltrushi,

Ich kann das nur bestätigen!!!


GrußPershendetje dhe faliminderit per mendim i nderuari blondi1.....

po e vazhdoj gjermanisht,

Ich bin in Kosovo geboren, bin aber hier aufgewachsen, Vor ein paar jahren haben wir in einer gegend gelebt wo es fast gar keine Albaner lebten, irgendwann beschloss mein Vater dass wir irgendwo umziehen wo unsere bekannten und viele andere Landesleute leben ...also wohne ich jetzt dort, amo qe ceke edhe ti ato shembuj.... ne kuptohemi mire.......aber viele von denen wünschen sich wirklich in einer Gegend umzuziehen wo sehr wenig Kosovar leben....

Ich denke wie man auch sieht......dass es im Deutschland heutzutage wenigen gut geht....., e ne si jemi nuk e kemi deshiren qe te dijn tjeret per pune tana.........dhe per ket humbin kontaktin me shqipetare.....(ket e bejn me qellim)

als nächstes wollen unsere Landesleute, dass ihre töchtern immer als Engeln darstehen um es so auszudrücken, sie wollen nicht dass andere mitbekommen wie ihre kindern mit ihren Problemen aufwachsen (sie vergessen dass so was dazu gehört also zu der Erziehung) das ist ein weiterer grund dass sie lieber nur Deutsche Nachbarn hätten....

Wenn mir persönlich was auch oft vorkam jemand vorfantasiert mit den Worten: Ah une nuk humbi kohe me shqipetare, ata ashtu si ashtu vetem kane fjale... etj etj gjera qe ndegjon si arsyje prej atyre rinije qe prinderit e vet ket e kane shkaktu......: Une pergjigjna......mos u mundo me ik nga nje gje se Vet je ashtu.....bere ma te miren dhe jeto me KULTUR tende se do kesh nje jete ma te rahtshme......natyrisht se duhet vendit ku jeton edhe me ju pershtat...........aber es gibt grenzen..........


o mannnnnnnnnnn hab ja ein Roman geschrieben.........man sieht wie sehr mich so ne Thema über die Jugend dieser Zeit reizt...............


PS: ah une jam Vajze......... :D

Daja POLIC
07-05-05, 05:43
Pershendetje Shqiptareve ne Gjermani, Zvicer dhe Austri!

Cka i keni punet more atje?

mir bre njeri si ne gyrbet mo u knaqem e kurr nuk u gezum

edhe une po i pershendes BOTEN SHQPIETARE NE GJERMANI

Nje pershendetje te VEQANT per shqipetaret te BAD HOMBURGIT EDHE TE FRANKFURTIT

Kaltrushi
12-05-05, 10:39
Tung kaltrushi,

Ich kann das nur bestätigen!!!


Grußhallo,


ich glaub du weisst wovon ich rede.....da du eh auch hier lebst.....


dicken gruß an dich........ :wink:
Pershendetje dhe faliminderit per mendim i nderuari blondi1.....

po e vazhdoj gjermanisht,

Ich bin in Kosovo geboren, bin aber hier aufgewachsen, Vor ein paar jahren haben wir in einer gegend gelebt wo es fast gar keine Albaner lebten, irgendwann beschloss mein Vater dass wir irgendwo umziehen wo unsere bekannten und viele andere Landesleute leben ...also wohne ich jetzt dort, amo qe ceke edhe ti ato shembuj.... ne kuptohemi mire.......aber viele von denen wünschen sich wirklich in einer Gegend umzuziehen wo sehr wenig Kosovar leben....

Ich denke wie man auch sieht......dass es im Deutschland heutzutage wenigen gut geht....., e ne si jemi nuk e kemi deshiren qe te dijn tjeret per pune tana.........dhe per ket humbin kontaktin me shqipetare.....(ket e bejn me qellim)

als nächstes wollen unsere Landesleute, dass ihre töchtern immer als Engeln darstehen um es so auszudrücken, sie wollen nicht dass andere mitbekommen wie ihre kindern mit ihren Problemen aufwachsen (sie vergessen dass so was dazu gehört also zu der Erziehung) das ist ein weiterer grund dass sie lieber nur Deutsche Nachbarn hätten....

Wenn mir persönlich was auch oft vorkam jemand vorfantasiert mit den Worten: Ah une nuk humbi kohe me shqipetare, ata ashtu si ashtu vetem kane fjale... etj etj gjera qe ndegjon si arsyje prej atyre rinije qe prinderit e vet ket e kane shkaktu......: Une pergjigjna......mos u mundo me ik nga nje gje se Vet je ashtu.....bere ma te miren dhe jeto me KULTUR tende se do kesh nje jete ma te rahtshme......natyrisht se duhet vendit ku jeton edhe me ju pershtat...........aber es gibt grenzen..........


o mannnnnnnnnnn hab ja ein Roman geschrieben.........man sieht wie sehr mich so ne Thema über die Jugend dieser Zeit reizt...............


PS: ah une jam Vajze......... :D

GURI SYLAJ
25-05-05, 19:47
Me falni ju lutem se une kam mendu se e keni fjalen per oden shqiptare ku flitet , kendohet e gezohet shqip. Me vije keq per kete keqkuptim sepse ju te dashurit e mi te mire keni shume te drejt per ato qe keni shkruar ne gjuhen gjermane por ketu nuk i thone as ode e as bese, po ku e di une i shkreti qe ketu jam i vetem sikur te isha midis deti.

Ju pershendes dhe ju lus qe te mesoni edhe njeqin gjuhe tjera por shqipen mos e harroni sepse turpi me i madh eshte atehere kur njeriu mundohet me ike nga vetevetja.
EDHE LISI ME I MADHI NE PYLL, PO I PREVE RRENJET AI BIE PER TOKE.

Me nderime Guri Sylaj

Gentiana
25-05-05, 21:57
Pershendetje per gjith shqipetaret qe jetojn ne Gjermani.

Naki
26-05-05, 18:36
Pershendetje per te gjithe shqiptaret ne Gjermani e veqanti Shqiptaret qe Banojne dhe Jetojne ne qytetin e Mainzit,Wiesbadenit dhe Frankfurtit .

Naki

Dali!Keq
27-05-05, 23:40
Pershendes dhe un Shqiptaret ne Gjermoni,Enkas per t`Afermit e mi ne Ismaning München pra nipat dhe mbesat,po dhe shum te dashur ne vende te ndrysheme.
Por dhe ish geh aufs Ganzin qe kam marrun pjes ne TV-kabel 1 :D
Daja nga Zvicera. 8) :D

Kaltrushi
13-07-05, 13:00
Me falni ju lutem se une kam mendu se e keni fjalen per oden shqiptare ku flitet , kendohet e gezohet shqip. Me vije keq per kete keqkuptim sepse ju te dashurit e mi te mire keni shume te drejt per ato qe keni shkruar ne gjuhen gjermane por ketu nuk i thone as ode e as bese, po ku e di une i shkreti qe ketu jam i vetem sikur te isha midis deti.

Ju pershendes dhe ju lus qe te mesoni edhe njeqin gjuhe tjera por shqipen mos e harroni sepse turpi me i madh eshte atehere kur njeriu mundohet me ike nga vetevetja.
EDHE LISI ME I MADHI NE PYLL, PO I PREVE RRENJET AI BIE PER TOKE.

Me nderime Guri Sylaj
Pershendetje i nderuari Guri Sylaj,

se pari: mendoj se perse folim paksa gjermanisht, nuk do thot se ne nuk po kemi deshir te kenaqemi duke folur shiqp...., por ndoshta ke edhe gabimi jane..... (besa esht gabim i jane) ...por sidoqoft po ti perktheja ato shkrime ne shqip poashtu do te jepshin kuptimin e njet sepse ne ato aspekte bije fjale per do tema qe neve shqipetareve na shqetosojn s.per sh.. se si rinija dhe femijet shqipetare ne diaspor harrojn gjuhen shqipe te embel kogja...dhe pse nuk kalojn kohe me shume me bashkevendase!?


Ta jap nje mendim temin tek tema qe ceka dhe tek citati yt:

EDHE LISI ME I MADHI NE PYLL, PO I PREVE RRENJET AI BIE PER TOKE.
-


Kjo esht e vertet: Por Faji nuk esht tek Ne rinija,

Rinija shqipetare shkojn si gjdo nxens tjeter ne shkolle: Atje mesojn shume per traditen, kulturen dhe gjera te ndryshme atij vendi....

kurse kohen qe kalon te shpija ndoshta ndegjon nga prinderit (e kam fjalen per ata qe mendojn qe keta te rinj e kan leht) se vetem kultura dhe tradita jane esht qka esht ...se kjo e ketyre ketu ku jetojm nuk perputhet fare me tanen ....., por kure vije puna qe femiu te kaloj kohen e lire me bashkvendase dhe me shume aktivitete tjera shqipetare apo mesimi ne shkolle shqip....aty reagojn ndryshe dhe me shume shprehin deshiren prinderit qe femiju i vet te mos humb kohe siq thojn ata vetem me shipetare....( Nuk jam ka foli per te gjithe, por keta jane ata qe bijn ne sy, edhe nese ndoshta vetem 1% jane)


Mos te harrojm se kush jemi dhe qka po behemi

me nderime dhe respekt


kaltrushi

GURI SYLAJ
13-07-05, 21:24
Kaltrushe e nderuar shume ju falemnderit qe jeni marre me shkrimin tim. Une jam ketu, pran jush, nese nuk gabohem dhe problemet qe ju i keni ceke i njoh shume mire - keni plotesisht te drejte.
Kur , ne prinderit , nuk bejme sa duhet , atehere ju duhet te na detyroni , e pse jo, edhe te na mesoni, per shume gjera qe ne duhet te bejme.

Ne , syte i kemi ne ju, dhe deshira e jone eshte qe ju ne rende te pare te beheni shqiptare-re te mira, mandej nxenese e studente te mira , profesijoniste ne zanatin e juaj , dhe vetem athere ne do te krenohemi se kemi bere dicka. Ju jeni ardhmeria e jone.
Te pershendes perzemersisht. Guri Sylaj

Kaltrushi
14-07-05, 11:30
Kaltrushe e nderuar shume ju falemnderit qe jeni marre me shkrimin tim. Une jam ketu, pran jush, nese nuk gabohem dhe problemet qe ju i keni ceke i njoh shume mire - keni plotesisht te drejte.
Kur , ne prinderit , nuk bejme sa duhet , atehere ju duhet te na detyroni , e pse jo, edhe te na mesoni, per shume gjera qe ne duhet te bejme.

Ne , syte i kemi ne ju, dhe deshira e jone eshte qe ju ne rende te pare te beheni shqiptare-re te mira, mandej nxenese e studente te mira , profesijoniste ne zanatin e juaj , dhe vetem athere ne do te krenohemi se kemi bere dicka. Ju jeni ardhmeria e jone.
Te pershendes perzemersisht. Guri SylajI nderuari guri Sylaj,

me vje mire qe pajtohesh me ket mendim apo me mire te them realitet…


keto fjale te tuaja jane te njeta sikurse ato te babait time te cilat me ihapen syte….ja te tregoj pakez…..

Une perveti jam nje vajze e re qe jetoj qe kogja do vite ketu ne perendim me familje. Ne kosov kam kry shkollen fillore, pastaj erdhem ketu (ashtu e pruni puna) dhe ja flluam nje jete te re….prinderit e mije jane te dy intelektuel, babai im pasi flet disa gjuhe ketu u be i zoti i vetit me pune dhe mbrenda jave nuk u shifeshim krejt familja shume …pas nje viti kure ne filluam te mesojm gjuhen…..ai na vuri mendjen se si ne motrat dhe vellezrit bisedonim gjermanisht ndermesveti. Heren e pare na shiqoj felle ne sy te gjithve dhe ne e pyetem menjeher se qfar folem gabim……ai nuk u pergjigj…
Heren e dyte ne filluam te qeshim dhe vazhduam te flisnim …….Babai im vetem na shikonte, por ket here doren nen faqe dhe disi i quditshem shikonte…

Pastaj e hetova babain time se e kishte nje siklet , nje breng dhe ne sy mund te ja lexoje se qfar ndjente (ai esht nje person i qete, flet vetem kure esht nevoja dhe shikimet dhe qeshjet e tij, flasin per te)…..une them se i jepte vetit nje lloj faji…….
Me ne fund na luti qe ta degjonim dhe e para qe tha ke: Me tregoni se qfar keni ngren koheve te fundit : ne cekem…..llojra gjellash gjermane (por nuk i dinem se si i thojn shqip vertet)..……se dyti me tregoni se qfar shoqerije keni dhe se a kemi shqipetare ne klase..ne i treguam se me shume kemi shoqeri nga vende te ndryshme apo gjerman (por ne shkolle)….

Na luti prap qe ta degjonim me vemendje : Kethere tha : Jemi ardh ketu , por jo nga qejfi, por kemi ikur nga armiqet, pastaj jetojm ketu : d.th. gjuha esht me e krysorja …ju luse qe te lexoni sa ma shume dhe te mesoni……, por prej tash e temas do te shkoni njeher ne jave ne shkolle shqip (sepse ne e kishim rufuzuar vitin e pare, pasi mesueset gjerman na trubullluan duke na then jo duhet mesuar gjuhen gjermane njeher)
Ketu ne shtepi flitet shqip dhe vetem shqip….edhe nese shikoni filma gjerman, dua qe ju per at film te flisni shqip…ne prani temen dhe vetem shqip…(ket e tha disa here)
Kulturen dhe traditen tane nuk dua qe ta harroni : KETU DUHET MESUAR DHE TREGUAR GJERMANVE SE QFAR DIJME KESHTU EDHE VENDIT TONE TI TREGOJM SE MUND TE ARRIJM ME SHUME PERPOS IKJES NGA VENDLINDJA……, Mos harroni se kush jeni dhe nga jeni……., perndryshe une do marre masa tjera……PASTAJ MU DREJTUA MUA DHE THA : TI SI FEMER DUHET DYFISHT ME I MARRE KETO FJALE SERIOZISHT

……………………………………..Une dije te lexoj shqip natyrisht shume mire….me shkrime jam permisu kogja…(ketu me ka ndihmuar kogja shume edhe FD)…..mund te shpreh mendimet dhe ndenjat e mija shume me mire se si moshataret e mija te cilave ju mungonin nje bised keshtu siq emorra une nga prinderi…..

por me gjdo vajze qe foli keto ja ceki…………………..


shpresoj se do me ndihmo edhe zoti qe te muj te arrij edhe shume e shume , qe ta kam mundesin te bej vertet diqka per krenarin time dhe me shume per babain dhe maman time……


me ne fund kam shkruar disi se shume……..por edhe u kenaqa me ne fund se u mundova te flas pers hume te rinj shqipetare te cilet poashtu i kane te njetat pune parasyve


ja roman pasna shkruajtur……………………………..mos harroni me lexu………………..

me shume respekt , dhe sinqiritet te pershendet

kaltrushi…

GURI SYLAJ
14-07-05, 15:13
KALTRUSHE - JU PERSHENDES DHE JU UROJ SUKSESE NE JETE:
Keto qe keni thene jan shume me rendesi per neve te gjitheve qe jemi ne mergate. Ne , ne cdo hap qe bejme duhet te kemi shume kujdese sepse jemi ne dhe te huaj . Ketu vetem me nje rrespekt brenda familjes , me nje rrespekt per secilin shqiptare qe gjendet ne rrethin ku ne jetojm momentalisht , do te krijojm nje rreth dhe kushte te cilat do te na ndihmojne te ecim me kohen dhe ne te njejten kohe te mbesim ata qe jemi - shqiptare.. Pa nje rrespekt per kulturen dhe traditen tone te cmuar do t'a kemi veshtire t'i bejme ball nje asimilimi te shpejte . Detyre e jona eshte qe per cdo dite te bejme dicka per veteveten , per familjen , per shqiptaret - per Atdheun ton te dashur.

Pershentetje dhe suksese. Guri Sylaj