PDA

View Full Version : Vapa dhe ushqimet, sekreti i ruajtjes ne frigorifer


ARVANITI
16-06-05, 21:50
***


Pasi kemi bėrė pazar, njė pjesė tė ushqimeve tona i sistemojmė nė frigorifer, duke harruar se pėr tė gjitha ato qė kemi shpenzuar mund tė bėhen shkak qė tė prishen, nėse nuk ruhen nė kushte tė mira frigoriferike dhe menjėherė pas kėsaj vijnė pasojat, pra helmimet. E kemi vėnė re qė shumė ushqime, edhe pse i kemi vendosur nė frigorifer, kanė njė erė jo normale, kryesisht produktet e mishit dhe nėnproduktet e tij, ndėrkohė qė edhe nėnproduktet e qumėshtit, kur nuk ruhen nė temperaturėn e nevojshme fillojnė dhe marrin shije tė hidhur, duke arritur nė prishjen e strukturės normale. Pėr tė mbajtur ushqime brenda kushteve frigoriferike, por qė edhe tė mos humbasin vlerat e tyre ushqyese, rekomandohet, sidomos tashti nė verė qė tė bėhet njė sistemim i tyre. Ndiq me kujdes tė gjitha kėshillat, qė tė organizosh nė mėnyrė perfekte tė gjithė hapėsirėn e frigoriferit. Nė fillim para se tė fillojmė me kėshillat, duke qė tė qartėsojmė diēka : temperatura nė frigorifer nuk ėshtė asnjėherė homogjene, qė do tė thotė se nė zona tė ndryshme sistemi i ngrirjes nuk ėshtė i njėjtė. Kėshtu nėse bėjmė njė ndarje tė hapėsirės frigoriferike nė zona do tė shohim se nė pjesė qė ndodhet me afėr sistemit qendror ftohės, temperaturat janė mė tė ulėta, ndėrkohė qė menjėherė pas saj, sipas kateve tė frigoriferit qė kemi, variojnė edhe temperaturat e tjera. Natyrisht ndarja e frigoriferit nė zona mė tė ftohta dhe mė pak tė ftohta, varion edhe nga lloji i frigoriferit, pėr faktin se ka shumė frigoriferė, qė kanė kasė tė pėrbashkėt ngrirjeje, por ka edhe disa tė tjerė qė kasėn e ngrirjes e kanė mė tė vogėl dhe tė ndarė nga trupi i frigoriferit. Mė poshtė do tė mund t’iu kėshillojmė ndarjen e saktė tė produkteve, nė mėnyrė qė ato tė mos marrin erė tė keqe, nė rast se nuk vendosen nė vendin e saktė nė frigoriferin e shtėpisė, i cili pėrkon edhe me ruajtjen e cilėsisė standarde tė ushqimeve. Mos harrojmė se njė arsye e rėndėsishme pėr tė mbajtur ushqimet nė kushte tė mira frigoriferike, lidhet edhe me markėn e frigoriferit qė ju keni nė shtėpi, sipėrfaqen si dhe sistemin ngrirės qė ai pėrmban


***