PDA

View Full Version : Cili eshte Atdheu i Shqipetarve?...


Petrit Kavaja
17-06-05, 16:06
...megjithate i cunguem,i pervuajtur,i perqeshur,i lodhur,i pa perspektiv per brezin e ri... megjithate frymon ne dejte e Shqipetarve.Cpo ndodhe me Atdheun tone?.Ky virus e percjell tash e nje shekull:Bajraktarizmi,klanizmi,ndasija.Athue e meriton Atdheu yn kete barre te padurueme mbi supet e veta?.Ky fenomen eshte i dukshem ne te gjitha hapsirat Shqipetare.Linde pyetja:A kan Shqipetaret guzim qytetar tu thon ndal ketyre Palaqeve.Ketyre politikuajve qe sdin ta ndalin vrapin ne dem te Atdheut.Athue a kan guzim qytetar tu thon ndal atyre qe proklamojne bajraqe te reja dhe ndarje te ketij kombi te vogel,thuajse pak na ndan qe nje shekull.Cili eshte misioni konkret i atyre qe aq shume e proklamojne ndamjen,thuajse jemi te lodhur prej bashkimi.Cili eshte misioni i atyre qe hudhin ne shporten e harreses angazhimin,luften qindra vjeqare te bijve te kombit per LIRI.Athue cili eshte misioni i atyre qe shkelin ne fushen e turpit,per te ngrit "moralin" e njerzve qe deshirojne te bejne histori,nje histori te permases se bythes.Ata jane bythelepires,te tille kombi yn pate mjafte ne rrugetimin e vet.Megjithate ata mbeten te vetmuar ne karvanin e gjate te rrugetimit drejte LIRISE.Shqipetaret kudo qe jane u jane mirenjohes njerzve te sakrifices,njerzve te deshmuem ne angazhim kombetar e jo bythelepirsve.Ata jan fluska qe shume shpejte do ta humbin shkelqimin e rrejshem...

ARVANITI
17-06-05, 20:04
Vendi ku flitet shqip eshte atdheu yne.

Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.

afrim preniqi
17-06-05, 22:01
te pershendes , petrit kavaja .
shqipetaret,kan nji atdhe kudo qe jane atdheu i tyre eshte SHQIPERIA
kosova,qameria,lugina e presheves,pjeset perendimore te maqedonis,ulqin hot-grud-plave e gusi jan toka shqipetare,krahina te shqiperise jane dhe do te mbesini.
RROFTE ATDHEU I SHQIPEVE -SHQIPERIA.

E_Zjarrta
18-06-05, 01:42
Ta dish dhe tė jesh i sigurt se fatbardhėsia dhe lumturia jote gjenden nė
Shqipėri, e cila tė jep nder e tė fal emrin Shqiptar. Ēdo shqiptar ėshtė
vėllau yt: kurdoherė respektoje, nderoje dhe ndihmoje kur tė ketė nevojė.
Mos e pėrbuz gjuhėn e nėnės tėnde duke folur nė gjuhė tė huaj kur nuk ėshtė
nevoja. Kujtohu se i pėrket gjuhės mė tė vjetėr qė ka mbirė tė paktėn nė
Europė dhe Mesdhe. Mos e harro gjuhėn e shenjtė Shqipe qė ėshtė gjuha jote
gjenetike, gjuha qė shkruhet dhe lexohet njėsoj, gjuha rrėnjė e gjuhėve te
Evropės, gjuha e mė e vjetėr e lashtėsisė, gjuha e djepit tė qytetėrimit
Mesdhetar dhe Evropian. Kuptoje dhe lexoje mirė ambjetin ku punon e jeton.
Prandaj mėso e lexo sa mė shumė gjuhė tė huaja qė tė behesh njeri ditur dhe
Shqiptar me mendje tė ndritur. Nderoje flamurin e atdheut tėnd, tė parėve tė
tuaj, tė natyrės tėnde. Kush nuk e nderon shenjėn e kombėsisė sė tij,
ēnderon veten e vet. Kush mohon kulturėn dhe trashėgiminė e tij bėhet njeri
pa shpirt, njeri kot. Ruaje mirė llojin tėnd, karakterin kombėtar dhe
krynaltėsinė shqiptare; bindju ligjeve tė vendit kudo qė tė jesh. Ruaje si
drita e syve moralin Shqiptar.

Paraqitu si Shqiptar se ndryshe je gėnjeshtar ndaj vetes dhe tė tjerėve qė
ke pėrballė. Nėse nuk paraqitesh si Shqiptar, atėhere ēfar kulture mendon se
pėrmban apo pėrcjell? Je frigaē nėse nuk paraqitesh si Shqiptar, sepse ke
frike e turp nga vetja jote dhe po kėshtu sillesh ndaj tė huajve qė tė
shkelin me kėmbė. A mendon se je i zgjuar kur mohon vetveten? A e ndjen se
ēfar ere tė vjen kur urren vetveten, llojin tėnd, prindėrit dhe tė afėrmit
qė tė kanė lindur dhe rritur? Nėse mendon qė dallon se nuk ke kulturė si
Shqiptar ose po ashtu mendon se nuk ka tė tillė, domethėnė je askushi,
atėhere si ka mundėsi tė dallosh kulturėn e huaj dhe t'i pėrkasėsh asaj?! Me
njė fjalė je njeri pa shpirt, njė copė mishi me dy sy. Po tė kujtoj se
kultura dhe trashėgimia janė rrėnjėt qė ushqejnė shpirtin e njeriut. Njeriu
ka vlerė duke shtuar vlerė dhe jo duke mohuar vlerė.

Mos harro se tė tjerėt tė venė atė ēmim qė i vė vetes. A mos po mendon se po
jep mend se kush do zgjidhet ose si te zhvillohet vendi i huaj ku je? Apo
mendon se takon apo do kesh tė bėsh me tė huaj qė iu dėgjojnė nė kėtė
drejtim?! A mos kujton se tė huajt, qofshin me kulturė, do tė tė bėjnė mik
ty qė paraqitesh si me pa kulturė? A nuk ke vėnė re qė tė huajt pėrpiqen tė
gjejnė trashėgimi pėr veten e tyre me qėllim qė tė paraqiten me kulturė? Po
ashtu, duket se nuk vė re qė tė huajt me kulturė nuk kanė turp tė tregojnė
origjinėn apo vjetėrsinat e tyre? Eh, mjerė vendi i huaj pėr ty dhe mjerė
vetja jote o jetim i mjerė! Kujtohu qė nė vend tė huaj je pranuar pėr tė
paguar qera. Nėse tė ka ardhur koha pėr t'u martuar, lidhjen martesore bėje
vetėm me familje Shqiptare, sepse kėshtu nuk tretesh nė dhe tė huaj dhe
kėshtu ke vlerė si njeri dhe si kulturė; domethėnė nuk je material mbushės
pėr shoqėritė e huaja dhe ruan fisnkėritė familjare arbėrore.

Natyra dhe gjeni biologjik tė lindi Arbėresh, Ilir, Shqiptar. A mos je i
zgjuar qė ia fal veten apo fėmijėt njė kulture, gjuhe apo vendi tė huaj?
Pėrgjigju vetė se kush fal kėshtu. A mos kujton qė tė huajt janė tė mefshtė
edhe kur pyesin pėr gjethet e tuaja dhe nuk pyesin pėr rrėnjėt e tuaja? A
mos kujton qė je i zgjuar duke mohuar vetveten, prindėrit tuaj qė tė lindėn
e rritėn, njerėzit tuaj qė tė qėndruan pranė? A kujton se tė huajt do tė
hapin derėn e shtėpisė dhe do tė tė bėjnė bir pėr shpirt fytyrėn tėnde? A
mos kujton se je i zgjuar kur mendon e vepron me shpirt tė ngushtė? A mos
mendon qė tė huajt nuk e dallojnė shpejt njė gėnjeshtar dhe vesin e tij pėr
tė gėnjyer pėrsėri? A mos mendon se i rrit vlerė vetvetes kur shan apo i
shprehesh kėshtu tė huajve?

Respektoje veten dhe Shqiptarėt e tjerė. E mbi tė gjitha, tė mendosh jo
vetėm tė punosh nė Shqipėri, por edhe pėr Shqipėrinė; sepse ndodh qė mund tė
jetosh e punosh edhe nė Shqipėri, por jo pėr Shqipėrinė! Bashkoji forcat
tuaja me Shqiptarėt e tjerė. Kudo ku tė jesh mblidhi tė mirat e pėrvojat e
mira, mendjen e fuqinė tuaj dhe dėrgoji nė Shqipėrinė e bashkuar dhe pėrdori
pėr tė
"

Ja ketu eshte atdheu im dhe i atyre qe e dojne shqiperine

Rrofshin shtetet e bashkuara shqiptare

Arb
18-06-05, 08:38
...megjithate i cunguem,i pervuajtur,i perqeshur,i lodhur,i pa perspektiv per brezin e ri... megjithate frymon ne dejte e Shqipetarve.Cpo ndodhe me Atdheun tone?.Ky virus e percjell tash e nje shekull:Bajraktarizmi,klanizmi,ndasija.Athue e meriton Atdheu yn kete barre te padurueme mbi supet e veta?.Ky fenomen eshte i dukshem ne te gjitha hapsirat Shqipetare.Linde pyetja:A kan Shqipetaret guzim qytetar tu thon ndal ketyre Palaqeve.Ketyre politikuajve qe sdin ta ndalin vrapin ne dem te Atdheut.Athue a kan guzim qytetar tu thon ndal atyre qe proklamojne bajraqe te reja dhe ndarje te ketij kombi te vogel,thuajse pak na ndan qe nje shekull.Cili eshte misioni konkret i atyre qe aq shume e proklamojne ndamjen,thuajse jemi te lodhur prej bashkimi.Cili eshte misioni i atyre qe hudhin ne shporten e harreses angazhimin,luften qindra vjeqare te bijve te kombit per LIRI.Athue cili eshte misioni i atyre qe shkelin ne fushen e turpit,per te ngrit "moralin" e njerzve qe deshirojne te bejne histori,nje histori te permases se bythes.Ata jane bythelepires,te tille kombi yn pate mjafte ne rrugetimin e vet.Megjithate ata mbeten te vetmuar ne karvanin e gjate te rrugetimit drejte LIRISE.Shqipetaret kudo qe jane u jane mirenjohes njerzve te sakrifices,njerzve te deshmuem ne angazhim kombetar e jo bythelepirsve.Ata jan fluska qe shume shpejte do ta humbin shkelqimin e rrejshem...

... Dhe Petrit Kavaja, si Petrit Kavaja, pyet pyet e vetem pyet per identitetin e tij te humbur!

Me e keqja eshte se me kete shkrim (ashtu sikur edhe ne te tjeret) ne menyre jo te drejteperdrejte pershkruan mellefin e tij mbi ato figura me te shquara dhe te deshmuara te jetes politike ne Kosove, dhe vete popullin e Kosoves, per kembenguljen e tyre per te pare nje Kosove zyrtarisht te pavarur.

Kavaja, ketu me fjale po trumbeton per deshiren shekullore te Shqiptareve, ri-bashkimin ne nje shtet te vetem. Por ne fakt ai po qendron hapur kunder asaj qe per rrethanat e tanishme, eshte shume e mundshme - njohja zyrtare e Pavaresise se Kosoves!

Njohja zyrtare e shtetit te Kosoves, nuk do te fundoste deshiren shekullore per bashkim te trojeve Shqiptare. Njohja e Pavaresise se Kosoves do te bente me te afert ri-bashkimin e Shqiperise.

IB
18-06-05, 13:07
Pershendetje une mendoj se pavarsis e kosoves eshte i vetmi opcion apo rruge dri te bashkimi i trojeve shqiptare kurse cdo opcion tjeter qon deri te coptimi i matutjeshem i trojeve shqipetare e neqoftese ndokush ka ndoni opcion tjeter i cili eshte ma i mire per shqiptaret ateher ju lutna konkretisht te na ofron dhe te na bined.
pershendetje.

Petrit Kavaja
18-06-05, 20:32
...megjithate Shqiperia eshte Atdheu i vetem i Shqipetarve.Atedheu i yn eshte sinononim i bashkimit rreth nje flamuri,me nje gjuhe,nje tradite,nje kulture.Eshte nder vendet e rralla me nje tolerance fetare qe e kan lakmi edhe shume popuje te tjere.Gjate historise sone toleranca fetare na afroi edhe atehere kur te tjeret deshironin te na perqanin.Djepi i mostolerances sone ishte tek bajraqet,qe i proklamonin Palaqet.Prandaj mbetet obligim i cdo Shqipetari,kudo qe jeton,pa marr parasysh bindjet politike ti sulmoi pamshirshem bajraqet e klaneve.Ata individ pamarr parasysh peshen dhe pozicionin qe bartin ne raportet shoqerore,ata jane kancer ne mushkerit e kombit.Dashurija ndaj Atdheut duhet ta mposht simpatin ndaj grupacionit politike,ndaj individit.Te gjithe jane kalimtare,vetem Atdheu eshte i patjetersuem.Shqiperia do te behet Unike,e tille ishte dhe vetem si e tille do te justifikoi veten e vet.Evropa do ta perjetoi zgjerimin e vet edhe ne trojet e Ballkanit,aty do te perfshihet edhe Atdheu i yn.Rruga e vetme per Shqipetaret do te jete Tirana,perkunder deshires se Palaqve qe adhurojne rruge te tjera...

Petrit Kavaja
19-06-05, 00:01
...megjithate Atdheu i yn eshte Shqiperia,me te gjitha trojet e shkeputura dhunshem nga trungu,perfshi ketu edhe Kosoven.Cdo definim tjeter na lene pa Atdhe,ose me nje Atdhe cfare e kemi.Tirana eshte Lokomative e Atdheut...Cdo tentim per themilim te nje kombit te ri,qofte ai edhe Kosovar eshte thirrje per lufte vella vrasese.Kjo ide nuk eshte e Shqipetarve.Kete ide e lansuen Serbet qe ne vitet e 50-ta te shekullit te kaluar.Kete ide Atdheu i yn e shporri ne shporten e turpit me luften e fundit te UCK-se.Kete formacion gueril,kete force mobile e promovoi atdheu i yn.Kufirin Shqiptaro-Shqipetar e shkaterroi Atdheu i yn.Betejen e Koshares e udhehoqen bijte me te mire te Atdheut tone.Aleance me NATO-n beri Atdheu i yn.Motorin e diplomacise e vuri ne levizje Atdheu i yn.Per hire te kauzes se madhe Atdheu i yn perjetoi 97-te.Ata qe proklamojne komb te ri Kosovar ne ate kohe benin aleanca te mshefta me Serbin...

Petrit Kavaja
19-06-05, 01:53
...megjithate Shqiperia do te jete prezente ne Kosove ne fazen e tranzicionit.Politikisht do te beje lufte per te fitue legjitimitetin.Angazhimin e vet do ta jep ne ate drejtim duke mos i lendue vellezrit Kosovar.Perderisa Serbija tenton ta kthej Kosoven ne gjirin e vet,kush ka te drejte ti mohoje Shqiperise interesimin per pjesen e saj.Ne kete rrugetim Shqiperia eshte e gatshme ta veje para aktit te kryer Robin e Ballkanit(Serbin).Atdheu kesaj radhe eshte shume me i pergaditur.Ky eshte nje kurs kombetar,ska rendesi se cila klase politike do te fitoi zgjedhjet...

Arb
19-06-05, 08:10
.Per hire te kauzes se madhe Atdheu i yn perjetoi 97-te.Ata qe proklamojne komb te ri Kosovar ne ate kohe benin aleanca te mshefta me Serbin...

Atehere sipas jush, le te na rroj Zani Qaushi dhe cetnike te tjere zagare qe dogjen e pjeken Shqiperine, gjate revolucionit Cetnik tre-gishteror Greko-Shka te Qosjes!

Mendon se mijera Shqiptare u vrane ne kete Revolucion te turpshem ne vitin 1997 per hir te kauzes se madhe? Ky krim ne mase u be per hir te kauzes kunder kombit Shqiptar.

Askush nuk po proklamon komb te ri, ti je duke bere nje propagande te ketille, duke sjell ne forum emra si Kosovare, e komb te ri Kosovar.

Pse ke hap kete teme, ku flet per atdheun, e ne fakt tingellon qe je pa nje te tille? Akoma nuk e ke te qarte se cili eshte atdheu i yt?

Edhe nje here po ta perseris, qendro sa me larg Kosoves dhe te ardhmes se saj. Tashme je deshmuar si nje armik i saj dhe i te ardhmes se kombit ne pergjithesi.

Tirana zyrtare nuk ka nevoje te jete e pranishme ne kete faze tranzicioni. Kosova ka zot shtepie. Tirana zyrtare ka deshmuar disa here se eshte e interesuar qe Kosoven ta sheh te mbetur nen administrimin cetnik Serb.

Petrit Kavaja
19-06-05, 13:40
...megjithate Atdheu i im eshte Shqiperia,duke perfshire edhe pjeset e ndara dhunshem nga trungu.Afersia ime ndaj Atdheut eshte gjithmon,edhe ndaj pjesve te ndara dhunshem.Ata Palaqet qe shpalosin bajraqe te reja duhet te llogarisin ne mallkimin e Atdheut.Ky mallki.Keta Palaqet kan gisht edhe ne te 97-te,ata bashke me Serbin deshiruen ta djegin Shqiperin.Lokomativa e Atdheut eshte ne Tirane,prandaj interesimi duhet te jete maksimal,pamarr parasysh se cili grupacion politike gjendet ne ball te udheheqjes.Ky eshte nje program nacional,qevererit dhe lideret jane kalimtar...

afrim preniqi
19-06-05, 17:32
trana eshte djepi i kultures shqipetare ,tirana asnjiher s"ka qene kunder kosoves siq pretendon arb-qetniku me klyshet e ldk-jse .
tirana eshte jo vetem kryqyteti i shqiperise londineze.
tirana eshte kryqyteti i gjitthe shqipetarve kudo qe jane ,e kam fjalen per ata shqipetar qe kan gjake shqiptari,tirana eshte ne zemrat tona ,ketij psikopati i preferoje se paku njiher ta vizitoje muzeun kombetar ,aty eshte e ter shqiperija ,por ky titiste eshte pa ndjenja kombetare,trana ishte dhe do te mbetet ne perkrahje te kombit shqipetar.
POSHTE KOMBI ARTIFICIAL KOSOVAR!
RROFT POPULLI SHQIPETAR!
VDEKJE TRADHETARVE!
RROFTE SHQIPERIA E BASHKUAR!


SHQIPERIN E KEMI NENE - NE JEMI BIJET E SAJE!

IB
20-06-05, 00:41
I nderuari petrit me qdo respekt per shqiperin pa marr parasysh kushe eshte ne pushtet dhe kush do te vij por une mendoi se pavarsimi i kosoves eshte kancer per serbin dhe kure te pavarsohet kosova ska fuqi natyrore dhe mbi natyrore qe te na ndal bashkimin dhe duke marrur parasysh disa deklarata te krereve te serbis "se ma para pajtohemi me u ber bashkimi i kosoves me shqiprin se sa pavarsin e saj une e shof nje argument te forte sepse ne qoftese ne lypim bashkimin tani do te vij deri te ndrimi i kufijve dhe jame i bindur se bashkesija nderkombetare nuk do ta lene serbin duar thate pa ndoni pjes te kosoves dhe nga vet fakti i deklarates se lartepermendur te serbeve mendoi se tani per tani mase e randesishme eshte ruajtja e kufive te kosoves ku eshte mendim i imi personal dhe kisha deshiruar te epni ndoni mendim por jo apriori me etiketime siqe po i lexoi ndoni her neper shkrimet e disave sepse ne kete forume secili hyne per ta dhanur mendimin e vete ne baze te aftesive personale

Odise
20-06-05, 03:06
Mendoj se kjo teme i takon rubrikes - Kultura Kombetare.

Nderime!


Odise

IB
21-06-05, 12:54
Zotri bondi te pershendes dhe njeherit mendoi se zotri petriti ka shprehur mllefin ndaj forumisteve per arsye se ju shpenzuan argumentet lidhur me opcionin e pavarsis se kosoves ku i pata kerkuar qe ta shpreh opcioni e vet lidhur me kosoven dhe ne munges te keti opcioni tani ai vjell vrer ndaj juve i perdhendes te gjithe forumistet.

Krokodilli
24-06-05, 11:00
Edhe pse me shekuj shqiptaret kemi nje enderr,, bashkimin e trojeve shqiptare,, endrrat gjithmon nuk behen realitet,, edhe pse behen, duhet kohe e gjat ,

Pa u ber Kosova e Pamvarur nuk diskutohet bashkimi me Shqiperin,,

Po ti kishim te gjitha gjerat ne dor ne Shqiptaret, prej VLORES e deri ne VIEN te Austris e kishim ber SHqiperi,, po per fat te keq gjerat jan pak me ndryshe,,

do te thot Pamvaresia e Kosoves eshte Qelsi i Bashkimit te Trojeve Shqiptare

Pa qeles nuk hapet dera (kete te gjith e dim)