PDA

View Full Version : VITI I SKENDERBEUT (1405 - 2005)


Odise
20-06-05, 16:02
GJERGJ KASTRIOTI - SKENDERBEU
1405-1468--------------------------------------------------------------------------------
Gjergj Kastrioti lindi nė Krujė dhe ishte djali i Gjon Kastriotit, princit tė Shqipėrisė sė mesme i cili ishte i obliguar qė Perandorisė Turke ti paguajė tatim. Nė mėnyrė qė tė sigurojė besnikėrinė e prijėsve lokal Sultani i merrte djemtė e tyre dhe i dėrgonte nė Turqi. Gjergj Kastrioti pėrcjelli shkollėn ushtarake nė Perandorinė Turke dhe qė i emėruar Iskender Bay qė nė turqishtė do tė thotė princi Aleksandėr.

Ai qe i dalluar si njė nga oficerėt mė tė mirė nė disa skuadra Otomane nė Azinė e Vogėl dhe Europė, pėr ēka edhe morri nga Sultani titullin e Gjeneralit. Skenderbeu luftoi edhe kundėr Grekėve, Serbve dhe Hungarezve, dhe disa burime thojnė se ka mbajtur lidhje tė fshehta me Raguzė, Venedikun, Vladislasin e Hungarisė si dhe Alfonsin e V tė Napolit. Sultani Murati i II ia dha titullin Vali ēka e bėri Gjergj Kastriotin Guvernator Gjeneral tė disa provincave tė Shqipėrisė.

Mė 1443, gjatė betejės kundėr Hungarezėve te Nishi (Serbia e sotme), ai e lėshoi ushtrinė Otomane dhe shkoi nė Krujė. Nė kalanė e Krujės Skenderbeu ngriti Flamurin Shqipėtarė, flamurin e kuq mė shqiponjė tė zezė dykrerėshe nė mes, dhe tha fjalin e njohur: "Nuk ju solla unė lirinė, ate e gjeta kėtu, nė mesin e juve". Gjergj Kastrioti arriti tė bashkojė tė gjithė princat Shqipėtar nė qytetin e Lezhės (Lidhja e Lezhės, 1444) dhe ti udhėheqi ata nė luftėn kundėr Turqve.

Gjatė 25 viteve tė ardhshme ai luftoi, me forca qė rrallė herė kalonin 20.000 ushtarė, me ushtrinė mė tė fuqishme tė asaj kohe dhe arriti qė tė dal fitues pėr 25 vjetė tė tėra. Mė 1450 Ushtria Turke qe e udhėhequr nga vetė Sultan Murati i II i cili vdiq gjatė rrugės duke e kthyer nga beteja e hupur. Dy herė tė tjera , mė 1466 dhe 1467, Mehmeti i II, pushtuesi i Konstantinopolit, udhėheqi ushtrinė Turke kundėr Skenderbeut dhe dėshtoi. Perandoria Turke provoi ta pushtoi Krujėn 24 herė dhe dėshtoi tė 24 herėt.

Pėr njė tė katėrtėn e shekullit Skenderbeu ndaloi invazionin Turk nė Evropėn Katolike.

Pasė vdekjes sė tijė mė 1468 nė Lezhė nga shkaqet natyrore, ushtarėt e tijė u bėnė rezistencė Turqve pėr 12 vjetė. Mė 1480 Shqipėria definitivishtė u pushtua nga Perandoria Turke. Kur Turqit e gjetėn vorrin e Skenderbeut nė kishėn e Shėn Nikut nė Lezhė, e hapėn ate dhe morrėn eshtrat e Skenderbeut pėr tė cilat besohej se sjellin fat. Mė 1480 Turqit ndėrmorrėn invazionin nė Itali dhe pushtuan qytetin e Otrantos.

Skenderbeu dhe vepra e tijė nuk mbetėn tė pėrmenden vetėm nė tokat Shqipėtare. Volteri ka menduar se Perandoria Bizantine do tė kishte egzistuar sikur tė kishte njė udhėheqės sikur Skenderbeun. Disa poet dhe kompozitorė gjithashtu kanė gjetė inspirimin e vetė nė mjeshtėrinė ushtarake tė tijė. Poeti Francez i shekullit 19, Ronsard, shkroi njė vjershė kushtuar Gjergj Kastriotit. Tė njejtėn gjė bėri edhe poeti Amerikan i shekullit 19, Longfellow. Antonio Vivaldi komponoi operėn e cila titullohet Scanderbeg.

Skenderbeu sot ėshtė hero nacional i Shqipėrisė. Shumė muzeume dhe monumente janė ngritur nė nder tė tijė anembanė Shqipėrisė dhe nė mesin e tyre edhe Muzeumi i Skenderbeut nė kalanė e famshme tė Krujės.

Marrė nga: Noli, Fan S.: George Castrioti Scanderbeg, New York, 1947
Pėrktheu: studio SKENDERBEU, All rights reserved © 1999GJERGJ KASTRIOTI - SKENDERBEU
1405-1468
--------------------------------------------------------------------------------


Pesqind e ca vjet mė parė, vendi ynė, Shqipėria, quhej Arbėri dhe banorėt e saj - arbėr. Ajo ishte po aq e zhvilluar sa edhe gjithė vendet tjera Europiane; ishte po ashtu e ndarė nė principata tė mėdha, sipas familjeve tė shquaraqė kishin nė krye. Ndėr mė tė pėrmedurat ishin Dukagjinajt, Balshajt e Zahariajt nė Veri; Topiajt, Muzakajt e Kastriotėt nė Shqipėrinė e Mesme dhe Aranitėt e Zenebishtėt, nė Jug. Por principata mė e madhe nisi tė bėhej ajo e Kastriotėve, qė e vendosi qendrėn nė Krujė dhe kryezot kishte Gjon Kastriotin.

Bujqit punonin tokat, barinjėt kullosnin bagėtitė nė bjeshkėt e pasura, tregtarėt merrnin rrugėt e karvaneve ose anijet pėt tė shkuar larg nė pėrendim e nė lindje, punishtet e zejtarve i mbushnin me zhurmė qytetet. Nė majat e maleve e nė shpatet e thepisura ngriheshin kėshtjella, ku armiqtė nuk ngjiteshin dot lehtė. Vetėm se fisnikėt arbėr, ashtu si zotėrit europianė tė njėjtė me ta, bėnin shpesh luftė midis tyre pėr zgjerimin e pronave dhe tė pushtetit.

Pesėqind e ca vjet mė parė...

Njė popullsi e madhe luftarake, e ardhur nga shkretėtirat e Azisė, po i jepte goditje vdekjeprurėse Peradorisė Bizantine dhe kishte vėrshuar nė Ballkan, duke i futur tmerrin gjithė Europės. Ata ishin turqit osmanllinj. Herė pas here ata sulmonin edhe Arbėrin me hordhitė e tyre tė panumėrta, grabisnin e kėrkonin taksa tė rėnda e haraq nga bujarėt e banorėt vendas. Por princėt nuk kishin mundur deri nė atė kohė tė bėheshin tė gjithė tok pėr ta luftuar kėtė armik tė pėrbashkėt. Popullsia luftonte, por detyrohej tė merrte malet pėr tė mos rėnė nė duart e pushtuesve.

Nė fillim tė shekullit XV osmanllinjėt arritėn ta vinin nėn sundim gjithė Arbėrin. Gjon Kastrioti, me miqėsin e krushqi tė shumta me princėt e tjerė shqipėtar, por edhe me marrėveshje me Venedikun, arriti t“i zgjeronte shumė zotėrimet e tij nė mes tė Shqipėris sė atėhershme. Kėtu kalonin rrugėt mė tė rėndėsishme, qė lidhnin Arbėrinė me vendet fqinje, pra Perėndimin me Lindjen. Dhuna dhe mizoritė e osmanllinjve qė donin ta fusnin gjuhėn, zakonet dhe fenė e tyre, ia kishin bėrė popullit jetėn tė padurueshme. Arbėrit ishin tė gatshėm tė ngriheshin pėr tė shporrur grabitqarėt osmanllinj, pėr tė rifituar lirinė e begatinė e humbur.

Gjon Kastrioti, duke e ndjerė vetėn mė tė fortė se kurrė i shpalli luftė Turqisė, bile arriti edhe disa fitore kundėr disa taboreve tė saj nė trojet shqiptare. Por Sulltani, i tėrbuar nga zemrimi, mblodhi njė ushtri tė madhe dhe nisi kundėr shqipėtarve qė ishin tė pakėt nė numėr. Me zjarr e me hekur ajo e pėrshkoi gjithė vendin dhe e detyroi pėrsėri Gjon Kastriotin tė pranonte kushtet e Sulltanit. Kėtė herė kushtet ishin shumė mė tė rėnda: Gjonit iu morėn tė gjitha kėshtjellat, pėrveq asaj tė Krujės dhe zotėrimeve nė tokat e Matit, taksat iu bėnė edhe mė tė rėnda dhe ai kthehej nė vasal tė Sulltanit.

Po Sulltani kėtė radhė u tregua edhe mė dinak...

...Porsa kishte mbaruar lufta, nė portat e Krujės u duk njė grup i madh kalorėsish me jataganė ngjeshur nė brez e me gallama ngjyra-ngjyra mbėshtjellė rreth kokės. Nė krye tė tyre Hajredin beu, i dėrguar nga Sulltani me njė ferman sa njė qarqaf tė bėshtjellė si tub. Gjon Kastrioti e hapi fermanin, e lexoi me tė shpejtė dhe zuri kokėn me duar. Sulltani, nė shėnjė besnikėrie i kėrkonte peng tė katėr djemėt e tij: Stanishin, Kostandinin, Reposhin dhe Gjergjin e vogėl. Kėtė Gjoni nuk e kishte pritur . Q“tė bėnte?! I dėrguari i Sulltanit priste duke ngritur dorėn kėrcėnueshėm nė drejtim tė Stambollit.

Gjon Kastrioti mblodhi kuvendin e burrave. Pėr probleme tė rėndėsishme e tė vėshtira ai dėgjonte gjithmonė mendimin e tyre. Po tė mos ia jepte djemtė, tėrbimi i Sulltanit do tė binte mbi Arbėrin, ndėrsa djemtė ishin jeta e tij, shpresa e sė ardhmes pėr vendin.Prijėsit arbėr qėndruan tė heshtur pėr njė qast. Pastaj, mė tė rinjtė, u ngritėn gjithė vrull duke kundėrshtuar kėrkesėn e Sulltanit. Mė tė vjetrit, pasi i peshuan mirė punėt nė interes tė Arbėrisė, u ngritėn njė nga njė duke iu lutur Gjonit qė tķ jipte djemėt, ndryshe tėrbimi i Sulltanit do tė kalonte nė zjarr e nė hekur qindra mijėra djem tė tjerė arbėr.

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

EPOKA E GJERGJ KASTRIOTIT

GJERGJ KASTRIOTI - SKĖNDERBEU


--------------------------------------------------------------------------------LIDHJA SHQIPTARE E LEZHĖS

1. Principata e Kastriotėve

Kastriotėt e kanė origjinėn nga Hasi i Kuksit. Gjyshi i Skėnderbeut, Pal Kastrioti, mund tė jetė larguar nga Hasi dhe tė jetė vendosur si pronar i dy fshatrave nė luginėn e Drinit tė Zi (Sinjės dhe Gardhit tė poshtėm).
Zotėrimet e Kastriotėve filluan tė zgjeroheshin qė nė fund tė shek. XIV nga biri i Palit, Gjon Kastrioti. Nė dy dhjetėvjeēarėt e parė tė shek. XV, Principata e Kastriotėve arriti fuqizimin e saj mė tė madh. Ajo siguroi daljen nė detin Adriatik, ku kishte skelėn dhe qendrėn doganore tė Shufadasė nė grykėderdhjen e lumit Mat dhe, pranė saj, kriporet e Shėnkollit.
Nė lindje principata shtrihej tė paktėn deri nė rrethinat e Gostivarit dhe kufizohej me zotėrimet e vjehrrit tė Gjonit qė banonte nė krahinėn e Pollogut. Gjon Kastrioti ishte i lidhur mė bregdetin e Egjeut ku ndodhej manastiri i Hilandarit, tė cilit ai i dhuroi dy fshatra nė rrethinat e Gostivarit dhe i bleu njė kullė. Nė kėtė manastir jetoi si murg njė djalė i tij ku dhe u varros.


Principata e Kastriotėve nė veri kufizohej mė Principatėn e Dukagjinėve dhe nė jug me principatat e Arianitėve dhe tė Topiajve. Nė Principatėn e Kastriotėve kalonin rrugė tė rėndėsishme qė lidhnin viset qendrore mė ato jugore e veriore si dhe viset perėndimoreme ato lindore tė vendit; nė tė ishin pėrfshirė njė numėr i konsiderueshėm kėshtjellash dhe qendrash ekonomike si Prizreni, Shufadaja, kriporet e Shėnkollit, kėshtjella e Gurit tė Bardhė, ajo e Stelushit etj.

Pozita dhe rėndėsia strategjike e Principatės sė Kastriotėve bėri qė Gjon Kastrioti tė kishte lidhie tė shumta politike e martesore mė principatat e tjera shqiptare. Ai hyri nė marrėveshje ekonomike dhe politike tė ngushta edhe mė vendet e huaja, aq sa Venediku dhe Raguza nė fund tė viteve ‘30 tė shek. XV u dhanė Gjonit dhe djemėve tė tij privilegje dhe tė drejtėn e qytetarisė.


2. Jeta dhe veprimtaria e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut (deri mė 1443)
Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu lindi rreth vitit 1405. Ishte djali mė i vogel, dhe fėmija i parafundit i familjes me shumė fėmijė tė Gjonit dhe tė Vojsavės, familia e sė cilės banonte nė krahinėn e Pollogut. Ata kishin katėr djem (Stanishin, Reposhin, Kostandinin dhe Gjergjin) dhe pesė vajza ( Marėn, Jellėn, Angjelinėn, Vllajkėn e Mamicėn). Gjergji lindi nė njė kohė kur Principata e Kastriotėve ishte e fuqizuar. Kur osmanėt morėn Krujėn (nė fund tė vitit 1414 ose nė fillim tė vitit 1415), qė ishte nė kufi me Principatėn e Kastriotėve. Gjoni, i cili mė 1410 u kishte dhėnė njė djalė peng osmanėve (ndoshta Stanishin) u detyrua edhe tani t’u jepte atyre peng djalin e vogėl, Gjergjin.

Pėr njė periudhė rreth 10-vjecare, Gjergji vazhdoi shkollėn e iēogllanėve tė Edrenesė, ku pėrgjithėsisht futeshin djemtė e sundimtarėve tė posanėnshtruarve e vasalė, pėr t’i pėrgatitur e edukuar me frymėn osmane, si komandantė tė zotė e feudalė tė bindur.

Natyra e kishte pajisur Gjergj Kastriotin mė dhunti tė veēanta, shumė tė ēmuara. Ai ishte shtatlartė e shumė i fuqishem. Ishte mendjemprehtė dhe mėsoi disa gjuhė tė huaja. Gjatė viteve tė shkollimit Gjergji u dallua nga tė tjerėt. Atij ia vu emri mysliman Skender dhe mori pjesė nė fushata tė ndryshme ushtarake nė Ballkan dhe nė Azinė e vogėl. Luftonte mbi kalė e mė kėmbė dhe ishte mjeshtėr i pashoq nė pėrdorimin e shpatės e tė armėve tė tjera.

Pasi mbaroi shkollėn e iēollganėve, Skender hyri nė kuadrot ushtarake dhe mori titullin e beut, duke pėparuar shpejt nė karierė shtetėore: nga spahi arriti deri nė postin e lartė tė sanxhakbeut.

Nė mesin e viteve ‘20 ai u dėrgua nė Shqipėri dhe qėndroi si kuadėr i Perandorisė osmane deri nė fund tė viteve ‘30. Si spahi Skėnderbeu pati njė timar tė madh nė zonėn midis Lezhes dhe Rubikut, ku ndodheshin edhe porti i Shufadasė dhe kriporet e Shėnkollit. Nė vitet 1437-1438 Skėnderbeut iu tha posti i subashit tė Krujės, kurse me detyrėn e sanxhakbeut tė Sangjakut Shqiptar ishte i biri i Teodor Muzakės, Jakup Beu.

Gjatė viteve tė qėndrimit nė Shqipėri Skėnderbeu, ashtu si dhe Jakup Beu, favorizoi elementin shqiptar nė marrėdhėnie me administratėn osmane dhe u kujdes pėr mbarėvajtjen e Principatės sė Kastriotėve.

Nė fund tė viteve ‘30 kur nė Ballkan po fillonin trazirat antiosmane, sulltan Murati II transferoi Jakup Beun dhe Skėnderbeun nga postet e larta qė kishin nė Shqipėri. Emėrimin e tij si sanxhakbej larg Shqipėrisė, ndoshta nė Nikopol tė Bullgarisė. Skėnderbeu nuk mund ta shikonte si njė “gradim”, por si shprehje tė mosbesimit tė sulltanit ndaj tij dhe ndaj elementit shqiptar qė ishte pėrfshirė nė administratėn e shtetit osman, (aq mė tepėr qė nė atė kohė atij i kishte vdekur i ati dhe dy vėllezėr dhe nė krye tė Principatės duhej tė vihej ai me Stanishin).

Kryengritja e pėrgjithshme ēlirimtare (nėntor 1443)

Nė fillim tė viteve 40 tė shek. XV nė Evropė po gjallėroheshin shpresat pėr dėbimin e osmanėve nga Ballkani. Nė kėtė drejtim kishte vepruar pozitivisht vendimi i bashkimit tė kishėsh ortodokse mė atė katolike, nėn kryesinė e kėsaj tė fundit, dhe disfata e rėndė qė pėsoi ushtria osmane nė shtator tė vitit 1442 prej trupave tė Mbreterisė sė Polonisė dhe tė Hungarisė, tė komanduara nga Janosh Huniadi.

Pas kėsaj fitoreje Papa Eugjeni IV veproi aktivisht pėr tė nxitur ballkanasit tė ngriheshin kundėr pushtuesve osmanė.

Nė shtator tė vitit 1443, Gjergj Arianiti filloi veprimet luftarake nė viset qendrore. Kurse mė nė jug forcat e Gjin Zenebishit kaluan nga rrethinat e Sarandės e tė Gjirokastrės nė drejtim tė kosturit, ku u thyhen prej osmanėve.

Nė tetor tė vitit 1443 trupar polake e hungareze, tė komanduara nga Janosh Huniadi, pasi kaluan Danubin iu drejtuan viseve verilindore Shqiptare, dhe, siē shkruante ai, ushtria e tij “rritej nga dita nė ditė me shumė bullgarė, shqiptarė, serbė e boshnjakė. Beteja u zhvillua mė 3 nėntor 1443 nė afėrsi tė Nishit, ku ishte i pranishėm edhe Skėnderbeu.
Shpartallimin e forcave osmane nė kėtė betejė, Skėnderbeu e gjykoi si ēastin mė tė pėrshtatshėm pėr ēlirimin e tokave shqiptare. Pasi grumbulloi rreth vetes disa qindra bashkėluftėtarė, pjesmarrės nė betejėn e Nishit dhe i shoqėruar nga i nipi, Hamza Kastrioti, Skėnderbeu u nis nė drejtim tė Principatės sė Kastrioteve. Gjatė kalimit u ndal nė Diber, mblodhi menjėherė krerėt e vendit dhe u tregoi planin e veprimeve. Shumicėn e bashkėluftėtarėve e nisi qė tė fshiheshin nė rrethinat e Krujės, kurse vet u paraqit para autoriteteve osmane tė Krujės, sikur ishte riemėruar subash i saj.

Pasi mori nė dorėzim Krujėn, Skėnderbeu futi natėn nė kėshtjellė bashkėluftėtarėt e fshehur nė rrethinat e saj dhe, nė bashkėpunim me krutanėt, shpartalloi garnizonin osman. Tė nesėrmen, mė 28 nėntor 1443, kur tė gjithė qytetarėt i kishte pushtuar njė gėzim i papėrmbajtur dhe, siē shprehej Barleci, “tė gjithė kishin nė gojė lirinė, kudo oshėtinte zėri i ėmbėl i lirisė”, mbi muret e kėshtjellės sė Krujės u ngrit flamuri i Kastriotėve.
Lajmi i fitores historike, i ēlirimit tė Krujės, u pėrhap me shpejtėsi dhe u prit me gėzim tė papėrshkrueshėm nė mbarė vendin.

Ai i dha njė hov tė paparė luftės ēlirimtare. Pas Krujės, luftėtarėt e Skėnderbeut ēliruan radhazi kėshtjellat e Petrelės (ne jug tė Tiranės), tė Gurit tė Bardhė nė Mat, tė Stelushit dhe Sfetigradit nė Diber etj. Kryengritja e vitit 1443 perfshiu vise tė tera.

Si rrjedhojė, nė hapėsirat e Shqipėrisė sė Veriut e Qendrore dhe deri te lumenjtė Devoll e Seman u rimėkėmbėn njė numėr principatash e zotėrimesh tė rėndėsishme si ajo e Dukagjinėve, e Stres-Balshajve, e Zahariajve, e Spanėve, e Dushmanėve, nė veri tė Principatės sė Kastrioteve, dhe nė jug tė saj, Principatat e Arianitėve, e Topijave, dhe ajo e Muzakajve.

4. Kuvendi i Lezhės dhe forcimi i Lidhjes Shqiptare

Menjėherė pas fitores sė madhe tė vitit 1443 Skėnderbeu filloi takimet me princėr e fisnikė tė tjerė shqiptarė pėr tė gjetur rrugėn e bashkimit, pa tė cilin nuk mund t’i bėhej ballė fuqisė ushtarake mė tė madhe tė kohės.

Pėr kėtė qėllim mė 2 mars tė vitit 1444, nė Katedralen e Shėnkollit tė qytetit tė Lezhės u mbajt i pari Kuvend Kombėtar i princėrve dhe i fisnikėve shqiptarė tė shek. XV, disa prej tė cilėve kishin udhėhequr kryengritjet e viteve ‘30. Nė kuvend morėn pjesė: Skėnderbeu, Gjergj Arianiti, Andrea Topia (bashkė me dy djemtė e tij), Gjergj Stres-Balsha, Nikollė e Pal Dukagjini, Teodor Muzaka i Riu (dhe disa pjestarė tė tjerė tė kėsaj familjeje), Lekė Zaharia, Pjetėr Spani (bashkė mė katėr djemtė e tij), Lekė Dushmani, Stefan Gojēini (Cernojeviēi) etj.
Skėnderbeu, si drejtues i Kuvendit, mbajti fjalėn e hapjes nė tė cilėn theksoi domosdoshmėrinė dhe rėndėsinė e bashkimit tė Shqiptarėve.

Kuvendi vendosi qė bashkimi tė bėhej nė formėn e njė besėlidhjeje, tė njė aleance ushtarake nėpėrmjet drejtuesve tė principatave dhe tė krerėve tė tjerė tė vendit, qė njihet mė emrin Lidhja shqiptarė e Lezhės. Si kryetar i saj u zgjodh Skėnderbeu. Vendim tjetėr i rėndėsishėm ishte krijimi i ushtrisė sė pėrbashkėt dhe caktimi i Skėnderbeut si komandant i pėrgjithshėm i saj.

Pėr tė pėrballuar shpenzimet e ushtrisė, tė armatimit tė saj etj., Kuvendi vendosi gjithashtu tė krijohej njė arkė tė pėrbashkėt qė do tė administrohej nga Skėnderbeu. Tė ardhurat e saj do tė vinin nga kuotat qė do tė jepnin anėtarėt e Lidhjes. Me vendimet e Kuvendit tė Lezhės u bė njė hap i madh e vendimtar drejt bashkimit politik tė vendit dhe krijimit tė njė pushteti qėndror tė pėrfaqėsuar nga Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu, tė cilin ai e fuqizoi gjithnjė e mė shumė pėr tė bashkuar sa mė organikisht shqiptarėt e viseve tė lira shqiptare.
Pjesė leximi
1. Pjesė nga fjala e Gjergj Kastriotit- Skėnderbeut mė 28 Nentor 1443, mbajtur para banorėve tė Krujės (sipas MARIN Barlecit tek libri “Historia e Skėnderbeut” )
“...Lirine nuk ua solla une, por e gjeta ketu! Sapo mė shkeli kėmba truallin tuaj, sapo dėgjuat emrin tim, m'u derdhėt me vrap tė gjithė, mė dualėt pėrpara kush e kush mė parė, sikur tė kishit dėgjuar qė u ngritėn nga varret etėrit, vėllezėrit, bijtė tuaj, sikur tė kishin zbritur ketu gjithė perėnditė...Armėt nuk ua solla unė, por ju gjeta tė armatosur!
Lirinė e pashė sė e keni kudo, nė krahėror, nė ballė, nė shpatat e nė ushtat”.
2. Ushtria shqiptare dhe arti i saj ushtarak

Nė kuvendin e Lezhės u vendos qė me ndihmesėn e pjesėmarrėsve tė tij tė krijohet njė ushtri e pėrbashkėt. Bėrthamėn kryesore tė saj e formuan luftėtarėt qė i mobilizonte vetė Skėnderbeu, i cili ishte komandant i pėrgjithshėm i ushtrisė. Nė fillim forcat e Lidhjes Shqiptare kishin karakter federal, sepse princat shqiptarė mbanin njė numer tė ndjeshėm forcash ushtarake jashtė ushtrisė sė pėrbashkėt.

Ushtria shqiptare pėrbėhej nga trupat e pėrhershme dhe nga luftėtarėt qė mobilizoheshin vetem gjatė kohės sė luftes. Trupat e pėrhershme ishin ndarė nė dy pjesė kryesore. Njėra pėrbėhej prej 2 mijė deri 3 mijė kalorės tė armatosur lehtė, tė cilėt i stėrviste Skėnderbeu dhe shėrbenin si gardė personale e tij. Pjesa tjetėr ruante kėshtjellat e vendit dhe brezin kufitar nė viset lindore.
Masen kryesore tė ushtrisė shqiptare e formonin luftėtarėt qė mobilizoheshin gjatė kohės sė luftės, sipas parimit “burrė pėr shtėpi”. Kur rreziku ishte i madh, mobilizoheshin tė gjithė banorėt qė mund tė luftonin. Nė rast mobilizimi tė pėrgjithshėm forcat ushtarake shqiptare arrinin nga 20 mijė deri nė 30 mijė luftėtarė, duke formuar njė ushtri tė madhe pėr kohėn.
Komanda e ushtrisė ishte nė dorėn e Skėnderbeut, qė ishte komandanti i pėrgjithshėm. Pėr t’u kosultuar gjatė veprimeve ushtarake pranė tij qėndronte kėshilli i luftės, i pėrbėrė nga komandantėt mė tė shquar, tė cilėt zakonisht dilnin nga radhėt e fisnikėve.
Nė plan strategjik, si detyrė e dorės sė parė pėr forcat ushtarake ishin moslejimi i trupave osmane qė tė futeshin nė brendėsi tė viseve tė lira pėr tė grabitur e shkatėrruar vendin. Kėtij qėllimi i shėrbente sistemi mbrojtės i brezit kufitar, tė cilit iu kushtua kujdes tė veēantė. Kur trupat osmane arrinin tė futeshin nė thellėsi tė vendit luftėtarėt e brezit kufitar tėrhiqeshin tė organizuar dhe bashkoheshin me pjesėn tjetėr tė ushtrisė shqiptare. Kur osmanėt futeshin nė thellėsi tė vendit dhe rrethonin Krujėn, Skėnderbeu i organizonte veprimet luftarake nė mėnyrė tė tillė qė pesha kryesore e veprimeve luftarake tė binte jo mbi mbrojtėsit e kėshtjellės, por mbi luftėtarėt qė vepronin jashtė saj, mė tė cilėn qėndronte vetė heroi.
Variantet taktike qė pėrdorte Skėnderbeu pėr tė shpartalluar ushtritė armike ishin tė larmishme e mbėshteteshin nė bashkėrendimin e mbrojtjes me sulmin, e mėsymjes sė ushtrisė se rregullt me goditjen e ēetave, e ndeshjeve ballore me ato tė pusive, duke futur nė pėrdorim si kėmbėsorinė ashtu edhe kalorėsinė e armatosur lehtė.
Vėmendje Skėnderbeu i kushtoi edhe prerjes sė rrugėve tė furnizimit tė ushtrisė armike, duke sulmuar karvanet e furnizimit tė saj mė ushqime e sende tė tjera tė nevojshme. Ai i kushtoi kujdes edhe organizimit tė zbulimit pėr sigurimin e tė dhėnave mė karakter strategjik, operativ e taktik qė kishin tė bėnin me kohėn e ardhjes sė ushtrive armike, madhėsinė, organizimin, lėvizjen, veprimet luftarake tė tyre etj. Zbuluesit i paraprinin ushtrisė shqiptare, kur ajo futej nė viset e pushtuara, dhe ata gjendeshin kudo, nė krahinat fqinje e deri nė qendėr tė Perandorisė Osmane.
BURIMI: Historia e Popullit Shqiptar - pėr shkollat e mesme Prishtinė - Kosovė - 1998


--------------------------------------------------------------------------------

EPOKA E GJERGJ KASTRIOTIT

Rėndėsia e epokės sė Gjergj Kastriot – Skėnerbeut


--------------------------------------------------------------------------------


1. Rrjedhoja e luftės dhe tė pushtimit osman

Lufta njėshekullore e ushtrive osmane pėr pushtimin e tokave shqiptarė (fundi i shek. XV) dhe vendosja nė to e sundimit osman sollėn rrjedhoja tė rėnda si nė jetėn ekonomike, shoqėrore e politike, ashtu edhe nė atė fetare e kulture tė shqiptarėve.


Vershimet e njėpasnjėshme tė ushtrive osmane dhe veprimet luftarake, u shoqėruan mė vrasjen e shumė njerėzve, dhe me rrėnime e grabitje masive tė pasurisė. Shqipėria pėsoi kėshtu dėme tė pallogarritshme njerėzore dhe materiale, pasojat e tė cilave do tė ndiheshin pėr njė kohė tė gjatė. U godit rėndė veēanėrisht jeta qytetare, zejtaria dhe tregtia e brendshme dhe e jashtme thuajse u paralizuan.
Qytetet shqiptarė dikur tė pėrparuara pėr kohėn morėn tiparet e fshatit. U shkatrruan nė themel strukturat organizative tė qyteteve dhe, nga emigrimi masiv i banorėve tė tyre u shua jeta kulturore qė kishte qenė aq e zhvilluar nė to. Edhe fshati u dėmtua rėndė. Perveē dėmeve tė bujqėsisė e tė blektorisė shqiptare, emigrimi masiv perfshiu pjesėn mė aktive tė banorėve tė fshatit. U dobėsuan shumė lidhje ekonomike fshatare me qytetin, aq tė domosdoshėm pėr zhvillimin ekonomik.

Pushtimi osman i dha fund jetės sė pavarur politike e shtetėrore tė shqiptarėve qė ishte arritja mė e rėndėsishme nė gjithė historinė e deriatėhershme tė tyre dhe qė kishte ndikuar fuqishėm nė zhvillimin e gjithanshėm tė vendit. Ndryshimet qė ndodhėn nė fushėn e pronėsisė pėrcaktuan prapambetjen e thellė ekonomike tė Shqipėrisė gjatė shekujve tė sundimit osman.

Sundimi osman shkatėrroi formėn e pėrparuar tė pronės feudale mbi tokėn, tė bazuar mbi tė drejtėn e pakufizuar tė shitblerjes sė saj. Ai shkatėrroi pronėn e madhe feudale e vendosi dhe e mbajti mė dhunė pėr shekuj tė tėrė sistemin e timarit, njė formė e kapėrcyer e pronės feudale ushtarake qė pėrcaktoi prapambetjen e gjithanshme tė vendit. Duhej tė kalonin shekuj nė Shqipėri qė tė rishfaqej prona e madhe feudale (ēifligu), ndėrkohė qė nė Evropėn Perėndimore do tė zhvillohej prona kapitaliste.

2. Rėndėsia luftės antiosmane

Lufta njėshekullore e shqiptarėve kundėr pushtuesve osmanė, veēanerisht epopeja e tyre legjendare, nėn udhėheqjen e Gjergj Kastriot - Skėnderbeut pėrbėn njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme tė historisė sonė kombėare. Ajo mbrojti lirinė njė pjesė tė madhe tė viseve shqiptarė pėr dekada tė tėra dhe frymėzoi banorėt e viseve tė paēliruara tė vazhdonin me kurajo luftėn pėr dėbimin e pushtuesve tė huaj. Ajo pati gjithashtu njė varg rrjedhojash shumė tė rėndėsishme pėr historine tonė kombėtare.

Lufta kundėr pushtuesve osman u zhvillua nėn njė udhėheqje tė vetme, tė Skėnderbeut, dhe nė tė morėn pjesė aktive tė gjitha shtresat e shoqėrisė shqiptare, pa dallime krahinore e fetare. Prandaj ajo ndikoi fuqishėm nė kompaktėsimin e shqiptarėve dhe nė forcimin e unitetit kombėtar tė tyre, kudo qė ata banonin, duke pėrfshirė edhe banorėt e viseve tė largėta qė kishin mbetur jashtė shtetit tė Skėnderbeut. Dėshmi e gjallė pėr kėtė jane legjendat, tregimet, e kėngėt popullore pėr figurėn e heroit, tė cilat ruhen ende te shqiptarėt katolikė, ortodoksė e myslimanė tė tė gjitha viseve Shqiptare, madje edhe jashtė atdheut si tek Arbėreshėt e Italisė.

Forcimi i unitetit kombėtar nė luftėn kundėr pushtuesve tė huaj, bėri tė mundur qė pėr herė tė parė tė pėrfshiheshin nė njė shtet tė vetėm, nė atė tė Skėnderbeut, tė gjitha principatat e viseve tė lira Shqiptare, jo nėpėrmjet luftės sė konflikteve tė armatosura, por nėpėrmjet marrveshjeve. Ky shtet krijoi njė traditė tė rėndėsishme tė jetės shtetėrore shqiptare, e cila u mbajt gjallė nėn kujdesin e shqiptarėve dhe u propagandua gjatė shekujve pasardhės.

Lufta kundėr pushtimit osman kaliti guximin, trimėrinė dhe heroizmin masiv tė shqiptarėve tė cilėt bėnė tipare dalluese tė tyre. Epopeja e shekullit XV la gjurmė tė pashlyeshme nė ndėrgjegjėn kombėtare tė shqiptarėve. Ajo u shndėrrua nė simbol krenarie pėr tė kaluarėn e lavdishme historike, dhe sherbeu si burim i pashtershėm frymėzimi pėr bashkimin e shqiptarėve nė luftėn pėr rifitimin e lirisė dhe nė pėrpjekjet e tyre pėr formimin e shtetit kombėtar.

Lufta shqiptarė kundėr pushtuesve osmanė pati rėndėsi tė veēantė edhe nė rafshin ndėrkombėtar. Duke gozhduar pėr dhjetra vjet me rradhė nė tokat e shqiptarėve ushtrintė e Perandorisė Osmane, kur ajo ishte nė kulmin e fuqisė sė saj, shqiptarėt mė luftėn e tyre u bėnė njė barrierė e fuqishme qė penguan vėrshimin osman nė drejtim tė Italisė, duke mbrojtur kėshtu lirinė e vendeve tė Evropės Perėndimore dhe zhvillimin, pėrparimin e gjithanshėm tė tyre.

Kjo luftė e bėri tė njohur Shqipėrinė nė arenėn ndėrkombėtare, i zgjeroi dhe i forcoi lidhjet e saj mė vendet Evropiane. Qėndresa antiosmane e shqiptarėve u vlerėsua lart nė opinionin bashkėkohor tė Evropės, dhe u cilėsua gjatė shekujve si shembull i luftės pėr liri, siē dėshmojnė dhjetra vepra shkencore dhe artistike, tė botuara nė gjuhė edhe nė vende tė ndryshme tė botės, kushtuar figurės sė Skėnderbeut dhe luftės sė udhėhequr prej tij, si dhe monumentet e heroit shqiptar tė ngritura nė sheshet e qyteteve evropiane.

3. Epoka e Skėnderbeut nė veprat e Marin Barlecit dhe tė autorėve tė tjerė shqiptarė bashkėkohės

Epopeja e Skėnderbeut e shk. XV dhe vetė figura e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut ndikoi fuqishėm nė jetė shpirtėrore tė shqiptarėve dhe pėr rritjen e vetėdijes kombėtare tė tyre. Tė frymėzuar prej tyre, intelektualė tė shquar shqiptarė, i pasqyruan e i pėrjetuan ato nė vepra historike monumentale, nė tė cilat nisi jetėn e vet historiografia shqiptare.

Ne fillim tė shek tė XVI (1504) Marin Barleci botoi latinisht veprėn kushtuar luftės heroike tė shqiptarėve pėr mbrojtjen e Shkodrės, (rrethimi i Shkodrės). Por vepra qė e lartėsoi figuren e tij si historian humanist ėshtė “Historia e jetės dhe e bėmave tė Skėnderbeut”, tė cilėn e botoi latinisht nė Romė rreth viteve 1508-1510. Kjo vepėr voluminoze njohu shumė ribotime nė gjuhė e nė vende tė ndryshme tė Evropės. Veprat e M. Barlecit u bėnė burimi mė i rėndėsishėm ku patriotėt shqiptarė mėsonin historinė e epopesė legjendare tė shk. XV.

Periudha e Skėnderbeut u pėrjetesua edhe nė vepra tė tjera historike nga bashkėkohėsit e heroit. Njė nga bashkėpunėtorėt e ngushtė tė Skėnderbeut, Dhimitėr Frengu, shkroi latinisht, nė frymėn e ideve humaniste tė kohės njė vepėr pėr jetėn e Skėnderbeut. mė disa ndryshime tė vogla ajo ndjek rrethimin e historisė sė Skėnderbeut tė M. Barlecit, qė dėshmon sė kjo vepėr kishte pasqyruar drejt realitetin historik, tė njohur e tė panjohur edhe nga bashkėluftėtarėt e afėrt tė Skenderbeut. Vepra e Dh. Frengut u botua pas vdekjes sė tij e pėrkthyer italisht, dhe njohu shumė ribotime nė kėtė gjuhe.

Nje vepėr tjetėr e rėndėsishme pėr tė njohur shoqerinė shqiptarė tė shek. XV ėshtė “Historia dhe gjenealogjia e shtepisė sė Muzakajve”, shkruar nė italisht mė 1510 nga bashkėluftėtari i Skėnderbeut, Gjon Muzaka. Ajo mbeti nė dorėshkrim dhe, pėr vlerėn qė ka pėr historinė mesjetare shqiptare, botuesi i saj i shek. tė XIX mė tė drejtė e ka cilėsuar atė si njė “margaritar”.


4. Gjergj Kastriot - Skėnderbeu - Hero Kombėtar

Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu (1405 - 17 janar 1468) sintetizon njė epokė tė tėrė historike qė mori emrin e tij: luftėn njėshekullore kundėr pushtimit osman (fundi i shek. XIV - fundi i shek. XV). Nėn udhėheqjen e tij, lufta e shqiptarėve u ngrit nė njė shkallė mė tė lartė e mė tė organizuar dhe shėnoi njė kthesė vendimtare nė zhvillimin politik tė Shqipėrise.

Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu ishte pėrfaqėsuesi mė konsekuent dhe mė i shquar i elitės drejtuese shqiptarė qė udhėhoqi mė vendosmėri frontin e luftės sė shqiptarėve kundėr pushtuesve osmanė. Ai realizoi tė parin bashkim tė shqiptarėve, Lidhjen shqiptarė tė Lezhės, e cila hapi rrugėn e krijimit tė shtetit tė pavarur shqiptar, themeluesi i tė cilit u bė ai vetė.

Kujdes tė veēantė Skėnderbeu i kushtoi ruajtjes sė burimeve tė brendshme ekonomike, tek tė cilat u mbėshtet lufta. Duke fuqizuar mbrojtjen nė brezin kufitar, nė lindje e nė jug, ai i dha mundėsi banorėve tė viseve tė lira tė zhvillonin njė veprimtari ekonomike deri diku normale.

Krahas mbrojtjes sė vendit, Skėnderbeu i kushtoi vėmendje ēlirimit tė viseve tė pushtuara qė ndikoi nė formimin e mėtejshėm tė lidhjeve mė banorėt e kėtyre viseve dhe nė forcimin e bashkimin e tė gjithė popullit shqiptar.

Aftėsitė e Skėnderbeut si burrė shteti spikatėn edhe nė marrėdhėniet me vendet e tjera. Duke patur tė qartė sė rrezikut osman mund t’i bėhej ballė vetėm mė sukses vetėm me forca tė bashkuara, Skėnderbeu kėrkoi parreshtur pjesėmarrjen e vendeve evropiane nė luftė kundėr armikut tė pėrbashkėt.

Nė kushtet e pabarazisė sė theksuar ndėrmjet forcave osmane dhe atyre shqiptare, Skėnderbeu pėrpunoi shtrategjinė dhe taktikėn e tij luftarake, nė bazė tė sė cilės qėndronte mendimi se fitorja nuk mund tė varej nga numri i ushtarėve. Ai mbante armikun nė alarm tė pėrhershėm, i priste rrugėn e fuqizimet dhe, pasi e kishte futur nė kurth, e godiste me sulme tė fuqishme e tė befasishme.

Skėnderbeu u shndėrrua nė simol tė luftės pėr liri e pavarėsi. Ai mbeti njė figurė e dashur pėr shqiptarėt edhe pas vdekjes sė tij. Kujtimi i tij mbeti gjithnjė i gjallė nėpėr kėngėt, gojėdhėnat e tregimet e shumta popullore qė i dhanė atij tiparet e njė figure legjendare.

Vepra dhe figura e Skėnderbeut kishte pėrmasa dhe rėndėsi evropiane. Ai u vlerėsua lart nga personalitetet e shquara evropiane tė kohės. Kėtė e dėshmon edhe fakti sė pėr Skėnderbeun ėshtė shkruar njė literaturė e shumėllojtė, prej qindra vėllimesh, tė botuara nė shumė gjuhė, dhe nė tė katėr anėt e botės.
Pjesė leximi
Marin Barleci dhe vepra e tij

Pėr jetėn e M. Barlecit dihet pak. Ai lindi rreth fundit tė viteve ‘50 tė shekullit tė XV nė Shkodėr, qytet me tradita arsimore pėr formimin e shkollimit tė klerikėve katolik. Ai i pėrjetoi ngjarjet dramatike tė vendlindjes sė tij, Shkodrės, gjatė viteve ‘70 tė shek. XV. Gjatė Rrethimit I-rė tė tė saj prej osmanėve, mė 1474, ai ishte i ri dhe ende nuk kishte moshėn pėr tė rrėmbyer armėt, kurse mė 1478, gjatė Rrethimi tė II-tė tė Shkodrės, ai u rreshtua pėrkrah luftėtarėve qė mė heroizėm mbronin qytetin e tyre.

Me rėnien e Shkodrės nė duart e ushtrisė osmane, si shumė bashkėqytetarė, M. Barleci mori rrugėn e mėrgimit dhe u vendos nė Itali. Kėtu ai plotėsoi shkollimin e vet, u bė njohės i thellė i letėrsisė antike dhe i gjuhės latine dhe u shfaq si njė intelektual humanist nga mė tė shquarit e kohės. Ai fiton titullin e lartė “Doktor shkencor i diturive teologjike dhe is sė drejtės kanonike”. Qė nė fund tė shekullit tė XV Marin Barleci ishte njė figurė e njohur nė jetėn e kishtare tė Padovės dhe nė atė mėsimore shkencore tė Universitetit tė kėtij qyteti.

Nuk dihet mė saktėsi viti i vdekjes sė M. Barlecit. Nėpėrmjet tė dhėnave tė tėrthorta ėshtė aritur nė perfundim sė ai ka vdekur mė 1512 ose mė 1513.

Vepra e parė e Marin Barlecit ėshtė “Rethimi i Shkodrės” e botuar nė latinisht mė 1504 nė Venedik. I mbėshtetur nė shėnimet e kujtimet e veta, si dhe i pjesėmarrėsve tė tjerė nė ngjarjet qė rrėfen, libri i kushtohet jetės politike e ushtarake gjatė rrethimit tė II-tė tė Shkodrės mė 1478. Deri nė mesin e shek. XVII kjo vepėr njohu 17 ribotime nė gjuhė tė ndryshme, si latinisht (5) dhe polonisht (1).

Vepra qė e ngriti figurėn e M. Barlecit nė piedestalin e Padovės ėshtė “Historia e jetės dhe e bėmave tė Skėnderbeut”, e shkruar latinisht dhe e botuar nė Romė rreth viteve 1508-1510. Deri nė mesin e shek. XVIII kjo vepėr voluminoze njohu jo mė pak se 21 ribotime nė disa gjuhė tė Evropės, si latinisht (4), gjermanisht (4), italisht (4), portugalisht (2), polonisht (1), spanjisht (1), si dhe nėpėrmjet njė perkthimi tė lirė dhe pėrshtatjeje edhe nė frėngjisht (4), e anglisht (1).

Vepra e fundit e M. Barlecit “Shkurtore e jetės sė papėve dhe tė perandorėve” u botua nė Venedik, pas vdekjes sė tij, mė 1555.

Veprat e M. Barlecit, jane frut i njė pune tė gjatė shumėvjeēare. pėr hartimin e tyre ai u mbėshtet nė shėnimet e kujtimet e veta, si dhe tė pjesmarrėsve dhe dėshmitarėve tė tjerė nė ngjarjet qė rrėfen.

Ky material autentik shumė i pasur u ka dhėnė veprave tė M.Barletit vlerėn e burimeve historike tė dorės sė parė e tė pazėvendesueshme. Dėshmitė qė mblodhi nga burimet e shumta, si historian i mirėfilltė, M. Barleci i shoshiti, i plotesoi, dhe i zgjeroi mė literaturėn e kohės. Fryma Panegjerike, fjalimet qė u vihen nė gojė heronjve nė veprat e Marin Barlecit janė karakteristike pėr historiografinė humaniste evropiane nė pėrgjithėsi dhe pėrbėjnė anėn e dobėt tė saj.

Por vlerat pozitive tė veprave tė M. Barlecit si burime historike janė shumė mė tė mėdha sė dobėsite e tyre. Ngjarjet politiko ushtarake tė Shqipėrisė nė shek. XV, jetėn e veprimtarinė e Skėnderbeut, rrethimet e Shkodrės etj., M. Barleci i pasqyroi duke ndjekur parimin kronologjik.
Megjitheate, nė veprat e tij nuk mungojnė edhe shmangiet pėr tė pasqyruar e pėr tė treguar psikologjinė e botės shpirtėrore shqiptare, legjendat e folklorin e tyre, rajonet kryesore tė banuar prej shqiptarėve nė Ballkan, veprimtarinė e tyre ekonomike etj. Krahas pėrshkrimit tė potretit fizik e moral tė Heroit tonė Kombėtar te “Historia e Skėnderbeut” M. Barleci ka dhėnė edhe njė gravurė me potretin e tij. Padyshim ky potret paraqet karakteristikat e fytyrės sė Skėnderbeut, sepse vepra u hartua nė bazė tė kujtimeve tė bashkėluftėtarėve tė heroit dhe tė pasardhėsve tė familjes sė Kastriotėve.


Dhimiter Frėngu (1443-1525)

Lindi nė qytetin e Drishtit mė 1443 dhe u brumos gjatė heroizmit legjendar tė Skėnderbeut. U shkollua si klerik katolik, profesion qė e ushtronte gjatė gjithė jetės sė tij. Dh. Frengu u lidh ngushtė me heroin shqiptar dhe e shoqėroi atė nė udhėtimin qė bėri gjatė vitit 1466-1467 nė Romė e nė Napoli.


Me pushtimin e Drishtit prej osmanėve mė 1487, Dh. Frėngu emigroi nė Itali. Ai u vendos nė rajonin e Venedikut dhe pėr njė periudhė tė gjatė shėrbeu si famullitar i nderuar nė fshatin Braina, pranė qytetit Trevizo, deri mė 1513, kur pėr arsye tė moshės sė shtyrė, ia la detyrėn nipit tė tij, Pal Engjėllit. Dhe Frėngu vdiq mė 1525, nė moshėn 82 vjeēare.

Tė vetmen vepėr qė shkroi, ai ia kushtoi figurės sė Skėnderbeut “Komentar pėr punėt e osmanėve dhe tė zotit Gjergj Skėnderbeut, princi i Epirit.

Kjo vepėr e shkruar latinisht mbeti e pabotuar. Pas vdekjes sė tij, i nipi Pal Engjelli, e perkthehu italisht dhe e botoi atė mė 1539. Deri mė 1679 vepra e Dh. Frėngut njohu 18 botime italisht. Nė mesin e shekullit XVI ajo u pėrkthye e u botua edhe nė frėngjisht dhe nė anglisht.

Nė krahasim me historine e Skėnderbeut tė M. Barlecit, vepra e Dh. Frengut u pėrhap shumė nė itali (sidomos nė Venedik ku u shtypėn tė gjitha ribotimet e saj) , sepse ato ishin mė tė shkurtėra se vepra e parė.

Te pasardhėsit e familjes Engjėlli qė ishin vendosur nė Itali, ashtu si te shumė shqiptarė tė emigruar, u ruajt ndėr breza vetėdija kombėtare, ndjenja e atdhedashurisė dhe deshira pėr t’u kthyher nė Shqipėri. Ishin kėto motive qė nxitėn pjestarėt e kėsaj familjeje qė kishte njė pozitė tė rėndėsishme nė rrethet intelektuale kishtare tė Venedikut, tė interesoheshin gjatė shek. XVI e XVII pėr botimin e ribotimin e veprave kushtuar epopesė shqiptarė tė shek.XV, si dhe vepra tė hartuara prej tyre nė formėn e gjenealogjive familjare mbi tė drejtėn e trashėgimisė.
BURIMI: Historia e Popullit Shqiptar - pėr shkollat e mesme - Prishtinė - Kosovė - 1998

Kodra
21-06-05, 18:29
http://img258.echo.cx/img258/7418/unbenannt7mx.png (http://www.imageshack.us)

Odise
24-06-05, 08:18
Sami Repishti

Mbi Kontekstin Historik tė Fenomenit Gjergj Kastrioti - Skenderbeu (1405-1468)

Figura pluri-dimensionale e heroit kombėtar shqiptar Gjergj Kastrioti-Skenderbeu ka ndezė fantazitė e breznive tė njipasnjishme shqiptare pėr afėr gjashtė shekuj. Megjithė pushtimin 423 vjeēar otoman tė viseve shqiptare dhe konvertimin nė islam tė pjesės ma tė madhe tė popullsisė sė vendit, figura poliedrike e Skenderbeut, sundimtar, diplomat, strateg ushtarak i rangut tė parė dhe mbrojtės i krishtenimit perėndimor, mbetet gjithėherė epiqendra e kryenaltėsise kombėtare shqiptare dhe personaliteti qendror qė bashkoi dhe vazhdon tė bashkojė tė gjithė shqiptarėt, brenda dhe jashtė Shqipnisė, pa dallim feje, krahine ose ideologjie politike. Skenderbeu qendron sot, pesė shekuj e gjysėm mbas vdekjes tij me l468, si nji gjysėm-perėndi, hero i antikitetit, personifikimi i ēdo gjaje qė shqiptarėt adhurojnė dhe vazhdojnė tė shpresojnė.

I lindun nė nji vend si Shqipnia, kurdohere nji urė nė mes tė Lindjes dhe Perėndimit, veprimtaria e gjithanėshme e Skenderbeut karakterizohet nga nji marrje qendrimi tė preme nė favor tė njenės - Perėndimit tė krishtenė, dhe kundėr tjetres - Lindjes islamike, nji qendrim unik nė atmosferen politike tė Ballkanit nė shekullin XV. Ajo qė na intereson asht konteksti historik i nji veprimtarie tė kėtillė qė, simbas mendimit tonė, ka percaktue kahen e veprimtarisė sė tij, si dhe rezultatet qė nji qendrim kaq i vendosun ka dhanė pėr tė ardhmen e nji vendi tė kėrcėnuem nga rreziku i invadimit afatgjatė.

*

Shekulli XV qė lindi Skenderbeun, e gjeti Perėndimin (nė kėtė rast i identifikuem si "Europė e krishtenė") nė nji proces formimi tė kontinentit tonė, qė do t'i jepte formen e tij afatgjatė dhe tė dallueme, si kontinenti i Europės. Bota tjetėr ishte kryesisht jo e krishtenė. Prandej, shekulli XV ushqeu idenė e nji qytenimi tė mbėshtetun nė nji fe, d.m.th. krishtenimin, qė mbante njikohėsisht edhe vulen e trashėgimit tė qytetnimit tė pasun romak, sidomos me ruejtjen e pėrdorimin e gjuhės sė shkrueme latinishte.

Konceptet moderne tė "popullit" dhe "kombit", e aq ma shum "i shtetit", kanė qenė mjaft abstrakte; ajo qė ishte konkrete, e pėrditshme, ishte termi, nominal dhe praktik i "krishtenimit" dhe zhvillimi i mavonshėm i ngjarjeve duhet parė nga ky prizem. Kėtu fillon edhe historia e "Europės". Organizimet fisnore, ngritjet e paprituna tė individėve tė fuqishėm, megjithėse pjesėrisht tė romanizueme, nuk kanė qenė nė gjendje me hedhė bazat e "nji shoqnie tė qytetnueme", pėrsa kohė qė barbarizmi nė Europe ishte nji fenomen i pėrhapun. Ndėrkaq, nė botėn jashtė "Europės" - Konstantinopoja. Kordoba, Bagdadi - me trashėgimin bizantin e arab kishin krijue "shtete" dhe qytenime qė kalonin shumė sukseset e "Europės". Asnji shkollė mendimi ose universitet nuk ishte nė naltėsinė e arabėve, qoftė nė Spanjė, qoftė nė Lindjen e Mesme.

Nė kėtė gjendje tė ulėt zhvillimi, fuqia e madhe efektive qė u trashėgue nga perandoritė e sė kaluemes - ajo e Karlit tė Madh, e mbretėnve anglezė, gjermanė, spanjollė, - mbeti ajo e Kishės Katolike Apostolike tė Romės, dhe ma pak tė fuqishėm protestanėt dhe kishat e tyne. "Nėpėr tė gjithė Europėn perėndimore, ipeshkevit - shpesh herė bij tė familjeve me influencė, me pasuni dhe lidhje tė fuqishme qė i mbronin - ishin figura kyēe nė ēėshtjet lokale, e morėn pėrsipėr detyra qė ma parė i takonin zyrtarėve perandorakė. Kisha, pak nga pak, veshi rroben mė tė cilen veshej Roma shekuj ma parė - qytetnimin. Vija dalluese nė mes tė krishtenimit e paganizmit ka qenė gjithashtu edhe vija qė ndante qytetnimin romak dhe barbarizmin." (J.M.Roberts, 237)

Nga tė gjithė ipeshkevijt, ma i randėsishmi dhe ma i fuqishmi u ba ai i Romės - i njohun si Papa i Romės. Arsyet pėr nji zhvillim tė kėtillė janė tė njohuna: disa nga kryesorėt janė prania e eshtnave tė martirit Shėn Pjetėr, pa dyshim edhe fakti se Roma ka qenė pėr shekuj kryeqyteti i republikės dhe perandorisė romake me nji trashėgim tė pakrahasueshėm. Me shkatėrrimin e administratės sė "perandorisė", ipeshkevijt morėn pėrsipėr edhe funksionet shtetnore, tue ruejtė gjuhėn e shkrueme latine si gjuhė zyrtare. Pėr ma tepėr, diplomacia papnore ndihmoi formimin e mbretnive kristiane qė u ngritėn me ramjen e barbarizmit nė Europė. "Perandori" legjitimohej vetėm me kunorėzimin nga Papa i Romės.

Gjatė kėtij transformimi, Kisha Katolike e Romės, megjithė lėshimet e herėpashershme, ruejti dy aspekte themelore:

a) dėnimin e hakmarrjes si barbarizėm e zėvendėsimin me "dashuni pėr tė afėrmin".

b) mbrojtjen e parimit tė martesės sė krishtenė, monogaminė, qendrime qė mbahen edhe sot.

Njena sillte paqen, tjetra pagėzonte familjen si berthamėn e shoqnisė.

Procesi i konvertimit tė popujve "barbarė" dhe qendrimi i "Kishės" pėrfunduen me sukses nė pėrpjekjen "me qytetnue" dhe si rrjedhim, me dalė nė skenė si "europiane tė qytetnueme" me identitet kontinental. Nė nji Europė tė kėtillė, dimensionet fetare ishin tė pakundėrshtueshme dhe depėrtuen nė tė gjithė jetėn e shoqnisė sė re. Asht kjo "Europė" qė celebrohet me ndėrtimin e katedralevet gotike, si dhe nė art me pikturė e skulpturė.

Nė sferėn shoqnore, themelimi i qyteteve, zhvillimi i industrisė lokale dhe i tregėtisė, veprimtaria kulturore e zbulimi i shtypshkronjės filluen tė krijojnė sensin e "bashkėsisė" qenien "popull", si dhe nevojėn e paevitueshme pėr nji organizim shtetnor. Ky grumbullim zhvilloi edhe ngritjen e "shtetit", ndjenjen e "kombėsisė", tė qenies pjesė e nji "kombi" tė veēantė me interesa dhe aspiracione tė veēanta. Asht lindja e "nacionalizmit" - francez, anglez, gjerman, spanjoll, portugez, holandez, danez, suedez, irlandez etj.

Historikisht, kombet janė zhvillue ma shpejt sa herė qė kanė qenė tė pėrfshime nė nji shtet tė organizuem dhe me sistemin monarkist. Megjithatė, prirja e "Monarkėve" pėr rritje territoriale kombėtare me dhunė ka shkaktue luftat e vazhdueshme. "Kombet europiane u formuen nga popuj qė u treguen mjaft tė fortė me qendrue sė bashku, si dhe shpesh herė, nga detyrimi i bashkimit pėr rezistencė kundėr invadimit tė huej." (J.M.Roberts, 271)

*

Nė Lindje, sundimi i Bizantit (afers. 527-l453) krijoi nji "krishtėnim" tė ndryshėm nga ai i Romės, sidomos me perandorin ilirian Justiniani i Madh. Nė Lindje, perandori ishte i mveshun edhe me rroben e "supremacisė fetare" edhe nė subjektet me landė fetare. Menjėfjalė, ishte nji udhėheqės laik dhe fetar (caesaro-papism), qė shikohej si nėn-mbret i Zotit mbi tokė. Ndėrsa Perėndimi nuk lejoi autoritetin fetar me kalue nė duert e "sundimtarit", tue sigurue qė vetėm Kisha tė kishte fjalėn e fundit, sepse ajo i detyrohej vetėm Zotit, nji forcė jashtė-tokėsore, prandej superiore.

Pėr arsye tė pozitės sė Bizantit, zyrtarėt e Kishės flitnin greqisht, megjithė shoqninė multi-raciale tė Perandorisė. Humbja e ndikimit tė antikitetit grek dhe atij tė Europės perėndimore, shkaktuen adoptimin e shumė formave aziatike nė Ballkan, nji trashėgim qė ndjehet edhe sot nė kėtė gadishull. Forma fetare e kėtij zhvillimi u quejt "ortodoksizėm", nji formė e ndryshme nga "katolicizmi" perėndimor.

"Asnji klerik ortodoks nuk kishte randėsinė e Papės sė Romės. Patriarku i Konstantinopojės, udhėheqės kishtar i pranuem nė Kishen lindore mbas shekullit VII, ishte nė praktikė i emnuem nga Perandori, dhe si ‘shpėrblim' jepte bekimet e Kishės nė ceremoninė e kunorėzimit tė Perandorit." (J.M.Roberts,173) Klerikėt u lejuen tė martohen, tue i paraqite ata si pjesė e shoqnisė laike dhe tue i lejue murgjėt e monastireve tė tėrhiqen nga "jeta" pėr lutje, meditacion e vetėdisiplinim.

Mbas Koncilit tė vitit l054 dhe skizmes qė rezultoi, ndamja deri atėherė teorike nė mes tė dy kishave (katolike e ortodokse), u ba ma e theksueme ēdo ditė e ma shum

*

Pėrsėri nė Lindje doli nė skenė edhe nji fe e re, Islamizmi, qė predikoi "vėllaznimin e besimtareve" (ummi) kudo qė ata jetojnė. Qė nga fillimi, "…theksi i vumė mbi randėsinė supreme tė vėllaznimit nė mes tė besimtarėve, kishte karakter subversiv, gjithashtu sepse sfidonte besnikėrinė qė kėrkojshin fiset" (J.M.Roberts,179), dhe ma vonė kombet. Po lindte nji bashkėsi e re shoqnore, e cila me zhvillimin e hovshėm tė saj do tė sillte qytetnimin e ri islam.

Nė kundėrshtim me krishtenimin, islamizmi u tregue nji forcė pėr pushtime tokėsore me ndėrmarrje ushtarake. Ekspeditat arabe pushtuen Afrikėn e Veriut, e tė gjithė Lindjen e Mesme. Nė Europė, arabėt pushtuen Spanjen dhe gjysmėn e Francės, deri nė Tours e Poitiers (v. 732), pikėrisht njiqind vjet mbas vdekjes sė themeluesit, Muhamet. Kėtu fillon edhe ngritja e qytenimit arab, dhe ramja ushtarake e tyne, njikohėsisht, qė na e interpretojmė si fitorja e pendės mbi shpaten.

Ramja e arabėve u shpejtue kryesisht nga dalja nė skenė e nji fuqie tė re qė pėrqafoi islamizmin, por mori pėr vete lavdinė e ndėrtimit tė perandorisė: turqit osmanė. Kryqėzatat e Perėndimit pėr ēlirimin e Jeruzalemit, dobėsuen Bizantin dhe mundėsuen ardhjen e osmanėve nė Europė. Nji botė plot intriga si Bizanti nuk ishte nė gjendje me pėrballue sulmin e ushtrisė ma tė fortė tė asaj kohe. Nė vitin 1453, Konstantinopoja ra nė duart e osmanėve, nji moment dramatik nė historinė e Europės. "Kur erdhi lajmi i rėnies, askush nuk e priste dhe krishtenimi mbeti me gojė hapet." (J.M.Roberts,198)

Rruga pėr pushtimin e Ballkanit ishte tashma e hapun dhe rreziku i invadimit tė Europės ishte iminent. Disa vende, si Bosnia, pranuen islamizmin nė mėnyrė masive, ndėrsa vende tė tjera si Hungaria, Serbia, Bullgaria dhe Arbenia e kundershtuen me suksese jo tė barabarta. Por efektet e pushtimit, islamizimit dhe qendrimit anti-kristian tė pushtuesve osmane, krijuen nji reaksion tė fortė, koshient e tė vazhdueshėm. Krishtenimi nė Ballkan u ba forca udhėheqėse e rezistencės, qė lindi idenė e kombėsisė - si bashkėsi e dallueme nga pushtuesi - dhe format e para tė nacionalizmit nė Ballkan. Nė krye tė kėsaj lėvizjeje proto-nacionaliste qendronin kleri katolik e ortodoks. Megjithatė, pėr arsye tė qendrimit barbar tė kryqėzatave katolike europiane gjatė qendrimit tyne nė Bizant, e veēanėrisht grabitjes sė pa fre tė Konstantinopojės (l204), ndasia fetare e dy kishave u ba e plotė dhe mori tone politike. "Better Turks than Franks " (Ma mirė turqit se francezėt (katolike).

Bizanti ftoi osmanėt myslimanė tė luftojnė kundėr princave tė krishtenė ballkanas. Kėta tė fundit ftuen osmanėt myslimanė tė luftojnė kundėr rivalėve tė tyne tė krishtenė.

Mbretėrit e Serbisė, Bullgarisė dhe tė Bizantit u komprometuen me martesat e bijave dhe motrave e tyne me Sulltanin. Gjithēka ishte e kalbun nė themel, ndėrsa fuqia ushtarake turke kishte arritė kulmin. "Vetė Ballkani u shndėrrue nė nji teatėr lufte, ku ushtarėt e krishtenė luftuen vazhdimisht pėr turqit" (Kinross,49). Nė luftėn e Konjes (Anadoll), me l387, armata turke pėrbahej nga ushtarė tė krishtenė serbė, grekė e bullgarė.

*

Mė l380 turqit hynė nė Shqipni… "me thirrjen e princėrve vendas qė kėrkonin ndihmėn e turqėve me luftue anmiqt e tyne."(Kinross,54) Mė l385, mbreti i mundun Lazar i Serbisė detyrohet me njohė Sulltanin dhe me pague tribut nė tė holla bashkė me nji kontingjent ushtarėsh. Ma heret, qė mė l335, princėt europiane kishin fillue marreveshjet me turqit, me qellim qė tė mbronin tregtinė e qendrave tė tyne nė Ballkan. Raguza, Venediku e Gjenova braktisėn perandorin bizantin e lidhen traktate me perandorinė otomane.

Nė nji pėrpjekje me pushtue Ballkanin, Sulltan Murati I u ndesh me forcat e koalicionit kristian - serbe, boshnjake, shqiptare, bullgare, vllahe dhe hungareze - nėn komanden e mbretit Lazar tė Serbisė, nė Fushė Dardani (v. l389). Koalicioni humbi luften dhe serbėt pavarėsinė , tue zbritė nė rangun e nji shteti vasal. Me fitoret e reja, perandoria osmane hodhi faren e nji shoqnie shumėkombėshe, me besime tė ndryshme dhe me nji numėr tė madh gjuhėsh. Njohės i mirė i psikologjisė ballkanase, Sulltan Murati pushoi persekutimin e tė krishtenėve dhe konvertimin me forcė tė popullsisė nė islamizėm. Patriarku serb ruejti prerogativat themelore nė kryemjen e funksionit tė tij - ashtu siē kishte ba Sulltani me Patrikun grek mbas ramjes sė Konstantinopojės, i cili, "… nė nji letėr drejtue Papės, mė l485, pohonte se Sulltani i kishte lanė Kishės liri tė plotė veprimi." (Kinross,59)

Ky trajtim mundėsoi tė krishtenėt e perandorisė osmane tė ngrihen nė pozitat ma tė nalta shtetnore. Por, me drejtuesit ma tė naltė tė Kishave greke e serbe si aleate tė privilegjueme tė Sulltanit, Papa i Romės mbetej vetėm nė skenė si anmik kryesor i osmanėve dhe si organizator i rezistencės efektive kundėr turqėve nė Ballkan. Ndėrkaq, demografia e Ballkanit filloi tė ndryshojė me ardhjen e kolonive myslimane nė gadishull dhe vendosjen e tyne nė shum qendra banimi tė tokės sė okupueme. Nji humbje e dytė dhe e randė e mbretit hungarez Sigismund nė Nikopojė, shėnoi triumfin e plotė tė osmanėve nė Ballkan, pjesėrisht me ndihmen e serbėve.

Kisha ortodokse serbe shikonte vetėn pėrherė si nji institucion kombetar, si qendra shpirtnore e popullsisė, qė fliste serbisht dhe ruente besimin ortodoks. Edhe vetė ekzistenca e saj, qė nė vjetin l557, u konfirmue me dekretet e Portės sė Naltė Otomane, e cila rivendosi Patriarkatin serb, si nji kompromis tė arritun nė mes tė dy vėllazėnve: kryeviziri Mehmet Sokollu ishte nji serb i konvertuem qė arriti tė bahej kryeministėr i perandorise turke, ndėrsa vėllai i tij, Makarije Sokoloviq, i cili kishte ruejtė ortodoksizmin, u kunorėzue si Patriarku i Serbisė.

Mbas vdekjes sė perandorit gjerman e hungarez Sigismund, mė l437, u rindez tek hungarezėt dėshira pėr hakmarrje kundėr osmanėve. Nga rradhėt hungareze doli nji fisnik, Gjon Huniadi, i destinuem me u ba hero kombėtar. Pėr mungesė ndihme nga Europa, Huniadi u mbeshtet nė pėrkrahjen qė gjeti tek Papa i Romės, tek serbėt, shqiptarėt, boshnjakėt, e bullgarėt. Mė l443, forcat e koalicionit hungarez munden ushtrinė turke, e pushtuen Nishin. Kjo humbje turke i atribuohet, pjesėrisht, largimit tė shqiptarit Gjergj Kastrioti Skenderbeu nga fusha e betejės, e kthimit tė tij nė Krujė. Ma vonė, hungarezėt u mundėn e Sulltan Murati I nėnshkroi paqen nė Szeged (Hungari), ku njihte nė mes tjerash, nji autonomi tė gjanė jashtė sundimit turk pėr Serbinė e Vllahinė. Turqit kishin tashti dorė tė lirė me veprue nė Shqipni, Greqi e Bullgari. Mė l444, Murati abdikoi nė favor tė djalit, Bajazit.

*

Nė kėtė atmosferė zjarri, lindi, u rrit, dhe luftoi Gjergj Kastrioti Skenderbeu. Nė betejėn e vitit l082, normanėt fituen Durrėsin dhe u shpėrndanė nė mbrendėsi tė vendit. Asht koha e kryqėzatave qė dobėsuen Bizantin. Nė ketė situatė tė re linden dy shtetet arbnore: Arbnia dhe Epiri. Mė l272, ushtritė e mbretit tė Anxhuinėve invaduen Shqipninė, e quejten atė "Mbretnia e Shqipnisė" dhe mbreti Karl u quejt "Mbret i Shqipnisė". Asht ai qė u dha titujt e fisnikėve feudalėve shqiptarė: Topia, Skuraj, Gropa, Arianiti, Jonima e tė tjerė. Bashkė me anxhuinėt erdhi edhe nji numėr i madh klerikėsh katolikė. Ishte vendosė qė Shqipnia tė mbetej e lidhun me Romen.

Pa kalue shum kohė, princėt shqiptarė tė lodhun nga pushtimi ngritėn kokė dhe me ndihmen e Bizantit, nxorėn anxhuinėt jashtė. Kleri katolik u largue gjithashtu dhe u zėvendėsue me peshkopėt ortodoksė. Nji princ i ri, Tanush Topia, u revoltue pėrsėri nė Shqipninė e Mesme. Ndėrkaq, u formue Principata e Shkodrės nė Veri, nėn drejtimin e familjes Balsha, dhe nė Jug Principata e Artės, nėn drejtimin e familjes Shpata.

Familja Balsha u konvertue nė katolicizėm, kėrkoi dhe mori ndihmen e Papės dhe tė Venedikut. Me forcat e reja ata munden ortodoksin Tanush Topia, dhe u banė zot tė pjesės ma tė madhe tė Shqipnisė. Princi T.Topia u bani thirrje osmanėve pėr ndihmė. Paraqitja e osmanėve nė Ballkan krijoi nji situate tė re dhe shumė tė rrezikshme. Me humbjen e luftės nė Fushė Dardani, l389, princat shqiptarė mbeten pa mbrojtje. Mė l430, princi i Krujės, Gjon Kastrioti u mund, por rezistenca kundėr turqve osmanė vazhdoi e pandėrpreme pėr tė gjithė shekullin XV.

Kjo rezistencė u mbėshtet edhe nga faktori i ri: katolicizimi i Shqipnisė sė Veriut, me l8 qendra ipeshkvnore, disa prej tyne, si ajo e Durrėsit, me nji histori tė pandėrpreme qė nga ditėt e para tė ungjillzimit nga apostujt Pal dhe Andre. Organizimi i Kishės Katolike pėrbani strukturen gati-shtetnore qė mungonte. Ēdo ipeshkėv ishte nji mbledhės ndihmash pėr luftėtarėt, e sidomos pėr Skenderbeun. Ēdo prift e ēdo murg ishte nji qendėr propagande. Si katolikė, ata ishin nė gjendje me u lidhė me Perėndimin - me tė cilin ndajshin gjuhen e shkrueme tė pėrbashket, latinishten- dhe me kėrkue ndihmė nga Perėndimi, sidomos nga Papa, Venediku dhe Mbretnia e Napolit.

Pėr ma tepėr, nga pikpamja e strukturės shoqnore, Shqipnia ishte nji vend bujqėsh tė vegjėl, por tė lirė, e jo bujkrobėsh, siē ishte rasti nė tokat e dominueme nga Bizanti. Kėta fshatarė e malėsorė tė lirė e guximtarė mbronin tokėn e tyne (si krahinė dhe si pronė private), lirinė e tyne dhe ishin nė gjendje me ushqye nji resistencė afatgjatė. Duke citue V. Makushev, F.S.Noli shkruen: "Nji shqiptar nuk mund tė jetonte si nji skllav."(f. 8)

Mė 1431-32, kryengritjet shqiptare tė Gjergj Arianitit u filluen me pėrkrahjen e Selisė sė Shenjtė. Fitorja e dytė e vitit l435, u pėrshėndet nga Papa Eugjeni IV dhe perandori gjerman Sigismund, si "fitore e krishtenimit". Historia tregon se nė jetėn kishtare e politike tė vendit, vendimet e Koncilit tė Ferraras-Itali (l438-39) paten nji efekt pozitiv nė Shqipni. Prania e vetė Papės, Perandorit tė Bizantit, e Patriarkut tė Konstantinopojės dhe e shumė peshkopėve bizantinė e sllavė, si dhe nėnshkrimi nė korrik tė vjetit 1439 "…i tekstit tė bashkimit shpirtnor tė dy kishave nėn supremacinė e Papatit." (Historia, 395) tregoi randėsinė e Koncilit dhe sidomos tė afrimit nė mes tė dy kishave edhe nė Shqipni. Nė kėtė Koncil "…lufta (kundėr osmanėve) propagandohej si nji kryqėzatė e tė krishtenėve kundėr pushtuesit aziatik e besimit tė tyne islam." (ibidem)

*

28 nandor 1443. Hymja e Gjergj Kastriotit, Skenderbeut nė Krujė!

Kryengritja qė u shkaktue si rrjedhim i ardhjes sė Skenderbeut, "…hapi udhen e zhvillimit tė vrullshėm tė procesit tė bashkimit politik dhe shpirtnor tė banorėve tė krahinave tė ndryshme shqiptare." (Historia, 404) Ndėrsa pritej qė osmanėt tė drejtoheshin kundėr Shqipnisė, mbas nėnshkrimit tė Traktatit tė Paqes nė Szeged (Hungari,l444), nė mes tė Sulltan Orhanit dhe mbretit Ladislav tė Polonisė dhe Hungarisė katolike "…me inkurajimin e Papes dhe forcave tė tjera anti-osmane, mbreti Ladislav e shkeli kėtė traktat" (Historia, 406). Ēdo gja tregonte ardhjen e nji ballafaqimi me osmanėt. Kleri katolik u aktivizue. Garnizoni i Sopotnicės (Sfetigradit) drejtohej nga "prifti matjan Pjetėr Perlati," (Historia, 411) Argjipeshkevi i Durrėsit, Pal Engjėlli u ba krahu i djathtė i Skenderbeut.

Nė ketė atmosferė tė elektrifikueme nga zhvillimi i shpejtė i ngjarjeve dhe i rrezikut qė kėrcėnohej, mė 1444, u mblodh nė Katedralen e Shėn Gjergjit, Kuvendi i Lezhės, qė u njoh edhe si "Kuvendi i Fisnikėve", dhe "…realizoi tė parin bashkim tė gjanė politik e ushtarak tė vendit, nė formen e nji aleance ndėrmjet pėrfaqėsuesve kryesorė tė aristokracisė shqiptare." (Historia, 425) Tė gjithė (kėta fisnikė shqiptarė para Skenderbeut), pa pėrjashtim, iu drejtuen Papės tue kėrkue mbrojtjen e tij, "… dhe Papėt kanė qenė gjithėherė tė lumtun me u ofrue atyne ndihmė." (Noli, 9) Noli shkon edhe nji hap ma larg: "Sukseset (e familjes Balsha) spjegohen nė radhė tė parė me faktin se ata kėputen lidhjet e tyne me Kishen Ortodokse Greke dhe u bashkuen me Kishen Katolike Romake, mė 1368, tue percaktue kėshtu identitetin e tyne me Shqipninė katolike romake."(ibidem)

Kėshtu qė nė shekullin XV, Skėnderbeu u ba udhėheqės i nji Shqipnie pothuejse tanėsisht katolike romake. Si rrjedhim, administrata e Skenderbeut filloi me kambė tė mbarė, sepse pothuejse e gjithe Europa ishte katolike - me pėrjashtim tė Rusisė dhe Ballkanit lindor e jugor - dhe qendrimi i vendosun i Skenderbeut kundėr turqve tėrhoqi vėmendjen europiane. Pėr ma tepėr, Skenderbeu ishte nji aleat i vjetėr i hungarezėve, nji tjetėr qendėr rezistencė katolike kundėr turqėve.

Tue citue Johann Ph. Fallmerayer, Noli ofron kėtė spjegim tė pakonfirmuem nga historianėt shqiptarė: "…Skenderbeu u revoltue haptas kundėr Sulltanit…pushtoi Krujėn, Sfetigradin dhe fortesat tjera (qė i ishin mohue Skenderbeut nga Sulltani, S.R.) vrau myslimanėt (e konvertuem) tė vendit, sulmoi krahinat pėrqark qė i mbante ende Sulltani dhe vjehrri i tij serb dhe u bashkue kėshtu me Kryqezaten kunder Islamit…" Kėshtu, Noli arrin nė pėrfundimin se: "…nuk kishte asnji mundėsi pėr nji kompromis me nji kryqtar tė vendosun dhe fanatik si Skenderbeu." (Noli,42)

Pėr arritjen e nji marrėveshjeje, sidomos me familjen fisnike Dukagjini, punoi shumė ipeshkvi i Drishtit, simbas udhėzimeve tė Papės, (Noli,50), ndėrsa Papa Kalisti III u ba propagandisti ma i madh dhe pėrkrahėsi ma i fortė i Skenderbeut. Pėr kėtė, ai dėrgoi Abatin e Santa Maria di Rotezo pranė Skenderbeut qė tė arrihej nji marrėveshje me Venedikun. Papa i ri, Piu II, kėrcėnoi me ekskomunikim tė gjithė princėt shqiptarė qė nuk u bindeshin urdhnave tė Skenderbeut. Dhe ma nė fund, Argjipeshkevi i Durrėsit, Pal Engjėlli, ndėrhyni me sukses disa herė dhe pengoi luften civile nė mes fisnikėve tė Shqipnisė. Ndėrkaq, Republika e Raguzės (sot Dubrovniku), me ndėrhymjen e Vatikanit i siguroi Skėnderbeut nji ndihmė pėr luftėn e tij nga fondet e mbledhuna pėr kryqezaten e re nė pėrgatitje.

Edhe Traktati i Paqes me Turqinė (27 prill 1463), nuk preku interesat e "…sovranitetit tė Papės mbi Shqipninė" (Noli, 66) (Theksi im, S.R.), dhe Skenderbeu pranoi gatishmėninė e tij me i deklarue luftė Sulltanit, kurdoherė qė Papa do tė urdhnonte, dhe ashtu ngjau. Nė nandor l463, Papa deklaroi kryqezatėn kundėr otomanėve. Princat shqiptarė ngurruen me u bashkue, por Argjipeshkevi i Durrėsit i bindi ata tė bashkoheshin me kryqėzaten. Si rrjedhim i nji marrėdhanieje tė kėtillė, "…Skenderbeu u prit nė Romė me madhėshti nga nji numėr i madh ipeshkėvijsh dhe funksionarėsh tė Kishės sė Romės." (Noli, 68) dhe mė l464, do tė kunorėzohej mbret i Shqipnisė nga Papa Pius II , qė vdiq papritmas, nji e drejtė ekskluzive e kreut tė Kishės Katolike Romane.

Pretendimi se "…shpartallimi prej Skenderbeut i lekundjeve dhe prirjeve separatiste…u ba faktor i randėsishėm pėr ruejtjen dhe forcimin e pushtetit tė tij mbi tė gjitha viset e lira dhe krijimin e nji shteti tė vetėm shqiptar", (Historia, 427) tingėllon ma shumė si nji gjykim i fenomeve tė mesjetės nė Shqipni me ngjyra dogmatike totalitare tė ditėve tona. Asht krejt e mundshme qė, "…aparati shtetėror (!) (qe) ishte i shtrirė nė tė gjitha viset e lira shqiptare dhe vepronte, sipas ndarjeve administrative tė vendit, tė cilat si kudo nė mesjetė (theksi im, S.R.) ishin tradicionale si ndarje krahinore (princė dhe bajraktarė, S.R.) e kishtare (dioēezė dhe famulli, S.R.)," (Historia, 429) ka qenė i pėrbamė nga dhe nėn kontrollin e plotė tė hierarkisė kishtare katolike romane, ku ēdo rreth kishte ipeshkvin dhe ēdo katund priftin si autoritet kishtar e civil. Si shembull kemi afirmimin e Nolit, "…popullsia ishte e terrorizueme nga frika (e sulmit turk). Skenderbeu u detyrue tė kėrkojė ndihmėn e tė gjithė ipeshkvijve pėr frymėzimin e popullsisė me guxim dhe shpresė." (Noli, 43)

*

Me vdekjen e Skenderbeut, mundėsia e invadimit tė Italisė u rrit shumė. Nė rrethimin e kėshtjellės sė Rozafės (Shkodėr 1474), thirrja e ushtarėve turq ishte "Roma! Roma!", thirrje qė tregonte synimin e tyne. Mbas ramjes sė Konstantinopojės, Roma, qendra e katoliēizmit botnor, mbetej anmiku i pareduktueshem. Si rrjedhim, interesimi i Romės pėr Shqipninė vazhdoi pėr nji kohė tė gjatė. "Shqipnia vazhdoi me mbijetue me burrni, si bedeni i fundit nė mes turqėve invadues dhe brigjeve tė Dalmacisė e ishujve italianė." (Kinross,132) Kinross shkruen se simbas nji legjende, me vdekjen e Skenderbeut, Sulltan Mehmeti thirri: "Ma nė fund Europa e Azia janė tė miat tani. I mjeri krishtenim! Sot ka humbė shpaten dhe mburojen e tij."(f.133)

Menjihere mbas vdekjes sė Skenderbeut, oferta e Senatit venedikas - e bame me ndėrmjetėsinė e Argjipeshkvit tė Durrėsit - me marrė pėrsipėr tė drejtėn e mbrojtjes sė kėshtjellave shqiptare, kishte kusht kryesor luftėn e pandėrpreme kundėr osmanėve, luftė qė do tė siguronte pėrkrahjen e Romės, pėrsa kohė qė shqiptarėt do tė mbeteshin besimtarė tė Kishės Katolike Romake.

Pėrfundimi se Gjergj Kastrioti-Skenderbeu personifikon nji epokė tė tėrė tė historisė kombėtare tė shqiptarėve, "…pėr mbrojtjen e tokės, tė pasurisė dhe tė lirisė, "(Historia, 490) asht i thjeshtėsuem dhe jo i plotė, sepse lė jashtė elementin thelbėsor, mbrojtjen e fesė. Noli asht ma kambėngulės: " ‘Kampioni i Krishtenimit', ai luftoi kryesisht nėn urdhėrat direktė tė Papėve tė ndryshėm dhe vetėm rastėsisht nėn urdhnat e Fuqive tė tjera, edhe kėtź vetėm kur kishte autorizimin e Papėve pėr nji qendrim tė kėtillė. Vetė Papa Piu II shkruen: "Ai (Skenderbeu) konsumoi gjithė jetėn e vet tue luftue pėr kauzen e krishtenė."(Noli,74) (Georgius Scanderbechius…qui aetatem paene omnem in armis pro Christi nomine consumpsit…" Pius II. Europe and Asia, ch.xv, p.338). Shton Lord Kinross: "Skenderbeu shihej si nji hero pothuejse legjendar nga Perėndimi i krishtenė".(32)

*

Gjergj Kastrioti Skenderbeu njihet si "burrė shteti dhe udhėheqės ushtarak i shquar,…i pari themelues i shtetit tė pavarur shqiptar." (Historia, 491) qė nga ditėt e lavdishme tė mbretnive iliriane tė shekujve III dhe II p.K.. Por "shteti i pavarur shqiptar" i Skenderbeut, ashtu siē ka qenė rasti edhe me Ladislavin e Polonisė dhe Huniadin e Hungarisė katolike, qė jetuen nė tė njėjten epokė, ka qenė i mbeshtetun nga e gjithė bota katolike e asaj kohe dhe ka shėrbye interesat e asaj bote - ashtu siē janė projektue nga Papa i Romės - nė nji pėrpjekje vigane me pengue pėrparimin e osmanėve nė Europė. "Ushtar i Krishtit", "Mbrojtės i Europės", nė nji Shqipni qė nė shekulin XV ishte pothuejse e gjitha katolike, Gjergj Kastrioti Skenderbeu ka gjetė nė katolicizėm unitetin qė mungonte nė shoqninė shqiptare pėr me formue nji "shtet". Noli e pėrcakton me mjeshtri faktin se "Feja (katolike) shėrbeu gjithashtu edhe si nji hallkė pėr lidhjen me botėn e Perėndimit."(8) Nė ato vite tė devocionit tė thellė fetar, "Feja ishte vetė qėllimi i jetės!" (J.M.Roberts, l77)

Bashkimi politik i Arbnisė mesjetare nga nji varg zotnimesh tė princėve rivalė - ndoshta merita ma e madhe e Skenderbeut! - u arrit, pėr mendimin tonė, nė sajė tė gjuhės sė folun e tė pėrbashkėt shqipe, qė dalloi shqiptarėt nga fqinjėt, tė devocionit fetar kristian (katolik e ortodoks) tė popullsisė vendase, dhe sidomos nė sajė tė dashunisė proverbiale tė shqiptarėve pėr "nji atdhe tė lirė", koncept i papėrcaktuem mirė, por qė padyshim nėnkupton "krahinė e lirė pėr tė gjithė, dhe pronė e lirė pėr secilin", nji karakteristikė qė ruhet ende edhe nė ditėt tona.

Pėr ne, breznitė e mavonėshme, trashėgimia ma e madhe e heroit tonė, asht ajo qė prof. S. Skendi e pėrcaktonte: "Nji nxitje pėr ringjalljen kombėtare tė shqiptarėve ka qenė glorifikimi i Skenderbeut dhe kohėve tė tij…Tek Skenderbeu ata panė heroin e tyne kombėtar. Muslimanėt harruen qe ai kishte luftue kundėr turqėve si nji i krishtenė. Ajo qė kishte randesi ishte se ai kishte qenė prej gjaku shqiptar dhe kishte mbrojtė vendin e vet…Skenderbeu u ba simboli i bashkimit, pavarėsisht nga besimi fetar, dhe u krijue kėshtu legjenda e Skenderbeut…"(471) "Nė shekullin XVI, atėherė kur Francėn po e shkretonin luftrat fetare, Skenderbeu merret si shembull i bashkimit kombėtar." (Jaka,313)

Legjenda e Skenderbeut shėrben edhe sot si trashėgim pėr themelimin e nji shoqnie tolerante fetare tradicionale, qė karakterizon shqiptarėt edhe nė kėto ditė tė pasioneve tė shfrenueme e shkatėrrimtare fetare.

City University of New York
Gusht, 2004.


Bibliografi:

1. Akademia e Shkencave e Shqiperise. Instituti i Historise, Historia e Popullit Shqiptar, I, Botime toena:Tirane, 2002.

2 . Bishop Fan Stylian Noli: George Castrioti Scanderbeg (1404-1468). International Universities Press, New York: N.Y., l947.

3. Ymer Jaka: Skenderbeu ne historiografinė frenge. Istituti Albanologjik i Prishtines: Prishtinė, 2001.

4. Lord Kinross: The Ottoman Centuries. The Rise and Fall of the Turkish Empire. William Morrow.Co. Inc: New York, 1977.

5. J.M.Roberts: A Concise History of the World. New York: Oxford Univers.Press, 1995.

© Phoenix - Qendra e Studimeve Shqiptare "Ernest Koliqi" Shkodėr & Bashkimi Katolik i Publicistėve Shqiptarė
Riprodhimi dhe shpėrndarja vetėm me lejen e redaksisė.
www.phoenix-shkodra.de

***Lusim moderatorin perkates, qe kjo teme e re VITI I SKENDERBEUT
te vehet ne ngjites ne kete dritare!

Nderime!

Odise

King_Gentius
03-09-05, 17:39
http://www.euskalnet.net/olisa/obras/10_1.jpg

http://www.euskalnet.net/olisa/obras/11.jpg

http://www.euskalnet.net/olisa/punime.htm

King_Gentius
03-09-05, 17:43
http://www.euskalnet.net/olisa/obras/12.jpg

http://www.euskalnet.net/olisa/obras/7.jpg

Portokalli
27-01-06, 20:13
Gjergjė Kastrioti, hero i kombit Shqiptare qe i beri balle me decenje virusit infektues oriental me ndihmen e nje ushtrie te thjeshte, ne numer shume te vogel dhe me nje armatin shume te thjeshte, ne krahasim me sektet orientale, eshte "Mbreti yne", emri i te cilit asaj kohe u be i njohur ane e mbane planetit, dhe i cili me fuqine dhe trimerine e tije te pathyeshme qe tregoje ne shume beteja kunder sekteve otomano-islame, befasoj dhe la me goje hapur shume mbreter dhe vende te ndryshme ne Evrope dhe Bote gjate asaj kohe, perkunder sulmeve te parreshtura te barbareve otomano-islam.
Une mendoje qe ne Shqiptaret duhet ta adhurojme heroin tone si nje "Profet" te derguar nga Zoti, i cili kishte nje fuqi mbinatyrore dhe toka nen kembe j'u dridhej armiqeve kur ndegjonin emrin e tije dhe shihnin shpaten e tije. Nuk besoje qe Gjergji ka qene nje njeri i thjesht si ne e te kete gjithe ate forc sa te ju rrezistoje hordhive orientale me decenje te cilet ishin ne numer shumefish me te madhe.
Une jame i bindur se Gjergji ka pase fuqi mbinatyrore - edhe pse fizikisht ka pasur pamjen si te tjeret - se ndryshe nuk mund t'i rrezistonte nje ushtrije qindramijera gjakepiresash! Kete e arrijne vetem ata qe kane fuqi hyjnore dhe e drejta qendron ne anen e tyre.
Gjergji, si kaloras shpetimtare i shqiptareve dhe mbrojtes i prones se Arberit eshte Ai i cili e meriton te quhet "Profet", sepse luftoj per te drejtat e shqiptareve dhe me fuqin hyjenore qe zotronte arrtiti t'i bashkoje shqiptaret nen nje ombrelle kunder se keqes orientale, gje te cilen nga ai shekull e deri me sot nuk arrti ta beje asnje udheheqes i yni.

Vllezer e motra, keto jene fakte te mjaftueshme se pse duhet te adhurohet Skenderbeu si Profet i yni e te heqim dore dhe te mos i adhurojme "Kalorasit" e huaj, te mos u besojme Kalorasve te huaj, te cilet e quajten veten Profet per t'i nenshtruar njerzit e pashkolle te mesjetes. Te mos i quajme dhe adhurojme si Profet ata qe luftuan dhe masakruan njerz te pafajshem me mijera kilometra larg vendlindes sone per interesat e tyre perverze.
Te heqim dore nga vrastaret tane te cilet na rrahen, na shtypen, na turperuan, na perdhunuan nenat, vajzat, motrat ne pranin tone, e sot "Shtepit e lutjes" mbajne emrin e po ketyre Kalorasve qe na pergjaken me shekuj.
[b]Sot lutemi ne shtepit qe mbajne emrin e Sulltanit dhe Muratit, nen themelet e te cilave gjenden eshtrat e mijerave bijeve dhe bijave me te mire/a shqiptare, te masakruar nga po kata qe gezojne te drejten te mbajne emrin e "Shtepis se Allahut".
Vlezer dhe motra, mos i bini mohit se vertetes, mos i harroni eterit tuaj fara e te cileve jemi te gjithe ne, mos hyni ne gjynah se ata jane paraardhsit tane e ne jemi pasardhesit e tyre, si te krishteret ashtu edhe te muslimanet!

Duke ju referu te vertetes e shoh shume te arsyeshme ta quajme Skenderbeun "Profet" e t'u ikim mashtrimeve orientale.

I falenderoje paraprakisht te gjitha ata qe do te inkuadrohen ne kete teme! Me intereson Mendimi juaj per kete ide me dobi per kombin shqiptare...................

Zana_ch
28-01-06, 11:36
Gjergj KastriotiShkeputur nga "Historia e Shqipnis" e Z. Tajar Zavalani
SKENDERBEU

I pari autor i jetėshkrimit tė Skėnderbeut ka qenė Martin Barleti, i cili jetonte nė nji kohė me fatosin tonė kombėtar. Barleti ishte nji prift katolik nga Shkodra qė pat rastin me njoftė disa nga prijėsit luftarak t'asaj kohe, tė cilėt i kallzuen gjithēka dinin mbi trimnit dhe fitoret e tė parit tė tyne, Gjergj Kastriotit. Ai kishte pasė gjithashtu mundėsin me studjue dokumentet zyrtare tė arkivit tė Venedikut, ku kishte shkue me jetue mbas pushtimit tė Shkodrės prej Turqve. Biografin e Skėnderbeut ai e shkrojti nė gjuhėn latine dhe e botoi nė Romė nė fillim tė shekullit tė XVI. Nji shekull ma vonė, G.
Bienuni, nji prift italian nga Brescia, gjeti nji tjetėr biografi tė Skėnderbeut tė shkrojtun prej nji auktori anonim prej Tivari, tė cilin Imzot Fan Noli e pagėsoi Tivarasi. Dorėshkrimi origjinal i veprės sė Tivarasit, qė mbante datėn 1480, ka humbė pėrjetė dhe njifet vetėm nga referencat dhe citatat qė pėrmban libri i Biemmit "Istoria di Giorgio Castrioto Scander-Begh. Nji burim i tretė origjinal mbi jetėn e Skėnderbeut asht Gjin Muzaka, i cili ishte nga familja sunduese feodale e Beratit dhe luftoi krahpėrkrah me Skėnderbeun. Ai jetoi nė Shqipni edhe 11 vjet mbas vdekjes
sė heroit t'onė dhe mandej u vendos nė Napoli. Atje shkrojti "Historin dhe trashėgimin brez mbas brezi tė familjes sė Muzakėve", ku kallzon historin e Skėnderbeut si nji gja qė ka dishmue ai vet. Nė shekullin e XIX, dijetarė tė
kombėsive tė ndryshme, tue lanė menjianė veprat e shumta qė ishin shkruejtė gjatė dy shekujve tė maparshėm, u kthyen pėrsėri nė burimet origjinale qė ishin mbyllė nė arkivat e Vatikanit, Venedikut, Raguzės dhe Stambollit. Zbulimet e tyne kanė shtie nji dritė tė re mbi jetėn dhe veprat e Skėnderbeut. Disa e pėrmendin nė vepra tė pėrgjithėshme dhe fort tė gjata qė shkruejtėn mbi shekullin e zaptimit tė Balkanit nga Turqėt. Disa tė tjerė si Anglezi Clement Moors, Francezi Camille Paganel, Gjermani Z. Pisko, shkruejtėn biografi tė gjata tė Skėnderbeut. Por punėn ma tė madhe dhe ma tė vlefshme e banė eruditėt Thalloczy, Jireēek dhe Shufflay, tė cilėt mblodhėn sė bashku dhe botuen nji koleksion dokumentash qė pėrbajnė nji vepėr monumentale mbi Shqipnin e asaj kohe. Ma nė fund, iu erdhi radha Shqiptarve. Mbas luftės sė parė botnore, Imzot Fan
Noli botoi "Historin e Skėnderbeut", e cila gėzoi menjiherė nji popularitet tė jashtėzakonshėm dhe u mėsue gadi pėrmendsh nga nxariėsit e shkollave nė atdheun e lirė. At Martin Sirdani mblodhi dhe botoi gojėdhanat e popullit mbi Skėnderbeun. Mė 1937 Thanas Gegaj i parashtroi niversitetit tė Louvain nė Belgjikė nji thezė doktorati nė gjuhėn frengjishte me titullin "L'Albanie et l'invasion turque au
XVėme siėcle". Kjo u botue nė formė libri me shpenximet e Universitetit. Mbas luftės sė dytė botnore, pikėrisht mė 1947, Fan Noli botoi nji histori tė Skėnderbeut nė gjuhėn anglishte. Kjo asht nji vepėr shkencore e nji niveli shum tė naltė,
sidomos pėr shėnimet kritike mbi veprat e autorve tė shumtė qė kanė shkruejtė mbi Skėnderbeun, ashtu edhe mbi personalitetet dhe ngjarjet historike qė kanė pasė lidhje me epopėn tonė kombėtare. Dobija ma e ēmueshme e kėsaj
vepre qėndron nė orvatjen e auktorit me dallue faktet nga legjendat dhe paragjykimet. Mjerisht, tue dashtė me interpretue ngjarjet historike mbas theoris marksiste, Imzot Noli sikur mundohet me e futė Skėnderbeun nė kallėpin e nji shefi gueriljesh tė kohės sonė. Nga ana tjetėr tue dashtė me korrigjue nji tregim tė Barletit qė i duket i gabuem, ai jep nji versjon tė tijėn qė prish ndoshta nji legjendė, por nuk
duket ma i bindėshėm. Sidoqoftė, unė nuk kam pasė, as mjetet, as kohėn me i studjue vet burimet origjinale. Prandaj e them menjiherė se ky kapitull asht bazue nė veprat e Imzot Fan Nolit dhe tė Thanas Gegajt me farė pak shtesa ose ndryshime nga burime tė tjera. Kthimi nė Krujė Gjergj Kastrioti, qė muer famė me mbiemrin Skėnderbe, ishte djali ma i vogėl i Gjon Kastriotit, kryetari i nji prej familjeve princore ma tė fuqishme tė Shqipnis sė Mesme. Gjergj Kastrioti lindi nė Mat mė 1405, mbas biografis sė Barletit, mė 1412 mbas mendimit tė Fan Nolit. Legjenda popullore, qė u thur mbas gojėdhanės, thotė se e ama, Princesha Vojsava, kur priste fėmijėn pa nė andėrr se i dha jetė nji dragoi qė ishte i madh sa e tanė Shqipnija dhe pėrpinte Turqėt me shumicė. Gjergji kishte, kur lindi, shenjėn e nji shpatė nė krahun e djathtė. Qė i vogėl ai tregoi nji interesim tė ēuditshėm pėr armėt e luftės dhe i pėlqente me luejtė si ushtar me vllaznit dhe me djemt e tjerė tė moshės sė tij. Mbas disfatės qė pėsoi nga dora e Turqve mė 1423, Gjon Kastrioti u detyrue me i dėrgue Sulltanit si peng tė katėr djemt e tij. Barleti shkruen se Gjergji ishte vetėm 6 vjeē. Kurse shifrat qė dhamė ma sipėr tregojnė se duhet tė kenė qenė 18, domethanė nji djal qė kuptonte nga bota dhe qė nuk mund tė asimilohej* krejt nė ambjentin e ri tė Oborrit tė Sulltanit. Biografėt ma tė vjetėr janė dakord se Skėnderbeu kaloi gadi 20 vjet si peng nė duert e Turqve para kthimit tė tij dramatik nė Krujė mė 1443. Domethanė se ishte nji burrė i pjekun 38 vjeē kur ngriti flamurin e luftės sė shenjtė kundėr shkelėsit otoman. Tue shkelė zotimin qė kishte dhanė, Sulltan MuratA i n detyroi tė katėr djemt e Kastriotit tė pranojnė fėn muhamedane. Mandej, iu ndėrroi emnat tur quejtė Gjergjin Isqender-Bej, qė u kthye shqip nė Skėnderbe. Ky asht njė emėn simbolik qė iu dha Skėnderbeut pėr kujtim tė Lekės sė Madh, tue qenė se nuk ekziston ndėr emnat muslimane. Nė oborrin e Sulltanit Skėnderbeu u vue nė shkollėn e kadetve tė Pallatit. Pėrveē truqishtes ai mėsoi edhe disa gjuhė tė tjea dhe sidomos italishten. Arti i luftės zgjoi interesimin e tij ma tė madh. Porsa ishte nė moshė me pėrdorė armėt, ai u ēque nė lojnat ushtarake nė mes tė gjith vėrsnikve tė tij. Shpata ishte arma e tij ma e preferueme, dhe vrapimi maj kalit sporti qė i pėlqente ma tepėr. Nga pamja fizike ishte i gjatė, me nji trup tė derdhun prej statuje, me sy qė shkėlqenin nga gjallnija dhe zgjuetija dhe nji hijeshim burrnor tė mahnitshėm. Sulltan Muratit i kishte ba pėrshtypje shkathtėsia e tij mendore dhe mjeshtėrija e pėrsosun nė garat me armė. Ai e muer me simpathi dhe e la tė jetonte, ndėrsa vllaznit e tij duket se u mbytėn nė nji mėnyrė qė nuk dihet mirė. Skėnderbeu u ba komandant kavalerije nė ushtėrin otomane dhe muer pjesė nė disa luftra tė Sulltanit n'Evropė dhe n'Azi. "Nė rrethimin e nji fortese n'Anadoll, - shkruen Fan Noli, - Skėnderbeu, si Leka i Madh, u ngjit majė murit, ngriti sanxhakun dhe hyni i pari nė qytet". Mbas ēdo spedite Skėnderbeu kthehej ngadhnjyes dhe sillte n'Edrenė robėr dhe plaēkė pa masė. Fama e tij rritej dita-ditės; ushtėrija e adhuronte; komandantėt e tjerė e kishin zili. Ndėrsa Skėnderbeu ishte nė oborrin e Sulltanit, lufta kundėr Turqve vazhdonte akoma nė Shqipni. Sikur e pamė, mė 1432, Andreja Topija korri nji fitore tė madhe, e cila pat si pasojė nji kryengritje tė
pėrgjithėshme prej Shkodre nė Gjinokastėr. Tri ushtėri tė tjera qė Sulltani dėrgoi kundėr Shqipnis tre vjet me radhė u shkatėrruen dhe u kthyen nė Edrenė pa e krye qėllimin. Suksesi ua shtoi guximin Shqiptarve, tė cilėt sulmuen garnizonin turk tė Gjinokastrės. Atėherė Sulltani dėrgoi nji ushtėri tė zgjedhun ndėn komandėn e Isak Beut nga Shkupi. Shqiptarėt u kapėn nė mes tė dy zjarreve dhe pėsuen nji disfatė tė plotė. Megjithatė, orvatja e Turqve me zaptue Beratin me 1438' u pėrpoq nė nji rezistencė shqiptare tė pathyeshme. Duket sikur Gjon Kastrioti kishte qendrue larg kėtyne luftrave tue respektue detyrimet qė kishte marrė kundrejt Sulltanit. Prapseprap, kur vdiq nė vitin 1443, Sulltan Murati nuk ia dijti pėr nder qėndrimin e tij korrekt dhe tė paanshėm, por aneksoi menjiherė principatėn e tij dhe
dėrgoi nji guvernator turk nė kėshtjellėn e Krujės. Skėnderbeu, i cili kishte mbetė si i vetnu trashėgimtar i shtėpis sė Kastriotve, u helmue fort nga kjo pabesi. Ai u betue me vehte se nuk do tė linte qė kjo grabitje tė kalonte pa dėnim dhe se do tė ēkėpuste pronat e familjes nga thonjtė e uzurpatorit. Rastin e volitshėm pėr tė prue betimin e tij nė vend Skėnderbeu e gjeti mė 1443. Ai ishte tue marrė pjesė nė nji speditė ushtarake drejtue kundėr Kristianve t'Evropės, tė primun prej Vojvodės sė Hungaris, Jonash Hunjadi. Beteja ndėrmjet tė dy ushtėrive u zhvillue nė Konovicė afėr Nishit. Skėnderbeu, i cili komandonte nji krah tė ushtėris turke, pushoi sė luftuemi dhe Hunjadi duel fitues. Skėnderbeu, i cili kishte ba mend me u kthye nė atdhe pėr tė lirue tokat arbnore, detyroi qatipin e Sulltanit me i dhanė nji ferman pėr guvernatorin e Krujės qė t'i dorzonte kėshtjellėn. Porsa mėrrijti nė Krujė, Gjergj Kastrioti u kthye nė fen e tė parve dhe proklamoi luftėn e shenjtė kundėr invaduesve muhamedan. Ky epizod dramatik i kthimit tė Skėnderbeut nė Krujė, asht pėrshkrue nė historin e Barletit dhe asht pėrjetsue nė vjershėn "Skanderbeg" tė poetit amerikan Longfellow. Peshkop Fan Noli shpall se epizodi i kthimit tė Skėnderbeut nė kėshtjellėn historike asht pjella e imagjinatės sė Barletit. Pikpamja e tij asht se, mbas kapitullimit tė Gjon Kastriotit, Skėnderbeu qėndroi pranė babės sė tij dhe vetėm kohėmbaskohe shkonte me luftue pėr Sulltanin nė krye tė nji fuqije shqiptare. Kėt thezė tė rė Imzot Fan Noli e zhvillon nė historin anglishte tė Skėnderbeut qė botoi mbas lufte. Po tė jet e vėrtetė kjo, atėherė del se Skėnderbeu nuk u muer peng nga Sulltan Murati. Kurse tė gjith auktorėt e asaj kohe thonė me siguri
se Skėnderbeu kaloi disa yjet nė oborrin e Sulltanit. Vet Fan Noli nuk e mohon drejtpėrsėdrejti kėt fakt. Them fakt, sepse pėrdryshe nuk shpjegohet se si Gjergj Kastrioti muer mbiemnin Isqender dhe titullin bej qė ishte atėherė nji gradė nė hjerarkin e ushtėris otomane. Nji tjetėr pikė qė mbetet e pashpjegueshme nė thezėn e Imzot N.olit asht se si Skėnderbeu kaloi njizet vjet nė Shqipni mbas mundjes sė
Gjon Kastriotit dhe nuk muer pjesė nė luftrat qė u zhvilluen nė tokėn arbnore. 1 vetmi korrigjim me vėnd qė Fan Noli i ka ba historis sė Barletit asht se, kur u muer peng nga Sulltani, Skėnderbeu nuk ishte nji ēilimi i vogėl, por nji djal i rritun nė
votrėn atnore, i cili kishte kuptue tragjedin e atdheut tė sulmuen dhe tė mposhtun nga nji fuqi e huej. Asht rasti me theksue se qysh kur shkrojti historin e Skėnderbeut nė gjuhėn amtare, Fan Noli u ba dishepulli i doktrinės sė Karl Marksit. 1 hutuem nga enthuzjazmi pėr kėt fė tė rė politike dhe shoqnore, Peshkop Noli mundohet me futė historin nė kallėpin e dogmave tė thata marksiste mbi luftėn e klasave, determinizmin ekonomik, etj. Nė konceptin materialist tė historis qė predikojnė dishepujt e Marksit nuk ka vėnd pėr
ndjenja patriotike dhe pėr heronj kombėtar, jeta e tė cilve asht pėrzie me legjendė, mbasi pėr marksistėt historin e bajnė "masat". Por derisa Imzot Noli nuk ep prova ma bindėse, na do tė preferojmė kallzimin e Barletit mbi kthimin e Skėnderbeut nė Krujė.

Skėnderbeu nė mes tė Turqve dhe Venedikut

Mbasi ngriti flamurin kuq e zi mbi kėshtjellėn e Krujės dhe shpalli luftėn e shenjtė kundėr invaduesve mysliman, Skėnderbeu shtini nė dorė pikat e forta tė principatės sė Kastriotve ku Sulltani kishte vendosė garnizone ushtarake tė
pėrhershme. Randėsin ma tė madhe nė mes tė tyne e kishte Stefigradi, nė kufinin linduer tė Shqipnisė, qė shėrbente si nji kullė vėshgimi pėr tė diktue afrimin e ordhive anmike, tė cilat aviteshin gjithnji nga ai drejtim. Tė gjith Turqėt dhe shqiptarėt qė ishin kthye muhamedanė u ftuen tė pranojnė fen Kristjane. Ata qė refuzuen Skėnderbeu urdhnoi qė tė griheshin pa mėshirė. Kjo ishte e para gjakderdhje qė i dha shkėndijė luftės 25 vjeēare qė Skėnderbeu bani kundėr dy Sulltanve osmanlli. Nji valė e bujshme enthuzjasmi nė tanė Shqipnin shoqnoi kthimin e Skėnderbeut nė Krujė. Fama e tij si nji prijės i madh ushtarak kishte ra nė veshin e ēdo Shqiptari, malcor a fusharak, i madh a i vogėl, i pasun a i vorfėn. Kjo ishte arma e tij ma e fortė, mbasi ai kuptonte se nji bashkim i ngushtė i tė gjith Shqiptarve ishte i domosdoshėm pėr me iu ba ballė me sukses hyryshit tė ordhive turke qė nuk do tė vonoheshin mbas gjith atyne qė ndodhėn. Gjergj Kastrioti iu bani nji thime tė parve tė kombit pėr tė bashkue fuqit pėr nji qėllim dhe ndėn nji komandė tė vetme. Kushtrimi i tij u ndigjue dhe nji kuvend kombėtar u mblodh nė Lezh, qė ishte ndėn sundimin e Venedikut. Nė kuvėnd muerėn pjesė krenėt e familjeve ma tė fuqishme shqiptare, ndėr tė cilėt ma tė ēquemit ishin: Pal Dugjakini, Pjetėr Shpati, Gjergj Ballsha, Andrea Topija, Theodor Muzaka, ashtu edhe Stefan Cėrnojeviē i Malit tė Zi. Ata u mblodhėn mė 2 Mars 1444 nė kathedralėn e Shėn Kollit dhe formuen Lidhjen e Princave Shqiptar, tue zgjedhė njizanit
Skėnderbeun si kryekomandant. Ēdo antar i Lidhjes rezervoi tė drejtėn me caktue numrin e ushtarve qė do t'epte si kontribut drejt qėllimit tė pėrbashkėt. Ndėrsa Skėnderbeu kishte likuidue garnizonet turke nė tokat e principatės sė
Kastriotve, kėshtjella dhe qytete tė tjerė tė Shqipnis ndodheshin akoma ndėn okupatėn e anmikut. Kjo bahej simbas rregullave tė luftės mesjetare, kur nji prijės
lokal, i cili kapitullonte pėrpara Sulltanit, detyrohej me pague nji haraē tė pėrvitshėm, me i dhanė peng nji a ma tepėr pjestarė tė familjes sė tij dhe me pranue vendosjen e nji garnizoni turk nė nji qytet ose kėshtjellė tė principatės sė tij. Kur Gjergj Kastrioti proklamoi luftėn e shenjtė kundėr Sulltan Muratit, garnizone turke kishte nė Vlonė, Kaninė, Gjinokastėr, Berat dhe Elbasan. Ndėrsa nė Shqipni u organizuen fuqit pėr ndeshjen supreme me nji anmik qė nuk dinte me u ndale, ne shtetet fqinj kishte marre fund gadi krejt ēdo rezistence e orgamzueme Qysh me 1389, Serbia ishte ba nji provincje otomane me Despotin Gjergj Brankoviē si vasal te Sulltamt, te cilit i ishte dhane dy djem si peng dhe te bijen si grue Bullgaria kishte pushue me qene nji mbretni e pamvarun qysh me 1393, kur kryeqyteti i saj Ternova kishte ra ne duert e Turqve Stambolli vet ishte nji qytet gadi i rrethuem Nga Oborn i tij ne Edrene Sulltam i diktonte Perandont se ēfare politike me ndjeke Kur perandon Jani i
Vin Paleologu zgjodhi si trashegimtar te nipin Kostandin, Sulltam u informue dhe ēfaqi pelqimin e tij Kostandinit, i cili u ba Perandori i fundit i Bizantit, ishte ne at kohe Despoti i Morės, ku memzi po qendronte ne fuqi, ndersa po e sulmomn
Turqet nga nji ane dhe Princet latin te Greqis nga ana tjeter I vetmi udheheqes kristian qe luftonte kunder Turqve ishte Jan Hunjadi i Hungaris Ai kishte perkrah kandidaturen
e Mbretit Ladislav i III te Polonis, me qene edhe mbret i Hungaris Mbas instalimit te tij ne fronin e Shen Stefanit, Ladislavi kishte emnue Hunjadin Vojvode te Transilvanis dhe komandant te forteses se Belgradit Pikerisht gjate nji lufte te Hunjadit kunder Turqve, Skenderbeu gjeti rastin, sikunder e pame ma nalt, me u kthye kunder Sulltanit Boten Kristiane te Perendimit e perfaqesonte ne Shqipni Venediku qe okupcnte skelat e Tivarit, Ulqinit, Lezhes dhe Durresit Qysh diten e pare qe Turqet shkelen kambe n'Evrope, venedikasit filluen me ba nji politike me dy faqe mbas tradites se Dandolos, tue synue vetem e vetem interesat e tyne egoiste Qendrimi i Republikes se Shen-Markut gjate Kuvendit te Lleshit ilustron ma se mirit ket politike oportuniste qe kishte per parim me i a
duert kur punet shkonin keq Venedikasit lejuen qe Kuvendi te mbahej ne toke te tyne per te dhane pershtypjen se ishin ne favor te luftes kunder Turqve Ata derguen observues per
te pa se ē'u vendos gjate Kuvendit, por refuzuen me marre ndonji detyrim konkret per me lu ndihmue Shqiptarve Pa u trondite nga qendrimi i dyshimte i Venedikut, Skenderbeu u kthye ne Kruje dhe filloi menjehere pregatitjet ushtarake per sulmet nga lindja qe priteshin or'e ēast Sulltan Murati e priti lajmin e "dezerhmit" te Skenderbeut si nji ofeze personale qe duhej ndeshkue pa vonese Ai ishte i bindun se nji spedite ushtarake nden komanden e gjeneralit te tij ma te zotin do te mjaftonte per te likuidue "rebelin Isqender" qe i kishte shpalle lufte me nji guxim te marre Ne Qershor te vitit 1444 nji ushtri turke prej 25 000 vetesh, shumica kalores, u nis nden gjeneralin Ali Pasha per me i dhane fund "rebelizmit" te Shqiptarve Por pa kalue shum kohe, Sulltan Murati muer
haberin se ushteria e Ali Pashes ishte sulmue befas dhe shpartallue nga trimat e Skenderbeut ne nji lugine te Dibres se Poshtme Beteja, sado e shkurte, kishte qene e rrepte tue i shkaktue anmikut 7000 te vrame Nga ana e Shqiptarve te vramit ishin afro 2000 dhe po ai numur te plagosumsh Si thote Barleti, ne at shesh lufte luanet u ndeshen me luane Kjo fitore e pare e Skenderbeut pati nji oshetime te
madhe ne mbare Evropen Knstiane Papa Eugjen i IV, Mbreti Ladislav i Hungans e Poloms dhe Duka i Burgonjes Filip le Bon e brohonten me enthuziasem NjI i derguem fuqiplote i Hungaris u nis per ne Kruje me lidhe nji aleance me mbretin pa kunore te Shqipnis. Rasti ma i pare per bashkepunim ne luftė tė forcave kristiane u paraqit para mbarimit tė vitit 1444. Jani Hunjadi dhe Mbreti Ladislav i III ishin tue luftue me Turqėt nė skelėn Varna tė Detit tė Zi. Skėnderbeu u ba gadi me u shkue nė ndihmė aleatve tė tij, mirpo Despoti i Sėrbis, Gjergj Brankoviē, ndaloi kalimin e ushtėris shqiptare nėpėr tokat e tij. Ai vuni si shkak armėpushimin pėr dhjet vjet qė ishte nėnshkrue nė mes tė Hungaris dhe Sulltanit nė Czegedin mė 12 Korrik 1444. Nė bazė tė atij traktati Murati i II i kishte njoftė si sundimtar nė principatėn e tij. Kurse i dėrguemi i Papės Kardinal Cesarini e kishte bindė mbretin Ladislav me e shkelė armėpushimin. Atėhere Polonija dhe Hungarija i shpallėn luftė Perandoris Otomane. Sulltan Murati, i cili ishte tėrheqė nga jeta aktive, u kthye me
vrap nė Edrenė dhe muer komandėn e ushtėris turke. Beteja u zhvillue afėr Varnės. Armata Kristiane pėsoi nji disfatė dėrrmuese dhe Kardinali Cesarini bashkė
me mbretin Ladislav mbetėn tė vramė nė sheshin e betejės. 1 pikėlluem nga pamundėsijė me mbajtė premtimin, Skėnderbeu i dha nji mėsim Despotit Brankoviē tue ba kėrdin nė tokat serbe pranė kufinit. Tė vetnut nė botėn kristiane t'Evropės qė e muerėn me sy tė keq fitoren e Skėnderbeut qenė Venedikasit. Ata u trembėn se mos Gjergj Kastrioti bahej prijės i gjith Kristianve tė Perėndimit dhe kėrcėnonte ma tepėr se vet Sulltani dallaverat dhe kombinacjonet* e tyre
tregtare jo shum tė pastra. Pėr tė evitue nji gja tė tillė Doga i Venedikut filloi negocjata me Turqėt pėr tė shtie nė dorė Vlonėn dhe Gjinokastrėn. Sikur nuk mjaftoi kjo, Venedikasit gjetėn sebep nga njė pėrleshje ndėrmjet dy familjeve princore shqiptare pėr me i shpallė luftė Skėnderbeut, i cili iu dha nji dackė tė shėndoshė nė betejėn e Drinit mė
23 Korrik 1448. Doge i banė apel Sulltanit, i cili dėrgoi menjiherė nji armatė nė Shqipni. Kėsaj Skėnderbeu ia ndreqi hesapin nė gusht po t'atij viti. Nji paqe e mballosun u nėnshkrue vitin tjetėr, kurse pėr pak Venediku do tė kishte humbė tė gjitha posedimet e tij nė Shqipni. Skėnderbeu muer premtimin se Republika e Shėn Markut do t'i paguente nji subvencjon tė pėrvitshėm prej 1400 dukatė dhe nji hua prej 1500 dukatė pėr tė marrė pjesė me Hunjadin nė luftėn kundėr Turqve. Ky farė armėpushimi, jo shum i sigurtė, vazhdoi deri mė 1463 kur Venediku vet ishte nė luftė me Turqėt dhe, tue pasė nevojė pėr krahun e pathyeshėm tė Skėnderbeut, vrapoi me firmue nji aleancė me tė.

Aleanca me Mbretin e Napolit

Prej vitit 1444 e tutje Sulltani dėrgoi mot pėr mot kundėr Skėnderbeut nji ushtėri turke ndėn komandėn e njanit apo tjetrit prej gjeneralve tė tij ma tė mirė. Te gjith u mundėn me nji rregullsi tė pagabueshme para se me mėrrijtė deri nė Krujė. Ma nė fund, mė 1450 Murati i II vendosi me u nisė vet nė krye tė ushtėris pėr me i hangėr kryet kėtij kapiteni tė nji populli malcorėsh qė guxonte me i ba luftė sundimtarit ma tė
fuqishėm t'asaj kohe. Kėshtu u ba rrethimi i parė i Krujės ndėn komandėn e vet Sulltanit tė perandoris Otomane. Ai kishte prue me vehte metalin pėr tė shkrie topa nė
vėnd. Gjylet treqind kilshe ranė si breshėr kundėr mureve tė kėshtjellės, mbasi komandanti, kont Urani, refuzoi me pėrbuzje nji ultimatum* me u dorzue. Bombardimi i furishėm bani efektin dhe muri i kalas u ēpue nė nji vend. Yryshi i ushtėris turke me u futė mbrenda u ndal pėrpara murit tė krahnorve shqiptare. Muej me radhė Sulltan Murati nxiti ushtarėt e tij me zaptue reduktin e fundit tė rezistencės shqiptare, por mė kot. Turqėt duhej tė mbronin vehten nga sulmet e trimave tė Skėnderbeut qė kishin zanė pozitė nė malet pėrmbi kėshtjellėn dhe nuk e linin anmikun tė merrte frymė, tė gruponte fuqit, tė sillte ushtėri dhe material dhe tė pregatiste mėsymjen. Nėrkaq, Venedikasit banin pare tue iu shitė Turqve ushqim dhe municjon. Nė dėshpėrim e sipėr, Skėnderbeu ofroi me iu dhanė Krujėn po tė vinin me i ndihmue atij nė vend qė me ndihmue anmikun. Por ata
thanė se tregtija me Turqėt iu leverdiste ma tepėr. Prapseprap ndihma e venedikasve nuk e shpėtoi Sulltanin nga disfata. Mbas pes muej orvatjesh tė pafrytėshme Sulltan
Murati ngriti rrethimin e Krujės dhe u kthye nė kryeqytetin e tij. "Kėshtu mbaroi, - shkruen Falmrayer, - akti i parė i tragjedis shqiptare". Tue ndjekė gjurma-gjurmės Turqėt qė po tėrhiqeshin, Skėnderbeu u kthye triumfalisht nė Krujė. Ishte e para herė qysh prej kohės sė Sulltan Osmanit, qė nji ushtėri turke thyhej nė luftė tue pasė nė krye vet shefin e Perandoris. Skėnderbeu muer famė si gjenerah ma i madh i botės kristiane. Ai kishte dalė fitues kundėr nji ushtėrije dhjet herė ma tė madhe dhe qė ishte pajosė me artilerin ma tė mirė t'asaj kohe. Triumfi i Shqiptarve kishte kunorėzue
gjashtė vjet luftime tė parreshtuna, por humbjet nė njerėz ishin shum tė mėdha. Me mija Shqiptarė ishin vra nė luftė ose masakrue, shum krahina ishin shkretue nga anmiku qė tėrhiqej. Skėnderbeu kishte nevojė tė ngutėshme pėr ndihma, pėr me iu ba ballė sulmeve tė tjerė qė nuk kishin pėr tė vonue. Pikėrisht n'at kohė tė kritikėshme disa nga pjestarėt ma tė fuqishėm tė Lidhjes Shqiptare e lanė nė baltė fatosin kombėtar, tue dezertue kush nė Turqėt, kush me Venedikasit. Vetėm pjestarėt ma tė ngushtė tė familjes i qėndruen besnik Skėnderbeut. Gjergj Kastriotit nuk i mbetej rrugė tjetėr veēse me gjetė aleatė tė tjerė jashtė Shqipnis. Ai iu drejtue Mbretit tė Napolit, Alfonsit tė V, i cili ishte anmik i Osmanllive dhe i Venedikut. Kėsisoj, Italija e Jugut u pėrzie edhe nji herė nė historin e Shqipnis. Nė nji kapitull tė maparshėm kallzova se si Papa Urban i IV ftoi tė vėllan e mbretit tė Francės, Karlin Anjou (Anzhu), me i shkue nė ndihmė kundėr mbretit tė Siēiljes dhe Napolit, Manfred, qė ishte prej shtėpis mbretnore gjermane Hohenstaufen. Nė Kallnuer 1266, Papa Klement i IV, pasardhėsi i Urbanit tė IV, kunorzoi nė Bazilikėn* e Shėn-Pjetrit Karlin Anjou si mbret tė Siēiljes. Ai kishte ardhė n'Itali nė krye tė nji ushtėrije franceze, e cila mundi forcat mercenare tė Manfredit nė betejėn e Beneventos. Karli hyni triumfalisht nė Napoli dhe u suell si nji zaptues pa shkrupulla kundrejt popullatės vendase. Anmiqsija kundėr tij shkoi tue u shtue. Nė Siēilje, qė ishte qendra e rezistencės, u organizue nji komplot pėr tė prue nė fuqi nji nga nipat e mbretit Manfred. Ky ishte mbreti i Aragonės*, Don Pedro, i cili ishte martue me tė bijėn e trashėgimtaren e mbretit Manfred dhe ishte afrue me
Perandorin e Bizantit, Mihail Paleologun, kundėr Karlit Anjou, i cili kishte dalė si eksponenti i dinanstis latine tė Stambollit. Sikur e pamė ma nalt, Karli kishte marrė titullin Mbret i Shqiptarve dhe po gatitej me debarkue nė Shqipni. Pikėrisht nė at kohė Don Pedro, me ndihmėn financjare tė Paleologut, kurdisi planin e nji spedite ushtarake kundėr Siēiljes, mirpo para se flota aragonase tė nisej prej Barēelonės, populli i Palermos bani vet nji kryengritje qė njifet nė histori si "Vesprat Siēiljane", mbasi ndodhi mė 31 Mars 1282. Turma e Palermos u ēue peshė tue pa nji grup francezėsh qė mundoheshin me rrėmbye nji nuse qė shkonte nė Kishėn e Santo- Spirito, jashtė mureve tė qytetit. Kupa e vuejtjeve dhe e poshtnimeve ishte mbushė deri nė buzė. Ata qė panė sqenėn e keqpėrdorimit tė nji vajze tė rė me duvak tė bardhė bėrtitėn "vdekje Francezve". I gjith qyteti vrapoi si nji sahat i kurdisun, kėshtjella u zaptue dhe para mbarimit tė
ditės 2000 francezėt e Palermos ishin masakrue. Kryengritja u pėrhap nė krahina dhe, me pushtimin e Messinės mė 28 Prill, e gjith Siēilja ishte librue nga sundimi i huej. Tue pasė frikėn e nji kundėrsulmi hakmarrės tė Karlit Anjou, Siēiljanėt ftuen Don Pedron me marrė kunorėn si trashėgimtar i Manfredit. N'at mes, i biri i madh i Don Pedros, Jaku, hypi nė fronin e Aragonės, dhe ai dėrgoi tė vėllan Frederikun tė mbretnonte nė Siēilje. Dinastija Aragoneze mbajti vetėm kunorėn e Siēiljes gjatė tanė nji shekulli, ndėrsa dinastija e Karlit Anzhu vazhdonte me sundue mbretnin e Napolit. Mė 1421 mbretnesha e Napolit, Joanna e II, e cila nuk kishte fėmijė, adoptoi si trashėgimtar rnbretin Alfons t'Aragonės dhe Siēiljes. Por ndėn presjonin e Papės dhe tė princave t'Italis, ajo ndėrroi mendjen dhe preferoi Ludovikun e II-tė tė dinastis Angjevine. Mbasi ky i fundit vdiq para Joannės, ajo emnoi si trashėgimtar tė fronit vllan e tij, Renė de Provence. Por mbreti Alfons i Aragonės vazhdoi me e quejtė vehten trashėgimtar tė mbretnis sė Napolit dhe, mbas vdekjes sė Joannes, u nisė pėr me e shtie nė dorė. Halli asht se,
tue dashtė me prue nė vėnd ambicjen e tij, Alfonsi ra nė luftė me Genovezėt, tė cilėt e zunė rob dhe e prunė nė Milano. Filipi, Duka i Milanos, u bind nga argumentat e Alfonsit se ishte marrėzi pėr tė me lidhė aleancė me Francezėt pėr tė prue dinastin Angjevine nė krye tė mbretnis sė Napolit. Kėshtu qė Filipi e la Alfonsin tė lirė dhe e ndihmoi me vazhdue luftėn. Kaluen gjashtė vjet lufte dhe pėrpjekjesh para se Alfonsi i V bashkoi pėrsėri mbretnit e Napolit dhe tė Siēiljes ndėn shpatėn e tij. Ky ishte Alfons Shpirtmadhi, tė cilit Skėnderbeu iu drejtue pėr ndihmė mbas fitores sė tij tė kushtueshme kundėr Sulltan Muratit. Nji traktat aleance u nėnshkrue nė Gaeta mė 26 Mars 1451. Mbas sistemit feodal t'asaj kohe, Skėnderbeu u proklamue sa pėr formė vasali i Alfonsit tė V dhe u angazhue t'i paguente nji shumė tė hollash vit pėr vit. Mbreti i Naplit, nga ana e tij, muer pėrsipėr t'i dėrgonte Lidhjes Shqiptare nji fuqi ushtarake tė caktueme dhe ndihmė financjare pėr tė vazhdue luftėn kundėr Osmanllive. Nė krye tė trupave aragoneze u emnue nji gjeneral luftėtar, i cili u vendos nė Krujė. Traktatin e nėnshkruen edhe princat shqiptar tė tjerė dhe Lidhja e Lleshit u riorganizue me Skėnderbeun si kryekomandant i kunorės sė Aragonės, me nji pensjon prej 1500 dukatė nė vit. Nji fuqi simbolike prej 100 ushtarėsh katalanė zuni vend nė kėshtjellėn e Krujės dhe qėndroi atje deri mbas vdekjes sė Skėnderbeut. Mbas ēdo fitoreje qė korrte kundėr Turqve, Skėnderbeu i dėrgonte Alfonsit nji pjesė tė plaēkės qė mbetej nė duert e Shqiptarve, por asnji haraē nė tė holla. Traktati i Gaetas ishte sajue si guri themeltar i kryqėzatės kundėr Sulltanit, tue ndjekė gjurmat e prijėsit norman Robert Guiscard. Por kjo ndėrmarrje dėshtoi dhe ushtėrija aragoneze nuk debarkoi nė Durrės. Skėnderbeu vazhdoi tė jet zot nė tokėn e vet dhe u trajtue nga mbreti i Napolit si aleat me tė drejta tė barabarta. Mjerisht, disa nga bashkėpuntorėt ma tė ngushtė tė Skėnderbeut e interpretuen traktatin e Gaetas si prammin e nji zgjedhe te huej. Intngat e anmikut nga Edrenja dhe te Venedikut shfrytzuen sa mujten ket vale pakenaqesije dhe Shqipnija u kercenue nga rrebeshi i vellavrasjes. Vendi i yne shpetoi nga kjo katastrofe* e tille me nderhymjen e Kryepeshkopit te Durresit Imzot Engjellit, i cili u ngarkue nga Papa Nikolla i V me pajtue grindjen ne mes te Shqiptarve. Viti 1451 u shenue me nji ngjarje te hareshme qe ishte martesa e Skenderbeut. Mbretnesha e Shqiptarve u ba Andronika ose Donika, e cila ishte e bija e Gjergj Arianitit, princit te Vlones dhe Kanines. Kjo mertese prum me vehte pajtimin e Skenderbeut me shtepin e Arianitve qe kishte marre anen e Venedikut mbas krizes se vitit 1450. Nusja pruni nji paje te ēmueshme mbi te cilen auktoret e asaj kohe nuk japin hollesina. Martesa politike e Skenderbeut bani disa te pakenaqun ne mes te krenve Shqiptar, dhe sidomos te kater djemt' e Arianitit, nipin e Skenderbeut Hamze Kastriotin, i cili ishte rrite ne fė muhamedane, dhe parin e Dukagjinit. Kta te fundit, Venediku mundohej me i nxite me nji menyre ose me
nji tjeter, ta luftonin poziten e Gjergj Kastriotit si mbretin pa kunore te kombit Shqiptar. Kur u zbulue nji komplot per vrasien e Skenderbeut dhe dyshimi ra mbi Dukagjinet, Shqipnija ment u zhyte ne vllavrasje. Papa ngarkoi Peshkopin e Drishtit me prue pajtimin ne mes te pans shqiptare. Misjoni i tij u kunorzue me sukses kur Dukagjinet provuen se nuk kishin gisht ne komplot. Auktoret e vertete
te komplotit nuk u zbuluen kurr ose emnat e tyne nuk u shpallen botmsht.E vetemja disfate serjoze qe pesoi Skenderbeu gjate karrjeres se tij ngadhnjimtare ishte ne rrethimin e Beratit te okupuem nga nji garnizon i ushteris turke. NJI kontigjent napoletan prej 200 vetesh ishte dergue per te forcue ushtenn e Skenderbeut pre) 12 000 tnmash. Berati u rrethue nga te kater anet, u vune ne vepnm aparatet e atehershem per te rrafe muret e kalas dhe ma ne fund u ēel nji vend per kalimin e ushteris. Komandanti i
garnizonit turk ofroi me u dorzue mbrenda 11 ditve po te mos i vinte den atehere ndonji ndihme nga jashte. Keshilli i luftes vendosi me e pranue ket dorzim me kushte. Skenderbeu la kampin e ushteris shqiptare dhe u nis per nji fushate tjeter. Kalimi i ditve te gjata pa asnji veprim ēthun disiplinen ne radhet e kreshnikeve te Kastriotit. Kur, pa prite e pa kujtue, 40.000 kalores Turq nden komanden e Isa Bej Evrenozit plakosen ushterin shqiptare dhe grine me shpate sa muejten, tue mos lane gjalle as komandantin, Muzake Topija Si rezultat i kesaj katastrofe, filluen dezertimet ne anen e armikut. Ai qe shkaktoi idhnimin, dhe asht e vertete me thane, pikllimin ma te madh ishte Moisiu i Dibres, gienerali ma i afte i Gjergj Kastriotit. Bashke me Moisin, u hudhen me Turqet edhe Hamze Kastrioti dhe dy Dukagjinet. Gjergj Araniti shkoi me Venedikasit. Gjin Muzaka i shpjegon kto dezertime tue thane se Skenderbeu kishte fillue politiken e centralizimit te shtetit, tue aneksue krahinat qe ata sundomn ne baze te sistemit feodal Gjergj Kastriotin e detyruen rrethanat historike me ndjeke at politike, mbasi ishte e vetemja menyre per me iu ba balle sulmeve turke. Densa Shqipnija ishte e ndame ne principata te vogla autonome, Skenderbeu ishte ne rrezik qe te mbetej vetem ne diten ma te keqe. Urtesija dhe larkpamja e herojt tone te pavdekshem u provue aty per aty kur Moisi Dibrani marshoi kunder Shqipnis ne krye te nji ushterije turke, e cila u derrmue para se te shkelte ne token arbnore.

Zana_ch
28-01-06, 11:37
Nuk e di nese eshte postuar me perpara, por ky link ka nje preview te nje dokumentari te prodhuar nga Illyria Entertainment Group

http://interface.audiovideoweb.com/lnk/ca25win25131/Illyria/Illyria.wmv/play.asx

King_Gentius
08-04-06, 21:35
http://i14.photobucket.com/albums/a317/shkreli1/SKENDERBElexo-HONOURINGTHEALBANIANN.jpg


"Honoring the Albanian National Hero, Scanderbeg. Albanians at the tomb of Scanderbeg on his death day, January 17 1468." Drawn by R. Caton Woodville. Illustrated London News (1908).

King_Gentius
29-04-06, 13:17
Reklame per nje film te vogel mbi Skenderbeun.

http://www.illyriaentertainment.com/scanderbeg.htm

http://www.albanianyouthaction.org.uk/i/logos/illyria_entertainment.jpg

King_Gentius
03-05-06, 07:45
Filmi i plote i Skenderbeut (prodhimi 1953) tashme ne google:

http://video.google.com/videoplay?docid=6962253720392525785

King_Gentius
30-09-06, 03:18
Statuje e Gjergj Kastriot Skenderbeut tashti edhe ne Michigan USA! Lexoni lajmin dhe shikoni foto nga ceremonia ne linku i meposhtem:

www.malesia.org

http://i4.photobucket.com/albums/y105/King_Gentius/Pics/OldPics/KastriotineMichigan.jpg

Vin-Diesel
14-02-07, 18:53
Pershendetje juve !!

Per momentin gjindem ne wein, dhe nje dite shkova ne Muzeun shtetror te Austris!
Aty ne hyrje te Muzeut pash qe ishin edhe mjetet e Luftetarit Skenderbeu.
Aty gjindej Shpata, Rrobat edhe Kapelja...

Qka mendoni ju se a jan ato Mjete Luftarake ne nje Muezum te duhur,Apo duhet te jen ne ndonje Muzeumet Shqiptare!!Kujt i takon qe keto mjete ti kerkoj nga Austria dhe te dergohen ne vendlindjen e luftetarit Skenderbeu??

Murgesha
14-02-07, 18:55
Pėrshėndetje Vin-diesel!

Kėtė temėn tuaj po e barti tek nėnforumi kultura Kombėtare se atje e ka vendin.

Falemnderit nė mirėkuptim.

Murgesha!

Tomori
14-02-07, 20:29
Tashme dihet se nga objektet personale te Skenderbeut ne ditet tona kane arritur vetem dy shpata, nje perkrenare dhe nje liber uratash. Tre te parat ndodhen ne Muzeun Historik te Artit (Kunschistorisches Muzeum), ne Vjene kurse libri i uratave ne fondet e Shtepise Botuese "Shelley House" ne Celsi, Londer. Nder objektet e Vjenes perkrenarja eshte e njohur nga te gjithe. Eshte punuar me metal te bardhe me nje rrip (ruban) te lare ne ar. Ne maje te saj eshte vendosur nje koke dhie me brire punuar ne bronx, e lare gjithashtu ne ar. Ne pjesen e poshtme te saj, ka rreth e rrotull nje rrip bakri me nje mbishkrim prej gjashte rrokjesh, te ndare midis tyre me rozeta: IN * PE * RA * TO * RE * BT, qe do te thote: Jhezus Nazarenus * Principi Emathiae * Regi Albaniae * Terrori Osmanorum * Benedictat Te (Jezuj i Nazaretit te bekon ty Skenderbej, princ i Matit, Mbret i Shqiperise, Tmerri i osmanllinjve, Mbret i Epirit).
Njė kopje nė Shqipėri
Me porosi tė qeverisė shqiptare tė Ahmet Zogut , njė kopje identike e pėrkrenares sė Skėnderbeut, punuar mė 1937 nga njė mjeshtėr i talentuar austriak, ndodhet nė Muzeun Historik tė Tiranės.

arton121
15-02-07, 15:08
Pershendetje juve !!

Per momentin gjindem ne wein, dhe nje dite shkova ne Muzeun shtetror te Austris!
Aty ne hyrje te Muzeut pash qe ishin edhe mjetet e Luftetarit Skenderbeu.
Aty gjindej Shpata, Rrobat edhe Kapelja...

Qka mendoni ju se a jan ato Mjete Luftarake ne nje Muezum te duhur,Apo duhet te jen ne ndonje Muzeumet Shqiptare!!Kujt i takon qe keto mjete ti kerkoj nga Austria dhe te dergohen ne vendlindjen e luftetarit Skenderbeu??

ma mir jan atje se fatkeqsisht ne shqiptart skemi kultur,shkoll te duhur e mjete per ti pasur ato ne shqipri...

arber145
15-02-07, 16:15
te pershendes se pari Une them se duhet te jene ne Shqiperi ato mirepo ne anen tjeter me mire qe jane atje ne austri sepse me pas qene ne shqiperi deri tash ishin zhduk!!!

Tomori
16-02-07, 10:55
te pershendes se pari Une them se duhet te jene ne Shqiperi ato mirepo ne anen tjeter me mire qe jane atje ne austri sepse me pas qene ne shqiperi deri tash ishin zhduk!!!
arber' si mendon se ishin zhduk..?!! mos je i dehur zotrote,,,,

SoKoLi-i-Maleve
14-03-07, 18:37
I nderuar!
E keni fjalen per herojn tone Kombtar,(emri i te cilit asht) Gjergj Gjon Kastrioti / Skenderbeu ,apo ndoj tjeter

SoKoLi-i-Maleve
26-03-07, 17:36
Ky asht Gjergj Gjon Kastrioti - Skenderbeu
http://www.youtube.com/watch?v=WgPO3jRbaeo&mode=related&search=

King_Gentius
13-06-07, 08:14
http://youtube.com/watch?v=rVCPQScwd1U

yllbardh
24-09-07, 20:50
"Ushtria”: Sa i rėndėsishėm ėshtė viti pėrkujtimor i 600-vjetorit tė lindjes sė Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut pėr Shqipėrinė?
Pėr herė tė fundit njė konferencė e madhe shkencore pėr Skėnderbeun ėshtė zhvilluar nė vitin 1968, me rastin e 500-vjetorit tė vdekjes. Ajo konferencė ka qenė e rėndėsishme dhe e organizuar me njė pėrgjegjėsi shkencore tė admirueshme. Por, pėr rrethana historike-politike, ajo ka pasur edhe kufizime e mungesa. Nė kėtė konferencė, bie fjala, nuk ishte e mundur qė tė merrnin pjesė studiues tė disa shkollave tė albanologjisė, si shkolla ruse, shkolla britanike dhe ajo amerikane, shkolla kroate, pėrfaqėsues tė Selisė sė Shenjtė dhe tė institucioneve nė varėsi tė saj (Biblioteca Apostolica Vaticana, Archivio Segretto Vaticana). Megjithatė, nė atė 500-vjetor Papa Pali VI pati shkruar njė enciklikė (letėr tė hapur) drejtuar gjithė shqiptarėve, nė tė cilėn ndėr tė tjera thuhet: “Skėnderbeu ėshtė biri famėmadh i njė treve qė ka pasur fatin tė pėrfshihet nė hapėsirėn e udhėtimeve apostolike tė shėn Palit dhe ndoshta tė marrė pikėrisht prej tij pėr herė tė parė “lajmin e mirė”, Ungjillin. Shekulli i 15-tė ka qenė pėr kombin shqiptar njė prej kohėrave mė tė rėnda dhe njėherėsh mė tė lavdishme tė historisė sė tij. Qendresa e shqiptarėve gjatė njė 25 vjetėve u dėshmua sa kėmbėngulėse aq dhe fitimtare, nė trimėri e strategji, nėn udhėheqjen e kryeprijėsit tė tyre Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu”. Kėtė letėr, pėrveēse “Osservatorio Romano”, e pati botuar shqip edhe Koliqi, nė revistėn “Shźjzat”, por nė atė kohė as “Shźjzat”, as radio Vatikani, nuk mund tė arrinin deri tek njerėzit shqiptarė. A do tė tejkalohen nė kėtė jubile tė dytė, jubile vitlindjeje, jubile tė gėzuar, mangėsitė dhe kufizimet objektive tė konferencės sė organizuar nė vitin 1968? A do tė ketė sivjet njė letėr papnore pėr 600-vjetorin e lindjes sė Skėnderbeut? E kam tė vėshtirė pėr tė dhėnė njė pėrgjigje pozitive. Tani liria nuk mungon, por mungojnė disa autoritete tė larta tė mendimit dhe dijes. Nuk janė mė nė kėtė jetė Aleks Buda, Eqrem Ēabej, Injac Zamputi. Madje nuk jam i sigurt nėse nė veprimtaritė shkencore tė kėtij jubileu do tė marrin pjesė pėrfaqėsues tė atyre shkollave albanologjike, dikur tė refuzuara, qė sapo i pėrmenda. Ajo qė mund tė thuhet nė mėnyrė tė sigurt ėshtė se sot ka shumė nisma me karakter shkencor-pėrkujtimor, jo vetėm nė Shqipėri, por edhe nė botė, qė do tė zhvillohen e realizohen pavarėsisht se ēfarė do tė bėjnė bashkėvendėsit e Gjergj Kastriotit. Shkrimtari italian Costanzo d’Agostino, njėherėsh dhe njė prej biografėve bashkėkohorė tė Skėnderbeut, ka njė vit qė kryeson njė “Comitato di Cultura Europea”, tė krijuar pikėrisht pėr tė detyruar autoritetet e vendit tė tij qė “Palazzo Scanderbeg” tė kthehet nė funksionin qė pėrputhet me emrin (jo muze makaronash, sikurse ėshtė tani), nė nderim tė 600-vjetorit tė lindjes. Njė konferencė jubilare shkencore ndėrkombėtare do tė bėhet nė fund tė kėtij viti nėn kujdesin e Prof. Dr. Italo Costante Fortino nė Universitetin e Napolit, departamenti i studimeve orientale. Dr. Bjoern Andersen, albanolog danez, nė bashkėpunim me Bibliotekėn Mbretėrore tė Danimarkės dhe me shumė dijetarė nga vendet nordike, midis tė cilėve dhe etnologia Minna Jensen Skafe, ka propozuar njė kalendar veprimtarish shkencore qė zgjat dy vjet. Nė Romė njė redaksi e pėrbėrė prej Tomaso Mrkonjic (kroat) dhe dy bashkėpunėtorėt e tij shqiptarė Dr. Musa Ahmeti e Msc. Etleva Lala kanė pėrfunduar pėrgatitjen pėr botim tė vėllimit tė tretė tė serisė sė nisur nga Milan pl. Šufflay “Acta Albaniae”, qė i pėrgjigjet periudhės 1403-1450. Nisma tė tilla, pėrveēse nė Prishtinė e nė Shkup, janė bėrė tė ditura dhe po presin realizimin edhe nė SHBA, nė Kroaci, nė Greqi, nė Hungari. Ky ndėrkombėtarizim i veprimtarive i pėrgjigjet pėrmasės sė vetė figurės sė Gjergj Kastriotit. Pjesėmarrja e studiuesve tė huaj, qoftė edhe nė kėtė formė debati, nė distancė, ėshtė njė akt emancipues nė mendėsinė shqiptare. Nė kohėn e sotme nuk mjafton tė dėgjosh vetveten. 600-vjetori i lindjes sė Gjergj Kastriotit ėshtė njė rast i shkėlqyer pėr tė dėgjuar tė tjerėt, duke pėrfshirė dhe kundėrshtarėt e tezave tė albanologjisė vendėse. Pa pjesėmarrjen e tjetrit ky jubile nuk mund tė quhet i plotė. Dija shqiptare nuk mund tė bėjė pėrpara pa kapėrcyer hendekun historik tė mbylljes sė syve dhe veshėve pėr ēka thonė e shkruajnė fqinjėt, grekėt e serbėt, po edhe turqit republikanė (jo vetėm kronikanėt osmanė). Rasti i 600-vjetorit vjen si njė shans pėr t’u dhėnė mundėsi studiuesve pėr tė bėrė diēka mė shumė, pėr tė pėrfillur edhe ato shkolla e faktorė tė cilėt mė 1968 munguan. Shkenca duhet tė mėsohet tė dėgjojė pikėpamjen ndryshe, vėshtrimin e tjetrit. Ky jubile ka rėndėsi tė pėrveēme nė radhė tė parė sepse pėrkujtohet nė kushtet e njė shoqėrie tė hapur. Prej kohės kur u organizua kjo konferencė kanė kaluar rreth 40 vjet dhe pas njė periudhe kaq tė gjatė vjen ēasti pėr tė rikapitulluar pėrfundimet e arritura nė dijen shkencore nė lidhje me figurėn e Skėnderbeut.


A ka pėrplasje mendimesh nė lidhje me figurėn e Skėnderbeut?
Me sa duket diskutimi pėr vendin e figurės sė Gjergj Kastriotit nė historinė e Shqipėrisė nuk do tė mbyllet kurrė. Eshtė krejt normale kur kėto diskutime rifillojnė pėr shkak tė fakteve tė reja qė dalin nė dritė nė diplomatikė dhe nė dokumentalistikė. Por ēėshtja ndėrlikohet kur diskutimet rifillojnė pėr motive joshkencore. Dihet, pėr shembull, qė nė Universitetin e Tiranės kėto vite janė mbrojtur teza doktoratash qė kanė nė thelbin e tyre pyetjen nėse shqiptarėt kanė ditur ta zgjedhin drejt figurėn strumbullar rreth sė cilės kanė ndėrtuar kėshtjellėn e historisė sė tyre. Thėnė mė thjesht, pėr herė tė parė ėshtė vėnė nė dyshim nėse Skėnderbeu shpreh identitetin historik tė shqiptarėve dhe ėshtė shtruar pyetja nėse do tė kishte qenė mė mirė qė arbėrit, dhe pas tyre shqiptarėt e sotėm, tė kishin zgjedhur si hero-model Ballabanin. Sipas kėtyre studiuesve, tė cilėt sė fundmi jorastėsisht kanė zgjuar dhe mendimin kritik tė shkrimtarit I. Kadare, nėse arbėrit do tė kishin parapėlqyer Ballabanin dhe Shqipėria nuk do tė kishte vendosur tė luftonte me osmanėt, atėherė vendi ndoshta do tė ishte zhvilluar mė shumė dhe fati i kombit shqiptar do tė kishte marrė njė rrjedhė mė fatlume. Sipas kėtyre dijetarėve, renegati i vėrtetė nė historinė e Shqipėrisė nuk ėshtė Ballabani, por Skėnderbeu, i cili, duke iu kundėrvėnė oborrit sulltanor, shkeli mbi shansin e vendit tė tij, tė cilin perandori e kishte me sy tė mirė. Ky arsyetim tė ēon nė pėrfundimin kontravers se qendresa qė bėri Skėnderbeu ishte e dėmshme pėr Shqipėrinė. Nė fakt, teza tė tilla nuk janė krejt tė reja. Nė mbarim tė luftės antifashiste, kur u shtrua problemi i ngritjes sė njė monumenti pėr Gjergj Kastriotin, ka pasur udhėheqės politikė, madje liberalė-reformatorė, tė cilėt, duke iu pėrmbajtur “parimit tė vlerėsimit klasor tė figurave historike”, janė shprehur se “tek e fundit Skėnderbeu njė bej ka qenė”. Pavarsisht se kjo tezė sė jashtmi duket pėr tė qeshur, nė dije ajo duhet marrė seriozisht, sepse ky ėshtė vetėm filimi, sikurse ndodh me tė gjitha tezat e dyshimta, tė cilat si hap i parė mbillen nė shkencė pėrmes figurash ndėrmjet shkencės dhe politikės dhe me kalimin e kohės zėnė vend serioz e qendrojnė serbes ballė pėr ballė. Nė kushtet e lirisė sė kėrkimit akedemik-universitar janė hapur edhe debate tė tjera, pjesa mė e madhe tė zonės sė para-shkencės, njė prej tė cilėve ėshtė nėse Skėnderbeu duhet tė quhet hero i gjithė shqiptarėve, tė krishterė e myslimanė sė bashku, apo vetėm hero i tė krishterėve. Sido qė kjo duket absurde, fakt ėshtė se debati ėshtė zhvilluar edhe prej njerėzish tė shkencės. Pak mė tej kėtij debati gjendet njė tjetėr diskutim, nėse me nocionin “arbėr” duhen kuptuar gjithė shqiptarėt, apo vetėm ajo pjesė e tyre qė refuzoi islamizimin, qė rikthen nė vėmendjen e dijes ēėshtje tė karakterizimit tė identitetit historik tė shqiptarėve, madje edhe tė njė fragmentarizimi tė kėtij identiteti. Kėto vite jashtė vendit janė botuar studime monografike qė veēojnė “tre identitete shqiptare”, sipas grupimit fetar tė tyre. Autorėt e kėtyre studimeve nuk mund tė qortohen nėse vetė dijetarėt shqiptarė ndahen nė vlerėsimin e etnonimit “arbėr” dhe tė rolit konvergjent tė figurės sė Skėnderbeut. Kryezot i arbėrve, ai ėshtė i pari qė arriti t’i bashkojė shqiptarėt nė njė besėlidhje. Tė gjitha kėto janė shqetėsime pėr albanologjinė, por shqetėsimi mė i madh ėshtė ai i “shembjes sė miteve”, nė emėr tė “emancipimit tė popullit”. Tė gjitha vendet ish-komuniste kaluan nėpėr rrugėn e vėshtirė tė “shembjes sė miteve”. Por asnjė popull nuk rrėnon vetveten, duke shkulur referencat e historisė, sikurse ka ndodhur me njė pjesė tė shqiptarėve. Nuk ka popull qė tė mos ketė ide-mit, apo hero-mit. Hebrejt e pėrballuan mbrapshtinė e fatit historik me idenė mit tė “Torah”, se ata janė “populli i zgjedhur i Perėndisė”. Serbėt e mbajnė veten me kurajė edhe nė momentet mė tė vėshtira duke i rritur brezat me filozofinė se “ne fitojmė nė luftė dhe humbim nė paqe”. Rusėt parvjet ia mbuluan me lule pėrmendoren Pushkinit deri nė pikėn mė tė lartė tė saj. Por nė mėmėdheun tonė ėshtė shumė mė e lehtė tė vėsh pėrpara mitet dhe tė ngresh mbi to emrin e rebelit. Ajo qė mund tė thuhet me siguri ėshtė se gjendja e dijes mbi figurėn e Skėnderbeut nuk ėshtė edhe aq pėrfundimtare. vazhdon......

yllbardh
24-09-07, 20:53
vazhdim......
Rėndėsinė 600-vjetorit ia shtojnė edhe burimet e reja arkivistike qė Arkivi Qendror Shtetėror ka mundur tė sigurojė, si dhe letėrsia dokumentare burimore qė vjen pėr herė tė parė nė bibliografinė albanologjike prej kėrkuesve tė lirė, midis tė cilėve do tė veēoja kolanėn e prof. Kristo Frashėrit, qė pėrbėhet nga 10 vėllime, kryesisht dokumente, pjesa mė e madhe e pabotuar. Tre vėllimet e parė tė kėsaj kolane i pėrkasin periudhės para se Marin Barleti tė shkruante historinė e tij tė jetės dhe bėma tė Skėnderbeut. Arkivi Qendror Shtetėror gjithashtu gjatė kėtij jubileu ka siguruar pėr herė tė parė kopje dokumentesh tė rralla, thuajse nga tė gjitha arkivat, bibliotekat dhe muzeumet europiane. Nė fillim tė kėtij viti Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave iu drejtua me njė manifest solidariteti tė gjitha kėtyre institucioneve dhe prej pjesės mė tė madhe tė tyre kemi marrė jo vetėm informacion pėr dokumentet qė na interesojnė, por edhe kopje tė tyre, tė cilat, nga pikėpamja shkencore, kanė tė njėjtėn vlerė si dhe origjinali. Vetėm nga arkivat spanjole bashkėpunėtorėt tonė kanė siguruar rreth njėmijė fletė dokumente tė mikrofilmuara qė i takojnė periudhės sa Gjergj Kastrioti qe gjallė. Vetėm ky fakt ka njė rėndėsi tė jashtėzakonshme. Pa hyrė nė pėrmbajtjen e tyre, ne mėsojmė se nė kanceleritė e mbretėrisė sė Pirenejve emri i heroit kombėtar tė shqiptarėve ishte emri i njė protagonisti tė historisė, qė e kishte fituar pėrmasėn e vet ndėrkombėtare ende pa hyrė nė librat e historisė. Qindra, pėr tė mos thėnė mijėra dokumente tė njė rėndėsie tė dorės sė parė kanė ardhur nga Arkivi Sekret i Vatikanit, nga arkivat e Romės, tė Napolit, tė Venecias, tė Firences, nga Biblioteca Laurenziana dhe Museo Correr, nga biblioteka e Grotaferrata-s, nga arkivat dhe bibliotekat kroate, hungareze, austriake. Tė gjitha kėto burime e dokumenta tė reja, qė vijnė nė shėrbim tė shkencės jo rastėsisht nė kėtė 600-vjetor, do tė shėrbejnė pėr tė hedhur mė shumė dritė nė lidhje me figurėn e Skėnderbeut, madje do tė guxoja tė thoshja pėr tė njohur anė tė mbetura nė hije tė personalitetit tė shumanshėm tė kėsaj figure.
A ėshtė libri “Historia e Skėnderbeut”, shkruar nga Marin Barleti njė panoramė e plotė dhe e qartė mbi figurėn e Skėnderbeut apo ka edhe ajo mangėsitė e veta?
Diskutimit nuk i ka shpėtuar edhe vlera e librit monumental tė Barletit, madje tani sė voni ka dalė edhe njė diskutim i ri, nėse Marin Barleti ėshtė vetė arbėr apo njė prift kronikan misionar i Perėndimit, njė vizitator apostolik, njė baiulus-delegat i kancelerive tė shteteve tė krishtera. Ata qė e shtrojnė kėtė pyetje pėrmendin faktin se nė librin e tij Barleti flet pėr “tanėt” dhe “kundėrshtarėt”, por ai nuk shprehet drejtpėrsėdrejti nėse me “tanėt” nėnkupton “arbėrit”, shqiptarėt, apo nė tekstin e tij “tanėt” ka kuptimin “tė krishterėt”. Prej kėndej ka nisur dhe diskutimi nėse Marin Barleti ishte shqiptar apo i huaj. Sa i takon veprės sė Barletit, ajo ėshtė shkruajtur tėrėsisht nė stil dhe frymė humaniste, nė stilin e letėrsisė heroike monumentale tė Rilindjes Europiane, mbėshtetur nė kultin e njeriut tė fuqishėm, tė atij lloj heroi qė e ka fatin e tij nė dorė, qė e bėn vetė fatin e tij. Pėr letėrsinė historike tė asaj kohe Skėnderbeu ishte personazhi i gatshėm i pėrkryer. Ai mishėronte tė gjitha tiparet qė i duheshin njė vepre tė shkruar nė frymėn e humanizmit. Pikėrisht kjo ėshtė edhe arsyeja e pėrmasės sė jashtėzakonshme europiane dhe ndėrkombėtare qė mori kjo vepėr me shpejtėsi tė paparė nė Perėndim. Me veprėn e Barletit pėr herė tė parė letėrsia shqiptare mori njė pėrmasė tė tillė ndėrkombėtare dhe pėr kėtė njerėzit shqiptarė duhet t’i jenė mirėnjohės. Ajo vepėr ishte tipike humaniste dhe Skėnderbeu ishte njė hero tipik humanist. Do tė duhej tė kalonin rreth pesė shekuj qė letrat shqipe tė njihnin njė rikthim tė suksesshėm tė kėsaj pėrmase nė Europė dhe nė botė, kėsaj radhe me anė tė veprės sė I. Kadaresė. Ka pasur edhe shqiptarė tė tjerė tė famshėm, por nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve kanė ndritur si fenomene tė njė kulture tė madhe, jo tė trashėgimisė shpirtėrore tė njerėzimit. Aleksandėr Moisiu, pėr shembull, u bė njė model i kulturės gjermanike, sikurse Sami Frashėri ishte pėr dekada tė tėra dhe mbetet edhe sot njė princ i orientalistikės. Roli i Barletit nė europeizimin e figurės sė Skėnderbeut ėshtė i padiskutueshėm. Shumė tė tjerė qė do tė shkruanin mė pas pėr Skėnderbeun do tė mbėshteteshin te Barleti. Edhe Noli, nė librin e tij monografik, me tė cilin mbrojti titullin “doktor nė shkencat historike”, pėrgjithėsisht ndjek Barletin (ndėrsa nė poemėn simfonike kushtuar Skėnderbeut sundojnė motivet liturgjike tė Ungjillit sipas Mateut). Nėse do tė flisnim edhe pėr “dėme” qė vepra e Marin Barletit mund tė ketė shkaktuar, kėto “dėme” do tė shiheshin nė faktin se njė farė mėnyre ai jo vetėm e dominoi dhe vazhdon ta dominojė mendimin historiografik pėr kėtė figurė, por madje “e ngriu” atė nė njė performancė fikse. Europa e njeh Skėnderbeun sipas imazhit qė Barleti krijoi dhe kėtė imazh ėshtė vėshtirė ta modifikosh. Pėr mendimin tim, “dėmi” mė i madh qė i ka ardhur ndėrgjegjes shqiptare prej Barletit ėshtė mėnyra se si ėshtė pėrshtatur pėr shkollėn dhe arsimin. Grekėt e vjetėr kaluan prej “kultit tė fuqisė” tek “kulti i menēurisė” qysh nė luftėn e Trojės. Fitorja e akejve arriti mbasi kishte dėshtuar simboli i fuqisė trupore, Akili. Atėherė i erdhi radha heroit tė dijes, Odiseut, dhe Troja u pushtua. Kalimi prej heroit model tė kultit tė fuqisė fizike tek heroi model i kultit tė menēurisė pėrfaqėsojnė shkallė tė njėpasnjėshme tė progresit tė mendėsisė njerėzore. Tek eposi shqiptar i kreshnikėve Muji zgjedh fuqinė, por heroi i dytė, Halili, ėshtė simbol i bukurisė. Nė figurėn e Gjergj Kastriotit shkolla dhe arsimi kanė kėrkuar dhe vazhdojnė tė kėrkojnė heroin qė me njė tė luajtur tė shpatės “njiqind krena i ka pre”. Nė tė vėrtetė heroi kombėtar i shqiptarėve e arriti lavdinė e tij me zotėsinė pėr tė ndėrtuar aleanca tė brendshme e tė jashtme, pėr tė bėrė politikė me tė gjithė faktorėt qė mund tė vinin nė konvergjencė. Nė romanin e tij “Kėshtjella” I. Kadare pikėrisht kėtė mendėsi synoi t’u ofronte shqiptarėve. Ai shkroi romanin e “heroit tė papranishėm”, romanin ku Skėnderbeu nuk shihej gjėkundi tė vringėllinte shpatėn, dhe megjithatė arbėrit arrinin tė ishin fitimtarė. Ajo qė i bėnte ata tė fitonin ishte fryma e tij pėrbashkuese, qė ne e kemi edhe nė himnin kombėtar.
Vijon nr tjetėr...
intervistoi: Albert Hitoaliaj

yllbardh
29-09-07, 17:11
...vijon nga numri i kaluar

A ekziston njė Skėnderbe para dhe pa Barletin?
Me burimet dokumentare qė zotėrohen, mund tė thuhet nė mėnyrė tė sigurt qė po, ekziston njė Skėnderbe para dhe pa Barletin. Nė koleksionin e Kristo Frashėrit, sikurse pėrmenda, tre vėllime i pėrkasin periudhės para se Barleti tė shkruante veprėn e tij. I pari prej vėllimeve, sikurse ėshtė shprehur vetė autori, mund tė mbante titullin konvencional "Skėnderbeu me dorėn e tij", sepse pėrmban korrespondencėn qė ka dalė nga kanceleria e prijėsit tė arbėrve, ose fragmente letrash tė cituara nė ligjėratė tė drejtė prej figurave tė historisė politike me tė cilėt Gjergj Kastrioti kėmbente kumte. Ky ėshtė njė vėllim i pasur me tė dhėna biografike dhe autobiografike pėr figurėn e Skėnderbeut. Me shumė interes janė burimet arkivistike dhe historike qė vijnė nga vende tejet tė largėta, ku jehona e veprės sė Barletit ose mbėrriti me vonesė, ose mbėrriti me ndėrmjetėsinė e njė autori apo gjuhe tjetėr, sikurse janė, pėr shembull, burimet qė i ka dhuruar arkivit tonė albanogu danez Bjoern Andersen. Dokumente tė tilla, jashtė influencės sė Barletit, ose me njė influencė tė tėrthortė dhe nė formė jehone tė veprės sė tij, janė gjetur deri nė Islandė. "Skėnderbeu para dhe pa Barletin" mund tė ishte objekti i njė konference shkencore mė vete. Jo pėr tė nėnēmuar veprėn e Barletit, por pėr tė zbatuar atė parim themelor qė e ka bėrė historikisht tė vėrtetėn mė tė vėrtetė dhe qė humanistėt europianė nė kohėn e Reformės e shprehnin nė sloganin "tė kthehemi tek burimi". Vetė Barleti flet pėr "kronikat tona", pra, pėr burime para veprės sė tij. Duke zbatuar kėtė parim do tė kalohej prej romantizmit nė realizėm. Barleti thotė, pėr shembull, qė kėshtjella e Shkodrės mori emrin Rozafa sepse ishin dy motra (apo njė vėlla e njė motėr), Roza dhe Fa, qė e themeluan. Nė stilin romantik kjo ėshtė bukur e tingėllueshme. Por nėse ēėshtja do tė shtrohej nė njė rrafsh tė kriticizmit historik, atėherė do tė duhej tė pėrfillej fakti qė Shėn Sergji dhe Baku, qė ndėrtuan qysh nė fillimet e krishtėrimit tė ligjshėm kishėn e tyre buzė Bunės, kishin si vendlindje pikėrisht Rozafa-n e izraelitėve tė moēėm. A mund tė shpėrfillet ky fakt? Kėshtu do tė ndodhte edhe me plot ēėshtje tė tjera.

Dokumentacioni i ri nė lidhje me figurėn e Skėnderbeut nėse konsiston?
Pjesa mė e madhe e kėtyre dokumenteve janė tė panjohura. Njė pjesė tjetėr janė deri-diku tė njohura, por nuk janė prekur kurrė nga shkencėtarėt shqiptarė nė formėn e dorėshkrimit. Njė pjesė e tretė janė pjesėrisht tė njohura, ashtu nė mėnyrė fragmentare dhe ndonjėherė edhe tė deformuara, si i ka botuar dikush dikur jashtė Shqipėrisė. Para disa ditėsh kam marrė njė letėr nga drejtori i arkivit tė Aragonės, i cili mė njofton se nė atė arkiv ruhen 42 dokumente origjinale qė i ka shfrytėzuar e botuar Jovan Radonic mė 1942 nė librin e tij "Gjergj Kastrioti dhe historia e Shqipėrisė nė Mesjetė", mirėpo, sikurse shkruan kolegu spanjol, nė librin e tij Radonic kėto dokumente ose i ka shkurtuar, ose i ka interpretuar subjektivisht, ose ndoshta edhe i ka shtrembėruar. Ne do tė kemi mundėsinė qė t'i kemi tė plota kėto dokumente dhe historianėt do tė jenė ata qė do t'u japin vlerėn e merituar. Vetėm pak ditė mė parė ne morėm pėlqimin nga autoritetet qeveritare qė tė blejmė njė kopje tė "Statuteve tė Drishtit", qė janė pėrmbyllur nė vitin 1466, kur Gjergj Kastrioti ishte gjallė. "Statutet e Drishtit" madje janė konfirmuar nga kryepeshkopi i Durrėsit Pal Engjėlli, qė ishte njėherėsh dhe kryekancelari i Gjergj Kastriotit, i mbiquajtur nė shkrimet e hershme historike "Epirus Princeps", "Epirus Victor", "Dominus Albaniae", madje edhe "Rex Albaniae". "Statutet e Drishtit", njė kopje tė tė cilave presim qė shumė shpejt tė na e dėrgojė Dr. Ivan Boserup, qė drejton divizionin e dorėshkrimeve nė Bibliotekėn Mbretėrore tė Kopenhagės, nė vitin 1971 janė botuar pjesėrisht, sipas shėnimeve qė pati mbajtur dikur albanologu Milan Shuflaj. Por tjetėr gjė ėshtė tė kesh gjithė dorėshkrimin, ku ka edhe miniatura, ka edhe anėshkrime, ka edhe korrigjime dhe elementė tė tjerė tė kulturės sė shkrimit dhe tė traditės sė tė drejtės. Ardhja e kėtij kodiku dhe studimi i tij herėt a vonė do tė shėrbejė si shkas pėr njė reflektim tė pėrgjithshėm pėr historinė e sė drejtės tradicionale nė Shqipėri dhe sidomos pėr historinė e raporteve tė sė drejtės urbane me atė agrare. Vetė fakti se qytetet shqiptare edhe nė vitin 1466, kur Gjergj Kastrioti pas pak vitesh do tė ndahej nga jeta, vazhdonin tė hartonin statute tė qeverisjes sė lirė, ka njė domethėnie tė jashtėzakonshme. Ky statut ėshtė pjesė e traditės qytetare shqiptare, e cila reflektohet edhe nė statutet e Tivarit, Ulqinit, Durrėsit, Danjės, Krujės e Shkodrės. Kėto statute janė hartuar ndėrmjet shekujvet XIII - XV dhe pėrmbajnė fytyrėn europiane tė Shqipėrisė, tė njė vendi i cili i ndėrtonte marėdhėniet mbi kushtetuta qytetare. I vetmi statut i botuar nė Shqipėri ėshtė ai i Shkodrės, nėn kujdesin e Prof. Dr. Pėllumb Xhufi dhe tė Dr. Lucia Nadin. Statuti i Danjės, qė ruhet nė arkivat kroate, ka mbi 550 nene dhe pėrfaqėson njė kushtetutė mė vete. Statuti i Zarės sė Arbėreshėve, qė ėshtė botuar latinisht e kroatisht nga studiuesit e Zagrebit, ka disa qindra faqe. Brenda tij ėshtė njė histori e tėrė etno-zakonore dhe kulturore pėr t'u zbuluar. Korrespondenca zyrtare e Gjergj Kastriotit me princėrit arbėr, letėrkėmbimi me mbretin e Aragonės dhe tė Napolit, me Selinė e Shenjtė; vulat, stemat, emblemat, marrėveshjet, kredencialet, statutet, janė dokumentet mė tė rėndėsishme pėr tė cilat ky jubile qė po mbyllet mund tė kontribuojė.

Ėshtė krijuar pėrshtypja se institucioni qė ju drejtoni ka pasur njėfarė tėrheqjeje nga veprimtaritė jubilare kushtuar kėtij 600-vjetori?
Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave ėshtė i pari institucion qė u kujtua se viti 2005 ėshtė viti i 600-vjetorit tė lindjes sė Gjergj Kastriotit. Nja dy muaj na u deshėn tė bindim institucionet se ishte pikėrisht viti 1405 viti i lindjes sė heroit kombėtar tė shqiptarėve. Arkivat pėrgatitėn projekt-vendimin e Kėshillit tė Ministrave pėr shpalljen e kėtij viti si vit tė Gjergj Kastriotit. Kėtė ide e pėrvetėsoi i pari presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, i cili e dekretoi pa vonesė shpalljen. Nga fillimi i kėtij viti edhe qeveria e Shqipėrisė e shpalli vitin 2005 vit tė Skėnderbeut. Duke pasur pėrgjegjėsinė e propozuesit, ne nuk mund tė tėrhiqeshim. Por po ashtu na ėshtė dukur e tepėrt tė nxisim nisma qė kanė po aq lidhje me 600-vjetorin e lindjes sė Skėnderbeut, sa edhe me fillimin e gjelbėrimit nė pranverė, shpyllėzimet dhe ripyllėzimet, shtegtimin e zogjve etj. Njė jubile i tillė kthehet pas njė shekulli dhe prandaj gjithēka duhet tė jetė dinjitoze, ose mė mirė tė mos jetė fare. Figura e Gjergj Kastriotit ėshtė njė qokė themelore nė kapėrcyell prej periudhės arbėrore tek ajo shqiptare, prej Rilindjes sė parė (europiane) tek e dyta (shqiptare), prandaj meriton nderet e shkallės mė tė lartė. Ne do tė pėrpiqemi ta shprehim kėtė nderim pa shumė fjalė me ekspozitėn "Gjergj Kastrioti - figurė e Rilindjes Europiane", qė do tė hapet nėn kujdesin e Kryeministrit nė muajin nėntor.

yllbardh
29-09-07, 17:13
....vazhdim....
Ēfarė stemash dhe vulash ka pasur nė pėrdorim Skėnderbeu?
Stemat kanė qenė atribute tė familjeve patronimike. Nė kėtė kuptim, stemat janė tė lidhura me mbiemrat e familjeve tė bujarisė arbėrore. Kjo do tė thotė se mund tė flitet pėr stema tė Kastriotėve, por jo tė Skėnderbeut. Njėra prej tyre, qė pėrfaqėson njė shqiponjė dykrerėshe me njė yll gjashtėcepėsh nė krye, ėshtė e mirėnjohur si stemė e Kastriotėve. Nė arkivat e Kroacisė ėshtė gjetur dhe njė stemė tjetėr, e mbėshtetur nė tė njėjtin motiv, shqiponjėn me dy krerė, por me stilizim tjetėr dhe me pėrbėrje e kompozim heraldik tė ndryshėm. Mendohet se kjo ishte stema qė Gjergj Kastrioti pėrdorte si prijės i arbėrve, pasi mori kryesimin e Lidhjes sė Lezhės. Nė tė dyja kėto stema sundojnė elementėt bazė tė heraldikės bizantine, duke pėrfshirė shqiponjėn dykrerėshe. Duket se tek paraardhėsit tanė, pėrfshirė Kastriotėt, ka ekzistuar njėfarė vetėdije e brendshme perandorake, e cila ngjan se edhe sot herė-herė shpėrthen nga nėnvetėdija kombėtare. Nė traditėn mitologjike shqiptare shqiponja nuk ka ndonjė rol totemi. Funksione totemi nė mitet e lashtėsisė iliro-shqiptare kanė dhia dhe gjarpėri. Ilirėt e quanin veten bij tė gjarpėrit dhe shqiptarėt, pasardhėsit e tyre, gjarpėrin e quajnė "ama e votrės". Nė eposin e kreshnikėve dy kryeheronjtė e marrin fuqinė nga zanat e malit dhe kėto tė fundit tek "tri dhitė briarta". Shqiponja nuk ka ndonjė atribut mbrojtės-totemik tek iliro-shqiptarėt. Identifikimi i shqiptarėve nė dy shekujt e fundmė si "bij tė shqipes" shpreh thjesht njė romantizėm tė vonuar. Jo vetėm qė shqiptarėt nuk kanė ndonjė lidhje tė gojėdhėnės kombėtare me shqiponjėn, por as emri i Shqipėrisė nuk mund tė shpjegohet me kėtė leksemė. Emri i Shqipėrisė ėshtė pėrdorur jo mė herėt se para tre shekujsh dhe lidhet me ndajfoljen "shqip", nė kuptimin fillestar me domethėnien "qartė", sikurse tek rrėnja latine "explicitus". Prandaj stemat me shqiponjė dykrerėshe tė Kastriotėve duhen parė nė kontekstin e qytetėrimit bizantin, ku pėrfshihej edhe bota arbėrore nė fund tė mesjetės. Ndėrsa stema e tretė, e cila thuajse nuk njihet fare nė mjediset shqiptare, nė kuptimin e plotė tė fjalės mund tė cilėsohet stemė e Skėnderbeut, sepse ėshtė nė tėrė elementėt pėrbėrės tė saj e lidhur me protagonizmin e tij historik. Kjo stemė pėrmban njė shqyt samit, nė fundin e tė cilit shihet hėnėza e holluar e ish-perandorisė osmane, nė pozicion tė pėrmbysur, mbi tė cilėn qendron vertikalisht njė thikė ngadhėnjyese, qė mbahet nga njė dorė pjesėrisht e pranishme nė fushėn e stemės. Tė gjitha kėto janė tė mbivendosura nė njė sfond blu. Ka mundėsi qė kjo stemė, e cila dallon mjaft prej heraldikės bizantine, t'i jetė kushtuar Skėnderbeut nga ndonjė piktor italian gjatė vizitės sė tij nė Selinė e Shenjtė. Nė kuptimin e plotė tė fjalės, kjo stemė ėshtė shprehėse e vlerave tė kalorėsit mbrojtės tė krishtėrimit. Ndoshta pėr kėtė arsye ajo ėshtė mė e njohur nė Perėndim se nė Shqipėri. Stemat kanė pasur funksion identifikues. Pėrmes stemės njihej se cilėt ishin aleatėt dhe cila ishte pala kundėrshtare nė luftė. Sa i takon yllit gjashtėcepėsh qė gjendet nė stemėn e Kastriotėve, nuk qendron teza se mund tė jetė shenjim i yllit hebraik tė Davidit. Dihet se jo ēdo yll gjashtėcepėsh pėrfaqėson yllin e Davidit. Nė rastin e stemės sė Kastriotėve kjo shenjė ėshtė pikėrisht nė vendin qė heraldika bizantine e rezervonte pėr kurorėn (edhe sot vendet monarkike kurorėn e vendosin nė qendėr), dhe kjo pėrforcon edhe njė herė idenė se tek shqiptarėt mesjetarė ka ekzistuar njė ndėrgjegje e brendshme perandorake. Nuk ėshtė e rastit qė shqiptarėt u bėnė stratiotė tė famshėm prej Ballkaneve deri nė Pirenej e Britani. Sa u takon vulave tė Kastriotėve, gjithashtu janė tė njohura tė paktėn tri (pa numėruar vulėn qė ruhet nė Muzeun Mbretėror tė Danimarkės, e cila u paraqit nė mjediset shqiptare pėr afro tre muaj dhe asnjė studim nuk u bė rreth saj - madje asnjė historian nuk rezulton tė ketė shkuar pėr ta ekspertuar). Dy nga kėto vula pėrdoreshin nga kanceleria e Gjergj Kastriotit, qė kryesohej nga arkipeshkvi i Durrėsit Pal Engjėlli. Kėto dy vula ishin pėr t'u pėrdorur pėr tė certifikuar korrespondencėn zyrtare: letrat, kredencialet, marrėveshjet. Vula e tretė pėrmban nė qendėr figurėn mitologjike tė Ledės, nė pamje gjysmė tė zhveshur, e ngjashme me njė sirenė, dhe pėrdorej vetėm pėr korrespondencėn private. Nė kuptimin arkivistik vulė quhet njė mjet certifikimi qė e ka lėnė gjurmėn e vet nė njė dokument. Nėse njė mjet i tillė nuk rezulton ta ketė lėnė sė paku njė herė gjurmėn mbi njė dokument, vulė nuk mund tė jetė. Nė burimet arkivore qė kanė hyrė kohėt e fundit nė AQSH gjendet dhe imazhi i vulave tė Kastriotėve nė pllakėzėn prej dylli, qė pėrmbyllte letrat. Prandaj vulat kėrkohen atje ku shkonin dokumentet. Nė ekspozitėn arkivistike qė do tė hapet sė afėrmi arkivat e Shqipėrisė do tė paraqesin edhe imazhe tė kėtyre vulave ashtu si janė ruajtur nė dokumente.

A ekziston mundėsia e ardhjes sė armėve tė Skėnderbeut nga Muzeu i Vjenės pėr t'i vizituar shqiptarėt nė kėtė pėrvjetor?
Mendoj se tani ėshtė shumė vonė pėr tė pretenduar realizimin e kėtij qėllimi. Reliktet e Gjergj Kastriotit (mburoja, pėrkrenarja dhe njėfarė mburoje e kalit) nuk kanė dalė ndonjėherė nga Muzeu i Armėve dhe Instrumenteve nė Vienė. I pari ka qenė shteti italian ai qė i ka kėrkuar kėto armė e relikte pėr t'i ekspozuar nė vitet 1930, nė kuadėr tė veprimtarive "a la romana" tė asaj kohe, por autoritetet austriake nuk e dhanė lejen. Nė vitin 1968, nė kuadėr tė pėrkujtimit tė 500-vjetorit tė vdekjes sė Skėnderbeut, janė bėrė negociata midis palės shqiptare dhe asaj austriake pėr kėtė mundėsi dhe pėr ndonjė zgjidhje tjetėr. Theksoj se ėshtė vonė, por jo e pamundur. Dihet se Viena e ka bėrė njė herė njė lėshim historik nė dobi tė shqiptarėve sa u takon vlerave tė tilla tė rralla historike. Pas zgjedhjes sė Princ Wied-it si trashėgimtar i fronit tė Shqipėrisė kanceleritė e fuqive tė mėdha vendosėn tė dhurojnė objekte aristokratike pėr t'i krijuar atij njė oborr sipas rangut tė tij. Sikurse ka arritur tė konkludojė prof. K. Frashėri, Viena perandorake urdhėroi daljen prej Muzeut tė Arteve tė njė portreti tė rrallė tė Gjergj Kastriotit, qė do t'i dhurohej Princ Wied-it. Dihet se ky portret mbėrriti deri nė Shkodėr, por, ndėrkaq, princi e kishte dhėnė dorėheqjen dhe pastaj gjurmėt e korrierit zhduken bashkė me portretin (ose anasjelltas). Ka pasur njė ēast kur qe arritur njė dakordėsi parimore pėr sjelljen e pėrkohshme tė relikteve tė Gjergj Kastriotit nė Shqipėri, tė paktėn pėr njė periudhė 6-mujore. Para dy vjetėsh, nė funksionin e Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Arkivave, kam bashkėbiseduar disa herė me ish-ambasadorin e Austrisė nė Shqipėri z. Hans-Dietrih Renau pėr kėtė mundėsi. Nė pėrfundim ne arritėm nė njė pėlqim tė pėrbashkėt, qė, me angazhimin e autoriteteve tė larta tė dy vendeve, armėt e Skėnderbeut tė silleshin nė Tiranė. Ambasadori Dietrih-Renau pati konfirmuar se nuk kishte pengesa nga Viena pėr ta plotėsuar kėtė nismė, por paraprakisht duhej konfirmuar gjithashtu njė kujdestari e lartė shtetėrore vendėse dhe duhej pėrballuar kostoja e sigurimit nė udhėtim dhe nė ekspozim. Pėr kėtė do tė duhej njė marrėveshje e karakterit ndėrqeveritar, e cila, pėr pakujdesi, nuk u arrit. Nė atė kohė unė i pata drejtuar njė relacion tė hollėsishėm Qeverisė, por si pėrgjigje, nga kėshilltarėt kompetentė mora vėrejtjen se "nuk ishte nė funksionin tim tė merresha me iniciativa tė tilla". Nė vitin 2003 ekzistonte njė vullnet i qartė nga pala austriake pėr tė lejuar ekspozimin e relikteve tė Skėnderbeut nė Shqipėri. Por nė kohėn e duhur autoritetet vendėse nuk i morėn pėrgjegjėsitė e veta. Tani nuk jam nė gjendje tė pohoj nėse ekziston ende njė vullnet i tillė. Fakti qė nga data 5 deri mė 10 tetor nė kėndin e ekspozimit tė relikteve tė he ka rėndėsi qė edhe atje pėrkujtohet ky jubile.

yllbardh
29-09-07, 17:17
.....vazhdimi.....
Ata qė i kanė parė kėto relikte thonė se shqiptarėt do tė zhgėnjeheshin po t'i shihnin nė Tiranė, sepse nuk u pėrgjigjen pėrmasave qė ata kanė nė imagjinatėn e tyre pėr Skėnderbeun...
Kjo ėshtė e vėrtetė. Armėt dhe reliktet e Skėnderbeut janė tė pėrmasave tė njė njeriu krejt tė zakonshėm, me trup mesatar. Por kjo nuk do tė thotė detyrimisht se Gjergj Kastrioti ka pasur pėrmasat qė i pėrgjigjen madhėsisė sė armėve tė tij. Deri mė sot, pėr arsye tė panjohura, nuk ėshtė shtruar pėr diskutim ēėshtja se ēfarė karakteri kanė kėto armė. Nė mesjetė, sidomos nė kohė luftėrash, triumfesh, heroizmi; kalorėsit prijės, familjet e mėdha patronimike, nuk kishin vetėm armė lufte, por edhe armė zbukuruese, pėr tė dekoruar sallonet e tyre aristokratike; si dhe, natyrisht, armė trofe, tė rrėmbyera prej kundėrshtarėve nė dyluftime ose beteja. Nėse nuk kemi arsye ta pėrjashtojmė nga figura e Skėnderbeut edhe fuqinė e tij si luftėtar, afėrmendėsh qė duhet pranuar se ai kishte edhe armė trofe, armė tė fituara nė luftė. Nė rastin e armėve qė ruhen nė Muzeun e Armėve dhe tė Instrumentėve tė Vienės pėrjashtohet qė tė jetė fjala pėr armė trofe, pėr shkak se pėrkrenarja pėrmban si shenjė dalluese brirėt e dhisė, qė, sikurse e pėrmenda, pėrfaqėsojnė njė totem pėr shqiptarėt. Por nuk pėrjashtohet diskutimi i dytė, nėse kėto ishin armė lufte apo armė zbukuruese dhe sė fundmi nėse ishin armė tė pėrdorura nė luftė apo tė imituara sipas modelit tė atyre tė pėrdorura nė luftė. Por edhe nė ndodhtė qė shqiptarėt tė zhgėnjehen nga mospėrputhja midis pėrfytyrimit tė tyre pėr heroin dhe pėrmasave reale tė armėve tė tij, kjo nuk do tė kishte asgjė tė keqe. Zhgėnjimin mė tė madh e sjell "vrasja e heronjve me shkencė".

Emri "Skėnderbe" ėshtė njė titull, ėshtė gradė apo ndonjė ofiq oborri nė sulltanatin osman?
Morfologjikisht "Skėnderbej" ėshtė njė kompozitė, qė pėrmban njė emėr tė pėrveēėm (turq.: "Iskander", shqip: "Skėnder") dhe njė titull tė fituar pėr merita lufte (turq.: "bey", sot me kuptimin "zotni"). Gjergj Kastrioti e kaloi fėmijėrinė dhe rininė nė oborrin e sulltanit. Natyrisht, atje nuk mund tė mbante emrin e pagėzimit, emėr "gjauri", sido qė perandoria osmane, pėrmes sistemit tė mileteve, i njihte zyrtarisht bashkėsitė fetare. I ardhur prej njė familjeje fisnike me ndikim nė gjithė "sancakun arvanid"; i shquar nė shkollėn e jeniēerėve dhe pastaj si komandant fushatash nė dobi tė perandorisė, sulltani nuk mund tė zgjidhte pėr tė njė emėr ēfarėdo pėr ta thirrur si i shkonte fesė sė tij tė re (nė ish-perandorinė osmane, si rregull, tė gjithė rishtarėt qė pranonin besimin islam quheshin "Adul-lah", qė ka kuptimin "rob i zotit", dhe vetėm nė brezin e dytė mund tė pėrdoreshin emra tė tjerė, pėrveēues). Eshtė fakt se, nė fillimet e veta, perandoria osmane nuk ndėrhyri nė onomastikė dhe toponimi, thjesht i pėrshtati emrat qė gjeti sipas mundėsive fonetike tė osmanishtes. Mbeti emri i Kostandinopojės tek Stambolli (Instanbul), po ashtu emri i Aleksandrit tek "Iskander". Pėr sulltanin pėrdorimi i emrit tė Aleksandrit, heroit tė lavdishėm tė antikitetit, bėmat e tė cilit e kishin prekur hapėsirėn e qėmoēme turko-mongole, nuk kishte ndonjė pengesė, sepse, ndėr tė tjera, ky emėr i takonte parakrishtėrimit. Duke e quajtur "Iskander-bey", sulltani, nė mėnyrė eufemike, i mburrte Gjergj Kastriotit jo vetėm trimėrinė, por edhe tė shkuarėn vendėse. Kjo ka qenė tradita: sulltanėt nuk jepnin emrin e rishtarit nė islam, por emra personalitetesh tė shquar. Nė fakt, emrin e Aleksandrit sulltanėt e kanė dhėnė relativisht shpesh pėr luftėtarėt e shquar qė i bėnin nder perandorisė. Para tri vjetėsh, gjatė njė vizite nė Arkivat Osmane nė Stamboll, kur kėrkova tė mė siguroheshin kopje dokumentesh qė dėshmojnė veprimtarinė e Skėnderbeut, kolegėt e mi mikpritės ma kthyen me tė qeshur: "Nė shekullin e 15-tė janė ndonja 40 Iskanderbenj dhe ju duhet tė gjeni fillimisht se cili prej kėtyre ėshtė Iskanderbeu juaj. Pėr ndryshe kėrkimi ėshtė thuajse i pamundur". Pikėrisht kjo ėshtė njė nga pengesat kryesore pėr tė identifikuar dokumentet e Skėnderbeut shqiptar. Kjo pengesė nuk ėshtė vetėm pėr Skėnderbeun, por pėr gjithė personalitetet shqiptare qė kanė vepruar nė kuadėr tė saj, sepse, deri nė reformat e Ataturkut, nė traditėn turko-osmane mbiemri nuk ka ekzistuar. Nė vend tė mbiemrave pėrdoreshin ofiqet (bej, aga, pasha, vezir) ose emri i babait. Naim Frashėri, pėr shembull, nė dokumentacionin osman njihet si Naim Mehmet, por nė kohėn qė ka vepruar Naim Frashėri ka pasur disa qindra Naim Mehmetė qė shkruanin ose merrnin pjesė nė forma tė tjera nė jetėn shtetėrore dhe publike. Ndėrsa mbiemri "Frashėri", qė do tė lehtėsonte shumė kėrkimet, nuk del gjėkund.

Pėrderisa pėr tė njėjtin person apo ngjarje ekzistojnė versione e tė dhėna tė ndryshme, ku secila palė ka nė dorė faktet e veta dhe i mbron ato, a mund tė quhet historia njė shkencė e vėrtetė?
Shumėsia e interpretimeve dhe mospajtimet pėr ngjarje e figura tė procesit historik janė njė dukuri jopėrjashtimore pėr shkencėn e historisė. Nė tė gjitha "shkencat e fjalės" e vėrteta ekziston vetėm nė njė proces tė pandėrprerė revizionimi dhe krahasimi. Ka vetėm tė vėrteta tė krahasuara dhe deri nė njė shkallė tė njohjes. Tė vėrteta absolute ka vetėm nė besim. Edhe nė shkencat e sakta tashmė ka disa tė vėrteta, duke iu referuar sistemeve tė ndryshme. Ajo qė e mundon akoma historinė e Shqipėrisė ėshtė fakti qė ajo ėshtė konceptuar thuajse fund e krye si histori lufte. Nė tė vėrtetė, historia e Shqipėrisė sikurse ēdo histori tjetėr, pėrveē luftėrave, duhet tė pėrmbajė edhe historinė e qytetėrimit, historinė e kulturės dhe tė identitetit kombėtar, historinė e lėvizjes sė mendimit. Njerėzit shqiptarė e kanė pėrjetuar historinė jo vetėm si njė histori veprimi, si histori ngjarjeje dhe heroizmi monumental. Qendresa shqiptare ėshtė e mirėnjohur nė botė, por jo aq sa tė thuhet se populli shqiptar e ka ēarė rrugėn e historisė me shpatė nė dorė. Historia e Shqipėrisė e ka pėr detyrė t'i formojė brezat e rinj me filozofinė se shqiptarėt i kanė paraprirė procesit historik jo me zgjatimin e pushkės, bajonetėn; por me zgjatimin e shtyllės kurrizore, trurin. Natyrisht qė, nėse njė histori ndėrtohet mbi konceptin se vetėm luftėrat meritojnė vėmendje, atėherė prej qendresės sė epokės sė Skėnderbeut deri nė kryengritjen ballkanike tė vitit 1689 nuk ka gjė pėr tė shėnuar, megjithėse pikėrisht nė kėtė kohė lindi shkrimi dhe letėrsia shqipe, u shquan protagonistėt e lėvizjes reformuese brenda "botėsė sanė". Ky koncept shpjegon pse nė tekste tė historisė sė Shqipėrisė ka herė pas here pauza tė gjata nga njė kohė nė tjetrėn, sepse nuk ka luftėra. Bardėt e eposit tė kreshnikėve duket kanė pasur njė vetėdije mė realiste, kur thonė se Halili e njohu Tanushėn "kur kem' pas besė me krajli", domethėnė kur kemi pasur paqe me fqinjėt. Njėfarė fragmentarizmi shihet edhe pėr periudhėn prej Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit (1878) deri nė kryengritjet e mėdha anti-osmane (1911-1912), megjithėse kėsaj periudhe i takon njė lėvizje mendimi ku ruhen gjurmat e njė prej debateve mė tė rėndėsishėm tė ndėrgjegjes politike shqiptare, tė debatit midis autonomistėve dhe pavarėsistėve. Kthimi i vėmendjes tek paqet, puna, kultura e jetesės, shijet, identiteti, stemat, emblemat, vulat, statutet, manastiret, kishat, kodikėt, kėshtjellat, do ta ekuilibronte historinė tonė dhe do ta shkencorizonte pėrgjithėsisht dijen historiografike.
....vazhdon....

yllbardh
29-09-07, 17:21
.....vazhdimi.....
Mos ndoshta ėshtė edhe kjo arsyeja qė nė figurėn e Gjergj Kastriotit ne kemi mė shumė njė hero si njė njeri luftėtar?
Pikėrisht ky ėshtė njė prej keqkuptimeve tė rėnda nė njė pjesė tė historisė sė Shqipėrisė. "Xhelozia" pėr t'i mbyllur vlerat e tij vetėm brenda botės shqiptare, hezitimi pėr tė njohur meritat e tij tė padiskutueshme si mbrojtės i qytetėrimit tė krishterė dhe si kalorės i krishtėrimit ("athleta Christi"), shqetėsimi se mos ndonjė prej kėtyre meritave del mbi atė tė karakterizimit si hero kombėtar, ka shkaktuar edhe shmangie nga e vėrteta rreth figurės sė Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut. Ajo qė i mungon historiografisė vendėse ėshtė vullneti pėr ta vėshtruar e vlerėsuar Skėnderbeun si figurėn e njė protagonisti tė Rilindjes Europiane. Kjo epokė e madhe e historisė sė njerėzimit quhet "europiane" sepse asnjė vend europian veē e veē nuk arriti gjithēka, nuk e realizoi nė mėnyrė tė pavarur Rilindjen. Dihet se Italia i dha Rilindjes Europiane pikturėn dhe skulpturėn; Franca i dha universitetet dhe mendimtarėt filozofė; Spanja i dha Servantesin dhe romanin; Anglia i dha Shekspirin dhe tragjedinė; bota gjermanike i dha Martin Luterin dhe reformėn kishtare; Ēekia i dha Jan Husin dhe frymėn e kryengritjes; Polonia i dha Kopernikun dhe zbulimet nė shkencėn e fizikės; kurse Shqipėria dhe Hungaria dhanė dy strategė tė mėdhenj, pa praninė e tė cilėve Rilindja Europiane do tė ndihej e gjymtė: Gjergj Kastriotin dhe Janos Huniadin. Duke kėrkuar tek figura e Gjergj Kastriotit jo njė kreshnik qė del prej zgafelle dhe me njė shpatė nė dorė mbron kufijtė e Arbėrisė nga jug nė veri, por njė strateg, qė zbuloi se si njė popull i vogėl mund tė mbrohet prej njė perandorie tė madhe, se si njė mėnyrė jetese dhe e organizimit shoqėror e shtetėror pėrballet me sfidėn e njė mėnyre tjetėr tė tillė, atėherė do tė rezultojė ndryshe jo vetėm vlera historike e kėsaj figure, por dhe kontributi i Shqipėrisė nė tėrmetin shpirtėror epokal tė Rilindjes Europiane.

A ka dokumentacion qė mund tė tregojė marrjen peng tė Skėnderbeut dhe ēuarjen e tij pėr studime nė oborrin e sulltanit?
Kjo ėshtė pjesa mė e pambuluar me dokumentacion. Gjergj Kastrioti, kur u mor peng nė oborrin e sulltanit, ka qenė vetėm 9 vjeē. Nė atė kohė ai ishte njė fėmijė si gjithė fėmijėt e tjerė, pėr mė tepėr njė fėmijė fatkeq, i marrė peng, kėshtu qė nuk mund tė pritej qė historia tė ishte e vėmendshme qysh nė atė kohė ndaj tij. Ishte ende shumė shpejt, askush nuk e dinte se ai do tė bėhej njė hero.

Cilėt janė titujt qė i janė dhėnė Skėnderbeut nga shqiptarėt?
Shqiptarėt nuk dihet t'i kenė dhėnė ndonjė titull Skėnderbeut. Turqit osmanė e quajtėn "bej". Nė besėlidhjen e Lezhės ai mori pjesė si "primus inter pares" - i parė midis tė barabartėsh. Megjithatė, nga ky kuvend ai doli si kryetar i besėlidhjes. Ky mund tė quhet i vetmi titull qė iu dha atij nga shqiptarėt. Ndėrsa mbretėritė pėrtej detit, sikurse pėrmenda, e kanė quajtur "Epirus rex" (mbret i Epirit), "Epirus principes" (princ i Epirit), "dominus Albaniae" (zot i Shqipėrisė), "roi d'Albanie" (mbret i Shqipėrisė), "Epirus victor" (ngadhėnjyes i Epirit). Ajo qė vlen tė veēohet ėshtė se ka pasur dy iniciativa papnore pėr ta kurorėzuar mbret (nė atė kohė e pėr disa shekuj me radhė mė vonė i vetmi autoritet qė kishte fuqinė pėr tė kurorėzuar njė mbret ishte Papa). Nė vitin 1466 Skėnderbeu ka vizituar Selinė e Shenjtė (sot rezidenca "Quirinale") dhe gjatė asaj vizite pothuajse ishte paralajmėruar se do tė zyrtarizohej kurorėzimi i tij si mbret, gjė qė nuk ndodhi, pėr arsye qė edhe sot nuk janė shpjeguar tamam. Njė vit mė vonė Ati i Shenjtė u nis vetė tė vizitojė vendin e qendresės antiosmane dhe tė kurorėzojė mbret prijėsin e saj, Gjergj Kastriotin, nė pamundėsi pėr tė pėrballuar njė kryqėzatė tė re apo pėr tė sfiduar me njė luftė europiane perandorinė e re qė kishte dalė nė Adriatik, por, pėr fatin e keq tė historisė sė Shqipėrisė, ai vdiq nga njė sėmundje e rėndė nė Pulia. Juridikisht Skėnderbeu nuk u bė mbret i Arbėrisė, por historikisht dihet se pėr kėtė iniciativat u hodhėn dy herė. Perėndimi dashamirėsinė ndaj Skėnderbeut e tregoi edhe me mikpritjen, pranimin dhe vendosjen nė rajone homogjene banimi tė familjeve tė mėdha shqiptare pas vdekjes sė tij dhe pushtimit tė Shqipėrsė.

Kur ka filluar nderimi zyrtar i Skėnderbeut nė Shqipėri?
Mendoj se kjo fillon me themelimin e urdhėrit tė Skėnderbeut, si udhėri mė i lartė qė akordonte mbretėria shqiptare pėr merita atdhetare dhe pėr kontribute tė shquara tė tė huajve pėr botėn shqiptare. Hapi i dytė i rėndėsishėm ėshtė konkursi i shpallur nė vitin 1937 nga mbreti Zog pėr ngritjen e njė pėrmendoreje kushtuar Skėnderbeut. Nė kėtė konkurs morėn pjesė skulptorė me njohje ndėrkombėtare: italianė, kroatė, shqiptarė. Edhe emėrtimi qė zgjodhi mbretėria pėr monedhėn e vendit ("lek") ishte njė formė nderimi pėr Skėnderbeun, nė emrin e tė cilit ruhej edhe emri i Aleksandrit.

Intervistoi: Albert Hitoaliaj
Artikull i huazuar nga "Gazeta Ushtria", organ informativ i Ministris sė Mbrojtjes sė Shqipėris.

Psikologu
23-10-07, 04:52
Fjalėt e fundit tė Skėnderbeut

Dr. Shan Zefi

Nga njė letėr qė ruhet nga ky Pa-ė, do tė mjaftonte tė shihet se ēfarė qėndrimi kishte ai ndaj shqiptarėve qė pėrjetonin terrorin dhe qė detyroheshin ta-shmė ta braktisnin atdheun:
"S'mund tė shikohen pa lot kėto anije, qė duke lėnė rivierat e detit shqiptar arrijnė nė portat e italianėve, kėto familje tė mjerueshme e tė zhveshura, qė tė dėbuara nga shtėpitė e tyre, rrinė nė plazhet e detit, duke i shtrirė duart nga qielli e duke mbushur ajrin me rėnkime, me njė gjuhė tė pakuptueshme".
Kėto ishin rrėfimet e prekshme tė njė Kryeprifti qė kishte respekt tė thellė e dashuri pėr popullin shqiptar, qė falė ndihmės sė tij, ishte e mundshme tė vazhdohej rezistenca me armė. Mirėpo, pikėrisht gjatė epo-kės sė kėtij Pape do tė ndodhė fillimi i eksodit shqiptar, duke filluar pra, nėse jo mė herėt, nė vitin 1467 e ku do tė emigrojnė nėpėr vende tė Italisė, ndėrsa dita mė e zezė, qė u pėrmend nė fillim tė kėtij studimi, do tė jetė njė vit mė vonė, mė 17 janar 1468, kur Gjergj Kastriotit i pushoi zemra sė rrahuri, qė pėr dy dekada e gjysmė luftoi pėr komb e pėr fe tė tė parėve tė tij. Shpejt pėrfituan turqit nga kjo vdekje e Heroit Kombėtar e Martirit tė krishterimit dhe sollėn shumė njerėz nė skllavėri. Shkodra e Kruja ende rezistonin, gjė qė dėshmon se shpirti i Gjergj Kastriotit ende ishte i gjallė te bashkatdhetarėt e tij.
Pali II, edhe pas vdekjes sė Gjergj Kas-triotit vazhdoi ta bėnte atė qė ishte e mun-dur. Nė ditėn e Zonjės sė Papėrlyer e publikoi njė apel tė paqes mes shteteve italiane, qė ishin shpeshherė nė mosmarrėveshje, du-ke e emėruar Bartolomeun Colleoni gjeneral nė luftė kundėr turqve nė Shqipėri, me njė stipendi prej 100 mijė fiorinėsh.
Derisa rreziku i turqve bėhet edhe mė i madh, ndėrkohė vdes edhe ky Papė filosh-qiptar, mė 22 korrik 1471, duke u lėnė pa-sardhėsve tė Selisė sė Shenjtė ta vazhdojnė edhe mė tutje luftėn e drejtė pėr liri, ashtu siē bėri mė parė edhe vetė i Madhi Gjergj, kur nė ēastin e vdekjes u lė kėtė testament gruas sė vet Donikės e birit tė tij Gjonit:"Donicė grueje e źme e dashtuna, e ti Gjon biri źm i perzźmerti, t'a dijni se un e ndiej vetin aq keq, sa m'a merr se jam ngjat me u dą kso jete, po ndolli kta, do t'i shtrohemi vullndesės hyjnore. Mbasi pra ti, o Gjon, jé tepr i ri, e s'kishe me kźnė i zoti me qeverisė shtetin t'onė, as me e mprojtė prej anmiqve t'onė, e sidomos prej Turkut, qi āsht shum i fuqishem, kam dą me tė lānė nen mprojtje tė Venedikut, sikurse disa heresh mė ka kshillue e porositė i dashtuni vllau i źm, i Pėrndritshmi Pąl Ejllori, Arēipeshkvi i Durcit, tė cilin, po i pėlqej tė Madhit Zot me mė marrė prej kso jete nė jetė mā tė mirė, po e lā nė vend t'źmin e nė zyren t'źme.
T'urdhnoj pra, o djali i źm, mos me u shmangė kurr prej tij, as prej qortimeve e urdhnimeve tė tija, perse tuj bā gjishēka mbas vullndesės e kėshillit tė tij, s'ké kurr me gabue, tuj kźnė ai nierė shumė i pershpirtshem, shum i dijshem, i urtė e i mirė kejet.
Tuj bā kshtu jam i sigurėt se s'ka me tė dalė kurr puna keq, a me u dą me marre, shnjerzim e dam sado tė vogel, pse i drejt-uem prej tij, kurr s'ké me u pendue. Jam ma-ndej i sigurėt, se se ai per hater t'źm, ką me tė dashtė, e ka me t'a pasė kujdesin, si t'ishe shi djali i tij. E po i pelqej tė Madhit Zot qi un tė dahem tashti prej kso jete, po tė thom qi mbasi tė m'i késh mbyllė syt e mi, meihe-rė tė vesh nė Pulje, nė kshtjellet t'ona, nė tė cilat ké me banue deri sa tė burrnohesh. Ké me shkue mandej nė Venedik, e ké me bā gjithshka ka me t'u vu barrė prej atij Senati, i cili jo veē se ka me tė kqyrė me sy tė mirė, por ką me tė kthye shtetin tand, e ka me t'a sigurue at sundim, tuj tė mprojtė prej ēdo persone qi kishe me u rrekė ma t'a marrė. Po tė porosis pėr se forti tė gjith nenshtetasit t'onė, tė cilėt mė jānė mbajtė perherė bes-nikė, e mė kanė dashtė; e mundou sidomos me bą qi mā fort tė duen se tė druen, shka ke me muejt letas me ia mbrrijtė, por kje se tė gjith njinji pą hater e pajė ké me qeverisė, e ké me bā me u shikjue per sė forti drejtsija.. Mbi ēdo tjter tė késh, o biri i źm, para syve t'u frigen e tė Madhit Zot, e dashtnin ndźj fqij. Tė jésh i ardhshem e i ambel me tė gji-th nenshtetast t'u e mundoni, si tė thaēė sy-pri, me bā qi ma fort tė duen se tė druen. Nder tė gjitha rasat ké me u drejtue mbas kėshillit e mėsimit tė sypri permendunit Pa-lit, Arēipeshkev, e tuj bā kshtu s'ké kurr me gabue. Ké me kźnė besnik e mik i sinēerėt i Republikės sė Venedikut".
Edhe nga ky testament i fundit mund tė shihet se ēfarė ishte qėndrimi i Gjergj Kas-triotit ndaj Kishės (Katolike) qė, Donikėn, Gjonin e shtetin e vet ia beson atij qė vazh-dimisht e kishte pėrkrahur e mbajtur mora-lin e popullit dhe tė tij, pra ai qė e shkroi formulėn e pagėzimit nė shqipe, i pėrndritshmi argjipeshkėv Pal Engjėlli.

Psikologu
23-10-07, 05:34
A ka ekzistuar njė portret i vėrtetė i Skėnderbeut

Portreti mė i saktė, njė punim venecian, ėshtė paraqitur nga Marin Barleti, nė librin e famshėm "Historia de vita et Scanderbegi Epirotarum Princips", qė ėshtė botuar nė Romė

At Vinēens Malaj

Figura e shkėlqyer e heroit tonė Kombėtar Gjergj Kastriotit Skėnderbeut, si njė nga personalitetet mė tė rėndėsishėm tė historisė sė popullit qiptar dhe roli i tij nė mbrojtjen Kombėtare kundra pushtuesėve osmanė nė shekullin e XV-tė, ėshtė i njohur mjaft mirė nga biografitė e shumta tė tijat dhe e ndriēuar deri diku nga dokumentat e kohės.

Nė vitet e fundit, e sidomos nė 1968-ėn me rastin e 500 vjetorit tė dekjes sė tij, janė shoshitur dhe sqaruar nė shumė pikpamje e sa e sa ēėshtje tė rrethanave, nė lidhje me jetėn, veprėn, epokėn dhe luftart e rezistencėn e tij bashkė me princat e tjerė shqiptarė kundra armikut tė pėrbashkėt otoman. Ndėr kumtesat e sudimet e shumta qė janė mbajtur sidomos gjatė kremtimit tė 500 vjetorit qė ishte dhe vit jubilar i tij, vlejnė pėr tu pėrmenduar ato tė Tiranės, Prishtinės, Romės, Palermos dhe disa qyteteve tė tjera ku u ligjėruan ato. Nė kėto studime janė sqaruar shumė ēėshtje historike, si dhe ndikimi i figurės sė tij nė literaturėn botėrore si
nė prozė, poezi ashtu dhe inspirimi qė ka dhėnė vepra luftarake e
tij nė muzikė dhe arte tė tjera. Nisur nga kėto, kanė dalė dhe vazhdojnė tė dalin ende nė dritė shumė dokumenta dhe botime tė reja, tė panjohura deri mė tashti.

Psikologu
23-10-07, 05:35
Parafytyrimi i Skėnderbeut

Megjithkėtė ndėr tė tjera, ende nuk ėshtė sqaruar krejt mirė, ose ėshtė folė pak e gabimisht, mbi njė problem qė pėr shumė kėnd paraqet interesim tė madh. Ky problem, ėshtė ēėshtja e autenticitetit dhe fytyrimit tė Skėnderbeut, ndėr portretet e tija qė sot gjenden tė ruajtura ndėr muzeumet e ndryshme europiane, siē janė ato tė Firences, Milanos, Vjenės, Berlinit, Palermos etj. Duke pasur rastin tė merrem me mbledhjen
bibligrafike tė botimeve tė shumta mbi Skanderbegun, qė nė mbarė botėn janė shtypė dhe rishtypė me qindra e qindra qė prej shekullit tė XV-tė e deri nė ditėt tona, tė cilat ruehen nė bibliotekat mė tė famėshme tė qyteteve europiane, porsi pėrgatitje pėr tė dhėnė njė kontribut modest tė manifestimeve e pėrkujtimeve kastriotjane tė Romės e Palermos, isha i ngarkuar nga Drejtori i Institutit tė Studimeve Shqiptare tė Universitetit tė
Romės, Prof. Ernest Koliqit, qė me materialin e mbledhur tė hapja njė ekspozitė nė ato dy qytete.

Prej gojės sė shumė vizitorėve ndjeja orė e ēast pyetjen :" Cili ėshtė portreti mė autentik i Skėnderbeut dhe a ekziston njė portret i tillė?" Nisur nga kjo gjė, po orvatem tė jap njė pėrgjigjie sqaruese, duke shtjellue njėkohėsisht pėrfytyrimin e historianėve tė ndryshėm mbi portretin e Skėnderbeut, tė ilustruem deri diku dhe nga ekspozitat qė u hapėn nė Romė e Palermo. Para se tė pėrshkruaj pėrfytyrimet e Skenderbeut, tė cilat kanė mbėrritur deri nė ditėt tona, desha tė theksoj se deri mė sot nuk e dimė me siguri se ekziston apo ka ekzistuar me tė vėrtetė nė Shqipėri apo nė botė njė pikturė ose kopje e pėrfytyrimit tė vėrtetė autentik i Skėnderbeut, qė tė ketė qenė i drejt pėr drejt qė nga koha e tij. Tė gjithė ato kopje qė janė ruajtur deri nė ditėt tona, janė shumė mė tė vonėshme, ose janė kopje tė bėra sipas ndonjė ekzemplari
mė tė vjetėr, ose sipas pėrfytyrimit tė pėrshkrimit qė i ka bėrė Marin Barleti e biografėt e tjerė tė tij. Por a ėshtė bėrė ndonjė portret sipas kujtimit tė atyre biografėve qė e kanė njohur vetė personalisht Skėnderbeun, nuk dihet asgjė me siguri, mbasi pėr kėtė nuk ka dokumente tė kėtij lloji.

Psikologu
23-10-07, 05:35
Pėrse nuk ka portret tė Skėnderbeut

Mungesėn e njė kopje tė portretit tė Skėnderbeut, mund ta kuptojmė nėse shkojmė nėpėrmend jetėn dhe veprimtarinė e tij, i cili nė kundėshtim me atė qė bėnin princat e tjerė e kapedanėt e famshėm tė Europės tė epokėes sė tij, ai nuk kishte kohė qė tė rrinte me duar nė gji duke pozuar para piktorėve dhe artistėve tė ndryshėm. Madje me bindje mund tė themi se po t` ė i ishte ofruar ndonjė piktor Skėnderbeut, ai me siguri do ti ngjeshte atij shpatėn nė vend tė penelit. Po kėshtu nuk dihet, se gjatė kohės qė Skėnderbeu ka banuar nė Romė dhe Napoli, a i ėshtė ofruar ndonjė piktor pėr ti bėrė portretin. Lidhur me kėtė gjė nuk
ekziston asnjė lloj informacioni. Ėshtė thėnė se gjoja autor i njė portreti tė tij, mund tė ishte piktori e portretisti i famshėm venecian Gentille Bellini (1429-1507), i cili nė vitin 1479, simbas kėrkesės sė Sulltanit, qė i bėri senatit tė Venedikut, udhėtoi deri nė Stamboll e aty u ndal pėr dy vjet, ku bėri edhe njė portret tė Mehmetit tė Dytė, qė sot ruhet nė Londėr. Por njė pohim i tillė ėshtė i kotė, pasi nuk ka asnjė themel historik, e nuk pranohet nga kritika serioze. Ndėr koleksionte botėrore dhe private, ashtu ruajtur deri nė ditėt tona njė numėr i madh i portreteve tė Skėnderbeut, por mjerisht vjetėrsia dhe kualiteti artistik i tyre, ėshtė mjaft i dobėt. Ato janė tė gjitha kopje, ose kopje tė
kopjeve, tė shumta tė fundit tė shekullit XVI-tė, e tė shekujve tė XVII e XVIII-tė

Psikologu
23-10-07, 05:36
Portreti mė i mirė, nė Firence

Portreti i Skėnderbeut qė e njohim mė sė miri dhe qė zakonisht prej shumkujt konsiderohet mė origjinali dhe mbi autencitetin e tij mund tė diskutohet, ėshtė padyshim portreti me ngjyra i cili ruhet ende dhe sot, nė "Galleria degli Uffizi" nė Firence. Mund tė thuhet se me tė vėrtetė ky ėshtė njė ndėr kopjet mė tė bukura tė Skėnderbeut, qė kanė mbėrritur deri nė ditėt tona, megjithse edhe ai portret i pėrket njė piktori tė dorės sė dytė pėr nga ana artistike. Nė kėtė portret, Skėnderbeu ėshtė i paraqitur nė profil, i sjellun nga e djathta e me mjekėr tė gjatė e tė thinjur, e cila valė valė i rrėshket hijshėm mbi parzėm qė ėshtė e mbuluar me njė gunė apo tallagan tė rrethuar me lesh tė zi e pėrqafore tė kuqe. Nė kokė ka njė kėsulė skarlati tė kuq, tė ashtquajtur "alla
Caramagnola", nėn tė cilėn i rrėshqet njė copė beze apo astar pėr ta mbrojtur nga djersa. Shikimi i tij nė atė pikturė, ėshtė mjaft i theksuar e i mprehtė, por mė fort i ėmbėl se sa i vrazhdė. Balli ėshtė i gjerė dhe me rrudha e ėshtė i mbuluar deri nė gjysėm nga kėsula. Hunda ėshtė e madhe dhe pak e krrutė, e musteqet e bardha dhe tė gjata i mbulojnė buzėn esipėrme, kurse buza e poshtėme ėshtė e spikatur e pak e lavjerrėt. Syprina e kokės mban mbishkrimin :GEORGIVIS SCANDER BEK.

Prejardhja e portretit tė Firences

Prejardhja e kėtij portreti nė Galerinė e Firences, duket se ėshtė nga koleksioni i Pal Jovit (Paolo Giovo 1483-1552) humanistit tė pėrmendur, mjekut, historianit, shkrimtarit tė famshėm, e ipeshkvit titullar tė Noēerės, njėrit ndėr biografėt e Skėnderbeut. Ky person nė vitin 1536 nė brigjet e liqenit Lario afėr Comos, ndėrtoi njė vilė simbas projektit tė Giorgo Vasrit qė njihet si "Villa Plianina", me afreske e kopshtije, ndėr tė cilat zunė vend koleksionet e qindra pikturave. Paolo Giovo aty ekspozoi
portrete tė njerzėve mė tė pėrmendur, sidomos mbretėrve, princėrve, e kapedanėve tė famshėm nga tė gjitha kombet. Disa nga kėto piktura tė njerzėve tė famshėm, Jovit ja patėn dhuruar miqtė e shumtė tė tij, kurse pėr tė tjerat, ai organizoi piktorė qė kopjuan e riprodhuan ato portrete qė ruheshin ndėr familjet princore. Kriteri i tij ishte qė pikturat tė ishin sa mė origjinale e artistike, e kopjet sa mė tė pėrngjashme tė modelit qė ato
parafytyronin.

Miqėsia e Jovit me shumė artista tė kohės sė vet, sikurse ishte dhe Giulio Romano, dishepulli i Rafaelos, bėri qė ai tė mblidhte njė sasi tė madhe pikturash tė autorėve tė njohur, siē ishin Rafaelo, Tiziani, Mikelanxhelo, Visari etj. Ndėr kėta ishte dhe portreti i Mehmetit tė dytė, i pikturuar nga Gentillle Bellini. Deri nė atė kohė, askush nuk kishte njė kolesion tė atillė, as dhe muzeu i Vatikanit nuk mund tu lavdėronte se kishte njė koleksion
si ai i Jovit. Po kėshtu nė atė kohė, shumė familje pasanikėsh, me tė vėrtetė kishin nėpėr sallonet e tyre portrete, por vetėm tė pjestarėve tė familjes dhe jo tė princėrve tė tjerė. Pėr kopjen e portretit tė Skėnderbeut nė kėtė koleksion, nuk kemi tė dhėna tė sigurta se si ai erdhi nė muzeumin e Jovit apo prej cilit piktor ishte punuar dhe si qe mė vonė fati i asaj pikture. Po kėshtu, pėr atė qė sot ruhet nė "Galleria degli Uffizi" tė Firences, nuk e dimė me siguri, se a ėshtė origjinali i muzeut Jovian, apo kopja e bėrė prej piktorit Cristofano dell ` Altisimo gjatė viteve 1552-1556, sipas porosisė sė Cosimo I De Medici, pėr galerinė e tij nė Firence, qė sot quhet "Degli Uffizi".

Psikologu
23-10-07, 05:37
Kopje tė tjera tė portretit

Kopje tė tjera qė pak a shumė i ngjasin kėtij portreti, por shumė mė tė dobta se ai portret, janė bėrė dhe mė vonė, sikurse ai qė ruhet sot nė Bibliotekėn Ambroziane tė Milanos. Kopje tė tjera tė portretit tė Skėnderbeut janė bėrė nga mbarimi i shekullit tė XVI-tė, simbas urdhėrit tė Kardinalit federicho Borromeo (1564-1631) nga koleksionet e ndryshme tė Romės, Firences, Torinos, e sidomos nga koleksioni i portreteve tė Muzeut Jovian. Kjo kopje ėshtė shumė mė e dobėt se origjinali. Fytyra ėshtė mė e rrumbullakėt, kapelja mė e madhe dhe e fryrė e mjekrra e lėmuar. Sipas kėtij portreti, duket se ėshtė dhe njėri ndėr ato dy portrete qė ruhen nė muzeumin e Vjenės, njėri qė ruhet nė
Pinakotekėn e Seminarit tė Monreale afėr Palermos dhe njė tjetėr i Seminarit italo-shqiptar qė ėshtė dhuruar nga familja Genzarelli etj. Imitime tė portretit qė ndodhej nė muzeun Jovian, u bėnė dhe nga Tobias Stimmer. Gjithashtu sipas portretit tė muzeut tė Jovian, ėshtė bėrė pėrfytyrimi i Skėnderbeut duke u imituar nga Domenico Custos, qė ėshtė riprodhuar nė librin e botuar nė Oeniponti nė 1601-in dhe nė pėrmbledhjen e botuar nga J. Pretorio nė "Augusta Bavaria" nė 1602-in.

Ky i fundit ėshtė riporodhim i tė parit, veēse e paraqet Skėnderbeun deri nė brez, ndėrsa nė botimin e parė, Skėnderbeu ėshtė i paraqitun jo vetėm deri nė brez, por krejt trupi nė ngjasim truproje, i vendosur nė njė gungė me shtylla tė qėndisura. Nė dorėn e djathtė ai mban shpatėn, e me dorėn tjetėr e kallxon atė. Te kambėt nė anėn tjetėr, gjendet pėrkrenarja e Skėnderbegut. Si pėrkrenarja ashtu dhe shpata, janė ato qė sot gjindėn nė muzeumin e Vjenės, tė cilat e kanė prejardhjen nga koleksioni i Arqidukės Ferdinand tė Tirolit, pėr tė cilin ishte botuar libri i lartpėrmendur. Pėrkrenaren dhe shpatėn e Skėnderbeut, Arqiduka Ferdinand i pati blerė nga konti Ėolfang. Mbas kėtij botimi janė bėrė dhe imitime tė tjera ndėr libra, si "Georggius Bertoldus Pontanus a Braitenberg" tė botuar nė Hanover nė 1609, nė veprėn e Jacobus Kockert e shumė e shum variante tė tjera. Njė kopje e pikturės sė Skėnderbeut nė kėmbė e me pėrkrenare e shpatė, i veshur me pancere dhe hekur, gjendet edhe sot nė koleksionin e kėshtjellės Ambras nė Tirol.

Psikologu
23-10-07, 05:38
Portreti i Skėnderbeut sipas Barletit

Nė revistėn e ilustruar "Ylli" qė dilte nė Tiranė, ishte botuar njė fotografi e vogėl e njė portreti deri tash i panjohur, i njė tipi tė veēantė, ku thuhet se origjinali i saj gjindet nė Paris dhe ruhet nga njė familje me prejardhje shqiptare. Portreti ėshtė me ngjyra, e thuhet se gjoja i pėrket shekullit tė XV-tė apo fillimi i XVI-ės. Por si zakonisht, nė botime tė kėtij lloji, nuk jepen data apo tė dhėna tė tjera. Pėrfytyrimin e Skėnderbeut e sjell nė njė ksilografi tė bukur, (punė veneciane) dhe biografi ma i madh i
Skėnderbeut, historjani shkodran Marin Barleti, nė librin e tij tė famshėm "Historia de vita et gestis Scanderbegi Epirotarum Princips" tė botuar nė Romė, nga Bernardinus Venetus de Vitalibus. Pėrfytyrimi i Skėnderbeut nė kėtė imitim (afėr 17 cm i lartė) ėshtė paraqitur me mjekėr tė gjatė, hundė krrutė shqypeje, me flokė pėrmbas tė qethun, me njė mantel apo mallotė brokatit me ornamente lulesh e frytesh e me kapele " ala Caramagnola", pak si tė lartė e me njė ornament qė duket nėn tė porsi mbrojtje nga djersimi. Nė fund tė portretit ėshtė shkrimi: SIGNOR SCANDER BEGO. Ky pėrfytyrim i Skėnderbeut, qė ėshtė
shumė i ngjashm me atė tė "Galleria degli Uffizi", nė Firence, mund tė jetė mė i vlefshmi dhe mė i ngjashmi i pėrfytyrimit tė vėrtetė tė Skėnderbeut, jo vetėm se ėshtė mė i moēmi, por dhe se ėshtė portret i bėrė sipas udhėzimeve tė njė historijani shqiptar, Barletit, i cili e pat njoftė vetė Skėnderbeun. Nė qoftė se nė kohėn e tij, ka ekzistuar ndonjė portret autentik i Skėnderbeut, ai do ta kishte dhėnė nė ksilografinė qė ka botuar, qė tja bėntė sipas atij portreti. Nė qoftė se nuk ka ekzistuar
ndonjė portret i Skėnderbeut, atėhere ai do ta kishte bėrė atė simbas kujtimit personal, por gjithsesi qė t`i pėrngjante deri diku.

King_Gentius
16-11-07, 06:57
http://i8.tinypic.com/8c3sq68.jpg http://i17.tinypic.com/8f9xa4k.jpg

King_Gentius
16-11-07, 06:58
http://i12.tinypic.com/8bt3c7r.jpg

Zero Cool
30-11-07, 15:00
http://www.illyriaentertainment.com/images/production-pics/scanderbeg-among-his-men.jpg

Scanderbeg among his men


http://www.illyriaentertainment.com/images/production-pics/scanderbeg-his-warriors.jpg

Scanderbeg his warriors


http://www.illyriaentertainment.com/images/production-pics/scanderbegs-tomb.jpg


Scanderbegs tomb

luckyman
04-01-08, 00:10
A din dikush me na tregu se PSE (ose ēfar d.m.th.)ka mbajtur koken e dhis me brina ne kapele?????

luckyman
06-01-08, 22:15
A din dikush me na tregu se PSE (ose ēfar d.m.th.)ka mbajtur koken e dhis me brina ne kapele?????

!!!!!!! :frown: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,...ju paguj,nese doni!!:cool:

hasanmehmeti
26-01-08, 02:14
MBI DEBATIN PER SKENDERBEUN
H. Feraj


Debati pėr mendimin politik tė Skėnderbeut ėshtė i hershėm. Orientimi i tij politik ėshtė vėnė nė dyshim dhe madje ėshtė kundėrshtar nga njė pjesė e shqiptarėve qė pėr tė gjallė dhe gjatė kohės sė veprimtarisė sė tij si nga Hamza Kastrioti, Dukagjinasit, Moisi Golemi etj., dhe ka vazhduar deri nė ditėt e sotme. Nė dy vitet e fundit ky debat ėshtė rikthyer.

Shkas pėr rikthimin e debatit u bė libri politik "Skicė e mendimit politik shqiptar" botuar nė Tiranė mė 1998, por shkak edhe mė i rėndėsishėm janė rrethanat politiko-shoqė rore shqiptare, konflikti shqiptaro-serb e shqiptaro-grek, ndryshimi i sistemit politik nė
Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni dhe pėrgjithėsisht reflektimi i shqiptarėve mbi qenjėsimin e vet politik tė sotėm dhe tė kaluar si pėrpjekje pėr tė kuptuar gjendjen e vet tė sotme dhe pėr tė dhėnė zgjidhje nė rrethanat e sotme. Pėr tė hyrė drejtpėrdrejtė nė temė, konteksti i debatit dhe ēka thuhet nė libėr, megjithėse ėshtė element i rėndėsishėm i kuptimit tė kėtij debati, do tė lihet pėr nė fund. Tani ia vlen tė pėrmendet vetėm njė moment sqarues: kundėr pėrshkrimit nė libėr tė mendimit politik nė periudhėn e Skėnderbeut janė shprehur vetėm nivele tė ulėta mendore, kryesisht nė gazeta si "Zėri i Kosovės", "Balli Kombėtar" (i Abaz Ermenjit) dhe ndonjė organ tjetėr i kėtij niveli, ndėrsa profesionistė t, studiuesit ose kanė heshtur, ose e kanė vlerėsuar pozitivisht librin. Prandaj pėrfshirja nė kėtė debat u bė
e nevojshme pėr tė sistemuar debatin, pėr tė vėnė rregull sė paku pėrshkrues, sepse duke pasur nivel tė ulėt mendor, debatuesit i kanė bėrė rrėmujė argumentet e veta. Kjo do tė ketė rrjedhojė ndėr tė tjera pėrpjekjen time pėr t'u ulur nė nivelin e kritikėve dhe
shmangien e disa karakteristikave tė debatit profesional si referimet tek autorėt e burimet, heqjen e pėrkufizimit tė koncepteve, mospėrmendjen e problemeve njohėse dhe epistemologjike, mungesėn e shqyrtimit tė teorive ndihmėse, metodologjisė etj., etj. Argumentet e paraqitura nė debat nuk janė tė miat, janė tė shpėrndara nėpėr
autorė tė ndryshėm, ndėrsa merita ime ėshtė vetėm tė pėrshkruaj qartė dhe nė mėnyrė tė sistemuar debatin e shpėrndarė.
Debati zhvillohet ndėrmjet dy qasjeve:
1)njėra qasje ngul kėmbė se Skėnderbeu nuk duhet shqyrtuar nė mėnyrė kritike qoftė edhe sikur t'i ketė shkaktuar fatkeqėsitė mė tė mėdha popullit shqiptar,
2)tjetra ngul kėmbė se Skėnderbeu duhet t'u nėnshtrohet rregullave tė tė menduarit logjik dhe shqyrtimit kritik racional si ēdo objekt tjetėr i studimit.
Nuk ekziston ndonjė qasje konseguente e tipit tė parė, dmth qė Skėnderbeu tė mos shqyrtohet nė mėnyrė kritike, por mė tepėr ėshtė fjala pėr njė qėndrim qė thotė se "kur e kritikoj unė, kritika ėshtė e lejueshme dhe e drejtė, kur e kritikon tjetri, kritika nuk ėshtė e lejueshme dhe e drejtė".

Kėshtu pėr shembull, historiografia enveriste vetė e ka kritikuar Skėnderbeun nė shumė drejtime si pėr natyrėn klasore, kufizimet ideologjike, naivitetin e besimit tek Vatikani etj., etj., por kur kritikohet nga ndonjė kėndvėshtrim tjetėr, pėr shembull ka kėndvėshtrimi i logjikės nacionaliste, atėherė historianėt enveristė dalin nė mbrojtje tė paprekshmėrisė
sė figurės sė Skėnderbeut, akuzojnė palėn kritike se po fyen heroin kombėtar dhe ndjenjat e shqiptarėve, etj., etj. Megjithkėtė ky lloj qėndrimi kėtu do tė trajtohet si njė qasje e vetme qė thotė se Skėnderbeu duhet pėrjashtuar nga shqyrtimi racional si objektet e tjera tė studimit.

Gjatė gjithė historisė sė debatit nė mbrojtje tė pėrjashtimit tė Skėnderbeut nga rregullat e studimit si ēdo objekt tjetėr janė sjellė dy llojė argumentash:
argumentet shkencore dhe
argumentet praktike, (ose me terma tė tjerė, argumentet `prudenciale' , pragmatiste, politike).

Pėrmbledhtas janė sjellė kėto argumente teoriko-shkencore:

1-Skėnderbeu ėshtė mbrojtės i Evropės pėr ēerek shekulli;
2-Skėnderbeu ėshtė mbrojtės i krishtėrimit;
3-Skėnderbeu ėshtė krijuesi i miqėsisė sė popullit shqiptar me
popujt
e tjerė tė Ballkanit (sllavėt dhe grekėt);
4-Skėnderbeu ėshtė shėmbėlltyra e luftės sė njė populli pėr liri dhe
pavarėsi;
5-Skėnderbeu ėshtė krijues i shtetit shqiptar;
6-Skėnderbeu ėshtė mit dhe simbol i shqiptarėve dhe teorikisht ėshtė argumentuar se mitet dhe simbolet duhet tė lihen tė kryejnė funksionin e tyre si tė tilla.


vazhdon

hasanmehmeti
26-01-08, 14:56
Argumentet praktike mund tė pėrmblidhen:

1-Pavarėsisht si ėshtė e vėrteta pėr Skėnderbeun, duke e paraqitur
si mbrojtės tė Evropės, shqiptarėt pėrfitojnė pėrkrahjen e Evropės
pėr synimet e veta politike tė kohės;
2-Pavarėsisht si ėshtė e vėrteta duke e paraqitur Skėnderbeun si
mbrojtės tė krishtėrimit, shqiptarėt fitojnė pėrkrahjen politike tė
kristianėve pėrinteresat e kohės;
3-Pavarėsisht nga rrjedhojat qė ka sjellė politika e Skėnderbeut dhe
figura e tij duhet tė ruhet pėr shkak tė frymėzimit qė jep tek
shqiptarėt pėr luftėn pėr liri dhe pėr pavarėsi.

Ndaj tė gjitha kėtyre argumentave janė paraqitur argumenta
alternative, tė tjera, qė do tė pėrshkruhen mė hollėsisht nė vijim,
po ashtu nė tė dy dimensionet: teorike dhe praktike.

1-Skėnderbeu pėr ēerek shekulli ėshtė mbrojtės i Evropės nė kuptimin
ushtarak dhe nė kuptimin e mbrojtjes sė qytetėrimit evropian,
qytetėrimit perėndimor pėrballė barbarisė lindore osmane. Ky
argument thotė se Skėnderbeu e mbrojti Evropėn drejtpėrdrejtė , duke mos
lejuar kalimin e pushtuesve osmanė islamikė nga bregdeti shqiptar
dhe territori i zotėruar prej tij nė Evropė dhe tėrthorazi duke
angazhuar forca tė mėdha ushtarake osmane nė luftė kundėr vetes dhe
shqiptarėve dhe kėshtu duke dobėsuar fuqinė e saj pushtuese
ushtarake ndaj Evropės. Duke e mbrojtur Evropėn nga pushtimi ushtarak osman,
Skėnderbeu ka mbrojtur qytetėrimin evropian perėndimor.

Ndaj kėtij argumenti janė bėrė vėrejtje tė shumta dhe janė
paraqitur argumente lternative:
sė pari, a nuk kishte rrugė tė tjera Perandoria Osmane pėr pushtimin e Evropės, por vetėm nga Shqipėria e Mesme (e sotme) dhe nga Durrėsi ?
Nė periudhėn e Skėnderbeut, Perandoria Osmane shtrihej nė gjithė Bosnjen e Serbinė deri afėr Beogradit (qė mbahej nga hungarezėt) prej nga mund tė depėrtonte nė Evropė nėpėr
luginėn e Danubit dhe po ashtu, kishte mundėsi tė kalojė Adriatikun
nė vendkalimin mė tė ngushtė, Otranto, e nuk kishte pse tė kalonte
patjetėr nga Durrėsi. Sė dyti, pse nuk e pushtoi Evropėn pas vdekjes
sė Skėnderbeut, kur nuk mbrohej mė prej tij ? Pas vdekjes sė
Skėnderbeut fuqia pushtuese e Perandorisė Osmane nuk kishte rėnė,
por pėrkundrazi pėrparoi deri afėr Vjenės. Pėr mė tepėr, megjithėse
e futi nė dorė bregdetin shqiptar, pėrparimin kah Evropės e ndoqi nė
rrugė tokėsore, bregut tė Danubit deri afėr Vjenės dhe nuk ndėrmori
sulme kundėr Italisė e papatit nga Durrėsi. Sė treti, a duhej tė
mbrohej qytetėrimi dhe kultura perėndimore e asaj kohe ?
Qyetėrimi dhe kultura evropiane e asaj periudhe dhe shumė mė pas, ishin ndėr
tė tjera, qytetėrimi dhe kultura e kryqėzatave, inkuizicionit, djegies
sė rreth 700 mijė plakave tė pafajshme tė akuzuara si shtriga, e
shfarosjes sė hebrejve etj., etj.
Vetė evropianėt kishin filluar dhe pak pas vdekjes sė Skėnderbeut i kishin shpallur luftė qytetėrimit dhe kulturės sė deriatėhershme evropiane, elementėve thelbėsorė
tė mesjetės tė cilėn e quanin periudhė tė "vdekjes" dhe pėrpiqeshin
ta zėvendėsonin me "rilindjen", periudhė dehumanizmi dhe pėrpiqeshin
ta zėvendėsonin me humanizmin, periudhė tė errėsirės dhe flakjen e
saj e quajtėn periudhė tė ndriēimit (iluminizmit) . Mund tė thuhet se
Skėnderbeu mbrojti kushtet qė evropianėt vetė tė fillojnė luftėn
kundėr kėsaj kulture perėndimore, por ky interpretim nuk qėndron,
sepse lufta evropiane kundėr kulturės evropiane mori vrull pikėrisht
pas vdekjes sė Skėnderbeut. Nga kjo rastisje nė kohė ndoshta nuk del
as se Skėnderbeu ishte pengesė e vrullit tė humanizmit, rilindjes
dhe iluminizmit evropian, por vetėm se Skėnderbeu nuk kishte rol tė
rėndėsishėm as pėr mbrojtjen, as pėr ndryshimin e kulturės
evropiane.
Sidoqoftė, sipas vetė evropianėve, gjėja qė duhej mė sė paku tė
bėhej nė atė ishte mbrojtja e kulturės sė atėhershme evropiane,
perėndimore etj., etj.

hasanmehmeti
26-01-08, 15:06
2-Skėnderbeu ėshtė mbrojtės i krishtėrimit perėndimor.
Ky argument thotė se luftėrat antiosmane tė Skėnderbeut kanė qenė njėkohėsisht
luftra pėr ruajtjen e kristianizmit perėndimor kundėr islamizmit, se
Skėnderbeu ishte projektuar tė vihej nė krye tė kryqėzatave, se
ėshtė vlerėsuar "Atleti i Krishtit", se kėshilltar kryesor kishte
peshkopin Pal Engjėlli dhe se pėrfundimisht nė orientimin e vet politik ishte
thellėsisht kristian perėndimor.

Ndaj kėtij argumenti janė paraqitur kundėrargumente tė prirjeve tė
ndryshme qė tregojnė marrėdhėnie mė tė ndėrlikuara ndėrmjet
Skėnderbeut dhe kristianizmit.
Sė pari, historigrafia enveriste ėshtė pėrpjekur tė zvogėlojė motivin fetar kristian tė Skėnderbeut duke nxjerrė pavarėsinė e vendit si motiv tė parė tė luftėrave tė tij,
duke treguar pabesitė e papės ndaj Skėnderbeut etj.
Sė dyti, cilin kristianizėm perėndimor mbronte Skėnderbeu ?
Edhe nė qoftė se Skėnderbeu ishte mbrojtės i katolicizmit papnor,
nuk del se ėshtė mbrojtės i kristianizmit perėndimor, sepse
kristianizmi perėndimor ishte ndarė nė drejtime qė nuk pranonin
katolicizmin papnor dhe autoritetin e papės sė Romės. Pak para
periudhės sė luftėrave tė Skėnderbeut, konflikte kishin shpėrthyer
madje edhe ndėrmjet vetė kandidatėve pėr selinė e papės, njė prej
tė cilėve e zhvendosi atė nė Avinjon tė Francės, e nė tė njėjtėn kohė
ekzistonin tre papė qė lėshonin mallkime kundėr njėri-tjetrit.
Gjatė periudhės sė Skėnderbeut kishin filluar dhe jo shumė pas vdekjes sė
tij morėn vrull lėvizjet reformiste nė Gjermani me Martin Luterin,
nė Francė me Kalvinin etj., pėr shkėputjen e kishave nga
katolicizmi papnor qė pėrfunduan nė luftėra tė pėrgjakshme si masakra kundėr
hugenotėve nė natėn e Shėn Bartolemeut, inkuizicioni, luftėrat
ndėrmjet Spanjės dhe Hollandės etj., etj.
Njėri pas tjetrit kisha dhe popuj evropianė ishin shkėputur nga katolicizmi dhe autoriteti
papnor duke krijuar kishėn anglikane, protestantėt, kalvinistėt,
luterianėt, baptistėt etj., etj., kėshtu qė termi "mbrojtje e
katolicizmit" nuk mbulon termin "mbrojtje e kristianizmit
perėndimor", por vetėm tregon marrjen e anės sė njėrės palė
kristiane nė luftėn kundėr palės tjetėr kristiane perėndimore.

Sė treti, a ishte luftė pėr mbrojtjen e kristainizmit kundėr
islamizmit pjesėmarrja e Skėnderbeut nė luftėn e njė princi kristian
(psh princit tė Napolit) kundėr njė princi tjetėr po kristian nė
gadishullin italik ?
Skėnderbeu del se ka zhvilluar luftėra edhe
kundėr kristianėve dhe kjo mund tė interpetohet si luftė e
Skėnderbeut kundėr kristianizmit (siē interpretohet si luftė pėr
mbrojtjen e tij, meqenėse ėshtė nė anėn e njė udhėheqėsi kristian)
jo vetėm kur ishte nė shėrbim tė sulltanit, por edhe kur ishte
kundėrshtar i tij, ose mund tė interpretohet se nė politikėn e
vetė Skėnderbeu nuk udhėhiqej nga motivi fetar, por i forcimit tė
fuqisė sė vet ose se Skėnderbeu ishte njė palė kristiane nė luftėn
kundėr islamizmit dhe kristianizmit tjetėr perėndimor etj., etj. Po
ashtu, si mbrojtės i kristianizmit perėndimor, Skėnderbeu nuk del as
kur bėn aleanca me princėr dhe mbretėr tė kristianizmit ortodoks
lindor si ata serbė, bullgarė, grekė etj.
Sė katėrti, devotshmėria katolike e Skėnderbeut ėshtė e dyshimtė,
sepse vetė ai njė kohė tė gjatė kishte jetuar si mysliman, sepse
familja e tij ishte e njohur nga njėra anė pėr ndėrrimet e shpeshta
fetare dhe nga ana tjetėr, pjesa mė e madhe e familjes sė tij ishte
nėn ndikimin ortodoks tė nėnės qė shprehet nė ortodoksė-sllavė tė
vėllezėrve dhe motrave si Reposhi, Konstantini, Vllajka, Jella
etj., deri tek varrimi i vėllait tė tij me nderim tė madh nė manastirin e
shenjtė e Hilanadarit nė Greqi.
Siē u tha edhe nė prirjet politike tek Skėnderbeu konstatohen prirje drejt kristianizmit ortodoks lindor.
Sė pesti, Skėnderbeu mund tė interpretohet si udhėheqėsi
shqiptar qė pėruroi fillimin e luftėrave fetare ndėrmjet
shqiptarėve. Kėshtu mund tė interpretohet sjellja e tij ndaj
besimeve tė tjera fetare nė Shqipėri pas kthimit nė Krujė, kur kėrkoi nga
kolonistėt dhe tė konvertuarit nė myslimanė tė zgjedhin ndėrmjet
kristianizmit e vdekjes dhe tė gjithė ata qė nuk pranuan tė
braktisin islamin i masakroi. Masakra masive si kėto nuk janė kryer
gjatė gjithė periudhės sė sundimit osman dhe pėrgjithėsisht kjo
sjellje e Skėnderbeut nuk u pasua nga udhėheqės tė tjerė (ndoshta me
pėrjashtim tė Pjetėr Bogdanit dhe ndonjė rasti tjetėr tė rrallė)
e nuk u shndėrrua nė traditė tek shqiptarėt. Pėrkundrazi, traditė u
bė toleranca fetare qė ėshtė njė pėrvojė dhe karakteristikė tipike
shqiptare.
Por nė qoftė se do tė ishte vazhduar qėndrimi i Skėnderbeut,
atėherė atij do t'i takonte merita e themeluesit tė intolerancės dhe
luftėrave fetare ndėrmjet shqiptarėve. Sidoqoftė nga tė gjitha kėto,
sjellja e Skėnderbeut nuk mund tė pėrmblidhet nėn termin "mbrojtės
I kristianizmit perėndimor", as nėn termin "mbrojtės i
kristianizmit" , sepse nė veprimtarinė e tij ka edhe luftėra kundėr kristianėve,
sidomos kundėrshtarėve tė Papės, edhe aleanca me ortodoksinė qė nuk
ėshtė kristianizėm perėndimor etj. Sigurisht, nė krahasim me
islamizmin, tė gjitha format e kristianizmit kanė diēka tė
pėrbashkėt, por kjo e pėrbashkėt ėshtė e pamjaftueshme qė
veprimtaria e Skėnderbeut tė pėrfshihet nėn termin "mbrojtės i
kristianizmit" edhe kur lufton kundėr kristianėve.

vazhdon me piken 3-Pavarėsisht nga rrjedhojat qė ka sjellė politika e Skėnderbeut dhe
figura e tij duhet tė ruhet pėr shkak tė frymėzimit qė jep tek
shqiptarėt pėr luftėn pėr liri dhe pėr pavarėsi.

King_Gentius
27-01-08, 10:28
Me sa kuptoj nuk do ishte levizje e mencur strategjike te hidheshe ne Itali kur Shqiperia ishte akoma e lire se latinet ne bashkepunim me shqiptaret mund ta perdornin si baze per sulme kunder turqve dhe do i detyronin te luftonin ne dy fronte. Kur u pushtua Shqiperia Fatihu u hodh ne Otranto, por pasi latinet e cliruan prap Otranton Fatihu vdiq dhe mesa di ky ishte i vetmi qe i kishte ven syrin te pushtonte Romen. Te tjeret pas tij u perqendruan ne gili vili ne haremin e tyre, ose me luftra ne Lindje, ndersa ata qe sulmuan prap Evropen per cfardo arsye zgjodhen rrugen nga Vjena, jo Italia.

Sa per mesjeten e Rilindjen, pushtimi otoman i Evropes nuk do sillte nje Rilindje aq madheshtore sociale, politike, shkencore, e teknologjike ashtu si e njohim sot. Shqiptaret qe jetuam per mbi 400 vjet nen Otomanet e dim mire ca prapambetje katastrofike na la. E megjithe ate pasuri qe vodhi lart e poshte prap nuk po i jep dot drejtim vetes Turqia e sotme.

E fundimisht nuk e marr vesh kte ankesen se Skenderbeu paska vrare muslimane shqiptare qe refuzuan te hiqnin dore nga Islami? A nuk ishte feja islame akoma element i ri ne ballkan dhe ata qe e adoptonin shum here e benin kte qe te tregonin besnikeri ndaj Sulltanit, armikut te Skenderbeut? E si mund te kishte besim te kta njerez Skenderbeu? Hamzait nuk i tha ndrysho fene, vec kur e preu ne bese e luftoi. Kur po lufton kunder Sulltanit si mund te tolerosh ate qe lufton per Sulltanin?

hasanmehmeti
27-01-08, 12:47
King i dashur do ishte mire te me lejonit kete punim (per mua i asnjeanshem sa kritik aq edhe lavderues) ta perfundoj, por po te them ca fjale qe te mos kthehem me.Sa per mesjeten e Rilindjen, pushtimi otoman i Evropes nuk do sillte nje Rilindje aq madheshtore sociale, politike, shkencore, e teknologjike ashtu si e njohim sot.
King e dini edhe ju qe P.Osmane ne ate kohe ka qene prijes ne keto fusha, e qka ti bejm qe me von ia ben vetit me disa tradhti dhe mbeten ku jane.

Shqiptaret qe jetuam per mbi 400 vjet nen Otomanet e dim mire ca prapambetje katastrofike na la.

Paksa gabim je ketu , pasi ne ate kohe kishim Pashallare dhe funksionar te larte shqipetare , ndersa sot kemi hiq gje tjeter vetem se Prostitut-Shites nga mesi jone.

E megjithe ate pasuri qe vodhi lart e poshte prap nuk po i jep dot drejtim vetes Turqia e sotme.
Turqia e sotme eshte fuqi e madhe , por qka te vodhi ty se , me bjer referenca .


E fundimisht nuk e marr vesh kte ankesen se Skenderbeu paska vrare muslimane shqiptare qe refuzuan te hiqnin dore nga Islami? A nuk ishte feja islame akoma element i ri ne ballkan dhe ata qe e adoptonin shum here e benin kte qe te tregonin besnikeri ndaj Sulltanit, armikut te Skenderbeut? E si mund te kishte besim te kta njerez Skenderbeu? Hamzait nuk i tha ndrysho fene, vec kur e preu ne bese e luftoi. Kur po lufton kunder Sulltanit si mund te tolerosh ate qe lufton per Sulltanin?

Islami siq e dime me argumente historike dhe arkeologjike ka rrenjet ne keto troje para Pushtimit Turke edhe pse me pushtimin Osman ajo u rrite ne permasa te madha .
Po normal qe shqipetaret mysliman kan dal kunder Tij pasi ky i fundit kishte ber lidhje me Serbet qe kishin pushtuar vilajetin e Kosoves , me shume lexo si Dukagjinasit u ngriten kunder tij apo me mire me thene ata ishin ne lufte me serbet por ne kete rast iu shtua edhe nje tradhtar qe kishte lidhur aleanc me ta dhe nuk e qante koken per kete vilajet.
Ti duhet ti thuash faliminderit Perandoris Osmane e sidomos Kosovaret , qe ata me triumfin qe ben ne Kosova Polje ndaj sllavit , ben qe zeri yne te ndegjohej ne gjithe ballkanin e ne te egzistojme ne keto troje qe jane kosovearet sot ,se perndryshe do e kishe serbi edhe ketu sa i perket ndihmes se skenderbeut.

.................................................. ..........
vazhdojme me temen ,

Dhe duke pasur parasysh qe nje numer i madhe i "intelektuleve" shqipetar e paraqesin ate si Mbreojtes te Krishterimit , bijme sa per fillim thenjen e Fatbardh Doci-t ne ceremonin qe eshte mbajtur ndaj figures se Skenderbeut , ku nder tjerash thote:
Strategu,gjeniu Ushtarak Gjergj Kastrioti theu te gjitha betejat kunder Osmanve dhe nuk i la te kalonin ne Europe u bembrojtsi heroi i fundit i mbrotjes Krishtrimit Europjanā€,(V.Emerson) .Papa Kalisi III i shkruante nje leter Gjergj Kastriotit ne vitin 1457 si symbol i krishtrimit ku theksonteā€Nuk Ka njeri ne Bote,i cili te mos dij trimerit qe keni bere dhe te mos u lavdroj gjer ne qiell si nje kryembrotjes i vertet dhe si kreyluftetar bujar te KRISHTERIMIT.

ja pikerisht deklaratat te tilla qe shkojne pro mendimit qe e marrin jo kritikuesit e skenderbeut ne piken 2.

hasanmehmeti
27-01-08, 12:59
3-Skėnderbeu ka vlerėn dhe meritėn se ėshtė krijues i miqėsisė sė
popullit shqiptar me popujt e tjerė tė Ballkanit, me sllavėt para sė
gjithash me serbėt, malazezėt, bullgarėt dhe me grekėt, pėrmes
kėrkesave pėr aleanca kundėr Perandorisė Osmane, pėrmes shembullit
tė vet dhėnė kėtyre popujve pėr luftėn ēlirimtare, pėrmes frymėzimit
dhe nxitjes sė besimit nė mundėsinė e thyerjes e tė fitores kundėr
Perandorisė Osmane etj.
Kjo miqėsi dhe admirim pėr Skėnderbeun shfaqet nė kėngėt popullore qė i kanė kushtuar popujt e Ballkanit dhe nė vlerėsimin qė i bėnin udhėheqėsit ballkanikė rolit tė
Skėnderbeut nė planet e tyre politike. Kjo miqėsi e forcuar nga
Skėnderbeu ėshtė vazhduar nė luftėrat e mėvonshme tė pėrbashkėta tė
shqiptarėve dhe ka qenė bazė e bashkėpunimit tė shqiptarėve me
serbėt dhe grekėt kundėr "armikut tė pėrbashkėt" deri nė ditėt tona.

Edhe ndaj kėtij argumenti janė bėrė vėrejtje tė rėndėsishme.

Sė pari, gatishmėria dhe pėrpjekjet e Skėnderbeut pėr tė bashkėpunuar me
udhėheqėsit politikė sllavė, para sė gjithash serbė dhe udhėheqėsit
politikė grekė, nuk e kanė bėrė politikėn serbe e greke miqėsore
ndaj shqiptarėve nė asnjė periudhė dhe pėr asnjė ngjarje.

Sė dyti, me bashkėpunimin e tij me serbėt dhe grekėt, Skėnderbeu ndikoi nė
krijimin e njė tradite tė bashkėpunimit tė politikanėve tė mėvonshėm
shqiptarė me politikanėt serbė dhe grekė kundėr "armikut tė
pėrbashkėt" qė pėrgjithėsisht pėrfundonin nė humbje tė shqiptarėve
nė kuptimin e nėnshtrimit tė politikės shqiptare ndaj asaj serbe
dhe greke qė mbetėn armiqėsore.

Sė treti, pėrpjekja pėr tė ndarė konceptim "miqėsi mes popujsh" nga "miqėsi mes politikanėsh" tė popujve tė ndryshėm nuk ka vlerė, sepse ajo qė quhet "miqėsi mes
popujve" nė fakt ėshtė "miqėsi" ose bashkėpunim mes politikanėve.
Pėr tė bėrė tė vlefshėm dallimin ndėrmjet termit "miqėsi mes
popujsh" nga termi "miqėsi mes politikanėsh" , duhen treguar raste
kur politikanėt shqiptarė ishin kundėr bashkėpunimit me
politikanėt serbė dhe grekė ndėrsa populli kėrkonte bashkėpunim dhe
bėnte presion mbi politikanėt pėr bashkėpunim. Mirėpo si rregull
konstatohen vetėm raste tė kundėrta, kur politikanėt kanė qenė pėr
bashkėpunim dhe popujt kundėr bashkėpunimit, kur pjesė tė popullit
shqiptar kritikojnė politikanėt e vetė pse bashkėpunojmė me serbėt
dhe grekėt dhe pjesė tė popujve serb dhe grek kritikojnė
politikanėt e vetė pse bashkėpunojnė me shqiptarėt. Po ashtu, raste tė
bashkėpunimit mes pjesėve tė popujve fqinjė konstatohen vetėm kur
pėrfundonin miqėsitė mes politikanėve. Pėr kėtė nuk ka rėndėsi nėse
popujt kanė qenė tė manipuluar nga politikanėt, sepse me manipulim
nga politikanėt mund tė shpjegohen njėlloj edhe armiqėsitė, edhe
miqėsitė mes popujve fqinjė (bashkėpunimi mund tė jetė nė fakt
manipulimi i njė popullsie pėr interesa bashkėpunimi tė elitave
politike) dhe sepse, manipulimi nuk e ndryshon faktin se popujt
kishin miqėsi kur kishin miqėsi politikanėt dhe armiqėsi kur kishin
miqėsi politikanėt. Prandaj, ajo qė ėshtė quajtur "miqėsi mes
popujve fqinjė" ėshtė miqėsi e politikanėve shqiptarė me politikanėt
serbė dhe grekė dhe Skėnderbeu ėshtė i rėndėsishėm nė krijimin e
traditės sė bashkėpunimit tė krerėve dhe politikanėve shqiptarė me
serbėt dhe grekėt e jo i miqėsisė ndėrmjet popujve tė Ballkanit.

Sė katėrti, "miqėsia me popujt e Ballkanit" ka qenė arsye e
armiqėsimit nė radhėt e vetė shqiptarėve, sepse ata shqiptarė qė vuanin nga
sundimi serb me tė cilėt bashkėpunonte Skėnderbeu e shikon me
revoltė vetė kėtė udhėheqės dhe shqiptarėt qė e mbėshtesnin.
Prirja e Skėnderbeut pėr miqėsi dhe aleanca politike pėrveē me sundimtarin
serb tė Bosnjes edhe me sundimtarin serb tė Kosovės, despotin Gj.
Brankoviē ka qenė shkak i armiqėsisė sė popullsisė shqiptare qė
vuante terror nėn sundimin e Brankoviēit ndaj Skėnderbeut.

Po ashtu, edhe princa dhe udhėheqės tė rėndėsishėm si Dukagjinasit u vunė
kundėr Skėnderbeut pėr shkak tė miqėsisė sė tij me serbėt.
Territoret e Dukagjinasve kufizoheshin me territoret shqiptare tė sunduara nga
Brankoviēi dhe aleati politik I Skėnderbeut qė shfaroste shqiptarėt
nė principatėn e vetė (Kosova) dhe nga kjo fqinjėsi, ndėrmjet
Dukagjinasve dhe Brankoviēit kishte konflikte.
Mbėshtetja e Dukagjinasve nga popullsia dhe kundėrshtimi i Skėnderbeut pėr arsye
tė miqėsisė sė tij me Brakoviēin kanė bėrė qė nė traditėn popullore
nė Krujė e sipėr tė jetojė Lekė Dukagjini, ndėrsa Skėnderbeu ėshtė
dėrguar vonė nėpėrmjet sistemit arsimor nė popullsi, kurse nė
kujtesėn popullore dhe nė odėn tradicionale shqiptare ka qenė i
harruar.
-Nė kėtė argument po tė pyetet se pse e "tradhėtuan"
Dukagjinasit Skėnderbeun,???
-Pėrgjigja ėshtė se Skėnderbeu i kishte tradhėtuar mė parė duke lidhur miqėsi me armikun kryesor tė tyre, me serbėt dhe Gj. Brankoviēin. Sipas kėtij argumenti Dukagjinasit
pėrfaqėsojnė politikėn e armiqėsisė me serbėt, Skėnderbeu tė
bashkėpunimit me serbėt.


vazhdojme me piken 4-Skėnderbeu ėshtė shėmbėlltyra e luftės sė njė populli pėr liri dhe
pavarėsi.

arton bala
27-01-08, 21:21
Po normal qe shqipetaret mysliman kan dal kunder Tij pasi ky i fundit kishte ber lidhje me Serbet qe kishin pushtuar vilajetin e Kosoves , me shume lexo si Dukagjinasit u ngriten kunder tij apo me mire me thene ata ishin ne lufte me serbet por ne kete rast iu shtua edhe nje tradhtar qe kishte lidhur aleanc me ta dhe nuk e qante koken per kete vilajet.
Ti duhet ti thuash faliminderit Perandoris Osmane e sidomos Kosovaret , qe ata me triumfin qe ben ne Kosova Polje ndaj sllavit , ben qe zeri yne te ndegjohej ne gjithe ballkanin e ne te egzistojme ne keto troje qe jane kosovearet sot ,se perndryshe do e kishe serbi edhe ketu sa i perket ndihmes se skenderbeut.


Hahaha, a dole mi bo nder emrit, a? :biggrin: :biggrin:

Nje kundermendim:

Perse mendon se P. Osmane u paska ardhur shqiptareve te Kosoves ne ndihme? Po mendoj ne kohen kur ajo arriti ne Ballkan, ne te gjithe ishim te krishtere (sic tregoj Kastrioti dhe TE GJITHE PRIJESIT E SHQIPTAREVE NE ATE KOHE, sepse luftuan P. Osmane). Pernga kriteriet apo qellimet e P. Islame (perhapjen e Islamit ne bote, apo krijimin e nje perandorie islame qe perfshinte tere boten), PRINDERIT E TU E TE MI ISHIN TE BARABARTE ME SERBET e jomuslimanet tjere. Atehere, perse te na vecojne neve turqit? Qe P. Osmane nuk na vecoj apo privilegjoj kurre ndaj popjve te Ballkanit, eshte fakti se askush me shume se ne nuk pati femije te asimiluar ne P. Osmane, femije te jomuslimaneve qe u morren si gjobe ("haraq ne gjak") e u sollen ne kampet mercenare ne Anadol e gjetiu, u islamizuan e turqizuan (derisa u bene Hasana), u sollen perseri ne Kosove e sot e ndiejne veten "shqiptare te forte e patriote", bile edhe Kastriotit i ndajne ligjerata ne atdhedashuri. (Vet pi lyp, pasha Qitapin fun e kry :frown:)

Edhe nje gje: Paske pohuar diku ne repliken tende ndaj King Gentius se ne shqiptaret paskem patur pashallare e funksionare ne P. Osmane. Nuk po te them asgje, por vetem interesohu te dijesh se cilet popuj joturqe (pra popuj te Ballkanit) paten para shqiptareve Pashallare e funksionare ne P. Osmane. Do te gjesh se ishin greket, me vone bullgaret,pastaj erdhen shqipet tua. Keshtu qe kush e shiti bothen, e mori vendin e pashallarit ne P.Osmane, jo qe u privilegjuan shqiptaret, o i mjere..

Simbas informacioneve te mia, ne betejen e Kosoves pati shqiptare e serbe, boshnjake e bullgare e tjere, e tjere, e tjere, qe luftuan se bashku kunder turqeve. Tek ky perfundim vjen edhe Leo Freundlich, veprat e te cilit kam pare te citosh ne tema tjera ne forum. Por edhe bashkepunimi i Kastriotit me Huniyadin (hungarez qe mbrojti Beogradin dhe tere Serbine praj pushtimit osman, i cli pati eshe ushtare serb ne ushtrine e tij), e justifikon kete "teorine" time qe Beteja e Kosoves nuk ka qene asgje serbe por me teper (mbare)ballkanase.

arton bala
27-01-08, 21:25
Hahaha, a dole mi bo nder emrit, a? :biggrin: :biggrin:

Nje kundermendim:

Perse mendon se P. Osmane u paska ardhur shqiptareve te Kosoves ne ndihme? Po mendoj ne kohen kur ajo arriti ne Ballkan, ne te gjithe ishim te krishtere (sic tregoj Kastrioti dhe TE GJITHE PRIJESIT E SHQIPTAREVE NE ATE KOHE, sepse luftuan P. Osmane). Pernga kriteriet apo qellimet e P. Islame (perhapjen e Islamit ne bote, apo krijimin e nje perandorie islame qe perfshinte tere boten), PRINDERIT E TU E TE MI ISHIN TE BARABARTE ME SERBET e jomuslimanet tjere. Atehere, perse te na vecojne neve turqit? Qe P. Osmane nuk na vecoj apo privilegjoj kurre ndaj popjve te Ballkanit, eshte fakti se askush me shume se ne nuk pati femije te asimiluar ne P. Osmane, femije te jomuslimaneve qe u morren si gjobe ("haraq ne gjak") e u sollen ne kampet mercenare ne Anadol e gjetiu, u islamizuan e turqizuan (derisa u bene Hasana), u sollen perseri ne Kosove e sot e ndiejne veten "shqiptare te forte e patriote", bile edhe Kastriotit i ndajne ligjerata ne atdhedashuri. (Vet pi lyp, pasha Qitapin fun e kry :frown:)

Edhe nje gje: Paske pohuar diku ne repliken tende ndaj King Gentius se ne shqiptaret paskem patur pashallare e funksionare ne P. Osmane. Nuk po te them asgje, por vetem interesohu te dijesh se cilet popuj joturqe (pra popuj te Ballkanit) paten para shqiptareve Pashallare e funksionare ne P. Osmane. Do te gjesh se ishin greket, me vone bullgaret,pastaj erdhen shqipet tua. Keshtu qe kush e shiti bothen, e mori vendin e pashallarit ne P.Osmane, jo qe u privilegjuan shqiptaret, o i mjere..

Simbas informacioneve te mia, ne betejen e Kosoves pati shqiptare e serbe, boshnjake e bullgare e tjere, e tjere, e tjere, qe luftuan se bashku kunder turqeve. Tek ky perfundim vjen edhe Leo Freundlich, veprat e te cilit kam pare te citosh ne tema tjera ne forum. Por edhe bashkepunimi i Kastriotit me Huniyadin (hungarez qe mbrojti Beogradin dhe tere Serbine praj pushtimit osman, i cli pati eshe ushtare serb ne ushtrine e tij), e justifikon kete "teorine" time qe Beteja e Kosoves nuk ka qene asgje serbe por me teper (mbare)ballkanase.

Excusa, nje korigjim:
lexo "Pernga kriteriet e P. Osmane", pra jo "P.Islame".

Guri i madh
28-01-08, 00:14
njifsh e mos pafsh thojshin ktyne here pas lufte po dihet se kosova po bahet shtet , po ne tė gjithve na interson se qfar shteti do tė jet disa pretendojna nji shtet demokratik dhe ngritjen e vlerave kombtare gjat shekujve qe i kemi lan pas

por tani disa po e shohin se ka ardh momenti i fundit qe kosoven me e kthye andej ku shqiptart nuk e deshirojn , ata e kan nji detyr bukur tė mundimshme se ata duhet te kthehen 5 ose 6 shekuj mbrapa per me demantue historin e kombit tė vet qe fatkeqsisht po i thojn veti jena shqiptar


ata nuk skuqen kur e fyjn SKENDERBEUN ata e fyjn gjdo gjė qe ėsht kombtare ata e duan turkun po pasi do kalojn disa vite edhe shkavin do ta nderojn si turkun

King_Gentius
28-01-08, 04:14
"""" Paksa gabim je ketu , pasi ne ate kohe kishim Pashallare dhe funksionar te larte shqipetare , ndersa sot kemi hiq gje tjeter vetem se Prostitut-Shites nga mesi jone.""""

Cfare arritje kishim bere ne si popull le te themi deri ne vitin 1911? A nuk ishte gjendja e popullit e mjerueshme?

""""Turqia e sotme eshte fuqi e madhe , por qka te vodhi ty se , me bjer referenca .""""

Mbi 400 vjet liri.

""""Islami siq e dime me argumente historike dhe arkeologjike ka rrenjet ne keto troje para Pushtimit Turke""""

Po sa, 200-300 cope?

"""" edhe pse me pushtimin Osman ajo u rrite ne permasa te madha .""""

Pas vitit 1650.

""""Po normal qe shqipetaret mysliman kan dal kunder Tij pasi ky i fundit kishte ber lidhje me Serbet qe kishin pushtuar vilajetin e Kosoves """"

Nga doli qe muslimanet e Krujes kan dal mbrojtes te Kosovarve dhe jo thjesht besnike te Sulltanit?

""""me shume lexo si Dukagjinasit u ngriten kunder tij apo me mire me thene ata ishin ne lufte me serbet por ne kete rast iu shtua edhe nje tradhtar qe kishte lidhur aleanc me ta dhe nuk e qante koken per kete vilajet.""""

Dukagjinasit kan pas hasmeri me Skenderbeun per arsye te ndryshme, nuk di qe Kosova te ket qen e vetjma arsye. Megjithate jam dakort qe Skenderbeu duhet ti kishte kushtuar me teper vemendje shqiptarve te Kosoves.

""""
Ti duhet ti thuash faliminderit Perandoris Osmane e sidomos Kosovaret , qe ata me triumfin qe ben ne Kosova Polje ndaj sllavit , ben qe zeri yne te ndegjohej ne gjithe ballkanin e ne te egzistojme ne keto troje qe jane kosovearet sot ,se perndryshe do e kishe serbi edhe ketu sa i perket ndihmes se skenderbeut.""""


Osmanet nuk erdhen nga Mongolia se u ka ardh keq per Kosovaret, po ardhen te plackisin, dhe beteja e mesiperme ishte ne kuader te keti qellimi. Kosovaret ngadale ngadale perfituan nga rasti. Falenderimi kryesor i takon kosovareve, po ju supozoni se fuqia e serbeve do ishte vazhdimisht ne rritje dhe e shqiptarve vazhdimisht ne ulje. Une nuk besoj se kemi ndonje menyre te konkludojme se cka do u ndodhte shqiptarve te Kosoves e me gjere ne shekullin 15 e me tej. Sic keni then vet, rrjedha e historise nuk mund te shihet me parimin "po te kishte halla mustaqe do ishte xhaxha".

Vetem pastaj duke aplikuar standartin tuaj te falenderimeve, sigurisht i takon faleminderim osmaneve qe shtyne shum serbe ne veri te Kosoves, dhe falenderim serbeve te cilet vendosen te mbledhin plackat e te kthehen nga kishin ardh, lol.

King_Gentius
28-01-08, 06:41
Ne dy postimet e mia te meparshme ka disa editime qe te shprehja me qart mendimin tim.

Sa per miqesine mes popujve qe Skenderbeu thuhet te jet munduar te krijoje, disa qarqe serbe ose greke sot admirojne punen e Skenderbeut vec ne kontekstin qe ai eshte serb a grek ne menyre qe ti heqin kombit shqiptar nje pjese te rendesishme te historise dhe tij e te na nxjerrin komb pa histori etj etj etj.

Serbet e sidomos greket e kohes se Skenderbeut nuk kishin ndonje admirim special per te per shkak te lidhjeve te tij me Papen dhe Katolicizmin, ose po te doni me qendrimin e tij Ortodoks Uniat. Skenderbeu vet kryesisht eshte perqendruar me aleance politike me latine dhe jo me greket/serbet. Greket urrenin me shum Papen se Sulltanin. Ata refuzuan te njohin Papen si kryetar te kishes se tyre si shkembim per ndihme kunder Osmaneve dhe kjo ishte nje nga arsyet Konstandinopoja ra ne duar te Osmaneve.

hasanmehmeti
28-01-08, 11:00
4. Skėnderbeu ėshtė shėmbėlltyra e luftės sė njė populli pėr liri
dhe pavarėsi.

Me luftėrat e tij pėr gati njė ēerek shekulli, Skėnderbeu
ėshtė shembulli i virtytit dhe kryerjes sė detyrės ndaj atdheut, i
luftės pėr ēlirim nga pushtuesit mė tė egėr tė vendit. Ai po ashtu
ėshtė shembulli I trimėrisė dhe strategut ushtarak, meqenėse u ndesh
me njė fuqi shumė mė tė madhe se ushtria e tij dhe doli fitimtar.

Edhe ndaj kėtij argumenti janė paraqitur vėrejtje tė ndryshme dhe
interpretime alternative.
Sė pari, a ėshtė Skėnderbeu shėmbėlltyrė e luftėtarit pėr liri apo siē ėshtė e zakonshme nė politikėn e shqiptarėve edhe ai ėshtė bashkėpunėtor me njė pushtues dhe
sundimtar kundėr njė pushtuesi dhe sundimtari tjetėr ?
Skėnderbeu ka qenė bashkėpunues politikisht me serbėt, veēanėrisht sundimtarin e
Kosovės Brankoviē.
Prandaj pėrgjigja nė kėtė pyetje ėshtė e lidhur me pėrgjigjen nė njė pyetje tjetėr:
a ėshtė Kosova toka shqiptare, do tė thotė atdhe, pjesė e atdheut ?
Nė qoftė se po dhe ndodhej nėn sundimin serb, atėherė del se
bashkėpunimi me serbėt ėshtė bashkėpunim me pushtuesit e atdheut. Nė
qoftė se Kosova nga udhėheqėsit shqiptarė nuk konsiderohet tokė
shqiptare, pjesė e atdheut, atėherė bashkėpunimi me serbėt nuk ėshtė
bashkėpunim me pushtuesit e atdheut, por vetė politikani shqiptar
sillet dhe mendon njėlloj si politikani serb, domethėnė jo si
bashkėpunėtor i serbėve, por si vetė sebėt.
Sepse konsiderimi i Kosovės tokė joshqiptare ėshtė karakteristikė
themelore e mendimit tė ēdo politikani serb. Nė tė dy rastet,
bashkėpunimi i Skėnderbeut me serbėt tregon rreshtimin e tij nė anėn
e pushtuesve, pėrkatėsisht tė armiqve tė shqiptarėve. Argumente tė
ndryshme janė zhvilluar pėr tė treguar se serbėt gjatė pushtimit
osman kanė qenė edhe vetė tė pushtuar dhe prandaj nuk ka kuptim tė
quhen pushtues (psh historiografia enveriste), por argumente janė
zhvilluar pėr tė treguar se edhe osmanėt pas disa shekujve tė
qėndrimit nė Ballkan, nuk ishin mė pushtues, por vetėm popull
sundues (psh Castellan).
Sidoqoftė, mė tepėr se ēėshtje pėrkufizimi teorik, cilėsimi i serbėve dhe osmanėve si pushtues ėshtė i lidhur me pėrjetimin e tyre nga popullsitė e sunduara.
Dhe, edhe pas shekujsh sundimi si serbėt, si osmanėt, pėrjetoheshin si pushtues dhe
sundimtarė. Nga bashkėpunimi me serbėt Skėnderbeu nuk del shembull
i luftėtarit pėr liri dhe pavarėsi, por I bashkėpunimit me njėrin nga
pushtuesit (serbėt) nė luftė kundėr pushtuesit tjetėr (osmanėve).

Sė dyti, cili ka qenė pushtuesi ose po tė pėrdoret termi i Castellan,
sundimtari mė i rrezikshėm pėr shqiptarėt: sundimtari serb apo
osman ? Dėshmitė tregojnė bindshėm se jo vetėm para, por edhe pas
pushtimit osman pėr shqiptarėt rreziu kryesor, sundimtari dhe
pushtuesi mė i rrezikshėm mbeten sllavėt dhe grekėt. Prandaj tė
gjithė politikanėt shqiptarė zgjodhėn ndėrmjet rrezikut mė tė madh
dhe rrezikut mė tė vogėl dhe jo ndėrmjet lirisė dhe robėrisė,
zgjodhėn bashkėpunimin me armikun dhe pushtuesin mė pak tė
rrezikshėm osman, ose me armikun dhe pushtuesin mė tė rrezikshėm sllav e grek.
Bashkėpunimi i Skėnderbeut me serbėt dhe grekėt tregon se ai ka
qenė bashkėpunėtor me armiqtė dhe pushtuesit mė tė rrezikshėm sllavė dhe
grekė. Bashkėpunimi i Skėnderbeut me serbėt dhe grekėt tregon se ai
ka qenė bashkėpunėtor me armiqtė dhe pushtuesit mė tė rrezikshėm e
jo luftėtar i lirisė.

Sė treti, a ka qenė Skėnderbeu shėmbėlltyrė e luftėtarit tė lirisė
apo tė vasalit ?
Skėnderbeu nuk kishte pranuar vasalitet ndaj sulltanit, por kishte pranuar vasalitet ndaj Venedikut. Nga kjo del se Skėnderbeu nuk ka qenė shėmbėlltyrė e luftėtarit tė lirisė, por
vasal, sepse fakti qė nuk ėshtė vasal i sulltanit, por i Venedikut
nuk e ndryshon faktin se ka qenė vasal.
Kjo pėrsėri ėshtė vetėm ēėshtje e zgjedhjes: vasal i kujt ? Kėtu
shtohet edhe se Venediku po ashtu mbante nėn sundim territore dhe
portet mė tė rėndėsishme shqiptare dhe Skėnderbeu ishte vasal i njė
sundimtari e pushtuesi.

Sė katėrti, Skėnderbeu vėrtetė ėshtė shėmbėlltyra e strategut ushtarak, por raporti ndėrmjet luftės dhe politikės tek ai ėshtė I pėrmbysur, sepse lufta shikohet si
kryesore dhe politika dytėsore, ndėrsa politika do tė duhej tė ishte mbi
luftėn.

Sė pesti, nė luftėrat e tij Skėnderbeu ka qenė i manipuluar nga
agjentura joshqiptare, para sė gjithash papati, Venediku,
hungarezėt etj., etj., tė cilėt e kanė pėrdorur Skėnderbeun pėr tė dobėsuar
rrezikun osman ndaj tyre duke zhvilluar luftėrat nė territor
shqiptar. Duke e konceptuar si politikan injorant, kėto fuqi kanė
arritur ta fusin Skėnderbeun nė luftė kundėr superfuqisė mė tė madhe
tė kohės (si t'u shpallė sot Shqipėria luftė SHBA-ve), luftėrat janė
zhvilluar nė territor shqiptar, pėr rreth njė ēerek shekulli
shqiptarėt as kanė mbjellė, as kanė korrur, as kanė zhvilluar
tregtinė, zejet etj., ėshtė shkatėrruar njė pjesė e madhe e
popullsisė, e pasurive si: ullinjtė, vreshtat etj., etj. Nga tė
gjitha kėto, nga kjo politikė e Skėnderbeut mund tė kenė pėrfituar
popujt e ndryshėm, por kanė humbur shqiptarėt.

Megjithė premtimin pėr tė mos bėrė digresione (degėzime) tė
argumentimit, kėtu bėhet i nevojshėm njė i tillė. Fjala ėshtė pėr
argumentin se ndėrmjet prirjes sė Skėnderbeut drejt katolicizmit dhe
prirjes sė tij drejt sllavizmit dhe ortodoksisė ka njė kontradiksion
tė papajtueshėm, sė paku nė kontekstin e marrėdhėnieve ndėrmjet
katolicizmit shqiptar dhe sllavėve ortodoksė, nė radhė tė parė
serbėve. Nė traditėn katolike shqiptare ka pasur njė rrymė tė fortė
tė konfliktit me ortodoksizmin serb qė kur u ndanė
kishat nė romake dhe bizantine. Nė kohėn e Skėnderbeut ende ishin
tė pathara damkat e hekurit tė skuqur tė pėrdorur nga serbėt e Stefan
Dushanit e pasardhėsit tė tij, masakrat, shpronėsimet, ndarjet e
burrit nga gruaja, e fėmijėve nga prindėrit si presion pėr
konvertimin e shqiptarėve katolikė nė ortodoksė. Pėrdorimi i
shkallės kaq tė lartė tė dhunės pėr konvertim, ėshtė tregues edhe i
shkallės sė lartė tė kundėrshtimit tė shqiptarėve
katolikė pėr t'u kthyer nė ortodoksė qė e bėnte tė nevojshme
pėrdorimin e mjeteve ekstreme mesjetare tė dhunės. Prirja e
Skėnderbeut pėr aleanca me nipin e Car Lazarit, Brankoviēin, ishte
krejt nė kundėrshtim me kėtė qėndresė popullore dhe me rrymėn e
klerit katolik shqiptar qė pėrpiqej tė ruante lidhjet me papatin
dhe katolicizmin nga ortodoksizmi sllav. Qėndresa e klerit katolik
shqiptar jo vetėm me bazė fetare, por edhe mbi bazė etnike
ndaj sllavizimit tė kishės shqiptare vėrtetohet pėrgjatė gjithė
shekujve.
Ata, qė nė atė kohė janė ngritur kundėr mbushjes sė kishave
shqiptare me klerikė tė besimit katoloik, por etnikisht sllavė (psh
raguzianė) siē dėshmohet nė dokumentat e kohės dhe kjo ndeshje e
klerit katolik me klerin sllav, qoftė edhe katolik, gjendet gjatė
gjithė historisė sė katolicizmit shqiptar deri sot. Armiqėsia e
lashtė e ortodoksizmit sllav ndaj katolicizmit shqiptar u vėrtetua
si edhe mė e dhunshme nė vitet 1913-1914 nė masakrat e kryera nga
qeveria malazeze ndaj popullsisė myslimane e katolike shqiptare pėr
konvertimin e tyre nė ortodoks. Prandaj Skėnderbeu me prirjen e tij
drejt sllavizmit dhe ortodoksisė ėshtė nė kundėrshtim me
qėndresėn popullore dhe tė klerit katolik shqiptar kundėr
ortodoksizmit sllav, sepse nuk mund tė ishte njėkohėsisht edhe mik
i sllavėve, edhe mbrojtės i katolicizmit shqiptar.

vazhdojme me piken 5.

King_Gentius
29-01-08, 04:48
Ne postimin e fundit gjej plot shtremberime dhe ekzagjerime. Na del se Skenderbeu ka pas kryesisht prirje per aleance me sllavet/greket/ortodoksine dhe jo me latinet/katolicizmin, gje qe nuk qendron as historikisht as llogjikisht. Sic e dim shum mire Skenderbeu i varte shpresat nga Perendimi nga ku vinte dhe ndihma kryesore (p.sh. traktati i Getes ne 1451). Pastaj ca kuptim ka te kembengulesh ne aleance me princat e dobet serbe/greke qe ishin dorezuar dhe kishin pranuar vasalitetin ndaj sulltanit ne krahasim me Perendimin te cilin Sulltani nuk e kishte ne dore dhe ishte me i fuqishem se vasalet serbe/greke. Pastaj nje aleance e ketille mund ti kushtonte edhe humbjen e mbeshtetjes nga Perendimi per arsye fetare.

Me sa di marredhenja midis Skenderbeut e Brankovicit ka qen zakonisht neutrale/paqesore dhe disa here armiqesore, si psh sulmet e Skenderbeut kunder Brankovicit ne 1444 e 1448 kur Brankovici pengonte veprimet anti-turke te Skenderbeut. Nuk di qe Skenderbeu te ket ndihmuar ndonjeher Brankovicin kunder Dukagjinit.

Pastaj se kush ka qen armiku me i rrezikshem eshte nje term relativ dhe nuk eshte e vertet qe turku ka qen gjithmon rreziku me i vogel, dhe se e vetmja alternative ishte aleanca me serbet/greket. Skenderbeu kishte alternativen e trete, aleance me latinet qe vertet ishte rreziku me i vogel ne krahasim me turqit/greket/serbet.

Sa per manipulimin e Skenderbeut nga latinet, kjo eshte e vertet, ata me shum na prishin pune se sa na ndihmuan. Ata paten humbje po jo aq sa ne. Sa per hungarezet nuk mund te them te njejten gje se dhe ata luftuan shum ashper dhe pesuan humbje me te medha se ne. Ndersa ne lidhje me serbet greket nuk shikoj ndonje perfitim se ata ishin te pushtuar ne kohen e Skenderbeut dhe nuk mund ta perdornin luften e shqiptarve ne avantazhin e vet.

hawk
29-01-08, 19:28
Sipa F.Docit, Skėnderbeu tek po largohej i zhgėnjyer dhe i helmuar nga Qyteti i Shenjtė i Romės, nė fund tė marsit 1467, mallkoj klerin me kėto fjalė:

“Jo vetėm qė duhet tė lidhim paqė, por duhet
t’ja hapim turkut edhe rrugėn drejt Romės, qė t’i
shtrojė siē duhet kėto priftėrinj...”

[Oliver Jens Schmit: “Arbėria Venedike” shqipėruar
nga Aben Puto, Tiranė 2007, f. 365]

uliksi31
01-02-08, 11:16
http://www.malesiaforum.com/images/icons/icon1.gif Fisnikėria e trimėria e Skėnderbeut
Fisnikėria e trimėria e Skėnderbeut

Pėrgatiti Agim Bacelli

Kėto dy letra janė tė vitit 1461, njėra e Skėnderbeut dhe tjetra e Joanes Antonius, gjatė njė replike para betejės nė Itali. Pėr vėrtetėsinė e tyre, unė nuk kam asnjė tė dhėnė, megjithėse kam kėrkuar nėpėr shėnimet e mija tė nxjerra para 25 vjetėsh nga revistat "Shkenca dhe Jeta" nga ku mblodha edhe kėtė material tė mė poshtėm. Autori (nuk ja kam emrin) thotė se letrat janė marrė nga Vatikani ku ato gjenden nė latinisht nė formėn jo origjinale. Nėse dikush tjetėr ka ndonjė burim mė tė saktė, le ta plotėsojė kėtė shkrim.

http://i268.photobucket.com/albums/jj8/vajzgrudet_2008/Skenderbeu.jpg

Lufta e Skėnderbeut nė Itali
Dihet historikisht qė Skėnderbeu ka pasur miqėsi me Alfonsin, mbretin e Napolit. Pas vdekjes sė mbretit Alfons, i biri, Ferdinandi, u ndodh ngushtė. Duka Xhiovani nga dera Anzhu e shtėpisė mbretėrore tė Burbonėve, i ndihmuar edhe nga konti italian Piēinino, kėrkonte tė pushtonte vendet qė qeveriseshin prej Ferdinandit. Me 7 korrik 1460 mbreti i ri u thye keqas nė betejėn e Sarnos dhe mbas 20 ditėsh edhe nė krahinėn e Pulias.
Nė kėto rrethana tė vėshtira Ferdinandi, me anėn e tė dėrguarit tė tij Marko Karvaēino, i kėrkoi Skėnderbeut ndihmė ushtarake.
Skėnderbeu dėrgoi nė fillim nė Itali Gjon Stres Ballshėn me 500 ushtarė si pararojė. Mė vonė edhe vetė Gjergj Kastrioti shkoi me 5000 ushtarė, nė fillim tė vjeshtės se vitit 1461. Ai u hodh nė Itali sė bashku me Moisinė, Vlad Goricėn dhe Zahari Gropėn, tre nga gjeneralėt e tij mė tė fuqishėm. Nė Itali prijėsi shqiptar arriti nė kohėn mė kritike kur Ferdinandi ishte i rrethuar keqas nė Bari prej ushtrive franko-italiane. Ardhja e ushtrisė shqiptare nėn komandėn e njė luftėtari tė madh dhe tė mirėnjohur nė mbarė Evropėn, e tmerroi ushtrinė rrethuese aq shumė sa konti Piēinino e ngriti me tė shpejtė rrethimin dhe u tėrhoq rreth 50 km mė tutje. Ferdinandi i gėzuar i hapi dyert e kėshtjellės dhe e priti krahėhapur Skėnderbeun me trimat e tij. Nė pėrgjigje tė falėnderimeve tė pambaruara tė mbretit tė ri Ferdinand, Skėnderbeu i tha atij me modesti: "Paguaj njė pjesė tė vogėl tė borxhit qė i kam babit tuaj, Alfonsit..."
Ndėrkaq armiqtė e mbretit nga sulmues u kthyen nė mbrojtės pasi Skėnderbeu nuk mund tė largohej pa i shpartalluar ata. Ai i ndoqi dhe i kapi nė Ursar mė 18 Gusht 1462. ushtria italo-franceze u dėrmua krejt prej shqiptarėve. Ata lanė nė fushėn e luftės mbi 4000 tė vrarė, 100 robėr dhe 25 flamurė nė duart e fitimtarėve. Skėnderbeu sė bashku me tė birin e mikut tė tij, hynė triumfalisht nė Napoli.
Mbi qėndrimin burrėror tė shqiptarėve nė tokėn italiane na hedhin dritė dy dokumente tė asaj kohe, tė cilat janė dy kopje letrash tė shkruara nė latinisht. E para i dėrgohet Skėnderbeut nga princi i Tarantos Joanes Antonius dhe e dyta ėshtė letra plot sarkazėm e Skėnder-beut.

Letra e Joanes Antonius dėrguar Skėnderbeut
Gjergjit shqiptar, shėndet!
Do tė ishte punė mė e hijshme pėr ty si luftėtar i dėgjuar ti ndiqje deri nė fund turqit, pėr hir tė dashurisė pėr fenė e krishterė nėse ke, dhe jo kėshtu si vepron ti tashti, qė lė vendin tėnd dhe hidhesh nė Itali pėr tė luftuar me ne tė krishterėt qė jemi vėllezėrit e tu vetėm nė fe (nėse jemi pasi ti e ndėrron fenė sa herė tė pėlqejė!!). Ti e quan veten luftėtar tė pa thyeshėm e kokė derr e na je hedhur neve sipėr qė me plotė tė drejtė quhemi nga populli si tė krishterė tė vėrtetė. Kur erdhe kėtu, mos ke kujtuar se do tė luftoje me turqit jevgė qė dinė tė kruhen me jevga? Ne jemi tjetėr fis. Jemi njerėz me tradita tė pasura fisnike e jo si ju shqiptarėt apo turqit.
Thonė se je i tmerrshėm kur tė shohin, por kėtu tek ne, asnjė nuk do tė trembet nga fytyra jote e pėrbindshme. Ne italianėt e njohim mirė kombin tuaj. Ne i mbajmė pėr bagėti shqiptarėt dhe na vjen turp tė ndeshemi me ju nėpėr beteja kafshėsh!
Mbase nuk munde dot tė shpėtosh shtėpinė tėnde nga turqit, mendove tė pushtosh shtėpinė e huaj. U gėnjeve, kėtu nė vend tė shtėpisė do tė gjesh varrin tėnd, o Gjergj!
Joanes Antonius

Pėrgjigja e Skėnderbeut
Gjergji, zotėrues i Shqipėrisė
Joanes Antonius, princit tė Tarantos.
"Me qenė se pata njė armė-pushim me armiqtė e mi turq, nuk desha t'ia kursej ndihmėn time mikut tim Ferdinando, sepse Alfonsi, i ati i tij, mė ka ndihmuar nė luftė kundėr turkut. Do tė isha mosmirėnjohės po tė mos ja shpėrbleja tė birit.
Ti kėrkon tė pushtosh tokat e birit tė mikut tim duke e prerė nė besė e tradhtuar pasi ju kishit njė aleancė me atin e tij dhe pėr kėtė do tė marrėsh nga unė shpėrblimin qė meriton. Do tė shohėsh vetė sesa fisnik je dhe se ēdo tė thotė prerje nė besė, po ku kupton ti nga kėto qė po them unė!
Kjo ėshtė e vetmja arsye qė mė shtyn mua tė vij nė Itali dhe tė matem me ty. Shumė shpejt ne do tė pėrleshemi bashkė dhe pėr mua kjo do tė jetė si njė zbavitje nė krahasim me betejat qė kam bėrė me turqit jevgė, siē i quan ti.
Sa pėr punė fisnikėrie qė ti mė pėrmend, unė dua tė kujtoj se sot fisnik tė bėn vetėm njė luftė e drejtė dhe e ndershme. Ai bujk qė dije kapte parmendėn, sot pas njė lufte tė drejtė mund tė kapė fronin dhe di ta mbajė, por mos harro se nuk ka mė keq kur fisnikun e dėrgojnė tek parmenda dhe ai nuk di ta mbajė!
Mos harro kėtė qė po tė them, nuk ka fisnikėri mė tė madhe se trimėria dhe nesėr do t'ia shohim fisnikėrinė njėri tjetrit.
Ti pėrbuz kombin tim duke i quajtur bagėti shqiptarėt, flet plot sharje se ashtu tė ėshtė mėsuar goja. Ju nuk e njihni kombin tim dhe as origjinėn tonė. Tė parėt tanė kanė qenė epirotėt me nė krye Pirron. Nga sulmet e kėtij burri mezi shpėtuan romakėt tėnd.
Por, o fisniku im trim, pėrderisa (sipas jush) shqiptarėt janė bagėti, pėrse juve ju dridhen kėmbėt dhe zhdukeni si lepuj kur ndodheni pėrpara tyre?! Kėto ditėt e fundit e treguan fare qartė se kush ishin bagėtitė dhe ditėt qė vijnė do ta tregojnė akoma mė shumė sidomos kur ne tė dy tė jemi ballė pėr ballė. Deri mė sot qė jam duke luftuar me ushtarėt e tu, s'kam parė asnjė trim tėndin qė tė guxojė tė mė vėshtrojė drejt e nė sy, siē bėj unė me ata! Unė dhe luftėtarėt e mi shikojmė pėr ditė vetėm shpinat e ushtarėve tė tu trima! Fytyra dhe gjokse tė ushtarėve tė tu ne kemi parė vetėm nė ato raste kur u kemi prerė kokat ose u kemi hedhur hekurat nė duar!
Unė nuk e kam zili shtėpinė tėnde dhe tė askujt mbase mė mjafton shtėpia ime, por, nėse do tė ngelesh gjallė, unė kėrkoj prej teje qė tė mos i prekėsh kurrė tokat e mikut tim Ferdinando!
Mbetsh me shėndet! Skėnderbeu.”

hawk
03-02-08, 01:53
e qe Beteja e Kosoves nuk ka qene asgje serbe por me teper (mbare)ballkanase. Porta e Larte nuk i erdhi ne ndihme shqipetareve por duke debuar sllavet largoi zgjedhen e eger shqiptarozhukese serbe dhe krijoi premisat e integrimit te elementit shqipetare ne radhet e Perandorise pushtuese,premise kjo e zbehte per popullin serb,sic n adeshmon historia.Eshte fakt qe viset shqipetare te Kosoves njohen nje zhvidhim ekonomik te papare qe u ndal me luftrat Bogdanjane qe e shnderruan Shiperine ne shesh betejsah dhe persekutimesh te shqipetareve. Nuk duhet te nenkuptohet nderhyrja Osmane si ndihme ashtu sic nuk eshte ajo e USA,sot,por vetem nje situate gjeopolitike nga e cila shqipetaret perfituan dhe po perfitojne.Nese atehere doli mbi ujera toka shqipetare sot Kosova po i drejtohet pamvaresise,e kjo nese konsiderohet si humanizem i superfuqive do te ishte shume qesharake...per vete shembujt historik qe na rrethojne. Kriteret e Perandorise Osmane nuk evidentonin thellesisht kriteret etnike por nuk i zhduknin ato sic benin serbet ndaj shqipetareve.Bashkimi Europian sot ka disa kritere te perbashketa qe bashkojne armiq te hershem qe jane masakruar njeri me tjetrin por nuk zhdukin elementin etnik.Nga ana tjeter bashkimi fuqizon...edhe pse ne kohen e Perandorise Osmane nuk mund te flasim per Bashkime te ketilla por ama kriteri perbashkues,kur nuk ka qellime asimilimi, nuk sjell “deme” ashtu sic nuk po i sjell sot Europes ne te cilen do te hyje Shqiperia pas Maqedonise dhe pse jo edhe Serbia!! Qe prinderit e mi dhe te serbeve te ishin te “barabarte” duhej kriteri fetare qe serbet nuk e permbushen kurre.Por edhe sikur te ndodhte,elementi etno-kulturore eshte identitet me vehte dhe i pakapercyeshem kollaj.Aq sa ne me turqit edhe pse jemi musliman nuk jemi identik,te barabarte pervecse ne fe.Nese ne luftojme perbashktesine me serbet duhet t'i perjashtojme ato nga kontinenti Europian ne te cilin bejme pjese qe te dy kombte,nga rraca indoeuropiane,gjuhet indoeuropiane,raca e “bardhe”(nese mund te flitet per nej te tille”,nga Ballkani..etj te perbashketa qe ndajme me serbet por qe nuk na barazojne. Nese elementi Islam i Portes se Larte na barazonte me prinderit serb,ai i Skenderbeut shnderronte parardhesit e mi ne aleat dhe miq te atyre serb,pra te “barabarte”(duke perdorur nje term tendin),edhe pse serbet luftonin barbarisht elementin shqipetare ne Kosove dhe gjetke me qellim zhdukjen nepermjet eliminimit fizik apo asimilimit. Ne kete menyre ne vellazeroheshim me serbet.Vete e pohon ne paragrafin e fundit kur i rendit shgqipetaret perkrah serbeve dhe bullgareve duke u nisur nga pjesmarrja e Balshes,katolikut te konvertuar ne ortodoks,te vellazeruar me serbet. Ashtu sic na u moren femijet neve mund t'i merreshin edhe serbeve,malazezeve,bullgareve,grekeve...por nuk ka pergjigje faktike pohimi yt. Realiteti Islam nuk erdhin nga harci i gjakut qe paguhej kryesisht nga familjet feudale shqipetare per mos bashkepunim me Porten e Larte per zgjedhjen e bashkepunimit me Brankovicin,zhupanin e Kosoves.Ky eshte nje argument i konsumuar.. Beteja e Fushe Kosoves nuk ka lidhje fare me Huniadin dhe Skenderbeun,dy miqte e vjeter,i pari mbrojtes i serbeve,i dyti aleat i tyre,pse jo edhe nip. Te gjithe historianet me me te konsideruar ne sferen Ballkanike,flas per ato jashteballkanik si me neutral,e paraqesin ate beteje si deshtim serb dhe jo Ballkanik ndonese moren pjese shume prijes me etni te ndryshme.Udheheqesi ishte gjithmone serb,beteja u zhvidhua ne Kosoven serbe,sulltani u vra nga nje serb.Pjesmarrja e Balshajve nuk e kombetarizon pjesemarrjen shqipetare ne ate beteje ashtu sic nuk i ben lufte shqipetare apo Ballkanike betejat e Heroit tone kombetare pjesmarrja ne disa beteja pertej Adriatikut,por vetem politike vasaliste.

Guri i madh
07-02-08, 14:18
Monumenti i Gjergj Kastriotit - Skenderbeut nė Prishtinė

http://www.kosova.com/up/galeria/skenderbeu/gjergj1.jpg

http://www.kosova.com/up/galeria/skenderbeu/gjergj2.jpg


http://www.kosova.com/up/galeria/skenderbeu/gjergj3.jpg
http://www.kosova.com/up/galeria/skenderbeu/gjergj4.jpg

Guri i madh
21-03-08, 21:08
http://i121.photobucket.com/albums/o230/bardhiDJ/trek%20earth/keshtjellaekrujes.jpg

King_Gentius
02-10-08, 04:23
http://kosova.albemigrant.com/wp-content/uploads/2008/06/betejat-e-shqiptarve.bmp

King_Gentius
02-10-08, 04:26
http://72.41.173.214/album_pic.php?pic_id=1214&sort_method=pic_time&sort_order=DESC&full=true

King_Gentius
02-10-08, 04:35
http://lajme.parajsa.com/images/guri3.jpg

doGzona
17-01-09, 19:35
Kalaja e Skenderbeut


http://www.telegrafi.com/fo/cult/f.0117163229656_m.jpg

Kalaja e vjeter
Guri
Qendres
Trimeri
Akoma ne kembe
E pa rrezuar.

Zeri i yt
Large
Shume
Trishtueshem
Akoma i pa shtjerrur
Neper bote.

Guret e tua
Fortesi
Fakte
Deshmi
Se jemi te paret
Dhe do te mbesim
Me kalan krenare.

King_Gentius
06-05-09, 06:35
http://www.thegjelajcollection.com

Art shumi bukur me karakter historik

INPERATORE BT
28-01-10, 18:04
Gjergj Kastrioti i quejtun Skanderbej.... figura ma e ndritur per shqiptaret ashtu do te jet gjithmon, edhepse nigjova se do "shqiptar" ja kishin nis me pergoju e me fol kunder emrit te tij, beso se me gjith qef i kishna tredh ata njerez

King_Gentius
01-02-10, 04:03
http://img641.imageshack.us/img641/7176/kastrioti.jpg

hawk
01-02-10, 11:45
Fjalėt e fundit tė Skėnderbeut
Dr. Shan Zefi

kur Gjergj Kastriotit [...] luftoi pėr komb e pėr fe tė tė parėve tė tij. Shpejt pėrfituan turqit nga kjo vdekje e Heroit Kombėtar e Martirit tė krishterimit. Shkodra e Kruja ende rezistonin.
Pali II, edhe pas vdekjes sė Gjergj Kas-triotit vazhdoi ta bėnte atė qė ishte e mun-dur.
Edhe nga ky testament i fundit mund tė shihet se ēfarė ishte qėndrimi i Gjergj Kas-triotit ndaj Kishės (Katolike) [...] pra ai qė e shkroi formulėn e pagėzimit nė shqipe, i pėrndritshmi argjipeshkėv Pal Engjėlli.

Lexova kete postim te percjecllur me autoresi te nje "Dr." shkencash. Ne Itali, ku doktorohen prifterinjte dhe ku ka me shume te tille se ne Shqiperi apo Kosove, nuk nodh qe titulli, nese mund ta quajme laik "dr." te shoqeroje emrin e klerikut. Tek ne nodh, qe titulli fetare te zevendesohet fare. Edhe Papa aktual ka doktorature, por a keni vene re t'i derjtohet njeri me "Dr."?! Kjo tregon, qe ne fillim se cfare ngjyre do te kete shkrimi dhe cfare qellimi ka postimi. Megjithate mua me pelqen pasi verteton se Zefi nuk eshte studjues serioz, por vetem prfit i zellshem i mgleur pak ne Mesjete.

Me tej, ne fjalet ne "corsiv" qe jane te vetmet te priftit Shan Zefi, nuk zhgenjehem nga mendimi im i mesiperm.

Ka disa ide qe rrjedhin nga analiza e dokumentit. Duhet thene ne fillim, se per nje dokument eshte i nevojshem burimi dhe disa referenca e jo "testameti i filanit" sepse te tille shkruan cdo njeri, sic ishte testamenti i Kostandinit, ku i linte Kishes autoritet politiko-fetrare dhe territore, e ne te veretete u zbulua pas 1200 vitesh, se ishte nje fallso. Pra, zakonisht nga "doktoret", kerkohet edhe justifikim i seriozitetit te fushes ku jane doktoruar. Shohim qe Zefi eshte ne prift ne sherbim te Kishes dhe asgje me teper.

Ky pohim vertetohet, sic thash nga fjalet e tija, si komenti i figures se Skenderbeut. Ai e quan "Martirit tė krishterimit" dhe evidenton "qėndrimi i Gjergj Kas-triotit ndaj Kishės (Katolike)". Tek citimi i fundi kembengul ne kllapa, te percaktoje cilen Kishe, pasi ajo tjetra eshte e jashteligjshme. Skenderbeu ne fakt lidn si ortodoks ne nje familje ortodokse ku i Ati kishte sponsorizuar per nje nga manastiret e famshme te malit Atos ne Greqine e sotme. Kruja kishte nje bazilike ortodokse dhe e gjitha familja e Gjergjit, ka antroponimi ortodokse. Prifti Zefi, kete nuk e shikon fare, e anashkalon edhe pse eshte doktoruar si studjues, edhe pse si prift duhet te tregoje te verteten.
Nuk do hyj me shume ne detajet e qendrimit te Skenderbeut ndaj Kishes Katolike, por do kujtoja se nje qendrim i tille ben Heroin Kombetare nje Hero Kishtare duke e larguar nga atdheatrizmi dhe nacionalizmi i quajtur shqiptarizem, per intersa te ngushta te priftit Zefi. Zoteria ben nje lapsus banal kur pohon se luftoi "pėr fe tė tė parėve tė tij" ne njekohe qe me poshte percakton Kishen Katolike, kur feja pararendese e Kastriotit ishte ortodosksia! Po keshtu edhe e familjes se bashkeshortes Donikes; e burrit te motres qe shkoi tek Crnojeviēet; e motres qe shkoi tek Muzakajt; dhe e gura se vete djalit te Skenderbeut, qe u martua me nje ortodokse. Nuk jane rastesi keto. Kjo eshte feja e te pareve te Skenderbeut. Keshtu Zefi, tregon se vlerat e larta si studjues.

Nuk mjafton kjo, Ai shkruan se luftoi per "komb "! Ku kishte Komb ne Mesjete?! Serbet e bejne nje pretendim te tille, te nisur nga arsye shovinsite, por ta beje nje studjues qe pretendon se eshte edhe perendimore, eshte qesaharake. Mbase Ai eshte koshient se nuk ka komb, por nje Skenderbe qe lufton vetem per Kishe, do te ishte i shemtuar dhe pasi Zefi nuk i heq dot "luftoi per Kishe" eshte i detyruar te shtoje edhe "luftoi per Komb". Ky eshte motivi i pare, ndersa i dyti eshte se,per Zefin Kombi shqiptare duhet te jete domosdoshmerisht Katolik, te tjeret jane joshqiptare sebashku me origjinat iliro-pagane.

Se fundit, nje ndalese e detyruar tek Pal Engjelli. Zefi nuk e percakton ate si njeri atdhetare, dhe nuk jep asnje hollesi, por evidenton "formulen e pagezimit". Valle eshte kjo formule shenje nacionalizmi, Kombi dhe cdo gje tjeter qe lidhet me laicizmin e Shqiptarizmit?! JO.
Pal Engjelli perktheu nje formule feare per t'i sherbyer komunitetit fetare, pra per qellimi teresisht fetare. Ai nuk perktheu Aristotelin sic behej ne Itali, madje nuk perktheu as Biblen sepse popullit (kjo) "nuk i duhej njohuria". I mjaftonte nje formule. Arsyeja e formules vjen si shqetesim i Pal Engjellit per ato familje, qe nuk kane mundesi te pagezojne femijet ne Kishe dhe mund ta bejne vete, ne kushte lufte, apo per ato prifterinj qe nuk njohin latinisht. Pra gjithmone per t'i sherbyer Krishterimit, me falni, Katolicizmit sepse vetem ky vlen per Zefin: Krishti i te tjereve eshte Djall.

******

Shan Zefi, nuk na mrekullon shume, por deshmon edhe nje here, nepermjet papagalleve se Feja eshte mbi gjithcka. Pra ky shkrim i sjelle ketu, eshte ploteisht antikombetare dhe totalisht monofetare. Do te shtoja, madje, se eshte nje shkrim ofendues ndaj figures madhore te Skenderbeut.

sherri
17-02-10, 08:34
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/3309402.jpg

Zero Cool
02-06-11, 19:31
Himni i trimave Shqiptar nė kohėn e SkendėrbeutKalojmė nė fusha, kalojmė nė male
Kėrkojmė kulla e tokė ...
Kjo ditė na ftonė edhe kush nuk ndalėt,
Atdheu ne na fton, ne na fton Atdheu,
Athdeu ne na fton, Atdheu !
Atdheu ne na fton, ne na fton ...

Na pritė ō popull, na prit ō popull
Po vimė nė shpėtim,
E le t'pėrhapėt vallė rreth e rrotull,
Kjo kėng si kushtrim, si kushtrim...
Kjo kėng, kjo kėng, si kushtrim, si kushtrim, kjo kėng!
Kjo kėng, si kushtrim, si kushtrim...

Tė gjithė o burra mbas Kastriotit,
Luftojmė si vetima...
Nė luftė bimė si burrat moti,
Nė krujė, trima nė krujė, trima nė Krujė !
Nė krujė, nė Krujė trima nė Krujė, nė Krujė !
Nė Krujė, trima n'Krujė, trima n'Krujė !

Zero Cool
09-06-11, 16:05
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/228200_173289379394939_100001416342755_483991_9221 64_n.jpg

Zero Cool
20-06-11, 17:37
Skenderbeu kur jetonte Shqipėria lulėzonte. Ishe e fortė, ish e zonjė Kish nė flamur njė shqiponjė Njė shiponjė me dy krerė Ai lirisht hapej nė erė. Kur armiku na vėrvitej Flamuri i kombit ngrihej Gjėmonin njė mij trumbeta Suleshin treqind mij veta. De...rdhjin gjakun si tė marrė Qė tė mbaheshin Shqipėtarė. Derdhjin gjakun pa peshuar Pėr flamunrin e bekuar. Po trimat shkuan pėrjetė, Shqipėria mbet e shkretė Trimat shkuan edhe vanė Kordhėt po ndryshken mėnjanė. Kordhėt ndryshkėn e nė baltė Na ra flamuri i naltė! Na ra flamuri i naltė Mbeti e u kalb nė baltė! Sot kan dalė ca zuzarė Qė ulėrtinė shqipėtarė, Po kėtė emėr e lanė U bashkuan me aganė E punojnė nat’ e ditė Qė tė mebtemi pa dritė, O zuzar, o tradhėtorė Ne na bėjtit shėrbėtorė, Na e vuatlitė lirinė E na shkeltė Shqipėrinė. Rrėmbyet e po rrėmbeni Gjith se ē’patmė e se ē’kemi! Po mjaft! Koha ėsht afėr, Kur tė ndizet luft’e ashpėr, Lufta tri her’e bekuar Qė na ka pėt tė shpėtuar, Jo luftė kundrė Turqisė, Jo kundrė mbretit Shqipėrisė, Po luftė pėr ca zuzarė Qė u lindnė shqipėtarė E, armiq tė Shqipėrisė, I fryjnė dritės sė lirisė, S’na lėnė dhe ne tė tjerėt, T’dalim nga gjum’i errėt, Po ē’dėgjojnė ven’ e thonė, E ē’shohin e tradhėtojnė Eshtė turp prej kėsi krimbash Tė mundohet njė komb trimash! Ngrehuni, o shqipėtarė, T’i shtypim kėta zuzarė!
Faik Konica

GURI SYLAJ
22-06-11, 09:43
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/168161_103393753072503_100002056355237_23994_18863 47_n.jpg

Zero Cool
27-06-11, 09:06
http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/267845_212327302141873_176327202408550_622816_7594 994_s.jpgSHPATA "MAGJIKE" E GJERGJ KASTRIOTIT

Gjergj Kastrioti nė vjetin 1461 bani nji marrveshje paqeje me sulltan Mehmetin e II-tė. Sulltani mendonte se kundėrshtari i tij posedonte armė magjike dhe e bind atė nėpėrmjet ndėrmjetsit tė marrveshjes sė paqes, ti dhuronte shpatėn e vet. Gjergj Kastrioti ia plotėson kėrkesėn por pas pak kohėsh ja ...kthejnė mbrapsht duke i thėnė: - Sulltani e refuzon kėtė shpatė, sepse asht nji shpatė si gjithė tė tjerat, ju nuk i keni dhanė shpatėn e vėrtetė qė vret e pret si asnji shpatė tjetėr. Gjergj Kastrioti buzqesh dhe i thotė: - I kam dėrgue Sulltanit shpatėn time ma tė mirė po skisha se si me i dėrgue edhe krahun tem.

(Giacomo De Antonellis, marrė nga "Storia illustrata")

Zero Cool
30-06-11, 20:47
“ Virtyti mė i lartė dhe besa e vėrtetė, o princėr fort bujarė dhe ju, o bashkėluftėtarė tė mij shumė tė dashur, kujtoj se ėshtė sė pari tė adhurosh, tė kesh kujdes dhe tė nderosh si duhet, me shpirt tė pastėr e me frikė Perėndie nė zemėr Zotin e madh dhe tė vėrtetė. Sė dyti, jo vetėm ta duash dhe ta kesh gjithmonė para syvet atdheun dhe shtetin, ku secili ka lindur dhe ėshtė edukuar, por edhe ta mbrosh edhe ta shpėtosh me gjak. Kėto padyshim tė gjitha, kėto kurdoherė unė i kam patur pėr zemėr dhe pėr to kam derdhur tėrė zotėsinė dhe jam pėrpjekur me mish e shpirt. Dėshmitarė mė tė mirė pėr kėtė unė kam sė pari Perėndinė dhe ju.


http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/252431_1783764033048_1207894137_31553877_2440748_n .jpg


"Historia e Skėnderbeut - Marin Barleti. Libri i Trembėdhjetė:" Vdekja e Skėnderbeut - Pjesė (Fillimi - Fjalėt e hyrjes) nga Fjalimi (i fundit i tij), drejtuar bashkėatdhetarėve dhe tė birit Gjonit".

Zero Cool
26-07-11, 20:59
Arėbėrėsit e parė tė kombit Arbėror,
truallin e kishin si krahėt e njė shkabe,
mbi pendėt brezare, njė lis madhėshtor,
bėnte hije me degėt e kurorės vigane.

Lisi mbulonte dyzet male e dyzet kodra,
dyzet fusha e dyzet livadhe tė blerta.
Nė degėt e tij, dyzet shkaba me dy koka
ruanin arėbėrėsit e armatosur me heshta.

Lisi kishte rrėnjė tė trasha dyzet metra,
qė thithnin ujė nė dyzet degė tė lumenjve
dhe zbrazeshin me rrėmbim nė dy detra,
ku retė i kthenin te burimet e shkėmbenjve.

Nėn degėt e tij nėnat u nanurisnin djepeve,
djem e vajza shkrepnin strallin e dashurive,
nuset ndiznin dasmat me daullet e qejfeve,
bilbilat pėrzienin kėngėt me telat e sharkive.

Luftėrat, nga heshtat, te shpatat e dyfeqet,
zaptuan me gardh disa nga degėt anėsore.
Por lisi me rrėnjėt e thella tė nėndheshme,
pėrcolli tek tė gjitha limfėn e vet arbėrore.

Tani, kur lisi arbėror shtriu degėt nė botė,
dhe thith ujėra nė dhjetėra dete e oqeane,
rrėnjėt trashen tė mbajnė thellė nėn tokė,
pėrmasat kontinentale tė kurorės gjigante.

Zero Cool
02-10-11, 15:56
Pasardhėsi i Skėnderbeut, pas gjysmė shekulli nė Shqipėri: Ne ekzistojmė


http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2011/06/giorgio_castrioti.jpg


Giorgio Maria Castriota Scanderbeg ka shkelur pėr herė tė parė pas 55 vjetėsh tokėn shqiptare. Ėshtė pasardhės i heroit kombėtar nga linja e Napolit. Jeton nė Kazerta, afėr Napolit sė bashku me gruan, Stefania dhe dy djemtė.
Ka mbėrritur dje nė portin e Durrėsit, aty ku 500 vjet tė shkuara u largua familja e Skėnderbeut e ka udhėtuar mė pas drejt Krujės.
Emri e lidh pashmangshėm me Skėnderbeun. Ėshtė pasardhės i heroit kombėtar nga linja e Napolit. Zyrtarisht njihet edhe linja e Leēes, ndėrsa ka shumė tė tjerė qė abuzojnė me kėtė emėr.
Me ftesė tė drejtorit tė Institutit Kombėtar tė Diasporės nė Ministrinė e Jashtme, z. Roland Bimo, do tė njohė nga afėr vendin e tė parėve. Ka mbėrritur rreth orės 10.00 nė Tiranė dhe pak mė pas ka udhėtuar drejt Krujės. Nuk i pėrshkruante dot emocionet e kėsaj vizite tė parė.

http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2011/06/Kruja_Castle-300x223.jpg


Sot do tė udhėtojė drejt Peshkopisė, ku me mbėshtetjen e kryetarit tė bashkisė, Ilir Korsit dhe kryetarit tė qarkut, Naim Gazidede, do tė zhvillohen edhe festimet kryesore pranė shtatores sė Skėnderbeut nė kėtė qytet, realizuar dy vjet mė parė nga artisti Sadik Spahiu me mbėshtetjen e Zaim Krosit.
Njė udhėtim nė fshatin e vendlindjes sė paraardhėsve nė Sinė dhe pastaj udhėtimi drejt Dibrės sė Madhe, ku do t’i presė kryetari i bashkisė, Argėtim Fida. Aktivitetet do tė vazhdojnė me njė pritje tė ministrit tė Jashtėm, z. Haxhinasto e mė tej Giorgio (Xhorxho) do tė shkojė nė Arkivin e Shtetit pėr tė dorėzuar dokumentin e pemės gjenealogjike tė familjes marrė nga Arkivat e Kėshillit tė Konsultės Araldike.
Nė njė intervistė pėr gazetėn “Shqip”, Giorgio Maria Castriota Scanderbeg tregon historinė e tij dhe tė familjes.


Kjo ėshtė hera e parė qė ju vizitoni Shqipėrinė. Cilat janė ndjesitė apo mendimet qė ju vijnė?
Hera e parė ėshtė njė ndjesi shumė e veēantė. E pres kėtė moment prej mė shumė se 55 vjetėsh. Emocionet janė tė pafundme. Kam jetuar me to gati njė muaj mė parė, kur Ylli Polovina, me tė cilin jam njohur mė herėt nė Itali, mė tha se mund tė ishte mundėsia tė udhėtoja drejt Shqipėrisė me njė ftesė zyrtare. Kjo mė nderoi shumė. Shpresoj tė jem nė lartėsinė e duhur tė pėrfaqėsoj denjėsisht familjen time Kastrioti Skėnderbe nė vendin nga i cili u nisėm 500 vjet mė parė. Shqipėria do tė ishte i vetmi vend ku nuk do tė vija kėmbė nėse nuk do tė kisha pasur ftesė zyrtare, dhe kjo jo pėr tė fituar njė lavdi tė kotė. Ne na dallon nga tė tjerėt fakti qė kemi pasur fatin tė lindim Kastrioti Skėnderbe dhe duhet ta prezantojmė denjėsisht figurėn e tij. Mundėsinė pėr tė ardhur zyrtarisht nė Shqipėri ne e kemi pasur. Familja ėshtė pėrfaqėsuar nga xhaxhi im, i cili sė bashku me kushėrirėn time, Maria Luisa kanė ardhur me Urdhrin e Maltės pėr tė sjellė ndihma nė ditėt e vėshtirat tė vitit 1997. Kjo i paraprinte njė vizite zyrtare. Unė ecja me pasaportėn nė xhep nė pritje qė tė dilte ēasti i duhur pėr tė ardhur e pėr tė parė tokėn tonė. Janė ēėshtjet historike qė na kanė detyruar tė mos vijmė. Duhet ta pranoj se kėtu Skėnderbeu ėshtė njė hero kombėtar, por nė Itali ėshtė keqtrajtuar figura e tij. Unė mendoja se ishte e drejtė tė fillonim tė bėnim njė emigracion nga e kundėrta. Kjo do tė thotė se ėshtė Skėnderbeu qė rikthehet nė shtėpi dhe kthehem sė bashku me gruan time Stefania. Tė vegjėl mendonim se nuk do tė mund ta vizitonim kurrė kėtė vend. Na dukej se ishte i ndaluar pėr njerėz normalė, e jo mė pastaj pėr ne qė mbanim kėtė mbiemėr. Ndiheshim si nė ekzil, por tani ndihem si nė shtėpinė time. Unė vij nga njė familje qė nuk ka kėrkuar asnjėherė tė shpėrfaqet. Ne nuk duam gjė tjetėr, veēse tė themi se ekzistojmė.

Pėr tė gjithė lexuesit, a mund tė na sqaroni degėn familjare pėrmes sė cilės ju jeni pasardhės i Skėnderbeut?

http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2011/06/dottcasttriota-300x224.jpg


Pas vdekjes sė Skėnderbeut nė vitin 1468, familja (Gjoni me tė ėmėn Donikėn) u transferua nė Mbretėrinė e Napolit. Falė marrėdhėnieve tė mira dhe ndihmės qė Skėnderbeu i kishte dhėnė kėsaj mbretėrie, mbreti Ferdinand i Aragonės i ktheu respektin familjes. Si nė ēdo familje tjetėr, nė vitet qė pasuan lindėn shumė fėmijė, disa prej tė cilėve zgjodhėn rrugėn e tyre pėr tė mos qėndruar nė Napoli. Ne jemi trashėgimtarė nga Achille Scanderbegh (Akilit). Ne jemi linja e Napolit. Ekziston edhe linja tjetėr trashėgimtare e Leēes me Alessandro Scanderbegh (Aleksandėr Skėnderbe) nga Pardo. Ne nuk e mohojmė. Tė dy jemi Kastrioti Skėnderbe, tė dy jemi krenarė qė jemi pėrfaqėsues tė heroit tė madh. Nuk kemi marrėdhėnie tė ngushta me ta, por s’ka vend as pėr aludime tė tjera. Mė duket e parėndėsishme tė thuash qė unė jam trashėgimtar direkt e tjetri indirekt. Sipas dokumenteve qė ne zotėrojmė, tė thuash qė unė jam direkt apo indirekt mė duket e parėndėsishme. Por pėr tė shpjeguar kėtė rast, po marr njė shembull tė thjeshtė. Unė kam dy djem: Filipo Maria Kastrioti Skėnderbe dhe Aleksandro Maria Skėnderbe. Nėse djali i madh, Filipo nuk do tė mundet tė ketė fėmijė ose nuk do tė ketė fėmijė meshkuj, tė drejtėn e pasardhėsit do ta gėzojė Aleksandri. Ne rrjedhim nga njė familje sė cilės mė 1945, me vdekjen e trashėgimtarit direkt Franēesko, i kaloi nderi pėr tė pėrfaqėsuar Skėnderbeun. Nė kėtė linjė, unė jam i fundit trashėgimtar deri sa kjo t’i kalojė djalit tim, Franēeskos. Tė gjitha kėto qė po them janė tė dokumentuara nė Arkivat e Romės, lehtėsisht tė verifikueshme.


Gjatė kėtyre viteve ka pasur shumė persona qė kanė pretenduar apo e kanė shpallur veten pasardhės tė familjes sė heroit kombėtar. Jeni nė dijeni edhe ju?
Pėrmes internetit fillova tė lexoja pasaktėsi pėr sa i pėrket familjes Kastrioti Skėnderbe dhe fillova tė rebelohesha. Ne nuk kėrkojmė asgjė, por historia duhet tė respektohet. Unė pėrfaqėsoj trashėgiminė aktuale direkte tė heroit shqiptar. Shpresoj qė vetėm nė nivel emri tė jemi tė nderuar qė i pėrkasim atij dhe tė tregojmė se i pėrkasim. Ndaj kam sjellė me vete njė broshurė qė pėrmban tre dokumente: Janė pemėt gjenealogjike tė familjes, njėra prej tyre e njohur mė 1910 edhe nga Arkivi i Kėshillit tė Konsultės Araldike (familjet fisnike), tė cilat do t’i dorėzohen Arkivit Qendror Shtetėror.

vijon

Zero Cool
02-10-11, 15:56
vijimi


Ju thatė se Skėnderbeu ėshtė i keqtrajtuar nė Itali. E thoni kėtė krahasuar me kontributin e tij pėr kėtė vend?
Kultura italiane ndaj figurės sė Skėnderbeut ėshtė indiferente. Ai ėshtė njė hero qė i ka dhėnė shumė jo vetėm Shqipėrisė, por gjithė Europės, por fatkeqėsisht nuk ėshtė i vlerėsuar ashtu si nė vendin tuaj, madje mė lejoni tė them, nė atdheun tonė. Nė Itali, ne tė familjes Kastrioti Skėnderbe jemi njerėz normalė, ashtu siē ėshtė e drejtė tė jemi: punėtorė dhe prindėr. Roma ka sheshin “Albania” me monumentin e Skėnderbeut, po aty ėshtė edhe pallati i famshėm me emrin e tij, i cili duhet tė ishte njė vend ku tė tregoheshin marrėdhėnien e shkėlqyera italo-shqiptare, por pėr fat tė keq atje ėshtė muzeu i makaronave. Ėshtė i pashpjegueshėm pėr mua fakti pse nuk ka njohje pėr figurėn, njeriun dhe historinė e Skėnderbeut. Kjo ndoshta vjen edhe pėr faktin se politikani i vėrtetė sot nė Itali ndoshta nuk ekziston, sepse politikani historik kulturalisht ishte shumė i pėrgatitur. Unė vet ndjehem i papėrgatitur pėrballė Skėnderbeut nga i cili rrjedh, imagjinoje ai qė nuk ka asnjė lidhje, ēfarė mund tė dijė pėr tė. Historia e njė heroi qė ka punuar shumė pėr Europėn sot nuk njihet, pėrveēse nga arbėreshėt apo nga ata me origjinė arbėreshe. Sigurisht qė nėse takoni djalin tim, ai do t’u pėrgjigjet.

E meqenėse flasim pėr arbėreshėt, ata janė ende dėshmi e gjallė e asaj qė ndodhi nė vitet ‘500. Si janė raportet tuaja me ta?
Arbėreshėt pėrfaqėsojnė historinė dhe traditat qė sipas meje, nuk gjenden mė kėtu, edhe pse nuk mund tė flas me siguri pėr Shqipėrinė. Ata flasin ende shqipen e vjetėr, janė krenarė, tė mrekullueshėm dhe kanė gjak shqiptar, qė rrjedh nė mėnyrė tė vrullshme. Kontaktin e parė qė kam pasur me arbėreshėt ka qenė vitin e shkuar. Patėm nderin tė ftoheshim nga Portocannone (Porkanun) nė njė festė tė pėrvitshme, ku na trajtuan shumė mirė. Do tė ishim edhe kėtė vit, po tė mos kishim marrė ftesėn pėr nė Shqipėri, nė tė cilėn nuk mund tė mungoja. Doja tė sillja edhe djemtė, por do tė ishte e ekzagjeruar.

Do tė udhėtoni nė Krujė, nė Peshkopi, nė Dibėr tė Madhe. Ēfarė prisni tė gjeni nė kėto qytete?
Krujėn e konsideroj si qytetin tim. Njė vizatim i saj qėndron pėrballė tryezės sime tė punės sė bashku me njė flamur shqiptar dhe shqiponjėn. Do tė mė duhet t’i vizitoj mė parė e pastaj tė flas.

A trashėgoni objekte me vlerė historike nga familja, libra apo dokumente?
Ruaj ende njė pikturė tė shkėlqyer tė Skėnderbeut. Nė fakt ėshtė e vendosur te shtėpia e Nėnės nė Napoli, por mė pėrket mua. Ruaj po ashtu edhe njė pikturė qė motra e gjyshit tim Ferdinandos donte ta sillte si dhuratė nė dasmėn e Mbretit Zog. Mė kanė treguar se Mbreti Zog kishte pasur mundėsinė tė martohej me njė pasardhėse tė Skėnderbeut qė ishte halla ime, Matilda. Kjo lidhje nuk u bė, nuk e di as se pse dhe nuk dua tė ngatėrrohem. Por Matilda, kur u martua Mbreti Zog, kishte ndėrmend t’i dėrgonte njė pikturė qė pėrfaqėsonte Skėnderbeun si luftėtar. Nuk pati guximin ta dėrgonte, sepse kishte thėnė se e kishte realizuar vetė, por nė fakt ishte e njė piktori tjetėr. Janė gjėra tė vogla tė familjes. Janė edhe disa tekste tė 1800-s qė dėshmojnė pėr vazhdimėsinė e dinastisė Skėnderbe.

Ēfarė angazhimi keni ju nė jetėn e pėrditshme?
Njė ditė e zakonshme e jona, nėse nuk do tė ishim nė Tiranė, do tė na gjente mė Napoli ose Kazertė ku jetojmė. Nė idenė e vjetėr, princat jetonin nė njė botė ekstravagante, plot me luks. E jona ėshtė njė jetė normale. Unė jam drejtor i njė banke, ndoshta jam mė mirė se tė tjerėt, por ka edhe mė tė mirė se unė. Bashkėshortja ime Stefania ėshtė e zonja e shtėpisė dhe administron familjen. Tė premten, deri nė orėn 14:00, kam punuar nė bankė duke paguar ēeqe, mora skuterin (ėshtė kali im) dhe u ktheva nė shtėpi. Psikologjikisht u pėrgatita tė marr njė tjetėr pozicion dhe shpresoj tė pėrfaqėsoj denjėsisht familjen time.

Ēfarė do tė merrni me vete kur tė ktheheni?
Gjithēka, mendoj se nuk do mė mjaftojnė lekėt (Qesh). Do marr me vete kujtimin mė tė mirė. Sapo arrita, mė njoftuam se do tė kem takime tė ndryshme dhe aktivitete qė nė njėfarė mėnyre do tė pėrcillen mediatikisht, duke e bėrė mė tė njohur familjen time. Unė dua qė tė gjithė tė kuptojnė qė nuk kam ardhur tė bėj asgjė, veēse tė prek me kėmbėt e mia territorin shqiptar, qytetin tim Krujėn, fshatin e origjinės Sinėn dhe ėshtė lumturi e pashpjegueshme. Kush nuk quhet si unė, nuk mund ta kuptojė.


http://www.albobserver.com/wp-content/uploads/2011/06/skenderbeu1.jpg

Zero Cool
08-12-11, 18:50
Kush s’derdh njё pikё gjaku pёr tokё tё vet, nuk jepё asnjё qindarkё pёr atё tokё, ai njeri s’ka tё drejtё morale tё vorroset nё atё vend. Sami Frashёri

premium
08-12-11, 19:26
Mirė paska thonė Sami Frashėri , por t'ish kan me qu Samin nga vorri tė shiqon si ėshtė zbrazur Kosova nga lufta nė vitin 1999 , ish shokuar .
Ma mirė mos ta ngucim atdhetarin Sami mos tė sheh edhe Mitrovicėn e ndarė nga njė grusht shkie , kish ra nė depresion .

per fatkeq kėshtu eshte ne Kosovė .

Zero Cool
17-01-12, 15:09
XHAMARIA BIEMI DHE MITI PĖR SKĖNDERBEUN


http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/395354_10150530247672210_182132672209_8834516_2123 211515_n.jpg


Avni Alcani


Me rastin e 544-vjetorit tė vdekjes sė Skėnderbeut

Cilido shqiptar, studiues apo lexues i thjeshtė qė e ka lexuar, studiuar dhe hulumtuar jetėn dhe veprėn e Gjergj Kastriot Skėnderbeut, do ta kishte shumė tė vėshtirė tė dilte nga miti qė ėshtė krijuar pėr figurėn e Heroit Kombėtar, pasi ky mit ėshtė krijuar ndėr vite nga tė gjithė shqiptarėt pėr vetė shqiptarėt.

Por ky mit ėshtė ushqyer edhe nga njė lloj literature aventureske, e cila ėshtė krijuar nė shekujt e kaluar, siē ėshtė, p.sh., libri “Istoria di Giorgio Castrioto detto Scander-begh” (Breshia, Giam, Battista Bossino 1742), i njė autori italian tė shekullit tė 18, priftit nga Breshia, Xhamaria Biemi, vepra e tė cilit ėshtė vlerėsuar si “vepra mashtruese e hileqare” dhe vetė autori i saj si jo serioz dhe si njė falsifikator profesionist.

* * *

Historianė shqiptarė tė shek. tė 20, tė cilėt janė marrė me studimin e figurės sė Skėnderbeut, nė lidhje me Xh. Biemin dhe veprėn e tij tė sipėrpėrmendur, janė ndarė nė dysh, duke pasur mendime dhe opinione tė ndryshme nga njėri-tjetri. Dy prej historianėve mė tė njohur shqiptarė, qė kanė shkruar libra pėr historinė e Skėnderbeut, siē janė Fan S. Noli dhe Kristo Frashėri, e pranojnė Biemin dhe veprėn e tij, kurse disa historianė tė tjerė (Aleks Buda, Dhimitėr Shuteriqi etj.), e kundėrshtojnė si Biemin, por edhe veprėn e tij.

Noli, nė librin “Gj. K. Skėnderbeu. 1405-1968” (Tiranė 1967), shkruan se burimet qė janė nxjerrė nga libri i Biemit janė shumė tė besueshme. Kjo, sipas tij, pasi Biemi paska shfrytėzuar librin e njė biografi tė vjetėr shqiptar, qė ėshtė quajtur Anonimi i Tivarit dhe se “Biemi ėshtė i pari dhe i vetmi historian qė e pėrdori librin e Tivarasit, i cili duket se ka humbur pėrfundimisht” (Noli, faqe 158). Tė njėjtin qėndrim me Nolin, pėr Xh. Biemin dhe veprėn e tij, mban edhe historiani i mirėnjohur Kristo Frashėri nė librin “Skėnderbeu. Jeta dhe vepra”, (Tiranė 2002).

Kundėrshtarėt e Biemit hedhin dyshime nė tė dhėnat autentike qė jep ky autor nė veprėn e tij pėr Skėnderbeun. Dh. S. Shuteriqi, nė shkrimet kushtuar aranitėve, shpeshherė e ka pėrmendur edhe Biemin si biograf tė Skėnderbeut, por ai shkruan pėr abatin breshian se “Biemi… ka fantazuar shumė”. Kurse historiani i shquar shqiptar, Aleks Buda, nė parathėnien e librit tė F.S. Nolit, “Gj. K. Skėnderbeu 1405-1968”, shkruan se “Njė e metė qė mbėshtetet akoma nė punimin e ri tė Nolit ėshtė fakti se ai vazhdon tė pėrdorė si burim tė dorės sė parė disa burime tregimtare shumė tė dyshimta. E kemi fjalėn pėr historinė e tė ashtuquajturit “Tivaras”, pėr tė cilin historianė me autoritet kanė shprehur mendimin e argumentuar se kemi tė bėjmė me njė falsifikim tė njė falsifikatori profesionist tė shek. XVIII, Xhamaria Biemi” (Buda, “Fan S. Noli, historian i Skėnderbeut”, Parathėnie e librit: “Gj.K.Skėnderbeu. 1405-1968”, Tiranė 1967, faqe 8). Buda e vijon mė tej kritikėn ndaj Nolit, kur thotė se “pėr shkak tė kėtij burimi kaq tė dyshimtė, Noli lė qėllimisht pas dore njė burim si biografinė e hartuar nga shqiptari Marin Barleti, tė cilin kėrkimet e reja po e vėrtetojnė gjithnjė e mė tepėr si njė burim nė kuptim tė plotė autentik e tė dorės sė parė (Buda, po aty, faqe 8).

Pėrse njė historian me pėrmasa si Fan Noli “gabon” nė pėrdorimin e burimeve historike pėr Skėnderbeun nga njė autor i dyshimtė, si ėshtė Xh. Biemi?! Kjo ka ndodhur, sipas mendimit tim, sepse Fan Noli ishte i mbrujtur me idealet e rilindėsve shqiptarė, tė cilėt, pėr qėllimet e tyre atdhetare, e kishin glorifikuar dhe mitizuar figurėn e Skėnderbeut qė ai t’i “udhėhiqte” drejt idealit tė tyre madhor, ēlirimin e Shqipėrisė nga pushtimi i gjatė turk.

* * *

Kundėrshtari mė i “rreptė” i Xh. Biemit dhe i veprės sė tij ka qenė njė historian jo shqiptar, Frans Babinger (1891-1967), profesor i njohur gjerman i historisė nė Universitetin e Mynihut (Gjermani). F. Babinger ėshtė autor i disa librave pėr historinė e otomanėve. Ai ka shkruar disa artikuj e libra edhe pėr historinė e Shqipėrisė. Veprat e tij mė tė njohura janė librat: “Mehmet Pushtuesi”, “Elbasani” dhe “Fundi i arianitėve”.

Ne nė kėtė shkrim do tė fokusohemi te libri “Fundi i arianitėve”, botim i Akademisė sė Shkencave tė Bavarisė dhe i Shtėpisė Botuese tė Akademisė sė Shkencave tė Bavarisė (Mynih 1960). Nė vitin 2004 libri u pėrkthye edhe nė gjuhėn shqipe nga Shtėpia Botuese “Plejad”, nė kolanėn: “Plejada e Mendimit Botėror, Histori”. Libri i kushtohet Kostandin Aranitit, djalit tė dytė tė Gjergj Aranitit, i cili ishte njė personalitet i madh dhe njė prej emrave mė tė lakuar nė oborrin papnor, tė mbretėrve tė Francės dhe tė Gjermanisė, nė fund tė shek. XV dhe deri nė fillim tė shek. XVI. Veprimtaria e tij diplomatike nė shėrbim tė mbretit Maksimilian I tė Gjermanisė dhe tė Kurisė Romane tė Vatikanit, ishte tepėr e rėndėsishme dhe vendimtare. Falė lėvizjeve tė tij tė zgjuar dhe nuhatjes sė mprehtė prej diplomati, Kostandini fitoi pushtet, prona dhe u bė personaliteti mė i preferuar i Papa Julianit II. Pak kohė para se Juliani II tė vdiste, e caktoi Kostandin Aranitin Kapiten i Pėrgjithshėm i trupave tė Kėshillit tė Gjithėmbarshėm tė Lateranit.

Qė nė faqet e para tė librit, nė parathėnien e tij, lexuesi ndeshet me njė qėndrim kritik tė Babingerit ndaj historianėve shqiptarė dhe i bėn fajtorė ata pėr vlerėsimin jo tė denjė qė i kanė bėrė figurės sė Gjergj Arianitit, atit tė Kostandinit, si dhe pėr errėsimin e nėnvlerėsimin nė dobi tė dhėndrit tė tij, Gjergj Kastriot Skėnderbeut. Babinger shkruan: “Pėr sa ka tė bėjė, sė fundi, me historinė e Shqipėrisė, para sundimit pėrfundimtar osman, mbi kėtė popull aq tė dhėnė pas lirisė, nga faqet e hyrjes sė kėtij shkrimi ka tė ngjarė tė shihet qartė se, ndofta, roli i Gjergj Arianitit ėshtė errėsuar nė mėnyrė tė dyshimtė nė tė mirė tė dhėndrit tė tij, tė mbiquajtur sė fundi “capitano generale dei Signori d’Albania” (Gj. Muzaka) Gjergj Kastrioti, i quajtur Skėnderbej” (Babinger, faqe 9). Babinger shpreh njė konsideratė tė veēantė pėr Gj. Arianitin, duke e cilėsuar atė si njė gjeneral dhe mbrojtės tė vendit tė tij. Gjergj Arianiti, shkruan Babingeri: “del nė dritė jo vetėm tė historisė sė Shqipėrisė, por dhe tė historisė sė Perėndimit, si dhe lavdinė e tė cilit, si gjeneral dhe mbrojtės tė vendit tė arnautėve nga turqit qė i binin nė qafė e qė vetėm mbas vdekjes sė tij qe lėnė nė hije dhe, sė fund qe errėsuar krejtėsisht nga ajo e dhėndrit tė tij, Gjergj Kastrioti, i quajtur Skėnderbe”, (Babinger, faqe 21-22). Duke krahasuar sukseset e Arianitit me ato tė dhėndrit tė tij, Babinger ka shprehur mendimin se: “sukseset ushtarake tė Gjergj Arianitit, para sė gjithash ushtria e tij nė luftėn e vogėl, vėshtirė se mund tė mbeten pas atyre tė burrit tė vajzės sė tij” (Babinger, faqe 22). Por, “pas vitit 1455”, shkruan Babinger, ēuditėrisht “zhduket emri i tij nga vjetarėt e Historisė sė Shqipėrisė, qė kėtej e tutje lavdėronin vetėm emrin e burrit tė vajzės sė tij, Gjergj Kastriotit”, (Babinger, faqe 25).

Le t’i rikthehemi ēėshtjes sonė, atė tė kritikės qė i ka bėrė F. Babinger priftit italian Xhamaria Biemi dhe libri tė tij tė titulluar “Istoria di Giorgio Castrioto detto Scander-begh” (Breshia, Giam, Battista Bossino 1742). Babinger ėshtė tepėr i ashpėr nė qėndrimin e tij ndaj Biemit dhe e etiketon priftin breshian si “mashtruesi i pacipė” dhe librin e tij si “vepra mashtruese e hileqare e abatit breshian” (Babinger, faqe 9). Ai i kėshillon historianėt shqiptarė qė “studimet historike shqiptare (duhet) tė ēlirohen nga vepra mashtruese e hileqare letrare e Istoria di Giorgio Castrioto detto Scander-begh e Gianmaria Biemit” (Babinger, faqe 9). Babinger ka vėrtetuar se nuk ka qenė botuar asnjė libėr i shkruar nga njė Anonim i Tivarit. Ky libėr ėshtė njė sajesė e Xh. Biemit. Qysh nė vitin 1933 Babinger e kishte nxitur mikun e tij, Kurt Ohly, njė specialist i inkunabulave,) qė tė gjente njė libėr tė tė ashtuquajturit “Anonimi Tivaras”, i cili pretendohej se ishte botuar qė nė vitin 1480 dhe mbi tė cilin abati breshian kishte sajuar historinė e tij pėr Skėnderbeun. Babinger shkruan se “Kurt Ohly, me nxitjen time, e demaskoi mashtrimin e paciptė tė abatit breshian te Vjetari i Gutenbergut 1933, te faqe 53-61, nuk do tė pėrdorej nė mėnyrė tė vazhdueshme si njė burim i besueshėm dhe kėshtu do t’i bėhej shkencės njė shėrbim me tė vėrtetė i mirė” (Babinger, faqe 10). Kėtė e pohon edhe vetė Noli nė librin e tij tė historisė sė Skėnderbeut, se Kurt Ohly “nuk ka mundur tė gjejė asnjė provė qė njė libėr si i Tivarasit tė ketė qenė botuar ndonjėherė nė Venedik, prej Radolit tė Augusburgut” (Noli, “Gj.K.Skėnderbeu. 1405-1968”, Tiranė 1967, faqe 160).

Fan S. Noli, si njė pėrkrahės i veprės sė Biemit, pati debatuar me Babingerin, duke e akuzuar studiuesin gjerman se ai ka nxjerrė “pėrfundime tė nxituara” nga Biemit dhe veprės sė tij dhe se Babingeri “ka shumė tė ngjarė ta ketė lexuar tek-tuk librin e Biemit” (Noli, faqe 160). Kėtyre akuzave tė Nolit profesori i historisė u ėshtė pėrgjigjur, se “po qe se peshkopi shqiptar Fan Stilian Noli (Boston) nė librin e tij George Castrioti Skanderbeg (1405-1468) (New York, 1947), nė faqen 41 ankohet pėr kėtė... e gjitha kjo e nderon pak dashurinė pėr tė afėrmin, tė kėtij titullari tė kishės dhe aq mė pak i shėrben ai, nė kėtė mėnyrė, studimit tė ndėrgjegjshėm historik” (Babinger, faqe 10).

* * *

Historianėt dhe gjithė krijuesit shqiptarė e mitizuan figurėn e Skėnderbeut. Ai pėrshkruhej si nėpėr legjenda, me kalin qė kapėrcente malet dhe me shpatėn qė nuk e mbanin dot as dhjetė burra etj., etj. Mitizimi i figurės sė tij mori pėrmasa tė jashtėzakonshme nė shek. e 19, gjatė periudhės sė Rilindjes Kombėtare shqiptare. Rilindėsit shqiptarė kėrkonin tė zgjonin te shqiptarėt ndjenjat e kombėtarėve, pėr t’i mobilizuar tė ngriheshin nė luftė pėr ēlirimin e vendit tė tyre nga pushtimi i gjatė 5 shekullor otoman. Ata kėrkonin njė figurė heroi qė t’ua paraqisnin shqiptarėve, qė ta kishin si shembull. Figura mė e pėrshtatshme ishte e Skėnderbeut, njė figurė historike e shek. tė 15, qė u kishte bėrė qėndresė tė jashtėzakonshme ushtrive turke pėr 25 vjet rresht dhe kishte pėrballuar ushtrinė mė tė madhe dhe mė tė fortė nė botė. Krijuesit e parė qė u morėn me figurėn e Skėnderbeut dhe pėr “Motin e Madh” ishin shkrimtarėt arbėreshė tė Italisė, si De Rada, Gavril Dara, Zef Serempe, B. Bilota etj. Poeti kombėtar i shqiptarėve, Naim Frashėri, shkroi “Istori e Skėnderbeut”, qė e pati marrė frymėzimin nga vepra e M. Barletit. Poema pati njė jehonė tė madhe nė Shqipėri, por edhe te krijuesit e tjerė shqiptarė, tė cilėt pothuajse tė gjithė shkruan dhe patėn nė tematikėn e krijimeve tė tyre figurėn e Skėnderbeut.

Pėr fat tė keq mitizimi i Skėnderbeut dhe mbivlerėsimi i figurės sė tij u bė gati nga tė gjithė historianėt shqiptarė tė shek. tė 20. Skėnderbeu u pėrshkrua si “njė udhėheqės i shquar i kryengritjes ēlirimtare tė shek. XV kundėr zgjedhės osmane, si njė strateg gjenial qė korri vazhdimisht fitore ushtarake kundėr sulltanėve turq, si njė farkėtar dorėfortė qė krijoi shtetin e pėrqendruar kombėtar shqiptar, si njė burrė shteti, i cili me luftėn e tij njė ēerekshekullore konsolidoi identitetin kombėtar tė shqiptarėve, si njė personalitet i historisė mesjetare, i cili nė tė njėjtėn kohė mbrojti edhe qytetėrimin e Europės humaniste”. (Prof. Kristo Frashėri, “Skėnderbeu i shpėrfytyruar”, Dudaj, 2009).

Para disa viteve shpėrtheu njė polemikė e ashpėr kundėr botimit tė njė biografie tė re tė Skėnderbeut nga historiani zviceran Oliver Jens Schmitt, profesor nė Universitetin e Vjenės. Schmitt-i pati “guxuar” qė tė “zbresė” nga froni i mitologjisė, ku e kishin vendosur historianėt shqiptarė heroin e tyre, dhe tė tregonte se ai ishte njė kryengritės i zakonshėm kundėr sulltanit. Por, a mund tė konceptojė gjykime tė tilla lexuesi shqiptar, qė ėshtė i mbrujtur qysh nė bankat e shkollės me heroizmat legjendare tė Heroit tė tyre Kombėtar?!

Pėrshkrimet mitologjike qė e mbivlerėsuan Skėnderbeun, e patėn dėmtuar jo vetėm figurėn e heroit, por ato errėsuan qėllimisht dhe nė dėm tė bashkėluftėtarėve tė tij. Nė njė bisedė qė kam pasur me tė ndjerin prof. Dh. Shuteriqi, ai mė pati thėnė se mbivlerėsimi i figurės sė Skėnderbeut pati “errėsuar” (eklipsuar) bashkėluftėtarėt e tij, si Gjergj Arianitin, Moisi Golemin, Tanush Topinė, Muzakėn e Angjelinės, Lekė Dukagjinin, Kont Uranin etj., tė cilėt ishin gjeneralė tė shquar dhe po aq tė zotė sa edhe vetė Skėnderbeu.

Kohėt e fundit ėshtė folur pėr rishkrimin e historisė. Pėr fat tė keq kjo thirrje ka ardhur nga politika. Historia e Shqipėrisė dhe e shqiptarėve do tė rishkruhet drejt kur ajo tė mos jetė mė e ndikuar nga koniunkturat politike dhe tė pastrohet nga burimet e atyre veprave tė autorėve qė janė cilėsuar si “falsifikatorė dhe mashtrues hileqarė”.

Zero Cool
17-01-12, 19:59
Sot shėnohet pėrvjetori i 544-tė i vdekjes sė Skėnderbeut


http://knninfo.com/repository/images/17_G_kulture-Sot_shenohet_pervjetori_i_544.jpgKrujė, 17.01.2012 10:39

Sot shėnohet pėrvjetori i 544 i vdekjes sė Gjergj Kastriot Skėnderbeut. Ditėn e sotme pritet tė ketė aktivitete nė qytetin e Krujės, por edhe nė qytete tė tjera pėr nder tė heroit tonė kombėtar, ku nuk pėrjashtohen edhe homazhet nė varrin e tij qė ndodhet nė qytetin e Lezhės.

Me kėtė rast aleanca "Kuq e Zi" do tė organizojė sot nė Kalanė e Krujės njė aktivitet nė pėrkujtim tė vdekjes sė heroit tonė kombėtar dhe sipas aleancės kėtij aktiviteti do t`i bashkohet edhe pinjolli i familjes sė Gjergj Kastritotit Skėnderbeut Flavio Misasi.

Gjergj Kastrioti ka hyrė nė histori si njė nga gjeneralėt mė tė mėdhenj tė kohės, si njė strateg i shquar i luftimeve mbrojtėse, si njė burrė i madh shteti, qė udhėhoqi luftėn pėr pavarėsi tė kombit te tij kundėr pushtuesit osman, i cili punoi edhe pėr bashkimin politiko-shtetėror tė popullit shqiptar .

E pikėrisht me Kuvendin e Lezhės mė Gjergj Kastrioti Skėnderbeu vuri themelet e njė shteti arbėr tė organizuar, as para tij as pas tij princat shqiptarė nuk mundėn tė gjenin rrugėn e bashkimit. Pėr 25 vjet me radhė Skėnderbeu mbrojti lirinė e popullit dhe tė vendit tė tij dhe lufta e tij pengoi pėrhapjen osmane drejt Evropės.

Pėr shqiptarėt emri i Skėnderbeut ka qenė njė burim frymėzimi pėr rilindasit, shembull i ndritur pėr t`u pasur nė betejat e ndryshimeve pėr t`i kthyer popullit lirinė, dinjitetin, bashkimin e hapur, rrugėn e pėrparimit.

Nė figurėn e pavdekshme tė Gjergj Kastriotit Skėnderbeut, populli shqiptar kurdoherė ka shembullin dhe simbolin e bashkimit, tė vėllazėrimit, tė lirisė, tė atdhedashurisė, tė harmonisė e tė demokracisė.

Zero Cool
28-02-12, 18:32
Kisha ku vuri Skėnderbeu kurorė me Donikėn


http://www.knninfo.com/repository/images/28_G_kulture-Kisha_ku_vuri_Skenderbeu_kurore_me_Donike.jpg


Vlorė, 28.02.2012 11:39
Sipas historisė, nė 23 prill tė vitit 1451, Gjergj Kastrioti Skėnderbeu kurorėzoi martesėn me Donikėn (Andronikėn), vajzėn e madhe tė Gjergj Arianitit, kryezotit tė Kaninės, nė afėrsi tė Vlorė.

Kjo martesė, sipas historianėve, shėrbeu edhe pėr tė forcuar aleancat e Skėnderbeut nė jug tė Arbėrisė. Nė atė vit, Skėnderbeu ishte 46 vjeē, ndėrsa Donika, 23 vjeēe. Shpura e madhe e dasmorėve, qė mbėrriti nė Kaninė nė 23 prill, do tė qėndronte aty tre ditė.

Nė ndryshim nga studiues tė tjerė, historiani vlonjat, prof.dr.Bardhosh Gaēe, thotė se "ceremonia e vendosjes sė kurorės (bekimit ungjillor), u zhvillua nė njė kishė tė vogėl, qė ndodhet pranė Kaninės, rreth 2-3 km nė lindje tė saj".

Sipas tij, kjo kishė, pėr shkak tė konstruksionit me gurė tė bardhė, ėshtė emėrtuar ndryshe edhe Kisha e Bardhė, qė i ka dhėnė emrin edhe njė fshati qė ndodhet pranė saj, Qishbardhė. Me kėtė emėr vazhdon tė njihet sot ky fshat, qė ėshtė ndanė rrugės qė bashkon Vlorėn me krahinėn e Lumit tė Vlorės (njė pjesė e Labėrisė).

Por, shumė pak prej banorėve tė kėtushėm e dinė origjinėn e emrit tė fshatit tė tyre e aq mė pak, historinė qė lidhet me emrin e Heroit tonė Kombėtar dhe princeshėn e Arbėrisė e tė Kaninės.

Gaēe nėnvizon se "kjo kishė e vogėl dhe e bardhė, qė ndodhet e fshehur nė njė shpat mali, qė qarkon njė luginė tė thellė, u bė pikėnisja e historisė martesore tė bashkėshortėve tė famshėm. "Nuk ishte manastiri i Ardenicės, por Kisha e Bardhė, vendi ku vendosi kurorė Skėnderbeu me Donikėn", thekson historiani Bardhosh Gaēe.

Nė fakt, ceremonitė fetare qė nisėn kėtu, vazhduan mė pas edhe nė Ardenicė, si edhe nė Berat. Ndėrkohė, vetė Kisha e Bardhė, nga njė pjesė e banorėve tė moshuar vendas njihet edhe si njė ish- manastir shumėshekullor. Madje edhe me njė emėr tjetėr; Manastiri i Kllogjerit, qė vjen nga fjala "kallogjer"-murg.

Me kėtė informacion, u nisa njė ditė nė drejtim tė vendit, ku mendoja se do tė gjeja kishėn e famshme. Mėsova se ai vend ishte braktisur prej dekadash. Gjithashtu, njė grua e moshuar, deri vonė vazhdonte tė ndizte qirinj nė mjediset e kėsaj kishe, ku shkonte e vetme dhe humbiste njė ditė dhe njė natė. Prej vitesh, nė kėtė vend, nuk shkelte askush. Kjo edhe pėr shkak tė terrenit tepėr tė thyer, ku mungojnė edhe ato qė nė terminologjinė popullore, quhen "shtigje dhish".

Duke pyetur banorėt vendas, nė afėrsi tė fshatit Qishbardhė sė bashku me njė mikun tim, u shkėputėm nga rruga kryesore dhe vazhduam nė drejtim tė jugut, pėrmes njė segmenti tė ndėrtuar me ēakėll, pėr tė shfrytėzuar njė kavė guri.

Vazhduam pėr disa kilometra, aq sa mund tė lėviznim me makinė dhe mė pas e lamė atė nė njė lėndinė, pranė disa kodrave tė larta. Vazhduam pėrreth 500 metra nė kėmbė nė njė mjedis shkurresh, duke ndjekur njė shteg tė ngushtė. Lėvizja sa vinte dhe vėshtirėsohej, ndėrkohė qė nė horizont nuk dukej asgjė. U kthyem. Mendova se gjithēka ishte vetėm njė legjendė dhe nė realitet nuk mund tė kishte mbetur asgjė nga kisha e famshme mbi 7 shekullore.

Teksa shpresėthyer po nisja autoveturėn nė rrugėn e kthimit, dy banorė tė zonės, qė po prisnin dru nė luginėn e njė pėrroi tė vogėl, na rikthyen besimin. "Manastirin e Kllogjerit kėrkoni(?) Po, ėshtė nė atė drejtim, por do t’ju duhet tė lodheni ca, sepse ėshtė nė njė shpat mali tė lartė, ku me zor mund tė ngjitesh".

Mė i moshuari prej tyre, njė 65 apo 70 vjeēar, kishte qenė aty vite mė parė. Mė tregoi madje, se mbante mend qė ekzistonin ende muret e kėsaj kishe, apo manastir siē e quante ai. Duke mbajtur njė sėpatė tė vogėl nė dorėn e djathtė, ai na tregoi drejtimin se ku mund tė ecnim. Me mė tepėr besim, korrigjova itinerarin e mėparshėm. Ecja nė kėmbė bėhej gjithnjė e mė e vėshtirė.

Njė shteg i ngushtė mes shkurreve tė dendura, qė vendasit i quajnė "xina" apo "pėrralla", humbiste diku. Gjurmėt e dhive zhdukeshin gjithashtu. Kishin kaluar dy orė, kur nė njė mjedis natyror ku perspektiva e luginės vazhdonte pambarim, arritėm tė dallonim muret e bardhė. Ato ngriheshin shumė pranė kreshtės sė asaj kodrine(mali) tė lartė, nė njė mjedis shkėmbor.

Na duhej tė linim drejtimin e lėvizjes dhe tė ngjiteshim pingul shpatit, duke u mbajtur fort pas shkurreve. Nė mesditė ishim pranė objektivit. Muri perėndimor i godinės sė kishės apo manastirit, ishte i ruajtur nė njė gjendje shumė tė mirė. Gurėt e latuar, tė marrė nga ky mjedis shkėmbor, ku ngrihej edhe vetė kisha, ishin tė lidhur me gėlqere, sipas teknologjisė dhe traditės sė zonės. Nė fasadėn e godinės, nė pjesėn jugore tė saj, dera kryesore e dikurshme, pėrfaqėsonte tashmė njė si "gojė" tė hapur, pėrmes sė cilės futesh nė sallėn kryesore tė kėsaj kishe. Ėshtė njė hapėsirė me pėrmasa 3x4 metra. Pėrgjatė mureve, pjesėrisht tė rrėzuara, dallohen kthinat qė i ndeshim rėndom nė kishat ortodokse.

Mė tej, vazhdojnė edhe dy dhoma tė tjera, njėra prej tė cilave e ruan ende ēatinė prej guri. Brenda saj mund tė hysh pėrmes njė tuneli tepėr tė ngushtė, ku mund tė kalohet vetėm duke u zvarritur. Mjedisi ėshtė tepėr mistik dhe nga lartėsia e mureve tė kishės, dallohet kalaja e famshme e Kaninės, 2-3 km nė perėndim.

Pėr tė ardhur prej saj kėtu, nuk duhen mė shumė se 2 orė. Mė tej, nė horizont, spikasin me radhė ishulli i Sazanit, Zvėrneci, Narta. Ndodhemi nė njė lartėsi mbi 450 metra mbi nivelin e detit, rreth 50 mė shumė se Kanina dhe pamja qė ofrohet ėshtė mahnitėse. Gjithė zona shfaqet si nė pėllėmbė tė dorės.

Pak mė tej mureve tė kishės, nė rrėzė tė shkėmbinjve, dallon njė tjetėr mur guri. Ai vazhdon pėr dhjetėra metra gjatėsi dhe qarkon njė hapėsirė mė tė madhe. Mesa duket ėshtė muri rrethues, qė duhet tė ketė pasur edhe njė funksion tjetėr, atė tė mbrojtjes sė kėtij mjedisi nga rrėshqitja e gurėve dhe e shkėmbinjve.

Pėrgjatė shekujve, nuk pėrjashtohet mundėsia qė kisha e dikurshme e bardhė, tė jetė shndėrruar nė njė manastir. Sipas historianėve, ndoshta kjo shpjegon edhe ndryshimin e emėrtimit tė saj, nė atė qė disa banorė vendas e quajnė Manastiri i Kllogjerit(Kallogjerėve-murgjve). Madje, kėtė e pėrforcojnė edhe dimensionet e vetė kėsaj godine, ende tė ruajtur, si dhe e hapėsirės qė qarkohet nga muri rrethues, shumė mė e madhe se e njė kishe tė zakonshme.

Gjithsesi, pavarėsisht ndryshimit tė emėrtimit tė shekuj tė saj, nga "Kisha e Bardhė", nė "Manastiri i Kllogjerit", sipas njė pjese tė vendasve, ajo ka njė histori, qė do t’ia kishin zili mjaft objekte tė tjera tė ngjashme, sepse lidhet me njė moment tė rėndėsishėm tė jetės sė Heroit tonė Kombėtar, Gjergj Kastriotit Skėnderbeut.

Prej dekadash, kėtu nuk shkel kėmbė njeriu. Madje, askush nuk e di me siguri se kur ėshtė braktisur ajo, kur janė larguar prej kėtu murgjit e fundit pėr tė mos u kthyer mė. Ndoshta para 50 vjetėsh, ndoshta mė shumė se kaq. Por, ajo qė ėshtė e sigurt, ėshtė historia qė lidhi jetėn e Kryezotit tė Krujės me Princeshėn e Kaninės dhe tė Arbėrisė, Donika Kastriotin.

Guri i madh
30-08-12, 16:27
Armėt e Skėnderbeut nga Austria nė Muzeun Kombėtar

Nė kėtė 100 vjetor tė Pavarėsisė, kryeministri i vendit, Sali Berisha, nga mbledhja e qeverisė tha se do tė bėhet e mundur kthimi i armėve tė heroit kombėtar Gjergj Kastriot Skėnderbeu nga Austria pėr njė periudhė tė caktuar.
Skėnderbeu, sipas kreut tė mazhorancės, ishte ikona e shqiptarėve. “Shqiptarėt mund t’i vizitojnė dhe t’i shohin nga afėr armėt e prijėsit tė tyre tė pėrjetshėm. Do tė lobojmė pėr kthimin e armėve tė Skėnderbeut nė muzeun historik kombėtar. Skėnderbeu ėshtė ikona e identitetit shqiptar, i krenarisė sė shqiptarėve, i qėndresės sė tyre. Kėto vendime janė miratuar nga qeveria dhe do te merren masat e nevojshme pėr administrimin e tyre nė muzeun tonė kombėtar”, u shpreh Kryeministri Berisha gjatė mbledhjes sė qeverisė.
http://www.botasot.info/reklama/390pHelmet_of_Skan.jpg (http://www.botasot.info/reklama/1500pHelmet_of_Skan.jpg)
http://www.botasot.info/reklama/390Sword_of_Skand.jpg (http://www.botasot.info/reklama/5736h-Sword_of_Skand.jpg)
http://www.botasot.info/reklama/390Helmet_of_Skan.jpg (http://www.botasot.info/reklama/1280Helmet_of_Skan.jpg)Armėt e Skėnderbeut nė muzeun e Vjenės nė Austri.


http://www.botasot.info/reklama/207Sword_of_Skand.jpg (http://www.botasot.info/reklama/1040Sword_of_Skand.jpg)


(http://botasot.info/def.php?category=95&id=143592)

Guri i madh
16-10-12, 23:17
Parlamenti Austriak miraton kthimin e armėve tė Skėnderbeut nė Shqipėri!

Bota Sot

http://images.botasot.info/uploads/largea_perkrenarja_dhe_shpata_e_skenderbeut_sillen 1350424356.jpg
Pak orė mė parė, u konfirmua kthimi i armėve tė Mbretit tė Shqiptarėve, Gjergj Kastrioti Skėnderbeut nė Shqipėri.
Gjatė njė konference tė pėrbashkėt pėr shtyp, nė praninė e kryetares sė parlamentit shqiptarė z. Jozefina Topalli, kryeparlamentarja Austriake, Barbara Prammer, deklaroi se brenda muajit tetor armėt do tė kthehen nė atdhe.
Kryeparlamentarja Prammer, pohoi gjithashtu se pėr kėtė proces, ėshtė pėrgatitur baza ligjore e pėrshtatshme dhe ēdo gjė do tė pėrfundojė shumė shpejtė.

Zero Cool
20-06-13, 15:54
Tendencė ogurzezė pėr shpalljen e Skėnderbeut hero i katolikėve


http://www.knninfo.com/repository/images/20_06_13_59210_skenderbeu.jpgPrishtinė, 20.06.2013

Pas deklaratave fyese dhe tronditėse ndaj heroit tonė kombėtar, nga njė deputet i pozitės, e cila ėshtė zotuar pėr Kosovėn europiane, kohėve tė fundit, nė mediat shqiptare si dhe nė jetėn politike, ėshtė hapur njė debat rreth figurės sė heroit kombėtar Gjergj Kastriotit- Skėnderbeut.

Ky debat, i stisur nga disa persona qė kanė kriza identiteti, po rrezikon tė polarizojė shoqėrinė tonė dhe kombin shqiptar nė pėrgjithėsi, nė njė kohė kur kemi nevojė pėr unitet dhe harmoni. Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovės (PSHDK) me shqetėsim tė thellė i ka analizuar zhvillimet e fundit rreth kėsaj ēėshtjeje madhore dhe shfaq brengėn pėr faktin se Qeveria e as partitė qė janė nė pushtet, nuk janė deklaruar rreth kėsaj ēėshtjeje.

Pėr ne, pėrpjekjet pėr tė krijuar tensione fetare, nė forma tė tilla, nė kohėn kur vendi ka shumė sfida mė tė mėdha, janė me qėllime tė pastra ogurzeze pėr vendin dhe tė ardhmen e tij. Kosova ka kohė qė ka proklamuar rrugėn e vet drejt Perėndimit, demokracisė perėndimore dhe vlerave perėndimore. Deklarime e tilla janė tendenca pėr tė ndėrprerė rrugėn e saj.

Deklaratat e njė politikani kosovar, deputet nė Parlamentin e Republikės sė Kosovės dhe nga radhėt e njė partie qė ėshtė pjesė e kabinetit qeveritar, se Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu ėshtė hero i katolikėve, nuk duhet neglizhuar dhe parė si ēėshtje tė mbyllur. Kjo ėshtė njė tendencė ogurzeze, qė vazhdon tė pėrsėritet nga individ dhe kėshtu po rrezikon tė krijojė tensione tė panevojshme dhe tepėr tė rrezikshme pėr vendin.

Kėto elemente, seriozisht mund tė dėmtojnė kohezionin e brendshėm kombėtar, pėr faktin e thjesht se shqiptarėt edhe pse jetojnė nė disa shtete, kanė njė histori kombėtare unike. Andaj, mosreagimi i partive tė mėdha nė vend pėr kėtė ēėshtje kaq tė rėndėsishme, pėr nė pėrbėn njė precedent tė pakuptueshėm.

Partia Shqiptare Demokristiane e Kosovės (PSHDK), ėshtė e bindur se mirėkuptimi dhe bashkėjetesa fetare e shqiptarėve, ėshtė njė vlerė e veēantė, e kultivuar ndėr shekuj, pėr shkak tė rrethanave dhe kontekstit specifik kombėtar. Kjo na ka bėrė dhe duhet tė na duhet tė na bėjė krenar. Mirėpo, sulmet e egra ndaj figurave tė mėdha kombėtare, qė po ndodhin herė pas here, janė krejtėsisht tė papranueshme dhe atakojnė substancėn kombėtare.

Ne ju rikujtojmė tė gjithėve, se nė themelet e historisė shqiptare, qėndron heroi ynė kombėtar, Gjergj Kastrioti- Skėnderbeu, qė u bė motiv pėr gjitha betejat shqiptare pėr liri dhe pavarėsi. Andaj, sulmet ndaj tij, janė sinjal qė duhet tė na vetėdijesojnė si shoqėri, ndėrkaq institucionet shtetėrore, duhet tė veprojmė sa mė parė nė parandalimin e kėsaj tė keqeje qė po rrezikon kombin tonė dhe shtetin qė po e ndėrtojmė.

PSHDK-ja e bindur se njė shtet nuk e mbajnė vetėm kufijtė e tij, por mė shumė vlerat shpirtėrore dhe historike, heronjtė qė janė figura identifikuese tė tij, kėrkon nga gjitha institucionet qė tė mos qėndrojnė duarkryq pėrballė kėtij problemi shumė tė ndjeshme dhe serioze.

Pėr shqiptarėt kudo, Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu ėshtė ati i kombit shqiptar. Ata qė duan ta fragmentojnė atė, duan ta ndajnė e pėrēajnė kombin shqiptar dhe njėherėsh me kėtė shpalosin ambiciet ēmendurake pėr tė amnistuar krejt pushtimin osman mbi shqiptarėt. Pikėrisht pėr kėtė, qeveria duhet tė distancohet nga kėto deklarata tė papėrgjegjshme, qė tė qetėsojė shqiptarėt. Po ashtu, ne mendojmė qė ka ardhur koha qė figurat kombėtare tė mbrohen me ligj tė posaēėm.

King_Gentius
26-11-13, 07:14
Itali, pėrurohet sheshi “Scanderbeg”, Meta: Meritojmė tė jemi pjesė e Europės

- 11/24/2013 - 1:36 PM 0 Comments (http://illyriapress.com/itali-perurohet-sheshi-scanderbeg-meta-meritojme-te-jemi-pjese-e-europes/#comments)
Ceremonia ka nisur me ekzekutimin e himnit kombėtar shqiptar dhe himnit kombėtar italian, e mė pas u vijua me pėrshėndetjet e rastit tė mbajtura nga tė gjithė tė pranishmit, tė cilėt ndėrsa vlerėsuan marrėdhėniet e mira dhe tė ngushta midis dy vendeve shprehėn konsideratat e larta pėr figurėn e Heroit tonė Kombėtar, Gjergj Kastriot Skėnderbeu
Aristir Lumezi
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta mori pjesė nė pėrurimin e monumentit dhe sheshit dedikuar Heroit Kombėtar Gjergj Kastriot Skėnderbeu nė Fermo tė Italisė. “Ne meritojmė tė jemi pjesė e Europės sė Bashkuar, e meritojmė qė flamuri ynė tė jetė njėsoj si gjithė flamujt e vendeve tė Bashkimit Europian ashtu sikurse fituam kėtė tė drejtė me meritė si njė vend anėtar i NATO”, u shpreh Meta.
Tė pranishėm nė kėtė ceremoni ishin autoritetet mė tė larta lokale tė zonės, pėrfaqėsues tė Parlamentit Italian, pėrfaqėsues tė Senatit italian, Ambasadori i Shqipėrisė nė Itali, Neritan Ceka, zv/Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Xhavit Halili, Ambasadorja e Kosovės ne Itali, Bukurije Gjonbalaj, deputeti Spartak Braho, Presidenti i RTV “Ora-News”, Ylli Ndroqi, Kryegjyshi i Bektashinjve Baba Edmond Brahimaj, pėrfaqėsues tė komunitetit shqiptar nė Itali.
Ceremonia ka nisur me ekzekutimin e himnit kombėtar shqiptar dhe himnit kombėtar italian, e mė pas u vijua me pėrshėndetjet e rastit tė mbajtura nga tė gjithė tė pranishmit, tė cilėt ndėrsa vlerėsuan marrėdhėniet e mira dhe tė ngushta midis dy vendeve shprehėn konsideratat e larta pėr figurėn e Heroit tonė Kombėtar, Gjergj Kastriot Skėnderbeu.
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta shprehu mirėnjohjen ndaj komunitetit shqiptar nė Itali pėr kontributin e tyre ndėrsa vlerėsoi bashkėjetesėn pozitive tė kėtij komunitetit nė Itali si njė shprehje tė miqėsisė qė dy vendet dhe popujt kanė me njeri-tjetrin.
Ai theksoi se, ashtu siē Skėnderbeu dha pėr shqiptarėt mėsimin se “Bashkimi e bėn fuqinė!”, tė gjithė sot duhet tė reflektojnė pėr njė bashkėpunim tė ngushtė me njeri tjetrin pėr tė arritur suksese dhe pėr tė fituar sfidat qė kombi shqiptar ka pėrpara.
“Ky mėsim ėshtė i vlefshėm edhe sot e kėsaj dite, ku kemi nevojė tė bashkohemi gjithnjė e mė shumė, tė bashkėpunojmė gjithnjė e mė shumė pėr tė spikatur, pėr tė nxjerrė nė pah vlerat mė tė mira tė popullit tonė dhe kombit tonė. Sepse ne meritojmė tė jemi pjesė e Europės sė Bashkuar, e meritojmė qė flamuri ynė tė jetė njėsoj si gjithė flamujt e vendeve tė Bashkimit Europian ashtu sikurse fituam kėtė tė drejtė me meritė si njė vend anėtar i NATO” u shpreh Meta.
Nė fund tė ceremonisė, Prefektja e Provincės sė Rajonit Fermo, Emila Zarrilli nderoi Kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta me njė ēmim kontributiv.
Gjatė kėsaj vizite, Kryetari i Kuvendit, Meta mori pjesė nė darkėn madhėshtore tė organizuar nga emigrantėt e Fermos nė Itali me kėtė rast, ku tė ftuara ishin gjithashtu edhe Kryetarja e Bashkisė sė Fermos si dhe Prefektja e Provincės sė kėtij Rajoni.
Mė herėt gjatė vizitės nė Fermo, Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta u prit nė njė takim nga Kryetarja e Bashkisė sė Fermos, Nella Bramati, e cila ndėrsa u shpreh e nderuar pėr kėtė vizitė tė Meta vlerėsoi se komuniteti shqiptar ėshtė njė pasuri e vyer pėr rajonin e Fermos.

http://illyriapress.com/itali-perurohet-sheshi-scanderbeg-meta-meritojme-te-jemi-pjese-e-europes/

Zero Cool
26-11-13, 20:21
https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/1457752_634489246590522_1556857103_n.jpg

Zero Cool
17-01-14, 14:48
Sot, pėrvjetori i heroit kombėtar Gjergj Kastrioti, 546 vjetori i vdekjes sė tij.https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/1535648_603910636345983_1595369928_n.jpg

Zero Cool
28-02-14, 17:10
Gjergj Kastriot Skėnderbeu edhe pėr se vdekuri po i tremb armiqtė!Pran shteteve kinse me institucione dhe polici u legalizuar krimi i organizuar i armiqve qė edhe nė vende publike , shih dhe nė rrugė e kryejnė krimin dhe ikun pa therrė nė kėmbė siē ishte rasti i rrėnimit tė bustit tė Nėnė Terezės nė Mitrovicė, apo tani vepra kriminale dhe vandale ndaj kryekomandantit legjendar Gjergj Kastriot Skėnderbeut! Fantazi tė kėsaj natyre mund tė jenė tė dirigjuara nga Fatos Lubonja antishqiptari i pėrbetuar, Olsi Jazexhi, Fuad Ramiqi , Milazim Krasniqi "Profesor nė Universitetit nė Kosovė", Gėzim Kelmendi "Deputet nė Kuvendin e Kosovės, Shefqet Krasniqi degjenerues dhe propagandues i ekstremit islamist , Nexhmedin Spahiu i pėrzier me gjak tė huaj ,Fatmir Latifi hoxhė ne Mitrovicė ,Irfan Salihu hoxhė Prizren provokator i emancipimit tė femrės shqiptare etj . Kėto qelbėsira antishqiptare nė bashkėveprim me qarqet e Beogradit te Athines , Moskes dhe Rrjetes se xhihadit islamik te cilėt kane komplekse dhe friken ndaj nesh si komb unik.

-Nė kohėn e fundit ka filluar ēmenduria dhe shpėlarja e trurit nga disa njerėz ,media dhe gazeta. Liria e tepėrt nėpėr media duke reklamuar lloje tė ndryshme tė personave tė bastarduar me motive fetare, dhe skulptura tė ndryshme tė djajve dhe shejtanėve(Satanėve) ...krejt kjo po ndodhe para syve tan.Kjo ēmenduri mediale do tė ketė pasoja tani dhe nė tė ardhmen me rastin e mos funksionimit tė shteteve ,as nė Kosovė ,por as nė Shqipėri njė shtet i pavarur si kompliment e kanė turpin. Pran shteteve kinse me institucione dhe polici, u legalizuar krimi i organizuar i armiqve qė edhe nė vende publike , shih dhe nė rrugė e kryejnė krimin dhe ikun pa therrė nė kėmbė siē ishte rasti i rrėnimit tė bustit tė Nėnė Terezės nė Mitrovicė apo tani vepra kriminale dhe vandale ndaj kryekomandantit legjendar Gjergj Kastriot Skėnderbeut!

-Kanė kaluar 5 shekuj e gjysmė dhe arkitekt, armiq me motivacion antishqiptar tė shekullit tė 21-tė i tremben veprės se tij. Pėr vlerat qė kishte Skėnderbeu, i dinė edhe provokatorėt e brendshėm nė koalicion me tė jashtmit , ēdo ditė promovojnė akte kundėr madhėshtisė dhe veprės sė heroit tonė kombėtare "Gjergj Kastriot Skėnderbeu". Ata e dine forcėn e kėsaj figure nė gjirin e popullit ,prandaj orvatėn ta fyejnė. Provokimet e tilla tek populli shqiptar ,po nxit dashurinė dhe respektin edhe ma tė madh ndaj Skėnderbeut qė do ta ngrejė edhe me lartė kėtė figurė dhe gjithė figurat e tjera tė ndritura tė historisė qė i urrejnė armiqtė tanė.

Fotoja e statujės sė dyshimtė dhe provokuese e Heroit tonė Kombėtar, Gjergj Kastriot Skėnderbeut, e cila u gjet kėto ditė nė afėrsi tė Tiranės e kryer dhe e ideuar nga armiqtė e popullit shqiptar me njė stil surrealizėm pėrdhosje me karakteristika tė shėmtuara degjeneruese dhe antikombėtare?” Kjo qė u pa si nė foto heroi ynė kombėtar ėshtė me provokim dhe prekje nė ndjenjat e kombit , duke e cenuar figurėn ma madhėshtore qė kanė shqiptarėt. Kryerja e njė akti barbar , kriminal nė pikėn e ditės nė anė tė rrugės automobilistike nė zonėn e njohur, si Qafė Kashar nė Tiranė konsiderohet dėshtim i funksionit tė shtetit, qė mund tė supozohet qė kjo vepėr u kryer edhe nga shtetet pėr rreth si nė Serbia , Maqedoni apo edhe nė Greqi!.Ky mendim mund te jetė argumentues kur kemi parasysh keq menaxhimin dhe korrupsionin nė pikat doganore qe me pak lek, as qė hapen kamionėt transportues nga vendet e dyshimta . Kėshtu qė ka mundur tė jetė i fshehur nė mesin e mallrave pa u diktuar. Ajo vepėr penale nuk mund tė kryhet nga njė person, as me dy , por kanė qenė grup i organizuar shumė mirė nga se nuk kemi te bėjmė me njė peshė valixheje, por kemi tė bėjmė me tonelata peshė kekur, metalik beton dhe me materialin e pėrdorur . Kėtu ka fije dyshimi ,duke mos pėrjashtuar edhe inkriminimin e shteteve arabe nė bashkėpunim me faktorin xhihadist nė Shqipėri- Kosovė .

Kolosin dhe luftėtarin Skėnderbeun nga urrejtja armiqtė u pėrpoqėn ta pėrdhunonin , figurėn qė krijoj identitetin shqiptar nga tė gjitha kohėrat! Me kėtė vandalizėm e nxisin dashurinė edhe ma tė madhe ndaj Skėnderbeut ,po edhe ndaj figurave tona kombėtare! Qofshin tė mallkuar armiqtė qe i mihin varrin e Shqipėrisė!

Kjo ėshtė punė e ish pushtuesve tanė me rastin e tė nuhaturit nė mbeturinat e ekstremizmit islamik, provokator tė cilėt kanė kohė qė e ofendojnė heroin kombėtar shqiptar me simbole tė tilla. Fantazi tė kėsaj natyre mund tė jenė tė dirigjuara nga Fatos Lubonja antishqiptari i pėrbetuar, Olsi Jazexhi, Fuad Ramiqi ,Milazim Krasniqi "Profesor nė Universitetit e Kosovės", Gėzim Kelmendi "Deputet nė Kuvendin e Kosovės, Shefqet Krasniqi degjenerues dhe propagandues i ekstremit islamist , Nexhmedin Spahiu i pėrzier me gjak tė huaj ,Fatmir Latifi hoxhė nė Mitrovicė ,Irfan Salihu hoxhė Prizren provokator ndaj emancipimit tė femrės shqiptare etj . Kėto qelbėsira antishqiptare nė bashkėveprim me qarqet e Beogradit tė Athines , Moskes dhe rrjetės se xhihadit islamik tė cilėt kanė komplekse dhe friken ndaj shqiptarėve si komb unik . Prandaj kėta pikėn e dobėt e gjejnė tė pėrēarja pėrmes fesė tė shtresa ma e pa shkolluar e popullit!!!

Cilėt faktor janė qė armiqtė po i frikėsohen popullit shqiptar ;
1. Frika e bashkimit,gjė qė do e rriste forcėn tonė dhe do na bėnte superior edhe ushtarakisht ndaj grekut, serbit, maqedanit dhe malazezėve qė na i kanė grabit tokat tona dhe sot kėsaj dite vėllezėrit tanė nuk kanė tė drejtė pėrdorimi, as gjuhe as kulture as flamuri.

2. Xhelozia ndaj historisė dhe origjinės sonė pellazge qė dita ditės po gjurmohet trungu i ynė si bazė e qytetėrimit botėror . Nuk i pėlqen e vėrteta dhe fakti qė ne jemi populli me i vjetėr nė Evrope. I tmerron flamuri ynė kombėtar kuq e zi.

3. I tmerron fakti qe figura me e larte e asaj kohe nė Evropė ishte ,Skėnderbeu, shqiptar dhe jo grek e serb qe mbrojti edhe pjesėt e Evropės nga barbaria osmane.
Pėrēarja , tradhtia si synim i vėllavrasjes nder shqiptar pėr ta fituar betejėn e tyre, turp pėr klasėn politike tė degjeneruar pas korrupsionit duke e lenė atdheun poligon tė manovrimeve tė armiqve tanė me mercenarėt e pa identitet?.

-Tradhtia dhe spiunimi nuk janė fenomen i panjohur pėr shkencėn, regjimet dhe shtetet e botės. Tek shqiptaret sikur ka mbetur njė lakmi patologjike nga trashėgimia otomane qe sundoj 500 vjet mbi kėtė popull .Tradhtia ,spiunimi dhe bashkėpunimi me ish pushtuesit sikur ka nxėnė vend ma tepėr nė shtratin e kombit shqiptar!?.Si shembull marrim shkakun e lakmisė dhe tė pėrfitimit. Sulltan Sylejmani ja preu kokėn babės sė vet pėr tė hipė nė postin e frontit !!!.Shembull i dytė ėshtė Hamza Kastrioti ishte nipi dhe bashkėpunėtori mė i ngushtė i Skėnderbeut , i cili e humbi shpresėn pėr t'i zėnė vendin ungjit tė vet, kur kėtij i lindi djali trashėgimtar, kaloi nė anėn e sulltanit e tradhtoj Skėnderbeun . Ai udhėhoqi trupat nė mbėshtetje tė osmanėve kundėr Skėnderbeut nė 1457.

Po ju sjell edhe njė gjė me rendėsi, kur njė personalitet bullgar e pyeti Shahin Kolonjen, ky qė drejtonte gazetėn"Drita" nė Sofje duke i thėnė"A e dini se Shqipėria ka shumė armiq dhe ju do tė kini shume vėshtirėsi t'i dilni zot ēėshtjes suaj"?.
-Ai ju pėrgjigj:".
-Qė Shqipėria ka pasur gjithnjė shumė armiq.-Kėtė e dimė;qė ka ende shumė armiq prapė kėtė e dimė,por qė neve jemi mėsuar tė luftojmė dhe t'i mundim gjithnjė armiqtė dhe kėtė e dimė""Kali i Trojės " si histori e dhimbshme po pėrsėritet nė vatrat e popullit shqiptare duke u konsoliduar ne veprimtarinė diversante dhe militante tė orkestruara nga tė huajt pėr ta realizuar pėrēajnė shqiptarėt ,se vetėm ashtu mund te fitojnė kėta , siē kanė fituar edhe nė tė kaluarėn, turp pėr klasėn politike tė degjeneruar pas korrupsionit duke e lenė atdheun poligon tė manovrimeve tė armiqve tanė me mercenarėt e pa identitet?.
Mos vallė kjo histori do pėrsėritet pas 3000 vjetėsh nė trojet tona pas Kalit tė Trojės . Atėherė ku ta ēojmė gjakun e derdhur pėr kaq shekuj me radhė pėr liri apo robėri?. Pėrse luftuam? Ta kemi edhe njė Kali tė Trojės edhe sot ndėr shqiptare apo ???.

Nga ky fenomen qe po na pėrcjell edhe sot me fatkeqėsitė e kombit me pėrēarje , dhunė denigrim , mosmarrėveshje vėllavrasje , korrupsion , tradhti antikombėtare po ju sjell vargjet e Pashko Vasės me njė shkėputje nga poezia

“O moj Shqipeni”:

O MOJ SHQİPENİ
Kur ka lidhe besen burri i Shqypnise,
I ka shti dridhen gjithe Rumelise;
Nder lufta t’rrebta gjithekund ka ra,
Me faqe t’bardhe gjithmone asht da.
Por sot, Shqypni, pa m’thuej si je?
Po sikur lisi i rrxuem perdhe,
Shkon bota sipri, me kambe, te shklet
E nji fjale t’ambel askush s’ta flet.
Si mal me bore, si fushe me lule
Ke pas qene veshun, sot je me crule,
E s’te ka mbetun as em’n as bese;
Vet e ke prishun per faqe t’zeze.
Shqyptar’, me vllazen jeni tuj u vra,
Nder nji qind ceta jeni shpernda;
Sa thone kam fe sa thone kam din;
Njeni:” jam turk”, tjetri:”latin”
Do thone: ” Jam grek”, “shkije”-disa tjere,
Por jemi vllazen t’gjith more t’mjere!
Priftnit e hoxhet ju kane hutue,!
Per me ju damun me ju vorfnue
Vjen njeri i huej e ju rri n’voter,
Me ju turpnue me grue e moter.

I madhi Pashko Vasa ka bėrė njė sinkronizim tė asaj periudhe qė Shqipėria nuk mbeti asnjėherė pa njerėz injorant , bashibozuk,dredharak, abuzues, mizor, maskara, , mėkatar, ērregullues, demagog,cinik, rrugaē, skandaloz, deformues, intrigant, zuzar,faqezi, devijues, matrapaz etj. Serbet, siē thonin pleqtė, e thernin derrin dhe e hidhnin ne oborrin e xhamisė dhe pėrhapnin fjale se kėtė e bėnė shqiptaret e besimit katolik, pra nxitnin sherrin ndėr fetar mes shqiptarėve!

Edhe ky pėrēudnim i Gjergj Kastriotit duhet kėrkuar tė armiqtė tonė tė pėrjetshėm:serb, grek,maqedonas, pse jo edhe turq, ose "islamist" radikal qe financohen nga Beogradi e Moska!

Zero Cool
13-08-14, 17:45
Si pėrfunduan armėt e Skėnderbeut nė Vjenė


Historia e rrallė e armėve tė Heroit tonė Kombėtar.
http://www.knninfo.com/repository/images/SKENDERBEUTTTT.jpg

Shqipėria ka famėn se ėshtė vendi i “Atletit tė Krishtėrimit”, Gjergj Kastrioti Skėnderbeut, por nė arkivat e saj nuk ka asnjė relike origjinale tė tij. Pėrkrenarja dhe armėt ndodhen nė Vjenė, njė vulė qė mendohet se ėshtė e tij, gjendet nė Danimarkė, ndėrsa nė Krujė dhe nė Tiranė pak gjėra, mė shumė imitime. Por cila ėshtė historia e relikeve tė Heroit Kombėtar, si pėrfunduan ato nė Vjenė gati 300 vjet mė parė. Njė histori qė zgjatet prej pesė shekujsh dhe qė debatet pėr tė nuk mungojnė edhe sot.

Historinė e rrugėtimit tė relikeve e ka zbuluar 72 vjet mė parė, Leo Alexander Freundilich, njė austriak i apasionuar pas historisė sė Shqipėrisė. Por mė shumė se relike tashmė ato janė pjesė e identitetit kombėtar. Pėrkrenarja me kokėn e dhisė qė mbante Skėnderbeu ėshtė njė simbol i huazuar nga legjendat e Pirros sė Epirit dhe Aleksandėrit tė Madh. Ajo ėshtė me metal tė bardhė dhe me njė rrip (ruban) tė larė me ar. Ndėrsa sipas historianėve Skėnderbeu ka pėrdorur dy shpata. E para i ėshtė dhuruar nga Papa nė Krishtlindjet e vitit 1466 dhe ėshtė me trup tė drejtė, e gjatė 85.5 centimetra dhe e gjerė 5.7, peshon 1.3 kg. E dyta ėshtė model turk, ėshtė 121 cm dhe peshon 3.2 kg. Kjo e fundit gjendet sė bashku me pėrkrenaren nė muzeun e Historisė nė Vjenė.

Historia e armėve sipas Leo Alexander Freundlich Historinė se si armėt pėrfunduan nė Vjenė e jep konsulli i Shqipėrisė nė Austri gjatė Mbretėrisė sė Zogut, Leo Alexander Rfeundlich. Nė Arkivin e Shtetit nė dosjen e Skėnderbeut gjendet njė shkrim ku tregohet historia e udhėtimit tė tij. Artikulli i Freundlish, njė njeri i pasionuar pas historisė sė Shqipėrisė, pėrdor rrėfimin e drejtorit tė mbledhjeve tė Muzeut Historik tė Vjenės pėr tė treguar tė vėrtetėn e armėve tė Skėnderbeut. Sipas tij, pėr herė tė parė kėto objekte janė pėrmendur nė vitin 1578. Mė 15 tetor tė kėtij viti, Mario Sforza, duka i Urbinos, i shkruan njė letėr arqidukės Ferdinand, ku i thotė se do t’i dėrgojė atij armėt e Skėnderbeut, dhe tė vėllait tė tij. Ky ėshtė njė fakt qė dėshmon se mes arqidukės dhe Mario Sforzas janė kėmbyer shumė letra.

Mė 15 maj 1579 arqiduka i Tirolit i shkruante dukės sė Urbinos, Maroi Sforza, dhe e falėnderon pėr armėt e Skėnderbeut dhe pėr tė tjerat qė do t’i binin nė dorė. Ndėrsa pėr herė tė dytė kėto armė pėrmenden nė njė letėr tė dukės Von Arescot, e shkruar me 25 korrik 1588, ku flitet pėr armėt e tjera tė Skėnderbeut. Nė inventarin e vitit 1585 kėto objekte nuk ishin tė shėnuara ende. Ndėrsa nė inventarin e vitit 1593 shėnohet: “Nė fletėn 69, dy shpata dhe elmi i Gjergj Skėnderbeut”. Prej kėtyre shkresave dhe inventarit mund tė konstatohet lehtė se elmi dhe dy shpatat e Skėnderbeut kanė rėnė nė dorė tė arqidukės Ferdinand midis vitit 1588-1593 nėpėrmjet dukės Mario Sforza tė Urbinos dhe tė dukės Arescot. Ekzaktėsisht nė inventarin e vitit 1596, faqe 321, janė pėrmendur dhe shėnuar elmi nr. 71 (127) dhe dy shpatat nr.92 (145) dhe 345 (550).

Aty shėnohet: “George Skanderbeg: njė elm i bardhė me rrafshe tė arta sipėr njė kokė dhie e artė me dy brirė, dhe dy shpata, njėra me njė dorezė prej lėkure, e cila nga pesha e rėndė dhe prej shenjave tė gjakut qė duken ende, ngjan mė e madhėrishme, ndėrsa tjetra ėshtė me njė dorezė kadife ku ėshtė shėnuar emri i Skėnderbeut. Nė inventarin e pikturave tė sekretarit privat Schrewnchk tė titulluar “Armamentarium heroicum” tė vitit 1601, ne shohim nė tablonė 16, Skėnderbeun me elmin nr.71 (127) dhe me shpatėn nr.345 (550), ku shkruhet: Nė njė kornizė me ornamente tė shumta rrinė nė kėmbė Skėnderbeu i veshur me njė pallto tė gjatė me astar lėkure e mbėrthyer nė gjoks me shirita, me kokėn dhe mjekrėn e gjatė kthyer nga krahu i majtė, ku i duket profili. Nė krahun e djathtė ai mban lart shpatėn e zhveshur nr. 345 (550) dhe poshtė nė tokė afėr kėmbės sė majtė qėndron elmi nr. 71 (127).

Nė kokė mban njė beretė. Objektet qė janė pikturuar nė fotografi i ngjajnė shumė atyre nė origjinal qė ndodhen nė muzeun e Artit Historik tė Vjenės. Shihet qartė qė kėto dy objekte njiheshin qė nė vitin 1601 si sendet e Skėnderbeut. Ja njė pėrshkrim i imėt mbi dy shpatat e mbi pėrkrenaren: Nė sallėn XXV Nr.71/127 ndodhet njė pėrkrenare e shtrirė nė njė piedestal tė ulėt, e cila duhet tė jetė prerė si mbas stilit italian. Nė majė tė pėrkrenares janė vendosur kryet dhisė, por asht fiksue mirė. Pėrkrenarja pėrbėhet prej dy pjesėve, njė pjesė prej bakri dhe pjesa tjetėr sipėr me njė copė metali buzėt e secilės janė zbukuruar me ar. Syve tė dhisė u mungojnė gurėt.

Akoma duket vendi bosh, i cili tė jep tė kuptosh se brenda kanė qenė vendosur gurė. Nė mesin e pėrkrenares ėshtė vendosur njė rreth prej bakri. Nė kėtė rreth janė shkruar kėto shkronja: I.N.P.E.RA.TO.RE.BT. Ky shkrim ėshtė shumė i vėshtirė pėr t’u kuptuar ēfarė thotė. Deri mė tani e kanė deshifruar si: “Jesus Nazarenus Principi Emathiae Regi Albaniae Terrori Osmanoru Regi Eperi Benedicat”. Pesha e pėrkrenares ėshtė 3000gr. Kjo pėrkrenare ėshtė njė “unikum”, i vetmi e i veēantė qė gjendet nė muzeun dhe i pėrket artit tė punimit tė metalit nė stilin gotik tė vonshėm. Pėrpara sė gjithave kjo pėrkrenare nė pikėpamjen estetike ėshtė njė vepėr e mrekullueshme dhe i ka hije vetėm njė burri tė fuqishėm tė fortė e me vullnet tė hekurt. Shpata qė ndodhet nė sallėn XXVII, rafti V.Nr.345(550) ėshtė e gjatė 88.5 cm e gjerė 57 cm, me dy tehe dhe me njė formė tė drejtė dhe nė njė vend tė kthyer pėrmban disa shkronja latine. Prej kėtyre shkronjave lexohen kėto fjalė: “Heroi i perėndisė, Iskander Beg”.

Doreza ėshtė e pėrbėrė prej druri tė mbėshtjellė me lėkurė, pesha e kėsaj shpate asht 1300 gr. Shpata me dorezė ėshtė e veshur me lėkurė shagreni, ka nga anėt e jashtme 4 arabeska tė thella, tre rripa pėr hijeshim. Anėt e jashtme pėrshkohen prej fildishi dhe nė anėt e brendshme shohim disa germa tė kuqe, tė cilat janė shkruar mė shekullin e XVI e qė pėrmbajnė emrin “Scėnderbeg”.

Pesha ėshtė 600gr dhe pesha e pėrgjithshme 1900 gr. Kjo shpatė ėshtė e shėnuar dhe pikturuar nė librin e sekretarit privat tė arqidukės sė Tirolit, Jakob Schrenckh, “Armametarium heroicum”, nė faqet XVI. Pėrveē kėtyre nė sallėn e armėve historike tė muzeut tė Vjenės gjendet dhe njė tjetėr, e cila quhet si njė nga shpatat e Gjergj Kastriotit dhe ėshtė shėnuar nė inventarin mbajtur nė vitin 1593. Kjo shpatė tė jep tė besosh nga pesha e rėndė dhe nga gjatėsia se Kastrioti me njė tė goditur i ndante nė dy pjesė trupat e armiqve. Kjo shpatė gjendet nė sallonin XXV, rafti II Nr.92(143), gjatėsia e saj 121 cm dhe doreza ėshtė e zbukuruar me ar dhe me lėkurė. Pesha e saj ėshtė 3.2 kg.

Armėt e Skėnderbeut mė 20 nėntor nė Shqipėri Shpata dhe pėrkrenarja e Skėnderbeut do tė mbėrrijnė nė Shqipėri mė 20 nėntor. Kėtė e bėn me dije pėr tv ‘abc news’ drejtori i muzeut historik Luan Malltezi. Kėshtu ėshtė rėnė dakord sipas Malltezit pas konsultimeve tė bėra njė ditė mė parė mes specialistėve tė muzeut mesjetar tė Austrisė dhe specialistėve tė palės shqiptare.

Reliket e ēmuara do tė ekspozohen mė 27 nėntor nė njė ekspozitė unike dhe mė tė rėndėsishmet thotė Malltezi. Armėt e Skėnderbeut do tė ekspozohen nė pavionin e mesjetės pėr njė muaj e gjysėm ato do tė ekspozohen nė kushte tė plota tė sigurisė, pasi Muzeu ėshtė i pajisur me sistem tė plotė sigurie. Kostoja e sjelljes sė tyre pėr herė tė parė nė Shqipėri ėshtė 100 mijė dollarė, ndėrsa ardhja e tyre nė vendin tonė u mundėsua nga qeveria shqiptare nė kuadėr tė 100 vjetorit tė pavarėsisė.

Topalli falėnderon Parlamentin e Austrisė pėr sjelljen nė Shqipėri tė pėrkrenares dhe shpatės tė Skėnderbeut Kryetarja e Kuvendit ishte e ftuar e posaēme nė ceremoninė zyrtare tė ēeljes sė Ditėve “Shqipėria 100 vite Pavarėsi; Marrėdhėniet shqiptaro-austriake.”

Nė kėtė ceremoni ishte i pranishėm zoti Erhard Busek, ish zėvendėskryeministėr i Austrisė si dhe deputetė, ambasadorė dhe personalitete nga fusha tė ndryshme. Duke shprehur kėnaqėsinė e veēantė qė ky aktivitet zhvillohet nė pėrvjetorin e 100 tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, Kryetarja e Kuvendit shprehu mirėnjohje tė thellė pėr kontributin e pazėvendėsueshėm qė Austria ka dhėnė nė shpalljen e pavarėsisė dhe ngritjen e shtetit shqiptar.

Nė kėtė ceremoni Kryetarja e Kuvendit solli nė vėmendje figurat e ndritura tė Albanologjisė, personalitetet austriake si Norbert Nohel, Johan George, etj, tė cilėt ndėrtuan njė imazh krenarie pėr shqiptarėt, vlerat dhe traditat e tyre historike, aspak tė njohura nė atė kohė pėr Evropėn. Kryetarja e Kuvendit falenderoi Parlamenti Austriak dhe Kryetaren e tij Barbara Prammer pėr miratimin qė ata dhanė pėr sjelljen nė Shqipėri tė pėrkrenares dhe shpatės sė Heroit tonė Kombėtar Gjergj Kastriot Skėndėrbeu, tė cilat ndodhen nė Muzeumin e Vienės.

“Dua tė falėnderoj qeverinė, Parlamentin, popullin austriak pėr mbėshtetjen e vazhdueshme historike qė i ka dhėnė Shqipėrisė dhe shqiptarėve gjatė gjithė kėsaj periudhe dhe ta festojmė kėtė sukses tė madh, kėtė miqėsi tė madhe qė ne kemi nė kėtė 100 Vjetor tė Pavarėsisė sonė, qė ėshtė ditėlindja jonė mė e shenjtė, mė e dashur dhe mė e bukur”, tha Kryetarja e Kuvendit.

Historia e vulės sė Heroit Kombėtar nė Danimarkė Nė vitin 2003 studiuesi danez Peter Pentz pretendoi se zbuloi vulėn origjinale tė Skėnderbeut. Me njė histori si ajo e armėve, vula kishte pėrfunduar nė muzeun historik danez. Por pas mbėrritjes sė saj nė Shqipėri, specialistėt dhe historianė tė ndryshėm deklaruan se vula nuk ėshtė e Skėnderbeut. Analiza e specialistėve arriti nė pėrfundimin se ajo ėshtė njė vulė fiktive. Megjithatė jo tė gjithė mendojnė se vula mund tė mos i pėrkas heroit tonė kombėtar. Vula mendohet se u ėshtė blerė pasardhėsve tė Skėnderbeut nė vitin 1614. Vula ėshtė arkivuar nė vitin 1838 dhe mban numrin 44.

Ajo klasifikohej si objekt i perandorisė osmane. Nė qendėr tė vulės ėshtė shqiponja me dy kokė dhe rreth saj mund tė dallohen disa germa cirilike ku shkruhet: Alb-Servil.Boulgary. Aleksandro.Eleso”. Poshtė shqiponjės ėshtė vizatuar njė kafshė duke vrapuar.

Vula ėshtė prej material bronxi, nė tė cilėn janė gdhendur shenjat heraldike sė bashku me emrat. Mendohet se ka pėrfunduar nė oborrin mbretėror tė Danimarkės rreth shekullit tė 16-tė nėpėrmjet shkėmbimeve me oborrin austriak. Muzeu Kombėtar i Danimarkės e ka blere vulėn nė vitin 1839, nė njė. Pėrpara se tė sillej nė kėtė muze vula i pėrkiste dhomės sė artit mbretėror danez.