PDA

View Full Version : Njohuri Sportive ...


Vajza
29-05-05, 11:25
une nuk e di si quhet ....
sportet i shikoj e nuk luaj ne asnje (pervec tenis ngapak)...futbollin i shikoj m me qejf ama kush e ke e themeloi pak di sene tilla....
(po hajt se i mesoj :D )...

Cool_Boy
01-06-05, 01:16
Klubin e FC Barcelones e ka themlu HANS GAMPER me 29 Nentor te vitit 1899.


Shok mesus a e kam qellu apo jo :?: :?: :?:

tung!!!!

Vajza
05-06-05, 08:10
pershendetje albmuslim...

hahah
ka nga tenisi , ama nuk i njoh ,ama vete ashtu ne shtepi me pelqen me lujt...

edhe pse nuk e luj... "cmendem " pas futbollit ..e sidomos kur luan ndonje ekip shqiptar me te huaj ,po fituan tonet nuk "durohem" nga zhurma qe bej :D ,
e po humben :? ,nuk ben te me fol askush as te me rrij afer se nuk dihet se si ia kthej...

ok..
nuk paska pyetje tjeter ketu qe te kisha provu ..qe mos rastesisht ja kisha qellu...

kalofshit mire... :)

Cool_Boy
06-06-05, 10:54
Pershdnetje

Alb-Muslim faliminderit qe me that mundesin por e kam meritu :wink:

Kush kan qene Shqiptari i pare qe ka lujtur per JUVENTUSIN??Tung

at|n|
06-06-05, 16:07
Pershdnetje

Alb-Muslim faliminderit qe me that mundesin por e kam meritu :wink:

Kush kan qene Shqiptari i pare qe ka lujtur per JUVENTUSIN??Tung

pershendetje
Cool_Boy shume pyetje e mire, lojtari i pare shqiptar qe ka luajtur ne Juventus eshte, Mitrovicasi (bashkeqytetari im) Riza Lushta. (sa per info edhe stadiumi i vjeter i qytetit ne Mitrovica e mban emrin Riza Lushta). Disa info qe i kam gjet me heret, thuhet se Riza Lushta nga klubi i Juventusit eshte shpallur si lojtari me i miri i huaj i te gjitha koherave.

Cool_Boy besoj se pergjigja eshte e sakte, apo e kam gabim?

at|n| - mburret qyteti me Riza Lushten....

ARVANITI
06-06-05, 16:56
Kush e gjen kete fiton kete kupe:

http://hk.geocities.com/hjjk2003/world_cup.jpg

Per here te pare, ne cilin vend eshte perdorur Goli i Arte? (golden goal)


Nuk ju shkon mendja, po futjani kot?

Vajza
06-06-05, 17:27
"arvanit" .
Ne Kosove :) ..... :?:

ARVANITI
07-06-05, 10:57
Po e vonoj edhe pak pergjigjen...Jepini!!!

Vajza
07-06-05, 12:22
"arvanit" mos e vono edhe shume pergjigjen.... :)

Cool_Boy
08-06-05, 19:37
Pershdnetje

Alb-Muslim faliminderit qe me that mundesin por e kam meritu :wink:

Kush kan qene Shqiptari i pare qe ka lujtur per JUVENTUSIN??Tung

pershendetje
Cool_Boy shume pyetje e mire, lojtari i pare shqiptar qe ka luajtur ne Juventus eshte, Mitrovicasi (bashkeqytetari im) Riza Lushta. (sa per info edhe stadiumi i vjeter i qytetit ne Mitrovica e mban emrin Riza Lushta). Disa info qe i kam gjet me heret, thuhet se Riza Lushta nga klubi i Juventusit eshte shpallur si lojtari me i miri i huaj i te gjitha koherave.

Cool_Boy besoj se pergjigja eshte e sakte, apo e kam gabim?

at|n| - mburret qyteti me Riza Lushten....

i Sakt je zoteri be pyetje..

Kerkoj falje qe me vones te tregova ama me vjen mire.

ARVANITI
08-06-05, 20:29
Per here te pare, ne cilin vend eshte perdorur Goli i Arte? (golden goal)

***

Per here te pare Goldeni Goal, sipas encilkopedise boterore te Futbollit, eshte perdorur ne Shkoder, ne Shqiperi.

Dhe pikerisht ne ndeshjen Vllaznia-Tirona.

***

Interesante...? :lol:

Thashe qe nuk ka per t'ju shku mendja

Kete e keni te vertete 100%. Bile para ca kohesh u dha edhe shume here neper lajme.


...

Por del nje problem:

Ate kupen e Arte kush do ta marre...???

at|n|
08-06-05, 21:26
pershendetje

pyetja ime eshte shume e thjeshte: Cili eshte lojtari me i shtrenjte i te gjitha koherave ne futboll, kuptohet shume e parave dhe transferi nga cili klub ne cilin?


at|n|

at|n|
09-06-05, 18:34
AlbMuslim vlla me keqardhje te them "NC" :) :) :) :) :) :) :) :) :)
tjeter kush a ka pergjigje? diqka ke qellu, veq qka nuk po te tregoj ende ...


at|n|

uliksi31
09-06-05, 18:45
Per here te pare, ne cilin vend eshte perdorur Goli i Arte? (golden goal)

***

Per here te pare Goldeni Goal, sipas encilkopedise boterore te Futbollit, eshte perdorur ne Shkoder, ne Shqiperi.

Dhe pikerisht ne ndeshjen Vllaznia-Tirona.

***

Interesante...? :lol:

Thashe qe nuk ka per t'ju shku mendja

Kete e keni te vertete 100%. Bile para ca kohesh u dha edhe shume here neper lajme.


...

Por del nje problem:

Ate kupen e Arte kush do ta marre...???

Ani,sna tregove kush fitoi; Shkodra a Tirana :?:

at|n|
09-06-05, 20:41
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: AlbMuslim Shume e sakte, shume. Tash eshte rradha yte per pyetje.

at|n|

ARVANITI
10-06-05, 19:21
Kush ishte Goleshenues numer 1 ne kampionatin Boterore 1986 ne Meksike , dhe nga cili shtet ?


Ne kete Boteror golashenues ka qene Lineker me 6 gola qe luante me Angline.

ARVANITI
10-06-05, 19:26
Alb-Muslim, a e kam gjetur??


***

Une po bej kete pyetje:

Cili vend dhe gjate cilit kampionat Boteror ka shenuar me shume gola?

***

ARVANITI
11-06-05, 19:48
HUngaria shenon 27 Gola ne 1954 Ne Zvicerr ne Kampionatin Boterore duke mbajtur vendin e pare ndersa pason Gjermania me 25 , Franca ne vitin 1958 me 23 gola ndersa Brazili me 20 ne vitin 1950 .

Arvaniti , a eshte pyetja e Sakt ...

Eshte e sakte...

ARVANITI
11-06-05, 19:56
Pyetja ime eshte ...

Cila ndeshje njihet ne historin e Kampionatit Boterore , si ndeshme me me pak shikues , ne cilin vit , cilin shtet , kush me kend luante dhe sa shikues kishte ne ate ndeshje , normal nese e din edhe rezultatin edhe me mire :lol: :lol: , te shohim kush po e qellon ?????

Me duket se Bullgari me nje ekip tjeter qe s'me kujtohet. Kishte vetem nja 300 tifoze. Faktet edhe mud te kene ngryshuar

ARVANITI
12-06-05, 18:02
ARVANITI e ke qellu vetem numrin e tifozeve , 300 .

POr cilin kampionat ne cilin vit dhe kush luante ne ket ndeshje rezultati i cilit ka qen 3:1

Me respekt

Rumani???


Thuaje!!

ARVANITI
13-06-05, 20:39
Per sa sekonda eshte bere goli me shpejte ne bote?

(eshte bere gjate nje ndeshje midis skuadrave "under 20" te Brazilit)

at|n|
13-06-05, 22:14
10 sec. :) :) :) :) :) :) :)

a ja qellova, a jom afer kun?


at|n|

ARVANITI
14-06-05, 10:52
Goli me i shpejte ne bote eshte bere per 8 sekonda.

Topi eshte goditur nga mesi i fushes dhe ka perfunduar ne rrjet duke e zene portierin ne befasi.

Kush te doje te beje nje pyetje tjeter.

Vajza
16-06-05, 11:59
------Futbolli ------

ARVANITI
16-06-05, 19:49
Se kuptoj kete pyetje une.

Ndeshja qe ka patur me shume spektator?

...

ARVANITI
16-06-05, 21:46
Brazil - Gjermani

ARVANITI
16-06-05, 22:41
Kur paskan luajt Brazili me Gjermanine ne Finale te kupes se Botes ?

Eshta fjala per ndeshje finale me e vizituara , do te lehtesoj , ajo ndeshje u luajt me 1962 ne Kupen e botes mbajtur ne Brazil ....

Kjo finalja e 2002 midis kujt u lujt?

Ne 1962 finalja eshte mbajtur ne Kili.

Brazil - Cekosllovaki

ARVANITI
17-06-05, 10:26
Ok,

Gjate cilit Boteror, ka pasur me shume tifoze ne stadiume? (ne te gjitha ndeshjet e zhvilluara, d.m.th. totali i shikuesve ne stadium ne te gjitha ndeshjet e luajtura)


P.S. Perjashtohet Boterori Kore-Japoni, pasi ende nuk kane dale statistikat e sakta.

ARVANITI
18-06-05, 22:47
Kuptohet qe e sakte eshte.

Kush e ka rradhen per pyetjen?

Arb
19-06-05, 07:37
Ne cilin vit , cilin qytet dhe nga cilet shtete u themelua FIFA ?????

1904, ne Paris.

Arb
19-06-05, 07:48
Cili ishte viti, dhe cila eshte Kombetarja e vetme (jashte Kombetareve te Europes) qe arriti te behet Kampion i Botes, ne nje Kampionat te mbajtur ne kontinentin e Europes?

ARVANITI
19-06-05, 20:01
Cili ishte viti, dhe cila eshte Kombetarja e vetme (jashte Kombetareve te Europes) qe arriti te behet Kampion i Botes, ne nje Kampionat te mbajtur ne kontinentin e Europes?

Suedi 1958. Kampion shpallet Brazili

ARVANITI
19-06-05, 20:03
Sa vende moren pjese ne Kampionatin e Pare Boteror?


...shume e lehte.

ARVANITI
20-06-05, 20:31
Sa ndeshje u luajten gjithsej dhe sa gola u shenuan po ne ket kampionat 1930 ????

U luajten 18 ndeshje dhe u shenuan 70 gola