PDA

View Full Version : Atentati i Avni Rustemit ne Paris


ARVANITI
14-06-05, 20:26
(Ky artikull eshte marre nga gazeta "Shekulli")

***

Vrasja e Esat pashės para hotelit “Continental”.


Prolog

Paris, 13 qershor i vitit 1920 …

Para hotelit “Kontinental” nė rrugėn “Kastilone”, njė djalosh nxjerr revolverin qė mbante nėn xhaketė dhe me dy tė shtėna rrėzon pėrtokė atė qė ndodhej pėrballė tij. Orvatet tė qėllojė pėrsėri, por revolveri nuk i shkrep. Atėherė e flak atė mbi viktimėn e qėndron pa lėvizur pranė tij. Kalimtarėt mbeten tė llahtarisur, duke u pėrpjekur t’ia mbathin a tė fshihen pas kolonave tė hyrjes sė hotelit. Por disa syresh, kur shohin djaloshin tė vetėēarmatosur, i sulen dhe e qėllojnė si tė munden duke britur: ”Kriminel, vrasės!...”. ”Nuk jam kriminel, - shpjegon djaloshi.- Jam student shqiptar. E vrava atė sepse lexova nė ballin e tij mizoritė qė ai ka kryer nė Shqipėri”. Vrasėsi ishte Avni Rustemi, kurse i vrari Esat pashė Toptani.


Esat Pasha

Esat pasha ndodhej prej dy vjetėsh nė Paris, vėrtet i mbrojtur nga qeveria franceze, por, nė dukje, pa rrezikshmėri ndaj vendit tonė qė tashmė kishte njė qeveri tė veten, tė dalė nga Kongresi i Lushnjės. Por ende ndihej rreziku i ricopėtimit tė Shqipėrisė. Dhe ky rrezik vinte jo vetėm nga Konferenca e Paqes qė po mbahej prej dy vjetėsh nė Versajė, por pėr fat tė keq, edhe nga “delegacione” tė tilla si delegacioni i qeverisė se Durrėsit, madje edhe i princit tė Mirditės qė pretendonin se pėrfaqėsonin Shqipėrinė. Atyre u shtohej edhe delegacioni qė kryesohej nga Esat pashė Toptani, i pėrbėrė vetėm nga njė ministėr, ai i Punėve tė Jashtme. Qė nė muajt e parė tė vitit 1920 ky delegacion nisi t’i kundėrvihej delegacionit tė kryesuar nga Mehmet Konica, i cili pėrfaqėsonte qeverinė e ligjshme tė Tiranės, me kryeministėr Sulejman Delvinėn.

Pas Esat pashės qėndronte Franca, e cila e ēmonte atė pėr ndihmesėn qė ai kishte dhėnė me 600 ushtarė qė ishin bashkėrenditur nė Frontin e Lindjes me qendėr nė Selanik, ku ushtria franceze, aleate e Antantės, sė bashku me Anglinė dhe Italinė luftonte kundėr forcave austro-hungareze dhe aleatėve tė saj qė pėrbėnin Bllokun Qendror. Dhe nė fakt, qė nga fillimi i punimeve tė Konferencės sė Versajės e deri nė mars tė vitit 1920, atje u hartuan disa projekte pėr Shqipėrinė. ”Nė to u parashikua copėtimi i shtetit shqiptar dhe zhdukja e tij nga harta politike e Evropės si shtet i pavarur dhe sovran”, (Fjalori Enciklopedik Shqiptar, faqe 505). Esat pashė Toptani nuk ishte kundėr pretendimeve qė po tė realizoheshin, do tė shėnonin gjymtimin e mėtejshėm tė trojeve shqiptare. Pėr tė, sė fundi, ishte e mjaftueshme edhe sikur tė kishte nėn sundimin e tij vetėm Shqipėrinė e Mesme. Ky konsiderohet si kulmi i tradhtisė sė pashait qė e kishte nisur kėtė rrugė menjėherė pas shpalljes sė Pavarėsisė. Nė janar tė vitit 1913 ai kishte vrarė Hasan Riza pashėn, komandantin turk tė garnizonit tė Shkodrės qė tė bėhej kėshtu vetė komandant, por jo pėr tė mbrojtur kėtė qytet, por pėr pėr t’ia dorėzuar kral Nikollės. Mė pas, nė marrėveshje antikombėtare me shtetet fqinje ngriti nė Shqipėrinė e Mesme “Pleqėsinė”, pushtet qė bėri ē’ishte e mundur qė tė pengonte veprimtarinė e qeverisė kombėtare tė Ismail Qemalit nė Vlorė. Mė 1914, si ministėr i Luftės dhe i Punėve tė Brendshme tė qeverisė sė Princ Vidit, pengoi me tė gjitha mėnyrat qendresėn e popullore pėr ēlirimin e Shqipėrisė sė Jugut nga sulmet greke. Njė vit mė pas, mė 1915 nėnshkroi njė marrėveshje me qeverinė serbe qė dėmtonte pavarėsinė politike dhe tokėsore shqiptare. Dhe ja tani, duke pretenduar se ishte kryeministėr i shtetit shqiptar, ndodhej nė Paris pėr tė vazhduar rrugėn e njė tradhtari.
Madje paraqiste edhe njė memorandum ku shpjegonte arsyet se pėrse e meritonte kėtė ofiq tė lartė. Kam pasur rast ta lexoj kėtė memorandum, njė kopje e tė cilit ndodhet nė Bibliotekėn Kombėtare nė Tiranė, shkruar mė frėngjisht, gjuhė tė cilėn ai e flistė ēalė-ēalė e natyrisht qė nuk dinte kurrsesi ta shkruante. Sipas tij, me tė filluar Lufta e Madhe, (kėshtu quhej atėherė Lufta e Parė Botėrore), duke qenė aleat i Serbisė, ai u bashkua me Antantėn kundėr Austro-Hungarisė dhe Gjermanisė. Kur Turqia u fut nė luftė pėr krah Gjermanisė dhe Austro-Hungarisė, u dėnua prej saj me vdekje nė mungesė. Mė tutje, gjatė Luftės sė Madhe u shtrėngua tė largohej nga Shqipėria sė bashku me qeverinė dhe u vendos sė pari, nė Korfuz e pastaj nė Selanik, i shoqėruar nga 600 ushtarė besnikė qė u reshtuan me urdhėr tė ministrit tė Luftės tė Francės krahas forcave franceze nė Frontin e Lindjes. Atje, pėr merita tė veēanta, kryekomandanti i forcave franceze, gjenerali Sarraj e dekoroi me yllin e Legjonit tė Nderit. Lufta tani ka mbaruar. Forcat e Antantės janė fituese ndaj forcave tė Bllokut Qendror. Shqipėria radhitet me shtetet fituese e si pasojė, edhe ai, si aleat e Antantės, ka tė drejtė tė jetė kryetar i qeverisė shqiptare...


Vendimi pėr vrasjen e Esat pashės, ende enigmė.

Po kush e mori vendimin pėr tė vrarė Esat pashėn e kush e caktoi Avniun pėr tė kryer kėtė akt tė lartė mėmėdhetar? Kanė kaluar 85 vjet nga dita e atentatit dhe ende nuk ėshtė zbuluar ndonjė dokument qė tė hedhė dritė mbi kėtė vendim. Vite mė parė qarkullonte fjala se Avniut iu caktua kjo detyrė pas njė shorti… Po kush ishin kandidatėt e tjerė tė mundshėm pėr tė kryer kėtė atentat? Ku u mblodhėn ata? Kush i mblodhi? Dhe nė qoftė se ėshtė zhvilluar njė mbledhje e tillė, a ka pasur dijeni pėr tė qeveria e Tiranės, me fjalė tė tjera, kryeministri Sulejman Delvina, ministri i Jashtėm, Mehmet Konica, qė aso kohe kryesonte delegacionin tonė nė Konferencėn e Paqes nė Versajė? Tė gjitha kėto hamendėsime janė tė mundshme. Qeveria e Tiranės, edhe sikur tė mos kishte propozuar qė tė kryhej ky atentat, duhej ta kishte miratuar nė heshtje qė ai tė bėhėj, kur rrezikohej fati i Shqipėrisė. Por rėndėsi ka vetėm fakti se me miratimin ose jo tė qeverisė sė Tiranės, atdhetarėt shqiptarė kishin vendosur qė Esat pasha tė vritej me ēdo kusht. Dhe pėr kėtė qėllim caktohej ose vetėcaktohej Avni Rustemi.

ARVANITI
14-06-05, 20:30
Prita e Avni Rustemit ndaj Esat pashės nė Paris.


Avni Rustemi, duke pasur me vete njė shumė prej rreth 10 mijė frangash, u pėrgatit tė nisej pėr nė Paris. Natyrisht, askush, duke pėrfshirė kėtu edhe shokėt mė tė ngushtė, nuk dinin gjė pėr kėtė udhėtim. Hollėsitė e tij i mėsojmė nga deponimet qė Avni Rustemi jep gjėtė procesit hetimor nė burgun “Sante” nė Paris pas atentatit. Sipas kėtyre dėshmive, ai mė 5 maj tė vitit 1920 lė Vlorėn dhe shkon nė Durrės, ku zgjat vizėn e pasaportės edhe pėr njė vit. Qė nga kjo datė e deri mė 21 maj, siē pranon ai, ndodhet nė Tiranė pėr ēėshtje tė tij vetjake, ku me siguri ose ka marrė pjesė nė njė mbledhje pėr ēėshtjen e atentatit, ose ka biseduar me pjesėtarėt e kėsaj mbledhjeje pėr hollėsi tė mėtejshme tė tij (Arkivi Qendror i Shtetit, Fondi Avni Rustemi, Dosja 2, faqe 85).
Nga Tirana Avniu niset pėr nė Romė. Atje prefektura e policisė i jep vizėn pėr tė shkuar nė Francė nga qyteti i Modanės. Pasi kalon nga pika kufitare e kėtij qyteti, mė 30 maj, siē tregon viza, mė 31 maj Avniu arrin nė Paris. “Nga studimi i materialeve hetimore e gjyqėsore qė kemi pasur mundėsi tė konsultojmė,- shkruan juristi dhe historiani i njohur Jusuf Alibali nė studimin e tij, ”Avni Rustemi para organeve hetimore” (faqe 211, buletini i shkencave historike nr. 2, 1964),- del njė sinkronizim i pėrpiktė dhe, sipas mendimit tonė, aspak i rastit, midis veprimeve tė Avniut nga 31 maji deri tek atantati i tij i bujshėm mė 13 qershor”.


Duke ndjekur Esat pashėn.

Le tė pėrpiqemi tė ndėrtojmė sipas dėshmive tė tij nė hetuesinė franceze si mundi ai gjatė dy javėve t’ia arrijė kėtij qėllimi me njė saktėsi tė mahnitshme. Me tė arritur nė Paris, ai shkon nė hotelin madhėshtor “Princ Albert” nė rrugėn “Sen Jasen”, ku nuk e pranojnė, me sa duket duke u nisur nga veshja e tij tepėr e varfėr, siē dėshmon nė hetuesi edhe pronari i kėtij hoteli. Kėsisoj, detyrohet tė shkojė nė njė hotel tjetėr, po nė atė rrugė, me emrin “De Tuilėri”. Nė kėtė hotel qėndron pėr disa ditė, duke paguar 35 franga nė ditė me gjithė ushqimin. “Dė Tuilėri” nuk ndodhet veēse disa minuta larg hotelit “Kontinental”, ku ėshtė vendosur prej kohėsh Esat pasha. Tani e ka mė tė lehtė qė ta ndjekė atė hap pas hapi. Natyrisht tani i duhet njė veshje e pėlqyeshme. Kėsisoj, me ndihmėn e Aibarit, portierit tė hotelit, porosit njė kostum nė njė rrobaqepėsi, pėr tė cilin paguan 375 franga. “Gjatė qėndrimit tė tij nė hotel “Dė Tuilėri”, sipas raportit tė policisė tė datės 28 qershor 1920, (AQSH, dosja Avni Rustemi), Rustemi nuk ka pasur asnjė vizitė dhe asnjė korrespondencė. Ai hante vėtėm nė njė tryezė tė veēuar nė restorantin e hotelit, nuk ka zhvilluar bisedime me asnjė nga udhėtarėt e tjerė qė hanin nė tė njėjtėn sallė. Rustemi dilte pėr ditė vetėm dhe dy ose tri herė i shoqėruar nga zoti Aibar, me taksi, pėr tė vizituar Parisin. Aibari ka deponuar nė polici se Avniu, ndėrkohė e kishte pyetur pėr adresėn e ndonjė shkolle ku tė stėrvitej nė qitjen me armė”. (Po aty).
Avniu qėndron nė hotelin “Dė Tuilėri” vetėm disa ditė pėr t’u vendosur nė njė hotel tjetėr, “Foburg Monmatrė” 32, ku merr me qira njė dhomė, duke parapaguar njėherėsh 210 franga pėr muajin e parė. Jo pa qėllim, ai kėrkon tė japė pėrshtypjen se i duhet njė dhomė e lirė pėr xhepin e tij prej studenti, kurse parapagimi do t’i shėrbėjė si mjet i fortė pėr tė mohuar akuzėn e krimit tė kryer me paramendim. Dhe ėshtė mjet i logjikshėm, sepse ēdo lloj hetuesi do tė mund tė kuptonte se njė njeri qė kishte ardhur pėr tė ikur sa mė shpejt qė tė ishte e mundur, nuk kishte pse tė parapaguante pėr njė muaj, kur mund ta bėnte kėtė ēdo ditė.

Nxiton pėr tė zbatuar planin.

Mė 2 qershor, sipas dėshmive tė Avniut, (AQSH, fondi A. Rustemi, dosje nr. 2, faqe 46), ai merr takim me delegacionin e qeverisė shqiptare qė kishte zėnė vend nė hotelin “Kempbell’ nė rrugėn “Frindland”.
”U paraqita pėr tė njoftuar ardhjen time nė Paris, - thotė Avniu, - por pa kėrkuar gjė tė veēantė”. Nė hotel dėgjon se tė nesėrmen do tė hapej njė ekspozitė shqiptare. Atėherė gjykon se atje mund tė takojė edhe njerėz qė mund tė dinė mė shumė pėr Esat pashėn. Nuk gabon. Por nuk ėshtė e lehtė tė ndodhesh pranė Esatit. Deri tani Avniu di vetėm qė Esati vazhdon tė jetojė nė hotelin “Kontinental” dhe se mė pas do tė vendoset nė vilėn “Said” qė sapo e ka blerė dhe qė po pajiset mė sė miri. Si pėr njė pasha!...
Avniu e kupton se gjithēka duhet tė kryhet para se Esati tė lėrė “Kontinentalin” pėr nė kėtė vilė. Dhe ja, nė ekspozitėn shqiptare Avniu arrin tė takohet me Gjergj Gogėn, qė kryen funksionet e sekretarit tė pashait. Njohja me tė bėhet gjoja rastėsisht. Dhe po kėshtu… rastėsisht, pas disa ditėsh Avniu e takon nė rrugė, ku i kėrkon ta ndihmojė tė gjejė adresėn e ndonjė shkolle nė tė cilėn ai tė kishte mundėsi “tė familjarizohet me praktikėn e gjuhės frėnge”. Por Gjergji, meqė nuk ėshtė nė gjendje ta ndihmojė, i rekomandon tė shkojė tė takojė Zef Ashikun nga Shkodra.
Gjatė procesit hetimor, Gjegj Goga, i thirrur pėr tė deponuar pėr Avniun, thotė se ai “mė ėshtė dukur njė njeri i sjellshėm dhe qėndrimi i tij ishte tepėr korrekt”. Avni Rustemi e kuptonte se nuk kishte ēfarė tė priste mė gjatė. Nė gati dy javė nga dita kur kishte arritur nė Paris, kishte mėsuar shumė tė reja. Njihte sekretarin e Esatit, kishte njohur lėvizjet e tij, kohėn kur hante, kur dilte, i kishte kėrkuar njė takim tjetėr Gjergj Gogės, gjithnjė me dėshirėn qė ai ta ndihmonte qė tė gjente njė shkollė ku tė mėsonte me mirė frėngjishten dhe tė merrte leksione pedagogjie. Pra, mund ta takonte edhe njė herė kur ai tė ishte duke dalė nga hoteli pranė Esat pashės. Dhe kėshtu do tė gjente rastin mė tė mirė qė ta qėllonte.

ARVANITI
14-06-05, 20:32
ATENTATI.


E diel, 13 qershor 1920 …

Zakonisht Avni Rustemi shkonte pėr tė ngrėnė drekė nė restorantin e hotelit “Dė Tuileri”, rreth orės 1300. Por jo sot. Ai shkon mė herėt se zakonisht nė restorant dhe kėrkon qė drekėn t’ia shėrbejnė sa mė parė. I shpjegon kamerierit, me tė cilin besohet tė jetė miqėsuar gjatė atyre ditėve, se ka njė takim tė ngutshėm, ndaj nuk duhet tė vonohet. (Tė gjitha kėto ngjarje e tė tjera, ai i shpjegon pastaj nė procesin hetimor). Nga restoranti largohet nė orėn 1230. Qė tė arrijė nė hotelin “Kontinental” ku banon Esat pasha, nuk duhen veēse disa minuta. Nė hetuesi shpjegon se vajti te “Kontinetali” qė tė takonte Gjergj Gogėn, i cili nė atė orė zakonisht dilte qė tė bėnte shėtitje pėrgjate rrugės “Kastilione”. Ja si shprehet vetė Avniu nė hetuesi: ”Kalova nja dy herė para portės sė hotelit nė rrugėn “Kastilione”, kur pashė se po dilte Esat pasha… Esat pasha po ecte ngadalė dhe tėrė krenari. Me ta parė atė, e tėrė historia e Shqipėrisė m’u ngjall nė shpirtin tim. Njė turbullirė e madhe mė pushtoi. Atėherė rrėmbeva nga xhepi i djathtė revolen me gjashtė fishekė qė mbaja me vete dhe qėllova shumė, pa ditur sa herė, mbi Esat pashėn qė ishte dy metra larg meje. Esat pasha ra menjėherė dhe unė hodha armėn time nė tokė. Unė pohoj se veprimi im ka qenė krejt spontan dhe nuk e kam paramenduar”. (AQSH, Dosja Avni Rustemi, faqe 73).
Qė nga ky ēast Avniu nuk lėviz nga vendi i kėsaj ngjarjeje tronditėse. Qytetarėt qė kalojnė aty pari mbeten pėr disa ēaste tė tmerruar. Por kur shohin Avniun, tashmė pa armė, marrin zemėr e disa prej tyre nisin dhe e godasin si tė mundin, duke bėrtitur: ”Kriminel, vrasės!”. Vetėm ndėrhyrja e njė polici arrin ta shpėtojė nga plagė tė tjera tė rėnda, sidomos nė fytyrė, siē dėshmojnė edhe fotot. ”Nuk jam vrasės, jam student shqiptar dhe vrava njė tradhtar tė atdheut tim, - arrin tė shqiptojė Avniu, kur policė tė tjerė e kapin dhe e nisin drejt e nė burgun “Sante”, nga mė tė tmerrshmit e Parisit…


Nė tė gjitha gazetat ndėrkombėtare.

Ngjarja bėn bujė tė jashtėzakonshme, jo vetėm nė Francė, por nė tė gjithė botėn. Tė nesėrmen pėr tė shkruajnė tė tėrė gazetat franceze, midis tė cilave “Figaro”, ”Le petit parisien”, ”Ekselsior”, Tė Tan”, ”Paris Midi” etj. Madje edhe shtypi botėror nuk mbetet pas, duke filluar nga gazetat angleze, italiane, gjermane, madje edhe ato amerikane, braziliane e argjentinase. Lajmi ishte: Ėshtė vrarė kryeministri i shtetit shqiptar, sipas versionit tė qarqeve zyrtare franceze. Ja pse gazeta “Ekselsior” e datės 14 qershor, njė ditė pas atentatit tė Avniut, qė nė titullin e faqes sė parė, siē shihet nė foto, shkruan: ”Esat pasha, kryetari i shtetit tė Shqipėrisė, u vra dje, kėtu nė Paris”, duke botuar nė tė majtė njė foto tė fundit tė Esat pashės, me dekoratėn e kalorėsit tė Legjionit tė Nderit, njė nga dekoratat mė tė larta tė Francės, foton e makinės qė e priste Esat pashėn pranė hotelit, mbi tė tė skicuar siluetėn e Avniut dhe tė Esatit, tė hamendėsuar nė ēastin e atentatit dhe foton e Avniut marrė nga pasaporta e tij dhe njė foto tjetėr me fytyrė tė gjymtuar nga goditjet e kalimtarėve pas atentatit.
E vėrteta ėshtė se Parisi dhė Franca zyrtare u trondit nga ky atentat. Njė student shqiptar, mu nė zemėr tė kryeqytetit tė vendit mė demokratik tė Evropės sė deriatėhershme, me gjakftohtėsi qėllon pėr vdekje me dy tė shtėna njė figurė tė madhe politike shqiptare, njė gjeneral legjendar qė ka luftuar gjatė Luftės sė Madhe pėrkrah forcave franceze, njė mik tė vyer tė Francės qė pretendonte nė Konferencėn e Paqes nė Versajė tė kthehej sa mė parė kryeministėr nė atdheun e vet.


Duke kėrkuar arsyen ...

Pas atentatit, kryeministri i Jugosllavisė, Pashiē, qė ishte nė tė njėjtėn kohė edhe kryetari i delegacionit tė vendit tė tij nė Konferencėn e Paqes nė Versajė, shprehu keqardhjen e tij tė thellė pėr vrasjen e Esat pashės me kėto fjalė: ”Kjo zhdukje ėshtė pėr tė ardhur keq. Sė pari, sepse ishte mik i Serbisė dhe gjithshtu mik i francezėve.” (“Lė Tan’”, 16 qeshor 1920). I pyetur nga gazetari qė e intervistonte se cilat mund tė ishin shkaqet qė e shtynė studentin shqiptar, Rustemi, tė vriste Esat pashėn, Pashiēi vazhdon: ”Ai ėshtė njė shqiptar fanatik nga krahinat jugore tė Shqipėrisė. Njė proverb shqiptar thotė se hakmarrja ėshtė e shenjtė. “Shqiptarėt e kėtyre krahinave tė Jugut qė janė tė armatosur, e konsiderojnė si detyrė vrasjen e Esatit. Krahina tė tjera nuk i ishin nėnshtruar autoritetit tė tij. Ato nxirrnin si shkaqe dallimet fetare, megjithė pėrpjekjet e tij pėr tė sheshuar kėto dallime. Vrasėsi, nga sa dėgjova, ėshtė me origjinė nga Libohova dhe, ndonėse nuk di gjė tė saktė, kam bindjen se ėshtė katolik, si shumica e banorėve tė asaj krahine”.
Ėshtė e tepėrt tė komentohet injoranca e kryeministrit jugollav kur thotė se banorėt e Libohovės qenkeshin katolikė dhe se Avniu e paska vrarė mikun e serbėve dhe francezėve pėr motive fetare. ”Kjo vrasje, - vazhdon mė tej Pashiēi, - do tė sjellė si pėrfundim qė nė Shqipėri tė ketė mjaft turbullira, gjė qė nuk do t’u pėlqejė fqinjėve tė tjerė tė Ballkanit e si rrjedhim, edhe neve” (Po aty).
Por faktet dėshmuan se pas vrasjes sė Esat pashės, jo vetėm nuk pati turbullira, por shteti shqiptar nisi tė konsolidohej, duke pėrjashtuar Lėvizjen e Qershorit tė viti 1924 pas vrasjes sė Avni Rustemit.
Po tė rikthehemi te jehona e atentatit nė qarqet diplomatike franceze dhe nė shtyp. Shefi i kabinetit tė Kėshillit Ministror tė Francės, Vinjon, nė emėr tė kryeministrit Mileran, shprehu keqardhejn e tij tė madhe pėr kėtė akt tė shėmtuar. Kėshtu u shpreh edhe personaliteti i shquar i Ministrisė sė Jashtme tė Francės, Graje, edhe nė emėr tė ministrit tė Jashtėm. Kryeministri grek, Venizellos, qė ishte nisur ato ditė nga Athina pėr nė Londėr, duke u ndalur nė Paris, bėri njė vizitė nė vilėn “Said”, ku priteshin vizitat e rastit, sė bashku me ambasadorin e Greqisė nė Francė, Romanos, dhe shprehu edhe ai keqardhjen pėr kėtė vrasje kriminale.


Hetimet e para tė shtypit pėr ngjarjen.

Duke mos njohur realitetin shqiptar tė asaj kohe, nė pėrgjithėsi shumė gazeta, jo vetėm franceze, tė vendeve tė tjera tė Evropės, por edhe gazeta amerikane, madje edhe “Nju Jork Tajmsi”, e konsideronin Esat pashėn kryetar tė shtetit shqiptar dhe Anvi Rustemin vrasės kriminel. Por pati edhe gazetarė qė zbuluan menjėherė tė dhėna pėr Esat pashėn. I tillė qe gazetari i “Lė pėti Parizienit”, Gaston Rishar, i cili njė ditė pas atentatit shkruante nė kėtė gazetė: ”Esat pasha ishte njė kalorės mesjetar, njė personazh i njė epoke pė po zhduket. Nė njė vilė tė Selanikut, nė rrugėn mbretėresha “Olga”, ku jetonte gjatė luftės, ruhej nga roje tė shumta e qen tė mėdhenj dhe ėndėrronte qė tė bėhej, falė Francės dhe Serbisė, mbret i Shqipėrisė. I rrethuar nga tri femra qė ishin gėzimi dhe drita e haremit tė tij… Ishte njė njeri qė nga qytetėrimi njihte karabinėn automatike, rumin dhe kumarin, lojė me tė cilėn u zhvaste shuma tepėr tė mėdha ushtarakėve francezė, aq sa gjenerali Sarraj nisi t’i ndalonte ata tė vizitonin kumarhanen e pashait shqiptar”.
Nė njė gazetė tjetėr franceze, “Lė Cri dė Pari”, vihej nė dukje se Esat pasha vėrtet i kishte sjellė shumė shėrbime Francės dhe aleates sė saj, Serbisė, sidomos gjatė tėrheqjes sė dhimbshme tė trupave serbe nėpėrmjet tokave shqiptare deri nė Korfuz, tė cilat pa kėtė ndihmė do tė kishin pėsuar katastrofė tė plotė, por kjo ndihmė ishte kthyer nė tregti tė ndyrė. Dhe kjo, sepse pas luftės, Esati kishte kėrkuar qė kreditė e dhėna me kėtė rast tė pagueshin me kursin e ri tė dinarit, qė ishte ngritur shumė, njė allishverish pėr tė cilin serbėt kishin mbyllur njė sy, pėr ta pasur atė veglėn e tyre tė bindur.
Duke pėrmendur ushtarėt e Esatit, gazeta tė tjera franceze theksonin se ata ishin kusarė qė u shkaktonin shumė telashe komandantėve francezė, sepse kudo qė shkelnin, bėnin kusarira. Nė fillim, duke e ditur se cili ishte Esat pasha, gjenerali Sarraj, qė ishte kryekomandanti i forcave franceze nė Frontin e Lindjes me qendėr nė Selanik, kur Esati erdhi me 600 mercenarėt e tij, mendoi ta kapte pėr zverku e ta dėbonte se nuk kishte nevojė pėr tė, por u detyrua ta priste me nderimet e njė gjenerali armate, kur u urdhėrua nga Ministria e Luftės nė Paris.
Nuk mungonin dhe gazeta te tjera evropiane nga tė cilat po citojmė gazetėn italiane “Mesaxhero”, qė pas atentatit tė 13 qershorit shprehej kėshtu pėr Esat pashėn dhe aleatėt e tij serbė: ”Atdhetarėt e vėrtetė shqiptarė, ata qė nuk kanė harruar tė kaluarėn plot dhembje, pėr shkak tė serbėve, pjesa mė e shėndoshė e shqiptarėve, ka kėrkuar tė luftojė intrigat e Esat pashės, tė kėtij njeriu tė dhunshėm, ambicioz dhe tė shtirur. Prova mė e qartė ėshtė atentati i djeshėm. Esat pasha ra viktimė e padrejtėsive tė rėnda qė i kishte shkaktuar Shqipėrisė”.
Ndaj kėtij akti nuk mund tė qėndronte kurrsesi indiferente dhe qeveria e Tiranės, qė nėpėrmjet delegacionit tė saj nė Konferencėn e Paqes nė Paris dha pėr shtyp kėtė deklaratė: ”Zyra e shtypit shqiptar ėshtė e autorizuar tė deklarojė se Esat pasha nuk kishte asnjė funksion zyrtar, pėr mė tepėr kurrė nuk ka qenė kryetar i shtetit shqiptar ose kryetar i delegacionit shqiptar nė Konferencėn e Paqes, siē e kanė quajtur shumė gazeta franceze. Tė drejtat e popullit shqiptar i mbron delegacioni i qeverisė sė ligjshme, i zgjedhur nga Kongresi i Lushnjės, qė ndodhet prej kohėsh nė Paris” (“Humanite”, 20 qershor 1920).

ARVANITI
14-06-05, 20:41
Nė gjyq, dėshmitarėt e Esat Pashės.


Deri tani, tė gjithė dinamikėn e veprimeve tė matura tė Avni Rustemit pėr tė gjetur ēastin e duhur e pastaj pėr tė vrarė Esat pashėn e kemi njohur nga dėshmitė e atij vetė nė procesin hetimor. Por tani le t’i njohim edhe nga kėndvėshtrimi i njerėzve qė e rrethonin Esat Pashėn deri nė ēastin e atentatit tė 13 qeshorit tė vitit 1920.

Pėr hetuesit, e rėndėsishme ishte tė dihej se ē’bėnte Esat pasha ato ditė e pėr mė tepėr ato ēaste para atentatit. Tė parėt qė u morėn pėr kėtė qėllim nė pyetje ishin Xhemil bej Vlora, nipi i Esat pashės, qė kishte ardhur nė Paris disa ditė mė parė nga Bordigera e Italisė ku jetonte, pėr tė takuar dajėn e tij, dhe Elizė Dyfuri, e mbiquajtur pėrkėdhelisht Lizetė, njė vajzė 22-vjeēare qė ishte e dashura e Esatit, i cili priste ato ditė t’i vinte nga Zvicra e shoqja, Azize Hanėmi qė ndodhej atje pėr njė operacion nė sy. Esat pashėn, siē pohon Lizeta nė hetuesi, e kishte njohur nė Danvil gjatė njė balloje ku Esati i kishte propozuar tė bėhej dashnorja e tij kundrejt njė page mujore prej 100 mijė frangash, shumė qė duhet thėnė se ishte pėrrallore pėr atė kohė.

Nga dėshmitė e tyre del se Esat pasha gjatė gjithė kohės sė qėndrimit tė tij nė Paris, ruhej nga armiqtė e shumtė qė mund t’i kėrcėnonin jetėn. Kėtė ia kishte thėnė vetė Esatit edhe Gani Toptani, njė kushėri i tij qė kishte takuar mė parė nė Paris. Teksa ora po shkonte 1300, Esat pasha kishte ftuar Xhemil bej Vlorėn dhe Lizetėn tė drekonin nė restorantitn e njohur “Kėrmilli i artė”. Dhe ashtu bėnė. Por nė ēastin kur ata po dilnin nga hotel “Kontinental”, siē deponon Xhemil bej Vlora nė hetuesi, Esati u kujtua pėr njė porosi qė do t’u jepte rojeve tė tij, tė cilėt nuk i ndaheshin asnjė ēast, ndėrsa ai dhe Lizeta u futėn nė makinė nė pritje tė Esatit.
“Pasi dėgjuam dy tė shtėna, - thotė Lizeta nė hetuesi, - ne shikuam nga xhami i pasmė i dritares sė makinės dhe pamė njė njeri qė hidhte pėrtokė njė revolver, njeri tė cilin unė nuk e njoh. (AQSH, fondi A. Rustemi, dosje 2, faqe 29). Edhe Xhemil Vlora i pėrmbahet kėtyre deponimeve dhe shton se nė ato ēaste i tha Lizetės tė dilnin menjėherė nga makina, sepse mund tė rrezikoheshin. (Po aty). Nė fakt ashtu bėnė. Me tė lėnė makinėn, u futėn nga njė derė nė oborrin e pasmė tė hotelit. Pas pak morėn vesh se Esat pasha ishte vrarė nga njė student shqiptar.
Gjatė procesit hetimor u mor nė pyetje edhe Aibari, roja i hotelit “Monmartrė”, qė e kishte shoqėruar Avniun gjatė ditėve tė para tė qėndrimit tė tij nė Paris. Aibari pohon se e ka pėrcjellė Avniun nė magazinat e armėve nė Grand Bulvar, nė vitrinat e tė cilave Avniu ka parė lloje tė ndryshme armėsh, por pa blerė gjė. (AQSH, fondi A. Rustemi, dosje. nr. 2, faqe 15). Kjo e vė nė dyshim hetuesin Dei, i cili, mė pas, i kėrkon shpjegime Avniut lidhur me kėtė problem. Dhe Avniu i pėrgjigjet qetėsisht se ai kishte ndėrmend tė blinte njė revolver mė tė vogėl, pasi i veti ishte tepėr i madh dhe se do tė shkonte nė Bois de Boulogne, njė ndėr parqet mė tė bukura tė Parisit, pėr t’u stėrvitur pėr qitje (Po aty).
Por tė kthehemi tė dėshmitarėt e tjerė. Janė tė gjithė ata qė Avniu ka takuar nė Paris. Pas Aibarit, Mithat Frashėri, anėtari i delegacionit shqiptar nė Konferencėn e Paqes, me tė cilin Avniu ka pasur takim nė hotelin “Kempbell”, thjesht pėr tė njoftuar se ka ardhur tė ndjekė kurse speciale pėr gjuhėn frėnge dhe pėr padagogji. Gjergj Goga, siē e kemi parė, sekretari personal i Esat pashės, tė cilit gjithashtu Avniu i ka kėrkuar ndihmė pėr kėtė qėllim. Dhe ata pohojnė tė njėjtėn gjė.

Avniu kėrkon tė bindė hetuesin Dei se ai nuk kishte ardhur pėr tė vrarė Esat pashėn, i cili rastėsisht i doli pėrpara para hotelit “Kontinental”, kur priste tė takonte Gjergj Gogėn. Ėshtė e qartė se Dei nuk bindet kaq shpejt, por argumentet deri tani janė nė favor tė Avniut, i cili, pas njė plani, sigurisht tė pėrgatitur me imtėsi qė nė Shqipėri, do t’i pėrmbahet deri nė fund tė procesit hetimor, sipas tė cilit, vrasja e Esat pashės ėshtė krejt e rastit, e shkatuar nga tronditja shpirtėrore qė solli ballafaqimi me kėtė tradhtar tė kombit shqiptar.
Gjatė procesit hetimor Avniu i tregon hetuesit pėr jetėn e tij. Ka lindur nė Libohovė, ka studiuar nė gjimnazin e Janinės, pastaj ka shkuar nė Kostandinopojė, ka studiuar nė njė kolegj turk. Mė pas ka studiuar nė njė kolegj pedagogjik nė Gjenevė. Nė fillim tė vitit 1914 ėshtė kthyer nė vendlindje, ku ėshtė bashkuar me forcat vullnetare shqiptare qė luftonin kundėr trupave pushtuese greke. Nė kohėn e shpėrthimit tė Luftės sė Madhe Botėrore kthehet ne Libohovė, i sėmurė e njė vit mė pas shkon sėrishmi nė Janinė, pėrsėri pėr studime. Pastaj Avniu shpjegon se, pasi merr nė Vlorė njė diplomė italiane si mėsues, jep mėsime nė Tepelenė e pastaj nė Vlorė, por detyrohet tė largohet se italianėt nuk dėshirojnė qė ai tė japė mėsim ashtu siē do ai. Mė pas shkon me studime nė Shėn Mitėr Koronė, njė fshat italo-arbėresh, ku ndodhet njė gjimnaz me tradita, e pastaj ndjek nė Universitetin e Romės Fakultetin e Pedagogjisė. Por meqė dėgjon se arsimi francez ėshtė shumė mė i pėrparuar, vendos tė shkojė nė Paris. (AQSH, fondi Avni Rustemi, dosja 2).

Ėshtė e kuptueshme, siē vėren edhe studiuesi Jusuf Alibali nė artikullin e tij studimor, “Avni Rustemi para organeve hetimore franceze,, (“Studime historike”, nr. 1964), se kjo nuk ėshtė e tėrė jeta e Avniut. Ai, me qėllim shmang tėrė veprimtarinė e tij politike e atdhetare, pėr tė treguar se ėshtė thjesht njė i ri tė cilit i pėlqen tė studiojė pėr t’u bėrė mėsues. Dhe kėtė bėn pėr t’iu shmangur akuzės qė i rėndonte si shpata e Damokleut mbi kokė, sipas sė cilės, ai kėrcėnohej pėr vrasje me paramendim, dhe tė pėrforcojė pozitat e tezės sė mbrojtjes, e cila e ka mbėshtetur tėrė dispozitivin e saj tė luftės gjyqėsore nė figurėn e krimit tė kryer nė kushtet e tronditjes sė thellė shirtėrore”. (Po aty).
Mė pas Avniu i tregon gjyqtarit hetues Dei se nė Romė ai ishte anėtar i njė shoqate qė “merrej vetėm me letėrsi”, dhe qė “vetėm njė herė u mor me politikė”, dhe pikėrisht kur protestoi “kundėr ambicjeve greke, italiane e serbe nė Shqipėri. ”Ka qėlluar, - shton ai, - qė nė bisedat tona private tė flasim pėr Esat pashėn. Tė gjithė ne pa pėrjashtim, e konsideronim si njė armik tė vendit tonė, por kurrė nuk ishte bėrė fjalė pėr ta vrarė. As unė dhe asnjė nga shokėt e mi nuk kishim parashikuar ndonjė mundėsi tė tillė. Ne tė gjithė e dinim se Esat pasha jetonte nė Paris, por emri i tij as qė ėshtė pėrmendur gjatė bisedave para nisjes sime”. (AQSH, fondi A. Rustemi, dosja nr. 2).

Pra, arsyeja kryesore e ardhjes sė Avniut nė Paris, sipas dėshmive tė tij, ėshtė vazhdimi i studimeve pedagogjike dhe pėrkryerja e frėngjishtes. Hetuesi Dei pandeh se tashmė e ka zėnė ngushtė, kur i kujton se ai ka ardhur nė Paris kur shkollat tashmė pėrfundojnė dhe nuk fillojnė nė qershor. Dhe ngul kėmbė qė ai tė rrėfejė arsyet e vėrteta qė natyrish ai i lidh me vrasjen e Esat pashės. ”A nuk ėshtė edhe ky njė fakt, - vazhdon hetuesi Dei, - se studimet janė vetėm njė preteks pėr udhėtimin tuaj nė Paris?”.

Por Avniu pėrsėri tregohet shumė i matur: ”Kur erdha, nuk u regjistrova nė asnjė fakultet, sepse dėshiroja tė shihja Parisin e tė shėtis pėr disa ditė. Nga ana tjetėr kisha ndėrmend tė ndjek disa kurse publike, ku nuk ėshtė nevoja pėr regjistrim paraparak. Nė Paris njeriu ka mundėsi tė pėrfitojė pėr kohėn qė kalon nė ēfarėdo stinė e vitit qė tė jetė”.

Para kėtyre arsyetimeve gjyqtari hetues Dei, nuk di ē’tė thotė. Sidoqoftė, ai ėshtė shumė kėmbėngulės, ndaj vazhdon sulmin me argumente tė tjera pėr ta mposhtur Avniun. Ka nė dorė njė fakt kompromentues. Shumėn e tė hollave qė iu gjet Avniut pas arrestimit. Nuk janė pak, duke marrė parasysh se edhe ka shpenzuar gjatė dy javėve tė qėndrimit para atentatit, edhe pse ka blerė njė kostum. Ka shpenzuar pėr tė ngrėnė nė hotel e pėr shėtitjet nėpėr Paris, por prapėseprapė atij i kanė tepruar goxha para. Ndaj hetuesi pėrpiqet qė shumėn e parave ta pėrdorė si element fajėsie.

Por edhe kėsaj Avniu i del pėrpara me zgjuarsi. Ai para se tė niset pėr nė Paris, ka kėrkuar nga qeveria e Tiranės qė, duke u nisur nga vėshtirėsitė e transportit dhe vonesat e postės, bursa t’i jepej pėr gjashtė muaj njėherėsh dhe, kur sėrishmi hetuesi Dei nuk bindet, Avniu shton njė fakt qė ishte shumė vėshtirė pėr t’u verifikuar: se njė pjesė tjetėr tė tė hollave ia kishte dhėnė Fejzoja, i vėllai, i cili qe kthyer nga Amerika nė mars tė vitit 1920. Avniu ka vajtur nė Napoli dhe atje ka takuar tė vėllanė, i ka kėrkuar ta ndihmojė dhe ėshtė e kuptueshme qė i vėllai ia ka dhėnė atė shumė.

ARVANITI
14-06-05, 20:42
Surpriza e drejtėsisė franceze. Avni Rustemi i pafajshėm.

Mė 9 shtator tė vitit 1920, pas tre muaj hetimesh, prokurori i pėrgjithshėm i Republikės, Beguin, pasi shqyrtoi dosjen e Avni Rustemit, tė pėrgatitur nga gjyqtari hetues Dei, hartoi aktakuzėn. Nė kėtė aktakuzė, midis tė tjerash, theksohej se: “Me tė ardhur nė Paris, i pandehuri Rustemi studion me imtėsi hyrje-daljet e Esat pashė Toptanit dhe mė 13 qershor tė vitit 1920, nė mesditė, ai ndodhet pranė hotelit “Kontinental” nė rrugėn “Kastilione”. Ai thotė se priste zotin Gjergj Goga, i cili do ta ndihmonte tė gjente ndonjė shkollė private… Por nė fakt, ai kėrkonte gjeneralin, sepse po tė ishte se ai do tė donte tė takohej me zotin Gjergj Goga, nuk kishte kuptim qė tė ishte i armatosur me njė revolver”.(AQSH, fondi A. Rustemi, dosja 2).

Pra, edhe nė aktakuzė shtjellohet versioni i vrasjes me paramendim. Ky version, siē e shpjegon edhe juristi Jusuf Alibali nė studimin e tij “Avni Rustemi para organeve hetimore franceze”, (Studime historike, nr. 2, 1964) mbėshtetet nė rrethana tė tilla tė ēėshtjes qė, sipas akuzės, janė elemente fajėsie tė rėnda, megjithėse tė tėrthorta: kthimi nga Roma nė Shqipėri nė fillim tė majit dhe largimi nga Shqipėria mė 21 maj pėr nė Itali (dhjetė ditė mė vonė u gjend nė Paris), shuma e madhe e tė hollave qė iu gjet nė momentin e kryerjes sė krimit, kujdesi pėr tė gjetur njė banesė nė Paris nė afėrsi tė hotelit “Kontinental”, ku qėndron Esat pasha, qėllimi i studimeve qė nuk justifikon zgjedhjen e kohės (viti akademik ėshtė nė mbarim), prandaj studimet mund tė jenė vetėm njė preteks), arma dhe interesimi i tij pėr njė magazinė armėsh e njė fushė pėr qitje”.

Aktakuza mbyllet me kėto fjalė: ”Nga ky grumbullim rrethanash rezulton qartė prova se Rustemi e ka paramenduar krimin e tij pėr tė kryer kėtė akt. I pandehuri ėshtė shtyrė nga njė parti politike nė Shqipėri qė ėshtė kundėr qeverisė sė Esat pashės apo nga njė urrejtje e thellė personale? Tė dhėnat dhe faktet nuk na lejojnė t’i pėrgjigjemi kėsaj pyetjeje. Prandaj i lartpėrmenduri akuzohet pėr vrasje me dashje tė Esat pashės nė Paris mė 13 qershor 1920, vrasje kjo e bėrė me paramendim. Krimi parashikohet prej neneve 295, 296 e 302 tė Kodit Penal. Sanksioni i parashikuar nga neni 302 i Kodit Penal francez ėshtė dėnimi me vdekje pėr krimin e vrasjes me dashje”.

Ėshtė e qartė qė Avniu e parashikonte qė sado qė do tė argumentonte gjatė procesit gjyqėsor se nuk kishte ardhur nė Paris tė vriste me qėllim Esat pashėn, tezė sė cilės iu pėrmbajt deri nė fund tė procesit hetimor e gjyqėsor, prapė se prapė ekspertėt e drejtėsisė franceze, duke e shqyrtuar kėtė proces deri nė detajet mė tė imėta, do tė pėrfundonin se ai kishte kryer njė vrasje me paramendim. Avniu, i kėshilluar doemos edhe nga shokėt qė morėn kėtė vendim, kishte hartuar planin qė, pasi ta vriste Esat pashėn, tė mos bėnte as pėrpjekjen mė tė vogėl pėr tė ikur, qė do tė shkaktonte dyshime pėr vrasje me paramendim, por tė qėndronte, tė merrte parasysh se do tė rrihej, madje edhe barbarisht, siē u rrah, tė deklaronte se e vrau kėtė tradhtar, kur e pa befas pėrballė e kur lexoi nė ballin e tij mizoritė qė i kishte sjellė pėr vite atdheut e kėshtu shtiu mbi tė.
Kėshtu pra, prokurori i pėrgjithshėm, Begin, nė aktakuzėn e tij kėrkonte dėnimin me vdekje tė Avni Rustemit. Dhe Avniu nė njė qeli tė burgut “Sante”, priste ditėn e gjykimit qė mund tė sillte edhe vdekjen e tij.


Nė Shqipėri, me reputacionin e heroit.

Deri tani jemi marrė me rrethanat qė sollėn atentatin dhe personat qė e pėrjetuan atė, qė ishin dėshmitarė gjatė atyre dy javėve tė qėndrimit tė Avniut nė Paris deri nė ēastin e atentatit. Por ē’ndodhte nė Shqipėri gjatė kėsaj pėriudhe? Lajmi i vrasjes sė Esat pashės nė Paris u pėrhap me shpejtėsi rrufeje jo vetėm nė Shqipėri, por edhe nė tė tėrė vendet ku kishte mėrgimtarė shqiptarė. Nė gazetėn “Mbrojtja Kombėtare”, qė botohej nė Vlorė, akti i Avniut krahasohej me aktin e Vilhelm Telit. Populli i thuri vargje tė tilla si: ”O Avni Rustem Marina, /Shkove burra, shkove trima /Nė Paris ia bėre prima /Qėllove si vetėtima /Si vetėtima qėllove /Esat pashėn ē’e rrėzove /Shqipqrinė ē’e shpėtove!”.
Pėr tė mbrojtur Avni Rustemin, mėrgimtarėt shqiptarė nė Amerikė mblodhėn 5 000 dollarė qė tė pėrballonin shpenzimet gjyqėsore. Mbrojtjen e Avniut gjatė procesit gjyqėsor e mori pėrsipėr avokati i njohur Dė Monzi, i cili nė takimet me tė gjatė qėndrimit nė burgun “Sante“, njohu nga afėr se cili ishte Avniu dhe ē’e kishte shtyrė qė mė dy tė shtėna revolveri t’i jepte fund jetės sė Esat pashė Toptanit.
Nga ana tjetėr, lajmi se Avniu, pas procesit hetimor do tė paraqitej nė Gjykatoren e Senės me aktakuzėn qė e kėrcėnonte mė vdekje, ngjalli njė indinjatė tė thellė nė trojet shqiptare, por edhe jashtė kufijve tė Shqipėrisė, sidomos nė Kosovė, tė drejtat e popullsisė sė tė cilės Avniu i kishte mbrojtur me ngulm nė debatet e Parlamentit shqiptar. Ja pėrse nė kėtė periudhė drejt Parisit vėrshuan me qindra telegrame proteste, nė tė cilat kėrkohej qė Avni Rustemi tė lihej i lirė pas aktit tė tij qė konsiderohej akt atdhetar.
“Djali ynė nė Paris u ndodh para njė shushunje tė madhe qė s’ėshtė ngopur kurrė me gjakun e popullit, - shkruanin prindėrit e Avniut nė telegramin e tyre drejtuar Prokurorisė sė Pėrgjithshme tė Francės. - Ja pėrse e goditi pėr vdekje Esat pashėn. Kėtė ju duhet ta kuptoni fare qartė, ndaj ne si prindėr e mbajmė kokėn lart. Ai nuk ka kryer asnjė krim, pėrkundrazi, ka kryer njė vepėr atdhetare. Ne presim krahėhapur djalin tonė, ndėrsa Shqipėria pret patriotin e guximshėm”. (“Dokumente e materiale historike”, Tiranė 1959).
Kurse nė telegramin e ardhur nga populli i Vlorės, ku Avniu kishte kaluar pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tij, thuhej: ”Populli i Vlorės nė njė miting madhėshtor tė mbajtur sot, vendosi t’i bėjė thirrje ndėrgjegjes sė lartė tė Gjykatės sė Parisit. Ai pret qė tė merret parasysh dėshira e flaktė e popullit shqiptar qė tė lėrė tė lirė studentin tonė, Avni Rustemi, i cili bėri njė vepėr patriotike, duke qėlluar Esat Toptanin e duke ēliruar atdheun tonė nga njė e keqe shkatėrrimtare”. (Po aty). Nė mbrojtje tė Avni Rustemit u ngritėn edhe personalitete tė mėdha franceze tė kohės, si Rene Pino, Zhysten Godar, aktori i madh shqiptar, Aleksandėr Moisiu e tė tjerė. Pas tėrė atyre telegrameve, letrave qė vėrshuan nga Shqipėria dhe diaspora shqiptare sidomos nė Amerikė, nė mbrojtje tė Avni Rustemit, ėshtė e kuptueshme se procesi gjyqėsor qė nisi mė 30 nėntor tė vitit 1920 nuk do tė zhvillohej pa tension dramatik. Do tė ndalemi nė momentet kulmore tė kėtij procesi.

ARVANITI
14-06-05, 20:44
Momentet kulmore tė procesit gjyqėsor.

“Ju ndėrkaq viheni nė lidhje me sekretarin e Esat pashės, zotin Gjergj Goga dhe akuza pretendon se prania juaj nė Paris nuk ka pasur qėllim tjetėr veēse tė gjejė njė ēast tė favorshėm pėr tė vrarė atė qė ju e konsideroni si autorin e tė kėqijave tė atdheut tuaj”, - thotė kryetari i trupit gjykues, Drio.
“Nė asnjė mėnyrė, - pėrgjigjet Avniu. Ishte qė unė tė kėrkoja njė njeri qė tė mė pėrkrahte. Pėrveē kasaj, unė e kam takuar zotin Goga krejt rastėsisht”.
”Vėrtet rastėsisht, - pyet jo pa dyshim kryetari.
Dhe Avniu ia kthen jo pa ironi: ”Sigurisht qė po. Rasti ėshtė mbreti i botės”.
”Pra, padyshim rasti ishte ai qė ju shpuri gjithashtu te njė armėtar pėr tė blerė njė revolver me tė cilin tė godisnit viktimėn?”
Avniu pėrsėri gjakftohtė pėrgjigjet: ”Kisha nevojė pėr njė armė qė tė mbrohem”.
“Por ajo ishte kaq e madhe. Nuk u bezdiste?”
“Nė Paris ka nga ata qė e mbajnė mė tė madhe , - pėrgjigjet sėrish Avniu dhe vazhdon: Unė kam ardhur nė Paris qė tė kryej studimet, tė perfeksionoj frėngjishten dhe tė vizitoj Parisin”.
”Muaji i majit nuk ėshtė larg kohės sė pushimeve. Kjo nuk ėshtė kohė e zgjedhur mirė pėr tė filluar studimet. Pėrveē kėsaj, ju e flisni mirė frėngjishten”.
”Oh, kam pasur kohė ta mėsoj nė burgun ‘Sante’, - pėrgjigjet Avniu (marrė nga “Gazet dė Tribuno”, 12 dhjetor 1920, Paris).

“Unė nuk kam kėrkuar tė takohem me Esatin, - vazhdon ai. - I ndodh njeriut tė dojė tė sodisė njė lule pranvere, por i ndodh edhe tė ikė tutje nga njė send i neveritshėm. Vetėm rasti deshi qė sapo tė ndodhesha ballė pėr ballė me Esatin, atė tradhtar, zemra ime prej patrioti tė ēohej peshė. Unė shtjeva mbi tė. Ky ishte njė gjest instiktiv, duhen kuptuar ndjenjat e njė zemre shqiptari… Unė deklaroj se krahu im ėshtė ngritur nga njė ndjenjė e lartė”. (po aty).

Po dhe mbrojtja e avokatit Dė Monzi ishte e shkėlqyer. Kur kryetari i trupit gjykues, Drio, dhe prokurori Blosh Larok vazhdojnė tė ngulin kėmbė nė tezėn e vrasjes me paramendim, si njė veprim plot mllef e pasion tė Avni Rustemit, avokati Dė Monzi ngrihet e thotė:
- Krim pasional? Sigurisht. Se nuk ka pasion mė tė madh se dashuria ndaj atdheut!

Pėr fat tė keq, veē disa kronikave tė botuara nė shtypin e atyre ditėve tė procesit gjyqėsor qė zgjati tri ditė, mungojnė hollėsi tė tjera mė tė plota tė kėtij procesi qė pati bėrė bujė nė Paris. Veē tė tjerash, nė Arkivin Qendror Shtetėror edhe sot e kėsaj dite mungon dosja e plotė e kėtij procesi. Sipas ligjeve franceze, kjo dosje do tė tėrhiqet vetėm pas 100 vjetėsh.


Vendimi i befasishėm pėr pafajėsi.

Gjenerali Sarraj, duke mbrojtur personalitetin e Esatit, ka deklaruar nė gjyq: “Duhet tė lesh mėnjanė legjendėn, sepse Esati ka pasur njė legjendė. Unė nuk mundem veēse ta lėvdoj si njėrin nga bashkėpunėtorėt e mi. Unė i dhashė atij vetėm njė gjė qė ishte nėn pushtetin tim “Kryqin e Legjionit tė Nderit”.
Gjenerali Guro nuk u paraqit si dėshmitar, por i dėrgoi trupit gjykues njė letėr, ku edhe ai ngrinte lart Esat pashėn, si aleat i denjė i ushtrisė franceze.
Pati dhe ushtarakė qė dėshmuan nė kėtė proces gjyqėsor kundėr Esat pashės si Anselmi Lamoku. ”Kam dėgjuar, - tha ky i fundit nė sallėn e gjyqit, - se Esati nuk gėzonte popullaritet nė vendin e tij, mbase i kishte dhėnė shumė toka Jugosllavisė”.

Juria, pasi dėgjoi dėshmitarėt e tė dyja palėve, u tėrhoq dhe pas jo mė shumė se gjysmė ore dha vendimin e pafajėsisė pėr Avni Rustemin. Ishte njė vendim shumė i drejtė, i frymėzuar jo vetėm nga ndjenja e lartė e drejtėsisė, por edhe kryesisht nga fakorė tė konjukturės politike tė kohės, - shpjegoi juristi Jusuf Alibali, (“Avni Rustemi para... Studime historike nr. 2, 1964).


Ende nuk ėshtė hapur dosja e procesit gjyqėsor.

Tė gjitha ato qė kanė mbetur pa u zbuluar rreth atentatit tė Avni Rustemit.
Kur po kthehej nga Parisi pėr nė Shqipėri, Avni Rustemi u ndal nė Romė dhe ėshtė e natyrshme qė u takua me bashkėstudentė shqiptarė tė universitetit tė atjeshėm ku vazhdonte studimet. Por me asnjėrin syresh nuk mėsohet tė ketė folur rreth atentatit. Nė fakt, ne as edhe sot nuk dimė hollėsi tė tjera tė domosdoshme qė i dinte vetėm Avniu. Hollėsi pėr gjashtė muajt e qėndrimit nė burgun “Sante”, gjatė periudhės sė hetuesisė, si u kurua nga plagėt e rėnda qė mori nga goditjet e furishme tė qytetarėve qė e rrahėn menjėherė pas atentatit, duke e pandehur kriminel; ē’qėndrim mbanin policėt qė e mbikėqyrnin gjatė burgimit; tė dhėna pėr bisedat qė bėnte me avokatin e tij mbrojtės, Dė Monzi; a kishte shqiptarė qė e vizituan nė qeli dhe qė qenė tė pranishėm nė procesin gjyqėsor; u kthye vetėm pėr nė Shqipėri apo me shokė shqiptarė… Nuk dimė tė paktėn emrin e njėrit nga anėtarėt e jurisė qė brenda gjysmė ore, tė ndikuar nga fjala e Avni Rustemit dhe e avokatit mbrojtės, Dė Monzi, kuptuan se Avniu kishte vrarė njė tradhtar tė ēėshtjes kombėtare shqiptare dhe i dhanė pafajėsinė. Nuk dimė nėse vendimi i jurisė ishte i njėzėshėm, apo kishte nga ata qė mbėshtetėn aktakuzėn pėr dėnimin e tij me vdekje. Nuk dimė se ē’mund tė kenė thėnė mė pas gjyqtarėt francezė qė pėrgatitėn dėnimin e Avniut me vdekje, nuk dimė si reaguan nė kėto rrethana disa nga njerėzit e rrethit tė Esatit. Nuk kemi, sė fundi, siē e kemi theksuar, as dosjen e procesit gjyqėsor qė do tė qartėsontė shumė nga kėto enigma.

ARVANITI
14-06-05, 20:45
Vrasės i pabesė, qė kapardisej nė Tiranė si shpėtimtari i atdheut.Eqrem bej Vlora, nė kujtimet e tij shkruan se Avni Rustemi ishte njė student i pasuksesshėm qė kėrkonte tė bėnte emėr me vrasjen e Esat pashės dhe se ishte vetėm njė vegėl nė duart e kundėrshtarėve tė Esat pashės.


”Qė Esat pasha nė ēdo vend tė qytetėruar do ta kishte hak trekėmbėshin, kjo nuk diskutohet. Por qė ai u eliminua nė kėtė mėnyrė tė padenjė, kjo nuk i nderon aspak anėtarėt e asaj qeverie” (faqe 166).


Deri tani nga tė vetmit studiues qė hedh poshtė atentatin e Avni Rustemit, madje e ul figurėn e vetė Avniut, duke e quajtur “karagjoz politik”, ėshtė personaliteti i njohur politik shqiptar, Eqrem bej Vlora.

Nė vėllimin e dytė tė librit tė tij ”Kujtime” (1912-1925), ai jep nė kėtė mėnyrė njė pasqyrė realiste tė gjendjes nė Shqipėri gjatė periudhės sė parė tė vitit 1920:
“Menjėherė pas formimit tė qeverisė sė re tė Tiranės, tė gjitha krahinat e njohėn autoritetin e saj (20 shkurt 1920). Sidoqoftė, zona tė gjera tė vendit mbeteshin ende nėn pushtimin e huaj: Shkodra, Korēa, Pogradeci nėn francezėt, viset nė veri tė Drinit nėn sundimin serb, Vlora dhe disa pikėmbėshtetje tė tjera nėn varėsinė italiane”. (faqe 163).

Mė poshtė vazhdon: ”Ndėrkaq, Esat pasha me banim nė Paris, u dha urdhėr njerėzve tė tij nė Shqipėrinė e Mesme qė tė mblidheshin dhe, kur tė vinte rasti, tė rrėzonin qeverinė. Pėrballė kėtij rreziku, qeveria u pėrpoq t’i bindte me tė mirė esatistėt se pėrmbysja me dhunė e qeverisė do t’i rizgjonte dėshirat dhe nepset e fqinjėve pėr tė rrėmbyer troje shqiptare dhe kjo mund tė ishte rrezik i madh pėr ekzistencėn e Shqipėrisė sė lirė. Pas kėsaj paraqitjeje mjaft objektive tė gjendjes sė Shqiqėrisė nė atė periudhė, Eqerem bej Vlora fajėson drejtpėrdrejt qeverinė e Tiranės, si nismėtare tė atentatit: ”Qė Esat pasha nė ēdo vend tė qytetėruar do ta kishte hak trekėmbėshin, kjo nuk diskutohet. Por qė ai u eliminua nė kėtė mėnyrė tė padenjė, kjo nuk i nderon aspak anėtarėt e asaj qeverie”. (faqe 166).

Pastaj Eqerem Vlora vazhdon: ”Esatistėt filluan befas tė ndėrmarrin veprime tė dhunshme. Ata prenė linja telegrafike dhe telefonike, vendosėn njerėz tė armatosur nė ura dhe qafa dhe, kur qeveria nisi tė marrė masa tė rrepta, ata nėn komandėn e Osman Balit, rrethuan madje Tiranėn... Edhe njė herė qeveria u pėrpoq tė mirrej vesh me rebelet… Ndėrkohė problemi u zgjidh vetiu me vrasjen e Esat pashės…”.

Ndėrsa pėr Avni Rustemin shkruan: ”Njė djalosh i quajtur Avni Rustemi, njė nga studentėt mė tė pasuksesshėm, qė me kėtė vrasje donte tė bėnte emėr, nuk ishte veēse njė vegėl nė duart e kundėrshtarėve tė Esat pashės. Ata i dhanė mjetet e nevojshme pėr kėtė vrasje dhe morėn njėherėsh pėrsipėr mbrojtjen e tij para gjykatės franceze. Se kush ishin, kėtė sot vėshtirė ta thuash...

Eqrem bej Vlora shpreh habinė e tij tė madhe se si: ”Drejtėsisa franceze, me njė manipulim tė habitshėm tė ligjit, e nxori tė pafajshėm Avni Rustemin dhe qė qeveria shqiptare e shpalli hero dhe e bėri deputet, kur ky vrasės i pabesė, pra, kapardisej nėpėr Tiranė si ndonjė shpėtimtar i atdheut”. (po aty)

ARVANITI
14-06-05, 20:48
Atentatet mė tė famshme nė historinė botėrore.

Mė 14 prill 1865 vritet nė teatrin “Ford” tė Uashingtonit presidenti amerikan, Abraham Linkoln. Vrasėsi, aktori Xhon Buth, pasi arrin tė depėrtojė pa u diktuar deri nė lozhėn presidentore, e qėllon Linkolnin me revolver dhe nga prapaskena arrin t’i hipė njė kali qė e priste jashtė teatrit. Arratia e tij zgjat deri mė 26 prill, kur pikaset nga forcat e ushtrisė dhe zbulimit nė njė fermė nė Virxhinia. Pas njė luftimi gjendet i vdekur.

Mė 28 qershor 1914 studenti boshnjak, Gavrillo Princip, anėtar i organizatės terroriste “Dora e zezė;” vret pėr motive nacionaliste nė Sarajevė, Franc Ferdinandin, princin trashėgimtar tė Austro-Hungarisė. Pėrpiqet tė ikė, por kapet. Dėnohet dhe vdes katėr vjet mė pas nga tuberkolozi. Ky atentat, siē dihet, shėrbeu si shkas pėr fillimin e Luftės sė Parė Botėrore.

Mė 30 gusht 1918, Fania Kapllan me origjinė ēifute, anėtare e sė ashtuquajturės Parti Social Revolucionare qėllon me revolver Leninin gjatė njė mitingu nė Petrograd, sepse ai nuk kishte urdhėruar t’i bėhej atentat Carit, kur ndodhej nė Kiev mė 1911. Kėrkon tė fshihet, por kapet dhe pushkatohet mė 3 shtator tė atij viti.

Mė 22 nėntor tė vitit 1963, gjatė vizitės sė tij nė Dallas (Teksas), ndėrsa udhėtonte me njė makinė tė hapur, vritet presidenti amerikan Xhon Kenedi. Pavarėsisht se atentatori, Li Osvold, qė humbi gjurmėt, u kap pas disa ditėsh, ende kanė mbetur mister shkaqet e vrasjes sė Kenedit, sepse Osvoldi u vra teksa dilte nga zyra hetimore nga Xhak Rabini, me preteksin, siē u shpreh mė pas ai, se nuk mund t’ia falte atij qė “vrau presidentin tim”.

Mė 1981, vetėm disa muaj pasi ishte vendosur nė Shtėpinė e Bardhė, presidenti amerikan, Ronald Regan, qėllohet me revolver nga Xhon Hinkli, njė shkrimtar qė merrej me skenare filmash. Mė 1982 ekspertiza e nxori atentatorin me tė meta mendore. Ai edhe sot vuan dėnimin nė njė spital psikiatrik.

Nė tetor 1986 vritet krejt papritur kryeministri suedez, Olaf Palme. Ende edhe sot nuk dihet se cili ėshtė atentatori dhe cilat ishin shkaqet qė e shtynė tė bėnte kėtė vepėr.

Nė vitin 1981, ndėrsa merrte pjesė nė njė paradė ushtarake nė Kairo me rastin e pėrvjetorit tė rimarrjes sė Kanalit tė Suezit, ekzekutohet nė tribunė presidenti egjiptian, Anvar Sadat. Atentatorėt janė ushtarakė qė zbresin nga njė makinė, e cila merrte pjesė nė kėtė paradė. Shkaqet e vrasjes lidheshin me kundėrshtimin e politikės sė Sadatit pėr afrimin me Izraelin. Mė pas del se disa nga autorėt e atentatit ishin bashkėpunėtorė tė Bin Ladenit, ndėr tė cilėt dhe i famshmi Al Zavari.

Nė 1984 vritet kryeministrja e Indisė, Indira Gandi. Autorėt e atentatit janė dy roje tė gardės sė saj personale nga fisi Sik qė e vranė nė shenjė hakmarrjeje ndaj Gandit, e cila kishte urdhėruar qė trupat e ushtrisė indiane tė futeshin nė “Tempullin e Artė” tė fisit Sik, i cili dyshohej se ishte kthyer nė strehė terroristėsh. Atentatorėt qė u orvatėn tė arratiseshin, kapen dhe dėnohen me pushkatim.

Nė pranverė tė vitit 1995, pas pėrfundimit tė njė mitingu, qėllohet pėr vdekje kryeministri izraelit, Itzhak Rabin. Atentatori ėshtė Zhigal Amir, student ortodoks izraelit, i lidhur me grupe ekstremiste. Bėn pėrpjekje tė ikė, por kapet dhe pohon se qėlloi mbi Rabinin se ishte kundėr marrėveshjes sė tij me presidentin palestinez Arafat. Dėnohet mė burgim tė pėrjetshėm.

Nė mars 2003 vritet me atentat tė kryer me pushkė me dylbi, kryeministri serb, Xhinxhiē. Autori Zvezdan Jovanovic kapet pas disa ditėsh.

Nė shtator tė vitit 2003 qėllohet me thikė dhe vdes ministrja e Jashtme e Suedisė, Ane Lind. Atentatori ėshtė serbi Mihajllo Mihajlloviē, qė arrestohet pas disa javėsh. Pohon se e kishte vrarė Lindin si shenjė proteste kundėr pėrkrahjes qė ajo u kishte dhėnė trupave tė NATOS-s pėr bombardimin e Serbisė. Dėnohet me burgim tė pėrjetshėm.

ARVANITI
14-06-05, 20:50
Atentate nga historia e Shqipėrisė.

Mars i vitit 1906. Ēerēiz Topulli me shokė tė ēetės sė tij vrasin komandantin turk tė Gjirokastrės dhe humbin gjurmėt. Po tė kapeshin, do tė dėnoheshin me vdekje.

Mars i vitit 1913. Osman Bali, dora e dhjathtė e Esat pashės, vret natėn Hasan Riza pashėn, komandantin turk tė garnizonit tė Shkodrės, qė Esati t’ia lėrė tė lirė kėtė qytet malazezve. Osman Bali fshihet dhe humb gjurmėt.

Nė shkurt tė vitit 1923, Beqir Valteri i bėn atentat Ahmet Zogut nė sallėn e Parlamentit nė Tiranė, por vetėm e plagos lehtė dhe vetė fshihet nė nevojtore.

Nė prill tė vitit 1924, Zogu paguan njė farė Isuf Reēi, i cili vret Avni Rustemin, kundėrshtarin e tij me tė rrezikshėm politik, prapa shpine. Vritet mė 1944 nga forcat partizane, si bashkėpunėtor i pushtuesve gjermanė.

Nė mars tė vitit 1925, sipas historisė sė shkruar para regjimit, Zogu vė gjithashtu njė agjent tė tijin qė parpara hotelit “Kavur” nė Bari, t’i bėjė atentat Luigj Gurakuqit, i cili vdes pastaj nė spital nga plagėt. Vrasėsi i mbrojtur edhe nga policia bareze, arrin tė humbasė gjurmėt.

Nė verė tė vitit 1926, Myslim Peza, pas njė atentati nė Tiranė, qėron hesapet me kryebanditin Osman Bali dhe arrin t’u shpėtojė ndjekjeve.

Mė 1931, Aziz Cami me shokė i bėjnė atentat Zogut, kur po dilte nga Teatri i Operės sė Vienės. Por vritet vetėm adjutani tij, Llesh Topallaj. Atentatorėt pėrpiqen tė shpėtojnė, por kapen dhe dėnohen.

Mė 14 gusht tė vitit 1933, njerėz tė Zogut, sipas variantit tė historisė sė shkruar gjatė regjimit, i bėjnė atentat Hasan Prishtinės nė Selanik dhe, pasi e vrasin, humbin gjurmėt.

Gjatė Luftės Nacional Ēlirimtare, guerrilasi Myslim Keta kryen disa atentate kundėr agjentėve tė rėndėsishėm fashistė dhe nė tė gjitha rastet shpėton.

Shtator 1998. Azem Hajdari, njė ndėr themeluesit e Partisė Demokratike, vritet pas njė atentati nė Tiranė.


***
***
***
***

Tomori
17-06-05, 00:31
Per ata qe jane mykyr nga propaganda Enveriste;


Botuar te Gazeta Shqiptare, 26 Janar 2002

-----------------------------------------------------------

".....Serialin e incidenteve me atentate ndaj politikanėve jashtė Shqipėrisė e filloi Avni Rustemi i cili vrau nė Paris Esat Pashė Toptanin. Mė pas u vranė me atentate nė Bari dhe Pragė, ish-Ministrat Gurakuqi dhe Kryeziu e nė 1931 Mbreti Zog i shpėtoi atentatit qė iu bė nė Vjenė, ku mbeti i vrarė adjutanti i tij. Mė pas po me atentat u vra ish-Kryeministri Hasan Prishtina nė Selanik tė Greqisė, ku mė 1946 u rrėmbye dhe ish-Kryeministri tjetėr Koēo Kota.

Incidenti i rėndė i ndodhur para tre ditėve me politikanėt shqiptarė nė Bruksel, ku ata u goditėn dhe u rrahėn nga disa emigrantė shqiptarė, nuk ishte njė precedent dhe aq mė pak i panjohur nė historinė e politikės shqiptare. Po tė shikojmė historinė gjatė kėtyre 100 vjetėve tė fundit, do tė vėmė re se me politikanėt shqiptarė jashtė Shqipėrisė kanė ndodhur ngjarje edhe mė tė rėnda me vrasje, plagosje e rrėmbime tė disa Kryeministrave, Ministrave, madje edhe vetė Mbretit tė Shqipėrisė Ahmet Zogut, i ėshtė bėrė njė atentat nė Vjenė ku iu vra adjutanti i tij Llesh Topollaj.....


1920. Vrasja e Esat Pashės nė Paris
Historia e incidenteve me politikanėt shqiptarė jashtė Shqipėrisė e ka zanafillėn nė vitin 1920 kur Avni Rustemi qėlloi nė Paris dhe la tė vrarė Gjeneral Esat Pashė Toptanin, njė nga politikanėt mė tė njohur tė asaj kohe i cili kishte qenė Komisar nė Selanik, deputet nė Parlamentin e Turqisė dhe mė pas si Ministėr i Brendshėm nė Qeverinė e Princ Vidit nė Shqipėri, si dhe kishte marrė pjesė nė njė nga delegacionet shqiptare nė Konferencėn e Paqes nė Paris. Avni Rustemi pas vrasjes u kap nga policia franceze dhe ndonėse gjatė seancave gjyqėsore e pranoi vrasjen, ai u lirua nga Gjykata parisiene nė rrethana qė kanė mbetur tė paqarta edhe sot. Mbas asaj Avni Rustemi u kthye nė Shqipėri ku u zgjodh dhe deputet nė Parlamentin shqiptar. Nė atė kohė Ahmet Zogu i dėrgoi fjalė Avni Rustemit duke e paralajmėruar qė ai tė ruhej pasi Toptanasit do e gjenin njė njeri pėr ta paguar pėr vrasjen e tij dhe pėr atė gjė do tė akuzohej Zogu si kundėrshar politik qė e kishte. Por Rustemi jo vetėm qė nuk ruhej, por tepėr fodull ai shėtiste rrugėve tė Tiranės me brucėn e barijve tė Labėrisė qė e mbante mbi kostumin shik tė deputetit. Dhe ashtu ndodhi vėrtet, Avniu u vra mė 22 prill 1924 nga njerzit e afėrm tė Toptanit qė paguan njė njeri i cili qėlloi kundėr tij dhe ajo vrasje i shėrbeu opozitės sė asaj kohe qė me arkivolin e tij organizonte Revolucionin e Qershorit tė 1924 qė solli nė pushtet Qeverinė e Fan Nolit.

1925. Vrasja e Luigj Gurakuqit nė Bari
Vrasja tjetėr me atentat ndaj politikanėve shqiptarė jashtė Shqipėrisė u shėnua nė 2 mars tė vitit 1925 nė Bari tė Italisė ku mbeti i vrarė Luigj Gurakuqi, i cili ishte njė nga politikanėt mė tė njohur shqiptarė qė nga Qeveria e Ismail Qemalit nė 1912 kur mori portofolin e Ministrit tė Financave. Mė pas ai mbajti dhe portofolin e Ministrit tė Arsimit dhe nė vitin 1924 ishte krahu i djathtė i Fan Nolit nė Revolucionin e Qershorit qė e solli atė nė pushtet. Pas riardhjes sė Zogut nė pushtet nė 1924, ashtu si dhe shumė politikanė tė tjerė qė kishin marrė pjesė dhe kishin udhėhequr Revolucionin e 1924, edhe Gurakuqi u largua nga Shqipėria dhe u vendos nė Bari tė Italisė. Njeriu qė qėlloi mbi Gurakuqin, ishte djali i tezes sė tij Balto Stambolla, tė cilin thuhet se e nxiti Ministri i Brendshėm i Zogut, Ceno Beg Kryeziu, duke shfrytėzuar disa mosmarveshje familjare qė ata kishin pasur nė mes tyre. Nė atė kohė opozita antizogiste qė kishte mėrguar jashtė Shqipėrisė, pėr vrasjen e Gurakuqit bėri fajtor Ahmet Zogun, por nė gjyqin e zhvilluar nė Itali, nėna dhe vėllai i Gurakuqit deklaruan se Zogu nuk kishte fare gisht nė vrasjen e djalit e vėllait tė tyre.


1927. Vrasja e Ceno Beg Kryeziut nė Pragė
Njė nga incidentet e tjera qė u shėnua me politikanėt shqiptarė jashtė Shqipėrisė, ishte ajo qė ndodhi nė kryeqytetin e Ēekisė, Pragė, me vrasjen e ambasadorit shqiptar Ceno Beg Kryeziu, tė cilit po atė ditė i ishte firmosur dekreti nga Mbreti Zog si Ministėr fuqiplotė i Shqipėrisė pranė Republikės Ēeke. Ceno Beg Kryeziu ishte nga familja e njohur e Kryezijve tė Kosovės dhe ishte martuar me njėrėn nga motrat e Ahmet Zogut, me tė cilin kishte dhe njė djalė tė quajtur Tati. Ceno Begu ishte njė nga njerzit qė mbėshteti rikthimin e Zogut nė pushtet nė dhjetorin e vitit 1924 dhe nė qeverinė e krijuar nė Janarin e vitit 1925, Kryeministri Ahmet Zogu i dha atij postin e Ministrit tė Brendshėm. Gjatė kohės qė Ceno Begu ishte nė atė post, ndodhėn vrasjet e Bajram Currit dhe Luigj Gurakuqit tė cilat nuk kaluan pa lėnė pasoja nė politikėn shqiptare ku opozita e asaj kohe akuzoi Mbretin Zog qė kishte urdhėruar Ceno Begun pėr eleminimin e dy politikanėve tė njohur. Pas disa kohėsh Mbretit Zog i prishi mardhėniet me Ceno Begun dhe pasi e shkarkoi nga posti i Ministrit tė Brendshėm e emėroi atė Ministėr fuqiplotė tė Shqipėrisė nė Beograd. Mardhėniet nė mes Zogut e dhėndrit tė tij u ftohėn akoma dhe mė shumė pėr shkak se Ceno Begu filloi tė ndiqte njė politikė projugosllave nė dėm tė interesave tė Shqipėrisė dhe vetė Zogut. Pas kėsaj Zogu e emėroi Ceno Begun si Ministėr fuqiplotė nė Republikėn e Ēekisė ku pas pak ditėsh ai u vra nga njė student shqiptar i quajtur Alqiviadh Bebi nga Elbasani. Vrasja e tij ndodhi mė 14 tetor tė vitit 1927 nė orėn dhjetė tė natės, teksa Ceno Begu ishte duke hyrė nė kafenenė e tij tė preferuar "Passage" qė ndodhej nė sheshin "Vaclavski Namesit", studenti shqiptar Alqiviadh Bebi qė ishte futur mė pėrpara aty dhe po pinte i vetėm nė tavolinė, e qėlloi disa herė me pistoletė nė trup dhe nė kokė duke e lėnė tė vdekur nė vend. Pas vrasjes, studenti Elbasanas nuk u largua dhe personeli i lokalit e kapi dhe ia dorzoi policisė. Ajo vrasje nė atė kohė bėri bujė tė madhe dhe u publikua nga shumė gazeta tė Europės tė cilat dhanė versione nga mė tė ndryshmet pėr motivet e asaj vrasje, ku nuk munguan dhe akuzat ndaj Zogut i cili sipas tyre kishte paguar studentin shqiptar qė ta vriste dhėndrin e tij. Atė ditė qė nė Pragė filloi gjyqi ndaj Alqiviadh Bebit i cili e pranoi se atė vrasje e kishte bėrė pėr motive politike, pasi sipas tij Ceno Begu kishte tradhėtuar Mbretin Zog, ndodhi dhe vrasja e tij brenda nė sallėn e gjyqit nga Zija Vuēiterni nga Kosova qė shėrbente si adjutant i Gani Beut (vėllai i Cenos) i cili e qėlloi disa herė me pistoletė Bebin i cili ra i vdekur mbi tavolinėn e gjykatėsit dhe plumbat e tjerė plagosėn edhe njė gazetar italian. Zija Vuēiterna e pranoi autorsinė e vrasjes nė gjyqin e tij qė u zhvillua po nė Pragė, duke deklaruar: "Mora hakun e vėllait tim Ceno Begut".

1931. ndaj Zogut nė Vjenė
Seriali i atentateve ndaj politikanėve tė lartė shqiptarė jashtė Shqipėrisė, pasoi me atė ndaj Mbetit Zog nė fillimin e vitit 1931. Nė atė kohė Mbreti Zog i cili vuante nga njė sėmundje e rėndė dhe mjekėt ia kishin bėrė shumė alarmante, vendosi qė tė shkonte pėr kurim nė Vjenė tė Austrisė ku asokohe ishte vendosur njė pjesė e mėrgatės politike antizogiste e cila ishte larguar nga Shqipėria nė fundin e 1924 kur Ahmet Zogu u kthye nė pushtet. Ndonėse shumė nga njerzit e afėrm dhe besnikė Mbretit e kėshilluan atė se vajtja nė kryeqytetin vjenez do tė kishte pasoja, ai nuk i dėgjoi ata dhe pėr mė tepėr vendosi qė tė shkonte aty pėr t'ju bėrė njė sfidė atyre. Pak ditė pasi Zogu kishte shkuar nė Austri, mė datėn 20 shkurt 1931 ai vendosi qė tė shkonte nė Teatrin e Operas sė Vjenės ku atė ditė luhej Opera "Aida" dhe nė atė mbrėmje Mbreti Zog shoqėrohej nga Ministri i Oborrit Eqerem Bej Libohova dhe dy adjutantėt e tij Kolonel Zef Serreqi dhe Major Llesh Topollaj. Ashtu dhe siē ishte parashikuar mėrgata politike shqiptare qė ishte nė Vjenė, vendosi qė t'a vriste Mbretin Zog dhe pėr realizimin e atentatit dolėn vullnetarė Ndok Gjeloshi dhe Azis Ēami, dy ish ushtarakė qė ishin larguar nga Shqipėria si antizogistė. Po ashtu si mbėshtetės tė tyre nė atė atentat ishte dhe Qazim Mulleti, ish-deputet i Parlamentit shqiptar dhe njeri i afėrt i Fan Nolit. Atė natė pasi Zogu dhe njerzit qė e shoqėronin u futėn nė Opera, Mbreti e ndjeu qė diēka po pėrgatitej ndaj tij dhe urdhėroi shoqėruesit qė t'ia sillnin makinėn nė daljen e mbrapme tė sallės sė Operas, nė mėnyrė qė ai tė largohej sa mė shpejt prej andej. Pasi makina e Mbretit u afrua tek porta e pasme e sallės, i pari doli Majori Llesh Topollaj i cili ishte veshur me uniformėn e Mbretit dhe Ndok Gjeloshi i cili kishte zėnė pritė nė lulishte, duke e pandehur atė si Mbretin Zog, e qėlloi disa herė me pistoletė dhe e vrau nė vėnd. Nė kėtė kohė dhe Azis Ēami u afrua pėr tė qėlluar tė tjerėt qė po dilnin dhe shtiu disa herė me pistoletė mbi Zogun e Eqerem Libohovėn tė cilėt dhe ata iu pėrgjigjėn duke e qėlluar nga pesė herė me pistoletė. Teksa Azis Ēami po qėllonte mbi Zogun dhe Eqerem Beun, atij i ngeci pistoleta dhe adjutanti tjetėr i Zogut, Zef Serreqi iua afrua dhe e ēarmatosi menjėherė. Nga zhurma qė u bė aty mbėrriti menjėherė policia vendase dhe i arrestoi dy atentatorėt Ēamin dhe Gjeloshin tė cilėt dolėn nė gjyq nė Vjenė dhe u dėnuan pėr vrasjen e Topollajt e plagosjen e Libohovės. Kurse ideatori dhe urdhėruesi i atij atentati Hasan Prishtina, u largua nga Austria pa rėnė nė dorėn e policisė austriake.1933. Vrasja e Hasan Prishtinės nė Selanik
Seriali i vrasjeve ndaj politikanėve shqiptarė vijoi mė 14 gusht tė vitit 1933, me atentatin ndaj Hasan Prishtinės nė Selanik tė Greqisė. Hasan Prishtina ishte njė nga politikanėt e njohur tė Shqipėrisė qė nė vitet 1911-1924 i cili ishte i zgjedhur tre herė si deputet qė nė Parlamentin e Turqisė e mė pas nė atė shqiptar dhe kishte mbajtur edhe postin e Kryeministrit tė Shqipėrisė nė prillin e vitit 1921. Aktivitetin e tij si politikan Hasan Prishtina e kishte filluar qė nė Turqi dhe mė pas nė vėndlindjen e tij nė Kosovė e mė pas nė Shqipėri, ku nė 1913 u zgjodh antar i Qeverisė sė Ismail Qemalit. Gjatė viteve 1920-24 Prishtina u shqua si njė politikan tepėr aktiv dhe pas riardhjes sė Zogut nė fuqi nė 1924, ai emigroi jashtė Shqipėrisė duke qenė njė nga kundėrshtarėt mė tė vendosur tė Mbretit Zog, ndaj tė cilit organizoi dhe atentatin nė vitin 1931 nė Vjenė. Hasan Prishtina mbeti i vrarė nė Selanik nga njė atentat nė rrethana tė paqarta, por opozita e asaj kohe atė vrasje i ngarkoi Ahmet Zogut, por dhe qarqeve serbe, meqėnse ai kishte kryesuar Komitetin pėr Mbrojtjen e Kosovės. Deri aty nga vitet 1960 Hasan Prishtina konsiderohej si tradhėtar nė tekstet e Historisė sė Shqipėrisė dhe mė pas ai u rehabilitua, e nė vitin 1977 eshtrat e tija u sollėn nga Greqia nė Shqipėri dhe ai u varros nė qytetin e Kukėsit.


1946. Ish- Kryeministrit Kota rrėmbehet nė Greqi
Kur nuk kishin kaluar veēse njė vit e ca nga mbarimi i luftės nė Shqipėri, ish- Kryeministri Koēo Kota i cili ishte arratisur dhe qėndronte nė Greqi qė nga viti 1939 kur ishte larguar sė bashku me Mbretin Zog, u rrėmbye nga njerzit e shėrbimeve sekrete tė Qeverisė komuniste shqiptare dhe ua suall nė Shqipėri i hipur nė njė furgon. Pėr rrėmbimin dhe sjelljen e tij nė Shqipėri, shėrbimet sekrete shqiptare u ndihmuan nga komunistėt grekė tė EAM-it tė cilėt nė atė kohė kontrollonin njė territor tė konsiderueshėm tė Greqisė ku banonte edhe ish-Kryeministri i Shqipėrisė. Koēo Kota u nxuarr para Gjyqit Special nė Tiranė sė bashku me Padėr Anton Harapin, e Sokrat Dodbibėn e ndonėse avokati i tij Dr. Spiro Stringa argumnetoi me fakte pafajėsinė e klientit tė tij qė kishte qenė Sekretar i Kongresit tė Lushnjes nė 1920, ai u dėnua me 25 vjet burg i akuzuar si tradhėtar i popullit shqiptar. Koē Kota vdiq i helmuar nė burgun e Burrelit pak kohė pasi kishte shkuar aty pėr tė vuajtur dėnimin......................................"


Mjaft me me pallavra dhe plehra te historise sic jane Enveri dhe Enveristet (te hapur apo te kamufluar)

Tomori

ARVANITI
17-06-05, 10:29
C'hyn ketu Enveri?

Tomori
17-06-05, 12:53
Nė prill tė vitit 1924[/b], Zogu paguan njė farė Isuf Reēi, i cili vret Avni Rustemin, kundėrshtarin e tij me tė rrezikshėm politik, prapa shpine. Vritet mė 1944 nga forcat partizane, si bashkėpunėtor i pushtuesve gjermanė.

Nė mars tė vitit 1925, sipas historisė sė shkruar para regjimit, Zogu vė gjithashtu njė agjent tė tijin qė parpara hotelit “Kavur” nė Bari, t’i bėjė atentat Luigj Gurakuqit, i cili vdes pastaj nė spital nga plagėt. Vrasėsi i mbrojtur edhe nga policia bareze, arrin tė humbasė gjurmėt.

C'hyn ketu Enveri?
_________________
Miqėsisht....nga Arvaniti


Po qke ti me Mbretin Zog...si ske turpe te lansojshe akoma propaganda Komuniste. ce klika juaj Enveriste ka per qellim me keta te paverteta ti hudhet balte mbi figuren e qmuar e te ndrtshme te Mbrtetit Zog>Lexo sshkrimin tende nje her>
>>>]Nė prill tė vitit 1924, Zogu paguan njė farė Isuf Reēi, i cili vret Avni Rustemin, kundėrshtarin e tij me tė rrezikshėm politik, prapa shpine. Vritet mė 1944 nga forcat partizane, si bashkėpunėtor i pushtuesve gjermanė.

Nė mars tė vitit 1925, sipas historisė sė shkruar para regjimit, Zogu vė gjithashtu njė agjent tė tijin qė parpara hotelit “Kavur” nė Bari, t’i bėjė atentat Luigj Gurakuqit, i cili vdes pastaj nė spital nga plagėt. Vrasėsi i mbrojtur edhe nga policia bareze, arrin tė humbasė gjurmėt.[/b]

-Po ja nisim nga Luigj Gurakuqi:
Ju postoni pa pik turpi qe te helmoni rinin shqiptare keshtu:
Zogu vė gjithashtu njė agjent tė tijin qė parpara hotelit “Kavur” nė Bari, t’i bėjė atentat Luigj Gurakuqit, i cili vdes pastaj nė spital nga plagėt. Vrasėsi i mbrojtur edhe nga policia bareze, arrin tė humbasė gjurmėt

Tomori ju Replikon per ket ngjarje se mirefillte dihet vrasesi me emer e mbiemer!

Gurakuqi u largua nga Shqipėria dhe u vendos nė Bari tė Italisė. Njeriu qė qėlloi mbi Gurakuqin, ishte djali i tezes sė tij Balto Stambolla,


Nė atė kohė opozita antizogiste qė kishte mėrguar jashtė Shqipėrisė, pėr vrasjen e Gurakuqit bėri fajtor Ahmet Zogun, por nė gjyqin e zhvilluar nė Itali, nėna dhe vėllai i Gurakuqit deklaruan se Zogu nuk kishte fare gisht nė vrasjen e djalit e vėllait tė tyre...
......

Arvaniti kuptuat tashe C"hun Enveri ...po hyne biles shume...kjo propagante antikombtare qe ne rastin konkret duan tja arijne qellimin se gjoja i madhi Ahmet Zogu na qenka trathtar???!!!!
Perse perse ka qene Anti-komuniste?!!!
Arvaniti turpe eshte per brezin tone qe Akoma te avancohen komunistat....

ARVANITI
17-06-05, 19:50
A. Zogu, ishte tradhetar e shkur tradhetarit.

Pse?

Ja:

- Vrau atdhetaret me te flakte shqiptare L. Gurakuqi, Bajram Curri, Hasan Prishtina, Avni Rustemin dhe shume kundershtare dhe atdhetare shqiptare. Ky ishte nacionalizmi i A. Zogut. Ne kete menyre e beri shtetin shqiptar A. Zogu. Si dhe perndoqi Fan Nolin e Madh,

-Erdhi ne pushtet pas 1924, duke rrezuar qeverine demokratike te Fan Nolit, me ndihmen e ushtrise Jugosllave. Si shperblim, Zogu nuk e ngriti zerin ndaj ceshtjes se Kosoves.

-Fali Shen Naumin, perlen shqiptare, qe edhe sot ka "fqinji" yne Lindor.

-Beri marreveshje kunder interesave te Shqiperise me Italine.

-Ja mbathi si skuth, pasi sulmit italian, duke ju larguar detyres se tij si "udheheqes" i shtetit.

-Perdori te gjitha mjetet per te sunduar ne Shqiperi.

Ky eshte atdhetari i Madh A. Zogu, frikacaku qe vodhi c'mundi dhe ja mbathi diten me diell te 7 prillit 1939.

Shiti gjthcka per veten e tij.

Keto jane fakte, nuk po i shpik une.****

Tomori
18-06-05, 13:39
A. Zogu, ishte tradhetar e shkur tradhetarit.

Pse?

Ja:

- Vrau atdhetaret me te flakte shqiptare L. Gurakuqi, Bajram Curri, Hasan Prishtina, Avni Rustemin dhe shume kundershtare dhe atdhetare shqiptare. Ky ishte nacionalizmi i A. Zogut. Ne kete menyre e beri shtetin shqiptar A. Zogu. Si dhe perndoqi Fan Nolin e Madh,

-Erdhi ne pushtet pas 1924, duke rrezuar qeverine demokratike te Fan Nolit, me ndihmen e ushtrise Jugosllave. Si shperblim, Zogu nuk e ngriti zerin ndaj ceshtjes se Kosoves.

-Fali Shen Naumin, perlen shqiptare, qe edhe sot ka "fqinji" yne Lindor.

-Beri marreveshje kunder interesave te Shqiperise me Italine.

-Ja mbathi si skuth, pasi sulmit italian, duke ju larguar detyres se tij si "udheheqes" i shtetit.

-Perdori te gjitha mjetet per te sunduar ne Shqiperi.

Ky eshte atdhetari i Madh A. Zogu, frikacaku qe vodhi c'mundi dhe ja mbathi diten me diell te 7 prillit 1939.

Shiti gjthcka per veten e tij.

Keto jane fakte, nuk po i shpik une.

****

Qka faktesh ?????
... eshte dicka e turpshme qe ne vitin 2005 te degjosh shpifje te tilla per njeriun qe beri shtetin e pare shqiptar, edhe ne periudhen me te veshtire qe ka kaluar ndonjere njerzimi.
besojeni se nuk eshte e lehte te besh ate qe beri Zogu.

nuk eshte fjala te jesh i partise se Legalitetit por eshte fakti qe gjerat duhen thene jo ne menyren e shtremberuar qe i kane treguar popullit ne keto 50 vjet komunistet.
nuk shtyhet me rrena tere jeten.
MJAFT MJAFT MJAJFT,,,,

ARVANITI lecoje siq qendron puna,,, ky besim ne Tomorin:

PER ata qe nuk i binden ligjit e bejne Grusht shteti, qellojne me arme ne mes te parlamentit nje deputeti sic ishte Zogu,
apo paguajne Killer qe qellojne mbi kreun e shtetit shqiptar ne Vjene , jam i mendimit qe nuk kane te ardhme.

kacaku Bajram Curri kishte qene i i pabindur ndaj Ligjit te shtetit edhe ne vitin 1922 bashke me disa komita andej nga dibra.
kesaj rradhe eshte shkrimtarja amerikane Rose Lane i sqaron mirre kush ishin keta kacak qe partia Komuniste e jotja i beri Hero.

apo edhe kjo amerikania genjen ??
ju komunisteve ju besoni vetem historin qe ju ka treguar xhaxhi......... , por mgjt une po ta dergoj se ku i dihet ndoshta te hapet "horizonti" lecoje :

Libri i saj per Shqiperine, "The Peaks of Shala" (Majat e Shales), brenda pak koheve u ribotua tri here ne Angli, France dhe Amerike. Shtypi i kohes, ai amerikan dhe anglez e percolli vepren me tituj si "Nje shkrimtare amerikane thote se mendja e shqiptareve kur te zhviollohet do te beje cudira ", "Rose W. Lane i tregon botes fisnikerine e shqipatreve", etj. Me mjeshteri te madhe, autorja pershkruan ngjarje te ndryshme, historine dhe prehistorine e shqiptareve, jeten, zakonet, virtytet e tyre; adhurohet besa, nderi i femres, liridashja, trimeria, guximi i shqiptareve te Shqiperise se Veriut, bukuria natyrale e tyre.

Por nga pjeset me interesante te librit eshte portreti i Prijesit te atehershem te Matit, Ahmet Zogu, me te cilin autorja e librit ishte takuar dhe kishte biseduar disa here. Sipas amerikanes, "zgjuarsia dhe trimeria e fajkoit te Matit shpetoi Shqiperine dhe Ballkanin nga lufta ballkanike". Pershkrimi i figures se Zogut eshte mjaft interesant dhe nga te rrallet qe i eshte bere atij perpara se te behej mbret. Fragmenti qe kemi shkeputur ben fjale pikerisht per periudhen e marsit 1922, kur kryengritja e disa prijesave te veriut u drejtua ndaj Ahmet Zogut qe ne ate kohe mbante postin me te rendesishem ne qeverine e Xhaferr Ypit. Sipas versioneve te ndryshme, kryengritja e malesoreve te veriut, erdhi si pasoje e nje vendimi te Zogut per t'u mbledhur atyre armet. Ata pane tek ky vendim nje perpjekje per shtypjen e lirise se tyre dhe nje perpjekje te Zogut per te ecur ne gjurmet e Esat Pashes. Sipas historianit Bernd Fischer, ne fund te shkurtit 1922, Hasan Prishtina dhe disa mbeshtetes te tij, Bajram Curri , Zija Dibra dhe Elez Isufi vendosen ta permbysin me force Zogun duke rekrutuar nje ushtri te madhe ne numer dhe e kercenuan Tiranen ne tre drejtime. Kryeministri Ypi, shumica e qeverise dhe deputeteve, perfshi edhe Nolin u larguan te trembur ne drejtim te Elbasanit . Tirana u mbrojt vetem prej Zogut dhe disa pasuesve te tij, te cilet ishin mbyllur ne zyrat e qeverise. Pikerisht keto dite te veshtira pershkruan amerikanja Lane, e cila qendronte ngjitur me Godinen qeveritare dhe ndqite hap pas hapi konfliktin e armatosur. Por ndryshe nga Fischer, ajo hedh versionin se kryengritja ndaj Zogut, vec reagimit te malesoreve dhe luftes per pushtet mes prijesave shqiptare, mund te ishte gjithashtu e organizuar nga italianet. Dhe per kete sjell si argument edhe tentativen e Hamit bej Toptanit, vellait te Esatit, per te sulmuar Tiranen pasi kishte marre Durresin. Lane ngre disa pikepyetje mbi koordinimin e ketij sulmi me ate te malesoreve, per ta futur Tiranen mes dy zjarreve. Gjithsesi Zogu ia doli mbane. Fillimisht duke thyer sulmin e veriut mbi Tiranen. Sipas Fischer, ai perdori perfaqesuesin britanik ne Tirane, ministrin e plotfuqishem Harry Eyres, per te bindur rebelet te terhiqeshin. Eyres, i cili kishte qene me pare ne Stamboll kishte pervoje te madhe ne Ballkan dhe ishte njekohesisht mik i besuar i kreut te kryengritjes, dibranit Elez Isufi. Rrefimin e Eyres per negociatat mes Elezit dhe Zogut e sjell te plote ne librin e saj, Rose Wilder Lane, qe ne ate kohe ishte mikeshe e britanikut. Terheqja e Elez Isufit, largoi rrezikun e pare dhe Zogu shpartalloi pjesen tjeter te forcave rebele. Ne kete menyre, Eyres, shpetoi jo vetem qeverine, por ndoshta edhe vete jeten e Zogut. Ky i fundit e ngriti ministrin britanik ne postin e keshilltarit personal, post qe do ta gezonin me pas te gjithe perfaqesuesit britanike te akredituar ne Shqiperi.Pas ketij episodi, Zogu fitoi prestigj te madh, pasi shqiptaret vleresuan shume qendrimin e tij heroik, ndersa pjesa tjeter e qeverise ia kish mbathur. Autoriteti i tij u rrit dhe ai ndermori nje vale spastrimesh dhe represioni qe ndikoi ne vendosjen e rendit dhe qetesise. Megjithese qeveria ishte diskretituar, Zogu riktheu ne fuqi Ypin dhe vetem nente muaj me vone, me 16 dhjetor 1922, si pasoje e krizes ku po hynte vendi dhe paaftesise se qeverise, Zogu zevendesoi Ypin ne postin e kryeministrit. Ne ate kohe vetem 27 vjecar, te gjithe ishin dakort se ai ishte i vetmi qe mund te mbante ne kembe strukturen e brishte te demokracise shqiptare.

King_Gentius
18-06-05, 19:26
Tomor, disa nga pikat e Arvanitit jane te sakta, dhe ti nuk i adresove ato. Zogu nuk beri gje per shqiptaret e thjeshte, e kishte mendjen vec te mbante pushtetin ne duart e tij. Zogu harxhonte 1% te buxhetit shteteror per nje jete lluksoze, ndersa bujqit e varfer shqiptare nuk pane nje dite te bardhe, sepse ai nuk beri reforme toke e ta ndante token fshatareve, por e la ne duart e bejlereve te pasur, te cilet as nuk paguanin takse. :evil: Po te duash do postoj nje artikull nga Encyclopedia Britanika ta shohesh vete.

Nuk e di nese kjo qe do them eshte propagande komuniste por Zogu kerkoi ndihmen e Serbit te merrte kontroll te Shqiperise ne 1924, dhe si shperblim i deboi kacaket qe luftonin per Kosove.

ARVANITI
18-06-05, 19:34
A. Zogu, ishte tradhetar e shkur tradhetarit.

Pse?

Ja:

- Vrau atdhetaret me te flakte shqiptare L. Gurakuqi, Bajram Curri, Hasan Prishtina, Avni Rustemin dhe shume kundershtare dhe atdhetare shqiptare. Ky ishte nacionalizmi i A. Zogut. Ne kete menyre e beri shtetin shqiptar A. Zogu. Si dhe perndoqi Fan Nolin e Madh,

-Erdhi ne pushtet pas 1924, duke rrezuar qeverine demokratike te Fan Nolit, me ndihmen e ushtrise Jugosllave. Si shperblim, Zogu nuk e ngriti zerin ndaj ceshtjes se Kosoves.

-Fali Shen Naumin, perlen shqiptare, qe edhe sot ka "fqinji" yne Lindor.

-Beri marreveshje kunder interesave te Shqiperise me Italine.

-Ja mbathi si skuth, pasi sulmit italian, duke ju larguar detyres se tij si "udheheqes" i shtetit.

-Perdori te gjitha mjetet per te sunduar ne Shqiperi.

Ky eshte atdhetari i Madh A. Zogu, frikacaku qe vodhi c'mundi dhe ja mbathi diten me diell te 7 prillit 1939.

Shiti gjthcka per veten e tij.

Keto jane fakte, nuk po i shpik une.

****

Theniet e mesiperme jane fakte, nuk po i nxjerr une. Jane fakte qe tashme i ka pranuar historia.

Po te mundesh kundershtoi pikat e mesiperme nje nga nje, nese mundesh, por vetem me fakte.

Duhet te dish edhe kete gje, historine e shkruajne shqiptaret ashtu sic eshte, dhe jo amerikanet e anglezet, qe s'ka lidhje me ne fare. Historia nuk mund te manipulohet.

A mundesh t'i kundershtosh, me fakte?


ARVANITI


P.S. Bajram Curri ka qene ultranacionalist

***

Tomori
18-06-05, 22:48
A. Zogu, ishte tradhetar e shkur tradhetarit.

Pse?

Ja:

- Vrau atdhetaret me te flakte shqiptare L. Gurakuqi, Bajram Curri, Hasan Prishtina, Avni Rustemin dhe shume kundershtare dhe atdhetare shqiptare. Ky ishte nacionalizmi i A. Zogut. Ne kete menyre e beri shtetin shqiptar A. Zogu. Si dhe perndoqi Fan Nolin e Madh,

-Erdhi ne pushtet pas 1924, duke rrezuar qeverine demokratike te Fan Nolit, me ndihmen e ushtrise Jugosllave. Si shperblim, Zogu nuk e ngriti zerin ndaj ceshtjes se Kosoves.

-Fali Shen Naumin, perlen shqiptare, qe edhe sot ka "fqinji" yne Lindor.

-Beri marreveshje kunder interesave te Shqiperise me Italine.

-Ja mbathi si skuth, pasi sulmit italian, duke ju larguar detyres se tij si "udheheqes" i shtetit.

-Perdori te gjitha mjetet per te sunduar ne Shqiperi.

Ky eshte atdhetari i Madh A. Zogu, frikacaku qe vodhi c'mundi dhe ja mbathi diten me diell te 7 prillit 1939.

Shiti gjthcka per veten e tij.

Keto jane fakte, nuk po i shpik une.

****

Theniet e mesiperme jane fakte, nuk po i nxjerr une. Jane fakte qe tashme i ka pranuar historia.

Po te mundesh kundershtoi pikat e mesiperme nje nga nje, nese mundesh, por vetem me fakte.

Duhet te dish edhe kete gje, historine e shkruajne shqiptaret ashtu sic eshte, dhe jo amerikanet e anglezet, qe s'ka lidhje me ne fare. Historia nuk mund te manipulohet.

A mundesh t'i kundershtosh, me fakte?


ARVANITI
P.S. Bajram Curri ka qene ultranacionalist

***


Arvaniti nuk eshte mirre te rrime gjithmone me historine e xhaxhit.......... por duhet ti "hapim syte " , sidomos brezi i ri.

sa per ty Arvaniti ke deshire te flasim se kush ishte trimi i dragobise , qe sfidoj Ligjin me arme ??

shiko si bajram curri qe partia jote i beri heronj jane njelloj si Zani i '97.
te dy te njejtat veprime kane bere.
edhe ti thellohu ................1-bajram curri beri grusht shteti me Fan nolin ne qershor te 1924.
2-ndersa Noli me ardhjen ne fuqi te Zogut u largua nga shqiperia ,bajram curri vazhdoje me banden e tij neper malet e tropojes e shpellave te dragobise ti mos bindej ligjeve te shtetit te pare shqiptar.


Arvaniti kthellohu cka ultranaciolisti na paska qen bajram curri?!!!
Kur dihet shum mire ce bajram curri kur ka marre lajmin se ka vdek Lenini ..ka qajte bile ka thene na vdiq Hazreti LENINI....a kupton?!!

ju komunistet nje dite do ti ngrini edhe nje permendore Zanin ne vlore

King_Gentius
18-06-05, 23:20
Tomor, po te them edhe nje here, se mbase nuk me lexove postin ne faqen e pare, Zogu nuk ishte ndonje hero, nje legen ishte.

Tomori
18-06-05, 23:47
Tomor, po te them edhe nje here, se mbase nuk me lexove postin ne faqen e pare, Zogu nuk ishte ndonje hero, nje legen ishte.

hahahahahaha....
Po parashtrohet pyetja ti qka je?!!!
A e sheh veten ne pasqyre?!!
Si po dukesh...
Mbas thenjes sete na del se dukesh si Lenini?!!!
A po jo shoku Lenin?!!!

Tomori
19-06-05, 10:27
Tomor, disa nga pikat e Arvanitit jane te sakta, dhe ti nuk i adresove ato. Zogu nuk beri gje per shqiptaret e thjeshte, e kishte mendjen vec te mbante pushtetin ne duart e tij. Zogu harxhonte 1% te buxhetit shteteror per nje jete lluksoze, ndersa bujqit e varfer shqiptare nuk pane nje dite te bardhe, sepse ai nuk beri reforme toke e ta ndante token fshatareve, por e la ne duart e bejlereve te pasur, te cilet as nuk paguanin takse. :evil: Po te duash do postoj nje artikull nga Encyclopedia Britanika ta shohesh vete.

Nuk e di nese kjo qe do them eshte propagande komuniste por Zogu kerkoi ndihmen e Serbit te merrte kontroll te Shqiperise ne 1924, dhe si shperblim i deboi kacaket qe luftonin per Kosove.

Pershendetje "king_Gentius" me vjen keq qe paskeni ra ner kthetrat e propagandes Komuniste Marksiste-Leniniste te Tiranes se kuqe?!!!

Se te debatojshe per figuren e ndritur te Mbretit tone ne ket forme te gjuhes komuniste nuk ja vlen sonte, bile esht e damshme per kombin ne teresi.
"king_Gentus" nuk them qe ju personalishte jeni komuniste..por keni has ne literature komuniste qe eshte paraqit mbrapsht hisografia shqiptare rreshte per gjaste dekata?!!!
-I nderuari mos haroni se ne periudhen e Komuniste qe nga organizatat e fmive te pionerve po ashtu tek rrinia, tekstet shkollore,teatrot, mediumet,kinografija .. (akademija e shkencavet) ..e instucione te tjera eshte hedhur mllef ndaj figures se Mbretit Shqiptar Ahmet Zogun!
-A ne anen tjeter jan ngritur figurat sllave siq Leninit Stalinit e anti-shqiptarve te tjere?!!!
-Ju lutem gjykoni pak me gjake ftofesi keta lojrat marksiste-leniniste te partis se punes se shqiperise. Se qfar pasoja kane lere ne nje gjenerate te tere...qe si ne rastin konkret shqiptari pa pike respekti te nenqmoje Mbretin e vet?!!!
"king_Gentus" se fundi ju pershendes ju lutem mirni punet me gjakeftoftesi e dot kuptoni se realitetin e jo siq kan plasu keta kelysh Marksiste....

King_Gentius
19-06-05, 11:13
Ok Tomor, me duket se paske lexuar burime te ndryshme nga ato qe kam lexuar une. Atehere po e bej pyetjen keshtu:

1. Si e mori fuqine Zogu ne 1924?

2. Cfare permiresime pa Shqiperia gjate mbreterimit te tij?

King_Gentius
19-06-05, 11:20
Encyclopedia Britannica:At the start of the 1920s, Albanian society was divided by two apparently irreconcilable forces. One, made up mainly of deeply conservative landowning beys and tribal bajraktars who were tied to the Ottoman and feudal past, was led by Ahmed Bey Zogu, a chieftain from the Mat region of north-central Albania. The other, made up of liberal intellectuals, democratic politicians, and progressive merchants who looked to the West and wanted to modernize and Westernize Albania, was led by Fan S. Noli, an American-educated bishop of the Orthodox church. In the event, this East-West polarization of Albanian society was of such magnitude and complexity that neither leader could master and overcome it.

In the unusually open and free political, social, and cultural climate that prevailed in Albania between 1920 and 1924, the liberal forces gathered strength, and, by mid-1924, a popular revolt forced Zogu to flee to Yugoslavia. Installed as prime minister of the new government in June 1924, Noli set out to build a Western-style democracy in Albania, and toward that end he announced a radical program of land reform and modernization. But his vacillation in carrying out the program, coupled with a depleted state treasury and a failure to obtain international recognition for his revolutionary, left-of-centre government, quickly alienated most of Noli's supporters, and six months later he was overthrown by an armed assault led by Zogu and aided by Yugoslavia.

Zogu began his 14-year reign in Albania—first as president (1925–28), then as King Zog I (1928–39)—in a country rife with political and social instability. Greatly in need of foreign aid and credit in order to stabilize the country, Zog signed a number of accords with Italy. These provided transitory financial relief to Albania, but they effected no basic change in its economy, especially under the conditions of the Great Depression of the 1930s. Italy, on the other hand, viewed Albania primarily as a bridgehead for military expansion into the Balkans. On April 7, 1939, Italy invaded and shortly after occupied the country. King Zog fled to Greece.

The social base of Zog's power was a coalition of southern beys and northern bajraktars. With the support of this coalition—plus a vast Oriental bureaucracy, an efficient police force, and Italian money—King Zog brought a large measure of stability to Albania. He extended the authority of the government to the highlands, reduced the brigandage that had formerly plagued the country, laid the foundations of a modern educational system, and took a few steps to Westernize Albanian social life. On balance, however, his achievements were outweighed by his failures. Although formally a constitutional monarch, in reality Zog was a dictator, and Albania under him experienced the fragile stability of a dictatorship. Zog failed to resolve Albania's fundamental problem, that of land reform, leaving the peasantry as impoverished as before. In order to stave off famine, the government had to import food grains annually, but, even so, thousands of people migrated abroad in search of a better life. Moreover, Zog denied democratic freedoms to Albanians and created conditions that spawned periodic revolts against his regime, alienated most of the educated class, fomented labour unrest, and led to the formation of the first communist groups in the country.

GURI SYLAJ
19-06-05, 11:28
Uner kam nje pyetje .

Ne kohen kur vritet Esat PASHA a ishte ne pyetje nje mes te mbretit te Serbise dhe Esat pashes dhe per cka behej fjale ne kete kontekst. Besoj se historianet tan te mire e kan gjurmu kete ceshtje.
Une po sjelli ketu veq ate qe kam ndigju nga njerez te vjeter.
Esat Pasha do te ballafaqohej me Serbin per shkak te nje marrveshje qe kishte pas me ta por kishte kerku qe ne rend te pare te shqyrtohet premtimi qe Serbia kishte dhen per mundesin e kalimit te ushtrise se saj neper Teritorin Shqiptare ne Luften e pare botrore , ne rruge per ne Greqi, dhe pasi ky premtim per Serbin ishte i pa pranueshem e nga kjo dilte se edhe marreveshja e Esat pashes me ta binte ne uje.
Dhe si perfundim i kesaj Mreti( APO KRYEMINISTRI) Serb vdes- nga helmimi, kurse Esat Pasha vritet me atentat.
Edhe njehere po e theksoj - kjo eshte vetem nje bisede e njerezve te kohes kur kan ndodhe keto ngjarje , une jam i interesuar te dij ma shume nga faktet arkivore ku edhe do tr zbardhej kjo vrasje enigmatike sikur edhe shume vrasje tjera.

Me nderime Guri Sylaj

Tomori
19-06-05, 14:45
Ok Tomor, me duket se paske lexuar burime te ndryshme nga ato qe kam lexuar une. Atehere po e bej pyetjen keshtu:

1. Si e mori fuqine Zogu ne 1924?

2. Cfare permiresime pa Shqiperia gjate mbreterimit te tij?

I nderuari "King_Gentius" me qense keni interesim se cka permisime ka bere Mbreti yne po va postoje kete artikull!
Meqense thuani se keni lexuar po jo prej ketyre burimevet te realta?
Une shohe tek ju nje njeri shume te sinqerte i nderuari "King_Gentius"
prandaj ndjeva obligim moral qe sadopak tju njoftoje me ket artykull..
Ju deshiroje lexim te kendshem si juve po ashtu edhe antarve tjere qe duan te kene njohuri per Mbretin e tyre legjendar!


Brezi jone fatkeqesisht dine shume pak per jeten e te n’deruarit Ahmet Zogu – Mbretit te Shqiptareve. Jeta dhe puna e tij ka zene nje nga vendet me te para ne peripecite e jetes politike, luftarake e civile te vendit tone, prej viteve 1912 e deri ne kohen kur italia pushtoj Shqiperine me 1939 dhe me pas ne mergim deri ne vitin 1961.
Nuk eshte e lehte me qe te flases per jeten e te n’deruarit Zog. Arsyet jane te ditura, sepse rregjimi komunist mbi 50 vjecar mbylli cdo gje te asaj kohe , dhe ne permendje emrin e Zogut apo te kohes se tij te kushtonte edhe jeten. Keshtu qe ajo periudhe 25 vjecare Zogu luftoi, punoi e sundoi u be tabu. Por fatkeqesisht akoma vazhdon nje heshtje per te edhe pse Sqiperia tashme eshte shpallur demokratike dhe ka shume parti politike…….

Ahmed Zogu lindi me 8 Tetor te vitit 1895. Ishte i biri i Xhemal Pashe Zogut. Principata Zogalliane e kishte qendren ne Burgajet te Matit. Historia na thote se Matja ishte Principata trashegimtare e Heroit Tone Kombetar, Skenderbeut. Sipas saje kur u munden shpatajt dhe Balshajt zemer medhenjt dhe te gjithe princat shqiptare, zune vendin e tyre, dhe moren flamurin e lirise dhe u rradhiten t’u bejne balle sulmeve turke.

Me i afti nder ta ishte Gjon Kastrioti, Princi i Krujes, Matit dhe i Vumenishtit ne Veri, Arian Komnen Topia, Princ i Kanines, i Himares, Cermenikes dhe i Shpatit ne jug…

Luftra te medha u zhvilluan si ne kepat te veriut ashtu edhe ne ato te jugut. Gjon Kastrioti u mund. Ne marreveshje me turqit u moren peng 3 djemt e tij. Me te voglin nga djemte e rriti Sulltani me bindjen se ky do te behej nje luftetar i mire ne sherbim te Turqise dhe nuk do to mbaj mend Krujen, vendin e tij. Mirepo Gjergj Kastrioti Skenderbeu luftoi, fitoi dhe me ne fund kur i gjeti rastin erdhi ne Shqiperi me trimat e tij per te cliruar Krujen e tij qe se kishte harruar kurre.

Me 3 Nendor te vitit 1443 pas thyerjes se Otomaneve ne betejen e Nishit, niset me 300 kalores trima shqiptare dhe pas 3 javesh me 28 Nendore te vitit 1443 ngren Flamurin e Lirise ne Kruje.

Per njeset e pese vjet Skenderbeu e mbajti Krujen dhe principatat e tjera te lirise te lira. Pas vdekjes se tij me 17 Janar te vitit 1468 merr fund dhe Liria qe paten shijuar Shqiptaret per cerek shekulli. Kruja dhe principatat e tjera rane , por jo ajo e Matit dhe motra e saj Mirdita nuk iu nenshtruan Turkut.

Burgajeti ishte zemra e Matit me 200 shtepi, vendi ku ishte keshtjella e motshme e Principates se famshme Zogu dhe ku dergjej shpirti i ndritur i Mamices, motres se Skenderbeut. Sipas historise rreth shekullit XV, familja fisnike e Zogut zbriti nga Veriu I Shqiperise dhe zuri vend ne Burgajet te Matit.

Zogollet u ngriten kunder turqise dhe me vrasjen e Gazi Beut, Sulltani u detyrua me njoft Dinastine Zogalliane sundimin e Matit, qe I pari I saj Zogu i Madh dhe me pas Zogu i Vogel.Te gjithe pashallaret dhe bejleret e kesaj dinastie munden me e mbajt Matin jashte sundimit Turk.Me 1621 kur ne fushe te betejes u vra Abdullah Beg Zogu i dha te kuptoje Sulltanit njehere e pergjithmone se ne Mat zien vetem baruti.

I biri i Abdullait, Ahmeti dhe me pas i biri i Ahmetit, Mahmuti jo vetem qe mbajten Matin te lire, por ndihmuan krahina te tjera me i shkeput copa-copaprej duareve te turqeve. Pas Mahmutit erdhi i biri Xhelal Pashe Zogu, i cili ne nje beteje u plagos rende dhe u zu rab e u internua ne Turqi.

Vendin e Xhelalit e zuri i biri, Xhemal Pashe Zogu. Ky u be qeveritari i Matit me zonjen e tij Sadije Hanmi, qe e quanin ne ate kohe "Luanesha e Matit".

T. Dilo ne librin e tij "Mbreti i jone ne rinine e Tij", botuar ne Tirane ne vitin 1935, thekson:

"Dhe ne fakt ka qene nje familje shume e degjuar dhe shume e respektuar ajo e Zogut. Ne shume vilajete te Turqise dhe ne qarqet e Stambollit, bashke me Pallatin e Sulltaneve, prej shumeshekujsh, nderoheshin cquarisht djemt e kesaj Familje, te cilet kishin ditur te fitojne simpathine dhe respektin me cilesite e tyre te rralla, dhe kjo pasuri morale ishte, pothuaj, bere nje tradite familjare brez pas brezi."

Xhemal Pashe Zogu, qe i ati i Ahmet Zogut, me vone Mbreti i Shqiptareve, me emrin Zogu i Pare. Xhemal Pasha kishte nje kulture shume te gjere, politikan i ralle, administrator dhe luftetar. Mati dhe Dibra aty e kishin vendin e keshillimit te tyre.

Xhemal Pashau kujdes shume per edukimin e te birit Ahmetit. Ai mori si mesues te gjuhes shqipe patriotet Efendi Ceken dhe Dervish Himen, kurse per turqishten Hafiz Muharrem Dibren.

Ne kohen kur Xhemal Pasha ishte ne pergatitjen e planit per nji kryengritje te pergjithshme ne Shqiperi, dhe ne prag te levizjes se Xhon Turqeve, qe ishte njifare shprese per pamvaresine e Shqipnise, me 1908, vdiq ne moshen 41 vjecare.

Kjo qe nje humbje e rende per Dinastine Zogalliane, per Matin, Mirditen dhe Shqiperine. Me vdekjen e Babait te Zogut timonin e Dinastise Zagu e mori nana e Ahmet Zogut me qe Ahmeti ishte vetem 13 vjec.

Gazetari, shkrimtari dhe historiani i shquar Suedez Sven Auren ka shkruar ne librin mbi Shqiperine "Europeisk Orient" se:

" Familja Zogu ishte shume e bezdiseshme per sulltanet e Turqise. Dhe nena e Zogut ishte shume e afte dhe ambicioze, ajo e shihte Shqiperine se shpejti te lire, dhe familja Zogu te ishte ne krye te betejes se ardheshme te fitores kunder sundueseve sikurse kishte qene shekuj me radhe. Ajo parashikonte djalin e saj Ahmetin si te vetmin pinjoll te kesaj familje qe me ne fund te vendoste fatin e Shqiperise se panvarur dhe sovrane. Sipas saj kishte lindur e po brumosej pasardhesi I Skenderbeut".

Ahmet Zogu kishte nje zgjuarsi te madhe nga natyra. Ai ishte kureshtare, i matur, serioz i shkathet e mjeshter i perdorimit te armeve. Ishte 13 vjecar e merrte pjese ne kuvendin e burrave. Ata qe e kane njoftur shkruajne se Ahmeti megjithese i vogel nuk permende kurre krahine por gjith shqiperine. Burrat neper gjyqe thirrnin Beun e Vogel (sikurse e quqnin). Ai jipte vendime qe edhe te moshuarit nuk gjenin zgjidhje.

Nena e tij e ndritur, duke i pare dhuntite e djalit te saj nuk donte me e mbajt ne Mat, por donte me i dhene dituri me te medha per nje te ardhme per gjithe vendin per nje dite jo te larget. Megjithe pikellimin per djalin e vogel dhe me gjithe kundershtimeve e te pareve te Matit dhe te pleqenise ajo vendosi me e cu ate ne Stamboll ne lice e me vone me studiuar ne Akademine Ushtarake. Per zgjuarsi dhe pervetesimin e gjere te shkolles. Ai u gradua ne intervale te shkurteta. Prej vitit 1912, Ai jo vetem studionte, por ishte ne kontakt me perfaqesues shqiptare dhe informohej per gjendjen ne Atdhe. Ishte koha e levizjes per pamvarsine e Shqiperise dhe fitorja e Xhon Turqeve, shpallja e Hyrietit, qe mund te quhet dhe nje sukses i shkelqyer i armeve te papushuara shqiptare.

Kryengritja e pare e Kosoves, perhapja e saj ne Shkoder, Mirdite dhe Kongreset e Manastirit, Dibres dhe Elbasanit per te drejten e Gjuhes Shqipe. Kryengritja e pergjithshme ne shqiperi dhe si pasoje e saj Autanomija Shqiptare ne Vilajetin e Shkodres, Kosoves, Manastirit dhe Janines qene nxitje e flakes e 17 vjecarit Ahmet Zogu qe te ndodhej ne qender te ngjarjeve qe kishin te benin me fatin e Atdheut. Atdheu po lahej ne gjak, dhe vendi i Tij tashme ishte beteja vendimtare ne Shqiperi

NGA LUFTETAR I THJESHT DERI NE KOMANDANT LEGJENDAR
Ne fund te vitit shkollor me 1912 Zogu u nis prej Stambolli me disa trima te Tij e arriti ne Diber te Madhe ku u prit si nje prijes dhe burre me pondus, u informua mbi gjendjen e vendit dhe vendosi me i be nje visite kortezie Kamejkamit te vendit. Qeveritari Turk priti Beun e Matit, por u befasua kur pa nje djale fare te ri. Ai e permbajti veten kur pa se kishte te bente me nje burre te pjekur, te afte dhe me nje horizont te gjere si per Shqiperine gjithashtu edhe per Turqine. Ne fund te ketij takimi Zogu i tha qeveritarit Turk:

"Perandorija Otomane gabon kur perdore nje qendrim armiqesor kundra aspiratave te Kombit Shqiptare, sidomos pas shpalljes se Hyrietit, mund tr rrjedhin ngjarje te pa pandehura dhe te idheta nga kjo sjellje"

Pasi u kthy ne Sarajen e vet ne mat kaluan jave dhe nga te gjitha anet vinin njerez me e pa dhe me i paraqit besnikerine e patundeshme te fiseve te tyre, ketij djaloshi te ri tek i cili kishin varur shpresat per nje panvaresi te shpejt.

Kur plasi kryengritja e dyte ne Kosove ne korrik te 1912, ajo u perhap shpejt ne Jug. Keshtu qe Turqija u detyrua me pranu kerkesat e shqiptareve.

Shtetet Ballkanike e pane qe Shqiperia do te perfitonte dobi te medha ne saje te armeve te bijeve te saj, e nga kjo frike dhe per faktin qe nuk donin nje Shqiperi te lire me vehte, i shpallen lufte Turqise. Zogu si largpames qe ishte parashikonte kurthin qe shtete fqinje i thurnin vendit tone, vendosi te mos kthehet ne shkolle ne Stamboll, por te luftoje per bashkimin e gjith Shqiperise. Shtetet Ballkanike iu sulen Shqiperise me i marre nga nje cope. Zogu e kuptoj mire se bashkimi i Shqiperise ishte me e sigurt nen Turqine ne ato moment sesa te binte ne dore te armiqeve shekullor ballkanas. Ky popull qe kishte ndezur kryengritjen e Kacanikut kunder Durgut Pashes, ky popull qe nuk iu kishte trembur vdekjes, ky popull paqedqshes qe i kishte qendruar besnik antareve te Lidhjes Ballkanike sot ishte me ne rrezik se kurre po nga vendet anetare te Lidhjes se Ballkanit.

Ky 17 vjecar i pa perkulun i ben nje telegram prefektit te Dibres:
"Mund te mbledh nje fuqi prej 2000 matjanesh dhe jam gati te nisem vete ne krye te keasj fuqije kunder armikut ne Shkoder po te me dergoj qeveria Turke minicion."Zogu e kishte te qarte strategjine qe do te perdorte. Me ndaluar ushtrite ballkanike me shkel token Shqiptare dhe ne ato vende ku t’i merrte prej Turqise te ngrinte flamurin e pavaresise me Shkodren ne krye.

Pergjigjja e gatshme e Turqise nuk vonoi.Armet erdhen dhe Zogu u beni nje kushtrim malesoreve per te ruajtur tokat e Ilireve nga pushteti grabitqare fqinje. Kalaja e Zogut u mbush me mijera pleq dhe te rinj. Nena e tij e porositi me tregua burreri si te paret dhe bekoi betejen e ardhshme i uroj djalit te dilte faqebardhe ne lufte kunder Karadakut grabitqar. Luftetaret trima u nisen per betejen e madhe nen udheheqjen e Beut te Vogel. Lufta qe e ashper dhe 80 trima matjane dhane jeten ne ate beteje. Ahmet Zogu ne krye te luftes here me komande here me pushke nuk pesoi gje vec xhoka e tij ishte shpuar nga plumbi tej per tej. Kjo beteje eshte perjetesuar me nje kenge epike.

"Ketu do te bej nje krahasim me Heroin Tone Legjendar Skenderbeun."
Ne moshen 18 vjecare Skenderbeu ne krye te nje ushtrije Turke, shtypi kryengritjen ne Brusa te Azize se Vogel. Kjo fitore qe hapi I pare ne ngritjen e grades dhe simpatia e Sulltanit.

Ndersa Zogut iu desh me u hedh ne lufte per Shqiperine ne moshen 17 vjecare, se atehere e kerkoje nevoja e Atdheu.

Me 17 Qershor te vitit 1961, ne New York, z. Vaclovas Sidzikauskas, Kryetar i Asambles te Kombeve Evropiane te Roberuar, thote se emrin e Mbretit Zog e sheh te lidhur ngushte me historine e Shqiperise moderne dhe nga kjo histori vecon e deklalon:

"Personi i Mbretit Zog dhe ai I Skenderbeut pese shekuj me pare na tregojne se c’prej celiku jane bere Shqiptaret".

Serbet iu kishin drejtuar Matit. Zogut i erdhi lajmi, dhe ai caktoi zevendesit e vet ne lufte kunder Malit te Zi, ndersa vete niset per ne Mat me u pre sulmin Serbeve.

Kur Shqiperia ishte ne valen e luftes me shtetet fqinje, erdhi nje lajm tjeter, por gazmor: Ismail Qemal Beu ishte nisur per me shpallur pamvaresine ne Vlore. Zogu tani duhet te linte Matin ne duart te sigurta qe te mos e rrembenit Serbet. Ai edhe ketu zgjodhi trima te zot qe iu betuan se nuk do te lejonin kembe serbi te shkelte Matin. Zogu vendosi me shku ne Vlore pa marre parasysh motin e keq dhe pengesat e turqeve gjate rruges. Ai do te arrinte ne Vlore gjalle apo vdek. Zogu qe delegati i Matit. Kur Ismail Qemali e pa delegatin, djalin 17 vjecar, i mallengjyer e puthi ne balle dhe i tha:

Mirese erdhe biri im. Duhet ta dishe se, per kete pune qe po bejme sot per shpetimin e Shqiperise, kemi pasur per mesues gjyshin tend, Xhelal Pashe Zogun.

Pas shpalljes se pavaresise duhej vepruar shpejt.Ai u kthye ne Mat dhe mblodhi parine dhe i njohti me pamvaresine e vendit, por kjo duhej me u mbrojt me gjak e lufte. Konferenca e 20 Dhjetorit te vitit 1912 e njohti pamvaresine e Shqiperise dhe e emberoj nje komision per administrimin e vendit derisa Fuqite e Medha te zgjidhnin nje mbret. Fqinjet ju versulen Shqiperise perseri. Shtetet e medha caktuan nje Mbret per te vendosur qetesine dhe qeverisjen e Shqiperise. Princi prusian Wilhelm afWied erdhi ne Shqiperi me 7 Mars te vitit 1913 dhe vendosi me pas si kryeqytet Durresin. Ai u prit me shume enthuziazem nga populli i lodhur nga grindjet dhe grabitjet e fqinjve nga te gjitha anet. Shqiperia perjetonte nje lufte per egzistence si ng grindje e kryengritje te ndryshme, ashtu edhe lufte per pushtet dhe nga influenca e te huajve. Me 15 Maj te vitit 1913 u zbraz Shkodra dhe fuqite e medha moren administraten, kurse me 11 Gusht ne Konferencen e Ambasadoreve ne Londer u caktuan afersisht kufinjt me Greqine. Por shtetet fqinj nuk e respektuan pamvaresine tone. Keshtu qe Princ Wiedi nuk mundi me e ndryshuar situaten fare. Ai nuk e njihte popullin tone, karakterin, zakonet as dhe gjuhen, keshtu qe shpejt e pa qe misioni i Tij qe i pa mundshem ne labirinthin Shqiptare. Ai u largua nga Shqiperia me 3 Shtator te vitit 1914.

Lufta e Pare Boterore e gjen Ahmet Zogun ne malet e Matit ku luftonte per fatin e ri te Shqiperise.Me 1916 terhiqen Malazezet prej Shkodre dhe hyne forcat austriake.

Komandanti I ushtrise Austriake August Von Karl kishte degjuar ne Shqiperi ishte nje burre shteti dhe nje luftetar i madh dhe vendosi te hyje ne marreveshje me te. Augusti i propozoi Zogut qe te mblidhte ushtri dhe nen komanden e nje konoleli Austriak te nisej per ne Kruje dhe te lufonin per Austrine.Pergjigjja e Zogut qe koncize dhe e prere. Ai ne vend qe te pranonte ne nje ushtri te madhe ngadhenjyese iu pergjigj Von Karlit:

"Fuqine e kanm gati, dhe do te nisem per ne Kruje brenda dy diteve, do te nisem po, vecse kurre nen komanden e nje koloneli te huaji, dhe ne favor te nje ushtrie qe nuk eshte e vendit tim. Do te punoj dhe luftoj ne emer te Shqiperise dhe, arritur ne Kruje, mendoj me thirre ne nje kuvend te gjithe perfaqesuesit e krahinave tr ndryshme Shqiptare per me formuar Asamblene Kushtetuese per te caktuar fatin e Atdheut. Kush eshte burre Shqiptare, sot nuk duhet te duroje me qe te luhet me fatin tone".

Ai u nis me dy mije trima ne Kruje, por Austriaket e kishin pushtuar.U drejtua per ne Tirane dhe ajo sapo kishte rene ne duart e Austriakeve. Atehere u nis per ne Elbasan, me 14 Shkurt merr Durresin, ku midis brohoritjeve entuziaste ngren Flamurin e Skenderbeut. Po keshtu veproi te dergoje nje fuqi kombetare per te zene Fierin, Lushjen dhe Beratin.

Elbasani e priti prijesin dhe lutetarin e pa trembur me brohoritje te zjarrta. Pa u clodhur mori dy zyra per administrate, mblodhi disa intelektuale te zot dhe vendosi te mbante nje mbledhje ku do te formonte Asamblene Kombetare.

Ushtrija Austriake u befasua dhe nuk dinte se si t’ia bente ketij kryetrimi dhe politikani qe ngriti ne kembe gjithe Shqiperine. Me e eliminuar u dilte keq. Ata u munduan me e integru ne ushtrine e tyre. I akorduan graden e kolonelit ne ushtrine austriake, i premtuan pasuni, i afruan gjithecka qe mund ti afronin nje prinjesi, vec se ky te hiqte dore nga planet e tija. Ahmet Zogu kishte urdher te caktuar, per te nuk kishte pasuri, grada ne bote qe t’ia shuante zjarrin e dashurise per Atdheun.

Austriaket e pane se me cilin kishin te benin dhe sabotuan Asamblene e Elbasanit duke penguar delegatet me pretekst se kishte rene semundja e koleres ne ate qytet.

Zogu nuk u demoralizua.Kauza e Tij nuk ndaloi perkundrazi titanik vazhdoi misionin qe i kishte ngarkuar vehtes per Atdhe.

Ahmed Zogu iu pergjigj thirrjes se August Von Karlit per nje takim te ri ne Shkoder. Zogu e sfidoi dhe njehere komandantin Austriak ne mes te ushtrise se huje tude i thene:

"Austria kishte ardhur ne Shqiperi si libruese, e pra, ishte mike e Shqiperise; ghe nuk kuptoj se me c’te drejte ajo perzihet ne punet tona te bredshme; dhe nuk kuptoj se si administrata e vendit te mos jete ne duart dhe kontrollin e Shqiptareve".

Ky qendrim e acaroi dhe me shume gjendjen, por dhe kesaj iu gjet nje zgjighje elegante.

Kur, me 21 Nendor te vitit 1916 vdiq Franc Jozefi dhe ne fron hypi Perandori i ri Karli i

Pare, Zogu perfaqesoi nje delegacion shqiptare per ti parashtruar Atij homazhet e Shqiperise.
Zogu u prit si nje kryetar shteti. Kur Karli I e kuptoi qe Zogu po pergatitej me e kthy ne atdhe atehere ndryshoi puna. Ata i parashtruan Zogut me shume takt se prania e Tij ne Shqiperi, do te pengonte veprimet ushtarake te Austrise ne Shqiperi, dhe i premtuan graden me te larte. Zogu protestoi:

"Une kam ardhur ne Viene si delegat i Kombit Shqiptare dhe jo si rob, asnje grade dhe pasuri nuk kane vlere per mua".Zogu mbeti ne Viene deri ne mbarim te luftes se Pare Boterore. Koha e qendrimit te Tij ne Viene qe shume e dobishme. Ai mesoi shume, u stervit ne artin luftarak, lexoi historine dhe gjuhen gjermane…

Ne Austri pregatiti nje plan per pamvaresine e Shqiperise. Kur u neneshkrua armepushimi me 11 Shtator1918, u vendos qe ushtrite aleate te qendronin ne Shqiperi derisa te caktohej fati i saj ne Konferencen e Paqes ne Paris.

Pas dy vjetesh mergimi ne Austri u kthy perseri ne Shqiperi me nje bindje te pa tundur se i vetmi shpetim i Shqiperise ishte pregatitja e nje Kongresi te Madh Kombetar per te diskutuar gjendjen e mbrendshme dhe te jashtme dhe per te marre masat adekuate decisive per clirimin e vendit.

Keshtu u vendos me u mbajt Kongresi i Lushjes me 21 Janar te vitit 1920. Situata ishte shume e veshtire. Ushtrite e huaja ishin kudo, bile komanda ushtarake e Italise vrau patriotin me te pakompromentuar Abdyl Ypin. Kjo qe perpjekja e te huajve me ndaluar dhe me prish planet e ketij Kongresi sikurse bene me ate te Elbasanit para disa vitesh. Vendosmeria e Zogut dhe e patrioteve te tjere bene qe ky Kongres te vazhdoje punimet nen mbrojtjen e sigurt te Ahmed Zogut.

Shkrimtari Milto Sotir Gurra ne librin "Themelet e patriotizmit shqiptare" botuar ne vitin 1933, e ka cilisuar Ahmet Zogun si "Shpirti i Kongresit te Lushjes".

Ne ate Kongres qe vazhdoi deri me 9 Shkurt, u proklamua themeli I shtetit te pare Shqiptare. U zgjodh kryetari i Kongresit Aqif Pashe Bicaku.

U hartua nje note e rrepte proteste kunder forcave aleate qe synonin ta coptonin Shqiperine. U padit qeveria e Durresit me Esat Pashe Toptanin qe perkrahej nga te huajt dhe qe nuk perfaqesonte aspiratat e popullit Shqiptare. U zgjodh Keshilli i Larte (Rregjenca deri ne vendosjen e nje Mreti). Ne ate keshille u zgjodhen patriotet me te afte, me eksperience dhe urtesi dhe qe perfaqesonin te gjitha shtresat e relihjionit shqiptare. Imzot Bumci katolik, Aqif Pashe Bicaku bektashi, Sotir Peci ortodoks dhe Abdi Toptani Musliman. Ne Kongres ishte perfaqesuese e gjith Shqiperia me nje shumice te konsiderueshme delegatesh, prandaj u zgjodh dhe qeverija e re me ne krye Shkelqesine e Tij Sulejman Delvinen, Ahmet Zogu minister i puneve te Mbrendshme, Mehmet Konica i

Puneve te Jashtme, Hoxha Kadriu i Drejtorise, Ali Riza Kolonja i Luftes etj. Kryeqytet provizor u caktua Tirana. U zgjodhen dhe anetaret e Senatit.

Delegatet e Kongresit do te qendronin ne Lushje deri sa te vendosej qeveria ne Tirane.

Parlamenti i pare i Shqiperise se pamvarur u mblodh me 27 Mars te vitit 1920.

Zogu ishte zgjedhur ne postin me te veshtire meqe ishte i vetmi qe kishte treguar nje vetmohim te pashembullt si ne pregatitjen e Kongresit dhe te mbrojtjes se tij, por edhe ne te gjitha perpjektet me lufte, zotsi, urtesi dhe diplomonci qe ne moshen 17 vjecare, pa ndaluar rugen per clirimin e Atdheut. Delrgatet e kishin te qarte se Ai ishte i vetmi qe mund te siguronte zbatimin e vendimeve te Kongresit dhe ruajtjen e gjithe Shqiperise.

Zogu u zotua se do te nisej per Tirane dhe kur ta merrte Tiranen do te pregatiste qeverine qe te instalohej atje. Megjithe keshillat e mjaft delegateve qe te mos nisej aq shpejt, sepse rruget ishin plot me ushtri te huaja, ai nuk u mprapsht.

Ahmet Zogu mori me vehte 25 djem matjane qe dhe keta vendosen te vdesin me prinjesin e Kongresit Kombetar. Kur iu afrua Kavajes u gjend perpara topave dhe mitralozave te nje fuqie ushtarake te huje. Komandanti i asaj ushtrije e ndaloi Ministrin e Puneve te Mbrendshme te Shqiperise dhe e urdheroi qe te kthehej prapa se ndryshe do te perdorte forcen. Zogu gjakftohte si gjithmone iu pergjigj:

"Jam i urdheruar nga Kongresi i Lushjes, i cili me ka zgjedh M.P.Mbrendshme te Shqiperise qe te arrije me doemos ne Tirane; une jam nje ushtare, dhe prandaj gjalle ose vdek, duhet qe te kryej detyren qe me eshte ngarkuar. Ju ne doni qelloni me pare mbi gjoksin tim".

Nje heshtje varri ra aty. Komandanti i huaji e pa qe ky djale kaq i ri dhe kryelarte nuk ka ndermend me u m’brapesuar, dhe i leshoi rrugen per te mos be nje krim.

Zogu me te 25 trimat e Tij hyri ne kavaje, emeroi nje nenprefekt dhe nenpunesa te tjere per administrimin e qytetit, refuzoi kategorikisht propozimet e Qeverise se Durresit me anulluar vendimet e Kongresit te Lushnjes, dhe u nis per ne Tirane.

Ne Shijak prap nje natalion ushtarak i kishin zene rrugen dhe ishin gati te hapnin zjarr. Komandanti i batalionit te huaji e urdheroi qe te kthehej prapsht, dhe ketu qe pergjigja e vendosur, pergjigja e Shqiptarit "gjalle ose vdekur do t kaloj". Atehere komandanti i tha ushtrise qe te pergatitej per te hapur zjarr, po ashtu dhe Zogu u tha trimavete vet qe te ngrenin mauzeret por te mos qellojne pa qelluar ushtrija e huaji. Kur Zogu shtriu kemben e djathte ne prag te ures pa u trembur nga grukat e gatshme te mitralozave, atehere ngrihet kamandanti nga pozicioni luftarak barkas, i afrohet Zogut dhe i shterngon doren ne sheje miqesije. Ushtari i huaji e kishte kuptuar vullnetin e celnikte te Zogut dhe vendosmerine me e derguar nje urdher te shenjte ne vend.

Rruga per ne Tirane qe shume e veshtire per Ministrin e Puneve te Mbrendshme per kete 25 vjecar qe ia kishte kushtuar rinine dhe jeten vec Shqiperise.

Qeverija Kombetare u vendos ne Tirane dhe minjihere i deklaroi te gjtha qeverite e tjera qe sundonin ne Shqiperi te rrezuara dhe proklamoi pamvaresine e Atdheut me kufinjt politik te 1913. Kjo qeveri u njoft shpejt nga shume vende.

Edhe pse Konferenca e Paqes pati caktuar kufinjt prap se prap si Greket ashtu dhe Jugosllavet mundoheshin me shkeput dhe me nga toka jone. Kurse Vlora ishte ne duart e Italianeve, Korca Republik ne vehte me Francezet si sundues. Jugosllavet gjeten nje shkak tjeter me marre nje pjese te madhe. Ata kishin strehuar Marka Gjonin dhe me pretekst se gjoja qeverija Shqiptare po sillet keq kunder katolikeve ngriti Mirditen me shpall edhe ata nje Republik me Markagjonin si kryetar. Ishte tetor 1921. Fqinjet u munduan me cdo menyre me perca dhe sundua. Ata paguanin agjenta me shti faren e luftes dhe te vllavrasjes. Bajraktaret nuk ishin mesuar me iu bind nje qeverije legjitime. Ata deshen me vazhduar si ne kohen e turkut te percare me tarafin dhe trimat e tyre. Ne mars 1922 u ngrit Dibra dhe i pari i saj Elez Isufi gati e mori Tiranen. Zogu ishte akoma minister i mbredshem. Katastrofa e madhe qe shume afer. Zogu mori vete komanden dhe njehere tregoj trimerine dhe vendosmerine me mbrojt qeverine legjtime. Ai i dha afat Elez Isufit deri ne oren 12, qe te dorzohej se ndryshe do te hapte zjarr. Konsulli Anglez nderhyri dhe Elez Isufi u lejua te largohej per ne Diber me te 500 luftetare te tij bile dhe me armatim. Ketu shihej shpirti i Zogut. Nje shqiptare nuk carmatosej kur jepte fjalen.

Elez Isufi e kuptoi se Qeverija e Tiranes luftonte per gjithe Shqiperine dhe Zogu ishte garanti i saji.

Shqiperia qe krejt e shkaterruar nga cdo pikepamje. Qeverija e dinte qe pa shkolla nuk kishte asnje shans. Deri ne fund te 1922 u happen 54 shkolla neper qytete e katunde, 50 prej tyre per 3 deri ne shate vjet, Liceu i korces. Ishte nevoje e ngutshme me nxjerre mjeke, agronome, jurista dhe administratoreme shkolle te larte perendimore.

Per kete arsye qe nga Kongresi i Lushnjes u krijuan bursa shteterore dhe me se 100 shqiptare ishin derguar ne universitetet e Frances, Italise, Austrise dhe Gjermanise.

Nje dite kur Zogu po ngjitej shkalleve per ne Kuvend, iu be nje atentat nga studenti Matjan Beqir Valteri. Zogu u plagos ne kembe e ne dore. Ai tregoi nje gjakftohtesi te jashtezakonshme dhe hyri ne salle pa dhene asnje shenje alarmi. Keshtu evitoi nje gjakderdhje fatale.

Herman Berstein, minister i SHBA ne Oborrin Mbretor Shqiptare e ka pershkruar kete fakt, ket skene, ne kujtimet e tij:

"Nje i ri budalla, Beqir Valteri nga Mati, u shti te vere ne zbatim kete plan te kundershtareve dhe te armiqeve politik te Zogut. Beqirit ja mbushen mendjen se po te bente kete pune ai do te konsiderohej Hero Kombetar dhe se emri i tij do te kalonte ne histori si ai qe shpetoi vendin e tij. Me 23 shkurt te 1923, ndersa Zogu ngjitej shkalleve per te hyre brenda ne sallen e Asamblese, Beqir Valteri ju vu dhe shtiu dy here nga prapa kunder Zogut. Zogu, i goditur dy here ne dore dhe ne kofshe, u fut, sic ishte nisur ne sallen e Asamblese. Delegatet e Asamblese shikuan me sy te caroditur, kur Ai me ngadale u ul me gjakftohtesine me te madhe ne vendin e sekretarit. Zedhenesi i Parlamentit, i frikesuar ishte larguar dhe shume te tjere ishin ne pikun e panikut te pergjithshem. Trupi i Zogut qe mbushur me gjak, po ai u ngrit ne kete cast dhe nisi te flase:

"Keto gjera, - u tha ai delegateve me qetesi, - shpesh here ngjajne, ne nuk i

dijme se jur dhe ku: pra merreni kete gjendje me qetesi dhe rregull".

Ne kete menyre ai i zbuti delegatet. Pastaj u nis per ne shtepine e vet, kur te dy plumbat ia hoqen nga trupi dhe u mjekua. Per se shpejti Ai u sherua fare dhe pas atentatit doli ne skene".

Kur kishte kalur nje muaji, ne nej rruge te Tiranes u vra Avni Ruetemi, I kishte vrare ne Paris tradhetarin e Shqiperise Esat Pashe Toptanin. Opozita ja ngarkoi fajin qeverise. Fan S. Noli ishte kryetar i opozites dhe shpalli se varrimi i Avniut do te behej ne Vlore. Atje u mblodhen te gjithe kundershtaret e qeverise. Atje Noli me nje fjalim te zjarrte kerkoi zgjidhjen e gjendjes se vajtueshme te Shqiperise me revolucion.

Nje komision me 10 prefektura vendosen me pergatit nje kryengritje dhe me rrezuar qeverine legjitime te Tiranes. Keshtu qe me 10 qershor te 1924 kryengritesit u futen ne Tirane pa gjakderdhje. Qeverija dhe Zogu menduan me e lene me aq se me kundershtuar do te behej nje lufte vlavrasje dhe do te ishte ne dobi te shteteve fqinj qe nuk linin gur pa luajtur me e shkaktuar trubullira te tilla.

Zogu me nje grup qeveritaresh shkuan ne Jugosllavi, kurse nje grup tjeter ne Itali, me shprese se vendi do te gjente bnje zgjidhje politike dhe ekonomike, me qe per keto arsye u nis kjo kryengritje. Ky puc shteti eshte quajtur padrejtesisht Revolucioni i Qershorit te 1924. Revolucioni eshte kur nje popull ngrihet ne kembe dhe ndryshon krejt nje sistem shoqeroro-politik, ndryshon arsimin, kulturen, administraten, sistemin ekonomik, industrine dhe te ndrurit e pasurise etj. Edhe sipas gjournalistit, historianit dhe perjetuesit te asaj kohe te ndierit Tajar Zavalanit, thuhet ae qe nje grush shteti dhe ilegal. Per sqarim (Zavalni qe vete folenist dhe antizogist deri pas Luftes se dyte Bterore).

Ne krye te qeverise u vu Bishkop Fan Noli. Asgje nga se u premtua nuk u be. Prape po citoj Tajar Zavalanin:

"Rralle ne histori shpresat e nje populli u tradhetuan me nje menyre kaq te plote dhe kaq shpejt. Duel ne shesh menjehere se opozita radikale ishe nje grumbull politikanesh qe vepronin se bashku pse ishin kundra disa gjerave, dhe jo pse deshen me zbatuar nje program konstuktive reformash administrative, ekonomike dhe shoqerore".

Sulejman Delvina qe beri pjese edhe ne kabinetin e Fan Nolit e permblodhi qendrimin e qeverise keshtu:

"Ne luftuam per te debuar partine e Ahmet Zogut sepse kishim jeten ne rrezik. Reformat qe kerkoni ju te rinjte jane gjepura".

Deshperimi me i madh erdhi kur ai qe hodhi parrullen e revolucionit mbi varrin e Avni Rustemit u tregua me pak revolucionar se te gjithe. Noli e tregoji vehten se ishte nje dashnor dhe nje mjeshter i letersise por nje diletant i politikes.

E ashtuquajtura Qeveria Revolucionare e Qershorit ishte nje barke pa timon ne mes te tallazeve te furishme. Qeverija Noliane nuk zgjodhi asnje rruge qe duhej ne ate situate: ose me zbatuar reformat qe duheshin me urgjence ne disa dekrete revolucionare: ose ne legalizuar pushtetin e ri duke bere zgjedhje te reja parlamentare. Qeverija e Nolit nuk beri vec gabime fatale ne politiken e mbrendshme, por edhe ne ate te jashtmen qe i kushtoi shtrejt jo vetem atij por edhe Atdheut. Ai shkoi ne Gjeneve per te lypur nje hua. Dikur Lidhja e Kombeve e kishte pranur dhe perkrah Shqiperine, kurse tani ai u pa si nje uzurpator deri sa nuk kishte provuar legalisht se ishte i zgjedhur nga populli. Prandaj qeverite e botes nuk e njihnin si kryetar qeverije, por me i dhene hua jo se jo.

Nuk munden me lene pa permendur fjalet e zjarrta thumbuese te ketij briljanti te gojes qe kete here qene fatale per te e per popullin. Aty Noli
tha:

"Demokracia eshte mashtrimi hiprokit i popujve, parlamenti nje mortaje, zgjedhjet e lira nje komedi; buokracija e Gjeneves, me komisione, i mbulojne merimangat….."

Ai i vuri nje damke te zene Lidhjes se Kombeve te Bashkuara me frazen e famshme:"Keshilli dhe Assambleja jane duke ardhur rrotull me nje qerthur pa fund dhe jane duke prodhuar flluska sapuni".

Kjo shkoi kunder qellimit te tij, dhe ishte krejt e padrejt, se Lidhja e Kombeve e kishte shpetuar Shqiperine tre vjet me pare nga agresioni jugosllav. Ate e kishte peskuar miza e hakmarrjes shqiptare dhe menjehere sapo u kthye ne Tirane njhti Bashkimin Sovjetik dhe lidhi me ta marridhenie diplomatike.Me krijuar ne qender te Europes nje qender propogante komuniste, ne ate kohe kur Europa jetonte nen tmerrin e Revolucionit Bolshevik, ishte nje sfide qe vuri Europen ne levisje.

U dha kushtrimi ne kancelarite e Evropes per rrezimin e qeverise se Fan Nolit, bile qe diten qe zbarkuan ne Durres 18 perfaqesuesit e Bashkimit Sovjetik.

Njohja e Bashkimit Sovjetik dhe kritika e rende ne OKB, e ndryshuan poziten nderkombetarete Shqiperise ndryshe c’ishte tre vjet me pare. Dhe kete ne disfavor te saj.

Ahmed Zogu me shoket e tij ne Beograt, ndegjonin me keqardhje se si u kandadis vendi i tyre. Edhe shtetet perendimore u befasuan per ngjarjet, dhe keshtu erdhen ne kontakt me shqiptaret per te bere dicka si per vehte dhe per neve. Zogut ia lane duart e lira te pregatitej nese mund ta ndryshonte situaten politike te vendit te Tij qe ishte ne shkaterrim.

Politikanet qe kishin shkuar me Zogun ne Beograt kishin luajtur nje rrol te madh dhe ishin te ngritur. Atje ishte Xhaferr Ypi, Shefqet Verlaci, Koco Kota, Selaudin Blloshi, Ceno Kryeziu, Leon de Gilardi e te tjere.

Me forca te emriganteve shqiptare mbrenda kufinjve te 1913 dhe jashte saj, u pregatit nje plan aq gjenial sa qe dhe luftetaret e sprovuar dhe te vjeter u mahniten nga kjo stragjeti e kolonel Ahmet Zogut. Ai porositi kryetaret e forcave qe ti shmangen cdo perpjekje sa te kene mundesi qe te mos vritnin ushtare dhe popull se mjaft gjak ishte derdhur.

Shkelja e Shqiperise nga cetat e armatosura filloi me 13 dhjetor te 1924. Luftetaret nuk gjeten ndonje rezistence me perjashtim te Elez Isufit ne Peshkopi dhe Bajram Currit ne Malesi. Nuk kaluan 10 dite dhe qeverija e Nolit u shpartallua, disa u bashkuan me cliruesit, po keshtu bene dhe populli dhe ushtrija, Ahmed Zogu hyri ne Tirane ne krye te 9000 burrave te armatosur me 24 dhjetor te 1924, qe u proklamua si dita e "Triumfit te Legalitetit".

Per me e pershkruar kete ngjarje tragjike por te pa anshme ja japin fjalen z. Swire qe mori mendimin e Fan Nolit per fatin qe pesoi "revolucioni" i tije. Ne nje leter qe shkruan Noli me dore te vet, tregohej fare sinqerte:

"Duke ngul kembe qe te behej reforma agrare, bena kunder vehtes pronaret e medhenj; duke mos zbatuar reformen agrare humba besimin dhe perkrahjen eturmave katundare". "Kthimi i Ahmet Zogut dhe Triumfi i Legalitetit, tregoi se ai kishte me shume kuptim politic se te gjithe kundeshtaret e tij vue se bashku". (sipas Zacalanit).


Sapo erdhi Zogu u proklamua kudo qe te mos hakmerrej askush dhe te zbatohej rregulli dhe qetesija, nenpunesit qe ishin te qendronin ne detyrat e tyre, po ashtu dhe oficeret e ushtrija qe ishte te mos trembeshin se nuk do te kishin pasoja edhe pse kishin sherbyer nen Fan Nolin.

Me tu qetesuar vendi kolonel Ahmed Zogu tregoi fisnikerine e tij, patriotizmin, bindjen para ligjit, dhe pas 10 ditesh sundimi si komandant i pergjithshem i operacionit ushtarak dhe fitues pa gjak, xhveshi rrobat ushtarake, dorezoi shpaten dhe pushken, dhe ia leshoi fuqine ne dore Keshillit te Larte te Rengjences me 4 janar te 1925.

Xhafer Ypi si anetar i Keshillit te Larte ja ngarkoi barren kabinetit te ri Ahmet Zogu, ketij shpetimtari dhe ringjallesit te shpresave kombetare.

REPUBLIKA SHQIPTARE

Me 17 janar te 1925 u mblodh Asambleja Kushtetuese dhe nuk vonoi dhe Shqiperia u shpall Republike Parlamentare sipas stilit Amerikan me nje president me dore te forte.

Kushtetuta e Republikes qe hartuar sipas asaj Amerikane , poe natyrisht duke iu pershtat Shqiperise.

Shqiperia ishte krejt per toke. Nuk kishte asgje. Luftat, pushtimet, semundjet kishin bere kerdine ne Shqiperi. Duhej nje rregjim deri diku autoritar. Keshtu ishte dhe ne shtetet fqinje.

Me 25 janar te 1925 Shqiperia u shpall Republike.
Me 31 janat te 1925 Asambleja zgjodhi Ahmet Zogun te parin President te Shqiperise ne mes te brohoritjeve dhe te entuziazmit qe s’baronte me thirrjet: Rrofte Presidenti! Rrofte Ahmet Zogu! Gjithe bota u lajmerua dhe filluan me njoht Shqiperine dhe me derguar perfaqesuesit e tyre. Keshtu filloi dhe ndihma ekonomike dhe firma te huaja me ardhe ne Shqiperi se shihnin nje stabilitet dhe nje njeri te vendosur qe ishte ne krye te vendit.

Zogu kishte shume detyra te medha per te bere. Se pari te krijonte nje admistrate te rregullt, nje fuqi policore per te vene qetesine, gjykata dhe ligjet moderne, zhdukjen e analfabetizmit, qe ishte rrenja e gjithe se keqes, spitale dhe lufte kunder semundjeve ne mase si loleres, vendosjen e qetesise, shtrimi i fiseve dhe bajraqeve qe nuk donin me iu nenshtruar nje qeverie moderne te kohes se tij.

Shqiperia ishte shume e verfer. Keshtu qe Zogu iu desh nje shtet mik per me i kerkuar ndihme immediate. Kjo u be Italia. Tjeret shtete per rreth na kishin pushtuar shume vende, dhe nuk ishin te qete, por donin me ndez fesat mbrenda per me na henger fare.

U pakesua ushtrija kombetare, me qe shkojshin shume shpenzime. U krijuar gjindarmerija dhe si inspektor i saj u emeruar koloneli i ushtrise britanike Sterling. Zogu nuk donte me u lidh kembe e koke, vec me Italine, prandaj merrte oficiere dhe keshilltare nga vende te tjera perendimore. Qellimi ishte me krijuar nje qetesi civile dhe kjo u arrit deri sa ate kohe e kujtojne njerezit e thone: "Si qetesia e kohes se zogut mbahet mend". Ushtrija dhe gjandarmaria ishte e vogel, por shembullore. Filluan kerkimet per nafte midis Vlores dhe Beratit. U hap Banka Shteterore Shqiptare. Shqiperija filloi me ec ne rrugen e ndertimit dhe te perparimit me ate takatin qe mund te kerkohej per ate kohe.MBRETERIA SHQIPTARE


Me deshtimin e vajtueshem te qeverise se Nolit, u kuptua shpejt se Ahmet Zogu ishte njeriu i caktuar nga fati per te ndertuar Shtetin Shqiptare te pamvarur qe kishte mbetur i sakatuar nga rrenimet e Luftes se Pare Boterore.

"Mbreti Zog ishte ne lartesine e duhur dhe njeriu i cilesuar per ta udhehequr vendin qe natyra dhe traditat e popullit shqiptare kerkonin".

Keshtu ka deklaruar Hug H. Grant, ish-minister i SHBA ne Oborrin Mbreteror Shqiptare.

Pasi kishin kaluar 3 vjet Shqiperia Republik, njeresit politikane deshen me i dhene vendit nje legjimitet, dhe nje autoritet me me baza dhe duke e krahasuar me vendet qe na rrethonin, me nje fjale dhe me u mat me ata me ate pondus. Nga ana tjeter ishte vendosur ne Lushje nje Keshill Regjent qe ne nje te ardhme me te qete te gjindej nje mbret. Ajo kohe qe koha me e ndritur e historise tone kombetare. Tani po fryente era e pese shekujve te lavdishme histarike tradiocioanale, ku principatat e ndryshme caktuan nje kryeprinjes, nje trim qe doli ngadhenjyes ne lufterat kunder grabitqare te huaj; turqeve otomane, sic ishte atehere Skenderbeu.

Me 7 qeshor te 1928 ne mbledhjen legjislative te dy dhomave te deputeteve dhe te senatit vendoset nje zeri shtimi i nje paragrafi ne nenin 141. "Rishikimi i pergjithshem i statutit i perket vetem Asamblese Kushtetuese". Sipas artikullit 47 te dekretoheshin zgjedhjet e reja per Asamblene Kushtetuese.

Zgjedhjet u dekretuan me u mbajt me 17 gusht 1928. Nje asamblist duhej per 15,000.00 fryme. Kjo zgjedhje nxorri 58 deputet. Siapas popullsise Berati 7, Dibra 6, Durresi 6, Gjirokastra 9, Elbasani 6, Korca 9, Kosova 4, Shkodra 8 dhe Vlora 3.

Asambleja e re u mblodh me 25 gusht te 1928 dhe te gjithe perfaqesuesit folen per secilin rreth elektoral qe perfaqsonin duke paraqitur deshiren e popullit.

Mbledhja e katert me 1 shtator te 1928 u hap ne oren 9 te mengjesit. Seanca hapet nga kryetari Pandeli Evangjeli. Gezimin dhe entuziazmin qe ndienin perfaqesuesit ne ate salle do ta pershkruej me fjalet e deputetit te Shkodres K. Mjeda:

"Zotnije! Ne kete stine 5 shekuj me pare, misat e popullit ishin mbledhur ne Lezhe; ne vendin historik per me i dhuruar te Madhit Skenderbe kuroren e Shqiperise, edhe sot Asambleja Kushtetuese eshte mbledhur per me i dhuruar Shpetimtarit te Kombit Kuroren e Mbretrise te te Madhit Skenderbe……(duartrokitje dhe brohoritje ne sallen e asamblese). Cou Leke, cou Pirro…cojuni o burra shqiptare, afrohuni ketu, e Ti o i Madhi Skenderbe shih dhe gezou se shqiptaret e cuan deshiren tende ne vend, qe Ti pese shekuj me pare deshte me e bere. Oh ! Skenderbe! Ne kete minut, sternipi yte, Zogu, po zen vendin tende, qe vete, me gjoks te vet e shpate te vet e fitoi. A je kund Naim, po ti Vaso, ku je, eja ketu e nxjerr nja dy vjerrsha prej zemres tende dhe tregoi botes se populli shqiptare qe ka ruajtur gjithmone fronin e te Madhit Skenderbe, sot po krenohet, po lertesohet me te madhin Zog, Mbretin e Shqiptareve, Oh c’dite e fatbardhe, oh c’dite e gezueshme per gjithe popullin shqiptare mbrenda dhe kudo qe gjindet.

Ne kohera me te rresikshme qe ka pasur Shqiperia, ai djale i ri rrezikoi jeten e vet, por vetem e vetem si te shpetoje Shqiperine. Ne kohen e Luftes Ballkanike, djali i ri len shkollen e erdhi ne qytetin historik te Lezhes, aty ku eshte varri i Skenderbeut dhe betohet se nuk do te la qe te humbi Shqiperia! Ky eshte zotnij Shpetimtar i Kombit! Njaty eshte Pirroja, njaty eshte Leka i Madh, njaty eshte Skenderi, te cilet bashke jane mbledhur me i dhuruar kunoren e te Madhit Skenderbe, sternipit te tij Ahmet Zogut…

(Brohoritje e duartrokitje te gjata)".

Asmbleja Kushtetuese shpalli njezeri Shqiperine Mbreteri Parlamentare, Konstitucionale Demokratike dhe te Trashegueshme.

ME 1 SHTATOR TE 1928


Pasi delegatet uruan njeri – tjetrin per ligjeratat e ndryshme kuptimplote, zgjodhen nje komision me i paraqit Ahmet Zogut nje Vendim te Posacem me kete permbatje:

"Asambleja Kushtetonjese e mveshur me fuqirat sovrane te kombit, e aspinuar prej deshires se shquar te popullit, per interesat vitale t’Atdheut, ne mbledhjen me date 1 shtator diten e shtune ne oren 9 e 12 minuta me nje ze e me nje shpirte zgjedh e proklamon: Mbret te Shqiptareve (Zogu i I) birin te dalur prej gjirit te vet Shpetimtarin e Kombit "Ahmet Zogun" i zbritur prej familjes se famshme Shqiptare "Zogu".

Pranohet .

Duartrokitje te papreme.

Komisioni u perbe prej 17 vetash nga dy per cdo rreth elektroral.

Ne oren 5 mbasdite te 1 shtatorit paraqitet Nalt Madhnija e Tij, Zog I-Mbret i Shqiptareve para Asamblese Kushtetuese dhe ne mes te brohoritjeve te pa ndaluara

betohet sipas Statutit te Shtetit Shqiptare.

Pas betimit Mbreti mbajti nje fjalim te shkurter qe ketu po permend disa fraza:

"Zotnije, ne mesazhin para disa diteve u pershendeta duke u uruar sukses Juve Eterva te Kombit. Sot po iu drejtohem si shok, bashkepunetor te idealit te perbashket.

N’asht se ne fjalimin T’im nuk do te gjeni fjale te medha te kreneve te ndershme te stolis ma krenore mos u cuditni. Se une shoh ne Kryesine e Shtetit Shqiptare, ne te cilin titull qofte, "shembelltyren besnike te popullti dhe sherbyesin e palodhshem t’Atdheut. Sot ne minutin kur ngarkohem me detyren e rende dhe te larte te Shtetit prej vullnetit e deshires se popullit te c’faqur nepermjet vendimit te ndergjegjshem s’Uj, do te punoj duke marre parasyshe responsibilitetin moral, te cilin, heret a vone dine ta cmoje populli shqiptare me nje energji te pa kufishme per naltesine e vendit. Bota e ka marre vesht se po te lihen te qete dhe bijte e Shqipes, mund te krijone nje shtet. Mbas sodi tedyren e kemi me te rende, se duhet t’i deftejme botes, se edhe shqiptari, si cdo popull i qyteteruar, mund ta marri kulturen, e cila eshte pasurija e te gjitheve dhe ideali i botes mbare. Vetem ne kete menyre, duke i siguruar vendit nje te ardhme te mire, mund te paguajm nje detyre historike…"

Verbi Mbreteror u be "Atdheu mbi te gjitha". Kete fraze shume kuptim plote, e ka pasur Zogu ne shpirt qe ne femini, shkolle, lufte dhe ne veprimtari derisa dha shpirte.FILLIMI I PUNES PER NGRITJEN E NIVELIT TE JETES


Jemi ne mbarim te vititeve 20. Qe nga viti 1912 kur u shpall Pamvaresia e deri me 1922 ne Shqiperi pothaji se ka pasur lufte nga te gjitha anet si me njeri-tjetrin per pushtet, p.sh. kryengritja e Haxhi Qamilit, Qeverija tradhetare ne sherbim te te hyajve e Esat Pashe Toptani, Republika e Miredites, Kryengritja e Elez Isufit, ashtu dhe me Fuqite e Huaja. Shtetet e huaja kishin fuqi ushtarake ne shume qytete deri ne fund te vitit 1920, por dhe me pas nuk pushuan duke futur percarje per mos me i dhene shans Shqiperise te zgjedhe rrugen e veteqeverisjes ne qetesi.

Shqiperija qe shesh lufte deri vone. Shtoi dhe gati 5 shekuj nen roberine Turke. Pra nuk pati as mundesi, as kohe, me nis rrugen e zhvillimit. Analfabetizmi ishte nje nga shkaqet penguese per nje zhvillim.

Kjo rruge zhvillimi filloi kur Zogu u zgjodh me qeveris si President dhe pastaj si Mbret. Zogu e kishte kuptuar qe me filluar nje rruge civilizmi se pari duhet te garantohet sigurimi fizik i personit, sigurimi i qetesise publike, i papunesise etj.

Me mencuri dhe zgjuarsi ia arriti ne nje nivel te shkelqyer per nje kohe shume te shkurter, si me ligjet moderne te nje kushtetute te perpunuar dhe te pershtatur per traditat dhe zakonet tona me nje fjale nje far perzimje qe une besoj se nuk gaboj me e quajtur Perendimore Lek – Dukagjinore.

Me shpalljen e Mbreterise, sikur populli ndryshoi botkuptimin pernjehere. Si duket ajo enderr, qe ruanin ne shekuj per kohen e Skenderbeut, u ripertri ne nje realitet. Fjala Mbretni dhe Mbret ishte nje besim, nje kurajo, njerezit filluan me besuar se pas asaj apatije dhe plogeshtije me intriga dhe me percamje ja koha erdhi me ne fund me u kthy se mbari dhe me filluar nje jete te re me optimizem se se shpejti dhe neve do te krahasoheshim me te tjeret dhe do te ecnim ne rrugen e perparimit dhe te civilizimit.

Megjithe veshtiresite qe kishte vendi, puna filloi ne te gjithe sektoret e jetes. Edhe bota filloi me na ndihmuar ne nje menyre tjeter, sepse kishin besim ne nje burre shteti, ne nje Mbret qe edhe pupolli tani kishte besim te madh ne te. Ketu dua me permend se ne kohen e Zogut filluan reformat ne cdo sektor, natyrisht ne shkalle te vogel se ashtu ishte mundesia ekonomike dhe sikurse thash me pare dhe niveli arsimor. Iu desh me derguar njerez jasht me bursat e shtetit per te studiuar qe te krijoheshin kuadro per ngritjen e vendit. Filluan me u ngrit shkolla, jo vetem ne qytete, por edhe ne fshatra. Numri i shkollave arriti ne 511, i nxenesve ne 26,681.00 dhe i mesuesve ne 817.

Keta ishin ne vitin 1923. Ne vitet e Monarkise numuri i nxenesve te shkolles fillore u rrit ne 56,634.00. U hapen me shume shkolla te niveleve dhe profesione te ndryshme. U shtuan shkollat femerore. U hapen 500 kurse kunder anafalbetismit. Kurse per gra dhe vajsa, u happen kurse edhe per me alfabetue, edhe per me mesuar profesione te ndryshme.

Dergoheshin per studime jasht shtetit me burse 100 studenta, kurse afro 400 studjonin jasht shtetit ne shkollat e larta me perkrahjen e prindereve. Librat e mesimit u permiresuan. U formua nje keshill armisor per tekstet dhe si dialekt u zgjodh ai i Elbasanit, me qe ishte i kuptueshem per te gjithe. At Gjergj Fishta e ka quajtur me te drejt "gjuha e mushkes". U hapen edhe konvikte prane shkollave me u dhene mundesi dhe femijeve te fshatrave me mesuar ne shkolle 5 klasore dhe te mesme.

U hap instituti privat me emrin Shkolla Teknike e Kryqit te Kuq e te rinjve amerikan, gjimnazi i Shkodres, Liceu i Korces u zgjonua, konviktet ne Shkoder, ne Kolgecaj per prefekturen e Kosoves, ne Kastriot, Diber, Skrapar, Mat, shkollat e mesme si Shkolla Tegtare e Vlores. Gjimnazi i Tiranes dhe ai i Beratit. U happen muzeume dhe bibloteka. Ne muzeumin Kombetar me 1928 e vizituan 1785 veta, kurse me 1937, gjithsej 15,276.00. Keto qen disa shembuj.

Infrastruktura nuk ekzistonte pothuajse fare. Kjo filloi me u ngrit natyrisht me ngadalesi, por me vendosmeri dhe optimizem. Lidjet me krahinat e kadundet ishin te veshtira, se natyra e vendit eshte e ashper. Keshtu qe filloi riparimi i rrugeve, hapja e rrugeve te reja, ngritja e uarave.

Ato 1,500.00 km rruge qe ekzistonin ishin shume te pasigurta dhe qe duheshin te riparoheshin dhe paralel te hapeshin rruge te reja. U ngriten 100 ura me nje gjatesi deri me 470 metra dhe nja 100 ura deri ne 10 metra. Programi i ministrise se ndertimit permblidhte ndertimet e porteve, rrugeve, urave, kanalizimeve dhe tharje kenetash, ndertesash, institucione, banesa etj. Gjat kohes se rregjimit te Zogut u ngriten ma se 4000 ura, u happen shume rruge, u asfaltuan rruge qe lidhinin gjithe qytete. Ato jane edhe sot dhe kane nje vlere historiko-artistike te nje populli optimist per nje te ardheshme me te mire.

Dua te permend se mjaft qytete u lidhen edhe me linja ajrore si Tirana, Shkodra, Vlora, Korca dhe Gjirokastra.

Ndertimi i Kryeqytetit filloi ne stilin perendimor. Vlen te permendim gjashte pallatet e bukura te ministrive qe edhe sot jane ne vend te pare, bulevardi i bukur, lulishtja ne sheshin Skenderbej, Spitali Ushtarak, Spitali Civil me shume pavione etj.

Po keshtu cdo qytet kishte planin e vet te ndertimit dhe te rregullimit.
Filloi elektrifikimi. Me ndihmen e shtetit filluan me u installu 2655 familje
imigrante nga krahinat e pustuara te Shqiperise. Shteti u dha 60071 dylym toke. Shqiperija beri lidje diplomatike, tregtare, ekonomike, kulturore dhe turistike me shume vende te botes.

Shqiperija me te drejt pat shkel ne rrugen e qyteterimit dhe kishte ne vend po te njejta perfaqesi sikurse shtetet e perparuara.

Dua te permend se ne vendin tone ka pasur ambasada qe ne vitin 1920 si p.sh. Italia 1920, Anglija 1921, SHBA 1922, Franca 1922, Jugosllavija 1922, Greqija 1923, Gjermania 1924, Bullgarija 1925, Rumanija 1925, Turqija 1926, Spanja 1929, Rusija (Perfaqesohej nga Athina) qe ne vitin 1935…..Gjithsej 18 ambasada. Kishte dhe shume konsullata qe po i permend per kuriozitet qe nuk e kemi degjuar me pare psh. Ne Tirane kishte 7 konsullata si e Japonise, Suedise, Italise, Hollandes, SHBA, Rumanise dhe Greqise, ne Durres 6 konsullata si e Britanise, Belgjikes, Rumanise, Norvegjise, italise dhe Frances, ne Shkoder 3 konsullata, ne Vlore 5, ne Gjirokaster1, ne Sarande 2.

Keto tregojne se kishte filluar, nje levisje, nje aktivitet pune, tregtije, kulture dhe turizmi, sepse, kur nuk ke mardhenije pune e interesi bilateral nuk ke nevoje me pas kaq perfaqesues ne nje shtet si Shqiperia e porsa lindur, e vogel, e varfer dhe shume e prapambetur.

Krahasoje me kohen e pas mbarimit te luftes e deri me sot. Drejtesia filloi ne stilin e botes se qyteteruar. Reforma e legjislacionit shqiptare qe shembullore. Projektligjet hartoheshin nga Keshilli i Shtetit, nje nga entet me te vlefshme te funksionit te Monarkise. U aprovuan nje rradhe ligjesh dhe kodesh te adaptuar nga me te perpanuemit e perendimit. Kodi Civil, Kodi Penal, Kodi Tregetar dhe Keshilli Kontrollues jane disa nga veprat me te cmushme te periudhes se pamvaresise ne kohen e Monarkise. Perdorimi i sitemit metrik, perdorimi i operacionit bankar, barazia e burrit me gruan etj.

Dua te permend se te mendojsh ne cfare gjendje ndodhej Shqiperi, me ate fantazi fetare me e bind popullin me ligj dhe bindje pa gjak dhe burg, ishte nje mjeshtri, zotesi qe vetem Ai, Ahmet Zogu, e beri. Ne pershendetje te perfaqesise se "Gruas Shqiptare" me 10 dhjetor te vitit 1929 Mbreti u shpreh keshtu:

"Nje nga ditet me te lumtura te jetes s’Ime eshte kjo dite kur po shoh para Meje, Ju Zonja Shqiptare, dhe ju falenderoj nga zemra per urimet qe me beni. Ju cfaq kenaqesine Time per inisjativen qe keni marre me ndryshuar jeten shoqerore.

Ne qofte se gruaja shqiptare nuk do ta beje, si duhet, detyren e Nenes, dhe nuk do ta tregoje kurajon e saje per ti sherbyer ndryshimit te jetes sahoqerore, atehere organizimi qe kemi filluar do te mbetet mangut. Dua nga gruaja shqiptqre jo vetem te paraqisi elegancen dhe nderin, por edhe te jete nje element i dobishem per patriotizem".

Kryetarja e delegacionit mbajti nje fjalim e nder te tjerash tha: "Nena Mbreteresh i dha gruas shqiptare shembullin e shkelqyer per rritjen e femijes".

Mbreti i pergjigjet:

"Tani cdo portokolli dua me shtua: Jam nga ata qe e ndiej dashurine dhe respektin ndaj Nenes. Nena, deri diku perfaqeson Atdheun per njerine. Nena ben njerine per Atdheun, Kombin.

Nuk duhet t’a quani Familjen tone jashte rrethit t’uaji; jemi si ju, bijte e kesaj toke, bijte e ketij Atdheu; burrat e kesaj familje jave vellezerit e juaji, femrat jane motrat e juaja dhe Nena eshte Nena juaj. Froni Jone bazohet ne dashurine e popullit. Familjen t’one gjithsecili do ta gjej gati per nevojat e tij dhe per intersin e Kombit".

Me 10 mars te vitit 1937 u hap java e "Gruas Shqiptare" me moton: "Skllavja e Cliluar". Zbulimi i fytyres se gruas u be me ligj. Filloi heqja e ferexheve. Dita e 10 marsit qe shesh femren shqiptare te lire pas kaq shekujsh skllaverije e vuajtje, krenohet lumturisht me heqjen e mbuluses absurde qe simbolizonte kohen e erret kur ajo ndahej nga jeta nga nje rradhe paragjykimesh te trasheguara prej sundimit te huaji.

Emancipimi i gruas u be dhe me ligj.

Zogu dhe mbare familja e Tij, kishte dhene shembull qe shume kohe me pare. Si Nena e Tij ashtu edhe motrat dhe i gjithe fisi i kishin hequr ato rrobet se kohes se Turqise dhe visheshin si cu quajt allafranga (civilizuar).

Financat u rregulluan sipas ligjit, doganat, taksat, sistemi monetar, monopolet, huanat shteterore edhe pensionet.

Persa i perket pensionit qe ishte nje gje e pa njohtur filloi me hyre ne rruge qe ne vitin e krijimit te qeverise se Kongresit te Lushjes, por per arsye te lufterave dhe crregullimit nuk funksiononte. Punetoret e shetit linin 5% te rroges per pensionin.

Pensionet paguheshin, por e drejta me dale ne pension nuk qe rregulluar. Por me

3 nendor te vitit 1937 u krijua me ligj Drejtoria e Pergjithshme e Pensioneve per civila me nje karakter relativ autonom, kurse Ministrija e Financave kishte pergjegjesine juridike.LUFTA PER MEKEMBJEN E EKONOMISE KOMBETARE.


Shiperija ka qene dhe eshte nje vend agrar, por e mbetur ne shkallen me te ulet te asaj kohe, ne krahasim me te gjithe vendet e Europes. Nga vitet 20, kur Qvererija e Lushjes mori legjimitet, filloi hapi i pare drejt nje ngritje, por me shume ngadale.

Ne fillim, ne kohen e Repuplikes, u krijua Ministria e Bujqesise dhe e Pyjeve, por me 12 frur te vitit 1929 u nderrue ne Ministrine e Ekonomise Kombetare. Filluan me u kultivu a dritherat te zgjedhur, dhe filluan me u marre farera nga jasht. Banka bujqesore e sapokrijuar filloi me dhene ndihma per kultura te ndryshme.

Shqiperia, ky vend i varfer, i posa dalur ne drite, filloi me u perzie me boten e madhe. Ajo mori pjese me prodhimet e saja ne ekspozitat e ndryshme te asaj kohe qe mbaheshin neper bote: si Panairin Nderkombetar te Arteve dhe teknikes ne Paris, ne Panairin Nderkombetar te Budapestit.

Qeveria filloi me ndihmuar bujqerit me vegla punimi te bleme nga jasht si me 1929 u blene nga Greqia 4000 parmenda dhe 200 trina hekuri, kurse nga Cekosllovakija 1400 parmenda dhe 150 trina. Me vone filluan me u ble makineri me te avancuara.

Filloi kultivimi i ullirit me 1934 me 46500 rrenje kurse me 1937 me 38,105,000.00. Kultivimi i duhanit u zhvillua ne menyre me te studjuar. Filloi nje aktivitet eksperimentimi ne te gjithe sektoret e bujqesise, blegtorise, bimeve industriale etj.

Ne vitin 1929 u ngriten 8 stacione meteorologjike. U hapen shkolla bujqesore. Ne Lushnje u hap nje shkolle bujqesore, Fidanishtja Shteterore u ngrit ne Laprake, Instituti Zooteknik ne Xhafzotaj etj.

Qeverise i duhej te luftonte kunder semundjeve te ndryshme qe ishin perhapur ne Shqiperi, per arsye te vobektesise dhe te prapambetjes.

Gjendja shendetesore ishte si mos me keq. Spitalet i njihje me gishta, kurse specialiste kishte vetem 50 ne vitin 1920. Gjate rregjimit Mbreteror u happen spitale neper qytete kryesore, dispanceri ne vende me te vogla dhe abulanca, ambulanca antiveriane, stacione antimalariken, qendra higjenike, loboratore bakteriologjike, ingjineri sanitare, mami dhe agjenta shendetesore. Po ashtu edhe mjeke te shkalleve te ndryshme si: mjek i posacem, mjek i bashkise, mjek komunal dhe mjek qeveritar.

Lufta duhej drejtuar semundjeve te zakonshme, por me shume kunder semundjeve ngjitese si per njerezit, ashtu edhe per kafshet. Malarja bente kerdine ne Shqiperi. Ne analizat e nxenesve te Gjirokastres, Durresit, Vlores dhe Beratit ishin mbi 55 perqind me symptoma te malaries, kurse ne Gjirokaster deri ne 90 perqind. Me ndihmat e miqeve te huaji te Shqiperise u be nje lufte e sukseshme kunder semundjeve ngjitese. Me krijimin e Institutit antimalarik nen drejtimin e Fondacionit Rrokfeler dhe te specialisteve shqiptar, si dr. Ashta, u hapen dege te ndryshme ne shume qytete.

Pervec sherimit me ilace luftoheshin dhe folete e mushkonjave. Sipas analizave qe u bene ne vitin 1938, perqindja e femijeve me symptoma te malaries kishte zbritur: ne Tirane nga 42% ne 11%, ne Berat, Vlore dhe Durres ishte pergjysmuar. Keshtu qe ne nje kohe kaq te shkurter u korr nje sukses gati i pabesueshem.

Edhe lufta kunder semundjeve te kafsheve shkonte paralel. Shqiperija kishte 6 milion bageti te imta dhe te trasha me nje vlefte prej 100 miljon franga ari qe ne vitin 1927. Por keto ishin me nje numer te madh semundjesh. Ministria e Ekonomise mori masa profilaktike nepermjet dispanserive veterinare duke vaksinuar dhe shpernda ilace.

Tregtia u garantua me ane te Kodit Tregetar. Por meqe ishim pa fabrika dhe pa punishte te medha nuk mund te flasim per tegeti, por edhe kjo filloi me ate takatin e kohes. Me teper prodhime blegtorale eksportoheshin per te importuar lende te pare te industrise se lehte dhe farera te zgjedhura.

Jemi ne vitet 30, kur ne Bote filloi depresioni ekonomik. Ky depresion solli sisteme te rrezikshme ne Bote qe do te shkaktonte tragjira gjyshekullore, sikurse e perjetuam edhe ne. Shqiperija kishte hyre ne rradhen e vendeve te qyteteruara sapo filloi pununen Qeverija e dalur nga Lushnja. Ministri i Puneve te Mbrendeshme Ahmet Zogu propozon dhe me 30 djetor te vitit 1921 themelon Kryqin e Kuq Shqiptare dhe me 2 gusht te vitit 1923 u be anetar i Kruqit te Kuq Nderkombetar. Me themelimin e Monarkise, parlamenti caktoi si patroneshe te Kryqit te Kuq Shqiptare, Princeshen Sanije. Nen kujdesin e Kryqit te Kuq u happen shkolla, jetimore, streha varferore, azilet e para te pleqeve, ndaheshin dhe gjella per te varferit ne disa qendra.

Aktivitetet sportive nuk mbeten pas. Shqiperia filloime marre pjese ne kampionatet e ndryshme te lojrave. Vlen te permendim kampionatet e futbollit, notit, ciklizmit, atletikes se lehte. Ne vitin 1932 Shqiperia u pranua si anetare e FIFA-s. Ne vitin 1933 mori pjese ne lojrat olimpike te Ballkanit ne Athine, me 1934 merr pjese ne garat e Sofias. Si patronashe u zgjodh Princesha Myzejen.

Artizanati Shqiptare filloi nismen e tij. Filluan te dalin ne drite mjaft punime artistike, dekoracionale, piktura, skulptura fotografimi etj. Me 24 maj te vitit 1931 u organizua nje ekspozite e artit ne Tirane. Dy shkolla u happen ne Tirane, njera e vizatimit dhe tjetra e Institutit Teknik. Shqiperija u perfaqesua ne Ekspoziten e Parisit me 12 vepra te punuara nga nxenesit e shkolles se vizatimit.

Me punen e palodhur te motrave te Zogut filluan me u fotmua kore, orkestra dhe teatro. Tearti shqiptare nisi te veproje si nje foshje e njome qe kerkon te gjeje fushen e artit te vertete. U vune ne skene edhe pjese te veshtira.

Per te krijuar nje imazh te mire per turizmin filluan me u botuar broshura te bukura nga natyra shqiptare me ane te Entit Shteterore te Turizmit. Se pari u moren masa legjislative. U hartua Kodi per mbrojtjen e rrugeve dhe te qarkullimit. Shume perparimtare qe edhe dalja ne qarkullim e Kartes se Turizmit. Kjo i jepte turistit, si te mbrendshem ashtu dhe te jashtem nje perkrahje dhe informacion shume te dobishem. Ishte e shkruar ne frengjisht dhe shqip. U krijua edhe nje statistike per hyrje dhe dalje te turisteve.

Po marr nje shembull per vitin 1936; Numri i vizitoreve te huaji ishte 3742 veta, numri I diteve te kaluara ne Mbreteri 10559 dite, diviza si kapital qe ka hyre ne Shqiperi nga keta 125708 franga ari.

U bene lidje me shoqata turistike nderkombetare si: Qendren Nderkombetare te Turizmit, Unionin Internacional dhe Organin Zyrtare te Propogandes per Turizem, Zyra Internacionale e Shkembimit Aleancave Internacionale e Hoteleve dhe Aleanca Internacionale e Turizmit.

U shkembyen perfaqesi turistike me Parisin, Vienen, Amsterdamin, Londren, Athinen, Pireun dhe Dubrovnikun. U lidh nje linje e rregullt Shkoder – Dubrovnik. U lidhen marreveshje me shoqerite e flotave per vizita me vapor ne portet shqiptare e anasjelltas. U kryen 3 filma dokumentar mbi vendin tone. Filluan botime dhe afishe ne gjuhe te huaja.

Ne cdo hap shesh se vendi yne kishte hyre ne rrugen e botes se zhvilluar. Edhe pse neve ishim te varferit dhe me te prapambeturit, jo per fajin tone, por te roberise shume shekullore, prap nuk deshem me u demoralizuar dhe me vazhduar sikur qeme.kurre ndoshta populli me pare nuk kishte pare automola, tani u krijua dhe Klubi Turistik dhe Automobilistik Mbreteror. U bene lidhje me shoqata dhe klube nderkombetare.SHTYPI I EPOKES ZOGISTE


Mund the thuash me plot te drejt dhe bindje se shtypi pati lulzimin me te vrullshem se asnjehere.

Censura Shqiptare nuk funksiononte si ne Gjermani dhe Itali.

Regjimi i Shqiperise nuk kishte nje monopol ideologjik, si keta dy vendet qe permenda, si Gjermanija dhe Italia qe ishin shtete partiatike dhe me nje diktature policore. Keshtu qe ne Shqiperi botoheshin shume libra dhe gazeta. Edhe nga jasht hynte mjaft materiale i cdo ideje, bile fatekeshisht dhe propogande komuniste, qe me vone i hengri koken vendit dhe popullit gjate me shume se 50 vjet.

Ketu dua me permend disa gazeta dhe revista te ndryshme sepse ato jane riperteri pas 50 vjetesh.

Shembu; "Albania" e New Jorkut, "Arbrnija", "Besa", "Demikracija", "Drita", "Djersa e Popullit", "Jeta e Re", "Kosova", "Kombi", "Rilindja Shqiptare", "Shqiperia e Re", "Sporti Shqiptare", "Populli", "Vatra", "Vllaznia"…….

Mbi 30 gazeta me tituj te ndryshem.

Revista: "Bujqesija", "Ekonomisti Shqiptare", "Edukata e Re", Hylli i Drites", "Ilirija", "Jurisprudenca Shqiptare", "Leka", "Mesuesi", "Minevra", "Shekulli XX", "Shqiptarja", "Diana", "Java", "Kombi", "Ekonomija Kombetare"……

Revista mbi 30 tituj.BOTA NE DEPRESION,

SHQIPERIA PERBALLE

PRESIONEVE.Jemi ne vitet ’30 kur bota hyri ne depresionin me te madh ne histori, dhe si gjendje e tille i dha shkak keijimit te ideologjive te reja dhe te rrezikshme. Ne Itali kishte fituar fashizmi me kohe, por dale ngadale ai mbolli faren e militarizmit dhe te imperializmit.

Ne Gjermani nga fillimi i viteve ’30, fitoi dhe nje tjeter ideologji Nazizmi. Kreret e krtyre vendeve, Musolini dhe Hitleri, u binden se vec ata mund te shpetonin boten nga kriza e madhe ekonomike, duke rrezuar demokracine dhe me vemdos, sipas tyre, rregjime njipartiake dhe me qeveris me nje rregull te caktuar nga shteti.

Kjo rryme filloi me influencua edhe Shqiperine. Shqiperija qe nuk kishte asgje kur u shpall e veteqeverisur qe nga Kongresi i lidhjes filloi me kerkuar ndihme dhe kjo iu akordua sipas rre gullave internacional

Me respekt:
Tomori

King_Gentius
19-06-05, 17:21
Pershendetje Tomor,

E lexova artikullin qe postove. Ka nje fryme ndryshe nga ato qe kam lexuar deri me sot.

E vetmja gje qe me duket akoma problematike per kete karakter eshte mungesa e reformes agrare qe e la popullin ne varferi, dhe puna e dobet me ushtrine, e cila kishte shume oficere italiane. Ky fakt paralizoi ushtrine kur fashistet sulmuan ne 1939.

ARVANITI
19-06-05, 19:49
1-bajram curri beri grusht shteti me Fan nolin ne qershor te 1924.
2-ndersa Noli me ardhjen ne fuqi te Zogut u largua nga shqiperia ,bajram curri vazhdoje me banden e tij neper malet e tropojes e shpellave te dragobise ti mos bindej ligjeve te shtetit te pare shqiptar.


Arvaniti kthellohu cka ultranaciolisti na paska qen bajram curri?!!!
B. Curri beri grusht shteti me Fan Nolin, pasi A. Zogu (nacionalisti i Madh) po e shiste vendin pjese-pjese, vetem per te sunduar.

Ndihmen e jugosllaveve, me cfare ua shperbleu A. Zogu?

Me heshtjen totale ndaj ceshtjes se Kosoves. Goxha nacionalist?

Shen Naumin e fali si nje rrobe te vjeter. A e ke vizituar ndo1her shen Naumin?

Cfare ligjesh duhej t'i bindeshin shqiptaret, kur shteti zogist ishte mish-mash dhe kur vendi po copetohej porsi nje lecke?

Qeveria e Fan Nolit ishte nje perpjekje per te ndaluar veprimtarine antikombetare te Zogut. A mund te me thuash se me ndihmen e kujt erdhi serish ne pushtet nacionalisti A. Zogu?

Keto jane fakte historike.Kur dihet shum mire ce bajram curri kur ka marre lajmin se ka vdek Lenini ..ka qajte bile ka thene na vdiq Hazreti LENINI....a kupton?!!


Po ty kush ta tha kete gje?

E degjove nga ndo1 rregjistrim ne Shpellen e Dragobise?

Ky qe po thua ti, fakt historik eshte?

O Tomorro, flit me fakte!

***

ARVANITI
19-06-05, 19:52
Se te debatojshe per figuren e ndritur te Mbretit tone ne ket forme te gjuhes komuniste nuk ja vlen sonte, bile esht e damshme per kombin ne teresi.
"king_Gentus" nuk them qe ju personalishte jeni komuniste..por keni has ne literature komuniste qe eshte paraqit mbrapsht hisografia shqiptare rreshte per gjaste dekata?!!!
-I nderuari mos haroni se ne periudhen e Komuniste qe nga organizatat e fmive te pionerve po ashtu tek rrinia, tekstet shkollore,teatrot, mediumet,kinografija .. (akademija e shkencavet) ..e instucione te tjera eshte hedhur mllef ndaj figures se Mbretit Shqiptar Ahmet Zogun!
-A ne anen tjeter jan ngritur figurat sllave siq Leninit Stalinit e anti-shqiptarve te tjere?!!!
-Ju lutem gjykoni pak me gjake ftofesi keta lojrat marksiste-leniniste te partis se punes se shqiperise. Se qfar pasoja kane lere ne nje gjenerate te tere...qe si ne rastin konkret shqiptari pa pike respekti te nenqmoje Mbretin e vet?!!!
"king_Gentus" se fundi ju pershendes ju lutem mirni punet me gjakeftoftesi e dot kuptoni se realitetin e jo siq kan plasu keta kelysh Marksiste....


C'lloj mbreti ishte ky?

Nuk kishte ēa te bente, e tha me vete, neser me te dale dielli po behem mbreti.

Sill ndo1 fakt, e mos flit keshtu kot.

ARVANITI
19-06-05, 19:55
...dhe mos iu shmang pyetjeve...

Tomori
20-06-05, 18:17
[b]Kur dihet shum mire ce bajram curri kur ka marre lajmin se ka vdek Lenini ..ka qajte bile ka thene na vdiq Hazreti LENINI....a kupton?!!


Po ty kush ta tha kete gje?

E degjove nga ndo1 rregjistrim ne Shpellen e Dragobise?

Ky qe po thua ti, fakt historik eshte?

O Tomorro, flit me fakte!

***

Pershendetje Arvaniti!
Po deshe fakte per kete interesohu ne cilin parlament te botes eshte dheni nje minut heshtje per Leninin kur ka cofe.. me 21.01.1924
Te jeshe i sigurte se kjo poshtersi ka ndodhur vetem ne parlamentin Shqiptare?!!!
Sa per dijeni Arvaniti, i madhi Ahmet Zogu ne kete seance te poshter protestone kategorishe dhe e leshone sallen e parlamentit...
qka fakte done kjo eshte e vertet..si per Fan Nolin e te tjeret qe u ngrine ne kembe qe te nderojne VLADIMIR ILIC -LENININ...
Arvaniti sa per dijeni kete nuk e theme une?!!
Por histografia qe eshte e dokumentuar kjo gje..i nderuari Arvaniti?!!

Tomori
20-06-05, 18:39
A. Zogu, ishte tradhetar e shkur tradhetarit.

Pse?

Ja:

- Vrau atdhetaret me te flakte shqiptare L. Gurakuqi, Bajram Curri, Hasan Prishtina, Avni Rustemin dhe shume kundershtare dhe atdhetare shqiptare. Ky ishte nacionalizmi i A. Zogut. Ne kete menyre e beri shtetin shqiptar A. Zogu. Si dhe perndoqi Fan Nolin e Madh,

-Erdhi ne pushtet pas 1924, duke rrezuar qeverine demokratike te Fan Nolit, me ndihmen e ushtrise Jugosllave. Si shperblim, Zogu nuk e ngriti zerin ndaj ceshtjes se Kosoves.

-Fali Shen Naumin, perlen shqiptare, qe edhe sot ka "fqinji" yne Lindor.

-Beri marreveshje kunder interesave te Shqiperise me Italine.

-Ja mbathi si skuth, pasi sulmit italian, duke ju larguar detyres se tij si "udheheqes" i shtetit.

-Perdori te gjitha mjetet per te sunduar ne Shqiperi.

Ky eshte atdhetari i Madh A. Zogu, frikacaku qe vodhi c'mundi dhe ja mbathi diten me diell te 7 prillit 1939.

Shiti gjthcka per veten e tij.

Keto jane fakte, nuk po i shpik une.

****

Theniet e mesiperme jane fakte, nuk po i nxjerr une. Jane fakte qe tashme i ka pranuar historia.

Po te mundesh kundershtoi pikat e mesiperme nje nga nje, nese mundesh, por vetem me fakte.

Duhet te dish edhe kete gje, historine e shkruajne shqiptaret ashtu sic eshte, dhe jo amerikanet e anglezet, qe s'ka lidhje me ne fare. Historia nuk mund te manipulohet.

A mundesh t'i kundershtosh, me fakte?


ARVANITI


***

ARVANITI une tu sqarova shum bukur po ju nduket se jeni te verbet a sju ka kendja te shiqoni ralitetin se qka ka ndodhur ne te vertete...

ARVANITI ja po va postoje te verteten kush e vrau luigj Gurakuqin!
LUIGJ GURAKUQIN E VRAU D'JALI TEZES SE VET KY D'JALI TEZEAS KA EMER E MBIEMER O ARVANITI DUHET TE KUPTOJSHE,,
PO TA PERSERISI VRASESI ESHTE D'JALI TEZES KY ESHT
EMRI: BALTO
MBIEMRI:STAMBOLLA
- Pra I nderuari Arvaniti mbaje mende kete prej Tomorit:
Njeriu qė qėlloi mbi Gurakuqin, ishte djali i tezes sė tij Balto Stambolla

a ke te carte lojen. po deshe ta them por me vjen rande te them motivin po deshe hyne ne Arkivin ne Tirane se nuk me kujtohet numri por e di se fillonteme pesmijshe..e aty dot bindesh perse e ka vra tezaki i vet?!!

Une te thashe se nuk hi matykje se pa mare parasysh per jeten e tije private qka ka pas Gurakuqi me balldesken e vet une e nderoje per punen atdhetare se kjo nuk i mohohet...
A me kupton o Arvaniti, sta kap mendja se ceshte punuar thkehu realitetit mos te miremi me romantik..
Arvaniti tashe per her te fundit ta perserise per se treti lexo:


Njeriu qė qėlloi mbi Gurakuqin, ishte djali i tezes sė tij Balto Stambolla


1925. Vrasja e Luigj Gurakuqit nė Bari
Vrasja tjetėr me atentat ndaj politikanėve shqiptarė jashtė Shqipėrisė u shėnua nė 2 mars tė vitit 1925 nė Bari tė Italisė ku mbeti i vrarė Luigj Gurakuqi, i cili ishte njė nga politikanėt mė tė njohur shqiptarė qė nga Qeveria e Ismail Qemalit nė 1912 kur mori portofolin e Ministrit tė Financave. Mė pas ai mbajti dhe portofolin e Ministrit tė Arsimit dhe nė vitin 1924 ishte krahu i djathtė i Fan Nolit nė Revolucionin e Qershorit qė e solli atė nė pushtet. Pas riardhjes sė Zogut nė pushtet nė 1924, ashtu si dhe shumė politikanė tė tjerė qė kishin marrė pjesė dhe kishin udhėhequr Revolucionin e 1924, edhe Gurakuqi u largua nga Shqipėria dhe u vendos nė Bari tė Italisė.
Njeriu qė qėlloi mbi Gurakuqin, ishte djali i tezes sė tij Balto Stambolla, tė cilin thuhet se e nxiti Ministri i Brendshėm i Zogut, Ceno Beg Kryeziu, duke shfrytėzuar disa mosmarveshje familjare qė ata kishin pasur nė mes tyre. Nė atė kohė opozita antizogiste qė kishte mėrguar jashtė Shqipėrisė, pėr vrasjen e Gurakuqit bėri fajtor Ahmet Zogun, por nė gjyqin e zhvilluar nė Itali, nėna dhe vėllai i Gurakuqit deklaruan se Zogu nuk kishte fare gisht nė vrasjen e djalit e vėllait tė tyre.

ARVANITI
20-06-05, 21:06
A. Zogu, ishte tradhetar e shkuar tradhetarit.

Pse?

Ja:

- Vrau atdhetaret me te flakte shqiptare L. Gurakuqi, Bajram Curri, Hasan Prishtina, Avni Rustemin dhe shume kundershtare dhe atdhetare shqiptare. Ky ishte nacionalizmi i A. Zogut. Ne kete menyre e beri shtetin shqiptar A. Zogu. Si dhe perndoqi Fan Nolin e Madh,

-Erdhi ne pushtet pas 1924, duke rrezuar qeverine demokratike te Fan Nolit, me ndihmen e ushtrise Jugosllave. Si shperblim, Zogu nuk e ngriti zerin ndaj ceshtjes se Kosoves.

-Fali Shen Naumin, perlen shqiptare, qe edhe sot ka "fqinji" yne Lindor.

-Beri marreveshje kunder interesave te Shqiperise me Italine.

-Ja mbathi si skuth, pasi sulmit italian, duke ju larguar detyres se tij si "udheheqes" i shtetit.

-Perdori te gjitha mjetet per te sunduar ne Shqiperi.

Ky eshte atdhetari i Madh A. Zogu, frikacaku qe vodhi c'mundi dhe ja mbathi diten me diell te 7 prillit 1939.

Shiti gjthcka per veten e tij.

Keto jane fakte, nuk po i shpik une.

****

Theniet e mesiperme jane fakte, nuk po i nxjerr une. Jane fakte qe tashme i ka pranuar historia.

Po te mundesh kundershtoi pikat e mesiperme nje nga nje, nese mundesh, por vetem me fakte.

Duhet te dish edhe kete gje, historine e shkruajne shqiptaret ashtu sic eshte, dhe jo amerikanet e anglezet, qe s'ka lidhje me ne fare. Historia nuk mund te manipulohet.

A mundesh t'i kundershtosh, me fakte?


ARVANITI


***[/quote]

Mire pra, e zėmė se e provove "me fakte" se nuk u vra nga "i Madhi" A. Zogu.

Kundershtoji pikat e mesiperme, nese mundesh?

Jepi!

Vetem me fakte!

Tomori
20-06-05, 23:06
A. Zogu, ishte tradhetar e shkur tradhetarit.

Pse?

Ja:

- Vrau atdhetaret me te flakte shqiptare L. Gurakuqi, Bajram Curri, Hasan Prishtina, Avni Rustemin dhe shume kundershtare dhe atdhetare shqiptare. Ky ishte nacionalizmi i A. Zogut. Ne kete menyre e beri shtetin shqiptar A. Zogu. Si dhe perndoqi Fan Nolin e Madh,

-Erdhi ne pushtet pas 1924, duke rrezuar qeverine demokratike te Fan Nolit, me ndihmen e ushtrise Jugosllave. Si shperblim, Zogu nuk e ngriti zerin ndaj ceshtjes se Kosoves.

-Fali Shen Naumin, perlen shqiptare, qe edhe sot ka "fqinji" yne Lindor.

-Beri marreveshje kunder interesave te Shqiperise me Italine.

-Ja mbathi si skuth, pasi sulmit italian, duke ju larguar detyres se tij si "udheheqes" i shtetit.

-Perdori te gjitha mjetet per te sunduar ne Shqiperi.

Ky eshte atdhetari i Madh A. Zogu, frikacaku qe vodhi c'mundi dhe ja mbathi diten me diell te 7 prillit 1939.

Shiti gjthcka per veten e tij.

Keto jane fakte, nuk po i shpik une.

****

Theniet e mesiperme jane fakte, nuk po i nxjerr une. Jane fakte qe tashme i ka pranuar historia.

Po te mundesh kundershtoi pikat e mesiperme nje nga nje, nese mundesh, por vetem me fakte.

Duhet te dish edhe kete gje, historine e shkruajne shqiptaret ashtu sic eshte, dhe jo amerikanet e anglezet, qe s'ka lidhje me ne fare. Historia nuk mund te manipulohet.

A mundesh t'i kundershtosh, me fakte?


ARVANITI


***
ARVANITI PO JA FAKTET QKA DONE MA SHUME PO DESHE KUPTO PO NUK DESHE MOS PERSERIT TE NJEJTEN PYETJE?!!
JA KU TE PERGJIGJEM SHKURTE DHE SHQIP

ARVANITI LEXO ME VEMENDJE?!!!ARVANITI ja po va postoje te verteten kush e vrau luigj Gurakuqin!
LUIGJ GURAKUQIN E VRAU D'JALI TEZES SE VET KY D'JALI TEZEAS KA EMER E MBIEMER O ARVANITI DUHET TE KUPTOJSHE,,
PO TA PERSERISI VRASESI ESHTE D'JALI TEZES KY ESHT
EMRI: BALTO
MBIEMRI:STAMBOLLA
- Pra I nderuari Arvaniti mbaje mende kete prej Tomorit:
Njeriu qė qėlloi mbi Gurakuqin, ishte djali i tezes sė tij Balto Stambolla

a ke te carte lojen. po deshe ta them por me vjen rande te them motivin po deshe hyne ne Arkivin ne Tirane se nuk me kujtohet numri por e di se fillonteme pesmijshe..e aty dot bindesh perse e ka vra tezaki i vet?!!

Une te thashe se nuk hi matykje se pa mare parasysh per jeten e tije private qka ka pas Gurakuqi me balldesken e vet une e nderoje per punen atdhetare se kjo nuk i mohohet...
A me kupton o Arvaniti, sta kap mendja se ceshte punuar thkehu realitetit mos te miremi me romantik..
Arvaniti tashe per her te fundit ta perserise per se treti lexo:


Njeriu qė qėlloi mbi Gurakuqin, ishte djali i tezes sė tij Balto Stambolla


1925. Vrasja e Luigj Gurakuqit nė Bari
Vrasja tjetėr me atentat ndaj politikanėve shqiptarė jashtė Shqipėrisė u shėnua nė 2 mars tė vitit 1925 nė Bari tė Italisė ku mbeti i vrarė Luigj Gurakuqi, i cili ishte njė nga politikanėt mė tė njohur shqiptarė qė nga Qeveria e Ismail Qemalit nė 1912 kur mori portofolin e Ministrit tė Financave. Mė pas ai mbajti dhe portofolin e Ministrit tė Arsimit dhe nė vitin 1924 ishte krahu i djathtė i Fan Nolit nė Revolucionin e Qershorit qė e solli atė nė pushtet. Pas riardhjes sė Zogut nė pushtet nė 1924, ashtu si dhe shumė politikanė tė tjerė qė kishin marrė pjesė dhe kishin udhėhequr Revolucionin e 1924, edhe Gurakuqi u largua nga Shqipėria dhe u vendos nė Bari tė Italisė.
Njeriu qė qėlloi mbi Gurakuqin, ishte djali i tezes sė tij Balto Stambolla, tė cilin thuhet se e nxiti Ministri i Brendshėm i Zogut, Ceno Beg Kryeziu, duke shfrytėzuar disa mosmarveshje familjare qė ata kishin pasur nė mes tyre. Nė atė kohė opozita antizogiste qė kishte mėrguar jashtė Shqipėrisė, pėr vrasjen e Gurakuqit bėri fajtor Ahmet Zogun, por nė gjyqin e zhvilluar nė Itali, nėna dhe vėllai i Gurakuqit deklaruan se Zogu nuk kishte fare gisht nė vrasjen e djalit e vėllait tė tyre.

Tomori
20-06-05, 23:38
FAN NOLI

Si abuzoi Noli me arkėn e shtetit

Pjesė nga Arkivat Sekrete tė CIA-s dhe Shėrbimeve Sekrete tė Huaja rreth Korrupsionit dhe Vjedhjeve Masive tė Buxhetit Shqiptar me Dokumenta tė Kohės sė Qeverisjes Bollshevike tė Fan Nolit

Ashtu siē pati njė fillim, qeveria “Noli”, ardhur nė pushtet pas revolucionit tė njohur “demokratiko-borgjez” tė vitit 1924, pati edhe njė fund, madje shumė tė shpejtė. Nė ata pak muaj tė aktivitetit tė saj, kjo qeveri “stinore”, pėrveēse hyri si njė “konvecion” nė historinė e qeverisjeve shqiptare, duhet thėnė se nuk solli ndonjė ndryshim nė jetėn e vendit e tė popullit tė asaj kohe.

Nga z.Dukagjin Hata dhe z.Pėrparim Halili

Nėse vendimi i parė qė mori Qeveri “Noli”, kishte tė bėnte me ndėshkimin dhe sekuestrot e pasurive tė kundėrshtarėve tė saj politikė, tė rrėzuar nga pushteti e tė arratisurve jashtė kufijve, vendimi i fundit i kėsaj qeverie, kishte lidhje me boshatisjen e arkės sė qeverisė. Vetėm pak kohė pėrpara rrėzimit nga “froni” dhe pėrpara largimit nga Shqipėria, Noli dhe njerėzit e kabinetit e tė pushtetit tė tij, tė cilėt kishin akoma vulėn dhe firmėn e qeverisjes, nxorėn vendimin pėr shpėrndarjen e financave tė shtetit, duke i akorduar ato nė formė pagash e shpėrblimesh pėr “rrethin” e ngushtė e besnik tė kabinetit.

Ky akt financiar, regjistruar si “kapaku” qė mbylli historinė e qeverisjes sė Nolit, ka ndodhur plot 81 vjet mė parė.

Nė datėn 25 dhjetor 1924, pasi kishte marrė me vete gjithė buxhetin e shtetit, kabineti qeveritar i drejtuar nga Noli, shkoi nė Vlorė dhe pėrpara largimit nga Shqipėria, organizoi mbledhjen e fundit nė tė cilėn, u shpall vetėm njė vendim: “Ndarja e pjesės kryesore tė buxhetit tė shtetit, nė formė pagash e shpėrblimesh pėr aktivistėt dhe mbėshtetėsit e vet”. Kėshtu u hartua, u miratua dhe u ekzekutua lista e ndarjes sė financiave me emrat dhe shumat pėrkatėse, sipas arkave tė prefekturave. Pėr pjesėn tjetėr tė buxhetit tė shtetit shqiptar tė dhjetorit tė vitit 1924, megjithėse ka qėnė i konsiderueshėm, nuk ėshtė folur asnjėherė. Pėrdorimi i tij zyrtar, nuk figuron as nė vendime tė mėparėshme e as nė vendimin e fundit tė qeverisė, tė datės 25 dhjetor 1924. Ai u zhduk pa gjurmė dhe sipas dokumenteve tė shėrbimeve sekrete tė huaja tė asaj kohe(CIA), thuhet tė ketė “udhėtuar” privatisht matanė kufijve tė Shqipėrisė, por qė duke mos u folur asnjėherė pėr fatin e tij. Njė gjė ėshtė interesante nė vendimin e fundit tė kabinetit qeveritar tė Nolit: Mėnyra e shpejtė e veprimit dhe lista e personave qė kanė pėrfituar nga ndarja dhe pėrfitimi personal prej financave publike.

BIOGRAFI: Dy nga krerėt e kryengritjes noliste

Qazim Koculi
Lindi mė 1887 nė fshatin Kocul tė Vlorės. Arsimin fillor e kreu nė vendlindje ndėrsa atė tė mesėm nė gjimnazin “Zosimea” tė Janinės. Studimet e larta i pėrfundoi nė Akademinė e Lartė Ushtarake tė Stambollit, pas tė cilės fitoi gradėn Nėntoger. U emėrua mė pas nė Marinėn Ushtarake tė Perandorisė Osmane, ku fitoi gradėn e togerit. Mė 1909 nuk i bindet njė urdhri ushtarak tė njė eprori tė tij gjatė njė beteje detare nė Prevezė, pėr t`ju dorėzuar flotiljes italiane. Pas nxjerrjes sė urdhėr-arrestit nga komanda perandorake, Koculi arratiset pėr nė Argjentinė, ku qėndron deri nė vitin 1912. Kthehet kėtė vit nė Vlorė, pasi iu pėrgjigj njė thirrje tė Ismail Qemalit. Ky i fundit e cakton drejtor tė portit tė Vlorės, detyrė tė cilėn e kreu deri nė ēastin qė porti u mor nė administrim nga italianėt nė tetor tė vitit 1914. Deri nė vitin 1917 ishte kryekatundar nė Brataj tė Vlorės. Nga ky vit e deri mė 1919 ishte nėnprefekt i Tepelenės. Mė 21-31 janar 1920 merr pjesė si delegat i Vlorės nė Kongresin Kombėtar tė Lushnjes, nga i cili u emėrua edhe senator. Ėshtė aktiv nė Luftėn e Vlorės tė vitit 1920 dhe njihet si njė ndėr organizatorėt e Kuvendit tė Barēallasė. Koculi u zgjodh nga ky kuvend si kryetar i komisionit tė pėrbėrė nga 16 anėtarė. Mė 19 maj 1920 ky komision zgjodhi nė Beun tė Vlorės, Qazim Koculin si komandant tė pėrgjithshėm tė Komitetit tė Luftės sė Vlorės. Hyri nė Vlorė nė krye tė trupave shqiptare, pas njė beteje tė zhvilluar mė parė, mė 3 shtator 1920. Pas kėsaj lufte kreu detyrėn e prefektit tė Vlorės. Zgjidhet deputet i Vlorės nė zgjedhjet e para tė 5 prillit 1921. Ishte mbikqyrės i qeverisė sė Pandeli Evangjelit sė bashku me Bajram Currin dhe Avni Rustemin nė periudhėn tetor-nėntor 1921. Kriza e dhjetorit 1921 e gjeti nė krahun e forcave qė ishin pėr rrėzimin e qeverisė sė Evangjelit. Nga kjo krizė ai u bė protagonist jo me ndonjė dėshirė tė madhe, duke hyrė nė histori edhe si kryeministri njėditor i Shqipėrisė. Ai mė 6 dhjetor formoi pa konsultime njė kabinet prej 8 anėtarėsh, pėr askush nuk qė i gatshėm tė ndihmonte. I vetmi urdhėr qė lėshoi “kryeministri” njėditor ishte ai pėr drejtorin e pėrgjithshėm tė postave, tė cilin e urdhėroi tė mos lėshonte asnjė lloj telegrami tė pakontrolluar prej tij. Nga kėto dy shkaqe, Koculi dha dorėheqjen brenda tė njėjtės ditė qė u emėrua kryeministėr. Nė zgjedhjet e 27 dhjetorit 1923, Qazim Koculi u zgjodh sėrish deputet i Vlorės nė Kuvendin Kushtetues. Gjatė kėsaj kohe vazhdoi tė pėrkrahte po ata linjė politike qė ishte pėr rrėzimin e qeverisė.

Koculi ishte ndėr pjesėmarrėsit dhe pėrkrahėsit e kryengritjes sė qershorit 1924. Nė qeverinė e dalė nga kjo kryengritje, Koculi ishte ministėr i Punėve Botore. Me dėshtimin e kėsaj qeverie dhe me Triumfin e Legalitetit, Qazim Koculi emigroi jashtė Shqipėrisė bashkė me politikanė tė tjerė. Emigracionin politik Koculi e kaloi nė Vjenė dhe Paris. Gjatė kėsaj kohe ai pajtohet me Mbretin Zog dhe pranoi qė tė ishte kryetar i Komitetit tė Kosovės nė mėrgim. Pėr kėtė gjė, ai ai u pagua me njė shumė prej 30 napolonash nė muaj. Ishte pėr kthimin nė atdhe para 7 prillit 1939, por njė gjė e tillė u kundėrshtua nga shokėt e tij. Pas pushtimit fashist, Koculi u kthye nė Shqipėri, dhe nė dhjetor 1939 emėrohet anėtar i Kėshillit tė Lartė tė Shtetit. Nė qeverinė e Mustafa Krujės ishte Ministėr Shteti dhe nė ēastet e fundit tė kėsaj qeverie u emėrua komisar i lartė nė Vlorė, nė kohėn kur qe rritur lėvizja komuniste atje. Mė 2 janar 1943 Qazim Koculi vritet nė Vlorė nga batalioni dibran i italianėve. Pėr kėtė shkak dhe pėr faktin se italianėt nuk pranuan tė dėnojė fajtorin, Mustafa Kruja qė ishte edhe miku i tij, dha menjėherė dorėheqjen nga posti i kryeministrit.

Kasėm Qafėzezi:
Lindur nė Kolonjė mė 1880. Pas mbarimit tė shkollės sė mesme, titullohet ushtarak klasi pėr karrierė tė lartė nė Akademinė Ushtarake tė Stambollit. Dėrgohet pėr studime pasuniversitare nė Vjenė dhe kur i pėrfundon, kthehet nė atdhe pėr t‘u vėnė mė pas nė krye tė ushtrisė sė Perandorisė. Nė vitin 1908 shėrben nė Janinė. Mė 1910 merret me organizimin e trazirave nė zonėn e Tepelenės. Pas vitit 1912 i pėrgjigjet thirrjes sė ministrit tė Luftės, Mehmet Pashė Dėrralla dhe vihet nė krye tė njė fuqie tė xhandarmėrisė dhe lufton kundėr andartėve grekė nė Jugun e Shqipėrisė. Nė verėn e vitit 1920, bėn pjesė nė shtabin ushtarak tė “Mbrojtjes Kombėtare” nė Vlorė. Ngjarjet e vitit 1924 e gjetėn komandant tė Garnizonit tė Pėrmetit, nga ku nisi marshimin ushtarak drejt Tiranės, duke u bėrė vegėl e opozitės sė atėhershme. Mė 16 qershor 1924, emėrohet ministėr i Luftės nė Kabinetin “Noli”. Me dėshtimin e kėtij kabineti largohet fillimisht nė Itali, ku nė janar 1925 rrihet me ish-ministrin Luigj Gurakuqi. Nė vitin 1927 pas njė amnistie tė Ahmet Zogut, kthehet nė atdhe dhe vendoset nė Berat. Nuk pranon ofertat e Ahmet Zogut pėr t‘u integruar nė ushtri, me justifikimin se “ishte i lodhur”. Nė Mars 1931 bėn pjesė nė delegacionin e Beratit qė vizitoi Mbretin pas atentatit tė Vjenės, duke i uruar jetė tė gjatė. Vdiq nė Berat, mė 20 shtator 1934.
Qazim Koculi, kryeministri vetėm njė ditė, ministėr i Punėve Botore te “Noli”
Pėr njoftim e veprim sa sipėr, ju pėrshkruajmė kopjen e Vendimit tė Kėshillit Administrial, datė 25.12.1924. Pagesat tė bahen nėn responsabilitetin e kėsaj ministrie pa u kėrkuar certifikata nga nėpunėsat.

Ja si u shpėrndanė financat nė formė shpėrblimesh:

Arka e pėrgjithshme
Angjelin Suma, Drejtor Finance , 580 Franga ari
Mustafa Kallamishi 326.10 Franga ari
Mehmet Bilali, Kapiten i Barkės 434.75 Franga ari
Haki Tatzati, Nėnkolonel 20.000 Franga ari
Rexhep Berati, Major 20.000 Franga ari
Ibrahim Jakova, Major 20.000 Franga ari.
Alekse Plumbi, Toger 9242 Franga ari

Rrogė pėr ministrat:
3900 Franga ari - Xhemal Bushati, Zv/Ministėr i Brendshėm dy paga 5000 + 3000 Franga ari
Llazar Fundo, Kryetar i Komisionit tė Bashkimit 2608.70 Franga ari
Automobili i Kryeministrit 300 Franga ari
Qazim Koculi, Ministėr i Punėve Botore, dy paga 375 + 41 Franga ari
Sulejman Delvina, Ministėr i Punėve tė Jashtme 240 Franga ari
Stavro Vinjau (pėr Bahri Omarin) 1000 Franga ari
Sulo Bodka 960 Franga ari
Ibrahim Dedej 960 Franga ari
Petro Pekmezi, Nėnp. Minstria e Punėve Botore 171 Franga ari.
Vangjel Papa, Sekretar i Gjyqit Ushtarak 400 Franga ari
Shoferi i Kryeministrit 152 Franga ari
Mustafa Banka, Protokollist Ministria e Arsimit 380 Franga ari
Zyber Bakiu, Sekretar i Ministrisė sė Drejtėsisė 475 Franga ari.
Bilbil Rustemi, polic Kryeministri 266 Franga ari.
Av.Mihal Lehova, Ndihmės Anėtar i Gjyqit Politik 350 Franga ari.
Shefqet Kulleci, Protokollist Min. e Brendshme 342 Franga ari
Haki Mulleti, Sekretar i Tretė Min. e Brendshme 475 Franga ari
Ali Sulejmani 300 Franga ari
Brahim Sula,
Me Transportin e Ushtrisė 326.10 Franga ari Kostandin Kote,
Nėnkryetar i Parlamentit 285 Franga ari Serafin Dole,
Drejtor Parlamenti 380 Franga ari

Arka e Financave tė Tiranės:
Beqir Rusi, nėnprefekt i Tiranės 684 Franga ari
Mustafa Dule, telegrafist Tiranė 304 Franga ari
Ethem Bolena, polic nė Tiranė 266 Franga ari
Bexhet Neimi, polic nė Tiranė 266 Franga ari
Mazar Sopoti, s/Gjyqit tė Fillimit 266 Franga ari

Shpėrblimet, sipas arkave tė prefekturave:

Arka e Financave Durrės:
Riza Dani, Prefekt 1326.25 Franga ari
Musa Maēi, Nėnprefekt i Shijakut 957.60 Franga ari .
Ali Fortuzi, Kryesekretar i Durrėsit 237.50 Franga ari
Luigj Zaja, Protokollist i Prefekturės 413.25 Franga ari
Muharrem Geci, Komisar i Policisė Durrės 1090 Franga ari
Kasem Durrėsi, Nėpunės i Kadastrės 551 Franga ari
Shaban Belegu, Mėsues i Shijakut 342 Franga ari
Rexhep Dizdari, Drejtor shkolle nė Shijak 190 Franga ari
Ali Tartari, Sekretar i Gjyqit tė Paqit 190 Franga ari

Financa e Shkodrės:
Riza Dani, Financa Shkodėr 40.000 Franga ari .

Financa e Dibrės:
Qazim Mulleti 966.60 Franga ari
Financa e Elbasanit:
Kol Tromara, Prefekt 1306.25 Franga ari.
Hysen Prishtina, N/Prefekt 812.05 Franga ari
Demir Kodheli, Drejtor Shkolle nė Peqin 418 Franga ari
Ahmet Burburia, mėsues 551 Franga ari
Mahmut Ēela, Arkėtar
455 Franga ari

Financa e Gjirokastės: Hilė Mosi, Prefekt 183.35 Franga ari
Sesai Ēomo (dy shuma) 680 + 293.45 Franga ari

Financa e Pėrmetit:
Koco Ēipi, Nėnprefekt 812.25 Franga ari

Financa e Kavajės: Qazim Mulleti, N/Prefekt 410.40 Franga ari

Financa e Lushnjes: Naum Prifti, Mėsues 146.376,20 Franga ari,

Shumat e shpėrndara, sipas prefekturave:
Arka e Pėrgjithshme 92.309,15 Franga ari
Arka e Tiranės 1786 Franga ari
Arka e Durrėsit 5270 Franga ari
Arka e Shkodrės 40.000 Franga ari
Arka e Dibrės 966.60 Franga ari
Arka e Elbasanit 3543.40 Franga ari
Arka e Gjirokastrės 1166.80 Franga ari
Arka e Pėrmetit 812.25 Franga ari
Arka e Kavajės 410.40 Franga ari
Arka e Lushnjes 146.376,20 Franga ari

Ky vendim u firmos nė ēast nga Ministri i Financave, Luigj Gurakuqi dhe, po nė atė moment, ministėr Gurakuqi firmosi edhe urdhėrin e mėsipėrm pėr ekzekutim, i cili u firmos menjėherė edhe nga drejtori i Financave tė Vlorės dhe zv/ministri i Financave, Stavro Vinjau.

Qeveria “Noli”

Fan Noli
Sulejman Delvina
Stavro Vinjau
Rexhep Shala
Luigj Gurakuqi

BALLKAN

Tomori
21-06-05, 00:43
Ahmet Zogu dhe atentatori
-------------------------------------------------------------------------------------

Me 23 shkurt 1923, Beqir Valteri i bėri Zogut atentat nė shkallėt e parlamentit. Zogu. megjithėse i plagosur, ēarmatosi atentatorin dhe hyri qetėsisht nė parlament e tha:

- Zotėrinj deputetė, kėto gjėra ndodhin shpesh herė prandaj nuk kini pėrse shqetėsoheni.
Mjaftuan kėto fjalė qė parlamenti tė vazhdonte normalisht punimet.

Mė pas kur Zogu u shėrua e pyetėn:
- ēfare dėnimi ti japim atentatorit?
- Meqė ėshtė matjan do ta fal, - tha Zogu, - sepse baba, kurrė nuk e vret fėmijėn e vet.

King_Gentius
21-06-05, 03:20
Neqofte se Noli vertet ka ndare buxhetin e shtetit mes shokeve te tij, ai ka tradhtuar popullin. Nuk kisha pare ndonjehere kete teori nga ndonje burim i huaj.

Tomor, e vetmja frike qe kam nga keto artikuj qe po poston ti eshte se mos jane literature pro-Zogiste e financuar nga ata qe duan te sjellin mbretin mbrapa ne Shqiperi. Dua te them se keto artikuj mund te kene qellime politike, dhe jo thjesht historike.

Une per vete jam njeri qe me intereson e verteta, dhe neqofte se kjo qe thua ti ishte e verteta une nuk kam me problem me mbretin, por nuk jam akoma plotesisht i bindur per patriotizmin e Zogut, sepse edhe ne burime te huaja qe kam lexuar ai nuk shihet me sy te mire.

Po deshe fakte per kete interesohu ne cilin parlament te botes eshte dheni nje minut heshtje per Leninin kur ka cofe.. me 21.01.1924

Hmmm, situata duhet te shpjegohet ne kontekstin e asaj kohe. Sot te gjithe e dine se cfare shkaterrim per shoqerine ishte komunizmi, por a e dinin njerezit ne 1924 te keqijat e komunizmit dhe te Stalinit?

King_Gentius
21-06-05, 04:04
Ca po ndodh ne kete topik?

http://www.militaryphotos.net/forums/images/avatars/132885516427414200acb0.gif

:lol: :lol:

ARVANITI
21-06-05, 10:39
- Vrau atdhetaret me te flakte shqiptare L. Gurakuqi, Bajram Curri, Hasan Prishtina, Avni Rustemin dhe shume kundershtare dhe atdhetare shqiptare. Ky ishte nacionalizmi i A. Zogut. Ne kete menyre e beri shtetin shqiptar A. Zogu. Si dhe perndoqi Fan Nolin e Madh,

-Erdhi ne pushtet pas 1924, duke rrezuar qeverine demokratike te Fan Nolit, me ndihmen e ushtrise Jugosllave. Si shperblim, Zogu nuk e ngriti zerin ndaj ceshtjes se Kosoves.

-Fali Shen Naumin, perlen shqiptare, qe edhe sot ka "fqinji" yne Lindor.

-Beri marreveshje kunder interesave te Shqiperise me Italine.

-Ja mbathi si skuth, pasi sulmit italian, duke ju larguar detyres se tij si "udheheqes" i shtetit.

-Perdori te gjitha mjetet per te sunduar ne Shqiperi.

Ky eshte atdhetari i Madh A. Zogu, frikacaku qe vodhi c'mundi dhe ja mbathi diten me diell te 7 prillit 1939.

Shiti gjthcka per veten e tij.


*****

Fan Noli eshte nje nga figurat me te ndritura te kombit shqiptar. Ngriti ne nivelin e boteror gjuhen shqipe, me perkthimet e tij nga viganet e letersise boterore, perdori, riktheu dhe krijoi fjale te reja teresisht shqip. Themeloi kishen e Pavarur Shqiptare me qender ne Boston. Mbrojti te drejtat e shqiptareve ne te gjithe Ballkanin, perfaqesoi denjesisht Shqiperine ne arenat nderkombetare dhe per c'eshte e mundur per mbrojtjen e trojeve dhe te drejtave shqiptare.

Po Ahmet Zogu c'beri?????????????????


****

Tomori
21-06-05, 12:24
Neqofte se Noli vertet ka ndare buxhetin e shtetit mes shokeve te tij, ai ka tradhtuar popullin. Nuk kisha pare ndonjehere kete teori nga ndonje burim i huaj.

Tomor, e vetmja frike qe kam nga keto artikuj qe po poston ti eshte se mos jane literature pro-Zogiste e financuar nga ata qe duan te sjellin mbretin mbrapa ne Shqiperi. Dua te them se keto artikuj mund te kene qellime politike, dhe jo thjesht historike.

Une per vete jam njeri qe me intereson e verteta, dhe neqofte se kjo qe thua ti ishte e verteta une nuk kam me problem me mbretin, por nuk jam akoma plotesisht i bindur per patriotizmin e Zogut, sepse edhe ne burime te huaja qe kam lexuar ai nuk shihet me sy te mire.

Po deshe fakte per kete interesohu ne cilin parlament te botes eshte dheni nje minut heshtje per Leninin kur ka cofe.. me 21.01.1924

Hmmm, situata duhet te shpjegohet ne kontekstin e asaj kohe. Sot te gjithe e dine se cfare shkaterrim per shoqerine ishte komunizmi, por a e dinin njerezit ne 1924 te keqijat e komunizmit dhe te Stalinit?I respektuari "King_Gentius" ju siguroje qe keta artikull nik kan te bejne fare me propagande,,,por thjeshte eshte historija e te kaluares,,,
Nuk behet fjale aspak per patriotizem...secili ka dhene kontributin e vet..

-Sa per Nolin tju them se Ahmet Zogu ka pase respekt te madhe anise ka qene oponent politik!
Ja per shembull Noli madhe gjer me 1965vite..ka mare penzione prej Zogut?!!

Po ashtu Noli madhe para dy muajshe te jetes se tije jep Interviste vet Noli..dhe thote:
Mekati im ma i madhe e jetes sime eshte i ashtequajturi
Revolucioni qershorit...thjeshte nuk ka pas Revolucione por grushte-shtet
politik?!!!
-Qe ne njefar menyra hapa direkte rugen e Komunizmit per ne Shqiperi?!!

-"King_Gentus" besoje qe me kuptone qka ngele tash per ne te japim sqarime?!! Kur i madhi Fan Noli shum bukur sqarohet per gabimin qe ka bere me vitin 1924.
Noli eshte pishtari kombit dote ngele Ikone e kombit shqiptare?!!
Kjo nuk vehet ne dyshim aspak por per hire te vertetes nuk kuptoje perse po i heshtin edhe keta te verteta qe nuk i komvenojne komunistve
Se mos te harojme se Komunistet keq-perdoren Nolin thireshin ne emer te tije ne gabimet e tija?!!
Ja per shembell nje parolle komuniste?!!

Rrofte Fan Noli qe i vetmi kryeminister ne bote pranoji Atdheun tone te dyte te Internacionales Bashkimin Sovjetik!
Rrofte Bollshevizmi Rrofte Fane Noli Perkrahes I Bolshevizmit..
Rrofte Partija Komuniste e Shqiperise ..e te tjera.

a kuptoni lojen e komunistve or "King_Gentiusi"
Po ashtu komunistet shfrytzuan rastin e Fan Noilit kur u qua ne kembe ne parlamente ti jap nje minut heshtje Leninit....siq i thoshte ai Hazreti Lenini
komunistet ne ket kontekste sulmojshin Ahmet Zogun per shkak se nuk i ka dhen nderim Lenint,,dhe nje kohesishte ka protestu ne parlamente me te madhe per ket gjeste qe ndodhe....

Me respekt:
Tomori

Tomori
21-06-05, 12:37
ARVANITI nuk je interesante..po deshe te debatojshe debato..e jo si papagall po perserite te njejten shkrim te pakuptimte..
shkrimete deklasuara moti me argumente...mos te lutem nese je shqipetare atehere posto me vemendje..
.e jo me oratorin Komuniste kushe nuk e do Stalinin ai eshte trathetar.
-Nuk kas kuptim ma as logjik kjo shprehje, spaktit per ne qe se rrujme fare per Stalinin as sna intereson kur ka lejte e kur ka Ngordhe ky mut..

-Arvaniti prandaj analizoni pak mos shkoni paushal...te fueni patriotet shqiptare...

ARVANITI
21-06-05, 19:21
ARVANITI nuk je interesante..po deshe te debatojshe debato..e jo si papagall po perserite te njejten shkrim te pakuptimte..
shkrimete deklasuara moti me argumente...mos te lutem nese je shqipetare atehere posto me vemendje..
.e jo me oratorin Komuniste kushe nuk e do Stalinin ai eshte trathetar.
-Nuk kas kuptim ma as logjik kjo shprehje, spaktit per ne qe se rrujme fare per Stalinin as sna intereson kur ka lejte e kur ka Ngordhe ky mut..

-Arvaniti prandaj analizoni pak mos shkoni paushal...te fueni patriotet shqiptare...

Po i shmangesh pyetjeve te mia, ė???? :wink: :wink: :wink:

Une po te them vetem kaq:

Kundershtoji pikat e mesiperme te cilat une i kam argumente kunder A. Zogut?

Pergjigjiu nje nga nje, dhe me fakte. Jo me kotesira.

Ne pergjigjen tende te ardheshme shpresoj te lexoj kunder argumentet ndaj argumentve te mia. Dhe jo pallavra te pakuptimta.

Gjith te mirat!!

P.S. Mos u shmang serish!! :wink:

Tomori
21-06-05, 20:55
ARVANITI nuk je interesante..po deshe te debatojshe debato..e jo si papagall po perserite te njejten shkrim te pakuptimte..
shkrimete deklasuara moti me argumente...mos te lutem nese je shqipetare atehere posto me vemendje..
.e jo me oratorin Komuniste kushe nuk e do Stalinin ai eshte trathetar.
-Nuk kas kuptim ma as logjik kjo shprehje, spaktit per ne qe se rrujme fare per Stalinin as sna intereson kur ka lejte e kur ka Ngordhe ky mut..

-Arvaniti prandaj analizoni pak mos shkoni paushal...te fueni patriotet shqiptare...

Po i shmangesh pyetjeve te mia, ė???? :wink: :wink: :wink:

Une po te them vetem kaq:

Kundershtoji pikat e mesiperme te cilat une i kam argumente kunder A. Zogut?

Pergjigjiu nje nga nje, dhe me fakte. Jo me kotesira.

Ne pergjigjen tende te ardheshme shpresoj te lexoj kunder argumentet ndaj argumentve te mia. Dhe jo pallavra te pakuptimta.

Gjith te mirat!!

P.S. Mos u shmang serish!! :wink:

Arvaniti ne regull po ja fillojme nje nga nje ..
Urdhero parashtro pyetje por nje pyetje...mbasi dot pergjigjem ateher parashtro prap nje pyetje e keshtu me radhe....psh per Luigj gurakuqit nuk ka nevoje se jam pergjygjur...po ashtu edhe per Nolin ke pergjigjen cka te intereson i nderuari Arvaniti
mire u ndigjfshim tung!

ARVANITI
21-06-05, 22:02
Ja pra jepi, (keto me "bold" si fillim)

- Vrau atdhetaret me te flakte shqiptare L. Gurakuqi, Bajram Curri, Hasan Prishtina, Avni Rustemin dhe shume kundershtare dhe atdhetare shqiptare. Ky ishte nacionalizmi i A. Zogut. Ne kete menyre e beri shtetin shqiptar A. Zogu. Si dhe perndoqi Fan Nolin e Madh,

-Erdhi ne pushtet pas 1924, duke rrezuar qeverine demokratike te Fan Nolit, me ndihmen e ushtrise Jugosllave. Si shperblim, Zogu nuk e ngriti zerin ndaj ceshtjes se Kosoves.

-Fali Shen Naumin, perlen shqiptare, qe edhe sot ka "fqinji" yne Lindor.

-Beri marreveshje kunder interesave te Shqiperise me Italine.

-Ja mbathi si skuth, pasi sulmit italian, duke ju larguar detyres se tij si "udheheqes" i shtetit.

-Perdori te gjitha mjetet per te sunduar ne Shqiperi.


***

"One by One"

Tomori
22-06-05, 09:53
Ok Tomor, me duket se paske lexuar burime te ndryshme nga ato qe kam lexuar une. Atehere po e bej pyetjen keshtu:

1. Si e mori fuqine Zogu ne 1924?

2. Cfare permiresime pa Shqiperia gjate mbreterimit te tij?

I nderuari "King_Gentius" me qense keni interesim se cka permisime ka bere Mbreti yne po va postoje kete artikull!
Meqense thuani se keni lexuar po jo prej ketyre burimevet te realta?
Une shohe tek ju nje njeri shume te sinqerte i nderuari "King_Gentius"
prandaj ndjeva obligim moral qe sadopak tju njoftoje me ket artykull..
Ju deshiroje lexim te kendshem si juve po ashtu edhe antarve tjere qe duan te kene njohuri per Mbretin e tyre legjendar!


Brezi jone fatkeqesisht dine shume pak per jeten e te n’deruarit Ahmet Zogu – Mbretit te Shqiptareve. Jeta dhe puna e tij ka zene nje nga vendet me te para ne peripecite e jetes politike, luftarake e civile te vendit tone, prej viteve 1912 e deri ne kohen kur italia pushtoj Shqiperine me 1939 dhe me pas ne mergim deri ne vitin 1961.
Nuk eshte e lehte me qe te flases per jeten e te n’deruarit Zog. Arsyet jane te ditura, sepse rregjimi komunist mbi 50 vjecar mbylli cdo gje te asaj kohe , dhe ne permendje emrin e Zogut apo te kohes se tij te kushtonte edhe jeten. Keshtu qe ajo periudhe 25 vjecare Zogu luftoi, punoi e sundoi u be tabu. Por fatkeqesisht akoma vazhdon nje heshtje per te edhe pse Sqiperia tashme eshte shpallur demokratike dhe ka shume parti politike…….

Ahmed Zogu lindi me 8 Tetor te vitit 1895. Ishte i biri i Xhemal Pashe Zogut. Principata Zogalliane e kishte qendren ne Burgajet te Matit. Historia na thote se Matja ishte Principata trashegimtare e Heroit Tone Kombetar, Skenderbeut. Sipas saje kur u munden shpatajt dhe Balshajt zemer medhenjt dhe te gjithe princat shqiptare, zune vendin e tyre, dhe moren flamurin e lirise dhe u rradhiten t’u bejne balle sulmeve turke.

Me i afti nder ta ishte Gjon Kastrioti, Princi i Krujes, Matit dhe i Vumenishtit ne Veri, Arian Komnen Topia, Princ i Kanines, i Himares, Cermenikes dhe i Shpatit ne jug…

Luftra te medha u zhvilluan si ne kepat te veriut ashtu edhe ne ato te jugut. Gjon Kastrioti u mund. Ne marreveshje me turqit u moren peng 3 djemt e tij. Me te voglin nga djemte e rriti Sulltani me bindjen se ky do te behej nje luftetar i mire ne sherbim te Turqise dhe nuk do to mbaj mend Krujen, vendin e tij. Mirepo Gjergj Kastrioti Skenderbeu luftoi, fitoi dhe me ne fund kur i gjeti rastin erdhi ne Shqiperi me trimat e tij per te cliruar Krujen e tij qe se kishte harruar kurre.

Me 3 Nendor te vitit 1443 pas thyerjes se Otomaneve ne betejen e Nishit, niset me 300 kalores trima shqiptare dhe pas 3 javesh me 28 Nendore te vitit 1443 ngren Flamurin e Lirise ne Kruje.

Per njeset e pese vjet Skenderbeu e mbajti Krujen dhe principatat e tjera te lirise te lira. Pas vdekjes se tij me 17 Janar te vitit 1468 merr fund dhe Liria qe paten shijuar Shqiptaret per cerek shekulli. Kruja dhe principatat e tjera rane , por jo ajo e Matit dhe motra e saj Mirdita nuk iu nenshtruan Turkut.

Burgajeti ishte zemra e Matit me 200 shtepi, vendi ku ishte keshtjella e motshme e Principates se famshme Zogu dhe ku dergjej shpirti i ndritur i Mamices, motres se Skenderbeut. Sipas historise rreth shekullit XV, familja fisnike e Zogut zbriti nga Veriu I Shqiperise dhe zuri vend ne Burgajet te Matit.

Zogollet u ngriten kunder turqise dhe me vrasjen e Gazi Beut, Sulltani u detyrua me njoft Dinastine Zogalliane sundimin e Matit, qe I pari I saj Zogu i Madh dhe me pas Zogu i Vogel.Te gjithe pashallaret dhe bejleret e kesaj dinastie munden me e mbajt Matin jashte sundimit Turk.Me 1621 kur ne fushe te betejes u vra Abdullah Beg Zogu i dha te kuptoje Sulltanit njehere e pergjithmone se ne Mat zien vetem baruti.

I biri i Abdullait, Ahmeti dhe me pas i biri i Ahmetit, Mahmuti jo vetem qe mbajten Matin te lire, por ndihmuan krahina te tjera me i shkeput copa-copaprej duareve te turqeve. Pas Mahmutit erdhi i biri Xhelal Pashe Zogu, i cili ne nje beteje u plagos rende dhe u zu rab e u internua ne Turqi.

Vendin e Xhelalit e zuri i biri, Xhemal Pashe Zogu. Ky u be qeveritari i Matit me zonjen e tij Sadije Hanmi, qe e quanin ne ate kohe "Luanesha e Matit".

T. Dilo ne librin e tij "Mbreti i jone ne rinine e Tij", botuar ne Tirane ne vitin 1935, thekson:

"Dhe ne fakt ka qene nje familje shume e degjuar dhe shume e respektuar ajo e Zogut. Ne shume vilajete te Turqise dhe ne qarqet e Stambollit, bashke me Pallatin e Sulltaneve, prej shumeshekujsh, nderoheshin cquarisht djemt e kesaj Familje, te cilet kishin ditur te fitojne simpathine dhe respektin me cilesite e tyre te rralla, dhe kjo pasuri morale ishte, pothuaj, bere nje tradite familjare brez pas brezi."

Xhemal Pashe Zogu, qe i ati i Ahmet Zogut, me vone Mbreti i Shqiptareve, me emrin Zogu i Pare. Xhemal Pasha kishte nje kulture shume te gjere, politikan i ralle, administrator dhe luftetar. Mati dhe Dibra aty e kishin vendin e keshillimit te tyre.

Xhemal Pashau kujdes shume per edukimin e te birit Ahmetit. Ai mori si mesues te gjuhes shqipe patriotet Efendi Ceken dhe Dervish Himen, kurse per turqishten Hafiz Muharrem Dibren.

Ne kohen kur Xhemal Pasha ishte ne pergatitjen e planit per nji kryengritje te pergjithshme ne Shqiperi, dhe ne prag te levizjes se Xhon Turqeve, qe ishte njifare shprese per pamvaresine e Shqipnise, me 1908, vdiq ne moshen 41 vjecare.

Kjo qe nje humbje e rende per Dinastine Zogalliane, per Matin, Mirditen dhe Shqiperine. Me vdekjen e Babait te Zogut timonin e Dinastise Zagu e mori nana e Ahmet Zogut me qe Ahmeti ishte vetem 13 vjec.

Gazetari, shkrimtari dhe historiani i shquar Suedez Sven Auren ka shkruar ne librin mbi Shqiperine "Europeisk Orient" se:

" Familja Zogu ishte shume e bezdiseshme per sulltanet e Turqise. Dhe nena e Zogut ishte shume e afte dhe ambicioze, ajo e shihte Shqiperine se shpejti te lire, dhe familja Zogu te ishte ne krye te betejes se ardheshme te fitores kunder sundueseve sikurse kishte qene shekuj me radhe. Ajo parashikonte djalin e saj Ahmetin si te vetmin pinjoll te kesaj familje qe me ne fund te vendoste fatin e Shqiperise se panvarur dhe sovrane. Sipas saj kishte lindur e po brumosej pasardhesi I Skenderbeut".

Ahmet Zogu kishte nje zgjuarsi te madhe nga natyra. Ai ishte kureshtare, i matur, serioz i shkathet e mjeshter i perdorimit te armeve. Ishte 13 vjecar e merrte pjese ne kuvendin e burrave. Ata qe e kane njoftur shkruajne se Ahmeti megjithese i vogel nuk permende kurre krahine por gjith shqiperine. Burrat neper gjyqe thirrnin Beun e Vogel (sikurse e quqnin). Ai jipte vendime qe edhe te moshuarit nuk gjenin zgjidhje.

Nena e tij e ndritur, duke i pare dhuntite e djalit te saj nuk donte me e mbajt ne Mat, por donte me i dhene dituri me te medha per nje te ardhme per gjithe vendin per nje dite jo te larget. Megjithe pikellimin per djalin e vogel dhe me gjithe kundershtimeve e te pareve te Matit dhe te pleqenise ajo vendosi me e cu ate ne Stamboll ne lice e me vone me studiuar ne Akademine Ushtarake. Per zgjuarsi dhe pervetesimin e gjere te shkolles. Ai u gradua ne intervale te shkurteta. Prej vitit 1912, Ai jo vetem studionte, por ishte ne kontakt me perfaqesues shqiptare dhe informohej per gjendjen ne Atdhe. Ishte koha e levizjes per pamvarsine e Shqiperise dhe fitorja e Xhon Turqeve, shpallja e Hyrietit, qe mund te quhet dhe nje sukses i shkelqyer i armeve te papushuara shqiptare.

Kryengritja e pare e Kosoves, perhapja e saj ne Shkoder, Mirdite dhe Kongreset e Manastirit, Dibres dhe Elbasanit per te drejten e Gjuhes Shqipe. Kryengritja e pergjithshme ne shqiperi dhe si pasoje e saj Autanomija Shqiptare ne Vilajetin e Shkodres, Kosoves, Manastirit dhe Janines qene nxitje e flakes e 17 vjecarit Ahmet Zogu qe te ndodhej ne qender te ngjarjeve qe kishin te benin me fatin e Atdheut. Atdheu po lahej ne gjak, dhe vendi i Tij tashme ishte beteja vendimtare ne Shqiperi

NGA LUFTETAR I THJESHT DERI NE KOMANDANT LEGJENDAR
Ne fund te vitit shkollor me 1912 Zogu u nis prej Stambolli me disa trima te Tij e arriti ne Diber te Madhe ku u prit si nje prijes dhe burre me pondus, u informua mbi gjendjen e vendit dhe vendosi me i be nje visite kortezie Kamejkamit te vendit. Qeveritari Turk priti Beun e Matit, por u befasua kur pa nje djale fare te ri. Ai e permbajti veten kur pa se kishte te bente me nje burre te pjekur, te afte dhe me nje horizont te gjere si per Shqiperine gjithashtu edhe per Turqine. Ne fund te ketij takimi Zogu i tha qeveritarit Turk:

"Perandorija Otomane gabon kur perdore nje qendrim armiqesor kundra aspiratave te Kombit Shqiptare, sidomos pas shpalljes se Hyrietit, mund tr rrjedhin ngjarje te pa pandehura dhe te idheta nga kjo sjellje"

Pasi u kthy ne Sarajen e vet ne mat kaluan jave dhe nga te gjitha anet vinin njerez me e pa dhe me i paraqit besnikerine e patundeshme te fiseve te tyre, ketij djaloshi te ri tek i cili kishin varur shpresat per nje panvaresi te shpejt.

Kur plasi kryengritja e dyte ne Kosove ne korrik te 1912, ajo u perhap shpejt ne Jug. Keshtu qe Turqija u detyrua me pranu kerkesat e shqiptareve.

Shtetet Ballkanike e pane qe Shqiperia do te perfitonte dobi te medha ne saje te armeve te bijeve te saj, e nga kjo frike dhe per faktin qe nuk donin nje Shqiperi te lire me vehte, i shpallen lufte Turqise. Zogu si largpames qe ishte parashikonte kurthin qe shtete fqinje i thurnin vendit tone, vendosi te mos kthehet ne shkolle ne Stamboll, por te luftoje per bashkimin e gjith Shqiperise. Shtetet Ballkanike iu sulen Shqiperise me i marre nga nje cope. Zogu e kuptoj mire se bashkimi i Shqiperise ishte me e sigurt nen Turqine ne ato moment sesa te binte ne dore te armiqeve shekullor ballkanas. Ky popull qe kishte ndezur kryengritjen e Kacanikut kunder Durgut Pashes, ky popull qe nuk iu kishte trembur vdekjes, ky popull paqedqshes qe i kishte qendruar besnik antareve te Lidhjes Ballkanike sot ishte me ne rrezik se kurre po nga vendet anetare te Lidhjes se Ballkanit.

Ky 17 vjecar i pa perkulun i ben nje telegram prefektit te Dibres:
"Mund te mbledh nje fuqi prej 2000 matjanesh dhe jam gati te nisem vete ne krye te keasj fuqije kunder armikut ne Shkoder po te me dergoj qeveria Turke minicion."Zogu e kishte te qarte strategjine qe do te perdorte. Me ndaluar ushtrite ballkanike me shkel token Shqiptare dhe ne ato vende ku t’i merrte prej Turqise te ngrinte flamurin e pavaresise me Shkodren ne krye.

Pergjigjja e gatshme e Turqise nuk vonoi.Armet erdhen dhe Zogu u beni nje kushtrim malesoreve per te ruajtur tokat e Ilireve nga pushteti grabitqare fqinje. Kalaja e Zogut u mbush me mijera pleq dhe te rinj. Nena e tij e porositi me tregua burreri si te paret dhe bekoi betejen e ardhshme i uroj djalit te dilte faqebardhe ne lufte kunder Karadakut grabitqar. Luftetaret trima u nisen per betejen e madhe nen udheheqjen e Beut te Vogel. Lufta qe e ashper dhe 80 trima matjane dhane jeten ne ate beteje. Ahmet Zogu ne krye te luftes here me komande here me pushke nuk pesoi gje vec xhoka e tij ishte shpuar nga plumbi tej per tej. Kjo beteje eshte perjetesuar me nje kenge epike.

"Ketu do te bej nje krahasim me Heroin Tone Legjendar Skenderbeun."
Ne moshen 18 vjecare Skenderbeu ne krye te nje ushtrije Turke, shtypi kryengritjen ne Brusa te Azize se Vogel. Kjo fitore qe hapi I pare ne ngritjen e grades dhe simpatia e Sulltanit.

Ndersa Zogut iu desh me u hedh ne lufte per Shqiperine ne moshen 17 vjecare, se atehere e kerkoje nevoja e Atdheu.

Me 17 Qershor te vitit 1961, ne New York, z. Vaclovas Sidzikauskas, Kryetar i Asambles te Kombeve Evropiane te Roberuar, thote se emrin e Mbretit Zog e sheh te lidhur ngushte me historine e Shqiperise moderne dhe nga kjo histori vecon e deklalon:

"Personi i Mbretit Zog dhe ai I Skenderbeut pese shekuj me pare na tregojne se c’prej celiku jane bere Shqiptaret".

Serbet iu kishin drejtuar Matit. Zogut i erdhi lajmi, dhe ai caktoi zevendesit e vet ne lufte kunder Malit te Zi, ndersa vete niset per ne Mat me u pre sulmin Serbeve.

Kur Shqiperia ishte ne valen e luftes me shtetet fqinje, erdhi nje lajm tjeter, por gazmor: Ismail Qemal Beu ishte nisur per me shpallur pamvaresine ne Vlore. Zogu tani duhet te linte Matin ne duart te sigurta qe te mos e rrembenit Serbet. Ai edhe ketu zgjodhi trima te zot qe iu betuan se nuk do te lejonin kembe serbi te shkelte Matin. Zogu vendosi me shku ne Vlore pa marre parasysh motin e keq dhe pengesat e turqeve gjate rruges. Ai do te arrinte ne Vlore gjalle apo vdek. Zogu qe delegati i Matit. Kur Ismail Qemali e pa delegatin, djalin 17 vjecar, i mallengjyer e puthi ne balle dhe i tha:

Mirese erdhe biri im. Duhet ta dishe se, per kete pune qe po bejme sot per shpetimin e Shqiperise, kemi pasur per mesues gjyshin tend, Xhelal Pashe Zogun.

Pas shpalljes se pavaresise duhej vepruar shpejt.Ai u kthye ne Mat dhe mblodhi parine dhe i njohti me pamvaresine e vendit, por kjo duhej me u mbrojt me gjak e lufte. Konferenca e 20 Dhjetorit te vitit 1912 e njohti pamvaresine e Shqiperise dhe e emberoj nje komision per administrimin e vendit derisa Fuqite e Medha te zgjidhnin nje mbret. Fqinjet ju versulen Shqiperise perseri. Shtetet e medha caktuan nje Mbret per te vendosur qetesine dhe qeverisjen e Shqiperise. Princi prusian Wilhelm afWied erdhi ne Shqiperi me 7 Mars te vitit 1913 dhe vendosi me pas si kryeqytet Durresin. Ai u prit me shume enthuziazem nga populli i lodhur nga grindjet dhe grabitjet e fqinjve nga te gjitha anet. Shqiperia perjetonte nje lufte per egzistence si ng grindje e kryengritje te ndryshme, ashtu edhe lufte per pushtet dhe nga influenca e te huajve. Me 15 Maj te vitit 1913 u zbraz Shkodra dhe fuqite e medha moren administraten, kurse me 11 Gusht ne Konferencen e Ambasadoreve ne Londer u caktuan afersisht kufinjt me Greqine. Por shtetet fqinj nuk e respektuan pamvaresine tone. Keshtu qe Princ Wiedi nuk mundi me e ndryshuar situaten fare. Ai nuk e njihte popullin tone, karakterin, zakonet as dhe gjuhen, keshtu qe shpejt e pa qe misioni i Tij qe i pa mundshem ne labirinthin Shqiptare. Ai u largua nga Shqiperia me 3 Shtator te vitit 1914.

Lufta e Pare Boterore e gjen Ahmet Zogun ne malet e Matit ku luftonte per fatin e ri te Shqiperise.Me 1916 terhiqen Malazezet prej Shkodre dhe hyne forcat austriake.

Komandanti I ushtrise Austriake August Von Karl kishte degjuar ne Shqiperi ishte nje burre shteti dhe nje luftetar i madh dhe vendosi te hyje ne marreveshje me te. Augusti i propozoi Zogut qe te mblidhte ushtri dhe nen komanden e nje konoleli Austriak te nisej per ne Kruje dhe te lufonin per Austrine.Pergjigjja e Zogut qe koncize dhe e prere. Ai ne vend qe te pranonte ne nje ushtri te madhe ngadhenjyese iu pergjigj Von Karlit:

"Fuqine e kanm gati, dhe do te nisem per ne Kruje brenda dy diteve, do te nisem po, vecse kurre nen komanden e nje koloneli te huaji, dhe ne favor te nje ushtrie qe nuk eshte e vendit tim. Do te punoj dhe luftoj ne emer te Shqiperise dhe, arritur ne Kruje, mendoj me thirre ne nje kuvend te gjithe perfaqesuesit e krahinave tr ndryshme Shqiptare per me formuar Asamblene Kushtetuese per te caktuar fatin e Atdheut. Kush eshte burre Shqiptare, sot nuk duhet te duroje me qe te luhet me fatin tone".

Ai u nis me dy mije trima ne Kruje, por Austriaket e kishin pushtuar.U drejtua per ne Tirane dhe ajo sapo kishte rene ne duart e Austriakeve. Atehere u nis per ne Elbasan, me 14 Shkurt merr Durresin, ku midis brohoritjeve entuziaste ngren Flamurin e Skenderbeut. Po keshtu veproi te dergoje nje fuqi kombetare per te zene Fierin, Lushjen dhe Beratin.

Elbasani e priti prijesin dhe lutetarin e pa trembur me brohoritje te zjarrta. Pa u clodhur mori dy zyra per administrate, mblodhi disa intelektuale te zot dhe vendosi te mbante nje mbledhje ku do te formonte Asamblene Kombetare.

Ushtrija Austriake u befasua dhe nuk dinte se si t’ia bente ketij kryetrimi dhe politikani qe ngriti ne kembe gjithe Shqiperine. Me e eliminuar u dilte keq. Ata u munduan me e integru ne ushtrine e tyre. I akorduan graden e kolonelit ne ushtrine austriake, i premtuan pasuni, i afruan gjithecka qe mund ti afronin nje prinjesi, vec se ky te hiqte dore nga planet e tija. Ahmet Zogu kishte urdher te caktuar, per te nuk kishte pasuri, grada ne bote qe t’ia shuante zjarrin e dashurise per Atdheun.

Austriaket e pane se me cilin kishin te benin dhe sabotuan Asamblene e Elbasanit duke penguar delegatet me pretekst se kishte rene semundja e koleres ne ate qytet.

Zogu nuk u demoralizua.Kauza e Tij nuk ndaloi perkundrazi titanik vazhdoi misionin qe i kishte ngarkuar vehtes per Atdhe.

Ahmed Zogu iu pergjigj thirrjes se August Von Karlit per nje takim te ri ne Shkoder. Zogu e sfidoi dhe njehere komandantin Austriak ne mes te ushtrise se huje tude i thene:

"Austria kishte ardhur ne Shqiperi si libruese, e pra, ishte mike e Shqiperise; ghe nuk kuptoj se me c’te drejte ajo perzihet ne punet tona te bredshme; dhe nuk kuptoj se si administrata e vendit te mos jete ne duart dhe kontrollin e Shqiptareve".

Ky qendrim e acaroi dhe me shume gjendjen, por dhe kesaj iu gjet nje zgjighje elegante.

Kur, me 21 Nendor te vitit 1916 vdiq Franc Jozefi dhe ne fron hypi Perandori i ri Karli i

Pare, Zogu perfaqesoi nje delegacion shqiptare per ti parashtruar Atij homazhet e Shqiperise.
Zogu u prit si nje kryetar shteti. Kur Karli I e kuptoi qe Zogu po pergatitej me e kthy ne atdhe atehere ndryshoi puna. Ata i parashtruan Zogut me shume takt se prania e Tij ne Shqiperi, do te pengonte veprimet ushtarake te Austrise ne Shqiperi, dhe i premtuan graden me te larte. Zogu protestoi:

"Une kam ardhur ne Viene si delegat i Kombit Shqiptare dhe jo si rob, asnje grade dhe pasuri nuk kane vlere per mua".Zogu mbeti ne Viene deri ne mbarim te luftes se Pare Boterore. Koha e qendrimit te Tij ne Viene qe shume e dobishme. Ai mesoi shume, u stervit ne artin luftarak, lexoi historine dhe gjuhen gjermane…

Ne Austri pregatiti nje plan per pamvaresine e Shqiperise. Kur u neneshkrua armepushimi me 11 Shtator1918, u vendos qe ushtrite aleate te qendronin ne Shqiperi derisa te caktohej fati i saj ne Konferencen e Paqes ne Paris.

Pas dy vjetesh mergimi ne Austri u kthy perseri ne Shqiperi me nje bindje te pa tundur se i vetmi shpetim i Shqiperise ishte pregatitja e nje Kongresi te Madh Kombetar per te diskutuar gjendjen e mbrendshme dhe te jashtme dhe per te marre masat adekuate decisive per clirimin e vendit.

Keshtu u vendos me u mbajt Kongresi i Lushjes me 21 Janar te vitit 1920. Situata ishte shume e veshtire. Ushtrite e huaja ishin kudo, bile komanda ushtarake e Italise vrau patriotin me te pakompromentuar Abdyl Ypin. Kjo qe perpjekja e te huajve me ndaluar dhe me prish planet e ketij Kongresi sikurse bene me ate te Elbasanit para disa vitesh. Vendosmeria e Zogut dhe e patrioteve te tjere bene qe ky Kongres te vazhdoje punimet nen mbrojtjen e sigurt te Ahmed Zogut.

Shkrimtari Milto Sotir Gurra ne librin "Themelet e patriotizmit shqiptare" botuar ne vitin 1933, e ka cilisuar Ahmet Zogun si "Shpirti i Kongresit te Lushjes".

Ne ate Kongres qe vazhdoi deri me 9 Shkurt, u proklamua themeli I shtetit te pare Shqiptare. U zgjodh kryetari i Kongresit Aqif Pashe Bicaku.

U hartua nje note e rrepte proteste kunder forcave aleate qe synonin ta coptonin Shqiperine. U padit qeveria e Durresit me Esat Pashe Toptanin qe perkrahej nga te huajt dhe qe nuk perfaqesonte aspiratat e popullit Shqiptare. U zgjodh Keshilli i Larte (Rregjenca deri ne vendosjen e nje Mreti). Ne ate keshille u zgjodhen patriotet me te afte, me eksperience dhe urtesi dhe qe perfaqesonin te gjitha shtresat e relihjionit shqiptare. Imzot Bumci katolik, Aqif Pashe Bicaku bektashi, Sotir Peci ortodoks dhe Abdi Toptani Musliman. Ne Kongres ishte perfaqesuese e gjith Shqiperia me nje shumice te konsiderueshme delegatesh, prandaj u zgjodh dhe qeverija e re me ne krye Shkelqesine e Tij Sulejman Delvinen, Ahmet Zogu minister i puneve te Mbrendshme, Mehmet Konica i

Puneve te Jashtme, Hoxha Kadriu i Drejtorise, Ali Riza Kolonja i Luftes etj. Kryeqytet provizor u caktua Tirana. U zgjodhen dhe anetaret e Senatit.

Delegatet e Kongresit do te qendronin ne Lushje deri sa te vendosej qeveria ne Tirane.

Parlamenti i pare i Shqiperise se pamvarur u mblodh me 27 Mars te vitit 1920.

Zogu ishte zgjedhur ne postin me te veshtire meqe ishte i vetmi qe kishte treguar nje vetmohim te pashembullt si ne pregatitjen e Kongresit dhe te mbrojtjes se tij, por edhe ne te gjitha perpjektet me lufte, zotsi, urtesi dhe diplomonci qe ne moshen 17 vjecare, pa ndaluar rugen per clirimin e Atdheut. Delrgatet e kishin te qarte se Ai ishte i vetmi qe mund te siguronte zbatimin e vendimeve te Kongresit dhe ruajtjen e gjithe Shqiperise.

Zogu u zotua se do te nisej per Tirane dhe kur ta merrte Tiranen do te pregatiste qeverine qe te instalohej atje. Megjithe keshillat e mjaft delegateve qe te mos nisej aq shpejt, sepse rruget ishin plot me ushtri te huaja, ai nuk u mprapsht.

Ahmet Zogu mori me vehte 25 djem matjane qe dhe keta vendosen te vdesin me prinjesin e Kongresit Kombetar. Kur iu afrua Kavajes u gjend perpara topave dhe mitralozave te nje fuqie ushtarake te huje. Komandanti i asaj ushtrije e ndaloi Ministrin e Puneve te Mbrendshme te Shqiperise dhe e urdheroi qe te kthehej prapa se ndryshe do te perdorte forcen. Zogu gjakftohte si gjithmone iu pergjigj:

"Jam i urdheruar nga Kongresi i Lushjes, i cili me ka zgjedh M.P.Mbrendshme te Shqiperise qe te arrije me doemos ne Tirane; une jam nje ushtare, dhe prandaj gjalle ose vdek, duhet qe te kryej detyren qe me eshte ngarkuar. Ju ne doni qelloni me pare mbi gjoksin tim".

Nje heshtje varri ra aty. Komandanti i huaji e pa qe ky djale kaq i ri dhe kryelarte nuk ka ndermend me u m’brapesuar, dhe i leshoi rrugen per te mos be nje krim.

Zogu me te 25 trimat e Tij hyri ne kavaje, emeroi nje nenprefekt dhe nenpunesa te tjere per administrimin e qytetit, refuzoi kategorikisht propozimet e Qeverise se Durresit me anulluar vendimet e Kongresit te Lushnjes, dhe u nis per ne Tirane.

Ne Shijak prap nje natalion ushtarak i kishin zene rrugen dhe ishin gati te hapnin zjarr. Komandanti i batalionit te huaji e urdheroi qe te kthehej prapsht, dhe ketu qe pergjigja e vendosur, pergjigja e Shqiptarit "gjalle ose vdekur do t kaloj". Atehere komandanti i tha ushtrise qe te pergatitej per te hapur zjarr, po ashtu dhe Zogu u tha trimavete vet qe te ngrenin mauzeret por te mos qellojne pa qelluar ushtrija e huaji. Kur Zogu shtriu kemben e djathte ne prag te ures pa u trembur nga grukat e gatshme te mitralozave, atehere ngrihet kamandanti nga pozicioni luftarak barkas, i afrohet Zogut dhe i shterngon doren ne sheje miqesije. Ushtari i huaji e kishte kuptuar vullnetin e celnikte te Zogut dhe vendosmerine me e derguar nje urdher te shenjte ne vend.

Rruga per ne Tirane qe shume e veshtire per Ministrin e Puneve te Mbrendshme per kete 25 vjecar qe ia kishte kushtuar rinine dhe jeten vec Shqiperise.

Qeverija Kombetare u vendos ne Tirane dhe minjihere i deklaroi te gjtha qeverite e tjera qe sundonin ne Shqiperi te rrezuara dhe proklamoi pamvaresine e Atdheut me kufinjt politik te 1913. Kjo qeveri u njoft shpejt nga shume vende.

Edhe pse Konferenca e Paqes pati caktuar kufinjt prap se prap si Greket ashtu dhe Jugosllavet mundoheshin me shkeput dhe me nga toka jone. Kurse Vlora ishte ne duart e Italianeve, Korca Republik ne vehte me Francezet si sundues. Jugosllavet gjeten nje shkak tjeter me marre nje pjese te madhe. Ata kishin strehuar Marka Gjonin dhe me pretekst se gjoja qeverija Shqiptare po sillet keq kunder katolikeve ngriti Mirditen me shpall edhe ata nje Republik me Markagjonin si kryetar. Ishte tetor 1921. Fqinjet u munduan me cdo menyre me perca dhe sundua. Ata paguanin agjenta me shti faren e luftes dhe te vllavrasjes. Bajraktaret nuk ishin mesuar me iu bind nje qeverije legjitime. Ata deshen me vazhduar si ne kohen e turkut te percare me tarafin dhe trimat e tyre. Ne mars 1922 u ngrit Dibra dhe i pari i saj Elez Isufi gati e mori Tiranen. Zogu ishte akoma minister i mbredshem. Katastrofa e madhe qe shume afer. Zogu mori vete komanden dhe njehere tregoj trimerine dhe vendosmerine me mbrojt qeverine legjtime. Ai i dha afat Elez Isufit deri ne oren 12, qe te dorzohej se ndryshe do te hapte zjarr. Konsulli Anglez nderhyri dhe Elez Isufi u lejua te largohej per ne Diber me te 500 luftetare te tij bile dhe me armatim. Ketu shihej shpirti i Zogut. Nje shqiptare nuk carmatosej kur jepte fjalen.

Elez Isufi e kuptoi se Qeverija e Tiranes luftonte per gjithe Shqiperine dhe Zogu ishte garanti i saji.

Shqiperia qe krejt e shkaterruar nga cdo pikepamje. Qeverija e dinte qe pa shkolla nuk kishte asnje shans. Deri ne fund te 1922 u happen 54 shkolla neper qytete e katunde, 50 prej tyre per 3 deri ne shate vjet, Liceu i korces. Ishte nevoje e ngutshme me nxjerre mjeke, agronome, jurista dhe administratoreme shkolle te larte perendimore.

Per kete arsye qe nga Kongresi i Lushnjes u krijuan bursa shteterore dhe me se 100 shqiptare ishin derguar ne universitetet e Frances, Italise, Austrise dhe Gjermanise.

Nje dite kur Zogu po ngjitej shkalleve per ne Kuvend, iu be nje atentat nga studenti Matjan Beqir Valteri. Zogu u plagos ne kembe e ne dore. Ai tregoi nje gjakftohtesi te jashtezakonshme dhe hyri ne salle pa dhene asnje shenje alarmi. Keshtu evitoi nje gjakderdhje fatale.

Herman Berstein, minister i SHBA ne Oborrin Mbretor Shqiptare e ka pershkruar kete fakt, ket skene, ne kujtimet e tij:

"Nje i ri budalla, Beqir Valteri nga Mati, u shti te vere ne zbatim kete plan te kundershtareve dhe te armiqeve politik te Zogut. Beqirit ja mbushen mendjen se po te bente kete pune ai do te konsiderohej Hero Kombetar dhe se emri i tij do te kalonte ne histori si ai qe shpetoi vendin e tij. Me 23 shkurt te 1923, ndersa Zogu ngjitej shkalleve per te hyre brenda ne sallen e Asamblese, Beqir Valteri ju vu dhe shtiu dy here nga prapa kunder Zogut. Zogu, i goditur dy here ne dore dhe ne kofshe, u fut, sic ishte nisur ne sallen e Asamblese. Delegatet e Asamblese shikuan me sy te caroditur, kur Ai me ngadale u ul me gjakftohtesine me te madhe ne vendin e sekretarit. Zedhenesi i Parlamentit, i frikesuar ishte larguar dhe shume te tjere ishin ne pikun e panikut te pergjithshem. Trupi i Zogut qe mbushur me gjak, po ai u ngrit ne kete cast dhe nisi te flase:

"Keto gjera, - u tha ai delegateve me qetesi, - shpesh here ngjajne, ne nuk i

dijme se jur dhe ku: pra merreni kete gjendje me qetesi dhe rregull".

Ne kete menyre ai i zbuti delegatet. Pastaj u nis per ne shtepine e vet, kur te dy plumbat ia hoqen nga trupi dhe u mjekua. Per se shpejti Ai u sherua fare dhe pas atentatit doli ne skene".

Kur kishte kalur nje muaji, ne nej rruge te Tiranes u vra Avni Ruetemi, I kishte vrare ne Paris tradhetarin e Shqiperise Esat Pashe Toptanin. Opozita ja ngarkoi fajin qeverise. Fan S. Noli ishte kryetar i opozites dhe shpalli se varrimi i Avniut do te behej ne Vlore. Atje u mblodhen te gjithe kundershtaret e qeverise. Atje Noli me nje fjalim te zjarrte kerkoi zgjidhjen e gjendjes se vajtueshme te Shqiperise me revolucion.

Nje komision me 10 prefektura vendosen me pergatit nje kryengritje dhe me rrezuar qeverine legjitime te Tiranes. Keshtu qe me 10 qershor te 1924 kryengritesit u futen ne Tirane pa gjakderdhje. Qeverija dhe Zogu menduan me e lene me aq se me kundershtuar do te behej nje lufte vlavrasje dhe do te ishte ne dobi te shteteve fqinj qe nuk linin gur pa luajtur me e shkaktuar trubullira te tilla.

Zogu me nje grup qeveritaresh shkuan ne Jugosllavi, kurse nje grup tjeter ne Itali, me shprese se vendi do te gjente bnje zgjidhje politike dhe ekonomike, me qe per keto arsye u nis kjo kryengritje. Ky puc shteti eshte quajtur padrejtesisht Revolucioni i Qershorit te 1924. Revolucioni eshte kur nje popull ngrihet ne kembe dhe ndryshon krejt nje sistem shoqeroro-politik, ndryshon arsimin, kulturen, administraten, sistemin ekonomik, industrine dhe te ndrurit e pasurise etj. Edhe sipas gjournalistit, historianit dhe perjetuesit te asaj kohe te ndierit Tajar Zavalanit, thuhet ae qe nje grush shteti dhe ilegal. Per sqarim (Zavalni qe vete folenist dhe antizogist deri pas Luftes se dyte Bterore).

Ne krye te qeverise u vu Bishkop Fan Noli. Asgje nga se u premtua nuk u be. Prape po citoj Tajar Zavalanin:

"Rralle ne histori shpresat e nje populli u tradhetuan me nje menyre kaq te plote dhe kaq shpejt. Duel ne shesh menjehere se opozita radikale ishe nje grumbull politikanesh qe vepronin se bashku pse ishin kundra disa gjerave, dhe jo pse deshen me zbatuar nje program konstuktive reformash administrative, ekonomike dhe shoqerore".

Sulejman Delvina qe beri pjese edhe ne kabinetin e Fan Nolit e permblodhi qendrimin e qeverise keshtu:

"Ne luftuam per te debuar partine e Ahmet Zogut sepse kishim jeten ne rrezik. Reformat qe kerkoni ju te rinjte jane gjepura".

Deshperimi me i madh erdhi kur ai qe hodhi parrullen e revolucionit mbi varrin e Avni Rustemit u tregua me pak revolucionar se te gjithe. Noli e tregoji vehten se ishte nje dashnor dhe nje mjeshter i letersise por nje diletant i politikes.

E ashtuquajtura Qeveria Revolucionare e Qershorit ishte nje barke pa timon ne mes te tallazeve te furishme. Qeverija Noliane nuk zgjodhi asnje rruge qe duhej ne ate situate: ose me zbatuar reformat qe duheshin me urgjence ne disa dekrete revolucionare: ose ne legalizuar pushtetin e ri duke bere zgjedhje te reja parlamentare. Qeverija e Nolit nuk beri vec gabime fatale ne politiken e mbrendshme, por edhe ne ate te jashtmen qe i kushtoi shtrejt jo vetem atij por edhe Atdheut. Ai shkoi ne Gjeneve per te lypur nje hua. Dikur Lidhja e Kombeve e kishte pranur dhe perkrah Shqiperine, kurse tani ai u pa si nje uzurpator deri sa nuk kishte provuar legalisht se ishte i zgjedhur nga populli. Prandaj qeverite e botes nuk e njihnin si kryetar qeverije, por me i dhene hua jo se jo.

Nuk munden me lene pa permendur fjalet e zjarrta thumbuese te ketij briljanti te gojes qe kete here qene fatale per te e per popullin. Aty Noli
tha:

"Demokracia eshte mashtrimi hiprokit i popujve, parlamenti nje mortaje, zgjedhjet e lira nje komedi; buokracija e Gjeneves, me komisione, i mbulojne merimangat….."

Ai i vuri nje damke te zene Lidhjes se Kombeve te Bashkuara me frazen e famshme:"Keshilli dhe Assambleja jane duke ardhur rrotull me nje qerthur pa fund dhe jane duke prodhuar flluska sapuni".

Kjo shkoi kunder qellimit te tij, dhe ishte krejt e padrejt, se Lidhja e Kombeve e kishte shpetuar Shqiperine tre vjet me pare nga agresioni jugosllav. Ate e kishte peskuar miza e hakmarrjes shqiptare dhe menjehere sapo u kthye ne Tirane njhti Bashkimin Sovjetik dhe lidhi me ta marridhenie diplomatike.Me krijuar ne qender te Europes nje qender propogante komuniste, ne ate kohe kur Europa jetonte nen tmerrin e Revolucionit Bolshevik, ishte nje sfide qe vuri Europen ne levisje.

U dha kushtrimi ne kancelarite e Evropes per rrezimin e qeverise se Fan Nolit, bile qe diten qe zbarkuan ne Durres 18 perfaqesuesit e Bashkimit Sovjetik.

Njohja e Bashkimit Sovjetik dhe kritika e rende ne OKB, e ndryshuan poziten nderkombetarete Shqiperise ndryshe c’ishte tre vjet me pare. Dhe kete ne disfavor te saj.

Ahmed Zogu me shoket e tij ne Beograt, ndegjonin me keqardhje se si u kandadis vendi i tyre. Edhe shtetet perendimore u befasuan per ngjarjet, dhe keshtu erdhen ne kontakt me shqiptaret per te bere dicka si per vehte dhe per neve. Zogut ia lane duart e lira te pregatitej nese mund ta ndryshonte situaten politike te vendit te Tij qe ishte ne shkaterrim.

Politikanet qe kishin shkuar me Zogun ne Beograt kishin luajtur nje rrol te madh dhe ishin te ngritur. Atje ishte Xhaferr Ypi, Shefqet Verlaci, Koco Kota, Selaudin Blloshi, Ceno Kryeziu, Leon de Gilardi e te tjere.

Me forca te emriganteve shqiptare mbrenda kufinjve te 1913 dhe jashte saj, u pregatit nje plan aq gjenial sa qe dhe luftetaret e sprovuar dhe te vjeter u mahniten nga kjo stragjeti e kolonel Ahmet Zogut. Ai porositi kryetaret e forcave qe ti shmangen cdo perpjekje sa te kene mundesi qe te mos vritnin ushtare dhe popull se mjaft gjak ishte derdhur.

Shkelja e Shqiperise nga cetat e armatosura filloi me 13 dhjetor te 1924. Luftetaret nuk gjeten ndonje rezistence me perjashtim te Elez Isufit ne Peshkopi dhe Bajram Currit ne Malesi. Nuk kaluan 10 dite dhe qeverija e Nolit u shpartallua, disa u bashkuan me cliruesit, po keshtu bene dhe populli dhe ushtrija, Ahmed Zogu hyri ne Tirane ne krye te 9000 burrave te armatosur me 24 dhjetor te 1924, qe u proklamua si dita e "Triumfit te Legalitetit".

Per me e pershkruar kete ngjarje tragjike por te pa anshme ja japin fjalen z. Swire qe mori mendimin e Fan Nolit per fatin qe pesoi "revolucioni" i tije. Ne nje leter qe shkruan Noli me dore te vet, tregohej fare sinqerte:

"Duke ngul kembe qe te behej reforma agrare, bena kunder vehtes pronaret e medhenj; duke mos zbatuar reformen agrare humba besimin dhe perkrahjen eturmave katundare". "Kthimi i Ahmet Zogut dhe Triumfi i Legalitetit, tregoi se ai kishte me shume kuptim politic se te gjithe kundeshtaret e tij vue se bashku". (sipas Zacalanit).


Sapo erdhi Zogu u proklamua kudo qe te mos hakmerrej askush dhe te zbatohej rregulli dhe qetesija, nenpunesit qe ishin te qendronin ne detyrat e tyre, po ashtu dhe oficeret e ushtrija qe ishte te mos trembeshin se nuk do te kishin pasoja edhe pse kishin sherbyer nen Fan Nolin.

Me tu qetesuar vendi kolonel Ahmed Zogu tregoi fisnikerine e tij, patriotizmin, bindjen para ligjit, dhe pas 10 ditesh sundimi si komandant i pergjithshem i operacionit ushtarak dhe fitues pa gjak, xhveshi rrobat ushtarake, dorezoi shpaten dhe pushken, dhe ia leshoi fuqine ne dore Keshillit te Larte te Rengjences me 4 janar te 1925.

Xhafer Ypi si anetar i Keshillit te Larte ja ngarkoi barren kabinetit te ri Ahmet Zogu, ketij shpetimtari dhe ringjallesit te shpresave kombetare.

REPUBLIKA SHQIPTARE

Me 17 janar te 1925 u mblodh Asambleja Kushtetuese dhe nuk vonoi dhe Shqiperia u shpall Republike Parlamentare sipas stilit Amerikan me nje president me dore te forte.

Kushtetuta e Republikes qe hartuar sipas asaj Amerikane , poe natyrisht duke iu pershtat Shqiperise.

Shqiperia ishte krejt per toke. Nuk kishte asgje. Luftat, pushtimet, semundjet kishin bere kerdine ne Shqiperi. Duhej nje rregjim deri diku autoritar. Keshtu ishte dhe ne shtetet fqinje.

Me 25 janar te 1925 Shqiperia u shpall Republike.
Me 31 janat te 1925 Asambleja zgjodhi Ahmet Zogun te parin President te Shqiperise ne mes te brohoritjeve dhe te entuziazmit qe s’baronte me thirrjet: Rrofte Presidenti! Rrofte Ahmet Zogu! Gjithe bota u lajmerua dhe filluan me njoht Shqiperine dhe me derguar perfaqesuesit e tyre. Keshtu filloi dhe ndihma ekonomike dhe firma te huaja me ardhe ne Shqiperi se shihnin nje stabilitet dhe nje njeri te vendosur qe ishte ne krye te vendit.

Zogu kishte shume detyra te medha per te bere. Se pari te krijonte nje admistrate te rregullt, nje fuqi policore per te vene qetesine, gjykata dhe ligjet moderne, zhdukjen e analfabetizmit, qe ishte rrenja e gjithe se keqes, spitale dhe lufte kunder semundjeve ne mase si loleres, vendosjen e qetesise, shtrimi i fiseve dhe bajraqeve qe nuk donin me iu nenshtruar nje qeverie moderne te kohes se tij.

Shqiperia ishte shume e verfer. Keshtu qe Zogu iu desh nje shtet mik per me i kerkuar ndihme immediate. Kjo u be Italia. Tjeret shtete per rreth na kishin pushtuar shume vende, dhe nuk ishin te qete, por donin me ndez fesat mbrenda per me na henger fare.

U pakesua ushtrija kombetare, me qe shkojshin shume shpenzime. U krijuar gjindarmerija dhe si inspektor i saj u emeruar koloneli i ushtrise britanike Sterling. Zogu nuk donte me u lidh kembe e koke, vec me Italine, prandaj merrte oficiere dhe keshilltare nga vende te tjera perendimore. Qellimi ishte me krijuar nje qetesi civile dhe kjo u arrit deri sa ate kohe e kujtojne njerezit e thone: "Si qetesia e kohes se zogut mbahet mend". Ushtrija dhe gjandarmaria ishte e vogel, por shembullore. Filluan kerkimet per nafte midis Vlores dhe Beratit. U hap Banka Shteterore Shqiptare. Shqiperija filloi me ec ne rrugen e ndertimit dhe te perparimit me ate takatin qe mund te kerkohej per ate kohe.MBRETERIA SHQIPTARE


Me deshtimin e vajtueshem te qeverise se Nolit, u kuptua shpejt se Ahmet Zogu ishte njeriu i caktuar nga fati per te ndertuar Shtetin Shqiptare te pamvarur qe kishte mbetur i sakatuar nga rrenimet e Luftes se Pare Boterore.

"Mbreti Zog ishte ne lartesine e duhur dhe njeriu i cilesuar per ta udhehequr vendin qe natyra dhe traditat e popullit shqiptare kerkonin".

Keshtu ka deklaruar Hug H. Grant, ish-minister i SHBA ne Oborrin Mbreteror Shqiptare.

Pasi kishin kaluar 3 vjet Shqiperia Republik, njeresit politikane deshen me i dhene vendit nje legjimitet, dhe nje autoritet me me baza dhe duke e krahasuar me vendet qe na rrethonin, me nje fjale dhe me u mat me ata me ate pondus. Nga ana tjeter ishte vendosur ne Lushje nje Keshill Regjent qe ne nje te ardhme me te qete te gjindej nje mbret. Ajo kohe qe koha me e ndritur e historise tone kombetare. Tani po fryente era e pese shekujve te lavdishme histarike tradiocioanale, ku principatat e ndryshme caktuan nje kryeprinjes, nje trim qe doli ngadhenjyes ne lufterat kunder grabitqare te huaj; turqeve otomane, sic ishte atehere Skenderbeu.

Me 7 qeshor te 1928 ne mbledhjen legjislative te dy dhomave te deputeteve dhe te senatit vendoset nje zeri shtimi i nje paragrafi ne nenin 141. "Rishikimi i pergjithshem i statutit i perket vetem Asamblese Kushtetuese". Sipas artikullit 47 te dekretoheshin zgjedhjet e reja per Asamblene Kushtetuese.

Zgjedhjet u dekretuan me u mbajt me 17 gusht 1928. Nje asamblist duhej per 15,000.00 fryme. Kjo zgjedhje nxorri 58 deputet. Siapas popullsise Berati 7, Dibra 6, Durresi 6, Gjirokastra 9, Elbasani 6, Korca 9, Kosova 4, Shkodra 8 dhe Vlora 3.

Asambleja e re u mblodh me 25 gusht te 1928 dhe te gjithe perfaqesuesit folen per secilin rreth elektoral qe perfaqsonin duke paraqitur deshiren e popullit.

Mbledhja e katert me 1 shtator te 1928 u hap ne oren 9 te mengjesit. Seanca hapet nga kryetari Pandeli Evangjeli. Gezimin dhe entuziazmin qe ndienin perfaqesuesit ne ate salle do ta pershkruej me fjalet e deputetit te Shkodres K. Mjeda:

"Zotnije! Ne kete stine 5 shekuj me pare, misat e popullit ishin mbledhur ne Lezhe; ne vendin historik per me i dhuruar te Madhit Skenderbe kuroren e Shqiperise, edhe sot Asambleja Kushtetuese eshte mbledhur per me i dhuruar Shpetimtarit te Kombit Kuroren e Mbretrise te te Madhit Skenderbe……(duartrokitje dhe brohoritje ne sallen e asamblese). Cou Leke, cou Pirro…cojuni o burra shqiptare, afrohuni ketu, e Ti o i Madhi Skenderbe shih dhe gezou se shqiptaret e cuan deshiren tende ne vend, qe Ti pese shekuj me pare deshte me e bere. Oh ! Skenderbe! Ne kete minut, sternipi yte, Zogu, po zen vendin tende, qe vete, me gjoks te vet e shpate te vet e fitoi. A je kund Naim, po ti Vaso, ku je, eja ketu e nxjerr nja dy vjerrsha prej zemres tende dhe tregoi botes se populli shqiptare qe ka ruajtur gjithmone fronin e te Madhit Skenderbe, sot po krenohet, po lertesohet me te madhin Zog, Mbretin e Shqiptareve, Oh c’dite e fatbardhe, oh c’dite e gezueshme per gjithe popullin shqiptare mbrenda dhe kudo qe gjindet.

Ne kohera me te rresikshme qe ka pasur Shqiperia, ai djale i ri rrezikoi jeten e vet, por vetem e vetem si te shpetoje Shqiperine. Ne kohen e Luftes Ballkanike, djali i ri len shkollen e erdhi ne qytetin historik te Lezhes, aty ku eshte varri i Skenderbeut dhe betohet se nuk do te la qe te humbi Shqiperia! Ky eshte zotnij Shpetimtar i Kombit! Njaty eshte Pirroja, njaty eshte Leka i Madh, njaty eshte Skenderi, te cilet bashke jane mbledhur me i dhuruar kunoren e te Madhit Skenderbe, sternipit te tij Ahmet Zogut…

(Brohoritje e duartrokitje te gjata)".

Asmbleja Kushtetuese shpalli njezeri Shqiperine Mbreteri Parlamentare, Konstitucionale Demokratike dhe te Trashegueshme.

ME 1 SHTATOR TE 1928


Pasi delegatet uruan njeri – tjetrin per ligjeratat e ndryshme kuptimplote, zgjodhen nje komision me i paraqit Ahmet Zogut nje Vendim te Posacem me kete permbatje:

"Asambleja Kushtetonjese e mveshur me fuqirat sovrane te kombit, e aspinuar prej deshires se shquar te popullit, per interesat vitale t’Atdheut, ne mbledhjen me date 1 shtator diten e shtune ne oren 9 e 12 minuta me nje ze e me nje shpirte zgjedh e proklamon: Mbret te Shqiptareve (Zogu i I) birin te dalur prej gjirit te vet Shpetimtarin e Kombit "Ahmet Zogun" i zbritur prej familjes se famshme Shqiptare "Zogu".

Pranohet .

Duartrokitje te papreme.

Komisioni u perbe prej 17 vetash nga dy per cdo rreth elektroral.

Ne oren 5 mbasdite te 1 shtatorit paraqitet Nalt Madhnija e Tij, Zog I-Mbret i Shqiptareve para Asamblese Kushtetuese dhe ne mes te brohoritjeve te pa ndaluara

betohet sipas Statutit te Shtetit Shqiptare.

Pas betimit Mbreti mbajti nje fjalim te shkurter qe ketu po permend disa fraza:

"Zotnije, ne mesazhin para disa diteve u pershendeta duke u uruar sukses Juve Eterva te Kombit. Sot po iu drejtohem si shok, bashkepunetor te idealit te perbashket.

N’asht se ne fjalimin T’im nuk do te gjeni fjale te medha te kreneve te ndershme te stolis ma krenore mos u cuditni. Se une shoh ne Kryesine e Shtetit Shqiptare, ne te cilin titull qofte, "shembelltyren besnike te popullti dhe sherbyesin e palodhshem t’Atdheut. Sot ne minutin kur ngarkohem me detyren e rende dhe te larte te Shtetit prej vullnetit e deshires se popullit te c’faqur nepermjet vendimit te ndergjegjshem s’Uj, do te punoj duke marre parasyshe responsibilitetin moral, te cilin, heret a vone dine ta cmoje populli shqiptare me nje energji te pa kufishme per naltesine e vendit. Bota e ka marre vesht se po te lihen te qete dhe bijte e Shqipes, mund te krijone nje shtet. Mbas sodi tedyren e kemi me te rende, se duhet t’i deftejme botes, se edhe shqiptari, si cdo popull i qyteteruar, mund ta marri kulturen, e cila eshte pasurija e te gjitheve dhe ideali i botes mbare. Vetem ne kete menyre, duke i siguruar vendit nje te ardhme te mire, mund te paguajm nje detyre historike…"

Verbi Mbreteror u be "Atdheu mbi te gjitha". Kete fraze shume kuptim plote, e ka pasur Zogu ne shpirt qe ne femini, shkolle, lufte dhe ne veprimtari derisa dha shpirte.FILLIMI I PUNES PER NGRITJEN E NIVELIT TE JETES


Jemi ne mbarim te vititeve 20. Qe nga viti 1912 kur u shpall Pamvaresia e deri me 1922 ne Shqiperi pothaji se ka pasur lufte nga te gjitha anet si me njeri-tjetrin per pushtet, p.sh. kryengritja e Haxhi Qamilit, Qeverija tradhetare ne sherbim te te hyajve e Esat Pashe Toptani, Republika e Miredites, Kryengritja e Elez Isufit, ashtu dhe me Fuqite e Huaja. Shtetet e huaja kishin fuqi ushtarake ne shume qytete deri ne fund te vitit 1920, por dhe me pas nuk pushuan duke futur percarje per mos me i dhene shans Shqiperise te zgjedhe rrugen e veteqeverisjes ne qetesi.

Shqiperija qe shesh lufte deri vone. Shtoi dhe gati 5 shekuj nen roberine Turke. Pra nuk pati as mundesi, as kohe, me nis rrugen e zhvillimit. Analfabetizmi ishte nje nga shkaqet penguese per nje zhvillim.

Kjo rruge zhvillimi filloi kur Zogu u zgjodh me qeveris si President dhe pastaj si Mbret. Zogu e kishte kuptuar qe me filluar nje rruge civilizmi se pari duhet te garantohet sigurimi fizik i personit, sigurimi i qetesise publike, i papunesise etj.

Me mencuri dhe zgjuarsi ia arriti ne nje nivel te shkelqyer per nje kohe shume te shkurter, si me ligjet moderne te nje kushtetute te perpunuar dhe te pershtatur per traditat dhe zakonet tona me nje fjale nje far perzimje qe une besoj se nuk gaboj me e quajtur Perendimore Lek – Dukagjinore.

Me shpalljen e Mbreterise, sikur populli ndryshoi botkuptimin pernjehere. Si duket ajo enderr, qe ruanin ne shekuj per kohen e Skenderbeut, u ripertri ne nje realitet. Fjala Mbretni dhe Mbret ishte nje besim, nje kurajo, njerezit filluan me besuar se pas asaj apatije dhe plogeshtije me intriga dhe me percamje ja koha erdhi me ne fund me u kthy se mbari dhe me filluar nje jete te re me optimizem se se shpejti dhe neve do te krahasoheshim me te tjeret dhe do te ecnim ne rrugen e perparimit dhe te civilizimit.

Megjithe veshtiresite qe kishte vendi, puna filloi ne te gjithe sektoret e jetes. Edhe bota filloi me na ndihmuar ne nje menyre tjeter, sepse kishin besim ne nje burre shteti, ne nje Mbret qe edhe pupolli tani kishte besim te madh ne te. Ketu dua me permend se ne kohen e Zogut filluan reformat ne cdo sektor, natyrisht ne shkalle te vogel se ashtu ishte mundesia ekonomike dhe sikurse thash me pare dhe niveli arsimor. Iu desh me derguar njerez jasht me bursat e shtetit per te studiuar qe te krijoheshin kuadro per ngritjen e vendit. Filluan me u ngrit shkolla, jo vetem ne qytete, por edhe ne fshatra. Numri i shkollave arriti ne 511, i nxenesve ne 26,681.00 dhe i mesuesve ne 817.

Keta ishin ne vitin 1923. Ne vitet e Monarkise numuri i nxenesve te shkolles fillore u rrit ne 56,634.00. U hapen me shume shkolla te niveleve dhe profesione te ndryshme. U shtuan shkollat femerore. U hapen 500 kurse kunder anafalbetismit. Kurse per gra dhe vajsa, u happen kurse edhe per me alfabetue, edhe per me mesuar profesione te ndryshme.

Dergoheshin per studime jasht shtetit me burse 100 studenta, kurse afro 400 studjonin jasht shtetit ne shkollat e larta me perkrahjen e prindereve. Librat e mesimit u permiresuan. U formua nje keshill armisor per tekstet dhe si dialekt u zgjodh ai i Elbasanit, me qe ishte i kuptueshem per te gjithe. At Gjergj Fishta e ka quajtur me te drejt "gjuha e mushkes". U hapen edhe konvikte prane shkollave me u dhene mundesi dhe femijeve te fshatrave me mesuar ne shkolle 5 klasore dhe te mesme.

U hap instituti privat me emrin Shkolla Teknike e Kryqit te Kuq e te rinjve amerikan, gjimnazi i Shkodres, Liceu i Korces u zgjonua, konviktet ne Shkoder, ne Kolgecaj per prefekturen e Kosoves, ne Kastriot, Diber, Skrapar, Mat, shkollat e mesme si Shkolla Tegtare e Vlores. Gjimnazi i Tiranes dhe ai i Beratit. U happen muzeume dhe bibloteka. Ne muzeumin Kombetar me 1928 e vizituan 1785 veta, kurse me 1937, gjithsej 15,276.00. Keto qen disa shembuj.

Infrastruktura nuk ekzistonte pothuajse fare. Kjo filloi me u ngrit natyrisht me ngadalesi, por me vendosmeri dhe optimizem. Lidjet me krahinat e kadundet ishin te veshtira, se natyra e vendit eshte e ashper. Keshtu qe filloi riparimi i rrugeve, hapja e rrugeve te reja, ngritja e uarave.

Ato 1,500.00 km rruge qe ekzistonin ishin shume te pasigurta dhe qe duheshin te riparoheshin dhe paralel te hapeshin rruge te reja. U ngriten 100 ura me nje gjatesi deri me 470 metra dhe nja 100 ura deri ne 10 metra. Programi i ministrise se ndertimit permblidhte ndertimet e porteve, rrugeve, urave, kanalizimeve dhe tharje kenetash, ndertesash, institucione, banesa etj. Gjat kohes se rregjimit te Zogut u ngriten ma se 4000 ura, u happen shume rruge, u asfaltuan rruge qe lidhinin gjithe qytete. Ato jane edhe sot dhe kane nje vlere historiko-artistike te nje populli optimist per nje te ardheshme me te mire.

Dua te permend se mjaft qytete u lidhen edhe me linja ajrore si Tirana, Shkodra, Vlora, Korca dhe Gjirokastra.

Ndertimi i Kryeqytetit filloi ne stilin perendimor. Vlen te permendim gjashte pallatet e bukura te ministrive qe edhe sot jane ne vend te pare, bulevardi i bukur, lulishtja ne sheshin Skenderbej, Spitali Ushtarak, Spitali Civil me shume pavione etj.

Po keshtu cdo qytet kishte planin e vet te ndertimit dhe te rregullimit.
Filloi elektrifikimi. Me ndihmen e shtetit filluan me u installu 2655 familje
imigrante nga krahinat e pustuara te Shqiperise. Shteti u dha 60071 dylym toke. Shqiperija beri lidje diplomatike, tregtare, ekonomike, kulturore dhe turistike me shume vende te botes.

Shqiperija me te drejt pat shkel ne rrugen e qyteterimit dhe kishte ne vend po te njejta perfaqesi sikurse shtetet e perparuara.

Dua te permend se ne vendin tone ka pasur ambasada qe ne vitin 1920 si p.sh. Italia 1920, Anglija 1921, SHBA 1922, Franca 1922, Jugosllavija 1922, Greqija 1923, Gjermania 1924, Bullgarija 1925, Rumanija 1925, Turqija 1926, Spanja 1929, Rusija (Perfaqesohej nga Athina) qe ne vitin 1935…..Gjithsej 18 ambasada. Kishte dhe shume konsullata qe po i permend per kuriozitet qe nuk e kemi degjuar me pare psh. Ne Tirane kishte 7 konsullata si e Japonise, Suedise, Italise, Hollandes, SHBA, Rumanise dhe Greqise, ne Durres 6 konsullata si e Britanise, Belgjikes, Rumanise, Norvegjise, italise dhe Frances, ne Shkoder 3 konsullata, ne Vlore 5, ne Gjirokaster1, ne Sarande 2.

Keto tregojne se kishte filluar, nje levisje, nje aktivitet pune, tregtije, kulture dhe turizmi, sepse, kur nuk ke mardhenije pune e interesi bilateral nuk ke nevoje me pas kaq perfaqesues ne nje shtet si Shqiperia e porsa lindur, e vogel, e varfer dhe shume e prapambetur.

Krahasoje me kohen e pas mbarimit te luftes e deri me sot. Drejtesia filloi ne stilin e botes se qyteteruar. Reforma e legjislacionit shqiptare qe shembullore. Projektligjet hartoheshin nga Keshilli i Shtetit, nje nga entet me te vlefshme te funksionit te Monarkise. U aprovuan nje rradhe ligjesh dhe kodesh te adaptuar nga me te perpanuemit e perendimit. Kodi Civil, Kodi Penal, Kodi Tregetar dhe Keshilli Kontrollues jane disa nga veprat me te cmushme te periudhes se pamvaresise ne kohen e Monarkise. Perdorimi i sitemit metrik, perdorimi i operacionit bankar, barazia e burrit me gruan etj.

Dua te permend se te mendojsh ne cfare gjendje ndodhej Shqiperi, me ate fantazi fetare me e bind popullin me ligj dhe bindje pa gjak dhe burg, ishte nje mjeshtri, zotesi qe vetem Ai, Ahmet Zogu, e beri. Ne pershendetje te perfaqesise se "Gruas Shqiptare" me 10 dhjetor te vitit 1929 Mbreti u shpreh keshtu:

"Nje nga ditet me te lumtura te jetes s’Ime eshte kjo dite kur po shoh para Meje, Ju Zonja Shqiptare, dhe ju falenderoj nga zemra per urimet qe me beni. Ju cfaq kenaqesine Time per inisjativen qe keni marre me ndryshuar jeten shoqerore.

Ne qofte se gruaja shqiptare nuk do ta beje, si duhet, detyren e Nenes, dhe nuk do ta tregoje kurajon e saje per ti sherbyer ndryshimit te jetes sahoqerore, atehere organizimi qe kemi filluar do te mbetet mangut. Dua nga gruaja shqiptqre jo vetem te paraqisi elegancen dhe nderin, por edhe te jete nje element i dobishem per patriotizem".

Kryetarja e delegacionit mbajti nje fjalim e nder te tjerash tha: "Nena Mbreteresh i dha gruas shqiptare shembullin e shkelqyer per rritjen e femijes".

Mbreti i pergjigjet:

"Tani cdo portokolli dua me shtua: Jam nga ata qe e ndiej dashurine dhe respektin ndaj Nenes. Nena, deri diku perfaqeson Atdheun per njerine. Nena ben njerine per Atdheun, Kombin.

Nuk duhet t’a quani Familjen tone jashte rrethit t’uaji; jemi si ju, bijte e kesaj toke, bijte e ketij Atdheu; burrat e kesaj familje jave vellezerit e juaji, femrat jane motrat e juaja dhe Nena eshte Nena juaj. Froni Jone bazohet ne dashurine e popullit. Familjen t’one gjithsecili do ta gjej gati per nevojat e tij dhe per intersin e Kombit".

Me 10 mars te vitit 1937 u hap java e "Gruas Shqiptare" me moton: "Skllavja e Cliluar". Zbulimi i fytyres se gruas u be me ligj. Filloi heqja e ferexheve. Dita e 10 marsit qe shesh femren shqiptare te lire pas kaq shekujsh skllaverije e vuajtje, krenohet lumturisht me heqjen e mbuluses absurde qe simbolizonte kohen e erret kur ajo ndahej nga jeta nga nje rradhe paragjykimesh te trasheguara prej sundimit te huaji.

Emancipimi i gruas u be dhe me ligj.

Zogu dhe mbare familja e Tij, kishte dhene shembull qe shume kohe me pare. Si Nena e Tij ashtu edhe motrat dhe i gjithe fisi i kishin hequr ato rrobet se kohes se Turqise dhe visheshin si cu quajt allafranga (civilizuar).

Financat u rregulluan sipas ligjit, doganat, taksat, sistemi monetar, monopolet, huanat shteterore edhe pensionet.

Persa i perket pensionit qe ishte nje gje e pa njohtur filloi me hyre ne rruge qe ne vitin e krijimit te qeverise se Kongresit te Lushjes, por per arsye te lufterave dhe crregullimit nuk funksiononte. Punetoret e shetit linin 5% te rroges per pensionin.

Pensionet paguheshin, por e drejta me dale ne pension nuk qe rregulluar. Por me

3 nendor te vitit 1937 u krijua me ligj Drejtoria e Pergjithshme e Pensioneve per civila me nje karakter relativ autonom, kurse Ministrija e Financave kishte pergjegjesine juridike.LUFTA PER MEKEMBJEN E EKONOMISE KOMBETARE.


Shiperija ka qene dhe eshte nje vend agrar, por e mbetur ne shkallen me te ulet te asaj kohe, ne krahasim me te gjithe vendet e Europes. Nga vitet 20, kur Qvererija e Lushjes mori legjimitet, filloi hapi i pare drejt nje ngritje, por me shume ngadale.

Ne fillim, ne kohen e Repuplikes, u krijua Ministria e Bujqesise dhe e Pyjeve, por me 12 frur te vitit 1929 u nderrue ne Ministrine e Ekonomise Kombetare. Filluan me u kultivu a dritherat te zgjedhur, dhe filluan me u marre farera nga jasht. Banka bujqesore e sapokrijuar filloi me dhene ndihma per kultura te ndryshme.

Shqiperia, ky vend i varfer, i posa dalur ne drite, filloi me u perzie me boten e madhe. Ajo mori pjese me prodhimet e saja ne ekspozitat e ndryshme te asaj kohe qe mbaheshin neper bote: si Panairin Nderkombetar te Arteve dhe teknikes ne Paris, ne Panairin Nderkombetar te Budapestit.

Qeveria filloi me ndihmuar bujqerit me vegla punimi te bleme nga jasht si me 1929 u blene nga Greqia 4000 parmenda dhe 200 trina hekuri, kurse nga Cekosllovakija 1400 parmenda dhe 150 trina. Me vone filluan me u ble makineri me te avancuara.

Filloi kultivimi i ullirit me 1934 me 46500 rrenje kurse me 1937 me 38,105,000.00. Kultivimi i duhanit u zhvillua ne menyre me te studjuar. Filloi nje aktivitet eksperimentimi ne te gjithe sektoret e bujqesise, blegtorise, bimeve industriale etj.

Ne vitin 1929 u ngriten 8 stacione meteorologjike. U hapen shkolla bujqesore. Ne Lushnje u hap nje shkolle bujqesore, Fidanishtja Shteterore u ngrit ne Laprake, Instituti Zooteknik ne Xhafzotaj etj.

Qeverise i duhej te luftonte kunder semundjeve te ndryshme qe ishin perhapur ne Shqiperi, per arsye te vobektesise dhe te prapambetjes.

Gjendja shendetesore ishte si mos me keq. Spitalet i njihje me gishta, kurse specialiste kishte vetem 50 ne vitin 1920. Gjate rregjimit Mbreteror u happen spitale neper qytete kryesore, dispanceri ne vende me te vogla dhe abulanca, ambulanca antiveriane, stacione antimalariken, qendra higjenike, loboratore bakteriologjike, ingjineri sanitare, mami dhe agjenta shendetesore. Po ashtu edhe mjeke te shkalleve te ndryshme si: mjek i posacem, mjek i bashkise, mjek komunal dhe mjek qeveritar.

Lufta duhej drejtuar semundjeve te zakonshme, por me shume kunder semundjeve ngjitese si per njerezit, ashtu edhe per kafshet. Malarja bente kerdine ne Shqiperi. Ne analizat e nxenesve te Gjirokastres, Durresit, Vlores dhe Beratit ishin mbi 55 perqind me symptoma te malaries, kurse ne Gjirokaster deri ne 90 perqind. Me ndihmat e miqeve te huaji te Shqiperise u be nje lufte e sukseshme kunder semundjeve ngjitese. Me krijimin e Institutit antimalarik nen drejtimin e Fondacionit Rrokfeler dhe te specialisteve shqiptar, si dr. Ashta, u hapen dege te ndryshme ne shume qytete.

Pervec sherimit me ilace luftoheshin dhe folete e mushkonjave. Sipas analizave qe u bene ne vitin 1938, perqindja e femijeve me symptoma te malaries kishte zbritur: ne Tirane nga 42% ne 11%, ne Berat, Vlore dhe Durres ishte pergjysmuar. Keshtu qe ne nje kohe kaq te shkurter u korr nje sukses gati i pabesueshem.

Edhe lufta kunder semundjeve te kafsheve shkonte paralel. Shqiperija kishte 6 milion bageti te imta dhe te trasha me nje vlefte prej 100 miljon franga ari qe ne vitin 1927. Por keto ishin me nje numer te madh semundjesh. Ministria e Ekonomise mori masa profilaktike nepermjet dispanserive veterinare duke vaksinuar dhe shpernda ilace.

Tregtia u garantua me ane te Kodit Tregetar. Por meqe ishim pa fabrika dhe pa punishte te medha nuk mund te flasim per tegeti, por edhe kjo filloi me ate takatin e kohes. Me teper prodhime blegtorale eksportoheshin per te importuar lende te pare te industrise se lehte dhe farera te zgjedhura.

Jemi ne vitet 30, kur ne Bote filloi depresioni ekonomik. Ky depresion solli sisteme te rrezikshme ne Bote qe do te shkaktonte tragjira gjyshekullore, sikurse e perjetuam edhe ne. Shqiperija kishte hyre ne rradhen e vendeve te qyteteruara sapo filloi pununen Qeverija e dalur nga Lushnja. Ministri i Puneve te Mbrendeshme Ahmet Zogu propozon dhe me 30 djetor te vitit 1921 themelon Kryqin e Kuq Shqiptare dhe me 2 gusht te vitit 1923 u be anetar i Kruqit te Kuq Nderkombetar. Me themelimin e Monarkise, parlamenti caktoi si patroneshe te Kryqit te Kuq Shqiptare, Princeshen Sanije. Nen kujdesin e Kryqit te Kuq u happen shkolla, jetimore, streha varferore, azilet e para te pleqeve, ndaheshin dhe gjella per te varferit ne disa qendra.

Aktivitetet sportive nuk mbeten pas. Shqiperia filloime marre pjese ne kampionatet e ndryshme te lojrave. Vlen te permendim kampionatet e futbollit, notit, ciklizmit, atletikes se lehte. Ne vitin 1932 Shqiperia u pranua si anetare e FIFA-s. Ne vitin 1933 mori pjese ne lojrat olimpike te Ballkanit ne Athine, me 1934 merr pjese ne garat e Sofias. Si patronashe u zgjodh Princesha Myzejen.

Artizanati Shqiptare filloi nismen e tij. Filluan te dalin ne drite mjaft punime artistike, dekoracionale, piktura, skulptura fotografimi etj. Me 24 maj te vitit 1931 u organizua nje ekspozite e artit ne Tirane. Dy shkolla u happen ne Tirane, njera e vizatimit dhe tjetra e Institutit Teknik. Shqiperija u perfaqesua ne Ekspoziten e Parisit me 12 vepra te punuara nga nxenesit e shkolles se vizatimit.

Me punen e palodhur te motrave te Zogut filluan me u fotmua kore, orkestra dhe teatro. Tearti shqiptare nisi te veproje si nje foshje e njome qe kerkon te gjeje fushen e artit te vertete. U vune ne skene edhe pjese te veshtira.

Per te krijuar nje imazh te mire per turizmin filluan me u botuar broshura te bukura nga natyra shqiptare me ane te Entit Shteterore te Turizmit. Se pari u moren masa legjislative. U hartua Kodi per mbrojtjen e rrugeve dhe te qarkullimit. Shume perparimtare qe edhe dalja ne qarkullim e Kartes se Turizmit. Kjo i jepte turistit, si te mbrendshem ashtu dhe te jashtem nje perkrahje dhe informacion shume te dobishem. Ishte e shkruar ne frengjisht dhe shqip. U krijua edhe nje statistike per hyrje dhe dalje te turisteve.

Po marr nje shembull per vitin 1936; Numri i vizitoreve te huaji ishte 3742 veta, numri I diteve te kaluara ne Mbreteri 10559 dite, diviza si kapital qe ka hyre ne Shqiperi nga keta 125708 franga ari.

U bene lidje me shoqata turistike nderkombetare si: Qendren Nderkombetare te Turizmit, Unionin Internacional dhe Organin Zyrtare te Propogandes per Turizem, Zyra Internacionale e Shkembimit Aleancave Internacionale e Hoteleve dhe Aleanca Internacionale e Turizmit.

U shkembyen perfaqesi turistike me Parisin, Vienen, Amsterdamin, Londren, Athinen, Pireun dhe Dubrovnikun. U lidh nje linje e rregullt Shkoder – Dubrovnik. U lidhen marreveshje me shoqerite e flotave per vizita me vapor ne portet shqiptare e anasjelltas. U kryen 3 filma dokumentar mbi vendin tone. Filluan botime dhe afishe ne gjuhe te huaja.

Ne cdo hap shesh se vendi yne kishte hyre ne rrugen e botes se zhvilluar. Edhe pse neve ishim te varferit dhe me te prapambeturit, jo per fajin tone, por te roberise shume shekullore, prap nuk deshem me u demoralizuar dhe me vazhduar sikur qeme.kurre ndoshta populli me pare nuk kishte pare automola, tani u krijua dhe Klubi Turistik dhe Automobilistik Mbreteror. U bene lidhje me shoqata dhe klube nderkombetare.SHTYPI I EPOKES ZOGISTE


Mund the thuash me plot te drejt dhe bindje se shtypi pati lulzimin me te vrullshem se asnjehere.

Censura Shqiptare nuk funksiononte si ne Gjermani dhe Itali.

Regjimi i Shqiperise nuk kishte nje monopol ideologjik, si keta dy vendet qe permenda, si Gjermanija dhe Italia qe ishin shtete partiatike dhe me nje diktature policore. Keshtu qe ne Shqiperi botoheshin shume libra dhe gazeta. Edhe nga jasht hynte mjaft materiale i cdo ideje, bile fatekeshisht dhe propogande komuniste, qe me vone i hengri koken vendit dhe popullit gjate me shume se 50 vjet.

Ketu dua me permend disa gazeta dhe revista te ndryshme sepse ato jane riperteri pas 50 vjetesh.

Shembu; "Albania" e New Jorkut, "Arbrnija", "Besa", "Demikracija", "Drita", "Djersa e Popullit", "Jeta e Re", "Kosova", "Kombi", "Rilindja Shqiptare", "Shqiperia e Re", "Sporti Shqiptare", "Populli", "Vatra", "Vllaznia"…….

Mbi 30 gazeta me tituj te ndryshem.

Revista: "Bujqesija", "Ekonomisti Shqiptare", "Edukata e Re", Hylli i Drites", "Ilirija", "Jurisprudenca Shqiptare", "Leka", "Mesuesi", "Minevra", "Shekulli XX", "Shqiptarja", "Diana", "Java", "Kombi", "Ekonomija Kombetare"……

Revista mbi 30 tituj.BOTA NE DEPRESION,

SHQIPERIA PERBALLE

PRESIONEVE.Jemi ne vitet ’30 kur bota hyri ne depresionin me te madh ne histori, dhe si gjendje e tille i dha shkak keijimit te ideologjive te reja dhe te rrezikshme. Ne Itali kishte fituar fashizmi me kohe, por dale ngadale ai mbolli faren e militarizmit dhe te imperializmit.

Ne Gjermani nga fillimi i viteve ’30, fitoi dhe nje tjeter ideologji Nazizmi. Kreret e krtyre vendeve, Musolini dhe Hitleri, u binden se vec ata mund te shpetonin boten nga kriza e madhe ekonomike, duke rrezuar demokracine dhe me vemdos, sipas tyre, rregjime njipartiake dhe me qeveris me nje rregull te caktuar nga shteti.

Kjo rryme filloi me influencua edhe Shqiperine. Shqiperija qe nuk kishte asgje kur u shpall e veteqeverisur qe nga Kongresi i lidhjes filloi me kerkuar ndihme dhe kjo iu akordua sipas rre gullave internacional

Me respekt:
Tomori

ARVANITI
22-06-05, 20:02
U shmange, ė ė? :wink: :wink:

Aty nuk thuhet asgje per pyetjet qe te bra une.

Me mire kalo.

...
...
...

Odise
23-06-05, 01:26
Percolla shkrimin ne kete teme dhe perfundimi im eshte ky:

Ju le qe po folni per ato kohera te shkuara, por po ngulni kembe, t'i ktheni perseri ne kohen tone! Tash, a mund te kthehen, dy firuga kundershtuese politike nga e kaluara edhe ne kohen tone! Po e zeme se u ngjallen Noli e Zogu, po ne ate kulmin e fuqise se tyre politike: a ka gjasa reale, qe ndonjeri prej tyre te vie ne pushtet sot?

Ju le qe po ngatrroheni, po asnjeri nuk po paraqiteni demokrat, duke menduar se edhe Noli edhe Zogu, i bene ato veprime, qe njeri i shkruan fi fakte, e tjetri i paraqet si copy/paste (vetemse ne to shihet animi kah vija politike zogiste). Askush nuk mund t'i mohoj as faktet per Zogun, qe sielle Arvaniti, por as faktet per Nolin, qe sielle me kopje Tomorri, ato jane te kryera si akte, por jo te verifikuara ne hollesira!

As nuk dihet realisht, a finansoi Zogu me 300 lira ari, vrasesin e Gurakuqit
As nuk dihet realisht, qe u vra Esat Toptani, se iu pa krimi ne balle!


1. eshte fakt se Noli ishte ithtare i leninizmit (Noli politikan)
2. eshte fakt se Zogu mori pushtetin me ushtri ish-jugosllave!

1. eshte fakt se Noli nuk vrau figurat e njohura kombetare
2. eshte fakt se Zogu i vrau figurat e njohura kombetare

Enveri cmonte Nolin, vetem qe ai ishte kundershtar i Zogut
Zogu e cmonte Nolin, se ai ishte Noli i Madh i Kultures Kombetare!

Tash, a te besojme se Zogu e denoi Nolin me denim me vdekje, ne mungese - apo te besojme se Enveri perkrahu Nolin, se nuk i rrezikonte pushtetin e tij!

Tash, se fundi: a duhet na ta japim biografine reale per te dyte, me te mirat e te ligat e tyre bashk, apo te bejme fasada moniste, duke i fshire te gjitha anet e errta te biografive te tyre?

Ju po harroni se ne demokraci, paraqitet Biografia Reale: beri kete, po beri edhe ate edhe vehen ne peshoje, kah anojne gramet, ne lavjersin politik te sotem! Atehere gjendet E Verteta!

Jovetem ju te dy po kush te hyje ne kete loje politike keshtu e ka gabim, sepse nuk kthehen ma ato kohera te shkuara politike edhe nese cmendesh! Vetem sa bejne armiq njeritjetrin sot, me anime politkash te shkuara, qe i mbeten boxh Historise se popullit shqiptar!

Ta krahasosh Zogun me Nolin, si figura kombetare, nuk mundeni assesi!

Noli, Zogu e Enveri ishin tri etapa te ndryshme politike shqiptare, jane figura politike shqiptare, qe nuk vijne ma perjete, ato jane te shkuara - e dikush kcen si gjeli edhe sot per ndonjerin prej tyre!

Po mos harroni se peshoja kombetare Nolin e ka figure kryesore, nga ata dy tjeret - si Figure Kombetare! Duhet te dalloni figurat politike, nga figurat kombetare, sepse ceshtja politike eshte tjeter, e ceshtja kombetare eshte tjeter!

Ju mund te flisni, prisni, vrisni, pelcisni, se ato kohera as ato politika nuk kthehem matutje kurre mė! Kurre me Korb i Poes! E pse te mos jeni me parime demokratike?

Fundja: ketu eshte forumi - kultura kombetare, nuk eshte kultura politike
a po dalloni ju a vetem po ia krisni cokallave!

Cila mbetet figura kombetare nga ata tre politikajt e shkuar shqiptare?

Odise

ARVANITI
24-06-05, 11:04
Tung,

Te krahasosh figuren e Nolit dhe te Zogut e aq me pak te E. Hoxhes eshte TURP.

Dihet shume mire cfare kontributi i dha Noli shqiptareve sipopul, cfare u dha Zogu e cfare u dha Enveri. Kjo s'do as mend as kalem.

Nuk mund te mund te mohohet nje fakt historik vetem se nuk i pelqen dikujt. te jeni te sigurt se nese qeveria e Nolit do te qe jetegjate, Atdheu yne pale se ku do ishte.

Ne kete mes nuk duhet perzier Enveri, pasi nuk eshte personazh i te njejtes kohe ashtu sic qe Zogu me Nolin, dhe kjo eshte shume e rendesishme.

Noli i dha kombit, kryeveprat boterore te perkthyera me nje mjeshteri te pakrahasueshme, i dha kombit nje ze te qarte ne arenat nderkombetare ku Noli mori pjese si perfaqesues, i dha kombit nje Kishe krejt shqiptare te pavarur, i dha kombit nje gjuhe shiqipe te bukur dhe me vlera, i dha kobit nje imazh pozitiv ne bote, i dha kombit te paren nje qeveri demokratike etj.......

Po ky "i Madhi A. Zogu" cfare i dha kombit?

****

Ca gjera nuk kane sesi mohohen.


P.S. Tomorro te pershendes kudo qe te ndodhesh...


****
****
****
****

Odise
24-06-05, 16:30
Vė re, me tung, nuk fillohet serioziteti.

Ketu eshte fjala, per Nolin politikan

1. Vilhelm
2. Noli
3. Zogu
4. Enveri
5. Berisha
6. Meidani
7. Moisiu

Keta jane ne histori udheheqesit e shtetit shqiptar!

Kurse per kete qe thua: ''Ne kete mes nuk duhet perzier Enveri, pasi nuk eshte personazh i te njejtes kohe ashtu sic qe Zogu me Nolin, dhe kjo eshte shume e rendesishme. ''

Sikurse, ishte Zogu me Nolin, poashtu ishte, Enveri me Zogun, e Berisha me Enverin - jo personazhe, por persona real politik!

Ka dallim nga Noli politikan dhe Noli perkthyes!

Ta dallojme personin, nga personazhi dhe politikanin nga perkthyesi!


Sikurse ishte Zogu

ARVANITI
24-06-05, 19:48
Njeri aty lart na e nxorri Nolin si tradhetar dhe jo kombetar. Shume qesharake :lol: :lol: :lol:

Po nga humbi ky "njėri"?


P.S. Si ka mundesi qe nuk u fillonka nje diskutim serioz me "tung"? Po kjo nga na doli?

Tomori
24-06-05, 20:30
Njeri aty lart na e nxorri Nolin si tradhetar dhe jo kombetar. Shume qesharake :lol: :lol: :lol:

Po nga humbi ky "njėri"?


P.S. Si ka mundesi qe nuk u fillonka nje diskutim serioz me "tung"? Po kjo nga na doli?

Arvaniti nuk na takone neve te etiketojme figurat kombtare me epitetin trathtare!!!
-Mos ju lutem spaktit kur eshte fjala per Fan Nolin...ai eshte ikona e kombit.
-Keshtu e ka vlersuar edhe vete Mbreti Zog Nolin!!!
-Kjo eshte e verteta kur ka pase noli i madhe nevoje per nderhirje te nje operacioni shume te nderlikuar qe ka kushtuar shume...
Ahmet Zogu kur ka kuptuar ka nderhi qe operacioni te realizohet dhe gjithe pagesat i ka mare permi siper qe te paguaj spitalin ne Amerike vetem e vetem te shpetoje jeten e Fan Nolit.
-Per kte edhe Noli vet shkruan mbasi ka qene shum i sinqerte tekstualishte Noli thote:
-Po te kisha qene une ne pozite te Ahmetit...nuk dot ndermirja kete hap human qe tja shpetoja jeten..siq muar Mbreti Zoge kete inciative per mua qe te paguaj operacionin tim.....
Arvaniti kjo eshte shum e vertete..por ju skeni faje mbasi ce gjashte dekata esht hudhe balte permni fifuren e Mbretit Zog...a me kuptoni..
mos ju lutem se medalja ka edhe anen tjeter,,,,
-Te flasish per Mbretin tone te lavdishem pik se pari duhet te kesh nderin si shqiptare te mburesh me Mbretin tone..qe themeloi shtetin shqiptare..ju e dini qe shqiperia ska pas as kryeqytet por ne kongresin e Lushnjes Ahmet Zogu si minister i Mbretshem emrone Tiranen kryeqitet te shtetit shqiptar?!!!
-Imagjino i nderuari Arvaniti se ne qfar kushtesh ka vepruar Ahmet Zogu ne Shqiperi qe ska pas as Kryeqitete.....por kan vepruar shum qeveria si qeveria Dursit..qeveria Elbasanit..Shkodres....Vlores...
Per tu habitur ju e keni parasyshe sa eshte Shqiperia qe ka qeverisur me shume qeverija..por ky burre siq Ahmet Zogu pa te udhes qe shqiperia te kete nje kryeqytet a me kuptoni Arvaniti veheni ju nja pes minuta ne ate kohe qe te jetojshe ne shtetin tend por mos te keshe nje kryeqitet as parlament....qfar shteti esht kjo?!!
Perse nuk jeni mirenjohes qe Ahmet Zogu krijoji kryeqitetin e shqiperise dhe nje kohesishte instaloji ministrit dhe parlamentin ne Tirane...
-Siq krijoji Fan Noli kishen Autoqefale ortodokse shqiptare me vitin 1928 qe Ahmet Zogu urdheroji qe ne Korqe te kersasin Topat ka tre plutone ne shenje gzime dhe respekti per ket dite madheshtore...
Po ashtu si Fan Noli qe krijoji Kishen Zogu krijoji shtetin me institucione dhe kryeqitet....tungji Arvaniti..

...besoje qe me kuptuat se nuk eshte pune e vogel qe ne sojte gezojme Tiranen si kryeqitet qe merita eshte e Ahmet Zogut pa diskutim..siq gezojne Autoqefalen e kishes shqiptare qe merita i takon pa diskutim Fan Nolit te madhe?!!
Qe Ahmet Zogu per Fan Nolin thoshte:
Noli esht Ikona e popullit shqiptar?!!!

ARVANITI
24-06-05, 20:45
Arvaniti nuk na takone neve te etiketojme figurat kombtare me epitetin trathtare!!!
-Mos ju lutem spaktit kur eshte fjala per Fan Nolin...ai eshte ikona e kombit.
-Keshtu e ka vlersuar edhe vete Mbreti Zog Nolin!!!
-Kjo eshte e verteta kur ka pase noli i madhe nevoje per nderhirje te nje operacioni shume te nderlikuar qe ka kushtuar shume...
Ahmet Zogu kur ka kuptuar ka nderhi qe operacioni te realizohet dhe gjithe pagesat i ka mare permi siper qe te paguaj spitalin ne Amerike vetem e vetem te shpetoje jeten e Fan Nolit.
-Per kte edhe Noli vet shkruan mbasi ka qene shum i sinqerte tekstualishte Noli thote:
-Po te kisha qene une ne pozite te Ahmetit...nuk dot ndermirja kete hap human qe tja shpetoja jeten..siq muar Mbreti Zoge kete inciative per mua qe te paguaj operacionin tim.....
Arvaniti kjo eshte shum e vertete..por ju skeni faje mbasi ce gjashte dekata esht hudhe balte permni fifuren e Mbretit Zog...a me kuptoni..
mos ju lutem se medalja ka edhe anen tjeter,,,,
-Te flasish per Mbretin tone te lavdishem pik se pari duhet te kesh nderin si shqiptare te mburesh me Mbretin tone..qe themeloi shtetin shqiptare..ju e dini qe shqiperia ska pas as kryeqytet por ne kongresin e Lushnjes Ahmet Zogu si minister i Mbretshem emrone Tiranen kryeqitet te shtetit shqiptar?!!!
-Imagjino i nderuari Arvaniti se ne qfar kushtesh ka vepruar Ahmet Zogu ne Shqiperi qe ska pas as Kryeqitete.....por kan vepruar shum qeveria si qeveria Dursit..qeveria Elbasanit..Shkodres....Vlores...
Per tu habitur ju e keni parasyshe sa eshte Shqiperia qe ka qeverisur me shume qeverija..por ky burre siq Ahmet Zogu pa te udhes qe shqiperia te kete nje kryeqytet a me kuptoni Arvaniti veheni ju nja pes minuta ne ate kohe qe te jetojshe ne shtetin tend por mos te keshe nje kryeqitet as parlament....qfar shteti esht kjo?!!
Perse nuk jeni mirenjohes qe Ahmet Zogu krijoji kryeqitetin e shqiperise dhe nje kohesishte instaloji ministrit dhe parlamentin ne Tirane...
-Siq krijoji Fan Noli kishen Autoqefale ortodokse shqiptare me vitin 1928 qe Ahmet Zogu urdheroji qe ne Korqe te kersasin Topat ka tre plutone ne shenje gzime dhe respekti per ket dite madheshtore...
Po ashtu si Fan Noli qe krijoji Kishen Zogu krijoji shtetin me institucione dhe kryeqitet....tungji Arvaniti..

...besoje qe me kuptuat se nuk eshte pune e vogel qe ne sojte gezojme Tiranen si kryeqitet qe merita eshte e Ahmet Zogut pa diskutim..siq gezojne Autoqefalen e kishes shqiptare qe merita i takon pa diskutim Fan Nolit te madhe?!!
Qe Ahmet Zogu per Fan Nolin thoshte:
Noli esht Ikona e popullit shqiptar?!!!


Ca gjera nuk mund te fshihen.

Se pari pikat historike qe une parashtrove me pare jane plotesisht te verteta, dhe nuk mund te kundershtohen.

Se dyti ti mesa duket nuk e di historine e shpalljes kryeqytet te Tiranes. A. Zogu ka qene thejsht minister i Puneve te Brendshme ne qeverine e asaj kohe. Dhe meriten per shpalljen kryeqytet te Tiranes, e ka Sulejman Delvina, i cili ka edhe nje bust per kete qellim ne mes te Tiranes. A. Zogu s'pati asnje rol te rendesishem.

Per me teper historia eshte OBJEKTIVE dhe jo SUBJEKTIVE. A. Zogu ka qene thjesht nje kryetar shteti, i zakonshem per sa i perket detyres, beri veprime politike qe ishin me shume antikomtare (krejtesihst) per te mbatjutr pushteti. Dhe mbreteria e tij qe vec nje kthim QEJFI, nga nje forme qeverisjeje ne nje tjeter.

gjith te mirat Tomorr

Tomori
24-06-05, 23:20
[quote=Tomori]


Ca gjera nuk mund te fshihen.

Se pari pikat historike qe une parashtrove me pare jane plotesisht te verteta, dhe nuk mund te kundershtohen.

Se dyti ti mesa duket nuk e di historine e shpalljes kryeqytet te Tiranes. A. Zogu ka qene thejsht minister i Puneve te Brendshme ne qeverine e asaj kohe. Dhe meriten per shpalljen kryeqytet te Tiranes, e ka Sulejman Delvina, i cili ka edhe nje bust per kete qellim ne mes te Tiranes. A. Zogu s'pati asnje rol te rendesishem.

Per me teper historia eshte OBJEKTIVE dhe jo SUBJEKTIVE. A. Zogu ka qene thjesht nje kryetar shteti, i zakonshem per sa i perket detyres, beri veprime politike qe ishin me shume antikomtare (krejtesihst) per te mbatjutr pushteti. Dhe mbreteria e tij qe vec nje kthim QEJFI, nga nje forme qeverisjeje ne nje tjeter.

gjith te mirat Tomorr

Nė harkun e pikave kulmore tė historisė viti 1920, ngjarja qė pėrkujtojmė, vlen tė veēohet, pasi me te drejtė, ėshtė vleresuar si mrekullia shqiptare. Nė njė ēast jetik, kur shpresat e fuqive tė medha kishin qene iluzore, mblidhet Kuvendi Kombetar, Kongresi
Historik i Lushnjes, me pėrfaqėsues 50 drejtues politikė tė vendit, mes sė cilėve 24 vjeēari Ahmet Zogu, i shoqėruar nga 500 burra tė armatosur
mirė.

Me 5 qershor filloi sulmi i kryengritjes vlonjate, e duke u gdhirė 12 qershori lebėrit vulosin fitoren me gjak. Ne nje kohe me fitoren e luftes se Vlores, testohet roli i kabinetit tė Sulejman Delvinės, dora e hekurt e te cilit ishte Ahmet Zogu, qė sėbashku me fuqitė e Aqif Pashes, Mustafa Krujes, perfunduan me sukses operacionet ne Shqiperine e Mesme, kunder bandave anarkiste, duke vendosur rendin.

ARVANITI
25-06-05, 20:31
Eshte e kotr te diskutosh kur u shmangesh pyetjeve... :wink: :wink: :wink: :wink:

Tomori
26-06-05, 07:56
Eshte e kotr te diskutosh kur u shmangesh pyetjeve... :wink: :wink: :wink: :wink:
I ke te postume paraprakishte...
-Arvaniti a metvertet je kaq Injorante...
Per cilet pyetje po i ke te postume..po deshe ti perserise por nuk ka kuptim!???
-He perserit pytjen..nje nga nje...po pate pytje te tjera posto..por nje pyetje?!!! mbasi te pergjigjem vazhdo me pyetjen tjeter.... :arrow:

ARVANITI
26-06-05, 19:22
C'mund te na thuash per kete veprim te te Madhit A. Zogu?

-Fali Shen Naumin, perlen shqiptare, qe edhe sot ka "fqinji" yne Lindor.


Ji sa me drejtperdrejt, nese ke deshire.

Tomori
26-06-05, 22:21
C'mund te na thuash per kete veprim te te Madhit A. Zogu?

-Fali Shen Naumin, perlen shqiptare, qe edhe sot ka "fqinji" yne Lindor.


Ji sa me drejtperdrejt, nese ke deshire.

I nderuari "ARVANITI" ja urdhero lexo te verteten!??
Pėr herė tė parė "Gazeta" publikon dokumentet origjinale tė Mbretit
Zogu dhe Mehdi Bej Frashėrit duke ndriēuar ēėshtjen e Shėn-Naumit, nga mė tė
pėrfolurat nė Historinė e Shqipėrisė Mehdi Beu: "Pse ia dhashė Shėn-Naumin Serbisė" Dėshmia e Mehdi Bej
Frashėrit, diplomatit qė pėrfaqėsoi Shqipėrinė nė Lidhjen e Kombeve pėr
problemin e Shėn-Naumit dhe Vermoshit: "Po tė peshohet Shėn-Naumi me tokat qė
ne i morėm Jugosllavisė, avantaxhet janė shumė mė tė mėdha dhe ky solucjon
ishte ma i favorshėm pėr Shqipninė. Me gjithė kėtė t'arratisunit politik
shqiptarė botonin tė kundėrtėn, duke thanė se Mbreti Zog Shėn-Naumin dhe
Vermoshin ja la Serbisė, kjo ėshtė njė rrenė kolosale"

vėrteta e Shėn Naumit
Kufitė e Shqipnisė me shtetet fqinje ishin caktue nė Konferencėn e Londrės nė
1913 si mbas hartės tė Shtat-Madhorisė Austriake. Kjo hartė nuk ishte njė
hartė topografike, por e hartueme me ekploracion. Vendimi i Konferencės sė
Londrės pėrsa i pėrkiste Shėn-Naumit, thoshte: "Fillon nė breg tė liqenit
Ohrit, midis katundit bullgar Rodohozhdė dhe katundit shqyptaro-myslyman qė
quhet Lin, dhe vazhdon gjer nė Shėn-Naum, pikėrisht nė gjuhėn frėngjisht:
"jusu'a Shėn-Naum", nuk thotė "y compris Shėn Naaum". Komisjoni i Kufinit kur
vajti nė Korēė, korēarėt bėnė njė bujė tė madhe pranė komisjonit qė t'i
caktohej Shqipėrisė Shėn-Naumi. Qeveria e Beligradit qe sa Konferenca e
Londrės caktoi kufinin midis Shqipėrisė dhe Serbisė, ju drejtue "ball Platz"
it, dhe me njė notė e pyeste qeverinė austriake se pėr shprehjen "jusqu' a
Shėn-Naum" ē'kuptonte. Ball-Platzi ishte gjegjė se me kėtė shprehje nuk donte
tė thoshte qė Shėn-Naumi i pėrkiste Shqipėrisė, do me thanė i pėrkiste
Serbisė. Qeveria e Beligradit pyeste qeverinė austriake, pse kjo qeveri
prekupohej mė shumė se tė tjerat pėr kufitė e Shqipėrisė. Kur plasi lufta e
pėrgjithshme Serbijau invadue dhe ushtria e saj me kralin nė krye dhe
qeverinė, me ndihmėn e Esat Pashės, qė atėhere ndodhej nė Durrės, duelėn nė
Adriatikun Meridional, ku e mor flota aleate dhe e zhkarkoj nė Korfuz. Nė
kėtė rrėmujė qeveria serbe e humbi dokumentin austriak qė caktonte me fjalė
tė tjera Shėn-Naumin Serbisė.
Kur mbaroj lufta, Komisjoni i Kufive filloj veprimet e veta dhe ky komisjon
vendosi qė Shėn-Naumi t'i mbetej Shqipėrisė. Shėn-Naumi ishte njė i Shenjtė
sllav, apostull i Kristianizmit midis popullit bullgar e serb, konsiderohej
si shoku i Cirrillit, Metodit, qė kishin kriju abetaren e bullgarėve, Nė kėtė
kategori ishte dhe Shėn-Klime, nė emėn tė cilit ka njė kishė bullgare. Nė
konsideratė tė kėtyre mbėshtetjeve kulturale dhe fetare, qė Shėn-Naumi ishte
njė Shenjtė sllav, kur i evakuoj viset e tjera tė Shqipėrisė si i kishte
libri, ju drejtua Gjykatores Internationale tė Hagės. Kjo Gjykatore vendosi:
"Qė me qenė se Komisjoni i Kufive ishte kopetent pėr demarkacjonin,
Shėn-Naumi duhej t'i jepet Shqipėrisė. Mirpo Serbia si popull fanatik
orthodoks sllav, as me njė mėnyrė nuk donte t'ja linte. Komisjoni i Kufive,
Shqipėrisė i kėshilloj qė Shėn-Naumin, Shqipėria ta shkėmbente me njė vend
tjetėr, pse serbėt me kėtė pretekst do tė krijonin vėshtirsina tė mėdha. Nė
bazė tė kėtyre konsideratave Qeveria
Shqiptare mė ngarkoi mua Mehdi Frashėrin me caktue mėnyrėn e shkėmbimit. Unė
nuk pashė posibilitete qė Shėn-Naumi tė shkėmbehej me vende shqiptare, pse
nga katundi Lin i Shqipėrisė vazhdojshin katunde sllavo-bullgare. Me tė tilla
katunde me popullsi eterogjene, Shqipnia jo vetėm nuk forcohej, por
pėrkundrazi dobsohej. Atėhere unė Mehdi Frashėri vendosa qė Shėn-Naumi t'i
mbesė, me njė periferi shumė tė ngushtė Serbisė, por kufini nė vend qė tė
vazhdonte qė nga kodra e Zagoriēanit gjer te Qafa e Plloēit, ku ndodheshin dy
versante: versanti i Maliqit dhe Liqeni i Ohrit, vija e kufinit tė hidhej ke
Mali i
Thatė, e tė pėrfshinte katundin shqiptaro-orthodoks Pėshkupat. Ky katund po
t'i mbetej Serbisė, me kohė do tė sllavizohe, m'anė tjetėr gjithė Lugina e
Cerovės, ku katundet shqiptare kishin tokat e tyre i mbeteshin Shqipėrisė,
pėrveē kėtyre i mbeteshin, dhe njė pjesė e madhe e kullotave verore
Shqipėrisė. Po tė peshohet Shėn-Naumi me kėto avantaxhe qė thamė mė sipėr, ky
solucjon ishte mė i favorshėm pėr Shqipninė. T'arratisunit politik nga
injoranca e ēėshtjes o qėllimisht, Shėn-Naumin e pėrshkruajshin si njė pikė
strategjike me rėndėsi, kurse invazioni sllav nuk shhkonte nga Shėn-Naumi,
gjithmonė kishte vazhduar Qafėn e Thanės. Tash tė vimė tek ēėshtja e
Vermoshit Konferenca e Londrės duke e pėrshkrue kufirin nordik shqiptar,
thoshte : "Territori de Klemendi", mirė-po me kėtė shprehje shumė i pa-caktue
nuk kuptohej Vermoshi, pse Klemendi pėrbahet nga 6 Bajrakėt, tė cilėt
kufizohen me vallatėn e Lumit Cen, Vermoshi mbetej jashtė, si kullotė. Nė
kohėn e Turqisė malazezėt sulmojshin Vermoshin dhe malsorėt shqiptarė e
kundėrshtojshin me armė. Qeveria otomane nė njė faqe tė Luginės sė Vermoshit,
pėr tė ndalue grindjet qė thamė, kishte ba njė karakoll tue vendos
ushtri. Ujnat e Vermoshit vejnė nė Danub e jo n' Adriatik. Unė Mehdi Frashėri
kur shkova nė Vermosh, njė mbrėmje mblodha bajraktarėt shqiptarė tė asaj xone
dhe i pyeta se si mbas mendimit tė tyne, qysh mund tė provohej se Vermoshi
asht shqiptar. Midis kėtyre malsorėve ishte njė far Uc Turku, i cili nga
pėrpjekjet qė kishte ba me kohė me malazezėt ishte plagosė dhe kishte mbetė
sakat, gjith-ashtu, nė kėto grindje tė ma parėshme, tė vramit shqiptarė
kishin varre katolike nė vend. Kur erdhi Komisjoni i Kufinit me pyet palėt,
malsorėt t'onė me Uc Turkun dhanė arsyetimet qė i kisha porositė unė, (Mehdi
Frashėri) kurse, serbėt, ndėr tė cilėt njė ishte avokat, njani oficer, dhe
tjetri
gazetar, dhanė argumentet qesharake, pa logjikė. Komisjoni vendosi nė bazė tė
anketit, qė Vermoshi t'i mbetej Shqipėrisė. Mbi kėtė vendim, malsorėt okupuan
Luginėn e Vermoshit dhe filluan tė ngrehin shpija. Mbas disa kohėsh atje u
ngrehėn 600 shpija shqiptare, duke prfitue nga qetėsija qė mbretėnonte nė
Shqipninė e Lirė.
Me gjithė kėtė t'arratisunit politikė shqiptarė botonin tė
kundėrtėn duke thėnė se Mbreti Zog Vermoshin ja la Serbisė, njė rrenė
kolosale".

ARVANITI
27-06-05, 09:55
Historia eshte histori, dhe jo brockulla mbretersih "te medhenj" TRADHETARE


Historiani Paskal Milo deklaroi dje se Ahmet Zogu i dhuroi Serbisė njėrėn prej perlave natyrore tė Shqipėrisė, Shėn Naumin, pasi serbėt e mbėshtetėn atė pėr t'u rikthyer nė pushtet.

Nė fundin e vitit 1925 Ahmet Zogu i fali mbretėrisė sė Serbisė Shėn Naumin, njėrėn prej perlave natyrore tė Shqipėrisė. Ky dhurim atėherė u bė nėpėrmjet njė marrėveshje qė u ratifikua edhe nė parlamentet e dy vendeve, ku Shqipėria i dhuronte Serbisė Shėn Naumin, ndėrsa serbėt na jepnin ne disa kullota nė Vermosh, nė veri tė vendit. Ky shkėmbim ndodhi atėherė kur Ahmet Zogu ishte President i Shqipėrisė. Tre vjet mė vonė, ai u vetėshpall mbret i shqiptarėve.

Njėri prej historianėve mė tė shquar, Paskal Milo, tregoi pėr Gazetėn se e vėrteta pėr dhurimin e Shėn Naumit nuk ėshtė ajo qė ėshtė pretenduar gjithmonė nga Zogu dhe oborri mbretėror. Zakonisht nuk ėshtė praktikė dhurimi i tokave tė njė shteti dhe ky ishte njė veprim i gabuar dhe i dėnueshėm. Aq mė tepėr qė Konferenca e Londrės e njohu Shėn Naumin si tokė shqiptare. Por, nė fakt, Ahmet Zogu e paraqiti kėtė akt nė vitin 1925 si njė marrėveshje mes dy vendeve. E vėrteta ėshtė qė Zogu i ktheu Serbisė nderin qė ata i bėnė duke e sjellė nė pushtet, deklaroi Milo. Sipas tij, dhurimi i Shėn Naumit u bė nėpėrmjet njė marrėveshjeje, tė cilėn Zogu e paraqiti pėr miratim edhe nė Parlamentin Shqiptar. Udhėheqėsi i serbėve, Pashiq, e mbėshteti Zogun tė vijė nė pushtet me forca tė armatosura, mjete financiare dhe armė. Mbreti i serbėve e mbėshteti edhe politikisht rrėzimin e kryeministrit tė atėhershėm, Theofan Noli, dhe ngritjen nė pushtet tė Ahmet Zogut. Aktualisht, Shėn Naumi ėshtė pjesė territoriale e Maqedonisė dhe ndodhet vetėm pak kilometra larg Ohrit dhe Strugės.


Familja "shqiptare" (gjysem hunagreze" e Zogut nuk ka per t'u rikthyer KURRE ne "fron". KURRE. S'ka asnje shprese.

Tomori
27-06-05, 10:26
Historia eshte histori, dhe jo brockulla mbretersih "te medhenj" TRADHETARE


Historiani Paskal Milo deklaroi dje se Ahmet Zogu i dhuroi Serbisė njėrėn prej perlave natyrore tė Shqipėrisė, Shėn Naumin, pasi serbėt e mbėshtetėn atė pėr t'u rikthyer nė pushtet.
.

-Arvaniti nuk ja vlen me ju te humbas kohe..?!!!
Me vjen keq per veten time qe kam shpenzuar kohen kot me ju...une jam nise duke menduar se ju jeni Shqiptare i helmuar me literature marksiste-lenininiste!???
-Por nuk me shkoji mendja se ju jeni te futur qellimishte neper forumet shqiptare qe akoma te vazhdoni te helmoni rrinin shqiptare?!!!
-Shihet qarete se jeni pro-grek ju veten demaskuat...mos haro se ske pune ketu me naj kalama?!!
-Sa ta kene pakes te qarte antaret tjere te respektuar te forumit se nga ju zbulova vijen tuaj pro-greke ...shum thjeshte ju bazoheni vetem tek fjala e Paskal Milos?!!!
-Mbas jush qka thot Paskal Miloja...ne duhet te bejm Amin!
ARVANITI gabim e ke ti mundesh ti perkulesh Paskal Milos se e ke shef dhe ju lidhin shum gjera...si psh ju dhe si Paskala te tjere hani buken e shqiperise e enderoni Athinen?!!! kjo esht evidente...
-Arvaniti nuk ke pune ti te meresh me Mbretin tone....
shiqo nje here se qka ndodhur me Mbrtin tend Grek...ska ngel puna qe ti e Paskala te mireni me ne..dhe Mbretin e Shqiperise,,
..se akoma ka Shqiperia djalerin qe te mbroje dinjitetin e babas dhe tradites?!!!
Se ne nuk miremi fare me ju fundrinat e kombit shqiptare :arrow:
Arvaniti hikkk se te pret Greku...orrr i palare...

ARVANITI
27-06-05, 18:12
Me vjen keq per veten time qe kam shpenzuar kohen kot me ju...une jam nise duke menduar se ju jeni Shqiptare i helmuar me literature marksiste-lenininiste!???
-Por nuk me shkoji mendja se ju jeni te futur qellimishte neper forumet shqiptare qe akoma te vazhdoni te helmoni rrinin shqiptare?!!!


Ajo qe solle une ishte fakt historik. Paskal Milo eshte nje historian me peshe, dhe analiza e tij historike, ka dale pas nje pune te gjate kerkuese.

Dihet fare mire se A. Zogu ishte nje tradhetare. Po ta vesh re familjet mreterore kudo ne bote kane mbi 80 vjet sundim. Ndersa Zogu u vetshpall mbret (per nja 10 vjet) vetem e vetem per ta patur me te sigurte pushtetin e tij. Na u shpall edhe mbret i shqiptareve, kur populli vuante per buke. Nacionaliteti i tij duket qysh ne martese, kur na u martua me nje hungareze. Mos ndoshta u marua per qellime politike?! ..Ndoshta.

Literatura qe solla une eshte historike, dhe jo literature fund e krye ZOGISTE. Historia eshte historia dhe behet nga njerez objektiv, dhe jo nga zyra fshataresh.


-Shihet qarete se jeni pro-grek ju veten demaskuat...mos haro se ske pune ketu me naj kalama?!!
-Sa ta kene pakes te qarte antaret tjere te respektuar te forumit se nga ju zbulova vijen tuaj pro-greke ...shum thjeshte ju bazoheni vetem tek fjala e Paskal Milos?!!!
-Mbas jush qka thot Paskal Miloja...ne duhet te bejm Amin!
ARVANITI gabim e ke ti mundesh ti perkulesh Paskal Milos se e ke shef dhe ju lidhin shum gjera...si psh ju dhe si Paskala te tjere hani buken e shqiperise e enderoni Athinen?!!! kjo esht evidente...


Cfare di ti per P. Milon?

A mund te ma thuash?

Dhe nga dolet ne perfundimin qe une qenkam "progrek"?

Jam shume kureshtar.

Pergjigjigju, nese mundesh, or i "palre".

Tomori
27-06-05, 18:33
Paskal Milos, nipi i fondamentalistit grek ne Himare, Spiro Milos me kete
shkrim qe sot u soll ne kete liste nga K.Bejko mundohet edhe njehere qe te
justifikoje misionin e tij, per te cilen gazeta Greke Eleftero Tipi ne 97
bente Jehone te madhe, kur tregonte se tashme ne qeverine e Shqiperise nga 4

greker ministra, njeri ishte ministri i jashtem Paskal Milos (e therras
Milon - Milos, pasiqe ky eshte mbiemri qe hiresia e tij, patriarku i
Stambollit e ka therritur Milos+evicin e Tirones para ca kohesh).

Shkrimit te Paskal Milos i ka dhene nje pergjigje te mire perpara ca javesh
ne gazeta 55 Kastriot Dervishi, por fatkeqesisht ate shkrim une e kam ne
leter dhe e kam te paplote. Nese dikush e ka te plote do te bente mire qe ta

sillte online. Titulli i shkrimit ishte: "Paskal Milo midis trillimit dhe
sherbimi!", dhe aty ishte edhe nje poster i Paskalit me ministrin e Jashtem
Serb.

Paskal Milo, pervec rrenjeve te tija greke, komunizmit enverist te cilit ai
i sherbeu per 50 vjet, sherbimit ndaj shtetit meme (grek), dhe korrupsionit
te hapur qe ministria e tij po i ben Shqiperise (keto dihen mjaft mire nga
vete njerez qe punesohen ne ministrite e jashtme ne Shqiperi, dhe shumat qe
ata i japin Paskalit per punesim) nuk ka asgje qe ta lidhi me shqiperine,
pasiqe edhe per pasaporte Shqiptare une nuk jam i sigurt nese ai mban.
Paskali me shkrimin e tij te meposhtem qe mundohet qe te pergenjeshtroje
nacionalizmin Shqiptar etj, thjesht e tregon veten edhe njehere si ne 97 kur

punonte perkthyes part time per gazetaret grek ne Himare, qe ka ngel po i
njejti dhe nuk ka arritur qe te avancoje edhe pse memedheu i tij e ka bere
minister ne nje vend te huaj. Mbajtja e tij ne pushtet ne Shqiperi, vlleheve

etj, jane thjesht nje strategji e vjeter Euro-Bizantine, qe
synon qe te vej ne gjume kombin Shqiptar dhe aspiratat e tija per te qene i
bashkuar. Meqenese nuk kam shume kohe, po i bej pak koment disa prej
slloganeve te Paskalit kunder nacionalizmit Shqiptar... te njejtit Paskal qe

sot eshte akoma minister i jashtem i Shqiperise, qe pergenjeshtron
nacionalizmin Shqiptar, por qe ne te njejten kohe mbron me egersi
nacionalizmin Grek, sic beri Greku Paskal kohet e fundit kur shkoi ne Qipro
e ngriti flamurin e memedheut te tij Qipros-Greke, kunder aleateve Shqiptare

- Turqise.

ARVANITI
27-06-05, 18:47
Paskal Milos, nipi i fondamentalistit grek ne Himare, Spiro Milos me kete
shkrim qe sot u soll ne kete liste nga K.Bejko mundohet edhe njehere qe te
justifikoje misionin e tij, per te cilen gazeta Greke Eleftero Tipi ne 97
bente Jehone te madhe, kur tregonte se tashme ne qeverine e Shqiperise nga 4

greker ministra, njeri ishte ministri i jashtem Paskal Milos (e therras
Milon - Milos, pasiqe ky eshte mbiemri qe hiresia e tij, patriarku i
Stambollit e ka therritur Milos+evicin e Tirones para ca kohesh).

Shkrimit te Paskal Milos i ka dhene nje pergjigje te mire perpara ca javesh
ne gazeta 55 Kastriot Dervishi, por fatkeqesisht ate shkrim une e kam ne
leter dhe e kam te paplote. Nese dikush e ka te plote do te bente mire qe ta

sillte online. Titulli i shkrimit ishte: "Paskal Milo midis trillimit dhe
sherbimi!", dhe aty ishte edhe nje poster i Paskalit me ministrin e Jashtem
Serb.

Paskal Milo, pervec rrenjeve te tija greke, komunizmit enverist te cilit ai
i sherbeu per 50 vjet, sherbimit ndaj shtetit meme (grek), dhe korrupsionit
te hapur qe ministria e tij po i ben Shqiperise (keto dihen mjaft mire nga
vete njerez qe punesohen ne ministrite e jashtme ne Shqiperi, dhe shumat qe
ata i japin Paskalit per punesim) nuk ka asgje qe ta lidhi me shqiperine,
pasiqe edhe per pasaporte Shqiptare une nuk jam i sigurt nese ai mban.
Paskali me shkrimin e tij te meposhtem qe mundohet qe te pergenjeshtroje
nacionalizmin Shqiptar etj, thjesht e tregon veten edhe njehere si ne 97 kur

punonte perkthyes part time per gazetaret grek ne Himare, qe ka ngel po i
njejti dhe nuk ka arritur qe te avancoje edhe pse memedheu i tij e ka bere
minister ne nje vend te huaj. Mbajtja e tij ne pushtet ne Shqiperi, vlleheve

etj, jane thjesht nje strategji e vjeter Euro-Bizantine, qe
synon qe te vej ne gjume kombin Shqiptar dhe aspiratat e tija per te qene i
bashkuar. Meqenese nuk kam shume kohe, po i bej pak koment disa prej
slloganeve te Paskalit kunder nacionalizmit Shqiptar... te njejtit Paskal qe

sot eshte akoma minister i jashtem i Shqiperise, qe pergenjeshtron
nacionalizmin Shqiptar, por qe ne te njejten kohe mbron me egersi
nacionalizmin Grek, sic beri Greku Paskal kohet e fundit kur shkoi ne Qipro
e ngriti flamurin e memedheut te tij Qipros-Greke, kunder aleateve Shqiptare

- Turqise.

Nga cila faqe e rreme e more kete postim te pavertete.

Ai eshte shqiptar nacionalist. Shqiptar himare dhe jo grek ashtu sic thua ti.

Fakte...

Tomori
27-06-05, 19:33
ARVANITI po gjdeshe shoqi prandaj u revoltova me ju...pash nderin ku e gjete ket Grek te lutem ARVANITI...ja po dot jap fakte akoma por lexo:

Qeveria shqipetare jo vetem qe nuk ka marre mundimin per te trajtuar ne menyre diplomatike ceshtjen came qe ka te beje direkt me zgjidhjen e problemit kombetar shqipetar, por ajo qe eshte me e keqja edhe kur prononcohet ne menyre te imponuar japin pergjigje dhe formulime qe i sherbejne vetem politikes Greke .
Si mund te shpjegohet fakti qe qeveria dhe diplomacia shqipetare nuk e ka trajtuar zyrtarisht, nuk i eshte drejtuar Kongresit Amerikan , B.E , Gjykates se Strasburgut , Gjykates se Hages dhe institucioneve te tjera nderkombetare si dhe Qeverise dhe Parlamentit Grek per te zgjidhur problemet si : abrogimin e ligjit te luftes 2636/1940, ceshtjen came, kthimin e cameve ne trojet e veta etnike ne Cameri (Greqi), kthimin e pronave.

Si ka mundesi qe problemi per zgjidhjen e ceshtjes came kalohet ne Senatin Amerikan dhe nuk diskutohet dhe trajtohet ceshtja came ne Parlamentin Shqipetar?
Kryetari i Komisionit grek te Helsinkit , Panajot Dimitras genjeu kur tha se jane qeveritaret shqiptare qe e ngaterojne kete pune.
Ai eshte treguar genjeshtar para Senatit Amerikan ,sepse ai e di me se miri se qeveritaret shqiptare nuk kane guxuar ta permendin jo vetem problemin e zgjidhjes se ceshtjes came por e kane patur dhe e kane shume te veshtire per te zene ne goje emrin Cameri dhe cam.
Ka patur politikan dhe ministra sic eshte rasti i ish ministrit te jashtem Z.Paskal Milo ne qeverine e 1997-2002 qe ka bere tere kohen lojen e Greqise per ceshtjen came duke mashtruar shqiptaret se per kete ceshtje nuk te degjon kush ne bote.

Tomori
27-06-05, 19:41
ARVANITI,

Paskal Milos, nipi i fondamentalistit grek ne Himare, Spiro Milos me kete
shkrim qe sot u soll ne kete liste nga K.Bejko mundohet edhe njehere qe te
justifikoje misionin e tij, per te cilen gazeta Greke Eleftero Tipi ne 97
bente Jehone te madhe, kur tregonte se tashme ne qeverine e Shqiperise nga 4

greker ministra, njeri ishte ministri i jashtem Paskal Milos (e therras
Milon - Milos, pasiqe ky eshte mbiemri qe hiresia e tij, patriarku i
Stambollit e ka therritur Milos+evicin e Tirones para ca kohesh).

Shkrimit te Paskal Milos i ka dhene nje pergjigje te mire perpara ca javesh
ne gazeta 55 Kastriot Dervishi, por fatkeqesisht ate shkrim une e kam ne
leter dhe e kam te paplote. Nese dikush e ka te plote do te bente mire qe ta

sillte online. Titulli i shkrimit ishte:

"Paskal Milo midis trillimit dhe sherbimi!",
dhe aty ishte edhe nje poster i Paskalit me ministrin e Jashtem Serb.
[b]Paskal Milo, pervec rrenjeve te tija greke, komunizmit enverist te cilit ai i sherbeu per 50 vjet,[/b

sherbimit ndaj shtetit meme (grek), dhe korrupsionit
te hapur qe ministria e tij po i ben Shqiperise (keto dihen mjaft mire nga
vete njerez qe punesohen ne ministrite e jashtme ne Shqiperi, dhe shumat qe
ata i japin Paskalit per punesim) nuk ka asgje qe ta lidhi me shqiperine,
pasiqe edhe per pasaporte Shqiptare une nuk jam i sigurt nese ai mban.
Paskali me shkrimin e tij te meposhtem qe mundohet qe te pergenjeshtroje
nacionalizmin Shqiptar etj, thjesht e tregon veten edhe njehere si ne 97 kur

punonte perkthyes part time per gazetaret grek ne Himare, qe ka ngel po i
njejti dhe nuk ka arritur qe te avancoje edhe pse memedheu i tij e ka bere
minister ne nje vend te huaj. Mbajtja e tij ne pushtet ne Shqiperi, vlleheve

etj, jane thjesht nje strategji e vjeter Euro-Bizantine, qe
synon qe te vej ne gjume kombin Shqiptar dhe aspiratat e tija per te qene i
bashkuar. Meqenese nuk kam shume kohe, po i bej pak koment disa prej
slloganeve te Paskalit kunder nacionalizmit Shqiptar... te njejtit Paskal qe

sot eshte akoma minister i jashtem i Shqiperise, qe pergenjeshtron
nacionalizmin Shqiptar, por qe ne te njejten kohe mbron me egersi
nacionalizmin Grek, sic beri Greku Paskal kohet e fundit kur shkoi ne Qipro
e ngriti flamurin e memedheut te tij Qipros-Greke, kunder aleateve Shqiptare

- Turqise.

ARVANITI
27-06-05, 20:44
Tomorro, nuk mund te diskutohet ne kete menyre.Duhet te thuash gjera te sakta e jo gjepura e genjeshtra.Une te them se P. Milo eshte shqiptar?

Ti cdo me thuash?

Po ato genjeshtra....

Nuk eshte mire keshtu

Tomori
28-06-05, 00:35
Tomorro, nuk mund te diskutohet ne kete menyre.Duhet te thuash gjera te sakta e jo gjepura e genjeshtra.
Une te them se P. Milo eshte shqiptar?
Ti cdo me thuash?
Po ato genjeshtra....
Nuk eshte mire keshtu

"ARVANITI" UNE TE THEM JA ARIUN KU E KE?!!
TI ME THUA JA GJURMET POR NUK JAN TE ARIUT?
HE KUKU MEDET..GJITH AT ARUSH E KE PARASYSH E ME THUA SE GENJEJ.
MASANDEJ KUR TE KAFSHON ARUSHA ME THUE EHHH TOMOR PERSE NUK ME THE SE ESHT ARIU?!!
-UN TE PERGJIGJEM POR TE TREGOVA OR ARVANITI SHKRET..
-TI ME THUA POR STE BESOVA OR TOMOR DUKE MENDUR SE LUJSHE...

E ARVANITI SKAM QKA ME DBA UN TI POSTOVA FAKTET E PASKAL MILOS (ARUSHES),,,,,,E BEZOFSH MENDJEN ...
SHNET NJE HER

ARVANITI
29-06-05, 08:43
Tomorro, nuk mund te diskutohet ne kete menyre.Duhet te thuash gjera te sakta e jo gjepura e genjeshtra.
Une te them se P. Milo eshte shqiptar?
Ti cdo me thuash?
Po ato genjeshtra....
Nuk eshte mire keshtu

"ARVANITI" UNE TE THEM JA ARIUN KU E KE?!!
TI ME THUA JA GJURMET POR NUK JAN TE ARIUT?
HE KUKU MEDET..GJITH AT ARUSH E KE PARASYSH E ME THUA SE GENJEJ.
MASANDEJ KUR TE KAFSHON ARUSHA ME THUE EHHH TOMOR PERSE NUK ME THE SE ESHT ARIU?!!
-UN TE PERGJIGJEM POR TE TREGOVA OR ARVANITI SHKRET..
-TI ME THUA POR STE BESOVA OR TOMOR DUKE MENDUR SE LUJSHE...

E ARVANITI SKAM QKA ME DBA UN TI POSTOVA FAKTET E PASKAL MILOS (ARUSHES),,,,,,E BEZOFSH MENDJEN ...
SHNET NJE HER

Hajt shnet

P.S. Mos beso gjithcka qe shkruhet.