PDA

View Full Version : Atdhetaret nga Zvicera


Dali!Keq
26-05-05, 18:54
Kjo let jet nje Dhome Mikpritse,Takimi,Konvenimi per Atdhetaret qe Jetojn ne Zvicer.
Pershendetje te Perzemerta te gjith atyre qe do takohen ketu dhe ju deshiroj Bisede te kendshme me perplot buzeqeshje.

Hasani Zentral Schweiz :D

Dali!Keq
27-05-05, 23:32
Per Atdhetaret qe Jeton ne Zvicer po dhe ku do qe Jetojn kam ket lajm te mir,se Zvicera paska kerkuare Pavarsin e Kosoves te shtetet e bashkuara.
per me shum per ta lexuar teletekstin kliko ketu >> http://www.swisstxt.ch/SF2/116-00.html

experti_lu
28-05-05, 10:16
DJALI!KEQ,mua me gezove me ate lajm te mire.
ej po ka guxon zvicrrani me fol ndryshe se ja marrim
krej zh-ne,ja kallim flake! :lol: :lol: :lol:
ej djali!keq po na ne ch e kemi tregu veten se kush jemi,
per qata ai ka than ashtu.hahahahahhahahah.

Dali!Keq
28-05-05, 19:02
hahah Vallah mos po duash me than se ka Stress nga na, e per me na hek qafen ka than ma mir let shkojn disa ne Kosoven e Lire hahah.

Agroni22
11-06-05, 20:27
pershendetje per shqiptaret ne ZVICER

Edon
11-06-05, 21:27
Agroni22 Falemnderit ne Pershendetje gjith ashtu dhe per ju Shoku.

Shum pak te paska ketu nga Zvicra bre a?!!!
Pershendetje ken sa ken.8)

Kodra
25-07-05, 15:49
*********
*********
*********

Edhe unė i pėrshėndes tė gjithė shqiptarėt qė jetojn nė Zvicėr,Zvicra ėshtė shteti mė i pastėr nė Evropė.

Ani nė Lousane ,kur tė fillon mbrėmja,sa mirė duken dritat :wink: :wink:



Kodra

Marigona-KS
24-08-05, 13:04
Tung Kodra

Emri ytė shumė te pershtatet me qytetin e Lausannes se me te vertet ai qytet krejt kodra asht, kuku kur te vi nganjėher ne atė qytet, me pelqen por nuk po mundem me shetit shume se po lodhem vetem atje te liqeni me pelqen se eshte rrafsh!

Hajt per t'mirė

Kodra
25-08-05, 21:41
Tung Kodra

Emri ytė shumė te pershtatet me qytetin e Lausannes se me te vertet ai qytet krejt kodra asht, kuku kur te vi nganjėher ne atė qytet, me pelqen por nuk po mundem me shetit shume se po lodhem vetem atje te liqeni me pelqen se eshte rrafsh!

Hajt per t'mirė




**********
**********
**********


Marigona,gjithashtu tė pėrshėndes
Edhe unė ,ka kohė qė skam qenė nė Lousane,por kur tė shkojmė do ta kallim Liqenin hahahahahaha :wink:

tė pėrshėndes ty Marigona dhe gjithė atdhetaėrt nė Zvicėr.




Kodra

Marigona-KS
26-08-05, 09:50
Ok Kodra vetem kalle ti liqenin hahahahah

Ej qe me thirr edhe mua e ta kallim bashkė

Pershendetje

Kodra
20-09-05, 19:49
Ok Kodra vetem kalle ti liqenin hahahahah

Ej qe me thirr edhe mua e ta kallim bashkė

Pershendetje


**********
**********
**********


Marigona,tė pėrshėndes e nderuar

duhet sė pari ta bėjmė planin se si ta kallim ,se kam menduar shumė kohė tė gjatė pėr kėtė punė ,e kam ardhur nė pėrfundim se njė liqe nuk ėshtė leht ta kallėsh hahahaha :wink:


Tė pėrshėndet


Kodra

Dimri
17-10-05, 23:42
Tung Kodra

Emri ytė shumė te pershtatet me qytetin e Lausannes se me te vertet ai qytet krejt kodra asht, kuku kur te vi nganjėher ne atė qytet, me pelqen por nuk po mundem me shetit shume se po lodhem vetem atje te liqeni me pelqen se eshte rrafsh!

Hajt per t'mirė
Pershendetje MARIGONA nga lugano ticino

Marigona-KS
22-11-05, 16:10
pershendetje Dimri
Uh po shpejt e erdhe more Dimri, kuku na ngrive krejt more

e_martumja
15-12-05, 23:15
hummm liqeni i lausannes :wink:


Pershendetje te gjithe vendast ne ch dhe damlla te rraft tye oj Zvicer, shtriga e keqe na lodhe me pune me stres krejt paret i lan rinija ne tallavaaaaa prej permallim per vendlindjen :wink: :wink: :wink:

perzoni more qiti jasht dhe liroji njerz se mjaft kan jek ne kosove :wink:

geisha
16-12-05, 08:11
tung juve ...

pershendetje dhe nga mua ... :lol: ... dhe una jam ne zvicer ... afer Lausanes atje diku ... :lol:

oj e martueme ... respektoje mendimin tend oj goc por doja te thoja mos na fut tgjithve me nje thes ... se jo te gjithe i lejm parat per tallava ... :wink:
disave na pelqen me shume muzika e mirefillit shqip ... :wink:

hajd rrushi jeme e damlla te raf :P (me kujtoi dicka kjo fjala yte... e qesha shume)...


e tia kalojme sa me mire ne atdheun tone te lire ... hahhaha :P :twisted:

Gentiani
23-12-05, 01:56
geisha, edhe ti vetėm tallava po i lenė CHF a ? :lol: :lol: :lol: :wink:

geisha
10-01-06, 02:11
geisha, edhe ti vetėm tallava po i lenė CHF a ? :lol: :lol: :lol: :wink:
hahhaha po mer...

dreqi le ta haj se cd e pare qe e bleva e bleva tallava (pa dijen time ama... me lavderuane ate sinan hoxhen e gabova e bleva ....pffffffff :( )

e_martumja
10-01-06, 02:12
geisha, edhe ti vetėm tallava po i lenė CHF a ? :lol: :lol: :lol: :wink:
hahhaha po mer...

dreqi le ta haj se cd e pare qe e bleva e bleva tallava (pa dijen time ama... me lavderuane ate sinan hoxhen e gabova e bleva ....pffffffff :( )



qyqy sinan hoxha tallava aj qe mami babit po ja ban 8 me 2 :lol: :lol: :lol:

geisha
10-01-06, 02:18
po moj ai vet ... ani cka e kish nje kong per marre ahhahaah :oops:

e_martumja
10-01-06, 02:21
po moj ai vet ... ani cka e kish nje kong per marre ahhahaah :oops:


cila te koka ajo more????? ajt tregom se une skam marre eheheheh

geisha
10-01-06, 02:24
po moj ai vet ... ani cka e kish nje kong per marre ahhahaah :oops:


cila te koka ajo more????? ajt tregom se une skam marre eheheheh
o njehere e kam degju mo se degjoje se ma trullav lukthin hahahaah!me duket se ish nje duet qe ka me sonin :lol:


p.s. si moj kshu ti pa marre qyyyy!ani nuse e sen e halle :P

vjeshta
19-01-06, 16:57
Ju pershendet vjeshta :P

e_martumja
30-01-06, 20:53
ska marre more ne shekull 21 jemi :lol: :lol: :lol:

Xuki
08-03-06, 19:01
I pėrshėndes tė gjithė nga Baseli, vendi mė i bukur nė zvicėrr! :biggrin:




PS: e_martumja...qysh bre me hjek edhe unė qit marrjen teme?

Zana_ch
13-04-06, 21:07
Njoftim per te gjithe antaret e forumit se neser ne oren 13.30 ne Einsiedeln do te mbahet Udha e kryqit ......pra jeni te mirseardhur ne kete meshe te madhe.


me respekt
Zana_ch

Dimri
13-05-06, 15:36
http://people.bu.edu/whittier/images_people/lugano.JPG


Pershendes te gjith mergimtaret qe jetojn ne zvicerr nga ky vend ma i bukuri ne zvicerr Lugano

Tomori
14-05-06, 12:46
hummm liqeni i lausannes :wink:


Pershendetje te gjithe vendast ne ch dhe damlla te rraft tye oj Zvicer, shtriga e keqe na lodhe me pune me stres krejt paret i lan rinija ne tallavaaaaa prej permallim per vendlindjen :wink: :wink: :wink:


Te lumte "e_martumja" shum drejte ke fol nga del shpirti..!
Se ka do gurbetqare idote kur vine ketu ne vendlindje, po fryen e na shesin qallem!

Xuki
22-05-06, 18:26
Baseli:

http://bluebottle.ethz.ch/IOM04/basel.jpg




http://www.petis-web.com/basel.gif

Dreqi i kuq
02-08-06, 22:03
pershendetje Nga Vevey

Preshevar
29-09-06, 15:55
Bonjours ą tous mes compatriotes Albanais/Kosovars hehe lol.- :smile:

Ju pėrshėndet Preshevari nga Lausanne_VD (CH, Lozana).

Ju uroj argėtim tė mir nė forumin Dardan.

Mirundėgjofshmi ...

uck_aksh
30-09-06, 00:40
pershendetje edhe nga liqeni i vevey per te gjith ata qe jan ne CH ne GER,e kudo qe jan pershendetje nga Vevey

Zana_ch
02-10-06, 18:37
pershendetje nga Zürichu


http://www.archiv.wahlen.stadt-zuerich.ch/2002/images/zurich1.jpg

Bijondina
06-10-06, 13:05
Pershendetje nga Zürich City

Dardan Kastrati
06-10-06, 16:52
Ju pershendes ter gjitheve nga do qe jeni dhe vini ne forumin e Dardanise
PERSHENDETJEE NGA K O S O V A
__________________________________________________ __________
Jeta eshte dhurate e natyres

napoleoni
25-10-06, 23:41
Nė Festivalin Ndėrkombėtar tė Teatrit qė po mbahet kėto ditė nė Lugano, neve dhe gjithė popullin shqipėtar na nderon trupa e aktorėve nga Teatri "Dodona" nė Prishtinė. Nė vijim njoftimi pėr shfaqjen:


FESTIVAL INTERNAZIOANALE DEL TEATRO

SHFAQJE SHQIPTARE NĖ LUGANO

NĖ KUADĖR TĖ FESTIVALIT TEATROR NDĖRKOMBĖTAR, I CILI PO MBAHET NE LUGANO, TĖ SHTUNĖN, ME 28.10.2006, NĖ ORĖN 20:30, NĖ NUOVOSTUDIOFOCE (AFĖR LIDO DI LUGANO),

TEATRI „DODONA“ NGA PRISHTINA, JEP SHFAQJEN

„MĖSIMI“

Regjia:

BEKIM LUMI

Luajnė:

ASTRIT KABASHI
ADRIANA MATOSHI

Biletat pėr shfaqjen mund te rezervohen nė Teatro Pan, Viale Cassarate 4, Lugano,

Tel. 091 922 61 58 ose 079 779 01 83.

Shfaqja preferohet pėr publikun mbi moshėn 15 vjeēare e tutje.

vjeshta
29-10-06, 23:56
Kisha lutur napoleonin qe te na informoj me pak fjale se si u ndame ne shqiptaret ne kete festival,me siguri qe nje lajm i tille (se siq e mora une ) do te jete krenar ,qe kemi nje teater te ketij rangu dhe shume emocionues .

Te faleminderit napoleoni ,per informim .

Vjeshta!

napoleoni
30-10-06, 16:16
Shfaqja "Mėsimi", tė regjisorit Bekim Lumi, aktorėve Adrijana Matoshi dhe Astrit Kabashi ( Bekim Qorri tek "Kafeneja jonė") u nderua me ēmimin e I-rė nė kėtė festival ndėrkombėtar qė organizohet pėr tė 15-tėn herė me radhė. Gjatė kėsaj jave tatrore nė Lugano, trupa nga Dodona e Prishtinės ishte nė qendėr tė vėmendjes nga shtypi i kėtushėm.
Ata nderuan Kosovėn, Dodonėn, nderuan vetveten, na nderuan ne qė jetojmė kėtu.... U lumtė...!

Murgesha
30-10-06, 21:42
Pėrgėzoj anėtarėt e kėsaj trupe teatrore pėr kėtė sukses kaq tė madh.

Lum si ti Napoleon qė paske pas rastin tė marrėsh pjesė nė njė manifestim tė tillė.

Artisti
31-10-06, 22:17
I pershendes te gjithe atdhetaret qe jetojn ne Zvicerrrrrr


.

rafet llapjani
01-11-06, 02:06
O Purak ju pershendes te gjithve

instruktori
04-11-06, 19:24
Pershendetje per te gjith mergimtaret qe gjinden jashte Kosoves.
Jenu ma te miret dhe ne krenohemi qe ju kemi.
Zoti ju ruajt ngado qe shkoni dhe ngado qe kaloni

uck_aksh
06-11-06, 16:45
Pershendetje edhe nje her nga njeriu ILEGAL ne zvicerr

Zana_ch
09-11-06, 22:52
28. Nėntori – Festa e Flamurit

Si ēdo vit, shoqata Studenti, edhe kėtė pėrvjetor tė 28. Nėntorit do t’a nderojė me njė festė siē i ka hije. Festa do tė mbahet tė martėn, pikėrisht me 28 nėntor prej orės 20 nė lokalin “Sugarlounge” nė Zürich (Löwenstrasse 2).

Jeni tė mirėseardhur tė festoni me ne! Do tė kemi muzikė tė gjallė dhe njė befasi pėr dashamirėt e tingujve folklorik.

Albanian eX|PerT
10-11-06, 02:50
Pershendetje te gjithe atdhetareve nga une shoku juaj:

Albanian eX|PerT

Studenti1
10-11-06, 10:46
I pershendes te gjithe atdhetaret ne Zvicer.

luckyman
31-05-07, 22:48
I pershendes te gjith Shqiptarét qe jetojn ne CH,.........sodomos vajzat :biggrin:se boll t`mira joné.

Albanian
07-06-07, 22:49
I pershendes gjith atdhetaret e posaqerisht ato qe jan ne kanton st gallen dhe glarus, e special ato qe punojn ne fabriken e dhendurve...

Kavaleri
25-06-07, 21:19
http://www.youthguide.ch/kit/content/images/micheline_calmy-rey_01.jpg

Presidentja zvicrane, Mischeline Calmy-Rey mbeshtete qendrimin e Presidentit te Shteteve te Bashkuara te Amerikes, Xhorxh Bush qe sa me pare te aprovohet rezoluta per Kosoven ne KS


Zvicra zyrtare kerkon nje zgjidhje te shpejte te statusit dhe mbron qendrimin e saje per pavaresine e Kosoves. Presidentja zvicrane, Mischeline Calmy-Rey mbeshtete qendrimin e Presidentit te Shteteve te Bashkuara te Amerikes, Xhorxh Bush qe sa me pare te aprovohet rezoluta per Kosoven ne Keshillin e Sigurimit. Zvicra eshte vendi i pare qe nga vitit 2005, i cili ka dale hapur pro pavaresise se Kosoves, ka thene zedhenesi i Ministrise se Jashtme zvicerane, Zhan Filip. (RTK)

Xuki
08-11-07, 22:41
Pressebericht zum Projekt „Shooting-Fotografo“:

Nė emrin e qendrės pėr arsim dhe kėshillim tė migrantėve nė Bazel ABSM
e prezentojm njė projekt tė ri, qė quhet „ Shooting-Fotografo! “

Ky projekt integrimi i drejtohet rinisė, nzėnsėve edhe studentėve me prejardhmen shqiptar, deri nė moshėn 30 vjetėsh.

Nė kėt projekt ju keni sė pari mundsi ta tregnoni mendimin tuaj, si tju shfaqin mjetet tė informimit (gazetat, interneti edhe radio).

Pastaj mundet ta tregoni veten me ndihmin e kameras, inqizimeve nė film, fotografise edhe mobilit celular, se si e shihni ju si shqiptar vetveten.

Ndėrkohe dotė msoni, se si pėrpunohet edhe formulohet njė faqe interneti. Nė at form ju keni mundsi, qė zėri juaj tė ndihet nė mjete tė informimit zvicrane.

Shkurt: Kjo ėsht shansa juaj ta tregoni mendimin tuaj, se ēka domethėn me kėn shqiptar/e!



Im Namen der Ausbildungs- und Beratungsstelle für Migrantinnen und Migranten in Basel ABSM präsentieren wir ein neues Projekt, das „ Shooting-Fotografo! „ heisst.

Dieses Integrationsprojekt richtet sich an Jugendliche, Auszubildende und Studierende mit albanischer Herkunft, bis zum 30. Lebensjahr.

In diesem Projekt habt ihr die Möglichkeit eure Meinung zu äussern, wie ihr von den öffentlichen Medien (Zeitungen, Internet und Radio) dargestellt werdet.

Danach könnt ihr mit Hilfe von Kamera, Filmaufnahmen, Fotoaufnahmen und den Handyaufnahmen euer Selbstbild darstellen und zeigen wie ihr selber euch als Albaner/innen seht.

Während dieser Zeit werdet ihr lernen, wie man eine Website bearbeitet und erstellt.
In dieser Form habt ihr die Möglichkeit, dass eure Stimme in den öffentlichen schweizerischen Medien erhört wird.

Kurz und bündig: Dies ist eure Chance eure Meinung zu äussern, was es bedeutet Albaner/in zu sein.

http://photos1.hi5.com/0010/062/463/9SUUsY062463-02.bmp

http://photos1.hi5.com/0012/274/290/yXCS2T274290-02.bmp

Xuki
23-11-07, 14:32
http://photos1.hi5.com/0010/963/929/P9mgUu963929-02.jpg

http://photos1.hi5.com/0014/703/653/SiWHlE703653-02.jpg


http://photos1.hi5.com/0011/897/684/Cd1dS8897684-02.jpg

uck_aksh
02-12-07, 15:53
Sod ne vevey te zvicrres pikerisht ne plas de marche valon flamuri shqiptar ku festohet dita e flamurit 28 nentori

Zana_ch
05-02-08, 21:07
FC Winterthur - FC Prishtina
Geschrieben von Andreas Mösli
Freitag, 1. Februar 2008
Internationales Freundschaftsspiel
Samstag, 9. Februar 2008, 14.00h
Stadion Schützenwiese (Türöffnung: 13.00h)
(Achtung: Bei ganz schlechtem Wetter im Stadion Deutweg > siehe Tagespresse und www.fcwinterthur.ch)



Der letzte Härtetest für den FCW vor dem Start in die Meisterschaftsrückrunde!

Das wird nicht einfach für den FCW: Der FC Prishtina gewann am 22.1. ein Testspiel gegen die Offenbacher Kickers (2. Bundesliga) 2:1. "Die Gäste waren leidenschaftlicher und engagierter", bilanzierte OFC-Trainer Jörn Andersen die Niederlage seiner Mannschaft.
Genau darum geht es dem FCW: Wir wollen als Hauptprobe nicht gegen eine locker tschüttelnde Startruppe spielen, sondern unseren Spielern zeigen, wo sie vor dem ersten Ernstkampf stehen. Der FCW will bekanntlich vorne mitspielen, muss aber gleich die ersten beiden Partien auswärts (Cham, Schaffhausen) antreten, danach zu Hause gegen Wil und dann wieder zweimal auswärts (Bellinzona, Servette).

Kickbox-Weltmeister Azem Maksutaj macht den Anstoss
Den symbolischen Anstoss zu diesem Freundschaftsspiel wird der Winterthurer Kickboxer Azem Maksutaj machen. Der Kosovare mit Schweizer Pass ist 14-facher Kickbox-Weltmeister, betreibt in Winterthur seit Jahren eine Kampfsportschule und lebt mit seiner Frau und seinem Kind in Sennhof.

Eintritt: Sitzplatz 15.- (ab 6 Jahren), Stehplatz: 10.- (ab 16 Jahren)
- Jugendliche unter 16 Jahren gratis (Stehplatz)
- FCW-Saisonkarten gültig
- Verbandsausweise (Schiedsrichter, Trainer, Funktionäre) gültig

Infos zum FC Prishtina
- Traditionsverein aus der Stadt Pristina (Kosovo)
- Gegründet wurde der Klubi Futbollistik Prishtina 1922
- Von 1982 bis 1988 in der höchsten jugoslawischen Liga
- Heute Spitzenclub in der Superliga, der höchsten Division im Kosovo (16 Teams)
- Derzeit Rang 1 (Saisonhälfte), je 2. Rang in den Saisons 2006/07 und 05/06
- Infos: www.prishtinafc.com

Infos zum FC Winterthur
- Traditionsverein aus der Schweiz (gegründet 1896)
- Spielt in der Challenge League, der zweithöchsten Liga der Schweiz.
- Derzeit auf Platz 5 (Saisonhälfte), nur 5 Punkte hinter dem Spitzenreiter.
- Infos: www.fcwinterthur.ch

Ndeshjen e ardhshme miqėsore ndėrkombėtare, Prishtina do ta zhvilloj nė Zvicėr, me anėtarin e Ligės sė dytė “Challenge League”, tė Zvicrės.
Ndeshja do tė zhvillohet mė 9 shkurt, nė Winterthur, nė stadiumin “Schützenwiese”, nga ora 14:00. Skuadra e Prishtinės nė Zvicėr do tė niset njė ditė mė herėt, mė 8 shkurt, ndėrsa do tė kthehet nė Prishtinė mė 10 shkurt.
Po ashtu ėshtė arritur marrėveshja ndėrmjet dy klubeve qė tė ardhurat nga shitja e biletave tė ndahen pėrgjysmė nga dy klubet.
WINTERTHUR SKUADĖR ME TRADITĖ
Rivali i ardhshėm i Prishtinės ėshtė skuadėr e vjetėr dhe me shumė traditė. Ėshtė themeluar nė vitin e largėt tė 1896. Momentalisht ėshtė skuadėr qė bėn gara nė Ligėn e dytė zvicerane, “Challenge League”. Nga 18 ekipe sa numėron kjo ligė, Winterthur pas sezonit vjeshtor dhe 18 ndeshjeve tė zhvilluara, ėshtė e plasuar nė vendin e pestė duke qenė kandidat pėr tė hyrė nė Ligėn elite tė kėtij vendi. Ka tė tubuara 33 pikė, 5 mė pak se sa vendi i parė, Bellinzona. Ka arritur 10 fitore, 3 barazime dhe 5 humbje, me golaverazh plus 4, 37:33. Skuadra e Winterthurit ėshtė e renditur nė tabelė shumė lart se sa skuadra e dytė mė e njohur zvicerane, Servette e cila me 17 tituj tė fituar bėn pjesė nė dy skuadrat mė me emėr nė shtetin neutral helvetik.
Winterthur nė historinė e saj 112 vjeēare, tri herė ka qenė kampione e Zvicrės (1906, 1908 dhe 1916). Nga dy herė kanė luajtur nė finale tė Kupės sė Zvicrės dhe tė Kupės sė Ligės. Skuadra pėr herė tė fundit kishte garuar nė elitėn zvicerane nė vitin e largėt, 1984/85 kur edhe kishte rėnė nga liga, ndėrsa skuadra jonė ato kohė gėzonte famėn mė tė madhe gjatė historisė.
Kapaciteti i stadiumit, “Schützenwiese”, ka rreth 8.500 vende, edhe pse mund tė zė deri nė 12.000. Pritet qė stadiumi tė jetė i stėrmbushur, sidomos me tifozė tė shumtė tė Prishtinės qė jetojnė nė shtetin e Zvicrės.

Arb
12-02-08, 16:59
Ua ka dhone zoti juve qatje ne Zvicer. Ja kajtet nonen sefase...

Zana_ch
22-02-08, 20:19
Falsche Ausweisungs-Papiere an Kosovo-Albaner
Hundert Besorgte melden sich beim BFM


Dutzende von Kosovo-Albanern in der Schweiz haben diese Woche einen gefälschten Ausweisungs-Entscheid erhalten. Die Verfügungen waren täuschend echt gestaltet und trugen den Briefkopf des Bundesamts für Migration (BFM). Wer hinter der Tat steckt, ist unklar.

Die Abklärungen liefen derzeit, sagt BFM-Sprecherin Brigitte Hauser. Bisher hätten sich gut hundert besorgte Personen gemeldet, die in dem gefälschten Schreiben zum Verlassen der Schweiz aufgefordert werden.

Schreiben wird «Ausweisungsbescheid» genannt

«Zum Teil ist es schwierig, die Leute zu beruhigen. Die haben Angst und wissen nicht, wie ihnen geschieht. Ich hatte einen Anruf, da sagte der Mann nur noch: Ich habe doch nichts gemacht! Die Leute sind verunsichert und schockiert», äussert sich Hauser gegenüber «10vor10».

Weil diese zudem angewiesen werden, sich innerhalb von 14 Tagen beim BFM zu melden, rechnet Hauser noch mit mehr Anrufen. Zwar werde das Schreiben «Ausweisungsbescheid» genannt, was es in der Schweiz nicht gibt, und auch das zitierte Gesetz existiere nicht.

Trotzdem sei die Fälschung für Laien kaum erkennbar, sagte Hauser. «Der Briefkopf scheint täuschend echt - es sind die Details, die nicht stimmen.»

Empfänger teilweise seit zehn Jahren eingebürgert

Bei den Betroffenen handelt es sich um Leute mit einer Aufenthalts- oder einer Niederlassungsbewilligung und sogar um eingebürgerte Personen. Die meisten sind nach Angaben der BFM-Sprecherin Kosovo-Albaner, betroffen sind aber auch Serben und Türken.

«Mir tun die Leute, die das bekommen haben, leid. Das sind Menschen, die teilweise über zehn Jahre hier sind, manche sogar eingebürgert», sagt Hauser weiter.

Aufgrund der Namen vermutet Hauser, dass die Adressen aus dem Telefonbuch stammen. Die meisten der gefälschten Schreiben sind in den Kantonen Zürich, Aargau, Bern und Solothurn aufgetaucht.

Schreck beim Blick in den Briefkasten

«Ich bin um 8 Uhr morgens von einer Nachtschicht nach Hause gekommen. Ich habe den Briefkasten geöffnet und diesen Brief gefunden. Stellen Sie sich vor, das war schlimm! Logisch hatte ich Angst. Was soll das? Ich habe doch nichts verbrochen», sagt ein Betroffener in «10vor10».


http://tagesschau.sf.tv/content/view/full/200091

Xuki
27-02-08, 17:10
http://photos1.hi5.com/0022/361/108/KoGsA4361108-02.jpg

Preshevar
27-02-08, 18:01
Merci la Suisssssssse ! ...e sidomos 'Micheline Calmy Rey', Mikesha e Kosovarėve ! :smile:

>>{SpOnGeBoB}<<
27-02-08, 18:05
isch etz uhuera geil gworda Hopp Schwiiz


http://www.showconnection.ch/bilder/euro2008show/euro2008-hoppschwiiz.jpg