PDA

View Full Version : Shqipetaret ne Ukraine-kureshtje


ARVANITI
22-04-05, 10:33
Ne jug te Ukraines shtrihen kater fshatra shqiptare me rreth 20 mije banore. Vendosja e ketyre ne kete zona daton qysh ne kohen e Perandorise Osmane. Banoret jane toske, te shperngulur nga rajoni i Pogradecit dhe Korces, si pasoje e perndjekjes osmane. Pasi ne rrugetimi te gjate neper Greqi, Bullgari e Rumani ata perfunduan ne Ukraine. Gjuha qe flitet sot ne keto kater fshtra eshte nje perzerje e shqipes toske me rusishten. Por megjithate zakonet, veshjet, dhe tiparet dalluese mbeten te njejta, dhe ajo qe eshte me e rendesishmja e identifikojne veten me shqiptare.

Tung

festim_ku
10-05-05, 20:43
tung tung
per gjithe shqiptaret ne ukrain ju deshiroj suksese ne te ardhme kalofshit mir
bye bye....

gjini
17-09-05, 18:51
Ne rrethinen e Odeses jon jo me pak se 12 fshatra te pasterta gati 80% me shqiptare siq e quajne ata veten albanski

gjini
17-09-05, 18:51
Ketu ne gjermani kam takuar nje familje te till qe e ndien veten si shqiptare dhe ka 3 femij qe te gjithe kan emra shqip

Barbaroza
05-01-06, 21:56
Ne jug te Ukraines shtrihen kater fshatra shqiptare me rreth 20 mije banore. Vendosja e ketyre ne kete zona daton qysh ne kohen e Perandorise Osmane. Banoret jane toske, te shperngulur nga rajoni i Pogradecit dhe Korces, si pasoje e perndjekjes osmane. Pasi ne rrugetimi te gjate neper Greqi, Bullgari e Rumani ata perfunduan ne Ukraine. Gjuha qe flitet sot ne keto kater fshtra eshte nje perzerje e shqipes toske me rusishten. Por megjithate zakonet, veshjet, dhe tiparet dalluese mbeten te njejta, dhe ajo qe eshte me e rendesishmja e identifikojne veten me shqiptare.

Tung

Kam pare njehere nje emision televiziv per shqiptaret ne Ukraine.Ata te moshuarit nuk kishin harruar teresisht gjuhen shqipe,ndersa te rinjte kishin filluar ne disa raste te martoheshin me joshqiptare!
Por,apelonin qe femijeve te tyre t'u sillnin Abetare dhe libra te tjere shqip!
Megjithe kohen e gjate te shpernguljes,perseri mund te fitoje mbresa krenarie nga ata njerez.Veten e ndjenin shqiptare!

Barbaroza
05-01-06, 21:56
Ketu ne gjermani kam takuar nje familje te till qe e ndien veten si shqiptare dhe ka 3 femij qe te gjithe kan emra shqip

Kjo eshte mrekulli!!

Kalt
05-01-06, 22:01
Eshte nje skandal i qeverive shqiptare, qe nuk kane dhene te pakten nje ndihmese minimale per te ruajtur shqiptarine e ruajtur me fanatizem ne Ukraine.
Kur e kam pare ate emision, jam ndjere shume krenare!
Ate enderronin te vizitonin njehere atdheun dhe kishin kerkesen me minimale - mesimin e gjuhes shqipe!

ARVANITI
09-01-06, 14:41
Eshte nje skandal i qeverive shqiptare, qe nuk kane dhene te pakten nje ndihmese minimale per te ruajtur shqiptarine e ruajtur me fanatizem ne Ukraine.
Kur e kam pare ate emision, jam ndjere shume krenare!
Ate enderronin te vizitonin njehere atdheun dhe kishin kerkesen me minimale - mesimin e gjuhes shqipe!

Kush dhe kur eshte shafaqur ky emisoin?

Albanian4Life
24-06-06, 01:56
Ju deshiroj te gjitha te mirat shqiptarve ne Ukraine edhe qe sma merr mendja qe dikush do te bie ne mesazhin tim apo ta kuptoj shqipen, mirepo si gjest e vura kete pershendetje per ta. E kemi mundur te organizohemi dhe te blejme abetare apo dicka tjeter per keta vllezer s'kishte me kan keq.ShQiPtArI NgA MeDvEgJa ------FrAnCe

Aerial
25-09-07, 12:20
Ja edhe je artikul ne lidhje me kete teme.

Shqiptaret e Ukraines. Si kane mbijetuar te tille

Kater fshatra qe flasin shqip ne veriun e ftohte. Si ruhet tradita gjuhesore dhe traditat zakonore nga komuniteti i shqiptareve atje. Rrefim per shqiptaret qe beshkejetojne mes dy kulturash te largeta. Kater fshatrat jane te banuara nga Shqiptaret qe jane vendosur rrethe vitit -XVIII- dhe ato quhen Karakurt (sot Zhovtnjovoje), Devneskoje (Taz), Gjeorgjevka (Tyshki), dhe Gamovra (Xhandran). Fshati kryesor eshte Karakurt. Keto kater fshatra shqiptare mbijetojne ende dhe sot. Ata kane nje urbanistike te thjeshte.
Karakteristikat e tyre


Shtepite fillimisht qene ndertuar prej balte te pjekur, me pas u perdor guri i gdhendur dhe u bene me monumentale. Hyrja ne shtepi behet nepermejet dhomes se zjarrit, ne njeren ane qe dhoma e vogel e ndenjes dhe ne anen tjeter eshte dhoma e madhe e miqve. Ne keto shtepi gatuhet me oxhak. Aty eshte furra,(kymbet) dhe prane saj minderi prej balte. Pjesa e brendeshme zbukurohet me qilima dekurative, dhomat kane mobilje druri. Kane dhe nje furre ne oborr te shtepise. Prane kater fshatrave ka nga nje kishe te cilat kryejne te gjitha rritet fetare sipas menyres se lindjes. Popullsia shqiptare e ketyre fshatrave i ruan traditat e veta, pasi ata kane folklorin gojor dhe koreografik. Grate thurrin qilima me motive shqiptare dhe perdorin zbukurimet prej argjenti me motive te vjetra. Vathet jane ne forme unaze dhe ruhen ne vite kostumet e hershme kombetare si dhe paftate brezit prej arghendi.

Pak histori


Shqiptaret e Ukraines fillimisht u vendosen ne veri te Odeses 220 km ne fshatin Karakut se bashku me bullgaret dhe gagauzet. Ne fillim te vitit 1860 nje pjese e fshatit Karakut u shperngul ne rajonin e brigjeve te detit Azov rreth 10 km larg brigjeve, ku u themeluan 3 fshatra, Devnenskoje, GJeorgjevka, Gamovra ku jetojne edhe sot qe kete toke ja dhuroi Katerina -II- e Rusise. Ata kane nevoje per shqiptare, pasi nuk kane njeri tjeter pere tӮi mesuar gjuhen shqipe. Ne arkivin e tyre ruhen nje numer i madhe fotografish te vjetra dhe kostume prej 195 vjetesh qe kur kane ardhur ketu. Eshte per te ardhur keq deri me sot, pasi asnje dietar shqiptar i Istitutit te Kultures Popullore nuk ka qene ne fshatrat shqiptare te Odeses. Nuk mund te kuptohet dot pse askush nuk ka qene i interesuar te takoje keta njerez, te vizitoje shtepite e tyre dhe te shohin si ata e rruajne me aq fantatizem tradicionalitetin e tyre shqiptar.

ProblemetTe gjithe kane dicka per te treguar, per kohen e veshtire qe kane kaluar qe kur kane mberritur ne keto zona, madje problemet duket se nuk jane mbaruar edhe tani qe kohet kane ndryshuar rrenjesisht. Jane te varfer. Kane nevoje per nderhyrje ne rriparimin e shtepive te tyre, per riparimin e kishave. Madje edhe uji i pijshem qe ata perorin eshte jashte kushteve higjeno-sanitare. Kerkojne ndihme. A e di dikush nga vendi yne se ka shqiptatare edhe ne Ukraine dhe a do te mund te ndihmohen keto familje????

Edison Myrteza - Bota Press

lyra2
25-09-07, 13:14
Njė mesazh interesant nga njė shqiptare qė aktualisht jeton nė Ukrainė. Ajo flet pak shqip dhe kėrkon ndihmė prej vėllezėrve tė gjakut...
Ajet

I am realy shqipe and prove it. Ime emri Anna \jam 47 vjet\, une jeton ne Ukraine, po keq shkruan shqip . Te pareve tane ishe nga qutet Korca, ato shpetuan nga turqit afro 250 vjet prapa dhe shkuan ne Bullgari, ati themeluan fshatin Devnja. Derisa a rusja mbreterise Ekaterina 11 shkruajti dekret per te na vendose ne jug te Detit te Zi, te paret tane u vendosen ne Odessas qark, pastaj ne Zapoirozhje qark, ata themeluan ketu 3 fshate. Prinderit emi rojne nje fshat Devnjenskoje , si emri i fshatit ne Bullgari . Te paret tane mbeten te krishtere. Mua me vjen keq, qe pleqte qe dijin per te paret tane , po vdesin. Prinderit e mi dicka dine nga e prinderit e tyre. Gjuhen shqipe une e flas sapo kur takohem me prenderit dhe me motrat\kam 2 motra\, prandaj kerkon ndjese per gabimet, une vete meson djuhen e gojes shqip dhe gjuhe e shkruar, kam te madh interes. Ketu asnjeri nuk di te shkruaj shqip, gjuha e gojes harohet shpejt dhe ndrushon, shume fjale flasin si ruse. Fort dua t e kem lidhje me juve mos a harron gjuhen shqip te parevet tane .
Une jeton ne Ukraine ne qutet Zaporozhje me djalin\ aju 23 ne moshe, burri me vdek 7 vjet prapa . Kam aresim te larte, jam mesonjese . Ketu ne Ukraine fort keq te jeton vete pa burr. Fort shpreson qe ju keni mundesi te me ndihni mua te nisem nga ketej ose te njohem me nje burr shqip per te martuar, dua te lidhem sapo me burr shqip, ashtu te kem lidhje me vendin historik tim. U lutem - me ndihni mua si shqip shqipin, une jeton ketu fort rendesi vete, fort me duhet te nisem nga ketej. Kam te madhe interes per vendin tim historik - Shqiperi. Shpreson qe do te me pergjegje mua. Anna.

gjini
25-09-07, 15:44
Lyra po ku rave ti ne kete shkrim se.
qenka shum interesant dhe me beso se po me duket sikur me qene une ne vendin e saj.
Atje me te vertet jetojne shum keq dhe nje familje qe e kom takue une ketu kur te tregon se si jetojne te rrenqethet trupi nga mjerimi.
pra publikoja asajk ate deshire dhe ishalla behet diqka me te dhe te lidhen shqiptaret si me kalabrez ashtu me ata te turqise dhe mos ti harrojme ata ne rumani dhe bullgari se ka mjat.
ka ne zare te dalmacise por ka edhe ne sremtri fshtra jan ende me emra shqip si : DARDA ( Dardha) Nikinci (Nikqi) Klementi( Kelmendi)

King_Gentius
09-11-07, 07:18
Qenkan nga krahina ku kam lind une dhe e fejuara ime.

lyra2
22-08-08, 13:39
Shiptaret e Ukraines Pjesa e Pare:
http://www.youtube.com/watch?v=mFMq9v3LVgU

Shqiptaret e Ukraines Pjesa e Dyte:
http://www.youtube.com/watch?v=6KHHj9vx6VQ

pirro
28-08-08, 09:04
ishalla nuk jan ne pjesen ruse te ukraines se rrezikojn me u anksu.