PDA

View Full Version : LINDJA NE MARREDHENIE JASHT MARTESORE!!!!!


laliloli
19-04-05, 22:45
NE KOSOVE KA RASTE TE SHUMTA TE LINDJEVE TE FEMIJEVE NE MARREDHENIET JASHT MARTESORE DHE KETO LINDJE PERFUNDOJNE JO RRALLE NE MENYRE TE PAKENDSHME DUKE E MBYTUR FEMIJEN E PAFAJSHEM NE KONTEJNER E NE VENDE TJERA,PASTAJ DUKE E BRAKTISUR ATE NEPER SPITALE KU FEMIU RRITET PA NGROHTESINE FAMILJARE .PASTAJ EDHE FEMRAT QE LINDIN KETO FEMIJE MBYLLEN NE SHTEPI ME VITE, ETJ ETJ.
NUK DUA TE ZGJATEM POR DO TE KISHA PARASHTRUAR KETE PYETJE PER TE INTERESUARIT E KESAJ TEME:
NESE VAJZA JUAJ P.SH LIND NJE FEMI NE MARREDHENIE JASHT MARTESORE DHE PARTNERI I SAJ REFUZON MARTESEN ME TE SI DO TE KISHI VEPRUAR JU :
-DO TA KISHI MBYTUR FEMINE PER TE HUMBUR GJURMET E KESAJ LINDJE
-TO TA KISHIT PERZENE VAJZEN SE BASHKU ME FEMINE E LINDUR
-DO TA URDHERONI VAJZEN TA BRAKTIS FEMINE
-DO TA KISHIT PRANUAR KETE LNDJE DHE DO TA KISHIT MBAJTUR EDHE VAJZEN EDHE NIPIN APO MBESEN E VOGEL
NDRYSHE
PRA ME KENAQESI JU FTOJ TE DISKUTOJE NE KETE TEME QE ENDE NE KOSOVE MBETET TABU

FALEMINDERIT

turisti
19-04-05, 23:11
Une jam per opcionin e fundit,sepse nipi/mbesa nuk kan aerdhe ne kete bote me zor e as qe eshte gabimi i tyre.

laliloli
19-04-05, 23:28
Une jam per opcionin e fundit,sepse nipi/mbesa nuk kan aerdhe ne kete bote me zor e as qe eshte gabimi i tyre.

jU FALENDEROJ TURISTI QE DHAT PERGJIGJEN E PARE DHE TE QELLUAR NE KETE TEME

Murgesha
19-04-05, 23:33
Lailoli pėrshėndetje.
Ėshtė kjo njė temė me vend dhe qė meriton diskutim real.
Nuk ka prind qė ja dėshiron fėmiut tė vet ti ndodhė njė gjė e e tillė si vajzės ashtu edhe dajlit tė vet.
Por kjo nuk ėshtė edhe diēka e paparė nė botėn njerėzore.
Kanė ndodhur dhe do tė ndodhur te tė gjithė popujt, fetė dhe kulturat e ndryshme.
Po ndalem nė pyetjen.
Jam vetė nėnė dhe kėtė gjė nuk ja dėshiroj fėmiut tim.
Por qė ta shpija nė krim fėmiun tim, apo tė bėja vet kurr.
Do ta pėrkrahja deri nė maksimum fėmiun tim pėr rritjen e fėmiut tė vet.

laliloli
19-04-05, 23:42
Lailoli pėrshėndetje.
Ėshtė kjo njė temė me vend dhe qė meriton diskutim real.
Nuk ka prind qė ja dėshiron fėmiut tė vet ti ndodhė njė gjė e e tillė si vajzės ashtu edhe dajlit tė vet.
Por kjo nuk ėshtė edhe diēka e paparė nė botėn njerėzore.
Kanė ndodhur dhe do tė ndodhur te tė gjithė popujt, fetė dhe kulturat e ndryshme.
Po ndalem nė pyetjen.
Jam vetė nėnė dhe kėtė gjė nuk ja dėshiroj fėmiut tim.
Por qė ta shpija nė krim fėmiun tim, apo tė bėja vet kurr.
Do ta pėrkrahja deri nė maksimum fėmiun tim pėr rritjen e fėmiut tė vet.
FALEMINDERIT SHUME MURGESHA SIGURISHT SE FJALET E JUAJA DIKUSH DO TI MERR EDHE SI MESIM,

Reana
20-04-05, 06:49
LALILOLI,

FEMIJET E LINDUR JASHTE MARTESE NUK I BRAKTISIN NENAT, NUK I BRAKTISIN FAMILJET E NENES....KETA FEMIJE I BRAKTISE SHOQERIA! ME SAKTESISHT NE RASTIN E PERMENDUR-SHOQERIA SHQIPETARE NE KOSOVE

NE PAMUNDSHMERI PER TU BALLAFAQUAR ME PARAGJYKIMET E MJEDISIT PER FEMIJET JASHTE MARTESORE, PER FEMRAT TE CILAT KANE BERE SEKS PARA MARTESES, QE KANE LINDUR FEMIJE JASHTE MARTESES....DUKE DESHUR TI SHMANGEN NJE STIGME TE PERJETSHME, NENA E RE, NE MUNGESE TE PERKRAHJES SE BABAIT TE FEMIUT, DETYROHET TA BRAKTISE FEMIUN...

PRA ESHTE SHOQERIA (SHOQERITE PRIMITIVE, SHOQERITE ME KULTURE TE ULET, SHOQERITE PATRIARKALE) QE BRAKTISIN FEMIJET!
STIMGA, FAJI, TURPI, ESHTE AQ I MADH per FEMREN, SAQE SI REZULTAT, DESHIROHET TE ZHDUKEN TE GJITHA GJURMET E NJE LINDJE TE NJE FEMIU JASHTE KURORES SE MARTESES, APO FEMIU PA BABE!!!...DHE KESHTU ARRIHET DERI TE KONTEJNERI te CILIN E KISHE PERMENDUR....

MOS I GJYKO NENAT LALILOLI, FILLO ME VETEVETEN, DHE VAZHDO TEK SECILI RRETH E RROTULL!!!
NDRROJENI KULTUREN NE KOSOVE, ASNJE NENE NUK KA PER TA BRAKTISUR FOSHNJEN E VET!!!!

Tomori
20-04-05, 08:23
NE KOSOVE KA RASTE TE SHUMTA TE LINDJEVE TE FEMIJEVE NE MARREDHENIET JASHT MARTESORE DHE KETO LINDJE PERFUNDOJNE JO RRALLE NE MENYRE TE PAKENDSHME DUKE E MBYTUR FEMIJEN E PAFAJSHEM NE KONTEJNER E NE VENDE TJERA,PASTAJ DUKE E BRAKTISUR ATE NEPER SPITALE KU FEMIU RRITET PA NGROHTESINE FAMILJARE .PASTAJ EDHE FEMRAT QE LINDIN KETO FEMIJE MBYLLEN NE SHTEPI ME VITE, ETJ ETJ.
NUK DUA TE ZGJATEM POR DO TE KISHA PARASHTRUAR KETE PYETJE PER TE INTERESUARIT E KESAJ TEME:
NESE VAJZA JUAJ P.SH LIND NJE FEMI NE MARREDHENIE JASHT MARTESORE DHE PARTNERI I SAJ REFUZON MARTESEN ME TE SI DO TE KISHI VEPRUAR JU :
-DO TA KISHI MBYTUR FEMINE PER TE HUMBUR GJURMET E KESAJ LINDJE
-TO TA KISHIT PERZENE VAJZEN SE BASHKU ME FEMINE E LINDUR
-DO TA URDHERONI VAJZEN TA BRAKTIS FEMINE
-DO TA KISHIT PRANUAR KETE LNDJE DHE DO TA KISHIT MBAJTUR EDHE VAJZEN EDHE NIPIN APO MBESEN E VOGEL
NDRYSHE
PRA ME KENAQESI JU FTOJ TE DISKUTOJE NE KETE TEME QE ENDE NE KOSOVE MBETET TABU

FALEMINDERIT

-Un per veti dot percaktohesha, per varijantin e dyte,,,
-TO TA KISHIT PERZENE VAJZEN SE BASHKU ME FEMINE E LINDUR
>>> Une si prindi e vajzes nuk kam asnifar detyrimi, te rise KOPILAT e saja,,, ka shkon e i ngren kembet kjo ,,,,,,e c"faj faji kam une se asaj ja mbushin barkin qyshit burash,,,,,e un desheshkam me i rite KOPILA?!!!
-TYBESTRAFKULLA,,,,,,,,?!!!!!!!!!
-

Reana
20-04-05, 09:01
TOMORI

-Un per veti dot percaktohesha, per varijantin e dyte,,,
-TO TA KISHIT PERZENE VAJZEN SE BASHKU ME FEMINE E LINDUR
>>> Une si prindi e vajzes nuk kam asnifar detyrimi, te rise KOPILAT e saja,,, ka shkon e i ngren kembet kjo ,,,,,,e c"faj faji kam une se asaj ja mbushin barkin qyshit burash,,,,,e un desheshkam me i rite KOPILA?!!!
-TYBESTRAFKULLA,,,,,,,,?!!!!!!!!!
FATEKEQESISHT TE DREJTE PER TE QENE PRIND KANE EDHE KAFSHET!!!!!

EHH TOMORI MJER TI...TERE KOSOVA PO FLET PER VAJZEN TENDE QE KA BE KOPIL ME BURRA TE HUJ!!!! :wink: :wink: :wink:
NCUK, NCUK...SKI ME MUJT ME DAL NE RRUGE.... KREJT FARA E FISI MUHABETIN TEND PO E BEJNE!!!!!!MA MIRE SHKO MYTU NE PUS DIKUND :twisted:

Tomori
20-04-05, 09:30
TOMORI

-Un per veti dot percaktohesha, per varijantin e dyte,,,
-TO TA KISHIT PERZENE VAJZEN SE BASHKU ME FEMINE E LINDUR
>>> Une si prindi e vajzes nuk kam asnifar detyrimi, te rise KOPILAT e saja,,, ka shkon e i ngren kembet kjo ,,,,,,e c"faj faji kam une se asaj ja mbushin barkin qyshit burash,,,,,e un desheshkam me i rite KOPILA?!!!
-TYBESTRAFKULLA,,,,,,,,?!!!!!!!!!
FATEKEQESISHT TE DREJTE PER TE QENE PRIND KANE EDHE KAFSHET!!!!!

EHH TOMORI MJER TI...TERE KOSOVA PO FLET PER VAJZEN TENDE QE KA BE KOPIL ME BURRA TE HUJ!!!! :wink: :wink: :wink:
NCUK, NCUK...SKI ME MUJT ME DAL NE RRUGE.... KREJT FARA E FISI MUHABETIN TEND PO E BEJNE!!!!!!MA MIRE SHKO MYTU NE PUS DIKUND :twisted:

-Po shum normal qe dot flasin,,,sa per tu myt nuk asht problemi madhe,,,Po problemi asht se Marja po ngel,,,,,
e pse kam rit qiken un?!!
Me msjell KOPIL a ,,,,qka po mvin jeta paskam rite nje KURV,,,
....e qka esht ma e keqja mbas teje ket KOPIL un duheshkam me mare per dore me shetit ne park,,,,MOS MA KEQ !!!!
-

Reana
20-04-05, 09:43
TOMORI

O DERDEMEN POLLOGU, ec shko mesohu te shkruash shqip njehere...se tu ka shtremberuar drejteshkrimi shqip prej SLLAVO-MAQEDONISHTES!!!!
MOS e HA shkronjen Y, se ne FJALORIN e GJUHES SHQIPE jane 36 shkronja!!!!!

e rremofsh, po si nuk te kam diktuar me pare!!!! :lol: :lol: :lol:

heyyyy, njerit taj,
qollo mo je kopil vete, se atje ja keni pak me nje ane!!!!! MOS je rrit ne SPITAL??? :wink:

dr1ta
20-04-05, 12:59
Une gjith kam menduar ce keto lindjet e femijeve jasht marteses esht nje resultat i dhunimeve ce kan ndodhur gjat luftes ...po duket ce nuk esht vetem problemi dhunimet. Jemi ne vitin 2005 dhe askush nuk i informon rrinin per mbrojteje sexuale ...shummmeee keq ...mendoj nese ishin mbrojt me mire nuk do te kishet aborte as femije te mbytur ne vende te ndryshme . Meshkujt nuk lidhen me nje femer vec sepse esht shtatzane ..ai vec ka dasht nje mardhenie sexuale dhe asnje plan tjeter . :!:

Te kisha perjetu une nje raste te tille ..vajza ime psh ..do te kisha kujdes per te tan jeten ..gjithkush mundet te jet pa babe por asnje pa nje nane.

turisti
20-04-05, 13:07
Une jam per opcionin e fundit,sepse nipi/mbesa nuk kan aerdhe ne kete bote me zor e as qe eshte gabimi i tyre.

jU FALENDEROJ TURISTI QE DHAT PERGJIGJEN E PARE DHE TE QELLUAR NE KETE TEME

Me nder qofsh shoqi.Ky ishte thjesht vetem mendimi im se si kisha vepruar une ne situate te tille.

Me respekt,
TURISTI.

Tomori
20-04-05, 15:58
TOMORI

O DERDEMEN POLLOGU, ec shko mesohu te shkruash shqip njehere...se tu ka shtremberuar drejteshkrimi shqip prej SLLAVO-MAQEDONISHTES!!!!
MOS e HA shkronjen Y, se ne FJALORIN e GJUHES SHQIPE jane 36 shkronja!!!!!

e rremofsh, po si nuk te kam diktuar me pare!!!! :lol: :lol: :lol:

heyyyy, njerit taj,
qollo mo je kopil vete, se atje ja keni pak me nje ane!!!!! MOS je rrit ne SPITAL??? :wink:

-hahaha Moj "reana" Po de ne Spital jemi ritur sbashku,,,
>>Un si Kopil e ti si Kopile ja kemi nisur edhe nje,,,po kam dyshimin qe fmija dot jet i jemi,,,,se ti vet qe je Kopile nuk te besoj???
>>>hahaha "Reana" moj Kopile a je tash e knaqme prej Tomor Kopilit

Kloni
20-04-05, 17:29
Nuk besoj se do te mjaftoje jeta e secilit prej nesh qe ta kuptojme si dicka normale edhe kete realitet nder shqiptar!
Une do te luaja rolin e prindit qe do ta ndihmoja duke i mundesuar bijes sime te krijoj jeten e saj me pjellen e vete, por jashte familjes sime, sic mendoj se ajo tashme i takon familjes se vecante dhe jetes se fatit te vet per te qene ajo vet zot i jetes se saj!

laliloli
20-04-05, 19:15
LALILOLI,

FEMIJET E LINDUR JASHTE MARTESE NUK I BRAKTISIN NENAT, NUK I BRAKTISIN FAMILJET E NENES....KETA FEMIJE I BRAKTISE SHOQERIA! ME SAKTESISHT NE RASTIN E PERMENDUR-SHOQERIA SHQIPETARE NE KOSOVE

NE PAMUNDSHMERI PER TU BALLAFAQUAR ME PARAGJYKIMET E MJEDISIT PER FEMIJET JASHTE MARTESORE, PER FEMRAT TE CILAT KANE BERE SEKS PARA MARTESES, QE KANE LINDUR FEMIJE JASHTE MARTESES....DUKE DESHUR TI SHMANGEN NJE STIGME TE PERJETSHME, NENA E RE, NE MUNGESE TE PERKRAHJES SE BABAIT TE FEMIUT, DETYROHET TA BRAKTISE FEMIUN...

PRA ESHTE SHOQERIA (SHOQERITE PRIMITIVE, SHOQERITE ME KULTURE TE ULET, SHOQERITE PATRIARKALE) QE BRAKTISIN FEMIJET!
STIMGA, FAJI, TURPI, ESHTE AQ I MADH per FEMREN, SAQE SI REZULTAT, DESHIROHET TE ZHDUKEN TE GJITHA GJURMET E NJE LINDJE TE NJE FEMIU JASHTE KURORES SE MARTESES, APO FEMIU PA BABE!!!...DHE KESHTU ARRIHET DERI TE KONTEJNERI te CILIN E KISHE PERMENDUR....

MOS I GJYKO NENAT LALILOLI, FILLO ME VETEVETEN, DHE VAZHDO TEK SECILI RRETH E RROTULL!!!
NDRROJENI KULTUREN NE KOSOVE, ASNJE NENE NUK KA PER TA BRAKTISUR FOSHNJEN E VET!!!!

te pershendes reana te falenderoj ,ndersa sa i perket shkrimit tuaj pjeserisht pajtohem por edhe pjeserisht nuk pajtohem :
Shoqeria nuk eshte fajtore nese nje nene braktis femine ose edhe e mbyt ate siq shpesh ndodhe me hudhje ne vende te ndryshme ,per kete bile ajo nene ka bere nje krim qe sanksionohet me shume vite burg(nuk mund te jet katuni fajtor nese nje vajze lind femij)
Edhe vajza duhet te jet e vetedijeshme per rrethanat qe jane ne Kosove dhe duhet te merr masa preventive per te parandaluar shtatezanine e padeshiruar
Ndersa shoqeria kosovare eshte kjo qe eshte dhe te gjithe duhet te bejme perpjekje qe ta avancojme, ti anulojme primitivizmat etj kjo ju takon edhe juve sepse thuani citoj "nderrojeni kulturen ne Kosove" ndersa veten e perjashton nga kjo ,do te kisha pas deshire te dij ku jetoni ju megjith ate edhe ju duhet te beni perpjekje per te nderruar diqka per te mire.

laliloli
20-04-05, 19:20
-Un per veti dot percaktohesha, per varijantin e dyte,,,
-TO TA KISHIT PERZENE VAJZEN SE BASHKU ME FEMINE E LINDUR
>>> Une si prindi e vajzes nuk kam asnifar detyrimi, te rise KOPILAT e saja,,, ka shkon e i ngren kembet kjo ,,,,,,e c"faj faji kam une se asaj ja mbushin barkin qyshit burash,,,,,e un desheshkam me i rite KOPILA?!!!
-TYBESTRAFKULLA,,,,,,,,?!!!!!!!!!
-[/color]

te pershendes tomori ndersa duhet ta dishe se per nje ndodhi te tille nje pergjegjesi te madhe kane edhe prinderit e vajzes qe ka lindur femine sepse ata ka qen dashur te kujdesen me shume per edukaten e vajzes se saj
tungi

uck_aksh
20-04-05, 20:23
pershendetje
Femija si femij nuk eshte fajtor fajtor eshte ai qe e krijo.
Per mendimin tim ose nese me ndodh kjo mua une e kisha pranuar edhe vajzen edhe nipin apo mbesen
Ju pershendes

Reana
20-04-05, 20:42
LALILOLI:

te pershendes reana te falenderoj ,ndersa sa i perket shkrimit tuaj pjeserisht pajtohem por edhe pjeserisht nuk pajtohem :
Shoqeria nuk eshte fajtore nese nje nene braktis femine ose edhe e mbyt ate siq shpesh ndodhe me hudhje ne vende te ndryshme ,per kete bile ajo nene ka bere nje krim qe sanksionohet me shume vite burg(nuk mund te jet katuni fajtor nese nje vajze lind femij) ............

Lali, ke te drejte te kesh mendimin tend, te ndryshem nga mendimi im, eshte parimi thelbesor i DEMOKRACISE!
megjithate, per nje vajze te re, qe nuk ka shkuar kurr me larg se qyteti i saj, "katuni" qe thua ti, eshte tere bota e saj!
aty fillon jeta, aty mbaron!!!!!!!! botekuptimet e "katunit" jane ato qe sjellin deri te vendimi!

ne Gjykate, kryersi i vepres eshte gjykohet (derisa nuk sillet vendimi per apo kunder fajsise), por mirren parasysh gjithmone edhe rrethanat e kryerjes se aktit dhe shakaqet qe kane quar deri te vepra. nganjehere ndodh qe shkaqet vene nder hije krejtesisht efektin (apo aktin)!!!!

megjithate po bisedojme nga kendi shoqeror, braktisja e femijeve si fenomen shoqeror e jo veper ligjore, e nga ky kend po jap edhe mendimin tim!!!!!

me cudit fakti se ASKUSH deri tani nuk e tha ASNJE fjale per pergjegjesine e te atit natyror te femiut!!!!!!
kjo flet shume per KULTUREN e NENVETEDIJSHME!!!!!!

dr1ta
21-04-05, 00:13
LALILOLI:

te pershendes reana te falenderoj ,ndersa sa i perket shkrimit tuaj pjeserisht pajtohem por edhe pjeserisht nuk pajtohem :
Shoqeria nuk eshte fajtore nese nje nene braktis femine ose edhe e mbyt ate siq shpesh ndodhe me hudhje ne vende te ndryshme ,per kete bile ajo nene ka bere nje krim qe sanksionohet me shume vite burg(nuk mund te jet katuni fajtor nese nje vajze lind femij) ............

Lali, ke te drejte te kesh mendimin tend, te ndryshem nga mendimi im, eshte parimi thelbesor i DEMOKRACISE!
megjithate, per nje vajze te re, qe nuk ka shkuar kurr me larg se qyteti i saj, "katuni" qe thua ti, eshte tere bota e saj!
aty fillon jeta, aty mbaron!!!!!!!! botekuptimet e "katunit" jane ato qe sjellin deri te vendimi!

ne Gjykate, kryersi i vepres eshte gjykohet (derisa nuk sillet vendimi per apo kunder fajsise), por mirren parasysh gjithmone edhe rrethanat e kryerjes se aktit dhe shakaqet qe kane quar deri te vepra. nganjehere ndodh qe shkaqet vene nder hije krejtesisht efektin (apo aktin)!!!!

megjithate po bisedojme nga kendi shoqeror, braktisja e femijeve si fenomen shoqeror e jo veper ligjore, e nga ky kend po jap edhe mendimin tim!!!!!

me cudit fakti se ASKUSH deri tani nuk e tha ASNJE fjale per pergjegjesine e te atit natyror te femiut!!!!!!
kjo flet shume per KULTUREN e NENVETEDIJSHME!!!!!!Pikerisht per ket behet fjal dhe papergjigjesia e meshkujve ... ce dikush e ka trurin midis kembeve . Mos po doket ty ce po i urojm dhe lavdojm keto meshkuj? hmmmmm

dr1ta
21-04-05, 00:36
me cudit fakti se ASKUSH deri tani nuk e tha ASNJE fjale per pergjegjesine e te atit natyror te femiut!!!!!!
kjo flet shume per KULTUREN e NENVETEDIJSHME!!!!!![/quote]Pikerisht per ket behet fjal dhe papergjigjesia e meshkujve ... ce dikush e ka trurin midis kembeve . Mos po doket ty ce po i urojm dhe lavdojm keto meshkuj? hmmmmm[/quote]


dihet ce ato ce nuk e kan ate ndjenj (father instinkt) e braktisin femijen besa me ne fund edhe vetveten

Psikologu
21-04-05, 06:15
Pershendetje te gjithve.

Temė qe kerkon me te vertet analizė te hollė .
Libdja jashtė martesore per dikend eshtė panik e madhe , por perse merret si panik.
Tek dikush quhet kjo humbje e moralit familjar , qka bjen ndesh me njerzimin , tek dikush quhet kopil , por tek dikush ka edhe tentativa qe te bejn kryerjen e aktit me te tmerreshem edhe me vrasje.
Ndodhė dhe duhet ditur se ka ndodhur por nese njė femijė lind ne keto rrethan se dij se perse ai quhet kopil , ne qka bazohet njeriu ta quaj kopil, nuk eshtė e mundur qe ai te jetė kopil , sepse ai ka njė baė , nje mashkull qe ka pas mardhenje me vajzen dhe atė duhet kerkuar dhe biseduar ose bindur qe femiu eshtė i tij , dhe qe ska asgjė ne botė me te vlefshem se femiu , ndodhė qe personi ne fjalė nuk e kupton jeten dhe rrethanat e jetes ne pergjithesi ose vleren e jetes si prind , ose ne anen tjeter edhe nuk e paramendon se dikur me vonė kjo do ti sjellė dhimbje dhe vuajtje ne jetė.
Por nese personi ne fjalØØe ,pra mashkulli nuk e qna koken atehere ajo vajza ka familje dhe nese familja se pranon , qka eshte njė e pa drejt , atehere ka shtet qe e garanton egzistencen dhe mbijetesen e saj.
Ai femi nuk eshtė kopil por nipi i gjyshit ose i gjyshes dhe per ketė duhet dashur dhe mirėpritur , qka luan rol nese ai se ka prindin aty , a nuk mundet gjyshi ose daja te luan rolin e prindit per nga rritja e tij , mundet po si jo por eshtė ne pyetje qeshtja ekonomike.
Marrė parsysh keto rrethana , per fat te keq tek shqiptaret qdo femer qe eshte ndarė nga burri femijet i janė dhenė babes , sepse ajo ne gjini ska pas te drejt ti ket femijet me vet , ose se paku qdo vikend , e ketu ka ndikuar vetem qeshtja ekonomike dhe asgje me teper sepse nipat do te kerkonin pjesė ne trashegimi nga daja ose gjyshi ose edhe bija do te kerkonte pjesė nga babai.
Shume femra edhe jan obliguar te durojn rrahjen dhe maltretimin sepse nuk kan pasur ku te shkojn e kjo eshte tmerri me i madhe qe nje njeri mundet ta paramendoj.
Andej femiu nuk eshte kopil por eshte femiu i motres shembull ose i vajzes e ai quhet ose nip ose mbesė, pra eshtė ashtu si me babė ose si pa babė.

Nderime.

turisti
21-04-05, 13:13
Pershendetje te gjithve.

Temė qe kerkon me te vertet analizė te hollė .
Libdja jashtė martesore per dikend eshtė panik e madhe , por perse merret si panik.
Tek dikush quhet kjo humbje e moralit familjar , qka bjen ndesh me njerzimin , tek dikush quhet kopil , por tek dikush ka edhe tentativa qe te bejn kryerjen e aktit me te tmerreshem edhe me vrasje.
Ndodhė dhe duhet ditur se ka ndodhur por nese njė femijė lind ne keto rrethan se dij se perse ai quhet kopil , ne qka bazohet njeriu ta quaj kopil, nuk eshtė e mundur qe ai te jetė kopil , sepse ai ka njė baė , nje mashkull qe ka pas mardhenje me vajzen dhe atė duhet kerkuar dhe biseduar ose bindur qe femiu eshtė i tij , dhe qe ska asgjė ne botė me te vlefshem se femiu , ndodhė qe personi ne fjalė nuk e kupton jeten dhe rrethanat e jetes ne pergjithesi ose vleren e jetes si prind , ose ne anen tjeter edhe nuk e paramendon se dikur me vonė kjo do ti sjellė dhimbje dhe vuajtje ne jetė.
Por nese personi ne fjalØØe ,pra mashkulli nuk e qna koken atehere ajo vajza ka familje dhe nese familja se pranon , qka eshte njė e pa drejt , atehere ka shtet qe e garanton egzistencen dhe mbijetesen e saj.
Ai femi nuk eshtė kopil por nipi i gjyshit ose i gjyshes dhe per ketė duhet dashur dhe mirėpritur , qka luan rol nese ai se ka prindin aty , a nuk mundet gjyshi ose daja te luan rolin e prindit per nga rritja e tij , mundet po si jo por eshtė ne pyetje qeshtja ekonomike.
Marrė parsysh keto rrethana , per fat te keq tek shqiptaret qdo femer qe eshte ndarė nga burri femijet i janė dhenė babes , sepse ajo ne gjini ska pas te drejt ti ket femijet me vet , ose se paku qdo vikend , e ketu ka ndikuar vetem qeshtja ekonomike dhe asgje me teper sepse nipat do te kerkonin pjesė ne trashegimi nga daja ose gjyshi ose edhe bija do te kerkonte pjesė nga babai.
Shume femra edhe jan obliguar te durojn rrahjen dhe maltretimin sepse nuk kan pasur ku te shkojn e kjo eshte tmerri me i madhe qe nje njeri mundet ta paramendoj.
Andej femiu nuk eshte kopil por eshte femiu i motres shembull ose i vajzes e ai quhet ose nip ose mbesė, pra eshtė ashtu si me babė ose si pa babė.

Nderime.

Respekt i nderuari,dhe shpresoj se do te nivelizohet shoqeria me mendimin tende se perndryshe kjo qeshtje do te fundoset me thelle....

TURISTI.

laliloli
22-04-05, 19:03
me cudit fakti se ASKUSH deri tani nuk e tha ASNJE fjale per pergjegjesine e te atit natyror te femiut!!!!!!
kjo flet shume per KULTUREN e NENVETEDIJSHME!!!!!!


te pershendes Reana, ke plotesisht te drejte per kete qe thua sepse une mendoj deri te shtatzanesia e padeshirueshme vie pikerisht per shkak te pakujdesis se mashkullit . Ne rend te pare mashkulli duhet te jet i pari qe te merr masat mbrojtese per te evituar shtatezanesin e padeshiruar.

laliloli
22-04-05, 19:17
Pershendetje te gjithve.

Temė qe kerkon me te vertet analizė te hollė .
Libdja jashtė martesore per dikend eshtė panik e madhe , por perse merret si panik.
Tek dikush quhet kjo humbje e moralit familjar , qka bjen ndesh me njerzimin , tek dikush quhet kopil , por tek dikush ka edhe tentativa qe te bejn kryerjen e aktit me te tmerreshem edhe me vrasje.
Ndodhė dhe duhet ditur se ka ndodhur por nese njė femijė lind ne keto rrethan se dij se perse ai quhet kopil , ne qka bazohet njeriu ta quaj kopil, nuk eshtė e mundur qe ai te jetė kopil , sepse ai ka njė baė , nje mashkull qe ka pas mardhenje me vajzen dhe atė duhet kerkuar dhe biseduar ose bindur qe femiu eshtė i tij , dhe qe ska asgjė ne botė me te vlefshem se femiu , ndodhė qe personi ne fjalė nuk e kupton jeten dhe rrethanat e jetes ne pergjithesi ose vleren e jetes si prind , ose ne anen tjeter edhe nuk e paramendon se dikur me vonė kjo do ti sjellė dhimbje dhe vuajtje ne jetė.
Por nese personi ne fjalØØe ,pra mashkulli nuk e qna koken atehere ajo vajza ka familje dhe nese familja se pranon , qka eshte njė e pa drejt , atehere ka shtet qe e garanton egzistencen dhe mbijetesen e saj.
Ai femi nuk eshtė kopil por nipi i gjyshit ose i gjyshes dhe per ketė duhet dashur dhe mirėpritur , qka luan rol nese ai se ka prindin aty , a nuk mundet gjyshi ose daja te luan rolin e prindit per nga rritja e tij , mundet po si jo por eshtė ne pyetje qeshtja ekonomike.
Marrė parsysh keto rrethana , per fat te keq tek shqiptaret qdo femer qe eshte ndarė nga burri femijet i janė dhenė babes , sepse ajo ne gjini ska pas te drejt ti ket femijet me vet , ose se paku qdo vikend , e ketu ka ndikuar vetem qeshtja ekonomike dhe asgje me teper sepse nipat do te kerkonin pjesė ne trashegimi nga daja ose gjyshi ose edhe bija do te kerkonte pjesė nga babai.
Shume femra edhe jan obliguar te durojn rrahjen dhe maltretimin sepse nuk kan pasur ku te shkojn e kjo eshte tmerri me i madhe qe nje njeri mundet ta paramendoj.
Andej femiu nuk eshte kopil por eshte femiu i motres shembull ose i vajzes e ai quhet ose nip ose mbesė, pra eshtė ashtu si me babė ose si pa babė.

Nderime.

te pershendes Psikologu i nderuar meqe une kam parashtruar kete teme per diskutim ndjej obligim qe te falenderoj per kete shkrim te nivelit shume te larte,ēdo koment i tij do te ishte i tepert.
Pra keshtu siq keni shkruar ju duhet te jete,por per fat te keq tek ne ne praktike nuk ndodhe keshtu.Shume vajza qe iu ka ndodhur kjo lere qe nuk e kane pasur as perkrahjen me te vogel por jane nenqmuar ne mase te skajshme ,sa qe eshte detyruar te merr vendim shume te rende.
Po dal pak ndoshta nga tema eshte i dhimbshem fakti se te k ne shume vajza te ndershme kane bere nga 40 e me shume vite dhe nuk kane pas fatin te martohen asnjeher dhe ato kan mbetur viktime e primitivizmit dhe nuk kane shijuar asnjeher kenaqesine e jetes (per te quar dashuri me dike qe eshte gje e natyrshme )

Tomori
22-04-05, 21:21
-Un per veti dot percaktohesha, per varijantin e dyte,,,
-TO TA KISHIT PERZENE VAJZEN SE BASHKU ME FEMINE E LINDUR
>>> Une si prindi e vajzes nuk kam asnifar detyrimi, te rise KOPILAT e saja,,, ka shkon e i ngren kembet kjo ,,,,,,e c"faj faji kam une se asaj ja mbushin barkin qyshit burash,,,,,e un desheshkam me i rite KOPILA?!!!
-TYBESTRAFKULLA,,,,,,,,?!!!!!!!!!
-[/color]

te pershendes tomori ndersa duhet ta dishe se per nje ndodhi te tille nje pergjegjesi te madhe kane edhe prinderit e vajzes qe ka lindur femine sepse ata ka qen dashur te kujdesen me shume per edukaten e vajzes se saj
tungi

-Euuu breee tash,,,,mbas jush fajin e paska Baba vajzes?!!!!~
Mhabite krejt,,,
>>>O laliloli po te pyes un ti,,,,ky fmija i kujte eshte,,e Babes vajzes apo e ksaj Vajze,,,qe ka ngrejte kembet neper lloj-lloj Parkesh e Klube,,
Vajza ben Sex e ti po fajson Baben,,,,,
-O lalioli po ku esht dijeni babai te lutem?
_Po baba e din se Vajzen e ka ne mesime ne Kolegj,,,bile mburet me kte?
A vajzes ja Mbushin hallkit barkin ne Kolegh,,,,e masanej faji tek prindi!

laliloli
23-04-05, 16:32
[quote="laliloli"][quote="Tomori-Euuu breee tash,,,,mbas jush fajin e paska Baba vajzes?!!!!~
Mhabite krejt,,,
>>>O laliloli po te pyes un ti,,,,ky fmija i kujte eshte,,e Babes vajzes apo e ksaj Vajze,,,qe ka ngrejte kembet neper lloj-lloj Parkesh e Klube,,
Vajza ben Sex e ti po fajson Baben,,,,,
-O lalioli po ku esht dijeni babai te lutem?
_Po baba e din se Vajzen e ka ne mesime ne Kolegj,,,bile mburet me kte?
A vajzes ja Mbushin hallkit barkin ne Kolegh,,,,e masanej faji tek prindi!

tung tomori po femiu rrenjet i ka tek gjyshi ,ai eshte nipi-mbesa ,(po imagjinojm) i juaji, i imi. i atij ............

Po pergjigjem thjesht dhe shkurt babai duhet ti beje terbi femijet e jo vetem ti bej 10 si patate(kompira )e te mos kujdeset me per edukaten e tyre .
Si te ndodh thuaj per hajr se ske qka ben ,edhe perzėnja nga shtepia nuk eshte zgjidhje (nuk ndryshohet gjė ,lindja ka ndodhur,duhet te pajtohesh )

Tomori
23-04-05, 19:03
[quote=laliloli][quote="Tomori-Euuu breee tash,,,,mbas jush fajin e paska Baba vajzes?!!!!~
Mhabite krejt,,,
>>>O laliloli po te pyes un ti,,,,ky fmija i kujte eshte,,e Babes vajzes apo e ksaj Vajze,,,qe ka ngrejte kembet neper lloj-lloj Parkesh e Klube,,
Vajza ben Sex e ti po fajson Baben,,,,,
-O lalioli po ku esht dijeni babai te lutem?
_Po baba e din se Vajzen e ka ne mesime ne Kolegj,,,bile mburet me kte?
A vajzes ja Mbushin hallkit barkin ne Kolegh,,,,e masanej faji tek prindi!

tung tomori po femiu rrenjet i ka tek gjyshi ,ai eshte nipi-mbesa ,(po imagjinojm) i juaji, i imi. i atij ............

Po pergjigjem thjesht dhe shkurt babai duhet ti beje terbi femijet e jo vetem ti bej 10 si patate(kompira )e te mos kujdeset me per edukaten e tyre .
Si te ndodh thuaj per hajr se ske qka ben ,edhe perzėnja nga shtepia nuk eshte zgjidhje (nuk ndryshohet gjė ,lindja ka ndodhur,duhet te pajtohesh )
Qysh bre me then per hajer?!!!!
Vallahi e bilahi per her te pare po nije qe Sherit me i than per hajer,,tybestrafkulla qka ska deti!!!!!!!

halla e madhe
24-04-05, 15:46
Pajtohem plotesisht me mendimin e Psikologut :!: Femiun duhet perkrah ne cdo situate te jetes :!: Per ate jemi prinder :wink:

Kloni
25-04-05, 10:23
Ēdo femije lind i pafajshem (engjellor) dhe me te drejten natyrore per jete, te drejten prinderore per kujdes dhe te drejten shoqerore per edukim, por edhe me te drejten ligjore qe garantojne te gjitha keto!
Por edhe ēdo i rritur ka te drejten e jetes se vet sipas perzgjedhjes personale, por eshte shume njerezore te perkrahet secili ne veshtiresi te mundshme qe do te ballafaqohet. Klo nuk eshte obliguese por e deshires dhe moralit njerezor qe ate e bene me te perkryer nga te gjitha qenjet e gjalla si njeri!
E drejta prinderore dhe obligimet ndaj femijes ne vendet e perparuara jane te rregulluara edhe me ligj, por tek ne akoma dominohen nga primitivizmi i mentaliteteve prej me banaleve qe nuk kane asnje baze te moralit bashkekohor.
Me e moralshme eshte kujdesja ndaj bonjakut sesa mospajtimi dhe mosballafaqimi me nje realitet te nje lindjeje jonormale si do te quhet akoma mes nesh.
Cdo lindje eshte normale nese lunde nga nje marredhenie seksuale me deshire te dyanshme, por ka njerez te papergjegjshem ndaj kesaj dukurie dhe pasojat duhet t'i vuaj fajtori dhe jo krijesa e pafajshme.
Une e kam thene edhe njehere se defektin e papergjegjmerise prinderore do ta mbuloja me te gjitha mundesite materiale per nje jete normale per ate femije qe duhet te jetoj jeten e vet, por edhe nena qe duhet te krijoj nje jete te sajen tashme si nje jete te re dhe me foshnjen e saj...

Tomori
27-04-05, 13:04
Pajtohem plotesisht me mendimin e Psikologut :!: Femiun duhet perkrah ne cdo situate te jetes :!: Per ate jemi prinder :wink:
-Oj halle kadal bre qetsohu,,
-Nuk behet fjale ketu per obligim prindor,,,,
Po fjala eshte te kuptohemi,,,,
-Qka ndodhe me ket fmije KOPIL
E ju ngatroni KOPILIN me fmin,,,
-Po mos te ishte KOPIL,,ateher normal qe duhet te kujdesohemi per fmine..prindit qe rthuani vet ,,Per at jemi prinder...
Po ktu ndryshon situata aj gjija prindin kty KOPILI,,,
...e qfar obligimi paskam un ta zem,,,si prindi vajzes ka esht shkerdhi kjo,,,
-Jo de kur spranoj kte ne jete,,,hallkit shpraz bolet tek vajza,,,,,e un duheshkam me rit ket Kopil,,,,mos ma keq!!!

laliloli
27-04-05, 17:27
Pajtohem plotesisht me mendimin e Psikologut :!: Femiun duhet perkrah ne cdo situate te jetes :!: Per ate jemi prinder :wink:
-Oj halle kadal bre qetsohu,,
-Nuk behet fjale ketu per obligim prindor,,,,
Po fjala eshte te kuptohemi,,,,
-Qka ndodhe me ket fmije KOPIL
E ju ngatroni KOPILIN me fmin,,,
-Po mos te ishte KOPIL,,ateher normal qe duhet te kujdesohemi per fmine..prindit qe rthuani vet ,,Per at jemi prinder...
Po ktu ndryshon situata aj gjija prindin kty KOPILI,,,
...e qfar obligimi paskam un ta zem,,,si prindi vajzes ka esht shkerdhi kjo,,,
-Jo de kur spranoj kte ne jete,,,hallkit shpraz bolet tek vajza,,,,,e un duheshkam me rit ket Kopil,,,,mos ma keq!!!

Tomori ai femi siq e quani ju kopil eshte lindur nga dy prinder ,pa marre parasysh lidhjen e tyre martesore ose jomartesore dhe ai femi don perkujdesjen sikur femijet tjere, ai nuk e din se si eshte lindur por kerkon ushqim ,ngrohtesi familjare ,dashuri etj .
Kam nje pyetje per juve tomor :ti e din se te secili mashkull ekziston deshira per te pas marredhenie seksuale me femra dhe kjo deshire lind qysh si i ri (15 vjet e ndoshta me heret)dhe po tiu ofrohej kjo mundesi nuk do te hezitojne fare. Sigurisht se kjo deshire qdohere ka ekzistuar edhe tek ju (TE UNE PO ).Si do te veproni ju nese se bashku me nje vajze keni lindur nje femi ne marredhenie jasht martesore ,qka do ti beni atij femiu?

te pershendes dhe te falenderoj per pergjigjen

dr1ta
27-04-05, 21:25
Te lumte lalioli :)

Tomori
28-04-05, 09:58
Pajtohem plotesisht me mendimin e Psikologut :!: Femiun duhet perkrah ne cdo situate te jetes :!: Per ate jemi prinder :wink:
-Oj halle kadal bre qetsohu,,
-Nuk behet fjale ketu per obligim prindor,,,,
Po fjala eshte te kuptohemi,,,,
-Qka ndodhe me ket fmije KOPIL
E ju ngatroni KOPILIN me fmin,,,
-Po mos te ishte KOPIL,,ateher normal qe duhet te kujdesohemi per fmine..prindit qe rthuani vet ,,Per at jemi prinder...
Po ktu ndryshon situata aj gjija prindin kty KOPILI,,,
...e qfar obligimi paskam un ta zem,,,si prindi vajzes ka esht shkerdhi kjo,,,
-Jo de kur spranoj kte ne jete,,,hallkit shpraz bolet tek vajza,,,,,e un duheshkam me rit ket Kopil,,,,mos ma keq!!!

Tomori ai femi siq e quani ju kopil eshte lindur nga dy prinder ,pa marre parasysh lidhjen e tyre martesore ose jomartesore dhe ai femi don perkujdesjen sikur femijet tjere, ai nuk e din se si eshte lindur por kerkon ushqim ,ngrohtesi familjare ,dashuri etj .
Kam nje pyetje per juve tomor :ti e din se te secili mashkull ekziston deshira per te pas marredhenie seksuale me femra dhe kjo deshire lind qysh si i ri (15 vjet e ndoshta me heret)dhe po tiu ofrohej kjo mundesi nuk do te hezitojne fare. Sigurisht se kjo deshire qdohere ka ekzistuar edhe tek ju (TE UNE PO ).Si do te veproni ju nese se bashku me nje vajze keni lindur nje femi ne marredhenie jasht martesore ,qka do ti beni atij femiu?

te pershendes dhe te falenderoj per pergjigjen
-Qka do ti beja atij femiu???????
-Thjeshte do ta Injoroja,,,,
Mbasi me pyet keshtu,,,
Un kam pyetje per ju...
-Po ju lalioli te ishit me nje situat te tille,,,,

a kishit besuar,,,se ky fmije esht femija yt??!!!!...>>>per kte dua pergjigje ..PO Ose JO

-O lalioli un per veti si kisha besu kesaj vajze rugaqe qe ka ngel me mua shtatzene,,,,se ju perafersishte mpyetet keshtu..
-Mos haro se tek i fundit KOPILI esht prudukti KURVES,,,,

Kloni
28-04-05, 10:05
Edhe lulet ēelin ne pleh, por prape lule jane!

laliloli
28-04-05, 16:24
Edhe lulet ēelin ne pleh, por prape lule jane!

konstatim me vend, dhe nese ato lule i vendos ne dhome ato jane lule dhe duhet te ujiten e kujdesur per to

Kloni qofsh me shendet te mire gjitheher

laliloli
28-04-05, 17:06
Pajtohem plotesisht me mendimin e Psikologut :!: Femiun duhet perkrah ne cdo situate te jetes :!: Per ate jemi prinder :wink:
-Oj halle kadal bre qetsohu,,
-Nuk behet fjale ketu per obligim prindor,,,,
Po fjala eshte te kuptohemi,,,,
-Qka ndodhe me ket fmije KOPIL
E ju ngatroni KOPILIN me fmin,,,
-Po mos te ishte KOPIL,,ateher normal qe duhet te kujdesohemi per fmine..prindit qe rthuani vet ,,Per at jemi prinder...
Po ktu ndryshon situata aj gjija prindin kty KOPILI,,,
...e qfar obligimi paskam un ta zem,,,si prindi vajzes ka esht shkerdhi kjo,,,
-Jo de kur spranoj kte ne jete,,,hallkit shpraz bolet tek vajza,,,,,e un duheshkam me rit ket Kopil,,,,mos ma keq!!!

Tomori ai femi siq e quani ju kopil eshte lindur nga dy prinder ,pa marre parasysh lidhjen e tyre martesore ose jomartesore dhe ai femi don perkujdesjen sikur femijet tjere, ai nuk e din se si eshte lindur por kerkon ushqim ,ngrohtesi familjare ,dashuri etj .
Kam nje pyetje per juve tomor :ti e din se te secili mashkull ekziston deshira per te pas marredhenie seksuale me femra dhe kjo deshire lind qysh si i ri (15 vjet e ndoshta me heret)dhe po tiu ofrohej kjo mundesi nuk do te hezitojne fare. Sigurisht se kjo deshire qdohere ka ekzistuar edhe tek ju (TE UNE PO ).Si do te veproni ju nese se bashku me nje vajze keni lindur nje femi ne marredhenie jasht martesore ,qka do ti beni atij femiu?

te pershendes dhe te falenderoj per pergjigjen
-Qka do ti beja atij femiu???????
-Thjeshte do ta Injoroja,,,,
Mbasi me pyet keshtu,,,
Un kam pyetje per ju...
-Po ju lalioli te ishit me nje situat te tille,,,,

a kishit besuar,,,se ky fmije esht femija yt??!!!!...>>>per kte dua pergjigje ..PO Ose JO

-O lalioli un per veti si kisha besu kesaj vajze rugaqe qe ka ngel me mua shtatzene,,,,se ju perafersishte mpyetet keshtu..
-Mos haro se tek i fundit KOPILI esht prudukti KURVES,,,,

pershendetje i nderuari Tomor dhe te falenderoj per pergjigjen ne pyetjen qe ta parashtrova edhe pse nuk pajtohem me mendimin tend po te pergjigjem edhe une
Eshte gabim i madh te injorosh femiun ten -kjo eshte absurde -femiu nuk duhet te injorohet qoft edhe i huaji ,sepse ai eshte qenja me e bekuar ne kete bote pa marre parasysh si eshte lindur .
Ju parashtroni pyetjen a kishi besuar se ky femi eshte i juaji?ju dhe une duhet te dime se me kend kemi pasur pune ,ndersa babai natyror i femiut sot eshte leht te konstatohet ne mjekesi dhe nese une e di se me kend kam pas marredhenie ,kohen kur kam pasur,dhe nese mjeku konstaton se une jam babai do ta pranoja .Por duhet ditur edhe nje gje se laviret(kurvat siq i quani ju )kurr nuk lindin femije pa deshiren e tyre sepse ato i din 101 metode per te mos ardhur deri te kjo ,por shtatezenesia e padeshiruar ndodh te vajzat te cilat ndoshta per here te pare kane pasur marredhenie seksuale,dhe te vajzat e mbyllura (une dije dy tre raste te tilla ne rrethin tim)
Per derisa te ekziston deshira per sex duhet te ekzistoj deshira per tu kujdesur per femine per ta rritur ate ne kushte sa me te mira

Tomori
28-04-05, 18:22
*******************

Ndryshuar

Honesty

*********************

Odise
28-04-05, 21:22
kopilin duhet me ruajt, per kryetar te nje partie politike, se ai din kopilhane
edhe nuk mundet me e dijte kurre, kend e ka babe - ai i vyen vatanit:)

me kopila eshte bere njesia speciale e Nishit

kopilin e mbane kopili, se shqiptari i vertete jooo

hajde kopilhane, hajde!

laliloli
28-04-05, 21:35
**************************

Ndryshuar nga Honesty*********************

dr1ta
28-04-05, 22:36
*******************************

Ndryshuar nga

Honesty

***********************

laliloli
29-04-05, 12:04
**************************

Ndryshuar nga Honesty*********************


HonestY te pershendes , mendoj se as arsyen me te vogel nuk e ke pasur per ta hequr shkrimin tim .Eshte mire te rishikosh vendimin tend.

dr1ta
29-04-05, 12:09
Tash edhe keto shkrime do te hiqen se kemi dal nga tema ..por pse ato tjeret me i hjek se????? ATy ishim ne teme
:!:

Psikologu
29-04-05, 17:10
Kopili


Ska kopil ore , per qyqarin ka kopil ndersa per trimin nuk ka kopil, jo trim me arme ose pa arme por trim.
Atij qe ja ka kajtt me emaru atė femij qe quhet kopil atij duhet me ja dergu te grazhdi , pse a deshti zot rrota e tij me i lanė dikuj diqka e me ik a.
Jo ska keshtu.
Ne krejt boten kur te lind femiu kerkohet se kush eshtė baė dhe ai duhet te nenshkruhet deshti apo nuk deshti , e pse tek shqiptaret ka qenė e kudnerta eshtė e tjeter, por kopil nuk ka.
Nisur ne fakte se djemt ( mashkujt) nuk kan mbajtur pergjegjsi per atė qe kan berė , por vetem eshtė zhdukur , por si dhe pse.
Te tillet duhet te dijn jo me hater e jo me dhunė se femiu eshtė i tij, e nese ai nuk pergjigjet ose se deshiron ta mbajė afer veti ne bazė te marrveshjes ligjore ose njerzore atehere ska problem , por dihet se femiu i kujt eshtė.
Kopilin me sjelljen e koplis nuk duhet me e perzi , sepse te menqurit shpesh i kan thenė kopil , por per nga dija e dinakria , jo per nga qeshtja e lindjes.
Pra spo shkojm me largė vetem ai qe len femren shtatezenė duhet me ja degu tek shtepija pa asnjė problem se eshtė i tij , ska femer qe se din se me kend e ka femiun , e nese ka qenė nen ndikimin e alokoholit atehere merren edhe analizat se me kend ka pas pünė.
Ka raste te tilla ne Kosovė qe ja kan dergu tek dera deshti ose nuk deshti sepse nganjehere eshtė edhe fjala e vjeter qe duhet vendos ne perdorim se :
Ku eshtė zori eshte edhe hatri.
Kopila nuk ka ,por ka kavalera qe se llogarisin askend mbi ketė botė dhe ikin nga pergjegjsia.
Femra e pasanikut kurrė ska pas kopil vetem e fukaras , a thua se pse pra.

Tomori
29-04-05, 18:28
*******************

Ndryshuar

Honesty

*********************
I respektuari Honesty...tema eshte e tille,,,
ju betohem ne me te Shejten,,se nuk ka pase asnje ofendim kte va siguroje me pergjegjsi me te madhe..
_Si do qofte ju pershendes Honesti,,,kalofshit mire :wink:
Tungji shoqi :wink: :wink: :wink:

Honesty^uk.
29-04-05, 19:57
Te gjithe pjesemarresve ne kete teme ju pershendes dhe ne vecanti ata/o ku une kam nderhyre ne ndryshimin e heqjes se shkrimeve te tyre.

Per sqarim , jo vetem une per cdo meoderator ben heqjen ose ndryshimin e shkrimeve vetem ne rast se aty brenda shkrimit ka fjale banale( Qe kishte pasur ne rastin konkret) nese ne shkrime ka ofendime ndaj njeri tjetrit, nese shkrimi nuk perputhet me permbajtjen e temes;;;pra keto ishin disa nga arsyet qe detyrojn nje moderator te nderhyje per ndryshim apo largim te nje shkrimi.

Ne rastin konkret une kam bere disa ndryshime sepse ne nje rast kishte fjale banale ne rastet tjera edhe fjale renduese ndaj tjetrit qe cojne ne mosmarrveshje te zgjatura.

Bisedime dhe argetim te kendshem
Honesty

laliloli
30-04-05, 20:36
kopilin duhet me ruajt, per kryetar te nje partie politike, se ai din kopilhane
edhe nuk mundet me e dijte kurre, kend e ka babe - ai i vyen vatanit:)

me kopila eshte bere njesia speciale e Nishit

kopilin e mbane kopili, se shqiptari i vertete jooo

hajde kopilhane, hajde!

TE PERSHENDES ODISE,PAPERGJEGJESIA E PRINDIT NATYROR DHE E NENES SOT NEPER SPITALET E KOSOVES DHE VENDE TJERA KOLEKTIVE RRIJNE AFER 500 FEMIJE PA PERKUJDESJE TE DUHUR PA NGROHTESI FAMILJARE DHE SIGURISHT SE ATA FEMIJ MUNDET TI KEQPERDOR QDO KUSH.PRANDAJ ME MIRE ESHTE QE FEMINE QE E KE LINDUR QOT EDHE NE MARREDHENIE JASHT MARTESORE TE KUJDESESH VET PER TE DHE TA DUASH SEPSE ESHTE I YTI SEPSE BEN MEKAT .
NDERSA PO TE PERGJIJGEM EDHE NE ATE SE VATANIT IU NEVOITEN TE GJITHE DHE TE GJITH TE JEMI NE SHERBIM TE TIJ: FEMI E IRRITUR ,BURRE E GRUA BARI E MJEK,E JO VETEM KOPILAT SIQ THUANI JU.
A PRA EDHE ATA QENKAN NJEREZ BILE EDHE KRYETAR PARTIE .
KOPILIN DUHET TA MBAN AI QE E .BEN

Tomori
01-05-05, 13:38
kopilin duhet me ruajt, per kryetar te nje partie politike, se ai din kopilhane
edhe nuk mundet me e dijte kurre, kend e ka babe - ai i vyen vatanit:)

me kopila eshte bere njesia speciale e Nishit

kopilin e mbane kopili, se shqiptari i vertete jooo

hajde kopilhane, hajde!
-Te lumt goja "Odise''
Ket thenjen tende nuk e lun as TOPI-KARADAKUT?!!!!
-Tamam qashtu asht,,, Se SHQIPTARI i vertet kur nuk e mban KOPILIN
KOPILI E MBAN KOPILIN....
Te lumte or "Odise" tamam fjal Burri....

laliloli
02-05-05, 16:51
kopilin duhet me ruajt, per kryetar te nje partie politike, se ai din kopilhane
edhe nuk mundet me e dijte kurre, kend e ka babe - ai i vyen vatanit:)

me kopila eshte bere njesia speciale e Nishit

kopilin e mbane kopili, se shqiptari i vertete jooo

hajde kopilhane, hajde!
-Te lumt goja "Odise''
Ket thenjen tende nuk e lun as TOPI-KARADAKUT?!!!!
-Tamam qashtu asht,,, Se SHQIPTARI i vertet kur nuk e mban KOPILIN
KOPILI E MBAN KOPILIN....
Te lumte or "Odise" tamam fjal Burri....

paramendo nese kosova humb (zhduk)500 femijet qe sot jane te braktisur, ku do te ktheheshim ne shekullin e 20 para eres sone ,a thua kush duhet te kujdeset per ata femije qe jane lindur nga dashuria e dy personave ????,mos valle ti dergojme ne Afrike????
Shqipetar i vertet eshte ai i cili nuk e ben femijen te braktisur,ndersa ai qe e braktis dhe e len ne meshire eshte i pandergjeggjshem dhe papergjegjshem

Shqiptari i

dr1ta
03-05-05, 00:25
kopilin duhet me ruajt, per kryetar te nje partie politike, se ai din kopilhane
edhe nuk mundet me e dijte kurre, kend e ka babe - ai i vyen vatanit:)

me kopila eshte bere njesia speciale e Nishit

kopilin e mbane kopili, se shqiptari i vertete jooo

hajde kopilhane, hajde!


Ti dhe Tomori jeni pa babe po get ..

Tomori
03-05-05, 08:34
kopilin duhet me ruajt, per kryetar te nje partie politike, se ai din kopilhane
edhe nuk mundet me e dijte kurre, kend e ka babe - ai i vyen vatanit:)

me kopila eshte bere njesia speciale e Nishit

kopilin e mbane kopili, se shqiptari i vertete jooo

hajde kopilhane, hajde!


Ti dhe Tomori jeni pa babe po get ..
Ojjj dr1ta,,,mua dhe "Odisen" siq duket na ke keq kuptuar?!!!
dr1ta....Odise e ka me vend fjalen,,,,
Po daq analizoje nje here kuptimin e fjalise,,,pome kopila eshte bere njesia speciale e Nishit

kopilin e mbane kopili, se shqiptari i vertete jooo
ta citoje Odisen......
- dr1ta nese kuptone ateher je ne regull?!!!
Po se kuptove,,,,,ateher te kaluara,,,sjete kurgje veqse dot pershendes
moj dr1ta e nderuar ,,,,,tungji kukllo :wink: