PDA

View Full Version : Rreziku i asimilimit te shqiptareve ne diaspore.


laliloli
28-04-05, 17:39
ME QE ASNJEHER NUK KAM QENE SI MERGIMTARE ME INTERESOJNE DISA QESHTJE TE DIJE RRETH MERGIMETAREVE, KU KAM EDHE DISA PYETJE
-SA ESHTE PREZENT RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE KUR ESHTE SHQETESUES FAKTI SE QDO DIT E ME SHUME FEMIJET E TYRE NE MES VETE FLASIN NE GJUHE JO SHQIPE
-SA JANE TE LIDHUR ATA ME ATDHEUN DHE A MENDOJNE NDONJEHER TE KTHEHEN (MUA ME SHQETESON FAKTI SE SHPESH DISA MERGIMTARE KANE BERE VETEM DY VITE NE PERENDIM DHE PERDORIN SHPREHJEN :"JU SHQIPTARET KESHTU E JU SHQIPTARET ASHTU SIKURSE VET TE MOS ISHIN SHQIPETARE"
-SA ESHTE I VESHTIRE KTHIMI NE ATDHE ME FEMIJE TE CILET JANE RRITUR ATJE DHE JANE TE LIDHUR ME SHUME ME AT VEND
-A KA NE MESIN E TYRE QE NUK MENDOJNE TE KTHEN KURRE NE ATDHEUN E TYRE ETJ ETJ ETJ
BESOJ QE KETO PYETJE DO TE ZGJOJNE INTERESIMIN PER TE DEBATUAR NE KETO QESHTJE
PERSHENDETJE PER TE GJITHE MERGIMTARET SHENDET DHE GJITHE TE MIRAT

4peace
30-04-05, 11:45
="laliloli"]ME QE ASNJEHER NUK KAM QENE SI MERGIMTARE ME INTERESOJNE DISA QESHTJE TE DIJE RRETH MERGIMETAREVE, KU KAM EDHE DISA PYETJE


Pershendetje laliloli
Pyetjet qe ke shtruar jane shume me vend por edhe te komplikuara, te mos them te hidhura apo dic edhe me keq...


-SA ESHTE PREZENT RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE [b]DIASPORE KUR ESHTE SHQETESUES FAKTI SE QDO DIT E ME SHUME FEMIJET E TYRE NE MES VETE FLASIN NE GJUHE JO SHQIPE

Nese ne atdhe nuk ndryshojne gjerat per te mire, madje gjat nje kohe me te shkurter, fati yne (numrit me te madh) nuk besoj, megjithese deshiroj ndryshe, se do te jete ndryshe nga gjeneratat e para sic eshte rasti me arbereshet dhe te shkuarit ne Turqi.-SA JANE TE LIDHUR ATA ME ATDHEUN DHE A MENDOJNE NDONJEHER TE KTHEHEN (MUA ME SHQETESON FAKTI SE SHPESH DISA MERGIMTARE KANE BERE VETEM DY VITE NE PERENDIM DHE PERDORIN SHPREHJEN :"JU SHQIPTARET KESHTU E JU SHQIPTARET ASHTU SIKURSE VET TE MOS ISHIN SHQIPETARE"


Ka shume raste qe i njoh une vet ku njerezit e ardhur para 30 e me shume viteve, te cilet kane menduar dhe mendojne te kthehen ndonjehere, mbase kur te dalin ne pension. Mirepo, me te sigurtit per t'u kthyer jane ata gurbetqare (te vjetrit) qe ende jetojne e punojne vet (pa familjen). Ndersa ata qe kane edhe familjen ketu eshte veshtire te thuhet se do te kthehen. P.sh. nese kthehen prinderit do te mbesin femijet e tyre... Keta qe i ke marre shembull ti jane te verber, te entuziazmuar e joshur nga "bukurite" siperfaqesore te vendeve te huaja... Dikur vone mund ta ndryshojne mendimin e tyre, shpresoj per te mire...Ka dhe mendime tjera...


-SA ESHTE I VESHTIRE KTHIMI NE ATDHE ME FEMIJE TE CILET JANE RRITUR ATJE DHE JANE TE LIDHUR ME SHUME ME AT VEND

Ky eshte problem i vecante. Mendoj se keta e kane me se veshtiri te kthehen. Vec tjerash nuk i lejon "karriera" per t'u kthyer

-A KA NE MESIN E TYRE QE NUK MENDOJNE TE KTHEN KURRE NE ATDHEUN E TYRE ETJ ETJ ETJ

Une nuk kam hasur ne te tille, megjithese mendoj se ka edhe te atille numri i te cileve eshte (duhet te ishte!)shume i vogel. Kete po e them duke u nisur si nga vetvetja ashtu edhe ata qe i njoh. Ne s'guxojme te mendojme per te mos u kthyer kurre, pa marre parasysh se na ndodh e kunderta...

Sic thash ne fillim, kjo teme eshte shume e nxehte ashtuqe eshte veshtire te tregohet ceshta ashtu sic eshte. Une e permenda nje pjese te vogel te shkaqeve e shkaseve kurse per pasojat eshte veshtire te thuhet me saktesi. Shpresoj qe kete do ta rrumbullakesoje edhe ndonje forumist tjeter. Kaq kesaje here nga une.Cdo te mire!

Murgesha
30-04-05, 14:02
Laliloli paske ngritur njė temė tė rėndė pėr diskutim.
Them tė rėndė pasi qė shumica qė jetojmė kėtej erdhėm me mendimin qė sa mė parė tė kthehemi.
Njė gjė e kam vėrtetuar vetė.
"Dita ėshtė pa mbarim nė gyrbet e vitet flutrojnė, me shpejtėsi marramendėse"
Kėtu ėshtė edhe qelėsi i kthimit tonė, se po na ikin vitet pa i vėrejtur fare.
Siē pohoi edhe 4peace, ndikojnė shumė gjėra nė asimilim tė brezave tė rinj. Por kyqi kryesor janė prindėrit.
Edhe ne tė shkretė prind jemi nė dinamikat e shpejta tė jetės, kthehemi nė shtėpi tė lodhur, fėmijėt nuk i kemi nė shtėpi se jan ė tė aktivizuar nėpėr mjedise tė ndryshme.
Zakonisht darka na mbledh rreth tryezės????
Ka disa, fatmirėsisht jo tė gjithė qė nė tryezė flasin gjuhėn e vendit qė jetojnė me fėmijė tė vet, kjo ėshtė edhe rruga qė shihet se ajo familje, ata prindėr. po i qojnė fėmijėt e vet drejt asimilimit tė plotė.
Kam njė kėshillė, pėr prindėr, flisni shqip aq sa keni mundėsi me fėmijėt tuaj, mos u mburrni pėrdorimin e gjuhės sė huaj nė shtėpitė tuaja.
Jashtė gjuha e vendit ku jetoni, nė shėtpi gjuha e ėmbėl shqipe.
Murgesha.

Arb
30-04-05, 17:53
Pasi qe rreth kesaj teme ka shume per te then, do te trajtoj kete teme nga nje prej kendeve te caktuara.

Mendoj se nje prej menyra me te mira te shmangies se asimilimit (se paku shmangies se asimilimit te shpejte), sidomos ne vendet ku Shqiptaret jane ne numer kryesisht te madh, eshte perqendrimi i tyre nje apo disa lagje te caktuara, duke krijuar nje Komunitet kompakt Shqiptar.

Po si arrihet nje shmangie e tille?

Gjeneratat e reja qe i ekspozohen drejteperdrejte asimilimit, ne nje komunitet te ketille, do te njiheshin dhe ballafaqoheshin drejteperdrejte me gjuhen Shqipe (duke filluar nga familja e tyre, te afermit perreth, dhe Shqiptaret ne Komunitetin ku jetojne), me kulturen Shqiptare, si me shumecka qe ka te bej me Shqiptaret. Ne nje mjedis te ketille, gjeneratat e reja deshen apo nuk deshen, do te formesonin shumecka Shqiptare gjate zhvillimit te identitetit te tyre.

Shqiptaret e organizuar ne Komunitete te ketilla, jane me pak te ekspozuar nga asimilimi i shpejte nga vendi ku jetojne. Ne mjedise te ketilla ata krijojne shoke e miqe me te shumte Shqiptare, kalojne me shume kohe te lire me Shqiptare, shkurt jane me te ekspozuar nga jeta Shqiptare perreth tyre.

Per nje arsye apo tjetren, jo te gjithe vendosim apo pelqejme qe te banojme dhe veprojme ne mjedise te ketilla. Disa nga ne pelqejme mjediset ku prania e Shqiptareve eshte e ulte ne numer, apo nuk ekziston fare.

Ky grup i mergimtareve, fale vendimit te tyre, i ekspozohen me teper asimilimit te gjeneratave te reja.

Ne lidhje me kete qe kam shkruar ma larte, po jap reagimin e nje mikut tim, i cili aktualisht banon ne nje lagje te banuar kryesisht me Izrealite.

Pasi kishte takuar fqiun e tij Izrealit nje dite, ne bisede e siper, ai iu kishte drejtuar: "Ne lokalitetin ku ke banuar heren e fundit, a ka pasur njerez te kombit tend (Shqiptare)?"

Miku im iu kishte pergjigjur: "Po, ka qene dhjetera familje Shqiptare!"

Pastaj ai Izrealiti, pa hezituar iu kishte drejtuar:

"Po, pse atehere ke zgjedhur nje lagje, te banuar me Jo-Shqiptare, a nuk i kupton rreziqet qe i kanosen asimilimit te femijeve tuaj?"

E pastaj ai i kishte thene: "Ne lagjen ku tani jetojme, femijet e tuaj do te kene dashnorė/e, te kombeve tjera, do ti ekspozohen drejperdrejte asimilimit, e po ashtu lidhjes martesore qe do te ndodhte nje dite, me nje Jo-Shqiptar/e.


Sido qe te jete, ky miku ka zgjedhur kete lagje per banim per shkak te kushteve me te mira jetesore qe ekzistojne ne shtepine dhe lagjen ku jeton. Kjo na ben te mendoj se mbase te, te banuarit ne nje lagje (me kryesisht Shqiptare), edhe nese kushtet jetesore nuk jane aq te volitshme, do te ishte me i qelluar se sa te banuarit ne nje lagje me kushte te volitshme jetesore, por me numer fare te vogel te bashkekombesave.

Arb
30-04-05, 18:18
(MUA ME SHQETESON FAKTI SE SHPESH DISA MERGIMTARE KANE BERE VETEM DY VITE NE PERENDIM DHE PERDORIN SHPREHJEN :"JU SHQIPTARET KESHTU E JU SHQIPTARET ASHTU SIKURSE VET TE MOS ISHIN SHQIPETARE"


Bashkekombas te ketille kane leshuar atdheun pa identetet te qarte kombetar. Ata me shpejte asimilohen dhe perqafojne kulturen e vendit ku jetojne, duke injoruar dhe nemcmuar Shqiptaret ne atdhe.

Ketu besoj se ske pse te shqetesohesh, sepse njerez te ketille, mbase asnjehere nuk jane ndier e formesuar veten si Shqiptare. Ata (kjo shtrese e njerzeve) me vite kane qene ne kerkim te nje identitet te tyre te vertete. E kur iu jane ekspozuar nje vendi te ri, kombi te ri, e kane perqafuar ate pa hezitim.

Shqiptaret e vertete duhet te jene ambasadore te shkelqyer te vendit/kombit te tyre, e jo nencmues dhe injorues te kombit, vendit dhe kultures se tyre!

Arb
30-04-05, 18:22
-SA ESHTE I VESHTIRE KTHIMI NE ATDHE ME FEMIJE TE CILET JANE RRITUR ATJE DHE JANE TE LIDHUR ME SHUME ME AT VEND
-A KA NE MESIN E TYRE QE NUK MENDOJNE TE KTHEN KURRE NE ATDHEUN E TYRE ETJ ETJ ETJ

"Nje dite me shume jashte atdheut, do te thote dhjete here me veshtire kthimi ne vendlindje." (edhe pse kjo nuk vlen per te gjithe)

Sa me shume kohe qe shpenzojme larg vendlindjes, aq me veshtire do te jete kthimi yne atje.


Lali, te falenderoj per temen.

Ju mbetet anetareve te tjere te shprehin mendimet e tyre!

laliloli
30-04-05, 19:38
ju pershendes 4 speace , Murgesha dhe Arbi per shkrimet e juaja qe me pelqyen shume .vertet eshte teme e rende dhe eveshtire siq keni konstatuar edhe ju ,por mendoj se per kete qeshtje duhet diskutuar ,nuk guxojme te shuajme,te senzibilizojme kete qeshtje deri ne maksimum ne menyre qe mos te ndodhe me e keqja.Mendoj se prinderit duhet te luajne rol te madhe ne menyre qe femijet e tyre qdohere te ndjehen shqipetare dhe te flasin shqip .
Perfshirja e qdo femiu shqipetar ne kurse te gjuhes shqipe do te ishte me se i domosdoshem ,mendoj se kjo mund te arrihet .EDHE SHOQATAT Ee klubet e ndryshme duhet ta kene kete qeshtje si prioritare .
Mendoj se edhe koncentrimi i shqipetareve ne nje lagje do te pamundesoj asimilimin siq ka konstatuar Arbi.
MERGIMTARE TA KENI PARASYSH QDO HERE KETE
JU PERSHENDES NGA DO QE JENI

Naki
30-04-05, 21:09
Pershendetje Laliloli :!:

Si mergimtare qe shijoje jeten ne atdhe te Huaje,Bashkeshorte dhe prind i dy femijeve Brenga ime me e madhe eshte rreziku potenciale qe Po troket qdo dite ne Pragun e Vendqendrimit time dhe te Anetaret tjere te familjes dhe shoqerise se gjere.
Kete e diskutojme ne ndeja dhe preventiva e vetme na mbetet ne venbanimet ,ne dhomat ku banojme te flitete me Femijet tone ,te komunikojme ne gjuhen shqipe,te ndegjojme dhe ndoshta te kendojme kenge shqipe,te shiqojme programet Tv shqiptare.
Te kemi ndeja dhe kontakte me bashkekombasit tone,ti motivojme femijet te bisedojme aktive ne gjuhen shqipe.
Se paku te ulem nje here ne dite ne tryezen e perbashket ne kohen e Ushqimit.
Te kemi Kontakt me vendlindjen,qe femijet tane te bisedojne me Familjaret edhe nese ne shikim te pare duket materialisht e shtrejt telefonimi i gjate, ose menyrat tjera te komunikimit-Interneti etj.

Ne si Prinde duhet te kemi nje strategji te planifikuar ,qe ajo te jete Ritual
Ne termine ose Orar ditore duke marre parasysh obligimet ditore te punes ,shkollimit etj.

Personalisht Duke ju Falimenderuar Dajes time qe jetone nje kohe te gjate ne Gyrbet jetoje ne nje rreth Familjare dhe shoqerore ne largesi max 40 km Ku te bashkuar jemi mbi 20 Familje.

Jane keto disa resurse Sociale qe na mbajne te kemi shprese qe gjate jetes dhe punes ne gyrbet te mos humbim gjuhen ,kulturen dhe traditat Shqiptare.

Dhashte Zoti qe nje dite te afert Memdheu te krijoje kushte punesimi.qe te fitojme buken ne kosoven e lire se fitimi me i madhe eshte pasardhesit tone te Ruajne,kultivojne perparojne kombin dhe tju ik potencialit qe po na kanoset ne degjenerim shpirterore,kulturore,Gjuhesore ne Dyerte e Mergimit.

Me nderime Naki

Krokodilli
01-05-05, 10:21
[quote="laliloli"]


*laliloli
-SA ESHTE PREZENT RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE KUR ESHTE SHQETESUES FAKTI SE QDO DIT E ME SHUME FEMIJET E TYRE NE MES VETE FLASIN NE GJUHE JO SHQIPE

[b]*Krokodilli-
Kjo Krejt Mvaret nga Familja, Traditat familjare, Kultura, SHkollimi Familjar, Por vet vetiu me faktin qe jetojm ne shtete ku fliten gjuhe te ndryshme, tradita tjera, shkollimi ne gjuhe jo shqipe me kalimin e viteve (ndoshta mbas 100 me siguri se do te rrezikohet dhe nuk do ta njohin shum prej nesh veten si shqiptar... gje qe eshte e hidherushme, por per ata qe Kan Mall dhe Shqiptar te vertet kjo kurr nuk duhet te ndodhte

*laliloli
-SA JANE TE LIDHUR ATA ME ATDHEUN DHE A MENDOJNE NDONJEHER TE KTHEHEN (MUA ME SHQETESON FAKTI SE SHPESH DISA MERGIMTARE KANE BERE VETEM DY VITE NE PERENDIM DHE PERDORIN SHPREHJEN :"JU SHQIPTARET KESHTU E JU SHQIPTARET ASHTU SIKURSE VET TE MOS ISHIN SHQIPETARE"

*Krokodilli
Prap mvaret,, por ne pergjithesi ne Shqiptaret nga Kosova jemi shum me afer Atdheut se Qdo popull tjeter ne Bot qe eshte ne mergim,, shumica apo 100% prej nesh kemi ardh me qellim qe te kthehemi prap, por kjo nuk do te ndodh ne te shumten e rasteve per shkakun se shum femije tan kan lind ketu , jan pershtatur ambientit, shkollimi etj etj,, por prap me shpresa se do te kthehemi nje dit....

*laliloli-
SA ESHTE I VESHTIRE KTHIMI NE ATDHE ME FEMIJE TE CILET JANE RRITUR ATJE DHE JANE TE LIDHUR ME SHUME ME AT VEND

*Krokodilli
Eshte shum veshtit, pasi qe jan pershtat ambientit, shoqeria etj etj,, por ketu duhet te marrin masa prinderit, ti kthejn ne Kosove se paku 1 apo 2 vite te shkollohen ne shkoll shqipe sa jan te ri, qe se paku ta shijojn jeten e Atdheut, dhe te mesojn te lexojn she shkruajn ne gjuhen shqipe, kurse femijet mund te vendosin vet se ku do te jetojn pasi qe te rriten
...

*laliloli-
A KA NE MESIN E TYRE QE NUK MENDOJNE TE KTHEN KURRE NE ATDHEUN E TYRE ETJ ETJ ETJ

*Krokodilli
jam i sigurt se ka shum prej Shqiptarve qe kurr nuk mendojn te kthehen, kjo rrjedh nga fakti se ne Kosove vet Ekonomia, papunesia, farferia per shum shqiptar eshte e papranueshme pas shijimit te JETES ME TE MIR NE MERGIM,,
edhe pse vet kam lind ketu ne mergim,, gjithmon te ardhmen e shoh ne KOSOVE

laliloli
02-05-05, 10:05
NAKI DHE KROKODILI JU FALENDEROJ SHUME PER PERGJIGJET E JUAJA TEJET ME VEND ,PO ME INTERESON EDHE NJE GJE TJETER :TANI ME KUDO NE EVROPE PO EDHE NE AMERIKE E ME LARG DEPERTOJNE SHUME MEDIUMET SHQIPE QOFTE TV-TE APO RADIOT ,SA ATO PERCILLEN DHE A MENDONI QE ATO DO TE KONTRIBUOJNE NE EDUKIMIN E FEMIJEVE NE FRYMEN KOMBETARE APO NE RUAJTJEN E IDENTITETIT KOMBETAR TE GJENERATAT E REJA
FALEMINDERIT

mr.bali
11-05-05, 16:34
une mendoj qe me rendesi eshte qe te sillemi dhe te jemi te qyteteruar ne vendet ku jetojme ne nji menyre besoj qe te gjithe duhet te jemi lloje ambasadori i kulture s prej nga vime sepse dihet qe itakojme nji kulture te vjter t'njerzimit...
Te vjene keqe kure ne perditshmerine tane shohim se si disa bashkeaddhetare i thyejne keto kode te kultures, me jo sjellje te mira...
Sa per generatat e reja mendoj edhe per femite, une mendoj se sa te kene mundesi qe te edukohen ne kulture europjane se shohe si asimilim...


Ju pershendes te gjitheve...

mr.bali
11-05-05, 16:34
une mendoj qe me rendesi eshte qe te sillemi dhe te jemi te qyteteruar ne vendet ku jetojme ne nji menyre besoj qe te gjithe duhet te jemi lloje ambasadori i kulture s prej nga vime sepse dihet qe itakojme nji kulture te vjter t'njerzimit...
Te vjene keqe kure ne perditshmerine tane shohim se si disa bashkeaddhetare i thyejne keto kode te kultures, me jo sjellje te mira...
Sa per generatat e reja mendoj edhe per femite, une mendoj se sa te kene mundesi qe te edukohen ne kulture europjane se shohe si asimilim...


Ju pershendes te gjitheve...

laliloli
11-05-05, 21:21
[quote="mr.bali"]
Sa per generatat e reja mendoj edhe per femite, une mendoj se sa te kene mundesi qe te edukohen ne kulture europjane se shohe si asimilim...


quote]

pershendetje Mr.bali

femijet qe do te rriten atje deshe nuk deshe ata do te edukohen ne kulturen e atij vendi ,por eshte mire qe mos te lehet menjane kultura dhe tradita shqipetare -mos te humbet identiteti kombetar

mr.bali
12-05-05, 01:18
[quote=mr.bali]
Sa per generatat e reja mendoj edhe per femite, une mendoj se sa te kene mundesi qe te edukohen ne kulture europjane se shohe si asimilim...


quote]

pershendetje Mr.bali

femijet qe do te rriten atje deshe nuk deshe ata do te edukohen ne kulturen e atij vendi ,por eshte mire qe mos te lehet menjane kultura dhe tr

adita shqipetare -mos te humbet identiteti kombetar

mr.bali
12-05-05, 02:18
[quote="laliloli"][quote="mr.bali"]

sa kuptova me heret nga ...s'keni jetuar ne mergim po...

dhe se ka rendesi te na thuash se a jemi te barabarte ne kete teme...mendoj se bisedon si nji prinde apo vetem si kureshtare...une jap mendim ne kete raste si prinde...te te theme te drejten une mendoj qe ka raste dhe se jane te shumta kure perzierja e dy apo me shume kulturave ne edukimin e femive ka pasoja qe jane me te demshme ose ma negative se per gjerat qe ju i ferkoni...P.sh.as pak seshte e lehte adaptimi ne rrethin eri me nji kulture te caktuar,mendoj ne rende te pare per prinderit e pastaj edhe ma e veshtire behet per femite...dhe se ne pa aftesi te duhur qe ne kohen e duhur te jemi prane femive ...prinderit bejne pune te renda dhe me ore te s'tergjatura...dhe se femite mbesin te pa FORMUAR mire ,ne shkalle te lakmueshme qytetare...jo sa duhet te zhvillohen si bashkekohaniket ...dhe se ne prinderit po kalojme kohe shume te veshtira duke pare femite tane qe vuajne jane te shendoshe,intelegjent...po dobsia eshte te ne ...ketu sarritem te adaptohemi ose me mire te thuhet asnji here s'beme perpjekje qe te mesojme me shume nga kultura vendese te marrim gjdo veti te mire te njerezve aty ku jemi e pastaj ...qe te kemi njohuri te mjaftueshme qe t'u dhame edhe femive po edhe atdheut sa here qe mundet ti duhemi...pra dua te te theme o mike, qe shumica e mergimtareve...kemi mbetur te pergjysmuar ...mendoj ne aspektin se kujte i takojme ,po,koha po ike...e keshtu te pergjysmuar te pa dobishem as per vendasit aty ku jemi e as per vendlindjen,besoj,qe shumica i takome ksaj shtrese prandaj ose na leni te qete qe te fundosemi ...bashke me te gjitha vetite e padobishme ose mebdoj qe eshte semundje qe kerkon sherim emergjent..po edhe nga veteju bashkekombasit e mi ...

laliloli
12-05-05, 19:44
[quote="mr.bali"][quote="laliloli"][quote="mr.bali"]

Mr .bali e lexova shkrimin tend dhe me pelqeu .Une edhe ne fillim kame cekur se nuk kame qene ne perendim asnjehere dhe te them te drejten nuk me pelqen fare ,nuk e di jam i lidhur shume me vendelindjen-atdheun,prandaj qdo fjale per diasporen ndoshta mund te gaboj.Mendoj se e ke me vend kur thuani se femijet duhet te iu adaptohen rrethit ku jetojne dhe veprojne-pra te integrohen ne shoqreine e atij vendi ,te mesojne gjuhen ,zakonet ,kulturen etj ,sepse ndryshe nuk do te kene suksese dhe do te jene qdoher sherbetore (argat) te dikujt.Por meqe kjo teme nuk ka te beje me integrimin e shqipetareve ne shoqerin e atij vendi ku jetojne por per rrezikun e asimilimit te shqipetareve ne diaspore,me intereson me shume mendimi juaj per kete qeshtje .
E di se eshte veshtire qe nje femij njekohesisht te mesoj dy gjuhe dy kujtura, te pershtatet ne dy rrethe etj.
mendoj qe nje femi qe lind ne perendim me shume e ka veshtire te adaptohet ne kulturen e gjuhen shqipe se sa ne ate te atij vendi ku jeton dhe ka lindur

me nderime bali

mr.bali
13-05-05, 00:02
[quote="laliloli"][quote="mr.bali"][quote="laliloli"][quote="mr.bali"]
[color=blue]
Mr .bali e lexova shkrimin tend dhe me pelqeu .Une edhe ne fillim kame cekur se nuk kame qene ne perendim asnjehere dhe te them te drejten nuk me pelqen fare ,nuk e di jam i lidhur shume me vendelindjen-atdheun,prandaj qdo fjale per diasporen ndoshta mund te gaboj.Mendoj se e ke me vend kur thuani se femijet duhet te iu adaptohen rrethit ku jetojne dhe veprojne-pra te integrohen ne shoqreine e atij vendi ,te mesojne gjuhen ,zakonet ,kulturen etj ,sepse ndryshe nuk do te kene suksese dhe do te jene qdoher sherbetore (argat) te dikujt.Por meqe kjo teme nuk ka te beje me integrimin e shqipetareve ne shoqerin e atij vendi ku jetojne por per rrezikun e asimilimit te shqipetareve ne diaspore,me intereson me shume mendimi juaj per kete qeshtje .
E di se eshte veshtire qe nje femij njekohesisht te mesoj dy gjuhe dy kujtura, te pershtatet ne dy rrethe etj.
mendoj qe nje femi qe lind ne perendim me shume e ka veshtire te adaptohet ne kulturen e gjuhen shqipe se sa ne ate te atij vendi ku jeton dhe ka lindur

me nderime bali

Me respekte per ju dhe per te tjeret...

Une mendoj qe ju dhe te tjeret keni te drejte qe kjo qeshte eshte e ndieshme dhe se na takon te gjitheve...PO une gjdo here kame provuar dhe se pa rreshtur as nji here gje qe po e beje edhe ne kete shkembime mendimesh...SE duhet te luftohen dhe sa ma shume te azgjesohen shkaqet qe sjellin deri te A s i m i l i m i ne nji shoqeri te caktur me nji kultere te caktuar...P.sh.

Sa e sa kryefamiliar e sa e sa individe...Si kane trokitur ne dyert e e vendeve se ku e ku i ka hedhur vala e mergimit...jane deklarur se i takojne besimit MUSLIMAN (shume here edhe pa i pyetur njeri)...

O burra me shume respekte per ata qe vertete apo edhe ne shpirte ju fle besimi musliman,po per te gjithe te tjeret qe vetem e perdorin ne per procese administrative ... kjo veti eshte shume e damshme,per keso keqe intepretime duhet me ngite zanin,sepse as per gjeneratat e reja spo ju sherben per te mire poperkundrazi vetem jo humanizem po edukohen...

Edhe pse forma te asimilimit dhe te degjenerimit ne disa aspekte ka dhe ndodhin edhe ne Kosove...P.sh.shume pake po behet qe te dryshohet diqka rrethe kultivimit te vlerave te mirefillta ne muzike,

Pastaj,duhet te bejme qmos qe te jemi dhe te sillemi si SHQIPTERE
sepse kemi shume veti te qmueshme qe te tjeret kane deshire ti njohin ne menyre autoktone dhe se ne per kundrazi skemi as gje te turpshme ne historine e kulturen tone qe te na turperoj qe me plot qendrim te themi qe UNE JAME SHQIPTARE...po duke provur qe te zhveshemi nga nji kulture ne tjetren do mos do bekemi shume qesharake dhe sei te pa gdhendur...jo edukative per femite,prape.


Une mendoj qe perderisa shume pake behet per edukimin emancipimin me fjale te tjera zhvillimit te femres neser nenes...kemi me qene djithmone te denuar nga shoqeria qytetare...do te thote se edhe femite do te kene rruge me te veshtire.

Ka edhe shume qeshtje tjera po nji here tjeter

Respect...

laliloli
13-05-05, 19:15
TE PERSHENDES BALI TE FALENDEROJ PER SHKRIMIN .
UNE KUJTOJ SE PRINDERIT JANE ATA TE CILET FEMIJET E TYRE DUHET TI EDUKOJNE DHE ORIENTOJNE NE RRUGE TE DREJT,NE NJEREN ANE DUKE I SHKULLUAR DHE EDUKUAR NE FRYMEN E VENDIT KU JETOJNE POR NJEKOHESISHT DUKE MOS HARRUAR SE JANE SHQIPETAR DHE SE PER KETE DUHET TE JENE KRENAR ,NDERSA SA I PERKET FESE QE JU KENI PERMEND MENDOJ QE AJO DUHET TE JETE NE PLAN TE DYTE .
KONTAKTI ME GJITHQKA QE ESHTE SHQIP PAMUNDESON ASIMILIMIN-SHKULLA KLUBET,SHOQERITE ,VIZITA NE VENDLINDJE ,MEDIAT SHQIPE ETJ
FLM

Kastri
14-05-05, 20:16
-Pershendetje-
Jeta ne gurbete eshte e veshtire,kete e kemi diture edhe pa e shijuare vete.
-Kur them e kemi ditur mendoi ne RILINDASITE tane te cilet kane shkruare qa shume sa edhe ai qe kurre nuk ka qene ne gyrbet i duket sikur te kishe shijuare,por ne qe aktualishte jemi ne gyrbet pa dallime jemi ne gjume, edhe secili ka filozofine e ti se si do ti ike Asimilimite,mirpo kurre njerite nuk po i shkone per dore ti ike kesaje dukurie te shemtuare,e cila ka marre hove marramendes,vetem ai qe nuk do te thote te verteten.
-Ka shume familje qe femite e tyre i zoteroine te dy gjuhete,eshte nje mburrje per ta,por edhe nje fakte se sa afer eshte asimilimi.
-Kontribute te mire pa vetedije qe po i dhene eshte edhe pjesa tjeter
e familjese qe gjindete ne Atdhe,kur qdo telefonate,o mos ti qorrone Zoti syt e me leshue atjehen se ketu nuk ka kurgje,edhe nja dy tri vite e behet mir,por femijet po rriten shpejt, te gjitha ato keshilla qe i kame lexuare deri me tani ketu jane te sakta,koncentrimi i shume familjeve ne nje lagje,vijimi i shkollese ne gjuhen amtare,TV,mediate e shkruara,jane ndihme te mdha,por si ne TV ashtu edhe ne shtype nuk ka apo jane shum te pakta temate te cilate do i interesonin femijve(pervqe disa fletushkave te cilate gjindene ne shkollate e mesimite plotsues)ka vetem politike ,seriale e shume pake emisione EDUKATIVOARSIMORE.
-Kur kemi ardhe ketu kemi takuare edhe disa bashkeatdhetare te cilete ate kohe i kishine nga 20-25 vite ne mergime pa prejashtime te gjithe na kane kshillue per te mire por i kemi injoruare,e me disa edhe kemi qeshure kur femite e tyre nuk dishine nje fjale shqipe,por ja qe edhe ne po na gjene ajo qe kemi qeshure me ta,kurse disa kur na pyetshine se sa do rrime ketu,se pari na tregonine per veti si kane ardhe edhe pse kane ardhe,e njeri duke qeshure na tha per bese bre vllazni une kame ardhe qe 25 vite ketu vetem per nja traktore me i be paret e me ble po ja qe 25 vite ende jame ketu.
-Se sa veshtire eshte te kthehen femite te cilet jane rriture ketu,vetem nese kthehen prinderite se femite jo,edhe ne prinderite duke menduare per te ardhmen e tyre,hajt deri te kryen shkollimin ketu se kushtete me te mira edhe keshtu po kaloine vitet, mirpo ASIMILIMI me ose pa deshire nuk ka te ndalure vetem ishalla nuk harroine se jane shqiptare.
- Lalioli i nderuare te gjithe prinderve ZEMRA i djegete per Atdhe,por une
nuk po kame guxime ti shohe te gjitha te bardha kur e gjithe eshte e ZEZE.

Kastri
14-05-05, 20:23
- Se harrova te ceku une jame qe nga viti 1992 ketu ne Gjermani
laliloli i nderuare.

laliloli
14-05-05, 21:39
KASTRI TE FALENDEROJ PER KOHEN QE KE GJETUR TI SHKRUASH KETO FJALE SADO TE HIDHURA POR TE VERTETA QE ME PREKEN SHUME .
TE UROJ SHENDET DHE GJITHE TE MIRAT JUVE DHE FAMILJES SUAJ

Kastri
14-05-05, 22:05
KASTRI TE FALENDEROJ PER KOHEN QE KE GJETUR TI SHKRUASH KETO FJALE SADO TE HIDHURA POR TE VERTETA QE ME PREKEN SHUME .
TE UROJ SHENDET DHE GJITHE TE MIRAT JUVE DHE FAMILJES SUAJ
.................................................. .................................................. ....... .................................................. .................................................. .......
Gjithashtu te uroi nga ZEMRA ate qe ju me se shumti deshironi.

rafet llapjani
03-06-05, 02:05
tung laliloli pore dote thome edhe une diq pere pune asimilimi per dy gjeneratat epara nuke dote asimiloheme aqe shpejte pore neqofet se politikanet tone nuke ndermari diqe pake masa pere diasporen atehere dote nahane dreqi sikure ata qei kahanger ne turqi e qameri emose tjaulajme fain vetem pridirve se siqe edeime edhe vete qenga viti 1990 e deri 1999 nukane funksjonue shkollat shqipe siqe duhet,ne ne diaspore kemiqene ata qe kemi finanecu nate kohe per shkolla efunksjonimeshteti me treprqindeshe etj.Etashe duhene pake politikajte mena ndihmu per pune asimilimi tung Haver mostanine se bahetmire

faiku
08-06-05, 08:55
ME QE ASNJEHER NUK KAM QENE SI MERGIMTARE ME INTERESOJNE DISA QESHTJE TE DIJE RRETH MERGIMETAREVE, KU KAM EDHE DISA PYETJE
-SA ESHTE PREZENT RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE KUR ESHTE SHQETESUES FAKTI SE QDO DIT E ME SHUME FEMIJET E TYRE NE MES VETE FLASIN NE GJUHE JO SHQIPE
-SA JANE TE LIDHUR ATA ME ATDHEUN DHE A MENDOJNE NDONJEHER TE KTHEHEN (MUA ME SHQETESON FAKTI SE SHPESH DISA MERGIMTARE KANE BERE VETEM DY VITE NE PERENDIM DHE PERDORIN SHPREHJEN :"JU SHQIPTARET KESHTU E JU SHQIPTARET ASHTU SIKURSE VET TE MOS ISHIN SHQIPETARE"
-SA ESHTE I VESHTIRE KTHIMI NE ATDHE ME FEMIJE TE CILET JANE RRITUR ATJE DHE JANE TE LIDHUR ME SHUME ME AT VEND
-A KA NE MESIN E TYRE QE NUK MENDOJNE TE KTHEN KURRE NE ATDHEUN E TYRE ETJ ETJ ETJ
BESOJ QE KETO PYETJE DO TE ZGJOJNE INTERESIMIN PER TE DEBATUAR NE KETO QESHTJE
PERSHENDETJE PER TE GJITHE MERGIMTARET SHENDET DHE GJITHE TE MIRAT

blero
07-09-05, 20:25
TUNG
Pershendetje per te gjith shqipetaret ne diaspor,shum me ka pelqyer tema eshte bash ne vend.
Sa i perket asimilimit eshte e vertet se gjeneratat e reja po e humbin gjuhen,traditen dhe vlerat kombetare.
Per zgidhjen e ketij problemi nuk mendoj se munden te bejn dickas politikanet,por vet duhet gurbetcaret te pun ojhn ne ket drejtim pershembull nuk duhet tu flasin femijeve te tyre ne gjuhen e huaj por vetem ne ate gjuhen ametare shqipe.
Eshte vertet se shum shqipetar ne Turqi jan te asimiluar gjithashtu edhe ne Itali,SH B A,etj
Mendoj se ata te cilat jan ne diaspor dhe te cilat kan fituar mjaft te holla,mendoj se ka ardhur koha qe te vin ne atdhe dhe te investojn ne shtetin e tyre.
Kudo qe te shkojm,neve shqipetareve ne damaret tone,do te na vloj gjaku i lasht ilir duhet mos haruar kete se ne shqipetaret nuk mund te jemi grek,serb,italian,amerikan,gjerman por vetem shqipetar.
inshallah behet sa me mir per krejt shqipetaret.
PERSHENDETJE

Barbaroza
09-11-05, 14:28
RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE :arrow: Fenomen i pashmangshem ne te ardhmen!

Murgesha
09-11-05, 16:49
RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE :arrow: Fenomen i pashmangshem ne te ardhmen!

Ėshtė e dhibshme kjo fjalė e juaja e nderuar.
Duhet tė mendojsh mė seriozisht pėr ne qė jetojmė nė mėrgim.
Dhashtė zoti kjo fjalė e juaja tė jetė vetėm njė mendim i pa menduar mirė.

Barbaroza
09-11-05, 17:17
RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE :arrow: Fenomen i pashmangshem ne te ardhmen!

Ėshtė e dhibshme kjo fjalė e juaja e nderuar.
Duhet tė mendojsh mė seriozisht pėr ne qė jetojmė nė mėrgim.
Dhashtė zoti kjo fjalė e juaja tė jetė vetėm njė mendim i pa menduar mirė.

Pikerisht pse ndjej dhimbje te madhe,edhe kam shprehur mendimin tim ketu.Edhe une kisha dashur qe kjo fjale imja,kurre te mos behet realitet,por realiteti flet ndryshe.Shembull mund te marrim nga shqiptaret ne Turqi si u asimiluan thuaja dalengadale.Ata akoma e mbajne emrin shqiptar me krenari,por kurre e harron gjuhen e te pareve,cfare i thuhet kesaj?
Lus Zotin te jete e kunderta me te gjithe juve qe ndodheni jashte Atdheut!

Honesty^uk.
09-11-05, 18:36
RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE :arrow: Fenomen i pashmangshem ne te ardhmen!

Ndersa une do te thoja se asimilimin e kam verejtur me shume tek disa qe jetojn ne Vendlindje ,sesa ketu ne mergim
Aty ku nuk ka karakter ka asimilim, tjetersim dhe mohim te vetvetes

Vetima
10-11-05, 15:46
Sot te bahet asimilimi i neve shqpitarve qe jemi ne gyrbet asht pak me veshtir dhe nje gja e tille bahet vetem nese nuk i kushtojm sa do pak rendesi ,e veqmas ata/ato si prinder, se une po flas si femije i grybetqarve.
Kur thash pak e veshtir e mendova se sot asht koha ma ndryshe se nga koherta e kalume kur kane dale dhe kan mesy grybetin ska pas media qofte te shkruara apo elektronike ,ku per dallim sot ekzistojn ,kemi tv media te ndyshme te cilat perciellim ,kemi gazeta te ndryshme ne te cilat mund te abonemohemi dhe ti kemi ne tavolinat tona per ti lexuar ne qdo familje qe asht ne gyrbet, kemi lirit qe te bajm vizita me te shpeshta dhe per ne vendlindje dhe sot ne kete koh te harrohet dhe te asimilohemi nuk asht e drejt dhe nuk mund te tregohemi dhe justifikohemi me as nje arsyeje.

Por juve si prinder ( po nisem edhe nga prinderit e mij ) ju ka ra hise paska te qani drrasa me neve si femi te rritur ne diaspor ( ku hiq te leht sjemi )por megjithate hiq spo dorzoheni tybe hallal ju qoft bukur mire po qendroni ne front ,mendjen kryesore po na ndryshoni edhe pse po mundohemi tju kundervihemi po kot spo kemi skukses ,ne raste shume te rralla dalim ne si fitues, por gjithsesi fitues jemi (ket e kuptojm pra kur te pejkemi) duke u krenuar me juve qe na keni drejtuar ashtu siq ju ka taku dhe keni pas obligim me na drejtu.

Kercovari
04-12-05, 11:17
Kurbeti shoke,kurbeti!
Kush vete e mbeti mbeti!

Cajupi

Me u kujtuan keto fjalle madhore te Cajupit dhe nuk munda dote te mbaje emocionet qe me erdhen si rrefe ne koke diku ne dhomen e hotelit ne nje vende pitoresk te Zvicres.
Disi u mundova te i largoje truri rruget e pafund qe na katandisen ane e mbane botes per te nxjere kafshaten e bukes,por kote.
Dikur isha ne kerkim te nje shoku me te cilin deshiroja te kaloj kohen e lire,te qajme hallet,po edhe te qajme sebashku per tragjedin qe ne ka godat.Athere kur nuk me shkonte ndermend se nje dite ne cdo skaj rrugice do te flitet edhe shqip.
Po ai malle i athershem te takoje nje shqiptare po qofte edhe me qindra kilometra large,tani me eshte shendru ne dhimbje.
Ne cdo skaje te keti shteti te vogel shkrihet gjaku dhe gjuha jone e embel,derdhet djersa e kurbetlinjve.Kurbeti per cdo dite i rremben popullit bijat dhe bijte me te mire.
Ketu aty nuk me pushojne lotet.O Zote!Si u be qe ne logjikes te i japim formen e nje egzodi tani vullnetare te pa pare?.
Ku shkojne keto vajza te reja?.Ku shkojne keto dejlmosha te ri?.Perderisa une isha i zhytur ne mendime,Agimi nje i ri nga Peja nxori nga kuleta fotografin e te fejuares.Cfare bukurije prej shqiptari!Vete fotografija te jepte pamjen e nje ikone mahnitese qe me u duk se perkrah Agimit do te qendroje nje fytyre bukurie e rralle qe kure nuk do te reflektoje rruget e Pejes. Edhe pse akoma ne moshe shume te re,rrudhat e kurbetit i duken shume kjarte,po aq sa edhe te mijat qe karakterizojne moshen qe kam dhe vuajtjet e Kurbetit.
Perderisa pergezoja Agimin per martesen e planifikuar ne fillim te Janarit,edhe me thelle u zhyta ne mendime pse kjo vajze te ndaje fatin e shum gurbetlinjve dhe te endet bulevardeve si shume vajza te tjera shqiptare ne te gjithe rrozullin toksore,dhe te mplaket me heret se moti?!.

Ne moment me u kujtu rrefimi i nje mikes time e cila ne kerkim te krijoje balladen e dashuris dhe jetes s`lumtur bashkeshortore,ndeshet me fatkeqsit dhe menyren e te pershtaturit diku large truallit eme,dhe large te dashurve te saje.Per te qen dhimbja edhe me e madhe e vecanta e kesaj shqiptarje perputhet me fatin e shume bijave shqiptare te cilat as te ndara e as te divorcuara,disa nga keto edhe nena po si mikja ne fjale,ndeshen me pengesa per te u siguru femive kafshaten e bukes duke kry pune nga me te rendat vetem per te mbijetu me femit.
Po a eshte ky evolim i qarte i mentalitetit tone?!.Nuk e di!.Ndoshta pse une i perkes gjenerates ku edukata ka qene ne frymzim me rrjedhojat e ruajtjes mentalitetit familjare dhe kombetare.

Sa i menqur u bera,cmenduri!Kure as une vete nuk mundem me te dalloje mentalitetin tim me ato te naturalizuar nga te huajte.Dhe keshtu,dite e per cdo dite na lindin femi ne trruall te huaje,mbesa e niper,e keto do te harojne fjalet e te madhit Naimit "Me e embel eshte toka ku te ka rene koka".................

doGzona
04-12-05, 23:40
Nje nder popujt qe nuk asimilohet aq lehte jane populli i jone shqiptar.Kete me kohen e ka deshmuar historia qysh ne kohrat e vjetra , me hyrjen e Turqis dhe deri me ditet e sotme.Nuk asimilohet aq lehte shqiptari edhe pse nese nuk e flet gjuhen shqipe , edhe pse ka lindur ne nje vend te huaj , por me veti e percjell cdo here fjalen se eshte shqiptar dhe ashtu do te mbetet.Te i marrim shembulle Arbereshet , shqipetaret ne Ukrain , Shqiptaret ne MIsir ( Egjipt ) etj , ne cdo hap , ne cdo levizje kan ruajtur identitetin e vete kombetar me aq sa kan mundur , me tradit , flamur por edhe me amanet pas amaneti qe te mos harrojne se jane shqiptar.Kohrat e ndryshme dhe sundimet , luftrat , varferia e kan obliguar cdo here shqiptarin qe te marre rruget e botes dhe te braktis te dashurit e vete , te jetoj me malle dhe dashuri te pa shuar per nje dhe te tokes se embel.Si rezultat pozitiv i daljes se shqiptareve ka qene edhe ndihma ne familje , shtet dhe komb ,ka qene edhe fjala top dhe ngritja e zerit per te drejten kombtare shqiptare.

Njef historia edhe ne burrat me te medhenj te cilet ne gurbetin a larget kan kontribuar aq shume dhe aq mire ne te gjitha sferat e politikes dhe qellimit tone kombtare.Nuk jam per daljen e dikuj nga vendi sa per nje kafshat me shume , sepse varferia eshte nje nder armet me te forta qe e vret njeriun ne cdo vend , shoqeri dhe jete, por jam vetem per ate se ; ngado te shkohet , mos te harorjme se kemi flamurin kuq e zi por edhe kemi krenarin dhe trimerin e trasheguar brez pas brezi.Disa hapa perpara nese behen nuk do te thote qe nuk jemi me ne traditen e shqiptarit , por jemi duke ecur perpara e prape se prape duke e numeruar veten deri ne vdekje si shqiptar i tokes se lashte Ilire.

Nje gje qe me ka gezuar shume ishte edhe ajo kur voglushi i im me tha me nje fytyr te buzqeshur dhe i gezuar:
Mami , flamurin me te mirin ne bote e kemi ne.

E kjo eshte hap i asaj qe shqiptari nuk asimilohet kurre.

Espresso
07-12-05, 14:03
Mami , flamurin me te mirin ne bote e kemi ne.

E kjo eshte hap i asaj qe shqiptari nuk asimilohet kurre.[/quote]

Dyshoje ne kete hypotezen tende doGzona! Nese shqiptaret vazhdojne me martesa te perziera siq kane filluar, nje pjese e tyre do te asimilohen pjeserisht ne decenjet e ardhshem. Nje shqiptar qe martohet me nje femer gjermane apo zvicrane ne perendim,ne pamundesine e graus ta flas gjuhen shqipe, edhe femijet e tije do ta flasin gjuhen gjermane dhe ate shqipe do ta lene pas dore. Ka shume raste te tille ku femijet si dine dy fjal shqip. Ne martesat e paperziera dhe me angazhimin me te madhe te prinderve per femijen, asimilimi mund te shtyhet, por edhe kjo eshte qeshtje kohe. Me kalimin e kohes, kur femijet lindin dhe jetojne ne nje shtet te huaj, nen ndikimin e nje kulture dhe gjuhe te huaj, asimilimi eshte pothuaj i pashmangshem, si asimilimi kombtar ashtu edhe aj fetar.
Ky eshte mendimi im personal.

doGzona
08-12-05, 00:30
Espresso!


Nese ne marrim shembuj te tille sikur qe e keni cekur ju , atehere as me kete nuk pajtohem , sepse realiteti nuk qendron keshtu aspak.Asimilimi i shqiptareve nuk ka ndodhur deri me sot , edhe pse ne shume raste kemi edhe intelektual qe i njef kombi qe kan qene te martuar me femra gjermane , pasi paskeni shkuar tek gjermanet. I madhi Martin Camaj e kishte gruan gjermane qe ne cdo faqe te librit i falenderohet asaj per mbeshtetjen dhe kontributin e saj , por edhe per dashurin e saj.

Kjo nuk do te thote qe ne do te asimilohemi , sepse pamvarsishte se ne cilen gjuhe mesojme apo studjojme , me rendesi eshte te jemi te shkollluar ,por edhe te prire nga prinderit ngapak , por edhe nga shoqatat shqiptare ne diaspore qe te mundohen te ruajn me aq sa munden historin tone kombetare dhe kulturen tone kombetare te pasur.

Do te kisha deshire qe edhe te ceki sa per fund se ;Asimilimi kombetar behet vetem atehere kur e pranon se nuk eshte shqiptare , por njerez te tille edhe nese jetojne ne trojet tona nuk na duhen aspak , cka kemi kesi shembuj te mjaftuar rrethe kesaj.

doGzona
08-12-05, 00:48
Espresso!


Nese ne marrim shembuj te tille sikur qe e keni cekur ju , atehere as me kete nuk pajtohem , sepse realiteti nuk qendron keshtu aspak.Asimilimi i shqiptareve nuk ka ndodhur deri me sot , edhe pse ne shume raste kemi edhe intelektual qe i njef kombi qe kan qene te martuar me femra gjermane , pasi paskeni shkuar tek gjermanet. I madhi Martin Camaj e kishte gruan gjermane qe ne cdo faqe te librit i falenderohet asaj per mbeshtetjen dhe kontributin e saj , por edhe per dashurin e saj.

Kjo nuk do te thote qe ne do te asimilohemi , sepse pamvarsishte se ne cilen gjuhe mesojme apo studjojme , me rendesi eshte te jemi te shkollluar ,por edhe te prire nga prinderit ngapak , por edhe nga shoqatat shqiptare ne diaspore qe te mundohen te ruajn me aq sa munden historin tone kombetare dhe kulturen tone kombetare te pasur.

Do te kisha deshire qe edhe te ceki sa per fund se ;Asimilimi kombetar behet vetem atehere kur e pranon se nuk eshte shqiptare , por njerez te tille edhe nese jetojne ne trojet tona nuk na duhen aspak , cka kemi kesi shembuj te mjaftuar rrethe kesaj.

Pe falni per gabimin, desha te them qe vetem ateher kur nuk e pranone qe eshte shqiptare.

Espresso
08-12-05, 17:04
Gjithe ky kendveshtrim nga ana juaj varet se si e definoni j'u nocionin "Asimilim" ne kuptimin me te ngusht te fjales :?: !! Nese ju referohemi kendveshtrimit tend, atehere asnje antare i nje kombi nuk do te asimilohet, pavaresisht se ne cilin shtet apo cilen shoqeri lind dhe jeton.
Arbreshet e Sicilise i kane ruajtur disa adete te te pareve, por, shtrohet pyetja sa kontribojne per kombin dhe sa kane dashuri per atdhe :?:
Gjenet mund te kombinohen mes kombeve te ndryshme dhe te fitojne cilesi te reja, por, jo edhe te shuhen teresisht.
Rastin Martin Camaj, nuk mund ta pergjithsosh asesi. Ndoshta ke pasur rastin te ndegjosh edhe per ich shefin e CIA-se Amerikane - Xhoxh Tennet(?) i cili ka prejardhjen nga Shqiperia e Jugut. Para disa diteve pash nje dokumentare televiziv ne nje kanal televiziv gjerman. Behej fjale mbi rivieren Shqiptare ne Shqiperin e jugut. Aty u tregua edhe fshati i Xhoxh Tennetit.
A mund te thuash qe ky burri nuk eshte asimiluar; ka ndjenja kombtare shqiptare :?:

Pra, per mendimin tim, kjo varet krejt si e definon konceptin Asimilim!

Dite te mire - Espresso :wink:

Barbaroza
25-12-05, 12:59
RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE :arrow: Fenomen i pashmangshem ne te ardhmen!

Fatkeqesisht,fenomeni i asimilimit po troket ne dyert e shqiptareve ne Perendim.Kjo po shihet qartazi.Sidomos,kohet e fundit me ka rene te percjell disa emisione televizive me bashkeatdhetaret tane ne bote.
Qysh ne fillim verehet theksi i ndryshuar shqip ne te folurit e tyre edhe pse ndoshta nuk kane as 6-7 vite qe jane shpernguluar nga vendlindja!E per ata qe jane me dhjetara vite jashte,kjo eshte e padiskutueshme.
Ne spektaklin per Miss shqiptarja ne Amerike 2005,dy vajza konkurruese nuk dinin as nje fjale shqip!!!!Ky eshte mjerimi dhe turpi qe bie se pari mbi supet e prinderve te tyre,pastaj edhe vete ne ato vajza qe pa fije turpi kane konkurruar ne nje spektakel bukurie me vajza shqiptare pa ditur te pakten nje fjale shqip!
Por,keto raste nuk jane te vetmet.Edhe martesat e perziera po e bejne te veten dita me dite!
Ketu ne forum,shumica e diskutuesve shkruajne nga vendet e ndryshme te botes dhe shkruajne mjaft mire shqip,por kur t'i degjosh duke folur(qe me ka rene rast t'i njoh edhe live disa nga ketu),menjehere veren nje theks te renduar e besa nje dite edhe rėndim ne te shprehur shqip te fjaleve!
Degradimi dhe asimilimi jane fjale te ndryshme.Degradimi mund te ndodhe edhe ne vendlindje,edhe me teper jashte saj,por asimilimi ndodhe vetem jashte vendlindjes!

Gentiani
25-12-05, 17:04
Gjithe ky kendveshtrim nga ana juaj varet se si e definoni j'u nocionin "Asimilim" ne kuptimin me te ngusht te fjales :?: !! Nese ju referohemi kendveshtrimit tend, atehere asnje antare i nje kombi nuk do te asimilohet, pavaresisht se ne cilin shtet apo cilen shoqeri lind dhe jeton.
Arbreshet e Sicilise i kane ruajtur disa adete te te pareve, por, shtrohet pyetja sa kontribojne per kombin dhe sa kane dashuri per atdhe :?:
Gjenet mund te kombinohen mes kombeve te ndryshme dhe te fitojne cilesi te reja, por, jo edhe te shuhen teresisht.
Rastin Martin Camaj, nuk mund ta pergjithsosh asesi. Ndoshta ke pasur rastin te ndegjosh edhe per ich shefin e CIA-se Amerikane - Xhoxh Tennet(?) i cili ka prejardhjen nga Shqiperia e Jugut. Para disa diteve pash nje dokumentare televiziv ne nje kanal televiziv gjerman. Behej fjale mbi rivieren Shqiptare ne Shqiperin e jugut. Aty u tregua edhe fshati i Xhoxh Tennetit.
A mund te thuash qe ky burri nuk eshte asimiluar; ka ndjenja kombtare shqiptare :?:

Pra, per mendimin tim, kjo varet krejt si e definon konceptin Asimilim!

Dite te mire - Espresso :wink:


Aty u tregua edhe fshati i Xhoxh Tennetit.
A mund te thuash qe ky burri nuk eshte asimiluar; ka ndjenja kombtare shqiptare :?:

po edhe shumė mirė mundet tė thuhet se ky surrat ėshtė asimiluar, bile ka paraqitur ndjenja antikombėtare ndaj shqiptarėve deri sa ka qenė nė shėrbim tė CIA e njėkohėsisht e ka mohuar edhe identitetin e vehtė ku ai preferon ta paraqesė vehten me origjinė greke, besa edhe shumė mė mirė do tė ishte sikur tė ishte grekopolus dhe mos tė ketė asgjė tė pėrbashkėt me shqiptarėt dhe shqiptarėn.

shėndet edhe ty Espresso! :wink:

regi_05
14-01-06, 09:36
"Siē pohoi edhe 4peace, ndikojnė shumė gjėra nė asimilim tė brezave tė rinj. Por kyqi kryesor janė prindėrit."

Edhe une jam dakord me ate qe kan cekur 4peace dhe Murgesha.

"Por kyqi kryesor janė prindėrit"

Pershendetje, Regi.

Manqa
21-01-06, 03:08
Asimilim!!???? Asimilim...........!!!!!!!
Me brengos gjith ,kjo fjal esht nder ato fjalet qe nuk i dua fare.?
Un si Mergimtar qe shum Vite me brngos qeshtja se mundohemi qe fajin ti a lem dikujt tjeter , por faji esht edhe tek ne !!!
Nuk du te hy tash ne detaje se per qfar "Arsyje" kemi mar rrugen e Mergimit se at e din gjith kush vet.....?
Dikush nga "Pasurija " e dikush nga mos Dija kurse tjeri nga mos kushtet qe nuk ju kan ofruar , lem diqka anash qe esht diqka shum e qmuar per te ardhmen ton, e qe po humbet ne nje Humner ,ne nje Qorr Sokak !!!
Ket e them me keq ardhje se esht e vertet se kjo e brengos gjith kend nga ne, por qa esht ma e keqja qe ne nuk kemi kur far mbeshtetje nga as kush ,As nga shteti jon Shqiperija e as nga Kosova ,por as nga do Bisnismena shqiptar qe jetojn dhe krijon ne Diaspor dhe qe kan vet Femije ,por as nga vet iniciativa e jon qe te ndrromi diqka ne ket drjetim!!!?
Qa me brengos mase shumti qe as Mediat Shqiptare nuk shkruajn per ne thuase nuk egzistojm ne ne ket Bot, te ishte doni gazet apo revist qe do shkruante per hallet tona e per jeten ,afirmimin e ksaj Bote Mergimtare!!!???
Kjo esht nje gje absurde dhe e pa falshme dhe qe na kushton shum per te ardhmen e Diaspores Shqipetare ......
Un nuk e parashtroj me pytjen si ta mbrojm asimilimn,,,, por e parashtroj pytje ne qfar periudhe te shkurter do te ndodh kjo veti ????????
Un e lus zotin qe kto gjenerata tona qe marin nektari e shnosh te Shkollimit , te Studimit dhe te pervojes dijenore ktu ne Mergim ta shfrytezojn her do kur do ne Vendin ton pra ne Shqiperin e madhe.....!!!???
Ka edhe shum gjera qe me sillen ne kok por ma merr mendja ma mir me kaq se veq qa me brengos kjo qeshtje e dhe ma shum :!: :twisted:

Me nderimet e mija ju uroj nje jet me dijeni te SHENDOSH KOMBETARE.... :arrow:

Gentiani
25-01-06, 22:00
E Merkure, 25 Janar 2006


SA EMIGRANTE SHQIPTARE JANE NE BOTE?

Nga Xhevat Mustafa

Kjo pyetje eshte bere shpesh teme diskutimesh ne media dhe ne rrethe te ngushta si ne Shqiperi, Kosove, ne Maqedoni e Mal te Zi, ashtu edhe ne gjirin e vete mergatave. Zgjidhja e kesaj enigme, edhe pse shume vone e shume me pas se shtetet e tjere me emigracion masiv, ka qene nje nder objektivat paresore te platformave te disa organizimeve te vete emigracionit tone, si p.sh. te Lidhjes se Shqiptareve ne Bote (LSHB), si dhe te Drejtorise se Diaspores prane Ministrise se Puneve te Jashtme, ne Tirane. Por deri me sot keto nisma, ose kane mbetur krejt ne letra e jane arkivuar pa filluar, ose kane mbetur ne mes te rruges. Kjo per disa arsye. Se pari, sepse eshte konceptuar jo si aksion mbarekombetar, por si problem i zgjidhshem edhe nga nje shoqate e nga nje mergate. Se dyti, ne kohen kur eshte shtruar per zgjidhje, nuk kane qene mundesite dhe mjetet e tanishme. Se treti, mbeshtetja shteterore nga Tirana nuk ka qene ne nivelin e kerkuar as per nje fillim te mire e jo me edhe per vazhdimin deri ne perfundimin e plote, ndersa ajo nga Prishtina, deri me 1999, ka munguar krejt. Se katerti, eshte konceptuar si aksion ngushtesisht shqiptar dhe jo i lidhur ngushte edhe me autoritetet qeveritare, te azilimit, te emigracionit, te policise dhe te drejtesise, me institucionet arsimore, fetare dhe me OJQ-te, ne cdo vend ku ka mergate shqiptare.

Nga ana tjeter, problemi eshte bere edhe me i veshtire nga shtresezimi kohor dhe demografik i mergatave tona ne disa vende, si Italia, Turqia, Greqia, SHBA-ja, etj. Ne tri vendet e para kemi bashkesite shume te mocme, qe e kane zanafillen qysh nga mesjeta e hershme dhe jane shtuar me prurje te reja, deri me 1945. Pas ketyre vijne ato te pas viteve '60 e '70 nga Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi dhe te pas 1990s sidomos nga Shqiperia dhe Kosova. Veshtiresia rritet edhe nga fakti se per bashkesite e mocme duhen marre parasysh edhe perqindja e larte e asimilimit jo vetem gjuhesor si dhe mungesa e deshires dhe e kurajos nga plot anetare te tyre, per te pranuar origjinen shqiptare. Keto dukuri jane shume masive ne Greqi, tek arvanitasit dhe ne Turqi, tek qytetaret turq me origjine shume te lashte apo te larget shqiptare. Mes tyre nuk jane te pakte ata, sidomos te rinj, qe e dine se kane origjine shqiptare, por edhe qe te deklarojne: "gjyshi apo baba im jane shqiptare, ndersa une jo..." Pervec kesaj, nuk mund te mos merret ne konsiderate dhe ne analize edhe mungesa e kenaqesise dhe e mbeshtetjes se autoriteteve zyrtare ne disa vende, per te pranuar zhvillimin e regjistrimit te emigranteve shqiptare dhe aq me pak, per te njohur shqiptarine e tyre.

Gjithsesi, tani keto veshtiresi e pengesa nuk jane as si 10 vjet me pare, sepse jane lehtesuar ndjeshem. Kjo ka ardhur sidomos nga rritja e ndergjegjesimit per identitetin kombetar dhe organizimin ne shoqata e forma te tjera tek vete shumica e emigranteve shqiptare, (kujtoni sidomos ndeshjet e ekipeve kombetare te futbollit apo turnete e grupeve artistike). Lehtesimi i aksionit te regjistrimit frymor te megatave shqiptare eshte mundesuar edhe nga zhvillimi i pershpejtuar i informatikes, i shoqeruar me futjen e kompjuterit ne shumicen e familjeve, zyrave, shkollave e te lokaleve. Por, eshte fakt pozitiv edhe ardhja e nje klime politike e shteterore me te ngrohte, me te favorsshme per krijimin e organizimeve te emigracionit shqiptar dhe te veprimtarive te tij, publike dhe ligjore. Pavaresisht fushates se panderprere per t'i detyruar sa me shume emigrante shqiptare te nderrojne emra e mbiemra, fe e kombesi si dhe rasteve te herepashershme te racizmit antishqiptar, zbutja e klimes politike ndaj emigranteve shqiptare ndihet edhe ne Greqi. Kjo me shume si rrjedhoje e rritjes se presionit nga vete emigrantet shqiptare dhe nga BE-ja se sa nga masivizimi i tolerances nderetnike tek helenet.

Regjistrimi i frymeve te mergatave shqiptare dhe te te gjithe diaspores sone te perbotshme mund te konceptohet si nje aksion shteteror per regjistrimin e popullsise shqiptare ne bote. Por, ndryshe nga regjistrimi i popullsise se Shqiperise, qe mund te kryhet edhe duke u kapur e mbeshtetur vetem tek zyrat e gjendjes civile, per regjistrimin e emigranteve, nga keto zyra mund te vilen apo jepen informacione vetem per kontigjentet me dokumente ligjore te plota e te perfunduara, pra pergjithesisht per ata qe jane integruar. Ne qofte se p.sh. do t'i referohemi Greqise, perben problem shqetesues dhe pengese te forte fakti, se edhe sot e kesaj dite nuk ka nje shifer te sakte te emigranteve shqiptare, te ligjshem e te paligjshem. Publikisht qarkullojne disa shifra, nga 400 000 - 600 000. Kjo edhe sepse ka prurje dhe largime te vullnetshme apo kthime te shpeshta e masive, pergjithesisht ilegale, te paidentifikuara e te paregjistruara nga autoritetet kufitare te dy shteteve. Burimet qeveritare greke kane tendence dhe interes shumeplanesh ta rrisin ndjeshem shifren e emigranteve shqiptare ne kete vend. Se pari, per te perfituar me shume fonde dhe mbeshtetje nga OKB-ja, BE-ja, etj., per azilimin, legalizimin dhe integrimin e emigranteve shqiptare. Se dyti, mbeshtetur edhe nga fshesat e herepashershme ndaj turmave te emigranteve shqiptare, per ta pasur si karte presioni politik ndaj qeverive shqiptare. Ndonje dite, kur ta mendoje te nevojshme, Athina zyrtare und te coje ndermend t'i thote Tiranes qeveritare: Mos e mbani hunden perpjete me ne se ua kthyem gjysme milioni emigrantet, qe ta bejne lesh e li Shqiperine, edhe me keq e me zi se me 1997!" Edhe ne Itali, tani per tani, nuk mund te flitet me shifra te sakta, sidomos per emigrantet e paligjshem.

Gjithsesi, pa u trembur dhe paralizuar nga veshtiresite e pengesat e njohura dhe te paparashikuara, ne rruge e siper, aksioni i regjistrimit te emigranteve shqiptare neper bote nuk duhet vonuar me. Se pari, lipset te hartohet nje strategji e te krijohet nje komision mbarekombetar, me dege ne cdo vend me mergata shqiptare dhe nendege ne cdo qytet. Se dyti, ne sherbim dhe dispozicion te ketij aksioni mund te angazhohen dhe japin shume perfaqesite diplomatike te Shqiperise. Se treti, ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni dhe Mal te Zi, jane shtuar se tepermi dhe kane ndjekshmeri masive mediat radiotelevizive, me transmetime satelitore dhe ne dixhital, si dhe ato te shkruara. Masivizimi i kompjuterit dhe i komunikimit me kanalet e internetit mundeson te dhena shume te shpejta dhe vjelje te informacioneve te sakta. Burime te tjera informacioni te shpejte jane edhe numeratoret telefonike. Keto gjenden edhe si botime, edhe ne internet. Informacione te bollshme mund te vilen edhe nga istitucionet e azilimit e te emigrimit, nga ato te policise, drejtesise, te burgjeve si dhe nga institucionet e administratave lokale. Po keshtu te dhena te vlefshme mund te merren apo konfirmohen edhe nga institucione arsimore, fetare, bankare, nga Dhomat e Tregtise, zyrat dhe agjencite e punesimit, te mbeshtetjes sociale, nga agjencite e udhetimeve ajrore dhe te trageteve, nga doganat ne aeroporte, porte dhe ne pika kufitare tokesore, etj.

Natyrisht ky regjistrim dhe shifra qe do dale prej tij nuk do te jene per nje here e pergjithmone. Lindshmeria shume e larte e kombit tone shprehet edhe ne mergata. Ajo po shprehet dhe vleresohet si faktor per uljen e nivelit te larte te moshes mesatare dhe te mplakjes se popullsise ne shumicen e vendeve te Evropes Perendimore, biles edhe ne Greqi dhe ne Itali. Pervec kesaj, do te vazhdojne valet e emigrimeve te ligjshme (duke perfshire bashkimet familjare, llotarine per ne SHBA, etj) dhe ato te paligjshme, me shume sidomos ne Greqi e me pak, drejt Italise. Njeherazi do te vazhdoje edhe procesi i kthimeve me deshire apo te detyruara per nje kontigjent te papercaktuar numerikisht emigrantesh. Por ata qe kane ikur ilegalisht dhe kthehen po keshtu nuk identifikohen dhe regjistrohen dot dhe si rrjedhoje shkaktojne ulje-ngritje te pakapshme nga statistikat apo regjistrat.

Por edhe nga shifra qe do te dale, perfitimet do te jene shumeplaneshe, shumeformeshe dhe kohegjata. Me ne fund do te kemi nje shifer te sakte apo me tolerance minimale te shqiptareve qe jetojne ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni e Mal te Zi, ne trojet e tyre etnike dhe ne mergata apo diaspore. Analiza e te dhenave do te ndihmoje per te zbuluar potencialet e shumanshme njerezore, financiare, kulturore, shkencore, politike, sportive te emigracionit tone. Njeherazi do te kemi evidenca te sakta per perberjen e tij demografike si dhe per formimin arsimor e profesional. Nga bankat, dhomat e tregtise, doganat, zyrat e tatim-taksave, etj., mund te identifikojme VIP-at e biznesit me origjine shqiptare dhe kontigjentin e tyre qe ka enderr apo deshire te kahershme te investojne ne vendlindjen e tyre apo te te pareve te tyre. Duke u futur me thelle mund te nxjerrim informacione me vlera temedha per femijet dhe te rinjte. Nje pjese e ketyre qe jane asimiluar plotesisht gjuhesisht, mund te kene deshire te ndihmohen qe te mesojne gjuhen amtare si gjuhe te dyte. Por nga rezultati i regjistrimit mund dhe duhet te merret edhe mesazhi se ka ardhur koha qe diaspora shqiptare te mos vleresohet vetem nga rreth 7-8 milione frymet qe ka, per rreth 1 miliard dollaret qe sjell cdo vit ne Shqiperi ne dore apo si investime, por edhe politikisht. Fjala eshte qe emigrantet tane, kudo ku jane, te gezojne te drejten e votes per zgjedhjet politike ne Shqiperi edhe qysh nga vendet ku jetojne e punojne e duke pasur me shume perfaqesues te tyre edhe ne parlamentet e Shqiperise, Kosoves, Maqedonise dhe te Malit te Zi. Pse jo, personalitetet me te shquar, edhe ne qeverira, me poste te larta shteterore dhe diplomatike.

krijuesiii
29-01-06, 00:47
ME QE ASNJEHER NUK KAM QENE SI MERGIMTARE ME INTERESOJNE DISA QESHTJE TE DIJE RRETH MERGIMETAREVE, KU KAM EDHE DISA PYETJE
-SA ESHTE PREZENT RREZIKU I ASIMILIMIT TE SHQIPTAREVE NE DIASPORE KUR ESHTE SHQETESUES FAKTI SE QDO DIT E ME SHUME FEMIJET E TYRE NE MES VETE FLASIN NE GJUHE JO SHQIPE
-SA JANE TE LIDHUR ATA ME ATDHEUN DHE A MENDOJNE NDONJEHER TE KTHEHEN (MUA ME SHQETESON FAKTI SE SHPESH DISA MERGIMTARE KANE BERE VETEM DY VITE NE PERENDIM DHE PERDORIN SHPREHJEN :"JU SHQIPTARET KESHTU E JU SHQIPTARET ASHTU SIKURSE VET TE MOS ISHIN SHQIPETARE"
-SA ESHTE I VESHTIRE KTHIMI NE ATDHE ME FEMIJE TE CILET JANE RRITUR ATJE DHE JANE TE LIDHUR ME SHUME ME AT VEND
-A KA NE MESIN E TYRE QE NUK MENDOJNE TE KTHEN KURRE NE ATDHEUN E TYRE ETJ ETJ ETJ
BESOJ QE KETO PYETJE DO TE ZGJOJNE INTERESIMIN PER TE DEBATUAR NE KETO QESHTJE
PERSHENDETJE PER TE GJITHE MERGIMTARET SHENDET DHE GJITHE TE MIRAT


...Asmilim eshte shume prezent dhe trokete ne dyerte e cdo Shqipetari qe gjindet jashte tokes Etnike Shqipetare pra ne Gurbet...

... Ka dy lloje te ndryshem emigruesishe te fund shekullit qe e lam pas jane pra "Gast-arbeiterat" Punemarresite e kohes se jugosllavis se titos dhe jane "asylantet" pra te ikurit per shkaqe te terrorit dhe apartheidit serb dhe politikes paqesore e jovepruese pacifiste te fund shekullit qe e lam pas:

-Deri sa "Gast-arbeiterat kishin nje jete me te konsuliuar e me te rregullt, gje qe kishin mundesi edhe sjelljen e pjeses tjeter te familjes ne vendin e merguar keta pra edhe sot kane nje gjendje me stabel me mundesi me te medha te ruajtjes dhe zhvillimit te kultures dhe tradites Shqipetare por

njeher rastesishte po kaloja ne stacionin bhf. pra te Zürichit ishte nje mengjes ashtu i zbehet dhe i ftofte vjeshte me pihej nje kaffe, u afrova te nje shites qe po shiste me karrocen e ti kaffe dhe ca embelsira, une lexova ne jaken e tije se kishte merin Shqipetare dhe pa menduar fare ju drejtova ne Shqipe i thashe ka mundesi te pagauj me Euro pasi nuk kam franka Zvicerran, ai u gezua kur i fola Shqipe pasi me pelqejn shume miqesit e rastit fillova me te te komunikojme me gjersishte: me tha je nga ata te paket qe flete shqipe me mua edhe pse disia i njoh se jane Shqipetare e me njohin te till ata vine e me flasin Gjermanisht:

Me tha edhe kete shiqo migjes ne i benem balle shkjaut 100vjet e nuk u asimiluam ndersa ketu po asimilohemi me vetedeshire...

Pra te rinjet e Gast-arbeiterave nuk jane edhe aq te vendosur per te ruajt gjuhen dhe kulturen Shqipetare pasi shumica kane lindure jashte, ne nje ane eshte edhe presioni i shkollav dhe shoqeris qe keta duhet te flasin vetem gjuhen e vendit ku jetojne, njeherit edhe si Shqipetare jane ne nje apo formen tjeter te paragjykuar me paragjykime absurde e negative...

...Ndersa "asylantet" e kane me te rende ruatjen dhe kultivimin e tradites dhe gjuhes shqipe keta jane gjenerate me e ndaluar e copezuar dhe e mallkuar e Kombite tone ne kete qindevjeqarin qe lame pas
Azilantat kane pas nje barre te rend mbatjen e familjes ne Kosove integrimin e shpejte ne shoqerin e huaj mungesen e dokumentave mungesen e shkollimit dhe mos mundesin e nje shkollim normal, ndarja nga kultura bashkesia Familjare kane qene shkepuetjet me te dhimshme nga Atdheu
barra e asylanteve ka qene edhe formim i Ushtrise Clirimtare Financimi i saj dhe sakrifikim per te...

...nje grupe bukur i madhe i ketyre te rinjeve te perballure me problem te renda e te pazgjidhura gati, nuk kane prituar per tu mirrur me pune jo normal e johallall, keta kane bere edhe letra me te huaj, duke shpresuar se ashtu do ta gjejne qetesimin shpirterore dhe mundesit me te lehta ne integrim e me kete kane bere edhe hapin me te shpejt drejt Asimilimit total...


...Besoj qe nese ne Kosove nuk ndryshone dic pozitive ne zhvillimin e ekonomis dhe hapjen e vendev te shumta te punes keto dy lloje Emigrantesh Shqipetare mbas 50 apo 100 viteve do te jen te asimiluar totalisht pasi qe jane edhe te shperndare e nuk mund te krijojne rrethe e vend te perbashket ku do ta zhvillone kulturen traditen dhe gjuhen Shqipe...tungiii

Manushaqe
15-04-06, 23:01
Nderimet e mija laliloli dhe JUVE tjerėve!

Eshtė shkruar shumė pėr rrezikun qė po i kanoset gjuhes standarde shqipe si ne Kosovė,ashtu edhe ne diasporė.Thuhet se gjuha standarde shqipe nuk ėshtė nje kultur altrnative, por nje kulturė themelore kombetare.Kjo gjuhe duhet tė nderohet dhe te ruhet nga parazitėt e kohes sė turbullt.
Mirėpo ,si flitet gjuha amtare nga disa fėmijė mėrgimtarė ne kurbet?
A ėshteØme lehte pėr kėta femijė qė me vėllaun apo motrėn te komunikojn nė gjuhen gjermane?
Kush mundet te jete fajtorė pėr kėto realitete?
A jane vet fėmijet fajtorė pse nuk po e ruajn gjuhen amtare?
Mbi tė gjitha gjuha shqipe ėshtė gjuhe e dheut shqiptarė dhe duhet tė ketė aromen shqipe.Thuhet nje fjale e urte:“ ne mergim ka lule te bukura ,po nuk kanė aromė“.
Prandaj ta ruajmė si sytė e ballit dhe tė bėjm tė pamundurėn qė femijet tanė mėrgimtarė tė jenė mė tė mishėruar me kėtė gjuhė te shtrejtė qė kemi dhe qė kanė luftuar tė parėt,dhe mos ta harrojm amanetin e tyre.
Jane shumė faktorėt e ekukatės .NeØrenditjen e kėtyre faktoreve ska dyshim se familja ėshtė jo vetem faktor me rėndėsi,por eshe i pazavendėsueshėm.Ajo ėshtė qeliza bazė e shoqėris.Prandaj femiu kalon shkallėn e parė sistematike tė edukimit ne familje.Cdo anėtar i familjes bėnė ndikimin e vetė nė edukimin e familjes nė mėnyr tė caktuar,por rolin e madheØe ka nana.Ajo ėshtė edukatorja e parė qė jap bazėn e edukimit.Kėtė funksion nuk mund tė zavendesoi asnje institucion arsimor dhe edukativ i specializuar,sado punė tė kualifikuar qė tė bėjė
.Nuk duhet lejuar qė gjuha e huaj tė zavendėson gjuhėn shqipe ne familjet tona.
Nuk ka ndjenj mė tė keqe qė i krijohet femijės kur mė tė mėdhenjet pėrpiqen tia rregullojn jetėn,lodrat sipas shijeve tė tyre.Prandaj ato gjithmon duhet te jene te moshes se femijeve.
Krijimtarija dhe interesantja janė ato qe e ngacmojne dhe e bėjnė tė pėrpiqet fėmijėn


Respekt

Drinni
17-04-06, 17:46
I dashuri memedhe te dua edhe keshtu si je
por kur te te bej te lir do te dua edhe me mir

Drinni
18-04-06, 16:40
Nje nder popujt qe nuk asimilohet aq lehte jane populli i jone shqiptar.Kete me kohen e ka deshmuar historia qysh ne kohrat e vjetra , me hyrjen e Turqis dhe deri me ditet e sotme.Nuk asimilohet aq lehte shqiptari edhe pse nese nuk e flet gjuhen shqipe , edhe pse ka lindur ne nje vend te huaj , por me veti e percjell cdo here fjalen se eshte shqiptar dhe ashtu do te mbetet.Te i marrim shembulle Arbereshet , shqipetaret ne Ukrain , Shqiptaret ne MIsir ( Egjipt ) etj , ne cdo hap , ne cdo levizje kan ruajtur identitetin e vete kombetar me aq sa kan mundur , me tradit , flamur por edhe me amanet pas amaneti qe te mos harrojne se jane shqiptar.Kohrat e ndryshme dhe sundimet , luftrat , varferia e kan obliguar cdo here shqiptarin qe te marre rruget e botes dhe te braktis te dashurit e vete , te jetoj me malle dhe dashuri te pa shuar per nje dhe te tokes se embel.Si rezultat pozitiv i daljes se shqiptareve ka qene edhe ndihma ne familje , shtet dhe komb ,ka qene edhe fjala top dhe ngritja e zerit per te drejten kombtare shqiptare.

Njef historia edhe ne burrat me te medhenj te cilet ne gurbetin a larget kan kontribuar aq shume dhe aq mire ne te gjitha sferat e politikes dhe qellimit tone kombtare.Nuk jam per daljen e dikuj nga vendi sa per nje kafshat me shume , sepse varferia eshte nje nder armet me te forta qe e vret njeriun ne cdo vend , shoqeri dhe jete, por jam vetem per ate se ; ngado te shkohet , mos te harorjme se kemi flamurin kuq e zi por edhe kemi krenarin dhe trimerin e trasheguar brez pas brezi.Disa hapa perpara nese behen nuk do te thote qe nuk jemi me ne traditen e shqiptarit , por jemi duke ecur perpara e prape se prape duke e numeruar veten deri ne vdekje si shqiptar i tokes se lashte Ilire.

Nje gje qe me ka gezuar shume ishte edhe ajo kur voglushi i im me tha me nje fytyr te buzqeshur dhe i gezuar:
Mami , flamurin me te mirin ne bote e kemi ne.

E kjo eshte hap i asaj qe shqiptari nuk asimilohet kurre.
Ti Shqiperi, Me jep nder

Ti,Shqiperi me jep nder, me jep emrin shqipetar,
Zemren ti ma gatove me deshir e me zjarr,
Shqiperi o meme imja,ndonse jam i merguar,
dashurin tende kurr zemra s'e ka harruar.
Kur degjon zethin e s'emes,qysh e le qengji kopene?
Blegerin dy a tri here,edhe iken e merr dhene;
edhe ne i prefshin udhen njezet a tridhjet vete
e ta trembin, ai s'kthehet, po shkon ne mes si shigjete,
Ashtu edhe zemra ime me le ketu, tek jam, mua,
vjen me vrap e me deshire aty,ne viset e tua!

Drinni
18-04-06, 16:51
Mallkue ngjaj bir shqyptari,
Qi ket gjuh te perendis;
Trashegim qe na la i pari,
Trashegim s'ia len femis;
Edhe atij ju thaft, po, goja;
Qi e perbuz kete gjuh hyjnore;
Qi n'gjuh thuej, kur sasht nevoja,
Flet e t'veten e len pas dore

Studenti1
18-04-06, 17:10
Gjithmone kemi qene ne rrezik per t'u asimiluar, por populli shqiptar nuk u asimilua dhe kurre sdo te asimilohet, kete e kane deshmuar edhe historianet e huaj te cilet habiten me qendresen e shqiptareve, dhe me ate se shqiptaret e kane te vulosur kodin gjenetik "Shqiptare" dhe PIKE.
Mirepo kjo nuk na jep garance qe ne te qendrojme duarkryq e sidomos vellezerit tane ne perendim, ku femija mund ta le gjuhen e te flase gjuhe te huaj, te marre kulture te huaj, te mos merzitet se eshte apo jo shqiptar, dhe te mos mendoje kurre per keto vende. Kjo eshte per t'u rrenqethur pasha Zotin, por ne shpresojme se do te behet mire, dhe se shqiptaret kudoqofshin nuk e harrojne kombin, gjuhen, kulturen, zakonet, doket, adetet, dhe siē thote nje fjale: " Ata nuk mund te dalin nga lekura e tyre".
Gurbeti ka qene, eshte dhe do te jete plage e shqiptareve, kete po ua garantoj por e dijme se gurbeti nuk i asimiloi shqiptaret, nese mendojne disa ndryshe atehere behet fjale per nje numer shume shume te vogel.
Cdo shqiptar, e ka obligim kombetar, moral e etik, qe femijen e vet ta edukoje jo ne fryme tjeter, dhe t'a ruaje ate nga harresa e gjuhes tone, dhe dinjitetit tone.
Nese ai din gjuhen shqipe, atehere, kjo eshte me kryesorja, e sa per dituri, le t'i meson aq gjuhe sa mundet, dhe aq kultura, sepse kjo do te perfshihet ne diturine e tij dhe aftesine e tij, e ne kemi nevoje per keso njerezish.
Pershendetje.
Ishty ky mendimi i imi.

laliloli
20-04-06, 21:24
Ju pershendes dhe ju falenderoj per pjesemarrjen tuaj ne kete teme .
Sado fjale e rende qe eshte asimilimi ,ai po ndodhe per fat te keq ,edhe pse tani mjetet e komunikimit dhe informimit shqip jane prezente ne ēdo familje shqipetare ne diaspore .qka me pare nuk kane qene.Nuk e di si ta quajme ndryshe kur femiu shqipetar as 30% nuk flet gjuhen shqipe ,po kur te rritet sigurisht do te jete edhe me keq.
Shume personalitete te ndryshme boterore me prejardhje shqipetare nuk i degjone nje fjale te thone per kombin qe i perkasin e lere te kontribuojne per te .
Problemi eshte pik se pari tek prinderit.Une mendoj keshtu.


Perzemersisht Lali

Reana
20-04-06, 22:21
Ti Shqiperi, Me jep nder

Ti,Shqiperi me jep nder, me jep emrin shqipetar,
Zemren ti ma gatove me deshir e me zjarr,
Shqiperi o meme imja,ndonse jam i merguar,
dashurin tende kurr zemra s'e ka harruar.
Kur degjon zethin e s'emes,qysh e le qengji kopene?
Blegerin dy a tri here,edhe iken e merr dhene;
edhe ne i prefshin udhen njezet a tridhjet vete
e ta trembin, ai s'kthehet, po shkon ne mes si shigjete,
Ashtu edhe zemra ime me le ketu, tek jam, mua,
vjen me vrap e me deshire aty,ne viset e tua!


:smile: :smile: :smile:

Zero Cool
21-04-06, 00:11
Nuk i lexova te gjitha por dua te them pak diqka. Nuk ka rrezik te madh nga asimilimi i yne, te cilet jemi ne diaspore, por me shume ka rrezik nga asimilimi i atyre qe kan mbylle syt dhe jan dhane mas rrugeve te kqija , rrugeve te territ, e keta jane shume te dalluar ne kete forum dhe ne rruget e kosoves.
Shiqonja mjekrrat e pambajtura dhe dimija-shamijat.

halla e madhe
21-04-06, 21:03
Asimilimi......e vertete e hidhur:frown: Si gjithe bota, edhe ne nuk do mbesim as te paret e as te fundit..do te perpiqem te mbajme tradita e kulture me aq sa te mundemi...por...kame droje se gjenerata e trete apo e katert sa do te jene ne gjendje ta mbajne???!!!

Albanian4Life
24-06-06, 02:24
Mos Me Keq Kuptoni Po Un Kam Verejt Keto:

-shqiptaret E Shqiperis Edhe Te Maqedonis Po Asimilohen Me Shpejt Dhe Po Harrojn Me Shepjt Origjinen E Tyre Sesa Kosovaret.

-shqiptaret E Shqiperis Kane Filluar T'ju Vejn Emra Te Huaj Femijve Te Tyre Dhe Flasin Gjuhen E Huaj Ne Shtepi, Jane Shume Pak Te Intereseuar Rreth Komunitetit Shqiptar Qe Banon Afer Tij, Mendojn Te Integrohen 100% Ne Shtetin Ku Jetojn Dhe Ndihen Shum Shpejt Shtetas I Atij Vendi Dhe Harrojn Plotsisht Nga Vijn.

-shqiptaret Nga Maqedonija Jane Te Kthyer Nga Feja , Kshtu Qe Ata Privilegjojn Miqesine Me Komunitete Arabe, Islame Sesa Shqiptare, Femijet Shkojn Naper Xhamija Gje Qe Nuk Eshte E Keqe Mirepo Per Ata Me Me Rendsi Eshte Feja Sesa Kombi Kshtu Qe Interesohen Te Mesojn Gjuhen Arabe Dhe Te Shoqerohen Me Ta.

-shqiptaret Qe Gjinden Ne Amerike, Per Ata Eshte Shume Veshtir Te Ruajn Gjuhen Dhe Traditat Tona Aq Larg Vendit, Megjithate Kam Ndegjuar Qe Shum Interesohen Rreth Qeshtjeve Ne Raport Me Vendin Tone.

-keto 3 Komunitete Te Diaspores Shqiptare Ma Merr Mendja Qe Shum Shpejt Do Te Asimilohen Plotsisht Shpresoj Se Po Gaboj.

-shqiptaret Nga Kosova, Medvegja, Bujanoci, Presheva Jane Ata Qe Me Se Shumti Mbajn Lidhje Me Vendlindje, Mundohen Te Vizitojn Vendlindjen Qdo Vit, Ndoshta Edhe Lufta E 1999 I Ka Bashkuar, Por Ata Gjithkund Ku Gjenden Jasht Vendit Mburren Qe Jane Shqiptar, Perpara Te Huajit E Flasin Gjuhen Shqipe, Ndermjet Tyre, Ne Shtepi Flasin Gjuhen Shqipe, Te Rinjte Kosovare Mezi Se Nuk Presin Te Kthehen Ne Kosove, Mendoj Se Prindt E Tyre Nuk Jane Te Vendosur Te Kthehen Per Momentin Se Edin Me Mire Gjendjen Ekonomike Qe Eshte Ne Kosove Dhe Papunsine E Madhe. Ata Gjithkund Mburren Se Jane Shqiptar Ndoshta Ky Element Ju Pengon Ne Integrimin Ne Vendin Ku Jetojn Dhe Ashtu Rinia Kosovare Devijon Ne Pune Te Keqija.

Une Gezohem Kur Takoj Shqiptar Ketu Ne Perendim Dhe Kam Deshir Te Flas Me Ta
Pse Shqiptaret Flasin Gjuhe Te Huaja Ne Perendim Kur I Flet Ne Shqip???? A Po I Vjen Marre Se Nga Vjen?????vec Mos Harro Zoti Te Ka Fal Shqiptar Mundohu Sa Te Dush Se Nuk Do Te Behesh Kurr Amerikan, Franqez Apo Gjerman, Pe Mashtron Veten

Shqiptari 19 Vjeqar Nga Franca

seriozja_19
29-06-06, 14:32
Jeta ne diaspore ka shume avantazhe: Vendi i huaj na ofron pune, na ofron nje jete me siguri, qe shpesh here vendlindja jone nuk ka force te na mundesoje, femijet edukohen me mjete te avancuara, me strategji me te vlefshme por ne tjetren ane, prap se prap kemi frike ndaj ardhmerise!

Cka do te behet me gjeneraten e re? Cka nese e harron gjenerate e re gjuhen shqipe? Cka nese edhe traditat shqiptare zhduken plotesisht? Shkruani mendimet tuaja rreth kesaj teme, i mirepres...seriozja_19

Naki
29-06-06, 17:12
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16222


Njė temė e pėrafert egziston nė kėtė nėn forum,pėrshėndetje pėr autoren e temės.

seriozja_19
29-06-06, 17:15
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16222


Njė temė e pėrafert egziston nė kėtė nėn forum,pėrshėndetje pėr autoren e temės.

Flm por pasi jam une anetare e re e forumit, nuk kam pasur ende kohe te mjaftueshme ti lexoj te gjithat tema dhe per kete nuk jam menduar aq teper sa ka qen e duhur te vertetohem se a egziston ajo tema ime apo jo.

Edhe njeher: flm...

Arb
30-06-06, 01:17
Jeta ne diaspore ka shume avantazhe: Vendi i huaj na ofron pune, na ofron nje jete me siguri, qe shpesh here vendlindja jone nuk ka force te na mundesoje, femijet edukohen me mjete te avancuara, me strategji me te vlefshme por ne tjetren ane, prap se prap kemi frike ndaj ardhmerise!

Cka do te behet me gjeneraten e re? Cka nese e harron gjenerate e re gjuhen shqipe? Cka nese edhe traditat shqiptare zhduken plotesisht? Shkruani mendimet tuaja rreth kesaj teme, i mirepres...seriozja_19

E cka po na shton tjeter rreth kesaj teme?

seriozja_19
01-07-06, 00:07
E cka po na shton tjeter rreth kesaj teme?

Per momentin asgje sepse une kete vete si teme te re e kam hapur... por fatkeqesisht kishte egzistuar kjo teme...ndoshta edhe vet e ke zbuluar kete...

Te pershendes :biggrin:

Arb
01-07-06, 13:22
Per momentin asgje sepse une kete vete si teme te re e kam hapur... por fatkeqesisht kishte egzistuar kjo teme...ndoshta edhe vet e ke zbuluar kete...

Te pershendes :biggrin:

Shto bre dicka!

Na shkruj nja dy-tri fjale rreth temes...

E_Zjarrta
09-02-07, 22:08
Qe ti thuash Asimilimit Stop duhet te jemi te organizuar me mire sepse tani jemi si vezez e qyqes mos merr aske shembull por shiko se se je e ku je vet

E_Zjarrta
09-02-07, 22:09
Vetem kesaj permbaju e do te dishe se si eshte me qene shqiptare

Ta dish dhe tė jesh i sigurt se fatbardhėsia dhe lumturia jote gjenden nė
Shqipėri-Kosove - Iliride- Malesi -Kosove Lindore, e cila tė jep nder e tė
fal emrin Shqiptar. Ēdo shqiptar ėshtė
vėllau yt: kurdoherė respektoje, nderoje dhe ndihmoje kur tė ketė nevojė.
Mos e pėrbuz gjuhėn e nėnės tėnde duke folur nė gjuhė tė huaj kur nuk ėshtė
nevoja. Kujtohu se i pėrket gjuhės mė tė vjetėr qė ka mbirė tė paktėn nė
Europė dhe Mesdhe. Mos e harro gjuhėn e shenjtė Shqipe qė ėshtė gjuha jote
gjenetike, gjuha qė shkruhet dhe lexohet njėsoj, gjuha rrėnjė e gjuhėve te
Evropės, gjuha e mė e vjetėr e lashtėsisė, gjuha e djepit tė qytetėrimit
Mesdhetar dhe Evropian. Kuptoje dhe lexoje mirė ambjetin ku punon e jeton.
Prandaj mėso e lexo sa mė shumė gjuhė tė huaja qė tė behesh njeri ditur dhe
Shqiptar me mendje tė ndritur. Nderoje flamurin e atdheut tėnd, tė parėve tė
tuaj, tė natyrės tėnde. Kush nuk e nderon shenjėn e kombėsisė sė tij,ēnderon
veten e vet. Kush mohon kulturėn dhe trashėgiminė e tij bėhet njeri
pa shpirt, njeri kot. Ruaje mirė llojin tėnd, karakterin kombėtar dhe
krynaltėsinė shqiptare; bindju ligjeve tė vendit kudo qė tė jesh. Ruaje si
drita e syve moralin Shqiptar. Paraqitu si Shqiptar se ndryshe je gėnjeshtar
ndaj vetes dhe tė tjerėve qė ke pėrballė. Nėse nuk paraqitesh si Shqiptar,
atėhere ēfar kulture mendon se pėrmban apo pėrcjell? Je frigaē nėse nuk
paraqitesh si Shqiptar, sepse ke frike e turp nga vetja jote dhe po kėshtu
sillesh ndaj tė huajve qė tė shkelin me kėmbė. A mendon se je i zgjuar kur
mohon vetveten? A e ndjen se ēfar ere tė vjen kur urren vetveten, llojin
tėnd, prindėrit dhe tė afėrmit qė tė kanė lindur dhe rritur? Nėse mendon qė
dallon se nuk ke kulturė si
Shqiptar ose po ashtu mendon se nuk ka tė tillė, domethėnė je askushi,
atėhere si ka mundėsi tė dallosh kulturėn e huaj dhe t'i pėrkasėsh asaj?! Me
njė fjalė je njeri pa shpirt, njė copė mishi me dy sy. Po tė kujtoj se
kultura dhe trashėgimia janė rrėnjėt qė ushqejnė shpirtin e njeriut. Njeriu
ka vlerė duke shtuar vlerė dhe jo duke mohuar vlerė. Mos harro se tė tjerėt
tė venė atė ēmim qė i vė vetes. A mos po mendon se po
jep mend se kush do zgjidhet ose si te zhvillohet vendi i huaj ku je? Apo
mendon se takon apo do kesh tė bėsh me tė huaj qė iu dėgjojnė nė kėtė
drejtim?! A mos kujton se tė huajt, qofshin me kulturė, do tė tė bėjnė mik
ty qė paraqitesh si me pa kulturė? A nuk ke vėnė re qė tė huajt pėrpiqen tė
gjejnė trashėgimi pėr veten e tyre me qėllim qė tė paraqiten me kulturė? Po
ashtu, duket se nuk vė re qė tė huajt me kulturė nuk kanė turp tė tregojnė
origjinėn apo vjetėrsinat e tyre? Eh, mjerė vendi i huaj pėr ty dhe mjerė
vetja jote o jetim i mjerė! Kujtohu qė nė vend tė huaj je pranuar pėr tė
paguar qera. Nėse tė ka ardhur koha pėr t'u martuar, lidhjen martesore bėje
vetėm me familje Shqiptare, sepse kėshtu nuk tretesh nė dhe tė huaj dhe
kėshtu ke vlerė si njeri dhe si kulturė; domethėnė nuk je material mbushės
pėr shoqėritė e huaja dhe ruan fisnkėritė familjare arbėrore.
Natyra dhe gjeni biologjik tė lindi Arbėresh, Ilir, Shqiptar. A mos je i
zgjuar qė ia fal veten apo fėmijėt njė kulture, gjuhe apo vendi tė huaj?
Pėrgjigju vetė se kush fal kėshtu. A mos kujton qė tė huajt janė tė mefshtė
edhe kur pyesin pėr gjethet e tuaja dhe nuk pyesin pėr rrėnjėt e tuaja? A
mos kujton qė je i zgjuar duke mohuar vetveten, prindėrit tuaj qė tė lindėn
e rritėn, njerėzit tuaj qė tė qėndruan pranė? A kujton se tė huajt do tė
hapin derėn e shtėpisė dhe do tė tė bėjnė bir pėr shpirt fytyrėn tėnde? A
mos kujton se je i zgjuar kur mendon e vepron me shpirt tė ngushtė? A mos
mendon qė tė huajt nuk e dallojnė shpejt njė gėnjeshtar dhe vesin e tij pėr
tė gėnjyer pėrsėri? A mos mendon se i rrit vlerė vetvetes kur shan apo i
shprehesh kėshtu tė huajve? Respektoje veten dhe Shqiptarėt e tjerė. E mbi
tė gjitha, tė mendosh jo
vetėm tė punosh nė Shqipėri, por edhe pėr Shqipėrinė; sepse ndodh qė mund tė
jetosh e punosh edhe nė Shqipėri, por jo pėr Shqipėrinė! Bashkoji forcat
tuaja me Shqiptarėt e tjerė. Kudo ku tė jesh mblidhi tė mirat e pėrvojat e
mira, mendjen e fuqinė tuaj dhe dėrgoji nė Shqipėrinė e bashkuar dhe pėrdori
pėr tė
"

Pupi
03-02-08, 22:51
Dy vjet mė vonė

Duket tė kenė kaluar pak kohė, sa qė zakonisht ndodhė me popujt tė tjerė kur largohėn nga vendlindja pėr nė dhe tė huaj, qė shqiptarėt veq kan filluar vetasimilim pa u'a kėrkuar askush.
Evropa ka marrur njė trendy tė ri milleniumin qė filloi, pjestarė tė komuniteteve nga mbarė bota kan ardhur dhe jan vendosur nė Evropė. Shumė prej tyre nė gjenerata tė treta e mė shumė, por shqiptarėt janė tė "rinjė" nė kėtė lėmi. Pėrkundrazi neve si gjithmon "u'a kalojm" tė gjithėve dhe me gjithēka.
Nė fillim me dashuriēka, e mė vonė pėr tu kurorizuar me martesa. Ajo ēfar tė brengos ndoshta edhe nuk ėshtė se Shqiptarėt martohen me vendasit ku jetojn, por pikėrisht ėshtė ajo qė tė shtyn tė mendosh, nėse jo shqiptarėt mes vete pėrse atėher I huja me tė huajin!
Dikush do tė thonte, Dashuria nuk njeh kufij, pėr ta korigjuar nga unė,, Marrėzirat nuk kan kufij˝!