PDA

View Full Version : Agjencionet turistike shqiptare ne mergim...


Max
11-07-05, 21:43
Pershendetje,
Secili prej nesh ka pervoje me agjencione te ndryshme shqiptare,varet a te mira apo te keqija,mbetet qe ju te i vleresoni.
Une do e tregoi me vone ndodhine qe me ndodhi mua heren e fundit kur isha ne Kosove...
Besoj qe kemi qka te bisedojme per kete teme.
Deri me vone, mirembetshi.

Max
16-07-05, 22:38
Kjo eshte ngjarja qe me ka ndodhe mua ne dimer...besoj qe ju te mos keni keso rastesh...Max
(ky artikull eshte botuar edhe ne gazeten Koha Ditore botimi per diaspore)


Njė udhėtim nė atdhe me autobus
Ngjarje e vertetė!
--------------------------------------------------------------------------------

(pjesa e parė)

U nisa me daten 17 dhjetor 2004 nga Gjermania per ne Kosove; biletat i pata paguar tek "Euro Sky" apo siq njihen me mire tek ne mergimtaret "Vellezerit Turkaj"ne Stuttgart, me thane se do te udhetoni me agjencionin "Vector Tours"nga Prizreni dhe shkon deri ne Peje bile kalon neper Kline - Gurrakoc - Peje keshtu qe per mua do ishte mire te ndaloja ne Gurrakoc pasiqe Istogun do e kisha vetem 7 km. Isha me te birin Adnanin dhe kusheririn Sadikun.

Pas pak kohe qe u nisem e verejta se ato bileta vetem ishin paguar te njerezit qe nuk kishin pase kurrfare informatave se kah shkon autobusi, keta "Vector Tours"per Kosove terrenin e kishin Gjilan - Ferizaj - Prishtine - Prizren, e asgje me shume, pos asaj ishin 4 persona me teper dmtth. qe nga Gjermania deri ne Prishtine u nderronim here nje e here tjetri rrinim ne kembe(mesi i autobusit).Zbritem ne Prishtine 5 veta te tjeret ishin pothuajse te gjithe nga rrethi i Prizrenitdhe vazhduam me taxi per shtepi Cerrce-Istog.

Me 22 dhjetor 2004 isha ne agjencionin "Vellezerit Turkaj"ne Istog dhe e bera konfirmimin e biletes kthyese per me daten 05 janar 2005. Shkoja shpesh se mos ka fare ndryshimi bile heren e fundit isha nje dite para se te nisesha pra me 04 janar 2005 dhe me thane se duhet te jeni ne stacionin e autobuseve ne Prishtine ne ora 08:00.
OK mrekulli.
Perndryshe pushimi ishte super.

(pjesa e dytė)

Diten e kthimit per Gjermani te merkuren me daten 05 janar 2005 ne Prishtine mberritem ne ora 07:15.Ishim perseri ne te tre udhetaret si dhe babai dhe dy motra te mia.I percollem dy autobusa te "Shkodran Tours"-it qe u nisen me orar ishte 08:05 udhetonte me ta edhe Sulltani nje shok i imi ketu ne Winnenden, pas nja pese minutave nga tel. i motres Emines i thirra ne zyre te "Vector"-it Prizren (029 32970) dhe e mora nje numer te shoferit te tyre qe kishte me ardhe me na marre (044 139918),dhe me tha "tash rruges per ne Prishtine jemi".

Ne ora 08:30 thirra edhe nje here e pyeta:A hyni ju mbrenda me autobus ne stacion apo te presim jashte stacionit?
U pergjegj: tash jemi ne Lipjan keshtuqe per 20-30 minuta jemi ne Prishtine ne stacion. Ne po presim ende nderkohe u nise edhe autobusi i trete per Gjermani ate mengjes, qe erdh nderkohe ishte "Deva Tours"ishte 09:05.Ne 09:10 thirra edhe nje here sepse kishin kaluar ato 30 minuta dhe pyeta se ku ishin dhe e mora nje pergjigjje qe nuk mund te jete normale - "Ne jemi afer Gjilanit - ejani ne Gjilan, aty ju presim". O zot mendoja si eshte e mundur qe ka njerez te tille-genjeshtare-dallavergji.Bile te na kishin thene me kohe do ishim shkuar me kohe bile edhe ne nisje ne Prizren.

Arsyet e tyre mund te jene te llojllojshme mirepo ne kete pune ska asgje per t'u arsyetuar...makaber...
Sidokudo ne vendosem qe te i" versulemi autobusit pas". U pershendetem me motren Eminen qe eshte studente ne Prishtine dhe u nisem per Gjilan. Ne veturen e babait ishim une vozites, babai Ademi (Dema) ndersa pas ishin ulur kusheriri Sadiku, i biri Adnani dhe motra Vlora. Ne dalje te Graqanices afer fsh. Slivove ishte dikund 9:30 pak edhe duke u ngutur qe t'a zeme autobusin ne nje kthese te djathte me ka rreshqitur vetura Opel-Kadett sepse kishte pase aty pak ngrice dhe jemi dale jashte rruges ku u rrotulluam duke dalur ne krahun e majte te rruges. Fat ne fatkeqesi mund te them kemi patur sepse ne ate moment nuk ka patur asnje automjet ne kahjen e kundert sepse ndoshta as kete leter nuk do e kisha shkruar me...

E shfrytezoj rastin qe tash te u falemnderohem te gjithe atyre qe na ndihmuan ate dite ne ate aksident qe ndodhi sepse shume shpejt u mbush me njerez ai vend dhe na e dhane ndihmen e pare. Prej te gjithe atyre qe na ndihmuan vetem njerin mundem te e falemnderoj me emer Rexhe Kadriu nga Gjilani qe na dergoj me veture te tij ashtu siq ishim te pergjakur une dhe sadiku si dhe me lendime me te lehta Adnani ddhe Vlora ne Qendren Emergjente ne Prishtine.Babai ndihej me mire dhe qendroj tek vendi i ngjarjes deri sa erdh ndihma per te e nxjerr veturen nga aty.

U mjekuam ne Qendren Emergjentene Prishtine ku edhe ketu shfrytezoj rastin qe te u falenderoj per punen qe e bejne ne pergjithesi.Dhe ne mbremje mberriva ne shtepi por tash jo si mergimtare por i aksidentuar(kryelidhur)...pasoje e plageve te marra...

Pasiqe ishte koha e pushimeve ishte shume veshtire qe te gjejme bilete aeroplani per Gjermani sepse autobusin e harruam.Por duke iu falemnderuar kusherires Kumrijes dhe lidhjeve te saja, kjo pengese u kapercye.

Te nesermen me 06.janar 2005 fluturuam ne ora 16:30 nga Prishtina-Lublana-München.Ne München ishim ne ora 19:45.Pasi mberriva ne München rreth ores 22:30 u lajmerova ne kontrolle ne spital dhe qendrova aty dy dite i shtrire.

Pasi erdha ne Winnenden ku jam me qendrim,me daten 12 janar u lajmerova tek "Vellezerit Turkaj" ne Stuttgart dhe ua tregova kete ngjarje,dhe me lidhen me telefon(ne stilin ne sdijme asgje), me personin qe quhej Fazli pergjegjes per Stuttgart i "Vector"-it ato qka i degjova prej tij nuk eshte e radhes as te i permendi ketu.Thoshte se ata kishin qene me autobus ne Prishtine me daten 05.janar por kinse ne nuk kishim qene aty...pallavra...fjale pa krype...

Nje fjale popullore thote:"kajtja e prishe njerin".

Besoj se ka edhe shume keso rastesh qe udhetaret maltretohen ne kete menyre si mos te ishim ne njerez por mall,e keta harrojne se prej nesh jane pasuruar...

Me nderime, MAX
A.M.
Winnenden/Stuttgart

Gentiani
18-07-05, 22:29
Pershendetje,
Secili prej nesh ka pervoje me agjencione te ndryshme shqiptare,varet a te mira apo te keqija,mbetet qe ju te i vleresoni.
Une do e tregoi me vone ndodhine qe me ndodhi mua heren e fundit kur isha ne Kosove...
Besoj qe kemi qka te bisedojme per kete teme.
Deri me vone, mirembetshi.

Max, fatkeqėsisht numri i kėtyre matrapaz agjencionesh joserioze ėshtė shumė mė i madh. Por kur mungon pėrgjegjėsia e individit, se e agjensioneve dhe ajo institucionale gjithsesi, nuk mbetet njeriut pos tė pėrballohet edhe me kėto raste tė pakėndshme dhe maltretuese.

Krokodilli
24-07-05, 06:42
Kjo eshte ngjarja qe me ka ndodhe mua ne dimer...besoj qe ju te mos keni keso rastesh...Max
(ky artikull eshte botuar edhe ne gazeten Koha Ditore botimi per diaspore)


Njė udhėtim nė atdhe me autobus
Ngjarje e vertetė!
--------------------------------------------------------------------------------

(pjesa e parė)

U nisa me daten 17 dhjetor 2004 nga Gjermania per ne Kosove; biletat i pata paguar tek "Euro Sky" apo siq njihen me mire tek ne mergimtaret "Vellezerit Turkaj"ne Stuttgart, me thane se do te udhetoni me agjencionin "Vector Tours"nga Prizreni dhe shkon deri ne Peje bile kalon neper Kline - Gurrakoc - Peje keshtu qe per mua do ishte mire te ndaloja ne Gurrakoc pasiqe Istogun do e kisha vetem 7 km. Isha me te birin Adnanin dhe kusheririn Sadikun.

Pas pak kohe qe u nisem e verejta se ato bileta vetem ishin paguar te njerezit qe nuk kishin pase kurrfare informatave se kah shkon autobusi, keta "Vector Tours"per Kosove terrenin e kishin Gjilan - Ferizaj - Prishtine - Prizren, e asgje me shume, pos asaj ishin 4 persona me teper dmtth. qe nga Gjermania deri ne Prishtine u nderronim here nje e here tjetri rrinim ne kembe(mesi i autobusit).Zbritem ne Prishtine 5 veta te tjeret ishin pothuajse te gjithe nga rrethi i Prizrenitdhe vazhduam me taxi per shtepi Cerrce-Istog.

Me 22 dhjetor 2004 isha ne agjencionin "Vellezerit Turkaj"ne Istog dhe e bera konfirmimin e biletes kthyese per me daten 05 janar 2005. Shkoja shpesh se mos ka fare ndryshimi bile heren e fundit isha nje dite para se te nisesha pra me 04 janar 2005 dhe me thane se duhet te jeni ne stacionin e autobuseve ne Prishtine ne ora 08:00.
OK mrekulli.
Perndryshe pushimi ishte super.

(pjesa e dytė)

Diten e kthimit per Gjermani te merkuren me daten 05 janar 2005 ne Prishtine mberritem ne ora 07:15.Ishim perseri ne te tre udhetaret si dhe babai dhe dy motra te mia.I percollem dy autobusa te "Shkodran Tours"-it qe u nisen me orar ishte 08:05 udhetonte me ta edhe Sulltani nje shok i imi ketu ne Winnenden, pas nja pese minutave nga tel. i motres Emines i thirra ne zyre te "Vector"-it Prizren (029 32970) dhe e mora nje numer te shoferit te tyre qe kishte me ardhe me na marre (044 139918),dhe me tha "tash rruges per ne Prishtine jemi".

Ne ora 08:30 thirra edhe nje here e pyeta:A hyni ju mbrenda me autobus ne stacion apo te presim jashte stacionit?
U pergjegj: tash jemi ne Lipjan keshtuqe per 20-30 minuta jemi ne Prishtine ne stacion. Ne po presim ende nderkohe u nise edhe autobusi i trete per Gjermani ate mengjes, qe erdh nderkohe ishte "Deva Tours"ishte 09:05.Ne 09:10 thirra edhe nje here sepse kishin kaluar ato 30 minuta dhe pyeta se ku ishin dhe e mora nje pergjigjje qe nuk mund te jete normale - "Ne jemi afer Gjilanit - ejani ne Gjilan, aty ju presim". O zot mendoja si eshte e mundur qe ka njerez te tille-genjeshtare-dallavergji.Bile te na kishin thene me kohe do ishim shkuar me kohe bile edhe ne nisje ne Prizren.

Arsyet e tyre mund te jene te llojllojshme mirepo ne kete pune ska asgje per t'u arsyetuar...makaber...
Sidokudo ne vendosem qe te i" versulemi autobusit pas". U pershendetem me motren Eminen qe eshte studente ne Prishtine dhe u nisem per Gjilan. Ne veturen e babait ishim une vozites, babai Ademi (Dema) ndersa pas ishin ulur kusheriri Sadiku, i biri Adnani dhe motra Vlora. Ne dalje te Graqanices afer fsh. Slivove ishte dikund 9:30 pak edhe duke u ngutur qe t'a zeme autobusin ne nje kthese te djathte me ka rreshqitur vetura Opel-Kadett sepse kishte pase aty pak ngrice dhe jemi dale jashte rruges ku u rrotulluam duke dalur ne krahun e majte te rruges. Fat ne fatkeqesi mund te them kemi patur sepse ne ate moment nuk ka patur asnje automjet ne kahjen e kundert sepse ndoshta as kete leter nuk do e kisha shkruar me...

E shfrytezoj rastin qe tash te u falemnderohem te gjithe atyre qe na ndihmuan ate dite ne ate aksident qe ndodhi sepse shume shpejt u mbush me njerez ai vend dhe na e dhane ndihmen e pare. Prej te gjithe atyre qe na ndihmuan vetem njerin mundem te e falemnderoj me emer Rexhe Kadriu nga Gjilani qe na dergoj me veture te tij ashtu siq ishim te pergjakur une dhe sadiku si dhe me lendime me te lehta Adnani ddhe Vlora ne Qendren Emergjente ne Prishtine.Babai ndihej me mire dhe qendroj tek vendi i ngjarjes deri sa erdh ndihma per te e nxjerr veturen nga aty.

U mjekuam ne Qendren Emergjentene Prishtine ku edhe ketu shfrytezoj rastin qe te u falenderoj per punen qe e bejne ne pergjithesi.Dhe ne mbremje mberriva ne shtepi por tash jo si mergimtare por i aksidentuar(kryelidhur)...pasoje e plageve te marra...

Pasiqe ishte koha e pushimeve ishte shume veshtire qe te gjejme bilete aeroplani per Gjermani sepse autobusin e harruam.Por duke iu falemnderuar kusherires Kumrijes dhe lidhjeve te saja, kjo pengese u kapercye.

Te nesermen me 06.janar 2005 fluturuam ne ora 16:30 nga Prishtina-Lublana-München.Ne München ishim ne ora 19:45.Pasi mberriva ne München rreth ores 22:30 u lajmerova ne kontrolle ne spital dhe qendrova aty dy dite i shtrire.

Pasi erdha ne Winnenden ku jam me qendrim,me daten 12 janar u lajmerova tek "Vellezerit Turkaj" ne Stuttgart dhe ua tregova kete ngjarje,dhe me lidhen me telefon(ne stilin ne sdijme asgje), me personin qe quhej Fazli pergjegjes per Stuttgart i "Vector"-it ato qka i degjova prej tij nuk eshte e radhes as te i permendi ketu.Thoshte se ata kishin qene me autobus ne Prishtine me daten 05.janar por kinse ne nuk kishim qene aty...pallavra...fjale pa krype...

Nje fjale popullore thote:"kajtja e prishe njerin".

Besoj se ka edhe shume keso rastesh qe udhetaret maltretohen ne kete menyre si mos te ishim ne njerez por mall,e keta harrojne se prej nesh jane pasuruar...

Me nderime, MAX
A.M.
Winnenden/Stuttgart

njera nga tragjedit qe ndodhin ne Kosove,,,,

po te kishte ndodh kjo ngjarje ne Aus,,, ky agjencion le qe kish humb lejen e biznesit pergjithmon,, po shoku MAX te kish pagu ty si demshperblim diku 500.000 Euro,
pershendetje, gjith te mirat

Max
24-07-05, 12:21
Thanx,Krokodili
E kam mendu edhe une nje gje te tille,por ne Kosove "nuk ka ligj",sepse kjo agjenci eshte e lajmeruar ne Kosove dhe e tere ngjarja mua me ka ndodhe ne Kosove,dmth.nuk ia vlen ...,pasiqe kam shpetuar e sidomos nuk i ka ndodhe asgje te birit tim me duhet te pajtohem me kete qe e vetmja qe mund te beje kunder tyre te i denoncoj, t'i informoj te tjeret bashkeatdhetare per kete ngjarje...

Max,

Krokodilli
24-07-05, 14:27
Thanx,Krokodili
E kam mendu edhe une nje gje te tille,por ne Kosove "nuk ka ligj",sepse kjo agjenci eshte e lajmeruar ne Kosove dhe e tere ngjarja mua me ka ndodhe ne Kosove,dmth.nuk ia vlen ...,pasiqe kam shpetuar e sidomos nuk i ka ndodhe asgje te birit tim me duhet te pajtohem me kete qe e vetmja qe mund te beje kunder tyre te i denoncoj, t'i informoj te tjeret bashkeatdhetare per kete ngjarje...

Max,

me vjen mire qe keni kalu leht ne ate aksident, ka mujt me qen edhe me keq,,, masi ende nuk kemi nje shtet te rregullt duhet te pajtohemi me ate qe kemi.....
pershendetje dhe te deshiroj te gjitha te mirat per ty dhe familjen tende..

Tomori
15-08-05, 09:09
Pershendetje,
Secili prej nesh ka pervoje me agjencione te ndryshme shqiptare,varet a te mira apo te keqija,mbetet qe ju te i vleresoni.
Une do e tregoi me vone ndodhine qe me ndodhi mua heren e fundit kur isha ne Kosove...
Besoj qe kemi qka te bisedojme per kete teme.
Deri me vone, mirembetshi.

Max, fatkeqėsisht numri i kėtyre matrapaz agjencionesh joserioze ėshtė shumė mė i madh. Por kur mungon pėrgjegjėsia e individit, se e agjensioneve dhe ajo institucionale gjithsesi, nuk mbetet njeriut pos tė pėrballohet edhe me kėto raste tė pakėndshme dhe maltretuese.

'Gentiani" ju perkrah fuqimishte,,, shum mir e the..tamam matrapaza jane bile lirshem mundesh me ju thane ketyre "Lapera" bytheqyres...
"Gentiani" ju pershendes dhe me pelqeni kur e thua muhabetin troq! :wink:

Artisti
15-08-05, 16:18
Pershendetje,
Secili prej nesh ka pervoje me agjencione te ndryshme shqiptare,varet a te mira apo te keqija,mbetet qe ju te i vleresoni.
Une do e tregoi me vone ndodhine qe me ndodhi mua heren e fundit kur isha ne Kosove...
Besoj qe kemi qka te bisedojme per kete teme.
Deri me vone, mirembetshi.

Max, fatkeqėsisht numri i kėtyre matrapaz agjencionesh joserioze ėshtė shumė mė i madh. Por kur mungon pėrgjegjėsia e individit, se e agjensioneve dhe ajo institucionale gjithsesi, nuk mbetet njeriut pos tė pėrballohet edhe me kėto raste tė pakėndshme dhe maltretuese.

'Gentiani" ju perkrah fuqimishte,,, shum mir e the..tamam matrapaza jane bile lirshem mundesh me ju thane ketyre "Lapera" bytheqyres...
"Gentiani" ju pershendes dhe me pelqeni kur e thua muhabetin troq! :wink:Tomori a thua do ti pelqente Gentianit edhe fyrja qe m ke be ti mu ne privat ?

Gentiani
15-08-05, 21:37
Pershendetje,
Secili prej nesh ka pervoje me agjencione te ndryshme shqiptare,varet a te mira apo te keqija,mbetet qe ju te i vleresoni.
Une do e tregoi me vone ndodhine qe me ndodhi mua heren e fundit kur isha ne Kosove...
Besoj qe kemi qka te bisedojme per kete teme.
Deri me vone, mirembetshi.

Max, fatkeqėsisht numri i kėtyre matrapaz agjencionesh joserioze ėshtė shumė mė i madh. Por kur mungon pėrgjegjėsia e individit, se e agjensioneve dhe ajo institucionale gjithsesi, nuk mbetet njeriut pos tė pėrballohet edhe me kėto raste tė pakėndshme dhe maltretuese.

'Gentiani" ju perkrah fuqimishte,,, shum mir e the..tamam matrapaza jane bile lirshem mundesh me ju thane ketyre "Lapera" bytheqyres...
"Gentiani" ju pershendes dhe me pelqeni kur e thua muhabetin troq! :wink:

Tomori, falemderit shumė pėr "pėrkrahje tė tilla tė fuqishme", por mėnyra e yte e tė shprehurit nė shkrimin tėndė, si ky nė kėtė diskutim, mė bėnė qė tė heq dorė dhe refuzoj pėrkrahjet tua.

Tė lutem Tomor, provo tė shprehesh pak mė ndryshe, sepse aspak nuk ėshtė vėshtirė. :wink:

Lus Moderatorin ta korigjoj pak "hartimin" e Tomorit.

Tomori
22-08-05, 18:11
Pershendetje,
Secili prej nesh ka pervoje me agjencione te ndryshme shqiptare,varet a te mira apo te keqija,mbetet qe ju te i vleresoni.
Une do e tregoi me vone ndodhine qe me ndodhi mua heren e fundit kur isha ne Kosove...
Besoj qe kemi qka te bisedojme per kete teme.
Deri me vone, mirembetshi.

Max, fatkeqėsisht numri i kėtyre matrapaz agjencionesh joserioze ėshtė shumė mė i madh. Por kur mungon pėrgjegjėsia e individit, se e agjensioneve dhe ajo institucionale gjithsesi, nuk mbetet njeriut pos tė pėrballohet edhe me kėto raste tė pakėndshme dhe maltretuese.

'Gentiani" ju perkrah fuqimishte,,, shum mir e the..tamam matrapaza jane bile lirshem mundesh me ju thane ketyre "Lapera" bytheqyres...
"Gentiani" ju pershendes dhe me pelqeni kur e thua muhabetin troq! :wink:

Tomori, falemderit shumė pėr "pėrkrahje tė tilla tė fuqishme", por mėnyra e yte e tė shprehurit nė shkrimin tėndė, si ky nė kėtė diskutim, mė bėnė qė tė heq dorė dhe refuzoj pėrkrahjet tua.

Tė lutem Tomor, provo tė shprehesh pak mė ndryshe, sepse aspak nuk ėshtė vėshtirė. :wink:

Lus Moderatorin ta korigjoj pak "hartimin" e Tomorit.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Ok "Gentiani" por vetem desha tju perkrahe kurghe tjeter>
Mbasi refuzoni ju perkrajen ne ket artikull, ne regull!
-Po une tash do tju them ne forme tjeter ce keni shume te drejte qe pajtohem me mendimin tuaj 100%(nuk esht perkrahje) por realiteti.!

-Sa per fyerje tju njoftoje se kjo nuk esht gje une Tomori drejte-perdrejte kam ra konflikte..e me te thane se si jam shprehe nuk ta kap mendja i nderuari "Gentiani" ....kush eshte ai faktore qe kusherinen me dy fmi ta torturoje ne Aeroportin e zvicres 48 ore..perse ty zoteri shet biletat te teperta a?!!!

-Ishalla nuk te ndodhen po dot ndodhe atehere dot shkone mendja tek Tomori, ke me thene..ahhh paska pas te drejte Tomori, sa kot i ngela ne qafe shoqit.. :arrow:

Gentiani
22-08-05, 21:40
Tomori,

unė e kuptova reagimin tėnd, por nuk u pajtova me mėnyrėn e tė shprehurit. Jam shumė i vetėdijshėm dhe kam parė ata surrata biznismen, por shumėherė ua kam lėnė fajin edhe vehtė udhėtarėve, qė ua mundėsojnė dhe i japin mundėsinė kėtyre biletashitėsve tė manipulojnė me ta dhe durimin e tyre, duke u bėrė objekt maltretimi i kėtyre matrapazėve, tė cilėt teknologjinė mė tė lartė qė munden dhe dijnė ta pėrdorin kanė celularin.

Pėr ku po shkon dhe kaq kushton dhe u krye puna. Sė fundit udhėtimet organizohen dhe duhet dhėnė kohė vehtes, e jo nė momentet e fundit tė lejojė njeriu tė bėhet viktimė e kėtyre biletashitėsve katastrofal.