PDA

View Full Version : ANTROPONOMIA SHQIPTARE - EMĖRTIMET E FOSHNJEVE DJE E SOT


Odise
27-05-05, 10:36
EMERTIMI I FOSHNJES SHQIPTARE
SHPRESOJME SE SOTETUTJE IU NGJESIM EMRAT SHQIP FEMIJVE SHQIPTARĖ! SOT RINIA SHQIPTARE KA EMRA SHQIPTARĖ!

Edhepse e dijme se sot duhet t'i pagezojme femijet me emra - shqip edhe doli ne publik, nje broshurez keshilldhenese me emra shqiptar dhe illirian
(shqip-illirisht), si emra me kuptim e spjegim nga gjuha shqipe - a mendoni se jemi duke e realizuar kete ēertifikim shqiptar, ne emertimet e reja sotekesajdite?

Emertim, pagezim, koha e pagezimit te foshnjes shqiptare, pagezimi (formula e pagezimit), qe disi kjo fjale me lendon, kur merret e terrohet edhe sot ne kuptimin - pa gezim, ne vend qe te merret - me gezim, e jo pa gezim:) NESE EDHE SOT NDODHE NDONJE ĒUDI TE EMERTOHEMI ME EMRA TE HUAJ, KUR I KEMI ME SPJEGIME SHQIPE!Ēuditerisht, me shkrepi nje zhishke mendimi e me ra syve, ma shume si lendim, se sa per nje shikim ma te kthjellte, kur parafytyrova ne kete moment, se si prinderit shqiptare, ne trojet shqiptare, iu dhane femijve shqiptare emrat arabisht e rromakisht e sllavisht (dihet si 'dhurate' e pushtimeve te huaja) KURSE emertimet e kafsheve i bene SHQIP. Psh. femijet shqiptare u pagezuan: hasan, hysen, gjyle, gjyleshah, ajshe, rexhep, gjergj, nikolle, kristo, elio, dallan, klio, roze (me spjegime ethymologjike te huaja)... kurse emrat e kafsheve shtepiake: larike, kuqeshe, dardhane, bojgjake, kuqoj, murroj, bojli, katanė, dredhez, baloj, balushe, bardhoj, bardhane, murrice, kaprice... me kuptim e spjegim shqip
sepse ketu ishin prinderit tane te lire, nga pushtuesit okupatoret, roberuesit - te vendosnin me 'kushtetute' ne emertime (pagezime) te kafsheve shtepiake...
Dikush ndoshta edhe mund te qeshet me te madhe e te zhgrehet ne gaz, apo nervozohet dhe i duket si nje anomali - por edhe kjo eshte nje e vertete, qe duhet pasqyruar, qofte si komedi, humoreske apo tragjikomedi, apo si nje tragjike historike gjuhesore!

Pyetja eshte: a i pagezojme femijet shqiptare me emra shqip edhe sotekesajdite, apo kemi ndonje kthese prapa perseri, duke lakmuar nga e kaluara e hidhur e roberise shekullore? Mosozo, me na u ringjalle edhenjehere antroponomia e roberise!!!

ARVANITI
27-05-05, 13:16
Ketu ne Shq. emrat e femijeve, ne shumicen e rasteve jan bashkim emrash, te nenes me te babait, te gjysherve etj..

Brezi im i ka te gjithe emrat shqiptare.

Ndersa brezi i viteve 90-99 filloi te bente nje "firo" duke vendosur emra te huaj, kryesisht italiane (Albertino, Bernardino etj..) si dhe amerikane. Shumica e emrave merreshin nga filmat, naga emrat e lojtareve te futbollit, nga emisonet televizive italiane, nga telenovelat etj..

Ne kohen e Enverit, kur shkoje per te rregjistuar foshnjen ne zyren e gjendjes civile, te jepnin nje fjalor me rreth 6000 emra shqiptare, ilire, dhe ti duhej te zgjidhje ne morine e atyre emrave. Ndaloheshin vendosja e emrabe fetare (nga te tri fete), shiheshin me sy te mire emrat ilire. Nga vitet 50-60 filloi vendosja e emrave ruse (per shkak se shume shqiptare studiuan ne Bashkim Sovjetike).

Sot gjithcka po kthehet ne normalitet, njerezit jane bere me nacionalist dhe me te pergjegjshem.

ARVANITI

P.S. Emrat e shqiptareve te Kosoves e te Maqedonise jane te mrekullueshem, dhe duhet te jene shembull per te gjithe.

Naki
27-05-05, 19:06
Pyetja eshte: a i pagezojme femijet shqiptare me emra shqip edhe sotekesajdite, apo kemi ndonje kthese prapa perseri, duke lakmuar nga e kaluara e hidhur e roberise shekullore? Mosozo, me na u ringjalle edhenjehere antroponomia e roberise!!!
_________________


Mendoje qe keto tri decenjet e fundit Pagezimi i Femijeve paseardheseve tane ka bere nje revulucion duke i emertuar me emra Shqip duke lene anash pertritjen e emrave te ashtu quajtur te trendeve Gjysherore Emra Arab.
Pase luftes ne Kosove,shume femije u pagezuan me Emra Patriotik te diktuar nga koha dhe fryma Folklorike.
Ne Pergjithesi Vrehet nje Trend i Emertimeve Nacionale shqiptare dhe kjo eshte per tu pershendetur.


Me nderime Naki

Odise
05-06-05, 23:21
ashtu, Naki

emri i shqiptarit duhet te kete spjegim shqip!

ARVANITI
06-06-05, 11:05
P.Sh.

Ne Hungari ndalohet me ligj vendosja e emrave te huaj. Duke qene se jane te krishtere, emrat fetare vendosen ne versionin hungarez.

***

Ne Shqiperi

Stefan - Shtjefen

Paolo - Pal

Andrea - Ndre

etj...

GURI SYLAJ
07-06-05, 15:51
ODISE I NDERUAR

Tema ne fjale eshte shume e qelluar dhe e kohes.
une do te inkuadrohem , ne kete teme permes nje tregimi te shkurter ngjarja e te cilit edhe nese nuk ka ndodhe , ndodhja e saj ka qene shume e mundeshme .
Ne nje familje te madhe shqiptare ne Kosove lind nje femij dhe baba i femiut nje djale qe kishte bere do shkolle vendos me i vu , femiut , emrin Hekuran. Kur ndigjon babgjyshi i foshnjes , nje plak shume urte dhe puntore, i mbetet hatri.
Hajde qe nuk u bvetet por bile me ja pas lan emnin qysh eshte adet.
E qysh eshte adet e bveti njeri prej djemve?
Po qysh i kena edhe na tjeret.
Po baci per hater tanin ia ka ngjit edhe emnin tan.
Qysh bre emnin tem po une e kam emnin Demir e jo Hakaran a Hekuran - a qysh po thoni ju.
O babe Demir i thone hekurit turqisht .
Cka breee, allahile a edhe une e paskna emnin heker-a qe tybe e treqin tybe nuk e paskna dite se pa e nrru nuk e kishna lane - heker per heker bile ma mir dukat. Edhe ju , mbasi koka qyshty beli lenja Hekuran e meshnet e bajt se dukat per dukat bile shqip.

Me nderime Guri Sylaj

Odise
08-06-05, 00:22
eh GURI, gjithmone po duhet ta perheqim nje zinxhir historik edhe me disa hallka te huaja, por nuk shkon shume kohe dhe do te formohet zinxhiri i arte historik edhe per shqiptaret, por duhet pune me vlere, derisa te tejkalohet edhe brezi i Hekuran Demirit, e te vjen brezi i Diamant Hekuranit. Leternjoftimi yne kerkon riformime, deri tek Leternjoftimi Shqiptar!

Nderime!

Odise

GURI SYLAJ
08-06-05, 14:02
ODISE i nderuar, udha e mbare dhe e mire do te ishte ashtu si that ju, por une po kam frige , e sidomos per ne ne mergate qe te mos n'a behet: AJZENAH-HEKURAN DEMIRI:

Me nderime Guri Sylaj

Kodra
08-06-05, 17:17
**********
**********
**********

Odise tė pėrshėndes,ėshtė temė shumė e qėlluar.

Unė pėr veten time nuk jam mėsuar ndryshe pos emra shqiptar tė kemi.

Po e tregoj edhe unė njė ndodhi qė ka ndodhur nė farefis.

Njė familje ju lindi njė djal dhe tash baba i djalit shkoi te njė familje tjetėr.

biseduan u pėrgėzuan dhe filloi baba i djalit tė posalindur:

Po spo di bre si me ja lanė emnin e anej knej.

Ai tjetri i tha :

OOOOOO Shotan leja (Shota, shpeza) veq leja shqip pasi spo din me lanė ndryshe .

Odise
08-06-05, 20:42
Me vend e keni, i nderuari, Kodra - po a po vrene dicka shume serioze ne ate shprehjen e atij burrit-baba - 'po s'po dij bre si me ia lane emnin...', sepse ai qe i propozon emrin, SHOTAN ka te drejte. Kjo do te thot, se ende ka pezullime dhe antroponomia jone do te jete - shqiptare, kur emrat spjegohen shqip!

Plakat tona thoshin: djali n'djep - buka n'qerep - ngjitja emnin VEGSH (enė e vjeter per ziemje gjelle), se s'ka dert! Shih, bile shqip.

Drinni
11-08-06, 21:11
EMERTIMI I FOSHNJES SHQIPTARE
SHPRESOJME SE SOTETUTJE IU NGJESIM EMRAT SHQIP FEMIJVE SHQIPTARĖ! SOT RINIA SHQIPTARE KA EMRA SHQIPTARĖ!

Edhepse e dijme se sot duhet t'i pagezojme femijet me emra - shqip edhe doli ne publik, nje broshurez keshilldhenese me emra shqiptar dhe illirian
(shqip-illirisht), si emra me kuptim e spjegim nga gjuha shqipe - a mendoni se jemi duke e realizuar kete ēertifikim shqiptar, ne emertimet e reja sotekesajdite?

Emertim, pagezim, koha e pagezimit te foshnjes shqiptare, pagezimi (formula e pagezimit), qe disi kjo fjale me lendon, kur merret e terrohet edhe sot ne kuptimin - pa gezim, ne vend qe te merret - me gezim, e jo pa gezim:) NESE EDHE SOT NDODHE NDONJE ĒUDI TE EMERTOHEMI ME EMRA TE HUAJ, KUR I KEMI ME SPJEGIME SHQIPE!Ēuditerisht, me shkrepi nje zhishke mendimi e me ra syve, ma shume si lendim, se sa per nje shikim ma te kthjellte, kur parafytyrova ne kete moment, se si prinderit shqiptare, ne trojet shqiptare, iu dhane femijve shqiptare emrat arabisht e rromakisht e sllavisht (dihet si 'dhurate' e pushtimeve te huaja) KURSE emertimet e kafsheve i bene SHQIP. Psh. femijet shqiptare u pagezuan: hasan, hysen, gjyle, gjyleshah, ajshe, rexhep, gjergj, nikolle, kristo, elio, dallan, klio, roze (me spjegime ethymologjike te huaja)... kurse emrat e kafsheve shtepiake: larike, kuqeshe, dardhane, bojgjake, kuqoj, murroj, bojli, katanė, dredhez, baloj, balushe, bardhoj, bardhane, murrice, kaprice... me kuptim e spjegim shqip
sepse ketu ishin prinderit tane te lire, nga pushtuesit okupatoret, roberuesit - te vendosnin me 'kushtetute' ne emertime (pagezime) te kafsheve shtepiake...
Dikush ndoshta edhe mund te qeshet me te madhe e te zhgrehet ne gaz, apo nervozohet dhe i duket si nje anomali - por edhe kjo eshte nje e vertete, qe duhet pasqyruar, qofte si komedi, humoreske apo tragjikomedi, apo si nje tragjike historike gjuhesore!

Pyetja eshte: a i pagezojme femijet shqiptare me emra shqip edhe sotekesajdite, apo kemi ndonje kthese prapa perseri, duke lakmuar nga e kaluara e hidhur e roberise shekullore? Mosozo, me na u ringjalle edhenjehere antroponomia e roberise!!!

Sa Temė me vlerė kjo mendoja gjersa shfletoja sot forumin!

Drinni
16-08-06, 20:19
Hajt mor pritoni mi gjeni nga tre emra Shqip tė dyja gjinive.
Falimenderit paraprakisht.:smile: :wink:

Drinni
17-08-06, 13:49
Mbase ju kėtu nuk mė ndihmuat BEBUSHIT tim ti gjej njė emėr shqip, atėher unė po ju tregoj juve shumė nga ata::biggrin: http://directory.albaniaonline.com/people_and_culture/albanian_names/for_boys/index.shtml