PDA

View Full Version : ĒKA ĖSHTĖ PERSONALITETI DHE ĒKA E FORMON PERSONALITETIN


Odise
13-06-05, 18:14
Shpesh ndigjojme fjalet: person, personal/e, personalisht, po cka kuptojme me fjalen - personalitet dhe kush e formon personalitetin?

Ne Psikologjine e personalitetit, thohet se - personaliteti perbehet nga tre faktore:

1. trashigimi,

2. talenti qe sielle ne kete bote dhe

3. rrethi shoqeror

Psikologet, rolin kryesor ia kane lene, faktorit te trete - rrethi shoqeror, ne formimin e personalitetit te njeriut. Sa pajtohemi me kete thenie?

Sa ndikon nje forum shqiptar i mirefillte, ne formimin dhe ngritjen, persosjen e personalitetit te shqiptarit?

LABI
13-06-05, 18:45
Psikologet, rolin kryesor ia kane lene, faktorit te trete - rrethi shoqeror, ne formimin e personalitetit te njeriut. Sa pajtohemi me kete thenie?

Sa ndikon nje forum shqiptar i mirefillte, ne formimin dhe ngritjen, persosjen e personalitetit te shqiptarit?

Pa dyshim qe ne krijimin e personalitetit role themelore luan ndikimi social .. Kjo eshte deshmuar nga eksperimentet e shumta te psiko-sociologeve te ndryshem , mbi rolin e agjenseve socializues dhe influencimin e tyre ne personalitetin e njeriut .
Nder agjenset socializues qe ndikojn ne krijimin e personalitetit te njeriut jane : familja , institucionet edukative ( shkolla ) , grupmoshat , dhe mediat ..
Sa i perket forumit nese mundemi ta fusim ne radhen e mediave qofshin ato elektronike apo te shkruara mundemi me thene qe eshte nder agjentet qe reflekton ne personalitetin e njeriut .. :idea:

psh: si raste konkret mundemi me marre ekspozimi i dhunes ne TV.. qe stimulon deliktet e ndryshme ne shoqeri , konkretisht nder femije .

Duke e pasur parasysh se sot shumica e prinderve te femijeve qe te dy (nena – babai) jane te punsuar dhe duke mos ditur se gjate gjithe dites ēka shikojne femijet e tyre ne TV , sepse siq dihet emisionet , filmat me dhune po transmetohen gjate dites ku me se shumti femijet jane ata te cilet i shikojne, mendoje se dhuna ne TV ndikon shume me shume se sa mendohet ne personalitetin e femiut . Sepse ata behen me agresiv dhe gjasat jane me te medhaja per tu bere kriminel .
Padyshim se mediat luajn role te madhe ne krijimin e personalitetit te njeriut ..

GURI SYLAJ
18-06-05, 21:36
I nderuari Odise keni hape nje teme te qeluar- edhe kesaj here dhe ua kam borq qe te beje edhe une ca shkronja ne kete varg.
Pajtohem se rolin vendimtar , ne formimin e personalitetit , e ka rrethi shoqeror- shkolla. Por familja eshte baza nga ku fillon krijimi i nje personaliteti dhe nga kjo baze mvaret shume e ardhmja e tij.E kam fjalen te nje familje e mirefillt ne kuptimin e plote te fjales familje.
Per mua personalisht nuk eshte familje ajo ku femiu rrin me prinder vetem ne nje fund jave apo edhe me keq vetem gjat pushimeve .

Guri Sylaj

halla e madhe
18-06-05, 21:58
Guri Sylaj_pajtohem me mendimin tuaj.Si thuani ju per neve qe ishim dikur te rij dhe morrem rrugen e gurbetit,po i shofim prinderit vetem nji ose dy here ne vjet.A mendoni ju qe nuk kishim familje te mirefillt ? :(
Edhe ne deshtem familjen me shume se te gjithat ne bote :cry:

me nderime,halla

Odise
18-06-05, 23:40
Psikologjia e personalitetit, sotpersot njeh tre faktoret e siperm, per formimin e personalitetit:

1. Trashigimi
2. Talenti qe e sjelle ne kete bote
3. rrethi shoqeror

dhe derisot nga psikologet e botes eshte pranuar faktori i trete, rrethi shoqeror, se sado te keshe trashigim, e talent - rrethi e ben te veten - te pervehteson, apo te abstrahon, kur jeton ne te nje kohe te gjate!

Pikerisht per kete edhe nuk kthehen kurre shqiptaret nga mergimi ne atdhe (flas per gjeneralizimin, e jo per nje pakice)!

GURI SYLAJ
19-06-05, 07:50
Halla e Madhe keni te drejte se edhe te ne qe jemi ne gurbet, moskontakti me familje ndikon ne formimin e personalitetit apo me drejt te them ne ndryshimin e disa veqorive te personalitetit.
Personaliteti eshte dicka qe formohet , apo pasurohet ne moshen e re sepse me te arritur nje mosh te caktuar edhe vetite personale , pjesa me e madhe vjen e piqet dhe eshte shume veshtire te ndryshohen . Psh. personat qe kan nje personalitet agresive dhe te cilet edhe pas kalimit te viteve te tera neper burgje ata prap mbesin tipa agresiv.
Nga ajo qe tham me heret del fakti se shume ndryshime qe ndodhin tek rinia jon ne mergate jan pikrisht ndikimi i rrethit ne ndryshimin e personalitetit te tyre si ne te mire p.sh. shprehia e punes apo per te keq droga , prostitucioni, dhe gjera tjera te cilat kjo gjenerate ne Kosove nuk i kishte te njohura.
Me nderime Guri Sylaj

Odise
19-06-05, 11:10
Te nderuar Labi, Halla e Guri, jeni te falenderuar nga vet obligimi Juaj qe ndjeni per pjesemarrje ne kete teme, qe sot eshte aq prezente, sidomos kur kemi te bejme me formimin e personalitetit te ri shqiptar - apo shqiptari i ri, si njeriu i ri, ne kohe te reja moderne!

Labi, me pelqeu spjegimi yt, qe i kushtove mediave audi-vizuele dhe ndikimit te tyre ne psiken e femiut e rinise sone, kur eshte ne nje realcion kohor NE VETMI PER PRINDERIT, e ne shoqeri me mediat qe sa jane edukative shihet e dihet mirefilli. Tash eshte pyetja, a mund ta shpetojme piken e pare: trashigimin, qe dikush ka trashigimi me tradite edhe vie ne nje pike lodhjeje, te mos them zhdukjeje (vetem kur femiu a i riu yne eshte i perzier, aty falzoshndet).

Edhe talenti qe bjen femiu ne kete bote, eshte sipas psikologeve vetem 5%
e 95%, duhet te sendertohet, formohet, zhvillohet, dhe inkuadrohet ne rrjedhat shoqerore me nje afinitet te duhur. Keshtuqe keto dy pikat e para, jane ne rrezik te zhduken a tjetersohen. A ka gje ma dhimbje, se kur lexojme nje shqiptar ne gjuhet e huaja, qe kreu universitete, e studime shkencore edhe u be njeri me kapacitet te larte njohurishe, apo nje shkenctare i mirefillte edhe e brejme vetveten pse nuk eshte ajo e kjo veper e botuar ne shqip, kur autori qenka me origjine shqiptare! Kujtojme veprat e Samiut e tjereve edhe studimet shkencore te sotme, te disa shqiptareve edhe te atyre qe jane me origjine shqiptare dhe i shohim ne ekrane a i lexojme dhe sikur vajshem thone - une mendoj se jam shqiptar (ne gjuhe te huaj e thot). Psh. astronauti shqiptar Williams, u deklarua si shqiptar, po sikur te fliste shqip ai? Sa kenaqesi e krenari shqiptare a?!

Guri, i ke renditur disa rruza ne perin e mendimit te pjekur, por kur eshte fjala tek formimi i personalitetit, kur mungon kontaktio me familjen ai ēformohet e jo formohet (po ti e plotesove diqysh edhe vet). Kurse kur eshte ne pyetje, mosha e formimit te personalitetit te njeriut, ai nuk formohet ne moshe te re, por vetem fillohet formimi dhe pikerisht aty eshte rreziku i cformimit, ngase, bijne ndesh me botekuptimin e te riut, problemet madhore psikologjike qe te menduarit e te riut nuk mund te iu perballoj. Per ate edhe kemi sygjestione, dyshime, vizione te dyshimta e te mjegulluara tek njerezit qe absorbuan njohuri jasht mentalitetit te trashiguar ne nje rreth shoqeror te ri edhepse vendoset me jete deri ne vdekje, i mashtuar se kthehet sot a neser ne atdhe!

Kurse sa i perket ashpersise, 'agresivitetit edhe kur dalin nga burgjet, mbesin poashtu agresiv' mvaret se per cfare hyri ne burg: per vjedhje, droge, prostitucion, tradheti, vrasje a vllavrasje, korrupcion etj. dhe kur eshte ne pyetje qellimi i burgosjes, respektivisht per atdheun e lirine e popullit te tij, ai person vetem e forcon personalitetin e vet, e assesi te ndikoj burgimi ne ndryshime vesesh e karakteresh, sepse ai ka IDEALIN E TIJ per cfare vuajti denimin me burg! Agresiviteti kur njeriu e kupton si cilesi negative eshte kur i ben dikujt ndonje te padrejte publike, prishe rendin publik e njerezor, behet me te meta psikike, ajo eshte krejt tjeter etape psikologjike e personalitetit. Kurse, kur agresiviteti duket i tille ne kuptimin psikologjik, duhet trajtuar edhe kuptimet tjera sociologjike, ekonomike, finansiare, psiko-sociologjike etj., ku nuk eshte agresivitet, kur njeriu e ka natyren nga femijeria, si i shkathte, xhins thot populli, mashkullor (edhe per femrat, po edhe per mashkujt, se kemi mashkuj femerore e mashkullor ne kuptim te plot te fjales, sepse mashkull eshte edhe qeni, thot populli:). Ai person e ka nivelin e reagimit te njejte gjate gjithe jetes se tij dhe sa ta zhvilloj personalitetin e tij me shkollim e zhvillim 95% te talentit qe pruri ne kete bote - ai del ne permasa shkencore dhe jep kontribut si bamires i njerezimit. Kujto, se lideret e rralle, heronjt, perandoret, e kane natyren e tyre specifike, te rrebte, apo na duken agresiv, qe nuk e kuptojme mire, se ai nuk eshte agresivitet, por veti heronjesh, cilesi specifike luftarake e krijuese a shkencore. Dihet kah merr fryme fjala e secilit, kur e shpreh me sinqeritet!

Njeriu e ka borxh ne cafredo situate te mbetet stoik, perballe jetes e kushteve, qofshin ato nder ma te rendat, e ne mergim edhepse e dijme a paramendojme me nje vizion te kjarte, se kjo rini jona e burreri jona do te merr fund, ashtu sikur mori fund cdo koloni shqiptare ne diaspore - perseri duhet te rrezistojme, ne ruajtjen e vlerave kapitale, si te femres e mashkullit shqiptar - vlerat morale dhe kombetare te dinjitetit e identitetit personal! U jam mirenjohes per ndihmen qe po jepni ne kete drejtim!

Odise

GURI SYLAJ
19-06-05, 16:53
ODISE i nderuar , mos kontakti me familje ndikon ne formimin e nje personaliteti dhe ketu shtrohet pyetja se cfar personaliteti eshte ky . Dhe nga shkrimi i me hershem e thash kundershtite qe vijn ne shprehje tek personalitetet e tilla .Shkeputja e trashegimise ne formimin e personaliteti ne raport me rrethin ndikojn je formimin e nje personaliteti jo te mire sepse edhe nje personalitet i mire e edhe nje personalitet i dobet e kan zhvillimin e vet - formimin. Ketu une mendoj se nuk kemi tebejme me rregullim dhe crregullim por me rregullim te mire dhe rregulli m te keq. Ndoshta e kam gabim por une mendoj keshtu. Ketu eshte sikur rasti i dy lisave , edhe ai i drejti e edhe ai i shtremti , qe te dyte kan nje zhvillim , nje formim por te i pari eshte nje formim i mire kurse te i dyti nuk kemi c'formim por formim te shtremt.
Njoh nje numer te konsiderueshem te te burgosurve politik por te asnjeri nuk njoh nje karakter agresiv por nje maturi dhe qetesi te lakmueshme edhe ne situatat me te nderlikuara e kete virtyt e kan ruajtur edhe pas shume viteve te kaluara neper burgje.
Kurse sa i perkete ruajtjes se identitetit ne mergate , eshte thene edhe me heret se kete neve nuk mund t'a bejme vete pa ndihmen tuaj dhe perkrahjen e Atdheut. Politika shqiptare duhet njehere e pergjithmon te vetedijsohet dhe mergaten mos t'a sheh vetem nje vend nga mund te vujne te mira materjale por si pjese te pandashme te saj, dhe te krijoj nje lidhje dhe nje reciprocitet te mirefillt kombetar.

Me nderime Guri Sylaj

ARVANITI
19-06-05, 20:34
Pershendetje,

Une mednoj se per formimin e personalitetit te nje njeriu ndikon familja dhe shoqeria.

Familja luan nje rol te padiskutushem, dhe arrin ta formoje personalitetin e njeriut, por jo ta "ngurtesoje" perfundimisht ate. Shoqeria, deri ne nje fare mase, mund ta ndryshoje individin, pavarsisht formimit familjar. Pas moshes 19 vjecare, personaliteti i njeriut eshte i formuar plotesisht dhe i pandryshueshem

****

Odise
19-06-05, 22:06
Pershendetje,

Une mednoj se per formimin e personalitetit te nje njeriu ndikon familja dhe shoqeria.

Familja luan nje rol te padiskutushem, dhe arrin ta formoje personalitetin e njeriut, por jo ta "ngurtesoje" perfundimisht ate. Shoqeria, deri ne nje fare mase, mund ta ndryshoje individin, pavarsisht formimit familjar. Pas moshes 19 vjecare, personaliteti i njeriut eshte i formuar plotesisht dhe i pandryshueshem

****

*******pikerisht edhe pas moshes 19 vjecare, djali a vajza kane ndryshuar plotesisht, nga rrethi dhe kane perfunduar, nga personi i mire, ne drogist, alkoolist, kriminel etj. edhepse nuk ishte kurre ma pare. Shkenca ka vertetuar kete gje dhe ia la efektin rrethit shoqeror. Kurse, ma thelle ne termin - familje, eshte trashigimi e talenti qe e sielle ne kete bote. Per ate e zberthejme: familja mund te kete trashegimi te mire, por jo talent, apo trashigimi te dobet, e talent te forte! Per ate Leka tha: nga i miri del i keqi e anasjelltas. Duhet te marrim te mirat e seciles kohe!

Odise
19-06-05, 22:31
ODISE i nderuar , mos kontakti me familje ndikon ne formimin e nje personaliteti dhe ketu shtrohet pyetja se cfar personaliteti eshte ky . Dhe nga shkrimi i me hershem e thash kundershtite qe vijn ne shprehje tek personalitetet e tilla .Shkeputja e trashegimise ne formimin e personaliteti ne raport me rrethin ndikojn je formimin e nje personaliteti jo te mire sepse edhe nje personalitet i mire e edhe nje personalitet i dobet e kan zhvillimin e vet - formimin. Ketu une mendoj se nuk kemi tebejme me rregullim dhe crregullim por me rregullim te mire dhe rregulli m te keq. Ndoshta e kam gabim por une mendoj keshtu. Ketu eshte sikur rasti i dy lisave , edhe ai i drejti e edhe ai i shtremti , qe te dyte kan nje zhvillim , nje formim por te i pari eshte nje formim i mire kurse te i dyti nuk kemi c'formim por formim te shtremt.
Njoh nje numer te konsiderueshem te te burgosurve politik por te asnjeri nuk njoh nje karakter agresiv por nje maturi dhe qetesi te lakmueshme edhe ne situatat me te nderlikuara e kete virtyt e kan ruajtur edhe pas shume viteve te kaluara neper burgje.
Kurse sa i perkete ruajtjes se identitetit ne mergate , eshte thene edhe me heret se kete neve nuk mund t'a bejme vete pa ndihmen tuaj dhe perkrahjen e Atdheut. Politika shqiptare duhet njehere e pergjithmon te vetedijsohet dhe mergaten mos t'a sheh vetem nje vend nga mund te vujne te mira materjale por si pjese te pandashme te saj, dhe te krijoj nje lidhje dhe nje reciprocitet te mirefillt kombetar.

Me nderime Guri Sylaj

Guri im i nderuar!

Termat: person, personale, e personalitet ndryshojne ne rjedhe karakteresh psikologjike. Po jo gjithmone vetem karakteri formon personalitetin, sepse sic thot Demosteni ne vepren MBI KARAKTERET, mvaret se cfare shikon nga dritarja e trenit (jeta udhetim deri ne stacion te fundit) - dikush veren nje kale ne fushe e dikush nje shkemb skulpture natyrore. Kontakti me familjen ndikon shume, se mbahet gjalle lidhja shpirterore: larg syve larg zemre, bile ia ndegjon zerin dhe e mendon se jeni bashk, e ēmalleni me njeritjetrin, mbani gjalle genin trashegues!

Mendimi im i lire, qe ndoshta then ligjet e shkences: njeriu formon personalitetin e tij deri ne vdekje, personaliteti ndryshon ne cdo veprim te personit. Eshte njeri i mire, te shtiemet e bejne te keq, pra rrethi. Nje plak yni thoshte: me ba me te peshtye nje katund tek dera e oborrit, ta bejne lloē (balte) qe nuk mund te dalesh as me kale shale!'' Apo nese nje katund, ka pije uje te Kroni i Budalleve, duhet te pijsh edhe ti nese rrnon me ta, perndryshe te cmendin ne cilendo forme! E nese ti vendose te ikesh, largohesh nga ai rreth, gjeje vendin perkates! Njeriu ashtu sikur ka nevoje per dije deri ne vorr, poashtu edhe ka nevoje ta formoj e perforcoj personalitetin deri ne vdekje! Shume njerez, deri ne pleqeri ishin te mire, por perfunduan ne korrupcion, tradheti kombetare, e krime tjera!

Karakteri i forte, e ben njeriun te ēelnikosur, te pathyeshem ideali i forte, kur nje i burgosur, pranon vdekjen, e nuk tradheton shoket. Une personalisht, vizitova nje ish-te burgosur 46 vite ne Shkoder, Osman...
dhe dikush e pyeti: si kalove ne burg? Ai tha: une bera timen, ai beri te veten! Asnje fjale tjeter nuk foli! Po, dikush edhepse ishte ne burg, nje zot e din, a ka shpetuar mire si personalitet i mapareshem! Personaliteti ndryshon deri ne vdekje! Shume te rralle jane burrat e pandryeshushem, si personalitete te rralla!

Dy Lisat, i drejti dhe i shtrembeti: te dyte mbine te drejte, po njeri u shtremberua, sepse ose ishte nen hije te tjetrit, i mungoi 'hipofiza', ose e ka rrenjen te 'shtrember gjenetikisht'. Po edhe druri i shtrembet nevojitet per dorez kose! :wink:

Mergimtarin e rrahin stuhite nga te gjitha anet, eshte si pa kulm (kombetar) mbi koke - njeri pa shpi. Forca gjenetike ma e madhja i duhet mergimtarit, te mbetet ai qe ishte ne atdhe - po zgjidhja e ekuacionit te mergimit eshte baraz me zero! Duhet ta kuptojme! Sa ma heret, aq ma mire!

Juaji

Odise

GURI SYLAJ
20-06-05, 19:52
Jo gjithmone.

Zgjidhja e ekuacionit te mergates izraelite ishte baras me nje shtet te ri, izraelin e sotem, i cili edhe sot me i forte eshte jasht kufijve se sa mbrenda tyre.

Me nderime i juaji Guri Sylaj

ARVANITI
20-06-05, 20:28
Shoqeria ndikon tek nje njeri me teper se familja per shkak se "shoqeria eshte pjese e nje njeriu ne moshen kur ky personalitet formohet, dmth gjate adoleshences."

Odise
07-07-05, 08:59
Shoqeria ndikon tek nje njeri me teper se familja per shkak se "shoqeria eshte pjese e nje njeriu ne moshen kur ky personalitet formohet, dmth gjate adoleshences."


*** Arvaniti, perpjekjet e te gjithe psikologeve, erdhen ne perfundimin e siperm, se rrethi shoqeror, eshte faktori dominant, ne formimin e personalitetit. Tash, e vertetojme ne aspektin gjeneral: dikush e merr dhe adapton nje femij, nga nje popull e gjuhe tjeter. Ai femij, gjithqysh do ta mesoj gjuhen, doket, zakonet e kulturen e atij qe e adopton. Kurse ne aspektin specifik: rrethi shqoeror te ndryshon, per aq kohe sa rrin ne te, nese ti je i mvarur nga ai rreth. Dikush ketu e krahasoi me mergaten izraelite, kur ajo mergate, kur vjen nje mergimtar i tyre i ri, behen 100 biznesmen dhe ia dhurojne nganje ēek $1000 edhe ia hapin tri biznese rend, derisa te aftesohet (ose e hudhin jasht rrethit te tyre). Kurse kur vjen nje shqiptar, qe i tejkalon aftesite e rrethit te ri, jo qe e ndihmojne, po ia prishin 100 pune te reja. Izraelitet e ngritin te tyrin deri ne qiell, e nuk ia kepusin lidhjet ta shkatrrojne, sepse jane te bindur, qe ta mbajne kombin kudo ne bote. Eshte qesharake ta krahasosh popullin shqiptar, me ate izraelit, ne kuptimin e afirmimit te njeritjetrit!

Ose ta marrim shembull, te riun shqiptar: lindet shqiptar, arsimohet pjeserisht brenda kombit te vet, brenda dokeve e zakoneve te kombit te vet, brenda fese se vet - posa del ne nje rreth tjeter - ndryshon edhe kur vjen ne nje shkalle degjenerimi, tehuajsimi interesah personale e influencash politike - jovetem qe nuk i zbaton keto variante, por shkon aq larg dikush, sa edhe t'i nenēmoj, e sa edhe t'i luftoj me perkushtim e te bie edhe deri ne sherbime te huaja, deri edhe ne tradheti kombetare! Shih ēfare ndodh tash me ate personalitet!

Personaliteti formohet nga ata tre faktoret, e poqese jane prezent te trete - ai formohet ne shkallen ma te larte, si personalitet komplet!

Marigona-KS
07-07-05, 09:23
Unė pajtohem me Guri Syla plotėsisht, por ju Halla e madhe, diqka nuk kam te qartė, dhe une jam ne gurbet, si thua ti por eshte pothuajse e njejta sikur ketu sikur atje, dhe une kam nje familje qe deri me tani jan pėrkujdesur per ne, sepse ketu duhete te ken edhe me kujdes kur dihet se ketu vjen me shpejt deri te gjėrat e kqija, por desha te shtoja se ne nuk ishim kur vetem, babi punote 80% , kurse mami sa ishim te vegjel punonte vetem 20% qe te jetė njeri prej tyre me, unė derisa jam rritur dhe jam bėr e vetėdishme per qdo gjė qė bėj e e kisha njerin prind ne shtėpi qe e drejtonte planin tonė ditor!
FLM, per mirkuptim

emine
26-11-09, 17:48
personaliteti formohet pa dijen tone,vetem ateher kure e kuptojme arsyen pse jemi kshtu dhe jo ndryshe kemi kriju personalitetin tone derisa nuke e kemi kuptu kemi personalitetin qe na mesoi prindi shkolla rrethi,,,,kure njohim veten deshirat tona qe jan krejt ndryshe nga dhe vete prinderit tane ateher krijohet personaliteti yne ,aty fillone krijimi i nje personaliteti qofte dhe i dobet po jo i programuar ,,

Estella
26-11-09, 18:58
Personaliteti shtrohet mbi baze interesash.Kur dikush ngrihet ne post ne verejme tek ai menjehere dhe dukshem ndryshim te personalitetit....


Nje individ i cili jeton ne nje shoqeri e cila i mundeson atij siguri, pranim, dashuri, dinjitet si dhe mbi te gjitha ekonomi atehere ai individ do te kete edhe zhvillim normal te personalitetit...