PDA

View Full Version : PERSONALITETE SHQIPTARE NE SHBA


Reana
02-05-05, 06:23
AGIM KABA, YLLI I HOLLYWOOD-it, ME PREJARDHJE SHQIPTARE


.................................................. ........http://www.agimkaba.com/images/otherpics/newagim.jpg


I LINDUR NE SHKURT TE VITIT 1980 NE "EAST VILLAGE" MANHATTAN, TE NEW YORK-ut, NGA PRINDER SHQIPETARE, AGIMI, TANI NDER AKTORET E RINJE, ME PREMTUES TE HOLLYWOOD-it, SHPREHU INTERESIM PER ARTIN DRAMATIK QE NE MOSHE TE RE!
PASI FAMILJA E TIJ U ZHVENDOS NE TAMPA, TE FLORIDES NDOQI MESIMET NE UNIVERZITETIN E FLORIDES, NE DREJTIMIN E DRAMES DHE ARTEVE DHE TE LIRA.
ME VONE, FAMILJA E TIJ U KTHYE PERSERI NE NEW YORK MEQERAST AI U TRANSFERUA NE UNIVERZITETIN "ST. JOHN" JAMAICA, QUEENS, NE NEW YORK, KU DIPLOMOI NE DREJTIMIN E ARTEVE TE BUKURA, E NDERKOHE ISHTE NDER FUTBOLLISTET ME TE SHQUAR TE UNIVERZITETIT, MEQERAST ISHTE PERFAQESUES I EKIPIT ZYRTAR TE UNIVEZITETIT.

http://ia.imdb.com/media/imdb/01/I/88/64/98m.jpgPAS NJE PUSHIMI NE MILANO TE ITALISE, DHE AKTIVITETEVE SI MANEKEN, AGIMIT IU OFRUA RROLI NE TV-SERINE AMERIKANE "AS THE WORLD TURNS" (GJERSA BOTA RROTULLOHET) ME 2002! QE ATEHERE AGIMI ESHTE NDER AKTORET E RINJE ME TE ADHURUAR NE SHBA.
KETE VIT ISHTE I NOMINUAR PER CMIMIN "EMMY" PER ARRITJE ARTISTIKE, FILMIKE NE KETE TV SERI FILMIKE.

.................................................. ......http://www.agim-kaba.net/side.jpg

KOHE ME PARE, AI U NDA NGA E DASHURA E TIJ, AKTORJA ELIZABETH HENDRICKSON,

.................................................. .................................................. ..................................http://soapoperadigest.com/features/amc/2003/ElizabethHendricksonL.jpg

http://www.geocities.com/elizabeth_web/lizagim_vacationshotsodoct1904.jpg
(AGIMI DHE ELIZABETH)

NDERSA PER MOMENTIN AGIMI ESHTE DUKE XHIRUAR FILMIN "RED GOLD" (ARI I KUQ), KU LUAN RROLIN E NJE USHTARI ITALIAN GJATE LUFTES II BOTERORE!!!

http://www.agim-kaba.net/agimfl/layout.jpg
(AGIMI DHE SHQIPONJA :wink: )

dr1ta
02-05-05, 23:53
Vertet Yll qenka :oops: :D

Daja POLIC
07-05-05, 05:38
valla BOSS qenka ky si une :lol:

experti_lu
28-05-05, 10:20
REANA,kam ndegju diqka per AGIM KABEN,por tash ne nje biografi me te gjere po e njof me mire.
te falenderoj per informaten.

Reana
27-07-05, 03:51
EMINA CUNMULAJ, SUPERMODELE NE NJU-JORK

Topmodelja e re qe jeton ne Amerike, megjithese shume e re dhe me nje veprimtari relativisht te shkurter, eshte shume e njohur ne boten e bukurise se fotomodeleve amerikane. Nuk mund te shpjegohet rasti i kesaj topmodeleje shqiptare, e cilesuar disa here supermodele, se si u ka "shpetuar" gazetareve dhe specialisteve shqiptare.

Emina Cunmulaj eshte nje yll i ri i revistes se famshme per fotomodele ne SHBA, "Elite", duke pozuar modele ekskluzive me firma nga me te njohurat ne bote, si Lisa Cant, Marc Jacobs, Anna Sui, Habitual, Carmen Kasssui, Calvin Klein, Georgio Armani dhe shume te tjera. Cunmulaj eshte fituese e cmimit "Elite model search", nje cmim kurajoz ky, qe jepet vazhdimisht nga revista e famshme "Elite".

Ajo e ka fituar cmimin me motivacionin: "Duket e cuditshme, ka nje pamje bujare, te kombinuar mire nga natyra, bukurine e djemve kineze, me nje fytyre elegante, te mprehte dhe nje trup mjaft terheqes". Vleresimet per topmodelen me origjine shqiptare vijne ne doza maksimale nga stilistet me ne ze te kesaj "industrie", madje dhe nga ata amerikano-latine, te cilet e kane krahasuar bukuroshen shqiptare Cunmulaj me disa nga emrat me te njohur te botes se topmodeleve, si; Isabeli Fontana, Julia Stegner, Heather Marks e shume te tjera.

Emina Cunmulaj shprehet se eshte e apasionuar pas basketbollit, shetitjeve ne park dhe, c"ka eshte me e habitshmja, eshte nje vajze qe i pelqen te gjuaje peshk.

Ne nje interviste, dhene nje reviste amerikane, ajo tregon per femijerine ne Mal te Zi - Malesi dhe per pershtypjet e saj mbi Nju-Jorkun, qytet ku ajo banon prej disa vitesh.

Si e zbuluat jeten e fotomodeleve?

Emina: Duke pare revisten "Elite".

Si u ndjete kur e pate veten fotomodele?

Emina: Shpeshhere njerezit me thonin se nje dite do te behesha fotomodele. Nje dite, i fejuari im me printoi nje foto nga nje agjenci fotomodelesh dhe me tha: Mbylli syte dhe hapi ne drejtim te gishtit tim. Gishti i tij tregonte nje flete te kesaj reviste ku isha une!

Cila ka qene femijeria juaj?

Emina: Prinderit e mi emigruan ne Mal te Zi, kur une isha vetem 4 vjece, dhe ne jetuam atje deri kur une mbusha 16 vjet. Dhe prej tre vitesh jetojme ne SHBA. "Prinderit e Emines sw pari emigruan nw SHBA ku edhe lindi Emina dhe pastaj u kthyen ne Mal te Zi, kur Emina ishte vetem 4-vjecare)

C"ndryshim ka jeta juaj ne Amerike, nga ajo ne Mal te Zi?

Emina: Aty ku u rrita nuk kishte parqe te bukura dhe dyqane te medha lodrash. Qyteti kishte vetem nje salle kinemaje, e ndoshta, ky ishte argetimi i vetem. Kur erdha ne Amerike pashe nga afer rruge dhe ndertesa te bukura, pamje qe i kisha pare vetem ne filma.

Cfare ju pelqen me shume?

Emina: Sporti. Luaj shume basketbol dhe kam shume deshire te ndjek basketbollin e NBA-se, ndersa i fejuari im eshte lojtar bejsbolli. Por si hobi kam edhe muziken, shetitjet ne park dhe te gjuaj peshk.

Cfare te impresionon me shume ne Nju-Jork?

Emina: Me pelqejne gradacelat, sheshi kryesor i qytetit "Times-Square", taksite e verdha dhe parku natyror "Central Park. Njujorkezet jane te mrekullueshem, askush nuk do te dije se nga vjen dhe se kush je, i bardhe apo i zi, ose cfaredo tjeter. Oh! I dua shume policet e Nju-Jorkut, duken te mrekullueshem me uniformot e tyre dhe bejne nje pune te madhe.

(Koha Jone)

Reana
27-07-05, 04:20
http://supermodels.nl/eminacunmulaj/01.jpghttp://supermodels.nl/eminacunmulaj/18.jpg

http://supermodels.nl/eminacunmulaj/36.jpghttp://supermodels.nl/eminacunmulaj/38.jpg

http://www.vogue.de/imperia/dw/axium/images/1/2/3/6070/MDimage1_1_0_0_0.jpghttp://www.vogue.de/imperia/dw/axium/images/1/2/3/6070/MDimage1_1_0_0_2.jpg

http://www.malsorja.com/sitebuilder/images/main2-338x236.jpghttp://www.malsorja.com/eminasportfolio/images/003.jpg
http://www.malsorja.com/eminasportfolio/images/00300f.jpg

doGzona
28-07-05, 01:47
Vertet bukuroshe qenka.

ARVANITI
28-07-05, 13:22
Ate tatuazhin e paska si imi.

Me shume me pelqeu ngaqe paska shqiponjen ne krah.

Bukur keshtu!

Na sillni ndoi gje per Eliza Dushkun?

doGzona
31-07-05, 17:47
Profili: Eliza Dushku
Emri i plote: Eliza Patricia Dushku
Ditelindja: 30 Dhjetor, 1980, Boston, Massachusetts
Gjatesia: 5' 5"
Etnia: Shqiptare dhe Daneze
Fakte: Eliza eshte edukuar dhe emancipuar nga prinderit e saj per arsye te oreve te pakta qe nje minoren lejohet te punoje.

Citim: "Mua me pelqen shume lekura dhe me sjell kenaqesi te jem vajze e keqe ndonjehere. Por padyshim ka nje vend dhe kohe te caktuar per gjithēka. Kur jam me gjyshen jam si lule e vogel, ndersa kur jam me ēunat ne qytet, e dini vete..."

Biografia e Eliza Dushkut

Eliza Patricia Dushku lindi me 30 Dhjetor 1980 ne Boston, Massachusetts dhe emrin e ka marre nga nje teze. E rrethuar nga vellezerit, ajo pranon qe ka qene shume ēapkene dhe gati si ēun kur ishte femije. Thashethemet thone gjithashtu qe Eliza ka studiuar kercim dhe recitim e vogel dhe ka qene shpeshhere ne teatrin e femijeve, duke bere shenjat e alfabetit per te shurdherit. Tani qe eshte 24 vjeē, ajo konsiderohet si nje veterane e ekranit te madh dhe te vogel.

Eliza ka patur role te shumta ne shume filma me rendesi. Ajo filloi karrieren si aktore filmash ne filmin "That Night" kur ishte vetem 12 vjeē, ne rolin e Alice Bloom kunder Juliette Lewis. Ajo ka luajtur perkrah aktoreve te famshem si Leonardo DiCaprio dhe Robert de Niro si dhe Arnold Schwarzeneggar ne filma aq te medhenj si This Boy's Life & True Lies. Me shume pune neper filma vijne ne vitet nentedhjete me filmin e Hallmark TV, Journey, me Paul Reiser ne Bye Bye, Love dhe Race the Sun. Ajo filli te luaje role me te rritura, duke u dukur disa vite me e vjeter se ē'eshte ne te vertete.

Pasi mbaroi shkollen e mesme, atehere 17-afer-18 vjeēarja Eliza beri nje audicion per serine televizive Buffy Vrasesja e Vampireve ku fitoi pjesen e Faith, nje Vrasese me e rrezikshme se sa Buffy. Roli filloi ne vjeshten e vitit 1998 dhe supozohej te ishte vetem nje gje e shkurter, but por aktorja dhe roli i saj shume shpejt fituan mbi grupin, trupen e filmin dhe publikun. Roli u be i vazhdueshem dhe vazhdoi gjate gjithe sezonit 1998-1999 (viti i trete i BtVS). Qe atehere ajo ka patur role si e ftuar ne serite BtVS dhe Angel. Ajo "vjedh" ēdo skene ne te cilen luan.

Filmi "Bring It On" doli si #1 ne Gusht te vitit 2000. Eliza mori rolin e dyte te Missy, kokeforte qe u kthye ne nje cheerleader ( vajzat qe shikoni zakonisht para ndeshjeve, duke bere tifo per skuadren e tyre me kercime ose akrobaci). Filmi pati sukses neper kinema, due qendruar ne krye per 2 jave me radhe, pastaj per disa muaj ne 10 me te miret. Me kater filma te rinj per 2001shin, eshte e lehte te thuash qe Eliza do te vazhdoje te qendroje ne ekranin e madh per akoma shume shume kohe.

Nuk asnje tjeter si Eliza Dushku. Nje talent i vertete, nje prezence skenike e forte, nje grua e re me karakter.

Filmografia e Eliza Dushkut

The Kiss (2003)--Megan
Tru Calling (2003) TV Series--Tru Davies
Buffy the Vampire Slayer: Chaos Bleeds (2003) (VG) (voice)--Faith
Wrong Turn (2003)--Jessie Burlingame
City by the Sea (2002)--Gina
The New Guy (2002)--Danielle
Soul Survivors (2001--Annabel
Jay and Silent Bob Strike Back (2001)--Sissy
Bring It On (2000)--Missy Pantone
Race the Sun (1996)--Cindy Johnson
Journey (1995) (TV)--Cat
Bye Bye, Love (1995)--Emma
Fishing with George (1994)
True Lies (1994)--Dana Tasker
This Boy's Life (1993)--Pearl Hansen
That Night (1992)--Alice Bloom

Nga artisti I efekteve te karaktereve Stat Winston, me cmim te Academy Award ("Jurasicc Park", "Terminator 2", "Alienet") vjen nje tjeter film I titulluar Worng Turn (Kthese e Gabuar). Ne rolet protagoniste, me Desmond Harrington dallohet dhe aktorja me origjine shqiptare Eliza Dushku.

Filmi "Wrong Turn" i cili tashme po shfaqet ne kinemate boterore, hedh hapa ne natyren tradicionale te filmave horror klasik te viteve 70. Eliza Dushku, si protagoniste ne kete film vjen me nje paraqitje e cila reflekton origjinen e saj shqiptare. Ne foton qendrore te filmit si dhe ne foto te shkeputura nga pjeset e filmuara, Eliza Dushku shfaqet me shqiponjen shqiptare me 2 koka.


Eliza_Dushku
Eliza Dushku (ne kete film si personazhi Jessie) ka qene pjese ne cast-en e aktoreve te filmit hit "Bring It On". Pas suksesit me kete film ajo eshte shfaqur ne "Jay and Silent Bob Strike Back" si dhe "City By the Sea".

http://www.wrongturnmovie.com/img/wallpaper_b_1024.jpg

Pershendetje ARVANITI, ket e bera copy per ju dhe per te gjithe te tjeret, te cilet kane deshire te mesojne per jeten e saje.

ARVANITI
31-07-05, 19:46
Flm DoGzona, per informacionin qe solle mbi Eliza Dushkun.

Ja edhe ca pamje simpatike te saj:

http://s7.skins.be/pics/ElizaDushkuvvv05v1024.jpg

ARVANITI
31-07-05, 19:55
http://s12.skins.be/pics/ElizaDuskuutuu_06_1024.jpg

ARVANITI
31-07-05, 19:58
http://ads.skins.be/pics/elizaDushjjgp_03_1024.jpg

Dilaver
08-10-05, 20:33
Aktori shqiptar qė jeton nė Amerikė, Luan Bexheti

http://www.luanbexheti.com/logotopp.jpg

Kush ėshtė Luan Bexheti http://www.luanbexheti.com/index.htm

Luan Bexheti ka lindur nė Tetovė, nė vitin 1972. Nė moshėn katėrvjeēare familja largohet drejt Norvegjisė, ku vazhdon tė jetojė ende dhe ku Bexheti shkon pėr pushimet e dimrit. Ndėrsa pushimet e verės i kalon nė Tetovė. Jeton nė Nju Jork, ku ka kryer edhe studimet nė Institutin e njohur tė Teatrit nė Nju Jork "Lee Strasberg". Karriera e tij artistike si aktor evidentohet nė mjaft filma shqiptarė dhe tė huaj.

"Kontrata ime

me lypėsin

"Cadillac man"


Anila Mema

Pas debutimit tė tij si aktor, nė filmin e njohur "Maree" dhe nė mjaft realizime tė tjera pas tij, aktori shqiptar, Luan Bexheti, qė jeton prej vitesh nė Amerikė, shfaqet si producent. Kėtė rrugė e nis me njė film dokumentar, nė bashkėpunim me regjisorin amerikan, Michael Regan. Filmi titullohet "Cadillac man", nė tė cilin trajtohet jeta dhe peripecitė e njė njeriu qė jeton nė rrugė pėr 11 vite me radhė. Por historia e tij ėshtė mė e ēuditshme nga tė tjerat qė shihen rėndom kėto kohė. "Cadillac" ėshtė njė burrė rreth tė 50-ve, me menaxher dhe agjent personal. Por si lindi ideja pėr ta bėrė personazh filmit dhe cilat janė peripecitė e kaluara deri nė pėrfundimin e tij. Projektet dhe bashkėpunimet e reja tė aktorit nga Tetova, Luan Bexheti, do t’i mėsoni nė njė intervistė tė dhėnė pėr gazetėn "Panorama".

Pasi jeni bėrė i njohur si aktor, tashmė shfaqeni dhe si producent. Si erdhi kjo zgjedhje tek ju?

Nė fillim tė vitit 2005, pėrveē aktrimit vendosa tė merrem edhe me punėn si producent, kjo falė mundėsive qė kam dhe dėshirės pėr t’ju krijuar sa mė shumė oferta kolegėve tė mi, qofshin kėta shqiptarė apo amerikanė. Kėshtu qė pas pėrpjekjeve tė shumta formova kompaninė "Hell’s Kitchen films", drejtues i sė cilės ėshtė regjisori dhe aktori, Michael Regan.

Si lindi bashkėpunimi juaj me aktorin dhe regjisorin amerikan, Michael Regan?

E kam njohur gjatė vitit 1995, kur studioja nė shkollėn e artit "The Lee strasberg Theatre Institute" nė Manhattan. Michael ėshtė njė njeri i zgjuar dhe shumė bujar, pėr mė tepėr ėshtė nė njė gjendje shumė tė mirė financiare, pėr tė mos thėnė milioner dhe ka mundėsi tė realizojė projekte tė mira.

Mė pas njė film dokumentar…

Ideja pėr filmin "Cadillac man" lindi kur unė lexova krejt rastėsisht njė artikull nė revistėn e famshme amerikane "Esquire". Mė tėrhoqi shumė ky shkrim dhe vendosa t’i tregoja Michael-it. Artikulli i publikuar nė revistėn "Esquire" fliste pėr njė njeri tė rrugės, tė cilin e thėrrisnin "Cadillac man", emėr qė i ishte vendosur pėr faktin se kishte pėsuar shumė aksidente nė rrugė, dhe mė e ēuditshmja ishte se tė gjitha makinat qė e kishin aksidentuar kishin qenė tė tipit "Cadillac’. U interesuam pėr kėtė njeri, qė me tė vėrtetė ishte interesant, dhe pas disa ditėsh e gjetėm. Biseduam me tė qė tė realizojmė njė film dokumentar mbi jetėn e tij, por mund tė them qė nuk ishte shumė e lehtė pėr tė filluar xhirimet, pasi u desh tė flisnim me agjentin, avokatin dhe shtėpinė botuese ku ai po boton njė libėr pėr jetėn e tij. Kjo histori mė habiti paska, pasi unė kam disa vjet qė merrem me aktrim dhe ende nuk kam agjent qė punon te kompania ICM (njė nga agjencitė mė tė mėdha nė Amerikė), ndėrsa ai ėshtė thjesht njė njeri qė jeton nė rrugė dhe ka jo vetėm agjentin nga ICM, por edhe njė kontratė me njė shtėpi botuese tė madhe kėtu nė Amerikė.

Domethėnė nėnshkruat kontratė. Cilat ishin detyrimet tuaja ndaj tij gjatė kėsaj marrėveshjeje me "Cadillac man"?

Po nėnshkruam njė kontratė, e cila kushtoi shumė. Sipas kontratės qė nėnshkrova me tė pėr tė realizuar filmin dokumentar mbi jetėn e "Cadillac man", jam i detyruar qė t’i blej veshje dimėrore, ta paguaj dhe t’i siguroj njė vend ku ai tė vendosė gjėrat e tij personale. I kam plotėsuar tė gjitha kėto kėrkesa para se ai ta nėnshkruante kontratėn pėr realizmin e filmit.

Pse pikėrisht njė film pėr "Cadillac man"?

"Cadillac man" jeton nė rrugė prej 11 vjetėsh. Eshtė afro pesėdhjetė vjeē. Ka mbajtur gjithmonė njė ditar. Njė ditė, njė gazetar i "Esuqire" e kishte pyetur se ēfarė fshihej nė ditarin e tij. Nė mė se 80 faqe tekst tė ditarit tė tij Cadillac ka shkruar pėr disa incidente qė i kanė ndodhur nė rrugė. Kėtu nis dhe karriera e "Cadillac man". Ai bėhet i famshėm nga njė artikull i bujshėm, qė u botua nė maj tė po kėtij viti nė revistėn e famshme amerikane "Esquire". Menjėherė pas kėtij publikimi tė tij nė revistė edhe shumė gazeta tė tjera me emėr si; "New York Daily News", "Newsday", "Astoria Times" rendėn tė shkruajnė pėr tė.

Nė ēfarė faze ndodheni me realizimin e kėtij dokumentari?

Tani ne jemi duke realizuar montazhin e filmit "Cadillac man, king of ditmars" (qė pritet tė dalė gjatė muajit shtatorit). Jemi nė tratativa me disa festivale ndėrkombėtare nė vende tė ndryshme tė botės ku do tė konkurrojė. Pėrveē shfaqjes sė filmit nė Amerikė kemi menduar dhe shpresojmė ta shfaqim edhe nė Tiranė, kur tė realizohet festivali i filmit "Tirana International Film Festival".

Cila janė projektet qė do tė pasojnė tashmė nė rrugėn e re qė keni nisur?

Kohėt e fundit pas realizimit tė "Cadillac man" sė bashku me regjisorin amerikan, Michael Regan, po pėrgatitemi pėr njė tjetėr film dokumentar. Ai do tė titullohet "Scientology".


I njohur te "Maree"

"Maree", njė prodhim shqiptaro-italian i regjisorit italian, Xhejms Pellerito, nė tė cilin luan shqiptari nga Tetova, Luan Bexheti.

"Maree" (Baticat) ka marrė vlerėsimet maksimale gjatė vitit 2003-2004, duke fituar ēmime nė Festivalin e Nju Orleansit, nė Festivalin e Tiburonit me ēmimin "Federico Fellini", nė Festivalin nė Los Anxhelos, ndėrsa nė Festivalin e Filmit Amerikan ėshtė shpallur filmi mė i mirė me metrazh tė shkurtėr. Eshtė njė film dokumentar qė bėn pjesė nė rrethin e filmave pėr ēmimin "Oscar".