PDA

View Full Version : Ndryshoj vetveten


modestja
27-05-05, 01:03
Na ishte nje burre i cili donte te ndryshoe boten,qe sipas tij,ishte shume e korruptuar.Ai jetoi njezet vjet duke hartuar plane,per nje qellim te tille,por asgje nuk ndryshoi.Atehere ai mendoi se duhej te punonte ne vendon e tijgjate gjithe kohes,jetes.keshtu jetoi edhe dhjte vjet te tjera duke ia kushtuarketij misioni...Por perseri asgje nuk ndryshoi.Pastaj,ai vendosi qe te perqendrohej te qyteti i tij,...kaluan edhe pese vjet tjera,por as kesaj here nuk ndryshoi gje.I deshpruar vendosi te punonte me fqinjet e tij.Kaluan pese vjet pas asnje ndryshim te dukshem.Atehere ai mendoi se do te ishte me mire te i kushtohej familjes se tij,dhe ta ndryshonte ate.Por kaluan edhe tri vjet pa asnje ndryshim.dhe me ne fund
ai e kuptoi se duhet te ndryshonte vetveten.

Makaveli
27-05-05, 21:21
Tė konceptohemi nė primaren e anėsive njerzore:Secili nga ne pėrfaqsojmė njė "uni"dhe qdo "uni"ka qfardo tė drejtash pėr tė udhehequr sipas vendimeve tė tij rrugėt e jetės nė tė ardhem nė pa kufizime .
Andaj nese ne pėrfaqėsojmė vehteven nė mėnyra tė veqanta dhe secili nė veqorit e tija personale arrin ta pėrfaqesoj vehtveten e tij me idea,mendime dhe pikpamje te ndryshme jetėsore atėher nuk jemi individ tė njejtė ...tė mendojmė logjitikisht....

andaj para njė orari sheno planefikimet qė tė permirsosh vehtveten e jo tė tjerėt te permirsojn UNIN tėnd... :lol:

turisti
08-07-05, 23:50
Tė konceptohemi nė primaren e anėsive njerzore:Secili nga ne pėrfaqsojmė njė "uni"dhe qdo "uni"ka qfardo tė drejtash pėr tė udhehequr sipas vendimeve tė tij rrugėt e jetės nė tė ardhem nė pa kufizime .
Andaj nese ne pėrfaqėsojmė vehteven nė mėnyra tė veqanta dhe secili nė veqorit e tija personale arrin ta pėrfaqesoj vehtveten e tij me idea,mendime dhe pikpamje te ndryshme jetėsore atėher nuk jemi individ tė njejtė ...tė mendojmė logjitikisht....

andaj para njė orari sheno planefikimet qė tė permirsosh vehtveten e jo tė tjerėt te permirsojn UNIN tėnd... :lol:

Interesant. :wink:

GURI SYLAJ
09-07-05, 07:22
Makaveli,
nese kam arrite me depertu dhe me e kuptu shkrimin tuaj , kjo fjala permireson po me duket shume me me vend se fjala ndryshon, dhe nese kjo eshte bere me qellim te caktuar- pajtohem plotesisht.

Makaveli
09-07-05, 21:55
I nderuari Guri,ngjarjet nė jet nuk permirsohen asnjeher vetem per nje arsye ...e ajo arsye eshte qė problem eshte koha (nuk mund ta ritransmetosh ngjarjen e nje kohe qe ka kaluar)andaj problemet duhet ndryshuar e jo permirsuar. :wink:
Sidoqoft si dhe Turisti jeni origjinal :wink:

GURI SYLAJ
09-07-05, 23:04
I nderuar , e si duhet tani une t'a shenoj ne orarin tim, t'a permorsoj veteveten e t'i ndryshoj ngjarjet apo ndryshe. Ne shkrimin e pare keni thene me e permiresu veten , tani me i ndryshu ngjarjet. Une mendoj se edhe ne e edhe ngjarjet jemi pjese e te njejtit kompleksitet.
Kjo forme e te menduarit per mua eshte paksa e veshtir por u mundova te them dicka nga deshira qe nga Ju te mesoj me shume . Kerkoj falje per gabimet e mundeshme.

Ijuaji Guri Sylaj

turisti
09-07-05, 23:47
I nderuari Guri,ngjarjet nė jet nuk permirsohen asnjeher vetem per nje arsye ...e ajo arsye eshte qė problem eshte koha (nuk mund ta ritransmetosh ngjarjen e nje kohe qe ka kaluar)andaj problemet duhet ndryshuar e jo permirsuar. :wink:
Sidoqoft si dhe Turisti jeni origjinal :wink:

Faleminderit .

Makaveli
22-07-05, 15:27
Guri-tė marrim njė shembull konkret,nese ne kemi pasur njė ndeshje trafiku dhe kemi pėsuar atėher a mundemi dot ne apo dikush tjeter tė pengonte tė mos ndodhte fatkeqsia??
Kėto tė gjitha kan ndėrlidhshmėri tė thellė me "rastin",as unė besoj as tė tjerėt nuk mund ta mohojnė qė jeta nuk ėshtė "rasti".Pėrgjithėsisht ky ėshtė diskutimi kyq nė mes pėrmirėsimit dhe ndryshimit tė vullnetit tė rastit .

Mos harro-Jeta jemi unė,ti dhe gjithė tė tjerėt,ndėrsa i vetmi moment qė tė nevoitet per tė buzėqeshur ėshtė ai kur ti je duke qarė..! :wink:

Nė mėnyrėn mė korrekte e pėrkrahi shprehjen e shokut turisti"Jeta ėshtė e thjeshtė por njerėzit e komplikojnė"duke marrur parasysh qė"....
Njeriu nė jetė vėrtet gjen koh tė mendoj qė nuk ėshtė i lumtur nė jetė.

jadore
22-01-06, 02:10
--po!!!!! -dhe ate qdo qaste qe vetja ka kohe te mirret me veteveten!!----------shume here tangentohen ne mua - vetedija- nenvetedija mbi vetedija arrine pakt komunikues miqesor , dhe shume here bien ne kunderthenje sepse shume here egoja e rrebeluar dominon Unin, e Uni shume here "kryqezon" egon me arsyeshmeri,.kjo ndoshta do te kalonte dhe ne ballancim ideal po te mos ishte dhe- raporti dhe kompkeksiteti-- me egot e tjera qe na rrethojne-e dihet per hire te barazpeshes me boten-ndodhin gjithe keto kontadita, mbrenda vetevetes.--pse??- pse ndoshta kerkohet perfektshemria-ndoshta !!!!!.--megjithat qdo gje funksionon per mrekulli--kjo te fasionon te jep te kuptosh qe jetohet realja...-dhe preket irealja..
-- dhe kete mundesi kemi (per momentin )vetem ne si krijesa -njeriu pra...