PDA

View Full Version : Shqiptaret ne Austri!!!!


aferdita
14-05-05, 22:33
Sikurse ne vendet tjera si psh Gjermani,Zvicerr,France etj, edhe ne Austri ka shume Shqiptarė/e dhe dita dites po behen edhe me shume.Nuk e di se qka mendojn se ketu eshte apo mendojn se puna po i pret apo ku ta di une,veq kush po vjen po kthehet prap me duar ne gjep(keta jan ata qe po vijn me viza te blera).Kurse shumica prej tyre martohen me plaka apo diksuh po ka edhe nafak dhe po martohen edhe me Vajza te reja(per letra kuptohet) veq me vone nuk po i bjen mire qe po veprojn keshtu,por kjo eshte jeta e tyre dhe nuk dua te perzihem ne problemet e tjerve por edhe keq nuk kam deshire t'i shoh dhe une uroj fat dhe mos ngurroni se edhe ne Kosove nje dite do te behet mire!!!!!!!!!!


Pershendetje gjithashtu edhe per disa antere te cilet shkruajn nga Austria,emrat/nickat nuk kam nevoij qe t'i ceki!!!!!!


Afėrdita

DEA
14-05-05, 22:36
I pershendes te gjithe BashkeAtdhetaret ne Austri.

Bronx
14-05-05, 22:55
pershendes edhe une shqipateret qe jetojn ne Austri.

ciao

Arb
15-05-05, 00:41
Pershendetje te gjithe Shqiptareve (anetareve te Dardanise) ne gjenden ne Austri!

Po a jeni more ndonje anetar atje?

Honesty^uk.
15-05-05, 20:47
Pershendetje per ju Aferdita dhe per te gjithe Shqiptaret qe jetojn ne Austri

aferdita
21-05-05, 17:18
DEA,Bronx,Honesty^uk. ne emer edhe te antareve tjere ju falenderoj shume

jeni gjithashtu te pershendetur :wink:

albioni_nl
23-05-05, 09:00
Pershendetje Aferdita!Me ēudit ajo shprehje e jotja kur pyet athue qka mendojne shqiptaret qe i pret ketu e pse vijne aty.Une vetem diēka do te shtoja:shumica e shqiptarve qe marrin rrugen e gyrbetit e bejne kete nga halli e jo nga deshira nga shpresa per nji te ardhme me te mire me viza te blera apo edhe ilegal andaj pak respekt se ashtu kemi ardhur pothuajse te gjithe!!

aferdita
26-05-05, 11:58
alboini_nl shkruajti: Pershendetje Aferdita!Me ēudit ajo shprehje e jotja kur pyet athue qka mendojne shqiptaret qe i pret ketu e pse vijne aty.Une vetem diēka do te shtoja:shumica e shqiptarve qe marrin rrugen e gyrbetit e bejne kete nga halli e jo nga deshira nga shpresa per nji te ardhme me te mire me viza te blera apo edhe ilegal andaj pak respekt se ashtu kemi ardhur pothuajse te gjithe!!


******************


albioni se pari te pershendes

kurse sa i perket fjaleve tua,mua po me vjen keq qe eshte gjendja kaq e keqe ne Kosove por besoj se nje dite do te behet mire.Dhe pse marrin rrugen edhe kete e kuptojn, por sillen shume keq dhe mendojn se bota eshte e tyre veqse kan ardhur ketu dhe nese ndokush nuk i ndihmon fillojn te flasin keq per ate person,normal qe eshte veshtire me gjete nje pune ketu dhe te duhet kohe deri sa te jesh ne gjendje me punu.

albioni_nl
27-05-05, 09:59
Pershendetje Afedita!
Kur reagova ne shkrimin tend deshta vetem te them se nuk eshte e drejt ti fusesh te gjithe me nje thes siq thote populli,se me siguri ka mjaft qe sillen keq por jam i bindur qe nuk jane te gjithe ashtu siq po i pershkruan ti.Ka edhe mjaft mergimtare qe sillen keq kur shkojne ne kosove e shesin mend me makinat e tyre e mashtrojne vajza te pafajsme !!!!!ju deshiroj ēdo te mire besoj qe po kuptohemi!

Naki
27-05-05, 18:36
Pershendetje Bashkemergimtareve Ne Austri ,Aferditen,Hallen e madhe dhe te gjithe Forumistete Dardan.

Naki

Dali!Keq
27-05-05, 23:35
Pershendes dhe un Shqiptaret ne Austri,enkas per te Afermit e mi ne Linz. :D
Daja nga Zvicera. :D

Agroni22
29-05-05, 19:56
pershendetje per shqiptaret qe jetojne ne AUSTRI, dhe ishalla madhi per vendlindje te jete ma i vogel sepse trupin ne austri e mendjen ne kosove e kane gyrbetqaret tane

presheva
08-06-05, 22:25
pershendetje per te gjith atdhetaret kudo qe ndodhen ne ter planeten tone ne mbare vendet ne gjithesi.
pershendetje te veqant per familjen time ecial jeton ne austri ne qytetin wels te ober ostereich.
agjindet more ketu ndokush qe na vjen nga welsi tungi pershenedetje.

Arlinda
02-09-05, 11:31
ju pershendes edhe une nga austria bye

aferdita
03-09-05, 20:19
presheva dhe Arlinda pershendetje gjithashtu edhe nga un (nga austria)

Max
03-09-05, 21:22
pershendetje te gjitheve forumista...pasiqe me duket qe te gjithe jemi "te huaj",vetem duhet te mendojme se si kemi ardhur ne ne diaspore,dmth.ne kete vend ku tash punojme dhe jetojme ndersa vetem per pushime po kemi mundesi te shkojme ne Atdhe,pra me keqardhje Aferdita por ke pak respekt "per te huajt e ri ne diaspore"...sepse e kane bile nje arsye!!!!!!!

Kodra
03-09-05, 22:39
**********
**********
**********Shqiptarėt qė jetojn nė Austri , kanė pėrshėndetje tė madhe nga unė.
Kodra

aferdita
03-09-05, 23:17
pershendetje te gjitheve forumista...pasiqe me duket qe te gjithe jemi "te huaj",vetem duhet te mendojme se si kemi ardhur ne ne diaspore,dmth.ne kete vend ku tash punojme dhe jetojme ndersa vetem per pushime po kemi mundesi te shkojme ne Atdhe,pra me keqardhje Aferdita por ke pak respekt "per te huajt e ri ne diaspore"...sepse e kane bile nje arsye!!!!!!!

Pershendetje gjithashtu Max

dhe me vjen mire qe mendon ashtu,dhe nuk eshte qe un nuk po kam Respekt prej atyre qe jan te rinj ne Diaspor por dhe mua nuk me pengojn aspak se un vetem rrugen time e shikoj por po me vjen keq kur po i shoh se ne qfar gjendje jan.

MemphiSx
06-09-05, 01:31
Pajtona me mendimin e Aferdites.
Duke marr parasysh krizen ekonomike ne Kosove shum te rinje po mesyjn rrugt e gyrbetit.
Shkurja ne cilin do vend t'huaj nga Kosova ne menyre ilegale paguhet ne shuma te medhaja,detyrohen te futen borgj,mendojn qe si te arrin atje i pret puna,paraja etj.
Mbas nje kohe zihen nga policia kthehen ne vendlindje pa i fitu as ato para qe i kan marr per t'u kthyer.
Prandaj mė mir te rrin ne Kosove,edhe ketu ka pune,askund ne bote nuk fitohet paraja lehte,pra me pak syqeltesi edhe ktu munden te fitojn te kursejn deri sa edhe ne t'i arrijm standardet evropiane.
Martesa me plaka,mendoj qe eshte gabimi me i madh qe bajn te rinjet ne gyrbet,dmth iu shkon gjysma e rinis deri sa t'fitojn te drejten qe t'ndahet nga ajo plak,eee qka po mbetet pastaj.

vendasi
11-09-05, 19:21
Ju pershendes Aferdita..........!
Se pari me duhet te them se nuk eshet aq mire qe ti pargjykojshe njerzit te cilet edhe nuk i njeh.Nuk i njeh ata dhe si njeh hallet e tyre andaj mendoj se nuk eshte e udhes qe te gjithe te ikurit nga kosova ti ngjyrosesh me te njeten ngjyre.Aferdita a pyte ti veten tande se per qfar arsye ke ardhe ne Austri dhe perse jeton ende ne Austri e nuk kthehesh ne Kosove? Besoj qe e ke nje arsye te forte apojo?Pra qdo i ikur i Kosoves e ka nje arsye.
Te pershendes the te uroj sukses...........................

Lady Godiva
14-09-05, 14:03
Une plotesisht pajtohem me Aferditen dhe Memphixin. Askush nuk i ndalon shqiptaret qe te shkojn jasht, mirepo sjellja e tyre i demton jo vetem ata personalisht por gjith kombin, se te huajt pastaj te gjitheve po na fusin me nje thes si komb...Andaj shqiptare qe jeni jasht, mendoni se me sjelljet tuaja se jeni pasqyre e gjith shqiptarizmit.

Shko, puno, fito cka po di une, po ama silluni mire bre vlla jo per faqe te zeze siq bejn mese 90 perqindshi qe ndodhet jasht.

halla e madhe
16-10-05, 14:44
Une plotesisht pajtohem me Aferditen dhe Memphixin. Askush nuk i ndalon shqiptaret qe te shkojn jasht, mirepo sjellja e tyre i demton jo vetem ata personalisht por gjith kombin, se te huajt pastaj te gjitheve po na fusin me nje thes si komb...Andaj shqiptare qe jeni jasht, mendoni se me sjelljet tuaja se jeni pasqyre e gjith shqiptarizmit.

Shko, puno, fito cka po di une, po ama silluni mire bre vlla jo per faqe te zeze siq bejn mese 90 perqindshi qe ndodhet jasht.

Me shifren 90% e ke tepru pak,te lutem mos ja fut kot se nuk asht gjithe ai numer qe thuani ju :?

Dani3
31-12-05, 07:50
Ju pėrshėndes tė gjith shqiptarėt qė jetojn ne Austri e special ata tė landit tė Salzbugit. Dani nga Salzburgi Austri.

Barbaroza
03-01-06, 20:40
Pershendetje per te gjithe bashkatdhetaret ne Austri,e posaqerisht per vendasin tim te nderuar Dani3!

loni19
05-01-06, 16:44
edhe une i pershendes te gjithe anetaret qe jetojne ne Austri...
Mosmerzitje....

BlertaB
03-02-06, 17:35
e pershendes aferditen shoqen time te ngusht.
Si dhe te gjithe shqiptaret qe jetojn ne austri...

panta_rhei
13-04-06, 22:33
Sikurse ne vendet tjera si psh Gjermani,Zvicerr,France etj, edhe ne Austri ka shume Shqiptarė/e dhe dita dites po behen edhe me shume.Nuk e di se qka mendojn se ketu eshte apo mendojn se puna po i pret apo ku ta di une,veq kush po vjen po kthehet prap me duar ne gjep(keta jan ata qe po vijn me viza te blera).Kurse shumica prej tyre martohen me plaka apo diksuh po ka edhe nafak dhe po martohen edhe me Vajza te reja(per letra kuptohet) veq me vone nuk po i bjen mire qe po veprojn keshtu,por kjo eshte jeta e tyre dhe nuk dua te perzihem ne problemet e tjerve por edhe keq nuk kam deshire t'i shoh dhe une uroj fat dhe mos ngurroni se edhe ne Kosove nje dite do te behet mire!!!!!!!!!!


Pershendetje gjithashtu edhe per disa antere te cilet shkruajn nga Austria,emrat/nickat nuk kam nevoij qe t'i ceki!!!!!!


Afėrdita

shyqyr bile ti qe i paske hjek durt prej xhepav... qka me bo, nuk jan krejt shqiptart t menqur e t'zot't sikur ti
ti kee "qytetare nderi" e austris a?! bravo "bre moter"...
e kta shiptart e tjer fali se ta paskan marr ftyren

seriozja_19
07-07-06, 19:38
edhe une i pershendes te gjithe shqiptaret me strehim ne Austri :wink: dhe i deshiroj shume fat ne emigracionin e atyre!!!
Pasi une vet jetoj ketu, e di qe neve shqiptareve te Austrise na mungon disi menaxhmenti... sepse ne krahasim me Zvicer apo Gjermani jemi shume mbrapa me organizimin e festave tona nderkombetare mirepo progresi ka filluar dhe jemi ne livizje... :biggrin:

lenna
07-07-06, 23:19
nje pershndetje me shum nga nje shqiptare nga austria.. red'n'black forever!!!

Guri i madh
08-07-06, 11:54
Une plotesisht pajtohem me Aferditen dhe Memphixin. Askush nuk i ndalon shqiptaret qe te shkojn jasht, mirepo sjellja e tyre i demton jo vetem ata personalisht por gjith kombin, se te huajt pastaj te gjitheve po na fusin me nje thes si komb...Andaj shqiptare qe jeni jasht, mendoni se me sjelljet tuaja se jeni pasqyre e gjith shqiptarizmit.

Shko, puno, fito cka po di une, po ama silluni mire bre vlla jo per faqe te zeze siq bejn mese 90 perqindshi qe ndodhet jasht.


shum gabim e kie se ata qka i kan qit hije te zez kombit moti gjermania i ka largue e ke dhan nji vlersim shum pa lidhje

Vin-Diesel
11-08-06, 10:50
Sikurse ne vendet tjera si psh Gjermani,Zvicerr,France etj, edhe ne Austri ka shume Shqiptarė/e dhe dita dites po behen edhe me shume.Nuk e di se qka mendojn se ketu eshte apo mendojn se puna po i pret apo ku ta di une,veq kush po vjen po kthehet prap me duar ne gjep(keta jan ata qe po vijn me viza te blera).Kurse shumica prej tyre martohen me plaka apo diksuh po ka edhe nafak dhe po martohen edhe me Vajza te reja(per letra kuptohet) veq me vone nuk po i bjen mire qe po veprojn keshtu,por kjo eshte jeta e tyre dhe nuk dua te perzihem ne problemet e tjerve por edhe keq nuk kam deshire t'i shoh dhe une uroj fat dhe mos ngurroni se edhe ne Kosove nje dite do te behet mire!!!!!!!!!!


Pershendetje gjithashtu edhe per disa antere te cilet shkruajn nga Austria,emrat/nickat nuk kam nevoij qe t'i ceki!!!!!!


Afėrdita

Paske dhen nje Ide tenden...secili person provon te te Mbijetoj ose te Perparoj!ne qfar menyre shumica nuk e logjikojn me rendesi Vet me dal prej Balte e qe i gjuajn 0tjer ne Balt nuk eshte me rendesi ...Dmth secili per veten Sot

Edhe une ju pershendes Vendas ne Austri edhe Shqiptaret ne Mbare Boten !

neki76
11-08-06, 14:42
I pershendes te gjithe mergimtaret shqiptare qe gjenden ne Austri e posaqerishte ata ne Villach.

elira_wien
12-08-06, 20:41
Pershendetje per gjith shqipetaret ne mbar boten pa dallim,,,e veqanerisht shqipetaret ne mergim, sepse jeta ne mergim esht e rend,,,por dhasht zoti nje dit te kthehemi te bashkuar ne trollin dardan ne KOSOVEN ton te dashur...Pata deshir te them diqka ne lidhje me temen Aferdita ,nuk esht e quditshme pse shqipetaret vin ne Austri,ashtu si ke ardhur ti un kan deshir te vin dhe tjeret ,per ta provuar fatin per nje jet me te mir,,,por po e them nje fjal popullore,,i ngiti sja din te untit,,,,,eti aferdita apo te tjeret qe ikeni ndoshta te gjtiha kushtet e plotesuar per nje jet te mir ,per nje sukses ne shkoll e shum e shum gjera ashtu kan deshir edhe te tjeret,,,sesht e quditshme pse vin me viza te blera apo ilegal,,,jan kushtet ne Kosov qe ta inponojn edhe te rrezikosh me jet ndoshta,,

aferdita
12-08-06, 20:47
Pershendetje per gjith shqipetaret ne mbar boten pa dallim,,,e veqanerisht shqipetaret ne mergim, sepse jeta ne mergim esht e rend,,,por dhasht zoti nje dit te kthehemi te bashkuar ne trollin dardan ne KOSOVEN ton te dashur...Pata deshir te them diqka ne lidhje me temen Aferdita ,nuk esht e quditshme pse shqipetaret vin ne Austri,ashtu si ke ardhur ti un kan deshir te vin dhe tjeret ,per ta provuar fatin per nje jet me te mir,,,por po e them nje fjal popullore,,i ngiti sja din te untit,,,,,eti aferdita apo te tjeret qe ikeni ndoshta te gjtiha kushtet e plotesuar per nje jet te mir ,per nje sukses ne shkoll e shum e shum gjera ashtu kan deshir edhe te tjeret,,,sesht e quditshme pse vin me viza te blera apo ilegal,,,jan kushtet ne Kosov qe ta inponojn edhe te rrezikosh me jet ndoshta,,

Pajtohem me ty elira por une kur kam ardhe ne fillim ne austri nuk jam sjell rrugeve kur ka kshyr qe te bej diqka,qe te arrij diqka,kurse gjysma qe kan ardhur keto 3 viteve te fundit sillen vetem rrugeve dhe ngucin polaket dhe sllovaket,
e keni te drejt se kjo mua nuk me intereson dhe shikoj drejtimin tim,eshte vetem se nuk kam deshire te shoh askend keq se e di se si eshte...
sidoqoft i uroj te gjitheve fat dhe ja shperbleft zoti krejt te mirat

aferdita
12-08-06, 20:48
Pershendetje per gjith shqipetaret ne mbar boten pa dallim,,,e veqanerisht shqipetaret ne mergim, sepse jeta ne mergim esht e rend,,,por dhasht zoti nje dit te kthehemi te bashkuar ne trollin dardan ne KOSOVEN ton te dashur...Pata deshir te them diqka ne lidhje me temen Aferdita ,nuk esht e quditshme pse shqipetaret vin ne Austri,ashtu si ke ardhur ti un kan deshir te vin dhe tjeret ,per ta provuar fatin per nje jet me te mir,,,por po e them nje fjal popullore,,i ngiti sja din te untit,,,,,eti aferdita apo te tjeret qe ikeni ndoshta te gjtiha kushtet e plotesuar per nje jet te mir ,per nje sukses ne shkoll e shum e shum gjera ashtu kan deshir edhe te tjeret,,,sesht e quditshme pse vin me viza te blera apo ilegal,,,jan kushtet ne Kosov qe ta inponojn edhe te rrezikosh me jet ndoshta,,

Pajtohem me ty elira por une kur kam ardhe ne fillim ne austri nuk jam sjell rrugeve por kam kshyr qe te bej diqka,qe te arrij diqka,kurse gjysma qe kan ardhur keto 3 viteve te fundit sillen vetem rrugeve dhe ngucin polaket dhe sllovaket por ata veq vetes i bejn keq....
dhe e keni te drejt se kjo mua nuk me intereson dhe per kete e shikoj drejtimin tim,eshte vetem se nuk kam deshire te shoh askend keq se e di se si eshte...
sidoqoft i uroj te gjitheve fat dhe ja shperbleft zoti krejt te mirat

lazdrani
12-08-06, 23:15
E nderura Aferdita te pershendes ty si shoqe dhe familjen tende.Gjithashtu i pershendes te gjithe shqiptaret qe jetoin dhe punojne ne Austri.

Mergimi eshte shume i veshtire per ne te gjithe gurbetqaret,askush nga qefi nuk ka marre kete rruge dihen arsyet,por mendoje qe edhe ne mergimtaret kemi dhene dhe po jepim kontribut te madhe per Kosoven tone te shtrenjet.

Lazdrani

Vin-Diesel
25-08-06, 14:35
Pajtohem me ty elira por une kur kam ardhe ne fillim ne austri nuk jam sjell rrugeve por kam kshyr qe te bej diqka,qe te arrij diqka,kurse gjysma qe kan ardhur keto 3 viteve te fundit sillen vetem rrugeve dhe ngucin polaket dhe sllovaket por ata veq vetes i bejn keq....
dhe e keni te drejt se kjo mua nuk me intereson dhe per kete e shikoj drejtimin tim,eshte vetem se nuk kam deshire te shoh askend keq se e di se si eshte...
sidoqoft i uroj te gjitheve fat dhe ja shperbleft zoti krejt te mirat

Pajtohem me ty, je munduar personalisht te arrish diqka edhe ke arritur gjerat e duhura! shpresoj qe ke arritur edhe me shume se sa qe ke menduar !
Ka shume persona qe kan dal ne Wien, sa qe edhe ne Prishtine apo Peje me dal ju duket se kan dal ne wien..!
Po flas per ata qka i ke permend ti "kurse gjysma qe kan ardhur keto 3 viteve te fundit sillen vetem rrugeve dhe ngucin polaket dhe sllovaket " I ndjekin eshte e vertet, por askujt asnje dem nuk ja bej me shume se vetvetes! Punon gjithditen edhe e hargjon mbas tyre, eshte vetem nje Gjynah ndaj Vetvetes! Dikush i ka Punet e rregulluara nuk mendon per Familje as per asgje edhe i ndjek te gjitha gjerat!!
Shumica kan dal se me 150euro ne Ks nuk mundet ta ushqen as veten e aq me pak Duhangjinjet...por nje gje e them se te gjith le te dalin nese e mendoj qe eshte ma mire, edhe ju Uroj vetem Fat e shpresoj qe te arrijn ti rregullojn kushtet e veta...Ndoshta nje dite edhe Shteti jon rregullohet edhe megjithqejf kthehemi e punojm ne shtet tonin !

Kalofsh mire !

mausi
23-11-06, 13:21
Per ato shqiptare qe jane ne Graz,mund te me thoni se do zhvillohet ndonje feste per 28 Nendorin,se skam marre asnje lajm deri tani se cfar do behet.

Vin-Diesel
07-02-07, 19:04
Sikurse ne vendet tjera si psh Gjermani,Zvicerr,France etj, edhe ne Austri ka shume Shqiptarė/e dhe dita dites po behen edhe me shume.Nuk e di se qka mendojn se ketu eshte apo mendojn se puna po i pret apo ku ta di une,veq kush po vjen po kthehet prap me duar ne gjep(keta jan ata qe po vijn me viza te blera).Kurse shumica prej tyre martohen me plaka apo diksuh po ka edhe nafak dhe po martohen edhe me Vajza te reja(per letra kuptohet) veq me vone nuk po i bjen mire qe po veprojn keshtu,por kjo eshte jeta e tyre dhe nuk dua te perzihem ne problemet e tjerve por edhe keq nuk kam deshire t'i shoh dhe une uroj fat dhe mos ngurroni se edhe ne Kosove nje dite do te behet mire!!!!!!!!!!


Pershendetje gjithashtu edhe per disa antere te cilet shkruajn nga Austria,emrat/nickat nuk kam nevoij qe t'i ceki!!!!!!


Afėrdita

E ti si arrite te marresh nje hap si perendimore ??
Je ti apo eshte Prindi Yt qe ka sakrifikuar shume gjera qe ta rregulloj Jeten e vet edhe te Familjes ??

instruktori
09-02-07, 22:12
I pershendes te gjithe bashkeatedhetaret tane qe punojn dhe jetojne ne Austri.
Ju deshiroj ne radhe te pare shendet dhe jete te gjate si dhe suksese ne pune.

dimi
16-03-07, 17:26
pershendetje aferdita sije aje aje mir dhe sipokalon atje ne austri.oki un jam antar iri dhe kisha dasht te te kem kontak me ty un jam nga kosova dhe ate studijoj kriminalistikes ne kolegjin fama gjilan oki tugn te pershendes shum dhe te uroj shendet dhe ardhmeri te mir ishalla keni sukses atje dhe ju prin e mbara dita nese mundesh apo ke mundesi te ma dergosh msn un kam po ta kle [email protected] nes emundesh ma deegon nje email ne ket add oki edhe m dergon smn tende kam nder dhe rrespekt te flas me ju qe jeni ne mergimoki tugn edhe nje her te deshiroj kthim te mir apo nes ejo shendet te mir dhe ishalalju prin embara
tung klm qendrimi

dimi
16-03-07, 17:36
pershendetje elira si je ajemir,hej vetem po pergjigjem shkurt se pariju deshiroj te gjith atyre qe jetojn ne ne diaspor shendet dhe ardhmeri te ndritshme por ata kan dal per nje arsye askush skadal te bredh rrugeve te mergimit per qef apo ku edi perqka por kan dal vetem per nje qellim qe te punojn apo te ken s epaku nje jet te ma te lumtur ata ekan pa se ketu ne kosov nuk ka asgje nje her per njeher se paku tash,,per ata edhe kan dal qe tegjejn pun ti mbajn familjet tyre s eketu ku jetooj ne ks jetoj e gjilan dhe jam studnet te ne kolegjin fama dhe sdudijoj kriminalistiken ashtu si edheun qe jamne shkoll tegjith te rit ka deshir apo ma se shumti kan prinderit e tyre ti qojnfemijt e tyre ne shkoll por skame qka andaj po i dergojn femit e tyre ne mergimqe te gjen pun dhe tu sjellin te holla andaj per mes kesaj letre ipershendes shum dhe ju deshiroj suksese ne pun dhe ardhmeri ishalla do zoti gjejn pun dhe ua sjell nje ardhemi te ndirtshme skirse dhe ty qete uroj qdo temir ne jet tugn elira kisha dasht dhe kisha pas deshir te biseodjme ty ne msn nes eki dergoma ne ket email [email protected] eshte kjo imella jem tugn kalo mir dhe ishalla zoti ju shpreblen me te gjitha me te mirart ekesaj bote tung te pershendes shum dhe ishalla na behet mir ne ks edhe ktheheni edhe ju ne ks e gjeni pun tung klm

sunshine
17-03-07, 02:10
Sikurse ne vendet tjera si psh Gjermani,Zvicerr,France etj, edhe ne Austri ka shume Shqiptarė/e dhe dita dites po behen edhe me shume.Nuk e di se qka mendojn se ketu eshte apo mendojn se puna po i pret apo ku ta di une,veq kush po vjen po kthehet prap me duar ne gjep(keta jan ata qe po vijn me viza te blera).Kurse shumica prej tyre martohen me plaka apo diksuh po ka edhe nafak dhe po martohen edhe me Vajza te reja(per letra kuptohet) veq me vone nuk po i bjen mire qe po veprojn keshtu,por kjo eshte jeta e tyre dhe nuk dua te perzihem ne problemet e tjerve por edhe keq nuk kam deshire t'i shoh dhe une uroj fat dhe mos ngurroni se edhe ne Kosove nje dite do te behet mire!!!!!!!!!!


Pershendetje gjithashtu edhe per disa antere te cilet shkruajn nga Austria,emrat/nickat nuk kam nevoij qe t'i ceki!!!!!!


Afėrdita

Pershėndetje nga Gjermania! Ke prekur njė temė sa interesante, aq edhe tė ndieshme! Pse vijnė tė rinjėt ende nė Perėndim? Pyetje shumė komplekse! Zonjushė apo zonjė Afėrdita, para mė shumė se 10 vitesh erdha unė e erdhėn shumė tė tjerė, atėherė pėr dy arsye. Njėra qė ndiqeshim nga pushteti i atėhershėm serb e tjetra nga jeta e rėndė dhe pa perspektivė qė mbretėronte nė Kosovė. Sot, ikin rinia vetėm pėr njė arsye. Nė Kosovė sa ta hapesh derėn e oborrit tė thahet edhe shpresa e fundit pėr jetė (jo pėr tė gjithė, natyrisht!). Nė Kosovė si nė regjimin serb, njerėzit kryejnė fakultete pėr tė u sjellur rrugėve, apo pėr tė punuar pėr njė pagė qė nuk iu del as pėr njė javė jetė!
Edhe nė qytetin ku jetoj unė, kam parė shqiptarė qė sillen keq, por kjo nuk ka tė bėj me individė, siq ka shkuar kėtu dikush, por ka tė bėj me kulturėn tonė tė krijuar nė dy dekadat e fundit tė historisė sonė tė re! Le ta marrin kush si tė duan. Prej se filluam tė mėsojmė nė shkollat-shtėpi, nė Kosovė janė prodhuar kuadro gjysėmintelektuale. Nė Kosovė ėshtė bėrė degjenerim masiv i rinisė (pėr ata nuk ndėgjon fjalė tjera vetėm tė shara apo "hej njeri, ēka bane"). E, pjesė e kėsaj rinie janė edhe ata qė ju i shihni nėpėr rugėt e Austrisė apo gjėtiu!
Pėrderisa pushtetarėt nė Kosovė punojnė vetėm pėr interesa personale, rinisė i duhet ēdo ditė tė ik nga vendi qė kanė lindur, si ne!

armani_pr
22-03-07, 18:28
Pershėndetje nga Gjermania! Ke prekur njė temė sa interesante, aq edhe tė ndieshme! Pse vijnė tė rinjėt ende nė Perėndim? Pyetje shumė komplekse! Zonjushė apo zonjė Afėrdita, para mė shumė se 10 vitesh erdha unė e erdhėn shumė tė tjerė, atėherė pėr dy arsye. Njėra qė ndiqeshim nga pushteti i atėhershėm serb e tjetra nga jeta e rėndė dhe pa perspektivė qė mbretėronte nė Kosovė. Sot, ikin rinia vetėm pėr njė arsye. Nė Kosovė sa ta hapesh derėn e oborrit tė thahet edhe shpresa e fundit pėr jetė (jo pėr tė gjithė, natyrisht!). Nė Kosovė si nė regjimin serb, njerėzit kryejnė fakultete pėr tė u sjellur rrugėve, apo pėr tė punuar pėr njė pagė qė nuk iu del as pėr njė javė jetė!
Edhe nė qytetin ku jetoj unė, kam parė shqiptarė qė sillen keq, por kjo nuk ka tė bėj me individė, siq ka shkuar kėtu dikush, por ka tė bėj me kulturėn tonė tė krijuar nė dy dekadat e fundit tė historisė sonė tė re! Le ta marrin kush si tė duan. Prej se filluam tė mėsojmė nė shkollat-shtėpi, nė Kosovė janė prodhuar kuadro gjysėmintelektuale. Nė Kosovė ėshtė bėrė degjenerim masiv i rinisė (pėr ata nuk ndėgjon fjalė tjera vetėm tė shara apo "hej njeri, ēka bane"). E, pjesė e kėsaj rinie janė edhe ata qė ju i shihni nėpėr rugėt e Austrisė apo gjėtiu!
Pėrderisa pushtetarėt nė Kosovė punojnė vetėm pėr interesa personale, rinisė i duhet ēdo ditė tė ik nga vendi qė kanė lindur, si ne! PAJTOHEM PLOTESISHT ME TY DHE SHUM SENE QE JON REALITET I HODHUR KE PREK ... E KEQJA E TE KEQES KTU ESHT QE TRUNI PO IK PREJ KOSOVES QDO I RI E KA NE KOK KET QE SI TI MBARON STUDIMET DUHET TE DAL JASHT SE KY VEND NUK ESHT PER TO...E KJO ESHT TRAGJEDI EN HIJE NESE MENDOJM ME MENDJE TE SHENDOS :S

ilir_manastir
05-11-09, 14:25
Sikurse ne vendet tjera si psh Gjermani,Zvicerr,France etj, edhe ne Austri ka shume Shqiptarė/e dhe dita dites po behen edhe me shume.Nuk e di se qka mendojn se ketu eshte apo mendojn se puna po i pret apo ku ta di une,veq kush po vjen po kthehet prap me duar ne gjep(keta jan ata qe po vijn me viza te blera).Kurse shumica prej tyre martohen me plaka apo diksuh po ka edhe nafak dhe po martohen edhe me Vajza te reja(per letra kuptohet) veq me vone nuk po i bjen mire qe po veprojn keshtu,por kjo eshte jeta e tyre dhe nuk dua te perzihem ne problemet e tjerve por edhe keq nuk kam deshire t'i shoh dhe une uroj fat dhe mos ngurroni se edhe ne Kosove nje dite do te behet mire!!!!!!!!!!


Pershendetje gjithashtu edhe per disa antere te cilet shkruajn nga Austria,emrat/nickat nuk kam nevoij qe t'i ceki!!!!!!


Afėrdita
po ke te dejt se kudo qe te shkosh eshte njejt mirepo,te gjithe nuk jan te interesuar per martesa me para se ka disa qe duan te krijojne familje edhe jashte.po te jet per mua une asnjehere nuk do jap para per viza ose martesa me kushte.tung dhe pershendetje.

eminem_graz
09-11-09, 21:40
Sikurse ne vendet tjera si psh Gjermani,Zvicerr,France etj, edhe ne Austri ka shume Shqiptarė/e dhe dita dites po behen edhe me shume.Nuk e di se qka mendojn se ketu eshte apo mendojn se puna po i pret apo ku ta di une,veq kush po vjen po kthehet prap me duar ne gjep(keta jan ata qe po vijn me viza te blera).Kurse shumica prej tyre martohen me plaka apo diksuh po ka edhe nafak dhe po martohen edhe me Vajza te reja(per letra kuptohet) veq me vone nuk po i bjen mire qe po veprojn keshtu,por kjo eshte jeta e tyre dhe nuk dua te perzihem ne problemet e tjerve por edhe keq nuk kam deshire t'i shoh dhe une uroj fat dhe mos ngurroni se edhe ne Kosove nje dite do te behet mire!!!!!!!!!!


Pershendetje gjithashtu edhe per disa antere te cilet shkruajn nga Austria,emrat/nickat nuk kam nevoij qe t'i ceki!!!!!!


Afėrdita
Po nuk e di qka ty te intereson se qka te duhet ty se a vin ata a jo sikurse ne si jemi edhe dikush deshiron te vie ketu per nje qellim te pastert.TE PUNOJ dhe inashalla vi te gjith .?
Sa i perket marteses qdo i ri se vie ketu mund te gjej nje femer te bukur dhe te kaloj ne mardhenje martesore ?
me fal aferdita po kjo eshte realiteti mos mendo te jesh egoizte

Tomori
16-01-10, 23:50
<LI class=g>Yll Press - Shoqata Kulturo-Sportive “Mėrgimi” tubon mbi 300 ... (http://www.yllpress.com/1167/shoqata-kulturo-sportive-mergimi-tubon-mbi-300-familje-shqiptare.html)

9 Jan 2009 ... Kryetar i Shoqatės Kulturo-Sportive “Mėrgimi” nė Ternitz tė Austrisė ėshtė Dashmir Sulejmani nga qyteti i Gostivarit, aktiviteti i tij ka tė ...
www.yllpress.com/.../shoqata-kulturo-sportive-mergimi-tubon-mbi-300-familje-shqiptare.html - Faqe e memorizuar (http://209.85.229.132/search?q=cache:Qx5ShwpYQ5MJ:www.yllpress.com/1167/shoqata-kulturo-sportive-mergimi-tubon-mbi-300-familje-shqiptare.html+dashmir+sulejmani+austri&cd=1&hl=sq&ct=clnk)

Qika^Me^Kule
27-11-11, 16:56
Vertete teme e mir per te diskutu rethe shqiptarv/e qe gjinden ne Austri .

Uroi nga zemra cdo shqiptar/e qe gjindet ne Austri n'radhe te pare te kene shendete e pune te mbare e perplote lumturi jeta e tyre qofte , jo vetem ne Austri por ku do qe kemba Shqiptarit shkele !

Gjiki
28-11-11, 08:36
kam nji pytje: a dilni hala te Kafja Rasimit bre? :D

Qika^Me^Kule
28-11-11, 11:42
kam nji pytje: a dilni hala te Kafja Rasimit bre? :D

Per kend e ke kete pyetje ? Iiiieeee edhe ti me nise sa rasimi asht , per cilin vend e pate fjalen de?:tongue:

Gjiki
28-11-11, 15:36
Rasimi be i Vjenės qe e ka pas Kafen aty n'qosh :D

Qika^Me^Kule
28-11-11, 15:46
Rasimi be i Vjenės qe e ka pas Kafen aty n'qosh :D


Hey cili qoshe asht per ty... ai ? dalloje pak bilem me Bz....? se Wien-a ka qoshe sa te duash :tongue:

P/s. T'hangerte Ujku me qoshe e pa qoshe se lote em kan shku... ghaaghaghghaghaghaghaghagagh

Gjiki
28-11-11, 16:16
ty veq me ta vizatu ose me ta fotografu :D

Qika^Me^Kule
28-11-11, 18:09
ty veq me ta vizatu ose me ta fotografu :D

Shum serioz e mora kete postim tendin tash :biggrin: disi goxha po me fusse ne mendime..... :tongue:

P/s. A mos pate ndoi Selam per keta/o bashkatdhetaret qe gjinden ne Austri ? :biggrin: