PDA

View Full Version : sa duhet me duro?


Kupid
03-07-05, 09:44
Cka mendoni ju, kur esht pik fundit marteses?? Kur keni drejt me llon gruen edhe femijen?? :(

argomenti .
03-07-05, 09:49
vetem ne dy raste e ke ate te drejt , nese ajo te tradheton e nese iken nga shtepia .

turisti
03-07-05, 12:36
Cka mendoni ju, kur esht pik fundit marteses?? Kur keni drejt me llon gruen edhe femijen?? :(

Shoku i nderuar "Kupid",

Sot nuk jam ne disponim per te postuar shume,por,fjalet e kesaj teme me preken dhe thash qe ti postoj ca reshta...

" Martesa ėshtė diēka, per ēka njeriu gjithmonė pendohet, pa marrė parasysh a e lidh a jo."

Sokrati.

Une mendoj ( simbas analizimit tim,mendimit tim dhe kuptimin tim jetesor e kesaj problematike) se kjo fjali e zgjedhur nga Sokrati ėshtė pikėnisje per krijimin ose eliminimin e problemeve te tilla.Mosmarreveshjet ne martese zakonisht fillojne kur gruaja fillon teper me fol,e burri mos me ndegjue...Ka shume grash te cilat jane vejushka te nesermit pas marteses,sepse burrat per te cilet kan enderruar - kan vdekur . Mirepo,martesa eshte me e komplikuar se sa njerzit po munden edhe me paramendue.Varsisht ku jetoni:ne vendet te vogla,martesa eshte ma romantike (simbas meje)sepse ma keni kontakt me familjen e krijuar,ma jeni ne ngjarje,derisa ne qytetet e medha,ku jeta eshte dinamike,ku nuk kenu kohe as per vetveten ( megjithe qe njeriu gjithmone duhet me gjejte kohen per familjen,problemet familjare dhe per shoket) -martesa fatlume sot eshte e perbere nga treshi:burri,grua dhe televizori.
Simbas fjaleve qe i ke postuar larte,nuk muj me teper ta kuptoj problemin,sepse per te arritur deri tek ndarja mes bashkeshorteve ku pjese marrin dhe femijet te cilet kan qene produkt i deshires per tu krijuar familja e tash ka gjasa te behen fundrinat e marteses vetem qe prinderit nuk munden te jetojne se bashku,nuk jane te afte te jetojne,ose nuk jane te afte qe ti zgjedhin problemet kur paraqiten,sepse ēdo mosreagim me kohe len pasoja me vone,ashtu qe do te jeni te detyruar qe te ballafaqoheni heredokuredo me kete-sy me sy. Jeta eshte edhe nene edhe njerke,eshte shok dhe "idiot",eshte dashuri,mirekuptim[/b] dhe tolerim.
Ka raste kur ne martese,njeri eshte genjeshtar e tjetri detyrues. Ne ane tjeter nuk ban te harrohet se grat jane pjesa jone e dyte,pa te cilen eshte veshtire me vone ne jete kur krijohet familja dhe kur vendin e pare ne jeten e njeriut i takon femiut.Pikerisht ,femijet jane ato per te cilet duhet harruar -ca- sende,per te cilet duhet rikontrolluar te gjithat ne martese dhe per te cilat vlen te korigjohet ēdo gje qe mundet te shpetohet.Askush nuk eshte i persosur si qenje njerzore dhe tegjithe kemi dobesit,poastu dhe -burri- dhe -grua-. Ne anen tjeter,me mire eshte te jesh i martuar se i vdekur. Martesa eshte -shoqerim-,dhe ēdo mungese e atij shoqerimi krijon martesa te palumtura.

Me ndarjen te mdhenjve,mė sė shumti humbasin fėmijėt. Per hatrin e tyre,vlen tė durohet.


Me respekt,
TURISTI. :P

dr1ta
04-07-05, 11:31
Cka mendoni ju, kur esht pik fundit marteses?? Kur keni drejt me llon gruen edhe femijen?? :(

Kur e veren ce ti e ke tradhtu, dhunu, ose thjesht kur nuk ke ndjenja per te me, dhe e kunderta nese ajo esht sjell ndaj ty ashu , mendoj ce femija nuk e meriton ti shef prinderit duke u grind mes veti.

Kupid
04-07-05, 23:32
anetaret ndreruar,

me falni, une nuk muj me fol lirisht ketu se pse eshte rrezik fjallet tmiat bojn viktim e fsheshen e moderatoret. :wink: nuk kam hapur kjo tema per ju me tregu aresye e qarte. du me dit qysh mendoni ju per at momentin kur kuptohesh "ska ma". sikur keni moment kur ju keni ra dashnia, at moment magjik, duhet me pas edhe at moment kur nuk ki shans ma, at moment tragjik. eshte at moment kur ke ndegju tu fol ne telefon me tjeteri? eshte at moment kur ka than "te dua" te tjetri ne msn? nuk besoj meriton kta shembuj, veq duhet me tregu cka nene po thot " kur syt ajo ka nis me kqyr per tjetri, o kry pun." (old-school mom) :(

shoki turisti, me pas dit Sokrat per martes, skish pas nevoj per ajo Myrto. :? edhe kuptoj sa rende esht per femij midis dy prinder. vetem djali eshte tu majt kjo martes, si ngjites shpirtve, shum i urt edhe i dashur. vetem per djali po luftoj.

turisti
05-07-05, 00:42
anetaret ndreruar,

me falni, une nuk muj me fol lirisht ketu se pse eshte rrezik fjallet tmiat bojn viktim e fsheshen e moderatoret. :wink: nuk kam hapur kjo tema per ju me tregu aresye e qarte. du me dit qysh mendoni ju per at momentin kur kuptohesh "ska ma". sikur keni moment kur ju keni ra dashnia, at moment magjik, duhet me pas edhe at moment kur nuk ki shans ma, at moment tragjik. eshte at moment kur ke ndegju tu fol ne telefon me tjeteri? eshte at moment kur ka than "te dua" te tjetri ne msn? nuk besoj meriton kta shembuj, veq duhet me tregu cka nene po thot " kur syt ajo ka nis me kqyr per tjetri, o kry pun." (old-school mom) :(

shoki turisti, me pas dit Sokrat per martes, skish pas nevoj per ajo Myrto. :? edhe kuptoj sa rende esht per femij midis dy prinder. vetem djali eshte tu majt kjo martes, si ngjites shpirtve, shum i urt edhe i dashur. vetem per djali po luftoj.

Shoki -KUPID-,

Sokrati ka thon mire,e se qysh e kupton secili prej nesh,ajo eshte tjeter pune.

Njeriu ėshtė kėrkushi dhe asgjė,udhetar ne tokė,kalimtar nė kėte kohė kalimtare,hija nė diell.......kur perėndon dielli,edhe hija do tė zhdukėt.....

Te deshiroj fat.

Me respekt,
TURISTI.

IceGirl
05-07-05, 03:56
Kupid apo te kujtohet kjo thenje.

"Une kam drejt te te bej apo te beje gjithecka sepse jam burre me ka hije"

Nuk vlene kjo me.

E nese gruaja nuk done te vazhdoje jeten martesore me ju, sigurisht
ika arsyet e veta.
Me zore nuk shkone asgje.

Kupid
05-07-05, 04:50
"Une kam drejt te te bej apo te beje gjithecka sepse jam burre me ka hije"


E nese gruaja nuk done te vazhdoje jeten martesore me ju, sigurisht
ika arsyet e veta.
Me zore nuk shkone asgje.

ndoshta mendim yt eshte "Une kam drejt te te bej apo te beje gjithecka sepse jam grueje me ka hije" nuk jam rritur ne katundi edhe kur nuk kam degju ata fjalle shkruar te lart.

cfar arsyr? :? :?:

IceGirl
05-07-05, 05:14
ndoshta mendim yt eshte "Une kam drejt te te bej apo te beje gjithecka sepse jam grueje me ka hije" nuk jam rritur ne katundi edhe kur nuk kam degju ata fjalle shkruar te lart.

cfar arsyr? :? :?:

Jo mendimi im ishte qe edhe gruaja ka te drejtat e veta qe te gjene lumturin e vete.Kudo qe te jete.
Nuk eshte me ajo kohe qe gruja duhet te duroje ,te vuaj pa marre parasysh se cfare i sjelle jeta.Edhe ajo ka te drejtat e veta ashtu si mashkulli.

cfare arsye :shock: !!!!!!!!???? :?

The end

Kupid
05-07-05, 05:47
o ti bukuroshja ngrire me buzet blu, ajo ka drejt me largo, nuk eshte e lidhur me zinxhir. edhe kujdes me akuzimin une jam burre keq.

ZEMERTHYERI
05-07-05, 17:23
o ti bukuroshja ngrire me buzet blu, ajo ka drejt me largo, nuk eshte e lidhur me zinxhir. edhe kujdes me akuzimin une jam burre keq.

kush na ka inati (mos) ju dalt i thati :wink:

Flaka_1
15-07-05, 18:16
qy qyyyy :lol:

Gentiani
15-07-05, 19:29
Cka mendoni ju, kur esht pik fundit marteses?? Kur keni drejt me llon gruen edhe femijen?? :(

Kupi me durua sa tė mundet njeriu, por asesi nuk guxon tė kalojė kufinjėt e durimit, sepse ėshtė ēėshtje kohe qė duhet shkarkuar si rimorkion :lol: :lol: :lol: :wink:

Psikologu
16-07-05, 11:54
Pershendetje Kupid!

Duke lexuar shkrimet e juaja e verej pak a shume se keni deshiure qe dikush te ju duroj , ose ne anen tjeter te jete prone e nervozitetit te juaj.
Me fal nese te drejtohem keshtu , por ne fakt me duhet ta ceki se as gruaja , femiu e shoki nuk mund te duroj sa per te mbetur ne zingjir te lidhur me ju , ose ndokend tjeter.
Shume meshkuj per fate te keqija e perdorin termin se ata jane meshkuj , por ne fakt , meshkujt jane edhe pjella e tjeter natyreore ne kete bote.
Fundi i bashkjeteses me nje grua ka arsyet e veta , ndoshta ato emocionale, ekonomike , ose ato dhunuese.
Njeriu qe duhet nuk ofendohet aspak , e ofendim quhet shkalla e larte e fjales , rrahjes , ose cungimit te fjales se lire.
Femra si femer nuk eshte prone e askuj , por as meshkulli jo , ne fakt kur njeriu nuk mirret vesh se pari me veten e tij , nuk mund te mirret vesh me te tjeret.
Shumica e meshkujve nuk e pranojn ndarjen nga nje grua , ata ne fakt edhe kercenohen , hakmirren dhe fajesojn nje person me te lig fizikisht , ose mundohen ta gjunjezojn qe ajo ti kthehet prape atij ne gji , cka nuk eshte normale per nje njeri te rritur.I forti nuk i bene keto pune.
Femija nuk eshte qelsi kryesor qe e mbane nje kurore lidhur ne martes , femiu e ka boten e vete dhe nuk ben te mirret me problemet e prinderve.
Kur shkruani se " me liru" me duket se e llogaritni si sllave ose si te blere nga ana e juaj , por nese ajo nuk ju don , nuk ka ndjenja per ju , atehere se dij se cka kerkoni nga ajo, por vetem nje gje mos harroni:
Respektoni ate persone sepse e keni edhe nenen e femijes se juaj dhe te pakten mund te mbeteni shok, ose nese nuk jeni ne gjendje te jeni shok me ate persone , atehere , lirone te jetoj jeten e vete.
Jeten e askuj nuk mund ta ket askush ne dore, ajo eshte prone e personit ose persones, sepse ju nuk i keni dhuruar jeten , dhe nuk keni te drejt as te ia pengoni ose helmoni.
Per te mos e zgjatur me teper me duhet vetem te them ketse se:
Nje femer qe e ndjen veten te obliguar te ju doj , thyhet shpirterish dhe e ndjen veten te dhunuar , pra mos bini viktim qe te beheni edhe dhunus i ndjenjave te dikuj.
Nese u eshte thene fjala se nuk mundet me dhe nuk mundet me ju dhe se ka ardhur fundi , atehere kuptone se ju nuk gjindeni ne zemren e asaj femre dhe as nuk do te jeni kurre.
Me nderime:
Psikologu

Kupid
16-07-05, 18:21
du me falimendroj argomenti ., turisti, edhe dr1ta per pergjegjet sinqerte edhe pa anshmeri. kisha pas qef me njoftu ma mir me ju pse besoj jeni njeri mir.

me shum respekt,
Kupid

Kupid
16-07-05, 18:27
[quote="ZEMERTHYERI"
kush na ka inati (mos) ju dalt i thati :wink:[/quote]

:lol: shkolle fillore :lol: :wink:

Kupid
11-08-05, 15:34
Pershendetje Kupid!

Duke lexuar shkrimet e juaja e verej pak a shume se keni deshiure qe dikush te ju duroj , ose ne anen tjeter te jete prone e nervozitetit te juaj.
Me fal nese te drejtohem keshtu , por ne fakt me duhet ta ceki se as gruaja , femiu e shoki nuk mund te duroj sa per te mbetur ne zingjir te lidhur me ju , ose ndokend tjeter.
Shume meshkuj per fate te keqija e perdorin termin se ata jane meshkuj , por ne fakt , meshkujt jane edhe pjella e tjeter natyreore ne kete bote.
Fundi i bashkjeteses me nje grua ka arsyet e veta , ndoshta ato emocionale, ekonomike , ose ato dhunuese.
Njeriu qe duhet nuk ofendohet aspak , e ofendim quhet shkalla e larte e fjales , rrahjes , ose cungimit te fjales se lire.
Femra si femer nuk eshte prone e askuj , por as meshkulli jo , ne fakt kur njeriu nuk mirret vesh se pari me veten e tij , nuk mund te mirret vesh me te tjeret.
Shumica e meshkujve nuk e pranojn ndarjen nga nje grua , ata ne fakt edhe kercenohen , hakmirren dhe fajesojn nje person me te lig fizikisht , ose mundohen ta gjunjezojn qe ajo ti kthehet prape atij ne gji , cka nuk eshte normale per nje njeri te rritur.I forti nuk i bene keto pune.
Femija nuk eshte qelsi kryesor qe e mbane nje kurore lidhur ne martes , femiu e ka boten e vete dhe nuk ben te mirret me problemet e prinderve.
Kur shkruani se " me liru" me duket se e llogaritni si sllave ose si te blere nga ana e juaj , por nese ajo nuk ju don , nuk ka ndjenja per ju , atehere se dij se cka kerkoni nga ajo, por vetem nje gje mos harroni:
Respektoni ate persone sepse e keni edhe nenen e femijes se juaj dhe te pakten mund te mbeteni shok, ose nese nuk jeni ne gjendje te jeni shok me ate persone , atehere , lirone te jetoj jeten e vete.
Jeten e askuj nuk mund ta ket askush ne dore, ajo eshte prone e personit ose persones, sepse ju nuk i keni dhuruar jeten , dhe nuk keni te drejt as te ia pengoni ose helmoni.
Per te mos e zgjatur me teper me duhet vetem te them ketse se:
Nje femer qe e ndjen veten te obliguar te ju doj , thyhet shpirterish dhe e ndjen veten te dhunuar , pra mos bini viktim qe te beheni edhe dhunus i ndjenjave te dikuj.
Nese u eshte thene fjala se nuk mundet me dhe nuk mundet me ju dhe se ka ardhur fundi , atehere kuptone se ju nuk gjindeni ne zemren e asaj femre dhe as nuk do te jeni kurre.
Me nderime:
Psikologu

eshte shum interesant as nje fjal permend terapi. me respekt duhet me trego ty, une besoj eshte shum rrezik shkrimet me at nikun pse ndoshta dikush mendon je psikolog vertet edhe beson kėshillė yt eshte pre profesionali. nė rast se je ne fakt nje psikolog, me vjen shum keq per
pacientat tuat.

Kupid
20-08-05, 23:54
Pershendetje Kupid!

bla, bla, bla bla bla, bla bla ... bla bla bla

Me nderime:
Psikologu

eshte shum interesant as nje fjal permend terapi. me respekt duhet me trego ty, une besoj eshte shum rrezik shkrimet me at nikun pse ndoshta dikush mendon je psikolog vertet edhe beson kėshillė yt eshte pre profesionali. nė rast se je ne fakt nje psikolog, me vjen shum keq per
pacientat tuat.

I owe Psikologu an apology for questioning his credentials, however, I believe he owes me one for being biased and unprofessional. Sorry Ardian.

PS: loved the virus, deri pik pa fundit jam qeshur. :wink:

Psikologu
01-09-05, 15:07
Pershendetje Kupid!

bla, bla, bla bla bla, bla bla ... bla bla bla

Me nderime:
Psikologu

eshte shum interesant as nje fjal permend terapi. me respekt duhet me trego ty, une besoj eshte shum rrezik shkrimet me at nikun pse ndoshta dikush mendon je psikolog vertet edhe beson kėshillė yt eshte pre profesionali. nė rast se je ne fakt nje psikolog, me vjen shum keq per
pacientat tuat.

I owe Psikologu an apology for questioning his credentials, however, I believe he owes me one for being biased and unprofessional. Sorry Ardian.

PS: loved the virus, deri pik pa fundit jam qeshur. :wink:Pershendetje i nderuar!

Nuk e dij se si paska ardhur ky shkrim keshtu se une nuk kam shkruar deri me tash ashtu " blalalal" por me qudit fakti se si dhe kur.
Ne anen tjeter , nese keni nevojė per terapi , ose per ndoj sygjerim , jeni i mire se ardhur cdo here.Nderime

Reana
14-09-05, 06:39
:roll: :roll: :roll:

hemmm....
kur ke te drejte me e lene gruan dhe femiun???
Dy persona bashkohen/martohen sepse duhen, sepse deshirojne te ndajne cdo gje bashke, duke perfshire ketu edhe veteveten.
Femijet lindin (ose se paku duhet te lindin) si rezultat i dashurise se prinderve!
Por me kalimin e kohes, ndodh qe rutina, obligimet dhe jeta ne pergjithesi e mbyt romancen mes cifteve (couples) dhe kjo krijon hapsire per hidherime, mosmarreveshje, probleme, etj ,....
pyetja eshte a deshirojne personat ne fjale te jene se bashku edhe me tutje!!! nese po, gjithmone ka rrugedalje dhe menyra per ta ri-ngjallur dashurine e dikurshme :P ....Por nese personat kane filluar te interesohen per dikend tjeter apo dashurohen ne dikend tjeter, kjo mund te jete me veshtire besoj!
sa i perket femiut nuk besoj se dikush ka te drejte ta "leje" femiun!
Ndaj femijeve prinderit duhet gjithmone te kene kujdes se paku deri sa ata te arrijne moshen e tyre madhore. te jesh prind eshte pergjegjesi qe nuk pushon kurre besoj, por nese nuk jeni i lutmtur me gruan tuaj atehere "me mire nje fund i dhimbshem se nje dhimbje pa fund"!
Ju, por edhe ajo, keni te drejte te jeni te lumtur, te doni/dashuroni dhe te ndjeheni i dashur! nese nuk i permbushni keto nevoja elementare njerezore te njeri-tjeterit, atehere ku eshte poenta e te qenurit bashke???

lazdrani
14-09-05, 08:35
:roll: :roll: :roll:

hemmm....
kur ke te drejte me e lene gruan dhe femiun???
Dy persona bashkohen/martohen sepse duhen, sepse deshirojne te ndajne cdo gje bashke, duke perfshire ketu edhe veteveten.
Femijet lindin (ose se paku duhet te lindin) si rezultat i dashurise se prinderve!
Por me kalimin e kohes, ndodh qe rutina, obligimet dhe jeta ne pergjithesi e mbyt romancen mes cifteve (couples) dhe kjo krijon hapsire per hidherime, mosmarreveshje, probleme, etj ,....
pyetja eshte a deshirojne personat ne fjale te jene se bashku edhe me tutje!!! nese po, gjithmone ka rrugedalje dhe menyra per ta ri-ngjallur dashurine e dikurshme :P ....Por nese personat kane filluar te interesohen per dikend tjeter apo dashurohen ne dikend tjeter, kjo mund te jete me veshtire besoj!
sa i perket femiut nuk besoj se dikush ka te drejte ta "leje" femiun!
Ndaj femijeve prinderit duhet gjithmone te kene kujdes se paku deri sa ata te arrijne moshen e tyre madhore. te jesh prind eshte pergjegjesi qe nuk pushon kurre besoj, por nese nuk jeni i lutmtur me gruan tuaj atehere "me mire nje fund i dhimbshem se nje dhimbje pa fund"!
Ju, por edhe ajo, keni te drejte te jeni te lumtur, te doni/dashuroni dhe te ndjeheni i dashur! nese nuk i permbushni keto nevoja elementare njerezore te njeri-tjeterit, atehere ku eshte poenta e te qenurit bashke???

Cake nje Reana :wink: Plotesisht ke te drejte.

Une do te cekja vetem nje i nderuari Kupid
Nese njeriu ka ra vetes pishman dhe nuk munde te vazhdoje jeten me ate fat qe ka.Me mire heret se tere jeta martesore do te vazhdone e tille..

Lazdrani

florian
14-09-05, 17:00
Reana te keqen e pergjigjes .. me pelqeu shum .
edhe un mendoj qe nese dashuria ka marr fund ateher ma mir me u nda...
Po nese dy jan martue me shkusi e keshtuqe nuk jan dasht cka duhet me ba ??????????????????

Reana
15-09-05, 08:41
Reana te keqen e pergjigjes .. me pelqeu shum .
edhe un mendoj qe nese dashuria ka marr fund ateher ma mir me u nda...
Po nese dy jan martue me shkusi e keshtuqe nuk jan dasht cka duhet me ba ??????????????????
Flori miresevjen ....
Gruaja e axhes se babait me pat treguar njehere se dikund para 50 vitesh kur ishte martuar ajo me shkusi, naten e marteses e kishte takuar per here te pare bashkeshortin e saj!!!
Edhe pse se kishte njohur me pare, ishte dashuruar ne bashkeshortin e saj dhe sipas saj, vazhdon ta doje edhe me tej!
Mendoj se dashuria eshte subjekt qe nuk "demodohet" dhe qe nuk i humb vlerat kurre, per shkak te natyres sociale te njeriut; dashuria eshte esenciale per zhvillimin dhe jeten normale te qenieve njerezore!
me shkusi, pa shkusi, pa dashuri, ska jete!!!
nese je duke u munduar te potencosh se njerzit nuk jane deshur, por kane jetuar bashke, se perjashtoj faktin se ka raste te tilla, por definitivisht kete s'ia kisha deshiruar askujt!!!

laliloli
19-09-05, 13:20
Thuhet nje burre i mire qe nuk e mban nje grua te keqe ai nuk eshte burre ,dhe nje grua e mire qe nuk e mban nje burre te keq ajo nuk eshte grua.
Njeriu duhet te merr vendim per nje qeshtje vetem ateher kur mendon se do ta zgjidh ate,e jo te krijoj probleme edhe me te medha .
Duhet pajtuar ndonjehere me fatin dhe duhet heshtur nese vie ne pyetje lendimi i femijeve.

Me nderime Lali

Kupid
25-09-05, 22:44
it's ok. it's better it happened now. saved me a couple million in the future.

laliloli
26-09-05, 11:59
it's ok. it's better it happened now. saved me a couple million in the future.

pershendetje Kupid ,pos fjaleve its ok,tjeter nuk mora vesh hahahahahahahaha ,nese e ke pas me shkrimin tim

Sinqerisht Lali

vendasi
27-09-05, 00:29
Un plotsisht pajtohem me mendimin e Turistit,
Martesa eshte sikur nje lule. Ne qoftese nuk kujdesesh per te d.m.th per ta ujitur me kohe dhe qe te ket drite te bollshme ajo vyshket.Poashtu edhe martesa,duhet ti dheshe shum rendsi,me shum qe ne ndonjehere mendojme.Ka shume gjera te cilat neve na duken shum te imta dhe pa rendesi por te cilat kan shum rendesi dhe te cilat jane potenciale qe martesen ta bejne praktikishte te pa durushme.
Tempoja e jetes sot eshte asisoji qe ne neve nganjehre na shtyne ti hupim ndjenjat per ti vene rendesi te duhur marteses.Stresi i perditeshem pa marre parasysh cilit lloje i takon dhe qka e shkaktone ate ai eshte nje rrezik i madh per martesen.

Kaq pata kesaj here.
Ju pershendes perzemersisht te gjithve.
Vendasi..