PDA

View Full Version : B I B L A ne shqip - online


ARVANITI
14-05-05, 15:02
Te gjithe ata qe kane deshire te lexojne Biblne ne gjuhen shqipe te klikojne ne lidhjen e meposhtme:


http://albkristian.com/bibla_shqip/index.htm

Mund te lexoni "Dhjaten e Vjeter" dhe " Dhjaten e Re"

Nikco
17-05-05, 19:17
Te gjithe ata qe kane deshire te lexojne Biblne ne gjuhen shqipe te klikojne ne lidhjen e meposhtme:


http://albkristian.com/bibla_shqip/index.htm

Mund te lexoni "Dhjaten e Vjeter" dhe " Dhjaten e Re"

Pershendetje,
i nderuar kjo nuk eshte Bibla katolike, e as qe eshte perkthyer nga ndonje katolik, nuk e ka fjalorin e pasur ashtu siq e ka Bibla katolike, andaj te kemi kujdes mos te trillojm genjeshtra te tilla.
Eshte duke u punuar qe besimtaret katolik te ken mundesin ta lexoijn Biblen edhe permes comit.. elektronik, por ende nuk eshte perfunduar puna, keshtu qe edhe njehere them se kjo Bibel nuk eshte Bibla katolike.
Andaj i lus moderatoret qe shenime te kėtilla tė eliminohen sepse nuk jan korrekte!!!
Ju pershendes dhe gjithė tė mirat nga Nikco..!

I krishteri
17-05-05, 22:28
Bibla Online - eshte Bibel e Komunitetit Protestant (Tirane) dhe s'eshte Bibla e versionit Mons. Simon Filipaj (perkthimi) - kjo e fundit eshte Bibla katolike.

Nikco - kush te tha ty se Bibla katolike do jete online? Kush e ka marre per siper?

Kristina
18-05-05, 01:24
Na tregoni pra sa Bibla i keni
Edhe qka nese qenka Protestante , a sjan te njejta Biblat ah .

Sa bibla i paska shpall Zoti pra Jezusit ??

Tregona se pari se sa kompjutera i ke ne net-kafe tenden :lol:

Mesiguri aq sa ke vota per moderator :wink:

ARVANITI
18-05-05, 11:56
Ne internet kam 25 Kompjutor.

Vota sdi mdoket 13 skam hy me kqyr .
Nicka e kam AlbMuslim-Ku .

Sa bibla i kan te Krishteret???

Me Respekt
AlbMuslim-Kumanovė


me vjen keq Alb-Muslim per ty...shume keq

ARVANITI
18-05-05, 11:56
Ne internet kam 25 Kompjutor.

Vota sdi mdoket 13 skam hy me kqyr .
Nicka e kam AlbMuslim-Ku .

Sa bibla i kan te Krishteret???

Me Respekt
AlbMuslim-Kumanovė


me vjen keq Alb-Muslim per ty...shume keq

I krishteri
18-05-05, 14:52
Sa bibla i kan te Krishteret???

Te krishteret kane NJE dhe VETEM NJE BIBEL... por ne versione (lexo: perkthime) te ndryshme... ti ke marre pergjigje edhe me pare, por meqe je femi (rri gjithnje duke perserit te njejtat pyetje9 une s'kam faj! :lol: :shock: :lol: i shkreti ti se ca do hjekin ata qe te rrethojne: shoqeri, familje, shkolle... :twisted:

.. kush vjen me pare Shpata (veza) apo Muhameti (pula)? :lol:

I krishteri
18-05-05, 14:52
Sa bibla i kan te Krishteret???

Te krishteret kane NJE dhe VETEM NJE BIBEL... por ne versione (lexo: perkthime) te ndryshme... ti ke marre pergjigje edhe me pare, por meqe je femi (rri gjithnje duke perserit te njejtat pyetje9 une s'kam faj! :lol: :shock: :lol: i shkreti ti se ca do hjekin ata qe te rrethojne: shoqeri, familje, shkolle... :twisted:

.. kush vjen me pare Shpata (veza) apo Muhameti (pula)? :lol:

Nikco
18-05-05, 21:08
Ju pershendes te gjdhvet, pra siē e kam cekur me lart, se ky version nuk eshte version katolik. Pra kur them katolik nuk deshiroij te them krishter, sepse te krishter jan te gjith ata te cilet besoijn ne Jezu Krishtin pra protestant, Ortodoks etj etj. Me duket se keti personi AlbMuslim-Ku, duhet spjeguar gjerat me vizatime sepse nuk deshiron te kupton. Pra eshte nje Bibel i nderuar, por ne versione te ndryshme! Pse? Sepse Biblen te cilen e kemi ne pra familja katolike, nuk e pranoijn te gjith, ka ndryshime. Pra sikur ta kishin pranuar te gjith Biblen te cilen e kemi ne, nuk kishte me pas atehere Protestant e ku ta dij une, mu per kete ka edhe versione te tjera, pra kan bere disa modifikime, sikur ju qe keni klonuar Besėlidhjen e vjeter dhe tani e quani Kuran.

I Krishteri ju pershendes, Misioni Katolik ne "D" dhe ne "USA" jan duke bashkpunuar qe sa me shpejte te jete edhe Bibla katolike pra versioni i perkthyer nga: Mons. Simon Filipaj.

OK edhe njehere ju pershendes dhe ju deshiroij nje mbremje te mire...
Tung nga Nikco..!

Nikco
18-05-05, 21:08
Ju pershendes te gjdhvet, pra siē e kam cekur me lart, se ky version nuk eshte version katolik. Pra kur them katolik nuk deshiroij te them krishter, sepse te krishter jan te gjith ata te cilet besoijn ne Jezu Krishtin pra protestant, Ortodoks etj etj. Me duket se keti personi AlbMuslim-Ku, duhet spjeguar gjerat me vizatime sepse nuk deshiron te kupton. Pra eshte nje Bibel i nderuar, por ne versione te ndryshme! Pse? Sepse Biblen te cilen e kemi ne pra familja katolike, nuk e pranoijn te gjith, ka ndryshime. Pra sikur ta kishin pranuar te gjith Biblen te cilen e kemi ne, nuk kishte me pas atehere Protestant e ku ta dij une, mu per kete ka edhe versione te tjera, pra kan bere disa modifikime, sikur ju qe keni klonuar Besėlidhjen e vjeter dhe tani e quani Kuran.

I Krishteri ju pershendes, Misioni Katolik ne "D" dhe ne "USA" jan duke bashkpunuar qe sa me shpejte te jete edhe Bibla katolike pra versioni i perkthyer nga: Mons. Simon Filipaj.

OK edhe njehere ju pershendes dhe ju deshiroij nje mbremje te mire...
Tung nga Nikco..!

Kristina
18-05-05, 22:17
Na tregoni pra sa Bibla i keni
Edhe qka nese qenka Protestante , a sjan te njejta Biblat ah .

Sa bibla i paska shpall Zoti pra Jezusit ??

Tregona se pari se sa kompjutera i ke ne net-kafen tende :lol:

Mesiguri aq sa ke vota per moderator :wink:Ne internet kam 25 Kompjutor.

Vota sdi mdoket 13 skam hy me kqyr .
Nicka e kam AlbMuslim-Ku .

Sa bibla i kan te Krishteret???

Me Respekt
AlbMuslim-Kumanovė

Don te thot se ke drejte te vjedhesh 25 vota?
Mos harro i nderuar se ket vepren tende e ndalon edhe Kurani. :wink:

Me nderime

Kristina

Kristina
18-05-05, 22:17
Na tregoni pra sa Bibla i keni
Edhe qka nese qenka Protestante , a sjan te njejta Biblat ah .

Sa bibla i paska shpall Zoti pra Jezusit ??

Tregona se pari se sa kompjutera i ke ne net-kafen tende :lol:

Mesiguri aq sa ke vota per moderator :wink:Ne internet kam 25 Kompjutor.

Vota sdi mdoket 13 skam hy me kqyr .
Nicka e kam AlbMuslim-Ku .

Sa bibla i kan te Krishteret???

Me Respekt
AlbMuslim-Kumanovė

Don te thot se ke drejte te vjedhesh 25 vota?
Mos harro i nderuar se ket vepren tende e ndalon edhe Kurani. :wink:

Me nderime

Kristina

Kristina
19-05-05, 00:07
Kristina flm per sugjerimet se paskem harru qe Kurani e ndalon vjedhjen :D , e kam parasysh kete .

Pershendetje .

sps :wink:

Me nderime

Kristina

Kristina
19-05-05, 00:07
Kristina flm per sugjerimet se paskem harru qe Kurani e ndalon vjedhjen :D , e kam parasysh kete .

Pershendetje .

sps :wink:

Me nderime

Kristina

Psikologu
19-05-05, 01:23
Kristina flm per sugjerimet se paskem harru qe Kurani e ndalon vjedhjen :D , e kam parasysh kete .

Pershendetje .

sps :wink:

Me nderime

Kristina

Qfarė sps , me nderime ..kuj i shkruan oj Kristina.
Sa din ti per Kuranin , qka posedon ne bagazhin tendė per ketė.
A din qka eshtė Kurani.
Kur ta mesosh pastaj eja e shkruaj ketu sps ...Me respekt..
Mos u bind me fjalet e fundamentalisteve sepse se dij se sa ke njohuri per keta.

Psikologu
19-05-05, 01:23
Kristina flm per sugjerimet se paskem harru qe Kurani e ndalon vjedhjen :D , e kam parasysh kete .

Pershendetje .

sps :wink:

Me nderime

Kristina

Qfarė sps , me nderime ..kuj i shkruan oj Kristina.
Sa din ti per Kuranin , qka posedon ne bagazhin tendė per ketė.
A din qka eshtė Kurani.
Kur ta mesosh pastaj eja e shkruaj ketu sps ...Me respekt..
Mos u bind me fjalet e fundamentalisteve sepse se dij se sa ke njohuri per keta.

Psikologu
19-05-05, 02:01
Kadal psikolog he burr mos u nxe kaq shpejt .

Qka u preke , apo e ke natyrale te reagosh ate , apo instikt .

Me Respekt

Ketu bisedohet per Bibel o njeri.
Mos u fut edhe ketu si lepri neper lakna , mos flliq qdo kund.

Psikologu
19-05-05, 02:01
Kadal psikolog he burr mos u nxe kaq shpejt .

Qka u preke , apo e ke natyrale te reagosh ate , apo instikt .

Me Respekt

Ketu bisedohet per Bibel o njeri.
Mos u fut edhe ketu si lepri neper lakna , mos flliq qdo kund.

Kristina
19-05-05, 02:09
Kristina flm per sugjerimet se paskem harru qe Kurani e ndalon vjedhjen :D , e kam parasysh kete .

Pershendetje .

sps :wink:

Me nderime

Kristina

Qfarė sps , me nderime ..kuj i shkruan oj Kristina.
Sa din ti per Kuranin , qka posedon ne bagazhin tendė per ketė.
A din qka eshtė Kurani.
Kur ta mesosh pastaj eja e shkruaj ketu sps ...Me respekt..
Mos u bind me fjalet e fundamentalisteve sepse se dij se sa ke njohuri per keta.

Pershendetje Psikologu,

Lexoj shpesh shkrimet e tua (me pelqen poezia jote) dhe ndjeje shum respekt per ty. Sa ju perket "nderimeve" dhe "respektit", ato jan te shkruara ne nje menyre cinike dhe jo te sinqerte.

Njohurite qe i kam per Kuranin, gati te gjitha i kam prej teje :?

Me nderime te sinqerta :wink:

Kristina

Kristina
19-05-05, 02:09
Kristina flm per sugjerimet se paskem harru qe Kurani e ndalon vjedhjen :D , e kam parasysh kete .

Pershendetje .

sps :wink:

Me nderime

Kristina

Qfarė sps , me nderime ..kuj i shkruan oj Kristina.
Sa din ti per Kuranin , qka posedon ne bagazhin tendė per ketė.
A din qka eshtė Kurani.
Kur ta mesosh pastaj eja e shkruaj ketu sps ...Me respekt..
Mos u bind me fjalet e fundamentalisteve sepse se dij se sa ke njohuri per keta.

Pershendetje Psikologu,

Lexoj shpesh shkrimet e tua (me pelqen poezia jote) dhe ndjeje shum respekt per ty. Sa ju perket "nderimeve" dhe "respektit", ato jan te shkruara ne nje menyre cinike dhe jo te sinqerte.

Njohurite qe i kam per Kuranin, gati te gjitha i kam prej teje :?

Me nderime te sinqerta :wink:

Kristina

ARVANITI
19-05-05, 10:15
Lexoj shpesh shkrimet e tua (me pelqen poezia jote) dhe ndjeje shum respekt per ty. Sa ju perket "nderimeve" dhe "respektit", ato jan te shkruara ne nje menyre cinike dhe jo te sinqerte.

Njohurite qe i kam per Kuranin, gati te gjitha i kam prej teje

Me nderime te sinqerta

Kristina

Ashtu eshte , se ashtu u meson Bibla juaj , me cinizem dhe josinqeritet , me vend e ke , tash e ke tregu fotografin origjinale te nje krishteri .

Se kta tjert po fshihen naper kacuba e spo dalin origjinal :lol: :lol:

Rrnoft Cinizmi Krishter.

Me cinizem the?

Cfare di , ti more trupeshk per Biblen?

Ate qe ka then e Al-qaeda e ato traplliqe qe lexon ti?

NDAL KETIJ ARABI

ARVANITI
19-05-05, 10:15
Lexoj shpesh shkrimet e tua (me pelqen poezia jote) dhe ndjeje shum respekt per ty. Sa ju perket "nderimeve" dhe "respektit", ato jan te shkruara ne nje menyre cinike dhe jo te sinqerte.

Njohurite qe i kam per Kuranin, gati te gjitha i kam prej teje

Me nderime te sinqerta

Kristina

Ashtu eshte , se ashtu u meson Bibla juaj , me cinizem dhe josinqeritet , me vend e ke , tash e ke tregu fotografin origjinale te nje krishteri .

Se kta tjert po fshihen naper kacuba e spo dalin origjinal :lol: :lol:

Rrnoft Cinizmi Krishter.

Me cinizem the?

Cfare di , ti more trupeshk per Biblen?

Ate qe ka then e Al-qaeda e ato traplliqe qe lexon ti?

NDAL KETIJ ARABI

the godfather
19-05-05, 21:20
Pershendetje Psikologu,

Lexoj shpesh shkrimet e tua (me pelqen poezia jote) dhe ndjeje shum respekt per ty. Sa ju perket "nderimeve" dhe "respektit", ato jan te shkruara ne nje menyre cinike dhe jo te sinqerte.

Njohurite qe i kam per Kuranin, gati te gjitha i kam prej teje :?

Me nderime te sinqerta :wink:

Kristina[/quote]PERSHENDETJE KRISTINATe lutem mos u bind me fakte te nje nejriu i cili nuk e njef fare Kur'anin,sepse po ta njifte Kur'nin Psikologu qe kam respekt per te por kam pare shum shkrime te tij per Kur'anin ku Psikologu gati te gjitha citatet e Kur'anit te cilat i ka afishuar ne net i ka pergjysmuar dhe i ka shtuar por kjo nuk i shitet nje njeriu i cili e ka mendjen e paster keto i shiten nje nejriu qe eka mendjen e vyshkur prandaj Psikolg te lutem shum shum kam respekt per ty por mos afisho me argumente gjysmake dhe te shtuara ne stilin tend.Mos harro se une e di qe te gjitha sulmet qe i keni shkruar ndaj myslimaneve ne pergjithesi i keni marre nga autore katolik te cilet kinse mundohen te studijojne Kur'anin dhe bejen afishime shum shum te turperueshme.

EDHE njehere ju pershndes te gjitheve vellezer e motra shqipetare me nje citat Kur'anor:

Ju e keni fene tuaj (qe i permbahem),ne kemi fene ton (qe i permbahem)


Prandaj STOP sulmeve ndaj Kur'anit dhe msylimaneve.

Psikologu
19-05-05, 23:06
Lexoj shpesh shkrimet e tua (me pelqen poezia jote) dhe ndjeje shum respekt per ty. Sa ju perket "nderimeve" dhe "respektit", ato jan te shkruara ne nje menyre cinike dhe jo te sinqerte.

Njohurite qe i kam per Kuranin, gati te gjitha i kam prej teje

Me nderime te sinqerta

Kristina

Ashtu eshte , se ashtu u meson Bibla juaj , me cinizem dhe josinqeritet , me vend e ke , tash e ke tregu fotografin origjinale te nje krishteri .

Se kta tjert po fshihen naper kacuba e spo dalin origjinal :lol: :lol:

Rrnoft Cinizmi Krishter.

Sikur te ishe normal , do te thoje ose veproje keshtu.
Te demokratizosh Islamin dhe te mundohesh qe te perfillesh punes per njė fe , jo te jetė shtet , fe, regjim e pushtet.
Duhet ta nxjerrish ne shesh te verteten e te tregosh se Muhamedi sulmoj njerez , vrau e preu e duke cenuar edhe lirin e te burgosurave , te atyre qe i mori per gra.
Pra cinizmin njerzorė e ke ne Islam e hiq tek te krishteret , e per ketė dihet perparimi fetar dhe teknologjik ne baza fetare.
Perse egziston policia fetare ne Arabin Saudite , ky eshtė cenim i lirisė dhe obligim mbi fe.
I shkreti ti , je ba si plakat e katundit.

Psikologu
19-05-05, 23:37
Pershendetje Psikologu,

Lexoj shpesh shkrimet e tua (me pelqen poezia jote) dhe ndjeje shum respekt per ty. Sa ju perket "nderimeve" dhe "respektit", ato jan te shkruara ne nje menyre cinike dhe jo te sinqerte.

Njohurite qe i kam per Kuranin, gati te gjitha i kam prej teje :?

Me nderime te sinqerta :wink:

Kristina

the godfather shkruajti:

PERSHENDETJE KRISTINATe lutem mos u bind me fakte te nje nejriu i cili nuk e njef fare Kur'anin,sepse po ta njifte Kur'nin Psikologu qe kam respekt per te por kam pare shum shkrime te tij per Kur'anin ku Psikologu gati te gjitha citatet e Kur'anit te cilat i ka afishuar ne net i ka pergjysmuar dhe i ka shtuar por kjo nuk i shitet nje njeriu i cili e ka mendjen e paster keto i shiten nje nejriu qe eka mendjen e vyshkur prandaj Psikolg te lutem shum shum kam respekt per ty por mos afisho me argumente gjysmake dhe te shtuara ne stilin tend.Mos harro se une e di qe te gjitha sulmet qe i keni shkruar ndaj myslimaneve ne pergjithesi i keni marre nga autore katolik te cilet kinse mundohen te studijojne Kur'anin dhe bejen afishime shum shum te turperueshme.

EDHE njehere ju pershndes te gjitheve vellezer e motra shqipetare me nje citat Kur'anor:

Ju e keni fene tuaj (qe i permbahem),ne kemi fene ton (qe i permbahem)


Prandaj STOP sulmeve ndaj Kur'anit dhe msylimaneve.

Faktet i nderuari the godfather i ke mirė te parashtruara nga Islamistet , qofshin te shiija apo te suuni ,besoj se njė Kuran e kan.
Pra te gjitha i ke me burim dhe fakte e nese nuk ju pelqejn eshtė e drejt e juaja per atė pune.
Mos e merrė sulm ndaj Islamit aspak , por merre si fakt , se fakti nuk eshtė sulm ,sulm quhet shpifja pa argumente, quhet sulm pasi te kan sulmuar , e me nje fjalė quhet vetmbrojtje.
Pra te jemi ma te sakt ne disa gjera.
Ju nderoj edhe une ju dhe kam besim tek ju , ne fakt kisha pasur deshirė te jeni ne poste te moderatorit , qka ne fakt edhe te kam dhenė voten per ketė.
Mos thuani se i pergjysmoj faktet, mos e fol atė,sepse asgjė se ke te pergjysmuar , me ka ndodhur vetem njehere ne postimin e hadithit por per atė kam kerkuar falje sepse ishte pa qellim.
te jemi te kjart rrethė kesaj.Faktet qe Muhamedi ishte luftetar , u martua me moshen e mitur , me gjakun e vetė , nuk janė sulm aspak por vetem e vertet, mos e merrė per sulm.
Ka te groposh sa te duash ne besimin Islam , por edhe ne atė tė Krishter , Budist e shumė besime , por pretendimet e juaja se Islami ehstė fe e persosur nuk po dalin bash ashtu , po takohemi ne shumė variacione te shkruara bash nga Islamistet dijetar , se Bukhari qka eshtė , ai nuk eshtė i krishter as shumė e shumė te tjerė.
Kuranin dhe besimet fetare i njof mirė , dhe nuk e kam aspak frenim ne ketė aspekt, edhe pse dija nuk ka fund , ajo rritet ma shumė me kohen , nese njeriu i pervishet punes.
Nderime per ju.

ARVANITI
20-05-05, 12:32
Kemi then dhe vazhdimisht te them , qe asnjeher ske postu me fakte , vetem se njollosje te se vertetes e asgje me shum .
Te pyes un ti , pse nuk i pranon ti faktet qe paraqiten mbi bilben ndersa kthehesh andej dhe futesh me pseudonime tjer dhe ia humb vleren diskutimit duke dal jasht teme si dhe kapesh me usera tjer dhe del tjeterkund duke mos u pergjigje asnjeher , ne perjashtim te dy hereve qe ke pranu qe JEZUSI NUK ESHTE ZOT dhe KONTRADIKTAT BIBLIKE tejterkund asgje ske pranu dhe vetem qe ke dal jasht teme dhe ke shtremberu gjithqka te vertete.
Sidoqoft stop sulmeve ndaj islamit dhe njollosjeve te figurave te shenjta .
Kjo pareshtur eshte paraqit nga ju , per shkak se nuk e njihni islamin mr , dhe merni shkrime nga shkrimtar te sekteve te ndryshem qe nuk llogariten musliman por me emra arab , kjo eshte me se e vertet .

Kurani doli 6 shekuj mbas Bibles.

Kush mendon se u kopjua?

Bibla?!

mirembetsh.

ARVANITI
20-05-05, 12:38
Kemi then dhe vazhdimisht te them , qe asnjeher ske postu me fakte , vetem se njollosje te se vertetes e asgje me shum .
Te pyes un ti , pse nuk i pranon ti faktet qe paraqiten mbi bilben ndersa kthehesh andej dhe futesh me pseudonime tjer dhe ia humb vleren diskutimit duke dal jasht teme si dhe kapesh me usera tjer dhe del tjeterkund duke mos u pergjigje asnjeher , ne perjashtim te dy hereve qe ke pranu qe JEZUSI NUK ESHTE ZOT dhe KONTRADIKTAT BIBLIKE tejterkund asgje ske pranu dhe vetem qe ke dal jasht teme dhe ke shtremberu gjithqka te vertete.
Sidoqoft stop sulmeve ndaj islamit dhe njollosjeve te figurave te shenjta .
Kjo pareshtur eshte paraqit nga ju , per shkak se nuk e njihni islamin mr , dhe merni shkrime nga shkrimtar te sekteve te ndryshem qe nuk llogariten musliman por me emra arab , kjo eshte me se e vertet .mirembetsh.


Kurani doli 6 shekuj mbas Bibles.

Kush mendon se u kopjua?

Bibla?!

Kodra
22-05-05, 01:05
***********
***********
***********

Ju pėrshėndes

Psikologu tė pėrshėndes dhe tė Uroj zgjedhjen pėr Moderator .

Psikologu
22-05-05, 02:34
***********
***********
***********

Ju pėrshėndes

Psikologu tė pėrshėndes dhe tė Uroj zgjedhjen pėr Moderator .

Te falenderoj i nderuar.

HH
22-05-05, 06:29
I paska Dal Tymi Bardh .

Perhajr

HH
22-05-05, 06:30
Oooppsss :shock: me fal ausphugi i paska qit tym te bardh :lol: :lol:

urimeee

Guri i madh
30-08-05, 00:44
Na tregoni pra sa Bibla i keni
Edhe qka nese qenka Protestante , a sjan te njejta Biblat ah .

Sa bibla i paska shpall Zoti pra Jezusit ??


bibla esht nji dhe nuk ka mundsi te ket ma shum ,
sikurse qe nuk mundet te jan dy kurana edhe pse kurani esht shtat shekuj ma i von

blero
04-09-05, 13:52
pershendetje.
se pari tu pyes te gjitheve a jan te nevojshme keto sulme ndaj njeri tjetrrit.Cfar ka lidhje se kush ka dalur me i pari,eshte e vertet se kurani fisnik ka dalur me von se bibla por cka eshte me me rendesi se kurani nuk ka pesuar asnje ndryshim prej asaj dite kur ju ka shpallur Muhamedit a.s e mos folim per biblen se sa eshte ndryshuar e ne sa varijante ka dalur pa ofendim per ata te konfesionit katolik,ortodoks.
Sa per njoftim per te gjith inxhili,tevrati,kurani dhe nje liber nuk me kujtohet jan libra qe u jan shpallur profeteve musliman.
Nje pyetje per psikologun kujt konfesioni i perket??? :?:
dhe nje pyetje a eshte demokraci prostitucioni ne SH B A?

Psikologu
04-09-05, 17:08
pershendetje.
se pari tu pyes te gjitheve a jan te nevojshme keto sulme ndaj njeri tjetrrit.Cfar ka lidhje se kush ka dalur me i pari,eshte e vertet se kurani fisnik ka dalur me von se bibla por cka eshte me me rendesi se kurani nuk ka pesuar asnje ndryshim prej asaj dite kur ju ka shpallur Muhamedit a.s e mos folim per biblen se sa eshte ndryshuar e ne sa varijante ka dalur pa ofendim per ata te konfesionit katolik,ortodoks.
Sa per njoftim per te gjith inxhili,tevrati,kurani dhe nje liber nuk me kujtohet jan libra qe u jan shpallur profeteve musliman.
Nje pyetje per psikologun kujt konfesioni i perket??? :?:
dhe nje pyetje a eshte demokraci prostitucioni ne SH B A?

Pershendetje blero!

Ne pyetjen qe me je drejtuar mua , deshta vetem tė pergjigjem si shkurt:
Une , i takoj konfeksionit shqiptar , i cili ndahet ne keto degė:
Nderė dhe besė per mikun
pushk e barot pėr armikun.
Pra pamvarsisht se i cilit do llojė tė jetė.
Besoj qe jemi tė kjart.
Nderime.

GURI SYLAJ
04-09-05, 17:25
Blero - prostitucioni dhe hajnia jan profesionet me te vjetra qe i njeh njeriu.
Te dyjat egzistojn edhe ne vendet me demokraci e edhe ne vendet pa demokraci.
Dikun kete profesion e kryejn ata qe e kan zanat .
Dikund vjedh mileti , dikund vjedh shteti e dikund vjedh mbreti.....
Kur vjedh mileti vepron ligji e kur vjedhin keta dy tjeret e pshtjellin me kos..............

Guri Sylaj

Lady Godiva
06-10-05, 11:17
Psikolog,
Kam pasur nje qik respekt per juve, mirepo u habita nga urrejtja jote e pakufishme naj nje grupi tjeter fetar. I ke hudhur ne uje te gjitha per te cilat shtireshe se je.
E ke lexuar ti Kuranin e shenjte? une te kisha keshilluar t'a lexosh mire para se te komentosh mbi te. Mos u frigo, liber esht edhe aj, nuk te ha, perveq se do te ti trondit themelet e fese tende po ta lexosh e mos na behesh musliman edhe ti helbete.

Kurani ka ardhur mbas Bibles, Tores etjera. Por mbas Kuranit Zoti nuk ka deguar me asnje liber te shenjte sepse Kurani ka qene fjala e fundit e Zotit, Persosshmeria, veper me perfekte pas Kuranit nuk ka pasur.

Ka shume shkenctare boteror qe kane marre per t'a lexuar e studiuar Kuranin dhe jane bere musliman pastaj, pse thua ti? po ja qe kane gjetur aty persosshmerine.

Mos ngatrro ti aty ca arabe dhe mos ngatrro fene me kombesine. arabet perpos fese islame i kane edhe doket e zakonet e tyre qe jane te njejat me ato te arabeve te krishtere. Feja dhe nacionaliteti e kultura kombetare jane dy gjera te ndryshme.

Lady Godiva
06-10-05, 11:20
Lexo ti Kodin e Da Vinqit e do ta sheh se c'esht Bibla e Kisha.

Deshta te shtoj se te krishteret shume i frigohen muslimaneve, pse nuk e kuptoj? muslimanet nuk i urrejne te krishteret as nuk frigohen. Ju tmerroheni nga e verteta e zotit.

Psikologu
06-10-05, 20:51
E nderuara Lady Godiva!
Temave tė hapura jeni duke i dhenė kahje tjeter, ne faktė nuk do tė bejė fshirjen e tyre , mirpo nė cdo anė e dneruar sulmoni dhe delni me njė "fakt" tė cilin nuk mund ta pėrdorim si faktė nė asnjė menyrė.
Nese Kodin e Da Vincit e marrim si faktė , atehere ne duhet tė dijmė se njohuria e jonė rrethė teologjis sė krishterė eshte e vogel dhe se duhet akoma pėr tė lexuar.
Se cfarė respekti keni pasur ose keni , apo nuk keni ndaj meje nuk ėshtė me rendesi , por Kuranin e kam lexuar mirė dhe kthjelltė , e nuk jam ndalur vetem nė Kuran por edhe shumė studime tė tjera nė teologjin islame , po ashtu edhe nė atė tė krishtere , Budiste , Hinduiste etj etj.
Ketu po flasim pėr mesimet nga Bibla e jo tė shtjellojmė qeshtjen e arabeve e as tė kuranit, pėr kuran , mundeni tė shkruani tė Mesime mbi Kuranin , ose tek Feja shqiptare.
Nuk u jam kundervy shkrimeve tė juaja , por me duken paksa tė papjekura akoma dhe se kerkojnė pjekuri , analizė dhe shtjellim tė asaj se cka shkruani ju e nderuar.
Pra ju vetem shkruani dhe nuk diskutoni , as nuk pėrfilli ose thellohi nė fakte , dhe mu pėr ketė ju lejoj qė tė knaqi duke shkruar , sepse asgjė nuk ėshtė faktike , edhe pse do tė ishte e rruges qė tė jetė, por besoj qė dikur do tė keni njė njohuri mė tė madhe nė tė ardhmen gjė qė do tė me gezonte.

Me nderime

Psikologu

Lady Godiva
07-10-05, 07:46
Psikiolog, une se pari nuk po mundona ti merzis njerezit ketu me shkrime maratonike te tipit copy-paste dhe e dyta duke i lexuar shkrimet ne kete teme me rane ne sy ato tuajat qe u mundoheshe me cdo kusht t'a njollosesh islamin. Une te kisha lutur ty dhe shokeve te tu ketu qe besimtaret shqiptare te fese islame ti trajtoni si SHQIPTARE e jo si Arabe.

Pastaj qe me the zotrote mund t'a diskutoj Kuranin diku ne ndonje teme lidhur me Islamin, jo ore pse mos t'a diskutojme edhe ketu, fundja si Bibla ashtu edhe Kurani kane te bejne me shqiptaret e ne si shqiptare natyrisht qe kemi te drejte ti diskutojme ato ja edhe te kjo tema, pse nuk jemi shqiptare te gjithe ketu?

Psikologu
07-10-05, 10:41
Psikiolog, une se pari nuk po mundona ti merzis njerezit ketu me shkrime maratonike te tipit copy-paste dhe e dyta duke i lexuar shkrimet ne kete teme me rane ne sy ato tuajat qe u mundoheshe me cdo kusht t'a njollosesh islamin. Une te kisha lutur ty dhe shokeve te tu ketu qe besimtaret shqiptare te fese islame ti trajtoni si SHQIPTARE e jo si Arabe.

Pastaj qe me the zotrote mund t'a diskutoj Kuranin diku ne ndonje teme lidhur me Islamin, jo ore pse mos t'a diskutojme edhe ketu, fundja si Bibla ashtu edhe Kurani kane te bejne me shqiptaret e ne si shqiptare natyrisht qe kemi te drejte ti diskutojme ato ja edhe te kjo tema, pse nuk jemi shqiptare te gjithe ketu?


Si ore ti trajtoni!?
Ata qė kan mendime dhe veshje , kulturė , bindje arabe ose cila do qoftė nuk janė shqiptarė pėr mendimin timė , sė pari ata janė armiqet e vetes sė vetė , ne cdo aspekt , ti paske lexuar pak shkrimet e mia , paske shfletuar e jo lexuar.'
Si ma quan ti shqiptarė njė njeri qė nė emerė tė islamit ose krishterizmit urrenė cdo gjė perpos te besimit tė vetė , e si i quan ti ata qė vlla e quajnė muslimanin e arabis , ndersa tė krishterin shqiptarė e quan qafir , e si mendon ti , po ja qese do tė futemi edhe nė diskutimine kUranit , por tash se dij se cilit , se pėr fat tė keq janė dalur edhe disa botime tė tjera tė versionit tė ri tė Kuranit.
Tė veshur me pantolla tė shkurtė me mjekerr si tė dreqit ma quan ti shqipatrė a, tė veshur si ningja ma quan ti shqiptare a , une jo , as qe do ta quaj dhe as qė e nderroj mendimin tim , arsye kjo se ata tė tillet na turperojnė kulturen tonė dhe identitetin tonė kombtarė, nė anen tjeter , mjekrra dhe rrobat nuk e bejnė askend besimtarė dhe nuk ndikojnė nė shpirtmiresin et ij , sepse , besimtari i mirė , ai /ajo qė beson e mbanė nė zemer e nuk e benė sė pari nenvlersimin e identietit tė vetė personal e pastaj tė tij komebtarė.
Kjo i bjenė sikur kur tė jeni e dashuruar e nga epshet tė dalin njerezit edhe pa breg jashtė sepse janė nen ndikimin e dashurisė dhe emocioneve tė medha.
Pėrkrahesit e cdo ekstremizmi , cdo kulture jashta kornizave kombtare shqiptare , sdo tė jetė i pėrkrahur nga une , ndersa ju , si diskutuese e mirė , duhet akoma tė lexoni postimet e mia , edhe pse shkruani se urrej islamin , por njė islam qė ju disa e sqaroni ketu neper faqe tė ketij forumi nuk le vendė pėr tu pelqyer nga askush , pra nga asnje njeri qė ka pak tru ne vetene evetė , e shumė e kan sqaruar por pa urrejtur e pa futur arabizma e semitizma ne mesin tonė.

Albion
07-10-05, 11:12
Ndryshuar

Psikologu

Lady Godiva
07-10-05, 11:53
Jo Psikolog gabim e ke, ti vet je tu ja kris lidhje palidhje...

Me fal por une as ne Shqiperi as ne Kosove nuk kam pare njerez me veshje arabe, perkundrazi veshje ma moderne e ma bukur se qe vishen shqiptaret ende nuk kam pas.

Qafir kurr se kam degju askend me i thon askujt, ja jane liberal e modern muslimanet shqiptar ja s'ki vlla askund ne bote.

Thjesht mund te them se te gjitha keto intriga jane pjelle e imagjinates tende. Me mire vllaqko edhe muslimanet edhe veten trajtoje si shqiptar e mos bej ndarje kombetare te lutem shume. Te kam thene edhe njehere ne palce ju ka hyre friga nga muslimanet, por pse? nuk e kuptoj une kete. Cdo kund shifni fantazma fundamentaliste, hajt mos i shtrembero gjerat te lutem.

Psikologu
07-10-05, 12:10
Jo Psikolog gabim e ke, ti vet je tu ja kris lidhje palidhje...

Me fal por une as ne Shqiperi as ne Kosove nuk kam pare njerez me veshje arabe, perkundrazi veshje ma moderne e ma bukur se qe vishen shqiptaret ende nuk kam pas.

Qafir kurr se kam degju askend me i thon askujt, ja jane liberal e modern muslimanet shqiptar ja s'ki vlla askund ne bote.

Thjesht mund te them se te gjitha keto intriga jane pjelle e imagjinates tende. Me mire vllaqko edhe muslimanet edhe veten trajtoje si shqiptar e mos bej ndarje kombetare te lutem shume. Te kam thene edhe njehere ne palce ju ka hyre friga nga muslimanet, por pse? nuk e kuptoj une kete. Cdo kund shifni fantazma fundamentaliste, hajt mos i shtrembero gjerat te lutem.

Ende qenke e papjekur nė shumė lėmi , me vjen keq qė shprehem keshtu , por lexo e shfleto nė ketė forum , tė kam sygjeruar qė tė mos shfletosh por tė lexosh , se nese i gjejmė ato shkrime qafire e pa qafire tė mbushet thesi , mos ke merak , ndersa sa pėr frigė , se dij se kuj i ka hy friga ketu , thjeshtė nuk ėshtė frigė por vetem mbrojtje e integritetit kombetar.
Shko e vizitoje pak Kosoven neper disa vende i shef burrat me pantallona tė shkurter e gratė ningja , sikur tė ishin nga Jordania a Pakistani, e vizitoje pak KOsoven , enjerezit e tillė une si numroj hiq si shqiptarė , bash hiq , se na turperojnė per pak tė hoola qė marrin nga arabet.
Lexo e mos shfleto .

Krokodilli
07-10-05, 12:20
se pari ju pershendes,,

Psikologu pse vella te pengojn kaq shum shqiptart qe kan vendos te percjellin rrugen e zotit,, (se si veshen 0.1 e popullates- qe the si ningja)

a ke qen ndonjehere ne Prishtine,, mi pa motrat ne Kishen katolike ne Ulpian si vishen,, me rroba te zeza dhe me shami qe ja mblon ballin??

qfar duhet te mendojm per ato,,, pse ne nuk themi se ato duhet te shkojn ne Vatikan se nuk kan vend ne Kosove

shum me e qet, me e dashur eshte popullata muslimane ne kosove per fet tjera sesa feja katolike...

kur ka festa katolikesh,, muslimant dhan rrespektin dhe jan me te gjith vllezerit katolik se bashku

kur ka festa muslimane,, katoliket na shikojn me urrejtje,,

pse vall ndodh kjo?

shiko edhe nga ana pozitive,, jo vetem mendime negative per musliman..

pershendetje

Lady Godiva
07-10-05, 12:54
Psikolog, ne jemi per nje Kosove demokratike, se si vishen njerezit, cka besojne, jane qeshtje private personale e tyre. A vishen si Amerikan, a dalin cullak, a vishen si ne Pakistan e Jordani esht problemi i tyre. Ate qe as ti e askush nuk guxon ta harroj esht se jemi shqiptare me kombesi e feja e kombesia jane 2 gjera shume te ndara.
:lol:

Psikologu
11-10-05, 13:31
Psikolog, ne jemi per nje Kosove demokratike, se si vishen njerezit, cka besojne, jane qeshtje private personale e tyre. A vishen si Amerikan, a dalin cullak, a vishen si ne Pakistan e Jordani esht problemi i tyre. Ate qe as ti e askush nuk guxon ta harroj esht se jemi shqiptare me kombesi e feja e kombesia jane 2 gjera shume te ndara.
:lol:

Jemi , e vertet qė jemi , por akoma nuk e kemi fituar pamvaresin dhe nuk jemi shtet i pamvarur , e kur tė behet , atehere dihet fare mirė se cka futet nė kornizat e shtetit demokratik .

Lady Godiva
11-10-05, 13:53
Psikolog,

Jo une nuk e di, te lutem ju ma tregoni mua se cka do te futet ne kornizat e Kosoves Demokratike kur te behet shtet i pamvarur?

Psikologu
11-10-05, 14:17
Psikolog,

Jo une nuk e di, te lutem ju ma tregoni mua se cka do te futet ne kornizat e Kosoves Demokratike kur te behet shtet i pamvarur?

S“do tė luajm poker e nderuar.
Pasi ju e perdoret fjalen demokraci , na tregoni se si e shifni ju njė Kosovė tė demokratizuar , ne cilat aspekte, pra?!
Edhe pse dihen tė gjitha liritė njerzore nė shtetin demokratik , por e drejta e femres si do tė jetė , cka mendoni ju?
Siq dihet se cka kerkohet si qellim dhe mendim tė shekullit gjashtė , a thua qė mundet tė ndikoj nė lirin e femres shqiptare nė Kosovė??
Apo mos kjo do tė mbetet vetem si objekt i dryjuar nė sistemin demokratik , duke menduar pėr boten tjeter e duke e harruar ketė botė dhe tė mirat e saj ???
Na trego pak.

Lady Godiva
12-10-05, 07:57
Se pari, je nga Kosova ti apo Shqiperia? se dyti kur e permende qeshtjen e te drejtave te femrave, mua me duket qe kjo nuk esht problem i madh ne shoqerine shqiptare sepse grate dhe vashat tona si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove e kane deshmuar veten si shume te zonja ne cdo lemi, pa diskutim ne cdo lemi. E njejta gje do jete edhe ne kosoven demokratike qe me aq mund jemi duke e ndertuar.

Pastaj pergjigja ime tjeter lidhur me si e shoh nje Kosove te Demokratizuar? - Po ja si e shofim ne: se pari te lire e te pamvarur, larg kthetrave serbe e greko-sllave, larg socializmit e komunizmit, pastaj me liri te plota njerezore ku Shqiptaret do te kene kombesi shqiptare por perkatesi fetare ashtu si e deshirojne sepse ajo qe nuk mund te ndryshohet esht Kombesia, njeriu qe lind shqiptar edhe ngel gjer ne vdekje mirepo sa i perket religjionit , sot mund te jesh i krishtere , neser mund te behesh budist, musliman etjera pra varet nga shija individuale e personit dhe ne Kosoven demokratike personi do ta kete te drejte ashtu siq e ka dhe siq e ka pasur gjithmone, te besoj dhe te lutet kujt ti'a ket qejfi. Kosova demokratike do te jete shoqeri e civilizuar me te drejta te barabarta dhe te pamohueshme te grave ( edhe i kemi), me eliminim korrupsioni dhe do te jete ne gjirin e familjes Evropiane, te shpresojm se shpejti po te na lene rehat intrigat serbe e te miqve te tyre.

Dhe e treta se qe kishe permendur shekulline gjashte, nuk te kuptova fare. TE thashe femra shqiptare e ka deshmuar veten dhe i ka te gjitha te drejtat. Tjeter gje esht ajo poqese ndonjera esht e shtypur, ajo s'ka te beje me fene fare por me mentalitetin e familjes ku jeton ajo. Fundja, probleme te tilla ke plot edhe ne shtete me te zhvilluara perendimore. Keshtu qe une nuk shoh asgje tjeter per femren shqiptare perveq se do te shkoje e eci edhe me perpara.

Krokodilli
12-10-05, 10:51
Ndryshuar


Psikologu

Murgesha
12-10-05, 16:42
Jo Psikolog gabim e ke, ti vet je tu ja kris lidhje palidhje...

Me fal por une as ne Shqiperi as ne Kosove nuk kam pare njerez me veshje arabe, perkundrazi veshje ma moderne e ma bukur se qe vishen shqiptaret ende nuk kam pas.

Qafir kurr se kam degju askend me i thon askujt, ja jane liberal e modern muslimanet shqiptar ja s'ki vlla askund ne bote.

Thjesht mund te them se te gjitha keto intriga jane pjelle e imagjinates tende. Me mire vllaqko edhe muslimanet edhe veten trajtoje si shqiptar e mos bej ndarje kombetare te lutem shume. Te kam thene edhe njehere ne palce ju ka hyre friga nga muslimanet, por pse? nuk e kuptoj une kete. Cdo kund shifni fantazma fundamentaliste, hajt mos i shtrembero gjerat te lutem.

E nderuar!
Ka kohė qė po pėrcjell shkrimet tuaja drejtuar tė nderuarit Psikologu, tė cilin nuk e njofim nė atė mėnyrė ēfarė ti po mundesh ta paraqitėsh.
Jo rrallė po i drejtohesh si "Urrejtės tė islamizmit dhe i muslimanėve sqiptarė" :roll: dhe unė do tu kisha lutur qė pak a shumė tė spjegohesh se prej nga erdhe nė kėtė pėrfundim??
Sa kam lexuar shkrimet e Psikologut unė nuk kam mundur tė vijė nė atė pėrfundim, e fatmirėsisht nuk jam e vetmja qė kam kėtė mendim pėr te.
Si do t`mė quajsh mua nėse tė them se lėshimi i mjekrrave, mbulesa e gruas shqiptare, dhe imitimi i traditės arabe ėshtė jo shqiptare dhe e dėmshme pėr kombin tonė??
A thua edhe unė urrej fenė islame dhe muslimanėt shqiptarė??

Murgesha
12-10-05, 16:44
se pari ju pershendes,,

Psikologu pse vella te pengojn kaq shum shqiptart qe kan vendos te percjellin rrugen e zotit,, (se si veshen 0.1 e popullates- qe the si ningja)

a ke qen ndonjehere ne Prishtine,, mi pa motrat ne Kishen katolike ne Ulpian si vishen,, me rroba te zeza dhe me shami qe ja mblon ballin??

qfar duhet te mendojm per ato,,, pse ne nuk themi se ato duhet te shkojn ne Vatikan se nuk kan vend ne Kosove

shum me e qet, me e dashur eshte popullata muslimane ne kosove per fet tjera sesa feja katolike...

kur ka festa katolikesh,, muslimant dhan rrespektin dhe jan me te gjith vllezerit katolik se bashku

kur ka festa muslimane,, katoliket na shikojn me urrejtje,,

pse vall ndodh kjo?

shiko edhe nga ana pozitive,, jo vetem mendime negative per musliman..

pershendetje

Krkokodili sikur ta dije sa i tepėrt je bėrė me kėto fjalė sllogane nuk do tė hyje mė as tė lexojsh tek rubrika fetare se lėre mė tė shkruajsh.

Ta thashė pėr tė mirėn tėnde, se ėshtė koha e fundit qė tja vesh gishtin dhe tė mbajshė pėrgjegjėsi pėr fjalėt qė i shkruan.

Me nderime pėr ty.

Murgesha!

Krokodilli
13-10-05, 06:31
se pari ju pershendes,,

Psikologu pse vella te pengojn kaq shum shqiptart qe kan vendos te percjellin rrugen e zotit,, (se si veshen 0.1 e popullates- qe the si ningja)

a ke qen ndonjehere ne Prishtine,, mi pa motrat ne Kishen katolike ne Ulpian si vishen,, me rroba te zeza dhe me shami qe ja mblon ballin??

qfar duhet te mendojm per ato,,, pse ne nuk themi se ato duhet te shkojn ne Vatikan se nuk kan vend ne Kosove

shum me e qet, me e dashur eshte popullata muslimane ne kosove per fet tjera sesa feja katolike...

kur ka festa katolikesh,, muslimant dhan rrespektin dhe jan me te gjith vllezerit katolik se bashku

kur ka festa muslimane,, katoliket na shikojn me urrejtje,,

pse vall ndodh kjo?

shiko edhe nga ana pozitive,, jo vetem mendime negative per musliman..

pershendetje

Krkokodili sikur ta dije sa i tepėrt je bėrė me kėto fjalė sllogane nuk do tė hyje mė as tė lexojsh tek rubrika fetare se lėre mė tė shkruajsh.

Ta thashė pėr tė mirėn tėnde, se ėshtė koha e fundit qė tja vesh gishtin dhe tė mbajshė pėrgjegjėsi pėr fjalėt qė i shkruan.

Me nderime pėr ty.

Murgesha!
tung Murgesha,,, qdo shkrim qe e kam shkru ketu,, e bera me qellim qe te bashkoj zemrat e muslimanve me ato katolike

por me keqardhje e them se ju Katolikt jeni urrejtes te flaket te fes muslimane,,,,
vet ky shkrimi yt tregon rrespektin,,,, e thash edhe njehere ne qdo shkrim deri tash jam mundu te shkruaj se si jemi nje,, jem shqiptar,, pa marr parasysh feja,,, por qfar ti besh keni qellu ju Katoliket,, pakic qe dominoni me fyerje me sharje ,,,,,
je moderatore si ti si Psikologu,, te gjitha shkrimet i fshini,,, nuk pranoni dhe lexoni ate qe kemi per te then ne,,,por me urrejtjet e juaja ju fyeni,, dhe nuk beni spegime,,,,,,,,
marri per nje forum kaq te mir,, te ndryshohet dhe te filloj ofendime te tilla ndaj shumices muslimane....

shani motrt muslimane qe veshen ne te zez
kur ne te vertet edhe motrat katolika e bejn te njejten gje

vajza te cilat kan zgjedh rrugen e zotit

MUSLIMANET NE ARABI
KATOLIKET NE VATIKAN
KOSOVEN LE TA MERR SHKAU

Krokodilli
13-10-05, 06:41
Si do t`mė quajsh mua nėse tė them se lėshimi i mjekrrave, mbulesa e gruas shqiptare, dhe imitimi i traditės arabe ėshtė jo shqiptare dhe e dėmshme pėr kombin tonė??
A thua edhe unė urrej fenė islame dhe muslimanėt shqiptarė??

PO VAJZAT SHQIPTARE NE KISHEN KATOLIKE QE MBULOHEN? E NJEJTA GJE SI ATO MUSLIMANE....... HAPNI SYT PAK ........
sikurse nga ana muslimane ashtu edhe ajo katolika,, ka vajza qe kan zgjedh rrugen e zotit,, po ju Katoliket si duket i shihni vetem vajzat muslimane

p.s...... Murgesha dhe Psikologu te nderuar,, fshine edhe kete shkrimin tim,, se jeni mesu me gjeste te tilla.... shihet qart urrejtja.....

Psikologu shum here ka shkrime qe jan te drejta dhe te vlefshme,, por sillet ka te sillet,, ka nje urrejtje diku ne zemer per fen Muslimane,,, shkrimet tregojn.....

Murgesha
13-10-05, 09:04
Si do t`mė quajsh mua nėse tė them se lėshimi i mjekrrave, mbulesa e gruas shqiptare, dhe imitimi i traditės arabe ėshtė jo shqiptare dhe e dėmshme pėr kombin tonė??
A thua edhe unė urrej fenė islame dhe muslimanėt shqiptarė??

PO VAJZAT SHQIPTARE NE KISHEN KATOLIKE QE MBULOHEN? E NJEJTA GJE SI ATO MUSLIMANE....... HAPNI SYT PAK ........
sikurse nga ana muslimane ashtu edhe ajo katolika,, ka vajza qe kan zgjedh rrugen e zotit,, po ju Katoliket si duket i shihni vetem vajzat muslimane

p.s...... Murgesha dhe Psikologu te nderuar,, fshine edhe kete shkrimin tim,, se jeni mesu me gjeste te tilla.... shihet qart urrejtja.....Psikologu shum here ka shkrime qe jan te drejta dhe te vlefshme,, por sillet ka te sillet,, ka nje urrejtje diku ne zemer per fen Muslimane,,, shkrimet tregojn.....

O Kroki tek unė nuk tė pijnė ujė kėto fjalė.
Unė jam muslimane, dhe njėsoj do tė reagoja, nėse njė katolik vjen dhe thotė se tė gjitha shqiptaret katolike duhet tė mbajnė veshje tė Murgeshave.
Dhe prapė paske folė slloganin tashmė tė njohur prej teje.
As qė mė banė pėrshtypje, njė murgeshė e veshur, se ndoshta ka shpirtin e ndonjė lavireje qė tenton tja mėsheh rroba.
Aq mė pak mė bėjnė pėrshtypje femrat muslimane qė si lugat tė natės dalin tė veshura me ihramin a si quhet veshja e tyre e ndoshta edhe ato fshihen ditėn, pėr tu shpluar natėn edhe ate nėpėr vendet mė tė kėqia.
Mos fol sllogane tashmė tė bajatuara nga ana jote, por lėrju vend diskutimeve tė mirėfillta.

p.s...... Murgesha dhe Psikologu te nderuar,, fshine edhe kete shkrimin tim,, se jeni mesu me gjeste te tilla.... shihet qart urrejtja.....

Ha,hahahahahhaaaaaaaaaaaaaaaaa ē`mė dhurovetė sabah tė qeshura.

Ik mos e trego naivitetin tėnd.

Krokodilli
13-10-05, 09:11
Murgesha ne shkrimet tuaja nuk thu pse Katoliket vishen keshtu po pse Muslimanet..urren motrat shqiptare qe kan zgjedh rrugen e zotit... keshtu qe nuk e zgjas me gjat,,,,,, ti qeshu se shum qesharake na qenka.........
une Largohem nga ky diskutim me nje pershendetje per ju..

p.s
nese mundeni ti bashkoni shqiptare bashkoni,, nese jo ne kete menyr vetem jeni ka krijoni urrejtje mes shqiptarve sikur ti Murgesha si Psikologu,,,, shpresoj se tjeret nuk i kuptojn shkrimet e juaja si une dhe nuk i marrin si fyerse

tung gjith te mirat

Murgesha
13-10-05, 09:22
Murgesha ne shkrimet tuaja nuk thu pse Katoliket vishen keshtu po pse Muslimanet..urren motrat shqiptare qe kan zgjedh rrugen e zotit... keshtu qe nuk e zgjas me gjat,,,,,, ti qeshu se shum qesharake na qenka.........
une Largohem nga ky diskutim me nje pershendetje per ju..

p.s
nese mundeni ti bashkoni shqiptare bashkoni,, nese jo ne kete menyr vetem jeni ka krijoni urrejtje mes shqiptarve sikur ti Murgesha si Psikologu,,,, shpresoj se tjeret nuk i kuptojn shkrimet e juaja si une dhe nuk i marrin si fyerse

tung gjith te mirat

Mė fal qė e paske ndjerė veten tė fyer.
Por dije se edhe dikush fyhet nga fjalėt e tuaja.
Dhe urrejtjen qė po e tregon ti haptazi kėtu, mos u mundo tė ja shitėsh tė tjerėve.
Gjej tė gjitha shkrimet e mia tė shkruara te feja, dhe mė trego ku gjete ti urrejtje pėr motrat shqiptare muslimane e mos ja fut kot sė koti.
Si duket aq shumė je verbuar nga urrejtja pėr ēdo gjė shqiptare, sa qė tė duken tė gjithė se janė sikur ti.
Ps. Nėna ime ka shkuar e mbuluar (kuptohet me mbulesėn e kohės) a ta merr mendja se e urrej edhe atė a??
Nėse ty po tė duket traditė shqiptare mbulesa kėmbė e krye e femrės shqiptare, dhe thua me plotė gojėn se ata qė e kundėrshtojnė kėtė gjė janė urrejtės tė muslimanėve atėherė mua s`mė mbetet tjetėr pos tė tė dėshiroj rritje sa mė tė shpejtė.

Krokodilli
13-10-05, 09:31
Si duket aq shumė je verbuar nga urrejtja pėr ēdo gjė shqiptare, sa qė tė duken tė gjithė se janė sikur ti

me para do te pranoja nje fyerje qfaredo,, te me shaje ne qfaredo menyre,, se keto fjal qe mi the (quote)......

e dyta kurr nuk kam then se pajtohem me veshjet e mbuluara,,, se nuk jam naj fetar i madh ...... vetem me pengojn disa qe perqeshin fen muslimane ne ate menyr,,,

askush nuk thot jan te papranueshme keto veshje ne kosove pa marr parasysh fen, qe do te ishte me e drejt.......... por te gjith flasin vetem per MUSLIMAN

Murgesha je nje person qe je e rrespektuar nga te gjith,,, por ne raste te tilla,, ke prirje te ofendosh ........

ma shaj fen po mos me thuaj se urrej qdo gje shqiptare te lutem...

Murgesha
13-10-05, 09:46
Murgesha ne shkrimet tuaja nuk thu pse Katoliket vishen keshtu po pse Muslimanet..urren motrat shqiptare qe kan zgjedh rrugen e zotit... keshtu qe nuk e zgjas me gjat,,,,,, ti qeshu se shum qesharake na qenka.........
une Largohem nga ky diskutim me nje pershendetje per ju..

Po ti nėnvizoj edhe njėherė fjalėt tuaja i nderuari Kroki.
Unė nuk e urrej askėnd pėr vendimet e veta, se nuk e kam as mė tė voglėn tė drejtė morale pėr ta bėrė kėtė.
Nėse unė e kritikoj, njė gjė joshqiptare, e ti mė akuzon pikėrisht pėr atė gjė, ku mbetet kombėtarja tek ti??

A je ka kupton ēka je ka flet??
Pse po e lejon veten tė zihesh me fjalėt e tua??
Lexova tek feja e shqiptarit, ku ti vet nė emėr tė "shqiptarisė" aq tė madhe i thua njė diskutuesi Ik shko nė Greqi.
(Pėr hesap timin, atij mė mirė ėshtė me ja tregu derėn e ēmendisė)
Dhe kėndej thua se je pėr bashkim tė shqiptarėve.
Ma gjej dikund vetėm njė shprehje time qė i jam drejtuar dikujt ashtu, atėherė unė uli kokėn dhe tė kėrkoj falje me gjithė shpirt.
Nėse je pėr bashkim tė shqiptarėve duhet tė pėrdorėsh taktikėn kur i drejtohesh dikujt e jo urrejtjes me ju drejtu me urrejtje edhe mė tė madhe.
Me nderime.
Kalo njė ditė tė mirė, apo natė tė mirė se nuk e di ēfarė kohe ėshtė tani nė Australi se nuk kam mė tepėr kohė tė humbas me ty.

Krokodilli
13-10-05, 09:54
ne jem shqiptar,, duhet te diskutojm ne menyra tjera,, e jo ta quajm njeritjetrin ARAB apo SHKA


aj qe therret shqiptarin ARAB,, per mu eshte ose SHKA OSE GREK

se dihet se GREKU dhe SHKAU kurr nuk na kan pranu si shqiptar po si ARAB APO TURK

keshtu qe nese edhe per ty shqiptaret musliman jan ARAB athere Greqia ka vend sa te dush.....

me taktikat tua dhe te psikologut,, mundoheni ti bashkoni shqiptart,, po duke fyer fen muslimane.....

Lady Godiva
13-10-05, 09:58
Murgesha,
E para nuk i paske lexuar me vemendje te gjitha shkrimet e Psikologut edhe pse pretendon qe po, dhe e dyta askund ne shkrimet e mija une nuk i kam quajtur si te dobishme apo qe esht ne regull, apo nuk e kam propaganduar ne asnje menyre veshjen e shqiptareve me veshje arabe, leshimin e mjekrrave e s'di cka...Qellimi i shkrimeve te mija ka qene per t'ia sqaruar psikologut dhe gjithe te tjereve qe mos ti quajne vellezerit e tyre shqiptare ARAB, mos ti ngatrrojne me arabet, mos ti marin per fundamentalista e cka di une, se ka gabuar shume. Do ta kishe kuptuar po ti kishe lexuar debatet tona me vemendje. Pastaj kam thene shume here e dashur, qe pa marre parasysh fese se ciles ne i takojme, ne jemi shqiptare e i kemi doket e zakonet tona etjera...e nuk kemi nevoje te krahasohemi me pjesetare te kombesive tjera. Pastaj te mire apo te keqinj arabet, jane per vete e njejat gje vlen edhe per te krishteret evropian, te mir t keqinj per vete jane, ne asnjerit deri me sot nuk ia kemi par hajrin...

Te mos e zgjas me shume. Besoj mjafton kaq.

Krokodilli
13-10-05, 10:00
edhe une jam kunder atyre qe mbulohen teresisht,,, dhe disa burra qe veshen si ne Arabi,,,,, por ju fyeni te gjith fen,,, per 100 persona fyen 1.800.000 Kosovar........ ne emer te 100 muxhahedinve e gjith popullata muslimane na qenka ARAB
:x :x

Krokodilli
13-10-05, 10:02
Murgesha,
E para nuk i paske lexuar me vemendje te gjitha shkrimet e Psikologut edhe pse pretendon qe po, dhe e dyta askund ne shkrimet e mija une nuk i kam quajtur si te dobishme apo qe esht ne regull, apo nuk e kam propaganduar ne asnje menyre veshjen e shqiptareve me veshje arabe, leshimin e mjekrrave e s'di cka...Qellimi i shkrimeve te mija ka qene per t'ia sqaruar psikologut dhe gjithe te tjereve qe mos ti quajne vellezerit e tyre shqiptare ARAB, mos ti ngatrrojne me arabet, mos ti marin per fundamentalista e cka di une, se ka gabuar shume. Do ta kishe kuptuar po ti kishe lexuar debatet tona me vemendje. Pastaj kam thene shume here e dashur, qe pa marre parasysh fese se ciles ne i takojme, ne jemi shqiptare e i kemi doket e zakonet tona etjera...e nuk kemi nevoje te krahasohemi me pjesetare te kombesive tjera. Pastaj te mire apo te keqinj arabet, jane per vete e njejat gje vlen edhe per te krishteret evropian, te mir t keqinj per vete jane, ne asnjerit deri me sot nuk ia kemi par hajrin...

Te mos e zgjas me shume. Besoj mjafton kaq.

e nderuara LADY GOVINA,, keto fjal jam mundu ti thom Psikologut dhe Murgeshen,,, por si duket urrejtja ska te ndalur,,,

pershendetje

Lady Godiva
13-10-05, 10:05
Po e di Kroki...Nuk ka rendesi, kush e kupton e kupton, ca nuk kane qef t'a pranojne qe e kuptojne e qeshtu...

Murgesha
13-10-05, 10:20
Murgesha,
E para nuk i paske lexuar me vemendje te gjitha shkrimet e Psikologut edhe pse pretendon qe po, dhe e dyta askund ne shkrimet e mija une nuk i kam quajtur si te dobishme apo qe esht ne regull, apo nuk e kam propaganduar ne asnje menyre veshjen e shqiptareve me veshje arabe, leshimin e mjekrrave e s'di cka...Qellimi i shkrimeve te mija ka qene per t'ia sqaruar psikologut dhe gjithe te tjereve qe mos ti quajne vellezerit e tyre shqiptare ARAB, mos ti ngatrrojne me arabet, mos ti marin per fundamentalista e cka di une, se ka gabuar shume. Do ta kishe kuptuar po ti kishe lexuar debatet tona me vemendje. Pastaj kam thene shume here e dashur, qe pa marre parasysh fese se ciles ne i takojme, ne jemi shqiptare e i kemi doket e zakonet tona etjera...e nuk kemi nevoje te krahasohemi me pjesetare te kombesive tjera. Pastaj te mire apo te keqinj arabet, jane per vete e njejat gje vlen edhe per te krishteret evropian, te mir t keqinj per vete jane, ne asnjerit deri me sot nuk ia kemi par hajrin...

Te mos e zgjas me shume. Besoj mjafton kaq.

E nderuar, i kam lexuar shkrimet tuaja dhe tė Psikologut.
Nuk kam vėrejtje pėr asnjėrėn palė, po si shumė ju mveshe njeriut si "urrejtės" dhe kjo po tingėllon shumė keq nė veshėt e mij.
Edhe ti duhet tė lexojsh shumė mė tepėr shkrime nė dardani e sidomos shkrimet e Psikologut pėr tė ardhė nė njė pėrfundim.
Dhe ti vazhdo ta zgjatėsh sa tė duash, unė nuk kam asgjė kundėr shkrimeve tuaja e as ndaj teje personalisht.

Murgesha
13-10-05, 10:22
e nderuara LADY GOVINA,, keto fjal jam mundu ti thom Psikologut dhe Murgeshen,,, por si duket urrejtja ska te ndalur,,,

pershendetje

Kroki......................... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Krokodilli
13-10-05, 10:33
e nderuara LADY GOVINA,, keto fjal jam mundu ti thom Psikologut dhe Murgeshen,,, por si duket urrejtja ska te ndalur,,,

pershendetje

Kroki......................... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
euuu murgesha auuuu, lus zotin qe je duke qesh pernjemend,,, e jo qeshje fallco,,,, fakeee laughs,,,,,
mundohesh mi dit edhe ti te gjitha,,, po nuk ke shprehje te duhura per ti ber te gjith te kuptojn qfar don te thuash........ edhe pse nuk ke mendime te keqija per askend, je pozitive dhe shum me vler, por nuk din te shprehesh qe te kuptojm te gjith,,

Murgesha
13-10-05, 10:45
euuu murgesha auuuu, lus zotin qe je duke qesh pernjemend,,, e jo qeshje fallco,,,, fakeee laughs,,,,,
mundohesh mi dit edhe ti te gjitha,,, po nuk ke shprehje te duhura per ti ber te gjith te kuptojn qfar don te thuash........ edhe pse nuk ke mendime te keqija per askend, je pozitive dhe shum me vler, por nuk din te shprehesh qe te kuptojm te gjith,,

Pse po mendon qė nuk qeshem?? :roll: :roll:
Gjėra tė vogla janė kėto fjalė neti o Kroki dhe mos u dėshpėro kaq shumė.
Bile nė mė ndėgjofsh mua mos hyr fort te kėto rubrika, ku miza bėhet bullė.

Krokodilli
13-10-05, 10:51
aj qe therret shqiptarin ARAB,, per mu eshte ose SHKA OSE GREK

se dihet se GREKU dhe SHKAU kurr nuk na kan pranu si shqiptar po si ARAB APO TURKpopullit shiqptar i duhet uniteti,, bashkimi i te gjitha feve,, partive,, qe te tejkalojm nje situtat qe na ka len mbrapa me qindra vite......

eshte nje numer i vogel as gjysem perqindje e popullit te Kosoves qe vishen si ne Arabi..... te mbuluara me te zez........ qe nuk duhet te jet nje pernges,, kur dihet se jan pakic,,,,,, populli i kosoves si musliman si katolik jem popull me tradita te lashta............ duhet ndaluar urrejtja dhe fyerjet e ndryshme ..
dihet kush na ka len mbrapa me qindra vite,, armiku Serb, Grek, Rus,,,, te cilet gjithmon na kan njoft si Turk apo Arab.......... mos ta perserisim te njejtin gabim dhe ta therrasim veten dhe tja ndryshojm vetes Nacionalitetin....

Murgesha
13-10-05, 11:36
aj qe therret shqiptarin ARAB,, per mu eshte ose SHKA OSE GREK
O ty tu paskan pėrzierė mendimet............. duhet ndaluar urrejtja dhe fyerjet e ndryshme .. Pse i thua dikujt tjetėr tė ndalet, kur nuk ke fre pėr vete??

,, armiku Serb, Grek, Rus,,,, Po tė mungon Armiku shekullor i shqiptarėve Turku. Apo ndoshta nuk ke ndėgjuar se 500 vite Turku na mbajti tė robėruar?? :roll: :roll:

mos ta perserisim te njejtin gabim dhe ta therrasim veten dhe tja ndryshojm vetes Nacionalitetin....
Dhe pak mė lart disave, po ti qė qan me lot Krokodili thua. per mu eshte ose SHKA OSE GREK

Ishalla po bjen nė harmoni me veten tuaj.
Amin.

Albion
13-10-05, 11:46
Si do t`mė quajsh mua nėse tė them se lėshimi i mjekrrave, mbulesa e gruas shqiptare, dhe imitimi i traditės arabe ėshtė jo shqiptare dhe e dėmshme pėr kombin tonė??
A thua edhe unė urrej fenė islame dhe muslimanėt shqiptarė??

Murgesha me profesionin Murgeshė, ēka tė pėlqen te murgeshat?

Murgesha
13-10-05, 12:02
Si do t`mė quajsh mua nėse tė them se lėshimi i mjekrrave, mbulesa e gruas shqiptare, dhe imitimi i traditės arabe ėshtė jo shqiptare dhe e dėmshme pėr kombin tonė??
A thua edhe unė urrej fenė islame dhe muslimanėt shqiptarė??

Murgesha me profesionin Murgeshė, ēka tė pėlqen te murgeshat?

Asgjė, ama hiē asgjė.
Femra tė mjera, qė kanė hjek dorė nga kėnaqėsit e kėsaj bote (ose vetėm thuhet ashtu pėr ato) :wink:

Albion
13-10-05, 12:07
Mbretėreshė je! :wink:


Albioni

Albion
13-10-05, 12:17
Mbretėreshė je! :wink:


Albioni

Pse mė ndryshohet pėrmbajtja e shkrimit Psikolog?


************************************************** *************
Nuk te ėshtė ndryshuar permbajtja e shkrimit fare, vetem citimi (Quote) kur perseritet tri herė, ate shkrim e keni menjiher para shkrimit tuaj, e perseritja e tyre vetem po ben ngarkes te panevojshme.

Prandaj luteni te gjithė mos te bėhen citime pa nevoj.


Me nderime Bond

P. s. pothuajse te gjitha keto afishiume jan jasht teme.

Lady Godiva
13-10-05, 12:21
Ashtu e kishte zakon Psikologu t'i ndryshoje shkrimet dhe edhe mua me intereson pse te lutem?

Psikologu
14-10-05, 09:52
Ashtu e kishte zakon Psikologu t'i ndryshoje shkrimet dhe edhe mua me intereson pse te lutem?

ANKESAT NUK BEHEN KETU , SHKO NE RUBRIKEN E ANKESES.

Lady Godiva
14-10-05, 09:58
Ndryshuar

Psikologu

Krokodilli
14-10-05, 10:50
femra musimane edhe pse jan te mbuluara,, nuk hjekin dor nga kenaqesit e kesaj bote..
pra cila fe pi kundershtojka bukurit,, kenaqesit e zotit?

Krokodilli
14-10-05, 11:03
hahaha euuuu euuuu Murgesha,, po e mir je

o ishalla i humb fara Turkut,, e Arabit , e Shkaut , e Grekit e kun nuk ni per ta qe kan ekzistu najhe,,,,, je ka fyn nje Musliman qe rrjedh nga nje familja Demokratike,,,,,,,,,,,, euuuu hahahahahahahaha

nese din mem tregu diqka mir qe po bajn shqiptart ne Kosove tregom se me gezon,,, se per qesi shqiptaro turk e shqiptaro grek u mbush kosova,,,

papunsia e madhe e ka ba kosoven te ndahet ne grupe......

take care and have funn,,,, remember your still my sister whatever you say

Lady Godiva
15-10-05, 11:32
Ndryshuar

Psikologu

Tomori
15-10-05, 20:28
NdryshuarBond

Lady Godiva
17-10-05, 09:11
Psikolog meqe po na mohon te drejten e diskutimit te lire duke i shlyer shkrimet tona qe ty nuk te shkojne per shtati, athere diskuto pra me vehten tende dhe me ata qe vetem qejfin t'a bejne e te japin komplimenta.

cheers,

Psikologu
17-10-05, 10:24
Psikolog meqe po na mohon te drejten e diskutimit te lire duke i shlyer shkrimet tona qe ty nuk te shkojne per shtati, athere diskuto pra me vehten tende dhe me ata qe vetem qejfin t'a bejne e te japin komplimenta.

cheers,

JO ashtu jo, mos e merrni atė bindje , por se dij se deri ku keni arritur , e ne fakt me pamundesin e deshmis pėr atė qe kerkova nga ju , perse i jepni temes kahje tjeter.
Mendoj se eshte njerzore qe ti permahet njeriu temes , edhe obligative dhe rregullore e ketij forumi, sidomos ketu ne rubriken ;
Bibla shqipe online.

Urata
25-10-05, 00:46
Asnji dam prej leximi ska, e sa beson dhe i bane itibare eshte vetem e jona, a...!

Kercovari
02-11-05, 20:09
Asnji dam prej leximi ska, e sa beson dhe i bane itibare eshte vetem e jona, a...!

Pajtohem me ty Urata
Kam pas rastin te lexoj nejfar broshure Krishna ku ne mes tjerave thuhet.
Nje filzof gjerman i pasionur forte viziton te gati te gjithe tempojt fetare ne bote.Per qudi si i krishtere Katolik viziten ne xhami e pershkruan si parajse te kesaj bote,kurse tempullin Krishna ku shum mire shihet nje ikone e nje vajze me flaute,ketu qenka zoti i muzikes.
Te lexosh nuk eshte keq po eshte keqe te vlersosh keq.

Tomori
08-11-05, 16:42
Asnji dam prej leximi ska, e sa beson dhe i bane itibare eshte vetem e jona, a...!

Gabohesh "Urata" ka biles deme te madhe prej leximit te kotit,,,
''Urata" te humbasish kohe me naj liber te kotit si ne rastin konkret qe eshte Bibla, eshte mekat te miret njeri me gjera te kota, sa per krahasim a lexove Marksin a Biblen, e njejta te bie veq me e mar veten nqafe kot :!:

SoKoLi-i-Maleve
21-03-07, 02:44
Lexoj ne forum nga shum njerz te interesuar qe deshirojn me dit se cka shkruan apo cka spjegon Libri i Mire qe njihet me emnin Bibla.
Per me qen ma korrekt dhe qe te mos keqkuptohemi me sqarime te pamjaftushme ose jo profesionale,isha i mendimit qe ati/asaj qe i intereson ,asht ma se miri le ta lexoj vet dhe mandej e kupton apo vlerson ma mire.Adresa apo linku i Bibles ne gjuhen shqipe asht kjo:

http://www.bibla.net/

nese ka ndoj teme tjeter me ket emen,kerkoj falje dhe moderatoret lirisht mund ta transferojn ne ate vend.Ps; nese dikush nga forumistat ka adresen apo linkun per Librin e Kuranit ne gjuhen shqipe,verzionin qe asht i autorizuar te perdoret ne ne Kosove apo Shqipri,do te mirpritet.
nese e vendos

SoKoLi-i-Maleve
26-03-07, 23:32
Kjo asht RRUGA,DRITA dhe JETA,Kete lexoje:http://www.bibla.net/

Mustaqedredhur
05-04-07, 20:20
Ungjilli sipas Barnabas :

http://rapidshare.com/files/24362101/Gospel_of_Barnabas.rar.html
Mirror
http://www.megaupload.com/?d=W2GM3UBP
Mirror
http://www.filefactory.com/file/b70253

SoKoLi-i-Maleve
27-09-07, 02:59
Ungjilli sipas Barnabas :

http://rapidshare.com/files/24362101/Gospel_of_Barnabas.rar.html
Mirror
http://www.megaupload.com/?d=W2GM3UBP
Mirror
http://www.filefactory.com/file/b70253


Ato qe keni sjell juve,nuk asht Ungjilli,apo sjan pjes e Ungjillit,por jan apokrife.Dhe spjegimin se cfar jan apokrifet mund ta gjejsh tek fjalori:
ps:
Sigurisht qe sdo te vinte mire ty apo ndoj besimtari islam sikur te sjell dikush Suret qe i permend Sallaman Rushdi: Peshperitjet Satanike dhe te thonte se ajo me domos asht Kurani yt,dhe te mundohej me dhun me ta ndrrue Kuranin,pra kujdes ,se ti po ben te njejten gja.

Preshevar
28-09-07, 08:51
Ato qe keni sjell juve,nuk asht Ungjilli,apo sjan pjes e Ungjillit,por jan apokrife.Dhe spjegimin se cfar jan apokrifet mund ta gjejsh tek fjalori:
ps:
Sigurisht qe sdo te vinte mire ty apo ndoj besimtari islam sikur te sjell dikush Suret qe i permend Sallaman Rushdi: Peshperitjet Satanike dhe te thonte se ajo me domos asht Kurani yt,dhe te mundohej me dhun me ta ndrrue Kuranin,pra kujdes ,se ti po ben te njejten gja.

A e ke lexuar ti kėt evangjil t'Barnabes ?
Si ka mundur ajo me dit ajo para ardhjės sė Islamit ?... Si e spjegon qė nė Liban, nė njė shpellė qė daton para ardhjes se Muhamedit a.s., jan gjetur tekste Islame, si pėrshembull "o Allah, kėrkoj mbrojtje nga ti, prej djallit tė mallkuar" e shkruar ne arabisht njejt sikurse nė Kur'an me ndryshim qė ato vizatime kishin motife te krishtera ?! Kurse teksti nuk gjindet askund ne Bibėl...

Salman Rushdi aj vet ka qen Satanist, dhe ndihem tepėr keq qė nuk e vrajti askush !

SoKoLi-i-Maleve
28-09-07, 19:34
A e ke lexuar ti kėt evangjil t'Barnabes ?
Si ka mundur ajo me dit ajo para ardhjės sė Islamit ?... Si e spjegon qė nė Liban, nė njė shpellė qė daton para ardhjes se Muhamedit a.s., jan gjetur tekste Islame, si pėrshembull "o Allah, kėrkoj mbrojtje nga ti, prej djallit tė mallkuar" e shkruar ne arabisht njejt sikurse nė Kur'an me ndryshim qė ato vizatime kishin motife te krishtera ?! Kurse teksti nuk gjindet askund ne Bibėl...

Salman Rushdi aj vet ka qen Satanist, dhe ndihem tepėr keq qė nuk e vrajti askush !Se pari meso me i then Ungjill kur shkruan ne gjuhen shqipe,se "evangjil" asht menyr e bastarruar nga ti nga gjuha serbe Evangelje.
Se dyti : Ungjillet qe pranohen zyrtarisht jan ata qe kan verifikushmerin e autorit dhe jan shkrue dhe vue ne perdorim nga vjeti 40 e deri me 120 vite mbas Krishtit.Ka me qindra shkresa tjera qe jan shkrue ne shekujt e ma vonshem ne emer te njerit apo tjetrit,por autoret e tyne jan te dyshimt dhe te pa verifikueshem,ashtu qe keto shkrime zen vendin e kategoris se gojedhenave,predikimeve,apo tregimeve te ndryshme,qe kan pjes te konsiderushme te kopjuara nga Ugjilli por sjan Ugjilli.
E treta:popujt e izraelit,palestines,siris,lebanit,si dhe fiset arabe jan popuj semit qe pak a shum kan gjuh ,kultur dhe tradita mjaft te ngjajshme,qe mos te them te njejta.Dhe kan kopjue shum gjana nga njera tjetra dasht e pa dasht.dhe se Zotin e kan quajt me qindra emra,Elohim,Allah,etj,qe pak a shum i referohen te Njejtit-Zotit, Krijuesit,por e vetmja menyre qe ka qen e ndalueme rrepsisht me e perdor edhe pse ka qen ma e verteta asht Jahwe-qe don methan 'Une Jam Aj qe Jam',dhe ky ishte emni me te cilin Zoti ju paraqit Mojsiut.
E katerta : Besimi ne nji Zot apo monoteizmi e ka fillimin qe nga Abrahami,qe asht diku 2500 vjet para Juzus Krishtit dhe 3100 vjet para lindjes se Muahmetit apo shpalljes se Islamit.
E pesta: Ungjilli ndahet ne dy pjes: a) Testamenti i vjeter(Dhjata e Vjeter) apo Torah qe ka te beje qe nga krijimi i njeriut te par Adami dhe Eva e deri te Gjon Pagezuesi dhe Testamenti i Ri qe ka te bej me lindjen e Jezu Krishtit dhe veprat e Apostujve.
Nji sqarim : Hebrejt besojn ne Testamentin e vjeter dmth ne Torah,dhe nuk e pranojn Testamentin e Ri,Lajmin e Gezueshem ,ardhjen e Mesis( Shpetimtarit,Shperblyesit)Jezu Krishtit,me gjithse profetet e paralajmrojn qe nga Abrahami,Moisiu,Izaia dhe Jeremia(permenda vetem disa).
Te Krishteret pranojn Testamentin e Vjeter dhe Testamentin e Ri dhe se bashku keto quhen Ungjilli apo Bibla (qe do me then Libri)
Te gjith besimtaret i luten Zotit ,Krijusit me i ndihmue qe te qendrojn ne rrugen e drejt dhe te mire dhe me i shpetue nga e keqja apo e liga(mashtrimet e Djallit).
E gjashta:Testmenti i Vjeter asht i Formum para ardhjes se Krishtit ,kurse per Testamentin e Ri apo Ungjillin ne tre shekujt e par ka pas sa Mblledhje apo Sinode ku jan percaktue se cka mund te pranohet si mesim i vertet i ardhun nga Zoti nepermjet profetve dhe Jezusit,dhe cfar smund te pranohet qe ka autorsin e Shejt por asht pune njeriu dhe hera e fundit qe jan percaktue kto libra( cka asht e pranushme si Hyjnore e cka asht njerzore) ishte Mbledhja e Nices me 325 ku ishte i ftuar edhe Konstantini i Madh si perandor i Rromes.Kjo kohe asht nja 300 vjet para fillimit te Islamizmit,dhe qe nga ajo kohe as nji germ ne Bibel ska ndrrua. Shkrimet tjera qe shkruajn per Jezusin qe jan shkrue ma vone( e qe jan me qindra) apo skan autor te verifikueshem nuk jan djegun apo shkatrrue por ruhen si Apokrife apo Gojedhena,(tregime)qe nuk jan te verifikueme dhe ne to kan paqartsina apo dhe fiksime.Papa ju ka lejue shkencatarve dhe gazetarve e shkrimtarve me i lexue dhe studijue keto shkrime ( apokrife)sepse ska arsyje me meshef asgje.
Shpresoj qe ne nji menyr te shkurt te kam informua se cili asht Libri(Bibla) e Krishterve dhe Hebrejve .Dhe e cila asht Baza dmth Themeli i Krishtianizmit.Te Krishteret Besojn ne Nji Zot,Krijusin e qiellit dhe te tokes,qe i asht shpallun(paraqit) njerzimin ne Tri vehti( RRolle,Personofikime,Trajta),si Zoti/Ati -Krijues,Zoti/Biri-Shelbues(Shpetimtari)dhe Zoti/Shpirti Shejt -Pershejtrues.Nji Zote jo tre.

Me kaq per sot,

Psikologu
28-09-07, 20:07
A e ke lexuar ti kėt evangjil t'Barnabes ?
Si ka mundur ajo me dit ajo para ardhjės sė Islamit ?... Si e spjegon qė nė Liban, nė njė shpellė qė daton para ardhjes se Muhamedit a.s., jan gjetur tekste Islame, si pėrshembull "o Allah, kėrkoj mbrojtje nga ti, prej djallit tė mallkuar" e shkruar ne arabisht njejt sikurse nė Kur'an me ndryshim qė ato vizatime kishin motife te krishtera ?! Kurse teksti nuk gjindet askund ne Bibėl...

Salman Rushdi aj vet ka qen Satanist, dhe ndihem tepėr keq qė nuk e vrajti askush !

Deri ne vitin 691 nuk e gjejmė askund ne asnjė studim emrin e Muhamedit si profet por as shkrime tė vetė Kranit !!
Cilat shkaqe do tė ishin keto , ne cka dokumenton ndonjė dokument qė Muhamedi tė jetė profet .
Ne cilat baza duhet bazuar qė ai do tė mudn tė ishte profet, ne luftė, meshirė , butesi apo ne cka ??
Si do tė sqarohen nga ana e juaj tė dhenat e Mekes dhe tė Medines??
Ne fakt , kibla nuk ishte atehere e drejtuar kendej , por shumė me vonė kah fundi i vitit 685 pas Krishtit.
Perse ne verzet Kuranore perseriten cdo here thuja tė njejtat fjalė dhe thenjė dhe kush janė bartesit e emrave tė syreve , cka tregojnė emrat e syreve ne Kuran??
A janė keta autorė apo cka ??

valiii
28-09-07, 21:02
SHKENDIJA E DRITES SE PARE – UNGJILLI SIPAS BARNABES

Shtremberimet ne Teurat dhe Ungjill kane e luajtur rolin e madh ne mbulimin e lajmeve te gezuara , te cilat gjendeshin ne Teurat dhe Ungjill, para dhe gjate kohes se dergimit te Muhammedit a.s.Ne baze te ketyre lajmeve te gezuara , Islamin e kane pranuar delegacioni i dijetareve jehude dhe krishtere, si dhe shume popuj te tjere.Provizioni Hyjnor ka dashur qe te zbulohet Shkendija e Drites Hyjnore , kurse kreret e kishes katolike punonin per ate qe ta mbulonin.Keshtu ne vitin 492,d.m.th. para ardhjes se Islamit , eshte dhene urdheri i Papes Xhelasiosit per ndalimin e leximit te librave,kurse ne mesin e tyre edhe ndalimi i leximit te librit me titull “ Ungjilli , sipas Barnabes “ .Gjithashtu eshte dhene urdheri edhe per konfiskimin e ketij Ungjilli nga te gjitha vendet, ashtu qe biblioteka e Papes posedonte nje ekzemplar te ketij libri.Allahu ka dashur qe shenjat e Tij te dalin ne drite permes Priftit Latin Framinit, i cili fare rastesisht i kishte gjetur Letrat e Ebrionosit, ne te cilat permendej Ungjilli sipas Barnabes, citatet e te cilit i paraqet ai.Dashuria per hulumtimin e kishte nxitur qe te nisej ne kerkimin e ketij Ungjilli.Pasi qe u be njeri nga bashkepunetoret e Papes Sektusit V arriti ne cakun e deshiruar.Biblioteka e papes e kishte kete Ungjill, i cili ishte i shkruar ne gjuhen Italiane dhe ne leter italiane,e cila ishte e njohur permes gjurmeve te ujit qe gjenden mbi te dhe e cila mund te behet argument i vertetesise mbi periudhen e sakte te botimit Italian.
Prifti Framin, e kishte marre kete Ungjill dhe e kishte lexuar ne te se Jezusi – Isai a.s. , nuk eshte asgje tjeter perveē se i derguar i Allahut dhe se i derguari qe pritej eshte Muhammedi a.s.
Ne Ungjillin sipas Barnabes ( Kaptina 210 ) qendron :
” Keshtu do te mbetet derisa nuk do te vije Muhammedi a.s. , i Derguari i Allahut , i cili kur do te vije , do t’ua zbuloje kete mashtrim atyre qe besojne ne ligjin e Allahut “ ( Ungjilli sipas Barnabes , kaptina 210 ).
Kur Framini e njohu te verteten , e pranoi Islamin dhe punoi ne perhapjen e librit te cilin e kishte nxjerre nga parmaket e pakuptimte, ne brendesi te te cileve e kishin roberuar papet.Pas botimit ne gjuhen italiane eshte zbuluar edhe botimi ne gjuhen spanjolle, ne fillim te shek. XVIII. Prifti dr. Carls Fransis Buto ne librin e vet : “ Legjislacioni i Jezusit eshte zbuluar “ ka shpallur duke thene : “ Ungjilli i cili quhet Ungjilli sipas Barnabes ka qene i larguar nga kasha ne kohen e saj te pare ,kurse doreshkrimet qe jane zbuluar rishtaz ne rrethinen e Detit te Vdekur , e vertetojne ekzistimin e ketij Ungjilli “ .

Psikologu
29-09-07, 01:42
SHKENDIJA E DRITES SE PARE – UNGJILLI SIPAS BARNABES

Shtremberimet ne Teurat dhe Ungjill kane e luajtur rolin e madh ne mbulimin e lajmeve te gezuara , te cilat gjendeshin ne Teurat dhe Ungjill, para dhe gjate kohes se dergimit te Muhammedit a.s.Ne baze te ketyre lajmeve te gezuara , Islamin e kane pranuar delegacioni i dijetareve jehude dhe krishtere, si dhe shume popuj te tjere.Provizioni Hyjnor ka dashur qe te zbulohet Shkendija e Drites Hyjnore , kurse kreret e kishes katolike punonin per ate qe ta mbulonin.Keshtu ne vitin 492,d.m.th. para ardhjes se Islamit , eshte dhene urdheri i Papes Xhelasiosit per ndalimin e leximit te librave,kurse ne mesin e tyre edhe ndalimi i leximit te librit me titull “ Ungjilli , sipas Barnabes “ .Gjithashtu eshte dhene urdheri edhe per konfiskimin e ketij Ungjilli nga te gjitha vendet, ashtu qe biblioteka e Papes posedonte nje ekzemplar te ketij libri.Allahu ka dashur qe shenjat e Tij te dalin ne drite permes Priftit Latin Framinit, i cili fare rastesisht i kishte gjetur Letrat e Ebrionosit, ne te cilat permendej Ungjilli sipas Barnabes, citatet e te cilit i paraqet ai.Dashuria per hulumtimin e kishte nxitur qe te nisej ne kerkimin e ketij Ungjilli.Pasi qe u be njeri nga bashkepunetoret e Papes Sektusit V arriti ne cakun e deshiruar.Biblioteka e papes e kishte kete Ungjill, i cili ishte i shkruar ne gjuhen Italiane dhe ne leter italiane,e cila ishte e njohur permes gjurmeve te ujit qe gjenden mbi te dhe e cila mund te behet argument i vertetesise mbi periudhen e sakte te botimit Italian.
Prifti Framin, e kishte marre kete Ungjill dhe e kishte lexuar ne te se Jezusi – Isai a.s. , nuk eshte asgje tjeter perveē se i derguar i Allahut dhe se i derguari qe pritej eshte Muhammedi a.s.
Ne Ungjillin sipas Barnabes ( Kaptina 210 ) qendron :
” Keshtu do te mbetet derisa nuk do te vije Muhammedi a.s. , i Derguari i Allahut , i cili kur do te vije , do t’ua zbuloje kete mashtrim atyre qe besojne ne ligjin e Allahut “ ( Ungjilli sipas Barnabes , kaptina 210 ).
Kur Framini e njohu te verteten , e pranoi Islamin dhe punoi ne perhapjen e librit te cilin e kishte nxjerre nga parmaket e pakuptimte, ne brendesi te te cileve e kishin roberuar papet.Pas botimit ne gjuhen italiane eshte zbuluar edhe botimi ne gjuhen spanjolle, ne fillim te shek. XVIII. Prifti dr. Carls Fransis Buto ne librin e vet : “ Legjislacioni i Jezusit eshte zbuluar “ ka shpallur duke thene : “ Ungjilli i cili quhet Ungjilli sipas Barnabes ka qene i larguar nga kasha ne kohen e saj te pare ,kurse doreshkrimet qe jane zbuluar rishtaz ne rrethinen e Detit te Vdekur , e vertetojne ekzistimin e ketij Ungjilli “ .


Faktet , kush e shkrou , shkrimtari dhe baza .

Keto mund tė e perforcojnė ndoshta shkrimin e juaj ?!
Pra , baza , fakti dhe burimi ,

SoKoLi-i-Maleve
29-09-07, 07:22
SHKENDIJA E DRITES SE PARE – UNGJILLI SIPAS BARNABES

Shtremberimet ne Teurat dhe Ungjill kane e luajtur rolin e madh ne mbulimin e lajmeve te gezuara , te cilat gjendeshin ne Teurat dhe Ungjill, para dhe gjate kohes se dergimit te Muhammedit a.s.Ne baze te ketyre lajmeve te gezuara , Islamin e kane pranuar delegacioni i dijetareve jehude dhe krishtere, si dhe shume popuj te tjere.Provizioni Hyjnor ka dashur qe te zbulohet Shkendija e Drites Hyjnore , kurse kreret e kishes katolike punonin per ate qe ta mbulonin.Keshtu ne vitin 492,d.m.th. para ardhjes se Islamit , eshte dhene urdheri i Papes Xhelasiosit per ndalimin e leximit te librave,kurse ne mesin e tyre edhe ndalimi i leximit te librit me titull “ Ungjilli , sipas Barnabes “ .Gjithashtu eshte dhene urdheri edhe per konfiskimin e ketij Ungjilli nga te gjitha vendet, ashtu qe biblioteka e Papes posedonte nje ekzemplar te ketij libri.Allahu ka dashur qe shenjat e Tij te dalin ne drite permes Priftit Latin Framinit, i cili fare rastesisht i kishte gjetur Letrat e Ebrionosit, ne te cilat permendej Ungjilli sipas Barnabes, citatet e te cilit i paraqet ai.Dashuria per hulumtimin e kishte nxitur qe te nisej ne kerkimin e ketij Ungjilli.Pasi qe u be njeri nga bashkepunetoret e Papes Sektusit V arriti ne cakun e deshiruar.Biblioteka e papes e kishte kete Ungjill, i cili ishte i shkruar ne gjuhen Italiane dhe ne leter italiane,e cila ishte e njohur permes gjurmeve te ujit qe gjenden mbi te dhe e cila mund te behet argument i vertetesise mbi periudhen e sakte te botimit Italian.
Prifti Framin, e kishte marre kete Ungjill dhe e kishte lexuar ne te se Jezusi – Isai a.s. , nuk eshte asgje tjeter perveē se i derguar i Allahut dhe se i derguari qe pritej eshte Muhammedi a.s.
Ne Ungjillin sipas Barnabes ( Kaptina 210 ) qendron :
” Keshtu do te mbetet derisa nuk do te vije Muhammedi a.s. , i Derguari i Allahut , i cili kur do te vije , do t’ua zbuloje kete mashtrim atyre qe besojne ne ligjin e Allahut “ ( Ungjilli sipas Barnabes , kaptina 210 ).
Kur Framini e njohu te verteten , e pranoi Islamin dhe punoi ne perhapjen e librit te cilin e kishte nxjerre nga parmaket e pakuptimte, ne brendesi te te cileve e kishin roberuar papet.Pas botimit ne gjuhen italiane eshte zbuluar edhe botimi ne gjuhen spanjolle, ne fillim te shek. XVIII. Prifti dr. Carls Fransis Buto ne librin e vet : “ Legjislacioni i Jezusit eshte zbuluar “ ka shpallur duke thene : “ Ungjilli i cili quhet Ungjilli sipas Barnabes ka qene i larguar nga kasha ne kohen e saj te pare ,kurse doreshkrimet qe jane zbuluar rishtaz ne rrethinen e Detit te Vdekur , e vertetojne ekzistimin e ketij Ungjilli “ .


Sa qudi e madhe qe ne gjith Boten qe sot asht Islame,se paskan pas ruajt nji Bibel Origjinale,qe te mund te dalin me fakte dhe me then se ja kjo ishte Origjinalja,por merren me perralla se jo ishte nji prift latin apo nji tjeter.Me pas ndrrue Hebrejt se kishin ndrrue te Krishteret,dhe me pas ndrrue te Krishteret se kishin ndrrue Hebrejt,e kta nuk ishin miqe apo te dashtun por ishin armiq ndermjet,dhe as ju si paskeni pas ruajt,por kudo i keni zen i keni djeg.Kur Muahmeti ne Kuran e pranon Biblen si te pa ndrrume,dhe nga ajo e ka 60% te Kuranit,atehere kur u ndrrue,se ka me qendra kopje origjinale te Bibles edhe 300 para Muahmetit.Ato shkrime qe sjell ma siper jan perralla femijsh.

valiii
02-10-07, 23:25
Faktet , kush e shkrou , shkrimtari dhe baza .

Keto mund tė e perforcojnė ndoshta shkrimin e juaj ?!
Pra , baza , fakti dhe burimi ,

Ne fund u zbuluan edhe doreshkrimet e vjetra brenda eneve te dheut , ne germimet afer Detit te Vdekur. Jordani i posedon keto doreshkrime per te cilat fliste D.F. Brajt , ekspert i shkences, e cila merret me Gjurmet e Ungjillit.Ai thote : “ Ne bote nuk ekziston as dyshimi me i vogel ne rregullsine e ketij doreshkrimi dhe keto letra do te paraqesin pasuri te madhe ne mendimin tone mbi krishterizmin “.
Prifti Paul Dejvis , kryesues i kishes “ Te gjithe te Shenjtit “ ne Washington, ne librin e vet “ Doreshkrimet e Detit te Vdekur “ , per ta thote: “ Doreshkriemt e gjetura ne afersi te Detit te Vdekur, me shekuj i takojne doreshkrimeve me madheshtore sipas rendesise se vet, sepse e kane nderruar te kuptuarit tradicional dhe kuptueshmerine e Ungjillit “.
Ne keto doreshkrime qendron :
“ Jezusi ka qene Mesiu i krishtere , kurse ekziston edhe Mesiu tjeter “.
Pra , njeri nga bashkepunetoret e papes, ishte ne gjendje ta zbuloje Ungjillin sipas Barnabes.Me kete Ungjill ka ardhur deri te e Verteta, te cilen papet e kishin fshehur dhe e kishin hudhur ne erresirat e bibliotekes se tyre.Ne te gjendet fjalimi i njerit nga apostujt ( nxenesit ) e Barnabes , te shokeve te Jezusit – Isait a.s. , te cilit ai i tregonte mbi dergimin e Muhammedit a.s.
Ky prift i dha perparesi te vertetes mbi jo te verteten , andaj edhe e ka proklamuar perkatesine e vet islame dhe e ka perhapur Ungjillin sipas Barnabiut.Doreshkrimet qe jane zbuluar afer Detit te Vdekur, kane ardhur vetem si vertetim i ketij Ungjilli.Me kalimin e kohes , Allahu xh.sh. i shpalli shenjat e veta qarte dhe hapet , te cilat edhe njehere deshmojne se Muhammedi a.s. eshte i Derguari i Allahut.

Per me shume , lexo librin "Bibla Kur'ani dhe shkenca" te shkruar nga shkencetari
Dr. Maurice Bucaille , kirurg dhe profesor ne universitetin e Parisit .

SoKoLi-i-Maleve
03-10-07, 03:50
Ne fund u zbuluan edhe doreshkrimet e vjetra brenda eneve te dheut , ne germimet afer Detit te Vdekur. Jordani i posedon keto doreshkrime per te cilat fliste D.F. Brajt , ekspert i shkences, e cila merret me Gjurmet e Ungjillit.Ai thote : “ Ne bote nuk ekziston as dyshimi me i vogel ne rregullsine e ketij doreshkrimi dhe keto letra do te paraqesin pasuri te madhe ne mendimin tone mbi krishterizmin “.
Prifti Paul Dejvis , kryesues i kishes “ Te gjithe te Shenjtit “ ne Washington, ne librin e vet “ Doreshkrimet e Detit te Vdekur “ , per ta thote: “ Doreshkriemt e gjetura ne afersi te Detit te Vdekur, me shekuj i takojne doreshkrimeve me madheshtore sipas rendesise se vet, sepse e kane nderruar te kuptuarit tradicional dhe kuptueshmerine e Ungjillit “.
Ne keto doreshkrime qendron :
“ Jezusi ka qene Mesiu i krishtere , kurse ekziston edhe Mesiu tjeter “.
Pra , njeri nga bashkepunetoret e papes, ishte ne gjendje ta zbuloje Ungjillin sipas Barnabes.Me kete Ungjill ka ardhur deri te e Verteta, te cilen papet e kishin fshehur dhe e kishin hudhur ne erresirat e bibliotekes se tyre.Ne te gjendet fjalimi i njerit nga apostujt ( nxenesit ) e Barnabes , te shokeve te Jezusit – Isait a.s. , te cilit ai i tregonte mbi dergimin e Muhammedit a.s.
Ky prift i dha perparesi te vertetes mbi jo te verteten , andaj edhe e ka proklamuar perkatesine e vet islame dhe e ka perhapur Ungjillin sipas Barnabiut.Doreshkrimet qe jane zbuluar afer Detit te Vdekur, kane ardhur vetem si vertetim i ketij Ungjilli.Me kalimin e kohes , Allahu xh.sh. i shpalli shenjat e veta qarte dhe hapet , te cilat edhe njehere deshmojne se Muhammedi a.s. eshte i Derguari i Allahut.

Per me shume , lexo librin "Bibla Kur'ani dhe shkenca" te shkruar nga shkencetari
Dr. Maurice Bucaille , kirurg dhe profesor ne universitetin e Parisit .

Ne as nji dokument te deri sotshem skam lexue se zevendsi i Papes ka pas rezidencen e tij ne Jordani,por nga ti dhe shoket tu njeriu meson shum gjana.
Gjithashtu se kam dit se librat apo shkresat "hidhen" ne Bibliotek(librari)per me i meshef apo me i mbulua terri,por ato kur sjellen ne bibliotek,sjellen per tu ruajt dhe ju afrue( vue) ne dispozition ,lexusve,dijetarve dhe shkencatarve e gazetarve,qe te i lexojn,studijojn , analizojn , komentojn dhe infomojn,dmth kam mendue se librat apo shkresat ruhen ne librari per te u sjell ne drite dhe me perhap drite me to,por siq shifet paskam qen gabim,dhe injorant se simbas mendimit dhe mesimit te disa si ju,vetem nese digjen( siq kan ba prijesat te cilet ju i adhuroni) ato bajn drite.Por nga ju njeriu vertet meson shum,ju jeni "drita e botes",per gjdo dite po e "shndritni" ma shum.

uck_aksh
03-07-09, 23:56
po sa ti lexoni keto ma mir esht ta lexoni ket kuran e bibel more vllezer


K R E U I I I

SHTETET ILIRE

Nė fundin e shek. V p.e.sonė ilirėt hynė nė rrugėn e zhvillimit skllavopronar. Nė shekujt qė pasuan e deri nė pushtimin romak krahinat mė tė pėrparuara ilire, ato jugore, kryesisht bregdetare, njohėn zhvillimin e tyre mė tė lartė shoqėror e politik tė pavarur. Urbanizimi intensiv i kėsaj treve dhe zhvillimi qė mori, pėr pasojė, mėnyra antike e prodhimit nė shek. IV-III p.e.sonė ēoi nė krijimin e njė shoqėrie antike tė mirėfilltė dhe nė formimin e njė vargu shtetesh ilire, tė cilat u inkuadruan nė qytetėrimin e pėrparuar tė botės mesdhetare.
Midis formacioneve shtetėrore qė u formuan nė trevėn e gjerė ilire, ai qė arriti njė shkallė tė lartė tė zhvillimit politik dhe qė luajti njė rol tė shquar nė ngjarjet politike tė kohės qe Shteti Ilir apo Mbretėria Ilire. Qė nga dukja e kėtij shteti emrat ilir dhe Iliri morėn, pėrveē kuptimit tė gjerė etnik, edhe njė kuptim tė ngushtė politik, qė u lidhėn me fatet historike tė kėtij formacioni shtetėror dhe tė popullsisė sė tij, e cila nė burimet e shkruara do tė njihet me emrin Illyrii propriedictii (ilirė tė mirėfilltė). Nė kohė tė ndryshme Mbretėria Ilire ushtroi pushtetin e vet, natyrisht me luhatjet qė i imponuan rrethanat politike, nė njė territor tė gjerė qė pėrfshinte krahinat prej lumit Naretva (Narona) nė veri e deri te lumi Vjosa (Aous), nė jug me njė shtrirje drejt lindjes deri te liqenet Lyhnide nė kufi me Maqedoninė dhe mė nė veri me Mbretėrinė Dardane.
Nė krahinat mė jugore ilire u formua njė shtet tjetėr i rėndėsishėm ilir i njohur me emrin Shteti i Epirit, i cili shquhet sidomos nė ngjarjet politike tė fundit tė shek. IV dhe tė ēerekut tė parė tė shek. III p.e.sonė. Nė kohėn e shtrirjes mė tė gjerė tė tij, ai pėrfshinte tokat prej lumit Vjosa (Aous) e deri nė gjirin e Artės (Nikopolit), duke u kufizuar nga jugu me Akarnaninė, kurse nga lindja me Thesalinė e Maqedonisė.
Nė kėtė hapėsirė kanė ekzistuar si formacione shtetėrore tė pavarura edhe njė varg qytetesh shtete, si Dyrrahu, Apolonia, Ambrakia, historia politike e tė cilave u zhvillua herė nė lidhje tė ngushtė e herė nė kundėrshtim me atė tė Shtetit Ilir dhe tė atij tė Epirit. Nė rrethana tė caktuara politike lindin gjithashtu formacione mė pak tė rėndėsishme nė formėn e lidhjeve qytetare (Koinon), si ajo e Bylinėve etj., qė kanė njė peshė mė tė vogėl nė historinė politike tė Ilirisė.
Nė krahinat e brendshme jugore dhe qendrore ilire u formuan tri mbretėri tė vogla ilire: e paionėve, e dardanėve dhe e athamanėve. E para shfaqet me njė shkėlqim tė shkurtėr nė shek. IV p.e.sonė pėr tė rėnė pastaj shpejt nėn goditjet e politikės ekspansioniste tė shtetit maqedon, kurse dy tė fundit dalin nė arenėn politike nė shek. III me njė rol tė parėndėsishėm.
Popullsitė ilire tė krahinave tė brendshme qendrore e veriore nuk njohėn deri nė fillim tė erės sonė njė organizim politik shtetėror; edhe nė kėtė kohė ato arritėn tė organizohen vetėm nė federata fisnore, siē ėshtė rasti i dalmatėve ose i fiseve tė tjera.

uck_aksh
03-07-09, 23:57
1. ZHVILLIMI EKONOMIK E SHOQĖROR I ILIRĖVE NĖ SHEK. IV P.E.SONĖ

Lindja e qyteteve dhe e jetės qytetare
Zhvillimi ekonomik e shoqėror i Ilirisė gjatė epokės sė hekurit dhe veēanėrisht gjatė shek. VII-V p.e.sonė kishte pėrgatitur kushtet pėr lindjen e qyteteve dhe tė jetės qytetare. Siē dėshmojnė tė dhėnat arkeologjike, qytetet ilire ngrihen mbi bazėn e vendbanimeve tė fortifikuara tė epokės sė hekurit dhe tė qendrave protourbane qė u krijuan si rezultat i zhvillimit tė zejtarisė, tė bujqėsisė, tė blegtorisė, si edhe tė intensifikimit tė marrėdhėnieve tė kėmbimit me botėn greke. Kjo dėshmohet nga prania e gjerė e qeramikės sė importuar korinthike e jonike dhe mė pas edhe nga prodhimet e kolonive greke nė Dyrrah e nė Apoloni, tė cilat kishin hyrė nė marrėdhėnie tė ngushta me prapatokėn ilire.
Lindja dhe zhvillimi i jetės qytetare ishte njė dukuri me karakter ekonomik e shoqėror tėrėsisht e re. Thelbi i saj ishte vendosja e ekonomisė antike tė tregut qė u materializua me krijimin e qyteteve si qendra prodhimi e shkėmbimi. Kjo ėshtė e lidhur me shkėputjen e plotė tė zejtarisė nga bujqėsia, me krijimin e mėnyrės antike tė prodhimit dhe me zbatimin e punės sė skllavit nė degėt e ekonomisė.
Njoftimet mė tė hershme pėr ekzistencėn e qyteteve nė Iliri i takojnė mesit tė shek. IV p.e.sonė. Historiani grek, Diodori, duke pėrshkruar fushatat e Filipit II kundėr ilirėve thotė se mbreti i Maqedonisė “u lėshua mbi Ilirinė me njė ushtri tė fortė, plaēkiti vendin, nėnshtroi shumė qytete tė vogla dhe u kthye nė Maqedoni me plaēkė tė madhe”. Oratori i madh, Demosteni, duke paralajmėruar athinasit pėr rrezikun qė i kėrcėnonte nga mbreti maqedon, vė nė dukje gjithashtu se “Filipi po fortifikonte qytete nė Iliri”. Pak mė vonė historianėt grekė tė shek. II p.e.sonė Ariani e Rufi pėrmendin me emėr Polionin si qytet i Dasaretisė, kurse historiani i shek. IV p.e.sonė Theopompi pėrmend qytetin Oidanton. Mė nė fund nga tė dhėnat numizmatike tė fillimit tė shek. IV p.e.sonė mėsojmė emrin e njė qyteti tė rėndėsishėm ilir, Damastion. Kuptohet se origjinėn e kėtyre qyteteve, qė janė tė pranishme nė mesin e shek. IV p.e.sonė, (njė rast vėrtetohet qysh nė fillim tė kėtij shekulli), duhet ta kėrkojmė pak mė parė, d.m.th. nė fundin e shek. V p.e.sonė.
Nuk dihet me saktėsi se ē’paraqesin nė vetvete kėto qytete tė hershme ilire. Dėshmitė e autorėve antikė, pėrveē faktit qė kumtojnė ekzistencėn e tyre, janė tepėr tė varfra pėr tė ndihmuar qė tė rindėrtohet pamja reale e kėtyre qendrave urbane.
Edhe nga pikėpamja arkeologjike nuk ka ende gjurmime tė tilla, nėpėrmjet tė cilave tė dallohet qartė qyteti i kėsaj kohe. Megjithatė, prej qyteteve antike, rrėnojat e tė cilave ruhen nė vendin tonė, mund tė pohohet se qyteti i mirėfilltė nė Iliri formohet kryesisht gjatė shek. IV p.e.sonė. Nė kėtė kohė kemi edhe dėshmitė e qarta si nga burimet e shkruara, ashtu edhe nga ato arkeologjike.
Kėto qytete ashtu sikurse vendbanimet e fortifikuara tė epokės sė hekurit, ngrihen mbi kodra tė mbrojtura nga pikėpamja natyrore, por shtrihen me sipėrfaqe relativisht mė tė gjera, qė arrijnė deri nė 10-20 ha. Muret e tyre rrethuese janė ndėrtuar me njė teknikė mė tė pėrparuar me blloqe shumėkėndėshe, trapezoidale; ato janė mjaft tė fuqishme dhe me njė bukuri tė rrallė (Amantia, Klos, Ēuka e Aitojt etj.), por sistemi i fortifikimit nė pėrgjithėsi ėshtė ende i thjeshtė; ai nuk njeh kullat, rolin e tė cilave e luajnė deri diku kthesat me kėnd tė drejtė, qė bėn muri herė mbas here pėr arsye qėndrueshmėrie; edhe portat nė kėtė sistem janė tė pakta e me njė mbrojtje mė tė dobėt.
Qytetet e mėdha zėnė njė pozitė qendrore nė krahinėn qė zotėrojnė dhe shtrihen nė njė hapėsirė prej 30-40 ha, siē ėshtė rasti i Bylisit, i Antigonesė, i Lisit etj., dhe janė tė mbrojtura me mure tė fuqishme.
Duke folur pėr qytetet e kėsaj kohe Diodori i quan ato me termin polisma, qė do tė thotė qytete tė vogla, me sa duket ende nė shkallėn fillestare tė zhvillimit tė tyre. Demosteni, nė shek. IV p.e.sonė pėrkundrazi, pėrdor termin poleis qė do tė thotė qytet. Ndryshimi qė vėrehet nė termat e pėrdorur prej kėtyre dy autorėve nuk duket tė jetė i rastit; ai shpreh me sa duket njė diferencim qė u bėhet kėtyre qendrave urbane ilire dhe qė lidhet me karakterin e tyre. Pak dritė mbi kėtė ēėshtje hedh pohimi i Arianit, i cili e quan Pelionin si “qytetin mė tė fortė” midis qyteteve tė Dasaretisė. Duket se disa qytete kishin mundur tė ecnin pėrpara dhe tė dalloheshin prej tė tjerave. Interes tė veēantė paraqet nė kėtė drejtim Damastioni, i cili ėshtė dhe i pari qytet ilir qė pret monedha. Burimet tregojnė se ky qytet gjendej nė shpinė tė zonės bregdetare, diku midis kėsaj zone dhe liqeneve lynkeste. Duke folur pėr kėtė Straboni nė shekullin e parė shkruan kėshtu: “Pas Epidamnit dhe Apolonisė gjer te malet Keraune ndodhen bylinėt, taulantėt, parthinėt dhe brygėt; aty afėr gjenden dhe minierat e argjendit nė Damastion, mbi tė cilat diestėt vendosėn sundimin e tyre, si dhe enkelejtė, tė cilėt i quajnė dasaretė; afėr kėtyre vijnė lynkestėt..”. Mungesa e tė dhėnave mė tė sigurta ka penguar qė ky qytet tė lokalizohet me saktėsi, por duke u nisur nga arsenali i gjetjeve tė monedhave tė tij, ai duhet kėrkuar nė krahinat e brendshme ilire, diku nė lindje tė Drinit tė Sipėrm.
Pasazhi i Strabonit ka njė rėndėsi tė veēantė dhe pėr njė fakt tjetėr. Ai tregon se Damastioni qe njė qytet qė lindi dhe u zhvillua nė njė zonė tė pasur me miniera, tė cilat, me sa duket pėrbėnin edhe bazėn ekonomike tė tij. Shfrytėzimi i tyre dhe zhvillimi i zejtarisė sė pėrpunimit tė metaleve qenė degėt kryesore tė kėsaj ekonomie. Karakteri i saj bėhet i qartė edhe nga simbolet qė mbajnė monedhat e qytetit, tė cilat paraqesin midis tė tjerash ēekanin e minatorit dhe shufrat metalike.
Damastioni ėshtė, kėshtu, shembulli i njė qyteti zejtar tė pėrparuar tė kėsaj kohe, por padyshim jo i vetmi. Pelioni shfaqet nė burimet, jo vetėm si qyteti mė i fortė midis qyteteve tė Dasaretisė, por edhe si kryeqendėr apo qendėr rezidenciale e mbretit ilir. Ka mundėsi qė qytetet e tjera mė tė vogla, ato qė Diodori i quan polisma, do tė kenė qenė qendra njėsish gjeografiko-ekonomike, ku do tė ketė mbisunduar bujqėsore-blegtorale me ndonjė degė tė kufizuar tė zejtarisė.

uck_aksh
03-07-09, 23:58
Zejtaria, bujqėsia e blegtoria
Lindja e qyteteve i dha njė shtytje tė re zhvillimit tė degėve tė ndryshme tė ekonomisė ilire.
Zejtarinė e shfrytėzimit tė minierave dhe tė pėrpunimit tė metaleve ilirėt e njihnin dhe mė parė, por asnjėherė si tani ajo nuk paraqitet si degė e veēantė e njė qyteti, siē ėshtė rasti i Damastionit. Nė shek. IV nė zejtarinė e punimit tė metaleve nuk vihet re ende ndonjė ndryshim cilėsor, fjala vjen nė punimin e veglave tė punės, tė armėve apo tė zbukurimeve, nė krahasim me shekujt pararendės. Por tani mund tė flitet pėr njė veprimtari mė tė gjerė e mė intensive si nė shfrytėzimin e minierave, ashtu edhe nė prodhimtarinė e degėve tė veēanta tė zejtarisė metalpunuese. Bie nė sy nė mėnyrė tė veēantė rritja e prodhimit tė armėve, qė pėrbėjnė nė kėtė kohė gjetjet mė tė shumta nėpėr nekropolet nė krahasim me zbukurimet.
Megjithatė, nuk pati ndonjė pėrparim, nė fushėn e zejtarisė sė prodhimit qeramik, madje importi e dobėsoi pėr njė kohė kėtė degė tė zejtarisė ilire.
Ndėrkaq nė fushėn e ndėrtimeve ndodh njė revolucion i vėrtetė. Mjeshtrat e ndėrtimit shquhen nė shek. IV pėr aftėsitė e tyre arkitektonike e teknike dhe pėr njohuritė e thella nė fushėn e artit tė fortifikimeve, qė i zbatonin nė nivelin mė tė pėrparuar tė kohės, ashtu si nė shumė vise tė tjera tė botės mesdhetare. Muret rrethuese tė qyteteve tė ndėrtuara nė stilin poligonal janė dėshmia mė e qartė e arritjeve nė kėtė fushė.
Tė dhėnat pėr bujqėsinė dhe blegtorinė e ilirėve pėr shek. IV janė tė varfra. Autorėt bashkėkohės, si Aristoteli, Skymni, Ariani etj., nuk bėjnė tjetėr veēse pėrsėrisin Hekateun, pėr shkak tė njohjes ende tė pamjaftueshme tė Ilirisė; megjithatė Iliria pėr autorėt grekė ishte vendi i njė bujqėsie e blegtorie tė zhvilluar, tokat pjellore tė sė cilės shfrytėzoheshin vende-vende nė mėnyrė intensive dhe qė krahas kulturave bujqėsore (rritja e ullirit, kopshtaria e bletaria), nė kullotat e pasura rritnin bagėti tė mira tė racės.
Tė dhėnat arkeologjike i vėrtetojnė kėto njoftime. Parmenda e paraqitur nė buzėt e njė pitosi gjetur nė fushėn e Korēės, si dhe figurat simbolike tė paraqitura nė monedhat e Dyrrahut e tė Apolonisė, apo nė monumentet varrimore tė kohės, si kalliri i grurit, dega e ullirit, bistaku i rrushit, bleta, lopa si dhe briri i bollėkut, simbol i pjellorisė dhe i begatisė, u bėjnė jehonė pasurive tė tokės ilire dhe zhvillimit qė kishin marrė bujqėsia e blegtoria ilire nė kėtė kohė.
Tregtia dhe qarkullimi monetar
Si rrjedhim i zhvillimit tė zejtarisė dhe tė degėve tė tjera tė ekonomisė ilire u zgjeruan shkėmbimet dhe tregtia. Gjetjet arkeologjike dėshmojnė pėr njė shtrirje tė gjerė tė prodhimeve tė zejtarisė ilire. Tipat standardė tė armėve, tė zbukurimeve dhe tė enėve prej balte qė pėrsėriten nė gjetjet nga njė krahinė nė tjetrėn, dėshmojnė pėr marrėdhėnie intensive midis popullsisė sė krahinave tė ndryshme dhe pėr njė zhvillim tė konsiderueshėm tė kėmbimeve midis tyre.
Njė zhvillim mė tė gjerė morėn nė kėtė kohė shkėmbimet me botėn greke. Jo mė kot pasuritė minerale dhe disa prodhime bujqėsore tėrhoqėn vėmendjen e autorėve antikė tė kėsaj kohe. Duket se kėto prodhime ishin ndėr artikujt kryesorė tė eksportit ilir. Njė vend me rėndėsi zinin kėmbimet me kolonitė greke tė bregdetit Adriatik dhe qytetet e Halkidės, tė cilat merrnin nga Damastioni argjendin pėr prerjen e monedhave tė tyre, kurse nga tokat e afėrta tė Atintanisė serėn, qė u duhej pėr ndėrtimin e anijeve dhe lyerjen e enėve tė transportit. Kundrejt tyre ilirėt merrnin prodhime luksi tė artizanatit grek, midis tė tjerave prodhime atike e italike. Krahas prodhimeve tė Dyrrahut e tė Apolonisė, enėt e kėtyre qendrave janė gjetje jo tė rralla nė vendbanimet e zonės bregdetare. Por ato fillojnė tė duken mė dendur edhe nė krahinat e brendshme ilire. Pas Trebenishtit ato shfaqen edhe nė luginėn e mesme tė Drinit, nė afėrsi tė Kukėsit e tė Krumės. Kėto prodhime arrijnė kėtu nėpėrmjet rrugėve tregtare tė shkelura qysh nė shek. VI-V, duke ndjekur luginat e lumenjve me pikėnisje si nga qendrat e bregut Adriatik, ashtu edhe tė Egjeut.
Monedhat e argjendit pėrdoren gjerėsisht si ekuivalent shkėmbimi. Nė krahinat bregdetare gjejnė njė pėrhapje tė madhe monedhat e Dyrrahut e tė Apolonisė, kurse nė ato tė brendshme dhe lindore monedha e Damastionit. Gjetjet e deritanishme tregojnė se kjo monedhė qarkulloi nė njė zonė tė gjerė qė pėrfshinte krahinėn e diestėve, penestėve dhe pjesėrisht atė tė lynkestėve.
Prerja dhe hedhja nė treg e monedhave nga njė qytet ilir si Damastioni ėshtė njė fakt me rėndėsi tė veēantė. Ai tregon se tani, nė pjesėn e parė tė shek. IV p.e.sonė, krahas Dyrrahut dhe Apolonisė, tė cilat me monedhat e tyre, qysh nga shek.V p.e.sonė kishin mbuluar krahinat e afėrta tė ultėsirės bregdetare dhe i kishin tėrhequr ato nė orbitėn e marrėdhėnieve skllavopronare, njė qytet ilir, Damastioni, lindi dhe u bė qendėr e rėndėsishme ekonomike e krahinave tė brendshme. Ai hodhi nė treg monedhėn e vet dhe me kėtė shėnoi shtrirjen e mėtejshme tė sistemit monetar nė krahinat e brendshme tė Ilirisė Jugore. Ekonomia monetare theu kėshtu dhe nė kėtė pjesė tė Ilirisė ekonominė e prapambetur natyrore, pėr t’i hapur rrugėn njė sistemi tė ri ekonomik, skllavopronarisė.

Vendosja e skllavopronarisė
Me lindjen e qyteteve u krijua edhe njė popullsi qytetare, e cila mė parė nuk njihej. Burimet nuk e bėjnė tė qartė pėrbėrjen dhe karakterin e kėsaj popullsie, por meqė qytetet ishin qendra ekonomike dhe administrative, edhe popullsia e tyre pėrbėhej nga masa e gjerė e prodhuesve zejtarė, bujq e blegtorė, nga pronarėt e punishteve zejtare, tregtarėt dhe aristokracia e vjetėr fisnore qė pėrbėnte parinė e qytetit. Si e tillė, popullsia e qytetit paraqitej e diferencuar nė shtresa shoqėrore, me interesa tė ndryshme. Prej tyre, pronarėt e punishteve dhe tregtarėt formonin shtresėn e re tė pasuruar, e cila zhvendos pėrfundimisht nė plan tė dytė aristokracinė e vjetėr fisnore.
Si qendra ekonomike e politike mė vete qytetet i rrethonte njė popullsi fshatare e lidhur me ta nėpėrmjet interesave ekonomikė tė ndėrsjelltė. Nė burimet kėto popullsi njihen akoma si fise tė mėdha apo tė vogla, por fisi nuk ka mė kuptimin e tij klasik. Vetė dukja e qyteteve dhe prerja e qarkullimi i monedhave janė elemente qė nuk pajtohen me rendin fisnor, ato i japin bashkėsisė njė pėrmbajtje tė re nga pikėpamja e marrėdhėnieve ekonomike e shoqėrore.
Ashtu si nė Maqedoni, edhe nė Epirin fqinjė tė kėsaj kohe, shumica e popullsisė nė Iliri jetonte nė fshatra; qytetet ishin ende nė numėr tė vogėl. Masėn kryesore tė kėsaj popullsie e formonte fshatarėsia e lirė, por burimet bėjnė fjalė edhe pėr njė popullsi fshatare tė varur. Theopompi nė veprėn e tij “Filipika” shkruan se “ardianėt kanė 300 mijė prospelatė si helotė...”. Me prospelatė autorėt e vjetėr kuptonin njė popullsi tė varur qė merrej me punimin e tokės dhe qė u jepte zotėruesve tė saj si detyrim njė pjesė tė prodhimit. Duke i krahasuar prospelatėt e ardianėve me helotėt e Spartės, Theopompi e pėrcakton edhe mė mirė gjendjen e tyre sociale. Me sa duket edhe kėta ishin, sikurse helotėt, njė popullsi e nėnshtruar qė pas pushtimit ishin shpronėsuar dhe ishin kthyer nė gjendje vartėsie. Nuk kemi prova nėse kjo ishte njė popullsi e huaj apo njė fis tjetėr ilir qė pėsoi kėtė fat; numri i tyre gjithashtu duhet tė jetė i tepruar, por mbetet i padiskutueshėm fakti qė kemi tė bėjmė me njė masė popullsie mbi tė cilėn ushtrohet shtypje ekonomike dhe politike.
Midis ilirėve ky nuk ishte njė fenomen i veēantė pėr ardianėt. Njė shekull mė vonė Agatharkidi nė veprėn e tij “Evropaikon” do tė pohojė se “dardanėt kanė kaq shumė skllevėr (ai i quan kėta me emrin “dullos”), sa dikush kishte 1 000, kurse tė tjerė edhe mė shumė. Secili nga kėta nė kohė paqeje punon tokėn, kurse nė kohė lufte merr pjesė nė ushtri duke pasur si prijės zotin (“despotes”) e tij”.
Edhe pse Agatharkidi pėrdor termin dullos, shpjegimet e mėtejshme e bėjnė tė qartė se kemi tė bėjmė me njė popullsi tė tipit tė prospelatėve ardianė. Nuk ka asnjė dyshim qė termi “dullos” pėrdoret kėtu me kuptimin mė tė gjerė, ashtu sikurse ndodh shpesh qė autorėt antikė i quajnė helotėt “dullė tė lakeldemonėve”.
Njė rast tjetėr ėshtė ai qė pėrmend Atheneu, pėr penestėt. Sipas tij “thesalėt quajnė penestė jo ata qė lindin skllevėr, por ata qė shtihen nė dorė me anė tė luftės”. Dihet se me emrin penestė quhej njė fis i tėrė nė territorin e Mbretėrisė Ilire. Pėrkufizimi i Atheneut tė ēon nė pėrfundimin se popullsia e kėtij fisi duhet tė ketė qenė e ngjashme nga pikėpamja e gjendjes shoqėrore me prospelatėt e ardianėve dhe dullėt e dardanėve.
Prania e njė popullsie tė tillė tė varur e tė shfrytėzuar ekonomikisht midis ilirėve, ėshtė njė dėshmi e rėndėsishme pėr tė pėrcaktuar karakterin dhe strukturėn e shoqėrisė ilire. Siē tregojnė tė dhėnat e autorėve antikė, popullsia e varur e tipit prospelatė-helotė-penestė pėrfaqėsonte nė kėtė kohė nė Iliri njė formė tė hershme tė skllavėrisė qė ekzistonte nė disa nga popullsitė kryesore ilire. Kjo kategori njerėzish pėrdorej nė masė nė punimet bujqėsore dhe mbase edhe nė shfrytėzimin e minierave. Zotėrit e tyre (despotėt) duket se banonin nė qendrat e vogla tė fortifikuara ose nė qytete. Kohėn mė tė madhe ata e kalonin nė luftėra dhe jo rrallė me dėfrime. Theopompi na thotė se sunduesit e prospelatėve ardianė “ēdo ditė deheshin, bėnin mbledhje dhe shtroheshin nė gosti, tė dhėnė pas tė ngrėnit e tė pirit”. Pjesėn tjetėr tė popullsisė e pėrbėnte masa e fshatarėve tė lirė qė luante, me sa duket, ende njė rol kryesor nė prodhimin shoqėror.

uck_aksh
03-07-09, 23:59
Ashtu si nė Maqedoni, edhe nė Epirin fqinjė tė kėsaj kohe, shumica e popullsisė nė Iliri jetonte nė fshatra; qytetet ishin ende nė numėr tė vogėl. Masėn kryesore tė kėsaj popullsie e formonte fshatarėsia e lirė, por burimet bėjnė fjalė edhe pėr njė popullsi fshatare tė varur. Theopompi nė veprėn e tij “Filipika” shkruan se “ardianėt kanė 300 mijė prospelatė si helotė...”. Me prospelatė autorėt e vjetėr kuptonin njė popullsi tė varur qė merrej me punimin e tokės dhe qė u jepte zotėruesve tė saj si detyrim njė pjesė tė prodhimit. Duke i krahasuar prospelatėt e ardianėve me helotėt e Spartės, Theopompi e pėrcakton edhe mė mirė gjendjen e tyre sociale. Me sa duket edhe kėta ishin, sikurse helotėt, njė popullsi e nėnshtruar qė pas pushtimit ishin shpronėsuar dhe ishin kthyer nė gjendje vartėsie. Nuk kemi prova nėse kjo ishte njė popullsi e huaj apo njė fis tjetėr ilir qė pėsoi kėtė fat; numri i tyre gjithashtu duhet tė jetė i tepruar, por mbetet i padiskutueshėm fakti qė kemi tė bėjmė me njė masė popullsie mbi tė cilėn ushtrohet shtypje ekonomike dhe politike.
Midis ilirėve ky nuk ishte njė fenomen i veēantė pėr ardianėt. Njė shekull mė vonė Agatharkidi nė veprėn e tij “Evropaikon” do tė pohojė se “dardanėt kanė kaq shumė skllevėr (ai i quan kėta me emrin “dullos”), sa dikush kishte 1 000, kurse tė tjerė edhe mė shumė. Secili nga kėta nė kohė paqeje punon tokėn, kurse nė kohė lufte merr pjesė nė ushtri duke pasur si prijės zotin (“despotes”) e tij”.
Edhe pse Agatharkidi pėrdor termin dullos, shpjegimet e mėtejshme e bėjnė tė qartė se kemi tė bėjmė me njė popullsi tė tipit tė prospelatėve ardianė. Nuk ka asnjė dyshim qė termi “dullos” pėrdoret kėtu me kuptimin mė tė gjerė, ashtu sikurse ndodh shpesh qė autorėt antikė i quajnė helotėt “dullė tė lakeldemonėve”.
Njė rast tjetėr ėshtė ai qė pėrmend Atheneu, pėr penestėt. Sipas tij “thesalėt quajnė penestė jo ata qė lindin skllevėr, por ata qė shtihen nė dorė me anė tė luftės”. Dihet se me emrin penestė quhej njė fis i tėrė nė territorin e Mbretėrisė Ilire. Pėrkufizimi i Atheneut tė ēon nė pėrfundimin se popullsia e kėtij fisi duhet tė ketė qenė e ngjashme nga pikėpamja e gjendjes shoqėrore me prospelatėt e ardianėve dhe dullėt e dardanėve.
Prania e njė popullsie tė tillė tė varur e tė shfrytėzuar ekonomikisht midis ilirėve, ėshtė njė dėshmi e rėndėsishme pėr tė pėrcaktuar karakterin dhe strukturėn e shoqėrisė ilire. Siē tregojnė tė dhėnat e autorėve antikė, popullsia e varur e tipit prospelatė-helotė-penestė pėrfaqėsonte nė kėtė kohė nė Iliri njė formė tė hershme tė skllavėrisė qė ekzistonte nė disa nga popullsitė kryesore ilire. Kjo kategori njerėzish pėrdorej nė masė nė punimet bujqėsore dhe mbase edhe nė shfrytėzimin e minierave. Zotėrit e tyre (despotėt) duket se banonin nė qendrat e vogla tė fortifikuara ose nė qytete. Kohėn mė tė madhe ata e kalonin nė luftėra dhe jo rrallė me dėfrime. Theopompi na thotė se sunduesit e prospelatėve ardianė “ēdo ditė deheshin, bėnin mbledhje dhe shtroheshin nė gosti, tė dhėnė pas tė ngrėnit e tė pirit”. Pjesėn tjetėr tė popullsisė e pėrbėnte masa e fshatarėve tė lirė qė luante, me sa duket, ende njė rol kryesor nė prodhimin shoqėror.
Pėrveē pėrfitimit nga puna e popullsisė vendase, shtresa e pasur siguronte tė mira materiale nėpėrmjet grabitjes kolektive tė popujve fqinjė me anė tė luftėrave. Tributet e pėrvitshme qė detyroheshin tė paguanin popujt e nėnshtruar tregojnė se kėto grabitje kryheshin nė mėnyrė sistematike.
Kėshtu nė shek. IV p.e.sonė, shoqėria ilire paraqitet si njė shoqėri e ndarė nė klasa e shtresa shoqėrore. Kjo shoqėri njihte atėherė format e hershme tė varėsisė skllavopronare, prandaj edhe ishte njė shoqėri skllavopronare. Lindja e qyteteve ndihmoi pėr thellimin e diferencimit shoqėror, sepse duke u bėrė qendra tė rėndėsishme tė zejtarisė dhe tė tregtisė ato i dhanė hov rritjes sė prodhimit, shkėmbimit me para dhe shfrytėzimit tė punės sė huaj.
Pa mbivlerėsuar peshėn dhe rolin e qytetit ilir nė kėtė periudhė tė hershme mund tė thuhet se ai vepron jo vetėm si bartės i skllavopronarisė, por edhe si pėrēues i saj nė botėn fshatare qė e rrethon. E lidhur me qytetin me anė tė marrėdhėnieve ekonomike dhe e varur prej tij pėrmes kėtyre marrėdhėnieve, bota fshatare ilire, sidomos ajo qė ndodhej rreth qyteteve nuk ėshtė mė bota e organizimit fisnor. Ajo njeh tani marrėdhėnie vartėsie nė formėn e skllavėrisė sė tipit helot.
Kėshtu, nė shek. IV qyteti ilir na paraqitet me njė rol e peshė tė ndjeshme nė jetėn ekonomike e shoqėrore tė Ilirisė. Si i tillė ai shėrbeu si bazė e organizimit politik shtetėror.

uck_aksh
04-07-09, 00:00
qoto lexoni edhe e mirrni vesh se si na kan qi N... keto dyja shqiptarve

Urata
07-07-09, 04:16
Ia vlen te lexohet dhe Bibla...! e kam lexue moti dhe prap e lexoi me mu dhane rasti...!

Nuk me ben jomuslimane leximi i bibles...!

hasanmehmeti
07-07-09, 20:26
qoto lexoni edhe e mirrni vesh se si na kan qi N... keto dyja shqiptarve

Mos thuaj Uck na kane (ne pergjithesi) ... , por mundesh veq per vete me fol , edhe shkruje ma kan ...

Ke kujdes se nenat tona nuk i kemi qe nderin e tyre ta ndysin b...palaret.


All-llahu i shperblefte te gjithe ata qe kane dhene nga mundi,jeta,pasuria etj per me na pru fene Islame ne keto troje.

Tung

uck_aksh
08-07-09, 00:27
Mos thuaj Uck na kane (ne pergjithesi) ... , por mundesh veq per vete me fol , edhe shkruje ma kan ...

Ke kujdes se nenat tona nuk i kemi qe nderin e tyre ta ndysin b...palaret.


All-llahu i shperblefte te gjithe ata qe kane dhene nga mundi,jeta,pasuria etj per me na pru fene Islame ne keto troje.

Tung


ne kohen e Xhaxhit Shqiptaret kan respektuar te gjith njesoj nuk ka pas dallim as perkatsia as ngjyra kan qen gjith njesoj
shiko sod qpo behet ne Kosoven multietnike nese behesh Krishter ty kisha po ta dhuron nje Goldan apo nje traktor si dhura
po edhe keta qe po veshin pantolla te shkurta e mjekrra te mdhaja edhe kur i kam par ne kosov dihet pluhuri o ju kishin ba ato mjekrra si ............ spo ja permeni emrin se marre

Giovanni
08-07-09, 09:21
Ju lus qe te mos delni nga tema ketu mund te diskutohet rreth Bibles se tema eshte B I B L A ne shqip - online, nese doni te beni ndonje diskutim mbi gjerat qe po shkruni hapne nje tem per keto gjera.

Giovanni