PDA

View Full Version : torte me banane


modestja
25-05-05, 20:36
Per te pregadit nje torte me banane duhen:
2 veze
gjysme margarin i shkrier
1gote sheqer
2gota miell
4banane (te shtypura mire)
1beaking poder (per gufimin e tortes)
shtojce:
(mundet te lyhet me krem,puding,e keshtu te ngjajshme..)
Ju befte mire

DEA
25-05-05, 21:36
Modestja keto ishin vetem perberja e tortes, po si behet se keni cekur fare :shock:

Gentiani
25-05-05, 22:44
Modestja keto ishin vetem perberja e tortes, po si behet se keni cekur fare :shock:

Eu DEA, unė mendova tani ke pregaditur ndonjė Tortė Schwarzwaldi, pėr ate edhe hyra tek kuzhina tė shikoj, e ēfarė tė lexosh kėtu vetėm muhabetė paska :lol: :lol: :wink:

DEA
25-05-05, 22:46
Ha ha Gentiani jo valla Schwarzwaldi fare po tek na Schwaben hahen shume Käse kuchen, nese do eja neser dite pushimi, dite gatimi qy edhe tui shpirtin ne fyt e kishe :lol:

Gentiani
25-05-05, 22:52
Ha ha Gentiani jo valla Schwarzwaldi fare po tek na Schwaben hahen shume Käse kuchen, nese do eja neser dite pushimi, dite gatimi qy edhe tui shpirtin ne fyt e kishe :lol:

Po mirė de DEA, unė mendova secili nga vendi ku gjindet ka pregaditur diēka, ka sjellur ndonjė recetė, e besa nuk do tė ishte keq tė ja fillojnė tė na sjellin secili nga njė recetė kėtu :lol: :lol: edhe Käse Kuchen janė lecker, vetėm na e trego recetėn e mos na detyro pėr njė copė Käse Kuchen tė marrim gjithė atė rrugė :lol: :lol: :wink:

ARVANITI
26-05-05, 21:03
Po me shkon goja leng.

1 racion te lumte!!

Edhe nje gote uje se vdiqa

laliloli
26-05-05, 22:51
JA NJE RECETE PER TORTE ME BANANE

E QET NJE TORTE DHE MBI TE IA QET NJE KG BANANE ,DHE BEHET ORIGJINAL TORTE ME BANANE
JU BEFTE MIRE HAHAHAH

DEA
26-05-05, 23:15
Laliloli per ditelindje nje qesifare torte me ma pru a njeve :lol:

laliloli
26-05-05, 23:53
Laliloli per ditelindje nje qesifare torte me ma pru a njeve :lol:

DEA PER JUVE IA QES DY KG BANANE , DHE E BEJE TORTE ME BANANE NE KATROR ,VETEM TREGO KUR E KE DITELINDJEN

modestja
29-05-05, 18:36
E dashura Dea per torten me banane ashtu bre zemer si cdo stil i torteve tjera qe pergatiten ose me shqip keshtu:
(pasiqe vendose ne nje ene vezet,sheqerin dhe margarinin e shkrier,perzihen mire,pastaj mielli,bananet e shtypuar mire,beaking poder
e pjek dhe u be...)

Buqja_ch
09-03-07, 23:18
Po me shkon goja leng.

1 racion te lumte!!

Edhe nje gote uje se vdiqa

ashtu po ndihem edhe un....

Linka_pz
10-03-07, 13:04
Akullore torte per dite te nxehta

2Pudinga te vaniles.2Pudinga te qokollades.10 veze 1 bakin ,10Luge sheqer
2 Margarina,prap 10Luge sheqer.
Per pergaditjen e brumit> I tundim 10 te bardhat e vezeve 10 Luge sheqer 1 bagin dhe e shtim me pjek Pasi te piqet duhet te ftohet .
Per fillin>E vaniles 1|2 e qumeshtin duhet te vloj dhe ia hedim pudingun e tretur dhe e lem te zihet pudingu gjithashtu edhe me te qokollades veprojme njejt pastaj i leme te ftohen pudingat
Margainat duhet te jen ne temperatur te dhomes i perziejme me mixer ia shtojme sheqerin dhe te verdhat e vezeve duke e perzier Ku pasi te jen ftohur pudingat ia shtojme margarinin gjysmen pudingut te vaniles e ghysmen pudingut te qokollates dhe pastaj ne brumin e pjekur dhe te ftohur e qesim fillin e qokollates e permbi te te vaniles dhe e dekorojme sipas deshires me shllag dhe e fusim ne frigorifer te qendroj disa ore para ngrenjes .Ju keshilloj ta provoni ngase eshte shume e shishme.

Linka_pz
10-03-07, 13:07
Me falni se paskam gabuar te shoj edhe 10 luge mielle te perberja e brumit
Ju pershendes shume

Linka_pz
08-04-07, 17:39
Sallat frutash

kajsi, pjeshke, banane, molle,kumbulla, qershi, rrush, ananas, mango,pjeper,

(+/- frutat qė preferoni )

lajini frutat dhe verini ne njė kullojse.Pritini ne forme kubike, pėr qershite dhe rrushin ndahini me dysh dhe hiqini bethamat. vendosini te
gjitha keto ne njė pjate te thelle e te madhe.
Merrni 2 kokra limoni lajini, pritini me dysh dhe shtrydhini.
Merrni leng kompostoje +komposto te grire (3-4luge gjelle).
Perziejini frutat, lengun e limonit dhe lengun e kompostos, dhe verini ne
fregorifer pėr gati 40 min.
Kur ta servirni mund ta shoqroni me verė te bardhe.

Linka_pz
09-04-07, 11:25
Akullore me limon (Receta 1)

Pėrbėrėsit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Harxhi): Pėr 6 persona: 200 gr (http://sq.wikipedia.org/wiki/Kilogrami) kajmak (ajkė qumėshti (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ajk%C3%AB_qum%C3%ABshti&action=edit)), 150 g sheqer (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sheqer), 1.25 dl qumėsht (http://sq.wikipedia.org/wiki/Qum%C3%ABsht), 3 limona (http://sq.wikipedia.org/wiki/Limona), 1 mollė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Moll%C3%AB), lėng limoni.
Pėrgatitja: Rrihni mirė, do tė ishte mė mirė nėse do tė bėnit me rrahėsen elektrike lėngun e limonave tė filtruar mė parė nė kullesė me sheqerin. Shtoni 2 lugė lėng limoni, mollėn e qėruar e tė grirė, qumėshtin dhe pėrziejeni tė gjitha me kujdes. Nė fund bashkojini me shumė delikatesė kajmakun (ajkė qumėshti). Hidheni pėrgatesėn nė makinėn e akullores pėr 20 minuta dhe servireni nė tasa individualė.

Linka_pz
09-04-07, 11:26
Akullore me limon (Receta 2)

Pėrbėrėsit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Harxhi): Pėr 8 persona: 8 limona (http://sq.wikipedia.org/wiki/Limon), 300 g sheqer (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sheqer), 2 tė bardha veze (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Veza&action=edit), 1 L ujė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Uj%C3%AB).
Pėrgatitja: Treteni nė ujin qė vlon sheqerin, lėreni tė ftohet pastaj shtoni lėngun e filtruar tė limonave. Hidheni nė njė formė dhe mbajeni nė frigorifer pėr rreth 2 orė. Vendoseni pėrgatesėn nė mixer, shtoni tė bardhat e vezėve tė bėrė marengė dhe frulojini pėr disa sekonda. Hidheni nėpėr tasa dhe servireni.